Арнаулы үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру қағидаларын және арнаулы үй-жайдың үлгілік ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2018 жылғы 24 шілдедегі № 531 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 тамызда № 17283 болып тіркелді.
"Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы Заңының 9-2-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) Арнаулы үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Арнаулы үй-жайдың ішкі тәртіптеме қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жедел жоспарлау департаменті (Қ.С. Тыныбеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына жолдауды;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жедел жоспарлау департаментіне (Қ.С. Тыныбеков) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
полиция генерал-майоры
Ж. Сүлейменов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 24 шілдедегі
№ 531 бұйрығына
1-қосымша
Арнаулы үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил организации деятельности специальных помещений и Типовых правил внутреннего распорядка специального помещения
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 июля 2018 года № 531. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 августа 2018 года № 17283.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила организации деятельности специальных помещений, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2) Типовые правила внутреннего распорядка специального помещения, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2. Департаменту оперативного планирования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течении десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1),2),3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан Департамент оперативного планирования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра генерал-майор полиции
Ж. Сулейменов
Приложение 1
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 24 июля 2018 года № 531
Правила организации деятельности специальных помещений
Глава 1. Общие положения

1. Осы Арнаулы үй-жайлардың қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-2-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және арнаулы үй-жайларға отырғызылатын адамдарды қабылдау, тіркеу, жеке қарап-тексеру, медициналық куәландыру, дактилоскопиялау, суретке түсіру тәртібін, сондай-ақ алып қоюға жататын заттар тізбесін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы үй-жай (бұдан әрі – АҮ) – әкімшілік құқық бұзушылықтың жолын кесу немесе әкімшілік іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында жеке тұлғаның, заңды тұлға өкілінің, лауазымды адамның жеке бас бостандығын заңда белгіленген мерзімге қысқа уақытқа шектеуге арналған үй-жай;
2) әкiмшiлiк ұстау - әкімшілік құқық бұзушылықтың жолын кесу немесе әкімшілік іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында жеке тұлғаның, заңды тұлға өкiлiнiң, лауазымды адамның жеке бас бостандығын қысқа мерзiмге шектеу.
2-тарау. Арнаулы үй-жайларға отырғызылатын адамдарды қабылдау, тіркеу, жеке қарап-тексеру жүргізу, медициналық куәландыру, дактилоскопиялау, суретке түсіру тәртібі, сондай-ақ алып қоюға жататын заттар тізбесі
3. Ұсталған адамдарға қатысты адамды АҮ-ге отырғызу полиция органының немесе оны алмастыратын адамның шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Әкімшілік ұстау тәртібі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі кодексінің (бұдан әрі - ӘҚБТК) 788-бабында көзделген.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. АҮ-ге отырғызу тәулік бойы жүзеге асырылады.
5. Ұстаудың мерзімімің басталуы ұсталған адамға қандай да бір процессуалдық мәртебе берілгеніне немесе өзге де формальды рәсімдерді орындауға байланысты емес, ұсталған адамның бас бостандығын шектеу шынайы орын алған сағат минутына дейін дәл көрсетілген уақыт болып табылады.
Әкімшілік қамауға тартылған адамдарды АҮ-де ұстау мерзімі және оларды есептеу тәртібі ӘҚБтК 789-бабына сәйкес анықталады.

1. Настоящие Правила организации деятельности специальных помещений (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют порядок приема, регистрации лиц, водворяемых в специальные помещения, проведение личного досмотра, медицинского освидетельствования, дактилоскопирования, фотографирования, а также перечень вещей, подлежащих изъятию.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:
1) специальное помещение (далее – СП) – помещение, предназначенное для кратковременного ограничения личной свободы физического лица, представителя юридического лица, должностного лица, на срок, установленный законом, с целью пресечения административного правонарушения или обеспечения административного производства;
2) административное задержание – кратковременное ограничение личной свободы физического лица, представителя юридического лица, должностного лица, с целью пресечения административного правонарушения или обеспечения административного производства.
Глава 2. Порядок приема, регистрации лиц, водворяемых в специальные помещения, проведение личного досмотра, медицинского освидетельствования, дактилоскопирования, фотографирования, а также перечень вещей, подлежащих изъятию
3. Водворение лица в СП осуществляется по решению руководителя органа полиции, или лица его замещающего, в отношении задержанных лиц.
Порядок административного задержания предусмотрен статьей 788 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее - КоАП).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Водворение в СП осуществляется круглосуточно.
5. Началом срока задержания является тот час с точностью до минуты, когда ограничение свободы задержанного лица стало реально, независимо от придания задержанному какого-либо процессуального статуса или выполнения иных формальных процедур.
Сроки содержания в СП лиц, подвергнутых административному задержанию, и порядок их исчисления, определяются в соответствии со статьей 789 КоАП.

6. Адамды АҮ-ге отырғызу туралы шешім қабылданғаннан кейін кезекші бөлімнің тәуліктік ауысымының қызметкері немесе полиция органы басшысының шешімімен АҮ-де режимді қамтамасыз ету бойынша міндеттер жүктелген өзге де лауазымды адам (бұдан әрі - уәкілетті адам) мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асырады:
1) ұстауды жүзеге асырған лауазымды адамнан барлық қолда бар материалдар қоса берілген жазбаша баянат қабылдайды;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 17 шілдедегі № 439 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының Жедел басқару орталықтары мен кезекші бөлімдерінің қызметін ұйымдастыру қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 9697 болып тіркелген) 15-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Кезекші бөлімге жеткізілген адамдарды есепке алу кітабына (бұдан әрі - Жеткізілген адамдарды есепке алу кітабы) адамды АҮ-ге отырғызу фактісін тіркейді.
3) адамды орналастырудың заңсыздығы анықталған жағдайда ол адамды дереу босатады.
Заңсыз орналастырылған адамды босату туралы Жеткізілген адамдарды есепке алу кітабына тиісті жазба жасалады. Заңсыз жеткізу фактісі туралы полиция органының басшысына немесе оны алмастыратын адамға дереу баяндалады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Орналастырылатын адамдар, олардың заттары мен құжаттары ӘҚБтК-нің 791-бабында белгіленген тәртіпте тексеріледі.
8. Қарап-тексеру кезінде мына заттар алып қоюға жатады:
1) қару, жарылғыш, улы, улайтын және өртке қауіпті заттар, есірткі құралдары, психотроптық заттар, прекурсорлар, спирттік ішімдіктер, бұрыш, тұз, оттықтар;
2) шарф, белдік, белбеу, иық бау, бау, галстук, ұзындығы 50 сантиметрден асатын сүлгілер;
3) шыны ыдыс, шанышпалы, егейтін, кесетін заттар;
4) білезік, портсигар, ойын карталары, ілмек, сақина, сырға, сағат, орден, медаль, металл заттар және құндылықтар;
5) иіс су, одеколон және спирттік негіздегі өзге де бұйымдар;
6) фотоаппараттар, бейнекамералар, ұялы телефондар;
7) ақша, бағалы қағаздар, зергерлік бұйымдар.
Уәкіметті адам алып қойылған заттарды ұстау мерзімі аяқталғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді, содан кейін оларды құқық бұзушылықтың құралы немесе тікелей объектісі болып табылатын заттарды (мәні бойынша мәселе шешілгенге дейін) қоспағанда, адамға қайтарады.
Алып қойылған заттар олардың жоғалуына жол бермейтін арнайы бөлінген жерлерде сақталады.
9. АҮ-ге отырғызар алдында хаттама ресімдейтін қызметкер ұсталған адамнан созылмалы аурулары мен денсаулығының жай-күйіне шағымдардың бар-жоғы туралы жауап алады.

6. После принятия решения о водворении лица в СП, сотрудник суточной смены дежурной части, или иное должностное лицо, на которое решением руководителя органа полиции возложены обязанности по обеспечению режима в СП (далее - уполномоченное лицо) осуществляет следующие действия:
1) принимает от должностного лица, осуществившего задержание, письменный рапорт с приложением всех имеющихся материалов;
2) регистрирует факт водворения лица в СП в Книге учета лиц, доставленных в дежурную часть (далее - Книга доставленных) по форме, согласно приложения 15 Правил организации деятельности Центров Оперативного управления и дежурных частей органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 17 июля 2014 года № 439 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9697);
3) в случае если выяснится неправомерность водворения лица, незамедлительно освобождает такое лицо.
Об освобождении неправомерно водворенного лица производится соответствующая запись в Книге доставленных. О факте неправомерного доставления незамедлительно докладывается руководителю органа полиции или лицу его замещающему;
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Водворяемые лица, находящиеся при них вещи и документы, подвергаются досмотру в порядке, установленном статьей 791 КоАП.
8. При досмотре подлежит изъятию следующий перечень вещей:
1) оружие, взрывчатые, ядовитые, отравляющие и пожароопасные вещества, наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, спиртные напитки, перец, соль, зажигалки;
2) шарфы, пояса, ремни, подтяжки, шнурки, галстуки, полотенца длинной более 50 сантиметров;
3) стеклянная посуда, колющие, пилящие и режущие предметы;
4) браслеты, портсигары, игральные карты, запонки, кольца, серьги, часы, ордена, медали, металлические предметы и ценности;
5) духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе;
6) фотоаппараты, видеокамеры, сотовые телефоны;
7) деньги, ценные бумаги, ювелирные изделия.
Уполномоченное лицо обеспечивает сохранность изъятых вещей до истечения срока задержания, после чего они возвращаются лицу, за исключением предметов, являющихся орудием или непосредственным объектом правонарушения (до решения вопроса по существу).
Изъятые вещи хранятся в специально отведенных местах, исключающих их утрату.
9. Перед водворением в СП сотрудник, оформляющий протокол, опрашивает задерживаемого о наличии у него хронических заболеваний и жалоб на состояние здоровья.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Орналастырылған адам өзін нашар сезінуіне шағымданған немесе ауру (жарақат) белгілері болған кезде уәкілетті адам жедел медициналық жәрдем бригадасын шақыруды қамтамасыз етеді.
Шұғыл орналастырылған адамның өміріне қауіп төнген, жедел медициналық жәрдем бригадасы ұзақ уақыт болмаған немесе келу мүмкіндігі болмаған жағдайларда уәкілетті адам оны жақын жердегі медицина ұйымына дереу жеткізу бойынша шаралар қабылдайды.
Егер жедел медициналық жәрдем бригадасы қызметкерінің ұсынымы бойынша отырғызылған адам стационарлық емдеуге мұктаж болса, ол медициналық ұйымға жіберіледі.
12. АҮ-ге орналастырылған адамның өтініші бойынша оның қайда екендігі туралы оның туыстарын, жұмыс орны мен оқу орнының әкімшілігін, сондай-ақ қорғаушысын хабардар етеді.
Кәмелетке толмағанның ұсталғаны туралы оның ата-анасына немесе заңды өкілдеріне міндетті түрде хабарлау қажет.
13. Арнаулы үй-жайларға орналастырылған ер адамдар әйелдерден бөлек орналастырылады.
14. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Ұсталған адам қайтыс болған жағдайда уәкілетті адам бұл туралы полиция органы кезекші бөлімінің кезекші ауысымының жетекшісіне хабарлайды.
3-тарау. АҮ-де ұстау режимі
17. АҮ-де ұсталған адамдардың құқықтарын сақтауды, олардың өз міндеттерін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген міндеттерді орындауын қамтамасыз ететін режим орнатылады.
18. АҮ-де ұсталған адамдарды ұстау заңдылық қағидаттарына, кінәсіздік презумпциясы, азаматтардың заң алдындағы теңдігі, ізгілік, адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеу, халықаралық құқық нормаларына сәйкес жүзеге асырылады және дене немесе адамгершілік азап салу мақсатын көздейтін әрекеттерге ұласпауы тиіс.
19. АҮ-де ұсталатын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар құқықтары мен бостандықтарын пайдаланады, сондай-ақ егер Конституцияда, заңдарда және Қазақстан Республикасы ратифициялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының азаматтары үшін белгіленген міндеттерді орындайды.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При наличии жалоб на плохое самочувствие или признаков заболевания (травмы) у водворяемого, уполномоченное лицо обеспечивает вызов бригады скорой медицинской помощи.
В неотложных случаях, при наличии угрозы для жизни водворяемого лица, при длительном отсутствии или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, уполномоченное лицо принимает меры к его срочной доставке в ближайшую медицинскую организацию.
Если по рекомендации работника бригады скорой медицинской помощи водворяемое лицо нуждается в стационарном лечении, оно направляется в медицинскую организацию.
12. По просьбе лица, водворенного в СП, о месте его нахождения незамедлительно уведомляет его родственников, администрацию по месту работы или учебы, а также защитника.
О водворении несовершеннолетнего уведомление его родителей или законных представителей обязательно.
13. Мужчины, помещенные в специальные помещения, размещаются отдельно от женщин.
14. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. В случае смерти задержанного лица, уполномоченное лицо сообщает об этом старшему дежурной смены дежурной части органа полиции.
Глава 3. Режим содержания в СП
17. В СП устанавливается режим, обеспечивающий соблюдение прав задержанных лиц, исполнение ими своих обязанностей, а также выполнение задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях.
18. Содержание в СП задержанных осуществляется в соответствии с принципами законности, презумпции невиновности, равенства граждан перед законом, гуманизма, уважения чести и достоинства личности, нормами международного права и не должно сопровождаться действиями, имеющими целью причинение физических или нравственных страданий.
19. Иностранцы и лица без гражданства, содержащиеся в СП, пользуются правами и свободами, а также несут обязанности, установленные для граждан Республики Казахстан, если иное не предусмотрено Конституцией, законами и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.

20. Уәкілетті адамның АҮ-де адамдарды ұстау кезінде Қағидалардың талаптарын орындауын бақылауды полиция органының бірінші басшысы жүзеге асырады.
21. Босатылған кезде адамға хаттама рәсімдеген қызметкер осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның арнайы үй-жайда болғаны туралы анықтама береді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Адамдарды АҮ-ден босату
22. АҮ-ге отырғызылған адамдар оларды ұстау үшін негіз болған мән-жайлар жойылған кезде не Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ұстау мерзімі аяқталғаннан кейін дереу босатылуы тиіс.
23. Босатылған адамдарға сақталуы заңсыз болып табылатын заттарынан басқа, сақтауға алынған заттары қол қойғыза отырып, кері қайтарылады.
24. Босатылған кезде адамға осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның арнайы үй-жайда болғаны туралы анықтама беріледі.
Арнаулы үй-жайлардың
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
қосымша
нысан
Арнаулы үй-жайдан босатылғаны туралы АНЫҚТАМА
Азамат (ша) _________________________________________________________
(Т.А.Ә. болған кезде)
20 ____ ж. "___"_________ ____сағат _____ минуттан бастап
20 ____ ж. "____"_________ _____сағат ______ минутка дейін әкімшілік қамауға
алынды және арнаулы үй-жайда болды.
____________________________________________________________________
(органның атауы)
Полиция органының басшысы
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә. болған кезде, қолы)
20 ___ ж. "__" ________________ М.О.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 24 шілдедегі
№ 531 бұйрығына
2-қосымша
Арнаулы үй-жайдың ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы үй-жайдың ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі - Үлгілік қағидалар) "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 30 наурыздағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 9-2-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және арнаулы үй-жайлардың ішкі тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

20. Контроль за исполнением уполномоченным лицом требований правил при содержании лиц в СП осуществляется первым руководителем органа полиции.
21. При освобождении лицу выдается справка сотрудником, оформившим протокол, о пребывании его в специальном помещении, по форме, согласно приложения к настоящим правилам.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Освобождение водворенных лиц из СП
22. Лица, водворенные в СП, подлежат незамедлительному освобождению при отпадении обстоятельств, послуживших основаниями для их задержания, либо по окончании срока задержания, установленного законодательством Республики Казахстан.
23. Освобожденным лицам возвращаются под расписку изъятые у них на хранение вещи, кроме тех, хранение которых является незаконным.
24. При освобождении лицу выдается справка о пребывании его в специальном помещении, по форме, согласно приложения к настоящим правилам.
Приложение
к Правилам организации деятельности
специальных помещений
форма
СПРАВКА
об освобождении из специального помещения
Выдана ___________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
в том, что он (она) в период времени с ___час.___ мин. "___" _______ 20_____ г.
по ____ час. ____ мин. "___" ______ 20____г. был подвергнут административному
задержанию и находился в специальном помещении
__________________________________________________________________________
(название органа)
руководитель органа полиции ________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
"___" ________________ 20___ г.
М. П.
Приложение 2
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 24 июля 2018 года
№ 531
Типовые правила внутреннего распорядка специального помещения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила внутреннего распорядка специального помещения (далее - Типовые правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 9-2 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества" (далее - Закон) и определяют внутренний распорядок специальных помещений.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие понятия:

1) арнаулы үй-жай (бұдан әрі – АҮ) – әкімшілік құқық бұзушылықтың жолын кесу немесе әкімшілік іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында жеке тұлғаның, заңды тұлға өкілінің, лауазымды адамның жеке бас бостандығын заңда белгіленген мерзімге қысқа уақытқа шектеуге арналған үй-жай;
2) уәкілетті адам – кезекші бөлімнің тәуліктік ауысымдағы қызметкері немесе полиция органы басшысының шешімімен АҮ-де режимді қамтамасыз ету бойынша міндеттер жүктелген өзге де лауазымды адам.
2-тарау. АҮ-ні жабдықтауға қойылатын талаптар
3. АҮ орналасқан органның басшылығы әкімшілік ұстауға тартылған адамдарға гигиена, санитария, өрт қауіпсіздігінің талаптарына жауап беретін жағдай жасайды.
4. Ұсталғандарға арналған үй-жайлардың саны олардың орташа тәуліктік толтырылуын ескере отырып, ұсталған адамдарды орналастыруға арналған алаң нормасына қарай айқындалады. Ұсталғандарға арналған үй-жайдағы алаң нормасы бір адамға кемінде 2,5 шаршы метрді құрайды.
Қадағалауды жүзеге асыру мақсатында аудио және бейнетехника пайдаланылуы мүмкін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Ұсталғандарға арналған АҮ қабырғалары тегіс сыланады.
АҮ-ні бөліп тұратын ішкі қабырғалар кірпіштен қалануы және оның қалыңдығы 250 миллиметрден кем болмауы тиіс.
Еден - бетонды.
Ұсталғандарға арналған әрбір үй-жайдың жедел кезекшінің жұмыс орнына қараған қабырғасында биіктігі 2 метрден кем емес барынша кең ойық болуы қажет, ол тор есігі бар торланған қабырғамен толтырылады. Қабырға мен есік ұяшықтары қалыңдығы 16 миллиметрден кем емес өлшемі 150х150 миллиметрден аспайтын өзара дәнекерленген темір сымнан жасалады.
Есік кенебінің өлшемі - 0,75 х 2 метр. Есіктер (ішкі жағынан тұтқасы жоқ) сыртқа ашылады және тиекпен жабылады.
Арнаулы үй-жайлардың сыртқы қабырғаларының қалыңдығы кемінде 380 миллиметр болуы тиіс.
7. АҮ ауа тартқыш желдеткішпен жабдықталады.
8. Үй-жай санитарлық тораппен, сондай-ақ гигиеналық рәсімдерді жүргізуге мүмкіндік беретін жабдықпен (ғимаратта тиісті коммуникациялар болған жағдайда) жабдықталады.
Үй-жайдың ішінде дәретхана орналастыру мүмкін болмаған жағдайда, АҮ сыртқы дәретханамен немесе биодәретханамен жабдықталады.

1) специальное помещение (далее – СП) – помещение, предназначенное для кратковременного ограничения личной свободы физического лица, представителя юридического лица, должностного лица, на срок, установленный законом, с целью пресечения административного правонарушения или обеспечения административного производства;
2) уполномоченное лицо – сотрудник суточной смены дежурной части, или иное должностное лицо, на которое решением руководителем органа полиции возложены обязанности по обеспечению режима в СП.
Глава 2. Требования к оборудованию СП
3. Руководство органа в котором находится СП создает лицам, подвергнутым административному задержанию, условия, отвечающие требованиям гигиены, санитарии, пожарной безопасности.
4. Количество помещений для задержанных определяется исходя из нормы площади для размещения задержанных лиц с учетом их среднесуточной наполняемости. Норма площади в помещении для задержанных составляет не менее 2,5 квадратных метра на одного человека.
В целях осуществления надзора может использоваться аудио и видеотехника.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Стены СП для задержанных штукатурятся гладко.
Внутренние стены, разделяющие СП, должны быть выполнены из кирпича и иметь толщину не менее 250 миллиметров.
Пол бетонный.
В стене каждого помещения для задержанных, обращенной в сторону комнаты оперативного дежурного, устраивается максимально возможной ширины проем высотой не менее 2 метров, который заполняется решетчатой перегородкой с решетчатой дверью. Перегородка и дверь изготавливаются из стальной, сваренной в соединениях решеткой из прутьев толщиной не менее 16 миллиметров с размерами ячейки не более 150х150 миллиметра.
Размер полотна двери - 0,75 х 2 метра. Двери (без ручек с внутренней стороны) открываются наружу и закрываются на засов (задвижку).
Наружные стены СП должны иметь толщину не менее 380 миллиметров.
7. СП оборудуется приточно-вытяжной вентиляцией.
8. СП оборудуется санитарным узлом, а также оборудованием возможностью проведения гигиенических процедур (в случае наличия соответствующих коммуникаций в здании). В случае отсутствия возможностей оборудования внутри помещения туалета, при СП оборудуется наружный туалет или биотуалет.

9. АҮ-де түнгі уақытта жатын орындар ретінде пайдалануға болатын ұзын орындықтар орнатылады.
Ұзын орындықтар еденге бекітіледі.
10. АҮ тәуліктің қараңғы уақыты басталғаннан бастап таң атқанға дейін жарықтандырылады. Арнаулы үй-жай жасанды жарықтандырылуы тиіс. Жарықтандыру аспаптары ластанудан уақтылы тазартылады, жанып кеткен шамдар ауыстырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. АҮ-де қараңғы түсе бастаған кезден бастап таң атқанға дейін жарық болуы тиіс.
12. АҮ-гі электр сымдары сылақтың астынан жасырын өткізіледі. Электр шамдары есіктің үстінде немесе төбеге орналастырылады және металл тормен немесе шілтермен, сынбайтын мөлдір материалмен қоршалады.
13. АҮ-нің ішінде шығып тұрған трубалар, бекітпелер, сондай-ақ полиция қызметкерлеріне шабуыл жасау үшін, орналастырылған адамдардың өзіне-өзі қол жұмсауы немесе өзіне және айналасындағыларға зиян келтіру үшін пайдалануға болатын заттар болмауы тиіс.
13. Кезекші бөлімдерді жобалау және күрделі жөндеу жүргізу, қайтадан жөндеу кезінде немесе полицияның аумақтық органдарының жаңа ғимараттарын салу кезінде арнаулы үй-жайларға заңнамалардың нормалары мен талаптары және инженерлік-техникалық нығайтылуы ескерілсін.
Ескерту. 13-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. АҮ-де ұстау шарттары
14. АҮ-ге отырғызылған адамдар түнгі уақытта жеке пайдалану үшін:
жатын орынмен (ұзын орындықтар) қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. АҮ-де күн сайын ауыз су беріледі.
16. АҮ-ге отырғызылған және 3 сағаттан артық ұсталатын адамдар "Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын және сотталғандардың киім нысандары үлгілерін, сондай-ақ Қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдардың тұрғылықты жеріне немесе жұмысына жету үшін ақысыз жол жүрумен, тамақпен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255 қаулысында көзделген нормаларға сәйкес тамақпен қамтамасыз етіледі.

9. В СП устанавливаются скамьи, которые в ночное время могут быть использованы под спальные места.
Скамьи своим основанием прикрепляются к полу.
10. СП освещается с наступлением темного времени суток до рассвета. Специальное помещение должно иметь искусственное освещение. Осветительные приборы своевременно очищаются от загрязнения, перегоревшие лампы заменяются.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. СП освещается с наступлением темного времени суток до рассвета.
12. Электропроводка в СП прокладывается скрыто под штукатуркой. Электрические лампы для освещения размещаются в нишах над дверью или на потолке и ограждаются металлическими решетками или сетками, или небьющимся прозрачным материалом.
13. Внутри СП не должно быть выступающих труб, креплений, а также предметов, которые могут быть использованы для нападения на сотрудников полиции, суицида водворенных лиц или причинения иного вреда себе и окружающим.
13. При проектировании и проведении капитального ремонта, реконструкции помещений дежурных частей или строительстве новых зданий территориальных органов полиции учитывать нормы и требования законодательства к специальным помещениям и инженерно-технической укрепленности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 13 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Условия содержания в СП
14. Водворенный в СП в ночное время обеспечивается для индивидуального пользования спальным местом (скамья).
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Ежедневно в СП выдается вода для питья.
16. Водворенные в СП и содержащиеся более 3 часов, обеспечиваются питанием в соответствии с нормами, предусмотренными постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2014 года № 1255 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы и образцов формы одежды осужденных, а также Правил обеспечения бесплатным проездом, продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к месту жительства или работы".

17. Орналастырылған адамға өзімен бірге азық-түлік, бірінші қажеттіліктегі заттар, маусымға сәйкес киім және аяқ-киім, жеке гигиена заттары мен дәретхана заттарын алып жүруге рұқсат етіледі.
Орналастырылған адам медицина қызметкерінің қорытындысы болған жағдайда тағайындалған дәрі-дәрмектерді алып жүре алады.
18. Адамға сәлемдемелер алуға рұқсат берiледi.
19. Сәлемдемелерді қабылдау осы үлгілік Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада толтырылған өтініштің негізінде жүргізіледі.
20. Сәлемдемелерді қабылдап алған уәкілетті адам келушіге өтініштің бірінші данасын қабылдағаны туралы қол қойғыза отырып қайтарады, ал екінші данасы АҮ-ге адамның хаттамасына сәлемдемелерді алғаны туралы қол қойғаннан кейін қоса тiгiледi.
21. Сәлемдемелерді уәкілетті адам қарап-тексеруі тиіс. Өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін заттар, бұйымдар мен азық-түлік өнімдері немесе қылмыс құралы ретінде пайдаланылуы мүмкін заттар келушіге қайтарылады.
21. Арнаулы үй-жай, құрал-жабдықтары және жиһаздар тазалықта ұсталуы тиіс. АҮ ылғалды жинап-тазалау күн сайын жуу және залалсыздандыру құралдарын қолдана отырып, жүргізіледі. Жан-жақты жуып тазалау аптасына кемінде 1 рет жүргізіледі. Залалсыздандыру ерітінділері құралдың атауы, ерітіндінің концентрациясы және оны дайындау күні көрсетілген жазбасы бар ыдыстарда сақталады. АҮ-ге және дәретханаларға арналған жинап-тазалау мүккәмалы қолданылуына қарай жазылып белгіленеді және сөрелер және стеллаждармен жабдықталған арнайы бөлінген жерде (үй-жайда) сақталады. Жинап-тазалау аяқталғаннан кейін жуып, залалсыздандырылады және кептіріледі. Кеміргіштер мен жәндіктерге қарсы дератизациялау және дезинсекциялауды қызметтің аталған түрімен айналысуға лицензиясы бар ұйымдар жүзеге асырады.
Ескерту. 21-тармақпен толықтырылды – ҚР Ішкі істер министрінің 12.05.2020 № 386 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Арнаулы үй-жайлардың ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларына
қосымша
нысан
АРЫЗ
Азамат (ша) ________________________________________________________
(Т.А.Ә. болған кезде)
____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
____________________________________________________________________
(АҮ-ге отыргызылған адамға қандай қатысы бар)
_______________________ үшін сәлемдемелерді қабылдауыңызды сұраймын
(тегі, аты-жөні)
Азық – түлік атауы
Салмағы
Саны
Ескертпе
килограмм
грамм
1
2
Өтініш берушінің қолы _________________________________________
20_ жылғы "__" _______
Сәлемдемеге рұқсат бердім
_______________________________________________________________
(полиция органы басшысының Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Сәлемдемені қабылдадым
_______________________________________________________________
(сәлемдемені қабылдаған қызметкердің Т.А.Ә. (бар болған кезде)
Сәлемдемені алдым _____________________________________________
(АҮ-ге отырғызылған, сәлемдемені алған адамның қолы)
20__ жылғы "____" ____________

17. Водворенному допускается иметь при себе продукты питания, предметы первой необходимости, обувь и одежду по сезону, предметы личной гигиены и туалетные принадлежности.
Водворенный при наличии заключения медицинского работника может иметь при себе назначенные медикаменты.
18. Водворенному допускается получать передачи.
19. Прием передач производится на основании заявления, составленного в двух экземплярах по форме, согласно приложению к настоящим Типовым правилам.
20. Приняв передачу, уполномоченное лицо возвращает посетителю первый экземпляр заявления с распиской в приеме, а второй экземпляр приобщается к протоколу лица, водворенному в СП, после его расписки в получении передачи.
21. Передачи подлежат досмотру уполномоченным лицом. Предметы, вещества и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья или могут быть использованы в качестве орудия преступления изымаются и возвращаются посетителю.
21. Специальное помещение, оборудование и мебель содержатся в чистоте. Влажная уборка СП проводится ежедневно с применением моющих и дезинфицирующих средств. Генеральная уборка проводится не реже 1 раза в неделю. Дезинфицирующие растворы хранятся в емкостях, имеющих маркировку с указанием названия средства, концентрацией раствора и даты его приготовления. Уборочный инвентарь для СП и туалетов маркируется по функциональному назначению и хранится отдельно в специально отведенном месте (помещении), оборудованному полками или стеллажами. По окончании уборки моется, дезинфицируется и просушивается. Дератизация и дезинсекция против грызунов и насекомых осуществляется организациями, имеющими лицензию на занятие данным видом деятельности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 21 в соответствии с приказом Министра внутренних дел РК от 12.05.2020 № 386 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Типовым правилам
внутреннего распорядка
специального помещения
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
От ____________________________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии)
проживающего (ей) ______________________________________________________________
(местожительство) ________________________________________________________________________________
(какое имеет отношение к водворенному в СП)
Прошу принять передачу для ______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
№п/п
Наименование продуктов
Вес
Количество
Примечание
килограмм
грамм
1
2
Подпись заявителя _______________________________________________________________
"___" _______20_ года
Передачу разрешил ______________________________________________________________
(Ф.И.О.(при его наличии), руководителя органа полиции) Передачу принял ________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил(а)_____________________________________________________________
(подпись водворенного в СП, получившего передачу)
"____" ____________20___года