Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышын бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2018 жылғы 1 қазандағы № 18-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 қазанда № 17643 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2023 жылғы 4 қаңтардағы № 1-НҚ нормативтік қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 04.01.2023 № 1-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) нормативтік қаулысымен.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 1-тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі - Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы бекітілсін.
2. "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 28 қарашадағы № 6-НҚ нормативтік қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12483 болып тіркелген, 2015 жылғы 31 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына (Қ.С. Әбдірайымов) жүктелсін.
5. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің Төрайымы Н. Годунова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі _______________
2018 жылғы "___ " __________
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2018 жылғы 1 қазандағы
№ 18-НҚ нормативтік қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы
Бұзушылықтың түрі
Тармақ нөмірі
Бұзушылық түрлерінің тізбесі*
Бұзылған құқық нормалары
Бұзушылықтарды жою тәсілдері**
Бұзылған құқық нормалары үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылық түрлері
1
2
3
4
5
6

Об утверждении Классификатора нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 1 октября 2018 года № 18-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2018 года № 17643. Утратило силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 4 января 2023 года № 1-НҚ
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Высшей аудиторской палаты РК от 04.01.2023 № 1-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля.
2. Признать утратившим силу нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 28 ноября 2015 года № 6-НҚ "Об утверждении Классификатора нарушений, выявленных на объектах государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12483, опубликовано 31 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Юридическому отделу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего нормативного постановления направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
4. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета (Абдирайымов Х.С.).
5. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Н. Годунова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
_______________
"___" __________ 2018 года
Утвержден
нормативным постановлением
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 1 октября 2018 года № 18-НҚ
Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
Вид нарушения
Номер пункта
Перечень видов нарушений*
Нарушенные нормы права
Способы устранения нарушений**
Виды ответственности, установленные законами Республики Казахстан за нарушенные нормы права
1
2
3
4
5
6

1-бөлім. Қаражаттың бюджетке түсуі (кіріс бөлігі) кезіндегі заңнама бұзушылықтары
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.1
Республикалық және жергiлiктi бюджеттерге түсетiн қаражаттың уақтылы, толық есепке жатқызылмауы.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 90-бабының 1-тармағы (бұдан әрі – Бюджет кодексі).
Келтірілген нұқсанды өтеу****
Әкімшілік жауаптылық.
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – ӘҚтК) 234-бабының 1-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.2
Негізгі капиталды сатудан бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдер сомаларының бюджеттен негізсіз төленуіне әкеліп соққан, қорытындыда қамтылған деректердің анықтығының, бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын бюджеттен қайтаруға және (немесе) бюджетке есепке алуға жауапты уәкілетті органдардың бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің бюджетке артық (қате) төленген сомасын қайтару және (немесе) есепке алу кезінде, сондай-ақ қосылған құн салығының артық сомасын қайтару кезінде олардың негізділігінің қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 94-бабының 1, 2-тармақтары;
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 18-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы, 48-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшалары, 2-тармағы, 101-104 баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.3
Байланысты гранттар қаражатының түсiмдерiн қоспағанда, бюджетке төленетiн салықтық емес төлемдер мен негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің толық және (немесе) уақтылы төленбеуі.
"Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 1-тармағы;
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 140-бабының 4-тармағы;
"Республикалық бюджетке түсетін түсімдерді алуға, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомалардың, қарыздардың бюджетке артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жауапты уәкілетті органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 ақпандағы №136 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16423 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 205-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.4
Төленген табыс салығын халықаралық шарттың негізінде бюджеттен қайтарудың жүзеге асырылуы.

Раздел 1. Нарушения законодательства при поступлении средств в бюджет (доходная часть)
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​1
Незачисление, неполное зачисление средств, поступающих в республиканский и местные бюджеты.
Пункт 1 статьи 90 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее - Бюджетный кодекс).
Возмещение причиненного ущерба****
Административная ответственность.
Часть 1 статьи 234 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях" (далее – КоАП).
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​2
Необеспечение достоверности данных, содержащихся в заключении, их обоснованности при возврате и (или) зачете излишне (ошибочно) уплаченных сумм налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала в бюджет уполномоченными органами, ответственными за возврат из бюджета и (или) зачета излишне (ошибочно) уплаченных сумм налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала в бюджет, а также при возврате превышения налога на добавленную стоимость, повлекшее необоснованную выплату из бюджета сумм налоговых, неналоговых поступлений от продажи основного капитала в бюджет.
Пункты 1, 2 статьи 94 Бюджетного кодекса, подпункт 2) пункта 1 статьи 18, подпункты 2) и 3) пункта 1, пункт 2 статьи 48, статьи 101-104 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​3
Неполная и (или) несвоевременная уплата неналоговых платежей и поступлений от продажи основного капитала в бюджет, за исключением поступлений средств связанных грантов.
Пункт 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", пункт 4 статьи 140 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 февраля 2018 года № 136 "Об утверждении перечня уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в республиканский бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16423).
Возмещение причиненного ущерба.
Административная ответственность.
Статья 205 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​4
Осуществление возврата уплаченного подоходного налога из бюджета, на основании международного договора.

Салық кодексінің 672-675-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.5
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру кезінде жалға беру төлемдерінің төмендетілуі.
"Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10467 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.6
Салықтардың, салықтық емес түсімдердің, салықтық төлемдердің, кедендік төлемдердің негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің бюджетке толық және (немесе) уақтылы түспеуіне әкеп соққан, бюджетке түсетін түсімдердің алынуына жауапты мемлекеттік кіріс органдарының, уәкілетті органдардың міндеттерін белгілейтін талаптардың сақталмауы.
Салық кодексінің 3-тарауы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.7
Есепке жатқызылатын қосылған құн салығы сомасының есепке жазылған салық сомасынан асып кетуінің негізсіз қайтарылуы.
Салық кодексінің 49-тарауы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.8
Салық салу объектілерін жасыруға әкеп соққан, шаралардың қабылданбауы.
Салық кодексінің ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.9
Салықтардың есепке жазылған (есептелген) сомаларын және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуден жалтаруға әкеп соққан, шаралардың қабылданбауы.
Салық кодексінің ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.10
Салықтар сомасының және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің төмендеуіне әкеп соққан, шаралардың қабылданбауы.
Салық кодексінің ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.11
Анық емес кедендік декларациялауға әкеп соққан кедендік бақылаудың қамтамасыз етілмеуі.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кедендік реттеу туралы кодекс) ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.12
Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу кезінде жеңілдіктердің құқыққа сыйымсыз қолданылуы.
Кедендік реттеу туралы кодекстің 79, 80-баптары
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.13
Еуразиялық экономикалық одақ аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнының азаюына әкеп соққан кедендік бақылаудың қамтамасыз етілмеуі.
Кедендік реттеу туралы кодекстің ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
1.1.1.14
Тауарлардың анық емес сыныптауышына әкеп соққан кедендік бақылаудың қамтамасыз етілмеуі.
Кедендік реттеу туралы кодекстің ерекше бөлімі.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
***
1.1.2.1
Бюджетке түсетін салықтық, салықтық емес түсімдерді, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерді өндіріп алуды уәкілетті органдардың орындамауы және (немесе) толық көлемде орындамауы, салықтық, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің бюджетке түсуінің толықтығының қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 94-бабының 2, 3-тармақтары;
Салық кодексінің 18-бабы 1-тармағының 2) тармақшасы;
Кедендік реттеу туралы кодекстің 14-бабы 1-тармағының 8) тармақшасы;
"Республикалық бюджетке түсетін түсімдерді алуға, салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомалардың, қарыздардың бюджетке артық (қате) төленген сомаларын бюджеттен қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жауапты уәкілетті органдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 7 ақпандағы № 136 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16423 болып тіркелген),
облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарының жергілікті бюджетке түсетін түсімдерді алуға, бюджетке артық (қате) төленген сомаларды бюджеттен қайтаруға және (немесе) есепке жатқызуға жауапты және салықтық емес түсімдердің, негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдердің, трансферттердің, бюджеттік кредиттерді өтеу сомаларының, мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін сомалардың, қарыздардың бюджетке түсуін бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті органдардың тізбесін бекіту туралы қаулылары.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар ***
1.1.2.2
Оңалту және банкроттық, мұнай өнімдерінің жекелеген түрлері мен акцизделетін тауарларды өндіру мен олардың айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы салалық заңнама және өзге де заңнама нормаларының бұзылуы.

Статьи 672-675 Налогового кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​5
Занижение арендной платы при передаче государственного имущества в имущественный наем (аренду).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10467).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​6
Несоблюдение требований, устанавливающих обязанности органов государственных доходов, уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в бюджет, повлекшее неполное и (или) несвоевременное поступление налогов, неналоговых поступлений, таможенных платежей, поступлений от продажи основного капитала и других обязательных платежей в бюджет.
Глава 3 Налогового кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​7
Необоснованный возврат превышения суммы налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога.
Глава 49 Налогового кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​8
Непринятие мер, повлекшее сокрытие объектов налогообложения.
Особенная часть Налогового кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​9
Непринятие мер, повлекшее уклонение от уплаты начисленных (исчисленных) сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Особенная часть Налогового кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​10
Непринятие мер, повлекшее занижение сумм налогов и других обязательных платежей в бюджет.
Особенная часть Налогового кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​11
Необеспечение таможенного контроля, повлекшее недостоверное декларирование.
Особенная часть Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан (далее – Кодекс о таможенном регулировании).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​12
Неправомерное применение льгот при уплате таможенных платежей и налогов.
Статьи 79, 80 Кодекса о таможенном регулировании.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​13
Необеспечение таможенного контроля, повлекшее занижение таможенной стоимости ввозимых на территорию Евразийского экономического союза товаров.
Особенная часть Кодекса о таможенном регулировании.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
1.​1.​1.​14
Необеспечение таможенного контроля, повлекшее недостоверную классификацию товаров.
Особенная часть Кодекса о таможенном регулировании.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера *****
1.​1.​2.​1
Невыполнение и (или) выполнение не в полном объеме уполномоченными органами взиманий поступлений в бюджет налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, не обеспечение полноты поступления в бюджет налоговых, неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала.
Пункты 2, 3 статьи 94 Бюджетного кодекса, подпункт 2) пункта 1 статьи 18 Налогового кодекса; подпункт 8) пункта 1 статьи 14 Кодекс о таможенном регулировании, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 февраля 2018 года № 136 "Об утверждении перечня уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в республиканский бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16423), постановления местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) об утверждении перечня уполномоченных органов, ответственных за взимание поступлений в местный бюджет, за возврат из бюджета и (или) зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм и осуществляющих контроль за поступлениями в бюджет неналоговых поступлений, поступлений от продажи основного капитала, трансфертов, сумм погашения бюджетных кредитов, от продажи финансовых активов государства, займов.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера *****
1.​1.​2.​2
Нарушение норм отраслевого законодательства в области реабилитации и банкротства, государственного регулирования производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов и подакцизных товаров.
Законы Республики Казахстан:

"Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы;
"Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2011 жылғы 20 шілдедегі;
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы;
"Биоотын өндірісін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2010 жылғы 15 қарашадағы;
"Темекі өнімдерінің өндірілуі мен айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы;
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңдары және өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық.
ҚР ӘҚтК-нің 176-183, 281, 282, 283-баптары.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
1.1.2.3
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорымен есептесу жүргізу және оған қаражат аудару қағидаларының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 23-бабының 5-тармағы,
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына активтерді есептеу және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын пайдалану қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы жылдық есепті жасау нысандары мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 267 қаулысы.
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
1.1.2.4
Мемлекеттік мүлік объектілерінің құқыққа сыйымсыз жалға берілуі, олардың өтеусіз пайдаланылуы, сенімгерлікпен басқарылуы.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 3-бөлімі.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
1.1.2.5
Республикалық және жергілікті бюджеттерге түсетін қаражатты есепке жатқызу тәртібінің бұзылуы, соның ішінде республикалық және жергілікті бюджеттерге түсімдердің уақтылы, толық есепке жатқызылмауы.
Бюджет кодексінің 91-бабы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 234-бабының 1-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық.
2-бөлім. Қаражаттың пайдаланылуы кезіндегі заңнама бұзушылықтары
1-тарау. Ағымдағы шығыстар
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.1
Қазақстан Республикасының Үкіметі және жергілікті атқарушы органдар резервтерінің нысаналы мақсаты бойынша және Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдардың резервтен ақша бөлу туралы шешімдерінде көзделген мұқтаждықтарға пайдаланылмауы.
Бюджет кодексінің 20-бабы,
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.2
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен бөлінген қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған ақшаның ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанына дейін қайтарылмауы.
Бюджет кодексінің 20-бабының 6-тармағы,
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін пайдалану қағидаларын бекіту туралы және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 сәуірдегі № 325 қаулысы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.3
Бюджеттің бір деңгейіндегі шығыстардың бюджеттің басқа деңгейлерінен қаржыландырылуы.

от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве";
от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов";
от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе";
от 15 ноября 2010 года "О государственном регулировании производства и оборота биотоплива";
от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий";
от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" и иные нормативные правовые акты.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 176-183, 281, 282, 283 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера *****
1.​1.​2.​3
Несоблюдение правил проведения расчетов и перечислений средств в Национальный фонд Республики Казахстан.
Пункт 5 статьи 23 Бюджетного кодекса, постановление Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 267 "Об утверждении Правил зачисления активов в Национальный фонд Республики Казахстан и использования Национального фонда Республики Казахстан, а также форм и Правил составления годового отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера *****
1.​1.​2.​4
Неправомерное предоставление в аренду, безвозмездное пользование, доверительное управление объектов государственного имущества.
Раздел 3 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера *****
1.​1.​2.​5
Нарушение порядка зачисления средств, поступающих в республиканский и местные бюджеты, в том числе несвоевременное, неполное зачисление поступлений в республиканский и местные бюджеты.
Статья 91 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 1 статьи 234 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Раздел 2. Нарушения законодательства при использовании средств
Глава 1. Текущие расходы
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​1
Использование резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов не по целевому назначению и на нужды, не предусмотренные решениями Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов о выделении денег из резерва.
Статья 20 Бюджетного кодекса, постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​2
Невозврат неиспользованных или частично использованных в течение финансового года денег, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа до 20 декабря текущего финансового года.
Пункт 6 статьи 20 Бюджетного кодекса, постановление Правительства Республики Казахстан от 25 апреля 2015 года № 325 "Об утверждении Правил использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан".
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​3
Финансирование расходов одного уровня бюджета из других уровней бюджета.

Бюджет кодексінің 53-бабының 3-тармағы, 54-бабының 3-тармағы, 55-бабының 3-тармағы, 56-бабының 3-тармағы, 56-1-бабының 3-тармағы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.4
Мемлекеттік мекеменің бюджет қаражатын негізсіз пайдалануға әкеп соққан:
1) төлеуге берілетін шотты табыс етудің заңдылығын және негізділігін;
2) төлеуге берілетін шоттың көрсетілген деректемелерінің дұрыстығын;
3) ақша алушылардың пайдасына төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуын;
4) жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерге сәйкес тауарлардың берілуін, орындалған жұмыстарды және (немесе) көрсетілген қызметті растаудың дұрыстығын;
5) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне осы баптың 5-тармағында көрсетілген, тіркелген азаматтық-құқықтық мәміле бойынша төлемнің негізділігін растайтын құжаттарды табыс етуін қамтамасыз етпеуі.
Бюджет кодексінің 97-бабының 6-тармағы;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.5
Мемлекеттік мекеменің Азаматтық-құқықтық мәміле шарттарында көзделген тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізу не тиісті бюджет кірісіне қайтару арқылы өткен жылдардағы дебиторлық берешек сомаларын өтеу жөнінде тиісті шаралар қабылдамауы.
Бюджет кодексінің 97-бабының 7-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.6
Жалақыны, зейнетақыны, жәрдемақы мен өтемақыны (ақшалай жабдықталымды, үлесті), сыйлықақыны материалдық көмек көрсетуді және лауазымдық айлықақыларына белгіленген үстемеақыларды, іссапар шығыстарын асыра төлеу және негізсіз төлеу.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексі (бұдан әрі – Еңбек кодексі);
Қазақстан Республикасының:
"Арал өңіріндегі экологиялық қасірет салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы;
"Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы;
"Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы;
"Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттік жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегі;

Пункт 3 статьи 53, пункт 3 статьи 54, пункт 3 статьи 55, пункт 3 статьи 56, пункт 3 статьи 56-1 Бюджетного кодекса.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​4
Необеспечение государственным учреждением, повлекшее необоснованное использование бюджетных средств:
1) правомерности и обоснованности предоставления счета к оплате;
2) достоверности указанных реквизитов в счете к оплате;
3) своевременности и полноты выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателей денег;
4) достоверности подтверждения поставки товаров, выполненных работ и (или) оказанных услуг в соответствии с заключенными гражданско-правовыми сделками;
5) представления в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, указанных в пункте 5 настоящей статьи, подтверждающих обоснованность платежа по зарегистрированной гражданско-правовой сделке.
Пункт 6 статьи 97 Бюджетного кодекса; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​5
Непринятие государственным учреждением соответствующих мер по погашению суммы дебиторской задолженности государственного учреждения прошлых лет посредством поставки товаров (работ, услуг), предусмотренных условиями гражданско-правовой сделки, либо возвратом в доход соответствующего бюджета.
Пункт 7 статьи 97 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​6
Переплата и необоснованная выплата заработной платы, пенсий, пособий и компенсаций (денежного содержания, довольствия), премий, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам, командировочных расходов.
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс);
законы Республики Казахстан:
от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье";
от 18 декабpя 1992 года "О социальной защите гpаждан, постpадавших вследствие ядеpных испытаний на Семипалатинском испытательном ядеpном полигоне";
от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан";
от 5 апреля 1999 года "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан";

"Жерасты және ашық кен жұмыстарында, еңбек жағдайлары ерекше зиянды және ерекше ауыр жұмыстарда немесе еңбек жағдайлары зиянды және ауыр жұмыстарда істеген адамдарға берілетін мемлекеттік арнайы жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 13 шілдедегі;
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі;
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" 2005 жылғы 28 маусымдағы;
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы заңдары;
"Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлем туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 13 желтоқсандағы № 284 Жарлығы;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің:
"Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемді жүзеге асырудың тәртібін бекіту туралы"
2000 жылғы 15 қаңтардағы № 80;
"Мемлекеттiк бюджеттiң есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер қызметкерлерiнiң, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының Қазақстан Республикасының шегiндегi қызметтiк iссапарлары туралы ереженi бекiту туралы" 2000 жылғы 22 қыркүйектегі № 1428;
"Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына ақшалай өтемақы төлеудің ережесiн бекiту туралы" 2003 жылғы 23 қаңтардағы № 82;
"Мемлекеттік білім беру мекемелерінің мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алуға құқығы бар отбасылардан, сондай-ақ мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алмайтын, жан басына шаққандағы табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен отбасылардан шыққан білім алушылары мен тәрбиеленушілеріне және жетім балаларға, ата-анасының қамқорлығынсыз қалып, отбасыларда тұратын балаларға, төтенше жағдайлардың салдарынан шұғыл жәрдемді талап ететін отбасылардан шыққан балаларға және өзге де санаттағы білім алушылар мен тәрбиеленушілерге қаржылай және материалдық көмек көрсетуге бөлінетін қаражатты қалыптастыру, жұмсау бағыты мен оларды есепке алу қағидаларын бекіту туралы" 2008 жылғы 25 қаңтардағы № 64;
"Мемлекеттік қызметшілерге республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен қызметтік шетелдік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу туралы" 2008 жылғы 6 ақпандағы № 108;
"Еңбекке уақытша жарамсыздығы бойынша әлеуметтік жәрдемақының мөлшерлерін айқындау туралы" 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1103 қаулылары;
"Мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын мүгедектердің зейнетақы төлемдері мен мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларын пайдалану ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік жаму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 907 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12521 болып тіркелген);

от 13 июля 1999 года "О государственном специальном пособии лицам, работавшим на подземных и открытых горных работах, на работах с особо вредными и особо тяжелыми условиями труда или на работах с вредными и тяжелыми условиями труда";
от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи";
от 28 июня 2005 года "О государственных пособиях семьям, имеющим детей";
от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
Указ Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года № 284 "О единовременных выплатах родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих";
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 15 января 2000 года № 80 "Об утверждении Правил осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих";
от 22 сентября 2000 года № 1428 "Об утверждении Правил о служебных командировках в пределах Республики Казахстан работников государственных учреждений, содержащихся за счет средств государственного бюджета, а также депутатов Парламента Республики Казахстан";
от 23 января 2003 года № 82 "Об утверждении Правил выплаты денежных компенсаций жертвам массовых политических репрессий";
от 25 января 2008 года № 64 "Об утверждении Правил формирования, направления расходования и учета средств, выделяемых на оказание финансовой и материальной помощи обучающимся и воспитанникам государственных учреждений образования из семей, имеющих право на получение государственной адресной социальной помощи, а также из семей, не получающих государственную адресную социальную помощь, в которых среднедушевой доход ниже величины прожиточного минимума, и детям - сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей, проживающим в семьях, детям из семей, требующих экстренной помощи в результате чрезвычайных ситуаций, и иным категориям обучающихся и воспитанников";
от 28 декабря 2015 года № 1103 "Об определении размеров социального пособия по временной нетрудоспособности";
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 907 "Об утверждении Правил назначения и выплаты социального пособия по временной нетрудоспособности (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12521);

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің жұмыскерлерін көтермелеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 429 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11526 болып тіркелген);
бюджет және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаражаты есебінен жұмыскерлерге жалақы, зейнетақы, жәрдемақы және өтемақы (ақшалай жабдықталым, үлес), сыйлықақы беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар, іссапар шығыстарын белгілеу саласын реттейтін өзге де құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.7
Бюджет қаражатының негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан, тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбай, реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланудың іс жүзінде орындалған көлеміне тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) қайта есептеу жөніндегі талаптардың сақталмауы.
"Магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 580 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12022 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.8
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан, бюджет қаражатын пайдалану кезіндегі салалық заңнама бұзушылықтары.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексі;
Қазақстан Республикасының:
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі;
"Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы;
"Автомобиль көлiгi туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі;
"Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі;
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы;
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі;
"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы заңдары;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің:
"Тиісті үлгідегі білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын, оның ішінде балаларға арналған қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499;

приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 429 "Об утверждении Правил поощрения работников субъектов здравоохранения, оказывающих медицинские услуги в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11526);
иные правовые акты, регулирующие сферу оплаты труда, пенсий, пособий и компенсаций (денежного содержания, довольствия), премий, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам, командировочных расходов работников, оплачиваемых за счет средств бюджета и Национального Банка Республики Казахстан.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​7
Несоблюдение требований по перерасчету тарифов (цен, ставок сборов) на фактически выполненный объем потребления регулируемых услуг без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени, повлекшее необоснованное использование бюджетных средств.
Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 580 "Об утверждении Правил утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12022).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​8
Нарушение отраслевого законодательства при использовании бюджетных средств, повлекшее необоснованное использование средств.
Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
законы Республики Казахстан:
от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан";
от 23 января 2001 года "О занятости населения";
от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте";
от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике";
от 15 декабря 2006 года "О культуре";
от 27 июля 2007 года "Об образовании";
от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах";
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 17 мая 2013 года № 499 "Об утверждении Типовых правил деятельности организаций образования соответствующих типов, в том числе Типовых правил организаций образования, реализующих дополнительные образовательные программы для детей";

"Білім беру ұйымдары желісінің кепілдік берілген мемлекеттік нормативін бекіту туралы" 2007 жылғы 21 желтоқсандағы № 1256;
"Білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттау ережесін бекіту туралы" 2007 жылғы 24 желтоқсандағы № 1270;
"Жоғары білім алуға ақы төлеу үшін білім беру грантын беру ережесін бекіту туралы" 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 58;
"Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын және педагог қызметкерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының тізбесін бекіту туралы" 2008 жылғы 30 қаңтардағы № 77;
"Министрліктер мен өзге де орталық атқарушы органдардың олардың аумақтық органдарындағы және оларға ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелердегі адам санын ескере отырып, штат санының лимиттерін бекіту туралы" 2008 жылғы 15 сәуірдегі № 339;
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін үміткерлерді іріктеу қағидаларын бекіту және "Болашақ" халықаралық стипендиясын жұмсау бағыттарын айқындау туралы" 2008 жылғы 11 маусымдағы № 573;
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету бойынша дәрілік заттарды, профилактикалық (иммунобиологиялық, диагностикалық, дезинфекциялық) препараттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, фармацевтикалық қызметтерді сатып алуды ұйымдастыру және өткізу ережесін бекіту туралы" 2009 жылғы 30 қазандағы № 1729;
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136;
"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесіндегі медициналық көмек шеңберінде дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды сақтау және тасымалдау жөніндегі қызметтерді сатып алуды және шарттар, ұзақ мерзімді шарттар жасасуды, сондай-ақ медициналық техниканы сатып алуды ұйымдастыруды жүзеге асыратын бірыңғай дистрибьютор туралы" 2009 жылғы 7 қарашадағы № 1781;
"Төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимі енгізілген кезде медициналық көмек ұсыну қағидаларын, оның түрлері мен көлемін бекіту туралы" 2010 жылғы 17 маусымдағы № 608;
"Мемлекеттік атаулы стипендиялар тағайындау туралы" 2011 жылғы 24 ақпандағы № 175 қаулылары;
тиісті оқу жылына арналған республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар үшін мамандар даярлауды жүзеге асыратын арнайы білім беру ұйымдарын қоспағанда) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандар даярлауға білім беру тапсырысы;

от 21 декабря 2007 года № 1256 "Об утверждении гарантированного государственного норматива сети организаций образования";
от 24 декабря 2007 года № 1270 "Об утверждении Правил государственной аттестации организаций образования";
от 23 января 2008 года № 58 "Об утверждении Правил присуждения образовательного гранта для оплаты высшего образования";
от 30 января 2008 года № 77 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования и перечня должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц";
от 15 апреля 2008 года № 339 "Об утверждении лимитов штатной численности министерств и иных центральных исполнительных органов с учетом численности их территориальных органов и подведомственных им государственных учреждений";
от 11 июня 2008 года № 573 "Об утверждении Правил отбора претендентов для присуждения международной стипендии "Болашак" и определении направлений расходования международной стипендии "Болашак";
от 30 октября 2009 года № 1729 "Об утверждении Правил организации и проведения закупа лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, изделий медицинского назначения и медицинской техники, фармацевтических услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи";
от 7 ноября 2009 года № 1781 "О едином дистрибьюторе, осуществляющем в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и медицинской помощи в системе обязательного социального страхования закуп лекарственных средств, изделий медицинского назначения, услуг по хранению и транспортировке лекарственных средств, изделий медицинского назначения и заключение договоров, долгосрочных договоров, а также организацию закупа медицинской техники";
от 17 июня 2010 года № 608 "Об утверждении Правил предоставления, видов и объема медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, введении режима чрезвычайного положения";
от 24 февраля 2011 года № 175 "Об учреждении государственных именных стипендий";
государственный
образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным, послесредним образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением организаций образования, осуществляющих подготовку специалистов для Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также специальных государственных органов) на соответствующий учебный год;

"Денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 26 қарашадағы № 791 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5945 болып тіркелген);
"Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6173 болып тіркелген);
тиісті жылға арналған денсаулық сақтау саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органның денсаулық сақтау саласындағы кадрларды қайта даярлауға және олардың біліктілігін арттыруға орналастырған мемлекеттік білім беру тапсырысы;
"Еңбек нарығының қажеттіліктерін ескере отырып, техникалық және кәсiптiк, орта бiлiмнен кейiнгi, жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi бiлiмi бар мамандарды даярлауға, жоғары оқу орындарының дайындық бөлімдеріне, сондай-ақ мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытуға, орта білім беруге мемлекеттiк бiлiм беру тапсырысын орналастыру қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 29 қаңтардағы № 122 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13418 болып тіркелген);
"Спорттық іс-шараларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 4 қарашадағы № 74 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9930 болып тіркелген);
"Қазақстан Республикасы азаматтарының, оралмандардың, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 13 мамырдағы № 344 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11361 болып тіркелген);
"Қазақстан Республикасының азаматтарын бюджет қаражаты есебінен шетелге емделуге жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 маусымдағы № 544 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11795 болып тіркелген);
"Денсаулық сақтау ұйымдарына шығындарды бюджет қаражатының есебінен өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 627 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11976 болып тіркелген);

приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 ноября 2009 года № 791 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5945);
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6173);
размещенный уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области здравоохранения, государственный образовательный заказ на переподготовку и повышение квалификации кадров в области здравоохранения на соответствующий год;
приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 января 2016 года № 122 "Об утверждении Правил размещения государственного образовательного заказа на подготовку специалистов с техническими профессиональным, послесредним, высшим и послевузовским образованием с учетом потребностей рынка труда, на подготовительные отделения высших учебных заведений, а также на дошкольное воспитание и обучение" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13418);
приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 4 ноября 2014 года № 74 "Об утверждении Правил проведения спортивных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9930);
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 13 мая 2015 года № 344 "Об утверждении Правил получения гражданами Республики Казахстан, оралманами, а также иностранцами и лицами без гражданства, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, гарантированного объема бесплатной медицинской помощи"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11361);
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 июня 2015 года № 544 "Об утверждении Правил направления граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11795);
приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 627 "Об утверждении Правил возмещения затрат организациям здравоохранения за счет бюджетных средств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11976);

"Азаматтарды дәрілік заттармен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 қыркүйектегі № 766 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12199 болып тіркелген);
тиісті жылға арналған республикалық бюджеттен қаржыландырылатын білім беру ұйымдарында (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің білім беру ұйымдарында мамандар дайындауды қоспағанда) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі бар мамандар даярлауға мемлекеттік білім беру тапсырысы;
"Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 14 маусымдағы № 516 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13938 болып тіркелген);
"Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген);
"Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген);
"Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 284 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11231 болып тіркелген);
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 237-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.9
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан, табиғи нормалардың сақталмауы.
Бюджет кодексінің 69-бабы, Бюджет кодексінің 69-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін мемлекеттік органдардың аппаратын және ерекше үй-жайларын орналастыруға арналған алаңдар нормалары мен телефон байланысын пайдалану үшін тиесілілік нормалары;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің:
"Республиканың мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында тамақтанудың заттай нормаларын және жұмсақ мүкәммалмен жабдықтаудың ең төменгі нормаларын бекіту туралы" 2002 жылғы 26 қаңтардағы № 128;
"Күдіктілерді, айыпталушыларды, сотталғандарды және қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріндегі балалар үйлеріндегі балаларды тамақтандырудың және материалдық-тұрмыстық қамтамасыз етудің заттай нормаларын және сотталғандардың киім нысандары үлгілерін, сондай-ақ Қамауға алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдардың тұрғылықты жеріне немесе жұмысына жету үшін ақысыз жол жүрумен, тамақпен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 28 қарашадағы № 1255;

приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 сентября 2015 года № 766 "Об утверждении правил обеспечения лекарственными средствами граждан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12199);
государственный образовательный заказ на подготовку специалистов с высшим и послевузовским образованием, а также с техническим и профессиональным образованием в организациях образования, финансируемых из республиканского бюджета (за исключением подготовки специалистов в организациях образования Комитета национальной безопасности Республики Казахстан), утверждаемый на соответствующий финансовый год;
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 июня 2016 года № 516 "О некоторых вопросах содействия занятости населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13938);
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12204);
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12106);
приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 284 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11231);
иные нормативные правовые акты.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​9
Не соблюдение натуральных норм, повлекшее необоснованное использование средств.
Статья 69 Бюджетного кодекса, нормы площадей для размещения аппарата и специфических помещений государственных органов и нормах положенности за пользование телефонной связью, утверждаемые в соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса;
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 26 января 2002 года № 128 "Об утверждении натуральных норм на питание и минимальных норм оснащения мягким инвентарем государственных организаций здравоохранения республики";
от 28 ноября 2014 года. № 1255 "Об утверждении натуральных норм питания и материально-бытового обеспечения подозреваемых, обвиняемых, осужденных и детей, находящихся в домах ребенка учреждений уголовно-исполнительной системы и образцов формы одежды осужденных, а также Правил обеспечения бесплатным проездом, продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к месту жительства или работы";

"Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына арналған жанар-жағармай материалдары шығыстарының және автокөлікті күтіп ұстауға арналған шығыстардың нормаларын бекіту туралы" 2009 жылғы 11 тамыздағы № 1210 қаулылары;
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.1.1.10
Мемлекеттік мекеменің және жедел басқару құқығындағы мемлекеттік кәсіпорынның (қазыналық кәсіпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ақшалай міндеттемелер қабылдау бойынша заңсыз іс-әрекеттері.
Бюджет кодексінің 96-бабы,
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 267-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
***
2.1.2.1
Есепті қаржы жылының 1 қаңтарындағы жағдай бойынша есепті қаржы жылы үшін бюджеттің атқарылу қорытындысы бойынша пайдаланылмай қалған бюджет қаражатының қалдықтарын пайдалану жөніндегі талаптардың сақталмауы.
Бюджет кодексінің 104-бабы
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
***
2.1.2.2
Мемлекеттік мекеменің бюджеттің атқарылу және оған кассалық қызмет көрсету тәртібін қамтамасыз етпеуі.
Бюджет кодексінің 97-бабы,
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.3
Мемлекеттік органның стратегиялық жоспарына тиісті бюджеттік комиссияның қарауынсыз және бюджет заңнамасында көзделмеген жағдайларда, қаржыландыру көлемдерін өзгертуге байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізу.
Бюджет кодексінің 62-бабының 5-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.4
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өз құзыреті шегінде мемлекеттік аудит объектілерінің міндетті түрде орындауы үшін берген талаптарының орындалмауы.
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабы.
Заңды талаптарды орындау.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 462-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.5
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпаған, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резевтерін пайдалану тәртібінің бұзылуы.

от 11 августа 2009 года № 1210 "Об утверждении норм расходов горюче-смазочных материалов для государственных органов Республики Казахстан и расходов на содержание автотранспорта";
иные нормативные правовые акты.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​1.​1.​10
Незаконные действия должностных лиц государственного учреждения и государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета.
Статья 96 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Административная ответственность.
Статья 267 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​1
Несоблюдение требований по использованию остатков бюджетных средств, оставшихся не использованными по итогам исполнения бюджета за отчетный финансовый год, по состоянию на 1 января очередного финансового года.
Статья 104 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​2
Необеспечение государственным учреждением порядка исполнения бюджета и его кассового обслуживания.
Статья 97 Бюджетного кодекса; приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​3
Внесение изменений и дополнений в стратегический план государственного органа, связанных с изменениями объемов финансирования без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии и в случаях, не предусмотренных бюджетным законодательством.
Пункт 5 статьи 62 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​4
Неисполнение требований органов государственного аудита и финансового контроля, данных ими в пределах своей компетенции, и обязательны для исполнения объектами государственного аудита.
Статья 21 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле".
Исполнение законных требований.
Административная ответственность.
Статья 462 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​5
Нарушение порядка использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, не повлекшее необоснованное использование средств

Бюджет кодексінің 19, 20-баптары.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.6
Жергілікті атқарушы органның алдағы қаржы жылына арналған бюджет жобасын тиісті мәслихатқа енгізу мерзімдерін сақтамауы.
Бюджет кодексінің 75-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.7
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органның резервінен бюджет ақшасын бөлу жағдайларын қоспағанда, ағымдағы қаржы жылының 20 желтоқсанынан кейін азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу, сондай-ақ бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде бұрын тіркелген азаматтық-құқықтық мәмілелерге қосымша келісімдерді тіркеу.
Бюджет кодексінің 96-бабының 8-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.8
Мемлекеттік мекемелердің айырбасталған шетел валютасын пайдалану мерзімін бұзуы.
Бюджет кодексінің 99-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.9
Бюджет кодексінде көзделмеген жағдайларда бюджетті түзетуді жүзеге асыру.
Бюджет кодексінің 111-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.10
Мемлекеттік бюджеттің атқарылуы туралы есептілікті жасау және ұсыну тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10007 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.11
Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға беру (жалға алу) тәртібінің бұзылуы.
"Мемлекеттік мүлікті мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 212 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10467 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.12
Бюджет кодексінде көзделмеген жағдайларда бюджетті нақтылауды жүзеге асыру.
Бюджет кодексінің 106-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.13
Мемлекеттік бағдарламаны, аумақтарды дамыту бағдарламасын, мемлекеттік органның стратегиялық (операциялық) жоспарын әзірлеудің және форматының, сондай-ақ стратегиялық жоспарды әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің бюджеттік бағдарламалары форматының талаптарының сақталмауы.

Статьи 19, 20 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​6
Несоблюдение сроков внесения местным исполнительным органом в соответствующий маслихат проекта бюджета на предстоящий финансовый год.
Пункт 1 статьи 75 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​7
Регистрация гражданско-правовых сделок после 20 декабря текущего финансового года, за исключением случаев выделения бюджетных денег из резерва Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа, а также регистрации договоров, срок действия которых превышает текущий финансовый год, и дополнительных соглашений к ранее зарегистрированным в территориальном подразделении центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета гражданско-правовым сделкам.
Пункт 8 статьи 96 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​8
Нарушение срока использования сконвертированной иностранной валюты государственными учреждениями.
Пункт 2 статьи 99 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​9
Осуществление корректировки бюджета в случаях, не предусмотренных Бюджетным кодексом.
Пункт 2 статьи 111 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​10
Нарушения порядка составления и представления отчетности об исполнении государственного бюджета.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной заявки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10007).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​11
Нарушение порядка предоставления государственного имущества в имущественный наем (аренду).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 212 "Об утверждении Правил передачи государственного имущества в имущественный наем (аренду)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10467).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​12
Осуществление уточнения бюджета в случаях, не предусмотренных Бюджетным кодексом.
Статья 106 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​13
Несоблюдения требований разработки и формата государственной программы, программы развития территорий, стратегического (операционного) плана государственного органа, а также формата бюджетных программ, администратора бюджетных программ, не разрабатывающего стратегический план.

"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысы
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.14
Облыстық бюджет туралы, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджеттері туралы, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті туралы, аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтардың бюджеті туралы мәслихат шешімінің жобасын әзірлеу жөніндегі талаптардың сақталмауы.
Бюджет кодексінің 72, 73, 73-1-баптары.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.15
Жалақыны (ақшалай жабдықталымды, үлесті, сыйлықақыларды, демалыс жәрдемақыларын) толық төлемеу.
Еңбек кодексі;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің:
"Мемлекеттiк бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы органдарының қызметкерлеріне сыйлық беру, материалдық көмек көрсету және лауазымдық жалақыларына үстемеақылар белгілеу ережесін бекіту туралы" 2001 жылғы 29 тамыздағы № 1127;
"Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы" 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 1193 қаулылары;
"Орташа жалақыны есептеудің бірыңғай қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 908 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12533 болып тіркелген);
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.16
Облыстық (аудандық) коммуналдық заңды тұлғаларға облыстық (аудандық) коммуналдық мүліктің уақтылы бекітілмеуі.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 11) тармақшасы және 18-бабының 13) тармақшасы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.17
Стратегиялық жоспарларда, аумақтарды дамыту бағдарламаларында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу.
"Қазақстан Республикасында мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.18
Шығыстарды Бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшелігінің құрылымына сәйкес жүзеге асырмау.
"Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасының кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 403 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9756 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.1.2.19
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімде қамтылған толық және анық ақпараттар мен есептеулерді қамтамасыз етпеуі.

Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​14
Несоблюдение требований по разработке проекта решения маслихата об областном бюджете, о бюджетах города республиканского значения, столицы, о районном (города областного значения) бюджете, о бюджетах городов районного значения, сел, поселков. Сельских округов.
Статьи 72, 73, 73-1 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​15
Недоплата заработной платы (денежного содержания, довольствия, премий, отпускных пособий).
Трудовой кодекс;
постановления Правительства Республики Казахстан:
от 29 августа 2001 года № 1127 "Об утверждении Правил премирования, оказания материальной помощи и установления надбавок к должностным окладам работников органов Республики Казахстан за счет средств государственного бюджета";
от 31 декабря 2015 года № 1193 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий";
приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 908 "Об утверждении Единых правил исчисления средней заработной платы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12533);
иные нормативные правовые акты.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​16
Несвоевременное закрепление областного (районного) коммунального имущества за областными (районными) коммунальными юридическими лицами.
Подпункт 11) статья 17 и подпункт 13) статьи 18 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​17
Недостижение показателей результатов, предусмотренных стратегическими планами, программами развития территорий.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​18
Осуществление расходов, не в соответствии со Структурой специфики экономической классификации расходов бюджета.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2014 года № 403 "Некоторые вопросы Единой бюджетной классификации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9756).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​1.​2.​19
Необеспечение администратором бюджетной программы полной и достоверной информации и расчетов, содержащихся в бюджетной заявке.

Бюджет кодексінің 67-бабының 12, 12-1-тармақтары, "Бюджеттік өтінімді жасау және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрiнiң 2014 жылғы 24 қарашадағы № 511 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10007 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру, соның ішінде ағымдағы қаржы жылына артық жоспарланған қаржыны азайту.
Тәртіптік жауаптылық.
2-тарау. Трансферттер мен бюджеттік субсидияларды беру бойынша
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.2.1.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе облыстың жергілікті атқарушы органының шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат берілген сомаларды қоспағанда, жоғары тұрған бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер сомаларының өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) бюджет қаражатының жыл басында жоғары тұрған бюджетке қайтарылуын жүзеге асырмау.
Бюджет кодексінің 44-бабының 5, 7, 8- тармақтары.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.2.1.2
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуын әкеп соққан, субсидиялау тәртібінің бұзылуы.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің:
"Авиамаршруттарды субсидиялау қағидасын бекіту туралы" 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1511;
"Субсидиялар мөлшерін есептеуді қоса алғанда, әмбебап қызмет көрсету операторларын айқындау жөніндегі конкурсты өткізу қағидаларын және уәкілетті органның байланыс операторларына әмбебап қызметтер көрсету жөніндегі міндетті жүктеу тәртібін, байланыс операторларына қойылатын байланыстың әмбебап қызметтерін көрсету жөніндегі талаптарды, байланыстың әмбебап көрсетілетін қызметтерінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" 2017 жылғы 2 мамырдағы № 238 қаулылары;
"Мемлекеттік театрларға, концерттік ұйымдарға, мәдени-демалыс ұйымдарына, музейлерге және цирктерге субсидиялар төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 354 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12608 болып тіркелген);
"Әлеуметтік маңызы бар жолаушылар тасымалын жүзеге асыруға байланысты тасымалдаушылар шығындарын бюджет қаражаты есебінен субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 154 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11763 болып тіркелген);
"Тасымалдаушының әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығындарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 166 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген);

Пункты 12, 12-1 статьи 67 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 24 ноября 2014 года № 511 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной заявки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10007).
Приведение в соответствие, в том числе уменьшение излишне запланированных ассигнований на текущий финансовый год.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 2. По предоставлению трансфертов и бюджетных субсидий
Финансовые нарушения
***
2.​2.​1.​1
Неосуществление возврата в вышестоящий бюджет бюджетных средств на начало года неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году сумм целевых трансфертов, выделенных из вышестоящего бюджета, за исключением сумм разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан или местного исполнительного органа области в текущем финансовом году.
Пункты 5, 7, 8 статьи 44 Бюджетного кодекса.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​2.​1.​2
Нарушение порядка субсидирования, повлекшее необоснованное использование средств
Постановления Правительства Республики Казахстан:
от 31 декабря 2010 года № 1511 "Об утверждении Правил субсидирования авиамаршрутов";
от 2 мая 2017 года № 238 "Об утверждении Правил проведения конкурса по определению операторов универсального обслуживания, включая расчет размера субсидий и порядок возложения уполномоченным органом обязанности по оказанию универсальных услуг на операторов связи, требований к операторам связи по оказанию универсальных услуг связи, перечня универсальных услуг связи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан";
приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 354 "Об утверждении Правил выплаты субсидий государственным театрам, концертным организациям, культурно-досуговым организациям, музеям и циркам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12608);
приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 154 "Об утверждении Правил субсидирования за счет бюджетных средств убытков перевозчиков, связанных с осуществлением социально значимых перевозок пассажиров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11763);
приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 "Об утверждении Правил долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов № 11540);

"Ауыз сумен жабдықтаудың баламасыз көздері болып табылатын ерекше маңызды топтық және оқшау сумен жабдықтау жүйелерінен ауыз су беру жөніндегі көрсетілетін қызметтер құнын субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 161 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11299 болып тіркелген);
"Тұқым шаруашылығын дамытуды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 12 желтоқсандағы № 4-2/664 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10190 болып тіркелген);
"Әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушылардың шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау көлемдерін айқындау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 167 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11541 болып тіркелген);
өзге де салалық нормативтік құқықтық актілер.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.2.1.3
Нысаналы трансферттер және бюджеттік кредиттер сомаларын сомаларын нысаналы мақсаты бойынша пайдаланбау.
Бюджет кодексінің 44-бабының 4-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.1
Алдыңғы қаржы жылында бөлінген нысаналы даму трансферттері бойынша бюджеттік бағдарламаларда айқындалған жергілікті бюджеттік инвестициялардың тікелей нәтижелеріне қол жеткізілмесе де, төмен тұрған бюджеттерге нысаналы даму трансферттерін бөлу.
Бюджет кодексінің 46-бабының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.2
Төмен тұрған бюджеттерге нысаналы трансферттер аудару тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.4
Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау кезінде бюджет заңнамасы талаптарының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 45-бабының 8-тармағы,
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы № 139 бұйрығымен бекітілген Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесінің 2-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10068 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.5
Жалпы сипаттағы трансферттерді аудару тәртібінің және кезеңділігінің сақталмауы.

приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 161 "Об утверждении Правил субсидирования стоимости услуг по подаче питьевой воды из особо важных групповых и локальных систем водоснабжения, являющихся безальтернативными источниками питьевого водоснабжения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11299);
приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 декабря 2014 года № 4-2/664 "Об утверждении Правил субсидирования развития семеноводства" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10190);
приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 167 "Об утверждении методики определения объемов долгосрочного субсидирования расходов перевозчиков, осуществляющих перевозки пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11541);
иные отраслевые нормативные правовые акты.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​2.​1.​3
Использование не по целевому назначению сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов.
Пункт 4 статьи 44 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​1
Выделение целевых трансфертов на развитие нижестоящим бюджетам, при недостижении прямых результатов местных бюджетных инвестиций, определенных в бюджетных программах по целевым трансфертам на развитие, выделенным в предыдущий финансовый год.
Пункт 6 статьи 46 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​2
Нарушение порядка перечисления трансфертов нижестоящим бюджетам.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934);
Приведение в соответствии.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​4
Несоблюдение требований бюджетного законодательства при определении объема трансфертов общего характера.
Пункт 8 статьи 45 Бюджетного кодекса, пункт 2 Методики расчетов трансфертов общего характера, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 139 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10068).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​5
Несоблюдение порядка и периодичности перечисления трансфертов общего характера.

Бюджет кодексінің 45-бабының 11-тармағы.
Анықталған бұзушылықтарды жою.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.6
Алынған нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген нәтижелер туралы есептің берілмеуі және уақтылы берілмеуі.
Бюджет кодексінің 48-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы.
Нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізген нәтижелер туралы есепті беру арқылы олар анықталғаннан кейін бір ай ішінде сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.7
Нысаналы трансферттердің және бюджеттік кредиттердiң нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған сомаларының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органының актісіне сәйкес осы трансферттер мен кредиттердi бөлген жоғары тұрған бюджетке уақтылы қайтарылмауы.
Бюджет кодексінің 44-бабының 4-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.8
Мыналардың:
өткен қаржы жылында бөлінген, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органының шешімімен пайдалануға (толық пайдалануға) рұқсат етілген нысаналы даму трансферттерінің қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларының оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке ағымдағы қаржы жылының соңына дейін;
республикалық, облыстық немесе аудандық (облыстық маңызы бар қала) бюджеттен бөлінген, олар бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі, облыстың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ағымдағы қаржы жылында одан әрі пайдалану (толық пайдалану) туралы шешім қабылдамаған нысаналы трансферттердің өткен қаржы жылында пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) сомаларының жыл басындағы бюджет қаражатының қалдықтары есебінен ағымдағы қаржы жылының 1 наурызына дейін оларды бөлген жоғары тұрған бюджетке уақтылы қайтарылмауы.
Бюджет кодексінің 44-бабының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.9
Жоғары тұрған бюджеттен нысаналы даму трансферттерін бөлу кезінде төмен тұрған жергілікті бюджеттен бюджеттік инвестицияларды қоса қаржыландыру туралы шарттардың бұзылуы.
Бюджет кодексінің 46-бабының 5-1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.10
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін нысаналы даму трансферттері есебінен іске асырылатын жергілікті бюджеттік инвестициялардың сметалық құнын ұлғайту кезіндегі бұзушылықтар.

Пункт 11 статьи 45 Бюджетного кодекса.
Устранение выявленных нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​6
Непредставление и несвоевременное представление отчета о результатах, достигнутых за счет использования полученных целевых трансфертов.
Подпункт 3) пункта 1 статьи 48 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие путем представления отчета о достигнутых результатах, за счет
использования целевых
трансфертов в течение месяца после их обнаружения.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​7
Несвоевременный возврат использованных не по целевому назначению сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов согласно акту органа государственного аудита и финансового контроля, подлежащих обязательному возврату в вышестоящий бюджет, выделивший данные трансферты и кредиты.
Пункт 4 статьи 44 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​8
Несвоевременный возврат:
неиспользованных (недоиспользованных) в течение финансового года сумм целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных использовать (доиспользовать) по решению Правительства Республики Казахстан, местного исполнительного органа области или района (города областного значения), в вышестоящий бюджет, выделивший их, до конца текущего финансового года;
неиспользованных (недоиспользованных) в истекшем финансовом году суммы целевых трансфертов, выделенных из республиканского, областного или районного (города областного значения) бюджета, по которым Правительством Республики Казахстан, местным исполнительным органом области или района (города областного значения) не было принято решение о дальнейшем использовании (доиспользовании) в текущем финансовом году, в вышестоящий бюджет, выделивший их, до 1 марта текущего финансового года за счет остатков бюджетных средств на начало года.
Пункт 7 статьи 44 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​9
Нарушение условия о софинансировании бюджетных инвестиций из нижестоящего местного бюджета при выделении целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета.
Пункт 5-1 статьи 46 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​10
Нарушение при увеличении сметной стоимости местных бюджетных инвестиций, реализуемых за счет целевых трансфертов на развитие из вышестоящего бюджета.

Бюджет кодексінің 46-бабының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.11
Жалпы сипаттағы трансферттерді аударуда кезеңділік тәртібі мен нормаларының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 45-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.12
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетiне (бұдан әрі – Есеп комитеті) бюджеттік бағдарламаларға (кіші бағдарламаларға) сәйкес, бөлінген нысаналы трансферттерді пайдалану есебінен қол жеткізілген тікелей және түпкілікті нәтижелер туралы есептерді уақтылы ұсынбау.
Бюджет кодексінің 46-бабының 17-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.13
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері қаржыландыру жоспарларына өзгерістер енгізу кезіндегі бұзушылықтар.
Бюджет кодексінің 85-бабының 9-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.14
Республикалық (облыстық) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бір бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) ішінде қаражатты қайта бөлген кездегі бұзушылықтар.
Бюджет кодексінің 85-бабының 9-1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.15
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстардың жылдық көлемін өзгертпей қаражатты қайта бөлген кездегі бұзушылықтар.
Бюджет кодексінің 85-бабының 9-3-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.2.2.16
Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуына ағымдағы бағалау жүргізу және бюджетті атқару жөніндегі орталық және жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау бойынша бірыңғай дерекқор қалыптастыруы үшін Есеп комитетіне төлемдер бойынша түсімдердің және қаржыландырудың жиынтық жоспарын, бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын, мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларын, сондай-ақ жоғарыда көрсетілген құжаттарға енгізілген өзгерістерді осындай өзгерістердің негіздемелерімен бірге уақтылы ұсынбау.
Бюджет кодексінің 85-бабының 11-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
3-тарау. Бюджеттік кредиттер
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.3.1.1.
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысу мақсатына бюджеттік кредиттер беру, қарыз алушылардың шаруашылық қызметінің залалдарын, сенім артылғандарға (агенттерге) қызмет көрсету ақысын жабу.

Пункт 7 статьи 46 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​11
Несоблюдение порядка и норм периодичности перечисления трансфертов общего характера.
Статья 45 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​12
Несвоевременное представление в Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) отчетов о прямых и конечных результатах, достигнутых за счет использования выделенных целевых трансфертов, в соответствии с бюджетными программами (подпрограммами).
Пункт 17 статьи 46 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​13
Нарушение при внесении администраторами бюджетных программ изменений в планы финансирования.
Пункт 9 статьи 85 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​14
Нарушение при перераспределении средств администраторами республиканских (областных) бюджетных программ внутри одной бюджетной программы (подпрограммы).
Пункт 9-1 статьи 85 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​15
Нарушение при перераспределении средств администраторами бюджетных программ без изменения годового объема расходов по бюджетной программе.
Пункт 9-3 статьи 85 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​2.​2.​16
Несвоевременное направление в Счетный комитет для проведения текущей оценки исполнения республиканского и местного бюджетов и формирования единой базы данных по государственному аудиту и финансовому контролю центральными и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета сводного плана поступлений и финансирования по платежам, планов финансирования по обязательствам и платежам администраторов бюджетных программ, индивидуальных планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений, а также внесенных изменений в вышеуказанные документы с обоснованиями таких изменений.
Пункт 11 статьи 85 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие
Дисциплинарная ответственность.
Глава 3. Бюджетные кредиты
Финансовые нарушения
***
2.​3.​1.​1.
Предоставление бюджетных кредитов на цели участия в уставных капиталах юридических лиц, покрытие убытков хозяйственной деятельности заемщиков, оплату услуг поверенным (агентам).

Бюджет кодексінің 171-бабының 3-тармағы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.3.1.2
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан, бюджеттік кредиттерді беру шарттарының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 171-бабының 4-тармағы, 180, 181-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.3.1.3
Бюджеттік кредиттің өтелмеуі.
Бюджет кодексінің 172-бабының 1), 3) тармақшалары, 183-бабының 2-тармағы, 191, 192-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.3.1.4
Қарыз алушының және түпкілікті қарыз алушының бюджеттік кредит қаражатын бюджеттік бағдарлама мен кредиттік шартта және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделмеген мақсаттарға пайдалануы.
Бюджет кодексінің 44-бабының 4-тармағы, 190-бабы;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 233-бабының 2-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.3.1.5
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан, бюджеттік кредитті қайта құрылымдау тәртібінің сақталмауы.
Бюджет кодексінің 193-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.3.1.6
Бюджеттерден берілген кредиттерді, қарыздарды өтеуден түскен түсімдердің тиісті бюджетке есепке жатқызылмауы.
Бюджет кодексінің 49-бабының 1, 3, 4, 5-тармақтары және 50-52-1-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.3.2.1
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпаған, бюджеттік кредиттерді беру шарттарының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 171-бабының 4-тармағы, 180, 181-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.3.2.2
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпайтын, бюджеттік кредиттің уақтылы өтелмеуі.
Бюджет кодексінің 172-бабының 1), 4) тармақшалары, 183-бабының 2-тармағы, 191, 192-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.3.2.3
Бюджеттік кредиттерді, соның ішінде оларды беру кезінде қажетті құжаттарды ұсыну жөніндегі рәсімдердің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 188-бабы;
"Бюджет кредиттерін тіркеу, есепке алу және мониторингі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы № 30 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5549 болып тіркелген);
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 236-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.3.2.4
Жергілікті атқарушы органнан бюджеттік кредит бойынша берешек сомасын және/немесе нысаналы мақсаты бойынша пайдаланылмаған бюджеттік кредит сомасын өндіріп алу жөніндегі рәсімдердің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.3.2.5
Бюджеттік кредит бойынша берешекті өтеу есебінен өндіріп алынған мүлікті мемлекеттік меншікке өткізу және (немесе) айналдыру, сондай-ақ бюджеттік кредитті өтеу бойынша кредитордың талаптарын тоқтату тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.3.2.6
Бюджеттік кредит өтелмеген немесе уақтылы өтелмеген жағдайларда, тапсырыс берушінің айыппұл санкцияларын өндіріп алу жөнінде шаралар қабылдамауы, уақтылы қабылдамауы.
Бюджет кодексінің 172-бабының 1), 3) тармақшалары, 183-бабының 2-тармағы, 191, 192-баптары;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.

Пункт 3 статьи 171 Бюджетного кодекса.
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​3.​1.​2
Несоблюдение условий предоставления бюджетных кредитов, повлекшее необоснованное использование средств.
Пункт 4 статьи 171, статьи 180, 181 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​3.​1.​3
Непогашение бюджетного кредита.
Подпункты 1), 3) статьи 172, пункт 2 статьи 183, статьи 191, 192 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​3.​1.​4
Использование заемщиком и конечным заемщиком средств бюджетного кредита на цели, не предусмотренные бюджетной программой и кредитным договором и бюджетным законодательством Республики Казахстан.
Пункт 4 статьи 44, статья 190 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Административная ответственность.
Часть 2 статьи 233 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​3.​1.​5
Несоблюдение порядка реструктуризации бюджетного кредита, повлекшее необоснованное использование средств.
Статья 193 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​3.​1.​6
Незачисление в соответствующий бюджет поступлений от погашения выданных из бюджетов кредитов, займов.
Пункты 1, 3, 4, 5 статьи 49 и статьи 50 – 52-1 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​3.​2.​1
Несоблюдение условий предоставления бюджетных кредитов, не повлекшее необоснованное использование средств
Пункт 4 статьи 171, статьи 180, 181 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​3.​2.​2
Несвоевременное погашение бюджетного кредита, не повлекшее необоснованное использование средств
Подпункты 1), 4) статьи 172, пункт 2 статьи 183, статьи 191, 192 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​3.​2.​3
Нарушение процедур по предоставлению бюджетных кредитов, в том числе документов, необходимых при их предоставлении.
Статья 188 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 30 "Об утверждении Правил регистрации, учета и мониторинга бюджетных кредитов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5549), приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Административная
ответственность
Статья 236 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​3.​2.​4
Нарушение процедуры по взысканию суммы задолженности по бюджетному кредиту у местного исполнительного органа и/или суммы бюджетного кредита, использованной не по целевому назначению.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​3.​2.​5
Нарушение порядка реализации и (или) обращения в государственную собственность имущества, взысканного в счет погашения задолженности по бюджетному кредиту, а также прекращения требований кредитора по погашению бюджетного кредита.
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​3.​2.​6
Непринятие, принятие несвоевременных мер заказчиком по взысканию штрафных санкций в случаях непогашения или несвоевременного погашения бюджетного кредита.
Подпункты 1), 3) статьи 172, пункт 2 статьи 183, статьи 191, 192 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.

4-тарау. Күрделі шығындар
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.4.1.1
Уақытша ғимараттар мен құрылыстардан жобалау-сметалық құжаттамада көзделген қаражатты қайтаруды қамтамасыз етпеу.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 60-тармағының 1-тармағы.
Бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.4.1.2
Жұмыс құнын ұлғайту мақсатында жобалаушының жобалау-сметалық құжаттамадағы жұмыстардың көлемін арттыруы (нормативтерді, прейскуранттарды сақтамау).
1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) – (бұдан әрі – Азаматтық кодекс (Ерекше бөлім) 667-бабы,
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.4.1.3
Құрылыс процесінде орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаж жұмыстарының бекітілген жобалау-сметалық құжаттама талаптарының сақталмауы және олардың сәйкессіздігіне жол беру.
Азаматтық кодекстің (Ерекше бөлім) 654-бабының 1-тармағы;
"Қазақстан Республикасын-дағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңынын 60-бабының 1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.4.1.4
Мердігердің (жобалаушының) сапасыз жобалау-сметалық құжаттама әзірлеуі, сондай-ақ жобаны іске асыру кезінде жобалау-сметалық құжаттама құнының артуына әкеп соғатын, іздестіру жұмыстарын сапасыз орындау.
Азаматтық кодекстің (Ерекше бөлім) 672-бабының 1-тармағы.
Жобалаушыға қатысты жобалау-сметалық құжаттамын өтеусіз түзету және қажетті қосымша іздестіру жұмыстарын орындау бойынша талап арыз жұмыстарын жүргізу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.1
Жөндеу жұмыстарының түрлерінің күрделі жөндеуге жататын ағымдағы жөндеу кезінде орындалатын жұмыстардың тізбесіне сәйкес келмеуі
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.2
Объектілерді тұрғызу және реконструкциялау кезінде құрылыс, құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын мемлекеттік сараптамадан өтпеген, бекітілмеген жобалау құжаттамасымен жүргізу және объектілерді тұрғызу және реконструкциялау, құрылыс материалдарын, бұйымдары мен құрылымдарын дайындау бойынша құрылыс-монтаж, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу кезінде нормативтік құжаттарда көзделген атқарушылық техникалық құжаттаманы ресімдеу қағидаларының бұзылуы.
Бюджет кодексінің 157-бабының 2-тармағы;
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.

Глава 4. Капитальные затраты
Финансовые нарушения
***
2.​4.​1.​1
Необеспечение возврата средств, предусмотренных проектно-сметной документацией, от временных зданий и сооружений.
Пункт 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​4.​1.​2
Завышение объемов работ (несоблюдение нормативов, прейскурантов) проектировщиком проектно-сметной документации в целях увеличения стоимости работ.
Статья 667 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (далее – Гражданский кодекс (Особенная часть), статья 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​4.​1.​3
Несоблюдение в процессе строительства и допущение несоответствия выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ требованиям утвержденной проектно-сметной документации.
Пункт 1 статьи 654 Гражданского кодекса (Особенная часть), пункт 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан";
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​4.​1.​4
Разработка подрядчиком (проектировщиком) некачественной проектно-сметной документации, а также некачественное выполнение изыскательских работ, повлекшее увеличение стоимости проектно-сметной документации при реализации проекта.
Пункт 1 статьи 672 Гражданского кодекса (Особенная часть).
Проведение претензионной работы в отношении проектировщика по безвозмездной корректировке проектно-сметной документации и выполнении необходимых дополнительных изыскательских работ.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​1
Несоответствие видов ремонтных работ перечню работ, выполняемых при текущем ремонте, относящихся к капитальному ремонту.
Пункт 1 статьи 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​2
Производство строительных, строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ при возведении и реконструкции объектов без утвержденной проектной документации, не прошедшей государственную экспертизу, и нарушение правил оформления исполнительной технической документации, предусмотренной нормативными документами, при производстве строительно-монтажных, ремонтно-восстановительных работ по возведению и реконструкции объектов, изготовлению строительных материалов, изделий и конструкций.
Пункт 2 статьи 157 Бюджетного кодекса, статья 60 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.

ӘҚтК-нің 314, 315-баптары.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.3
Құрылысы аяқталған объектiлердi пайдалануға қабылдау және берудің, сондай-ақ пайдалану процесiнде оларды күтiп-ұстаудың заңнамада белгiленген тәртiбiн бұзу, соның ішінде:
бюджет шығынына әкеп соғатын, пайдалануға берілмеген құрылыс объектiлерiн пайдалану;
мемлекеттік қабылдау комиссиясының толық бітпеген құрылыс объектiлерiн қабылдауы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17, 73- баптары.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.4
Құрылыстың (құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізудің) құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат алынбай, құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізудің басталғаны туралы мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауын жүзеге асыратын органдарды хабардар етпей жүзеге асырылуы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 1-тармағының 5) тармақшасы және 68-бабының 2, 12-тармақтары.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 463-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.5
Құрылыстың сәулет-құрылыс бақылауының және қадағалауының сүйемелдеуінсіз, техникалық және авторлық қадағалаусыз жүзеге асырылуы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 1-тармағының 6) тармақшасы, 34, 34-1-баптары.
Сәйкес келтіру.
.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 321-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.6
Мемлекет мұқтаждарын қамтамасыз етуге байланысты, қала салу мақсатында жер учаскелерін таңдау және беру (учаскені құрылысқа пайдалануға рұқсат алу), сондай-ақ алып қоюдың заңнамада белгiленген тәртiбiнен ауытқу.
Азаматтық кодекстің (Ерекше бөлім) 658-бабы, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 1-тармағының 3) тармақшасы, 68-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.7
Жерге меншік құқығы болмаса да, құрылыс процесінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркемей, құрылысты жүзеге асыру.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексінің 43-бабы 1-тармағының 9) тармақшасы, "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.8
Мемлекеттік сатып алуларға жатпайтын барлық мердігерлік жұмыстар құнының шартта көзделген, жиынтығында үштен екi бөлiгiнен астамын қосалқы мердiгерлiкке беру.

Статьи 314, 315 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​3
Нарушение установленного законодательством порядка приемки и ввода в эксплуатацию завершенных строительством объектов, а также их содержания в процессе эксплуатации в том числе:
использование невведенного в эксплуатацию объектов строительства, повлекшее затраты из бюджета;
принятие государственной приемочной комиссией объектов строительства при его неполной готовности.
Статьи 17, 73 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​4
Осуществление строительства (производства строительно-монтажных работ) без разрешения на проведение строительно-монтажных работ, без уведомления органов, осуществляющих государственный архитектурно-строительный контроль, о начале производства строительно-монтажных работ.
Подпункт 5) пункта 1 статьи 17, пункты 2, 12 статьи 68 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статьи 463 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​5
Осуществление строительства без сопровождения архитектурного строительного контроля и надзора, технического и авторского надзоров.
Подпункт 6) пункта 1 статьи 17, статьи 34, 34-1 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 321 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​6
Отклонение от установленного в законодательном порядке выбора и предоставления (разрешения на использование), а также изъятия земельных участков для градостроительных целей, связанных с обеспечением государственных нужд
Статья 658 Гражданского кодекса (Особенная часть), подпункт 3) пункта 1 статьи 17, статья 68 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​7
Осуществление строительства при отсутствии права собственности на земли и без государственной регистрации прав на недвижимое имущество в процессе строительства.
Подпункт 9) пункта 1 статьи 43 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, статья 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​8
Передача на субподряд в совокупности более двух третей предусмотренных договором стоимости всех подрядных работ, не относящиеся к государственным закупкам.

"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 66-бабының 11-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.9
Техникалық-экономикалық негіздемені және жобалау-сметалық құжаттаманы уақтылы бекітпеу және бекітуге ұсынбау.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларының 4-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген).
Шарттың орындалуы аяқталмаған жағдайда сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.10
Техникалық-экономикалық негіздемелердің және (немесе) жобалау-сметалық құжаттаманың бекітілетін негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді, оның ішінде құрылыстың есеп айырысу (техникалық-экономикалық негіздемелер үшін) немесе сметалық (жобалау-сметалық құжаттамасы үшін) құнын көрсетпей бекітілуі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларының 9-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.11
Бекітілгенінен кейін үш жыл ішінде жобалау-сметалық құжаттама әзірленбеген және бекітілмеген техникалық-экономикалық негіздеме бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізілуі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларының 12-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.4.2.12
Ескірген жобалау-сметалық құжаттама бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізілуі.

Пункт 11 статьи 66 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​9
Несвоевременное утверждение и предоставление на утверждение технико-экономического обоснования и проектно-сметной документации.
Пункт 4 Правил утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10632).
Приведение в соответствие в случае незаверше-ния исполнения договора.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​10
Утверждение технико-экономических обоснований и (или) проектно-сметной документации без указания утверждаемых основных технико-экономических показателей, в том числе расчетной (для технико-экономических обоснований) или сметной (для проектно-сметной документации) стоимости строительства.
Пункт 9 Правил утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10632).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​11
Проведение строительно-монтажных работ по Технико-экономическому обоснованию, по которому в течение трех лет после ее утверждения не была разработана и утверждена проектно-сметная документация.
Пункт 12 Правил утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10632).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​4.​2.​12
Проведение строительно-монтажных работ по устаревшей проектно-сметной документации.

Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 2 сәуірдегі № 304 бұйрығымен бекітілген Бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен объектілерді салуға арналған жобаларды (техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалау-сметалық құжаттаманы) бекіту қағидаларының 13-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10632 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
5-тарау. Байланысты гранттар, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздар, мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздар
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.5.1.1
Байланысты гранттарды алушы мемлекеттік ұйымдардың алынған байланысты гранттарды байланысты грант туралы келісімде көзделмеген мақсаттарға пайдалануы.
Бюджет кодексінің 169-бабының 1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.5.1.2
Мемлекет кепілдік берген қарыздардың және мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздың қаражатын қарыз талаптарында көзделмеген және кепілгерлік шартында көзделмеген мақсаттарға, сондай-ақ мемлекеттік органдарға кредит беруге пайдалану.
Бюджет кодексінің 224, 235-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 233-бабының 3-бөлігі.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарыз алу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.2
Қарыз қаражаты есебінен тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша конкурстар өткізу шарттарының сақталмауы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.3
Мемлекет кепілдік берген қарыздарды алу және пайдалану тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.4
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен мемлекеттiк емес қарыздар қаражатының есебiнен қаржыландыру үшiн инвестициялық жобаларды iрiктеу тәртiбiнiң бұзылуы.
"Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген),
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.5
Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепілдіктерімен мемлекеттік емес қарыздардың қаражаты есебінен қаржыландыруға арналған инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру, қарау және бекіту тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.6
Мемлекеттiк емес қарыздар бойынша мемлекеттiк кепiлдiктер беру рәсiмдерiнiң бұзылуы.
Бюджет кодексінің 215, 216-баптары, "Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, оған қажетті сараптамаларды жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, іске асырылуын мониторингілеу және бағалау және бюджеттік кредиттеудiң орындылығын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 129 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9938 болып тіркелген),
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.7
Қазақстан Республикасы жергілікті атқарушы органдарының қарыз алу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.8
Мемлекет кепілдік берген қарызды, мемлекет кепілгерлігімен қарызды алушының қаржылық жай-күйінің мониторингі тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.9
Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекеттің кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету жөніндегі төлемдерді, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган шығарған мемлекеттік бағалы қағаздарды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында сатып алуды, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді өтеу, оларға қызмет көрсету, жоспарлау тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.10
Үкіметтік қарыздарды, жергілікті атқарушы органдардың қарыздарын және мемлекеттік кепілдіктермен, мемлекет кепілгерлігімен қамтамасыз етілген мемлекеттік емес қарыздарды өтеу және оларға қызмет көрсету бойынша, сондай-ақ үкіметтік қарыздарды хеджирлеу жөніндегі мәмілелер бойынша төлемдерді жүзеге асыру тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.11
Үкіметтік сыртқы қарыздар, байланысты гранттар қаражаты және бірлесіп қаржыландыру қаражаты есебінен қаржы операцияларын жүзеге асыру тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.5.2.12
Мемлекет кепілгерлігімен қарыздар алу және оларды пайдалану, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігі бойынша міндеттемелерді орындауға бөлінген республикалық бюджет қаражатын қайтару тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.

Пункт 13 Правил утверждения проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, утвержденных приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 апреля 2015 года № 304 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10632).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 5. Связанные гранты, государственные и гарантированные государством займы, займы, привлекаемые под поручительство государства
Финансовые нарушения
***
2.​5.​1.​1
Использование полученных связанных грантов государственными организациями-получателями связанных грантов на цели, не предусмотренные соглашением о связанном гранте.
Пункт 1 статьи 169 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​5.​1.​2
Использование средств гарантированных государством займов и займа, привлекаемого под поручительство государства на цели, не предусмотренные условиями займа и не предусмотренные договором поручительства, а также на кредитование государственных органов.
Статьи 224, 235 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Административная ответственность.
Часть 3 статьи 233 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​1
Нарушение порядка заимствования Правительством Республики Казахстан.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​2
Несоблюдение условий проведения конкурсов по закупкам за счет средств займов товаров, работ и услуг.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​3
Нарушение порядка получения и использования гарантированных государством займов.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​4
Нарушение порядка отбора инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан.
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9938), приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​5
Нарушение порядка формирования, рассмотрения и утверждения перечня инвестиционных проектов для финансирования за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии Республики Казахстан.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​6
Нарушение процедур предоставления государственных гарантий по негосударственным займам.
Статьи 215, 216 Бюджетного кодекса, приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 129 "Об утверждении Правил разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций и определения целесообразности бюджетного кредитования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9938), приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​7
Нарушение порядка заимствования местными исполнительными органами Республики Казахстан.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​8
Нарушение порядка мониторинга финансового состояния заемщика, получившего гарантированный государством заем, заем под поручительство государства.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​9
Нарушение порядка погашения, обслуживания, планирования платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, займов местных исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями, поручительствами государства, покупки выпущенных центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета государственных ценных бумаг на организованном рынке ценных бумаг, а также платежей по сделкам по хеджированию правительственных займов.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​10
Нарушение порядка осуществления платежей по погашению и обслуживанию правительственных займов, займов местных исполнительных органов и негосударственных займов, обеспеченных государственными гарантиями, поручительствами государства, а также по сделкам по хеджированию правительственных займов.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​11
Нарушение порядка осуществления финансовых операций за счет средств правительственных внешних займов, связанных грантов и средств софинансирования.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​5.​2.​12
Нарушение порядка получения и использования займов под поручительства государства, а также возврата средств республиканского бюджета, выделенных на исполнение обязательств по поручительству государства.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.

6-тарау. Бюджеттік инвестициялар және концессиялық жобалар
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.6.1.1
Техникалық шешімдердің өзгеруіне және қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын қосымша шығыстарға әкеп соғатын бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, бюджеттік инвестициялық жобаларды оның техникалық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізбей, кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жасай отырып, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру.
Бюджет кодексінің 157-бабының 1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.6.1.2
Жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге немесе оған бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеде немесе бюджеттік инвестициялық жобаның үлгі жобасында көзделмеген, қосымша бюджет шығыстарына әкеп соғатын қосымша компоненттерді енгізуге байланысты бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнын бюджет комиссиясының қарауынсыз және ұсынысынсыз ұлғайтуы.
Бюджет кодексінің 157-бабының 5-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар *****
2.6.2.1
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға инвестициялық және концессиялық ұсыныстарды негізсіз беруі.
Бюджет кодексінің 153-бабының 5-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.2
Техникалық шешімдердің өзгеруіне және қосымша шығыстарға әкеп соғатын, қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соқпаған, бюджеттік инвестициялық жобаның белгіленген техникалық-экономикалық параметрлері өзгерген жағдайда, бюджеттік инвестициялық жобаларды оның техникалық-экономикалық негіздемесіне түзету жүргізбей, кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қажетті сараптамаларды жасай отырып, бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру.
Бюджет кодексінің 157-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.3
Республикалық немесе жергiлiктi бюджетке енгiзiлмеген бюджеттiк инвестициялық жобалар бойынша жобалау-сметалық құжаттама әзiрлеу.
Бюджет кодексінің 157-бабының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.4
Бюджеттік инвестициялық және концессиялық жобалардың, концессиялық жобаларды консультативтік сүйемелдеудің техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптаманы жүргізуді қаржыландыруға қаражат бөлу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.5
Бюджеттік инвестициялар және концессия мәселелері бойынша құжаттаманы сараптамадан өткiзудi және бағалауды қаржыландыруға қаражат бөлу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.6
Концессиялық міндеттемелерді есепке алу және оларды мониторингілеу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген),
"Өз қызметін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты бойынша жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтерді (бағаларды, алымдар мөлшерлемелерін) қалыптастыру және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 743 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12526 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.7
Республикалық және жергілікті бюджеттік инвестицияларды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын айқындау өлшемшарттарының сақталмауы.

Глава 6. Бюджетные инвестиции и концессионные проекты
Финансовые нарушения
***
2.​6.​1.​1
Реализация бюджетных инвестиционных проектов без проведения корректировки его технико-экономического обоснования с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, повлекшее необоснованное использование средств.
Пункт 1 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​6.​1.​2
Увеличение сметной стоимости бюджетных инвестиционных проектов в связи с корректировкой проектно-сметной документации или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном технико-экономическом обосновании или типовом проекте бюджетного инвестиционного проекта, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.
Пункт 5 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​1
Представление администраторами бюджетных программ в уполномоченный орган по государственному планированию необоснованных инвестиционных и концессионных предложений.
Пункт 5 статьи 153 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​2
Реализация бюджетных инвестиционных проектов без проведения корректировки его технико-экономического обоснования с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан в случае изменения установленных технико-экономических параметров бюджетного инвестиционного проекта, влекущих за собой изменение технических решений и дополнительные расходы, не повлекшее необоснованное использование средств.
Пункт 1 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​3
Разработка проектно-сметной документации по бюджетным инвестиционным проектам, не включенным в республиканский или местный бюджет.
Пункт 6 статьи 157 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​4
Нарушение порядка распределения средств на финансирование разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономических обоснований бюджетных инвестиционных и концессионных проектов, консультативного сопровождения концессионных проектов.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​5
Нарушение порядка распределения средств на финансирование экспертизы и оценки документации по вопросам бюджетных инвестиций и концессии.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​6
Нарушение порядка учета и мониторинга концессионных обязательств.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934), приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 743 "Об утверждении Правил формирования и утверждения тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественных монополий, осуществляющих свою деятельность по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12526).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​7
Несоблюдение критериев определения республиканских и местных бюджетных инвестиций и проектов государственно-частного партнерства.

Бюджет кодексінің 151-бабының 3-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.8
Инвестициялық жобаларға сараптама жүргізу бойынша нормалар мен талаптардың сақталмауы.
Бюджет кодексінің 152-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.9
Бюджеттік инвестициялық жобаларды бюджет жобасына қосу кезінде нормалар мен талаптардың сақталмауы.
Бюджет кодексінің 153-бабының 7-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.10
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жоспарлау кезінде шарттардың сақтамалмауы.
Бюджет кодексінің 154-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.11
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы жоспарланатын бюджеттiк инвестицияларды iрiктеу нормаларының сақталмауы.
Бюджет кодексінің 154-бабының 4, 12-тармақтары.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.6.2.12
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттарын жасау тәртібінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 158-1-бабының 1-тармағы, "Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы" 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
7-тарау. Мемлекет міндеттемелерінің орындалуы
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.7.1.1
Мемлекеттік кепілдіктерді, кепілгерліктерді беру шарттарының, талаптары мен рәсімдерінің бұзылуы.
Бюджет кодексінің 215, 228-баптары, "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 236-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.7.1.2
Мемлекеттік мекемелердің міндеттемелерін қабылдауға қойылатын тәртіп пен талаптардың бұзылуы.
Бюджет кодексінің 96-бабы, "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
8-тарау. Нысаналы салымдар
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.8.1.1
Нысаналы салымның Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған мақсаттарға бағытталмауы.

Пункт 3 статьи 151 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​8
Несоблюдение норм и требований по проведению экспертизы инвестиционных проектов.
Статья 152 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​9
Несоблюдение норм и требований при включении в проект бюджета бюджетных инвестиционных проектов.
Пункт 7 статьи 153 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​10
Несоблюдение условий при планировании бюджетных инвестиции посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц.
Пункт 1 статьи 154 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​11
Несоблюдение норм отбора бюджетных инвестиций, планируемых посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц.
Пункты 4, 12 статьи 154 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​6.​2.​12
Нарушение порядка составления договоров государственно-частного партнерства.
Пункт 1 статьи 158-1 Бюджетного кодекса, Закон Республики Казахстан от 31 октября 2015 года "О государственном частном партнерстве".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 7. Выполнение обязательств государства
Нарушения процедурного характера
*****
2.​7.​1.​1
Нарушение условий, требований и процедур предоставления государственных гарантий, поручительств.
Статьи 215, 228 Бюджетного кодекса;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 236 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​7.​1.​2
Нарушение порядка и требований к принятию обязательств государственными учреждениями.
Статья 96 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 8. Целевые вклады
Финансовые нарушения
***
2.​8.​1.​1
Направление целевого вклада не на цели, определенные в законодательных актах Республики Казахстан.

Бюджет кодексінің 39-1-бабының 2-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
9-тарау. Мемлекеттік борыш
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.9.1.1.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік борышты өтеу және оған қызмет көрсету жөніндегі міндеттемелерінің орындалмауы немесе тиісінше орындалмауы.
Бюджет кодексінің 42-бабы, "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.9.1.2.
Жергiлiктi атқарушы органның борышын өтеуге және қызмет көрсетуге арналған шығыстар көлемiнің тиiстi қаржы жылына арналған жергiлiктi бюджет кiрiстерiнің 10%-нан артық асып кетуі.
Бюджет кодексінің 210-бабының 3-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.9.2.1.
Мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген борышты, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борышты мониторингілеу тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.9.2.2.
Мемлекеттік борыштың және мемлекет кепілдік берген борыштың, мемлекеттің кепілгерлігі бойынша борыштың тәуекелдерін басқару тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.9.2.3.
Мемлекет алдындағы борыштың тәуекелдерін басқару тәртібінің бұзылуы.
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
10-тарау. Нысаналы аударым
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.10.1.1.
Республикалық бюджеттен төленетін нысаналы аударым бойынша нормалар мен талаптардың бұзылуы.
Бюджет кодексінің 39-2-тармағы, "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.

Пункт 2 статьи 39-1 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 9. Государственный долг
Финансовые нарушения
***
2.​9.​1.​1.
Неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательства Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов по погашению и обслуживанию государственного долга.
Глава 42 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​9.​1.​2.
Превышение объема расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа более десяти процентов от дохода местного бюджета на соответствующий финансовый год.
Пункт 3 статьи 210 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​9.​2.​1.
Нарушение порядка мониторинга государственного и гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​9.​2.​2.
Нарушение порядка управления рисками государственного долга, гарантированного государством долга, долга по поручительствам государства.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​9.​2.​3.
Нарушение порядка управления рисками долга перед государством.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Глава 10. Целевое перечисление
Нарушения процедурного характера
*****
2.​10.​1.​1.
Нарушение норм и требований по целевому перечислению из республиканского бюджета.
Статья 39-2 Бюджетного кодекса, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.

11-тарау. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнама бұзушылықтары
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.1
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша өнім берушінің қабылдаған міндеттемелері орындалмаған не тиісінше орындалмаған жағдайларда тапсырыс берушінің тұрақсыздық айыбын өндіріп алу жөніндегі шараларды қабылдамауы, уақтылы қабылдамауы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабының 24-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.2
Қаражаттың негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан, әлеуетті өнім берушілерге және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) конкурстық құжаттамада Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген біліктілік талаптарын белгілеу.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 5-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.3
Мемлекеттік сатып алу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда әлеуетті өнiм берушiнің мемлекеттiк сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етудi енгiзбеуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабының 9-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.4
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген жағдайларда мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асырудан бас тарту.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 10-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 3-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.5
Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес көзделген мерзімде мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасудан жалтаруы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабы.
Анықталған бұзушылықтарды жою.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.6
Тапсырыс берушінің мемлекеттiк сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспары) мемлекеттік сатып алу веб-порталында уақтылы орналастырмауы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 3-тармағы.
Анықталған бұзушылықтарды жою.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.7
Тапсырыс берушінің мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына айына бір реттен көп өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуі.

Глава 11. Нарушения законодательства о государственных закупках
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​1
Непринятие, принятие несвоевременных мер заказчиком по взысканию неустойки в случаях неисполнения либо ненадлежащего исполнения принятых поставщиком обязательств по договору о государственных закупках.
Пункт 24 статьи 43 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​2
Установление в конкурсной документации к потенциальным поставщикам и (или) к привлекаемым ими субподрядчикам (соисполнителям) квалификационных требований, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Статья 9 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 5 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​3
Невнесение потенциальным поставщиком обеспечения исполнения договора о государственных закупках в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 9 статьи 43 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​4
Отказ от осуществления государственных закупок в случаях, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 10 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 3 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​5
Уклонение заказчика от заключения договора о государственных закупках в предусмотренные сроки, согласно законодательству Республики Казахстан о государственных закупках.
Статья 44 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Устранение выявленных нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​6
Несвоевременное размещение заказчиком годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок) на веб-портале государственных закупок.
Пункт 3 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Устранение выявленных нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​7
Внесение заказчиком изменения и (или) дополнения в годовой план государственных закупок более одного раза в месяц.

"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағы.
Анықталған бұзушылықтарды жою.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.8
Шартты жеңілдіктердің қолданылмауы немесе құқыққа сыйымсыз қолданылуы.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 155-159-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.9
Тапсырыс берушінің тiркелуге жататын мемлекеттiк сатып алу туралы шартты бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесіне ұсынбауы, уақтылы ұсынбауы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.10
Мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алудың негізсіз жүзеге асырылуы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 39-бабының 3-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ҚР ӘҚтК-нің 207-бабы.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.11
Конкурстық өтінімді орындауға салынған қамтамасыз етудің уақтылы қайтарылмауы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.12
Тапсырыс берушінің тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы есепті веб-порталда орналастырмауы, уақтылы орналастырмауы. Есепте өнім берушіні таңдау негіздемесінің, жасалған шарттың бағасының, сондай-ақ шарттың өзге де талаптарының болмауы.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 380-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.13
Конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасын алдын ала талқылау шеңберінде түскен конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына ескертулерді уақтылы қарамау, сол сияқты мемлекеттік сатып алудың веб-порталына конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасын алдын ала талқылау хаттамасын, сондай-ақ конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) мәтінін уақтылы орналастырмау.

Пункт 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Устранение выявленных нарушений.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​8
Неправомерное применение условных скидок.
Пункты 155-159 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12590).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​9
Непредставление, несвоевременное представление заказчиком договора о государственных закупках, подлежащего регистрации, в соответствующее территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Пункт 2 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​10
Необоснованное осуществление государственных закупок способом из одного источника путем прямого заключения.
Пункт 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​11
Несвоевременный возврат внесенного обеспечения исполнения конкурсной заявки.
Пункт 6 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​12
Неразмещение, несвоевременное размещение Заказчиком на веб-портале отчета о государственных закупках из одного источника путем прямого заключения договора. Отсутствие в отчете обоснования выбора поставщика, цены заключенного договора, а также иных условий договора.
Пункт 380 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12590).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​13
Несвоевременное рассмотрение замечаний к проекту конкурсной документации (аукционной документации), поступивших в рамках предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации), а равно несвоевременное размещение на веб-портале государственных закупок протокола предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации), а также текста конкурсной документации (аукционной документации).

"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 2-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.14
Неғұрлым сапалы тауарды, жұмысты, көрсетілетін қызметті ұсынатын конкурсқа қатысушыны айқындау үшін конкурстық құжаттамада конкурстық баға ұсынысына әсер ететін өлшемшарттардың болмауы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 4-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 7-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.15
Әлеуетті өнім берушінің және (немесе) олар тартатын қосалқы мердігерлердің (бірлесіп орындаушылардың) жұмыстарды не көрсетілетін қызметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделмеген негіздер бойынша біліктілік талаптарына және (немесе) конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) талаптарына сәйкес келмейді деп тануы.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 155-159-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 8-бөлігі
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.16
Біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірнеше түрлерін конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық құжаттамада олардың бiртектi түрлері бойынша және (немесе) оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлінбеуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 207-бабының 9-бөлігі
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.17
Бiртектi тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердiң бiрнеше түрлерiн баға ұсыныстарын сұрату тәсiлiмен мемлекеттiк сатып алуды жүзеге асыру кезiнде олардың бiртектi түрлері бойынша және (немесе) оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөлінбеуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 207-бабының 9-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.18
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен ақпараттың тек бір тілде жариялануы.

Пункт 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 2 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​14
Отсутствие в конкурсной документации критериев, влияющих на конкурсное ценовое предложение для определения участника конкурса, предлагающего наиболее качественные товар, работу, услугу.
Пункт 4 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 7 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​15
Признание потенциального поставщика и (или) привлекаемых им субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг несоответствующими квалификационным требованиям и (или) требованиям конкурсной документации (аукционной документации) по основаниям, не предусмотренным законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Статья 10 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках", пункт 150 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12590).
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 8 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​16
Неразделение в конкурсной документации при осуществлении государственных закупок способом конкурса нескольких видов однородных товаров, работ, услуг на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания).
Пункт 1 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 9 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​17
Неразделение на лоты при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений нескольких видов однородных товаров, работ, услуг на лоты по их однородным видам и (или) по месту их поставки (выполнения, оказания).
Пункт 2 статьи 37 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 9 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​18
Публикация информации способом запроса ценовых предложений только на одном языке.

"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 38-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.19
Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тiркелуге жататын мемлекеттiк сатып алу туралы шартты бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның тиісті аумақтық бөлімшесіне уақтылы жібермеуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 46-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.20
Әлеуетті өнім беруші өтінімдерінің құқыққа сыйымсыз жіберілуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 155-159-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.21
Хаттамаларды бекіту кезінде мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделген мерзімдердің сақталмауы.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 140-тармағының 3) тармақшасы, 35, 130-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.22
Тапсырыс берушінің (ұйымдастырушының) конкурстық/аукциондық құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер болса да, "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын бұза отырып, конкурстық/аукциондық құжаттаманы бекітуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы, 32-бабының 4-тармағы
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.23
Әлеуетті өнім брушілердің жекелеген санаттарының мемлекеттік сатып алуға қатысуы бойынша талаптардың бұзылуы
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 51-бабы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.24
Конкурсқа қатысуға алдын ала жіберу, конкурс (акуцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттамаларда әлеуетті өнім берушінің конкурсқа (аукционға) қатысуға арналған өтінімін қабылдамау себептерінің егжей-тегжейлі сипатының, соның ішінде оның біліктілік талаптары мен конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) талаптарына сәйкес келмейтінін растайтын мәліметтер мен құжаттардың көрсетілмеуі.

Пункт 1 статьи 38 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​19
Несвоевременное направление заказчиком в соответствующее территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета договора о государственных закупках, подлежащего регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Пункт 2 статьи 46 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​20
Неправомерный допуск заявки потенциального поставщика.
Статья 10 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках", 150 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12590).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​21
Несоблюдение сроков, предусмотренных законодательством о государственных закупках, при утверждении протоколов.
Подпункт 3) пункта 140, пункты 35, 130 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12590).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​22
Утверждение заказчиком (организатором) конкурсной/аукционной документации с нарушением Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках", при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной/аукционной документации.
Статья 22, пункт 4 статьи 32 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​23
Нарушение требований по участию в государственных закупках отдельных категорий потенциальных поставщиков.
Статья 51 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​24
Неуказание в протоколах предварительного допуска на участие в конкурсе (аукционе), об итогах государственных закупок способом конкурса (аукциона) подробного описания причин отклонения заявки потенциального поставщика на участие в конкурсе (аукционе), в том числе сведений и документов, подтверждающих его несоответствие квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации (аукционной документации).

"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3-тармағы, 33-бабының 3-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ҚР ӘҚтК-нің 207-бабының 13-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.25
Демпингтік баға есептеуінің құқыққа сыйымсыз қолданылуы (қолданылмауы).
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 174-178-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.1.26
Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген жағдайларда әлеуетті өнім берушіні, өнім берушіні мемлекеттік сатып алуға жосықсыз қатысушы деп тану туралы талап арызбен сотқа жүгінбеуі немесе уақтылы жүгінбеуі.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 4-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ҚР ӘҚтК-нің 207-бабының 11-бөлігі.
12-тарау. Бухгалтерлiк, бюджеттік есептi жүргiзу және қаржылық, бюджеттік есептiлiкті жасау кезінде******
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.1
Бухгалтерлiк есеп жүргізуде:
1) бухгалтерлiк есеп жүргізуден жалтару;
2) бұрмаланған қаржылық есептілік жасау (көрінеу анық емес қаржылық есептілік ұсыну), соның ішінде:
- операцияларды нәтижелерін бухгалтерлiк есепте тиісінше көрсетпей отырып жүргізу;
- бухгалтерлiк есепті қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есептің әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізу;
3) бухгалтерлiк есепте көрсетілуі тиіс деректерді жасыру;
4) бухгалтерлiк құжаттаманы және бухгалтерлiк есепті жүргізу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді жою;
5) кәсіби бухгалтер сертификаты жоқ адамды жария ұйымның бас бухгалтері лауазымына тағайындау;
6) кәсіби бухгалтер болып табылмайтын, жария мүдделі ұйымның бас бухгалтерінің қаржылық есепке қол қоюы.
7) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстан Даму Банкінің операцияларды олардың нәтижелерін бухгалтерлiк есепте тиісінше көрсетпей отырып жүргізуі;
8) қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, исламдық арнайы қаржы компанияларының микроқаржы ұйымдарының, инвестициялық қорлардың және Қазақстан Даму Банкінің бухгалтерлiк есепті қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және қаржылық есептілікті, бухгалтерлiк есептің әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізуі.

пункт 3 статьи 27, пункт 3 статьи 33 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 13 статьи 207 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​25
Неправомерное применение (не применение) расчета демпинговой цены.
Пункты 174-178 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12590).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​11.​1.​26
Необращение или несвоевременное обращение заказчика в суд с иском о признании потенциальных поставщиков, поставщиков недобросовестными участниками государственных закупок в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Пункт 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 11 статьи 207 КоАП.
Глава 12. При ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности******
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​1
Нарушение ведения бухгалтерского учета в виде:
1) уклонения от ведения бухгалтерского учета;
2) составления искаженной финансовой отчетности (представление заведомо недостоверной финансовой отчетности) в том числе:
проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете;
ведение бухгалтерского учета в нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности.
3) сокрытия данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете,
4) уничтожения бухгалтерской документации и программного обеспечения по ведению бухгалтерского учета;
5) назначения на должность главного бухгалтера публичной организации лица, не имеющего сертификата профессионального бухгалтера;
6) подписания финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером.

"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген);
"Қаржылық есептілік нысандарын және оларды жасау мен ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 468 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15594 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген);
"Есеп саясатын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелердің бухгалтерлік есеп шоттарының жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 15 маусымдағы № 281 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6314 болып тіркелген);
"Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың шоғырландырылған қаржылық есептілікті жасау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 6 желтоқсандағы № 640 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14624 болып тіркелген);
өзге де нормативтік құқықтық актілер және құқықтық актілер.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 238, 239-баптары.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.2
Бюджеттік есепті жүргізу, есептілікті жасау және ұсыну қағидаларының бұзылуы.
"Бюджеттік есепке алуды жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы № 495 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5962 болып тіркелген);

Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности;
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150);
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 августа 2017 года № 468 "Об утверждении форм и правил составления и представления финансовой отчетности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15594;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443);
приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7126);
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 июня 2010 года № 281 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6314);
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 декабря 2016 года № 640 "Об утверждении Правил составления консолидированной финансовой отчетности администраторами бюджетных программ и местными уполномоченными органами по исполнению бюджета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14624);
иные нормативные правовые и правовые акты.
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Административная ответственность.
Статьи 238, 239 КоАП.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​2
Нарушение правил ведения бюджетного учета, составления и представления отчетности.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года № 495 "Об утверждении Правил ведения бюджетного учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5962);

"Мемлекеттiк мекемелердiң, бюджеттiк бағдарламалар әкiмшiлерiнiң, бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органдардың және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының бюджеттiк есептiлiкті жасау және ұсыну қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14613 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 235-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.3
Тауар-материалдық құндылықтардың және ақша қаражатының жетіспеушілігі, негізгі құралдардың, запастардың, ақша қаражатының және материалдық құндылықтардың артық шығуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
Қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген);
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген);
"Есеп саясатын бекіту туралы" ө 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 ө (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.4
Активтер мен міндеттемелерді, соның ішінде активтер жұмыс күйінде мақсаты бойынша пайдаланылып отырған жағдайда, амортизацияның 100% мөлшерінде есепке жазылуына байланысты жарамды күйдегі активтерді негізсіз есептен шығару
.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.5
Дебиторлық берешекті негізсіз есептен шығару.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.6
Пайдакүнемдік немесе өзге де жеке мүдделері үшін жасалған, ерекше құндылығы бар мүлікті, заттарды, басқа мүлікті, ресми құжаттарды, мөртабандарды немесе мөрлерді ұрлау, жою, зақымдау немесе жасыру, соның ішінде алаяқтық
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары;
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық
Материалдық жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.7
Кассалық операцияларды есепке алу және жүргізу тәртібінің бұзылуы
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бұйрықтары.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.8
Бастапқы тану кезінде активтерді, міндеттемелерді сыныптаудың бұзылуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары,
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген);
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.9
Бухгалтерлік есепте активтер мен міндеттемелерді, кірістер мен шығыстарды, табыстар мен залалдарды танымау.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бұйрықтары;
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.10
Активтерді амортизациялауды есепке жазудағы, соның ішінде амортизациялық аударымдардың мөлшерін айқындау негізділігіндегі бұзушылықтар.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бұйрықтары.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.11
Резервтерді есепке жазудағы бұзушылықтар.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бұйрықтары.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.12
Активтердің, соның ішінде қаржы құралдарының, туынды қаржы құралдарының негізсіз құнсыздануын, қайта бағалануын есепке жазудағы бұзушылықтар.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары; шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бұйрықтары.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
2.12.1.13
Бастапқы бухгалтерлік құжаттамаларды, соның ішінде бухгалтерлік анықтамаларды ресімдеудің бұзылуы.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:

приказ Министра финансов Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 630 "Об утверждении Правил составления и представления бюджетной отчетности государственными учреждениями, администраторами бюджетных программ, уполномоченными органами по исполнению бюджета и аппаратами акимов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14613).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Административная ответственность.
Статья 235 КоАП.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​3
Недостача товарно-материальных ценностей и денежных средств, излишки основных средств, запасов, денежных средств и материальных ценностей.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443);
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7197);
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​4
Необоснованное списание активов и обязательств, в том числе списание исправных активов по причине начисленной амортизации в размере ста процентов в случае, когда активы находятся в рабочем состоянии и используются по назначению.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443);
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7197);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​5
Необоснованное списание дебиторской задолженности.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443);
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7197);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​6
Хищение, уничтожение, повреждение или сокрытие имущества, предметов, имеющих особую ценность, другого имущества, официальных документов, штампов или печатей, совершенные из корыстной или из иной личной заинтересованности, в том числе мошенничество.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443);
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7197);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​7
Нарушение порядка учета и ведения кассовых операций.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​8
Нарушение классификации активов, обязательств при первоначальном признании
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443);
от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​9
Непризнание активов и обязательств доходов и расходов, прибыли и убытков в бухгалтерском учете
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443);
от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​10
Нарушение в начислении амортизации активов, в том числе обоснованности определения размера амортизационных отчислений.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​11
Нарушение начисления резервов.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​12
Нарушение начисления обесценения, переоценки активов, в том числе финансовых инструментов, производных финансовых инструментов.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
2.​12.​1.​13
Нарушение оформления первичной бухгалтерской документации, в том числе бухгалтерских справок.
Приказы Министра финансов Республики Казахстан:

"Бастапқы есеп құжаттарының нысандарын бекіту туралы" 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" 2011 жылғы 2 тамыздағы №390 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы №241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) бұйрықтары.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.12.2.1
Мемлекеттік аудит объектілері болып табылатын жария мүдделі ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті уақтылы ұсынбауы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қаржылық есептілікті депозитарийге беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 қазандағы № 1173 қаулысы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 239-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар*****
2.11.2.2
Бұрын берілген ақша қаражаты бойынша берешек болған кезде есепке аванстар беру.
"Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есеп жүргізу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамасы негізіндегі есеп бойынша көрінісі және (немесе) сот шешімі.
Тәртіптік жауаптылық.
3-бөлім. Мемлекеттің және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқару мен пайдалану кезіндегі заңнама бұзушылықтары
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.1
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің негізсіз шығыстарға әкеп соққан әкімшілік шығыстар бойынша табиғи нормаларды асырып көрсетуі.
"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі мемлекеттік кәсіпорындар мен акционерлік қоғамдарды оңтайландыру мақсатымен олардың әкімшілік шығыстарының мониторингін жүргізу тетігін анықтау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 10 ақпандағы № 145 қаулысы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 219-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.2
Негізсіз шығыстарға әкеп соққан, акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерінен асып түсу.

от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8265);
от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7126);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
2.​12.​2.​1
Несвоевременное представление финансовой отчетности в депозитарий организациями публичного интереса, являющимися объектами государственного аудита.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2011 года № 1173 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности в депозитарий".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 239 КоАП.
Дисциплинарная ответственность
Нарушения процедурного характера
*****
2.​12.​2.​2
Выдача авансов под отчет при наличии задолженности по ранее выданным денежным средствам.
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях", (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6443).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Раздел 3. Нарушения законодательства при управлении и использовании активов государства и субъектов квазигосударственного сектора
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​1
Превышение субъектами квазигосударственного сектора натуральных норм по административным расходам, повлекшее необоснованные расходы.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2003 года № 145 "Об определении механизма проведения мониторинга административных расходов государственных предприятий, акционерных обществ, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, и товариществ с ограниченной ответственностью, размеры государственных долей участия в которых позволяют государству определять решения общего собрания участников, с целью их оптимизации".
Возмещение причиненного ущерба.
Административная ответственность.
Статья 219 КоАП.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​2
Превышение лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов, повлекшее необоснованные расходы.

"Акцияларының бақылау пакеттері мемлекетке тиесілі ұлттық басқарушы холдингтердің (Ұлттық әл-ауқат қорын қоспағанда), ұлттық холдингтердің және ұлттық компаниялардың, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің құрамына кіретін ұлттық компаниялардың (Ұлттық әл-ауқат қоры тобының құрамына кіретін ұлттық компанияларды қоспағанда) әкімшілік шығыстарының жекелеген түрлерінің лимиттерін және оларға мониторинг жүргізу тетігін айқындау және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 1266 қаулысы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 219-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.3
Мемлекеттік мекеменің және жедел басқару құқығындағы мемлекеттік мекемелердің немесе мемлекеттік кәсіпорынның (қазыналық кәсіпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ақшалай міндеттемелер қабылдау бойынша заңсыз іс-әрекеттері.
Бюджет кодексінің 96-бабы; бюджеттің атқарылу рәсімдері және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның оларға кассалық қызмет көрсетуі;
"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген).
Қаржылық бұзушылықтар сомасын бюджетке өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 267-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.4
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің:
1) төлем тапсырмаларын заңды әрі негізді ұсынуды;
2) ақша алушының пайдасына төлемдерді жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелердің уақтылы және толық орындалуын;
3) жасалған операциялардың дұрыстығын;
4) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне төлемнің негізділігін растайтын құжаттардың табыс етілуін қамтамасыз етпеуі.
Бюджет кодексінің 97-бабының 6-1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.5
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бекітілген қаржылық-экономикалық негіздемеге сәйкес емес бюджеттік инвестицияларды іске асыру.
Бюджет кодексінің 154-бабының 2-тармағы, 159-бабының 1-1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.6
Мемлекеттік емес қарыз бойынша мемлекеттік кепілдік берілгені үшін мемлекеттік кепілдік беру кезінде жарғылық капиталына мемлекеттік жүз пайыз қатысуы бар заңды тұлғалар үшін, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар үшін мемлекеттік кепілдік сомасының 0,2 пайызы мөлшерінде алдын ала біржолғы төлемнің (алымның) қамтамасыз етілмеуі.

Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 1266 "Об определении лимитов отдельных видов административных расходов национальных управляющих холдингов (за исключением Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и национальных компаний, контрольные пакеты акций которых принадлежат государству, а также национальных компаний, которые входят в состав национальных управляющих холдингов (за исключением национальных компаний, которые входят в состав группы Фонда национального благосостояния), национальных холдингов и механизма проведения их мониторинга и внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан".
Возмещение причиненного ущерба.
Административная ответственность.
Статья 219 КоАП.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​3
Незаконные действия должностных лиц государственного учреждения и государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета.
Статья 96 Бюджетного кодекса, процедуры исполнения бюджета и их кассовое обслуживание центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934).
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Административная ответственность.
Статья 267 КоАП.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​4
Необеспечение субъектом квазигосударственного сектора:
1) правомерного и обоснованного представления платежных поручений;
2) своевременного и полного выполнения обязательств по осуществлению платежей в пользу получателя денег;
3) достоверного совершения операций;
4) представления в территориальное подразделение центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета документов, подтверждающих обоснованность платежа.
Пункт 6-1 статьи 97 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​5
Реализация бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц не в соответствии с утвержденным финансово-экономическим обоснованием.
Пункт 2 статьи 154, пункт 1-1 статьи 159 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​6
Необеспечение предварительной единовременной платы (сбора) в размере 0,2 процента от суммы государственной гарантии для юридических лиц, имеющих стопроцентное участие государства в уставном капитале на момент предоставления государственной гарантии, а также для национального управляющего холдинга и юридических лиц, сто процентов акций которых принадлежат национальному управляющему холдингу, и в размере двух процентов от суммы государственной гарантии для прочих юридических лиц за предоставление государственной гарантии по негосударственному займу.

Бюджет кодексінің 215-бабының 3-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.7
Иелігінде уақытша бос ақшасы бар квазимемлекеттік сектор субъектілерінің орналастыру тәртібін бұзуы.
"Шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорындардың және акцияларының (үлестерінің) бақылау пакеті мемлекетке тиесілі ұйымдардың қаржылық қызметтерді сатып алуының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 14 қыркүйектегі № 960 қаулысының 1, 1-1, 2-тармақтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.8
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасының квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотына есепке алынған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде кейіннен ұлттық валютадағы соманы қалпына келтіре отырып қайта айырбасталуының қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 99-бабының 3-1-тармағы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.9
Мемлекеттік мекеменің және жедел басқару құқығындағы мемлекеттік мекемелердің немесе мемлекеттік кәсіпорынның (қазыналық кәсіпорынның) лауазымды адамдарының мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ақшалай міндеттемелер қабылдау бойынша заңсыз іс-әрекеттері.
1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 44-бабы;
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 140, 158-баптары.
Қаржылық бұзушылықтар сомасын бюджетке өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 267-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.10
Мемлекет активтерін негізсіз пайдалануға әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген бағалы қағаздармен және (немесе) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасасу тәртібінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мәмілелер жасау шарттарының бұзылуы.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.11
Эмитенттің мемлекеттік емес эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару және (немесе) орналастыру шарттарын және тәртібін бұзуы.
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 261-бабы.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.12
Бюджет қаражатының негізсіз пайдаланылуына әкеп соғатын, тиісті уақыт кезеңі үшін уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбай, әлеуметтік маңызы бар бағыттармен теміржол тасымалдары бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтерді пайдаланудың іс жүзінде орындалған көлеміне тарифтерді (бағаларды, алым ставкаларын) қайта есептеу жөніндегі талаптардың сақталмауы.
"Магистральдық темір жол желісінің және концессия шарттары бойынша темір жол көлігінің объектілері бар темір жолдардың реттеліп көрсетілетін қызметтерінің тарифтеріне (бағаларына, алым ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы № 580 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12022 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.13
Мемлекеттік кәсіпорынның Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынған, өзінің жарғысында көзделмеген қызметті көрсетуден түскен табыстарын, сондай-ақ бюджеттен қаржыландыру есебінен құрылған, сатылатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) белгіленген бағаларын асыра көрсету нәтижесінде алынған табыстарды алу, сондай-ақ мүлікті пайдалану фактілерін бухгалтерлік есеп қағидалары бойынша тиісінше көрсетпей пайдалану фактілерін анықтау.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 137-бабы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.14
Тасымалдаушының субсидияланатын қызметке қатысы жоқ, әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты нақты шығындарын субсидиялау.

Пункт 3 статьи 215 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​7
Нарушение порядка размещения субъектами квазигосударственного сектора имеющихся в их распоряжении временно свободных денег.
Пункты 1, 1-1, 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2004 года № 960 "О некоторых вопросах приобретения государственными предприятиями на праве хозяйственного ведения и организациями, контрольный пакет акций (долей) которых принадлежит государству, финансовых услуг".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​8
Необеспечение реконвертации неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на счет субъекта квазигосударственного сектора с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на счет субъекта квазигосударственного сектора.
Пункт 3-1 статьи 99 Бюджетного кодекса.
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​9
Незаконные действия должностных лиц государственного учреждения и государственного предприятия на праве оперативного управления (казенного предприятия) по принятию денежных обязательств за счет средств государственного бюджета.
Статья 44 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года, статьи 140, 158 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений.
Административная ответственность.
Статья 267 КоАП.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​10
Нарушение установленного законодательством Республики Казахстан в области регулирования рынка ценных бумаг порядка совершения сделок с ценными бумагами и (или) производными финансовыми инструментами, а также условий заключения сделок, установленных законодательством Республики Казахстан, повлекшее необоснованное использование активов государства.
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​11
Нарушение эмитентом условий и порядка выпуска и (или) размещения негосударственных эмиссионных ценных бумаг.
Закон Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг".
Возмещение причиненного ущерба.
Административная ответственность.
Статья 261 КоАП
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​12
Несоблюдение требований по перерасчету тарифов (цен, ставок сборов) на фактически выполненный объем потребления регулируемых услуг по железнодорожным перевозкам по социально значимым маршрутам без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени, повлекшее необоснованное использование бюджетных средств, активов государства.
приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 580 "Об утверждении Правил утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги магистральной железнодорожной сети и железнодорожных путей с объектами железнодорожного транспорта по договорам концессии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12022).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​13
Извлечение государственным предприятием доходов от совершения деятельности, запрещенной законодательством Республики Казахстан, не предусмотренной его уставом, а также доходов, полученных в результате завышения установленных цен на реализуемые товары (работы, услуги), созданные за счет финансирования из бюджета, а также выявление фактов использования имущества без соответствующего его отражения по правилам бухгалтерского учета.
Статья 137 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​14
Субсидирование фактических убытков перевозчика, связанных с осуществлением пассажирских перевозок по социально значимым сообщениям не относящихся к субсидируемой деятельности.

"Тасымалдаушының әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 166 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11540 болып тіркелген).
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.15
Табиғи монополия субъектісінің уәкілетті орган "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бекіткен тарифтік сметадан тыс шығыстарды жүзеге асыруы .
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шiлдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 7-2) тармақшасы
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.16
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қаржы нарықтарында айналыстағы рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесінде көзделмеген қаржы құралдарына орналастыру.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын орналастыру үшін материалдық емес активтерді қоспағанда, рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 66 қаулысы
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.17
Мемлекет активтерінің құнсыздануына, шығуына немесе жойылуына ықпал еткен және (немесе) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің даму құжаттарында көзделмеген жағдайлардың туындауына әкеп соғатын оларды басқару бойынша әрекет (әрекетсіздік).
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.18
Бухгалтерлiк есеп жүргізуде:
1) бухгалтерлiк есеп жүргізуден жалтару;
2) бұрмаланған қаржылық есептілік жасау (көрінеу анық емес қаржылық есептілік ұсыну), соның ішінде:
операцияларды нәтижелерін бухгалтерлiк есепте тиісінше көрсетпей отырып жүргізу;
бухгалтерлiк есепті қаржылық есептіліктің бұрмалануына әкеп соғатын, Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасында белгіленген талаптарды және қаржылық есептілікті, бухгалтерлік есептің әдістерін (қағидаттарын) бұза отырып жүргізу;
3) бухгалтерлiк есепте көрсетілуі тиіс деректерді жасыру;
4) бухгалтерлiк құжаттаманы және бухгалтерлiк есепті жүргізу бойынша бағдарламалық қамтамасыз етуді жою;

Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 166 "Об утверждении Правил долгосрочного субсидирования расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11540).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​15
Осуществление расходов субъектом естественной монополии сверх тарифной сметы, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".
Подпункт 7-2) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​16
Размещение средств Национального фонда Республики Казахстан в финансовые инструменты, не предусмотренные перечнем разрешенных финансовых инструментов обращающихся на финансовых рынках
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 66 "Об утверждении перечня разрешенных финансовых инструментов, за исключением нематериальных активов, для размещения Национального фонда Республики Казахстан".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​17
Действия (бездействие) по управлению активами государства, повлекшие их обесценение, выбытие или утрату и (или) приведшие к возникновению обязательств, не предусмотренных документами развития субъектов квазигосударственного сектора.
Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​18
Нарушение ведения бухгалтерского учета в виде:
1) уклонения от ведения бухгалтерского учета;
2) составления искаженной финансовой отчетности (представление заведомо недостоверной финансовой отчетности) в том числе:
проведение операций без соответствующего отражения их результатов в бухгалтерском учете;
ведение бухгалтерского учета в нарушение требований установленных законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, и методов (принципов) бухгалтерского учета, приведшее к искажению финансовой отчетности.
3) сокрытия данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете,
4) уничтожения бухгалтерской документации и программного обеспечения по ведению бухгалтерского учета;

5) кәсіби бухгалтер сертификаты жоқ адамды жария ұйымның бас бухгалтері лауазымына тағайындау;
6) кәсіби бухгалтер болып табылмайтын, жария мүдделі ұйымның бас бухгалтерінің қаржылық есепке қол қоюы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялау үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарын бекіту туралы" 2007 жылғы 23 мамырдағы № 185 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4771 болып тіркелген),
"Бастапқы есеп құжаттарының нысандарын бекіту туралы" 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) бұйрықтары.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету
Әкімшілік жауаптылық
ӘҚтК-нің 238, 239-баптары
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.19
Тауар-материалдық құндылықтардың және ақша қаражатының жетіспеушілігі, негізгі құралдардың, запастардың, ақша қаражатының және материалдық құндылықтардың артық шығуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 6505 болып тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидасын бекіту туралы" 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу
Тәртіптік жауаптылық
Материалдық жауаптылық
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.20
Активтер мен міндеттемелерді, соның ішінде активтер жұмыс күйінде мақсаты бойынша пайдаланылып отырған жағдайда, амортизацияның 100% мөлшерінде есепке жазылуына байланысты жарамды күйдегі активтерді негізсіз есептен шығару.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.21
Дебиторлық берешекті негізсіз есептен шығару.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 6505 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.22
Пайдакүнемдік немесе өзге де жеке мүдделері үшін жасалған, ерекше құндылығы бар мүлікті, заттарды, басқа мүлікті, ресми құжаттарды, мөртабандарды немесе мөрлерді ұрлау, жою, зақымдау немесе жасыру, соның ішінде алаяқтық.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Дүлей зілзалалар мен авариялар салдарынан физикалық немесе моральдық тозуынан жарамсыз болған мемлекеттік мүліктің жекелеген түрлерінің бұзылуын және жойылуын ресімдеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 маусымдағы № 615 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:
"Есеп саясатын бекіту туралы" 2010 жылғы 7 қыркүйектегі № 444 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6505 тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары;
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген) бұйрықтары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.23
Кассалық операцияларды есепке алу және жүргізу тәртібінің бұзылуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.24
Бастапқы тану кезінде активтерді, міндеттемелерді сыныптаудың бұзылуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.25
Бухгалтерлік есепте активтер мен міндеттемелерді, кірістер мен шығыстарды, табыстар мен залалдарды танымау.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.26
Активтерді амортизациялауды есепке жазудағы, соның ішінде амортизациялық аударымдардың мөлшерін айқындау негізділігіндегі бұзушылықтар.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.27
Резервтерді есепке жазудағы бұзушылықтар.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.28
Активтердің, соның ішінде қаржы құралдарының, туынды қаржы құралдарының құнсыздануын, қайта бағалануын есепке жазудағы бұзушылықтар.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.29
Активтердің, соның ішінде қаржы құралдарының, туынды қаржы құралдарының негізсіз құнсыздануы, қайта бағалануы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген).
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.30
Бастапқы бухгалтерлік құжаттамаларды, соның ішінде бухгалтерлік анықтамаларды ресімдеудің бұзылуы.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің:

5) назначения на должность главного бухгалтера публичной организации лица, не имеющего сертификата профессионального бухгалтера;
6) подписания финансовой отчетности главным бухгалтером организации публичного интереса, не являющимся профессиональным бухгалтером.
Закон Республики Казахстанот 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15384);
от 23 мая 2007 года № 185 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 4771);
от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8265).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Административная ответственность.
Статьи 238, 239 КоАП.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​19
Недостача товарно-материальных ценностей и денежных средств, излишки основных средств, запасов, денежных средств и материальных ценностей.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7197);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​20
Необоснованное списание активов и обязательств, в том числе списание исправных активов по причине начисленной амортизации в размере ста процентов в случае, когда активы находятся в рабочем состоянии и используются по назначению.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​21
Необоснованное списание дебиторской задолженности
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​22
Хищение, уничтожение, повреждение или сокрытие имущества, предметов, имеющих особую ценность, другого имущества, официальных документов, штампов или печатей, совершенные из корыстной или из иной личной заинтересованности, в том числе мошенничество.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2011 года № 615 "Об утверждении Правил оформления гибели и уничтожения отдельных видов государственного имущества, пришедшего в негодность вследствие физического и морального износа, в результате стихийных бедствий и аварий";
приказы Министра финансов Республики Казахстан:
от 7 сентября 2010 года № 444 "Об утверждении учетной политики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6505);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150).
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​23
Нарушение порядка учета и ведения кассовых операций.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​24
Нарушение классификации активов, обязательств при первоначальном признании.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​25
Непризнание активов и обязательств доходов и расходов, прибыли и убытков в бухгалтерском учете.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​26
Нарушение в начислении амортизации активов, в том числе обоснованности определения размера амортизационных отчислений.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​27
Нарушение начисления резервов.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​28
Нарушение начисления обесценения, переоценки активов, в том числе финансовых инструментов, производных финансовых инструментов.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​29
Необоснованное обесценение, переоценка активов, в том числе финансовых инструментов, производных финансовых инструментов.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;
приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения
***
3.​1.​1.​30
Нарушение оформления первичной бухгалтерской документации, в том числе бухгалтерских справок.
Приказы Министра финансов Республики Казахстан:

"Бастапқы есеп құжаттарының нысандарын бекіту туралы" 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 тіркелген);
"Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген);
"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10954 болып тіркелген) бұйрықтары.
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) сот шешімінің негізінде есеп бойынша көрсету.
Тәртіптік жауаптылық.
Қаржылық бұзушылықтар
***
3.1.1.31
Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің Қазақстан Республикасына тиесілі акцияларға дивидендтерді және олардың төленуін, сондай-ақ жарғылық капиталындағы қатысу үлесі Қазақстан Республикасына тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қатысушылардың таза табысын толық есептеуді қамтамасыз етпеуі.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 178, 186-баптары.
Келтірілген нұқсанды өтеу.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.1
Мемлекеттік аудит объектісі болып табылатын акционерлік қоғамның нәтижесінде қоғам активтері мөлшерінің он және одан да көп пайызы сомасына мүлік сатып алынатын не иеліктен шығарылатын мәмілені Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамалық актісіне сәйкес бағалаушы айқындаған осы мүліктің нарықтық құнын ескермей жүзеге асыруы.
"Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 69-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.2
Мемлекеттік аудит объектісі болып табылатын акционерлік қоғамның диекторлар кеңесінің тиісті шешімінсіз ірі мәмілені жүзеге асыруы.
"Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 70-бабының 1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.3
Мемлекет активтерінің негізсіз пайдаланылуына әкеп соққан, мемлекет және квазимемлекеттік сектор активтерін пайдалану кезінде салалық заңнаманың бұзылуы.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексі;
2003 жылғы 20 маусымдағы Жер кодексі;
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі;

от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8265);
от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7126);
от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Финансовые нарушения ***
3.​1.​1.​31
Необеспечение субъектом квазигосударственного сектора полного перечисления дивидендов на принадлежащие Республике Казахстан акции и их выплаты, а также чистого дохода участниками товарищества с ограниченной ответственностью, доля участия в уставном капитале которого принадлежит Республике Казахстан.
Статьи 178, 186 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Возмещение причиненного ущерба.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​1
Осуществление акционерным обществом, являющимся объектом государственного аудита, сделки, в результате которой приобретается либо отчуждается имущество на сумму десять и более процентов от размера активов общества, без учета рыночной стоимости данного имущества, определенной оценщиком в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Пункт 1 статьи 69 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​2
Осуществление акционерным обществом, являющимся объектом государственного аудита, крупной сделки без соответствующего решения совета директоров.
Пункт 1 статьи 70 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​3
Нарушения отраслевого законодательства при использовании активов государства и квазигосударственного сектора, повлекшие необоснованное использование активов государства.
Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения";
Земельный кодекс от 20 июня 2003 года;
Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;

"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексі;
Қазақстан Республикасының:
2014 жылғы 16 мамырдағы "Рұқсаттар мен хабарламалар туралы";
2012 жылғы 1 ақпандағы "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы";
2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы";
2001 жылғы 25 сәуірдегі "Қазақстанның Даму Банкі туралы";
1998 жылғы 9 шілдедегі "Табиғи монополиялар туралы";
1995 жылғы 30 наурыздағы "Ұлттық Банк туралы" заңдары;
өзге де нормативтік құқықтық актілер.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.4.
Квазимемлекеттік сектор субъектісінің шотынан айырбасталған шетел валютасын екінші деңгейдегі банктегі оның шетел валютасындағы шотына есепке алынған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде мақсаты бойынша пайдалануының қамтамасыз етілмеуі.
Пайдаланылмаған не толық пайдаланылмаған шетел валютасының көрсетілген мерзім өткен соң квазимемлекеттік сектор субъектісінің шетел валютасы айырбасталған шотына кейіннен ұлттық валютадағы соманы қалпына келтіре отырып қайта айырбасталуының қамтамасыз етілмеуі.
Бюджет кодексінің 99-бабының 3-1-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.5.
Іс-шараларды, техникалық-технологиялық шешімдерді толықтыруға және (немесе) өзгертуге, тікелей және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштерінің төмендеуіне, бекітілген іс-шараларға көзделген шығыстарды ұлғайтуға әкеп соғатын, заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың белгіленген қаржылық -экономикалық параметрлері өзгергенімен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кейіннен қажетті сараптамалар жүргізіле отырып, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесін түзетудің қамтамасыз етілмеуі
Бюджет кодексінің 154-бабының 2-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.6
Мемлекеттік мекемелер мен мемлекеттік кәсіпорындар, мемлекет қатысатын заңды тұлғалар секілді аудиттелетін субъектілердің, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің аталған ұйымдардың аудиті, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілерінің арнайы мақсаттағы аудиті нәтижесінде анықталған бюджет қаражатын, кредиттерді, байланысты гранттарды, мемлекет пен квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыздарды, сондай-ақ мемлекет кепілгерлігімен тартылатын қарыздарды пайдалану кезіндегі Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтар туралы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарына хабарламауы

Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании";
законы Республики Казахстан:
от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
от 1 февраля 2012 года "О фонде национального благосостояния";
от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе";
от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана";
от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях";
от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке";
иные нормативные правовые акты.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​4
Необеспечение использования по назначению иностранной валюты, сконвертированной со счета субъекта квазигосударственного сектора в течение десяти календарных дней со дня ее зачисления на его счет в иностранной валюте в банке второго уровня. Необеспечение реконвертации неиспользованной либо недоиспользованной иностранной валюты по истечении указанного срока с последующим восстановлением суммы в национальной валюте на счет субъекта квазигосударственного сектора, с которого была осуществлена конвертация иностранной валюты.
Пункт 3-1 статьи 99 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​5
Необеспечение корректировки финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций с последующим проведением необходимых экспертиз в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при изменении установленных финансово-экономических параметров бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц, влекущих дополнение и (или) изменение мероприятий, технико-технологических решений, снижение показателей прямых и конечных результатов, увеличение расходов, предусмотренных на утвержденные мероприятия.
Пункт 2 статьи 154 Бюджетного кодекса.
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​6
Несообщение аудируемыми субъектами в лице государственных учреждений и государственных предприятий, юридических лиц с участием государства, а также субъектами квазигосударственного сектора органам государственного аудита и финансового контроля о нарушениях законодательства Республики Казахстан при использовании бюджетных средств, кредитов, связанных грантов, активов государства и субъектов квазигосударственного сектора, государственных и гарантированных государством займов, а также займов, привлекаемых под поручительство государства, выявленных в результате аудита данных организаций, а также аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора.

"Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 3-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық
ӘҚтК-нің 247-бабының 6-бөлігі.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.7
Мемлекеттік кәсiпорынның тауарларды шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсiпорынның оларды өндiруге жұмсаған шығындарын толық өтеуді, оның қызметінің залалсыздығын және өз табыстары есебiнен қаржыландырылуын қамтамасыз етпейтін бағалармен өткізуі, сондай-ақ олардың бюджеттен қаржыландырылатын жұмыстардың (көрсетілетін қызметтердің) көлемдері шеңберінде өндiрілетін тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) бағаларын тиісті саланың уәкілетті органымен немесе жергілікті атқарушы органмен не аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімінің аппаратымен келісусіз белгілеуі.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 146-бабының 1, 2-тармақтары.
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерімен бағалар прейскурантын келісу арқылы сәйкестікке келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.8
Акционерлік қоғамның жылдық қаржылық есептілігінің уақтылы бекітілмеуі және акционерлік қоғамның аяқталған қаржы жылы үшін таза кірісін бөлу тәртібінің және қоғамның бір жай акциясына есептелген дивиденд мөлшерінің айқындалмауы.
"Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабының 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары.
Жылдық қаржылық есептілікті бекіту үшін шаралар қабылдау арқылы сәйкестікке келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.9
Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің және мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту тәртібінің бұзылуы.
"Мемлекет бақылайтын акционерлік қоғамдардың және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердің, мемлекеттік кәсіпорындардың даму жоспарларын әзірлеу, бекіту, сондай-ақ оларды іске асырудың мониторингі мен оны бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 249 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10927 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.10
Мүдделі жария ұйымдардың депозитарийге қаржылық есептілікті уақтылы ұсынбауы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Қаржылық есептілікті депозитарийге беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 14 қазандағы № 1173 қаулысы.
Сәйкес келтіру
Әкімшілік жауаптылық. ӘҚтК-нің 239-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.11
Активтер мен міндеттемелерді есептен шығару рәсімдерінің бұзылуы.
"Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы;
қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары, шағын және орта кәсіпкерлікке арналған қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттары;

Пункт 3 статьи 25 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Часть 6 статьи 247 КоАП.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​7
Реализация товаров государственными предприятиями по ценам, не обеспечивающим полное возмещение понесенных государственным предприятием на праве хозяйственного ведения затрат на их производство, безубыточность его деятельности и финансирование за счет собственных доходов, а также установление ими цен на товары (работы, услуги), производимые в рамках объемов работ (услуг), финансируемых из бюджета, без согласования с уполномоченным органом соответствующей отрасли или местным исполнительным органом либо аппаратом акима города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Пункты 1, 2 статьи 146 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе".
Приведение в соответствие путем согласования прейскуранта цен с администратором бюджетных программ.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​8
Несвоевременное утверждение годовой финансовой отчетности акционерного общества и не определения порядка распределения чистого дохода акционерного общества за истекший финансовый год и размер дивиденда в расчете на одну простую акцию общества.
Подпункты 1) и 2) пункта 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах".
Приведение в соответствие путем принятие мер для утверждения годовой финансовой отчетности.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​9
Нарушение порядка разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий.
Приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 249 "Об утверждении Правил разработки, утверждения планов развития контролируемых государством акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью, государственных предприятий, а также мониторинга и оценки их реализации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10927).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​10
Несвоевременное представление финансовой отчетности в депозитарий организациями публичного интереса.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2011 года № 1173 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности в депозитарий".
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 239 КоАП.
Дисциплинарная ответственность
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​11
Нарушение процедур списания активов и обязательств.
Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности";
международные стандарты финансовой отчетности; международные стандарты финансовой отчетности для малого и среднего предпринимательства;

"Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 болып тіркелген);
"Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарына бухгалтерлік есеп жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 3 қыркүйектегі № 630 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12150 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру
Тәртіптік жауаптылық.
Материалдық жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.12
Қазақстан Республикасының заңнамасында қызметтің жекелеген түрлері бойынша кірістерді, шығыстарды, активтер мен мiндеттемелерді есепке алу бөлiнген жағдайда субъектінің бөлек есеп жүргiзудi қамтамасыз етпеуі.
Бюджеттен нысаналы түсімдерді алушылардың нысаналы түсімдер шеңберінде алынған (көтерілген) кірістерді, шығыстарды, активтер мен мiндеттемелерді бөлек есепке алуды жүргізуді қамтамасыз етпеуі.
Сенiмгер басқарушының сенімгерлікпен басқару қызметі бойынша кірістерді, шығыстарды, активтер мен мiндеттемелерді есепке алуды бөлек жүргізуді және ол бойынша жеке қаржылық есептілік жасауды қамтамасыз етпеуі.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 241 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 10954 болып тіркелген) бекітілген Бухгалтерлік есепті жүргізу қағидаларының 6-тармағы.
Сәйкес келтіру.
Әкімшілік жауаптылық.
ӘҚтК-нің 238-бабы.
Тәртіптік жауаптылық.
Рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар
*****
3.1.2.13
Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың қызметінің түйінді көрсеткіштеріне қол жеткізілмеуі.
"Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы;
"Акционері мемлекет болып табылатын ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың даму стратегиялары мен даму жоспарларының орындалуы жөніндегі есептерді әзірлеу және ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 139 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10685 болып тіркелген).
Сәйкес келтіру.
Тәртіптік жауаптылық.
Ескертпе:
* Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптауышы осы Сыныптауышта белгіленген бұзушылықтар түрлерін шектемейді. Бұзушылықты сыныптау бұзушылық жасалған кезде қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
** Бұзушылықтарды жою тәсілі әрбір жеке жағдайдың ерекшелігі ескеріле отырып нақтыланады.
*** Бұзушылықтың ұқсас құрамы қаражатты нұқсан келтірмей негізсіз пайдалану болмаған кезде рәсімдік сипаттағы бұзушылық ретінде сыныпталады.
**** Нұқсанды өтеу деп мыналар:

приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954);
приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 сентября 2015 года № 630 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета материальных ценностей государственного материального резерва" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12150).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Материальная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​12
Необеспечение субъектом ведения раздельного учета в случае, когда законодательством Республики Казахстан предусмотрено разделение в учете доходов, расходов, активов и обязательств по отдельным видам деятельности. Необеспечение получателем целевых поступлений из бюджета ведения раздельного учета доходов, расходов, активов и обязательств, полученных (понесенных) в рамках целевых поступлений.
Необеспечение доверительным управляющим ведения раздельного учета доходов, расходов, активов и обязательств по деятельности доверительного управления и составления по нему отдельной финансовой отчетности.
Пункт 6 Правил ведения бухгалтерского учета, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 241 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10954).
Приведение в соответствие.
Административная ответственность.
Статья 238 КоАП.
Дисциплинарная ответственность.
Нарушения процедурного характера
*****
3.​1.​2.​13
Недостижение ключевых показателей деятельности национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство.
Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 139 "Об утверждении Правил разработки и представления отчетов по исполнению стратегий развития и планов развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, акционером которых является государство" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10685).
Приведение в соответствие.
Дисциплинарная ответственность.
Примечание:
* Классификатор нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля, не ограничивает виды нарушений, установленные настоящим Классификатором. Квалификация нарушения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, действовавшим в момент совершения нарушения.
** Способ устранения нарушения уточняется с учетом особенностей каждого индивидуального случая.
*** Аналогичный состав нарушения квалифицируется в качестве нарушения процедурного характера при отсутствии необоснованного использования средств, не причинившего ущерба.
**** Под возмещением ущерба понимается:

1) бюджетке қаржылық бұзушылықтардың сомаларын өтеу;
2) жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету, тауарларды жеткізу арқылы қалпына келтіру;
3) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары және (немесе) соттың шешімі негізінде есеп бойынша көрсету ұғынылады.
Сыныптауышта төмендегідей жолдармен келтірілген нұқсанның мынадай түрлері пайдаланылады:
1) бюджетке қаражаттың толық түспеуі – қаражаттың бюджетке түсуіне кедергі келтіретін объективті жағдайлар болмағанда, қабылданған актілерге сәйкес түсуі тиіс қаражаттың тиісті бюджетке түспеуі;
2) бюджет қаражатын жоғалту, мемлекеттік меншікті, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін жоғалту – қаражатты оларды жұмсағанға дейін жоғалту (түпкілікті көрсеткіш бойынша пайдалану), бюджет қаражатын немесе мемлекеттік меншіктің өзге де объектілерін, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін қайтармау, олардың құнының төмендеуі, мүлікті тиісінше сақтамаудың, пайдаланбаудың салдарынан активтерді пайдаланудың мүмкін еместігі, мүлікті нормативтік пайдалану мерзімінен бұрын есептен шығару және т.б.;
3) бюджет қаражатының, мемлекет активтерінің, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің артық шығыстары – бюджет қаражатының, активтердің артық шығыстары – іс жүзіндегі және нормативтік шығыстар арасындағы айырма, сондай-ақ заңнамалардың немесе мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер, квазимемлекеттік сектор субъектілері, сондай-ақ бюджет қаражатын алушылар жасаған шарттардың бұзушылықтары салдарынан өтеу қажеттілігімен негізделетін шығыстар;
4) бюджет қаражатының, мемлекет, мемлекеттік аудит объектілері активтерінің нәтижесіз шығыстары – бюджет қаржатын, мемлекет, мемлекеттік аудит объектілерінің активтерін пайдаланудан жоспарланған мақсатқа, күтілетін нәтижеге әкелмеген шығыстар.
***** Бұзушылықтың ұқсас құрамы қаражатты нұқсан келтіре отырып, негізсіз пайдаланған кезде қаржылық бұзушылық ретінде жіктеледі.
****** Бухгалтерлік, бюджеттік есепке алуды және қаржылық, бюджеттік есептілікті жасау кезіндегі заңнама бұзушылықтары мемлекеттік мекемелердің де, квазимемлекеттік сектер субъектілерінің де қызметінде анықталады және сатып алынған тауарларды (активтерді), жұмыстарды орындау мен қызметтерді көрсетуге жұмсалған шығындарды баланста көрсетпеу кезіндегі қаржылық бұзушылықтар ретінде сыныпталады.
Осы Сыныптауыштың 6-бағанында белгіленген жауаптылық түрлері әрекеттерде (әрекетсіздікте) қылмыстық құқық бұзушылық белгілері болмаған жағдайда қолданылады.

1) возмещение в бюджет сумм финансовых нарушений;
2) восстановление путем выполнения работ, оказания услуг, поставки товаров:
3) отражение по учету на основании предписания органов государственного аудита и финансового контроля и (или) решения суда.
В Классификаторе используется следующие виды ущерба, причиненного путем:
1) недопоступления средств в бюджет - непоступление в соответствующий бюджет средств, которые должны были поступить в соответствии с принятыми актами, при отсутствии объективных условий, препятствующих их поступлению;
2) утраты бюджетных средств, утраты государственной собственности, активов субъектов квазигосударственного сектора - утрата средств до их расходования (использования по конечному показателю), невозврат бюджетных средств или иных объектов государственной собственности, активов квазигосударственного сектора, снижение их стоимости, невозможности использования активов вследствие ненадлежащего хранения, эксплуатации имущества, списание имущества ранее нормативного срока эксплуатации.
3) избыточных расходов бюджетных средств, активов государства, субъектов квазигосударственного сектора – избыточные расходы бюджетных средств, активов - разница между фактическими и нормативными расходами, а также расходы, обусловленные необходимостью компенсации последствий нарушений законодательства или договоров, совершенных государственными органами, государственными учреждениями, субъектами квазигосударственного сектора, а также получателями бюджетных средств;
4) безрезультативных расходов бюджетных средств, активов государства, объектов государственного аудита - расходы, не приведшие к запланированной цели, ожидаемому результату от использования бюджетных средств активов государства, объектов государственного аудита.
***** Аналогичный состав нарушения квалифицируется в качестве финансового нарушения при необоснованном использовании средств, причинившего ущерб.
****** Нарушения законодательства при ведении бухгалтерского, бюджетного учета и составлении финансовой, бюджетной отчетности выявляются в деятельности как государственных учреждений, так и субъектов квазигосударственного сектора и квалифицируются в качестве финансовых нарушений при не отражении на балансе приобретенных товаров (активов), затрат понесенных на выполнение работ и оказание услуг.
Виды ответственности, установленные в графе 6 настоящего Классификатора, применяются в случае отсутствия в действиях (бездействии) признаков уголовного правонарушения.