Формальды емес білім беретін ұйымдарды тану және формальды емес білім беретін, танылған ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 4 қазандағы № 537 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 23 қазанда № 17591 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 9 қаңтардағы № 9 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 09.01.2024 № 9 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 38-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Формальды емес білім беретін ұйымдарды тану және формальды емес білім беретін, танылған ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 4 қазандағы
№ 537 бұйрығымен бекітілген
Формальды емес білім беретін ұйымдарды тану және формальды емес білім беретін, танылған ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы

Об утверждении Правил признания организаций, предоставляющих неформальное образование, и формирования перечня признанных организаций, предоставляющих неформальное образование
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 октября 2018 года № 537. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2018 года № 17591. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 9 января 2024 года № 9.
Сноска. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 09.01.2024 № 9 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 38-4) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила признания организаций, предоставляющих неформальное образование и формирования перечня признанных организаций, предоставляющих неформальное образование.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Утверждены
приказом Министра образования и науки Республики Казахстан
от 4 октября 2018 года № 537
Правила признания организаций, предоставляющих неформальное образование, и формирования перечня признанных организаций, предоставляющих неформальное образование

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 38-4) тармақшасына сәйкес әзірленді және формальды емес білім беретін ұйымдарды тану және формальды емес білім беретін, танылған ұйымдардың тізбесін қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ересектерге формальды емес білім беру – оқыту орны, мерзімі және нысаны ескерілмей білім беру қызметтерін көрсететін білім беру ұйымдары жүзеге асыратын білім беру түрі және ол оқыту нәтижелерін растайтын құжат берумен бірге жүргізіледі;
2) формальды емес білім беретін, танылған ұйымдардың тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) – білім беру саласындағы уәкілетті орган қалыптастырған меншік нысанына қарамастан формальды емес білім беретін қазақстандық және шетелдік ұйымдардың тізбесі;
3) формальды емес білім беретін ұйымдарды тану – формальды емес білім бойынша білім беру қызметтерін көрсететін ұйымдардың өкілеттіктерін растау рәсімі.
2-тарау. Формальды емес білім беретін ұйымдарды тану және формальды емес білім беретін, танылған ұйымдардың тізбесін қалыптастыру тәртібі
3. Формальды емес білім беретін ұйымдарды тану және Тізбесін қалыптастыру үшін білім беру саласындағы уәкілетті орган Комиссия (бұдан әрі – Комиссия) құрады.
4. Комиссия құрамы уәкілетті органдардың құрылымдылық бөлімшелерінің басшылары және тәуелсіз сарапшылар кіретін тақ саннан тұрады.
5. Комиссия мүшелерінің ішінен көпшілік дауыс беру арқылы комиссияның қызметін басқаратын комиссия төрағасы сайланады, ол болмаған жағдайда оның міндетін төрағаның орынбасары атқарады.
Комиссия хатшысының функцияларын комиссияның мүшесі болып табылмайтын білім беру саласындағы уәкілетті органның маманы орындайды.
6. Комиссияның шешімі комиссия отырысына қатысушылардың жалпы санының көпшілік дауысымен қабылданады.
7. Комиссияның шешімі еркін нысандағы хаттамамен ресімделеді.
8. Формальды емес білім беретін ұйымдарды тану кезінде олар мынадай өлшемшарттарға сәйкес келеді:
1) білім беру қызметтерін көрсету;
2) білім беру қызметтерін ұсыну бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті материалдық-техникалық ресурстардың болуы;
3) білім беру қызметтерін ұсыну бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті білікті мамандардың болуы.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 38-4) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок признания организаций, предоставляющих неформальное образование, и формирования перечня признанных организаций, предоставляющих неформальное образование.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) неформальное образование взрослых – вид образования, осуществляемый организациями, которые предоставляют образовательные услуги, оказываемые без учета места, сроков и формы обучения, и сопровождается выдачей документа, подтверждающего результаты обучения;
2) перечень признанных организаций, предоставляющих неформальное образование (далее – Перечень) – сформированный уполномоченным органом в области образования перечень казахстанских и зарубежных организаций, предоставляющих неформальное образование независимо от форм собственности;
3) признание организаций, предоставляющих неформальное образование - процедура подтверждения полномочий организаций, оказывающих образовательные услуги по неформальному образованию.
Глава 2. Порядок признания организаций, предоставляющих неформальное образование и формирования перечня признанных организаций, предоставляющих неформальное образование
3. Для признания организаций, предоставляющих неформальное образование и формирования Перечня уполномоченным органом в сфере образования создается Комиссия (далее - Комиссия).
4. Комиссия состоит из нечетного количества членов, в состав которой входят руководители структурных подразделений уполномоченных органов и независимые эксперты в области образования.
5. Из числа членов комиссии большинством голосов избирается председатель комиссии, который руководит деятельностью комиссии, а в случае его отсутствия заместитель председателя.
Функции секретаря комиссии выполняет специалист уполномоченного органа в сфере образования, не являющийся членом комиссии.
6. Решение комиссии принимается большинством голосов от общего числа участвующих в заседании комиссии.
7. Решение комиссии оформляется протоколом в произвольной форме.
8. При признании организации, предоставляющие неформальное образование, соответствуют следующим критериям:
1) оказание образовательных услуг;
2) наличие материально-технических ресурсов необходимых для исполнения обязательств по предоставлению образовательных услуг;
3) наличие квалифицированных специалистов необходимых для исполнения обязательств по предоставлению образовательных услуг.

9. Формальды емес білім беретін ұйымдардың тізбесін қалыптастыру үшін ұйымдар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) құрылтай құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелері. Шет тілдерінде құжаттарды ұсынған кезде олардың нотариалды куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы;
3) меншікті немесе өзге де заңды негіздерде тиесілі оқу аудиторияларының, сондай-ақ интернет желісіне қосылған компьютерлермен жабдықталған аудиториялардың болуын растайтын нотариалды куәландырылған құжаттар;
4) білім беру қызметтерін ұсыну туралы жеке тұлғалармен шарттардың болуы.
10. Осы Қағидалардың 9-тармағына сәйкес ұсынылатын құжаттарға ұйымның басшы не ұйымның заңды өкілі қол қояды.
11. Тану үшін ұйым ұсынған құжаттарды қараудың мерзімі осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген құжаттарды қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күнін құрайды.
12. Құжаттарды қарау нәтижелері бойынша Комиссия:
ұйымды тану және Тізбеге енгізу;
бас тарту туралы шешім қабылдайды.
13. Уәкілетті орган ұйымды тану және комиссия хаттамасына сәйкес бес жыл мерзімге Тізбеге енгізу туралы шешім қабылдайды.
14. Тізбеде ұйымды тану әрбір бес жылда бір рет расталады.
15. Ұйым өкілеттіктерін растау үшін осы Қағидалардың 9-тармағында көзделген құжаттарды білім беру саласындағы уәкілетті органға тану мерзімінің аяқталуына дейін күнтізбелік отыз күн бұрын ұсынады.
16. Ұйымды тану мерзімін ұзарту туралы не тану мерзімін ұзартудан бас тарту туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
17. Формальды емес білім беретін ұйым қайта құрылу (қайта тіркелу) кезінде отыз жұмыс күні ішінде Қағидалардың 9-тармағында көзделген құжаттарды ұсына отырып, уәкілетті органды хабардар етеді.
18. Ұйым қызметін ерікті түрде тоқтату туралы еркін нысанда өтініш берген кезде Тізбеден шығарылады.
19. Ұйымды Тізбеден шығару білім беру саласындағы уәкілетті органның шешімімен жүзеге асады.
20. Тізбе ұйымның онлайн ресурсының реквизиттері, байланыс деректері және мекенжайы туралы ақпаратты қамтиды.
21. Тізбе білім беру саласындағы уәкілетті органның сайтында жарияланады және үнемі жаңартылып отырады.

9. Для формирования Перечня организаций, предоставляющих неформальное образование, организации представляют следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов. При представлении документов на иностранных языках, их нотариально засвидетельствованный перевод на казахский или русский языки;
3) нотариально засвидетельствованные документы, подтверждающие наличие собственных или находящиеся на иных законных основаниях учебные аудитории, а также аудитории, оснащенные компьютерами, подключенными к сети Интернет;
4) наличие договоров с физическими лицами о предоставлении образовательных услуг.
10. Документы, представляемые согласно пункту 9 настоящих Правил, подписываются руководителем организации либо законным представителем организации.
11. Срок рассмотрения документов, представленных организацией для признания, составляет тридцать рабочих дней со дня принятия документов, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил.
12. По результатам рассмотрения документов Комиссия принимает решение:
о признании организации и включении в Перечень;
об отказе.
13. Уполномоченный орган принимает решение о признании организаций и включении в Перечень согласно протоколу комиссией, сроком на пять лет.
14. Признание организации в Перечне подтверждается один раз в пять лет.
15. Организация для подтверждения полномочий за тридцать календарных дней до истечения срока признания направляет в уполномоченный орган в области образования документы, предусмотренные пунктом 9 настоящих Правил.
16. Решение о продлении срока признания организации, либо об отказе в продлении срока признания принимается уполномоченным органом.
17. При реорганизации (перерегистрации) организация, предоставляющая неформальное образование, уведомляет уполномоченный орган в течение тридцати рабочих дней с предоставлением документов, указанных в пункте 9 Правил.
18. Организация исключается из Перечня при предоставлении заявления в произвольной форме о добровольном прекращении деятельности.
19. Исключение организации из Перечня производится решением уполномоченного органа в области образования.
20. Перечень содержит информацию о реквизитах, контактах и адрес онлайн-ресурса организации.
21. Перечень публикуется и постоянно актуализируется на сайте уполномоченного органа в области образования.