"Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 11 қыркүйектегі № 1380 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 қыркүйекте № 17363 болып тіркелді
1998 жылғы 30 шілдедегі № 254 "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 913 болып тіркелген) мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықта:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер"
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі – жылжымалы мүлік кепілі бойынша ақпаратқа қол жеткізудің, жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге электрондық нысанда өтініш жіберудің және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен жасалатын өзге де әрекеттерінің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
2) жылжымалы мүлiк – көлiк құралдарын, айналымдағы тауарларды, бағалы қағаздарды, ақшаны, мүлiктiк құқықтарды, оның iшiнде болашақтағы өнiмге және өзге де мүлiкке құқықты қоса алғанда, жылжымайтын мүлiкке жатпайтын мүлік;
3) жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу – жылжымалы мүлiк кепiлiнiң тiзiлiмiне кепіл туралы шарттағы немесе кепiл талаптары қамтылған өзге де шарттағы мәлiметтердi енгiзу жөнiнде жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу кезiнде туындайтын қатынастарға қатысушылар әрекеттерінің жиынтығын, жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiк берудi және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актiлерінде белгiленген тәртiппен жасалатын өзге де әрекеттерін бiлдiретiн, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының жылжымалы мүлiк кепiлiн есепке алу рәсiмi;
4) жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiк – тiркеушi орган және (немесе) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының өтiнiш берушіге беретiн және жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу фактiсiн растайтын құжат;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 11 сентября 2018 года № 1380. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2018 года № 17363
В целях реализации пункта 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан 30 июня 1998 года № 254 "О регистрации залога движимого имущества" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 913) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, утвержденной указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения"
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) единый реестр залога движимого имущества - информационная система, представляющая собой единое окно доступа информации по залогу движимого имущества, направления заявления в электронной форме на регистрацию залога движимого имущества и иные действия Государственной корпорации "Правительство для граждан", совершаемые в порядке, установленном Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) движимое имущество – имущество, не относящееся к недвижимости, включая транспортные средства, товары в обороте, ценные бумаги, деньги, имущественные права, в том числе право на будущую продукцию и иное имущество;
3) регистрация залога движимого имущества - процедура учета Государственной корпорацией "Правительство для граждан" залога движимого имущества, представляющая собой совокупность действий участников отношений, возникающих при регистрации залога движимого имущества, по включению в реестр залога движимого имущества сведений, содержащихся в договоре о залоге или ином договоре, содержащем условия залога, выдачу свидетельства о регистрации залога движимого имущества и иные действия Государственной корпорации "Правительство для граждан", совершаемые в порядке, установленном настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
4) свидетельство о регистрации залога движимого имущества – документ, выдаваемый Государственной корпорацией "Правительство для граждан" заявителю и подтверждающий факт регистрации залога движимого имущества;

5) жылжымалы мүлiк кепiлiнiң тiзiлiмi (кепiл тiзiлiмi) – "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асыратын ақпаратты есепке алу және сақтау жүйесi;
6) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру бойынша қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру бойынша қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге арналған өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметтерді алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
7) кепілді электрондық тіркеу – жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы электрондық нысандағы өтініш негізінде жүзеге асырылатын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Объектілер және тіркеу орны"
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілі:
1) кепіл туралы шартты немесе кепіл туралы талаптар қамтылған өзге де шартты тараптарының бірінің талап етуі бойынша;
2) егер кепіл туралы шартта немесе кепіл туралы талап қамтылған өзге де шартты кепілдегі мүлікті кейіннен кепілге қоюға (қайта кепілге қоюға) тыйым салынған болса, тіркеледі.
Мiндеттi тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу жеке және заңды тұлғалардың өтініш жасау жері бойынша жүзеге асырылады.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Тіркеуге ұсынылатын құжаттардың тізбесі, олардың мазмұны және оларға қойылатын талаптар"
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу үшін өтініш беруші жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады және Мемлекеттік корпорацияға мынадай құжаттарды:
1) осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы өтінішті;
2) жеке басын куәландыратын құжаттарды, ал адамның өкілі - оның өкілеттігін растайтын құжатты, сондай-ақ оның жеке басын куәландыратын қызметті алушыны сәйкестендіру үшін құжаттарды;

5) реестр залога движимого имущества (реестр залога) – система учета и хранения информации, осуществляемая Государственной корпорацией "Правительство для граждан" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
7) электронная регистрация залога – регистрация залога движимого имущества, осуществляемая на основании заявления в электронной форме посредством единого реестра залога движимого имущества.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Объекты и место регистрации"
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Залог движимого имущества, не подлежащий обязательной государственной регистрации, регистрируется:
1) по требованию одной из сторон договора о залоге или иного договора, содержащего условия о залоге;
2) если договором о залоге или иным договором, содержащим условие о залоге, запрещен последующий залог (перезалог) имущества, находящегося в залоге.
Регистрация залога движимого имущества, не подлежащего обязательной регистрации, осуществляется по месту обращения физических и юридических лиц.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Перечень документов, представляемых на регистрацию, их содержание и требования, предъявляемые к ним"
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, заявитель предъявляет документ, удостоверяющий его личность, и представляет следующие документы в Государственную корпорацию:
1) заявление о регистрации залога движимого имущества по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции;
2) документы, удостоверяющие личность, а представитель лица - документ, подтверждающий его полномочия, а также документы, удостоверяющие его личность, для идентификации личности услугополучателя;

3) жылжымалы мүлік кепілін мемлекеттік тіркегені үшін бюджетке алымды төлегенін растайтын құжатты ("Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 553-бабы) тапсырады.
Мүлік қайта кепілге қойылған жағдайда – алдындағы кепіл ұстаушылардың олардың хабардар екендігі және жылжымалы мүлікті қайта кепілге қоюға қарсы еместігі туралы хаттары, сондай-ақ түбіртек немесе төлем тапсырмасының көшірмесі болуға тиіс.
Мемлекеттік корпорацияға берген және кезде және "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы өтінішті жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы электрондық нысанда жіберген кезде, мәміле тараптары қол қойған өтініш кепіл шарты туралы мәліметтер, сондай-ақ осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес мәліметтер көрсетіле отырып, кепіл туралы шарт немесе кепіл шарты қамтылатын өзге де құжат ұсынылмастан, хабарлама нысанында беріледі.";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Тіркеу рәсімі мен мерзімдері"
10, 11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетілген құжаттар қабылданғаннан кейін өтініш берушіге осы Нұсқаулықтың 3-қосымшасына сәйкес нысанда күні, уақыты (сағаты, минуты) және тізбесі мен нөмері көрсетілген құжаттарды алғанғанын растайтын қолхат береді.
Өтініш жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы электрондық нысанда жылжымалы мүлік кепілін электрондық тіркеуге жіберілген жағдайда, жылжымалы мүлік кепілін тіркегені үшін алымның төленгенін немесе алым төлеуден босатылғаны туралы растама жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіліміне келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей тіркеуші орган және (немесе) Мемлекеттік корпорация өтініштің негізінде жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіліміне кепіл туралы мәліметтерді енгізеді, оның нәтижелері бойынша Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен осы Нұсқаулықтың 8-9-қосымшаларына сәйкес куәландырылған, жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлік не туралы тіркеуден осы Нұсқаулықтың 10 - қосымшасына сәйкес бас тарту уәжді жауап электрондық нысанда беріледі.
11. Мемлекеттік корпорация қажетті құжаттарды алғаннан кейін өтiнiш берушiге табыс етiлген құжаттарды алғандығын растайтын, күнi, уақыты (сағаты, минуты) көрсетiлген қолхат береді және қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органға "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 11 бабына сәйкес мәліметтерді хабарлайды.

3) документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества (статья 553 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс).
В случае перезалога имущества - письма предыдущих залогодержателей о том, что они извещены и не возражают против перезалога движимого имущества, а также квитанция или копия платежного поручения.
При обращении в Государственную корпорацию либо при обращении посредством веб-портала "электронного правительства", заявление, подписанное сторонами сделки, подается по форме согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.".
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Процедура и сроки регистрации"
пункты 10, 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"10. После приема документов, указанных в пункте 6 Инструкции, заявителю выдается расписка, подтверждающая получение представленных документов, с указанием даты, времени (часы, минуты) и их перечень и номера по форме согласно приложению 3 к настоящей Инструкции.
В случае направления заявления в электронной форме посредством единого реестра залога движимого имущества на электронную регистрацию залога движимого имущества не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления в единый реестр залога движимого имущества подтверждения об уплате сбора за регистрацию залога движимого имущества или освобождении от уплаты сбора, Государственная корпорация вносит сведения о залоге в единый реестр залога движимого имущества на основании заявления, по результатам выдается свидетельство о регистрации залога движимого имущества, согласно приложениям 8 и 9 к настоящей Инструкции, либо мотивированный ответ об отказе в регистрации в электронной форме, удостоверенные электронной цифровой подписью Государственной корпорации, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции.
11. Государственная корпорация после получения необходимых документов выдает заявителю расписку, подтверждающую получение представленных документов, с указанием даты, времени (часы, минуты) и сообщает уполномоченному органу по финансовому мониторингу сведения в соответствии со статьей 11 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма".

12. Жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіліміне келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей Мемлекеттік корпорация өтініштің негізінде жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіліміне кепіл туралы мәліметтерді енгізеді, оның нәтижелері бойынша Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлік не туралы тіркеуден бас тарту уәжді жауап электрондық нысанда беріледі.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Мемлекеттік корпорацияға келіп түскен өтініш негізінде жылжымалы мүлік кепілін тіркеу";
15 және 16 тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Толтырылған өтініш бланкісі Мемлекеттік корпорацияға берілген жағдайда, өтініш келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей Мемлекеттік корпорация өтініштің негізінде жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіліміне кепіл туралы мәліметтерді енгізеді, оның нәтижелері бойынша жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы куәлік не тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі.
Мемлекеттік корпорация өтінішті алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде кепіл ұстаушының ақпараттық жүйесіне және жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіліміне Мемлекеттік корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған жылжымалы мүлік кепілін электрондық құжат нысанында тіркеу туралы куәлікті не электрондық құжат нысанында тіркеуден бас тарту туралы уәжді жауапты жібереді.
Жүргізілген тіркеу туралы ақпарат екінші деңгейдегі банктің және Мемлекеттік корпорацияның ақпараттық жүйелерінде сақталады және құжаттамалық растауды талап етпейді.
16. Кепіл беруші осы Нұсқаулықтың 15-тармағында белгіленген тәртіппен жылжымалы мүлік кепілін электрондық тіркеуден өткізуден бас тартқан жағдайда, кепіл беруші мен кепіл ұстаушының, жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге арналған, кепіл берушінің және кепіл ұстаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтінішті осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы электрондық нысанда жіберуге құқығы бар.
Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеуге арналған өтiнiшке жылжымалы мүлiк кепiлi туралы шарт немесе кепiл талаптарын қамтитын өзге де шарт қоса берiлмейдi.

12. Государственная корпорация не позднее одного рабочего дня, следующего за днем поступления заявления, вносит сведения о залоге в единый реестр залога движимого имущества на основании заявления, по результатам выдается свидетельство о регистрации залога движимого имущества либо мотивированный ответ об отказе в регистрации.".
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Регистрации залога движимого имущества на основании заявления, поступившего в Государственную корпорацию";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. В случае заключения физическими или юридическими лицами договора о залоге или иного договора, содержащего сведения о залоге, с банком второго уровня в качестве залогодержателя, банк второго уровня с письменного согласия физического или юридического лица направляет в информационную систему Государственной корпорации заявление на регистрацию залога движимого имущества, удостоверенное электронной цифровой подписью залогодержателя.
Содержание заявления на регистрацию залога движимого имущества заполняется по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
К заявлению на регистрацию залога движимого имущества не прилагается договор о залоге движимого имущества или иной договор, содержащий условия залога, при этом прилагается сведения о реквизитах документа, подтверждающего уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества.
Государственная корпорация в течение одного рабочего дня после получения заявления направляет в информационную систему залогодержателя и единый реестр залога движимого имущества свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, в виде электронного документа по форме согласно приложениям 8, 9 к настоящей Инструкции либо уведомление о мотивированном отказе в регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции, удостоверенные электронной цифровой подписью Государственной корпорации.
Информация о проведенной регистрации хранится в информационных системах банка второго уровня и Государственной корпорации и не требует документального подтверждения.
16. В случае отказа залогодателя в проведении электронной регистрации залога движимого имущества в порядке, установленным пунктом 15 настоящей Инструкции залогодатель и залогодержатель имеют право направить заявление на регистрацию залога движимого имущества в электронной форме, удостоверенное электронной цифровой подписью залогодателя и залогодержателя, посредством единого реестра залога движимого имущества по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
К заявлению на регистрацию залога движимого имущества не прилагается договор о залоге движимого имущества или иной договор, содержащий условия залога.

Мемлекеттiк корпорация өтiнiштi алғаннан кейiн бiр жұмыс күнi iшiнде кепiл ұстаушының ақпараттық жүйесiне және жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіміне Мемлекеттiк корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған осы Нұсқаулықтың 8, 9-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша электрондық құжат түрiнде мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiктi не осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеуден дәлелдi бас тарту туралы хабарламаны жiбередi.
Жүргiзiлген электрондық тiркеу туралы ақпарат кепіл ұстаушының, Мемлекеттiк корпорацияның ақпараттық жүйелерінде сақталады және құжаттамалық растауды талап етпейдi.";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеуден бас тарту";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жылжымалы мүлік кепілін тіркеуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) егер кепiлдi тiркеу туралы өтiнiш осы Заңның 9-бабының талаптарына сәйкес келмеген;
3) егер кепiлдi тiркеу туралы өтiнiштi тиiстi тұлға жасамаған;
4) егер жылжымалы мүлiк кепiлiн және кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттiк тiркегенi үшiн алынатын алымның бюджетке төленгенiн растайтын құжат болмаған жағдайларда, кепiлдi тiркеуден бас тартады.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Тіркелген кепілдің өзгерістерін, толықтыруларын және оның қолданысын тоқтатуды тіркеу тәртібі";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Өтiнiш берушi Мемлекеттік корпорацияға өтiнiш беру немесе жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы электрондық нысанда өтініш жіберу арқылы тiркелген кепiлдiң өзгерiстер мен толықтыруларын (оның iшiнде, меншiк құқығының басқа адамға ауысуын, талап ету құқығын басқаға беруді) және қолданысын тоқтатуды тiркейдi.
Өзгерiстер мен толықтыруларды тiркеу тәртiбi заңнамада белгiленедi.".
2. Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Государственная корпорация в течение одного рабочего дня после получения заявления направляет в информационную систему залогодержателя и единый реестр залога движимого имущества свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, в виде электронного документа по формам, согласно приложениям 8, 9 к настоящей Инструкции либо уведомление о мотивированном отказе в регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции, удостоверенные электронной цифровой подписью Государственной корпорации.
Информация о проведенной электронной регистрации хранится в информационных системах залогодержателя, Государственной корпорации и не требует документального подтверждения.".
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции
"Глава 7. Отказ в регистрации залога движимого имущества"
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Основаниями для отказа в регистрации залога движимого имущества являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) заявление о регистрации залога не соответствует требованиям статьи 9 Закона;
3) с заявлением о регистрации залога обратилось ненадлежащее лицо;
4) отсутствует документ, подтверждающий уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна или строящегося судна.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Регистрация изменений, дополнений и прекращения действий зарегистрированного залога"
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Заявитель регистрирует изменения и дополнения (в том числе переход права собственности другому лицу, уступку права требования) и прекращение действия зарегистрированного залога путем подачи заявления или направления заявления в электронной форме посредством единого реестра залога движимого имущества Государственную корпорацию.".
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление на казахском и русских языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Әділет министрі
М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар министрінің
міндетін атқарушысы ______Н.Ө. Мауберлинова
2018 жылғы "___" ___________

3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра информации и коммуникации
Республики Казахстан
____________ Н.О. Мауберлинова
"___" _________ 2018 года