Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 29 маусымдағы № 316 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 18 шілдеде № 17218 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 83 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13317 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытуды, бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білімнің білім беру бағдарламаларын және арнайы оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарында жұмыс істейтін педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды және білім және ғылым саласындағы басқа да азаматтық қызметшілерді аттестаттаудан өткізу қағидалары мен шарттарында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғаларды аттестаттаудан өткізу үшін тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиялары: білім беру ұйымдарында, аудандық (қалалық) білім бөлімдерінде, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларында, білім беру саласындағы уәкілетті органда (республикалық ведомостволық бағынысты ұйымдар үшін) тиісті саланың уәкілетті органдарында құрылады.
Аттестаттау комиссиясының құрамы білім беру ұйымы, білім бөлімінің қалалық/аудандық, білім басқармасы, мемлекеттік орган басшысының бұйрығымен бекітіледі.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в сфере образования и науки"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 316. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июля 2018 года № 17218
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 83 "Об утверждении Правил и условий проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в сфере образования и науки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13317, опубликован в Информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах и условиях проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц, занимающих должности в организациях образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и специальные учебные программы, и иных гражданских служащих в сфере образования и науки, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Для проведения аттестации педагогических работников и приравненных к ним лиц создаются аттестационные комиссии соответствующих уровней: в организациях образования, районных (городских) отделах образования, управлениях образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, в уполномоченном органе в области образования (для республиканских подведомственных организаций), в уполномоченных органах соответствующей отрасли.
Состав аттестационной комиссии утверждается приказом руководителя организации образования, городского/районного отделов образования, управления образования, государственного органа.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Аттестатталушы адамдардың тізімдік құрамы білім беру ұйымының алқалық органының шешімімен жыл сайын 10 маусымға дейін бекітіледі және аудандық (қалалық) білім бөлімдеріне, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына, білім беру саласындағы уәкілетті органға (республикалық ведомстволық бағынысты ұйымдар үшін) ұсынылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Біліктілік тестілеуін жыл сайын 15 қазан мен 15 желтоқсан аралығында облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармалары, білім беру саласындағы уәкілетті орган, қарамағында білім беру ұйымдары бар салалық мемлекеттік органдар бекіткен кестеге сәйкес білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындайтын ұйым өткізеді.";
21-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалалары білім басқармаларының аттестаттау комиссиясы сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде педагогтерге жоғары біліктілік санатын береді (растайды).";
25-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) "педагог-зерттеуші" біліктілік санатына:
келесі кәсіби біліктіліктерге сәйкес келетін педагогикалық өтілі кемінде 4 жыл, мамандығы бойынша жоғары педагогикалық және кәсіптік немесе техникалық және кәсіптік білімі бар тұлғалар: "педагог-сарапшы" біліктілік санатына қойылатын жалпы талаптарға жауап береді, сонымен қатар сабақты зерттеу дағдыларын және бағалау құралдарын әзірлей біледі, білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуды қамтамасыз ету, тәлімгерлікті жүзеге асыру және аудан, қала деңгейінде педагогикалық қауымдастықта даму стратегиясын сындарлы түрде айқындайды, өз тәжірибесін облыс/Астана, Алматы және Шымкент қалалары деңгейінде жинақтайды, облыстық/ Астана, Алматы және Шымкент қалалары деңгейінде олимпиадаларға, конкурстарға, жарыстарға қатысушылары бар;";
26-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "педагог-сарапшы" біліктілік санатына:
аудандық/қалалық деңгейдегі пәндік олимпиадалардың, шығармашылық, кәсіби жарыстардың, спорттық жарыстардың жеңімпаздарын дайындаған тұлғалар;
кәсіби жарыстардың, аудандық/қалалық деңгейдегі педагогикалық олимпиадалардың жеңімпаздары, болып табылатын тұлғалар;
облыс (Астана, Алматы және Шымкент қалалары) деңгейінде өздерінің педагогикалық тәжірибелерін қорытындылаған тұлғалар;
Болашақ" бағдарламасының түлегі болып табылатын тұлғалар;
ғылым кандидаты/докторы дәрежесі бар тұлғалар;
ағылшын тілін B2 деңгейінен (CEFR шкаласы бойынша) төмен емес деңгейде меңгерген, пәндерді ағылшын тілінде оқытатын тұлғалар;
білім беру ұйымына жоғары оқу орнынан педагогикалық қызметке ауысқан және кемінде екі жыл жұмыс өтілі бар адамдар;
бейіндік пән бойынша халықаралық спорт шебері болып табылатын адамдар.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Списочный состав аттестуемых утверждается решением коллегиального органа организации образования ежегодно до 10 июня и представляется в районные (городские) отделы образования, управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, уполномоченный орган в области образования (для республиканских подведомственных организаций).";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Квалификационное тестирование проводится организацией образования, определяемой уполномоченным органом в области образования, ежегодно с 15 октября по 15 декабря в соответствии с графиками, утвержденными управлениями образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента уполномоченным органом в области образования, отраслевыми государственными органами, имеющими в своем ведении организации образования.";
подпункт 3) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"3) аттестационная комиссия управлений образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента на основании заключения экспертного совета присваивает (подтверждает) высшую квалификационную категорию педагогов.";
подпункт 4) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"4) на квалификационную категорию "педагог-исследователь":
лица, имеющие высшее педагогическое и профессиональное или техническое и профессиональное образование по специальности, педагогический стаж не менее 4 лет, соответствующие следующим профессиональным компетенциям: соответствует общим требованиям квалификационной категории "педагог-эксперт", кроме того владеет навыками исследования урока и разработки инструментов оценивания, обеспечивает развитие исследовательских навыков обучающихся, осуществляет наставничество и конструктивно определяет стратегии развития в педагогическом сообществе на уровне района, города, обобщает опыт на уровне области/городов Астаны, Алматы и Шымкента, наличие участников олимпиад, конкурсов, соревнований на уровне области/городов Астаны, Алматы и Шымкента;";
подпункт 2) пункта 26 изложить в следующей редакции:
"2)  на квалификационную категорию "педагог-эксперт":
лица, подготовившие победителей предметных олимпиад, творческих, профессиональных конкурсов, научных, спортивных соревнований районного/городского уровня;
лица, являющиеся победителями профессиональных конкурсов, педагогических олимпиад районного/городского уровня;
лица, обобщившие собственный педагогический опыт на областном уровне (городов Астаны, Алматы и Шымкента);
лица, являющиеся выпускниками программы "Болашақ";
лица, имеющие ученую степень кандидата наук/доктора;
лица, владеющие английским языком на уровне не ниже B2 (по шкале CEFR) и преподающие предметы на английском языке;
лица, перешедшие на педагогическую работу в организации образования из высшего учебного заведения, имеющие стаж педагогической работы не менее двух лет;
лица, являющиеся мастерами спорта международного класса по профилирующему предмету.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"37. Аттестатталушы адамдардың деректер базасын қалыптастыру үшін әзірленген БҚ аудандық (қалалық) бөлімдерге, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының білім басқармаларына, республикалық білім беру ұйымдары үшін – білім беру саласындағы уәкілетті органға жолданады.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56.Тестілеу нәтижесі:
"Оқу пәнінің мазмұны" бағыты бойынша:
"педагог-модератор" - 50%;
"педагог-сарапшы" - 60%;
"педагог-зерттеуші" - 70%;
"педагог-шебер" - 80%;
"Педагогика, оқыту әдістемесі" бағыты бойынша:
"педагог-модератор" - 30%;
"педагог-сарапшы" - 30%;
"педагог-зерттеуші" - 30%;
"педагог-шебер" - 30% балл жинаған жағдайда, оң болып есептеледі.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Республикалық апелляциялық комиссияның төрағасы және құрамы білім беру саласындағы уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі. Тестілеуді өткізу пунктіндегі апелляциялық комиссияның төрағасы және құрамы облыстың (Астана, Алматы және Шымкент қалалары) білім беруді басқару органының бұйрығымен бекітіледі.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Мәлімдеген біліктілік санатына сәйкестігін белгілеу үшін аттестатталушы адамдар 10 жұмыс күні ішінде тиісті деңгейдегі аттестаттау комиссиясына:
1) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
2) білімі туралы дипломның немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік берілген қайта даярлау туралы құжаттың көшірмесін;
3) бар болған жағдайда біліктілік санаты туралы куәліктің көшірмесін;
4) ұлттық біліктілік тестілеуден өткендігі туралы анықтаманы;
5) оқу жетістіктерін сыртқы бағалау және/немесе ағымдағы және/немесе қорытынды аттестаттау нәтижелерін қамтитын аттестаттау кезеңі үшін білім алушылардың білім сапасының мониторингін;
6) бар болған жағдайда білім алушылардың жетістіктерін растайтын құжаттардың көшірмелерін немесе тәжірибесін жалпылауды растайтын құжаттардың көшірмелерін;
7) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сабақтарды (кемінде 3) бақылау парағын;
8) аттестатталушы адамдардың жетістіктерін растайтын құжаттардың (бар болған жағдайда) көшірмесін;
9) біліктілікті арттыру курсынан өткендігі туралы құжаттың көшірмесін қамтитын портфолионы ұсынады.";
79-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптамалық кеңес "педагог-шебер" біліктілік санатын беруге портфолионы қарау және бағалау үшін облыстардың (Астана, Алматы және Шымкент қалаларының) білім беруді басқару органдары деңгейінде құрамында "Атамекен" ҚР ҰКП, әдістемелік кабинеттердің, біліктілік арттыру институттарының, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақттың, жұмыс берушілердің, қамқоршылық кеңестің өкілдері, облыстың тәжірибелі педагог қызметкерлері, сонымен қатар "Назарбаев Зияткерлік мектебі" ДБҰ өкілдері енгізіле отырылып құрылады және облыстың (Астана, Алматы және Шымкент қалаларының) білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.";
80-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сараптамалық кеңес "педагог-шебер" біліктілік санатын беруге портфолионы қарау және бағалау үшін облыстардың (Астана, Алматы және Шымкент қалаларының) білім беруді басқару органдары деңгейінде құрамында "Атамекен" ҚР ҰКП, әдістемелік кабинеттердің, біліктілік арттыру институттарының, қоғамдық ұйымдардың, кәсіподақттың, жұмыс берушілердің, қамқоршылық кеңестің өкілдері, облыстың тәжірибелі педагог қызметкерлері, сонымен қатар "Назарбаев Зияткерлік мектебі" ДБҰ өкілдері енгізіле отырылып құрылады және облыстың (Астана, Алматы және Шымкент қалаларының) білім беруді басқару органы басшысының бұйрығымен бекітіледі.";

"37. Разработанные ПО для формирования базы данных аттестуемых отправляются в районные (городские) отделы, управления образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, для республиканских организаций образования – в уполномоченный орган в области образования.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. Результат тестирования считается положительным при получении набранных баллов:
по направлению "Содержание учебного предмета":
50% - "педагог-модератор";
60% - "педагог-эксперт";
70 % - "педагог-исследователь";
80 % - "педагог-мастер";
по направлению "Педагогика, методика обучения":
"педагог-модератор" - 30 % ;
"педагог-эксперт" - 30 %;
"педагог-исследователь" - 30 %;
"педагог-мастер" - 30 %;
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Председатель и состав республиканской апелляционной комиссии утверждаются приказом уполномоченного органа в области образования. Председатель и состав апелляционной комиссии в пункте проведения тестирования утверждаются приказом органа управления образования области (городов Астаны, Алматы и Шымкента).";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Аттестуемые для установления соответствия заявляемой квалификационной категории в течение 10 рабочих дней в аттестационную комиссию соответствующего уровня представляют портфолио, включающее:
1) копию документа, удостоверяющего личность;
2)копию диплома об образовании или документа о переподготовке при наличии с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности;
3)копию удостоверения о квалификационной категории при наличии;
4)справку о прохождении национального квалификационного тестирования;
5)мониторинг качества знаний обучающихся за аттестационный период, включающий результаты внешней оценки учебных достижений и (или) текущей и (или) итоговой аттестации;
6)копии документов, подтверждающих достижения обучающихся, или копии документов, подтверждающих обобщение опыта при наличии;
7)листы наблюдения уроков (занятий) (не менее трех) по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
8)копии документов, подтверждающих достижения аттестуемых (при наличии).
9)копию документа о прохождении курсов повышения квалификации.".
третью часть пункта 79 изложить в следующей редакции:
"Для рассмотрения и оценивания портфолио на квалификационную категорию "педагог-мастер" формируется экспертный совет на уровне органа управления образования области (городов Астаны, Алматы и Шымкента) в составе представителей НПП РК "Атамекен", методических кабинетов, институтов повышения квалификации, общественных организаций, профсоюзов, работодателей, попечительских советов, опытных педагогических работников области, а также АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" и утверждается приказом руководителя органа управления образования области (городов Астаны, Алматы и Шымкента).";
третью часть пункта 80 изложить в следующей редакции:
"Для рассмотрения и оценивания портфолио на квалификационную категорию "педагог-мастер" формируется экспертный совет на уровне органа управления образования области (городов Астаны, Алматы и Шымкента) в составе представителей НПП РК "Атамекен", методических кабинетов, институтов повышения квалификации, общественных организаций, профсоюзов, работодателей, попечительских советов, опытных педагогических работников области, а также АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" и утверждается приказом руководителя органа управления образования области (городов Астаны, Алматы и Шымкента).";

мынадай редакциядағы 87-1-тармақпен толықтырылсын:
"87-1. "Педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттары берілген педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген тұлғалардың:
"педагог-модератор" - "екінші санатты мұғалім";
"педагог-сарапшы" - "бірінші санатты мұғалім";
"педагог-зерттеуші" және "педагог-шебер" - "жоғары санатты мұғалім" біліктілік лауазымдары сақталады.";
мынадай редакциядағы 94-1-тармақпен толықтырылсын:
"94-1. "Өзін-өзі тану" пәнінен сабақ берген кезде педагог қызметкердің біліктілік санаты бұрынғы сабақ беріп жүрген пәні бойынша біліктілік санатына теңестіріледі және оның мерзімі аяқталғанға дейін сақталады.
Психологиялық, диагностикалық (ерекше білім алуға қажеттілігі бар білім алушыларды анықтауға қатысты), коррекциялық, әлеуметтік-педагогикалық қызметтерді жүзеге асыратын педагог қызметкерлерге дипломда көрсетілген мамандығына сәйкес немесе қайта даярлау курсынан өтуі ескеріле отырып "педагог-модератор", "педагог-сарапшы", "педагог-зерттеуші", "педагог-шебер" біліктілік санаттары беріледі.".
1, 3, 13 - қосымшалар осы бұйрықтың 1, 2, 3 - қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ш.Т. Каринова) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 29 маусымдағы
№ 319 бұйрығына 1-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытуды, бастауыш, негізгі орта
және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 1-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент
қалаларының білім басқармалары, аудандық (қалалық) білім бөлімдері
(уәкілетті орган)
Өтініш
Мен, _________________________________________________, ЖСН,
(аттестатталушы адамның Т.А.Ә. (әкесінің аты болғанда)
_________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны)
Мені 20 ______ жылы ______________________________________________________
біліктілік санатына аттестаттауды сұраймын.
Қазіргі уақытта _____ біліктілік санатындамын, ол ____жылғы ____ (күн)
(айға) дейін жарамды. Келесі жұмыс нәтижелерін негізге аламын:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Өзім туралы мынадай мәліметті хабарлаймын: Білімі:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлаудан өткені туралы құжатта көрсетілген мамандығы (біліктілігі)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлаудан өткені туралы құжатта көрсетілген мамандығы (біліктілігі) бойынша
Педагогикалық
Осы білім беру ұйымында
Наградалар, атағы, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы алынған (берілген) жылын
көрсете отырып
____________________________________________________________________
Аттестатталушы адам жұмыс істейтін білім беру ұйымы (керектісінің астын сызыңыз):
мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, қосымша білім
Аттестаттаудан өткізу қағидаларымен таныстым.
"____" __________ 20 ___ жыл __________________(қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 29 маусымдағы
№ 319 бұйрығына 2-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытуды, бастауыш, негізгі орта
және жалпы орта білімнің
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 3-қосымша
Нысан
__________________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент
қалаларының білім басқармалары, аудандық (қалалық) білім бөлімдері,
уәкілетті орган)
Өтініш
Мен, _________________________________________________, ЖСН ________,
(аттестатталушының Т.А.Ә. (әкесінің аты бар болғанда)
_______________________________________________________________________
(лауазымы, жұмыс орны)
мені 20___жылы _______________________біліктілік санатына ұлттық біліктілік
тестілеуге (біліктілік тестілеу) қатысуға жіберуді сұраймын.
Қазіргі уақытта _____ біліктілік санатындамын, ол ____жылғы ____ (күн) ____ (айға)
дейін жарамды.
Келесі жұмыс нәтижелерін негізге аламын:
_______________________________________________________________________
Өзім туралы мынадай мәліметті хабарлаймын:
Білімі:
Оқу орнының атауы
Оқу кезеңі
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлаудан өткені туралы құжатта көрсетілген мамандығы (біліктілігі)
Жұмыс өтілі:
Жалпы
Білімі туралы дипломда немесе атқаратын лауазымы бойынша тиісті біліктілік бере отырып, қайта даярлаудан өткені туралы құжатта көрсетілген мамандығы (біліктілігі) бойынша
Педагогикалық
Осы білім беру ұйымында
Наградалар, атағы, ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы алынған (берілген) жылын
көрсете отырып _____________________________________________
Тестілеуді тапсыру тілі (керектісінің астын сызыңыз): қазақ/орыс
Аттестатталушы адам жұмыс істейтін білім беру ұйымы (керектісінің астын сызыңыз):
мектепке дейінгі, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, қосымша білім
"Оқу пәнінің мазмұны"/ "Қызмет бағыты бойынша" блогы бойынша пән (пән):
__________________________________________________________________
Аттестаттаудан өткізу қағидаларымен таныстым.
20 ___ жылғы "____" __________ __________________ (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 29 маусымдағы
№ 319 бұйрығына 3-қосымша
Мектепке дейінгі тәрбие мен
оқытуды, бастауыш, негізгі орта
және жалпы орта білімнін
жалпы білім беретін оқу
бағдарламаларын, техникалық
және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі, қосымша білімнің білім
беру бағдарламаларын және
арнайы оқу бағдарламаларын
іске асыратын білім беру
ұйымдарында жұмыс істейтін
педагог қызметкерлер мен
оларға теңестірілген тұлғаларды
және білім және ғылым
саласындағы басқа да азаматтық
қызметшілерді аттестаттаудан
өткізу қағидалары мен
шарттарына 13-қосымша
Нысан
Аттестатталушы адамға біліктілік санатын беруге (растауға) портфолиосын бағалау өлшем шарттары
Бағалау өлшемшарттары
Біліктілік санаты
Педагог-модератор
Педагог-сарапшы
Педагог-зерттеуші
Педагог-мастер
Білім алушылардың білім сапасы
білім сапасының 5%-ға өсу қарқыны
білім сапасының
10%-ға өсу қарқыны
білім сапасының
15%-ға өсу қарқыны
білім сапасының
20%-ға өсу қарқыны
Оқыту сапасы
Білім беру ұйымының сараптамалық кеңесінің ұсынымдары бар сабақтарды бақылау парақтары
(3-тен кем емес)
Білім басқармасы (аудан/қала) органының сараптамалық кеңесінің ұсынымдары бар сабақтарды бақылау парақтары
(3-тен кем емес)
Білім басқармасы (облыс/Астана, Алматы және Шымкент қалалары) органы сараптамалық кеңесінің ұсынымдары бар сабақтарды бақылау парақтары
(3-тен кем емес)
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДБҰ ұсынымдары бар сабақтарды бақылау парақтары
(3-тен кем емес)
Білім алушылардың жетістіктері немесе қызмет қорытындыларын жинақтау
Білім беру ұйымының деңгейі
аудан/қала деңгейі
Облыс/қалалардың деңгейі Астана, Алматы және Шымкент қалалары
Республикалық деңгей
(өз авторлық бағдарламасын іске асыру негізінде)
Педагогтың кәсіби жетістіктері
(болған кезде)
Кәсіби конкурстарға, олимпиадаларға және өзге де іс-шараларға қатысу
1Конференцияларда, симпозиумдерде сөз сөйлеу, әдістемелік материалдарды әзірлеу, семинарлар, мастер кластар өткізу

дополнить пунктом 87-1 следующего содержания:
"87-1. Педагогическим работникам и приравненным к ним лицам, которым присвоены квалификационные категории "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог - мастер" сохраняется квалификация должностей:
"педагог-модератор" - "учитель второй категории";
"педагог-эксперт" - "учитель первой категории";
"педагог-исследователь" и "педагог-мастер" - "учитель высшей категории".";
дополнить пунктом 94-1 следующего содержания:
"94-1. При преподавании предмета "Самопознание" у педагогического работника квалификационная категория приравнивается к квалификационной категории по ранее преподаваемому предмету, и сохраняется до истечения срока действия аттестации.
Педагогическим работникам, осуществляющим психологическую, диагностическую (в части определения особых образовательных потребностей обучающихся), коррекционную, социально-педагогическую деятельность, присваивается квалификационная категория: "педагог-модератор", "педагог-эксперт", "педагог-исследователь", "педагог-мастер" в соответствии с указанной в дипломе специальностью или с учетом прохождения курсов переподготовки.";
приложения 1, 3, 13 изложить в новой редакции согласно приложению 1, 2, 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Каринова Ш.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е.Сагадиев
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 29 июня 2018 года № 316
Приложение 1 к Правилам
и условиям проведения
аттестации педагогических
работников и приравненных к
ним лиц, занимающих
должности в организациях
образования, реализующих
общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
________________________________________________________________________________
(наименование организации образования, районные (городские) отделы, управления
образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, уполномоченный орган)
Заявление
Я, ________________________________________________, ИИН _________________,
(Ф.И.О. (отчество при наличии) аттестуемого)
________________________________________________________________________________
(должность, место работы)
прошу аттестовать меня в 20 ___ году на квалификационную категорию ________.
В настоящее время имею квалификационную категорию _____, действительную до ____
(день) ____ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сообщаю о себе следующие сведения:
Образование:
Наименование учебного заведения
Период обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
В данной организации образования
Награды, звания, ученая степень, ученое звание с указанием года получения (присвоения)
________________________________________________________________________________
Организация образования, в которой работает аттестуемый (нужное подчеркнуть):
дошкольное, начальное, основное среднее, общее среднее, дополнительное образование
С Правилами проведения аттестации ознакомлен (-а).
"____" __________ 20 ___ года                               __________________
(подпись)
Приложение 2 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 29 июня 2018 года № 316
Приложение 3 к Правилам
и условиям проведения
аттестации педагогических
работников и приравненных к
ним лиц, занимающих
должности в организациях
образования, реализующих
общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
______________________________________________________________________________
(наименование организации образования, районные (городские) отделы, управления
образования областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, уполномоченный орган)
Заявление
Я, ___________________________________________________, ИИН ______________,
(Ф.И.О. (отчество при наличии) аттестуемого)
_______________________________________________________________________________
(должность, место работы) прошу допустить меня на участие в национальном
квалификационном тестировании (квалификационном тестировании) в 20___ году на
присвоение/подтверждение квалификационной категории ________.
В настоящее время имею квалификационную категорию ________, действительную до ____
(день) ___ (месяц) ______ года.
Основанием считаю следующие результаты работы:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сообщаю о себе следующие сведения:
Образование:
Наименование
учебного заведения
Период обучения
Специальность (квалификация), указанная в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Стаж работы:
Общий
По специальности (квалификации), указанной в дипломе об образовании или документе о переподготовке с присвоением соответствующей квалификации по занимаемой должности
Педагогический
В данной организации образования
Награды, звания, ученая степень, ученое звание с указанием года получения (присвоения)
________________________________________________________________________________
Язык сдачи тестирования (нужное подчеркнуть): казахский/русский
Организация образования, в которой работает аттестуемый (нужное подчеркнуть):
дошкольное, начальное, основное среднее, общее среднее, дополнительное образование
Предмет (дисциплина) по блоку "Содержание учебного предмета"/По направлению деятельности":
_______________________________________________________________________________
С Правилами проведения аттестации ознакомлен (-а).
"____" __________ 20 ___ года                                     __________________
(подпись).
Приложение 3 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 29 июня 2018 года № 316
Приложение 13 к Правилам
и условиям проведения
аттестации педагогических
работников и приравненных к
ним лиц, занимающих
должности в организациях
образования, реализующих
общеобразовательные учебные
программы дошкольного
воспитания и обучения,
начального, основного среднего
и общего среднего образования,
образовательные программы
технического и профессионального,
послесреднего, дополнительного
образования и специальные
учебные программы, и иных
гражданских служащих в
области образования и науки
Форма
Критерии оценивания портфолио аттестуемого на присвоение (подтверждение) квалификационной категории
Критерии оценивания
Квалификационная категория
Педагог-модератор
Педагог-эксперт
Педагог-исследователь
Педагог-мастер
Качество знаний обучающихся
динамика роста качества знаний на 5%
динамика роста качества знаний на 10%
динамика роста качества знаний на 15%
динамика роста качества знаний на 20%
Качество преподавания
Листы наблюдения уроков с рекомендациями экспертного совета организации образования
(не менее 3)
Листы наблюдения уроков с рекомендациями экспертного совета орган управления образования (район/город)
(не менее 3)
Листы наблюдения уроков с рекомендациями экспертного совета орган управления образования (область/городов Астаны, Алматы и Шымкента )
(не менее 3)
Листы наблюдения уроков с рекомендациями АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы"
(не менее 3)
Достижения обучающихся или обобщение итогов деятельности1
Уровень организации образования
Уровень района/города
Уровень области/городов Астаны, Алматы и Шымкента
Республиканский
уровень
(на основе реализации собственной авторской программы)
Профессиональные достижения педагога (при наличии)
Участие в профессиональных конкурсах, олимпиадах и иных мероприятиях
1Выступления на конференциях, симпозиумах, разработка методических материалов, проведение семинаров, мастер классов.