"Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2018 жылғы 9 шілдедегі № 327 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 шілдеде № 17239 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13182 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 6 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июля 2018 года № 327. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2018 года № 17239. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13182, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 6 апреля 2016 года) следующие изменение и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык" в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 5 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде қазақ тілінде оқытатын мектептердегі бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде орыс тілінде оқытатын мектептердің бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Бейнелеу өнері" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Музыка" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде облыстық, Алматы, Астана қалаларының білім басқармалары, аудандық (қалалық) білім бөлімдері мен әдістемелік кабинет мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" және "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша тілдік пәндер бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с казахским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов в школах с русским языком обучения в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Изобразительное искусство" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Музыка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно-математического цикла по предмету "Проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно - коммуникационные технологии" и "Информатика" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов областных, городов Алматы, Астаны, управлений, районных (городских) отделов образования и методических кабинетов в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Информационно – коммуникационные технологии" и "Информатика" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров языковых предметов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 15 к настоящему приказу;

16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша бастауыш сынып пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Ғаламдық перспективалар және жоба жұмысы" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша "Жоба жұмысы" пәні бойынша жаратылыстану-математикалық цикл педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшылары орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде жалпы білім беру ұйымдары басшыларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында орта білім мазмұнын жаңарту шеңберінде мониторинг ұйымдастыратын мамандардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес "Тиімді оқыту" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес "Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес "Дене шынықтыру" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы" элективті курсы бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам начальных классов по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Глобальные перспективы и проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров естественно-математического цикла по предмету "Проектная деятельность" по внедрению системы критериального оценивания в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу курсов повышения квалификации заместителей руководителей общеобразовательных организаций в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации заместителей руководителей школ по воспитательной работе в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов по организации мониторинга в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное обучение" согласно приложению 23 к настоящему приказу;
24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в школе" согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физическая культура" согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по элективному курсу "Робототехника" согласно приложению 27 к настоящему приказу;

28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес Жалпы білім беретін мектептер басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес "Практикадағы рефлексия" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес "Ағылшын тілі" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы негіздері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес "Робот техникасын іске асыру жағдайында IT-технологиялар бойынша теориялық және сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыру ерекшеліктері" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға сәйкес "Биоақпараттану және синергетика технологиясы: сабақтың сапасын басқару" жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға сәйкес "Информатика", "Физика", "Химия" және "Биология" пәндерінен ағылшын тілінде сабақ беретін жалпы білім беретін мектептердің педагог кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға сәйкес Жаратылыстану – математика бағыты бойынша "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының жалпы білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Тілдік құзыреттілік" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде "Ағылшын тілі оқытушыларының тілдік және кәсіби біліктілігін арттыру" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес қазақ тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Қазақ тілі" және "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

28) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных школ согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Рефлексия в практике" согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Английский язык" согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" согласно приложению 31 к настоящему приказу;
32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Особенности организаций теоретических и внеклассных работ по IT-технологии в условиях реализации робототехники" согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ "Технология: Биоинформатика и синергетика" – управление качеством на уроке" согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров общеобразовательных школ по предметам "Информатика", "Физика", "Химия" и "Биология" на английском языке согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам естественно-математического направления "Химия", "Биология", "Физика", "Информатика" согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Языковая компетенция" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Повышение языковой и профессиональной компетенции преподавателей английского языка" в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) образовательную программу повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Казахский язык" и "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 40 к настоящему приказу;

41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес орыс тілді мектептердегі "Орыс тілі" және "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес қазақ тілді мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес "Математика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес "Информатика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес "Физика" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес "Биология" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес "География" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес "Қазіргі әлемдегі Қазақстан" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес "Графика және жобалау" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес критериалды бағалау жүйесін енгізу бойынша өңірлік және мектеп үйлестірушілерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес "Билингвалды пән мұғалімі" біліктілікті арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларына арналған "Үш тілде оқыту жағдайында жалпы орта білім беретін мектепті басқару жүйесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Математика" согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Информатика" согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Физика" согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Химия" и "Естествознание" согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Биология" и "Естествознание" согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "География" и "Естествознание" согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "История Казахстана" и "Основы права" согласно приложению 49 к настоящему приказу;
50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предметам "Всемирная история" и "Основы права" согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Казахстан в современном мире" согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Графика и проектирование" согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации региональных и школьных координаторов по внедрению системы критериального оценивания согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации "Билингвальный учитель – предметник" согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Система управления общеобразовательной школой в условиях обучения на трех языках" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 55 к настоящему приказу;

56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш мектепте оқытудың инновациялық процесін басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында мектептің инновациялық дамуын басқару" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында бастауыш сыныптарда білім беру процесін ұйымдастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында білім беру ұйымдары директорларының бейінді оқыту жөніндегі орынбасарының кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес ұйғыр, тәжік, өзбек тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Тіл мен пәнді кіріктіріп оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Content and Language Integrated Learning – CLIL" тіл мен пәнді кіріктіру әдістемесін игеру бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Пәнді ағылшын тілінде оқытудың инновациялық әдістерін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика, химия, биология, информатика мұғалімдеріне арналған "Үш тілде оқыту жағдайында мұғалімдердің пәндік және тілдік-қатысымдық құзыреттіліктерін қалыптастыру" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным процессом обучения в начальной школе в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационным развитием школы в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в начальных классах в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по учебной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора по профильному обучению в условиях обновления содержания образования" для заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 59 к настоящему приказу;
60) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика интегрированного обучения языку и предмету" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с уйгурским, таджикским, узбекским языками обучения согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning – CLIL" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей по освоению инновационных методик преподавания предмета на английском языке" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование предметной и коммуникативно-языковой компетентности учителей в условиях обучения на трех языках" для учителей физики, химии, биологии, информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 63 к настоящему приказу;

64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің химия мұғалімдеріне арналған "Мектепте үштілді білім беруге көшу жағдайында химияны оқыту әдістемесі" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған "Үш тілде білім беру жағдайында информатика пәнін оқытуда STEM технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің информатика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында информатика сабақтарында робот техникасы құралдарын қолдану" курсының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру білім беру бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің физика мұғалімдеріне арналған "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында физиканы оқытуда Smart технологияларды пайдалану" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы бекітілсін;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес "Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару" шағын жинақты мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес "Көркем еңбек" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес "Мұғалім практикасындағы зерттеу" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес білім басқармаларының (бөлімдерінің) әдістемелік кабинеті мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес оқыту қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі" мен "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес оқыту орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Қазақ тілі мен әдебиеті" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес оқыту орыс тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі" мен "Орыс әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;

64) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика изучения химии в условиях обучения на трех языках в школе" для учителей химии школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование STEM – технологии в преподавании информатики в условиях обучения на трех языках" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование средств робототехники на уроках информатики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей информатики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование Smart-технологий в преподавании физики в условиях обновления содержания среднего образования" для учителей физики школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 67 к настоящему приказу.
68) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей малокомплектных школ "Лидерство и управление в малокомплектной школе" согласно приложению 68 к настоящему приказу;
69) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Художественный труд" согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Исследования в практике учителя" согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) образовательную программу курсов повышения квалификации специалистов методических кабинетов управлений (отделов) образования согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Казахский язык и литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 74 к настоящему приказу;
74) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Русский язык" и "Русская литература" в школах с русским языком обучения согласно приложению 74 к настоящему приказу;

75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес оқыту қазақ тілінде оқытатын мектептердегі "Орыс тілі мен әдебиеті" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес "Ағылшын тілі" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес "Математика" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес "Қазақстан тарихы" мен "Дүниежүзі тарихы" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес "Физика" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес "Биология" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес "Химия" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес "География" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес "Информатика" пәні бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес "Робот техникасы, 3D-принтинг және бағдарламалау" бойынша информатика мұғалімдерінің біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы.";
осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17- қосымшаларға сәйкес 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83 және 84-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ш.Т. Каринова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өтуін;

75) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Русский язык и литература" в школах с казахским языком обучения согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Английский язык" согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Математика" согласно приложению 77 к настоящему приказу;
78) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "История Казахстана" и "Всемирная история" согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Физика" согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Биология" согласно приложению 80 к настоящему приказу;
81) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Химия" согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "География" согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предмету "Информатика" согласно приложению 83 к настоящему приказу;
84) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Программирование, робототехника и 3D-принтинг" согласно приложению 84 к настоящему приказу."
дополнить приложениями 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83 и 84 согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Каринова Ш. Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде ресми түрде жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін осы бұйрықтың қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) ресми түрде жарияланғаннан кейін осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің міндетін атқарушы
Б. Асылова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 9 шілдедегі
№ 327 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына
68-қосымша
"Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару" шағын жинақты мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару" шағын жинақты мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) біліктілікті арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді және орта білім беру мазмұнын жаңарту мәнмәтінінде шағын жинақты мектеп басшыларына әдістемелік қолдау көрсетуге бағытталған.
2. Осы Бағдарламада шағын жинақты мектеп басшыларын дайындауға, олардың табысты білім беру ұйымын және өзгерістерді басқаруға қажетті білім мен практикалық дағдыларды игеруіне арналған материал берілген.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша басшыларды оқыту курсының ұзақтығы 640 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: шағын жинақты мектеп басшыларының педагогикалық және басқару шеберлігін жетілдіру, білім беру салалары мен деңгейлері бойынша жаңартылған оқу бағдарламалары мен критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде оларға әдістемелік қолдау көрсету.

2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копий в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4.Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющая обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
Б. Асылова
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 июля 2018 года № 327
Приложение 68
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации руководителей малокомплектных школ "Лидерство и управление в малокомплектной школе"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации руководителей малокомплектных школ "Лидерство и управление в малокомплектной школе" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации и направлена на оказание методической поддержки руководителям малокомплектных школ в контексте обновления содержания среднего образования.
2. Настоящей Программе представлены материалы по подготовке руководителей малокомплектных школ и овладению ими знаниями и практическими навыками, адекватными современным представлениям об успешности организации образования, управлением изменениями.
3. Продолжительность курсового обучения руководителей составляет 640 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: совершенствование педагогического и управленческого мастерства руководителей малокомплектных школ и оказание им поддержки в контексте обновления учебных программ по образовательным областям и уровням образования и внедрения системы критериального оценивания.

5. Бағдарламаның міндеттері:
1) заманауи басшының рөлі мен миссиясы, жеке тұлға ретінде және кәсіби тұрғыдан өзін-өзі жетілдіру туралы түсінігін дамыту;
2) басшылардың көшбасшылық және басқару, стратегиялық жоспарлау және болжау салаларында түйінді құзыреттіліктерін қалыптастыру;
3) басшыларға өзінің қызметін, мұғалімдер мен оқушылардың қызметін жақсартуға бағытталған дағдыларды, жұмыс түрлерін, әдістер мен тәсілдерді үйрету;
4) шағын жинақты мектеп ерекшеліктеріне және білім беру салалары мен деңгейлері бойынша оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын, оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету;
5) орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогикалық ұжымға қолдау көрсету туралы түсінігін дамыту;
6) кәсіби және әлеуметтік әріптестік орнату, желілік қоғамдастық құру жөніндегі тәжірибелік дағдыларды қалыптастыру.
6. Оқу нәтижелері:
1) заманауи басшының рөлі мен миссиясы, жеке тұлға ретінде және кәсіби тұрғыдан өзін-өзі жетілдіру, мұғалімдердің кәсіби дамуына қолдау көрсету туралы түсінігі дамиды;
2) басшылардың көшбасшылық және басқару, стратегиялық жоспарлау және болжау салаларында түйінді құзыреттіліктері қалыптасады;
3) басшылар өзінің қызметін, мұғалімдер мен оқушылардың қызметін жақсартуға бағытталған дағдыларды, жұмыс түрлерін, әдістер мен тәсілдерді үйренеді;
4) шағын жинақты мектеп ерекшеліктеріне және білім беру салалары мен деңгейлері бойынша оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын, оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолданады;
5) орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында педагогикалық ұжымға қолдау көрсетумен байланысты білік, дағдылары қалыптасады;
6) кәсіби және әлеуметтік әріптестік орнату, желілік қоғамдастық құру жөніндегі тәжірибелік дағдылары қалыптасады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарлама төрт кәсіби тәжірибеге сәйкес құрылымдалған:
1) оқыту мен оқуға жетекшілік ету;
2) өзінің дамуы;
3) тәжірибені жетілдіруге, инновациялар мен өзгеріс енгізуге жетекшілік ету;
4) жергілікті қауымды бірлескен жұмысқа тарту.
8. Бағдарламаның мазмұны теория мен практиканы кіріктіру арқылы оқытуды көздейді және келесі логикалық тәртіпке негізделген:
1) теориялық оқу кезеңінде идеяларды зерделеу (курсалды тапсырмаларды орындау);
2) аудиториялық оқу кезеңінде Бағдарламаның негізгі бағыттары мен мазмұнын түсіну, көшбасшылық және басқару проблемалары бойынша халықаралық зерттеулердің нәтижелерімен танысу, білім беру салалары мен деңгейлері бойынша оқу жоспарлары мен оқу бағдарламаларын меңгеру.

5. Задачи Программы:
1) развить понимание роли и миссии современного руководителя, личного и профессионального самосовершенствования;
2) сформировать ключевые компетенции в области лидерства, управления, стратегического планирования, менеджмента и прогнозирования;
3) научить навыкам, методам, формам и подходам по улучшению собственной деятельности и деятельности учителей и учащихся;
4) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с учебными программами по образовательным областям и уровням образования и спецификой малокомплектной школы и систему критериального оценивания для достижения целей обучения;
5) понимать и оказывать поддержку педагогическому коллективу в условиях обновления содержания среднего образования;
6) сформировать практические навыки по установлению профессионального и социального партнерства, созданию сетевого сообщества.
6. Результаты обучения:
1) понимание роли и миссии современного руководителя, личного и профессионального самосовершенствования, поддержки профессионального развития учителей;
2) сформированность у руководителей ключевых компетенций в области лидерства и управления, стратегического планирования, менеджмента и прогнозирования;
3) понимание и применение руководителями навыков, методов, форм и подходов по улучшению собственной деятельности и деятельности учителей и учащихся;
4) использование педагогических подходов и учебных материалов в соответствии с учебными программами по образовательным областям и уровням образования и спецификой малокомплектных школ и системы критериального оценивания для достижения целей обучения;
5) понимание и оказание поддержки педагогическому коллективу в условиях обновления содержания среднего образования;
6) владение умениями и навыками по установлению профессионального и социального партнерства, созданию сетевого сообщества.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программы состоит из четырех профессиональных практик:
1) руководство преподаванием и учением;
2) саморазвитие;
3) руководство совершенствованием, внедрением инноваций и изменениями;
4) вовлечение местного сообщества в совместную работу.
8. Содержание Программы предполагает интегрированный подход, соединяющий теорию и практику обучения в следующей логической последовательности:
1) обзор идей на этапе теоретического обучения (выполнение предкурсовых заданий);
2) приобретение и понимание основных направлений и содержания Программы в период аудиторного обучения, знакомство с результатами международных исследований по проблемам лидерства и управления, освоение учебных планов и учебных программ по образовательным областям и уровням образования.

9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) "Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару" шағын жинақты мектеп басшыларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) басшыға арналған әдістемелік құрал;
2) курсалды тапсырмалар;
4) мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар;
5) тренерге арналған нұсқаулық;
6) үлестірме материал.
10. Білім беру үдерісі үш кезеңнен тұрады және мынадай оқу нысандарын қамтиды:
1) "Бетпе бет" (аудиториялық оқу) - 320 сағат;
2) "Бірінші мектептегі тәжірибе" (синхронды емес оқу) – 80 сағат;
3) "Екінші мектептегі тәжірибе" (синхронды емес оқу) - 240 сағат;
11. Оқу жоспарында өз бетінше оқу, аудиториялық оқу және тренердің қолдауымен синхронды емес оқу көзделген.
12. Аудиториялық оқу процесінде күнделікті сабақтардың соңында басшылар рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
13. Аудиториялық оқу кезеңі мектептегі тәжірибе кезеңіне және мектептер желісінің аясында әріптестерімен қарым-қатынас жасауға дайындалуға негіз болады. Бұл кезеңде басшылар өз мектебінде дамытуға бағытталған тапсырмаларды орындайды.
14. Курс нәтижесі бойынша басшыларды бағалау нақты бағалау критерийлеріне сәйкес өзіндік рефлексия жасау негізінде мектептегі тәжірибе кезінде есеп дайындауға арналған тапсырмаларды орындау нәтижелері бойынша жүргізіледі.
"Көшбасшылық және шағын
жинақты мектепті басқару"
шағын жинақты мектеп
басшыларының біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Курсалды тапсырмалар
(Мектеп туралы бастапқы деректерді жинау)
Тапсырмаларды орындау Бағдарламаның ажырамас бөлігі болып табылады.
Мектептің бағамдауы төмендегілерді қамтиды: мектеп туралы ақпарат;
мұғалімдер туралы ақпарат;
оқушылардың үлгерімі туралы деректер;
ата-аналарды зерттеу нәтижелері, соның ішінде олардың пікірлері;
мұғалімдерді зерттеу нәтижелері, соның ішінде олардың кәсіби сипаттамалары мен пікірлері;
оқушыларды зерттеу нәтижелері, соның ішінде олардың пікірлері.
Бірінші "Бетпе-бет" кезеңі (4 апта)
Әр сабақ ғылыми зерттеулер туралы кіріспе дәрістен басталып, әрі қарай шағын топтардағы жұмыс және жеке рефлексиялық есеп жазу түрінде жалғасады.
Күні
Күн тақырыбы
Сабақтың мазмұны
Сағат саны
1-апта: Бағдарламаның тұжырымдамалары және негізгі бағыттары
1
Жаңартылған орта білім мазмұнының басымдықтары
Шағын жинақты мектептердің жалпы сипаттамасы: отандық және шетелдік тәжірибе. Орта білім мазмұнын жаңарту. Жаңартылған оқу бағдарламасының құрылымы мен мазмұны. Критериалды бағалау жүйесі.
8
2
Білім беруді және мектепті басқару
Білім беруді және мектепті басқарудың мән-маңызы және қағидаттары. Ғылыми тәсілдер мен бағыттарға шолу. Нормативтік-құқықтық база. Патриоттық құндылықтар негізінде оқу-тәрбие жұмысын ұйымдастыру.
8
3
Көшбасшылық және басқару
Көшбасшылық және шағын жинақты мектепті басқару. Көшбасшылық пен басқарудың тұжырымдамалық ерекшеліктері. Көшбасшылықтың түрлері мен стильдері. Бөлінген көшбасшылық және оқытушы көшбасшылық. Ресурстық орталық – шағын жинақты мектеп оқушыларын оқытуда ресурстарды тиімді ықпалдастыру моделі.
8
4
Мектеп мәдениеті
Мектеп мәдениеті. Мектеп мәдениеті туралы теорияларды зерделеу. Мектеп мәдениетін модельдеу.
8
5
Сценарийді жоспарлау
Сценарийлік жоспарлау. Сценарийді жоспарлау әдістері және проблемаларды шешу.
8
2-апта: Мектептің жағдайын талдау
1
Мектеп туралы деректерді жинақтау. Оқушылардың пікірін зерделеу.
Мектепте мониторинг жүргізу жүйесі. Мониторинг жүргізудің кезеңдері мен рәсімдері.
Деректерді өңдеу мен талдауда деректерді үш түрлі көзден жинақтау тәсілі (триангуляция). Дамыту мақсаттарын белгілеу үшін мектептер жинаған деректерді және оларды пайдалану жолдарын сараптау. Алға жылжудың мониторингін жүргізу және оқушылардың оқуын жақсарту мақсаттарын анықтау үшін деректерді қолдану тәсілдері туралы идеялармен алмасу және оларды талқылау.
Оқушылармен жүргізілген сауалнама нәтижесі бойынша рефлексия жасау. Халықаралық зерттеулердің қорытындыларын сараптау. Оқушылардан кеңес алу рәсімі туралы зерттеулер мен оны мектепте жүзеге асырудағы кедергілер туралы ақпаратты білу.
Сауалнама негізінде зерттеу әдістерін зерделеу, сауалнама құрастыруды үйрену. Оқушы үні туралы дәлелдер жинау мақсатында оқушылармен кеңесу.
8
2
Ата-аналар мен жұртшылықтың пікірін зерделеу
Ата-аналармен жүргізілген сауалнама нәтижесі бойынша рефлексия жасау. Ата-аналармен және жұртшылықпен байланыс туралы халықаралық зерттеулердің нәтижелерін сараптау. Мектептің ішкі бағамдау және дамыту үдерісіндегі мұғалім, оқушы, ата-ана, басқарушы ұйымдардың рөлін анықтау.
8
3
Мектеп ұжымының пікірін зерделеу
Педагогтер ұжымының күшті жақтары туралы ойлану және мұғалімдермен жүргізілген сауалнама нәтижесін қарастыру. Өз мектебінде тәжірибе негізінде жинақталған деректерден алынған мектептің күшті және әлсіз жақтары туралы ақпаратты білу.
8
4
Деректер жинау бойынша рефлексия
1-таныстырылым. "Оқушылардан, ата-аналардан және қызметкерлерден жинақталған деректерге негізделген триангуляция нәтижелерін талдау". Жеке рефлексиялық есептерін дайындау (А, В).
8
5
Тиімді оқыту және кәсіби қоғамдастық
Біліктілікті арттыру курстарының деңгейлі/ жаңғыртылған бағдарламаларының мазмұны. Жаңғыртылған бағдарламалар аясындағы мектептегі негізгі жұмыс әдістері: "Тиімді оқыту мен оқу" – тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімді жоспарлау; "Мектептегі мұғалім көшбасшылығы" – тәлімгерлік және коучинг; "Педагогикалық қоғамдастықтағы мұғалім көшбасшылығы" – білім алушылардың кәсіби қоғамдастығы. Кәсіби қоғамдастықты дамыту.
8
3-апта: Мектепті дамыту тәсілдері
1
Шағын жинақты мектепте оқу үдерісін ұйымдастыру
Шағын жинақты мектепте оқыту ерекшеліктері. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері. Білім беру деңгейлері бойынша белсенді оқу әдістерін қолдану.
Тиімді сұрақтар. Ойлау дағдысының деңгейлері, Блум таксономиясы.
8
2
Даралап және саралап оқыту. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану. Зерттеуге негізделген оқуды ұйымдастыру. Әртүрлі жастағы балаларды оқыту. Сабақ жоспарлау.
8
3
Мектептегі мұғалім көшбасшылығы
Коучинг үдерісі арқылы мұғалімнің кәсіби дамуы. Мектеп жағдайында тәлімгерлік үдерісін іске асыру.
8
4
Мектептегі зерттеу жұмысы
Мектепті жоспарлау, бағамдау және дамытудың тиімді әдісі ретінде Іс-әрекеттегі зерттеуді зерделеу.
8
5
Мектепті жоспарлау, бағамдау және дамытудың тиімді әдісі ретінде Сабақты зерттеу тәсілін зерделеу.
8
4-апта: Мектепті дамытуды жоспарлау және бағамдау
1
Мектепті дамытуды жоспарлау модельдері
Басқа елдердегі мектепті дамытуды жоспарлаудың табысты тәжірибелеріне шолу. Қазақстанда шағын жинақты мектепті дамытуды жоспарлау моделі.
8
2
Мектепті дамытуды тиімді жоспарлау мәні
Шағын жинақты мектептің ерекшелігіне сәйкес мектепті дамыту жоспарының сипаттамасы, қағидаттары мен нысандары.
8
Мектепті дамыту бағыттарын айқындау. Мектепті дамыту жоспарын жасау және бағалау критерийлерін дайындау.
8
4
Мектепті дамытуды бағамдау тәсілдері
Мектепті дамыту жоспарының тиімділігін талдау және бағамдау.
8
5
Бағамдау
Есептердің мазмұны. Бағалау критерийлері.
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар.
Басшыларды олардың жұмысын бағалау рәсімі туралы ақпараттандыру.
Мектептегі тәжірибе кезеңі барысында қажетті ақпаратты жинап, есеп жазуға кірісуге мүмкіндік беру үшін басшыларды есептердің мазмұнына қойылатын талаптармен таныстыру.
8
Барлығы:
160
Бірінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңі (4 апта)
Іс-әрекеттегі зерттеу:
Басшы өз мектебіндегі мұғалімдердің шағын тобымен және оқушыларымен бірлесіп мектепті дамыту жоспарын әзірлейді және бағамдайды.
Барлығы:
80
Екінші "Бетпе-бет" кезеңі (4 апта)
Күні
Күн тақырыбы
Сабақтың мазмұны
Сағат саны
1-апта: Бірінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде
жасалған жұмыс бойынша рефлексия
1
Іс-әрекеттегі зерттеу
Бірінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңі бойынша кері байланыс. Әріптестердің тәжірибесімен салыстырғанда ұқсастықтары мен айырмашылығы. Іс-әрекеттегі зерттеу жұмысын таныстыруға дайындалу.
8
2
Іс-әрекеттегі зерттеу нәтижелерін таныстыру.
8
3
Мектепті дамыту жоспарын бағалау. Әріптестердің өзара бағалауы.
8
4
Мектептегі тəжірибе кезеңіндегі D тапсырма. Есептер мен таныстырылымдарды жетілдіру. Əріптестердің өзара бағалауы.
8
5
Мектептегі тəжірибе кезеңіндегі E, F тапсырмалар. Есептер мен таныстырылымдарды жетілдіру. Əріптестердің өзара бағалауы.
8
2-апта: Мұғалімдерді бағамдау және рефлексиялық есеп
1
Мұғалімнің жауапкершілігі
Басшының үздіксіз кәсіби дамуы. Мұғалімдердің тәжірибесін жақсарту. Мұғалімнің жауапкершілігі.
8
2
Мұғалім жауапкершілігінің мысалдары
Халықаралық зерттеу тәжірибесінен алынған мұғалім жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылаудың табысты мысалдары. TALIS нысаны бойынша жүргізілген сауалнама деректерін пайдалану. G рефлексиялық есебі.
8
3
Оқыту нәтижелерінің мониторингін жүргізу және бағамдау
Мұғалімдердің жауапкершілігі мен оқушылар үлгерімінің мониторингін жүргізіп, бағамдау арасында байланыс орнату.
8
4
Мұғалім жауапкершілігінің моделін әзірлеу
Шағын жинақты мектеп мұғалімдерінің жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау жоспарын жасау. Мұғалім жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау үлгісін әзірлеу.
8
5
Мұғалім жұмысының сапалық көрсеткіші ретінде оқушылардың оқу нәтижелерін талдау
Мұғалім есептілігінің үлгілері туралы ақпарат алмасу және тренер мен әріптестердің кері байланысы.
Н рефлексиялық есебі.
8
3-апта: Мектептің есептілігі бағдарламасын жоспарлау
1
Мектептің ағымдағы жағдайы туралы рефлексия
Стратегиялық басымдықтарды айқындау.
Өз мектебінің күшті жақтары мен артықшылықтарын және өз ұжымын дамыту тәсілдерін анықтау.
8
2
Мұғалімнің жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау
Мұғалімдердің жоспарын зерделеу және сыныпты қадағалауды ұйымдастыру. Орта мерзімді жоспарлау – оқыту тәжірибесін өзгерту құралы ретінде. Мектеп мұғалімдерінің жауапкершілігі жоспарын енгізуге дайындалу.
8
3
Мұғалімдердің бірлескен жұмысы
Оқыту тәжірибесін дамытуға бағытталған мұғалімдердің бірлескен жұмысы. Мектепті дамыту жоспарына мұғалімдердің жұмысы бойынша толықтырулар енгізу.
8
4
Мектепте тәлімгерлік және коучинг бағдарламарын енгізуді басқару
Мұғалімдерді оқытудағы коучинг және тәлімгерлік. Коучинг және тәлімгерлік жүргізу жоспарын дайындау. Коучинг және тәлімгерлік жүргізу жоспарын көрсету және өзара бағалау.
8
5
Мектептің және мектептен тыс қоғамдастықтардың жұмысы
Мектептегі және мектептен тыс қоғамдастықтардың жұмысына шолу және талдау.
8
4-апта: Мектепті дамыту жоспарын және мұғалім жауапкершілігін бақылау жоспарын әзірлеу. Мониторинг және бағамдау, есеп жазуға арналған деректер жинау
1
Мектепті дамытуды жоспарлау
Мектепті дамытуды жоспарлаудың бірінші кезеңі туралы рефлексия. Мектептің даму жоспарына өзгертулер мен толықтырулар енгізу. Әріптестер мен тренердің кері байланысы.
8
2
Мектепті дамыту жоспарын жетілдіру
Мектепті дамыту жоспарының дербес моделі.
8
3
Әріптестер мен тренердің бағалау критерийлері бойынша бағалауы.
8
4
Екінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңіне дайындық.
Екінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар.
Есептердің мазмұны.
8
5
Бағалау критерийлері. Мониторинг және бағамдау, есеп жазуға арналған деректер жинау.
8
Барлығы:
160
Екінші "Мектептегі тәжірибе" кезеңі (6 ай)
Мектепті дамыту жоспарын мектеп тәжірибесіне енгізу.
Мұғалімнің жауапкершілігі және жұмысының тиімділігін бақылау бағдарламасын енгізу.
Мектепті дамыту жоспарын енгізу үдерісінің, мұғалім жауапкершілігін бақылау бағдарламасының мониторингін жүргізу және бағамдау.
Оқушылардың оқу нәтижелерін өлшеу.
Ата-аналардан, мұғалімдер мен оқушылардан сауалнама алу.
Барлығы:

9. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации руководителей общеобразовательных организаций "Лидерство и управление в малокомплектной школе";
2) методическое пособие для руководителя;
3) предкурсовые задания;
4) задания в период практики в школе;
5) руководство для тренера;
6) раздаточный материал.
10. Образовательный процесс состоит из трех этапов и включает следующие формы обучения:
1) "Лицом к лицу" (аудиторное обучение) - 320 часов;
2) "Первая практика в школе" (асинхронное обучение) - 80 часов;
3) "Вторая практика в школе" (асинхронное обучение) - 240 часов.
11. Учебный план предусматривает сочетание самостоятельного, аудиторного обучения и обучения при асинхронной поддержке тренера.
12. В процессе аудиторного обучения ежедневно по завершении тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижения целей обучения.
13. Аудиторный этап обучения служит основанием для подготовки к этапу практики в школе и процессу взаимодействия с коллегами в рамках сети школ. На данном этапе в школах по месту работы выполняются задания, имеющие развивающую направленность.
14. Оценка руководителей по итогам курса проводится на основе саморефлексии в соответствии с конкретными критериями оценивания, по результатам выполнения задания в ходе практики для подготовки отчета.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения руководителей
общеобразовательных организаций
"Лидерство и управление в
малокомплектных школах"
Учебный план
Предкурсовые задания
(Сбор исходных данных о школе)
Выполнение заданий является неотъемлемой частью Программы.
Внутренняя эвалюация школы включает:
информацию о школе;
информацию об учителях;
данные о достижениях обучающихся;
результаты исследования родителей, в том числе их среды и мнений;
результаты исследования учителей, в том числе их профессиональных характеристик и мнений;
результаты исследования обучающихся, в том числе их среды и мнений.
Первый аудиторный этап "Лицом к лицу" (4 недели)
Каждое занятие представляет собой вводную лекцию о научных исследованиях с последующей работой в малых группах и написанием индивидуального рефлексивного отчета.
День
Тема дня
Тематика занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Концепции и основные направления Программы
1
Приоритеты обновленного содержания среднего образования
Общая характеристика малокомплектных школ: отечественный и зарубежный опыт. Обновление содержания среднего образования. Структура и содержание обновленной учебной программы. Система критериального оценивания.
8
2
Управление образованием и школой
Сущность, значение и принципы управления образованием и школой. Обзор научных подходов и направлений. Нормативное правовое обеспечение. Организация учебно-воспитательного процесса на основе патриотических ценностей.
8
3
Лидерство и менеджмент
Лидерство и управление в малокомплектной школе. Концептуальные особенности лидерства и управления. Виды и стили лидерства. Распределенное и обучающее лидерство. Ресурсный центр – модель эффективной интеграции ресурсов в обучении учащихся малокомплектных школ.
8
4
Школьная культура
Школьная культура. Изучение теорий о школьной культуре. Моделирование школьной культуры.
8
5
Планирование сценария
Сценарное планирование. Стратегии планирования сценария и решение проблем.
8
Неделя 2: Анализ состояния школы
1
Сбор данных о школе.
Учет мнения учеников
Система мониторинга в школах. Этапы и процедуры мониторинга. Триангуляция как способ обработки и анализа данных. Анализ полученных данных, собранных школами и вариантов их использования для определения целей развития.
Обсуждение и обмен идеями о способах использования данных для осуществления мониторинга прогресса и определения целей для улучшения учения учеников.
Осуществление рефлексии по результатам опроса учеников. Анализ данных международных исследований. Овладение информацией об исследовании процедуры консультирования с учениками и барьерах при его осуществлении в школах.
Изучение методики исследований на основе анкетирования, обучение составлению анкет. Консультирование учеников по сбору доказательств о голосе учащихся.
8
2
Учет мнения родителей и сообщества
Осуществление рефлексии по результатам опроса родителей. Анализ данных международных исследований о связи родителей и сообщества. Определение роли групп учителей, учеников, родителей, руководящих органов и других в процессе внутренней эвалюации и развития школы.
8
3
Учет мнения педагогического коллектива
Осуществление рефлексии о сильных сторонах педагогического коллектива и рассмотрение результатов опроса учителей. Овладение информацией о сильных и слабых сторонах школы на основе эмпирических данных, собранных в своей школе.
8
4
Рефлексия по собранным данным
Презентация 1. Анализ результатов триангуляции на основе собранных данных от обучающихся, родителей и учителей. Подготовка индивидуальных рефлексивных отчетов (А, В).
8
5
Эффективное обучение и профессиональное сообщество
Содержание уровневых/модернизированных программ курсов повышения квалификации. Анализ методической работы в школе в рамках каждой программы: "Эффективное обучение" – среднесрочное планирование серии последовательности уроков; "Лидерство учителя в школе" – наставничество и коучинг; "Лидерство учителя в педагогическом сообществе" – профессиональное обучающееся сообщество. Развитие профессионального сообщества.
8
Неделя 3: Стратегии развития школы
1
Организация процесса обучения в малокомплектной школе
Особенности обучения в малокомплектных школах. Стратегии эффективного преподавания и учения. Применение стратегий активного обучения по уровням образования. Эффективные вопросы. Уровни мыслительных навыков, таксономия Блума.
8
2
Индивидуализация и дифференциация обучения. Применение стратегий дифференцированного обучения. Исследовательское обучение. Разновозрастное обучение. Планирование урока.
8
3
Лидерство учителя
Профессиональное развитие учителя через процесс коучинга. Реализация наставничества в условиях школы.
8
4
Исследовательская деятельность в школе
Исследование действий как эффективный метод планирования, эвалюации и развития школы.
8
5
Исследование урока как эффективный метод планирования, эвалюации и развития школы.
8
Неделя 4: Планирование развития школы и эвалюация
1
Модели планирования развития школы
Обзор успешных стран по планированию развития школы. Модель планирования развития казахстанской малокомплектной школы.
8
2
Сущность эффективного планирования развития школы
Характеристики, принципы и формы планирования развития школы с учетом специфики малокомплектной школы.
8
3
Определение направлений развития школы. Составление подробного плана развития школы и критериев оценивания.
8
4
Способы эвалюации развития школы
Анализ и эвалюация эффективности планирования развития школы.
8
5
Оценивание
Сущность и содержание отчета. Критерии оценивания.
Задания в период практики в школе.
Информирование руководителей о процедуре оценивания их работы.
Информирование руководителей о требованиях к содержанию отчета для предоставления им возможности сбора необходимой информации и составления отчета в период этапа практики в школе.
8
Всего:
160
Первый этап Практики в школе (4 недели)
Исследование действий:
Руководитель в своей школе с небольшой группой учителей и учащихся осуществляет разработку и эвалюацию Плана развития школы.
Всего:
80
Второй аудиторный этап "Лицом к лицу" (4 недели)
День
Тема дня
Тематика занятия
Кол-во часов
Неделя 1: Рефлексия о проведенной работе на первом этапе практики в школе
1
Исследование действий
Обратная связь по первому этапу практики в школе. Сходство и различие с практикой коллег. Подготовка к ознакомлению с работой по Исследованию действий.
8
2
Ознакомление с результатами Исследования действий.
8
3
Оценивание плана развития школы. Взаимооценка.
8
4
Результаты задания D для выполнения в период практики в школе. Оформление отчета и презентации. Взаимооценка коллег.
8
5
Результаты задания E, F для выполнения в период практики в школе. Оформление отчета и презентации. Взаимооценка коллег.
8
Неделя 2: Эвалюация учителей и рефлексивный отчет
1
Сущность отчетности учителей
Непрерывное профессиональное развитие руководителя. Улучшение практики учителя. Отчетность учителей.
8
2
Примеры отчетности учителей
Примеры эффективной отчетности и наблюдений учителей в международной практике и исследованиях. Использование данных результатов анкетирования по анкетам TALIS (ТАЛЛИС). Рефлексивный отчет G.
8
3
Мониторинг и эвалюация результатов обучения
Отчетность учителей и процесс мониторинга и эвалюации результатов обучения учеников.
8
4
Разработка модели отчетности учителей
Подготовка плана отчетности и наблюдения эффективности работы учителей для малокомплектной школы. Разработка формы отчетности и наблюдения эффективности работы учителей.
8
5
Анализ результатов обучения учащихся как показатель качества работы учителя
Обмен информацией о формах отчетности и обратная связь коллег и тренера.
Рефлексивный отчет H.
8
Неделя 3: Планирование программы отчетности школы
1
Рефлексия текущей ситуации
Определение стратегических приоритетов. Определение сильных сторон своей школы и стратегий развития школьной команды.
8
2
Отчетность учителей и контроль эффективности их работы
Изучение планов учителей и организация наблюдения
в классе. Среднесрочное планирование – инструмент изменения практики преподавания. Подготовка к внедрению планов отчетности учителей школы.
8
3
Совместная работа учителей
Совместная работа учителей по совершенствованию практики преподавания. Внесение в план развития школы дополнений по работе учителей.
8
4
Управление внедрением в школе программ наставничества и коучинга
Наставничество и коучинг для обучения учителей. Разработка плана проведения коучинга и наставничества. Демонстрация и взаимооценка плана проведения коучинга и наставничества.
8
5
Работа в школьных и внешкольных сообществах
Обзор и анализ работы в школьных и внешкольных сообществах.
8
Неделя 4: Разработка планирования развития школы, отчетности учителей. Мониторинг, эвалюация и сбор данных для отчета
1
Планирование развития школы
Рефлексия по первому этапу планирования развития школы. Внесение изменений и дополнений в план развития школы. Обратная связь с коллегами и тренером.
8
2
Улучшение плана развития школы
Индивидуальная модель плана развития школы.
8
3
Оценка в соответствии с критериями оценивания коллегами и тренером.
8
4
Подготовка ко второму этапу практики в школе
Задания в период второй практики в школе.
Требования к отчету.
8
5
Критерии оценивания. Мониторинг, эвалюация и сбор данных для отчета.
8
Всего:
160
Второй этап Практики в школе (6 месяцев)
Внедрение Плана развития в практику школы.
Внедрение программы отчетности учителей и наблюдения эффективности их работы.
Проведение мониторинга и оценки процесса внедрения Плана развития школы и программы отчетности учителей и наблюдения.
Диагностика результатов обучения обучающихся.
Проведение анкетирования среди родителей, учителей и обучающихся.
Всего:

240
Жиынтығы:
640
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 9 шілдедегі
№ 327 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 69-қосымша
"Көркем еңбек" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көркем еңбек" пәні бойынша педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Көркем еңбек" пәні бойынша жаңартылған оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 40 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: пән бойынша Оқу бағдарламаларын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу мәнмәтінінде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдердің Оқу бағдарламасының мазмұнын білуін қамтамасыз ету;
2) Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын қолдануды үйрету;
3) Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер Оқу бағдарламасының мақсаттарын, міндеттерін, құрылымын және мазмұнын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдер Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын қолдана біледі;
3) мұғалімдер Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы біліктілікті арттыру курсының мақсатын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мұғалімдер пән бойынша Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін, аспектілерін қарастырады.
8. Бағдарламаның мазмұны пән бойынша Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарларын зерделеуге бағытталған.
9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) таныстырылымдар мен үлестірме материалдар;
4) күтілетін нәтижеге қол жеткізу деңгейін анықтауға арналған тапсырмалар;
5) тренерге арналған нұсқаулық.
10. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

240
Итого:
640
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 июля 2018 года № 327
Приложение 69
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Художественный труд"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров по предмету "Художественный труд" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров.
2. Программа направлена на изучение обновленной учебной программы по предмету "Художественный труд" (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 40 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте обновления Учебной программы и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) обеспечить знание учителями Учебной программы по предмету;
2) научить использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) научить использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями цели, задач, структуры и содержания Учебной программы по предмету;
2) умение учителями использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету;
3) понимание и применение учителями системы критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации, анализа научной литературы. Учителя рассматривают содержание, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.
8. Содержание курса направлено на изучение учебной программы и учебного плана по предмету.
9. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров;
2) руководство для учителя;
3) презентации и раздаточный материал;
4) задания для определения степени достижения ожидаемых результатов;
5) руководство для тренера.
10. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.

11. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
12. Оқу барысында мұғалімдер ықшамсабақ процесінде "эксперимент" жүргізеді.
13. Мұғалімдердің қызметін бағалау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну, оқыту дағдылары, ойлау сипаты, жоспарлау, белсенді оқу, пән бойынша педагогикалық білім, оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, критериалды бағалау. Әр сала бойынша мұғалімнің аталған пән бойынша оқыту әдістемесінің даму деңгейін анықтауға мүмкіндік беретін төрт дескриптор бар (бастапқы деңгей, қалыптасу деңгейі, қалыптасқан деңгей, жетілген деңгей).
"Көркем еңбек" пәні бойынша
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курсының білім беру
бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Жаңартылған оқу бағдарламасына кіріспе
1. Біліктілікті арттыру курсына кіріспе.
2

11. В соответствии с учебным планом учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
12. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
13. Оценка деятельности учителей осуществляется по следующим критериям: понимание обновленной учебной программы, навыки обучении, образ мышления, планирование, активное обучение, предметные педагогические знания, удовлетворение потребностей учащихся, критериальное оценивание. Для каждой области определены четыре дескриптора, позволяющие оценить уровень развития методики обучения у учителя по данному предмету (репродуктивный, адаптивный, моделирующий и системный).
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
педагогических кадров по предмету
"Художественный труд"
Учебный план
День
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов
1
Обновленная учебная программа и учебные планы
1. Введение в курсовое обучение.
2

2. Оқу бағдарламасының мазмұны.
2
3. Оқу бағдарламасы мен оқу жоспарының құрылымы.
2
4. Оқу бағдарламасының спиральділік қағидаты.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жаңартылған оқу бағдарламасын түсіну.
2
2
Тиімді оқыту және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Оқу үдерісінде белсенді оқу әдістерін қолдану
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: белсенді оқу.
4
3. Көркем еңбекті оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары.
2
2. Критериалды бағалау жүйесі.
2
3. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Жиынтық бағалау үдерісі. Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: критериалды бағалау.
2
4
Оқу бағдарламасын іске асыру: жоспарлау
1. Ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлаудың ерекшеліктері.
2

2. Содержание обновленной учебной программы.
2
3. Структура учебной программы и учебных планов.
2
4. Принцип спиральной учебной программы.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: понимание обновленной учебной программы.
2
2
Эффективное преподавание и учение
1. Методы эффективного преподавания и учения.
2
2. Использование активного обучения в процессе преподавания и учения Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: активное обучение.
4
3. Реализация межпредметных связей.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Структура критериального оцениваия. Процесс формативного оценивания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: образ мышления.
2
3. Процесс суммативного оценивания.
2
4. Механизм выставления оценок. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание.
2
4
Реализация обновленной учебной программы:
планирование
1. Особенности долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования.
2

2. Оқушылардың шығармашылық дағдыларын дамытуға арналған жаттығу әзірлеу.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.
2
3. "Көркем еңбек" пәні бойынша сабақ жоспарлау.
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: жоспарлау.
4
5
Сыныпта жаңартылған оқу бағдарламасын іске асыруға дайындық
1. Ықшамсабаққа дайындық.
2
2. Ықшамсабақ өткізу
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол жеткізу деңгейін бағамдау: пән бойынша педагогикалық білім.
2
3. Ықшамсабақты бағамдау және кері байланыс
Біліктілікті арттырудан күтілетін нәтижелерге қол
жеткізу деңгейін бағамдау: оқыту дағдылары, критериалды бағалау.
2

2. Подготовка заданий на развитие творческих навыков учащихся. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: удовлетворение потребностей учащихся.
2
3. Планирование уроков по предмету "Художественный труд".
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
5
Реализация обновленной учебной программы в классе
1. Микропреподавание.
2
2. Проведение микропреподавания.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: предметные педагогические знания.
2
3. Оценка микропреподавания и обратная связь.
3. Оценка микропреподавания и обратная связь.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки обучения, критериальное оценивание.
2

4. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
2
Барлығы:
40
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 9 шілдедегі
№ 327 бұйрығына 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 70-қосымша
"Мұғалім практикасындағы зерттеу" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Мұғалім практикасындағы зерттеу" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепте педагог кадрлардың кәсіби даму процесін реттейді.
2. Бағдарлама Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу тәсілдерін зерделеуге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу тәсілдерін іске асыру шеңберінде мұғалімдердің зерттеу дағдыларын дамытуға көмектесу.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) өз тәжірибесіне зерттеу жүргізіп, оның нәтижесін бағамдау тәсілдерін зерделеу;
2) Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу процестерінің әрбір сатысын зерделеу.
6. Бағдарламадан күтілетін нәтижелер:
1) өз тәжірибесіне зерттеу жүргізіп, оның нәтижесін бағамдау тәсілдерімен танысады;
2) Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу процестерінің сатыларын біледі және түсінеді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы біліктілікті арттыру курсының мақсатын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады.

4. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Всего:
40
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 3
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 июля 2018 года № 327
Приложение 70
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Исследования в практике учителя"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Исследования в практике учителя" (далее – Программа) регулирует процесс профессионального развития педагогических кадров внутри школы.
2. Программа направлена на изучение следующих подходов: Исследование урока и Исследование действий.
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: содействие развитию исследовательских навыков учителей в рамках реализации подходов Исследование урока и Исследование действий.
5. Задачи Программы:
1) проводить исследования собственного опыта и оценивать результаты;
2) изучить стадии процессов Исследование урока и Исследование действий.
6. Ожидаемые результаты Программы:
1) проводят исследования собственной практики и знакомятся с методами оценки его результатов;
2) знают и понимают стадии подходов Исследование урока и Исследование действий.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программа начинается с обзора целей курса повышения квалификации, анализа научной литературы. Учителя рассматривают содержание, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету.

8. Бағдарламаның мазмұны Сабақты зерттеу және Іс-әрекеттегі зерттеу тәсілдерін зерделеуге және енгізуге бағытталған.
9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) Педагог кадрлардың кәсіби даму бағдарламасы;
2) Мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) Мектеп тренеріне арналған нұсқаулық;
4) Таныстырылымдар мен үлестірме материалдар.
10. Сабақты зерттеу – мұғалімдердің шағын топта бірлесіп сабақты жоспарлауын, өткізуін, қадағалауын және жетілдіруін көздейтін оқыту мен оқуды жетілдіру тәсілі.

8. Содержание Программы направлено на изучение и внедрение подхода Исследование в действии.
9. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу профессионального развития педагогов;
2) руководство для учителя;
3) руководство для школьного тренера;
4) раздаточные материалы и презентации.
10. Исследование урока – подход, направленный на улучшение преподавания и учения и предусматривающий совместное планирование в малых группах, проведение, наблюдение и совершенствование урока.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Білім басқармаларының (бөлімдерінің) әдістемелік кабинеті мамандарының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және аудандық (қалалық) білім беру бөлімдерінің әдістемелік кабинеті мамандарының (бұдан әрі – Мамандар) біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Бағдарлама мамандарды орта білім берудің жаңартылған оқу бағдарламалары (бұдан әрі – Оқу бағдарламалары) мен педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламаларының мақсат-міндеттерімен, құрылымы және мазмұнымен таныстыруға бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мамандарды оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: орта білім беру мазмұнын жаңарту және критериалды бағалау жүйесін енгізу шеңберінде мамандардың педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мамандарды жаңартылған оқу бағдарламаларының мақсатымен, міндеттерімен, құрылымы және мазмұнымен таныстыру;
2) мамандардың жаңартылған оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын түсінуін және қолдана білуін қамтамасыз ету;
3) мамандардың критериалды бағалау жүйесін түсініп, қолдана білуін қамтамасыз ету;
4) мамандарды педагог кадрлардың біліктілін арттыру бағдарламаларының мақсатымен, міндеттерімен, құрылымы және мазмұнымен таныстыру;
5) жаңартылған орта білім мазмұнын оқу процесіне енгізуде мұғалімдер мен мектеп басшыларына қолдау көрсетумен байланысты білік, дағдыларын дамыту.
6. Оқу нәтижелері:
1) мамандар жаңартылған оқу бағдарламаларының мақсатын, міндеттерін, құрылымы мен мазмұнын біледі және түсінеді;
2) оқу бағдарламаларына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын түсінеді және қолданады;
3) критериалды бағалау жүйесін түсінеді және қолданады;
4) педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларының мақсатын, міндеттерін, құрылымы мен мазмұнын біледі және түсінеді;
5) жаңартылған орта білім мазмұнын оқу процесіне енгізуде мұғалімдер мен мектеп басшыларына қолдау көрсетумен байланысты білік, дағдылары қалыптасады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолудан, ғылыми әдебиетті талдаудан басталады. Мамандар орта білім беру мазмұнын жаңарту тұрғысында әзірленген пәндердің Оқу бағдарламаларының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау тетіктерін және түрлі аспектілерін қарастырады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации специалистов методических кабинетов управлений (отделов) образования (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации специалистов методических кабинетов областных, городов республиканского значения, столицы и районных (городских) отделов образования (далее - Специалисты).
2. Программа направлена на ознакомление Специалистов с целями, задачами, структурой и содержанием образовательных программ повышения квалификации педагогических кадров и обновленных учебных программ общего среднего образования (далее – Учебные программы).
3. Продолжительность курсового обучения специалистов составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: совершенствование профессионального мастерства специалистов в контексте обновления содержания среднего образования и внедрения системы критериального оценивания.
5. Задачи Программы:
1) ознакомить специалистов с целями, задачами, структурой и содержанием обновленных учебных программ;
2) понимать и уметь использовать педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с обновленными учебными программами;
3) понимать и уметь использовать систему критериального оценивания;
4) ознакомить специалистов со структурой, содержанием, целями и задачами программ повышения квалификации педагогических кадров;
5) понимать и оказывать поддержку учителям и руководителям во внедрении в учебный процесс обновленного содержания среднего образования.
6. Результаты обучения:
4) знание и понимание специалистами структуры, содержания, цели и задач обновленных учебных программ;
5) понимание и умение использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с обновленными учебными программами;
6) понимание и применение системы критериального оценивания;
7) знание и понимание специалистами структуры, содержания, цели и задач программ повышения квалификации педагогических кадров;
8) владение умениями и навыками и оказания поддержки учителям и руководителям во внедрении в учебный процесс обновленного содержания среднего образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программа начинается с обзора цели и задач курса повышения квалификации, анализа научной литературы. Специалисты рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты учебных программ по предметам в контексте более широкой работы по внедрению в учебный процесс обновленного содержания среднего образования.

8. Бағдарламаның мазмұны орта білім беретін мектептерге арналған жаңартылған оқу бағдарламаларының мазмұнын және педагог кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламаларында қарастырылған педагогикалық әдіс-тәсілдерді зерделеуге бағытталған. Күнделікті сабақтардың соңында рефлексия жасап, әріптестерімен бірге өзіндік рефлексия жасауға арналған тапсырмаларды талқылайды. Қорытынды тұжырым жасау үшін әр тыңдаушыға кері байланыс ұсынылады, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.
9. Бағдарлама курста оқытуда (оқудағы ортақ әдіс-тәсілдер) және жаңартылған оқу бағдарламасында (спиральділік қағидаты, бөлімдер мен бөлімшелердің ортақтығы, ұзақ мерзімді, орта мерзімді, қысқа мерзімді жоспарлау, критериалды бағалау жүйесі) орта білім берудің барлық деңгейлерінің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) сабақтастығы қағидатының сақталуын қарастырады.
10. Оқу жоспарына сәйкес аталған Бағдарлама шеңберіндегі оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.
11. Оқу барысында мамандар "эксперимент" жасап, сабақта қарастырылған тапсырмаларға жаңашыл түсінік қолданады.
12. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) мамандардың біліктілігін арттыру курсының бағдарламасы;
2) маманға арналған нұсқаулық;
3) таныстырылымдар мен үлестірме материал;
4) тренерге арналған нұсқаулық.
13. Мамандардың өзін-өзі бағамдауы берілген критерийлерге сәйкес өзіндік рефлексия жасау тапсырмалары арқылы орындалады.
Білім басқармаларының
(бөлімдерінің) әдістемелік
кабинеті мамандарының
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Cағат саны
1
Жаңартылған оқу бағдарлама-сының және оқу жоспарлары
ның мазмұндық ерекшелігі
1. Білім беру мазмұнын жаңартудың алғышарттары. Жаңартылған оқу бағдарламаларының құрылымы және мазмұндық ерекшеліктері.
2

8. Содержание курса направлено на изучение учебной программы и учебного плана по предмету, педагогических подходов к преподаванию. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, совместно с коллегами пересматриваются задачи саморефлексии, каждому слушателю предлагается обратная связь для абстрактной концептуализации, выполняются задания для мониторинга достижений целей обучения.
9. Программа предусматривает соблюдение принципа преемственности всех уровней среднего образования (начального, основного среднего и общего среднего образования) как в Программе курсового обучения (единые методы и подходы в обучении), так и в обновленных учебных программах (спиральность в построении учебных программ и общность разделов и подразделов, кратко-, средне- и долгосрочное планирование, система критериального оценивания).
10. В соответствии с учебным планом учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
11. В ходе обучения специалисты проводят "эксперимент" и применяют новое понимание к новым заданиям, связанным с темой дня.
12. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) программу курсов повышения квалификации специалистов;
2) руководство для специалистов;
3) презентации и раздаточный материал;
4) руководство для тренера.
13. Самооценка деятельности специалистов проводится по заданиям на саморефлексию в соответствии с критериями оценивания.
Приложение
к Образовательной программе
курсов повышения квалификации
специалистов методических
кабинетов управлений (отделов) образования
Учебный план
День
Тема дня
Содержание занятия
Кол-во часов
1
Особенности содержания обновленных учебных программ и учебных планов
1. Предпосылки обновления содержания образования. Особенности содержания и структуры обновленных учебных программ.
2

2. Оқу бағдарламасы: оқу мақсаттарының жүйесі, ұзақ мерзімді жоспар. Пән мазмұнының спиральділігі. Бастауыш сынып пәндері бойынша оқу бағдарламалары.
2
3. Оқу жоспарының құрылымы және мазмұны. Тілдік мақсаттардың маңызы, орта мерзімді жоспар.
2
4. Қысқа мерзімді жоспарлау. Оқулықтар және оқу-әдістемелік кешенмен жұмыс.
2
2
Оқу бағдарлама-ларының білім беру саласы бойынша ерекшеліктері
1. Жаратылыстану-математикалық бағыттағы оқу бағдарламалары. Оқу бағдарламаларының мазмұндық үздіксіздігі және сабақтастығы.
2
2. Оқу жоспарлары: ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлар. Пәндердің оқу-әдістемелік кешені.
2
3. Тілдік пәндер бойынша оқу бағдарламалары. Тілдік пәндерді оқыту ерекшеліктері.
2
4. "Көркем еңбек" және "Дене шынықтыру" пәндерін оқыту ерекшеліктері: оқу бағдарламалары мен оқу жоспарлары.
2
3
Критериалды бағалау жүйесі
1. Критериалды бағалау қағидаттары. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны.
2
2. Критериалды бағалау жүйесінің теориялық негіздері. Кері дизайн. Оқу мақсаттарының таксономиясы.
2
3. Критериалды бағалаудың құрылымы. Қалыптастырушы бағалау үдерісі.
2
4. Қалыптастырушы бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру. Қалыптастырушы бағалау әдістері.
2
4
Бағалау үдерісін ұйымдастыру
1. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын әзірлеу. Оқулықпен жұмыс.
2
2. Кері байланыс. Бағалау үдерісіндегі кері байланыстың маңызы.
2
3. Жиынтық бағалау үдерісі. Бөлім/ортақ тақырып бойынша жиынтық бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
4. Тоқсандық жиынтық бағалауды жоспарлау және ұйымдастыру.
2
5
Тиімді оқыту
және оқу
1. Тиімді оқыту және оқу тәсілдері.
2
2. Белсенді оқу әдістерін қолдану. Тиімді сұрақтар. Ойлау дағдыларының деңгейлері, Блум таксономиясы.
2
3. Саралап оқыту тәсілдерін қолдану. Зерттеуге негізделген оқуды ұйымдастыру.
2
4. Қысқа мерзімді жоспарлау. Бастауыш сынып оқулықтары мен оқу-әдістемелік кешенімен жұмыс. Жүйелі әдістемелік кешен.
2
6
Ықшамсабақ
1. Сабақ жоспарлау: саралап оқыту. Оқу үдерісін ұйымдастырудағы педагогикалық әдіс-тәсілдер. Қалыптастырушы бағалау әдістерін қолдану.
4
2. Ықшамсабақ өткізу. Ықшамсабақты бағамдау және кері байланыс. Қысқа мерзімді жоспарды жетілдіру.
4
7
1. Сабақ жоспарлау: зерттеуге негізделген оқу. Пәннің оқу-әдістемелік кешені. Оқушылардың жоба жұмысын орындау дағдыларын дамыту.
4
2. Ықшамсабақ өткізу. Сабақты талдау және бағамдау. Сабақ жоспарын жақсарту.
4
8
1. Сабақ жоспарлау: пәнаралық байланыс, ақпараттық коммуникация технологияны қолдану. Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.
4

2. Учебная программа: система целей обучения и долгосрочное планирование. Принцип спиральной учебной программы. Учебные программы по предметам начальных классов.
2
3. Структура и содержание учебной программы. Значение языковых задач, среднесрочный план.
2
4. Краткосрочное планирование. Работа с учебниками и учебно-методическим комплексом.
2
2
Особенности учебных программ по образовательным областям
1. Учебные программы естественно-математического направления. Непрерывность и преемственность содержания учебных программ.
2
2. Учебные планы: долгосрочный, среднесрочный и краткосрочный. Учебно-методический комплекс к уроку.
2
3. Учебные программы по языковым предметам. Специфика языковых предметов.
2
4. Особенности преподавания предметов "Художественный труд" и "Физическая культура": учебные программы и учебные планы.
2
3
Система критериального оценивания
1. Принципы критериального оценивания. Содержание системы критериального оценивания.
2
2. Теоретические основы системы крите-риального оценивания. Обратный дизайн. Таксономия целей обучения.
2
3. Структура критериального оценивания. Процесс формативного оценивания.
2
4. Планирование и организация формативного оценивания.
Методы формативного оценивания.
2
4
Организация процесса оценивания
1. Подготовка заданий для форматив-ного оценивания. Работа с учебниками.
2
2. Обратная связь. Значение обратной связи в процессе оценивания.
2
3. Процесс суммативного оценивания. Планирование и организация суммативного оценивания по разделу/сквозной теме.
2
4. Планирование и организация сумма-тивного оценивания за четверть.
2
5
Эффективное обучение
1. Стратегии эффективного преподавания и учения.
2
2. Применение стратегий активного обучения. Эффективные вопросы. Уровни навыков мышления. Таксономия Блума.
2
3. Применение стратегий дифференци-рованного обучения. Исследовательское обучение.
2
4. Планирование краткосрочного плани-рования. Работа с учебниками и учебно-методическим комплексом начальных классов. Системно-методический комплекс.
2
6
Микропреподавание
1. Планирование урока: дифференцированное обучение. Педагогические методы и подходы при организации учебного процесса. Применение способов формативного оценивания.
4
2. Микропреподавание. Оценивание мик-ропреподавания и обратная связь. Улучшение краткосрочного плана.
4
7
1. Планирование урока: исследовательское обучение. Учебно-методический комплекс по предмету. Развитие у учащихся навыков выполнения проектных работ.
4
2. Микропреподавание. Анализ и оценка урока. Улучшение плана урока.
4
8
1. Планирование урока: межпредметные связи, использование информационно-коммуникационных технологий. Задания для формативного оценивания.
4

2. Ықшамсабақ өткізу. Ықшамсабақты бағамдау және кері байланыс.
4
9
Жиынтық бағалау тәжірибесі
1. Жиынтық бағалау. Бөлім/ортақ тақырып бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын дайындау және тапсырмаларды бағамдау.
4
2. Тоқсан бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын дайындау және тапсырмаларды бағамдау.
2
3. Тоқсандық жиынтық бағалау қорытындысын модерациялау. Оқушылардың оқу жетістіктері нәтижелерін тіркеу. Баға қою механизмі.
2
10
Бағамдау және рефлексия
1. Мұғалімнің зерттеу тәжірибесі.
4

2. Микропреподавание. Оценивание микро-преподавания и обратная связь.
4
9
Практика суммативного оценивания
1. Суммативное оценивание. Подготовка заданий для суммативного оценивания по разделу/сквозной теме и их оценка.
4
2. Подготовка заданий для суммативного оценивания за четверть и их оценка.
2
3. Модерация результатов суммативного оценивания за четверть. Регистрация результатов учебных достижений обучающихся. Механизм оценивания.
2
10
Оценка и рефлексия
1. Исследовательская практика учителей.
4

2. Рефлексия және біліктілікті арттыру курсын қорытындылау.
4
Барлығы:
80
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 9 шілдедегі
№ 327 бұйрығына 5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 72-қосымша
Қазақ тілінде оқытатын "Қазақ тілі" мен "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын "Қазақ тілі" мен "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша "Бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бағалау саласында педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама бағалау құралдарын (бағалау критерийлері, тапсырмалар, дескрипторлар мен балл қою кестелері) әзірлеу және сараптау тәсілдерін, бағалау процесін ұйымдастыру тәсілдерін меңгеруге бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: орта білім беру мазмұнын жаңарту аясында бағалау тапсырмаларын әзірлеу және сараптама жасау саласында педагогтердің кәсіби шеберлігін арттыру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жасаудың негізгі тәсілдерін көрсету;
2) бағалау процесінде қолданылатын тапсырмалардың түрлері мен сипатын көрсету;
3) бағалау құралдарын әзірлеу мен сараптама жасауды үйрету.
6. Оқу нәтижесі:
1) мұғалімдер бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жасаудың
1) мұғалімдер бағалау құралдарын әзірлеу және сараптама жасаудың негізгі тәсілдерін біледі және түсінеді;
2) бағалау тапсырмаларын әзірлеу және сараптама жасау дағдыларын қолданады;
3) оқу мақсаттарына қол жеткізу үшін критериалды бағалау жүйесін қолданады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы бағалауға арналған тапсырмаларды әзірлеу және сараптау дағдысын қалыптастыруға бағытталған.
8. Бағдарламаның мазмұны төмендегі ретпен теория мен оқу тәжірибесін біріктіретін ықпалдастырылған тәсілді көздейді:
1) бағалаудың ерекшеліктері;
2) бағалау қағидаттары;
3) тапсырма әзірлеу тәсілдері;
4) тапсырма әзірлеу процесі;
5) әзірленген тапсырмалар сараптамасы.
9. Оқу процесі Дэвид Колбтың төрт сатылы эмпирикалық моделінің негізінде іске асырылады.

2. Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
4
Всего:
80
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 5
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 июля 2018 года № 327
Приложение 72
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Разработка и экспертиза заданий для оценивания" по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в школах с казахским языком обучения (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров в области оценивания.
2. Настоящая Программа направлена на изучение подходов к разработке и экспертизе инструментов оценивания (критериев оценивания, заданий, дескрипторов и схемы выставления баллов), подходов к организации процесса оценивания.
3. Продолжительность курса обучения учителей составляет 80 академических часов по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цель и задачи Программы
4. Цель Программы: повышение профессионального уровня педагогов в области разработки и экспертизы заданий для оценивания в рамках обновления содержания среднего образования.
5. Задачи Программы:
1) раскрыть основные подходы к разработке и экспертизе инструментов оценивания;
2) раскрыть типы и характеристики заданий, используемых в процессе оценивания;
3) научить разрабатывать и проводить экспертизу инструментов оценивания.
6. Ожидаемые результаты:
1) знать и понимать основные подходы к разработке и экспертизе инструментов оценивания;
2) использовать навыки при разработке и экспертизе заданий для оценивания;
3) использовать систему оценивания для достижения целей обучения.
3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программы направлена на формирование умений и навыков по разработке и экспертизе заданий для оценивания.
8. Содержание Программы предполагает интегрированный подход, соединяющий теорию и практику обучения в следующей последовательности:
1) особенности оценивания;
2) принципы оценивания;
3) подходы к разработке заданий;
4) процесс разработки заданий;
5) экспертиза разработанных заданий.
9. Учебный процесс в рамках данной Программы реализуется на основе эмпирической модели обучения, разработанной Дэвидом Колба.

10. Мұғалімдер біліктілікті арттыру курсының мақсатымен танысып, тәжірибелік тапсырмалар орындайды, бағалауға арналған тапсырмалар әзірлеп, сараптама жасауды үйренеді.
11. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) білім беру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) тренерге арналған нұсқаулық;
4) жұмыс дәптері;
5) таныстырылымдар.
12. Мұғалімдер оқу барысында әзірлеген тапсырмаларды талдап, өзара бағалау арқылы апробациялайды. Оқу мақсаттарына жетудің келесі қадамдарын белгілеу үшін күнделікті сабақтардың соңында рефлексия жасайды.
Қазақ тілінде оқытатын
"Қазақ тілі" мен
"Қазақ әдебиеті" пәндері
бойынша "Бағалауға арналған
тапсырмаларды әзірлеу және
сараптау" педагог кадрлардың
біліктілігін арттыру курсының
білім беру бағдарламасына
қосымша
Оқу жоспары
Күні
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1-апта. Тапсырмаларды әзірлеу тәсілдері
1
Бағалаудың теориялық аспектілері
1. Бағалаудың ерекшеліктері.
2

10. Учителя рассмотрят цели курса повышения квалификации, выполнят практические задания, научатся разрабатывать и проводить экспертизу задания для оценивания.
11. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) образовательную программу;
2) руководство для учителя;
3) руководство для тренера;
4) рабочую тетрадь;
5) презентационный материал.
12. В ходе обучения учителя обсудят и апробируют разработанные задания в процессе взаимооценивания. По завершении ежедневного обучения осуществляется саморефлексия для определения следующих необходимых действий в обучении.
Приложение
к Образовательной
программе курсов повышения
квалификации педагогических кадров
"Разработка и экспертиза заданий для
оценивания" по предметам "Казахский
язык" и "Казахская литература" в школах
с казахским языком обучения
Учебный план
День
Тема дня
Тема занятия
Кол-во часов
1 неделя: Подходы к разработке заданий
1
Теоретические аспекты оценивания
1. Особенности оценивания.
2

2. Тапсырманы өзара бағалау.
2
5
1. Тәжірибелік жұмыс: Тоқсандық жиынтық бағалау тапсырмасын әзірлеу.
6
2. Курсты қорытындылау.
2
Барлығы:
80
Ескерту: 1 академиялық сағаттың ұзақтығы – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 9 шілдедегі
№ 327 бұйрығына 17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 15 қаңтардағы
№ 32 бұйрығына 84-қосымша
"Бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг" педагог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) Қазақстан Республикасы педагог кадрларының біліктілігін арттыру курсындағы білім беру процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Информатика" пәні бойынша оқу үдерісінде пайдалану үшін информатика мұғалімдерінің бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг мәселелерін зерделеуіне бағытталған.
3. Осы Бағдарламаға қосымшаға сәйкес, оқу жоспары бойынша мұғалімдерді оқыту курсының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
4. Бағдарламаның мақсаты: "Информатика" пәні бойынша оқу үдерісінде пайдалану үшін мұғалімдердің бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтингтегі педагогикалық шеберлігін жетілдіру.
5. Бағдарламаның міндеттері:
1) мұғалімдерді бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг негіздерімен таныстыру;
2) ақпараттық-коммуникация технологияларын қолдану дағдыларын тереңдету;
3) мұғалімдерді оқушылардың шығармашылық, жобалау-зерттеу және құрастыру дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық әдіс-тәсілдермен таныстыру және қолдануды үйрету.
6. Оқу нәтижелері:
1) мұғалімдер бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг қағидаттарын біледі және түсінеді;
2) мұғалімдерде ақпараттық-коммуникация технологияларын қолдану дағдылары қалыптасады;
3) мұғалімдер оқушылардың шығармашылық, жобалау-зерттеу және құрастыру дағдыларын дамытуға көмектесетін педагогикалық әдіс-тәсілдерін біледі және қолданады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
7. Бағдарламаның құрылымы бағдарламалау процесін, робот техникасы мен 3D-принтингті дамытуды көздейді.
8. Бағдарлама мазмұны біліктілікті арттыру курсының мақсатын шолудан, бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг негіздерімен танысудан басталады. Мұғалімдер курстың негізгі жабдықтарымен танысады, автономды ұтқыр роботтарды құрастыру және бағдарламалау элементтерін, үш өлшемді баспаға арналған үлгілерді модельдеу жолдарын, оқушыларға арналған бағдарламалау орталарының құрылымын қарастырады.

2. Взаимооценивание заданий.
2
5
1. Практическая работа "Разработка заданий для суммативного оценивания за четверть".
6
2. Подведение итогов курсового обучения.
2
Всего:
80
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 45 минут.
Приложение 17
к приказу исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 9 июля 2018 года № 327
Приложение 84
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 15 января 2016 года № 32
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров
"Программирование, робототехника и 3D-принтинг"
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Программирование, робототехника и 3D-принтинг" (далее – Программа) регулирует образовательный процесс курсов повышения квалификации педагогических кадров Республики Казахстан.
2. Программа направлена на изучение принципов программирования, робототехники и 3D-принтинга учителями информатики для использования в процессе обучения по предмету "Информатика".
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 72 академических часа по учебному плану согласно приложению к настоящей Программе.
Глава 2. Цели и задачи Программы
4. Цель Программы: повышение педагогического мастерства учителей информатики в программировании, робототехнике и 3D-принтинге для использования в процессе обучения по предмету "Информатика".
5. Задачи Программы:
1) ознакомить учителей с основами программирования, робототехники, и 3D-принтинга;
2) углубить навыки использования информационно-коммуникационных технологий;
3) ознакомить и научить учителей использовать педагогические подходы, способствующие развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков у учащихся.
6. Результаты обучения:
1) знание и понимание учителями принципов программирования, робототехники и 3D-принтинга;
2) формирование навыков использования информационно-коммуникационных технологий;
3) знание и применение учителями педагогических подходов, способствующих развитию творческих, проектно-исследовательских и конструкторских навыков у учащихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
7. Структура Программы предполагает процесс программирования, развития робототехники и 3D-принтинга.
8. Содержание Программы начинается с обзора цели курса повышения квалификации, с ознакомления принципов программирования, робототехники и 3D-принтинга. Учителя знакомятся с основным оборудованием курса, рассмотрят элементы компиляции и программирования автономных мобильных роботов, моделирование моделей для 3D-принтинга и структуру среды программирования для учеников.

9. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешені:
1) білім беру бағдарламасы;
2) мұғалімге арналған нұсқаулық;
3) тренерге арналған нұсқаулық;
4) таныстырылымдар мен үлестірме материалдар.
10. Мұғалімдерге жобаларды тәжірибе жүзінде орындау қағидаты негізінде құрылған тиісті педагогикалық әдіс-тәсілдерді қолдану тұрғысынан әдістемелік қолдау көрсетіледі.
11. Күнделікті сабақтардың соңында мұғалімдер рефлексия жасап, оқу мақсаттарына жетуді мониторингілеу мақсатында тапсырма орындайды.

9. Учебно-методический комплекс Программы:
1) образовательная программа;
2) руководство для учителя;
3) руководство для тренера;
4) презентационный и раздаточный материал.
10. Учителям предоставляется методическая поддержка в использовании соответствующих педагогических подходов на основе базовых концепций программирования, робототехники и 3D-принтинга.
11. Ежедневно по окончании каждого занятия проводится рефлексия по выполнению заданий и освоению целей обучения.

12. Оқуды аяқтағанда мұғалімдер бір бағытты (робот техникасы, үш өлшемді баспа және бағдарламалау) немесе бірнеше бағытты таңдап, оларды қолдану дағдыларын және информатика сабағына қалай ықпалдастыратынын көрсететін тізбектелген сабақтар топтамасының жоспарын (кем дегенде 4 сабақтың жоспарын) ұсынады.
"Бағдарламалау, робот
техникасы және 3D-принтинг"
педагог кадрлардың біліктілігін
арттыру курсының білім
беру бағдарламасына қосымша
Оқу жоспары
Күн
Күн тақырыбы
Сабақтың тақырыбы
Сағат саны
1
Курсқа кіріспе
1. Бағдарламалау, робот техникасы және 3D-принтинг бойынша курсқа кіріспе.
2
Бағдарламалау

12. По окончании обучения учителя выбирают одно из направлений: программирование, робототехника или 3D-принтинг, комбинируют и составляют серию последовательных уроков (минимум 4 плана урока) с целью демонстрации навыков использования и интеграции робототехники, 3D-принтинга и программирования в уроки по информатике.
Приложение
к Образовательной
программе курсов повышения квалификации
педагогических кадров "Программирование,
робототехника и 3D-принтинг"
Учебный план
День
Тема дня
Тема занятий
Кол-во часов
1.
Введение в курс
1. Введение в курс по программированию робототехнике и 3D-принтингу.
2
Программирование