Әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларының жобаларын (жобаларды) қалыптастыру және бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 16 шiлдедегi № 512 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 тамызда № 17279 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2023 жылғы 16 ақпандағы № 100 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.02.2023 № 100 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларының жобаларын (жобаларды) қалыптастыру және бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________________ Т. Сүлейменов

Об утверждении методики формирования и оценки проектов инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 июля 2018 года № 512. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2018 года № 17279. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 16 февраля 2023 года № 100
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.02.2023 № 100 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую методику формирования и оценки проектов инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации.
2. Комитету гражданской авиации Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
________________ Т. Сулейменов

2018 жылғы 19 шілде
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 16 шілдедегі
№ 512 бұйрығымен
бекітілген
Әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларының жобаларын (жобаларды) қалыптастыру және бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің инвестициялық бағдарламаларының жобаларын (жобаларды) қалыптастыру және бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) инвестициялық бағдарламаларының (жобаларының) жобаларын қалыптастыру және бағалау тетігін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай түсініктер қолданылады:
1) субъектінің инвестициялық бағдарлама жобасын (жобаны) бағалау – азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның субъектісінің инвестициялық бағдарламасы жобасының тиімділігін белгілеуі;
2) субъектінің инвестициялық бағдарлама (жоба) жобасының тиімділігі – негізгі мақсаттарды сипаттайтын нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу, оларға қол жеткізу үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге тікелей жататын активтерге инвестициялық шығындардың кемінде 95%-ы бағытталған;
3) субъектінің инвестициялық бағдарлама (жоба) жобасын бағалау нәтижелері бойынша қорытынды – субъектінің инвестициялық бағдарламасы жобасының (жобасының) тиімділік мәніне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның қорытындысы;
4) субъектінің инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру тиімділігінің көрсеткіштері – субъектінің инвестициялық бағдарламаның (жобаның) негізгі мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған іс-шаралардың нысаналы көрсеткіштері;
5) нысаналы көрсеткіштер – мақсаттарды сипаттайтын, өлшенетін сандық көрсеткіштердің мәні, оларға қол жеткізу субъектінің инвестициялық бағдарламасын (жобасын) іске асыруға бағытталған;
6) субъект – әуежайлар мен аэронавигация саласындағы табиғи монополия жағдайларында тауарларды өндірумен, жұмыстарды орындаумен және (немесе) тұтынушыларға көрсетілетін қызметтерді ұсынумен айналысатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
7) азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және азаматтық және эксперименттiк авиация қызметi саласында басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
Осы Әдістемеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.

от 19 июля 2018 года
Утверждена
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 16 июля 2018 года № 512
Методика формирования и оценки проектов инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика формирования и оценки проектов инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 11) статьи 15-1 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и определяет механизм формирования и оценки проектов инвестиционных программ (проектов) субъектов естественных монополий в области услуг аэропортов и аэронавигации (далее - субъект).
2. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) оценка проекта инвестиционной программы (проекта) субъекта – установление уполномоченным органом в сфере гражданской авиации эффективности проекта инвестиционной программы субъекта;
2) эффективность проекта инвестиционной программы (проекта) субъекта – достижение целевых показателей, характеризующих основные цели, для достижения которых направлено не менее 95 % инвестиционных затрат на активы непосредственно относящиеся к производству регулируемых услуг;
3) заключение по результатам оценки проекта инвестиционной программы (проекта) субъекта – заключение уполномоченного органа в сфере гражданской авиации на предмет эффективности проекта инвестиционной программы (проекта) субъекта;
4) показатели эффективности реализации инвестиционной программы (проекта) субъекта – целевые показатели мероприятий, направленные на достижение основных целей инвестиционной программы (проекта) субъекта;
5) целевые показатели – значения измеримых количественных показателей, характеризующих цели, на достижение которых направлена реализация инвестиционной программы (проекта) субъекта;
6) субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, занятые производством товаров, выполнением работ и (или) предоставлением услуг потребителям в условиях естественной монополии в области услуг аэропортов и аэронавигации;
7) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности гражданской и экспериментальной авиации.
Иные понятия, используемые в настоящей Методике, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Субъектілердің инвестициялық бағдарламалар жобаларын (жобаларды) қалыптастыру
3. Инвестициялық бағдарламалар жобаларын (жобаларды) қалыптастыруды Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 194 бұйрығымен бекітілген Табиғи монополия субъектісінің инвестициялық бағдарламаларын (жобаларын) бекіту, оларды түзету, сондай-ақ олардың орындалуы туралы ақпаратқа талдау жүргізу қағидаларының талаптарына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10459 болып тіркелген) сәйкес осы Әдістеменің ерекшеліктерін ескере отырып, субъект жүзеге асырады.
4. Субъекті инвестициялық бағдарламалар жобаларын (жобаларды) қалыптастыру кезінде осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес әуежайлар және аэронавигация қызметтері саласындағы инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларының нысаналы көрсеткіштері бойынша әрбір іс-шараны бағалайды.
3-тарау. Субъектілердің инвестициялық бағдарламалар жобаларын (жобаларды) бағалау
5. Бағалау мынадай:
1) осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес инвестициялық бағдарлама (жоба) тиімділігінің әрбір нысаналы көрсеткіші үшін салмақтарды есептеу;
2) осы Әдістеменің 6-тармағына сәйкес табиғи монополия субъектісі анықтаған инвестициялық бағдарлама (жоба) іс-шараларының басымдығын қарау кезеңдерінен тұрады.
6. Субъект инвестициялық бағдарлама (жоба) жобасы іс-шарасының басымдығын нысаналы көрсеткіштер салмағының мөлшеріне қарай айқындайды. Ең басым іс-шаралар болып іске асырылуы салмағы бойынша ең үлкен нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар танылады.
Барлық көрсеткіштер әрбір нысаналы көрсеткіш үшін мынадай формула бойынша айқындалады:
i – нысаналы көрсеткішке қол жеткізуге бағытталған іс-шаралар сәйкестендіргіші;
П – і іс-шараға бағытталған нысаналы көрсеткіштер саны;
n – барлық нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізуге бағытталған барлық іс-шаралар сәйкестендіргіші.
7. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган инвестициялық бағдарлама (жоба) іс-шараларының басымдығын қарау нәтижелерін ескере отырып, инвестициялық бағдарлама (жоба) жобасын түзетеді.
8. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша инвестициялық бағдарламаны (жоба) жобасын іске асыру тиімділігінің нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу ақпаратын көздейтін инвестицялық бағдарлама (жоба) бағалау нәтижелері бойынша қорытынды шығарады.
9. Субъектінің инвестициялық бағдарламасы (жобасы) жобасының тиімділігін бағалауды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган мына өлшемшарттарға сәйкес жүргізеді:
қызметтердің сапасын және (немесе) сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз етуді (арттыруды) сипаттайтын іс-шаралардың нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу;
инвестициялық бағдарлама (жоба) бекітілетін кезеңнің әрбір жылында инвестициялық шығындардың және (немесе) іс-шаралардың кемінде 95% инвестициялық бағдарламаның (жобаның) нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағыттау.
Әуежайлар мен аэронавигация
қызметтері саласындағы табиғи
монополиялар субъектілерінің
инвестициялық
бағдарламаларының жобаларын
(жобаларды) қалыптастыру
және бағалау әдістемесіне
1-қосымша
Әуежайлар мен аэронавигация қызметтері саласындағы инвестициялық бағдарлама (жоба) іс-шараларының нысаналы көрсеткіштері
Р/с №
Нысаналы көрсеткіштің салмағы,
%-да
Ақпараттың атауы
Ақпарат
Өлшем бірлігі
-1 жыл
1-жыл
Т жыл
1.
Іс-шара "__________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы
және
өлшем көрсеткіші
"____________________"
заттай бірлік
1.1.
1-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін
қызметтердің сапасын қамтамасыз
ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама (жоба)
іс-шарасының
нысаналы көрсеткіштері
1.2.
Әуежайдың ең жоғары өткізу қабілеті (жолаушы және (немесе) жүк айналымы)
Заттай бірлік/жыл (немесе %-да өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
1.3.
Ұшу алаңының ең жоғары өткізу қабілеті
ұшақтар/жыл
1.4.
Ұшу алаңы екпінінің
ең көп ұзындығы
километр
1.5.
Ұшу-қону жолақтарының саны
Дана
1.6.
Жабдықталған ұшу-қону жолақтарының саны
Дана
1.7.
Халықаралық ұшулар үшін әуежай объектілерімен жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
1.8.
Жарамдылық нормаларына сәйкес әуежай объектілерінің жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
1.9.
Уәкілетті орган
деп таныған
тұтынушылар
шағымдарының саны
дана (немесе %-да өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)

Глава 2. Формирование проектов инвестиционных программ (проектов) субъектов
3. Формирование проектов инвестиционных программ (проектов) осуществляется субъектом в соответствии с требованиями Правил утверждения инвестиционных программ (проектов) субъекта естественной монополии, их корректировки, а также проведения анализа информации об их исполнении, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 194 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10459), с учетом особенностей настоящей Методики.
4. При формировании проектов инвестиционных программ (проектов) субъектом оценивается каждое мероприятие по целевым показателям мероприятий инвестиционной программы (проекта) в области услуг аэропортов и аэронавигации, согласно приложению 1 к настоящей Методике.
Глава 3. Оценка проектов инвестиционных программ (проектов) субъектов
5. Оценка состоит из следующих этапов:
1) расчет весов для каждого целевого показателя эффективности инвестиционной программы (проекта) в соответствии с пунктом 6 настоящей Методики;
2) рассмотрение приоритетности мероприятий инвестиционной программы (проекта), определенной субъектом естественной монополии в соответствии с пунктом 6 настоящей Методики.
6. Субъект определяет приоритетность мероприятий проекта инвестиционной программы (проекта), исходя из размеров весов целевых показателей. Наиболее приоритетными мероприятиями признаются те мероприятия, реализация которых направлена на достижение наибольших по весу целевых показателей.
Вес показателя определяется для каждого целевого показателя по следующей формуле:
i – идентификатор мероприятий, которые направлены на достижение целевого показателя;
П – количество целевых показателей, на которые направлено мероприятие i;
n – идентификатор всех мероприятий, которые направлены на достижение всех целевых показателей.
7. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации корректирует проект инвестиционной программы (проекта) с учетом результатов рассмотрения приоритетности мероприятий инвестиционной программы (проекта).
8. Уполномоченный орган в сфере гражданской авиации выносит заключение по результатам оценки проекта инвестиционной программы (проекта), предусматривающее информацию достижения целевых показателей эффективности реализации инвестиционной программы (проекта), согласно приложению 2 к настоящей Методике.
9. Оценка эффективности проекта инвестиционной программы (проекта) субъекта проводится уполномоченным органом в сфере гражданской авиации в соответствии со следующими критериями:
достижение целевых показателей мероприятий, характеризующих обеспечение (повышение) качества и (или) надежности и безопасности услуг;
направление не менее 95% инвестиционных затрат и (или) мероприятий в каждом году периода, на который утверждается инвестиционная программа (проект), на достижение целевых показателей инвестиционной программы (проекта).
Приложение 1
к Методике формирования
и оценки проектов
инвестиционных программ
(проектов) субъектов
естественных монополий в области услуг
аэропортов и аэронавигации
Целевые показатели мероприятий инвестиционной программы (проекта) в области услуг аэропортов и аэронавигации
№ п/п
Вес целевого показателя, в %
Наименование информации
Информация
Единица измерения
Год -1
Год 1
Год Т
1.
Мероприятие "_________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "________________"
натуральная единица
1.1.
Показатели Цели 1 "Обеспечение (повышение) качества услуг, оказываемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы (проекта)
1.2.
Максимальная пропускная способность аэропорта (пассажиро - и (или) грузооборот)
натуральная единица/год (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
1.3.
Максимальная пропускная способность летного поля
самолетов/год
1.4.
Максимальная располагаемая длина разбега летного поля
километр
1.5.
Количество взлетно-посадочных полос
штук
1.6.
Количество взлетно-посадочных полос оборудованных
штук
1.7.
Оснащенность объектами аэропорта для международных полетов
Штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
1.8.
Оснащенность объектами аэропорта в соответствии с нормами годности
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
1.9.
Количество жалоб потребителей, признанных уполномоченным органом состоятельными
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)

1.10.
Тұтынушының өтінімін
өңдеу ұзақтығы
уақыт бірлігі (күндер, сағаттар)/ өтінім
1.11.
Ең көп өткізу қабілетінің
әуежайдың нақты өткізу
қабілетіне арақатынасы
(күн сайынғы ұшу-қону
операциялары)
дана (немесе %-да өтінімді берген жылдың алдындағы жылға)
Өзге де көрсеткіштер
2.
2-мақсат "Тұтынушыларға көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен
қауіпсіздігін қамтамасыз
ету (арттыру)" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама (жоба)
іс-шарасының
нысаналы көрсеткіштері
2.1.
Негізгі өндірістік
құралдардың тозуы
%
2.2.
Авариялық (немесе мың
ұшу-қону операциясына авариялық жағдайлардың туындау тәуекелі)
%
2.3.
Авариялық жағдайларды жоюдың ұзақтығы
(өтінімдер берген
жылдың алдындағы жылға)
%
2.4.
Қызметтер көлемінің өсімі
Заттай бірлік
2.5.
Қызметтік қарумен, техникалық құралдармен, байланыс құралдарымен жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімдер берген жылдың алдындағы жылға)
2.6.
Іздеу-құтқару ұшуларын қамтамасыз ету
жабдығымен жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімдер берген жылдың алдындағы жылға)
2.7.
Тексерген кезде
қолданылатын
техникалық құралдармен жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімдер берген жылдың алдындағы жылға)
2.8.
Ұшулар мен байланысты радиотехникалық
қамтамасыз етудің
жұмыс
қабілеттілігін қалпына келтірудің
орташа уақыты
сағат
2.9.
Радиотехникалық
жабдықпен
жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімдер берген жылдың алдындағы жылға)
2.10.
Жарық-сигнал
жабдығымен жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімдер берген жылдың алдындағы жылға)
2.11.
Метереологиялық
жабдықпен
жарақтандырылуы
дана (немесе %-да өтінімдер берген жылдың алдындағы жылға)
2.12.
Азаматтық авиация
саласында ұшулар мен авиациялық қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтар саны
дана (немесе %-да өтінімдер берген жылдың алдындағы жылға)
Өзге де көрсеткіштер
3.
3-мақсат "Қызметтерді ұсыну шығындарын қысқарту" көрсеткіштері
Инвестициялық бағдарлама (жоба) іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері
3.1.
Қызметтің бір бірлігіне электр энергиясы шығындары
миллион/жыл
3.2.
Қызметтер бірлігіне
еңбекке ақы төлеуге жұмсалатын шығындар
мың теңге
3.3.
Өндірістік персоналдың
нақты саны
мың адам
3.4.
Әкімшілік персоналдың
нақты саны
мың адам
Өзгеде көрсеткіштер
4.
Өзгеде мақсаттар
5.
Іс-шара
"_________________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші
"___________________"
заттай бірлік
6.
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) нысаналы мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған барлық
іс-шаралар бойынша
жиынтық сома
мың теңге
Ескертпе:
"Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шарасының нысаналы көрсеткіштері" бағанында әрбір мақсат үшін өтініш беруші инвестициялық бағдарламаны (жоба) бекіту кезеңіне өлшеудің сандық бірліктерінде нысаналы көрсеткіштер мәндерінің динамикасын көрсетеді.
Өтініш беруші қол жеткізуге инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын іске асыру бағытталған көрсеткіштер үшін ғана нысаналы мәндер көрсетіледі. Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) іс-шараларын іске асыру бағытталмаған көрсеткіштер үшін нысаналы көрсеткіштер көрсетілмейді.
"Өзге мақсаттар" жолында субъекті өтініш беруші сандық бірліктерде көрсеткіштерді келтіре алмайтын сапалық мақсаттардың сипаттамасын көрсетуі мүмкін.

1.10.
Длительность обработки заявки потребителя
единица времени (дни, часы) /заявка
1.11.
Соотношение максимальной пропускной способности на фактическую пропускную способность аэропорта (количество ежедневных взлетно-посадочных операций)
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
Прочие показатели
2.
Показатели Цели 2 "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, оказываемых потребителям"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы (проекта)
2.1.
Износ производственных основных средств
%
2.2.
Аварийность (или риск возникновения аварийных ситуаций на тысячу взлетно-посадочных операций)
%
2.3.
Длительность устранения аварийных ситуаций (к году, предшествующему году подачи заявки)
%
2.4.
Прирост объема услуг
натуральная единица
2.5.
Оснащенность служебным оружием, техническими средствами, средствами связи
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
2.6.
Оснащенность оборудованием по обеспечению поисково-спасательных полетов
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
2.7.
Оснащенность техническими средствами, применяемыми при досмотре
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
2.8.
Среднее время восстановления работоспособности радиотехнического обеспечения полетов и связи
час
2.9.
Оснащенность радиотехническим оборудованием
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
2.10.
Оснащенность светосигнальным оборудованием
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
2.11.
Оснащенность метереологическим оборудованием
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
2.12.
Количество нарушений требований безопасности полетов и авиационной безопасности в сфере гражданской авиации
штук (или в % к году, предшествующему году подачи заявки)
Прочие показатели
3.
Показатели Цели 3 "Сокращение затрат на предоставление услуг"
Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы (проекта)
3.1.
Затраты на электроэнергию на единицу услуги
миллион/год
3.2.
Затраты на оплату труда на единицу услуги
тысяч тенге
3.3.
Фактическая численность производственного персонала
тысяч человек
3.4.
Фактическая численность административного персонала
тысяч человек
Прочие показатели
4.
Прочие цели
5.
Мероприятие "__________________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "__________________"
натуральная единица
6.
Итого сумма по всем мероприятиям, направленным на достижение целевых показателей инвестиционной программы (проекта)
тысяч тенге
Примечание:
В графе "Целевые показатели мероприятия инвестиционной программы (проекта)" для каждой цели заявителем указывается динамика значений целевых показателей в количественных единицах измерения на период утверждения инвестиционной программы (проекта).
Заявителем указываются целевые значения только для тех показателей, на достижение которых направлена реализация мероприятия инвестиционной программы (проекта). Для тех показателей, на которые не направлена реализация мероприятий инвестиционной программы (проекта), целевые показатели не указываются.
В строке "Прочие цели" субъектом может быть указано описание качественных целей, для которых заявитель не может привести показатели в количественных единицах.

"1-жыл" бағанында инвестициялық бағдарлама жобасын (жобаны) бекітуге өтінім берілген жылдың алдындағы жылғы, "1-жыл" - "Т жыл" - тиісінше инвестициялық бағдарлама жобасы (жоба) бекітілетін кезеңнің бірінші және соңғы жылдарына деректер көрсетіледі.
"Тұтынушыларға көрсететін қызметтер сапасын қамтамасыз ету (арттыру)" және "Тұтынушыларға көрсететін қызметтердің сенімділігі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету (арттыру)" мақсаттарының көрсеткіштері, сондай-ақ егер инвестициялық жобаларды іске асыру әуежайлар мен аэронавигациялар қызметтерінің сапасын, сенімділігін және қауіпсіздігін осы қызметтерге қойылатын талаптарды белгілейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне, оның ішінде:
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган айқындайтын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйымдардың авиациялық стандарттарына;
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 28 наурыздағы № 173 бұйрығымен бекітілген Әуе қозғалысына қызмет көрсету кезінде, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету кезінде әуежайларда азаматтық әуе кемелерін пайдаланушылардың ұшу қауіпсіздігін басқару жөніндегі үлгі нұсқаулықтарға (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6855 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 27 қазандағы № 651 бұйрығымен бекітілген Әуе кемелерінің халықаралық ұшуын қамтамасыз етуге арналған әуежайларды ашу және жабу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7313 болып тіркелген);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 18 шілдедегі № 829 қаулысымен бекітілген Әуежайдың авиациялық қауіпсіздік қызметінің қарап тексеруді ұйымдастыруы жөніндегі сертификаттау талаптарын және қарап тексеру кезінде қолданылатын техникалық құралдарға қойылатын талаптарына;
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығымен бекітілген Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7006 болып тіркелген) сәйкес келген жағдайда ғана толтырылады.
Субъект өтінімді алған сәттен бастап тікелей қызметтер көрсеткенге дейінгі өңдеу ұзақтығы деп түсінілетін, көрсетілген қызметтерге арналған өтінімді өңдеу ұзақтығы бір жылдағы орташа арифметикалық сияқты есептеледі.
Әуежайлар мен аэронавигация
қызметтері саласындағы
табиғи монополиялар
субъектілерінің инвестициялық
бағдарламаларының жобаларын
(жобаларды) қалыптастыру
және бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) іске асыру тиімділігінің нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпарат
Есептік жыл: ____ жыл.
Р/с №
Нысаналы көрсеткіш
тің салмағы,
%-да
Деректердің атауы
Өлшем бірлігі
Есептік жылға қабылдан
ған
Есептік жылдағы нақты
1.
Іс-шара "______________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші
"____________________"
заттай бірлік
z

В графе "год -1" – указываются данные за год, предшествующий подаче заявки на утверждение проекта инвестиционной программы (проекта), "год 1" – "год Т" – соответственно, на первый и последний годы периода, на который утверждается проект инвестиционной программы (проекта).
Показатели целей "Обеспечение (повышение) качества услуг, оказываемых потребителям" и "Обеспечение (повышение) надежности и безопасности услуг, оказываемых потребителям" заполняются в случае, если реализация инвестиционных программ (проектов) направлена на приведение качества, надежности и безопасности услуг аэропортов и аэронавигации в соответствие с нормативными правовыми актами Республики Казахстан, устанавливающими требования к качеству данных услуг, в том числе:
Авиационным стандартам международных организаций в сфере гражданской авиации, определяемым уполномоченным органом в сфере гражданской авиации;
Типовым инструкциям по управлению безопасностью полетов эксплуатантов гражданских воздушных судов, в аэропортах, при обслуживании воздушного движения, при техническом обслуживании воздушных судов, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2011 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6855);
Правилам открытия и закрытия аэропортов для обеспечения международных полетов воздушных судов, утвержденным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 октября 2011 года № 651 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7313);
Сертификационным требованиям по организации досмотра службой авиационной безопасности аэропорта и требованиям к техническим средствам, применяемым при досмотре, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июля 2011 года № 829;
Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7006);
Длительность обработки заявки на оказываемые услуги, под которым понимается длительность с момента получения субъектом заявки до непосредственно оказания услуги, рассчитывается как среднее арифметическое за год.
Приложение 2
к Методике формирования и оценки проектов
инвестиционных программ (проектов) субъектов
естественных монополий в области услуг
аэропортов и аэронавигации
Информация о достижении целевых показателей эффективности реализации инвестиционной программы (проекта)
Отчетный год: ____ год.
Вес целевого показателя, в %
Наименование данных
Единица измерения
Принято на отчетный год
Фактически за отчетный год
1.
Мероприятие "_________"
тысяч тенге
Характеристика мероприятия и показатель измерения "___________"
натуральная единица
z

Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) z мақсатына арналған нысаналы көрсеткіштер (әрбір z мақсат үшін толтырылады, мұнда z z∈[1;2;3]) – "____" (мақсаттың атауы)
z.1.
z мақсатының
1-көрсеткіші "____" (көрсеткіштің атауы)
заттай бірлік
z.j.
Өзге көрсеткіштер
заттай бірлік
z.J.
z мақсатының j көрсеткіші
заттай бірлік
2.
Іс-шара "_______________"
мың теңге
Іс-шараның сипаттамасы және өлшем көрсеткіші
"____________________"
заттай бірлік
Ескертпе:
Деректер осы Әдістеменің 1-қосымшасында көзделген мақсаттар мен іс-шаралар бөлінісінде инвестициялық бағдарламаның (жобаның) нысаналы көрсеткіштерінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган қабылдаған барлық нысаналы көрсеткіштері үшін толтырылады.
Ақпаратқа негіздеуші материалдар мен есеп қоса беріледі.

Целевые показатели для Цели z мероприятия инвестиционной программы (проекта) (заполняется для каждой цели z, где z[1;2;3]) – "___________________" (наименование цели)
z.1.
Показатель 1 цели z – "___________" (наименование показателя)
натуральная единица
z.j.
Прочие показатели
натуральная единица
z.J.
Показатель J цели z
натуральная единица
2.
Мероприятие "_________"
натуральная единица
Характеристика мероприятия и показатель измерения "__________"
натуральная единица
Примечание:
Данные заполняются для всех принятых уполномоченным органом в сфере гражданской авиации целевых показателей инвестиционной программы (проекта) в разрезе целей и мероприятий, предусмотренных приложением 1 настоящей Методики.
К информации прилагаются обосновывающие материалы и расчет.