"Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде жеке құрылыс салушылар салған және (немесе) олардан сатып алынған тұрғын үйлерді өткізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 31 шiлдедегi № 540 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 қыркүйекте № 17373 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2021 жылғы 4 ақпандағы № 44 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.02.2021 № 44 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 маусымдағы № 372 қаулысымен бекітілген "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде жеке құрылыс салушылар салған және (немесе) олардан сатып алынған тұрғын үйлерді өткізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
__________ Б. Шолпанқұлов
2018 жылғы "__" _________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушы
_____________ Р. Дәленов
2018 жылғы "__" _________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2018 жылғы 31 шілдедегі
№ 540 бұйрығымен
бекітілген
"Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде жеке құрылыс салушылар салған және (немесе) олардан сатып алынған тұрғын үйлерді өткізу қағидалары

Об утверждении Правил реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер"
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 540. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 сентября 2018 года № 17373. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 февраля 2021 года № 44.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.02.2021 № 44 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Государственной программой жилищного строительства "Нұрлы жер", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2018 года № 372, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер".
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
__________ Б. Шолпанкулов
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Исполняющий обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Р. Даленов"___"____________ 2018 года
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 июля 2018 года № 540
Правила реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде жеке құрылыс салушылар салған және (немесе) олардан сатып алынған тұрғын үйлерді өткізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 22 маусымдағы № 372 қаулысымен бекітілген "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасына (бұдан әрі - Бағдарлама) сәйкес әзірленді және "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде жеке құрылыс салушылар салған және (немесе) олардан сатып алынған тұрғын үйлерді өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар мынадай тұрғын үйлерді өткізу тәртібін айқындайды:
1) облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі - ЖАО) кредиттік тұрғын үйі;
2) пилоттық жобалар шеңберінде жеке тұрғын үй;
3) "Қазақстанның ипотекалық компаниясы" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚИК" ИҰ" АҚ) сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі;
4) "Бәйтерек девелопмент" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Бәйтерек девелопмент" АҚ) тұрғын үйі;
5) "Samruk-Kazyna Construction" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Samruk-Kazyna Construction" АҚ) коммерциялық тұрғын үйі;
6) "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі.
Осы тармақтың 1), 3) - 6) тармақшаларында көзделген тұрғын үйді өткізу тәртібі, оның ішінде тұрғын үй құрылысы мәселелері бойынша бұрын қабылданған бағдарламалар шеңберінде салынған және (немесе) жеке құрылыс салушылардан сатып алынған тұрғын үйді өткізу тәртібі осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Қағидалардың 2 және 4-параграфтарында және 27-тармағында көзделген тұрғын үйді сатып алу жағдайларын қоспағанда, қатысушыға 1 бірліктен артық тұрғын үйге үміттенуге жол берілмейді.
Осы Қағидалардың 2 және 4-параграфтарында және 27-тармағында көзделген тәртіппен тұрғын үйді сатып алу жағдайларын қоспағанда, некеге тұрғанға дейін сатып алу мүмкіндігімен жалға беру шартымен тұрғын үй алған адамның жұбайына (жолдасына) қатысуына жол берілмейді.
Бағдарлама шеңберінде сатып алу мүмкіндігімен жалға беру шарты тіркеуші органда міндетті мемлекеттік тіркелуге жатады.
Өтініш берушінің тұрғын үй алуға қатысушылардың тізіміне енгізілуінің бірнеше фактілері анықталған жағдайда, өтініш берушіге 7 (жеті) жұмыс күн ішінде бір тұрғын үйді таңдап алу қажеттілігі туралы хабарлама жіберіледі.
Осы талаптардың орындалуын бақылау өтініш берушінің қатысуын тексеру туралы оның міндетті келісімі және сатып алу-сату немесе сатып алу мүмкіндігімен жалға беру шарттарын қайта жасар алдында ұсынылатын, жылжымайтын мүліктің болмауы (болуы) туралы анықтамалар негізінде жүзеге асырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Государственной программой жилищного строительства "Нұрлы жер", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2018 года № 372 (далее – Программа) и определяют порядок реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках реализации Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер".
2. Настоящие Правила определяют порядок реализации следующего жилья:
1) кредитное жилье местных исполнительных органов областей, городов Нур-Султан, Алматы и Шымкент (далее – МИО);
2) индивидуальные жилые дома в рамках пилотных проектов;
3) арендное жилье с выкупом акционерного общества "Ипотечная организация "Казахстанская ипотечная компания" (далее – АО "ИО "КИК");
4) жилье акционерного общества "Байтерек девелопмент" (далее – АО "Байтерек девелопмент");
5) коммерческое жилье акционерного общества "Samruk-Kazyna Construction" (далее – Samruk-Kazyna Construction);
6) арендное жилье с выкупом Samruk-Kazyna Construction.
Порядок реализации жилья, предусмотренного в подпунктах 1), 3) - 6) настоящего пункта, в том числе построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков в рамках ранее принятых программ по вопросам жилищного строительства осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 2 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Не допускается участнику претендовать на получение более 1 единицы жилья, за исключением случаев приобретения жилья, в порядке, предусмотренными параграфами 2, 4 и пункта 27 настоящих Правил.
Не допускается участие лица, супруг (а) которого до заключения брака приобрел (а) жилье на условиях аренды с выкупом, за исключением случаев приобретения жилья, в порядке, предусмотренными параграфом 2, 4 и пункта 27 настоящих Правил.
Договора аренды с выкупом в рамках Программы подлежат обязательной государственной регистрации в регистрирующем органе.
В случае выявления нескольких фактов включения заявителя в списки участников на получение жилья, заявителю направляется уведомление о необходимости выбора в течение 7 (семи) рабочих дней одного из жилищ.
Контроль за исполнением данных требований осуществляется на основании обязательного согласия заявителя о проверке его участия и справок об отсутствии (наличии) недвижимого имущества, предоставляемых вновь перед заключением договоров купли-продажи или аренды с выкупом.

4. ЖАО іріктеу рәсімдерін аяқтағаннан кейін осы Қағидалардың 2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көрсетілген тұрғын үйді алу үшін түскен өтінімдер тізімдерін және Бағдарламаның іріктелген қатысушыларының түпкілікті тізімдерін өз интернет-ресурстарында жариялайды.
Кезекте тұрған адам қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге немесе жеке тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған тұрғын үйге мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарының есебінен алып тасталады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Аудан орталықтарында, қалаларда, республикалық, облыстық маңызы бар қалаларда, астанада үміткерлерден осы Қағидалардың 2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көрсетілген тұрғын үйлерді алу үшін құжаттар қағаз тасығышта, "электронды үкімет" интернет - порталы не ресми интернет-ресурс арқылы қабылданады.
Ауылдық елді мекендерде, кенттерде - ауылдық округтердің (ауылдардың, кенттердің) әкімдері қағаз тасығышта қабылдайды.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) өтініш беруші (үміткер) - Бағдарлама шеңберінде тұрғын үй алуға өтініш беретін адам;
2) Бағдарламаға қатысушы - белгіленген тәртіпте тұрғын үйді сатып алуын растаған және тұрғын үй бөлу рәсімінен өткен адам;
3) төлем қабілеттілігін бағалау - өтініш берушінің тұрғын үй сатып алуға болжамды қарызға уақтылы және толық қызмет көрсету мен оны өтеу мүмкіндігін бағалау немесе ай сайынғы жалдау төлемақысын төлеу бойынша тұрғын үйді жалға берудің болжанған шартын орындау үшін қарыз беруші (жалға беруші) жүргізетін іс-шаралар кешені;
4) кезек тұрған адам - мемлекеттік тұрғын үй қорынан үйге немесе жеке меншік тұрғын үй қорынан жергілікті атқарушы орган жалдаған үйге мұқтаж Қазақстан Республикасы азаматтарының есебінде тұрған адам.
2-тарау. "Нұрлы жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасы шеңберінде жеке құрылыс салушылар салған және (немесе) олардан сатып алынған тұрғын үйлерді өткізу тәртібі
1-параграф. ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйді өткізу тәртібі
7. ЖАО Бағдарламаға қатысушыларға кредиттік тұрғын үйді өткізу бойынша мониторинг пен бақылауды жүзеге асырады.
ЖАО кредиттік тұрғын үйі 6 ай ішінде мынадай тәсілдермен:

4. МИО по окончании процедур отбора публикует на собственном интернет-ресурсе списки поступивших заявлений и окончательные списки отобранных участников Программы на получение жилья, указанного в подпунктах 3) и 6) пункта 2 настоящих Правил.
Очередник исключается из учета граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде в соответствии с действующим жилищным законодательством.
Сноска. В пункт 4 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. В районных центрах, городах, городах республиканского, областного значения, столице документы от претендентов на получение жилья, указанным в подпунктах 3) и 6) пункта 2 настоящих Правил, принимаются МИО на бумажном носителе, через веб-портал "электронного правительства" либо официальный интернет-ресурс.
В сельских населенных пунктах, поселках – на бумажном носителе акимами сельских округов (сел, поселков).
Сноска. В пункт 5 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. В настоящих Правилах используются следующие определения:
1) заявитель (претендент) – лицо, подавшее заявление на получение жилья в рамках Программы;
2) участник Программы – лицо, подтвердившее выкуп жилья в установленном порядке, и прошедшее процедуру распределения жилья;
3) оценка платежеспособности – комплекс мероприятий, проводимый заимодателем (арендодателем) для оценки возможности заявителя своевременно и полностью обслуживать и погашать предполагаемый заем на приобретение жилья или выполнять условия предполагаемого договора аренды жилья по оплате ежемесячных арендных платежей;
4) очередник – лицо, состоящее на учете граждан Республики Казахстан, нуждающихся в жилище из государственного жилищного фонда или жилище, арендованном местным исполнительным органом в частном жилищном фонде.
Глава 2. Порядок реализации построенного и (или) приобретенного у частных застройщиков жилья в рамках Государственной программы жилищного строительства "Нұрлы жер"
Параграф 1. Порядок реализации кредитного жилья МИО.
7. МИО осуществляет мониторинг и контроль по реализации кредитного жилья участникам Программы.
Кредитное жилье МИО реализуется следующими способами в течение 6 (шести) месяцев:

1) салымшыларға және кезекте тұрған адамдарға "Қазақстан тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ (бұдан әрі – ҚТҚЖБ) арқылы;
2) екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ) ипотекалық қарыздары арқылы өткізіледі.
ЖАО екі тәсілді бір уақытта не әрқайсысын жеке қолдануға құқылы.
Пәтерлер осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген тәсіл бойынша өткізілген жағдайда, қатысушыларды іріктеу және тұрғын үйді бөлу рәсімдерін ҚТҚЖБ жүргізеді.
Пәтерлер осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген тәсіл бойынша өткізілген жағдайда, ЖАО өз интернет-ресурсында пәтерлерді өткізу туралы хабарландыруды жариялайды.
"7-20-25. Әрбір отбасы үшін тұрғын үй сатып алудың жаңа мүмкіндіктері" ипотекалық тұрғын үйді кредиттеу бағдарламасы (бұдан әрі – "7-20-25" бағдарламасы) бойынша ЕДБ ипотекалық қарыздары есебінен тұрғын үйді сатып алатын үміткер аталған бағдарламаның белгіленген талаптарына сәйкес келуі қажет.
6 ай өткеннен кейін тұрғын үй басқа азаматтарға өткізіледі.
Егер тұрғын үй өткізілмесе, ЖАО тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін шығарылған облигациялық қарыздарды жергілікті бюджет қаражаты есебінен өтеу шартымен оны өзінің қалауы бойынша иеленеді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 26.12.2018 № 924 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Бағдарламаның 5.5-тарауы 4-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген қатысушыларға арналған ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйі балдық жүйені қолданусыз, ҚТҚЖБ арқылы өткізіледі.
ЖАО белгілі бір кредиттік тұрғын үй көлемін негізге ала отырып, Бағдарлама қатысушыларына тұрғын үй алуға мұқтаж адамдардың есебі және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес растау бойынша тұрғын үйді ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген Бағдарлама қатысушыларына кредиттік тұрғын үйді өткізу шарттары Бағдарламамен және ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
Осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген ЖАО-ның кредиттік тұрғын үйді өткізу мерзімі осы тармақта көрсетілген Бағдарлама қатысушыларына қатысты қолданылмайды.
Ескерту. Бұйрық 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. ҚТҚЖБ арқылы кредиттік тұрғын үйді өткізу шарттары, көлемі және өзара іс-қимыл тәртібі, оның ішінде Бағдарламаның 5.5-бөлімі 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген қатысушыларға ЖАО мен ҚТҚЖБ арасындағы келісіммен және ҚТҚЖБ ішкі құжаттарымен айқындалады.
ЖАО өңір бойынша ЖАО-да кезекте тұрған адамдардың жеке деректерін және жеке сәйкестендіру нөмірлерін (ЖСН) көрсете отырып, өзектендірілген тізімін ҚТҚЖБ-ға ұсынуды қамтамасыз етеді.
Сол бір адам кезекте тұрғаны туралы мәліметтер бірнеше ЖАО-дан түскен жағдайда, ҚТҚЖБ ЖАО-ға кезекте тұрған адам бойынша деректерді түзету қажеттілігі туралы хабарлайды. ЖАО тиісінше кезекте тұрған адамға кезегін белгілеу қажеттілігі туралы хабардар етеді. ЖАО-дан жаңартылған тізім түскен жағдайда ҚТҚЖБ алынған мәліметтерді салымшылар бойынша дерекқорға енгізеді.
ЖАО объектіні пайдалануға берудің жоспарланған күніне дейін кемінде 3 (үш) ай қалған мерзімде өткізілетін объект туралы ақпаратты ҚТҚЖБ-ға ұсынады.

1) вкладчикам и очередникам через АО "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" (далее – ЖССБК);
2) через ипотечные займы банков второго уровня (далее – БВУ).
МИО вправе применять одновременно реализацию двух способов, либо каждого в отдельности.
В случае реализации квартир по способу, предусмотренному подпунктом 1) настоящего пункта, процедуры отбора участников и распределение жилья проводит ЖССБК.
В случае реализации квартир по способу, предусмотренному подпунктом 2) настоящего пункта, МИО публикует на собственном интернет-ресурсе объявление о реализации квартир.
Претенденту, приобретающему жилье за счет ипотечных займов БВУ по Программе ипотечного жилищного кредитования "7-20-25. Новые возможности приобретения жилья для каждой семьи" (далее – программа "7-20-25"), необходимо соответствовать установленным требованиям данной программы.
По истечении 6 (шести) месяцев жилье реализуется иным гражданам.
Если жилье не реализовано МИО распоряжается им по своему усмотрению при условии погашения за счет средств местного бюджета выпущенных облигационных займов для финансирования строительства жилья.
Сноска. Пункт 7 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 26.12.2018 № 924 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Кредитное жилье МИО для участников, предусмотренных подпунктом 3) пункта 4 раздела 5.5 Программы, реализуется через ЖССБК без применения балльной системы.
Условия реализации кредитного жилья участникам Программы, указанным в настоящем пункте, определяются Программой и внутренними документами ЖССБК.
МИО, исходя из определенного объема количества квартир предлагает участникам Программы, жилье в порядке их постановки на учет нуждающихся на получение жилья в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан.
Срок реализации кредитного жилья МИО, предусмотренный пунктом 7 настоящих Правил, не распространяется на участников Программы, указанных в настоящем пункте.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Порядок взаимодействия между МИО и ЖССБК, а также объем реализации кредитного жилья через ЖССБК, в том числе для участников, предусмотренных подпунктом 3) пункта 4 раздела 5.5 Программы, определяются соглашением между МИО и ЖССБК, и внутренними документами ЖССБК.
МИО обеспечивает предоставление в ЖССБК актуализированных списков очередников по региону с указанием персональных данных и индивидуальных идентификационных номеров (ИИН).
В случае поступления от нескольких МИО сведений об очередности на одно и то же лицо ЖССБК уведомляет МИО о необходимости корректировки данных по очереднику. МИО соответственно уведомляет очередника о необходимости определения с очередностью. При поступлении от МИО обновленного списка ЖССБК вносит полученные сведения в базу данных по вкладчикам.
МИО предоставляет ЖССБК информацию о реализуемом объекте в срок не менее чем за 3 (три) месяца до планируемой даты ввода объекта в эксплуатацию.

Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. ЖАО-ның балдық жүйені қолданып немесе балдық жүйесіз салымшыларға және кезекте тұрған адамдарға ҚТҚЖБ арқылы кредиттік тұрғын үйді өткізу және бөлу тәртібі мен шартары осы Қағидалардың 3 және 10-тармақтары мен ҚТҚЖБ-ның ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Іріктеу рәсімі аяқталғаннан кейін ҚТҚЖБ кейін сату-сатып алу шарттарын жасау үшін сәйкестендіру мәліметтері мен берілетін тұрғын үйдің мекенжайын көрсете отырып, ЖАО-ға қатысушылардың түпкілікті тізімін және өткізілмеген тұрғын үй туралы ақпаратты ұсынады.
Өткізілетін объектідегі тұрғын үйдің кемінде 50 (елу) %-ы кезекте тұрған адамдардың арасында бөлінеді. Олардың арасында сұраныс болмаған жағдайда салымшылардың алдын ала тізіміндегі кейінгі өтініш берушілерге өткізіледі.
Өткізілетін тұрғын үйге өтініш берушілер жеткіліксіз болған жағдайда, ҚТҚЖБ іріктеуді ҚТҚЖБ ішкі құжаттарына сәйкес балдық жүйені қолданбай жүзеге асырады.
ҚТҚЖБ іріктелген қатысушыларға тұрғын үйді сатып алу үшін 5 %-дан кем емес сыйақы мөлшерлемесі бойынша, кредиттеу мерзімі 25 (жиырма бес) жылға дейін алдын ала тұрғын үй және аралық тұрғын үй қарыздарын береді.
Алдын ала тұрғын үй қарыздары сатып алынатын тұрғын үй құнының 20 (жиырма) %-нан кем емес мөлшерде шотта бастапқы жарна болған кезде беріледі.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. ҚТҚЖБ арқылы Бағдарламаға қатысу үшін қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы немесе оралман мәртебесі;
2) өтініш берген күнге соңғы 2 (екі) және одан да көп жыл тіркеуде болуы ескерілетін Нұр-Сұлтан және Алматы қалаларын қоспағанда, тұру мерзіміне қарамастан, қатысушы тұрғын үй алуға үміттенген елді мекенде тұрақты тіркеуде болуы;
3) өтініш берушінің және онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің (жұбайының, кәмелеттік жасқа толмаған балаларының), сондай-ақ отбасы құрамына кіретін және өтініште көрсетілген отбасының өзге де мүшелерінің Қазақстан Республикасының аумағында меншік құқығында (ортақ бірлескен меншігі, осы тармақшада көрсетілген тұрғын үй бірлігі ретінде өзге отбасы мүшелерімен ортақ бірлескен (үлестік) меншігін құрайтын үлестік меншіктегі үлесі):
әрбір отбасы мүшесіне пайдалы алаңы 15 (он бес) шаршы метрден кем болатын жатақханадағы бөлменің болуы;
осы тұрғын үйдің орналасқан жері бойынша ЖАО-ның тиісті анықтамасымен расталатын құлау (қирау) қаупі бар авариялық жағдайдағы балшықтан құйылған және қаңқалы-қамысты тұрғын үйлерді қоспағанда, жеке меншік үйінің немесе сатып алу мүмкіндігі бар жалға алынған тұрғын үйінің жоқтығы;

Сноска. Пункт 8 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
9. Порядок и условия реализации и распределения кредитного жилья МИО через ЖССБК вкладчикам и очередникам с применением балльной системы и без балльной системы определяются в соответствии с пунктами 3 и 10 настоящих Правил и внутренних документов ЖССБК.
По окончании процедур отбора ЖССБК предоставляет в МИО окончательные списки участников с указанием идентификационных сведений и адреса предоставляемого жилья для последующего оформления договоров купли-продажи и информацию по нереализованному жилью.
Не менее 50 (пятидесяти) % жилья в реализуемом объекте распределяется среди очередников. В случае отсутствия спроса среди них жилье реализуются последующим заявителям из предварительных списков вкладчиков.
В случае недобора заявителей на реализуемое жилье ЖССБК осуществляет отбор без применения балльной системы согласно внутренним документам ЖССБК.
ЖССБК предоставляет отобранным участникам для выкупа жилья предварительные жилищные и промежуточные жилищные займы по ставке не менее 5% годовых со сроком кредитования до 25 (двадцати пяти) лет.
Предварительные жилищные займы предоставляются при наличиина счете первоначального взноса в размере не менее 20 (двадцати) % от стоимости приобретаемого жилья.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
10. Требования для участия в Программе через ЖССБК:
1) гражданство Республики Казахстан или статус оралмана;
2) наличие постоянной регистрации по месту жительства в городах Нур-Султан и Алматы, не менее 2 (двух) последних лет на дату подачи заявления для заявителей, претендующих на приобретение жилья в данных городах;
3) отсутствие по территории Республики Казахстан у заявителя и постоянно совместно проживающих с ним членов его семьи (супруг (а), несовершеннолетних детей), а также других членов семьи, включенных в состав семьи и указанных в заявлении, арендного жилья с выкупом или жилья на праве собственности (общей совместной собственности, доли в долевой собственности, составляющей общую совместную (долевую) собственность других членов семьи, указанных в настоящем пункте, как единицу жилья), за исключением:
наличия комнат в общежитиях полезной площадью менее 15 (пятнадцати) квадратных метров на каждого члена семьи;
жилых домов саманного и каркасно-камышитового типа в аварийном состоянии, грозящем обвалом (обрушением), которое подтверждается соответствующей справкой МИО по месту нахождения данного жилища;

4) тұрғын үй алуға мұқтаж адамдардың есебіне және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес растау (кезекте тұрған адам үшін);
5) төлем қабілеттілігін растау.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Пилоттық жобалар шеңберінде жеке тұрғын үйлерді өткізу тәртібі
11. ЖАО пилоттық жоба шеңберінде салынған жеке тұрғын үйлерді жеке тұрғын үй құрылысына жер учаскесін алу үшін ЖАО-да кезекте тұрған адамдарға өткізу бойынша мониторинг пен бақылауды жүзеге асырады.
12. Үміткерлерге қойылатын талаптар:
1) кезекте тұрған адамның жеке тұрғын үй құрылысына жер учаскесін алу үшін ЖАО-да кезекке қойылғанын растау;
2) ҚТҚЖБ-ның, ЕДБ-ның ипотекалық қарыздары немесе меншік қаражаты арқылы тұрғын үй сатып алу мүмкіндігін растау.
13. Пилоттық жобаны іске асыру кезіндегі өзара іс-қимыл тетігі:
ЖАО пилоттық жоба шеңберінде тұрғын үйлерді өткізу туралы хабарландыруды жариялайды және кезекте тұрған адамдардың тұрғын үйді сатып алу тәсілін растай отырып (ҚТҚЖБ-ның, ЕД-ның ипотекалық қарыздары немесе меншікті қаражаты есебінен) олардан өтінішті қабылдауды жүзеге асырады.
12-тармақтың 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үміткерлерге ҚТҚЖБ-де және ЕДБ-де төлем қабілеттілігін бағалаудан өту үшін хабарлама жіберіледі.
"7-20-25" бағдарламасы бойынша ЕДБ-нің ипотекалық қарыздары есебінен тұрғын үй сатып алатын үміткер осы бағдарламаның белгіленген талаптарына сәйкес келуі қажет.
Үміткер төлем қабілеттілігін растамаған кезде ЖАО алдын ала тізімге енгізілген кейінгі өтініш берушілердің арасында іріктеу жүргізеді.
ЖАО 12-тармақтың талаптарына сәйкес келетін үміткерлердің тізімін өткізілетін үйлердің санына мөлшерлес және жер учаскелерін алу үшін кезекке қою тәртібі бойынша қалыптастырады.
ЖАО (бірыңғай құрылыс салушы) Бағдарламаның іріктелген қатысушыларына жер учаскесін ұзақ мерзімді уақытша өтеусіз пайдалануға құқық берілуін қамтамасыз етеді.
Бағдарламаға қатысушылардың ҚТҚЖБ және ЕДБ ішкі талаптарына сәйкес келетін үйді сатып алуға қарызды ресімдеу үшін ЖАО (бірыңғай құрылыс салушы) Бағдарламаға қатысушылары үшін тіркеуші органда тіркелген жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттарын, үйді сатып алу-сату шарттарын немесе пайдалануға беру актісін беруді қамтамасыз етеді.
Кезекте тұрған адамға жер учаскелерін жеке меншікке беру ол құрылыс құнын толық төлеген кезде рұқсат беріледі.

4) подтверждение постановки на учет нуждающихся на получение жилья и статуса, нуждающегося в жилье в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан (для очередника);
5) подтверждение платежеспособности.
Сноска. Пункт 10 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок реализации индивидуальных жилых домов в рамках пилотных проектов.
11. МИО осуществляет мониторинг и контроль по реализации индивидуальных жилых домов, построенных в рамках пилотного проекта, очередникам, состоящим в МИО на получение земельного участка для индивидуального жилищного строительства.
12. Требования к претендентам:
1) подтверждение постановки очередника на учет в МИО на получение земельного участка для индивидуального жилищного строительства;
2) подтверждение возможности выкупа жилья за счет ипотечных займов ЖССБК, БВУ или собственных средств.
13. Механизм взаимодействия при реализации пилотного проекта:
МИО публикует объявление о реализации жилых домов в рамках пилотного проекта и осуществляет прием заявлений от очередников с подтверждением ими способа приобретения жилья (за счет ипотечных займов ЖССБК, БВУ или собственных средств).
Претендентам, соответствующим требованиям подпункта 1) пункта 12 направляется уведомление для прохождения оценки платежеспособности в ЖССБК и иные БВУ.
Претенденту, приобретающему жилье за счет ипотечных займов БВУ по программе "7-20-25", необходимо соответствовать установленным требованиям данной программы.
При не подтверждении претендентом платежеспособности МИО производит отбор из последующих заявителей, включенных в предварительный список.
МИО формирует списки участников соответствующих требованиям пункта 12 соразмерно количеству реализуемых домов и в порядке учета очередности на получение земельных участков.
Отобранным участникам Программы МИО (единый застройщик) обеспечивает предоставление права долгосрочного временного возмездного землепользования на земельный участок.
Для оформления участником Программы займа для выкупа дома, соответствующего внутренним требованиям ЖССБК и БВУ, МИО (единый застройщик) обеспечивают передачу зарегистрированных за участником Программы в регистрирующем органе правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок, договор купли-продажи или акт ввода в эксплуатацию дома.
Передача земельного участка в собственность очередника допускается при полной оплате им стоимости строительства.

14. ҚТҚЖБ Бағдарламаға қатысушыларға 5 (бес) %-дан кем емес сыйақы мөлшерлемесі бойынша, кредиттеу мерзімі 25 (жиырма бес) жылға дейін алдын ала тұрғын үй және аралық тұрғын үй қарыздарын береді.
Алдын ала тұрғын үй қарыздары сатып алынатын тұрғын үй құнынан 20 (жиырма) %-дан кем емес мөлшерде бастапқы жарна болған кезде беріледі.
Кредиттің ең жоғарғы сомасы 20 000 000 (жиырма миллион) теңгеге дейін қоса алғанда.
3-параграф. "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйді өткізу тәртібі
15. "ҚИК" ИҰ" АҚ сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үй ЖАО-да кезекте тұрған адамдарға Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес айқындалатын кезектілік тәртібімен мынадай санаттарға өткізіледі:
көп балалы отбасылар;
толық емес отбасылар;
мүгедек балалары бар немесе тәрбиелеп отырған отбасылар;
жетім балалар, ата-ананың қамқорлығынан тыс қалған балалар;
оралмандар;
1 және 2 топтағы мүгедектер;
мемлекеттiк қызметшiлер, әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері, бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерi.
Тұрғын үйдің 50 %-ы кемінде 3 (үш) жыл некеде тұрған, балалары (баласы) бар және жұбайлардың екеуінің де жасы 35-тен (отыз бес) аспаған (Бағдарламаға қатысуға өтініш беру сәтінде), сондай-ақ балаларды (баланы) жасы 35-ке (отыз бес) толмаған, оның ішінде ажырасқан, жесір, тұл қалған ата-ананың біреуі ғана тәрбиелеп отырған толық емес отбасы сияқты жоғарыда көрсетілген санаттардағы адамдарға өткізіледі.
16. Үміткерлерге қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй алу үшін ЖАО-да тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрғанын және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін растау;
2) төлем қабілеттігін растау.
17. Жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тәртібі:
ЖАО осы Қағидалардың 3-тармағының, 16-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үміткерлердің пулын пәтерлердің санына тең мөлшерде бекітеді.
ЖАО түпкілікті пул бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімдер туралы үміткерлерге хабарлайды және бекітілген тізімдерді "ҚИК" ИҰ" АҚ-ға жібереді.
Іріктелген үміткерлер "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес төлем қабілеттілігін растайды.
ЖАО үміткерлер төлем қабілеттілігін растамаған кезде алдын ала тізімге енгізілген кейінгі өтініш берушілердің арасында іріктеу жүргізеді.
ЖАО Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілеттілігін бағалау нәтижесін ескере отырып, пәтерлердің нөмірлері мен қабаттарда орналасуы бойынша егжей-тегжейлі ақпаратты "ҚИК" ИҰ" АҚ-дан алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрғын үйді бөледі.
Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу, іріктеу және бөлу шарттары "ҚИК" ИҰ" АҚ мен ЖАО-ның арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен айқындалады.

14. ЖССБК предоставляет участникам Программы предварительные жилищные и промежуточные жилищные займы по ставке не менее 5 (пяти) % годовых со сроком кредитования до 25 (двадцати пяти) лет.
Предварительные жилищные займы предоставляются при наличии на счете первоначального взноса в размере не менее 20 (двадцати) % от стоимости приобретаемого жилья.
Максимальная сумма займа до 20 000 000 (двадцать миллионов) тенге включительно.
Параграф 3. Порядок реализации арендного жилья с выкупом АО "КИК".
15. Арендное жилье с выкупом АО "ИО "КИК" реализуется очередникам МИО в порядке очередности, определяемой в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан, для следующих категорий:
многодетные семьи;
неполные семьи;
семьи, имеющие или воспитывающие детей-инвалидов;
дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;
оралманы;
инвалиды 1 и 2 группы;
государственные служащие, военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, работники бюджетных организаций.
50 % квартир по каждому типу реализуется лицам из вышеуказанных категорий, состоящим в браке не менее 3 (трех) лет, имеющим детей (ребенка), и возраст обоих супругов не достиг 35 (тридцати пяти) лет (на момент подачи заявления), а также неполным семьям, в которой детей (ребенка) воспитывает один из родителей, не достигший возраста 35 (тридцати пяти) лет, в том числе разведенный, вдовый.
16. Требования к претендентам:
1) подтверждение постановки очередника на учет нуждающихся на получение жилья и статуса, нуждающегося в жилье в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан;
2) подтверждение платежеспособности.
17. Порядок распределения арендного жилья:
МИО утверждает пул претендентов, соответствующих требованиям пункта 3, подпункта 1) пункта 16 настоящих Правил, соразмерно количеству квартир.
МИО уведомляет претендентов в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения окончательного пула о принятом решении и направляет утвержденные списки АО "ИО "КИК".
Отобранные претенденты подтверждают платежеспособность в соответствии с внутренними документами АО "ИО "КИК".
МИО производит отбор из последующих заявителей, включенных в предварительный список, при неподтверждении претендентом платежеспособности.
МИО распределяет жилье в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от АО "ИО "КИК" детальной информации по номерам и расположению квартир на этажах с учетом результатов оценки платежеспособности участников Программы.
Условия реализации, отбора и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением о сотрудничестве между АО "ИО "КИК" и МИО.

ЖАО кезекте тұрған адамдар арасында тұрғын үйді бөлмеген жағдайда, "ҚИК" ИҰ" АҚ осы тұрғын үйді "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес оны теңгерімге қабылдаған күннен бастап 6 (алты) ай өткеннен соң басқа адамдарға, оның ішінде белгіленген талаптарға өтініш беруші сәйкес келген кезде "7-20-25" бағдарламасы арқылы өткізеді.
17-1. "ҚИК"ИҰ" АҚ "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабының 9) тармақшасында айқындалған халықтың әлеуметтік осал топтары үшін Бағдарламаның 5.1-кіші бөлімінде көзделген тәртіпке сәйкес ЖАО жалға берілетін тұрғын үйді сатып алған жағдайда тұрғын үйді өткізе алады.
Ескерту. Бұйрық 17-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Сатып алу құқығымен жалдау мыналарды қарастырады:
жалдау мерзімі 20 (жиырма) жылға дейін;
жалға берілетін тұрғын үйді ықтималды мерзімінен бұрын сатып алу туралы талап;
жалға алушының жалдау төлемдері мен күрделі және ағымдағы жөндеуге арналған шығыстарды, мүлікті күтіп-ұстау шығындарын, оның ішінде мүлік салығын, жер салығын, коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуі;
жалға алушы жалдау шарты бойынша міндеттемелерді толық және тиісінше орындау жағдайында тұрғын үйді меншікке беру туралы талап;
жалға алушы жалдау шарты бойынша жалгерлік төлемдерді енгізбеген, сондай-ақ шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған жағдайда жалға алушыны және оның отбасы мүшелерін пәтерден шығару туралы талап;
жалға алушының жалға берілген тұрғын үйді ағымдағы жөндеуі туралы талап.
Жалға алушы жасалған сатып алу құқығы бар шарт бойынша жалдау төлемін төлеуге мүмкіндігі болмаған жағдайда "ҚИК" ИҰ" АҚ-ға алаңы шағын тұрғын үй алуға өтініш беруге құқылы. "ҚИК" ИҰ" АҚ алдыңғы жалға алушыны шығару нәтижесінде пайда болған тұрғын үй есебінен немесе қолдағы қаражат шеңберінде тұрғын үйді сатып алу есебінен басқа тұрғын үй беру мүмкіндігін қарайды. Тұрғын үйді ауыстыру тәртібі "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18-1. "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның жалға берілетін тұрғын үй объектілері бойынша түсетін жалдау төлемдері есебінен салынған немесе сатып алынған "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйін өткізу шарттары мен тәртібі мемлекеттік және мемлекеттік емес заңды тұлғалармен жасалатын тиісті келісімдермен (меморандумдармен) және "ҚИК" ИҰ" АҚ-ның ішкі құжаттармен айқындалады.

В случае не распределения МИО жилья среди очередников, АО "ИО "КИК" реализует данное жилье иным лицам, в том числе через программу "7-20-25" при соответствии заявителей установленным требованиям, по истечении 6 (шести) месяцев с даты принятия его на баланс в соответствии с внутренними документами АО "ИО "КИК".
17-1. АО "КИК" может реализовать жилье в случае приобретения МИО арендного жилья без выкупа в соответствии с порядком предусмотренным подразделом 5.1 Программы, для социально-уязвимых слоев населения, определенных подпунктом 9) статьи 68 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
Сноска. Правила дополнены пунктом 17-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18. Аренда с выкупом предусматривает:
срок аренды до 20 (двадцати) лет;
условие о возможном досрочном выкупе арендного жилья;
оплату арендатором арендных платежей и расходов на капитальный и текущий ремонт, за содержание имущества, в том числе налога на имущество, земельного налога, коммунальных и прочих эксплуатационных расходов;
условие о передаче жилья в собственность при условии полного и надлежащего выполнения арендатором обязательств по договору аренды;
условие выселения арендатора и членов его семьи из арендного жилья в случаях невнесения арендных платежей, а также неисполнения обязательств по договору аренды;
условие о текущем ремонте арендатором арендного жилья.
Арендатор имеет право обратиться с заявлением в АО "ИО "КИК" на предоставление жилья меньшей площадью в случае невозможности оплаты арендных платежей по заключенному договору аренды с выкупом. АО "ИО "КИК" рассматривает возможность предоставления иного жилья, за счҰт имеющегося в наличии жилья в результате выселения предыдущих арендаторов или за счҰт приобретения жилья в рамках имеющихся средств. Порядок обмена жилья определяется внутренними документами АО "ИО "КИК".
Сноска. Пункт 18 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
18-1. Условия и порядок реализации арендного жилья с выкупом АО "ИО "КИК" приобретенное либо построенное за счет поступающих арендных платежей по объектам арендного жилья АО "ИО "КИК" определяются соответствующими соглашениями (меморандумами) заключаемыми с государственными и негосударственными юридическими лицами и внутренними документами АО "ИО "КИК".

Ескерту. Бұйрық 18-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның тұрғын үйді өткізу тәртібі
19. "Бәйтерек девелопмент" АҚ осы параграфта белгіленген тәртіпте жеке және заңды тұлғаларға тұрғын үйді өткізеді.
20. ҚТҚЖБ салымшыларына тұрғын үйді өткізу және объектілерді келісу шарттары, тәртібі "Бәйтерек девелопмент" АҚ мен ҚТҚЖБ арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен (бұдан әрі - келісім) және ҚТҚЖБ мен "Бәйтерек девелопмент" АҚ ішкі құжаттарымен айқындалады.
ҚТҚЖБ келісімде белгіленген тәртіпте және мерзімдерде салымшыларды іріктеу мен тұрғын үйді бөлу рәсімдерін жүргізеді.
Іріктелген салымшылармен сатып алу-сату шарттарын жасауды "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес ҚТҚЖБ бөлген тізім бойынша "Бәйтерек девелопмент" АҚ жүзеге асырады.
21. ҚТҚЖБ-мен келісілмеген және салымшылар арасында бөлінбеген тұрғын үйді "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарында айқындалған тәртіпте және мерзімдерде кредиттік тұрғын үйді өткізу құны бойынша басқа адамдарға өткізуге рұқсат беріледі.
22. Сату арқылы өткізілмеген тұрғын үйді "Бәйтерек девелопмент" АҚ сатып алу мүмкіндігімен ЖАО-да кезекте тұрған адамдарға жалға өткізу үшін ЖАО-ға береді.
Сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үй кезекте тұрған адамдарға Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес айқындалатын кезектілік тәртібімен мынадай санаттарға өткізіледі:
көп балалы отбасылар;
толық емес отбасылар;
мүгедек балалары бар немесе тәрбиелеп отырған отбасылар;
жетім балалар, ата-ананың қамқорлығынан тыс қалған балалар;
оралмандар;
1 және 2 топтағы мүгедектер;
мемлекеттiк қызметшiлер, әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлері, бюджеттiк ұйымдардың қызметкерлерi.
23. Үміткерлерге қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй алу үшін ЖАО-да тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрғанын және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін растау;
2) төлем қабілеттілігін растау.
24. Бағдарламаға қатысушыларға тұрғын үйді өткізу, іріктеу және бөлу шарттары "Бәйтерек девелопмент" АҚ мен ЖАО арасындағы ынтымақтастық туралы келісіммен, сондай-ақ "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарымен айқындалады.
ЖАО "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан өткізілетін жалға берілетін тұрғын үй туралы егжей-тегжейлі ақпарат негізінде өтінім берушілерді іріктеуді және жалға берілетін тұрғын үйді ЖАО-да кезекте тұрған адамдар арасында бөлуді жүзеге асырады.
Жалға берілетін тұрғын үйді бөлу тәртібі:

Сноска. Правила дополнены пунктом 18-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Порядок реализации жилья АО "Байтерек девелопмент".
19. АО "Байтерек девелопмент" реализует жилье физическим и юридическим лицам в порядке, установленном настоящим параграфом.
20. Условия, порядок реализации жилья вкладчикам ЖССБК и согласование объектов определяются соглашением о сотрудничестве между АО "Байтерек девелопмент" и ЖССБК (далее - соглашение) и внутренними документами ЖССБК и АО "Байтерек девелопмент".
ЖССБК проводит процедуры отбора и распределения жилья вкладчикам в порядке и сроки, определяемом соглашением.
Заключение договоров купли-продажи с отобранными участниками осуществляется АО "Байтерек девелопмент" по спискам распределения ЖССБК в соответствии с внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
21. Допускается реализация жилья, не согласованного и не распределенного ЖССБК среди вкладчиков, иным лицам по стоимости реализации кредитного жилья в порядке и в сроки, определенные внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
22. Нереализованное жилье путем продажи предоставляется АО "Байтерек девелопмент" в МИО для реализации очередникам в аренду с выкупом.
Арендное жилье с выкупом реализуется очередникам в порядке очередности, определяемой в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан, для следующих категорий:
многодетные семьи;
неполные семьи;
семьи, имеющие или воспитывающие детей-инвалидов;
дети-сироты, дети, оставшиеся без попечения родителей;
оралманы;
инвалиды 1 и 2 группы;
государственные служащие, военнослужащие, сотрудники специальных государственных органов, работники бюджетных организаций.
23. Требования к претендентам:
1) подтверждение постановки очередника на учет нуждающихся на получение жилья и статуса, нуждающегося в жилье в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан;
2) подтверждение платежеспособности.
24. Условия реализации, отбора и распределения жилья участникам Программы определяются соглашением о сотрудничестве между АО "Байтерек девелопмент" и МИО, а также внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
МИО осуществляет отбор заявителей и распределение арендного жилья среди очередников МИО на основании детальной информации от АО "Байтерек девелопмент" о реализуемом арендном жилье.
Порядок распределения арендного жилья:

ЖАО осы Қағидалардың 3-тармағының, 23-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үміткерлердің пулын пәтерлердің санына тең мөлшерде бекітеді.
ЖАО түпкілікті пул бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімдер туралы үміткерлерге хабарлайды және бекітілген тізімдерді "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ға жібереді.
Іріктелген үміткерлер "Бәйтерек девелопмент" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес төлем қабілеттілігін растайды.
ЖАО үміткерлер төлем қабілеттілігін растамаған кезде алдын ала тізімге енгізілген кейінгі өтініш берушілердің арасында іріктеу жүргізеді.
ЖАО Бағдарламаға қатысушылардың төлем қабілеттілігін бағалау нәтижесін ескере отырып, пәтерлердің нөмірлері мен қабаттарда орналасуы бойынша егжей-тегжейлі ақпаратты "Бәйтерек девелопмент" АҚ-дан алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде тұрғын үйді бөледі.
25. Сатып алу мүмкіндігімен жалға алу мыналарды көздейді:
жалға алу мерзімі 20 (жиырма) жылға дейін;
жалға берілетін тұрғын үйді мерзімінен бұрын сатып алу мүмкіндігі туралы талап;
жалға алушының жалдау төлемақыларын және мүлікті күтіп-ұстау шығыстарын, оның ішінде мүлік салығын, жер салығын, коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуі;
жалға алушы жалдау шарты бойынша міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған жағдайда, тұрғын үйді жеке меншікке беру туралы талап;
жалдау төлемақылары енгізілмеген, сондай-ақ жалдау шарты бойынша міндеттемелер орындалмаған жағдайда, жалға алушыны және оның отбасы мүшелерін жалға берілген тұрғын үйден шығару тәртібі;
жалға берілетін тұрғын үйді жалға алушының ағымдағы жөндеуі туралы талап.
5-параграф. "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен коммерциялық және жалға берілетін тұрғын үйлерді өткізу тәртібі.
Ескерту. 5-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. 5-параграф жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 25.07.2019 № 549 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның коммерциялық тұрғын үйі жеке тұлғаларға да, заңды тұлғаларға да өткізіледі.
Коммерциялық тұрғын үйдің құрылыс салушысы жобаны қаржыландыру басталған кезден бастап 27 (жиырма жеті) айдан аспайтын мерзімде құрылыс объектісіндегі жылжымайтын мүліктің бүкіл пулынан тұрғын үйді қаржыландыру басталған кезге белгіленген құрылыс құнына 20 (жиырма) %-дан аспайтын үстеме баға бойынша эскроу-шот тетігін пайдаланып өткізеді.
Құрылыс салушыға (инвесторға) өткізу үшін берілген мерзім өткеннен кейін "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ға қаражатты қайтару бойынша міндеттеме орындалмаған жағдайда, жобадағы жылжымайтын мүліктің өткізілмеген тұрғын үйінің бүкіл пулы құрылыс құнының 20 (жиырма) %-ы мөлшеріндегі дисконтпен "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ға беріледі.
Тұрғын үйді өткізу тәртібі және құрылыс салушылар мен тұрғын үй құрылысының жобаларына қойылатын талаптар "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның ішкі құжаттарында белгіленеді.

МИО утверждает пул претендентов, соответствующих требованиям пункта 3, подпункта 1) пункта 23 настоящих Правил, соразмерно количеству квартир.
МИО уведомляет претендентов в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения окончательного пула о принятом решении и направляет утвержденные списки АО "Байтерек девелопмент".
Отобранные претенденты подтверждают платежеспособность в соответствии с внутренними документами АО "Байтерек девелопмент".
МИО производит отбор из последующих заявителей, включенных в предварительный список, при неподтверждении претендентом платежеспособности.
МИО распределяет жилье в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения от АО "Байтерек девелопмент" детальной информации по номерам и расположению квартир на этажах с учетом результатов оценки платежеспособности участников Программы.
25. Аренда с выкупом предусматривает:
срок аренды до 20 (двадцати) лет;
условие о возможном досрочном выкупе арендного жилья;
оплату арендатором арендных платежей и расходов за содержание имущества, в том числе возмещение налога на имущество, земельного налога, оплату коммунальных и прочих эксплуатационных расходов;
условие о передаче жилья в собственность при условии полного и надлежащего выполнения арендатором обязательств по договору аренды;
порядок выселения арендатора и членов его семьи из арендного жилья в случаях невнесения арендных платежей, а также неисполнения обязательств по договору аренды;
условие о текущем ремонте арендатором арендного жилья.
Параграф 5. Порядок реализации коммерческого и арендного жилья с выкупом АО "Samruk-Kazyna Construction".
Сноска. Параграф 5 в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 25.07.2019 № 549 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
26. Коммерческое жилье Samruk-Kazyna Construction реализуется как физическим, так и юридическим лицам.
Застройщик коммерческого жилья в срок не более 27 (двадцати семи) месяцев с начала финансирования проекта реализовывает жилье из всего пула недвижимости в объекте строительства по цене не более чем с 20 (двадцати) % надбавкой к стоимости строительства, установленной на момент начала финансирования, с использованием механизма эскроу-счета.
По истечении срока, предоставленного застройщику (инвестору) для реализации, в случае неисполнения обязательств по возврату средств Samruk-Kazyna Construction, весь пул нереализованной части жилья в проекте передается Samruk-Kazyna Construction с дисконтом в размере 20 (двадцати) % от стоимости строительства.
Порядок реализации жилья и требования к застройщикам и проектам строительства жилья устанавливаются внутренними документами Samruk-Kazyna Construction.

2016 жылы құрылысы басталған тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңы 5 %-дан аспайтын ықтимал ауытқумен 105 (жүз бес) шаршы метрден аспауға тиіс.
Жеке құрылыс салушыларды қолдау шеңберінде тұрғын үй құрылысының құны Нұр-Сұлтан, Алматы қалаларында және олардың қала маңы аймақтарында, Ақтау және Атырау қалаларында 240 (екі жүз қырық) мың теңгеге дейін, ал қалған өңірлерде 200 (екі жүз) мың теңгеге дейінгі соманы құрайды.
27. "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйі:
Сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үй бірінші кезекте "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 68-бабының 2), 4) және 10) тармақшаларын қоспағанда, көрсетілген Заңның 67-бабы 1-тармағының 1-1), 2), 3) тармақшаларында көрсетілген тұлғалардың санаттарына жататын кезекте тұрған адамдарға өткізіледі.
Осындай тұрғын үйді үміткерлердің өз қаражаты есебінен тікелей сатуға немесе "7-20-25" бағдарламасы шеңберінде қарыздар есебінен өткізуге жол беріледі.
28. "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйіне үміткерлерге қойылатын талаптар:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы тұрғын үй заңнамасына сәйкес тұрғын үй алу үшін тұрғын үйге мұқтаждар есебінде тұрғанын және тұрғын үйге мұқтаж мәртебесін растау;
2) төлем қабілеттілігін растау.
29. Сатып алу мүмкіндігімен жалға берілетін тұрғын үйді өткізу шарттары және өзара іс-қимыл тәртібі ЖАО мен "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның арасындағы келісіммен айқындалады.
Құрылыс аяқталғанға дейін 2 (екі) айдан кешіктірмей "Samruk-Kazyna Construction" АҚ қатысушыларды іріктеу үшін өткізілетін объекті бойынша ЖАО-ға ақпарат береді.
ЖАО өткізілетін объекті бойынша"Samruk-Kazyna Construction" АҚ-тан ақпаратты алған күнінен бастап 2 (екі) айдан кешіктірмей қатысушыларды іріктеу рәсімдерін өткізеді және үміткерлердің тізімін ұсынады.
ЖАО ақпарат алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тұрғын үйді өткізу туралы хабарландыру жариялайды.
Үміткерлерден өтініштер мен құжаттарды қабылдау мерзімін ЖАО дербес айқындайды, бірақ 5 (бес) жұмыс күнінен аспау қажет.
ЖАО осы Қағидалардың 3-тармағының, 28-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес келетін үміткерлердің пулын пәтерлердің санына тең мөлшерде бекітеді.
ЖАО түпкілікті пул бекітілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қабылданған шешімдер туралы үміткерлерге хабарлайды және бекітілген тізімдерді "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ға жібереді.
Іріктелген үміткерлер "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес төлем қабілеттілігін растайды. Өз қаражаты есебінен тұрғын үйді сатып алуды растаған үміткерлер үшін төлем қабілеттілігін бағалау талап етілмейді.
ЖАО үміткерлер төлем қабілеттілігін растамаған кезде алдын ала тізімге енгізілген кейінгі өтініш берушілердің арасында іріктеу жүргізеді.
"Samruk-Kazyna Construction" АҚ ЖАО берген тізімдердегі реттік нөмірімен айқындалатын кезектілікке сәйкес үміткерлерге пәтер таңдау мүмкіндігін береді.
"Samruk-Kazyna Construction" АҚ ЖАО пулындағы жеке тұлғаға пәтер таңдау мүмкіндігін береді, келесі үміткерлерге, егер алдынғы үміткер таңдауға келмеген жағдайда немесе келесі жағдайларда кезек бойынша беріледі:

Общая площадь жилья (квартиры) с началом строительства с 2016 года не должна превышать 105 (сто пять) квадратных метров с допустимым отклонением не более 5 %.
Стоимость строительства жилья в рамках поддержки частных застройщиков в городах Нур-Султан, Алматы и их пригородных зонах, Актау и Атырау составляет до 240 (двести сорок) тысяч тенге, в остальных регионах - до 200 (двести) тысяч тенге.
27. Арендное жилье с выкупом Samruk-Kazyna Construction:
Арендное жилье с выкупом реализуется в первоочередном порядке очередникам, относящимся к категории лиц, указанных в подпунктах 1-1), 2), 3) пункта 1 статьи 67 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях", за исключением подпунктов 2), 4) и 10) статьи 68 указанного Закона.
Допускается реализация данного жилья через прямую продажу за счет собственных средств претендентов или займов в рамках программы "7-20-25".
28. Требования к претендентам на арендное жилье с выкупом Samruk-Kazyna Construction:
1) подтверждение постановки очередника на учет нуждающихся на получение жилья и статуса, нуждающегося в жилье в соответствии с действующим жилищным законодательством Республики Казахстан;
2) подтверждение платежеспособности
29. Условия реализации арендного жилья с выкупом и порядок взаимодействия определяются соглашением между МИО и Samruk-Kazyna Construction.
Не позднее 2 (двух) месяцев до завершения строительства Samruk-Kazyna Construction предоставляет в МИО информацию по реализуемому объекту для проведения отбора участников.
МИО производит процедуры отбора участников и предоставляет списки претендентов не позднее 2 (двух) месяцев с даты получения информации от Samruk-Kazyna Construction по реализуемому объекту.
МИО в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения информации публикует объявление о реализации жилья
Срок приема заявлений и документов от претендентов определяется МИО самостоятельно, но не более 5 (пяти) рабочих дней.
МИО утверждает пул претендентов, соответствующих требованиям пункта 3, подпункта 1) пункта 28 настоящих Правил, соразмерно количеству квартир.
МИО уведомляет претендентов в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утверждения окончательного пула о принятом решении и направляет утвержденные списки Samruk-Kazyna Construction.
Отобранные претенденты подтверждают платежеспособность в соответствии с внутренними документами Samruk-Kazyna Construction. Для претендентов, подтвердивших выкуп жилья за счет собственных средств, оценки платежеспособности не требуется.
МИО производит отбор из последующих заявителей, включенных в предварительный список, при неподтверждении претендентом платежеспособности.
Samruk-Kazyna Construction предоставляет претендентам возможность выбора квартир согласно очередности, определяемой порядковым номером в предоставленных списках МИО.
Samruk-Kazyna Construction предоставляет возможность выбора квартир физическому лицу из пула МИО, следующему по очередности, в случаях, если предыдущий претендент не явился на выбор или в случаях:

1) ай сайынғы жалдау төлемдерін төлеу үшін төлем қабілеттілігі жеткілікті болмағанда;
2) сатып алу мүмкіндігімен жалдау шартын жасасқан кезде кепілді жарнаның қажетті сомасын немесе сатып алу-сату шартын жасау үшін қажетті қаражат сомасын төлемегенде;
3) ЖАО тізімі бекітілген күннен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн мерзімде талап етілетін құжаттарды ұсынбаған жағдайда.
"Samruk-Kazyna Construction" АҚ ЖАО-ға сатып алу-сату немесе жалдау шарттарын жасасудан бас тартылған адамдар туралы тиісті ақпаратты жібереді.
"Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның ЖАО арқылы өткізу белгіленбеген тұрғын үйі, сондай-ақ бөлінбеген тұрғын үй және коммерциялық (тұрғын емес) үй-жайлар"Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның ішкі қағидаларына сәйкес өткізілуі тиіс.
30. Тұрғын үйді сатып алу мүмкіндігімен жалға беру шарттары "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның ішкі құжаттарына сәйкес айқындалады.
Тұрғын үй 15 (он бес) жылға дейін сатып алу мүмкіндігімен жалға беріледі, бұл ретте ең ұзақ мерзімі нарықтың қаржыландыру шарттарына және "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның қаржылық тұрақтылығына байланысты қысқартылуы мүмкін. Жалға алушылардың тұрғын үйді меншігіне мерзімінен бұрын сатып алу құқығы бар.
Жалға алушы жалдау шарты бойынша өзінің міндеттемелерін толық орындағаннан кейін тұрғын үй жалға алушының меншігіне беріледі.
Сатып алу мүмкіндігімен жалдау төлемінің мөлшері мен жалдау мерзімі "Samruk-Kazyna Construction" АҚ-ның құрылысты қаржыландыруға және қаржылық тұрақтылығына бөлінген қаражаттың қайтарымдылығы қағидаттарын негізге ала отырып айқындалады.
Құрылысы 2012 жылы басталған жобалар бойынша тұрғын үйдің (пәтердің) жалпы алаңын тікелей сатудың базалық бағасы Нұр-Сұлтан, Алматы, Атырау, Ақтау қалаларында және олардың қала маңындағы аймақтарында 180 (жүз сексен) мың теңгеден, Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінде 144 (бір жүз қырық төрт) мың теңгеден аспайды.
Кейінгі жылдары тікелей сату бағасы тұрғын үйдің (пәтердің) 1 шаршы метрін салу құнының өзгеруін есепке ала отырып, нақтыланады.
31. Сатып алу мүмкіндігімен жалдау шарты жалға алушының жалдау төлемдерін, мүлік салығын, жер салығы мен мүлікті күтіп-ұстау шығыстарын, оның ішінде коммуналдық және өзге де пайдалану шығыстарын төлеуді көздейді.
Мүлік салығы мен жер салығының сомасын тұрғын үй-жайларды жалға алушылар жалдау төлемінен жеке, салық заңнамасында айқындалған қолданыстағы мөлшерлемелер бойынша аталған салықтарды төлеу фактісі бойынша"Samruk-Kazyna Construction" АҚ ұсынған хабарламалар негізінде өтейді.
Жеке тұлғалар тұрғын үй-жайларды сатып алу, оның ішінде бір реттен асырмай сатып алу мүмкіндігі бар жалдау шартымен сатып алу құқығын іске асыра алады.

1) недостаточности платежеспособности для оплаты ежемесячных арендных платежей;
2) неоплаты необходимой суммы гарантийного взноса при заключении договора аренды с выкупом или суммы средств, необходимой для заключения договора купли-продажи;
3) непредставления требуемых документов в течение 40 (сорока) календарных дней со дня утверждения списка МИО.
Samruk-Kazyna Construction направляет в МИО соответствующую информацию о лицах, которым отказано в заключении договоров купли-продажи или аренды.
Жилье Samruk-Kazyna Construction, не определенное к реализации через МИО, а также жилье, не распределенное МИО в установленный срок, и коммерческие (нежилые) помещения подлежат реализации в соответствии с внутренними правилами Samruk-Kazyna Construction.
30. Условия предоставления жилья в аренду с выкупом определяются внутренними документами Samruk-Kazyna Construction.
Жилье предоставляется в аренду с выкупом до 15 (пятнадцати) лет, при этом максимальный срок может быть изменен в зависимости от условий рынка и финансовой устойчивости Samruk-Kazyna Construction. Арендаторы имеют право на досрочное приобретение жилья в собственность.
После полного исполнения арендатором своих обязательств по договору жилое помещение передается в собственность арендатора.
Размер арендной платы и срок аренды с выкупом определяются, исходя из принципов возвратности выделенных средств на финансирование строительства и финансовой устойчивости Samruk-Kazyna Construction.
Базовая цена прямой продажи общей площади жилища (квартиры) по проектам, строительство которых начато в 2012 году, составит не более 180 (сто восемьдесят) тысяч тенге в городах Нур-Султан, Алматы, Атырау, Актау и их пригородных зонах, не более 144 (сто сорок четыре) тысяч тенге – в других регионах Республики Казахстан.
В последующие годы цена прямой продажи уточняется с учетом изменения стоимости строительства 1 (одного) квадратного метра жилища (квартиры).
31. Договор аренды с выкупом предусматривает оплату арендатором арендных платежей, налога на имущество, земельного налога и расходов за содержание имущества, в том числе коммунальных и прочих эксплуатационных расходов.
Сумма налога на имущество и земельного возмещается арендаторами жилых помещений отдельно от арендного платежа на основании представленных Samruk-Kazyna Construction уведомлений по факту оплаты данных налогов по действующим ставкам, определенным налоговым законодательством.
Физические лица реализуют свое право на приобретение в собственность жилых помещений, в том числе на условиях аренды с выкупом не более одного раза.