"Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау қағидаларын, сондай-ақ қосымша медициналық және фармацевтикалық білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 11 қарашадағы № 691 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 25 тамыздағы № ҚР ДСМ-7 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 қыркүйекте № 17436 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 21.12.2020 № ҚР ДСМ-303/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 175-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау қағидаларын және қосымша медициналық және фармацевтикалық білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 11 қарашадағы № 691 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5904 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және басқа да орталық мемлекеттік органдары актілерінің жинағында 2010 жылы № 2 болып жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау қағидаларында:
1 және 2-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау тәртібі";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Қосымша білім берудің білім беру оқу бағдарламаларын іске асыратын оқыту ұйымдары тыңдаушының біліктілігін арттыру және қайта даярлау циклдеріне тіркеуге арналған өтініштерді қабылдауды, сондай-ақ, біліктілікті арттырудан және қайта даярлаудан өткені туралы құжаттарды беруді "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы жүзеге асырады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Біліктілікті арттырудың және қайта даярлаудың мазмұны мен мерзімдері";

"О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 ноября 2009 года № 691 "Об утверждении Правил повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров, а также квалификационных требований к организациям, реализующим программы дополнительного медицинского и фармацевтического образования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 августа 2018 года № ҚР ДСМ-7. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 сентября 2018 года № 17436. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 21.12.2020 № ҚР ДСМ-303/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 ноября 2009 года № 691 "Об утверждении Правил повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров, а также квалификационных требований к организациям, реализующим программы дополнительного медицинского и фармацевтического образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5904, опубликован в 2010 году в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 2) следующие изменения и дополнения:
в Правилах повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров, утвержденных указанным приказом:
заголовки глав 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Порядок повышения квалификации и переподготовки кадров";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Обучающие организации, реализующие образовательные учебные программы дополнительного образования прием заявлений на зачисление слушателя на циклы повышения квалификации и переподготовки, а также выдачу документов о прохождении повышения квалификации и переподготовки осуществляют в электронном формате посредством веб-портала "электронного правительства".";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Содержание и сроки повышения квалификации и переподготовки";

мынадай мазмұндағы 16-1 және 17-1-тармақтармен толықтырылсын:
"16-1. 2018 жылғы 1 қаңтарға дейін оқуды аяқтаған жоғары медициналық білімі бар кадрлардың қосымша құзыреттерді игеруі үшін біліктілікті арттыру курстарының ұзақтығы:
"Кардиология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша резидентурада және ультрадыбыстық диагностика бойынша қайта даярлауда 216 сағатты, интервенциялық аритмология бойынша – 216 сағатты құрайды;
"Гастроэнтерология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша қайта даярлауда эндоскопия бойынша 216 сағатты, резидентурада және ультрадыбыстық диагностика бойынша қайта даярлауда тиісінше 108 және 216 сағатты құрайды;
"Пульмонология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша эндоскопия бойынша қайта даярлауда 162 сағатты, функционалдық диагностика бойынша 108 сағатты құрайды;
"Нефрология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша резидентурада және ультрадыбыстық диагностика бойынша қайта даярлауда тиісінше 108 және 216 сағатты құрайды;
"Неврология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша резидентурада және ультрадыбыстық диагностика бойынша қайта даярлауда тиісінше 108 және 216 сағатты құрайды;
"Анестезиология және реаниматология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша резидентурада және перфузиология бойынша қайта даярлауда 216 сағатты, токсикология бойынша қайта даярлауда 216 сағатты құрайды;
"Жалпы хирургия" бойынша резидентурада және онкологиялық хирургия бойынша қайта даярлауда 216 сағатты, ультрадыбыстық диагностика бойынша 216 сағатты, эндоскопия бойынша қайта даярлауда 54 сағатты құрайды;
"Урология және андрология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша резидентурада және ультрадыбыстық диагностика бойынша қайта даярлауда 216 сағатты, эндоскопия бойынша қайта даярлауда 108 сағатты құрайды;
"Оториноларингология" "ересектер" немесе "балалар" бейіні бойынша эндоскопия бойынша қайта даярлауда 108 сағатты құрайды;
"Педиатрия" неонатология бойынша қайта даярлауда 216 сағатты құрайды;
"Неонатология" резидентурада және қарқынды терапия мен неонаталдық реанимация бойынша қайта даярлауда 216 сағатты құрайды;
"Балалар психиатриясы" резидентурада және суицидология бойынша қайта даярлауда тиісінше 108 сағатты және 216 сағатты құрайды;
"Акушерия-гинекология" функционалдық диагностика бойынша резидентурада және қайта даярлауда 54 сағатты, ультрадыбыстық диагностика бойынша резидентурада және қайта даярлауда 216 сағатты, эндоскопия бойынша резидентурада 54 сағатты және қайта даярлауда 216 сағатты құрайды.".
"17-1. Біліктілікті арттыру курстарында бір сынақ бірлігі бір академиялық сағатқа теңестіріледі. Конференцияларда, оның ішінде халықаралық, бір күндік қатысу алты сынақ бірлігіне теңестіріледі.".
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Шетелде кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау, шетелдік мамандарды тарту".

дополнить пунктами 16-1 и 17-1 следующего содержания:
"16-1. Продолжительность курсов повышения квалификации для овладения дополнительными компетенциями кадрами с высшим медицинским образованием, завершивших обучение до 1 января 2018 года, в рамках специальности:
"Кардиология" по профилю "взрослая" или "детская" в резидентуре и на переподготовке по ультразвуковой диагностике составляет 216 часов, интервенционной аритмологии – 216 часов;
"Гастроэнтерология" по профилю "взрослая" или "детская" на переподготовке по эндоскопии составляет 216 часов, в резидентуре и на переподготовке по ультразвуковой диагностике – 108 и 216 часов соответственно;
"Пульмонология" по профилю "взрослая" или "детская" на переподготовке по эндоскопии составляет 162 часа, по функциональной диагностике – 108 часов;
"Нефрология" по профилю "взрослая" или "детская" в резидентуре и на переподготовке по ультразвуковой диагностике составляет 108 и 216 часов соответственно;
"Неврология" по профилю "взрослая" или "детская" в резидентуре и на переподготовке по функциональной диагностике составляет 108 и 216 часов соответственно;
"Анестезиология и реаниматология" по профилю "взрослая" или "детская" в резидентуре и на переподготовке по перфузиологии составляет 216 часов, на переподготовке по токсикологии – 216 часов;
"Общая хирургия" в резидентуре и на переподготовке по онкологической хирургии составляет 216 часов, по ультразвуковой диагностике - 216 часов, на переподготовке по эндоскопии – 54 часа;
"Урология и андрология" по профилю "взрослая" или "детская" в резидентуре и на переподготовке по ультразвуковой диагностике составляет 216 часов, на переподготовке по эндоскопии – 108 часов;
"Оториноларингология" по профилю "взрослая" или "детская" на переподготовке по эндоскопии составляет 108 часов;
"Педиатрия" на переподготовке по неонатологии составляет 216 часов;
"Неонатология" в резидентуре и на переподготовке по интенсивной терапии и реанимации неонатальной составляет 216 часов;
"Детская психиатрия" в резидентуре и на переподготовке по суицидологии составляет 108 и 216 часов соответственно;
"Акушерство-гинекология" в резидентуре и на переподготовке по функциональной диагностике составляет 54 часа, в резидентуре и на переподготовке по ультразвуковой диагностике – 216 часов, в резидентуре 54 часа и на переподготовке по эндоскопии –216 часов.";
"17-1. На курсах повышения квалификации одна зачетная единица приравнивается к одному академическому часу. Однодневное участие в конференциях, в том числе в международных, приравнивается к шести зачетным единицам.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Повышение квалификации и переподготовка кадров за рубежом, привлечение зарубежных специалистов".

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрдегі оның көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов

2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов