"Медициналық және фармацевтік кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 14 сәуірдегі № 165 және "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттар мен үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 647 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 11 қазандағы № ҚР ДСМ-26 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 қарашада № 17684 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 16 ақпандағы № 24 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.02.2023 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 32-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және 175-бабының 3) тармақшасына, "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 5-тармағына және 22-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
"Медициналық және фармацевтік кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлаудың үлгілік бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 14 сәуірдегі № 165 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15167 болып тіркелген, Эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық және фармацевтік кадрлардың біліктілігін арттырудың және оларды қайта даярлаудың үлгілік бағдарламаларында:
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттырудың және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
7. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
8. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ішкі аурулар терапиясындағы инновациялық технологиялар";
"Салауатты өмір салтын ұстану мен аурулардың алдын алу";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңде ішкі аурулардың шұғыл терапиясы";
"Жасөспірім ауруларының диагностикасы, ағымы мен емдеу ерекшеліктері";
"Амбулаториялық-емханалық терапия";
"Терапиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Ішкі ағзалар ауруларын емдік тамақтану арқылы емдеу мәселелері";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңдегі терапиядағы диагностикалау мен емдеудің қазіргі заманғы әдістері";
"Терапиялық соматикалық және хирургиялық аурулардың шекаралық жағдайлары";
"Терапиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Шекаралық психикалық ауруларды диагностикалау, емдеу және жүргізу тактикасы, сонымен қатар самотоформдық бұзылулар кезінде".

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 апреля 2017 года № 165 "Об утверждении Типовых программ повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров" и в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 647 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов и типовых профессиональных учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 октября 2018 года № ҚР ДСМ-26. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 ноября 2018 года № 17684. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 февраля 2023 года № 24.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 16.02.2023 № 24 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 37 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 апреля 2017 года № 165 "Об утверждении Типовых программ повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15167, опубликованный в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан от 13 июня 2017 года), следующие изменения и дополнения:
В Типовых программах повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)" согласно приложению 2 к настоящей Типовой программе.
8. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)" являются:
"Инновационные технологии в терапии внутренних болезней";
"Профилактика заболеваний и формирования здорового образа жизни";
"Неотложная терапия внутренних болезней на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Диагностика и особенности течения и лечения заболеваний подросткового возраста";
"Амбулаторно-поликлиническая терапия";
"Вопросы доказательной медицины в терапии";
"Вопросы лечебного питания заболеваний внутренних органов";
"Современные подходы диагностики и лечения в терапии до- и госпитальном этапах";
"Пограничные состояния терапевтических соматических и хирургических заболеваний";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в терапии";
"Диагностика, лечение и тактика ведения при пограничных психических заболеваниях, в том числе соматоформных расстройствах".

9. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), бұдан бұрын интернатура және резидентураны (клиникалық ординатура) оқыған, "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" және "Педиатрия" мамандықтары бойынша қайта даярлау курстарынан өткен "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандарға арналған қайта даярлау циклдерінде - 432/8 сағатты (апта) құрайды.";
4-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
12. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар кардиологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
13. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 4-қосымшаға сәйкес "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
14. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Кардиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңде шұғыл кардиология";
"Интервенциялық кардиологияның өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық және стационарлық кезеңдегі балалар кардиологиясының өзекті мәселелері";
"Превентивті кардиология";
"Жүрек- қан тамыр патологиясы бар науқастарды амбулаторлық қарау";
"Жүрекішілік электрофизиологиялық зерттеу және тахикардияның радиожиілікті аблациясы";
"Кардиологиядағы (ересектер) диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Клиникалық аритмология";
"Балалар жасындағы аритмология";
"Жүрек қантамырлар аурулары бар науқастарды жүргізу тәсілі мен диагностикасы";
"Кардиологиядағы реанимация және қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланумен болатын практикалық курс)";
"Кардиология практикасындағы шекаралық психикалық бұзылулар".";

9. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой составляет – 864/16 часов (недель), для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", ранее прошедших обучение в интернатуре, резидентуре (клинической ординатуре), на курсах переподготовки по специальностям "Терапия (терапия подростковая, диетология)" и "Педиатрия" – 432/8 часа (недель).".
главу 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
12. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской кардиологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
13. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)" согласно приложению 4 к настоящей Типовой программе.
14. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в кардиологии";
"Неотложная кардиология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы интервенционной кардиологии";
"Актуальные вопросы детской кардиологии на амбулаторном и стационарном этапах";
"Превентивная кардиология";
"Амбулаторное ведение больных с сердечно-сосудистой патологией";
"Внутрисердечное электрофизиологическое исследование и радиочастотная аблация тахикардии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в кардиологии (взрослой)";
"Клиническая аритмология";
"Диагностика и тактика ведения пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями";
"Реанимация и интенсивная терапия в кардиологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)";
"Пограничные психические расстройства в кардиологической практике".";

мынадай мазмұндағы 4-1-тараумен толықтырылсын:
"4-1-тарау. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
"14-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер кардиологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
14-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 4-1-қосымшаға сәйкес "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
14-3. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Кардиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханаға дейінгі және ауруханалық кезеңде шұғыл кардиология";
"Интервенциялық кардиологияның өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық және стационарлық кезеңдегі балалар кардиологиясының өзекті мәселелері";
"Превентивті кардиология";
"Жүрек- қан тамыр патологиясы бар науқастарды амбулаторлық қарау";
"Жүрекішілік электрофизиологиялық зерттеу және тахикардияның радиожиілікті аблациясы";
"Кардиологиядағы (балалар) диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Клиникалық аритмология";
"Балалар жасындағы аритмология";
"Жүрек қантамырлар аурулары бар науқастарды жүргізу тәсілі мен диагностикасы";
"Кардиологиядағы реанимация және қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланумен болатын практикалық курс)";
"Кардиология практикасындағы шекаралық психикалық бұзылулар".";
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

дополнить главой 4-1 следующего содержания:
"Глава 4-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
14-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой кардиологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
14-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)" согласно приложению 4-1 к настоящей Типовой программе.
14-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в кардиологии";
"Неотложная кардиология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы интервенционной кардиологии";
"Актуальные вопросы детской кардиологии на амбулаторном и стационарном этапах";
"Превентивная кардиология";
"Амбулаторное ведение больных с сердечно-сосудистой патологией";
"Внутрисердечное электрофизиологическое исследование и радиочастотная аблация тахикардии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в кардиологии (детской)";
"Клиническая аритмология";
"Аритмология детского возраста";
"Диагностика и тактика ведения пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями";
"Реанимация и интенсивная терапия в кардиологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)";
"Пограничные психические расстройства в кардиологической практике".";
главу 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Ревматология (взрослая)"

15. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар ревматологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
16. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 5-қосымшаға сәйкес "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
17. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ревматологиядағы, соның ішінде балалар жасындағы ревматологиядағы инновациялық технологиялар";
"Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары";
"Серонегативті спондилоартропатиялармен, спондилиттермен науқастарды емдеудің қазіргі заманғы алгоритмі";
"Дәнекер тіннің жүйелі ауруларымен және жүйелі васкулиттермен науқастарды диагностикалау мен емдеудің өзекті мәселелері";
"Остеоартроз. Остеоартроз терапиясының кешенді тәсілі";
"Буын маңының жұмсақ тіндерінің аурулары. Диагностикалық және емдік буынішілік және буын маңы манипуляциялары";
"Жіті ревматизмдік безгек. Жүректің созылмалы ревматизмдік ауруы, жүре пайда болған жүрек ақаулары (консервативтік және хирургиялық емдеу)";
"Жүкті әйелдердің экстрагенитальді патологиясы (аутоиммунды аурулар) ".";
мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
17-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер ревматологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
17-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 5-1-қосымшаға сәйкес "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
17-3. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру және қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ревматологиядағы, соның ішінде балалар жасындағы ревматологиядағы инновациялық технологиялар";
"Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары";
"Серонегативті спондилоартропатиялармен, спондилиттермен науқастарды емдеудің қазіргі заманғы алгоритмі";
"Дәнекер тіннің жүйелі ауруларымен және жүйелі васкулиттермен науқастарды диагностикалау мен емдеудің өзекті мәселелері";
"Остеоартроз. Остеоартроз терапиясының кешенді тәсілі";
"Буын маңының жұмсақ тіндерінің аурулары. Диагностикалық және емдік буынішілік және буын маңы манипуляциялары";
"Жіті ревматизмдік безгек. Жүректің созылмалы ревматизмдік ауруы, жүре пайда болған жүрек ақаулары (консервативтік және хирургиялық емдеу)";
"Жүкті әйелдердің экстрагенитальді патологиясы (аутоиммунды аурулар)".";
7-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

15. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской ревматологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
16. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Ревматология (взрослая)" согласно приложению 5 к настоящей Типовой программе.
17. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Ревматология (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в ревматологии";
"Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата";
"Cовременный алгоритм ведения больных серонегативными спондилоартропатиями, спондилитами";
"Актуальные вопросы диагностики и лечения больных системными заболеваниями соединительной ткани и системными васкулитами";
"Остеоартроз. Комплексный подход к терапии остеоартроза";
"Заболевания околосуставных мягких тканей. Диагностические и лечебные внутри- и околосуставные манипуляции";
"Острая ревматическая лихорадка. Хроническая ревматическая болезнь сердца, приобретенные пороки сердца (консервативное и хирургическое лечение)";
"Экстрагенитальная патология у беременных (аутоиммунные заболевания)".";
дополнить главой 5-1 следующего содержания:
"Глава 5-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Ревматология (детская)"
17-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой ревматологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
17-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Ревматология (детская)" согласно приложению 5-1 к настоящей Типовой программе.
17-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Ревматология (детская)" являются:
"Инновационные технологии в ревматологии детского возраста";
"Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата";
"Cовременный алгоритм ведения больных серонегативными спондилоартропатиями, спондилитами";
"Актуальные вопросы диагностики и лечения больных системными заболеваниями соединительной ткани и системными васкулитами";
"Остеоартроз. Комплексный подход к терапии остеоартроза";
"Заболевания околосуставных мягких тканей. Диагностические и лечебные внутри- и околосуставные манипуляции";
"Острая ревматическая лихорадка. Хроническая ревматическая болезнь сердца, приобретенные пороки сердца (консервативное и хирургическое лечение)";
"Экстрагенитальная патология у беременных (аутоиммунные заболевания)".";
главу 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"

21. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
22. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 7-қосымшаға сәйкес "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
23. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компонентінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гастроэнтерологияда оның ішінде балалар гастрэнтерологиясындағы инновациялық технологиялар";
"Гастроэнтерологиялық ауруларда ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдеріндегі шұғыл көмек";
"Гепатобилиард жүйесі мен ұйқыбезі ауруларының эндоскопиялық диагностикасы және емдеуі";
"Гастроэнтерологияның өзекті мәселелері";
"Гепатологияның өзекті мәселелері";
"Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Дәлелді медицина тұрғысынан вирусқа қарсы терапияның заманауи мәселелері";
"Ішектің қабыну аурулары бар науқастарды емдеудің кешенді тәсілі".";
мынадай мазмұндағы 7-1-тараумен толықтырылсын:
"7-1-тарау. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
23-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
23-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 7-1-қосымшаға сәйкес "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

21. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской гастроэнтерологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
22. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 7 к настоящей Типовой программе.
23. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в гастроэнтерологии";
"Неотложная помощь при гастроэнтерологических заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Эндоскопическая диагностика и лечение заболеваний гепатобилиарной системы и поджелудочной железы";
"Актуальные вопросы гастроэнтерологии";
"Актуальные вопросы гепатологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии";
"Современные вопросы противовирусной терапии с позиций доказательной медицины";
"Комплексный подход к ведению больных с воспалительными заболеваниям кишечника".";
дополнить главой 7-1 следующего содержания:
"Глава 7-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
23-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой гастроэнтерологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
23-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 7-1 к настоящей Типовой программе.

23-3. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компонентінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Гастроэнтерологияда оның ішінде балалар гастрэнтерологиясындағы инновациялық технологиялар";
"Гастроэнтерологиялық ауруларда ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдеріндегі шұғыл көмек";
"Гепатобилиард жүйесі мен ұйқыбезі ауруларының эндоскопиялық диагностикасы және емдеуі";
"Гастроэнтерологияның өзекті мәселелері";
"Гепатологияның өзекті мәселелері";
"Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Дәлелді медицина тұрғысынан вирусқа қарсы терапияның заманауи мәселелері";
"Ішектің қабыну аурулары бар науқастарды емдеудің кешенді тәсілі".";
10-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"10-тарау. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
30. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар пульмонологиясынан қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
31. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 10-қосымшаға сәйкес "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
32. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі шұғыл пульмонология";
"Өкпенің, бронхтың обструкциялық ауруларлары";
"Пульмонологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Өкпенің интерстициальды ауруы";
"Пульмонологиядағы антибактериалды терапия";
"Пульмонолог дәрігер тәжірибесіндегі спирография";
"Тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің диагностикасы және түзету (инвазивті емес өкпе вентиляциясы, оттегі терапиясы)";
"Пульмонология мен фтизиатриядағы дифференциалды диагностика";
"Алғашқы көмек дәрігерінің тәжірибесіндегі пульмонологияның өзекті мәселелері";
"Ұйқы кезінде тыныс алудың бұзылуы";
"Туберкулез";
"Өкпенің созылмалы обструкциялық ауруы".";

23-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в гастроэнтерологии детской";
"Неотложная помощь при гастроэнтерологических заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Эндоскопическая диагностика и лечение заболеваний гепатобилиарной системы и поджелудочной железы";
"Актуальные вопросы гастроэнтерологии";
"Актуальные вопросы гепатологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии";
"Современные вопросы противовирусной терапии с позиций доказательной медицины";
"Комплексный подход к ведению больных с воспалительными заболеваниям кишечника".";
главу 10 изложить в следующей редакции:
"Глава 10. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
30. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской пульмонологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
31. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 10 к настоящей Типовой программе.
32. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в пульмонологии";
"Неотложная пульмонология, на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Бронхообструктивные заболевания";
"Вопросы доказательной медицины в пульмонологии";
"Интерстициальные болезни легких";
"Антибактериальная терапия в пульмонологии";
"Спирография в практике врача пульмонолога";
"Диагностика и коррекция дыхательной недостаточности (кислородотерапия, неинвазивная вентиляция легких)";
"Дифференциальная диагностика в пульмонологии и фтизиатрии";
"Актуальные вопросы пульмонологии в практике врача первичного звена";
"Нарушения дыхания во время сна";
"Туберкулез";
"Хроническая обструктивная болезнь лҰгких".";

мынадай мазмұндағы 10-1-тараумен толықтырылсын:
"10-1-тарау. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
32-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер пульмонологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
32-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 10-1-қосымшаға сәйкес "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
32-3. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар";
"Балалардың ауруханалық және ауруханаға дейінгі шұғыл пульмонологиясы";
"Өкпенің, балаларда кездесетін бронхтың обструкциялық ауруларлары";
"Балалар өкпесінің интерстициальды ауруы";
"Балалар пульмонологиясындағы антибактериалды терапия";
"Пульмонолог дәрігер тәжірибесіндегі спирография";
"Тыныс алу функциясы жеткіліксіздігінің диагностикасы және түзету (инвазивті емес өкпе вентиляциясы, оттегі терапиясы)";
"Пульмонология мен фтизиатриядағы дифференциалды диагностика";
"Алғашқы көмек дәрігерінің тәжірибесіндегі пульмонологияның өзекті мәселелері";
"Ұйқы кезінде тыныс алудың бұзылуы";
"Туберкулез";
"Өкпенің созылмалы обструкциялық ауруы".";
11-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"11-тарау. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
33. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар эндокринологиясы қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.

дополнить главой 10-1 следующего содержания:
"Глава 10-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
32-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой пульмонологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
32-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 10-1 к настоящей Типовой программе.
32-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в пульмонологии";
"Неотложная пульмонология детского возраста, на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Бронхообструктивные заболевания у детей";
"Вопросы доказательной медицины в пульмонологии";
"Интерстициальные болезни легких у детей";
"Антибактериальная терапия в пульмонологии у детей";
"Спирография в практике врача пульмонолога";
"Диагностика и коррекция дыхательной недостаточности (кислородотерапия, неинвазивная вентиляция легких)";
"Дифференциальная диагностика в пульмонологии и фтизиатрии";
"Актуальные вопросы пульмонологии в практике врача первичного звена";
"Нарушения дыхания во время сна";
"Туберкулез";
"Хроническая обструктивная болезнь лҰгких".";
главу 11 изложить в следующей редакции:
"Глава 11. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Эндокринология (взрослая)"
33. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки при наличии переподготовки по детской эндокринологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.

34. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 11-қосымшаға сәйкес "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
35. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Эндокринологиядағы инновациялық технологиялар";
"Шұғыл эндокринология";
"Қалқанша безі, қалқаншаманы бездері, қант диабеті, гипоталамус-гипофизарлы жүйе аурулары бойынша эндокринологиядағы өзекті мәселелер";
"Жүкті әйелдердің эндокриндік аурулары ағымының ерекшелектері";
"Репродуктивті эндокринология";
"Эндокринологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Эндокринологиядағы аспаптық және зертханалық диагностикалау әдістері".";
мынадай мазмұндағы 11-1-тараумен толықтырылсын:
"11-тарау. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
35-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер эндокринологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
35-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 11-1-қосымшаға сәйкес "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
35-3. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Эндокринологиядағы инновациялық технологиялар";
"Шұғыл эндокринология";
"Ерте жастағы балалардың эндокринологиясы";
"Қалқанша безі, қалқаншаманы бездері, қант диабеті, гипоталамус-гипофизарлы жүйе аурулары бойынша эндокринологиядағы өзекті мәселелер, оның ішінде балалар эндокринологиясында";
"Эндокринологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Эндокринологиядағы аспаптық және зертханалық диагностикалау әдістері".";
12-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"12-тарау. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

34. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Эндокринология (взрослая)" согласно приложению 11 к настоящей Типовой программе.
35. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Эндокринология (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в эндокринологии";
"Неотложная эндокринология";
"Актуальные вопросы эндокринологии, по разделам: заболевания щитовидной и паращитовидных желез, сахарный диабет, патология гипоталамо-гипофизарной системы";
"Особенности течения эндокринных заболеваний у беременных";
"Репродуктивная эндокринология";
"Вопросы доказательной медицины в эндокринологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в эндокринологии".";
дополнить главой 11-1 следующего содержания:
"Глава 11-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Эндокринология (детская)"
35-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой эндокринологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
35-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Эндокринология (детская)" согласно приложению 11-1 к настоящей Типовой программе.
35-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Эндокринология (детская)" являются:
"Инновационные технологии в эндокринологии";
"Неотложная эндокринология";
"Эндокринология детей раннего возраста";
"Актуальные вопросы эндокринологии детского возраста, по разделам: заболевания щитовидной и паращитовидных желез, сахарный диабет, патология гипоталамо-гипофизарной системы";
"Вопросы доказательной медицины в эндокринологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в эндокринологии".";
главу 12 изложить в следующей редакции:
"Глава 12. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"

36. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар нефрологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
37. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 12-қосымшаға сәйкес "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
38. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Нефрологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл нефрология";
"Амбулаториялық-емханалық нефрология";
"Нефрологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Нефрологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Нефрологиядағы қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланатын практикалық курс)".";
мынадай мазмұндағы 12-1-тараумен толықтырылсын:
"12-1-тарау. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
38-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер нефрологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
38-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 12-1-қосымшаға сәйкес "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
38-3. "Нефрология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Нефрологиядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл нефрология";
"Амбулаториялық және стационарлық кезеңдегі балалар нефрологиясының өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық-емханалық нефрология";
"Нефрологиядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Превентивті нефрология, сонымен бірге дені сау және науқас балаларды динамикалық бақылау (диспансерлеу) мәселелері, дені сау және науқас балаларды оңалту кезеңдері";
"Нефрологиядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Жасөспірімдердің физиологиясы мен патологиясы";
"Нефрологиядағы қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланатын практикалық курс)";
"Балаларға алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетудің өзекті мәселелері".";
15-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"15-тарау. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

36. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской нефрологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
37. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 12 к настоящей Типовой программе.
38. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Инновационные технологии в нефрологии";
"Неотложная нефрология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая нефрология";
"Вопросы доказательной медицины в нефрологии";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в нефрологии";
"Интенсивная терапия в нефрологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)".";
дополнить главой 12-1 следующего содержания:
"Глава 12-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
"38-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой нефрологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
38-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 12-1 к настоящей Типовой программе.
38-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Инновационные технологии в нефрологии";
"Неотложная нефрология на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы детской нефрологии – на амбулаторном и стационарном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая нефрология";
"Вопросы доказательной медицины в нефрологии";
"Превентивная нефрология, включая вопросы динамического наблюдения (диспансеризации) здоровых и больных детей, этапы реабилитации здоровых и больных детей";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в нефрологии";
"Физиология и патология подросткового возраста";
"Интенсивная терапия в нефрологии (практический курс с использованием симуляционных платформ)";
"Актуальные проблемы оказания первичной медико-санитарной помощи детскому населению".";
главу 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 15. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"

45. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалардың инфекциялық аурулары бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
46. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 15-қосымшаға сәйкес "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
47. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Инфекциялық нозологияның диагностикасы және емдеудің инновациялық технологиялары";
"Инфекциялық аурулар кезінде ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл көмек көрсету";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі инфекциялық ауруларға қойылатын ерте және салыстырмалы диагностикасы";
"Инфекциялық гепатология";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусының мәселелері";
"Ішек гельминтоздары мен паразитоздарының өзекті мәселелері";
"Аса қауіпті жұқпалардың заманауи мәселелері";
"Жедел респираторлық вирустық инфекциялар мен пандемиялық ағымды тұмау: бұл мәселенің қазіргі жағдайы, клиникалық-диагностикалық критерийлері, емі және қарқынды терапия, алдын алу және індетке қарсы шаралар";
"Қазіргі заманғы кезеңдегі жіті ішек инфекциялары";
"Адамның өзекті зооноздық инфекциялары";
"Балалар инфекцияларының мәселелері";
"Халықты вакциналау".";
мынадай мазмұндағы 15-1-тараумен толықтырылсын:
"15-1-тарау. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
47-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектердің инфекциялық аурулары бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
47-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 15-1-қосымшаға сәйкес "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

45. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детским инфекционным болезням – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
46. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)" согласно приложению 15 к настоящей Типовой программе.
47. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении инфекционных нозологий";
"Неотложная помощь при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Ранняя и дифференциальная диагностика при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Инфекционная гепатология";
"Проблемы вируса иммунодефицита человека";
"Актуальные проблемы кишечных гельминтозов и паразитозов";
"Современные проблемы особо опасных инфекций";
"Острые респираторные вирусные инфекции и грипп с пандемическим течением: современное состояние проблемы, клинико-диагностические критерии, лечение и интенсивная терапия, профилактические и противоэпидемические мероприятия";
"Острые кишечные инфекции на современном этапе";
"Актуальные зоонозные инфекции человека";
"Вакцинация населения".";
дополнить главой 15-1 следующего содержания:
"Глава 15-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
47-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослым инфекционным болезням – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
47-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Инфекционные болезни (детские)" согласно приложению 15-1 к настоящей Типовой программе.

47-3. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Балалардағы инфекциялық нозологияның диагностикасы және емдеудің инновациялық технологиялары";
"Инфекциялық аурулар кезінде ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл көмек көрсету";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі инфекциялық ауруларға қойылатын ерте және салыстырмалы диагностикасы";
"Инфекциялық гепатология";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусының мәселелері";
"Ішек гельминтоздары мен паразитоздарының өзекті мәселелері";
"Аса қауіпті жұқпалардың заманауи мәселелері";
"Жедел респираторлық вирустық инфекциялар мен пандемиялық ағымды тұмау: бұл мәселенің қазіргі жағдайы, клиникалық-диагностикалық критерийлері, емі және қарқынды терапия, алдын алу және індетке қарсы шаралар";
"Қазіргі заманғы кезеңдегі жіті ішек инфекциялары";
"Адамның өзекті зооноздық инфекциялары";
"Балалар инфекцияларының мәселелері".";
17-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"17-тарау. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
51. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), балалар невропатологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
52. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 17-қосымшаға сәйкес "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
53. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Жүйке жүйесінің тұқым қуалайтын аурулары";
"Жүйке жүйесінің дегенеративті аурулары";
"Ересектердегі эпилепсия және эпилептика түріндегі синдромдар";
"Ересектердегі жүйке жүйесінің инфекциялық аурулары";
"Невролог дәрігердің практикасындағы органикалық психикалық бұзылулар".";
мынадай мазмұндағы 17-1-тараумен толықтырылсын:

47-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (детские)" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении инфекционных нозологий у детей";
"Неотложная помощь при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Ранняя и дифференциальная диагностика при инфекционных заболеваниях на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Инфекционная гепатология";
"Проблемы вируса иммунодефицита человека";
"Актуальные проблемы кишечных гельминтозов и паразитозов";
"Современные проблемы особо опасных инфекций";
"Острые респираторные вирусные инфекции и грипп с пандемическим течением: современное состояние проблемы, клинико-диагностические критерии, лечение и интенсивная терапия, профилактические и противоэпидемические мероприятия";
"Острые кишечные инфекции на современном этапе";
"Актуальные зоонозные инфекции человека";
"Проблемы детских инфекций".";
главу 17 изложить в следующей редакции:
"Глава 17. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
51. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по детской невропатологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
52. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" согласно приложению 17 к настоящей Типовой программе.
53. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)" являются:
"Наследственные заболевания нервной системы";
"Дегенеративные заболевания нервной системы";
"Эпилепсия и эпилептиформные синдромы у взрослых";
"Инфекционные заболевания нервной системы у взрослых";
"Органические психические расстройства в практике врача невролога".";
дополнить главой 17-1 следующего содержания:

"17-1-тарау. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
53-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта), ересектер невропатологиясы бойынша қайта даярлауы болғанда балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
53-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 17-қосымшаға сәйкес "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
53-3. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалды диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Жүйке жүйесінің тұқым қуалайтын аурулары";
"Жүйке жүйесінің дегенеративті аурулары";
"Электроэнцефалография және Электроэнцефалография-мониторинг негізімен балалық жастағы эпилепсия";
"Балалардың жүйке жүйесінің инфекциялық, қабыну және диемиелинсізденген аурулары";
"Невролог дәрігердің практикасындағы органикалық психикалық бұзылулар".";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Педиатрия", "Емдеу ісі", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медецина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды".
20-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"20-тарау. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
61 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 20-қосымшаға сәйкес "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
62. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Сәулелік терапиядағы инновациялық технологиялар";
"Жеке орналасқан қатерлі ісіктерде қолданылатын жоғары технологиялы сәулелік терапия";
"Жеке орналасқан қатерлі ісіктерде қолданылатын сәулелік терапияның өзекті мәселелері";
"Сәулелік терапияның таңдаулы мәселелері".";
21-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"21-тарау. "Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

"Глава 17-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
53-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель), при наличии переподготовки по взрослой невропатологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
53-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" согласно приложению 17-1 к настоящей Типовой программе.
53-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)" являются:
"Наследственные заболевания нервной системы";
"Дегенеративные заболевания нервной системы";
"Эпилепсия детского возраста с основами электроэнцефалографии и электроэнцефалография-мониторинга";
"Инфекционные, воспалительные и демиелинизирующие заболевания нервной системы у детей";
"Органические психические расстройства в практике врача невролога".";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).";
заголовок главы 20 изложить в следующей редакции:
"Глава 20. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"";
пункты 61 и 62 изложить в следующей редакции:
"61. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)" согласно приложению 20 к настоящей Типовой программе.
62. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)" являются:
"Инновационные технологии в лучевой терапии";
"Высокотехнологичная лучевая терапия злокачественных новообразований отдельных локализаций";
"Актуальные проблемы лучевой терапии злокачественных новообразований отдельных локализаций";
"Избранные вопросы лучевой терапии".";
заголовок главы 21 изложить в следующей редакции:
"Глава 21. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"";

64 және 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 21-қосымшаға сәйкес "Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
65. "Сәулелі диагностика (рентгенология, компьютерлік және магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Сәулелік диагностикадағы инновациялық технологиялар";
"Дифференциалды рентгендиагностика";
"Шұғыл рентгендиагностика";
"Рентгендік маммография";
"Фтизиорентгенология элементтері бар рентгенологияның өзекті мәселелері";
"Ультрадыбыстық диагностиканың өзекті мәселелері, соның ішінде балалардағы";
"Радиоизотопты және радионуклидті диагностиканың өзекті мәселелері, соның ішінде балалардағы";
"Онкологиядағы сәулелік диагностика";
"Травматология және ортопедиядағы сәулелік диагностика".";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы, "Медициналық биологиялық іс" (біліктілігі-дәрігер) мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы, "Медициналық биологиялық іс" (біліктілігі-дәрігер) мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.";
75-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 64 и 65 изложить в следующей редакции:
"64. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" согласно приложению 21 к настоящей Типовой программе.
65. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" являются:
"Инновационные технологии в лучевой диагностике";
"Дифференциальная рентгенодиагностика";
"Неотложная рентгенодиагностика";
"Рентгеновская маммография";
"Актуальные проблемы рентгенологии с элементами фтизиорентгенологии";
"Актуальные проблемы ультразвуковой диагностики, в том числе детского возраста";
"Актуальные проблемы радиоизотопной и радионуклидной диагностики, в том числе детского возраста";
"Лучевая диагностика в онкологии";
"Лучевая диагностика в травматологии и ортопедии".";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой, "Медико-биологическое дело" (квалификация – врач) – 864/16 часа (недель).";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой, "Медико-биологическое дело" (квалификация – врач) – 864/16 часов (недель).";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).";
пункт 78 изложить в следующей редакции:

"78. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде- 864/16 сағатты (апта) құрайды.";
30-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"30-тарау. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
90. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 1080/20 сағатты (апта), балалар анестезиология және реаниматологиясы бойынша қайта даярлау циклдерінде ересектер бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
91. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 30-қосымшаға сәйкес "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
92. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Көп бейінді медициналық ұйымдардағы анестезия және қарқынды терапия";
"Кардиохирургиядағы (ересектер) анестезия және қарқынды терапия";
"Онкология және гематологиядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Акушерлік патология кезіндегі анестезия және қарқынды терапия".
"Анестезиология және реанимотология мамандығының арнайы бөлімдерінің (акушериядағы, нейрореаниматологиядағы, кардиоанесте-зиологиядағы, торакалді анестезиологиядағы, анестезия және қарқынды терапия) ерекшеліктерін тереңдете зерттеу";
"Анестезиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Қарқынды терапиядағы инновациялық технологиялар";
"Амбулаториялық анестезиология";
"Дәлелді медицина мәліметтеріне сүйене отырып, анестезия немесе қарқынды терапия әдістерін оңтайландыру және стандарттау";
"Дәлелді медицина мәліметтерін ескере отырып, түрлі жағдайлар немесе синдромдар кезіндегі қарқынды терапия".";

"78. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).";
главу 30 изложить в следующей редакции:
"Глава 30. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)"
90. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по детской анестезиологии – 432/8 часа (недель) по взрослому профилю.
91. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)" согласно приложению 30 к настоящей Типовой программе.
92. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)":
"Анестезия и интенсивная терапия в многопрофильной медицинской организации";
"Анестезия и интенсивная терапия в кардиохирургии (взрослой)";
"Анестезия и интенсивная терапия в онкологии и гематологии";
"Анестезия и интенсивная терапия при акушерской патологии";
"Углубленное изучение специфики подразделов специальности анестезиология и реаниматология (анестезия и интенсивная терапия в акушерстве, нейрореаниматология, кардиоанестезиология, торакальная анестезиология)";
"Инновационные технологии в анестезиологии";
"Инновационные технологии в интенсивной терапии";
"Амбулаторная анестезиология";
"Оптимизация и стандартизация методов анестезии или интенсивной терапии с учетом данных доказательной медицины";
"Интенсивная терапия при различных состояниях или синдромах с учетом данных доказательной медицины".";

мынадай мазмұндағы 30-1-тараумен толықтырылсын:
"30-1-тарау. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
92-1. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 1080/20 сағатты (апта), ересектер анестезиология және реаниматологиясы бойынша қайта даярлау циклдерінде балалар бейіні бойынша - 432/8 сағатты (апта) құрайды.
92-2. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 30-1-қосымшаға сәйкес "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
92-3. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Көп бейінді медициналық ұйымдардағы анестезия және қарқынды терапия";
"Неонтологиядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Педиатриядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Кардиохирургиядағы (балалар) анестезия және қарқынды терапия";
"Онкология және гематологиядағы анестезия және қарқынды терапия";
"Акушерлік патология кезіндегі анестезия және қарқынды терапия".
"Анестезиология және реанимотология мамандығының арнайы бөлімдерінің (акушериядағы, нейрореаниматологиядағы, кардиоанесте-зиологиядағы, торакалді анестезиологиядағы, анестезия және қарқынды терапия) ерекшеліктерін тереңдете зерттеу";
"Анестезиологиядағы инновациялық технологиялар";
"Қарқынды терапиядағы инновациялық технологиялар";
"Амбулаториялық анестезиология";
"Дәлелді медицина мәліметтеріне сүйене отырып, анестезия немесе қарқынды терапия әдістерін оңтайландыру және стандарттау";
"Дәлелді медицина мәліметтерін ескере отырып, түрлі жағдайлар немесе синдромдар кезіндегі қарқынды терапия".";
31-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"31-тарау. "Жалпы хирургия (торакальді, абдоминальді, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультадыбыстық зерттеу, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

дополнить главой 30-1 следующего содержания:
"Глава 30-1. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (детская)"
92-1. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель), при наличии переподготовки по взрослой анестезиологии и реаниматологии – 432/8 часа (недель) по детскому профилю.
92-2. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (детская)" согласно приложению 30-1 к настоящей Типовой программе.
92-3. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (детская)":
"Анестезия и интенсивная терапия в многопрофильной медицинской организации";
"Анестезия и интенсивная терапия в неонатологии";
"Анестезия и интенсивная терапия в педиатрии";
"Анестезия и интенсивная терапия в кардиохирургии (детской)";
"Анестезия и интенсивная терапия в онкологии и гематологии (детской)";
"Анестезия и интенсивная терапия при акушерской патологии";
"Углубленное изучение специфики подразделов специальности анестезиология и реаниматология (анестезия и интенсивная терапия в акушерстве, нейрореаниматология, кардиоанестезиология, торакальная анестезиология)";
"Инновационные технологии в анестезиологии";
"Инновационные технологии в интенсивной терапии";
"Амбулаторная анестезиология";
"Оптимизация и стандартизация методов анестезии или интенсивной терапии с учетом данных доказательной медицины";
"Интенсивная терапия при различных состояниях или синдромах с учетом данных доказательной медицины".";
главу 31 изложить в следующей редакции:
"Глава 31. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"

93. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 1080/20 сағатты (апта) құрайды.
94. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 31-қосымшаға сәйкес "Жалпы хирургия (торакальді, абдоминальді, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық зерттеу, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
95. "Жалпы хирургия (торакальді, абдоминальді, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультадыбыстық зерттеу, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Хирургиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологиялары";
"Шұғыл хирургияның өзекті мәселелері";
"Абдоминалды хирургиядағы эндовидеохирургиялық араласулар";
"Іріңді хирургиядағы өзекті мәселелер";
"Хирургиядағы реконструктивті-қалпына келтіру көмектері";
"Торакальді хирургиядағы өзекті мәселелер";
"Саңылауішілік эндовидеохирургия";
"Қан тамыр хирургиясының өзекті мәселелері";
"Шағын инвазивті хирургия";
"Колопроктологияның өзекті мәселелері";
"Торакальді хирургиядағы эндовидеохирургия";
"Амбулаториялық-емханалық хирургия мәселелері";
"Бариатриялық хирургия".";
132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"132. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары медициналық білімі және интернатурасы бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.";
45-тарау алып тасталынсын;
47-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"47-тарау. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
142 және 143-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"142. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 47-қосымшаға сәйкес "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.

93. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина" и интернатурой – 1080/20 часов (недель).
94. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" согласно приложению 31 к настоящей Типовой программе.
95. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" являются:
"Инновационные технологии в диагностике и лечении хирургических заболеваний";
"Актуальные вопросы неотложной хирургии";
"Эндовидеохирургические вмешательства в абдоминальной хирургии";
"Актуальные вопросы гнойной хирургии";
"Реконструктивно-восстановительные вмешательства в хирургии";
"Актуальные вопросы торакальной хирургии";
"Внутрипросветная эндовидеохирургия";
"Актуальные вопросы сосудистой хирургии";
"Малоинвазивная хирургия";
"Актуальные вопросы колопроктологии";
"Эндовидеохирургия в торакальной хирургии";
"Вопросы амбулаторно-поликлинической хирургии";
"Бариатрическая хирургия".";
пункт 132 изложить в следующей редакции:
"132. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).";
главу 45 исключить;
заголовок главы 47 изложить в следующей редакции:
"Глава 47. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Педиатрия (неонатология)"";
пункты 142 и 143 изложить в следующей редакции:
"142. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Педиатрия (неонатология)" согласно приложению 47 к настоящей Типовой программе.

143. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Педиатриядағы инновациялық технологиялар";
"Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл педиатрия";
"Амбулаториялық және станционарлық кезеңдегі балалар кардиологиясы, ревматологиясы, пульмонологиясы, гастроэнтерологиясы, нефрологиясы, эндокринологиясы, аллергологиясы мен иммунологиясы, гематологиясының өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық-емханалық педиатрия";
"Педиатриядағы дәлелді медицина мәселелері";
"Балалардың жұқпалы аурулары";
"Превентивті педиатрия, оған қоса дені сау және науқас балаларды динамикалық бақылау (диспансерлеу) мәселелері, дені сау және науқас балаларды оңалту кезеңдері, вакциналық профилактика";
"Балалардың соматикалық және хирургиялық ауруларының шекаралық жағдайлары";
"Педиатриядағы диагностиканың аспаптық және зертханалық әдістері";
"Жасөспірімдер физиологиясы мен патологиясы";
"Педиатриядағы қарқынды терапия (симуляциялық платформаларды пайдаланатын практикалық курс)";
"Балаларға бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсетудің өзекті мәселелері".";
49-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"49-тарау. "Балалар психиатриясы (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, суицидология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
148 және 149-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"148. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 49-қосымшаға сәйкес "Балалар психиатриясы" (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, суицидология, сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
149. "Балалар психиатриясы" (балалар наркологиясы, балалар психотерапиясы, балалар медициналық психологиясы, сот-психиатриялық сараптама, суицидология, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Балалық-жасөспірімдік шақтағы психикалық аурулар ағымының жалпы заңдылығы";
"Балалық-жасөспірімдік шақтағы эндогендік психикалық бұзылыстар";
"Балалық-жасөспірімдік шақтағы экзогендік психикалық бұзылыстар";
"Балалар мен жасөспірімдердегі шекаралық (неврологиялық) психикалық бұзылулар";
"Балалар мен жасөспірімдердегі психофармакология";
"Балалар мен жасөспірімдердегі суицидтік мінез-құлық";
"Балалар-жасөспірімдік шақтағы суицидтік мінез-құлық";
"Науқастармен және олардың отбасыларымен психологиялық әлеуметтік және психологиялық оңалту жұмыстары";
"Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылулардың бастапқы профилактикасы";
"Балалар мен жасөспірімдердегі нашақорлық";
"Балалар мен жасөспірімдердегі алкоголизм: себептері, патогенезі, клиникалық ерекшеліктері, емдеу мәселелері, алдын алу және оңалту";
"Балалар мен жасөспірімдердегі токсикомания: себептері, патогенезі, клиникалық ерекшеліктері, емдеу мәселелері, алдын алу және оңалту";
"Психоактивті заттарға тәуелді пациенттерді уәждемелеу мәселелері";
"Балалар мен жасөспірімдердегі шекаралық психикалық бұзылу кезіндегі психотерапия";
"Балалар мен жасөспірімдердегі эндогендік және экзогендік аурулар кезіндегі психотерапия";
"Медициналық психологияның басты мәселелері";
"Балалар мен жасөспірімдердегі сот психиатриясы мен наркологиясының басты мәселелері".";
51-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"51-тарау. "Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы, функционалды диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

143. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Педиатрия (неонатология)" являются:
"Инновационные технологии в педиатрии";
"Неотложная педиатрия на догоспитальном и госпитальном этапах";
"Актуальные вопросы детской кардиологии, ревматологии, пульмонологии, гастроэнтерологии, нефрологии, эндокринологии, аллергологии и иммунологии, гематологии – на амбулаторном и стационарном этапах";
"Амбулаторно-поликлиническая педиатрия";
"Вопросы доказательной медицины в педиатрии";
"Детские инфекционные заболевания";
"Превентивная педиатрия, включая вопросы динамического наблюдения (диспансеризации) здоровых и больных детей, этапы реабилитации здоровых и больных детей, вакцинопрофилактику";
"Пограничные состояния детских соматических и хирургических заболеваний";
"Инструментальные и лабораторные методы диагностики в педиатрии";
"Физиология и патология подросткового возраста";
"Интенсивная терапия в педиатрии (практический курс с использованием симмуляционных платформ)";
"Актуальные проблемы оказания первичной медико-социальной помощи детскому населению".";
заголовок главы 49 изложить в следующей редакции:
"Глава 49. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"";
пункты 148 и 149 изложить в следующей редакции:
"148. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" согласно приложению 49 к настоящей Типовой программе.
149. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" являются:
"Общие закономерности течения психических заболеваний детско-подросткового возраста";
"Эндогенные психические расстройства детско-подросткового возраста";
"Экзогенные психические расстройства детско-подросткового возраста";
"Пограничные (невротические) психические расстройства детско-подросткового возраста";
"Психофармакология детско-подросткового возраста";
"Суицидальное поведение в детско-подростковом возрасте";
"Психосоциальная и психореабилитационная работа с пациентами и их семьями";
"Первичная профилактика психических расстройств в детском и подростковом возрасте";
"Наркомании в детско-подростковом возрасте";
"Алкоголизм в детско-подростковом возрасте: причины, патогенез, клинические особенности, вопросы лечения, профилактики и реабилитации";
"Токсикомании в детско-подростковом возрасте: причины, патогенез, клинические особенности, вопросы лечения, профилактики и реабилитации";
"Проблемы мотивации пациентов с зависимостями от психоактивных веществ";
"Психотерапия пограничных психических расстройств в детско-подростковом возрасте";
"Психотерапия при эндогенных и экзогенных заболеваниях в детско-подростковом возрасте";
"Актуальные вопросы медицинской психологии";
"Актуальные вопросы судебной психиатрии и наркологии детей и подростков".";
заголовок главы 51 изложить в следующей редакции:
"Глава 51. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"";

154 және 155-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"154. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 51-қосымшаға сәйкес "Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы, функционалды диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
155. "Акушерия және гинекология (балалар гинекологиясы, функционалды диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Акушерия және гинекологиядағы инновациялық технологиялар";
"Акушерия және гинекологияның өзекті мәселелері";
"Амбулаториялық - емханалық акушерия және гинекология";
"Отбасын жоспарлау және контрацепция";
"Балалар және жасөспірімдер гинекологиясы";
"Акушерия және гинекологиядағы шұғыл көмек және реанимация";
"Оперативті акушерия және гинекология";
"Гинекологиядағы эндобейнескопиялық операциялар";
"Ұрықты антенатальды қорғау";
"Гинекологиялық эндокринология";
"Репродуктивті медицина";
"Тұқымқуалаушылық аурулар мен туа біткен ақаулардың пренатальды дамуының диагностикасы";
"Гинекологиялық аурулар және жүктілік кезіндегі экстрагенитальды патология";
"Әйелдер консультациясындағы емдеу-профилактикалық көмек";
"Жаңа туылғандарға шұғыл көмек және реанимация";
"Тиімді перинатальды технологиялар";
"Акушерия және гинекологиядағы дәлеледі медицина";
"Акушерия және гинекологиядағы диагностиканың аспаптық әдістері".";
56-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"56-тарау. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
169 және 170-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"169. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 56-қосымшаға сәйкес "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
170. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Денсаулық сақтаудағы менеджмент пен маркетинг";
"Денсаулық сақтау экономикасы";
"Денсаулықты нығайту және аурулардың алдын алу";
"Денсаулық сақтаудағы қаржы менеджменті";
"Денсаулық сақтауды ұйымдастыру мен басқару";
"Фармацияны басқару мен фармация экономикасы";
"Денсаулық сақтауды ұйымдастырудың өзекті мәселелері";
"Эпидемиология негіздері";
"Дәлелді медицина";
"Денсаулық сақтаудағы этика";
"Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік ғылымдар";
"Денсаулықтың әлеуметтік детерминанттары";
"Денсаулыққа үйрету";
"Денсаулық психологиясы";
"Әлеуметтік жұмыс";
"Денсаулық сақтау технологияларын бағалау";
"Салауатты қоғамдық саясат".";
66-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"66-тарау. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

пункты 154 и 155 изложить в следующей редакции:
"154. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" согласно приложению 51 к настоящей Типовой программе.
155. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" являются:
"Инновационные технологии в акушерстве и гинекологии";
"Актуальные вопросы акушерства и гинекологии";
"Амбулаторно-поликлиническое акушерство и гинекология";
"Планирование семьи и контрацепция";
"Гинекология детского и подросткового возраста";
"Неотложная помощь и реанимация в акушерстве и гинекологии";
"Оперативное акушерство и гинекология";
"Эндовидеоскопические операции в гинекологии";
"Антенатальная охрана плода";
"Гинекологическая эндокринология";
"Репродуктивная медицина";
"Пренатальная диагностика врожденных пороков развития и наследственных болезней";
"Экстрагенитальная патология при беременности и гинекологических заболеваниях";
"Лечебно-профилактическая помощь в женской консультации";
"Реанимация и неотложная помощь новорожденному";
"Эффективные перинатальные технологии";
"Доказательная медицина в акушерстве и гинекологии";
"Инструментальные методы диагностики в акушерстве и гинекологии".";
заголовок главы 56 изложить в следующей редакции:
"Глава 56. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Общественное здравоохранение"";
пункты 169 и 170 изложить в следующей редакции:
"169. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Общественное здравоохранение" согласно приложению 56 к настоящей Типовой программе.
170. Рекомендуемыми темами (направлениями) подготовки на циклах повышения квалификации и переподготовки (компонент по выбору) по специальности "Общественное здравоохранение" являются:
"Менеджмент и маркетинг в здравоохранении";
"Экономика здравоохранения";
"Укрепление здоровья и профилактика заболеваний";
"Финансовый менеджмент в здравоохранении";
"Организация и управление здравоохранением";
"Управление и экономика фармации";
"Актуальные вопросы организации здравоохранения";
"Основы эпидемиологии";
"Доказательная медицина";
"Этика в здравоохранении";
"Социальные науки в здравоохранении";
"Социальные детерминанты здоровья";
"Обучение здоровью";
"Психология здоровья";
"Социальная работа";
"Оценка технологий здравоохранения";
"Здоровая общественная политика".";
заголовок приложению 56 изложить в следующей редакции:
"Глава 66. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)"";

199 және 200-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"199. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 66-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
200. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Мейіргер ісіндегі менеджмент";
"Емдеу-профилактика бөлімшесі қызметіндегі бас (аға) мейіргердің рөлі";
"Инфекциялық бақылау. Ауруханаішілік инфекциялардың алдын алуда мейіргердің рөлі";
"Адам иммунитет тапшылығы вирусы және жұқтырылған иммун тапшылығы синдромының алдын алуда мейіргердің рөлі";
"Фтизиатриядағы өзекті мәселелер";
"Туберкулезді қадағалауда медициналық-алғашқы көмек мейіргерлерінің жұмысы";
"Терапияның таңдаулы мәселелері";
"Анестезиология мен қарқынды терапияның өзекті мәселелері";
"Хирургияның таңдаулы мәселелері";
"Операциялық мейіргер қызметінің өзекті аспектілері";
"Инфекциялық аурулар. Өзекті мәселелер";
"Педиатриядағы өзекті мәселелер";
"Жалпы мейіргерлік технологиялар";
"Неонатологиядағы мейіргерлік іс";
"Офтальмологиядағы мейіргерлік іс";
"Дерматовенерологиядағы мейіргерлік іс";
"Психиатриядағы мейіргерлік іс";
"Урологиядағы мейіргерлік іс";
"Иммунопрофилактикадағы мейіргерлік іс";
"Гинекологиядағы мейіргерлік іс";
"Тұрғындарға бірінші медициналық профилактикалық көмек (учаскелік мейірбикелер үшін);
"Орталықтандырылған зарарсыздандыру бөлімі мейіргерінің жұмысы",
"Қан қызметі мейіргерінің жұмысы";
"Емдік тамақтану негіздері";
"Балалар жасындағы ауруларды ықпалдастыра жүргізуде мейіргердің ролі";
"Педиатриядағы шұғыл дәрігерге дейінгі көмек";
"Емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңдегі шұғыл дәрігерге дейінгі көмек";
"Паллиативті күтім";
"Медициналық статистика негіздері";
"Анестезиология мен қарқынды терапиядағы мейіргерлік технологиялар";
"Хирургиялық аурулар мен жарақаттану зақымдарын операциялық емдеу кезіндегі мейіргерлік технологиясы".";
мынадай мазмұндағы 68-тараумен толықтырылсын:
"68-тарау. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";

пункты 199 и 200 изложить в следующей редакции:
"199. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)" согласно приложению 66 к настоящей Типовой программе.
200. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)" являются:
"Менеджмент в сестринском деле";
"Роль главной (старшей) медсестры в деятельности лечебно-профилактического отделения";
"Инфекционный контроль. Роль медицинской сестры в профилактике внутрибольничной инфекции";
"Роль медицинской сестры в профилактике вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Актуальные вопросы фтизиатрии";
"Работа медицинской сестры первичной медико-санитарной помощи в контроле над туберкулезом";
"Избранные вопросы терапии";
"Актуальные вопросы анестезиологии и интенсивной терапии";
"Избранные вопросы хирургии";
"Актуальные аспекты деятельности операционной медицинской сестры";
"Инфекционные болезни. Актуальные проблемы";
"Актуальные вопросы педиатрии";
"Общие сестринские технологии";
"Сестринское дело в неонатологии";
"Сестринское дело в офтальмологии";
"Сестринское дело в дерматовенерологии";
"Сестринское дело в психиатрии";
"Сестринское дело в урологии";
"Сестринское дело в иммунопрофилактике";
"Сестринское дело в гинекологии";
"Первичная медико-профилактическая помощь населению" (для участковых медсестер);
"Работа медицинской сестры централизованного стерилизационного отделения";
"Работа медицинской сестры службы крови";
"Основы лечебного питания";
"Роль медицинской сестры в интегрированном ведении болезней детского возраста";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь в педиатрии";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь на догоспитальном этапе";
"Паллиативный уход";
"Основы медицинской статистики";
"Сестринские технологии в анестезиологии и интенсивной терапии";
"Сестринские технологии при оперативном лечении хирургических заболеваний и травматических повреждений".";
дополнить главой 68 следующего содержания:
"Глава 68. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"

204. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру циклдерінде 54/1 сағаттан 216/4 сағатқа (апта) дейін, сертификаттау циклдерінде - 108/2 сағат (апта), жоғары медициналық, фармацевтикалық мамандықтар және мамандандырылған (денсаулық сақтау саласында қызмет атқаратын) білімі бар бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 864/16 сағатты (апта) құрайды.
205. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 68-қосымшаға сәйкес "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
206. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Ересектердің жұқпалы ауруларындағы интенсивті терапия";
"Жаңа туылған нәрестелердің өмірін қамтамасыз ету";
"Балалардың жұқпалы ауруларындағы интенсивті терапия";
"Балалардың ауруларын кешенді басқару": шұғыл жағдайлар, сұрыптау, іс-әрекеттер алгоритмі";
"Хирургиядағы интенсивті терапия";
"Комбустиологиядағы шұғыл медицина";
"Шұғыл кардиологиядағы ЭКГ";
"Интервенциялық кардиологиядағы өзекті сұрақтар";
"Ішкі аурулар клиникасындағы шұғыл жағдайлар";
"Неврологиядағы интенсивті терапия";
"Жүктілік кезіндегі гипертензивті жағдайлар";
"Клиникалық тәжірибедегі инфузиондық трансфузиондық терапия";
"Хирургиядағы шұғыл жағдайлар";
"Шұғыл медицинадағы әскери-шалғындық хирургия";
"Акушерлік қан кету";
мынадай мазмұндағы 69-тараумен толықтырылсын:
"69-тарау. "Мейіргер ісі" (күтім бойынша кіші мейіргер) мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
207. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру және сертификаттау циклдерінде 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, - (апта), "Мейіргер ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандықтары бойынша орта (техникалық және мамандандырылған) медициналық білімі бар мамандар және мейіргерлік профильді жұмыс өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 432/8 сағатты (апта), мейіргерлік емес профильді мамандар үшін - 648/12 сағатты (апта) құрайды.
208. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 57-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
209. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Емдеу-профилактикалық бөлім қызметіндегі кіші мейіргер рөлі";
"Жұқпалы ауруларды бақылау. Аурухана ішіндегі жұқпалы аурулар профилактикасында кіші мейіргер рөлі";
"Адамның жұқпалы иммунды тапшылығы және иммундық тапшылық синдромы профилиактикасындағы кіші мейірбикенің рөлі";
"Туберкулезді бақылаудағы бірінші медициналық санитарлық көмек кіші мейіргерінің қызметі";
"Жалпы мейіргерлік технологиялар";
"Госптальдау деңгейіне дейінгі шұғыл дәрігерге дейінгі медициналық көмек";
"Паллиативті күтім";
"Медициналық эргономика. Науқастарды қауіпсіз тасымалдау";
"Науқасқа және қызметкерлерге қауіпсіз орта";
"Үйдегі меіргерлік күтімнің ерекшеліктері".";
мынадай мазмұндағы 70-тараумен толықтырылсын:

204. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации составляет от 54/1 до 216/4 часов (недель), на сертификационных циклах – 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Общая медицина", "Педиатрия", "Лечебное дело", "Восточная медицина" и интернатурой – 864/16 часа (недель).
205. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь" согласно приложению 68 к настоящей Типовой программе.
206. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь" являются:
"Интенсивная терапия при инфекционных заболеваниях у взрослых";
"Поддержка жизни у новорожденных";
"Интенсивная терапия при инфекционных заболеваниях у детей";
"Интегрированное ведение болезней детского возраста": неотложные состояния, сортировка, алгоритм действий";
"Интенсивная терапия в хирургии";
"Неотложная медицина в комбустиологии";
"Электрокардиограмма в неотложной кардиологии";
"Актуальные вопросы интервенционной кардиологии";
"Неотложные состояния в клинике внутренних болезней";
"Интенсивная терапия в неврологии";
"Гипертензивные состояния при беременности";
"Инфузионно-трансфузионная терапия в клинической практике";
"Неотложные состояния в хирургии";
"Военно-полевая хирургия в неотложной медицине";
"Акушерские кровотечения".";
дополнить главой 69 следующего содержания:
"Глава 69. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)"
207. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов со средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело" и со стажем работы по специальностям сестринского профиля – 432/8 часов (недель), несестринского профиля – 648/12 часов (недель).
208. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)" согласно приложению 57 к настоящей Типовой программе.
209. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)" являются:
"Роль младшей медсестры в деятельности лечебно-профилактического отделения";
"Инфекционный контроль. Роль младшей медсестры в профилактике внутрибольничной инфекции";
"Роль младшей медсестры в профилактике вирусного иммунодефицита человека и синдрома приобретенного иммунодефицита";
"Работа младшей медсестры первичной медико-санитарной помощи в контроле над туберкулезом";
"Общие сестринские технологии";
"Неотложная доврачебная медицинская помощь на догоспитальном этапе";
"Паллиативный уход";
"Медицинская эргономика. Безопасное перемещение пациентов";
"Безопасная среда для пациента и персонала";
"Особенности сестринского ухода на дому".";
дополнить главой 70 следующего содержания:

"70-тарау. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша медицина кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлаудың үлгілік бағдарламасы";
210. Оқыту ұзақтығы біліктілікті арттыру және сертификаттау циклдерінде 54/1 сағаттан 108/2 сағатқа дейін, - (апта), "Емдеу ісі", "Педиатрия" жоғары білімді медициналық мамандықтары бойынша, "Жалпы медицина" бакалавриат мамандықтары немесе орта білімі бар (техникалық және мамандандырылған) "Мейірбике ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық ісі" медициналық білімі бар мамандар және мейіргерлік профильді жұмыс өтілі бар мамандар үшін қайта даярлау циклдерінде - 432/8 сағатты (апта), мейіргерлік емес профильді мамандар үшін - 648/12 сағатты (апта) құрайды.
211. Білім беру қызметін жоспарлау және ұйымдастыру осы Үлгілік бағдарламаға 59-қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша Үлгілік оқу жоспарлары және білім беру бағдарламасының мазмұндары негізінде жүзеге асырылады.
212. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру мен қайта даярлау циклдерінде таңдау компоненттерінің ұсынылатын тақырыптары (бағыттары) мыналар:
"Сегментарлы-рефлекторлы массаж";
"Нүктелік массаж";
"Балалардың массажы";
"Периостальді массаж"
"Емдік массаж";
"Гидромассаж";
"Аппаратты массаж техникасы";
"Классикалық және емдік массаж".";
2, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 15, 17, 20, 21, 30, 31, 47, 49, 51, 56, 59 және 66-қосымшалар осы бұйрықтың 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26 және 27-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 21, 28, 29 және 30-қосымшаларға сәйкес 4-1, 5-1, 7-1, 10-1, 11-1, 12-1, 15-1, 17-1, 30-1, 68, 69 және 70-қосымшалармен толықтырылсын;
46-қосымша алып тасталынсын.
2. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

"Глава 70. Типовая программа повышения квалификации и переподготовки медицинских кадров по специальности "Сестринское дело (массажист)"
210. Продолжительность обучения на циклах повышения квалификации и сертификационных циклах составляет от 54/1 до 108/2 часов (недель), на цикле переподготовки для специалистов с высшим медицинским образованием по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", бакалавриатом по специальности "Общая медицина" или средним (техническим и профессиональным) медицинским образованием по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело" и со стажем работы по специальностям сестринского профиля– 432/8 часов (недель), не сестринского профиля – 648/12 часов (недель).
211. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе Типовых учебных планов и содержаний образовательной программы по специальности "Сестринское дело (массажист)" согласно приложению 59 к настоящей Типовой программе.
212. Рекомендуемыми темами (направлениями) компонентов по выбору на циклах повышения квалификации и переподготовки по специальности "Сестринское дело (массажист)" являются:
"Сегментарно-рефлекторный массаж";
"Точечный массаж";
"Детский массаж";
"Периостальный массаж";
"Лечебный массаж";
"Гидромассаж";
"Техника аппаратного массажа";
"Классический и лечебный массаж".";
приложения 2, 4, 5, 7, 10, 11, 12, 15, 17, 20, 21, 30, 31, 47, 49, 51, 56, 59 и 66 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26 и 27 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 4-1, 5-1, 7-1, 10-1, 11-1, 12-1, 15-1, 17-1, 30-1, 68, 69 и 70 согласно приложениям 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17, 21, 28, 29 и 30 к настоящему приказу;
исключить приложение 46.
2. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательном Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
________________ Е. Сағадиев
20__ жылғы________________
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
1-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
2-қосымша
"Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспарлары мен мазмұны
1. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселесін қоса алғанда алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті бейінді пәндер
432/8
МБП01
Стационардағы ішкі аурулар
216
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық терапия
162
Сынақ
МБП03
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 04
Оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Паллиатвиті көмек мәселелері
9
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-тен)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспарлары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
НП 01
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
НП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр образования и науки
Республики Казахстан
_________ Е. Сагадиев
_______________ 20___ года
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 2
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузкив часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Внутренние болезни в стационаре
216
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая терапия
162
Зачет
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 04
Вопросы реабилитации
18
Зачет
ПДО 05
Вопросы паллиативной помощи
9
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Терапиядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Паллиатвиті көмек мәселелері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағатта (апта)
Бақылау нысаны
Терапиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескертпе: *соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағатта (апта)
Бақылау нысаны
Күнделікті практикадағы ішкі ағзалар ауруларының профилактикасы, диагностикасыжәне емдеу.
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескертпе: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы ішкі аурулар
Қазақстан Республикасында халыққа медициналык қызметті ұйымдастыру және оның құрылымы. Дәлелді медицина негізінде кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, клиникалық иммунология мен аллергология, гематология, эндокринология бөлімдері бойынша ішкі ағзалар ауруларын диагностикалау, саралап диагностикалау, емдеу, профилактикасы мәселелері. Науқастарды динамикалық бақылау. Ауруханалық кезеңдегі кезек күттірмейтін жағдайлар - диагноз қою, реанимациялық іс-шараларын өткізу, негізгі аурудың аскынуының профилактикасы. Жалпы клиникалық қан талдауы, гемостаз, қышқыл-сілтілі реакциялар, электролиттік баланс, белок, көмірсу және липид алмасулары метаболиттерінің клиникалық-диагностикалық маңызы. Жазатайым оқиға кезіндегі шұғыл көмек көрсету хаттамалары және диагностика алгоритмі. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық терапия
Қазақстан Республикасының халқына амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. Ұйымдарда есепке алу-есептілік құжаттамаларын жүргізу. Амбулаториялық клиникалық практикадағы дәлелді медицина. Диспансерлік бақылауды ұйымдастыру. Амбулаториялық жағдайда тыныс алу, жүрек-қантамыр, эндокриндік, асқорыту, несеп шығару, қан айналым жүйелерінің аурулары кезінде оңтайлы саралаған диагностика, қадағалап-қарау тактикасы және диспансерлік бақылау алгоритмі, ауруханаға дейінгі кезеңде шұғыл және кезек күттірмейтінкөмек көрсету. Зертханалық диагностиканың деректерінің имтерпретациясы. Диагностикалау мен емдеу хаттамаларын қолдану. Емхана жағдайындағы стационарды алмастыратын технологиялар. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы.
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Опреациялық араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеулер дизайны. Рандомизирленіп бақыланатын зерттеу (бұдан әрі - РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-талдау. Дәлелді медицина негізінде медициналық ақпараттардысыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 04
Оңалту мәселелері
Оңалту аспектілері. Дәрі-дәрмектік, физикалық, психологиялықоңалту туралы түсінік. Көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер. Амбулаториялық және стационарлық кезеңдердегі науқастарды оңалту.
МБП 05
Паллиативті көмек мәселелері
Паллиативті медицина туралы түсінік. Терапиядағы паллиативті көмектің мақсаттары мен міндеттері. Паллиативті көмектің этикалық аспектілері.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы.
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлық аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы терапии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузкив часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в терапии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний внутренних органов в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Внутренние болезни в стационаре
Организация и структура медицинской помощи населению в Республике Казахстан. Вопросы диагностики, дифференциальной диагностики, лечения, профилактики заболеваний внутренних органов по разделам: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология, эндокринология – на основе доказательной медицины. Динамическое наблюдение за больными. Неотложные состояния на госпитальном этапе – постановка диагноза, проведение реанимационных мероприятий, профилактика осложнений основного заболевания. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, кислотной щелочной реакции, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Алгоритм диагностики и протокола неотложной помощи при несчастных случаях. Медико-социальная экспертиза больных.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая терапия
Организация амбулаторной помощи населению в Республике Казахстан. Ведение учетно-отчетной документации в организациях амбулаторной помощи. Доказательная медицина в амбулаторной клинической практике. Организация диспансерного наблюдения. Алгоритмы рациональной дифференциальной диагностики, тактики ведения и диспансерного наблюдения в амбулаторных условиях при заболеваниях дыхательной, сердечно-сосудистой, эндокринной, пищеварительной, мочевыделительной, кроветворной систем, оказание экстренной и скорой неотложной помощи на догоспитальном этапе. Интерпретация данных лабораторной диагностики. Применение протоколов диагностики и лечения. Стационар-замещающие технологии в условиях поликлиники. Медико-социальная экспертиза больных.
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 04
Вопросы реабилитации
Аспекты реабилитации. Понятия о медикаментозной, физической, психологической реабилитации. Показания и противопоказания. Реабилитация больных на стационарном и амбулаторном этапах.
ПДО 05
Вопросы паллиативной помощи
Понятие о паллиативной медицине. Цели и задачи паллиативной помощи в терапии. Этические аспекты паллиативной медицины.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны (4 апта)
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Терапиядағы өзекті мәселелер
Ішкі ағза ауруларының этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы мен саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактика, кезек күттірмейтін көмек, халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғандадәлелді медицинаға негізделген заманауи ұстанымдар. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңдегі көмек көрсету ерекшеліктері. Жасөспірімдердегі ішкі ағза аурулары ағымының ерекшеліктері. Диетология мәселелері. Ішкі ағза аурулары кезіндегі жедел және Кезек күттірмейтін медициналық көмек.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support(Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Cardiac Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Терапиядағы инновациялық технологиялар
Терапиядағы профилактика, диагностика, емдеу және оңалтудың инновациялық технологиялары.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы терапии
Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика, неотложная помощь при заболеваниях внутренних органов, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола. Особенности оказания помощи на до- и госпитальном уровнях. Особенности течения заболеваний внутренних органов у подростков. Вопросы диетологии. Скорая неотложная медицинская помощь при заболеваниях внутренних органов.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010 г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в терапии
Инновационные технологии профилактики, диагностики, лечения и реабилитации в терапии.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

8. "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)" мамандығы бойыншабіліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Күнделікті практикада ішкі ағзалар ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу.
Ішкі ағзалар ауруларының профилактикасы, диагностикалау, емдеу және оңалту.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек -өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
2-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
4-қосымша
"Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары және мазмұны

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний внутренних органов в повседневной практике
Профилактика, диагностика, лечение и реабилитация при заболеваниях внутренних органов.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010 г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 4
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"

378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Кардиология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандарға;
**Балалар кардиологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға.
2. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1/⅓
МБП 01
Кардиологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойыншаcертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Кардиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін жүрек-қан тамыр жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по кардиологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской кардиологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующиедисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в кардиологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний сердечно-сосудистой системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескертулер: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы кардиология
Қазақстан Республикасында халыққа кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Кардиологиядағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Қазақстан Республикасында кардиологиялық қызметке талдау жасау, есепке алу-есеп беру құжаттары. Жүрек-қан тамыр жүйесінің қалыпты және патологиялық анатомиясы, физиологиясы. Жүрек-қан тамыры жүйелерінің клиникалық және зертханалық-аспаптық зерттеу әдістері. Кардиологиялық практикада гендерлік, жасы мен ұлттық ерекшеліктері, аурулар мен шекті жағдайларды ескерумен этиология, патогенез, классификация, клиникалық симптоматика, сараланған диагностика туралы заманауи түсінік. Қанайналым жүйелері ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен емдеу әдістері. Кардиологиядағы дәрі-дәрмексіз емдеу әдісі. Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауыратындарға рационалды фармакотерапия тағайындау. Кардиологиядағы интервенциялық және хирургиялық араласулар.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық кардиология
Қазақстан Республикасының тұрғындарына амбулаторлық-емханалық кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Ауруханаға дейінгі кезеңде жүрек-қан тамыры ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда қан айналым жүйесі ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Жүрек-қан айналым жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасы, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері. Жүрек және қан айналым жүйесі ауруларын диспансерлеу және екіншілік профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Кардиологиядағы функционалды зерттеу әдістері
Кардиологиядағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Жүрек-қан тамыры ауруларын функционалды зерттеу әдістері және жіктелуі, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Жүрек және қан тамырларының патологиясында, ырғақ және өткізгіштігінің бұзылуы кезіндегі функционалдық диагностика. Балалар кардиологиясындағы функционалдық диагностикалық зерттеудің көлем стандарттары. Әр түрлі жастағы балаларға функционалдық диагностика жүргізу үшін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер.
МБП 04
Кардиологиядағы және критикалық жағдайлар кезіндегі шұғыл медициналық көмек.
Қазақстан Республикасында кардиологиялық науқастарға, соның ішінде балаларға жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл кардиологиялық көмек көрсетудің негізгі қағидаттары. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайлар диагностикасы. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету. Ауыр жағдайларда жедел щұғыл жәрдем көрсету. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (бұдан әрі ЖӨР) (ACLS). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (PALS). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминальді жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 05
Кардиологиядағы дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеу түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылаулық зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлеледену дәрежесі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы. Жүйелі шолу. Мета-талдау. ДМ негізінде (бұдан әрі ДМ) медициналық ақпаратты сыни бағалау. Әр түрлі зерттеулер түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 06
Кардиологиядағы оңалту мәселелері
Кардиологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді кардиологиялық оңалту, жүрек-қантамыр ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаториялық-емханалық кезеңдердегі кардиологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Кардиология в стационаре
Организация кардиологической помощи населению в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в кардиологии. Анализ деятельности кардиологической службы в Республике Казахстан, учетно-отчетная документация. Нормальная и патологическая анатомия, и физиология сердечно-сосудистой системы. Методы клинического и лабораторно-инструментального исследования сердечно-сосудистой системы. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике, с учетом гендерных, возрастных и национальных особенностей, заболеваний и пограничных состояний в кардиологической практике. Общие принципы и методы лечения болезней системы кровообращения. Немедикаментозные методы лечения в кардиологии. Рациональная фармакотерапия больных с сердечно-сосудистыми заболеваниями. Интервенционные и хирургические вмешательства в кардиологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая кардиология
Организация амбулаторно-поликлинической кардиологической помощи населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика сердечно-сосудистых заболеваний на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней системы кровообращения в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней сердца и сосудов.
ПДО 03
Функциональные методы исследования в кардиологии
Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в кардиологии. Функциональные методы исследования сердечно-сосудистой системы, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии сердца и сосудов, нарушений ритма и проводимости.
ПДО 04
Неотложная медицинская помощь в кардиологии и при критических состояниях
Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи кардиологическим больным в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной кардиологической помощи взрослым. Диагностика неотложных состояний в кардиологии, интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в кардиологии (взрослой), интервенционной. Скорая неотложная помощь в критических ситуациях. Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицине (далее – ДМ). Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в кардиологии
Общие аспекты реабилитации в кардиологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы. Комплексная кардиологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Организация процесса реабилитации пациентам кардиологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Кардиологиядағы өзекті мәселелер
Өзекті халықаралық және ұлттық ұсынымдарға, қан айналым жүйесі ауруларын диагностикалау және емдеу хаттамаларына негізделген жүрек-қан тамыр ауруларында, соның ішінде балалар жасындағы аурулардың этиологиясы, патогенезі, диагностикасы, саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы және жедел жәрдем көрсету.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер)" мамандығы бойыншабіліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Кардиологиядағы инновациялық технологиялар
Жүрек-қан тамыр ауруларында жоғары технологиялық медициналық көмекті ұйымдастыру: профилактикасыдың инновациялық бағларламалары, инвазивті емес және инвазивті диагностиканың заманауи әдістері, эхокардиографияның жаңа технологиялары, жүрек-қан тамыр ауруларын емдеуде, оның ішінде балалар жасындағыларды емдеуде дәрі-дәрмектік, эндоваскулярлық және хирургиялық емдеудің өзекті мәселелері.
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
БДО
Обязательный компонент
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиологии
Этиология, патогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика и неотложная помощь при сердечно-сосудистых заболеванияхоснованных на актуальных международных и национальных рекомендациях/протоколах диагностики и лечения болезней системы кровообращения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в кардиологии.
Организация высокотехнологичной медицинской помощи при сердечно-сосудистых заболеваниях: инновационные программы профилактики, современные методы неинвазивной и инвазивной диагностики, новые технологии эхокардиографии, актуальные методы медикаментозного, энодоваскулярного и хирургического лечения сердечно-сосудистых заболеваний.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

4-1-қосымша
"Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары және мазмұны
1. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Балалар аурулары
54
Cынақ
МБП 02
Балалар жасындағы амбулаториялық-емханалық кардиология
108
54
Сынақ
МБП 03
Стационардағы балалар жасындағы кардиология
108
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 04
Кардиологиядағы функционалдық зерттеу әдістері
54
108
Сынақ
МБП 05
Кардиологиядағы және критикалық жағдайлар кезіндегі шұғыл медициналық көмек
54
54
Сынақ
МБП 06
Кардиологиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Кардиологиядағы оңалту мәселелері
27
54
Cынақ
МБП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Кардиология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандарға;
**Ересектер кардиологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға.
2. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық.
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

Приложение 4-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программыпо специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Детские болезни
54
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая кардиология детского возраста
108
54
Зачет
ПДО 03
Кардиология детского возраста в стационаре
108
162, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 04
Функциональные методы исследования в кардиологии детского возраста
54
108
Зачет
ПДО 05
Неотложная медицинская помощь в кардиологии и при критических состояниях
54
54
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины в кардиологии
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы реабилитации в кардиологии
27
54
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по кардиологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой кардиологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения.Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующиедисциплины

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1/⅓
МБП 01
Кардиологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойыншаcертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Кардиологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін жүрек-қан тамыр жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функциональдық диагностика, интервенциялық аритмология, интервенциялық кардиология) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Балалар ауруы
Қазақстан Республикасында балаларға көрсетілетін медициналық көмекті ұйымдастыру және құрылымы. Нәрестелік кезеңдегі физиология мен патология. Перинаталдық және неонаталдық күтімді жақсартуға бағытталған ұлттық стратегия. Перинатологиядағы Дүниежүзілік Денсаулық Сақтау Ұйымы (бұдан әрі - ДДСҰ) бағдарламалары. Ерте жастағы балалар физиологиясы мен патологиясы. Балалардың физикалық және нерв-психикалық дамуы. Балаларға алғашқы күннен бастап тиімдіі тамақтандыруды ұйымдастыру. ДДСҰ бағдарламалары. Ерте жастағы балалардың аурулары: диагностика, саралау диагностикасы, емі, профилактикасы. Ересек жастағы балалардың аурулары: диагностика мәселелері, емдеудің саралау диагностикасы, бөлімдер бойынша профилактика: кардиология, ревматология, пульмонология, нефрология, клиникалық иммунология мен аллергология, гематология - дәлелді медицина негізінде. Балаларды ем-дәммен емдеу. Ауруханаға дейінгі кезеңдегі шұғыл жағдайлар - диагноз қою, реанимациялық шараларды өткізу, негізгі аурудың асқынуының профилактикасы. Қанды, гемостазды, қышқыл-сілтілі тепе -теңдік, электролиттік балансты, нәруыз, көмірсу және май алмасуларының метаболиттерін зерттеудің клиникалық-диагностикалық маңызы. Қайғылы жағдай кезіндегі диагностика алгоритмі және хаттамалары.
МБП 02
Балалар жасындағы амбулаториялық-емханалық кардиология
Қазақстан Республикасының тұрғындарына амбулаторлық-емханалық кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Ауруханаға дейінгі кезеңде жүрек-қан тамыры ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда қан айналым жүйесі ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Жүрек-қан айналым жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасы, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері. Жүрек және қан айналым жүйесі ауруларын диспансерлеу және екіншілік профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Стационардағы балалар жасындағы кардиология
Қазақстан Республикасында балаларға кардиологиялық көмекті ұйымдастыру. Балалар кардиологиясындағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Қазақстан Республикасында балалар кардиологиясы қызметінің жұмысына талдау жасау, есепке алу-есеп беру құжаттары. Түрлі жастағы балалардағы жүрек-қан айналым жүйесінің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері, физикалық қарап тексерудің ерекшеліктері. Балалардағы жүрек-қан тамыр жүйелерін клиникалық және зертханалық-аспаптық зерттеу әдістері. Балалар кардиологиясы практикасіндегі аурулар мен шекті жағдайлардың этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникалық симптоматикасы, саралау диагностикасы туралы заманауи түсінік. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңдерде балаларда болатын жүрек-қан тамыр ауруларының диагностикасы, саралау диагностикасы мен клиникалық ағымының ерекшеліктері. Балалардағы қан айналым жүйелері ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен емдеу әдістері. Балалардағы жүрек қантамыры жүйесі ауруларының рациональды фармакотерапиясы. Балалар кардиологиясында хирургиялық және интервенциялық араласулар. Қазақстан Республикасында балалар амбулаториялық-емханалық кардиологиялық қызметін ұйымдастыру. Жүрек-қан тамыры аурулары бар балаларды диспансерлік бақылаудың қағидаттары. Превентивті кардиология ерекшеліктері.
МБП 04
Кардиологиядағы функционалды зерттеу әдістері
Кардиологиядағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Жүрек-қан тамыры ауруларын функционалды зерттеу әдістері және жіктелуі, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Жүрек және қан тамырларының патологиясында, ырғақ және өткізгіштігінің бұзылуы кезіндегі функционалдық диагностика. Балалар кардиологиясындағы функционалдық диагностикалық зерттеудің көлем стандарттары. Әр түрлі жастағы балаларға функционалдық диагностика жүргізу үшін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер.
МБП 05
Кардиологиядағы және критикалық жағдайлар кезіндегі шұғыл медициналық көмек.
Қазақстан Республикасында кардиологиялық науқастарға, соның ішінде балаларға жедел шұғыл медициналық көмек ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл кардиологиялық көмек көрсетудің негізгі қағидаттары. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайлар диагностикасы. Интервенциялық кардиологиядағы (ересектер, балалар) шұғыл жағдайда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету. Ауыр жағдайларда жедел щұғыл жәрдем көрсету. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (бұдан әрі - ЖӨР) (ACLS). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (PALS). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминальді жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Кардиологиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласулар түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлеледену дәрежесі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы. Жүйелі шолу. Мета-талдау. ДМ негізінде (бұдан әрі ДМ) медициналық ақпаратты сыни бағалау. Әр түрлі зерттеулер түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 07
Кардиологиядағы оңалту мәселелері
Кардиологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Жүрек-қан тамыр ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді кардиологиялық оңалту, жүрек-қантамыр ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаториялық-емханалық кезеңдердегі кардиологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 08
Инфекциялық бақылау. АИТВинфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы кардиологии детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в кардиологии детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний сердечно-сосудистой системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовкипо специальности "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная аритмология, интервенционная кардиология) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детские болезни
Организация и структура медицинской помощи детскому населению в Республике Казахстан. Физиология и патология периода новорожденности. Национальная стратегия, направленная на улучшение перинатального и неонатального ухода. Программы Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ) в перинатологии. Физиология и патология детей раннего возраста. Физическое и нервно-психическое развитие детей. Организация рационального вскармливания детей с первых дней жизни. Программы ВОЗ. Болезни детей раннего возраста: диагностика, дифференциальная диагностика лечение, профилактика. Болезни детей старшего возраста: вопросы диагностики, дифференциальной диагностики лечения, профилактики по разделам: ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология – на основе доказательной медицины. Диетотерапия детского возраста. Неотложные состояния на госпитальном этапе – постановка диагноза, проведение реанимационных мероприятий, профилактика осложнений основного заболевания. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, кислотно-основного равновесия, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Алгоритм диагностики и протокола неотложной помощи при несчастных случаях.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая кардиология детского возраста
Организация амбулаторно-поликлинической кардиологической помощи населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика сердечно-сосудистых заболеваний на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней системы кровообращения в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней сердца и сосудов.
ПДО 03
Кардиология детского возраста в стационаре
Организация кардиологической помощи детям в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в детской кардиологии. Анализ деятельности детской кардиологической службы в Республике Казахстан, учетно-отчетная документация. Анатомо-физиологические особенности сердечно-сосудистой системы у детей различного возраста, особенности физикального осмотра. Методы клинического и лабораторно-инструментального исследования сердечно-сосудистой системы у детей. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике заболеваний и пограничных состояний в детской кардиологической практике. Диагностика, дифференциальная диагностика и особенности клинического течения сердечно-сосудистых заболеваний у детей на догоспитальном и госпитальном этапах. Общие принципы и методы лечения болезней системы кровообращения у детей. Рациональная фармакотерапия у детей с сердечно-сосудистыми заболеваниями. Хирургические и интервенционные вмешательства в детской кардиологии. Организация детской амбулаторно-поликлинической кардиологической службы в Республике Казахстан. Принципы диспансерного наблюдения детей с патологией сердечно-сосудистой системы. Основы превентивной кардиологии.
ПДО 04
Функциональные методы исследования в кардиологии детского возраста
Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в кардиологии. Функциональные методы исследования сердечно-сосудистой системы, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии сердца и сосудов, нарушений ритма и проводимости. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в детской кардиологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики у детей различного возраста.
ПДО 05
Неотложная медицинская помощь в кардиологии и при критических состояниях
Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи кардиологическим больным детям в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной кардиологической помощи детям. Диагностика неотложных состояний в кардиологии (детской), интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в кардиологии (детской), интервенционной. Скорая неотложная помощь в критических ситуациях. Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицине (далее – ДМ). Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 07
Вопросы реабилитации в кардиологии
Общие аспекты реабилитации в кардиологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями сердечно-сосудистой системы. Комплексная кардиологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях сердечно-сосудистой системы. Организация процесса реабилитации пациентам кардиологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

1. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы ревматология
162
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық ревматология
162
162
Сынақ
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 04
Ревматологиядағы оңалту мәселелері
36
54
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері көрсету алгоритмі
36
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Cынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Ревматология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандарға;
** Балалар ревматологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандарға.
2. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 02
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Ревматологияда соның ішінде балалар жасындағы инновациялық технологиялар
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмеккөрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Ревматология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Ревматология в стационаре
162
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая ревматология
162
162
Зачет
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 04
Вопросы реабилитации в ревматологии
36
54
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
36
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по ревматологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской ревматологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Ревматология (взрослая)"
Код дисцип лины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 02
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Ревматология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в ревматологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ревматология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы ревматология
Қазақстан Республикасында ревматологиялық қызметтің құрылысы мен ұйымдастыруы. Ревматологиядағы әлеуметтікـэкономикалық мәселелер. Ревматологиялық қызметтің жұмысын талдау, есепке алуـесеп беру құжаттары. Ревматологиялық аурулар және оған жақын шекаралық жағдайлардың этиологиясы, патогенезі, профилактикасы, клиникалық симптоматикасы, жіктелуі, саралау диагностикасы туралы заманауи көзқарастар. Ревматологияда қолданылатын зертханалық және аспаптық зерттеу әдістері. Тірекـқимыл аппараты ауруларының заманауи фармакотерапиясы. Ауруханалық кезеңде ревматологиядағы шұғыл жағдайлардың диагностикасы, реанимациялық шаралары.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық ревматология
Қазақстан Республикасында халыққа амбулаториялықـемханалық ревматологиялық көмекті ұйымдастыру. Амбулаториялықـемханалық есепке алуـесеп беру құжаттары. Ауруханаға дейінгі кезеңде ревматологиялық патологияның диагностикалық алгоритмі, саралау диагностикасы. Емхана жағдайында ревматологиялық науқастарды зерттеу әдістерін жетілдіру. Емхана жағдайында ревматологиялық патологияны ерте диагностикалаудың зертханалық және аспапты әдістерін таңдау және оларды түсіндіру. Емдеу хаттамасына сәйкес ревматологиядағы заманауи фармакотерапия. Ауруханаға дейінгі кезеңде ревматологиялық науқастарды ерте диагностикалау және шұғыл жағдайда көмек көрсету. Профилактикасы. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық мәселесі. Медициналық -әлеуметтік сараптама комиссиясы (бұдан әрі МӘСК). Диспансерлеу.
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 04
Ревматологиядағы оңалту мәселелері
Ревматологиядағы оңалту ерекшеліктері. Ревматологиядағы оңалту мақсаты. Ревматологиялық аурулардың қайта қалпына келтіру еміндегі негізгі жағдай. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде ревматологиялық науқастарды дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. Қарсы көрсетілімдер.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Ревматология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Ревматология в стационаре
Организация и структура ревматологической службы в Республике Казахстан. Социально-экономические вопросы в ревматологии. Анализ деятельности ревматологической службы, учетно-отчетная документация. Современные представления об этиологии, патогенезе, профилактике, клинической симптоматике, классификации, дифференциальной диагностике ревматических заболеваний и пограничных состояний. Методы лабораторного и инструментального исследования в ревматологии. Современная фармакотерапия заболеваний опорно-двигательного аппарата. Неотложные состояния в ревматологии на госпитальном этапе: диагностика, реанимационные мероприятия.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая ревматология
Организация амбулаторно-поликлинической ревматологической помощи населению в Республике Казахстан. Амбулаторно-поликлиническая учетно-отчетная документация. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики ревматологической патологии на догоспитальном этапе. Совершенствование методов обследования ревматологических больных в условиях поликлиники. Выбор лабораторных и инструментальных методов в ранней диагностике ревматологической патологии в условиях поликлиники и их интерпретация. Современная фармакотерапия в ревматологии согласно протоколам лечения. Ранняя диагностика и помощь при неотложных состояниях ревматологическим больным на догоспитальном этапе Профилактика. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Медико-социальная экспертная комиссия (далее – МСЭК). Диспансеризация.
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 04
Вопросы реабилитации в ревматологии
Особенности реабилитации в ревматологии. Цель реабилитации в ревматологии. Основополагающие положения восстановительного лечения у ревматологических больных. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения ревматологических больных. Специализированные реабилитационные учреждения. Противопоказания.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

8. "Ревматология (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Тірек-қимыл аппаратының дегенеративтік және метаболикалық аурулары
Тірекـқимыл аппаратының дегенеративті және метаболикалық ауруларының дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы, жедел жәрдемі.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігіқызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
5-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
5-1-қосымша
"Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Ревматология (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Дегенеративные и метаболические заболевания опорно-двигательного аппарата
Этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика при дегенеративных и метаболических заболеваниях опорно-двигательного аппарата с современных позиций, на основах доказательной медицины.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 5
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 5-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Ревматология (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Ревматология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Ревматология (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар жасындағы ревматология
Қазақстан Республикасында балаларға рематологиялық көмектің құрылысы мен ұйымдастыруы. Ревматологиялық аурулардың жұмыс жіктемесі мен номенклатурасы. Ревматологиялық аурулардың этиологиясы мен патогенезінің негізгі ұстанымдары. Балалардағы ревматологиялық аурулардың диагностикалық алгоритмі,саралау диагностикасы, ағымдық даму ерекшеліктері. Жіті ревматикалық қызба. Жүйелі васкулиттер. Ювенильді ревматоидты артрит және анкилоздаушы спондилоартрит. Дәнекер тіннің жүйелі аурулары: диагностикасы, саралау диагностикасы, хаттамаларға сәйкес емдеуі, профилактикасы. Балалар ревматологиясында қолданылатын зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін таңдау және олардың нәтижесін талдау. Балалар ревматологиясындағы дәлелді медицина. Емдеу хаттамаларына сүйене отырып, балалар жасына байланысты ревматоидты аурулардың заманауи фармакотерапиясын жүргізу. Ревматологиядағы альтернативті және инновациялық емдеу әдістері.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар жасындағы ревматология
Қазақстан Республикасында балаларға амбулаториялықـемханалық ревматологиялық көмекті ұйымдастыру. Балалар ревматологиясындағы медициналық - әлеуметтік сараптама. Ауруханаға дейінгі кезеңде шұғыл диагностикалық алгоритмі, саралау диагностикасы. Амбулаториялық жағдайда ревматологиялық аурулардың базистік (негізгі) терапиясына мониторинг жасау ерекшеліктері. Балаларға амбулаториялық жағдайда ревматологиялық аурулардың зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерін таңдау. Диспансерлеу. Оңалту. Медициналық -әлеуметтік сараптама комиссиясы.
МБП 03
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттарды сыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 04
Ревматологиядағы оңалту мәселелері
Ревматологиядағы оңалту ерекшеліктері. Ревматологиядағы оңалту мақсаты. Ревматологиялық аурулардың қайта қалпына келтіру еміндегі негізгі жағдай. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде ревматологиялық науқастарды дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. Қарсы көрсетілімдер.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалды жағдайлардағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әрі - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Ревматология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Ревматология детского возраста в стационаре
Организация и структура ревматологической помощи детскому населению в Республике Казахстан. Рабочая классификация и номенклатура ревматических болезней. Основные положения этиологии и патогенеза ревматических болезней. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики ревматических заболеваний у детей, особенности течения. Острая ревматическая лихорадка. Системные васкулиты. Ювенильный ревматоидный артрит и анкилозирующий спондилоартрит. Диффузные болезни соединительной ткани: диагностика, дифференциальная диагностика клиника, лечение согласно протоколам, профилактика. Выбор лабораторных и инструментальных методов исследования в ревматологии у детей и их интерпретация. Доказательная медицина в детской ревматологии. Современная фармакотерапия ревматических заболеваний согласно протоколам лечения, в зависимости от возраста ребенка. Альтернативные и инновационные методы лечения в ревматологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая ревматология детского возраста
Организация амбулаторно-поликлинической детской ревматологической службы в Республике Казахстан. Медико-социальная экспертиза в детской ревматологии. Алгоритм диагностики, дифференциальнойдиагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе. Особенности мониторинга базисной терапии ревматических болезней в амбулаторных условиях. Выбор методов лабораторного и инструментального исследования ревматических болезней в амбулаторных условиях у детей. Диспансеризация. Реабилитация. МСЭК.
ПДО 03
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 04
Вопросы реабилитации в ревматологии
Особенности реабилитации в ревматологии. Цель реабилитации в ревматологии. Основополагающие положения восстановительного лечения у ревматологических больных. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения ревматологических больных детского возраста. Специализированные реабилитационные учреждения. Противопоказания.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

1. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия,ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасымәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы гастроэнтерология
108
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық гастроэнтерология
108
54
Сынақ
МБП 03
Гастроэнтерологиядағы сәулелік және эндоскопиялық зерттеу әдістері
54
108
Сынақ
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
54
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
63
54
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
27
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Гастроэнтерология бойынша қайта даярлықтан өтпеген мамандар үшін;
** Балалар гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлықтан өткен мамандар үшін.
2. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Гастроэнтерологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Гастроэнтерологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) **
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Гастроэнтерология в стационаре
108
162, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология
108
54
Зачет
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии
54
108
Зачет
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии
63
54
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
27
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания
* Для специалистов, не имеющих переподготовку по гастроэнтерологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской гастроэнтерологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы гастроэнтерологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/ 2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в гастроэнтерологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша Сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін асқорыту жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП
Пән атауы, негізгі бөлімдер
МБП 01
Стационардағы гастроэнтерология
ҚР балаларға гастроэнтерологиялық және гепатологиялық қызметті ұйымдастыру. Гастроэнтерологиядағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. Қалыпты және патологиялық анатомия, асқорыту жүйелерінің физиологиясы. Асқазан-ішек жолдарын клиникалық және зертханалық-аспаптық зерттеу әдістері. Гастроэнтерологиялық практикада гендерлік, жасы мен ұлттық ерекшеліктерін, аурулар мен шекаралық жағдайларды ескерумен этиология, патогенез, классификация, клиникалық симптоматика, сараланған диагностика туралы заманауи түсінік. Асқазан-ішек жолдары, гепато-билиарлық жүйе ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен әдістері. Гастроэнтерологиядағы дәрі-дәрмексіз емдеу әдісі. Аурулардың тиімдіі фармакотерапиясы, асқорыту жүйесі аурулары кезіндегі нутрициология негізі. Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы аз инвазивті (интервенциялық) және хирургиялық араласулар.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық гастроэнтерология
ҚР тұрғындарына амбулаторлық-емханалық гастроэнтерологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Емдеуге жатқызғанға дейінгі кезеңде асқорыту жүйесі ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда асқазан-ішек жолдары ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Асқорыту жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптамасы. Асқазан-ішек жолдары және гепато-билиарлық аймағының ауруларын диспансерлеу және қайталама профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Гастроэнтерологиядағы зерттеудің сәулелік және эндоскопиялық әдістері
Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы функционалдық және эндоскопиялық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Асқорыту жүйесі, іш қуысын зерттеудің функционалдық әдістері және классификациясы, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Гепато-билиарлық аймақ, бауыр тамырлары, көкбауыр, құрсақ қуысы патологияларында функционалдық диагностика. Балалар гастроэнтерологиясындағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Түрлі жастағы балаларда функционалдық диагностиканы жүргізу үшін берілетін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер. Гастроэнтерологиядағы диагностикалау мен емдеудің эндоскопиялық әдістері. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Заманауи классификация және минималдық стандартты терминология. Балалар жасындағы диагностиканың эндоскопиялық әдістері.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.Гастроэнтерологиядағы Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету. ҚР гастроэнтерологиялық аурулармен, оның ішінде балалар гастроэнтерологиясымен ауыратындарға жедел және Кезек күттірмейтін медициналық көмекті ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл гастроэнтерологиялық көмекті көрсету қағидаттарының негіздері. Гастроэнтерология, гепатология (ересектер, балалар) жағдайында дәрігерге дейінгі көмекті көрсету. Гастроэнтерологияда (ересек, балалар), интервенциялық шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету.
МБП 05
Гастроэнтерологиядағы дәлеледі медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласулар түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). Дәлеледенуі деңгейі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы бар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. ДМ негізінде медициналық арпаратты сыни бағалау. Түрлі зерттеулердің түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 06
Гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
Гастроэнтерологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Асқорыту жүйесі ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді гастроэнтерологиялық және гепатологиялық оңалту, асқорыту жүйелері ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаторлық-емханалық кезеңдердегі гастроэнтерологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары (одан әрі ИБК).АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Дезинфекция, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаторлық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, салдарлы аурулары. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний пищеварительной системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПДО
Наименование дисциплин, основные разделы
ПДО 01
Гастроэнтерология в стационаре
Организация гастроэнтерологической и гепатологической службы населению в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в гастроэнтерологии. Нормальная и патологическая анатомия, и физиология пищеварительной системы. Методы клинического и лабораторно − инструментального исследования желудочно-кишечного тракта. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике, с учетом гендерных, возрастных и национальных особенностей, заболеваний и пограничных состояний в гастроэнтерологической практике. Общие принципы и методы лечения болезней желудочно-кишечного тракта, гепато-билиарной системы. Немедикаментозные методы лечения в гастроэнтерологии. Рациональная фармакотерапия больных, основы нутрициологии при заболеваниях пищеварительной системы. Малоинвазивные (интервенционные) и хирургические вмешательства в гастроэнтерологии и гепатологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология
Организация амбулаторно-поликлинической гастроэнтерологической помощи населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика заболеваний пищеварительной системы на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней желудочно-кишечного тракта в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях пищеварительной системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней желудочно-кишечного тракта и гепато-билиарной зоны.
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии
Стандарты объемов обследования функциональной и эндоскопической диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии. Функциональные методы исследования пищеварительной системы, сосудов брюшной полости, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии гепато-билиарной зоны, сосудов печени, селезенки, брюшной полости. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики гастроэнтерологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики. Эндоскопические методы диагностики и лечения в гастроэнтерологии. Показания и противопоказания. Современные классификации и минимальная стандартная терминология. Эндоскопические методы диагностики.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи. Неотложная медицинская помощь в гастроэнтерологии. Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи гастроэнтерологическим больным в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной гастроэнтерологической помощи взрослым. Диагностика неотложных состояний в гастроэнтерологии, гепатологии (взрослой), интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в гастроэнтерологии (взрослой), интервенционной.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины в гастроэнтерологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии
Общие аспекты реабилитации в гастроэнтерологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями пищеварительной системы. Комплексная гастроэнтерологическая и гепатологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях пищеварительной системы. Организация процесса реабилитации пациентам гастроэнтерологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

6. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдарының білім бағдарламасының мазмұны
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Гастроэнтерологиядағы өзекті мәселелері
Ас қорыту жүйесі ауруларын диагностикалау мен емдеудің инновациялық-технологиялық әдістерін қоса алғанда, өзекті халықаралық және ұлттық ұсынымдарға негізделген асқазан-ішек жолдары ауруларын, оның ішінде балалар жасындағы асқазан-ішек жолдары ауруларын этиология, патогенез, клиникасы, диагностикасы және саралау диагностика жүргізудің, емдеудің әдістері, профилактикасы және жедел көмек көрсету.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі. Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы
7. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санат үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Гастроэнтерологиядағы инновациялық технологиялар
Асқазан-ішек жолдары ауруларында жоғары технологиялық медициналық көмекті ұйымдастыру: профилактикасыдың инновациялық бағдарламалары, инвазивтік емес және инвазивтік диагностиканың заманауи әдістері, эндоскопиялық диагностикалау мен емдеудің, сәулелік диагностиканың жаңа технологиялары, асқазан-ішек жолдары ауруларының, оның ішінде балалар жасындағыларды дәрі-дәрмекпен емдеудің және аз инвазивті емдеудің өзекті әдістері. Дәрігер-гастроэнтерологтың регламенттеуші нормативтік құқықтық актілер.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі. Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы циклов повышения квалификации (4 недели) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы гастроэнтерологии
Этиология, патогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика и неотложная помощь при заболеваниях желудочно-кишечного тракта, основанных на актуальных международных и национальных рекомендациях (протоколах), включая инновационно-технологичные методы диагностики и лечения болезней системы пищеварения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категория) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в гастроэнтерологии
Организация высокотехнологичной медицинской помощи при заболеваниях желудочно-кишечного тракта: инновационные программы профилактики, современные методы неинвазивной и инвазивной диагностики, новые технологии эндоскопической диагностики и лечения, лучевой диагностики, актуальные методы медикаментозных и малоинвазивных методов лечения заболеваний желудочно-кишечного тракта. Нормативные правовые акты, регламентирующие работу врача гастроэнтеролога.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

7-1-қосымша
"Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия,негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия,ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі ***
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасымәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы балалар жасындағы гастроэнтерология
108
162, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар жасындағы гастроэнтерология
108
54
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы сәулелік және эндоскопиялық зерттеу әдістері
63
108
Сынақ
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
54
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
54
54
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
27
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Гастроэнтерология бойынша қайта даярлықтан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектер гастроэнтерологиясы бойынша қайта даярлықтан өткен мамандар үшін.
2. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент

Приложение 7-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) **
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Гастроэнтерология детского возраста в стационаре
108
162, в том числе часы на итоговый контроль
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология детского возраста
108
54
Зачет
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии детского возраста
63
108
Зачет
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
54
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии детского возраста
54
54
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
27
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовку по гастроэнтерологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой гастроэнтерологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент

90/1⅔
МБП 01
Гастроэнтерологияның, оның ішінде балалар гастроэнтерологиясының өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалар гастроэнтерологиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті клиникалық практикада кездесетін асқорыту жүйелері ауруларының профилактикасы, диагностикалау және емдеу
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * оның ішіндеқорытынды бақылау сағаты
5. "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП
Пән атауы, негізгі бөлімдер
МБП 01
Стационардағы балалар жасындағы гастроэнтерология
ҚР балаларға гастроэнтерологиялық көмекті ұйымдастыру. Балалар гастроэнтерологиясындағы әлеуметтік-экономикалық аспектілер. ҚР балалар гастроэнтерологиясындағы қызметіне талдау жасау, есепке алу-есеп беру құжаттары. Түрлі жастағы балалардағы асқорыту жүйесінің ерекшеліктерінің анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері, физикалық қараудың ерекшеліктері. Балалардың асқорыту жүйелерін клиникалық және зертханалық -аспаптық зерттеу әдістері. Балалар гастроэнтерологиялық практикасіндегі аурулар мен шекаралық жағдайлардың этиологиясы, патогенезі, классификациясы, клиникалық симптоматикасы, дифференциялық диагностикасы туралы заманауи түсінік. Ауруханалық және ауруханаға дейінгі кезеңдерде балаларда болатын асқазан-ішек жолдары ауруларының диагностикасы, сараланған диагностикасы мен клиникалық ерекшеліктері. Балалардағы асқорыту жүйелері ауруларын емдеудің жалпы қағидаттары мен әдістері. Асқазан ішек аурулары бар балалардың тиімді фармакологиялық терапиясы. Балалар гастроэнтерологиясындағы хирургиялық және интервенциялық араласулар. ҚР балаларына амбулаторлық-емханалық гастроэнтерологиялық қызметін ұйымдастыру. Асқорыту жүйесі патологиясы бар балаларда диспансерлік бақылаудың қағидаттары. Превентивті гастроэнтерология, нутрициологияның ерекшеліктері.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар жасындағы гастроэнтерология
ҚР тұрғындарына амбулаторлық-емханалық гастроэнтерологиялық көмекті ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Емдеуге жатқызғанға дейінгі кезеңде асқорыту жүйесі ауруларын диагностикалау, сараланған диагностикалау. Амбулаториялық-емханалық жағдайларда асқазан-ішек жолдары ауруларын дәрі-дәрмексіз және дәрі-дәрмекпен емдеу. Асқорыту жүйесі аурулары кезінде уақытша еңбекке жарамсыздық, медициналық-әлеуметтік және әскери-дәрігерлік сараптамасы. Асқазан-ішек жолдары және гепато-билиарлық аймағының ауруларын диспансерлеу және қайталама профилактиканың тиімдіі нысандары.
МБП 03
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы зерттеудің сәулелік және эндоскопиялық әдістері
Гастроэнтерологиядағы және гепатологиядағы функционалдық және эндоскопиялық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Асқорыту жүйесі, іш қуысын зерттеудің функционалдық әдістері және классификациясы, ақпаратты алу негіздері және әдістерді іске асырудың тәсілдері. Диагностиканың функционалдық әдістерін өткізуге арналған көрсетілімдер, қарсы көрсетілімдер. Гепато-билиарлық аймақ, бауыр тамырлары, көкбауыр, құрсақ қуысы патологияларында функционалдық диагностика. Балалар гастроэнтерологиясындағы функционалдық диагностиканы зерттеу көлемінің стандарттары. Түрлі жастағы балаларда функционалдық диагностиканы жүргізу үшін берілетін көрсетілімдер және қарсы көрсетілімдер. Гастроэнтерологиядағы диагностикалау мен емдеудің эндоскопиялық әдістері. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Заманауи классификация және минималдық стандартты терминология. Балалар жасындағы диагностиканың эндоскопиялық әдістері.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.Гастроэнтерологиядағы Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету. ҚР гастроэнтерологиялық аурулармен, оның ішінде балалар гастроэнтерологиясымен ауыратындарға жедел және Кезек күттірмейтін медициналық көмекті ұйымдастыру. Ересектер мен балаларға шұғыл гастроэнтерологиялық көмекті көрсету қағидаттарының негіздері. Гастроэнтерология, гепатология (ересектер, балалар) жағдайында дәрігерге дейінгі көмекті көрсету. Гастроэнтерологияда (ересек, балалар), интервенциялық шұғыл жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек, білікті жедел медициналық көмек, мамандандырылған жедел медициналық көмек көрсету.
МБП 05
Гастроэнтерологиядағы Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласулар түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). Дәлеледенуі деңгейі бойынша ғылыми мәліметтердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді құру. Мәліметтер базасында медициналық ақпаратты іздеудің стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық мәліметтер базасы бар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. ДМ негізінде медициналық арпаратты сыни бағалау. Түрлі зерттеулердің түрлері үшін дәлелдеу кестесі. Дәлелдеу кестесі бойынша мақалаларды талдау.
МБП 06
Балалар жасындағы гастроэнтерологиядағы оңалту мәселелері
Гастроэнтерологиядағы оңалтудың жалпы аспектілері. Оңалту түрлері. Асқорыту жүйесі ауруларымен ауыратындарды оңалтудың кезеңдік жүйесінің негізгі қағидаттары. Кешенді гастроэнтерологиялық және гепатологиялық оңалту, асқорыту жүйелері ауруларында оңалту бағдарламалары. Стационарлық және амбулаторлық-емханалық кезеңдердегі гастроэнтерологиялық бейіндегі науқастарды оңалту үрдісін ұйымдастыру.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары (одан әрі ИБК). АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Дезинфекция, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаторлық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулары. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы гастроэнтерологии детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/ 2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в детской гастроэнтерологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение заболеваний пищеварительной системы в повседневной клинической практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПДО
Наименование дисциплин, основные разделы
ПДО 01
Гастроэнтерология детского возраста в стационаре
Организация гастроэнтерологической помощи детям в Республике Казахстан. Социально-экономические аспекты в детской гастроэнтерологии. Анализ деятельности детской гастроэнтерологической службы в Республике Казахстан, учетно-отчетная документация. Анатомо-физиологические особенности пищеварительной системы у детей различного возраста, особенности физикального осмотра. Методы клинического и лабораторно - инструментального исследования пищеварительной системы у детей. Современные представления об этиологии, патогенезе, классификации, клинической симптоматике, дифференциальной диагностике заболеваний и пограничных состояний в детской гастроэнтерологической практике. Диагностика, дифференциальная диагностика и особенности клинического течения заболеваний желудочно-кишечного тракта у детей на догоспитальном и госпитальном этапах. Общие принципы и методы лечения болезней системы пищеварения у детей. Рациональная фармакотерапия у детей с желудочно-кишечными заболеваниями. Хирургические и интервенционные вмешательства в детской гастроэнтерологии. Организация детской амбулаторно-поликлинической гастроэнтерологической службы в Республике Казахстан. Принципы диспансерного наблюдения детей с патологией пищеварительной системы. Основы превентивной гастроэнтерологии, нутрициологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая гастроэнтерология детского возраста
Организация амбулаторно-поликлинической гастроэнтерологической помощи в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Диагностика, дифференциальная диагностика заболеваний пищеварительной системы на догоспитальном этапе. Немедикаментозное и медикаментозное лечение болезней желудочно-кишечного тракта в амбулаторно-поликлинических условиях. Экспертиза временной нетрудоспособности, вопросы медико-социальной и военно-врачебной экспертизы при заболеваниях пищеварительной системы. Диспансеризация и эффективные формы вторичной профилактики болезней желудочно-кишечного тракта и гепато-билиарной зоны.
ПДО 03
Лучевые и эндоскопические методы исследования в гастроэнтерологии детского возраста
Стандарты объемов обследования функциональной и эндоскопической диагностики в гастроэнтерологии и гепатологии. Функциональные методы исследования пищеварительной системы, сосудов брюшной полости, классификация, основы получения информации и способы осуществления (реализации) методов. Показания, противопоказания для проведения функциональных методов диагностики. Функциональная диагностика при патологии гепато-билиарной зоны, сосудов печени, селезенки, брюшной полости. Стандарты объемов обследования функциональной диагностики в детской гастроэнтерологии. Показания, противопоказания для проведения функциональной диагностики у детей различного возраста. Эндоскопические методы диагностики и лечения в гастроэнтерологии. Показания и противопоказания. Современные классификации и минимальная стандартная терминология. Эндоскопические методы диагностики в детском возрасте.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи. Неотложная медицинская помощь в гастроэнтерологии. Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи гастроэнтерологическим больным детям в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной гастроэнтерологической помощи детям. Диагностика неотложных состояний в гастроэнтерологии, гепатологии (детской), интервенционной. Оказание доврачебной помощи, квалифицированной скорой медицинской помощи, специализированной скорой медицинской помощи при неотложных состояниях в гастроэнтерологии (детской), интервенционной.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины в гастроэнтерологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в гастроэнтерологии детского возраста
Общие аспекты реабилитации в гастроэнтерологии. Виды реабилитации. Основные принципы поэтапной системы реабилитации больных с заболеваниями пищеварительной системы. Комплексная гастроэнтерологическая и гепатологическая реабилитация, реабилитационные программы при заболеваниях пищеварительной системы. Организация процесса реабилитации пациентам гастроэнтерологического профиля на стационарном и амбулаторно-поликлиническом этапах.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
*Пульмонология бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін;
**Балалар пульмонологиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Пульмонологиядағы өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті жетілдірудің (екінші санат) сертификаттау циклінің типтік оқу жоспары
Пән атауы
Сағат/апта көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті өмірде кездесетін респиторлақ ауруларды диагностикалау және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Пульмонология
Қазақстандағы пульмонологиялық көмектің құрылымы және оны ұйымдастыру.Дәлелдеу медицинасының негізістатистика, пульмонологиядағы менеджиенттің сапасы. Пульмонологиядағы жалпы симптомдар мен синдромдар.Пульмонологиядагы тексеру әдістері (жалпы қақырық, плевральды пункция, бронхоальвеолярлы лаваж сұйықтығы, фибробронхоскопия, цитология, гистология, рентгенология, ультрадыбысты, торакоскопия тексеру әдісі)Пневмония.Өкпенің іріңді аурулары. Жедел және созылмалы бронхиттер.Өкпенің созылмалы обструктивті аурулары. Бронхиальді астма. Өкпенің интерстициальді аурулары. Бронхоэктаз ауруы. Туабіткен өкпе аурулары. Пневмокониздар. Пневмомикоздар.Сирек кездесеті өкпе аурулары. Түнгі ұйқыдығы апноэ. Пульмонологиядағы диспансерлік учеттағы науқастардың стандартты диагностикасы, емдік профилактикасы. Пульмонологиялық аурулардың жасөспірімдердегі, жүкті әйелдердегі, егде жастағы адамдар өту ағымындағы ерекшеліктері.Пульмонологиялық аурулардың заманауи емдеу әдістері. Ауруданаға дейінгі және аурухана ішіндегі шұғыл пульмонология "Ауруханага дейінгі және ауруханалық этаптағы пульмонологиядағы жедел көмектер" Пульмонологиядагы қателіктер.Емханадагы пульмонология жұмысының ерекшелігі.
МБП 02
Саулелік диагностика
Пульмонологиядағы саулелік диагностика әдістері (рентген, УЗ-сканограмма, ангиопульмонограмма, КТ, МРТ). Рентгенсемиотика, өкпе ауруларының ажыратпа диагностикасы. Балалардағы ерекшеліктері.
МБП 03
Пульмонологиядағы функционалдық тексеру әдістері
Пульмонологиядағы функционалдық диагностика жүргізу әдісі.Сыртқы тыныс алуды негізгі зерттеу,тыныс жетіспеушілігінің диагностикасы, ұйқы кезіндегі тыныстың бұзылуы , өкпе гипертензиясы, өкпетекті жүрек.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 05
Дәлелдемелі медицинаның мәселелері
2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Пульмонологиядағы оңалту мәселелері
Өкпе оңалтусының негізі. Пульмонологиядағы оқу-ағарту жұмыстары.Пульмонологиялықбейінді аурулар ем-терапиясы. Физикалық оңалту негізі. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаториялық-курорттықем.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по пульмонологии;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской пульмонологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Коды дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы пульмонологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в пульмонологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения респираторных заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Пульмонология
Организация и структура пульмонологической помощи в Казахстане. Основы доказательной медицины, статистики, менеджмента качества в пульмонологии. Общие симптомы и синдромы в пульмонологии. методы исследования в пульмонологии (исследование мокроты, плеврального пунктата, бронхоальвеолярной лаважной жидкости, фибробронхоскопические, цитологические, гистологические, рентгенологические, ультразвуковые, торакоскопические методы исследования). Пневмонии. Нагноительные заболевания легких. Острые и хронические бронхиты. Хроническая обструктивная болезнь легких. Бронхиальная астма. Интерстициальные заболевания легких. Бронхоэктатическая болезнь. Врожденные заболевания легких. Пневмокониозы. Пневмомикозы. Редкие заболевания легких. Ночное апное. Стандарты диагностики, лечения профилактики, диспансерного наблюдения в пульмонологии. Особенности течения пульмонологических заболеваний у беременных, пожилых людей. Современные методы лечения пульмонологических заболеваний. Неотложные состояния в пульмонологии на до- и госпитальном этапах. Ошибки в пульмонологии. Особенности работы пульмонолога в поликлинике.
ПДО 02
Лучевая диагностика
Методы лучевой диагностики в пульмонологии. (рентген, ультрозвуковая сканограмма, ангиопульмонограмма, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) Рентгенсемиотика, дифференциальная диагностика заболеваний легких.
ПДО 03
Функциональные методы исследования в пульмонологии
Введение в функциональную диагностику в пульмонологии. Основные методы исследования функции внешнего дыхания, диагностики дыхательной недостаточности, нарушений дыхания во время сна, легочной гипертензии, легочного сердца.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в пульмонологии
Основы легочной реабилитации. Образовательные программы в пульмонологии. Диетотерапия больных пульмонологического профиля. Методы физической реабилитации. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаторно-курортное лечение.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

6. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Пульмонологиядағы өзекті мәселелер
Этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы және ажыратпа диагностикасы, емдеу тәсілі, профилактикасы шаралары,өкпе ауруларындағы шұғыл көмек, оның ішінде әртүрлі жастағы балалар арналған көмек жөніндегі дәлелді медицинаға және халықаралық хаттамаларға негізделген заманауи көзқарастар.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар
Этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы және ажыратпа диагностикасы, емдеу тәсілі, профилактикасы шаралары,өкпе ауруларындағы шұғыл көмек, оның ішінде әртүрлі жастағы балалар арналған көмек жөніндегі, дәлелді медицинаға және халықаралық хаттамаларға негізделген заманауи көзқарастар.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
БДО
Обязательный компонент
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы пульмонологии
Современные данные об этиологии, патогенезе, клинике, диагностике и дифференциальной диагностике, методах лечения, профилактике, неотложной помощи при заболеваниях легких с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в пульмонологии
Современные данные об этиологии, патогенезе, клинике, диагностике и дифференциальной диагностике, методах лечения, профилактике, неотложной помощи при заболеваниях легких, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

10-1-қосымша
"Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Сәулелік диагностика
54
54
Сынақ
МБП 02
Балалар жасындағы пульмонология
216
306, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы пульмонологиядағы функционалдық тексеру әдістері
54
54
Сынақ
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
36
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
9
Сынақ
МБП 06
Балалар жасындағы пульмонологиядағы оңалту мәселелері
36
18
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
*Пульмонология бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектер пульмонологиясы бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Балалар жасындағы пульмонологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2
2
2
6
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3

Приложение 10-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Лучевая диагностика
54
54
Зачет
ПДО 02
Пульмонология детского возраста
216
306, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Функциональные методы исследования в пульмонологии детского возраста
54
54
Зачет
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
36
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
9
Зачет
ПДО 06
Вопросы реабилитации в пульмонологии детского возраста
36
18
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по пульмонологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой пульмонологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Коды дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы пульмонологии детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3

216/4
3. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Пульмонологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті жетілдірудің (екінші санат) сертификаттау циклінің типтік оқу жоспары
Пән атауы
Сағат/апта көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті өмірде кездесетін респиторлақ ауруларды диагностикалау және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Пульмонология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Саулелік диагностика
Пульмонологиядағы саулелік диагностика әдістері (рентген, УЗ-сканограмма, ангиопульмонограмма, КТ, МРТ). Рентгенсемиотика, өкпе ауруларының ажыратпа диагностикасы. Балалардағы ерекшеліктері.
МБП 02
Балалар жасындағы пульмонология
Балалар ауруы тарихын толтыру және ауру ағымын жинау ерекшеліктері. Балалардағы ағза және жүйе бойынша физикалық тексеру ерекшеліктері. Жаңа туған балалардағы физиологиялық және патологиялық кезеңдер. Физикалық, нерв-психикалық, жыныс мүшесі жетілуінің бағалануы. ДДСҰ "Балалар жасындағы ауруларды интеграциялап жүргізу" (бұдан әрі - БЖАИЖ) бағдарламасы бойынша ерте жастағы балалар аурулары. Ерте жастағы балаларда жиі кездесетін аурулар - тыныс жүйесінің, жүрек-қан тамыр, асқазан, несеп шығару, эндокринді жүйесі, қан аурулары, аллергиялық аурулар. Педиатриядағы функционалдық диагностика әдістері. Педиатриядағы клиникалық-зертханалық диагностика.
МБП 03
Балалар жасындағы пульмонологиядағы функционалдық тексеру әдістері
Пульмонологиядағы функционалдық диагностика жүргізу әдісі.Сыртқы тыныс алуды негізгі зерттеу,тыныс жетіспеушілігінің диагностикасы, ұйқы кезіндегі тыныстың бұзылуы , өкпе гипертензиясы, өкпетекті жүрек.
МБП 04
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Балалар жасындағы пульмонологиядағы оңалту мәселелері
Өкпе оңалтусының негізі. Пульмонологиядағы оқу-ағарту жұмыстары.Пульмонологиялықбейінді аурулар ем-терапиясы. Физикалық оңалту негізі. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаториялық-курорттықем.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в пульмонологии детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения респираторных заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Пульмонология (эндоскопия по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Лучевая диагностика
Методы лучевой диагностики в пульмонологии. (рентген, ультрозвуковая сканограмма, ангиопульмонограмма, компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) Рентгенсемиотика, дифференциальная диагностика заболеваний легких. Особенности у детей.
ПДО 02
Пульмонология детского возраста
Особенности сбора анамнеза и заполнения истории болезни у детей. Особенности физикального осмотра по органам и системам у детей. Физиология и патология периода новорожденности. Оценка физического, нервно-психического и полового развития детей. Заболевания раннего детского возраста по программе Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ) Интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ). Наиболее частые заболевания детей старшего возраста – органов дыхания, сердечнососудистой, пищеварительной, мочевыделительной, эндокринной систем, болезни крови, аллергические заболевания. Функциональные методы диагностики в педиатрии. Клиническая лабораторная диагностика в педиатрии
ПДО 03
Функциональные методы исследования в пульмонологии детского возраста
Введение в функциональную диагностику в пульмонологии. Основные методы исследования функции внешнего дыхания, диагностики дыхательной недостаточности, нарушений дыхания во время сна, легочной гипертензии, легочного сердца.
ПДО 04
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Вопросы реабилитации в пульмонологии детского возраста
Основы легочной реабилитации. Образовательные программы в пульмонологии. Диетотерапия больных детей пульмонологического профиля. Методы физической реабилитации. Физиотерапия. Климатотерапия. Санаторно-курортное лечение.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

4. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнділікті практикада кездесетін аурулардың заманауи диагностикасы мен емдеу әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Эндокринология (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы эндокринология
Эндокринді бездердің анатомиясы және гистофизиологиясы. Эндокринді бездердің клиникалық және лабораторлы-клиникалық зерттеу әдістері. Ұйқыбез аралшықтарының, қалқанша безі, қалқаншамаңы бездері, гипоталамус-гипофизарлы жүйе, бүйрекүсті бездерінің , жыныс бездерінің, APUD жүйесінің ауруларының этиологиясы, эпидемиологиясы, патогенезі, клиникалық көріністері.Эндокринді аурулардың диагностикасы, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары. Инсулинді помпа аясында науқастарды жүргізу ерекшеліктері, гликемияны анықтайтын тәуліктік мониторингтік жүйені қолдану. Эндокринді патологиясы бар науқастарды оқытатын оқу бағдарламалары ("Диабеттер мектебі"). Емдәм маңызы. Эндокринологиядағы дәлелді медицина. Жүктілікте және фертильділіктің бұзылыстарындағы эндокринді аспектілері. Полиэндокринді синдромдардың, көп неоплазин эндокрин синдромдарының диагностика және емдеу ерекшеліктері. Метаболизмдік синдром, диагностика, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық эндокринология
Анамнез жинау мен ауру тарихын толтыру ерекшеліктері. Ағзалар мен жүйелерді физикалды қараудың ерекшеліктері. Клиникалық-лабораторлық диагностика. Еңбекке жарамдылығының сраптамасы.
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау - зерттеу. "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (ИБК) ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Эндокринология (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Эндокринология (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Эндокринология в стационаре
Анатомия и гистофизиология эндокринных желез. Клинические и лабораторно-клинические методы исследования эндокринных желез. Этиология, эпидемиология, патогенез, клинические проявления заболеваний островкового аппарата поджелудочной железы, паращитовидных желез, щитовидной железы, гипоталамо-гипофизарной системы, надпочечников, половых желез, APUD системы. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики эндокринных заболеваний. Особенности ведения пациентов на фоне инсулиновых помп, применение суточных мониторинговых систем определения гликемии. Обучающие образовательные программы больных с эндокринной патологией ("Школа диабета"). Значение диетотерапии. Доказательная медицина в эндокринологии. Эндокринные аспекты при беременности и нарушении фертильности. Особенности диагностики и лечения полиэндокринных синдромов, синдромов множественной эндокринной неоплазии. Метаболический синдром. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики.
ПДО02
Амбулаторно-поликлиническая эндокринология
Особенности сбора анамнеза и заполнения истории болезни. Особенности физикального осмотра по органам и системам. Клиническая лабораторная диагностика. Экспертиза трудоспособности.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Эндокринология (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар эндокринологиясы
Балалар мен жасөспірімдердегі эндокринді бездердің клиникалық жәнезертханалық-клиникалық зерттеу әдістері.Ұйқыбезі аралықтарының қалқанша безі, қалқаншамаңы бездері, гипоталамус-гипофизарлы жүйе, бүйрекүсті бездерінің , жыныс бездерінің, APUD жүйесінің ауруларының этиологиясы, эпидемиологиясы, патогенезі, клиникалық көріністері.Балалардағы эндокринді аурулар диагностикасы, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары. Эндокринді аурулар диагностикасы, дифференциальды диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары.Инсулинді помпа аясында науқастарды жүргізу рекшеліктері, гликемияны анықтайтын тәуліктік мониторингтік жүйені қолдану. Эндокринді патологиясы бар балаларды жасына сай оқытатын оқу бағдарламалары ("Диабеттер мектебі" және т.б.). Емдәм маңызы. Эндокринологиядағы дәлелді медицина. Метаболизмдік синдром.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар эндокринологиясы
Қазақстан Республикасында балаларға эндокринологиялық көмектің құрылысы мен ұйымдастыруы. Әр жастағы балалардың эндокринді ағзаларының анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Балаларда эндокринді бездердің клиникалық және зертханалық-клиникалық зерттеу әдістері. Балаларда эндокринді ауруларының: қант диабеті, қалқанша және қалқанша маны бездері, гипоталамо-гипофизарлық жүйе, бүйрек-үсті безі ауруларының ағым ерекшеліктері, диагностика және сараланған диагностикасының алгоритмі, емдеу және профилактиканың клиникалық хаттамаларының. Емдәм маңызы. Жыныстық жетілу. Жыныс бездерінің физиологиясы. Ағзаның биологиялық дамуына эндокринді бездердің әсері. Балалардағы жыныс бездерінің патологиясы. Семіздік, диагностика, сараланған диагностика алгоритмі, емдеу және профилактикасыдың клиникалық хаттамалары.
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау - зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (ИБК) ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясыныңпрофилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
Барлығы

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Эндокринология (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО01
Эндокринология детского возраста в стационаре
Клинические и лабораторно-клинические методы исследования эндокринных желез у детей и подростков. Этиология, эпидемиология, патогенез, клинические проявления заболеваний островкового аппарата поджелудочной железы, паращитовидных желез, щитовидной железы, гипоталамо-гипофизарной системы, надпочечников, половых желез, APUD (эйпуд) системы. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики эндокринных заболеваний у детей. Особенности ведения пациентов на фоне инсулиновых помп, применение суточных мониторинговых систем определения гликемии в детской практике. Обучающие образовательные программы больных с эндокринной патологией ("Школа диабета") с учетом возраста ребенка. Значение диетотерапии. Доказательная медицина в эндокринологии. Метаболический синдром.
ПДО02
Амбулаторно-поликлиническая эндокринология детского возраста
Организация и структура эндокринологической помощи детям в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности эндокринных органов у детей различного возраста. Клинические и лабораторно-клинические методы исследования эндокринных желез у детей. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики эндокринных заболеваний у детей, особенности течения: сахарный диабет, заболевания щитовидной и паращитовидных желез, гипоталамо-гипофизарной системы, надпочечников. Значение диетотерапии. Формирование пола. Физиология половых желез. Влияние эндокринных желез на биологическое созревание организма. Патология половых желез у детей. Ожирение. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, клинические протокола лечения и профилактики.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
Итого

378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Нефрология мамандығы бойынша қайта дяарлаудан өтпеген мамандар үшін;
**Балалар нефрологиясы бойынша қайта дяарлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Нефрологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТКБ
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (жоғарғы және бірінші санатына) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрологиядағы және диализдегі инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: *соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (екінші санатты) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрология мен диализдің өзекті мәселелері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНК
Міндетті компонент
МБП 01
Нефрологиядағы стационарлық көмек. Стационарлар қызметі
Нефрологиядағы әлеуметтік-экономикалық және заң мәселелері, нефрологиялық қызмет құрылымы және ұйымдастыру. Нефрология бөлімі. Нефрологиялық бөлім мүмкіндіктері, мәселелері, негізгі қызметтері. Нефрологиялық науқастарды диспансерлік бақылау.Бүйрек ауруларының сараланған диагностикасы, жіктелуі, клиникалық көрінісі, патогенезі, этиологиясы туралы замануи көзқарастар (несеп жолдарының инфекциясы, бүйректің тубулоинтерстициальды аурулары, рефлюксті нефропатия, гломерулонефриттер, тез үдемелі гломерулонефрит, бүйректің ишемиялық ауруы, бүйректің поликистозды ауруы, амилоидоз, бүйрек тас ауруы, подагралық бүйрек, жіті бүйрек жетіспеушілігі (бұдан әрі - ЖБЖ), созылмалы бүйрек жетіспеушілігі (бұдан әрі - СБЖ), артериальды гипертензия, жүйелі аурулардағы нефропатия, вирусты гепатитте, диабеттінефропатия, бүйрек ісіктері). Нефрологиядағы зертханалық және инструментальдызерттеу әдістері. Пункциялық нефробиопсияның маңызы. Асқынулардың профилактикасы және морфологиялық түрлерін есепке алумен гломерулонефритте, нефропротекциямен бүйрек ауруларының емдеу қағидалары. Бүйрек алмастырушы емге көрсетілімдері (бағдарламалық гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек трансплантациясы). Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Бүйрек трансплантациясы кезіндегі иммуносупрессия. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулар. Нефрологияның шұғыл жағдайларындағы көмек көрсету
МБП 02
Нефрологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде амбулаториялық гемодиализ

378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по нефрологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по детской нефрологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки
в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы нефрологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
6
(из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в нефрологии и диализе
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы нефрологии и диализа
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Стационарная помощь в нефрологии. Функции стационаров.
Организация и структура нефрологической службы, социально-экономические и юридические вопросы в нефрологии. Отделение нефрологии. Основные функции, задачи, возможности нефрологического отделения. Диспансерное наблюдение нефрологических больных.Современные представления об этиологии, патогенезе, клинической картине, классификации, дифференциальной диагностике заболеваний почек (инфекции мочевых путей, тубулоинтерстициальные болезни почек, рефлюкс нефропатия, гломерулонефриты, быстропрогрессирующий гломерулонефрит, ишемическая болезнь почек, поликистозная болезнь почек, амилоидоз, почечнокаменная болезнь, подагрическая почка, остра почечная недостаточность (далее – ОПН), храническая почечная недостаточность (далее – ХПН), артериальная гипертензия, нефропатии при системных заболеваниях, вирусном гепатите, диабетическая нефропатия, опухоли почек). Методы лабораторного и инструментального исследования в нефрологии. Значение пункционной нефробиопсии. Принципы терапии заболеваний почек с учетом нефропротекции, при гломерулонефритах с учетом морфологических форм и профилактики осложнений. Показания для заместительной почечной терапии (программный гемодиализ, перитонеальный диализ, трансплантация почки). Ведение пациентов после трансплантации почки. Иммуносупрессия при трансплантации почки. Осложнения после трансплантации почки. Оказание помощи при неотложных состояниях в нефрологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в нефрологии, в том числе амбулаторный гемодиализ

Амбулаториялық-емханалық кезеңдегі нефрология. Амбулаториялық-емханалық кезеңде ересектер және балалар тұрғындарына нефрологиялық көмекті ұйымдастыру. Нефрологиялық бөлме. Негізгі қызметтері, мәселелері, мүмкіндіктері.Ересектер және балаларда ауруханаға дейінгі кезеңде бүйрек ауытқуларының зертханалық-инструменталды және сараланған диагностикасының алгоритмі. Созылмалы бүйрек ауруларының ерте диагностикасы. Нефропротективті дәрілік емдеу. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау. Бүйректі алмастырғыш терапиясының көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері. Бүйрек ауруларымен ауыратын науқастарды жоспарлы және жедел ауруханаға жатқызуға көрсетілімдер. Гемодиализдегі науқастарды қарау тактикасы (перитонеалді диализде). Емхана жағдайындағы бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Иммуносупрессивті препараттар коррекциясы және концентрациясының мониторингі. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулардың профилактикасы. ауруханаға дейінгі кезеңдегі бүйрек ауруларымен ауыратын науқастардың шұғыл жағдайларындағы алғашқы көмек және ерте диагностикасы. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық мәселелері. Тіркелген тұрғындар арасындағы созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтау үшін сринигтік зерттеулер өткізу және ұйымдастыру (артериальды қан қысымын өлшеу, қандағы креатининді анықтау, Сынақтама жолағын қолданумен ақуыз бен глюкозаның бар болуына сапалы несеп талдауы); жоғары қауіптілігі бар және нефрологиялық аурулармен ауыратын науқастарға консультация беру, диагностикалық және емдік көмек көрсету олардың дамуы. Бүйрек зақымдануының жоғары қауіптілігінің дамуы бар және бүйрек патологиясы бар науқастарға диспансерлеу және ұйымдастыру (жедел және созылмалы нефриттер, СБЖ): (жедел бүйрек жеткіліксіздігіне шалдыққаннан кейінгі алғашқы 5 жыл; бүйрек трансплантациясынан кейінгі өмір сүру(трансплантация орталығында ұйымдастырылған бақылаудың жоқ болуы); нефрогенді гипертензия кезінде; қолдаушы иммуносупрессивті ем қабылдаушы және гломерулярлы аурулардың кез келген түрлерімен; созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен зардап шегушілердің барлық кезеңдерінде (созылмалы бүйрек ауруларының 3-4 кезеңдері), бағдарламалық диализ қабылдаушы, науқастардың болмауы; несеп жүйесінің қайталанған инфекциясы барлар, урологта емделуге және бақылауға жатпайтындар; клиникалық манифесттік кезеңде диабетикалық нефропатияға шалдыққандар; бүйрек жіне несеп жүйесінің туа біткен немесе тұқымқуалаушылық ауруларының кез келген түрлеріне шалдыққандар. зертханалық-диагностикалық әдістер көмегімен бүйрек жағдайын терең зерттеуді жүргізу және ұйымдастыру (ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ), компьютерлік томография, радиоизотоптық ренография, биохимиялық, иммунологиялық және рентгенологиялық зерттеулер). Амбулаториялық жағдайда мүмкін емес, емді талап етушілер, созылмалы аурулары асқынғандар немесе жедел бүйрек патологиясы бар науқастарды стационарлық емдеуге жолдау; бастапқы бүйрек алмастырушы ем мәселелерін шешу үшін және бастапқы мерзіміне комиссияға жолдамасымен бүйрек алмастырушы еміне науқастарды таңдау;
аламастырушы бүйрек терапиясы әдістерін таңдау заттарына науқастарға консультация беру (гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек қорғаныс / диализге дейінгі трансплантациясы); диализ басталуын күтушілерді, оларды алатындарды, сондай-ақ аллогенді бүйрек рецепиенттерінде есепке алу. Қамтамасыз ету ауданында тіркелген тұрғындар саулығын күшейту бойынша шараларды өңдеу ізгілігімен созылмалы бүйрек ауруларынан (бұдан әрі - СБА) мүгедектік және өлімі (госпитальға дейінгі және госпитальда), аурушаңдығының негізгі медициналық статистикалық көрсетілімдерін талдау және мониторингі. Осы аумаққа созылмалы бүйрек аурулары бар науқастарды тіркеуді жүргізу. Бүйрек қызметі бұзылған жүктілерге консультативті, диагностикалық және емдік көмек көрсету. медицина көрсетілімдері бойынша тәулік бойы бақылауды қажет етпейтін науқастарға стационар алмастырушылық және оңалту көмегін көрсету және ұйымдастыру; амбулаториялық кезеңде СБА науқастарды қамтамасыз ету мақсатында медициналық тағайындау бұйымдарына және дәрілік заттарға өтініш құрастыруға қатысу. Амбулаториялық диализ бөлімі (орталық). Қанды бүйректен тыс тазалауды өткізуге арналған мүмкіндіктер. Гемодиализды аппаратураларды қолдану. Арнайы таңдау Комиссиясы қатысуы кезіндегі диализотерапия және қантамырға ену жолын құрастыруға дайындық үшін СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға бүйрек алмастырушы емді бастау көрсетілімдерін анықтау және таңдау; бүйрек трансплантациясына дайындық және (немесе) олардың ұзақ өмір сүруімен қамтамасыз ету мақсатында СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға тұрақты перитонеальды диализ және бағдарламалық гемодиализ өткізу; трансплантат қызметінің аса ауырлауында немесе болмауы кезеңіндегі ерте немесе алшақтатылған трансплантациядан кейінгі кезеңде донорлық бүйрек рецепиенттеріне перитонеалды диализ немесе гемодиализ өткізу; СБЖ терминальды кезеңінің асқынған кезіндегі, бағдарламалық ем қабылдап жүрген, алғашқы және екіншілік нефропатиямен ауыратын науқастардың қандарын бүйректен тыс тазартудың (гемодиафильтрация, гемофильтрация) басқа әдістерін өткізу.
МБП 03
Нефрологиядағы функционалды және морфологиялық зерттеу замануи әдістері.
Жас ерекшеліктерін есепке алумен нефрологиялық науқастарды зерттеу. Қалыпты және патология кезіндегі несепті зерттеу. Шумақшалық сүзілу жылдамдығы (бұдан әрі - ШСЖ) (Кокрофта-Голт, Шварц (балаларда) MDRD (мдирди) формулалары бойынша есептеу), функционалды бүйрек қоры (бұдан әрі - ФБҚ), несептің салыстырмалы тығыздылығын анықтау үшін функциональды бүйректік сынама. Әмбебап және нақты ШСЖ есептеу тәсілі, СБА кез-келген кезеңінде жұмыс істеуші және CKD-EPI (эскиди-епи) теңдеуінің барлық нәсіл өкілдері үшін. СБА диагностикасы үшін альбуминурия/протеинурия (ақуызды тәуліктік жоғалту (бұдан әрі - АТЖ) деңгейін зерттеу, жүрек-қантамыр асқынулар қауіп қатері, олардың ағымын болжауды бағалау және емдеу тактикасын таңдау. Таңертеңгілік несептегі жалпы белок/креатинин немесе альбумин/креатинин қатынасын анықтау. Пункциялық нефробиопсия: көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, шаралар жүргізілгеннен кейін қарау және науқасты даярлау, асқынулардың профилактикасы. Көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, бүйрек ауруларының шолу диагностикасының кемшіліктері және артықшылығы: шолу және экскреторлы урография, ретроградты пиелография, ангиография, УЗД, компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), сонымен бірге спиральды томография, магниттік-резонанстық томография (бұдан әр - МРТ), магниттік-резонанстық ангиография, радиоизотопты зерттеу. Молекулярлық диагностика.
МБП 04
Трансплантациялық нефрология. Замануи иммуносупрессивті терапия
Бүйрек трансплантациясының заңды және моральды-этикалық аспектілері. Бүйрек трансплантациясына көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері. Рецепиентті даярлау, HLA (ашэлэй) I және II қатарларының гистосәйкестік жүйесі бойынша, реципиент және донор антигендерінің тоғыстыра сәйкестендіру. Бүйректі туыстық алмастыруға даярлау және көрсетілімдері. Ерте және кеш трансплантациялық кезеңдерден кейінгі қарау принциптері. Замануи иммуносупрессивті препараттар. Артықшылықтары және қосымша әсерлері. Иммуносупрессия: дәрілік заттарды бақылау мониторингі және таңдау. Трансплантациялық нефропатия. Операциядан кейінгі ерте кезеңдегі ажырап қалуы. Трансплантацияланған бүйректің созылмалы ажырауы. Трансплантациядан кейінгі экстраренальды асқырулар. Цитомегаловирусты (бұдан әрі - ЦМВ) инфекциясы. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды динамикалық бақылау карталары.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнг консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, екншілік аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

Нефрология на амбулаторно-поликлиническом этапе. Организация нефрологической помощи взрослому населению на амбулаторно-поликлиническом этапе. Нефрологический кабинет. Основные функции, задачи, возможности. Алгоритм лабораторно-инструментальной и дифференциальной диагностики патологии почек на догоспитальном этапе у взрослых. Ранняя диагностика хронической болезни почек. Нефропротективное медикаментозное лечение. Диспансерное наблюдение пациентов с хронической почечной недостаточностью. Показания и противопоказания к заместительной почечной терапии. Показания для плановой и экстренной госпитализации больных с заболеваниями почек. Тактика ведения пациентов на гемодиализе (перитонеальном диализе). Ведение больных после трансплантации почки в условиях поликлиники. Мониторинг концентрации и коррекция иммуносупрессивных препаратов. Профилактика осложнений после трансплантации почки. Ранняя диагностика и первая помощь при неотложных состояниях больным с заболеваниями почек на догоспитальном этапе. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Организация и проведения скрининговых исследований для раннего выявления хронической болезни почек среди прикрепленного населения (измерение артериального давления, определение креатинина крови, качественный анализ мочи на наличие белка и глюкозы с использованием тест полосок); оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи больным с нефрологическими заболеваниями и лицам с высоким риском их развития. Организация и проведение диспансеризации лиц с почечной патологией (острый и хронический нефриты, ХПН) и лиц с высоким риском развития поражений почек: (в первые 5 лет после перенесенной острой почечной недостаточности; пожизненно после трансплантации почки (при отсутствии организованного наблюдения в центре трансплантации); при нефрогенной гипертензии; с любым вариантом гломерулярных заболеваний и получающих поддерживающую иммуносупрессивную терапию; страдающих хронической почечной недостаточностью всех стадий (хронической болезнью почек 3-4 стадий), за исключением больных, получающих программный диализ; имеющих рецидивирующую инфекцию мочевой системы, не подлежащую наблюдению и лечению у уролога; страдающих диабетической нефропатией в клинически манифестной стадии; страдающих любыми вариантами наследственных или врожденных заболеваний почек и мочевой системы. Организация и проведение углубленных исследований состояния почек с помощью лабораторно-диагностических методов (ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография, радиоизотопная ренография, биохимические, иммунологические и рентгенологические исследования). Направление на стационарное лечение больных с острой патологией почек или обострениями хронических заболеваний, требующих терапии, невозможной в амбулаторных условиях; отбор больных на заместительную почечную терапию с направлением на Комиссию для решения вопроса начала заместительной почечной терапии и сроках начала; Консультации больных на предмет выбора метода заместительной почечной терапии (гемодиализ, перитонеальный диализ, упреждающая (додиализная) трансплантация почки); учет лиц, ожидающих начала диализа, его получающих, а также реципиентов аллогенной почки. Мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (догоспитальной и госпитальной) от хронической болезни почек (далее – ХБП) в районе обслуживания с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного населения. Ведение регистра больных хронической болезнью почек в данном регионе. Оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи беременным с нарушением функций почек. Организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении по медицинским показаниям; участие в составлении заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с ХБП на амбулаторном этапе, организация обеспечения лекарственными препаратами пациентов с ХБП, в том числе и с ХПН на амбулаторном уровне. Отделение (центр) амбулаторного диализа. Возможности для проведения внепочечного очищения крови. Использование гемодиализной аппаратуры. Отбор и определение показаний к началу заместительной почечной терапии пациентам с терминальной стадией ХБП для подготовки к формированию сосудистого доступа и диализотерапии при участии специальной отборочной Комиссии; проведение программного гемодиализа и постоянного перитонеального диализа больным с терминальной стадией ХПН с целью их длительного жизнеобеспечения и (или) подготовки к трансплантации почки; проведение гемодиализа или перитонеального диализа реципиентам донорских почек в раннем или отдаленном посттрансплантационном периоде при отсутствии или крайнем угнетении функции трансплантата; проведение других методов внепочечного очищения крови (гемодиафильтрация, гемофильтрация) у больных с первичными и вторичными нефропатиями, находящихся на программном лечении, при осложненном течении терминальной стадии ХПН.
ПДО 03
Современные функциональные и морфологические методы исследования в нефрологии
Обследование нефрологического больного с учетом возрастных особенностей. Исследование мочи в норме и при патологии. Функциональные почечные пробы для определения относительной плотности мочи, скорости клубочковой фильтрации (далее – СКФ) (расчет по формулам Кокрофта-Голта, Шварца (у детей) MDRD (мдирди), функционального почечного резерва (далее – ФПР). Универсальный и точный метод расчета СКФ, работающий на любой стадии ХБП и для представителей всех рас – уравнение CKD-EPI (эскиди-епи). Исследование уровня альбуминурии/протеинурии (суточная потеря белка (далее – СПБ) для диагностики ХБП, оценки прогноза ее течения, риска сердечно-сосудистых осложнений и выбора тактики лечении. Определение отношения альбумин/креатинин, или общий белок/креатинин в утренней моче. Пункционная нефробиопсия: показания, относительные и абсолютные противопоказания, подготовка больного и ведение после проведения процедуры, профилактика осложнений. Показания, относительные и абсолютные противопоказания, преимущества и недостатки визуализирующей диагностики заболеваний почек: обзорная и экскреторная урография, ретроградная пиелография, ангиография, УЗИ, компьютерная томография (далее – КТ), в том числе спиральная томография, магнитно-резонансная томография (далее – МРТ), магнитно-резонансная ангиография, радиоизотопные исследования. Молекулярная диагностика.
ПДО 04
Трансплантационная нефрология. Современная иммуносупрессивная терапия
Юридические и морально-этические аспекты трансплантации почки. Показания, относительные и абсолютные противопоказания к трансплантации почки. Подготовка реципиента, перекрестная идентификация антигенов донора и реципиента, по системе гистосовместимости HLA (ашэлэй) I и II классов. Показания и подготовка к родственной пересадке почки. Принципы ведения в раннем и позднем пострансплантационном периодах. Современные иммуносупрессивные препараты. Преимущества и побочные эффекты. Иммуносупрессия: выбор и контрольный мониторинг лекарственных средств. Трансплантационная нефропатия. Отторжение в раннем послеоперационном периоде. Хроническое отторжение трансплантированной почки. Экстраренальные осложнения после трансплантации. Цитомегаловирусная (далее – ЦМВ) инфекция. Карты динамического наблюдения пациентов после трансплантации почки.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Нефрологияның өзекті мәселелері
Маңызды медициналық және әлеуметтік мәселе ретінде Созылмалы бүйрек ауруы (бұдан әрі - СБА). Денсаулық сақтау жүйесінің практикалық жұмыстарына СБА тұжырымдамасын енгізу жалпы және жүрек қантамыр өлімнің азаюына, Халықтың өмір тіршілігін арттыруға, сондай-ақ бүйрек қызметінің бұзылу асқынуларын ауруханалық емдеу шығындарын азайтуға және Бүйрек алмастырушы емін - бүйрек трансплантациясын және диализ өткізу маңызды стратегиялық тәсіл ретінде қарастырылады. СБА таралушылығын мынадай әлеуметтік белгілі аурулармен салыстыруға болады, гипертониялық ауру, қант диабеті, семіздік және метаболикалық синдром сияқты. Этиологиясы, патогенезі, клиникалық көрінісі, жіктелуі, диагностикасы, сараланған диагнозы, профилактикасы қағидаттары, емі, иммуносупрессивті және нефропротективті емдеу ерекшеліктері, бүйрек патологиясы кезінде сонымен бірге балалар жасындағыларға да шұғыл көмек көрсету. Амбулаториялық кезеңде нефрологиялық патологиясы бар науқастарды қарау ерекшеліктері. Бүйрек алмастырушы терапия - диализді, соның ішінде перитониальды және бүйрек трансплантациясын дамыту.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы нефрологии
Хроническая болезнь почек (далее – ХБП) как важная медицинская и социальная проблема. Внедрение концепции ХБП в практическую работу системы здравоохранения рассматривается как важный стратегический подход к снижению общей и сердечнососудистой смертности, увеличению продолжительности жизни населения, а также к снижению расходов на госпитальное лечение осложнений нарушения функции почек и проведение заместительной почечной терапии – диализа и трансплантации почек. Распространенность ХБП сопоставима с такими социально значимыми заболеваниями, как гипертоническая болезнь, сахарный диабет, ожирение и метаболический синдром. Этиология, патогенез, клиническая картина, классификация, диагностика, дифференциальный диагноз, принципы профилактики, лечения, особенности имиуносупрессивной и нефропротективной терапии, оказания неотложной помощи при патологии почек. Особенности ведения пациентов с нефрологической патологией на амбулаторном этапе. Развитие заместительной почечной терапии – диализа, в том числе и перитониального и трансплантации почек.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

7. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Нефрологиядағы және диализдегі инновациялық технологиялар
Денсаулық сақтау саласындағы ҚР заңнамалары. ҚР нефрологиялық және диализ қызметтерін реттеуші, нормативті құқықтық актілер. Бүйрек алмастырушы емі және патогенетикалық емдеудің замануи әдістерін қолдану және ендіру, диагностикалаудың замануи әдістерін жүргізу және ұйымдастыру. нефрологиялық ауруларды инструментальды, зертханалық зерттеу әдістерінің инновациялық технологиялары. Бүйрек зақымдануының замануи маркерлерін пайдалану.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
8. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың(екінші санат үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Нефрологияның және диализдің өзекті мәселелері
Дәрігер нефрологтың практикалық жұмысында СБА концепциясы. Науқастардың өмір ұзақтығын ұлғайту, өлімділігін төмендету, бүйрек зақымдануларын ерте айқындауға стратегия ретінде, сонымен бірге замануи нефропротекторларды қолданумен диализге дейінгі кезеңді ұлғайту және бүйрек ауруларын емдеу шығындарын төмендету. Этиологиясы, патогенезі, клиникалық көрінісі, жіктелуі, диагностикасы, дифференциальды диагнозы, профилактикасы принциптері, емі, патогенетикалық ем ерекшеліктері, бүйрек патологиясы кезінде сонымен бірге балалар жасындағыларға да шұғыл көмек көрсету. Амбулаториялық кезеңде нефрологиялық патологиясы бар науқастарды қарау ерекшеліктері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің

7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в нефрологии и диализе
Законодательство Республики Казахстан в области здравоохранения. Нормативные правовые акты, регламентирующие нефрологическую и диализную деятельность в Республике Казахстан. Организация и проведение современных методов диагностики, внедрение и использование современных методов патогенетического лечения и заместительной почечной терапии. Инновационные технологии в инструментальных, лабораторных методах исследований нефрологических заболеваний. Использование современных маркеров почечного повреждения.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Актуальные вопросы нефрологии и диализа
Концепция ХБП в практической работе врача нефролога как стратегия к раннему выявлению почечных повреждений, снижению смертности, увеличению продолжительности жизни пациентов, а также к снижению расходов на лечение заболеваний почек и увеличение додиализного периода с применением современных нефропротекторов. Этиология, патогенез, клиническая картина, классификация, диагностика, дифференциальный диагноз, принципы профилактики, лечения, особенности патогенетической терапии, оказания неотложной помощи при патологии почек. Особенности ведения пациентов с нефрологической патологией на амбулаторном этапе.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 13
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан

2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
13-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
12-1-қосымша
"Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пәндер атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
БНП
Бейінді Негізгі пәндер
432/8
432/8
БНП 01
Нефрологиядағы стационарлық көмек. Стационарлар қызметі
108
Сынақ
БНП 02
Нефрологиядағы амбулаториялық емханалық көмек, оның ішінде амбулаториялық гемодиализ
63
Сынақ
БНП 03
Нефрология және балалар жасындағы диализ
108
324, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
БНП 04
Нефрологиядағы замануи функционалды және морфологиялық зерттеу әдістері
54
54
Сынақ
БНП 05
Трансплантациялық нефрология. Замануи иммуносупрессивті терапия
54
54
Сынақ
БНП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
БНП 07
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
БНП 08
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Нефрология мамандығы бойынша қайта дяарлаудан өтпеген мамандар үшін;
**Ересектер нефрологиясы бойынша қайта дяарлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Нефрологияның өзекті мәселелері, оның ішінде балалар жасындағы нефрологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТКБ
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3

от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 12-1
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Стационарная помощь в нефрологии. Функции стационаров
108
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в нефрологии, в том числе амбулаторный гемодиализ
63
Зачет
ПДО 03
Нефрология и диализ детского возраста
108
324, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 04
Современные функциональные и морфологические методы исследования в нефрологии
54
54
Зачет
ПДО 05
Трансплантационная нефрология. Современная иммуносупрессивная терапия
54
54
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по нефрологии;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой нефрологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы нефрологии, в том числе детского возраста
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3

216/4
3. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (жоғарғы және бірінші санатына) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрологиядағы және диализдегі инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға (екінші санатты) арналған үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Нефрология мен диализдің өзекті мәселелері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Нефрология (негізгі пән бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНК
Міндетті компонент
МБП 01
Нефрологиядағы стационарлық көмек. Стационарлар қызметі
Нефрологиядағы әлеуметтік-экономикалық және заң мәселелері, нефрологиялық қызмет құрылымы және ұйымдастыру. Нефрология бөлімі. Нефрологиялық бөлім мүмкіндіктері, мәселелері, негізгі қызметтері. Нефрологиялық науқастарды диспансерлік бақылау.Бүйрек ауруларының сараланған диагностикасы, жіктелуі, клиникалық көрінісі, патогенезі, этиологиясы туралы замануи көзқарастар (несеп жолдарының инфекциясы, бүйректің тубулоинтерстициальды аурулары, рефлюксті нефропатия, гломерулонефриттер, тез үдемелі гломерулонефрит, бүйректің ишемиялық ауруы, бүйректің поликистозды ауруы, амилоидоз, бүйрек тас ауруы, подагралық бүйрек, жіті бүйрек жетіспеушігі (бұдан әрі - ЖБЖ), созылмалы бүйрек жетіспеушігі (бұдан әрі - СБЖ), артериальды гипертензия, жүйелі аурулардағы нефропатия, вирусты гепатитте, диабеттінефропатия, бүйрек ісіктері). Нефрологиядағы зертханалық және инструментальдызерттеу әдістері. Пункциялық нефробиопсияның маңызы. Асқынулардың профилактикасы және морфологиялық түрлерін есепке алумен гломерулонефритте, нефропротекциямен бүйрек ауруларының емдеу қағидалары. Бүйрек алмастырушы емге көрсетілімдері (бағдарламалық гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек трансплантациясы). Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Бүйрек трансплантациясы кезіндегі иммуносупрессия. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулар. Нефрологияның шұғыл жағдайларындағы көмек көрсету
МБП 02
Нефрологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек, оның ішінде амбулаториялық гемодиализ

216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в нефрологии и диализе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы нефрологии и диализа детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: *в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Нефрология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Стационарная помощь в нефрологии. Функции стационаров.
Организация и структура нефрологической службы, социально-экономические и юридические вопросы в нефрологии. Отделение нефрологии. Основные функции, задачи, возможности нефрологического отделения. Диспансерное наблюдение нефрологических больных.Современные представления об этиологии, патогенезе, клинической картине, классификации, дифференциальной диагностике заболеваний почек (инфекции мочевых путей, тубулоинтерстициальные болезни почек, рефлюкс нефропатия, гломерулонефриты, быстропрогрессирующий гломерулонефрит, ишемическая болезнь почек, поликистозная болезнь почек, амилоидоз, почечнокаменная болезнь, подагрическая почка, остра почечная недостаточность (далее – ОПН), хроническая почечная недостаточность (далее – ХПН), артериальная гипертензия, нефропатии при системных заболеваниях, вирусном гепатите, диабетическая нефропатия, опухоли почек). Методы лабораторного и инструментального исследования в нефрологии. Значение пункционной нефробиопсии. Принципы терапии заболеваний почек с учетом нефропротекции, при гломерулонефритах с учетом морфологических форм и профилактики осложнений. Показания для заместительной почечной терапии (программный гемодиализ, перитонеальный диализ, трансплантация почки). Ведение пациентов после трансплантации почки. Иммуносупрессия при трансплантации почки. Осложнения после трансплантации почки. Оказание помощи при неотложных состояниях в нефрологии.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в нефрологии, в том числе амбулаторный гемодиализ

Амбулаториялық-емханалық кезеңдегі нефрология. Амбулаториялық-емханалық кезеңде ересектер және балалар тұрғындарына нефрологиялық көмекті ұйымдастыру. Нефрологиялық бөлме. Негізгі қызметтері, мәселелері, мүмкіндіктері. Ересектер және балаларда ауруханаға дейінгі кезеңде бүйрек ауытқуларының зертханалық-инструменталды және сараланған диагностикасының алгоритмі. Созылмалы бүйрек ауруларының ерте диагностикасы. Нефропротективті дәрілік емдеу. Созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау. Бүйректі алмастырғыш терапиясының көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері. Бүйрек ауруларымен ауыратын науқастарды жоспарлы және жедел ауруханаға жатқызуға көрсетілімдер. Гемодиализдегі науқастарды қарау тактикасы (перитонеалді диализде). Емхана жағдайындағы бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды қарау. Иммуносупрессивті препараттар коррекциясы және концентрациясының мониторингі. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі асқынулардың профилактикасы. ауруханаға дейінгі кезеңдегі бүйрек ауруларымен ауыратын науқастардың шұғыл жағдайларындағы алғашқы көмек және ерте диагностикасы. Уақытша және тұрақты еңбекке жарамсыздық мәселелері. Тіркелген тұрғындар арасындағы созылмалы бүйрек ауруларын ерте анықтау үшін сринигтік зерттеулер өткізу және ұйымдастыру (артериальды қан қысымын өлшеу, қандағы креатининді анықтау, Сынақтама жолағын қолданумен ақуыз бен глюкозаның бар болуына сапалы несеп талдауы); жоғары қауіптілігі бар және нефрологиялық аурулармен ауыратын науқастарға консультация беру, диагностикалық және емдік көмек көрсету олардың дамуы. Бүйрек зақымдануының жоғары қауіптілігінің дамуы бар және бүйрек патологиясы бар науқастарға диспансерлеу және ұйымдастыру (жедел және созылмалы нефриттер, СБЖ): (жедел бүйрек жеткіліксіздігіне шалдыққаннан кейінгі алғашқы 5 жыл; бүйрек трансплантациясынан кейінгі өмір сүру(трансплантация орталығында ұйымдастырылған бақылаудың жоқ болуы); нефрогенді гипертензия кезінде; қолдаушы иммуносупрессивті ем қабылдаушы және гломерулярлы аурулардың кез келген түрлерімен; созылмалы бүйрек жеткіліксіздігімен зардап шегушілердің барлық кезеңдерінде (созылмалы бүйрек ауруларының 3-4 кезеңдері), бағдарламалық диализ қабылдаушы, науқастардың болмауы; несеп жүйесінің қайталанған инфекциясы барлар, урологта емделуге және бақылауға жатпайтындар; клиникалық манифесттік кезеңде диабетикалық нефропатияға шалдыққандар; бүйрек жіне несеп жүйесінің туа біткен немесе тұқымқуалаушылық ауруларының кез келген түрлеріне шалдыққандар. зертханалық-диагностикалық әдістер көмегімен бүйрек жағдайын терең зерттеуді жүргізу және ұйымдастыру (ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ), компьютерлік томография, радиоизотоптық ренография, биохимиялық, иммунологиялық және рентгенологиялық зерттеулер). Амбулаториялық жағдайда мүмкін емес, емді талап етушілер, созылмалы аурулары асқынғандар немесе жедел бүйрек патологиясы бар науқастарды стационарлық емдеуге жолдау; бастапқы бүйрек алмастырушы ем мәселелерін шешу үшін және бастапқы мерзіміне комиссияға жолдамасымен бүйрек алмастырушы еміне науқастарды таңдау;
аламастырушы бүйрек терапиясы әдістерін таңдау заттарына науқастарға консультация беру (гемодиализ, перитонеальды диализ, бүйрек қорғаныс / диализге дейінгі трансплантациясы); диализ басталуын күтушілерді, оларды алатындарды, сондай-ақ аллогенді бүйрек рецепиенттерінде есепке алу. Қамтамасыз ету ауданында тіркелген тұрғындар саулығын күшейту бойынша шараларды өңдеу ізгілігімен созылмалы бүйрек ауруларынан (бұдан әрі - СБА) мүгедектік және өлімі (госпитальға дейінгі және госпитальда), аурушаңдығының негізгі медициналық статистикалық көрсетілімдерін талдау және мониторингі. Осы аумаққа созылмалы бүйрек аурулары бар науқастарды тіркеуді жүргізу. Бүйрек қызметі бұзылған жүктілерге консультативті, диагностикалық және емдік көмек көрсету. медицина көрсетілімдері бойынша тәулік бойы бақылауды қажет етпейтін науқастарға стационар алмастырушылық және оңалту көмегін көрсету және ұйымдастыру; амбулаториялық кезеңде СБА науқастарды қамтамасыз ету мақсатында медициналық тағайындау бұйымдарына және дәрілік заттарға өтініш құрастыруға қатысу. Амбулаториялық диализ бөлімі (орталық). Қанды бүйректен тыс тазалауды өткізуге арналған мүмкіндіктер. Гемодиализды аппаратураларды қолдану. Арнайы таңдау Комиссиясы қатысуы кезіндегі диализотерапия және қантамырға ену жолын құрастыруға дайындық үшін СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға бүйрек алмастырушы емді бастау көрсетілімдерін анықтау және таңдау; бүйрек трансплантациясына дайындық және (немесе) олардың ұзақ өмір сүруімен қамтамасыз ету мақсатында СБА-ның терминалды кезеңімен науқастарға тұрақты перитонеальды диализ және бағдарламалық гемодиализ өткізу; трансплантат қызметінің аса ауырлауында немесе болмауы кезеңіндегі ерте немесе алшақтатылған трансплантациядан кейінгі кезеңде донорлық бүйрек рецепиенттеріне перитонеалды диализ немесе гемодиализ өткізу; СБЖ терминальды кезеңінің асқынған кезіндегі, бағдарламалық ем қабылдап жүрген, алғашқы және екіншілік нефропатиямен ауыратын науқастардың қандарын бүйректен тыс тазартудың (гемодиафильтрация, гемофильтрация) басқа әдістерін өткізу.
МБП 03
Балалар жасындағы нефрология және диализ
Тұқымқуалаушылық және туа біткен нефро- және уропатияны үйрену. Бүйректің анатомиялық аномалиялары кезіндегі Нефро - және уропатиялар; (сандық, позициялық, түрлерінің бұзылуы, төменгі несеп жолдарының өзгерістері, бүйрек қантамырларының өзгерістері, иннервацияның бұзылуы; паренихиматозды ауытқулар кезіндегі нефропатия (кистозды-поликистоз, Фанкони нефрофтизі, Сениор синдромы, туа біткен нефротикалықсиндром). Кистозсыз (олигонефрония, сегментарлы гипоплазия, бүйрек дисплазиясы). Рефлюкс- нефропатия: біріншілік тубулопатия, екіншілік тубулопатия, Альпорттың тұқымқуалаушылық нефриті; Фабри ауруы. Хромосомды аурулар кезіндегі нефропатия, тұқымқуалаушылық амилоидозы. Бүйректің эмбриондықісіктері (Вильмс ісігі). Балалар диализі бөлімі. Мәселелері, қызметі, мүмкіндіктері. Қантамырға ену жолдарын құру үшін аламастырғылық бүйрек емі (диализдің) бастамасының көрсетілімдерін анықтау және таңдау; бүйрек трансплантациясына дайындық және (немесе) оларды ұзақ өмір сүрумен қамтамасыз ету мақсатында СБЖ терминалды кезеңімен балаларға бағдарламалық гемодиализ және тұрақты перитонеальды диализ өткізу. Орта мектепті бітіруі туралы анықтама беру және рәсімдеу.
МБП 04
Нефрологиядағы функционалды және морфологиялық зерттеу замануи әдістері
Жас ерекшеліктерін есепке алумен нефрологиялық науқастарды зерттеу. Қалыпты және патология кезіндегі несепті зерттеу. Шумақшалық сүзілу жылдамдығы (бұдан әрі - ШСЖ) (Кокрофта-Голт, Шварц (балаларда) MDRD (мдирди) формулалары бойынша есептеу), функционалды бүйрек қоры (бұдан әрі - ФБҚ), несептің салыстырмалы тығыздылығын анықтау үшін функциональды бүйректік сынама. Әмбебап және нақты ШСЖ есептеу тәсілі, СБА кез-келген кезеңінде жұмыс істеуші және CKD-EPI (эскиди-епи) теңдеуінің барлық нәсіл өкілдері үшін. СБА диагностикасы үшін альбуминурия/протеинурия (ақуызды тәуліктік жоғалту (бұдан әрі - АТЖ) деңгейін зерттеу, жүрек-қантамыр асқынулар қауіп қатері, олардың ағымын болжауды бағалау және емдеу тактикасын таңдау. Таңертеңгілік несептегі жалпы белок/креатинин немесе альбумин/креатинин қатынасын анықтау. Пункциялық нефробиопсия: көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, шаралар жүргізілгеннен кейін қарау және науқасты даярлау, асқынулардың профилактикасы. Көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері, бүйрек ауруларының шолу диагностикасының кемшіліктері және артықшылығы: шолу және экскреторлы урография, ретроградты пиелография, ангиография, УЗД, компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), сонымен бірге спиральды томография, магниттік-резонанстық томография (бұдан әр - МРТ), магниттік-резонанстық ангиография, радиоизотопты зерттеу. Молекулярлық диагностика.
МБП 05
Трансплантациялық нефрология. Замануи иммуносупрессивті терапия
Бүйрек трансплантациясының заңды және моральды-этикалық аспектілері. Бүйрек трансплантациясына көрсетілімдері, салыстырмалы және абсолюттік қарсы көрсетілімдері. Рецепиентті даярлау, HLA (ашэлэй) I және II қатарларының гистосәйкестік жүйесі бойынша, реципиент және донор антигендерінің тоғыстыра сәйкестендіру. Бүйректі туыстық алмастыруға даярлау және көрсетілімдері. Ерте және кеш трансплантациялық кезеңдерден кейінгі қарау принциптері. Замануи иммуносупрессивті препараттар. Артықшылықтары және қосымша әсерлері. Иммуносупрессия: дәрілік заттарды бақылау мониторингі және таңдау. Трансплантациялық нефропатия. Операциядан кейінгі ерте кезеңдегі ажырап қалуы. Трансплантацияланған бүйректің созылмалы ажырауы. Трансплантациядан кейінгі экстраренальды асқырулар. Цитомегаловирусты (бұдан әрі - ЦМВ) инфекциясы. Бүйрек трансплантациясынан кейінгі науқастарды динамикалық бақылау карталары.
МБП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. АИТВ-инфекциясы
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнг консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, екншілік аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

Нефрология на амбулаторно-поликлиническом этапе.Организация нефрологической помощи детскому населению на амбулаторно-поликлиническом этапе. Нефрологический кабинет. Основные функции, задачи, возможности. Алгоритм лабораторно-инструментальной и дифференциальной диагностики патологии почек на догоспитальном этапе у детей. Ранняя диагностика хронической болезни почек. Нефропротективное медикаментозное лечение. Диспансерное наблюдение пациентов с хронической почечной недостаточностью. Показания и противопоказания к заместительной почечной терапии. Показания для плановой и экстренной госпитализации больных с заболеваниями почек. Тактика ведения пациентов на гемодиализе (перитонеальном диализе). Ведение больных после трансплантации почки в условиях поликлиники. Мониторинг концентрации и коррекция иммуносупрессивных препаратов. Профилактика осложнений после трансплантации почки. Ранняя диагностика и первая помощь при неотложных состояниях больным с заболеваниями почек на догоспитальном этапе. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Организация и проведения скрининговых исследований для раннего выявления хронической болезни почек среди прикрепленного населения (измерение артериального давления, определение креатинина крови, качественный анализ мочи на наличие белка и глюкозы с использованием тест полосок); оказание консультативной, диагностической и лечебной помощи больным с нефрологическими заболеваниями и лицам с высоким риском их развития. Организация и проведение диспансеризации лиц с почечной патологией (острый и хронический нефриты, ХПН) и лиц с высоким риском развития поражений почек: (в первые 5 лет после перенесенной острой почечной недостаточности; пожизненно после трансплантации почки (при отсутствии организованного наблюдения в центре трансплантации); при нефрогенной гипертензии; с любым вариантом гломерулярных заболеваний и получающих поддерживающую иммуносупрессивную терапию; страдающих хронической почечной недостаточностью всех стадий (хронической болезнью почек 3-4 стадий), за исключением больных, получающих программный диализ; имеющих рецидивирующую инфекцию мочевой системы, не подлежащую наблюдению и лечению у уролога; страдающих диабетической нефропатией в клинически манифестной стадии; страдающих любыми вариантами наследственных или врожденных заболеваний почек и мочевой системы. Организация и проведение углубленных исследований состояния почек с помощью лабораторно-диагностических методов (ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография, радиоизотопная ренография, биохимические, иммунологические и рентгенологические исследования). Направление на стационарное лечение больных с острой патологией почек или обострениями хронических заболеваний, требующих терапии, невозможной в амбулаторных условиях; отбор больных на заместительную почечную терапию с направлением на Комиссию для решения вопроса начала заместительной почечной терапии и сроках начала; Консультации больных на предмет выбора метода заместительной почечной терапии (гемодиализ, перитонеальный диализ, упреждающая/додиализная трансплантация почки); учет лиц, ожидающих начала диализа, его получающих, а также реципиентов аллогенной почки. Мониторинг и анализ основных медико-статистических показателей заболеваемости, инвалидности и смертности (догоспитальной и госпитальной) от хронической болезни почек (далее – ХБП) в районе обслуживания с последующей разработкой мероприятий по укреплению здоровья прикрепленного детского населения. Ведение регистра больных хронической болезнью почек в данном регионе. Организация и оказание стационарозамещающей и реабилитационной помощи пациентам, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении по медицинским показаниям; участие в составлении заявки на лекарственные средства и изделия медицинского назначения с целью обеспечения пациентов с ХБП на амбулаторном этапе, организация обеспечения лекарственными препаратами пациентов с ХБП, в том числе и с ХПН на амбулаторном уровне. Отделение (центр) амбулаторного диализа. Возможности для проведения внепочечного очищения крови. Использование гемодиализной аппаратуры. Отбор и определение показаний к началу заместительной почечной терапии пациентам с терминальной стадией ХБП для подготовки к формированию сосудистого доступа и диализотерапии при участии специальной отборочной Комиссии; проведение программного гемодиализа и постоянного перитонеального диализа больным с терминальной стадией ХПН с целью их длительного жизнеобеспечения и (или) подготовки к трансплантации почки; проведение гемодиализа или перитонеального диализа реципиентам донорских почек в раннем или отдаленном посттрансплантационном периоде при отсутствии или крайнем угнетении функции трансплантата; проведение других методов внепочечного очищения крови (гемодиафильтрация, гемофильтрация) у больных с первичными и вторичными нефропатиями, находящихся на программном лечении, при осложненном течении терминальной стадии ХПН.
ПДО 03
Нефрология и диализ детского возраста
Изучение наследственных и врожденных нефро- и уропатий. Нефро- и уропатии при анатомических аномалиях почек; (количественные, позиционные, нарушение формы, изменения нижних мочевых путей, изменения почечных сосудов, нарушения иннервации; Нефропатии при паренхиматозных аномалиях (кистозные-поликистоз, нефрофтиз Фанкони, синдром Сениора, врожденный нефротическийсиндром). Безкистозные (олигонефрония, сегментарная гипоплазия, дисплазии почек). Рефлюкс- нефропатия: тубулопатии первичные, тебулопатии вторичные, наследственный нефрит Альпорта; Болезнь Фабри. Нефропатии при хромосомных болезнях, амилоидоз наследственный. Эмбриональные опухоли почек (опухоль Вильмса). Отделение детского диализа. Задачи, функции, возможности. Отбор и определение показаний к началу заместительной почечной терапии (диализа) для формирования сосудистого доступа; проведение программного гемодиализа и постоянного перитонеального диализа детям с терминальной стадией ХПН с целью их длительного жизнеобеспечения и (или) подготовки к трансплантации почки. Оформление и выдача справок об окончании средней школы.
ПДО 04
Современные функциональные и морфологические методы исследования в нефрологии
Обследование нефрологического больного с учетом возрастных особенностей. Исследование мочи в норме и при патологии. Функциональные почечные пробы для определения относительной плотности мочи, скорости клубочковой фильтрации (далее – СКФ) (расчет по формулам Кокрофта-Голта, Шварца (у детей) MDRD (мдирди), функционального почечного резерва (далее – ФПР). Универсальный и точный метод расчета СКФ, работающий на любой стадии ХБП и для представителей всех рас – уравнение CKD-EPI (эскиди-епи). Исследование уровня альбуминурии/протеинурии (суточная потеря белка (далее – СПБ) для диагностики ХБП, оценки прогноза ее течения, риска сердечно-сосудистых осложнений и выбора тактики лечении. Определение отношения альбумин/креатинин, или общий белок/креатинин в утренней моче. Пункционная нефробиопсия: показания, относительные и абсолютные противопоказания, подготовка больного и ведение после проведения процедуры, профилактика осложнений. Показания, относительные и абсолютные противопоказания, преимущества и недостатки визуализирующей диагностики заболеваний почек: обзорная и экскреторная урография, ретроградная пиелография, ангиография, УЗИ, компьютерная томография (далее – КТ), в том числе спиральная томография, магнитно-резонансная томография (далее – МРТ), магнитно-резонансная ангиография, радиоизотопные исследования. Молекулярная диагностика.
ПДО 05
Трансплантационная нефрология. Современная иммуносупрессивная терапия
Юридические и морально-этические аспекты трансплантации почки. Показания, относительные и абсолютные противопоказания к трансплантации почки. Подготовка реципиента, перекрестная идентификация антигенов донора и реципиента, по системе гистосовместимости HLA (ашэлэй) I и II классов. Показания и подготовка к родственной пересадке почки. Принципы ведения в раннем и позднем пострансплантационном периодах. Современные иммуносупрессивные препараты. Преимущества и побочные эффекты. Иммуносупрессия: выбор и контрольный мониторинг лекарственных средств. Трансплантационная нефропатия. Отторжение в раннем послеоперационном периоде. Хроническое отторжение трансплантированной почки. Экстраренальные осложнения после трансплантации. Цитомегаловирусная (далее – ЦМВ) инфекция. Карты динамического наблюдения пациентов после трансплантации почки.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
14-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
15-қосымша
"Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
432/8
МБП 01
Стационардағы инфекциялық аурулар
126
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 02
Емханадағы инфекциялық аурулар
126
216
Сынақ
МБП 03
Эпидемиология
108
Сынақ
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
36
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Инфекциялық аурулар бойынша қайта даярлаудан өтпеген мамандар үшін;
** Балалар инфекциялық аурулары бойынша қайта даярлаудан өткен мамандар үшін.
2. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Инфекциялық аурулардың өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
54/1
108/2
162/3
108/2
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден
2 (ТБП-ден
2 (ТБП-ден
6 (ТБП-ден
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Инфектологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 15
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
432/8
ПДО 01
Инфекционные болезни в стационаре
126
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 02
Инфекционные болезни в поликлинике
126
216
Зачет
ПДО 03
Эпидемиология
108
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
36
Зачет
ПДО 05
Инфекционный контроль
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по инфекционным болезням;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по детским инфекционным болезням.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы инфекционных болезней
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в инфектологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті практикадағы инфекциялық ауруларды емдеу, профилактикасы және клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Инфекциялық аурулар (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы инфекциялық аурулар
ҚР инфекциялық аурулар кезінде стационар жағдайында көмек көрсету. Инфекциялық қызмет жұмысының талдауы, есепке алу-есеп беру құжаттамасы. ҚР инфекциялық аурулармен күрес туралы заңнамалық құжаттар мен нормативтік құжаттар. Клиникалық хаттамаларға сәйкес инфекциялық аурулардың (ішек инфекциялары, гельминтоздарды, тыныс алу жолдары инфекциясын, қанды инфекцияларды, сыртқы жамылғылар инфекциясын қоса алғанда) этиологиясы, эпидемиологиясы, патогенезі, патологиялық анатомиясы, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емі мен профилактикасы. Инфекциялық аурулар кезінде өміріне қауіп төнген жағдайда шұғыл көмек көрсету. Аса қауіпті инфекциялар. Инфекциялық аурулардағы дәлелді медицина. Инфекция жұқтырған науқастарды оңалту, диспансерлеу.
МБП 02
Емханадағы инфекциялық аурулар
ҚР амбулаториялық-емханалық инфекциялық қызметті ұйымдастыру. Емханадағы дәрігер-инфекционисттің функциональдық міндеттері. Амбулаториялық-емханалық есепке алу- есеп беру құжаттамасы. Диарея синдромының, аңқаның зақымдану синдромының, экзантема, жедел туындайтын қызбаның, пигмент алмасудың бұзылуының, миқабықтық синдроммен өтетін аурулардың емхана жағдайындағы тиімдіі диагностикасы мен саралау диагностикасының алгоритмі. Емдеу мен індетке қарсы шаралардың хаттамалары. Инфектологиядағы шұғыл көмек. Профилактикалық мониторинг. Уақытша жұмысқа жарамсыздықтың бағдарлы мерзімінің алгоритмі. АИТВ-инфекциясы, ЖИТС-қауымдастырылған аурулар кезінде гі тексерудің міндетті скрининг әдістері. АИТВ-инфекциясы кезіндегі қауіп тобы. АИТВ-инфекциясы мәселелерінің деонтологиялық аспектілері. Инфекциялық ауруларды катамнездік бақылау мен диспансерлеу.
МБП 03
Эпидемиология
ҚР халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саулығы туралы заңдары. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың эпидемиологиясы. Эпидемиологиялық зерттеудің негізгі принциптері. Денсаулықпен байланысты мәселелер мен аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесі. Эпидемиялық процесс туралы ілім. Инфекциялық аурулардың профилактикасыдың негізгі принциптері. Індетке қарсы шаралардың ұйымдары және эпидемиологиялық диагностикасы мен жеке эпидемиология. Эпидемиологиялық қадағалаудың негізгі бағыттары. Эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық белгілер бойынша аурулардың, көпжылдық және жылдық сырқаттанушылықтың ретроспективтік эпидемиологиялық талдауын өткізу. Оперативті эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық қадағалау жүйесінде зертханалық жұмысты ұйымдастыру. Сырқаттанушылықты азайтуға бағытталған профилактикалық шаралардың кешенін құру. Профилактикасы шараларының тиімдіілігін бағалау. Дәлелді медицинаның негізі ретіндегі клиникалық эпидемиология.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. Ауруханашілік инфекциялық бақылау (бұдан әрі - АІИ) қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Клинико-эпидемиологическая диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Инфекционные болезни в стационаре
Организация стационарной службы при инфекционных заболеваниях в Республике Казахстан. Анализ деятельности инфекционной службы, учетно-отчетная документация. Законодательные и нормативные документы по борьбе с инфекционными заболеваниями в Республике Казахстан. Этиология, эпидемиология, патогенез, патологическая анатомия, клиника, диагностика, дифференциальная диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний согласно клиническим протоколам (кишечные инфекции, включая гельминтозы протозойные инвазии и вирусные диареи, капельные инфекции, кровяные инфекции, инфекции наружных покровов). Терапия неотложных состояний при инфекционных заболеваниях. Особо опасные инфекции. Доказательная медицина в инфекционных болезнях. Реабилитация, диспансеризация инфекционных больных.
ПДО 02
Инфекционные болезни в поликлинике
Организация амбулаторно-поликлинической инфекционной службы в Республике Казахстан. Функциональные обязанности врача-инфекциониста в поликлинике. Амбулаторно-поликлиническая учетно-отчетная документация. Алгоритм рациональной диагностики и дифференциальной диагностики диарейного синдрома, тонзиллитов, экзантем, лихорадочных состояний, нарушений пигментного обмена, заболеваний, протекающих с менингеальным синдромом в условиях поликлиники. Протокола лечебных и противоэпидемических мероприятий. Профилактика (специфическая и неспецифическая) инфекционных заболеваний. Методы обследования при парентеральных вирусных гепатитах и ВИЧ-инфекции, СПИД-ассоциированных заболеваниях. Уязвимые группы при ВИЧ-инфекции. Деонтологические аспекты в вопросах ВИЧ-инфекции. Катамнестическое наблюдение и диспансеризация инфекционных болезней.
ПДО 03
Эпидемиология
Законы Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения. Эпидемиология инфекционных и неинфекционных заболеваний. Основные принципы эпидемиологического исследования. Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем. Учение об эпидемическом процессе. Основные принципы профилактики инфекционных болезней. Частная эпидемиология с эпидемиологической диагностикой и организацией противоэпидемических мероприятий. Основные направления эпидемиологического надзора. Эпидемиологический анализ. Проведение ретроспективного эпидемиологического анализа многолетней, годовой заболеваемости, заболеваемости по эпидемиологическим признакам. Оперативный эпидемиологический анализ. Организация лабораторной работы в системе эпидемиологического надзора. Разработка комплекса профилактических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости. Оценка эффективности профилактических мероприятий. Клиническая эпидемиология как основа доказательной медицины.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля. Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Инфекциялық аурулар (ересектер) мамандығы бойынша біліктілік арттырудың (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Инфекциялық аурулардың өзекті мәселелері
Инфекциялық аурулардың этиологиясы, патогенезі, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емі, індетке қарсы және профилактикасы шаралары туралы қазіргі мәліметтер. Саралау-диагностикалық ізденіс және негізгі инфекциялық аурулар кезінде госпитальға дейінгі кезеңде шұғыл көмек көрсету. Зертханалық зерттеулердегі, өзекті инфекциялық нозологияны емдеу әдістеріндегі инновациялық технологиялар.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Инфекциялық аурулар (ересектер) мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Инфектологиядағы инновациялық технологиялар
Инфекциялық аурулардың заманауи клиникалық ағымының ерекшеліктері мен асқынулардың ерте диагностикасы. Жедел инфекциялық процес кезіндегі иммуноферментті анализ көмегімен М класының антиденелерін анықтау. Вирусты, бактериалдық, риккетсиоздық, протозойлық инфекциялық ауралардың ДНҚ қоздырғышын анықтау мақсатында полимераздік цептік реакция (бұдан әрі - ПЦР) диагностика. Инфекциялық аурулардың бактериологиялық диагностикасы. "Алтын стандарт" диагноз верификациясы. Ішкі мүшелердің (бас миы, кеуде клеткасының мүшелері, құрсақ қуысының және кіші жамбас қуысы) ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ, компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), магнитті-резонасты томография (бұдан әрі - МРТ). Инфекциялық аурулардың серологиялық диагностикасы (пассивті гемагглютинация рекациясы (бұдан әрі - ПГАР), тіке емес гемагглютинация рекациясы (бұдан әрі - ТГАР), агглютинация рекциясы (бұдан әрі - АР). Вирусты гепатит С1 типінің (интерлейкин 28 В генінің полиморфизмі) молекулярлы-генетикалық зерттеу. Бактериалды инфекцияларды антибиотиктердің соңғы ұрпақтарымен емдеу (цефалоспориндер, фторхинолондар, макролидтер). Созылмалы вирусты С, Д және жіті С гепатиттерінің (бұдан әрі - ГС) терапиясы жедел ГС пегилирленген интерферондармен емдеу, ГС кезінде ребетолмен. Созылмалы Вирусты В гепатитін заманауи нуклеозидтермен емдеу. ВИЧ инфицирленген науқастардың вирусқа қарсы этиотропты, арнайы емі және ВИЧ- ассоциирленген науқастарды антибиотиктермен, туберкулезге қарсы, протозойға қарсы, саңырауқұлаққа қарсы, вирусқа қарсы препараттармен емдеу. Грипп А-ның вирусқа қарсы терапиясы. Жаңа дезинтоксикационды инфузиондық дәрілерді қолдану және бүйрек энцефалопатиясы (бұдан әрі - БЭ) мен бауырішілік холестаз емі үшін "Марс" құрылғысын енгізу.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы инфекционных болезней
Современные данные об этиологии, патогенезе, клинике, диагностике, дифференциальной диагностике, лечении, противоэпидемических и профилактических мероприятиях при инфекционных заболеваниях. Дифференциально-диагностический поиск и неотложная помощь при основных инфекционных заболеваниях на догоспитальном этапе. Инновационные технологии в лабораторных исследованиях, методах лечения актуальных инфекционных заболеваниях.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в инфектологии
Особенности современного клинического течения инфекционных заболеваний и ранняя диагностика осложнений. Иммуноферментный анализ для выявления антител класса М при остром инфекционном процессе. Диагностика полимеразной цепной реакции (далее – ПЦР) при вирусных, бактериальных, риккетсиозных и протозойных инфекционных заболеваниях для выявления ДНК возбудителей. Бактериологическая диагностика инфекционных заболеваний – как "золотой стандарт" верификации диагноза. Ульразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография (далее – КТ), магнитно-резонансная томография (далее – МРТ) внутренних органов (головной мозг, органы грудной клетки, брюшной полости и малого таза). Серологическая диагностика (реакция пассивной гемагглютинации (далее – РПГА), реакция непрямой гемагглютинации (далее – РНГА), реакция агглютинации (далее – РА)) инфекционных заболеваний. Молекулярно-генетическое исследование вируса гепатита С 1 типа (полиморфизм гена интерлейкина 28В). Терапия бактериальных инфекций антибиотиками последних поколений (цефалоспорины, фторхинолоны, макролиды). Терапия хронических вирусных гепатитов С, Д и острого гепатита С (далее – ГС) пегилированными интерферонами, при ГС в сочетании с ребетолом. Лечение хронического вирусного гепатита. В современными нуклеозидами. Противовирусная этиотропная, специфическая терапия больных ВИЧ-инфекцией и лечение ВИЧ-ассоциированных заболеваний антибиотиками, противотуберкулезными, противопротозойными, противогрибковыми и противовирусными препаратами. Терапия гриппа А противовирусными препаратами. Применение новых дезинтоксикационных инфузионных препаратов и внедрение установки "Марс" для терапии печеночной энцефалопатии (далее – ПЭ) и внутрипеченочного холестаза.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

8. "Инфекциялық аурулар (ересектер) мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Күнделікті практикадағыинфекциялық аурулардың клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы, емі мен профилактикасы шаралары
Клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы, инфекциялық аурулардың сараланған диагностикасы және зертханалық зерттеу әдістері (ИФТ, ПТР, бактериологиялық, серологиялық). Дәлелді медицина тұрғысынан инфекциялық аурулардың : этиотропты, қатаң түрде көрсеткіш бойынша (антибиотиктер, вирусқа қарсы, протозойға қарсы,сарысу мен иммуноглобулинді енгізу), патогенетикалық, симптоматикалық. Инфекциялық аурулардың профилактикасы шаралары, арнайы (вакциналау, серологиялық профилактикасы, бактериофагтау) және арнайы емес (ошақтағы эпидемияға қарсы шаралар).
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Инфекционные болезни (взрослые)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Клинико-эпидемиологическая диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний в повседневной практике
Клинико-эпидемиологическая диагностика, дифференциальная диагностика инфекционных заболеваний и лабораторные методы исследования (иммуноферментный анализ, ПЦР, бактериологическая, серологическая диагностика). Терапия инфекционных заболеваний с позиций доказательной медицины: этиотропная, строго по показаниям (антибиотики, противовирусные, противопротозойные препараты, введение сывороток и иммуноглобулинов), патогенетическая и симптоматическая. Профилактика инфекционных заболеваний специфическая (вакцинация, серопрофилактика, бактериофагирование) и неспецифическая (противоэпидемические мероприятия в очаге).
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 15
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті практикадағы инфекциялық ауруларды емдеу, профилактикасы және клиникалық-эпидемиологиялық диагностикасы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Инфекциялық аурулар (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалардың инфекциялық аурулары
ҚР балаларға инфекциялық аурулар кезінде стационар жағдайында көмек көрсету. Балалардағы инфекциялық аурулардың диагностикасының, саралау диагностикасының алгоритмі, жіктемесі, хаттамалар мен емдеу тәсілі, оңалтусы мен профилактикасы. Балалардың инфекциялық ауруларындағы дәлелді медицина (Балалық шақтағы ауруларды ықпалдастырып қадғалап қарау - БШАЫҚ). Дүниежүзәләк денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі - ДДСҰ) ұсынымына сәйкес шұғыл жағдайлардағы қарқынды терапия: эксикоз, токсикоз, мидың ісінуі, өкпенің ісінуі, бүйрекбез функциясының жіті жеткіліксіздігі, тамыршілік шашыранды қан ұю сидромы (бұдан әрі - ТШҚҰ-синдром), ларингоспазм. Балалар мекемелеріндегі карантиндік шаралар.
МБП 02
Емханадағы балалардың инфекциялық аурулары
Балалардың амбулаториялық-емханалық инфекциялық қызметін ұйымдастыру. Жас ерекшелігі әртүрлі балалардағы диарея синдромының, ангина синдромының, экзантема, жедел туындайтын қызбаның, сарғаюдың, тыныстық инфекциясының, миқабықтық синдроммен өтетін аурулардың емхана жағдайындағы тиімдіі диагностикасы мен саралау диагностикасының алгоритмі. БШАЫҚ бағдарламасы. Жоғарыда аталған синдромдар кезіндегі ықтимал диагноздың критерийлері. Ауру балаларды госпитальға дейінгі кезеңде емдеу тәсілдері. Емдеу мен індетке қарсы шаралардың хаттамалары. Инфектологиядағы шұғыл көмек. Қазіргі клиникалық хаттамаларға сай емдеу. Оңалту. Профилактика. Катамнездік бақылау мен диспансерлеу.
МБП 03
Эпидемиология
ҚР халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саулығы туралы заңдары. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың эпидемиологиясы. Эпидемиологиялық зерттеудің негізгі принциптері. Денсаулықпен байланысты мәселелер мен аурулардың халықаралық статистикалық жіктемесі. Эпидемиялық процесс туралы ілім. Инфекциялық аурулардың профилактикасыдың негізгі принциптері. Індетке қарсы шаралардың ұйымдары және эпидемиологиялық диагностикасы мен жеке эпидемиология. Эпидемиологиялық қадағалаудың негізгі бағыттары. Эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық белгілер бойынша аурулардың, көпжылдық және жылдық сырқаттанушылықтың ретроспективтік эпидемиологиялық талдауын өткізу. Оперативті эпидемиологиялық анализ. Эпидемиологиялық қадағалау жүйесінде зертханалық жұмысты ұйымдастыру. Сырқаттанушылықты азайтуға бағытталған профилактикалық шаралардың кешенін құру. Профилактикасы шараларының тиімдіілігін бағалау. Дәлелді медицинаның негізі ретіндегі клиникалық эпидемиология.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Интернеттегі Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. Ауруханашілік инфекциялық бақылау (бұдан әрі - АІИ) қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.
ТБП
Таңдау бойынша компоненті
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Клинико-эпидемиологическая диагностика, лечение и профилактика инфекционных заболеваний в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Инфекционные болезни (детские)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детские инфекционные болезни в стационаре
Организация помощи детскому населению в Республике Казахстан при инфекционных заболеваниях в условиях стационара. Алгоритм диагностики, дифференциальной диагностики, классификация, современные протокола и тактика лечения, реабилитация и профилактика инфекционных заболеваний у детей. Интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ) как стандарт педиатрии. Интенсивная терапия при экстренных и неотложных состояниях согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ): эксикоз, токсикоз, отек мозга, отек легких, острая надпочечниковая недостаточность, синдром диссеминированного внутрисосудистого свҰртывания крови (далее – ДВС-синдром), ларингоспазм. Карантинные мероприятия в детских учреждениях.
ПДО 02
Детские инфекционные болезни в поликлинике
Организация детской амбулаторно-поликлинической инфекционной службы Программа ИВБДВ как стандарт педиатрии. Алгоритм рациональной диагностики, дифференциальной диагностики у детей различного возраста диарейного синдрома, синдрома ангины, экзантемы, остро возникшей лихорадки, желтухи, респираторных инфекций, заболеваний, протекающих с менингеальным синдромом в условиях поликлиники. Критерии предварительного диагноза при перечисленных синдромах. Тактика ведения больных детей на догоспитальном этапе. Протокол лечебных и противоэпидемических мероприятий. Неотложная помощь в инфектологии. Лечение согласно современным клиническим протоколам. Реабилитация. Профилактика. Иммунопрофилактика. Катамнестические наблюдения и диспансеризация.
ПДО 03
Эпидемиология
Законы Республики Казахстан о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения. Эпидемиология инфекционных и неинфекционных заболеваний. Основные принципы эпидемиологического исследования. Международная статистическая классификация болезней и проблем, связанных со здоровьем. Учение об эпидемическом процессе. Основные принципы профилактики инфекционных болезней. Частная эпидемиология с эпидемиологической диагностикой и организацией противоэпидемических мероприятий. Основные направления эпидемиологического надзора. Эпидемиологический анализ. Проведение ретроспективного эпидемиологического анализа многолетней, годовой заболеваемости, заболеваемости по эпидемиологическим признакам. Оперативный эпидемиологический анализ. Организация лабораторной работы в системе эпидемиологического надзора. Разработка комплекса профилактических мероприятий, направленных на снижение заболеваемости. Оценка эффективности профилактических мероприятий. Клиническая эпидемиология как основа доказательной медицины.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля. Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
16-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
17-қосымша
"Неврология (негізгі мамандық бейін бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламаларының үлгілік оқу жоспары және мазмұны
1. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
594/11
432/8
МБП 01
Стационардағы неврология
216
216
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық неврология
216
216, соның ішінде қорытындыбақылау сағаты
Сынақ
МБП 03
Неврологиядағы шұғыл жағдайлар
162
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216/4
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
* Неврология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
**Балалар неврологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Неврологиядағы өзекті мәселелелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Невропатологиядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 17
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
594/11
432/8
ПДО 01
Неврология в стационаре
216
216
Зачет
ПДО 02
Неврология амбулаторно-поликлиническая
216
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Неотложные состояния в неврологии
162
ПДВ
Компонент по выбору
216/4
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по неврологии;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской неврологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные вопросы неврологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2
(из ПДВ)
2
(из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из
ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в неврологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға (екінші санат) арналған сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Ересектердің неврологиялық ауруларының диагностикасы және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * оның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы неврология
Неврологиялық стационар қызметінің ұйымдастырылуы мен құрылымы, есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Нерв жүйесінің анатомия-функционалдық ерекшеліктері. Неврологиялық аурулардың пропедевтикасы: неврологиялық жағдайды бағалау әдістемесі, нерв жүйесінің зақымдалуының симптомы мен синдромы. Нерв жүйесі ауруының топикалық диагностикасы. Неврологиядағы тексерудің зертханалық және аспаптық әдістері. Неврологиялық аурулар мен шекаралық жағдайлардың Заманауи этиологиясы, патогенезі, профилактикасыы, клиникалық симптоматикасы, жіктелуі, сараланған диагностикасы. Түрлі мүшелер мен жүйелердің ауруы кезінде нерв жүйесінің әртүрлі құрылымының зақымдалуы (жүрек-қантамыр жүйесі, эндокринология, инфекциялық аурулар, аутоиммундық, метоболизм, онкологиялық және т.б. жүйелер мен мүшелер). Мидың қантамырларының зақымдалуына хирургиялық ем жасау, көрсетілім. Неврологияның ауруханалық кезеңдегі шұғыл жағдайлары, диагностикасы. Неврологиядағы шұғыл терапия және реанимация.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық неврология
Қазақстан Республикасында амбулаторлы-емханалық неврологиялық қызметті ұйымдастыру. Амбулаториялық-емханалық есеп жүргізу және есеп беру құжаттамасы. Невропатолог дәрігердің қызметтік міндеттері. Нерв жүйесінің негізгі ауруларының этиологиясы, патогенезі, клиникалық симптоматикасы, хаттамаларға сәйкес емі мен профилактикасыы. Неврология практикасындағы ауруханаға жатқызылғанға дейінгі тексерудің жалпы және функционалдың әдістері, оның ішінде радиоизотопты, рентгенрадиологиялық, ультрадыбыстық әдістер. Неврологияда қолданылатын заманауи фармолологиялық терапиялық заттар. Ауруханаға жатқызылғанға дейінгі кезеңде неврологиялық науқастарға ерте диагностикалық және шұғыл көмек көрсету. Неврология практикасындағы физиотерапия, массаж, инерефлекстерапиясы, климат терапиясы. Оңалту. Профилактикасы. Уақытша және тұрақты жұмысқа қабілетсіздік.Медициналық әлеуметтік эксперттік комиссия (бұдан әрі - МӘСК). Диспансерлеу.
МБП 03
Неврологиядағы шұғыл жағдайлар
Сананың бұзылу түрлері. Сананың бұзылуларын, соның ішінде балалар санасының бұзылуларының диагостикасы, жас ерекшеліктері. Соматикалық аурулар кезіндегі бұзылулар. Нейротоксикоз. Миастениялық криз. Мигрендік статус. Эпилептикалық статус. Фебрилді ұстамалар. Мидың қан айналымының, соның ішінде балалар миының қан айналымындағы бұзылулар. Ауыр жағдайлардағы шұғыл көмек (симуляциялық платформа). Шұғыл жағдайлар кезіндегі аппараттық-зертханалық диагностика әдістері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения неврологических заболеваний у взрослых
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Неврология в стационаре
Организация и структура неврологической стационарной службы, учетно-отчетная документация. Анатомо-функциональные особенности нервной системы. Пропедевтика неврологических заболеваний: методика оценки неврологического статуса, симптомы и синдромы поражения нервной системы. Топическая диагностика заболеваний нервной системы. Методы лабораторного и инструментального исследования в неврологии. Современные представления об этиологии, патогенезе, профилактике, клинической симптоматике, классификации, дифференциальной диагностике неврологических заболеваний и пограничных состояний. Поражения различных структур нервной системы при заболеваниях и травмах других органов и систем (инфекционные, аутоиммунные, метаболические, онкологические заболевания, поражения сердечно-сосудистой, эндокринной систем и органов). Показания к хирургическому лечению сосудистых поражений головного мозга. Неотложные состояния в неврологии на госпитальном этапе, диагностика. Интенсивная терапия и реанимация в неврологии.
ПДО 02
Неврология амбулаторно-поликлиническая
Организация амбулаторно-поликлинической неврологической службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Функциональные обязанности врача-невропатолога амбулаторной службы. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика основных заболеваний нервной системы, диагностика, профилактика и лечение согласно протоколам. Общие и функциональные методы обследования в неврологической практике, включая радиоизотопные, рентгенорадиологические, ультразвуковые на догоспитальном этапе. Ранняя диагностика и помощь при неотложных состояниях неврологическим больным на догоспитальном этапе. Физиотерапия, массаж, иглорефлексотерапия, климатотерапия в неврологической практике. Реабилитация. Профилактика. Вопросы временной и стойкой нетрудоспособности. Медико-социальная экспертная комиссия (далее –МСЭК). Диспансеризация.
ПДО 03
Неотложные состояния в неврологии
Виды нарушения сознания. Диагностика нарушений сознания, возрастные особенности. Нарушения сознания при соматических заболеваниях. Нейротоксикоз. Миастенический криз. Мигренозный статус. Эпилептический статус. Фебрильные приступы. Нарушения мозгового кровообращения. Неотложная помощь при критических ситуациях (симуляционные платформы). Методы аппаратно-лабораторной диагностики при неотложных состояниях.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Неврологияның өзекті мәселелері
Невропатологияның, соның ішінде балалар невропатологиясының өзект мәселелері: этипатогенезі, клиникасы, диагностикасы мен сараланған диагностикасы, халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда алғанда, дәлелді медицина негіздернде заманауи ұстанымдар тұрғысынан ересектер мен балалардағы неврологиялық ауруларды емдеу әдістері, профилактикасы және диспансерлеу. Ерте жастағы балаларға неврологиялық көмек көрсету ерекшеліктері.
МБП02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (ересектер)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші санат үшін) қайта даярлаудың циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Неврологиядағы инновациялық технологиялар
Дәлелді медицинаның қағидаттары негізінде балалар және ересектерде неврологиялық аурулардың диагностикасы, емдеуі, профилактикасыы және олардың оңалтуында жаңа технологиялар. Неврологияда нейровизуализация, ультрадыбыстық, функционалдық диагностика әдістері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные вопросы неврологии
Актуальные проблемы невропатологии: этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика и диспансеризация неврологических заболеваний у взрослых с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)"
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в неврологии
Новые технологии в диагностике, лечении, профилактике и реабилитации неврологических заболеваний и состояний у взрослых, основанные на принципах доказательной медицины. Методы нейровизуализации, ультразвуковой и функциональной диагностики в неврологии.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

1. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі **
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
594/11
432/8
МБП 01
Стационардағы балалар неврологиясы
216
216
Сынақ
МБП 02
Балалардың амбулаториялық-емханалық неврологиясы
216
216, соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
Сынақ
МБП 03
Балалар неврологиясындағы шұғыл жағдайлар
162
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216/4
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
432/8
Ескертулер:
*Неврология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
**Ересектер неврологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Балалар неврологиясындағы өзекті мәселелелер
63
Сынақ
МБП 02
Ауыр жағдайларда шұғыл көмек көрсету
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға арналған (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалар неврологиясының инновациялық технологиялары
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях) *
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
594/11
432/8
ПДО 01
Детская неврология в стационаре
216
216
Зачет
ПДО 02
Детская амбулаторно-поликлиническая неврология
216
216, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 03
Неотложные состояния в детской невропатологии
162
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
216/4
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого
864/16
432/8
Примечания:
*Для специалистов, не имеющих переподготовки по неврологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой неврологии;
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные вопросы детской неврологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в детской неврологии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыруға (екінші санат) арналған сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалардың неврологиялық ауруларының диагностикасы және емдеудің заманауи әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Неврология (негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар неврологиясы
ҚР балаларға неврологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру мен оның құрылымы. Балалар неврологиялық мүгедектілігінің құрылымы және көрсеткіші, оның себептерінің талдануы. Әр түрлі жастағы балалардың нерв жүйесінің топикалық диагностикасы және зақымданудың клиникалық синдромдарымен анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері. Орталық нерв жүйесі (бұдан әрі - ОЖЖ) дамуының туа пайда болған ақаулары, тұқым қуалайтын аурулары. Өмірдің алғашқы күндеріндегі балаларда неврологиялық аурулар. Балалар неврологиясында жаңартпа диагностикалық технологиялар.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық балалар неврологиясы
Қазақстанда балаларға арналған амбулаториялық-емханалық невропатологиялық қызмет ұйымдастыру. Есепке алу-есеп беру құжаттамасы. Невропатолог дәрігердің амбулаториялық қызметте функционалдық міндеттері. Этиология, патогенез, клиникалық симптоматика, диагностика, емдеу, профилактикасы және балаларда ми салының диспансеризациясы, эпилептикалық емес пароксизмалды жағдайлары, бала жасындағы психоневрологиялық жағдайлары, ми және жұлын ісіктері. Балаларда неврологиялық аурулардың оңалту сұрақтарының нәтижелері. Медициналық әлеуметтік сараптама комиссиясы (МӘСК).
МБП 03
Балалар неврологиясындағы шұғыл жағдайлар
Сананың бұзылу түрлері. Сананың бұзылуларын, соның ішінде балалар санасының бұзылуларының диагостикасы, жас ерекшеліктері. Соматикалық аурулар кезіндегі бұзылулар. Нейротоксикоз. Миастениялық криз. Мигрендік статус. Эпилептикалық статус. Фебрилді ұстамалар. Мидың қан айналымының, соның ішінде балалар миының қан айналымындағы бұзылулар. Ауыр жағдайлардағы шұғыл көмек (симуляциялық платформа). Шұғыл жағдайлар кезіндегі аппараттық-зертханалық диагностика әдістері.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения неврологических заболеваний у детей
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Неврология (функциональная диагностика по профилю основной специальности) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детская неврология в стационаре
Организация и структура неврологической помощи детскому населению в Республике Казахстан. Показатели и структура детской неврологической заболеваемости, инвалидности и анализ их причин. Анатомо-физиологические особенности нервной системы у детей различного возраста с топической диагностикой и клиническими синдромами поражения. Врожденные пороки развития центральной нервной системы (далее – ЦНС), наследственные заболевания. Неврологические заболевания у детей первого года жизни. Инновационные диагностические технологии в детской неврологии.
ПДО 02
Детская неврология амбулаторно-поликлиническая
Организация амбулаторно-поликлинической неврологической службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Функциональные обязанности врача-невропатолога амбулаторной службы. Этиология, патогенез, клиническая симптоматика, диагностика, лечение, профилактика и диспансеризация детского церебрального паралича, неэпилептических пароксизмальных состояний, психоневрологических состояний в детском возрасте, опухолей головного и спинного мозга. Исходы неврологических заболеваний у детей с вопросами реабилитации. МСЭК.
ПДО 03
Неотложные состояния у детской невропатологии
Виды нарушения сознания. Диагностика нарушений сознания у детей, возрастные особенности. Нарушения сознания при соматических заболеваниях. Нейротоксикоз. Миастенический криз. Мигренозный статус. Эпилептический статус. Фебрильные приступы. Нарушения мозгового кровообращения у детей. Неотложная помощь при критических ситуациях (симуляционные платформы). Методы аппаратно-лабораторной диагностики при неотложных состояниях.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

1. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Онкология
108
Сынақ
МБП 02
Сәулелік терапия
216
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы сәулелік терапия
63
Сынақ
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Сәулелік терапияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетуалгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Сәулелік терапиядағы инновациялық технологиялар
90
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Сәулелік терапияның таңдаулы мәселелері
90*
Ауыр жағдайлардағы кезек күттірмейтін медициналық көмек
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

1. Типовой учебный план циклов переподготовки по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Онкология
108
Зачет
ПДО 02
Лучевая терапия
216
Зачет
ПДО 03
Лучевая терапия детского возраста
63
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы лучевой терапии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в лучевой терапии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Избранные вопросы лучевой терапии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Онкология
Қазақстан Республикасының онкологиялық қызметтінің құрылымы және оны ұйымдастыру. Онкологиядағы есепке алу құжаттамасы. Онкологиялық науқастардың клиникалық топтары. Онкологиядағы диспансерлеу қағидаттары. Қатерлі ісік алды аурулары (облигатты және факультативті рак алды). Қатерлі жаңа түзлімдер (бұдан әрі - ҚЖТ) гистологиялық және патоморфологиялық жіктелуі, кезеңдері (I-VI кезеңдер) бойынша және Tumor Nodus Metasist (Тумо Нодус Медтасис) (бұдан әр - ТNM) жүйесі бойынша клиникалық жіктелуі. ҚЖТ-ң негізгі таралуының клиникасы, диагностикасы, емі: өкпе обыры, көкірек қуысы ісіктері, орталық нерв жүйесінің (бұдан әрі - ОЖЖ) обыры, өңеш обыры, асқазан обыры, тік ішектің обыры, ұйқы без бен бауыр обыры және несеп шығару жолдарының обыры, гинекологиялық обырлар. Аурушылдық және қауіп топтары. Науқастарға Психикалық-эмоциялық және симтоматикалық көмек. Онкологиялық науқастарды оңалту. ҚЖТ-ң клиникалық түрде егде жастағылар мен балалардағы ерекшеліктері.
МБП 02
Сәулелік терапия
Сәулелік терапияның даму тарихы.Сәулелік терапияның дамуындағы ядролық физика мен медицина, радиобиология мен онкология жетікстіктері. Онкологиялық науқастарды емдеудегі сәулелік терапияның салыстырмалы тығыздығы. ҚР радиалогиялық қызметтерін үйымдастыру. ҚР сәулелік терапияның кең көлемде дамуын қалыптастыру. Сәулелік терапиядағы радиациялық қауіпсіздіктің гигиеналық негіздері. Сәулелік терапия негіздері: иондаушы сәулелердің, клиникалық, дозиметриялық түрлері. Сәулелік терапия қатерлі ісік және обырдан тыс ауруларды радиобиологиялық зерттеу. Сәулелік терапияның және радиациялық терапияның техникалық, түрлері және әдіснамасы. Дистанциялық және сәулелік терапияның негізгі жанасу әдістері. Сәулелік терапияға науқастарды дайындау әдістерін ұйымдастыру. Сәулелік терапияға дейін науқасты топометриялық симуляторлық, КТ- симуляторға дайындау. Заманауиға сай клиникалық-дозиметриялық және сәулелік терапияны жоспарлау. Жоғары технологиялық сәулелік терапия: 3Д- канформды, интенсивті- модульденген, суреттемелер мен басқарылатын әдіс, 4Д- синхрондалған тынысты сәулелік терапия. Стереотоксикалық радиохирургиялық және радиотерапия, андронды сәулелік терапия. Әртүрлі локализациялы онкологиялық ауруды емдеуде сәулелік әдістерді қолдануға корсеткіштер және қарсы көрсетілімдер. Қатерлі ісіктерді емдеуде сәулелік терапияны жеке және комплексті түрде радикалды және паллативті әдістер мен біреге қолданылуы: ОЖЖ, бас және мойын, тыныс алу және кеуде қуысы ағзалары, сүйектер, тері, мезентельиалды және жұмсақ тіндер, сүт безінде, әйел және еркек жыныс ағзалары, несеп шығару жолдары, қалқанша безі және басқа эндокринді ағзалар, лимфоидты және қан жасаушы тіндер. Психикалық-эмоциялық сәулелік терапия. Сәулелік реакциялар сәулелік терапия кезіндегі асқынулар. Сәулеленудің жағымсыз уытты әсері. Ерте және кеш сәулелік радиациялардан болған зақымданулар мен асқынуларын емдеу және профилактикасы. Сәулелік зақымданулары бар науқастарды оңалтулау. Ісіктік емес ауруларда сәулелік терапияға көрсетілімдер және қарсылықтары.
МБП 03
Балалар жасындағы сәулелік терапия
Радиобилогиялық ерекшеліктерге байланысты балаларда сәулелік терапияны қолданудың ерекшеліктері. Ересектермен балалар ағзаларының радиосезімталдығының айырмашылығы. Балаларда сәуле алды топометриялық дайындықтың ерекшеліктері. КТ симуляторларда клинико дозиметриялық жоспарлау, сәулелік терапияның фиксациялау және позалық әдістері. Әртүрлі локализациялы ісіктері бар балаларда сәулелік емдеу әдісінің көрсетілімдері және қарсы көрсетілімдері: ОЖЖ, қан жасаушы және лимфоидты тіндердің және сүектердің. Вильмас ісіктері бар балаларда, сәулелік комбанирленген және комплексті емдеуді жүргізу кезіндегі зақымданулар, асқынулар және сәулелік реакциялар. Олардың профилактикасы және емдеу.
МБП 04
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясыныңпрофилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Онкология
Организация и структура онкологической службы РК. Учетная документация в онкологии. Клинические группы онкологических больных. Принципы диспансеризации в онкологии. Предраковые заболевания (облигатный и факультативный предрак). Заболеваемость и смертность, выявляемость ранних форм визуальных локализаций, запущенность. Одногодичная летальность, 5-летняя выживаемость. Предраковые заболевания: факультативные и облигатные предраки. Гистологическая и патоморфологическая классификация злокачественных новообразований (далее – ЗНО), клиническая классификация по стадиям (I-IV стадии) и по системе TumorNodusMetastasis (Тумо Нодус Медтасис) (далее – TNM). Клиника, диагностика и лечение основных локализаций ЗНО: опухоли центральной нервной системы (далее – ЦНС), опухоли головы и шеи, рак щитовидной железы, рак легкого и опухоли средостения, рак пищевода, рак желудка, колоректальный рак, рак печени и поджелудочной железы, опухоли костей и мягких тканей, рак кожи и меланома, гемобластозы, рак молочной железы, рак мочевого пузыря, рак предстательной железы, онкогинекологический рак. и рак молочной железы. Заболеваемость, факторы риска. Паллиативная и симптоматическая помощь больным с запущенными формами ЗНО. Вопросы реабилитации онкологических больных. Особенности клинического течения ЗНО у детей и пожилых людей.
ПДО 02
Лучевая терапия
История развития лучевой терапии (радиологии). Достижения ядерной физики и медицины, радиобиологии и онкологии в развитие лучевой терапии. Место и удельный вес лучевой терапии в лечении онкологических больных. Организация радиологической службы в Республике Казахстан. Организация лучевой терапии в медицинских учреждениях широкого и специализированного профиля в Республике Казахстан, ближнем и дальнем зарубежье. Гигиенические основы радиационной безопасности в лучевой терапии. Нормы радиационной безопасности. Физические основы лучевой терапии: виды ионизирующих излучений, клиническая дозиметрия. Радиобиологические основы лучевой терапии злокачественных опухолей и неопухолевых заболеваний. Методы лучевой терапии и техническое обеспечение лучевой терапии. Типы радиационной терапевтической техники и методики лучевой терапии. Основные методы дистанционной и контактной (брахитерапия) лучевой терапии. Принципы планирования предлучевой подготовки больным к лучевому лечению. Предлучевая топометрическая подготовка на симуляторах, компьютерных томографах, симуляторах компьтерной томографии (далее – КТ-симуляторы). Клинико-дозиметрическое планирование лучевой терапии на современных системах дозиметрического планирования. Современные принципы симуляции, верификации, позиционирования, фиксации. Высокотехнологичная лучевая терапия: 3-D конформная, интенсивно-модулированная, управляемая по изображениям, 4-D синхронизированная с дыханием лучевая терапия. Стереотаксическая радиохирургия и радиотерапия. Андронная лучевая терапия. Показания и противопоказания к применению лучевых методов лечения онкологических заболеваний различных локализаций. Лучевая терапия как самостоятельный способ и как компонент комбинированного и комплексного методов радикального и паллиативного воздействия на опухолевый процесс при лечении злокачественных заболеваний новообразований: ЦНС, головы и шеи, органов дыхания и грудной клетки, органов пищеварения, костей, кожи, мезетелиальной и мягких тканей, молочной железы, женских и мужских половых органов, мочевых путей, щитовидной железы и других эндокринных органов, лимфоидных и кроветворных тканей. Паллиативная лучевая терапия. Лучевые реакции, осложнения и повреждения при лучевой терапии. Побочные токсические эффекты облучения. Профилактика и лечение ранних и поздних лучевых реакций, осложнений и повреждений. Вопросы реабилитации больных с постлучевыми повреждениями. Показания и противопоказания к лучевой терапии неопухолевых заболеваний.
ПДО 03
Лучевая терапия детского возраста
Особенности проведения лучевой терапии у детей с учетом радиобиологических особенностей. Различия в радиочувствительности организма ребенка и взрослого. Особенности планирования предлучевой подготовки к лучевому лечению у детей. Особенности предлучевой топометрической подготовки на симуляторах, компьютерных томографах, КТ-симуляторах и клинико-дозиметрического планирования лучевой терапии на современных системах дозиметрического планирования у детей. Методы фиксации и позирования при лучевой терапии злокачественных новообразований у детей. Показания и противопоказания к применению лучевых методов лечения онкологических заболеваний различных локализаций у детей: опухоли ЦНС, кроветворной и лимфоидной ткани, мягких тканей и костей, опухоли Вильямса. Проведение лучевого, комбинированного и комплексного лечения злокачественных опухолей у детей. Лучевые реакции, осложнения и повреждения при проведении лучевой терапии у детей. Их профилактика и лечение.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе ДМ. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Сәулелік терапияның өзекті мәселелері
Халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда, дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша сәулелік терапиядағы, соның ішінде балалардың сәулелік терапиясындағы өзекті мәселелер.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклі оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Сәулелік терапиядағы инновациялық технологиялар
Сәулелік емдеудегі инновациялық технологиялар - сәулелік тераияның жоғарғы технологиялық әдістемелері. ҚР инновациялық сәулелік әдістер мен жоғарғы технологиялық радиотерапиялық құралдарды қолданудың Нормативтік құқықтық аспектілері. Сәулемен емдеуде жоғарғы технологиялық орталықтағы радиациялық онкологияда инновационды әдістердің технологиялық ұйымдары. Сәулелі терапиядағы жоғарғы ттехнологиялық әдістің физико-технологиялық және клиникалық-радиобиологиялық негізделуі. Жоғарғы технологиялық сәулелі терапияны жүргізгенде заманауи радиотерапиялық технологияның типтері. Дозиметриялық есептеуде заманауи жоспарлау жүйесі. Визуалді диагностикаға арналған заманауи аппаратта сәулемен емдеуге алдын ала дайындау ерекшеліктері. Кейбір қатерлі ісік ауруларында сәулелі терапия жүргізуде инновациялық әдістің қолданылуы.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Код дисциплины
Наименования дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы лучевой терапии
Актуальные проблемы лучевой терапии, в том числе детского возраста, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (высшая и первая категории) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Наименования дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в лучевой терапии.
Инновационные технологии в лучевом лечении – методики высокотехнологичной лучевой терапии. Нормативно-правовые аспекты использования высокотехнологичного радиотерапевтического оборудования и инновационных методик облучения в Республике Казахстан. Организация технологического цикла инновационных методик лучевого лечения в высокотехнологичных центрах радиационной онкологии. Физико-техническое и клинико-радиобиологическое обоснование высокотехнологичных методик лучевой терапии. Типы современной радиотерапевтической техники для проведения высокотехнологичной лучевой терапии. Современные планирующие системы для дозиметрических расчетов. Особенности предлучевой подготовки на современных аппаратов для визуальной диагностики. Применение инновационных методик лучевой терапии при некоторых злокачественных опухолях. Показания и противопоказания, лучевые реакции и осложнения.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

8. "Сәулелік терапия (радиациялық онкология)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (екінші санат үшін) сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Сәулелік терапияның таңдаулы мәселелері
Сәулелік терапияның заманауи сатыларындағы клиникалық радиобиологияның және дозиметрияның таңдаулы мәселелері. Сәулелік терапияның заманауи әдістемелерінің радиобиологиялық, физикалық-техникалық және клиникалық-дозиметриялық негіздерінің ерекшеліктері. Сәулелік терапия мен сәуле алды топометриялық дайындық жүргізуге арналған заманауи сәулелі визуалдау аппараттары мен радиотерапиялық қондырғылар. Дозиметриялық есептемелерге арналған заманауи жоспарлау жүйелері. Кейбір қатерлі жаңа түзілімдерді емдеудің тиімдіілігін арттырудағы сәулелік терапия заманауи әдістемелерінің жаңа мүмкіндіктері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот). Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Тіршілік жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шеккен тұлғаның алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (вторая категория) по специальности "Лучевая терапия (радиационная онкология)"
Наименования дисциплины, основные разделы
Избранные вопросы лучевой терапии
Избранные вопросы клинической радиобиологии и дозиметрии на современном этапе развития лучевой терапии. Особенности радиобиологического, физико-технического и клинико-дозиметрического обоснования современных методик лучевой терапии. Современные радиотерапевтические установки и аппараты для лучевой визуализации для проведения лучевой терапии и предлучевой топометрической подготовки. Современные планирующие системы для дозиметрических расчетов. Новые возможности современных методик лучевой терапии в повышении эффективности лечения при некоторых злокачественных новообразованиях.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 19
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан

2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
19-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
21-қосымша
"Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша қайта даярлау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
270/5
МБП 01
Рентгенология, соның ішінде балалар рентгенологиясы
81
Сынақ
МБП 02
Компьютерлік және магниттік-резонанстық томография
54
Сынақ
МБП 03
Ультрадыбыстық диагностика
54
Сынақ
МБП 04
Балалардың ультрадыбыстық диагностикасы
54
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
540/10
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Сәулелік диагностикадағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
АИТВ-инфекциясы
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші санаттар үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Сәулелік диагностикадағы, соның ішінде балалардың сәулелік диагностикасындағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 21
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
270/5
ПДО 01
Рентгенология, в том числе детская
81
Зачет
ПДО 02
Компьютерная и магнитно-резонансная томография
54
Зачет
ПДО 03
Ультразвуковая диагностика
54
Зачет
ПДО 04
Ультразвуковая диагностика детского возраста
54
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 06
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы лучевой диагностики
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Инновационные технологии в лучевой диагностике, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша (екінші санат үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Ағзалармен жүйелердің ауруларыныауруларының сәулелік диагностикасы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МНП
Міндетті компонент
МБП 01
Рентгенология, оның ішінде балалар рентгенологиясы
Рентгенологиялық қызметті ұйымдастыру мәселелері және оның қызметін анықтайтын негізгі басшылыққа алынатын құжаттар. Рентгендік сәулеленудің биологиялық әсері, рентгенологиядағы радиациялық қорғау мен дозиметрия негіздері. Рентгенология мен сәулелік диагностиканың басқа да әдістерінің физикалық-техникалық негіздері. Рентгендік аппаратура, орналастыру мен жұмысының принциптері. Рентгендік тексерудің негізгі әдістері. Контрасттау әдістері. Ағзалар мен жүйелердің рентгенанатомиясы мен физиологиясы, жасқа байланысты ерекшеліктері. Рентгенодиагностика кезеңдері. Рентгенологиялық симптомдар мен синдромдар, клиникалық-рентгенологиялық мәліметтердің синтезі, орнатылған топтық және нозологиялық диагноз. Топикалық диагноз (үдеріс нысаны мен фазасы), саралау диагнозы, асқынулардың диагностикасы (ыдырау, патологиялық сынық). Рентгенологиялық диагнозды тұжырымдау, рентгенологиялық тексерудің хаттамасын құру, рентгенологиялық қорытындының нұсқалары. Бас, мойын, көкірекорта және тыныс алу ағзалары, жүрек-қантамыр жүйесі, асқорыту, несеп шығару жүйелері мен ішперде арты кеңістігі, эндокриндік жүйе, тірек-қимыл жүйесі, емшек аурулары, тірек-қимыл жүйесінің жұмсақ тіндері ауруларының рентгенодиагностикасы. Зерттеу әдістемесі. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Балаларды емдеу мекемелерінде рентген бөлімін ұйымдастыру: стационар, емхана, бірлестік. Балаларды рентгендік тексерудің әдістемесі мен техникасы, балалар рентгенологиясындағы техникалық құралдар, жас балаларды рентгенологиялық тексеруге бейімделу, жас балаларды рентгенологиялық тексерудің ерекшеліктері, балалардың ағзалары мен жүйелерін рентгенологиялық тексерудің әдістемесінің ерекшеліктері. Тыныс алу және көкірекорта ағзаларының, жүрек-қантамыр жүйелерінің, асқорыту, несеп шығару, тірек-қимыл жүйелері ауруларының рентгеносемиотикасы. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
МБП 02
Компьютерлік және магнитті-резонансты томография
Стационарда және амбулатория деңгейінде компъютерлі және магнит-резонансты томография кабинеттерінің жұмысын ұйымдастыру. Олардың қызметін анықтаушы негізгі басшылыққа алынатын құжаттар. Жұмыстың санитариялық-гигиеналық нормативтері. Еңбекті қорғау және қызметкерлер мен пациенттердің радиациялы қауіпсіздігі. Компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ) мен магнитті-резонаестық томографияның (бұдан әрі - МРТ) физикалық-техникалық негіздері - әдіс қағидаты, қондырғы типтері, сканерлеу технологиясы мен хаттамасы, контрасттау, томограмманы реконструкциялау технологиялары, жаңғыртулар, артефакттар. Денсиметриялық анализ жасау. Жас ерекшелігі әртүрлі балалар мен ересектерде кездесетін ағзалар мен жүйелер ауруларының КТ және МРТ диагностикасы: бас, мойын, тыныс алу және көкірекорта ағзалары, жүрек-қантамыр жүйесі, асқорыту жүйесі мен ішперде қуысы, несептік-жыныстық жүйе, ішперде арты кеңістігі мен кіші жамбас ағзалары, тірек-қимыл аппараты. Көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер.
МБП 03
Ультрадыбыстық диагностика
Ультрадыбыстық қызметті ұйымдастыру мен құрылымы, басшылыққа алынатын негізгі құжаттар. Ультрадыбыстық кескіндемені алу принциптері, ультрадыбыстық аппараттар мен кешендер қондырғыларының қағидалық сызбасы. Ағзалар мен жүйелердің ультрадыбыстық скиалогиясы. Жас ерекшелігі әртүрлі балалар мен ересектердегі жүрек-қантамыр, несеп шығару, эндокриндік, асқорыту жүйелері, ішперде қуысы мен ішперде арты кеңістігі ағзалары аурулары кезіндегі, акушерия мен гинекологияда, офтальмологияда ағзалар мен жүйелер ауруларының ультрадыбыстық семиотикасы. Нейросонография.
МБП 04
Балалардың ультрадыбыстық диагностикасы
Педиатрияда ультрадыбыстық қызметті ұйымдастыру және құрылымы, басшылыққа алынатын негізгі құжаттар. Ультрадыбыстық кескіндемені алу принциптері, ультрадыбыстық аппараттар мен кешендер қондырғыларының принципті схемасы. Ағзалар мен жүйелердің ультрадыбыстық скиалогиясы. Жас ерекшелігі әртүрлі балалардың жүрек-қантамыр, несеп шығару, эндокриндік, асқорыту жүйелері, ішперде қуысы мен ішперде арты кеңістігі ағзалары, тыныс алу ағзалары аурулары кезіндегі ағзалар мен жүйелер ауруларының ультрадыбыстық семиотикасы. Нейросонография.Жаңа туылған нәрестелерді УДЗ-ның ерекшеліктері.
МБП05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және таралуының профилактикасына бағытталған ұйымдастыру, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. Инфекциялық бақылау комиссиясын (бұдан әрі - ИБК) ұйымдастыру. Ауруханаішілік инфекцияны (бұдан әр - АІИ) эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштары, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға стационарлық және амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясыныңпрофилактикасы. АИТВ-ға тестілеуге дейінгі және кейнгі консультация. АИТВ-инфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Формы контроля
Лучевая диагностика заболеваний органов и систем
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Рентгенология, в том числе детская
Вопросы организации рентгенологической службы и основные директивные документы, определяющие ее деятельность. Биологическое действие рентгеновских лучей, основы дозиметрии и радиационная защита в рентгенологии. Физико-технические основы рентгенологии и других методов лучевой диагностики. Рентгенологическая аппаратура, принципы устройства и работы. Основные методы рентгенологического исследования. Методы контрастирования. Рентгенанатомия и физиология органов и систем, возрастные особенности. Этапы рентгенодиагностики. Рентгенологические симптомы и синдромы, синтез клинико-рентгенологических данных, установочный групповой и нозологический диагноз. Топический диагноз (форма, фаза процесса), дифференциальный диагноз, диагностика осложнений (распад, патологический перелом). Формулировка рентгенологического диагноза, составление протокола рентгенологического исследования, варианты рентгенологического заключения. Рентгенодиагностика заболеваний головы, шеи, органов дыхания и средостения, сердечнососудистой системы, пищеварительной, мочеполовой системы и забрюшинного пространства, эндокринной системы, опорно-двигательной системы, заболеваний молочной железы, мягких тканей опорно-двигательной системы. Методика исследования. Показания, противопоказания. Организация рентгеновского отделения в детских лечебных учреждениях: стационар, поликлиника, объединения. Методика и техника рентгенологического исследования детей, технические средства в детской рентгенологии, приспособления для рентгенологических обследований детей раннего возраста, особенности рентгенологических обследований детей раннего возраста, особенности методики рентгенологического обследования органов и систем у детей. Рентгеносемиотика заболеваний органов дыхания и средостения, сердечнососудистой системы, пищеварительной, мочеполовой, опорно-двигательной системы. Показания, противопоказания.
ПДО 02
Компьютерная и магнитно-резонансная томография
Организация работы кабинетов компьютерной и магнитно-резонансной томографии на амбулаторном уровне и в стационарах. Основные директивные документы, определяющие их деятельность. Санитарно-гигиенические нормативы работы. Охрана труда и радиационная безопасность персонала и пациентов. Физико-технические основы компьютерной томографии (далее – КТ) и магнитно-резонансной томографии (далее – МРТ) – принцип метода, типы установок, технология и протокол сканирования, технологии контрастирования, реконструкции томограмм, преобразования, артефакты. Проведение денсиметрического анализа. КТ и МРТ диагностика заболеваний органов и систем у взрослых и детей различного возраста: головы, шеи, органов дыхания и средостения, сердечно-сосудистой системы, пищеварительной системы и брюшной полости, мочеполовой системы, забрюшинного пространства и органов малого таза, опорно-двигательного аппарата. Показания, противопоказания.
ПДО 03
Ультразвуковая диагностика
Организация и структура ультразвуковой службы, основные директивные документы. Принципы получения ультразвукового изображения, принципиальная схема устройства ультразвуковых аппаратов и комплексов. Ультразвуковая скиалогия органов и систем. Ультразвуковая семиотика заболеваний органов и систем при заболеваниях сердечнососудистой, мочеполовой, эндокринной, пищеварительной систем, органов брюшной полости и забрюшинногопространства, в акушерстве и гинекологии, офтальмологии. Нейросонография.
ПДО 04
Ультразвуковая диагностика детского возраста
Организация и структура ультразвуковой службы в педиатрии, основные директивные документы. Принципы получения ультразвукового изображения, принципиальная схема устройства ультразвуковых аппаратов и комплексов. Ультразвуковая скиалогия органов и систем. Ультразвуковая семиотика заболеваний органов и систем у детей различного возраста при заболеваниях сердечно-сосудистой, мочевыделительной, эндокринной, пищеварительной систем, органов брюшной полости и забрюшинногопространства, органов дыхания. Нейросонография. Особенности УЗИ у новорожденных.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицина)" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың (4 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Сәулелік диагностиканың, соның ішінде балалардың сәулелік диагностикасының өзекті мәселелері
Халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда, дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша адамның ағзалары мен жүйелерін, соның ішінде балалардың да ағзалары мен жүйелерін тексерудің рентгендік, магнит-резонансты, ультрадыбыстық, радионуклидті және радиоизотоп әдістерінің өзекті мәселелері.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Сәулелік диагностика (рентгенология, компьютерлік магнитті-резонанстық томография, ультрадыбыстық диагностика, ядролық медицинаа)" мамандығы бойынша (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)іліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Сәулелік диагностикадағы, соның ішінде балалар жасындағы сәулелік диагностикасының инновациялық технологиялары
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген сәулелік диагностикадағы жаңа технологиялар.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсынымдары. Терминалдық жағдайлардың клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің алғашқы және екінші бағалауы. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-ны өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясы әдістемесі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" (4 недели)
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы лучевой диагностики, в том числе детского возраста
Актуальные проблемы рентгенологических, магнитно-резонансных, ультразвуковых, радионуклидных и радиоизотопных методов исследования органов и систем человека, в том числе детского возраста, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Лучевая диагностика (рентгенология, компьютерная и магнитно-резонансная томография, ультразвуковая диагностика, ядерная медицина)" (для высшей и первой категории)
Наименования дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в лучевой диагностике, в том числе детского возраста
Новые технологии в лучевой диагностике, основанные на принципах доказательной медицины
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

1. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі *
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі**
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины

1026/19
МБП
Міндетті компонент
810/15
432/8
МБП 01
Клиникалық физиология. Ауыр жағдай мен синдромдардың патофизиологиясы.
54
Сынақ
МБП 02
Қарқынды терапия және анестезиологияның мониторингі. Ересектерді синдромнан кейінгі емдеудің негізгі қағидаттары. Ересектерді инфузиондық және трансфузиондық емдеу.
108
54
Сынақ
МБП 03
Анестезия түрлері. Жалпы анестезия.
Аймақтық анестезия.
54
54
Сынақ
МБП 04
Ересектердегі абдоминалды хирургия және травматологиядағы қарқынды терапия және анестезия.
108
54
Сынақ
МБП 05
Ересектерге жүрекке жасалатын операциялар мен торакальді хирургиядағы анестезия және қарқынды терапия.
108
54
Сынақ
МБП 06
Акушерия және гинекологиядағы анестезия мен қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 07
ЛОР ағзаларының хирургиясы және стоматология, жақ-бет хирургиясындағы анестезия мен қарқынды терапия. Амбулаториялық анестезиология.
54
Сынақ
МБП 08
Ересектердегі жүрек -қан тамырлар жүйесінің дисфункциясы мен жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 09
Ересектердің жіті және созылмалы тыныс алу жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия.
54
54
Сынақ
МБП 10
Ересектердің бассүйек- ми жарақатында, инсульт кезінде, нерв жүйесінің ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия.
54
Сынақ
МБП 11
Жіті улану, инфекциялық аурулар және сепсистегі қарқынды терапия. Аурухана ішілік сепсис. Бактерияға қарсы терапия. АИТВ-инфекциясы.
54
54, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 12
Эндокриндік ауруларда, бауырдың, асөазан-ішек жолдарының, ұйқы безінің және бүйректің жіті ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия
54
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
1080/20
432/8
Ескертулер:
* Анестезиология және реаниматология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
** Балалар анестезиология және реаниматологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Анестезиология және реаниматологияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3

1026/19
ПДО
Обязательный компонент
810/15
432/8
ПДО 01
Клиническая физиология. Патофизиология критических состояний и синдромов
54
Зачет
ПДО 02
Мониторинг в анестезиологии и при интенсивной терапии. Основные принципы посиндромной терапии у взрослых. Инфузионная и трансфузионная терапия у взрослых
108
54
Зачет
ПДО 03
Виды анестезии. Общая анестезия. Регионарная анестезия
54
54
Зачет
ПДО 04
Анестезия и интенсивная терапия в абдоминальной хирургии и травматологии у взрослых
108
54
Зачет
ПДО 05
Анестезия и интенсивная терапия в торакальной хирургии и при операциях на сердце у взрослых
108
54
Зачет
ПДО 06
Анестезия и интенсивная терапия в акушерстве и гинекологии
54
54
Зачет
ПДО 07
Анестезия и интенсивная терапия в челюстно-лицевой хирургии, стоматологии и хирургии ЛОР органов. Амбулаторная анестезиология
54
Зачет
ПДО 08
Интенсивная терапия при сердечно-сосудистой дисфункции и недостаточности у взрослых
54
54
Зачет
ПДО 09
Интенсивная терапия при острой и хронической дыхательной недостаточности у взрослых
54
54
Зачет
ПДО 10
Анестезия и интенсивная терапия при черепно-мозговой травме, инсультах, заболеваниях нервной системы у взрослых
54
Зачет
ПДО 11
Интенсивная терапия при острых отравлениях, инфекционных заболеваниях и сепсисе. Госпитальный сепсис. Антибактериальная терапия. ВИЧ-инфекция
54
54, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 12
Анестезия и интенсивная терапия при эндокринных заболеваниях, острых заболеваниях печени, желудочно-кишечного тракта, поджелудочной железы и почек
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
216
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого:
1080/20
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по анестезиологии и реаниматологии;
** Для специалистов, имеющих переподготовку по детской анестезиологии и реаниматологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)"
Код дисциплины
Наименование дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы анестезиологии и реанимации
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
54/1
108/2
162/3

54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
810/15
432/8
МБП 01
Клиникалық физиология. Ауыр жағдай мен синдромдардың патофизиологиясы. Балалардың анатомиялық-физиологиялық ерекшеліктері
54
54
Сынақ
МБП 02
Қарқынды терапия және анестезиологияның мониторингі. Балаларды синдромнан кейінгі емдеудің негізгі қағидаттары. Балалардағы инфузиондық және трансфузиондық емдеу
108
54
Сынақ
МБП 03
Анестезия түрлері. Жалпы анестезия.
Аймақтық анестезия. Балалар анестезиясының ерешеліктері
54
54
Сынақ
МБП 04
Балалардағы абдоминалды хирургия және травматологиядағы қарқынды терапия және анестезия
108
54
Сынақ
МБП 05
Балаларда жүрекке жасалатын операциялар мен торакальді хирургиядағы анестезия және қарқынды терапия
108
Сынақ
МБП 06
ЛОР ағзаларының хирургиясы және стоматология, жақ-бет хирургиясындағы анестезия мен қарқынды терапия. Амбулаториялық анестезиология
54
Сынақ
МБП 07
Балалардағы жүрек-қан тамырлар жүйесінің дисфункциясы мен жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 08
Балалардағы жіті және созылмалы тыныс алу жетіспеушілігіндегі қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 09
Балалардағы бассүйек- ми жарақатында, инсульт кезінде, нерв жүйесінің ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия
54
54
Сынақ
МБП 10
Жіті улану, инфекциялық аурулар және сепсистегі қарқынды терапия. Аурухана ішілік сепсис. Бактерияға қарсы терапия. АИТВ-инфекциясы.
54
54, соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
Сынақ
МБП 11
Эндокриндік ауруларда, бауырдың, асөазан-ішек жолдарының, ұйқы безінің және бүйректің жіті ауруларындағы анестезия мен қарқынды терапия
54
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6
Емтихан
Барлығы
1080/20
432/8
Ескертулер:
* Анестезиология және реаниматология бойынша қайта даярлау курсынан өтпеген мамандар үшін;
** Ересектер анестезиология және реаниматологиясы бойынша қайта даярлау курсынан өткен мамандар үшін.
2. "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (балалар)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
810/15
432/8
ПДО 01
Клиническая физиология. Патофизиология критических состояний и синдромов. Анатомо-физиологические особенности детского возраста
54
54
Зачет
ПДО 02
Мониторинг в анестезиологии и при интенсивной терапии. Основные принципы посиндромной терапии у детей. Инфузионная и трансфузионная терапия у детей
108
54
Зачет
ПДО 03
Виды анестезии. Общая анестезия. Регионарная анестезия. Особенности анестезии в детском возрасте
54
54
Зачет
ПДО 04
Анестезия и интенсивная терапия в абдоминальной хирургии и травматологии у детей
108
54
Зачет
ПДО 05
Анестезия и интенсивная терапия в торакальной хирургии и при операциях на сердце у детей
108
Зачет
ПДО 06
Анестезия и интенсивная терапия в челюстно-лицевой хирургии, стоматологии и хирургии ЛОР органов. Амбулаторная анестезиология
108
Зачет
ПДО 07
Интенсивная терапия при сердечно-сосудистой дисфункции и недостаточности у детей
54
Зачет
ПДО 08
Интенсивная терапия при острой и хронической дыхательной недостаточности у детей
54
54
Зачет
ПДО 09
Анестезия и интенсивная терапия при черепно-мозговой травме, инсультах, заболеваниях нервной системы у детей
54
54
Зачет
ПДО 10
Интенсивная терапия при острых отравлениях, инфекционных заболеваниях и сепсисе. Госпитальный сепсис. Антибактериальная терапия. ВИЧ-инфекция
54
54, в том числе часы на итоговый контроль
Зачет
ПДО 11
Анестезия и интенсивная терапия при эндокринных заболеваниях, острых заболеваниях печени, желудочно-кишечного тракта, поджелудочной железы и почек
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
216
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6
Экзамен
Итого:
1080/20
432/8
Примечания:
* Для специалистов, не имеющих переподготовки по анестезиологии и реаниматологии;
**Для специалистов, имеющих переподготовку по взрослой анестезиологии и реаниматологии.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)"
Код дисциплины
Наименование дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины

1. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология,онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру сұрақтары
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
702/13
МБП 01
Амбулаторлы-емханалық хирургия
162
Сынақ
МБП 02
Стационардағы хирургия
432
Сынақ
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
54
Сынақ
МБП 04
Хирургиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 05
Хирургиядағы оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Психикалық-эмоциялық көмек мәселелері
9
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
324/6
Сынақ
ҚА
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
1080/20
2. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру, апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Хирургияның өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология,онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Хирургиялық аурулардың диагностикасы мен еміндегі инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
702/13
ПДО 01
Амбулаторно-поликлиническая хирургия
162
Зачет
ПДО 02
Хирургия в стационаре
432
Зачет
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины в хирургии
18
Зачет
ПДО 05
Вопросы реабилитации в хирургии
18
Зачет
ПДО 06
Вопросы паллиативной помощи
9
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
324/6
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
1080/20
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы хирургии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в диагностике и лечении хирургических заболеваний
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл хирургиядағы өзекті мәселелер
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Жалпы хирургия (торакальді хирургия, абдоминальді хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологиялық хирургия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Амбулаториялық-емханалық хирургия
ҚР да амбулаториялық-емханалық қызметті ұйымдастыру. Ауруханаға дейінгі кезеңде хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттары. Заманауи жағдайларда стационарды алмастыратын технологиялар. Амбулаториялық хирургия орталығының жұмысын ұйымдастыру. Емханадағы хирургтың жұмысы. Дәрігердің төмендегі жағдайлар мен аурулар кезінде қолданатын тәсілдері: жедел хирургиялық патология: жедел аппендицит, жедел холецистит, жедел панкреатит, қысылған жарықтар, жедел ішек өтімсіздігі, асқынған ойықжара ауруы, кеуде және құрсақ қуыстары ағзаларының жарақаттары, жұмсақ тіндердің іріңді-қабыну аурулары; тамыр аурулары; геморрой, сызат, парапроктит;соғып алулар, жарақаттар, жануарлардың тістеп алуы (жәндіктердің шағуы), үсік, күйіктер; сүйектердің сынуы, травмалық остеомиелит, буын шығу, иықтың ойнамалы шығуы; майтабан, мойын бұлшықетінің қисаюы, туа біткен маймақтық, ұршықтың туа біткен шығуы, омыртқаның қисаюы; бүйрек шаншуы, кенет несеп жүрмей қалу; қуық асты безінің қабынуы, қуық асты безінің аденомасы, цисталгия, крипторхизм; жұтқыншақтағы, құлақтағы, мұрын қуысындағы бөгде заттардың диагностикасы және оны алып тастау; көру ағзаларының жарақаттары, глаукоманың жіті ұстамасы.
МБП 02
Стационардағы хирургия
Хирургиялық стационардың жұмысын ұйымдастыру. Хирургиялық ауруларды диагностикалау және емдеу хаттамалары. Зертханалық және аспаптық диагностиканың әдістерін таңдау алгоритмі. Шұғыл және созылмалы хирургиялық аурумен ауыратын науқастарды операция алдында дайындаудың қазіргі қағидаттары. Хирургиялық аурулар ағымының балаларда, егде жастағыларда, жүкті әйелдердегі ерекшеліктері. Іріңді-хирургиялық инфекциялы науқастарға көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаттарыры. Тері және теріасты шел май қабатының, лимфа тамырлары мен түйіндерінің, жасушалық кеңістіктің іріңді қабынуын диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістері. Мойын флегмонасы, іріңді медиастинит, қуық асты безінің абсцессі, аяқ-қол саусақтарының іріңді қабынуы, остеомиелит кезінде хирургиялық жолмен емдеудің ерекшеліктері. Организмнің жүйелі қабынбалы реакциясы ретіндегі сепсис туралы қазіргі көзқарас, диагностика критерийлері, емдеу әдістері. Перитонитті диагностикалау мен емдеудің қазіргі қағидаттары. Қантты диабеттің асқынуы, диабеттік табанды диагностикалау және емдеу ерекшеліктері. Ішперде қабырғасы мен құрсақ қуысы ағзаларының жарақаты кезіндегі диагностикалық және тәсілдік алгоритм. Іштің жарығы. Қысылған жарық кезінде қолданылатын тәсіл мен хирургиялық техниканың ерекшеліктері. Асқазан мен ұлтабардың ойықжара ауруының асқынуы. Асқазан мен ұлтабардың қатерлі ісіктері, операциялық әрекеттің ерекшеліктері. Жіті және созылмалы холецистит. Диагностикалық критерийлері, механикалық сарғаю, бауырдың паразиттік аурулары, гепатопанкреатодуоденальді аймақтың ісіктері кезінде хирургиялық тәсілді таңдау және хирургиялық әрекет техникасының ерекшеліктері. Жіті, созылмалы панкреатит және олардың асқынуы. Ұйқы безі кистасында, ісігінде хирургиялық шара қолданудың ерекшеліктері. Портальды гипертензия. Диагностика критерийлері және емдеу тәсілдері. Өңештің варикозды-кеңейген веналарынан қан кеткенде шұғыл көмек көрсету. Көкбауыр аурулары, диагностикасы мен емі. Жіті аппендицит және оның асқынулары, атипиялық нысандары, диагностика мен хирургиялық емнің қиындықтары. Түйнек. Геморрой. Парапроктит. Тікішектің қатерлі және қатерсіз ісіктері. Тікішекке операция жасау кезіндегі хирургиялық техниканың ерекшеліктері. Көкірек жарақаты кезіндегі диагностикалық және тәсілдік алгоритм. Көкіректің ашық және жабық жарақаттарын хирургиялық жолмен емдеудің әдістері. Жүрек жарақатында, плевра мен өкпенің зақымдануларында (кернеулі пневмоторакс, гемоторакс, жүрек тампонадасы, плевропульмональды шок) шұғыл көмек көрсетудің ерекшеліктері. Диафрагманың зақымдануы және аурулары. Торакальды хирургиядағы операцияның ерекшеліктері. Жүрек, өкпе, кеңірдек, бронх, өңеш, диафрагма жарақатын тігу техникасы. Өкпенің жіті және созылмалы абсцесінің, өкпе гангренасының, бронхоэктаздардың диагностикасы. Консервативтік және хирургиялық емнің қазіргі әдістері. Торакальды науқастарды емдеудегі эндоскопиялық технологиялар. Өкпе кистасы. Өкпе эхинококкозы. Өкпе мен плевра ісіктері. Бронх жыланкөздері. Көкірекортаның кистасы мен ісіктері. Өңештің дивертикулы. Өңештің күюі және тарылуы. Кардиоспазм. Өңештің қатерлі ісіктерін хирургиялық жолмен емдеу. Ірі тамырлардың жарақатында қолданылатын тәсілдердің ерекшеліктері. Жіті артериалық бітеліс. Артериялық созылмалы жеткіліксіздік. Веналық созылмалы жеткіліксіздік. Диагностика критерийлері, консервативтік және хирургиялық емнің принциптері. Қантамырларға операция жасау кезіндегі хирургиялық техниканың ерекшеліктері. Микрохирургия туралы түсінік. Медицина мен хирургиядағы нанотехнологиялар. Лимфа жүйесінің хирургиялық аурулары. Қалқаншабездің хирургиялық аурулары.Лапароскопиялық операциялық бөлімнің жұмысын ұйымдастыру принциптері және науқастарды операцияға дайындау. Диагностикалық зерттеулер және эндоскопиялық операция жасаудың техникалық ерекшеліктері. Тігістерді салудың экстракорпоральді және интракорпоральді әдістері, Редер тұзағын жасау және қолдану, тігуге арналған аппараттарды қолдану, ағзалар диссексиясы бойынша тренинг. Жіті аппендицитте, тас байланған созылмалы холециститте, шап жарығында, варикоцеледе, қарын-өңеш рефлюксінде қолданылатын эндобейнехирургия. Лапароскопиялық хирургияның асқынуы және олардың профилактикасы.
МБП 03
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 04
Дәлелді медицина мәселелері.
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Ғаламторындағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау
МБП 05
Хирургиядағы оңалту мәселелері
Кеуде торы мен асқазан-ішек жолдарының ағзаларына отадан кейінгі оңалту. Колостомиясы бар науқастардың оңалтусы. Құрсақ қуысы ағзаларының реконструктивті-қалпына келтіру оталарынан кейінгі оңалту.
МБП 06
Палиативтік көмек мәселелері
Науқасты операцияға алуға хирургтің шешімі. Онкологиялық науқастарға палиативтік хирургиялық емдеу тәсілдерін тандау.Соматикалық өрлеу ақаулары бар егде және қарт адамдарға Психикалық-эмоциялық көмек. Егде және қарт адамдарға медициналық көмек көрсетудің ерекшеліктері. Соңғы ай, күн, сағат өмірлері қалған адамдарға көмек.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке төзімділік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникалық көрінісі, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения (для второй категории) по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Актуальные вопросы неотложной хирургии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, онкологическая хирургия, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Амбулаторно-поликлиническая хирургия
Организация амбулаторно-поликлинической службы. Принципы организации оказания хирургической помощи на догоспитальном этапе. Стационар-замещающие технологии в современных условиях. Организация работы центра амбулаторной хирургии. Работа хирурга в условиях поликлиники. Тактика врача при следующих состояниях и заболеваниях: острая хирургическая патология: острый аппендицит, острый холецистит, острый панкреатит, ущемленные грыжи, острая кишечная непроходимость, осложненная язвенная болезнь, травмы органов грудной и брюшной полостей, гнойно-воспалительные заболевания мягких тканей; заболевания сосудов; геморрой, парапроктиты, трещины заднего прохода; ушибы, раны, укусы животных, отморожения, ожоги; переломы костей, травматический остеомиелит, вывихи, привычный вывих плеча; плоскостопие, мышечная кривошея, врожденная косолапость, врожденный вывих бедра, искривления позвоночника; почечная колика, острая задержка мочи; простатит, аденомы простаты, цисталгия, крипторхизм; диагностика и удаление инородных тел глотки, наружного слухового прохода, полости носа; травмы органа зрения, острый приступ глаукомы.
ПДО 02
Хирургия в стационаре
Организация работы хирургического стационара. Протокола диагностики и лечения хирургических заболеваний. Алгоритмы выбора методов лабораторной и инструментальной диагностики. Современные принципы предоперационной подготовки экстренных и хронических хирургических больных. Особенности течения хирургических заболеваний у детей, пожилых, беременных. Принципы организации помощи больным с гнойно-хирургической инфекцией. Современные методы диагностики и лечения при гнойном воспалении кожи и подкожной клетчатки, лимфатических сосудов и узлов, клетчаточных пространств. Особенности хирургического лечения при флегмонах шеи, гнойном медиастините, абсцессах предстательной железы, гнойном воспалении пальцев и кисти, остеомиелите. Современные представления о сепсисе как системной воспалительной реакции организма, критерии диагностики, методы лечения. Современные принципы диагностики и лечения перитонита. Осложнения сахарного диабета, особенности диагностики и лечения диабетической стопы. Диагностический и тактический алгоритм при травмах брюшной стенки и органов брюшной полости. Грыжи живота. Особенности тактики и хирургической техники при ущемленных грыжах. Осложнения язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки. Злокачественные опухоли желудка и двенадцатиперстной кишки, особенности оперативного вмешательства. Острый и хронический холецистит. Диагностические критерии, выбор хирургической тактики и особенности техники хирургических вмешательств при механической желтухе, паразитарных заболеваниях печени, опухолях гепатопанкреатодуоденальной зоны. Острый и хронический панкреатит и его осложнения. Особенности хирургических вмешательств при кистах поджелудочной железы, опухолях поджелудочной железы. Портальная гипертензия. Критерии диагностики и тактика лечения. Экстренная помощь при кровотечении из варикозно-расширенных вен пищевода. Заболевания селезенки, диагностика и лечение. Острый аппендицит и его осложнения, атипические формы, трудности диагностики и хирургического лечения. Кишечная непроходимость. Геморрой. Парапроктит. Доброкачественные и злокачественные опухоли прямой кишки. Особенности хирургической техники при операциях на прямой кишке. Диагностический и тактический алгоритм при травмах грудной клетки. Методы хирургического лечения открытых и закрытых повреждений грудной клетки. Особенности оказания неотложной помощи при ранении сердца, повреждениях плевры и легких (напряженный пневмоторакс, гемоторакс, тампонада сердца, плевропульмональный шок). Повреждения и заболевания диафрагмы. Особенности операций в торакальной хирургии. Техника ушивания раны сердца, легких, трахеи, бронхов, пищевода, диафрагмы. Диагностика острого и хронического абсцесса легких, гангрены легких, бронхоэктазов. Современные методы консервативного и хирургического лечения. Эндоскопические технологии в лечении торакальных больных. Кисты легких. Эхинококкоз легкого. Опухоли легких и плевры. Бронхиальные свищи. Кисты и опухоли средостения. Дивертикулы пищевода. Ожоги и стеноз пищевода. Кардиоспазм. Хирургическое лечение злокачественных опухолей пищевода. Особенности тактики при травмах магистральных сосудов. Острая артериальная непроходимость. Хроническая артериальная недостаточность. Хроническая венозная недостаточность. Критерии диагностики, принципы консервативного и хирургического лечения. Особенности хирургической техники при операциях на сосудах. Понятие о микрохирургии. Нанотехнологии в медицине и в хирургии. Хирургические заболевания лимфатической системы. Хирургические заболевания щитовидной железы. Принципы организации работы в лапароскопической операционной и подготовка больных к операции. Технические особенности проведения диагностических исследований и эндоскопических операций. Тренинг по экстракорпоральным и интракорпоральным методам наложения швов, формированию и использованию петли Редера, сшивающих аппаратов, диссекции органов. Эндовидеоскопия в экстренной хирургии. Осложнения лапароскопической хирургии и их профилактика.
ПДО 03
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – BasisLifeSupport (BLS). Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) (ACLS). Расширенная СЛР в педиатрии (PALS). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Вопросы реабилитации в хирургии
Реабилитация после операции на органах грудной клетки и желудочно-кишечного тракта. Реабилитация колостомированных больных. Реабилитация после реконструктивно-восстановительных операции на органах брюшной полости.
ПДО 06
Вопросы паллиативной помощи.
Решение хирурга об операбельности больного. Выбор способа паллиативного хирургического лечения у онкологических больных. Паллиативная помощь лицам пожилого и старческого возраста с соматической прогрессирующей патологией. Особенности лечения больных пожилого и старческого возраста. Медицинская помощь в последние месяцы, дни и часы жизни.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

1. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтідағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау(апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Стационардағы балалар аурулары
144
Сынақ
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық педиатрия
108
Сынақ
МБП 03
Жедел жәрдем станциясындағы балалар аурулары
54
Сынақ
МБП 04
Балалардың инфекциялық аурулары
54
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Педиатриядағы оңалту мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Психикалық-эмоциялық педиатрия
9
Сынақ
МБП 08
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Педиатриядағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Сынақ
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Педиатриядағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағатты (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Күнделікті практикада кездесетін аурулардың заманауи диагностикасы мен емдеу әдістері
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Педиатрия (неонатология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Детские болезни в стационаре
144
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая педиатрия
108
Зачет
ПДО 03
Детские инфекционные болезни
54
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Вопросы реабилитации в педиатрии
18
Зачет
ПДО 06
Паллиативная педиатрия
9
Зачет
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 08
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Педиатрия (неонатология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы педиатрии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Педиатрия (неонатология)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в педиатрии
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Педиатрия (неонатология)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные методы диагностики и лечения заболеваний, встречающихся в повседневной практике
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: *соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Стационардағы балалар аурулары
ҚР балаларға көрсетілетін медициналық көмекті ұйымдастыру және құрылымы. Нәрестелік кезеңдегі физиология мен патология. Перинаталдық және неонаталдық күтімді жақсартуға бағытталған ұлттық стратегия. Перинатологиядағы ДДСҰ бағдарламалары. Ерте жастағы балалар физиологиясы мен патологиясы. Балалардың дене және нерв-психикалық дамуы. Балаларға дүниеге келген күннен бастап тиімдіі тамақтандыруды ұйымдастыру ДДСҰ бағдарламалары. Жас балалардың аурулары: диагностика, саралау диагностикасы, емі, профилактикасы. Ересек жастағы балалардың аурулары: диагностика мәселелері, емдеудің саралау диагностикасы, бөлімдер бойынша профилактика: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, клиникалық иммунологимен аллергология, дәлелді медицина негізінде - гематология. Балаларды емдәммен емдеу. Госпитальдық кезеңдегі шұғыл жағдайлар - диагноз қою, реанимациялық шараларды өткізу, негізгі аурудың асқынуының профилактикасы. Қанды, гемостазды, ҚСТ, электролиттік балансты, нәруыз, көмірсу және липид алмасуларының метаболиттерін зерттеудің клиникалық-диагностикалық маңызы. Диагностика алгоритмі және қайғылы оқиғалар кезіндегі шұғыл көмектің хаттамалары.
МБП 02
Амбулаториялық-емханалық педиатрия
ҚР балаларға амбулаториялық көмекті ұйымдастыру. Мекемелерде есепке алу- есеп беру құжаттамасын жүргізу. Амбулаториялық клиникалық практикадағы дәлелді медицина. Дені сау баланы диспансерлік қадағалауды ұйымдастыру. Жаңа туылған нәрестелерді учаскеде емдеудің ерекшеліктері. Иммунопрофилактика. Тыныс алу, жүрек-қантамыр, эндокриндік, асқорыту, несеп шығару, қан өндіру жүйелерінің ауруларында балаларды амбулатория жағдайында диспансерлік қадағалаудың, тиімдіі сараланған диагностиканың, емдеу тәсілдерінің алгоритмі, госпитальға дейінгі кезеңде шұғыл жедел жәрдем көрсету. Зертханалық зерттеулердің мәліметтерін түсіндіру. Балалар емханасы жағдайындағы стационарды алмастыратын технологиялар. ДДСҰ "Балалар ауруын ықпалдастыра жүргізу" бағдарламасы. Науқастардың медициналық-әлеуметтік сараптамасы.
МБП 03
Жедел жәрдем станциясындағы балалар аурулары
Балаларға жедел және шұғыл медициналық жәрдемнің жұмысын ұйымдастыру. Гипертермиялық, құрысқақ, бронх-обструкциялы синдром, тыныс алу жеткіліксіздігі, іштеспесі, түйнек, аппендицит, бүйрек шаншуы, улану, суға бату, аспирация (трахеостомия), жарақаттар (күю, электр жарақаттары) т.б. кезіндегі госпитальға дейінгі кезеңдегі диагностика мен шұғыл жәрдем алгоритмі. Клиникалық өлім кезінде жүрекке ашық және жабық массаж жасау арқылы жасалатын реанимациялық шаралар.
МБП 04
Балалардың инфекциялық аурулары
ҚР балалар инфекциялық аурулары қызметін ұйымдастыру және құрылымы. Есепке алу-есеп беру құжаттамалары. ҚР балалардың инфекциялық ауруларымен күресі бойынша заңнамалық және нормативті құжаттар. Балалардың инфекциялық ауруларының: жедел ішек инфекциялары, вирустық гепатиттер, респираторлық инфекциялар, зооноздық инфекциялар, паразитозтардың жіктелуі, диагностикалық алгоритмдері, саралау диагностикасы, емдеу тактикасы және профилактикасы. Балалардың біріншілік күнгі ағымы ерекшеліктері. ДДСҰ "Балалар ауруын ықпалдастыра жүргізу" бағдарламасы. Балалар мекемелеріндегі карантин шаралары.
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу-(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) Интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 06
Педиатриядағы оңалту мәселелері
Педиатриядағы оңалту ерекшеліктері. Педиатриядағы оңалту мақсаты. Балалардағы қайта қалпына келтірудің негізгі жағдайлары. Оңалту кезеңдері (клиникалық, санаторлық және бейімдеу). Қайта қалпына келтіру кезеңінде баланы дәрігерлік бақылау. Мамандандырылған оңалту мекемелері. "Ерекше бала" топтары. Оңалту еміне қарсы көрсетілімдер.
МБП 07
Психикалық-эмоциялық педиатрия
"Психикалық-эмоциялық және хосписті көмек" түсінігіне анықтама. Балаларға көрсетілетін Психикалық-эмоциялық көмектің дамуы мен пайда болуы. Қазақстан Республикасында балаларға көрсетілетін Психикалық-эмоциялық қызметті ұйымдастыру. Мерзіміне жетпей өлу мен өмірге қауіп әкелетін жағдайлардың жіктелуі. Педиатриялық Психикалық-эмоциялық көмектің ерекшеліктері мен қағидаттары. Пәнаралық жұмыс қағидаттары.
МБП08
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 09
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасы міндеттері.АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВ-инфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Педиатрия (неонатология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Детские болезни в стационаре
Организация и структура медицинской помощи детскому населению в Республике Казахстан. Физиология и патология периода новорожденности. Национальная стратегия, направленная на улучшение перинатального и неонатального ухода. Программы Всемирной Организации Здравоохранения (далее – ВОЗ) в перинатологии. Физиология и патология детей раннего возраста. Физическое и нервно-психическое развитие детей. Организация рационального вскармливания детей с первых дней жизни. Программы ВОЗ. Болезни детей раннего возраста: диагностика, дифференциальная диагностика лечение, профилактика. Болезни детей старшего возраста: вопросы диагностики, дифференциальной диагностики лечения, профилактики по разделам: кардиология, ревматология, пульмонология, гастроэнтерология, нефрология, аллергология с клинической иммунологией, гематология – на основе доказательной медицины. Диетотерапия детского возраста. Неотложные состояния на госпитальном этапе – постановка диагноза, проведение реанимационныхмероприятий, профилактика осложнений основного заболевания. Клинико-диагностическое значение исследования общего клинического анализа крови, гемостаза, электролитного баланса, метаболитов белкового, углеводного и липидного обмена. Алгоритм диагностики и протокола неотложной помощи при несчастных случаях.
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая педиатрия
Организация амбулаторно-поликлинической помощи детскому населению в Республике Казахстан. Ведение учетно-отчетной документации в организациях. Доказательная медицина в амбулаторной клинической практике. Организация диспансерного наблюдения здорового ребенка. Особенности ведения новорожденных на участке. Иммунопрофилактика. Алгоритмы рациональной дифференциальной диагностики, тактики ведения и диспансерного наблюдения детей в амбулаторных условиях при заболеваниях дыхательной, сердечно-сосудистой, пищеварительной, мочевыделительной, кроветворной систем, оказание экстренной и скорой неотложной помощи на догоспитальном этапе. Интерпретация данных лабораторной диагностики. Стационар – замещающие технологии в условиях детской поликлиники. Программа ВОЗ "Интегрированное ведение болезней детского возраста. Медико-социальная экспертиза больных.
ПДО 03
Детские инфекционные болезни
Организация и структура детской инфекционной службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Законодательные и нормативные документы по борьбе с детскими инфекционными заболеваниями в Республике Казахстан. Классификация, диагностические алгоритмы, дифференциальная диагностика, тактика лечения и профилактики инфекционных заболеваний у детей: острые кишечные инфекции, вирусные гепатиты, воздушно капельные инфекции, зоонозные инфекции, паразитозы, Особенности течения у детей первого года жизни. Программа ВОЗ "Интегрированное ведение болезней детского возраста". Карантинные мероприятия в детских учреждениях.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Вопросы реабилитации в педиатрии
Особенности реабилитации в педиатрии. Цель реабилитации в педиатрии. Основополагающие положения восстановительного лечения у детей. Этапы реабилитации (клинический, санаторный и адаптационный). Врачебный контроль в период восстановительного лечения ребенка. Специализированные реабилитационные учреждения. Группы "Особый ребенок". Противопоказания к реабилитационной терапии.
ПДО 06
Паллиативная педиатрия
Определение понятия "паллиативная и хосписная помощь". Возникновение и развитие паллиативной помощи детям. Организация службы паллиативной помощи детям в Республике Казахстан. Классификация угрожающих жизни и приводящих к преждевременной смерти состояний. Принципы и особенности паллиативной педиатрической помощи. Принципы междисциплинарной работы.
ПДО 07
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 08
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша (4 апта )біліктілік арттыру білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Педиатриядағы өзекті мәселелер
Педиатриядағы өзекті мәселелер: халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда, дәлелді медицина негізіндегі қазіргі көзқарас бойынша балалар ауруларының этиопатогенезі, клиникасы, диагностикасы, саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактикасы. Нәрестелерге госпитальға дейін және госпитальдық деңгейде көмек көрсетудің ерекшеліктері.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Педиатриядағы инновациялық технологиялар
Дәлелді медицина қағидаттарына негізделген диагностикадағы жаңа технологиялар, балалардағы әртүрлі патологияларды емдеу, профилактикасы және оларды оңалту.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Педиатрия (неонатология)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы педиатрии
Актуальные проблемы педиатрии: этиопатогенез, клиника, диагностика и дифференциальная диагностика, методы лечения, профилактика заболеваний детского возраста с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протокола. Особенности оказания помощи новорожденным на до- и госпитальном уровнях.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Педиатрия (неонатология)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в педиатрии
Новые технологии в диагностике, лечении, профилактике различных патологий у детей и их реабилитации, основанные на принципах доказательной медицины.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

1. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Жалпы психопатология, синдромология және балалық-жасөспірім шағындағы психикалық бұзылыстардыжүйелеу мәселелері
54
Сынақ
МБП 02
Стационардағы балалар психиатриясы
108
Сынақ
МБП 03
Амбулаториялық-емханалық балалар психиатриясы
108
Сынақ
МБП 04
Балалар наркология
99
Сынақ
МБП 05
Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 06
Ауыр жағдайлар кезінде көрсетілетін медициналық шұғыл көмек алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
МБП 08
Психопрофилактика жәнепсихооңалту мәселелері
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақтар
ҚБ
Қорытындыбақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклының үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру,апаттар медицинасы мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅓
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Балалар психиатриясындағы өзекті мәселелер
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытындыбақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
6(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалық және жөспірім шағындағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасына қазіргі тәсілдер
90 *
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы:

1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
432/8
ПДО 01
Общая психопатология, синдромология и вопросы систематики психических расстройств детско-подросткового возраста
54
Зачет
ПДО 02
Детская психиатрия в стационаре
108
Зачет
ПДО 03
Детская психиатрия амбулаторно-поликлиническая
108
Зачет
ПДО 04
Детская наркология
99
Зачет
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Инфекционный контроль. Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДО 08
Вопросы психопрофилактики и психореабилитации
18
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅓
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы детской психиатрии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные подходы к диагностике и терапии психических и наркологических расстройств детско-подросткового возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екіншілік санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Балалық және жөспірім шағындағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасының алгоритмі
90 *
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша қайта даярлау білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән циклы
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Жалпы психопатология, синдромология және балалық-жасөспірім шағындағы психикалық бұзылыстарды жүйелеу мәселелері
Жалпы психопатология клиникалық психиатрияның жеке ғылымы мен базисі ретінде. Клиникалық психиатрияға оның негізгі даму тарихы кезеңдерін енгізу. Психиатриядағы жас шамасы факторы (Г.Е.Сухарова). Психикалық бұзылулар ағымының және оның әртүрлі жас кезеңдеріндегі ерекшеліктерінің жалпы заңдылығы. Х.Джексонның тұжырымы. Психопатологиялық тіркелімдер (Э.Крепелин, А.Эй, А.В.Снежневский). Психикалық бұзылулар семиотикасы мен синдромологиясы және олардың әртүрлі жас кезеңдеріндегі ерекшеліктері. Жай және күрделі, оң және кемшілікті синдромдар. Прогредиентностық, эквифинальностық, патоморфоза ұғымы, процес және жаңдай, патологиялық негіздер, фазалар,ұстама, экзацербация. Клиникалық-психопатологиялық әдіс. Балалар мен жасөспірімдердің психикалық бұзылуының объективті және субъективті белгілері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулардың этиология, патогенез және синдромокинез мәселелері. Преморбид. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулардың клиникалық-әлеуметтік болжамды ( патогенетикалық, патоплатистикалық және т.б) факторлары. Психикалық бұзылулар жүйесінің негізгі эволоюциялық кезеңдері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулардың қолданыстағы жіктемесі.
МБП 02
Стационардағы балалар психиатриясы
ҚР балалар мен жасөспірімдерге стационарлық көмекті ұйымдастыру құрылымы. Есеп беру-есепке алу құжаттамасы. Стационарлық науқасқа медициналық картаны жүргізу тәртібі мен құрылымы. Стационарлық психиатриялық көмектің қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді мақсаттары. Психиатриялық куәландыру тәртібі, кәмелетке толмағанды стационарға жатқызуға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Келісімсіз госпитализациялау. Дәрігер мен Медицина қызметкерлерінің құқығы мен міндеттері. Пациенттің құқығы мен міндеті. Пациенттерге физикалық қысым шараларын қолдану құқықтары регламентациясы. Психиатриялық диагнозы әдіснамасы. Балалар мен жасөспірімдер жасындағы жалпы психофармокология (жіктеме, фармакокинетика, фармакодинамика, психотроптық препараттардың өзара әрекеті). Тұрақталу және қолдау терапиясы.Ремиссия түсінігі. Медикаментозды емес терапия мәселелері. Диагностика және емдеу хаттамалары. Эндогенді психикалық бұзылулар, экзогенді-органикалық психикалық бұзылулар, психогенді (невротикалық) бұзылулар, әртүрлі аурулар кезіндегі деменция, симптоматикалық психоздар, ақыл-ой кемістігі, тұлғалық бұзылулар, тағам мінез-құлық бұзылулары, психосексуалдық бұзылулар, психикалық даму бұзылулары мен мінез-құлық бұзылулары, патогенездің жас шамсы ерекшеліктері, клиника жас шамасы ерекшеліктері, диагностиканың алгоритмі мен нысанасы ( дифф...диагнозы мәселесін қосқанда), диагностикалық іс-шаралардың міндеті көлемі, медикаментозды емдеу шеңберінде тағайындамалар мен өзгерістер дәлелдемесі. Балалық-жасөспірім шағы психиатриясында госпиталдық кезеңде ургентті жағдайының диагностикасы, реанимациялық іс-шаралары. Кәмелетке толмағанның стационарлық сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік, медициналық-әлеуметтік сараптаманың ұйымдастырушылық және құқықтық мәселелері. Кәмелетке толмағандарды сот-психиатриялық сараптама мен күштеп емдеудің қылмыстық-құқықтық және қылмыстық іс жүргізу аспектілері. Кәмелетке толмағандардың сот-психиатриялық сараптамасын ұйымдастыру. Жауаптылыққа қаблеттітік-қаблетсіздік туралы түсінік. Азаматтық процесстегі сараптама: іс-әрекетке қабілеттілік, іс-әрекетке қабілетсіздік, қамқоршылық.
МБП 03
Амбулаториялық-емханалық балалар психиатриясы
ҚР амбулаториялық-емханалық балалар-жасөспірімдер психиатриясы қызметінің құрылымы және ұйымдастырылуы. Есеп беру-есепке алу құжаттамасы. Емхана деңгейінде психиатриялық қызметті ұйымдастыру. Амбулаторлық науқастың медициналық картасын жүргізудің тәртібі мен құрылымы. Консультациялық есеп және динамикалық бақылау (тәртібі, мақсаты, тобы). Амбулаторлық психиатриялық көмектің ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді мақсаттары. Науқасты госпитальға дейінгі және госпитальдан кейінгі кезеңдеріндегі дигностикасы мен енгізу алгортимі. Диагностика мен емдеу хаттамасы. Балалр мен жасөспірімдердің госпитальға дейінгі және госпитальдан кейінгі кезеңдерінің психофармокотерапиясы. Мамандандырылған мекемелерге психологиялық-медициналық консультатцияларға, оңалту орталықтарына жіберу тәртібі. Науқастың отбасымен жұмысты ұйымдастыру және мақсаттары. Кәмелетке толмағандардың амбулаторлық сот-психиатриялық, әскери-дәрігерлік, медициналық әлеуметтік- сараптамаларын ұйымдастыру және құқықтық мәселелері.
МБП 04
Наркология
ҚР балалар-жасөспірімдер наркологиялық қызметін ұйымдастыру. Алкоголь мен психобелсендіі заттарды қолдануға байланысты психикалық бұзылулар-наркологиялық стационар мен наркологиялық диспансер жағдайында этиология, жас шамасы кезеңдеріндегі клиникалық ерекшелік, ағымы, мақсаты және жүргізу тәртібі. Балалар мен жасөспірімдеріндегі алкоголды және наркологиялық уланудың клиникалық варианты. Балалар мен жасөспірімдер наркологиясындағы ургенттік жағдайы- клиника, диагностика, емдеу. Кәмелетке толмағандарға медициналық, әлеуметтік, құқықтық көмекті ұйымдастыру қағидалары оның ішінде бостандық еркінен айырылған, есірткіқұмарлықтың, инъекциялы есірткіні қолданатындардың (ИЕҚ) АИТВ инфекциялық аурулары. Кәмелетке толмағандарды госпитализациялауға және күштеп емдеуге арналған көрсетілімдер. Диспансеризациялау. Профилактика. Наркологиялық бұзылыстармен зардап шегетін кәмелетке толмағандардың медициналық-әлеуметтік, әскери-дәрігерлік, сот-психиатриялық сараптмалары мәселелері.
МБП 05
Дәлелді медицина мәселелері
Дәлелді медицинаны енгізу. Араласу түрлері. Зерттеу түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизированды бақылау зерттеулері (РБЗ). "Золотой стандарт". Дәлелдеме деңгейі бойынша иерархия ғылыми деректері. Клиникалық проблемаларды тұжырымдау. Деректер қорында медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) интернеттеріндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-талдау. ДМ негізінде медициналық ақпараттарға критикалық баға беру. Әртүрлі зерттеулер түрлері үшін дәлелді кестелер. Дәлелді кестелер бойынша мақалаларды қарау.
МБП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Инфекциялық бақылау. Адам иммунитет тапшылығы вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
Денсаулық сақтау объектілерінде инфекциялық аурулардың шығуы және таратылуын болдырмауға бағытталған профилактикалық және эпидемиологияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру жүйесінің негізгі қағидалары. КИК ұйымдастыру. ВБИ эпидемиологиялық талдау. ВБИ қоздырушы. Антибиотикорезистенті. Инфекциялық ауруларды бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Залаласыздандыру және оның ВБИ профилактикасы үшін түрлері мен міндеттері. АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 08
Психопрофилактика және и психооңалту мәселелері
Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылыстарды қалыптастыруға кедергі болуға мүмкіндік беретін факторлар. Комплаенс- түсінігі, белсендіі басқаруды қалыптастыру тәсілдері. Балалар мен жасөспірімдердегі суицидалды мінез-құлықты ерте айқындау мен профилактикасы мәселелері. Кәмелетке толмаған пациенттермен олардың отбасы мүшелері үшін психологиялық білім беру тренингілер ұйымдастыру және жүргізу мақсаттары. Психикалық науқастың стигма және дестигматизация әдістері. Психикалық бұзылыстармен зардап шегетін балалар мен жасөспірімдерді оқыту мәселелері. Дәрігер мен қоғамдық бірлестіктің өзара іс-қимылы.
ТК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого:
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Общая психопатология, синдромология и вопросы систематики психических расстройств детско-подросткового возраста
Общая психопатология как отдельная наука и базис клинической психиатрии. Введение в клиническую психиатрию и основные этапы истории ее развития. Возрастной фактор в психиатрии (Г.Е.Сухарева). Общие закономерности течения психических расстройств и его особенности на разных возрастных этапах. Концепция Х.Джексона. Психопатологические регистры (Э.Крепелин, А.Эй, А.В.Снежневский). Семиотика и синдромология психических расстройств и их особенности на разных возрастных этапах. Простые и сложные, позитивные и негативные синдромы. Понятия прогредиентности, эквифинальности, патоморфоза, процесса и состояния, патологической почвы, фазы. приступа, экзацербации. Клинико-психопатологический метод. Объективные и субъективные признаки психических нарушений у детей и подростков. Вопросы этиологии, патогенеза и синдромокинеза психических расстройств в детском и подростковом возрасте. Преморбид. Факторы (патогенетические, патоплатистические и проч.) клинико-социального прогноза психических расстройств детско-подросткового возраста. Основные этапы эволюции систематики психических расстройств. Действующая классификация психических расстройств детско-подросткового возраста.
ПДО 02
Детская психиатрия в стационаре
Организация и структура стационарной психиатрической помощи детско-подростковому населению в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Структура и порядок ведения медицинской карты стационарного больного. Краткосрочные и долгосрочные цели стационарной психиатрической помощи. Порядок психиатрического освидетельствования, показания и противопоказания к госпитализации несовершеннолетнего в стационар. Госпитализация без согласия. Права и обязанности врача и медперсонала. Права и обязанности пациента. Правовая регламентация применения мер физического стеснения пациентов. Методология психиатрического диагноза. Общая психофармакология детско-подросткового возраста (классификация, фармакокинетика, фармакодинамика, взаимодействие психотропных препаратов). Понятие купирующей, стабилизирующей и поддерживающей терапии, понятие ремиссии. Вопросы немедикаментозной терапии. Протокола диагностики и лечения. Эндогенные психические расстройства, экзогенно-органические психические расстройства, психогенные (и невротические) расстройства, деменция при различных заболеваниях, симптоматические психозы, умственная отсталость, расстройства личности, расстройства пищевого поведения, психосексуальные расстройства, расстройства психического развития и расстройства поведения – возрастные особенности патогенеза, возрастные особенности клиники, алгоритмы и мишени диагностики (включая вопросы дифф..диагноза), обязательный объем диагностических мероприятий, аргументация назначений и изменений в рамках медикаментозного лечения. Ургентные состояния в психиатрии детско-подросткового возраста на госпитальном этапе, диагностика, реанимационные мероприятия. Организационные и правовые вопросы стационарных судебно-психиатрической, военно-врачебной, медико-социальной экспертизы несовершеннолетних. Уголовно-правовые и уголовно-процессуальные аспекты судебно-психиатрической экспертизы и принудительного лечения несовершеннолетних. Организация судебно-психиатрической экспертизы несовершеннолетних. Понятия о вменяемости – невменяемости. Экспертиза несовершеннолетних в гражданском процессе: дееспособность, недееспособность, опека.
ПДО 03
Детская психиатрия амбулаторно-поликлиническая
Организация и структура детско-подростковой амбулаторно-поликлинической психиатрической службы в Республике Казахстан. Учетно-отчетная документация. Организация психиатрической службы в условиях поликлиники. Структура и порядок ведения медицинской карты амбулаторного больного. Консультативный учет и динамическое наблюдение (порядок, цели, группы). Краткосрочные и долгосрочные цели амбулаторной психиатрической помощи. Алгоритмы диагностики и ведения больного на до- и постгоспитальном этапе. Протокола диагностики и лечения. Психофармакотерапия детей и подростков на до- и постгоспитальном этапе. Порядок направления в психолого-медицинскую консультацию, в специализированные учреждения, реабилитационные центры. Организация и цели работы с семьями больного. Организационные и правовые вопросы амбулаторных судебно-психиатрической, военно-врачебной, медико-социальной экспертизы несовершеннолетних.
ПДО 04
Наркология
Организация детско-подростковой наркологической службы в Республике Казахстан. Психические расстройства, связанные с употреблением алкоголя и психоактивных веществ – этиология, особенности клиники на возрастных этапах, течение, цели и порядок ведения в условиях наркологического стационара и наркодиспансера. Клинические варианты алкогольного и наркотического отравления у детей и подростков. Металкогольные психозы у детей и подростков. Ургентные состояния в детско-подростковой наркологии – клиника, диагностика, лечение. Принципы организации медицинской, социальной, правовой помощи несовершеннолетним, в том числе в местах лишения свободы, наркопотребителям, ВИЧ-инфицированным потребителям инъекционных наркотиков. Показания к госпитализации и принудительному лечению несовершеннолетних. Диспансеризация. Профилактика. Вопросы медико-социальной, военно-врачебной, судебно-психиатрической экспертизы несовершеннолетних, страдающих наркологическими расстройствами.
ПДО 05
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Инфекционный контроль. ВИЧ-инфекция
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ. Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 08
Вопросы психопрофилактики и психореабилитации
Факторы, способствующие и препятствующие формированию психических расстройств у детей и подростков. Комплаенс – понятие, способы формирования и активного управления. Вопросы профилактики и раннего выявления суицидального поведения у детей и подростков. Психообразовательные тренинги для несовершеннолетних пациентов и членов их семей – цели, организация и проведение. Стигма и методы дестигматизации психических больных. Вопросы обучения детей и подростков, страдающих психическими расстройствами. Взаимодействие врача и общественных объединений.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша біліктілікті арттыру (4 апта ) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән циклы
Пән атауымен негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Балалық және жасөспірім шақтағы психиатрияның өзекті мәселелері
Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылыстардың профилактикасы, жіктемелері, сараланбалы диагностикасы мен терапиясының өзекті мәселлелері. Балалар мен жасөспірімдердегі психикалық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасы қолданыстағы хаттамалар. Кәмелетке толмағандардың психопрофилактикасы, психооңалтусы және сараптамалары мәселелері (медициналық-әлеуметтік,, сот-психиатриялық, әскери дәрігерлік).
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
Балалық пен жөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасына қазіргі тәсілдер
Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстардың терапиясы және оңалту, сараланбалы диагностикасы, жіктемелері, клиникалық симтоматикасы, профилактикасы, патогенезі, этиологиясы туралы қазіргі түсініктер. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасы қолданыстағы хаттамалар. Балалармен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын сақтау саласындағы күші бар нормативтік құқықтық актілер.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы психиатрии детского и подросткового возраста
Актуальные вопросы профилактики, классификации, дифференциальной диагностики и терапии психических расстройств у детей и подростков. Действующие протокола диагностики и терапии психических расстройств у детей и подростков. Вопросы психопрофилактики, психореабилитации и экспертизы несовершеннолетних (медико-социальной, судебно-психиатрической, военно-врачебной).
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для высшей и первой категории)
Наименования дисциплин, основные разделы
Современные подходы к диагностике и лечению психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста
Современные представления об этиологии, патогенезе, профилактике, клинической симптоматике, классификации, дифференциальной диагностике, терапии и реабилитации психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста. Действующие протокола диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста. Действующие нормативные правовые акты в области охраны психического здоровья детей и подростков
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

8. "Балалар психиатриясы" (наркология, психотерапия, медициналық психология, суицидология,сот-психиатриялық сараптама, сот-наркологиялық сараптама) мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклы білім бағдарламасының мазмұны (екіншілік санат үшін)
Пән атауы мен негізгі бөлімдері
Балалық пен жөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасының алгортимі
Клиникалық -психопатологиялық диагностика әдістері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылыстардың оң және кері диагностикасы. Анамнестикалық мәліметтеді талдау және жинау қағидалары. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылыстар синдромологиясы мен нозологиясы. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық бұзылулар терапиясының клиникалық-фармокологиялық аспектілері. Балалық және жасөспірім шақтағы психикалық және наркологиялық бұзылыстар терапиясы мен диагностикасы қолданыстағы жіктеме мен хаттамалар. Балалармен жасөспірімдердің психикалық денсаулығын сақтау саласындағы күші бар нормативтік құқықтық актілер.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Детская психиатрия (наркология детская, психотерапия детская, медицинская психология детская, суицидология, судебно-наркологическая экспертиза, судебно-психиатрическая экспертиза)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Алгоритмы диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детского и подросткового возраста
Клинико-психопатологический метод диагностики. Позитивная и негативная диагностика психических расстройств детского и подросткового возраста. Принципы сбора и анализа анамнестических сведений. Синдромология и нозология психических расстройств в детско-подростковом возрасте. Клинико-фармакологические аспекты терапии психических расстройств детско-подросткового возраста. Действующие классификация и протокола диагностики и терапии психических и наркологических расстройств детско-подросткового возраста. Действующие нормативные правовые акты в области охраны психического здоровья детей и подростков
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 25
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан

2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
25-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
51-қосымша
"Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика, ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны
1. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлауға арналған үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтікдағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
1026/19
МБП
Міндетті компонент
486/9
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы стационарлық жәрдем. Акушерлік-гинекологиялық жәрдемді қайта ұйымдастыру. Әртүрлі деңгейдегі стационарлардың қызметі
108
Сынақ
МБП 02
Акушерия және гинекологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек
108
Сынақ
МБП 03
Балалар жасындағы гинекология
108
Сынақ
МБП 04
Акушерия және гинекологиядағы функционалды зерттеу әдістері
54
Сынақ
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
54
Сынақ
МБП 06
Акушерлік-гинекологиялық практикадағы маман бейіні бойынша Дәлелді медицинаның мәселелері
18
Сынақ
МБП 07
Акушерия және гинекологиядағы оңалту мәселелері
9
Сынақ
МБП 08
Гинекологиялық ауруларға Психикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері
9
Сынақ
МБП 09
АИТВ-инфекциясы
9
Сынақ
МБП 10
Инфекциялық бақылау
9
ТБК
Таңдау бойынша компонент
540/10
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау*
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
1080/20
2. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклдерінің үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау түрі
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру және апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 51
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы поспециальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
1026/19
ПДО
Обязательный компонент
486/9
ПДО 01
Стационарная помощь в акушерстве и гинекологии. Регионализация акушерско-гинекологической помощи. Функции стационаров разного уровня
108
Зачет
ПДО 02
Амбулаторно-поликлиническая помощь в акушерстве и гинекологии
108
Зачет
ПДО 03
Гинекология детского возраста
108
Зачет
ПДО 04
Функциональные методы исследования в акушерстве и гинекологии
54
Зачет
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
54
Зачет
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины в акушерско-гинекологической практике профилю специалиста
18
Зачет
ПДО 07
Вопросы реабилитации в акушерстве и гинекологии
9
Зачет
ПДО 08
Вопросы паллиативной помощи у гинекологических больных
9
Зачет
ПДО 09
ВИЧ-инфекция
9
Зачет
ПДО 10
Инфекционный контроль
9
ПДВ
Компонент по выбору
540/10
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого:
1080/20
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма конт роля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау
түрі
Акушерия және гинекологиядағы, сонымен бірге балалар гинекологиясындағы инновациялық технологиялар
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау
түрі
Бастапқы медициналық-санитриялық көмек жүйесінде акушерлік патологияның және гинекологиялық аурулардың профилактикасы, диагностикалау және емдеу, соның ішінде балалар жасындағы
90*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау (ҚБ)
6
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы амбулаториялық-емханалық көмек
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек (бұдан әрі - БМСК) деңгейде акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру. Жүкті әйелдерді диспансерлеу принциптері. Скринингті бағдарламалар: УДЗ скринингі, биохимиялық генетикалық скрининг, АИТВ-ның, мерез, перинатальді инфекциялардың скринингі. Акушерлік және перинатальді патология бойынша қауіп топтарын анықтау. Мәселені анықтауда басқа мамандықтағы мамандардың ролі. Жүктілікті көтеруге абсолютті және салыстырмалы қарсы көрсетілімдер. Жүктіліктің әртүрлі уақытында медициналық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу. Физиологиялық ағымдағы жүкті әйелдерді күтудің ұлттық хаттамалары: дәрігерге қаралу саны, әр келгенінде шаралар жүргізу. Гравидограмма.Нәресте жағдайын бағалау - қимылын санау, жүрек соғысының жиілігі, кардиотокография (бұдан әрі - КТГ). Босануга дайындау мектептері, сонымен қатар серіктеспен босануға, емшекпен емізуге. Босанғаннан кейінгі патронаж, контрацепция. Акушерлік және экстрагенитальді патология кезіндегі жүктілікті жүргізудің ұлттық хаттамалары: резус-теріс факторлы жүктілер - изо иммунизацияның антенатальды профилактикасыы, госпитализацияға көрсетілімдер; артериальды гипертензия, гипертензия себептерін анықтау, жүргізу принциптері; симптомсыз бактериурия, диангозды нақтылау, жүргізуі. Жүктілік кезіндегі қауіпті белгілер: бас ауыру, көру бұзылыстары (көру қабілетінің өзгеруі), эпигастральді аймақтағы ауыру сезімі, жатырдың локальды ауыруы, ұрық қимылының болмауы, жүктіліктің әр кезеңіндегі жыныс жолдарынан қанды бөліністер, жүргізу алгоритмі. Қағанақ суының кетуі. Гинекологиялық науқастарды жүргізу: анамнез ерекшеліктері, объективті қарап тексеру, гинекологиялық қарап тексеру. Қосымша зерттеу әдістері: кольпоскопия, ультрадыбыстық зерттеу (бұдан әрі - УДЗ), копьютерлік томография (бұдан әрі - КТ), магниттік МРТ; зертханалық әдістер: күнделікті жағындылар, онкоцитология, иммуноферментті анализ, полимеразды тізбекті реакция. Сүт безінің қатерлі ісігіне скрининг. Серіктестерін тексеру. Әйелдер кеңесінің негізгі сапалы көрсетілімдері.
МБП 02
Акушерия және гинекологиядағы стационарлық көмек. Акушерлік-гинекологиялық көмекті қайта ұйымдастыру

54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы акушерства и гинекологии
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Инновационные технологии в акушерстве и гинекологии, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Профилактика, диагностика и лечение акушерской патологии и гинекологических заболеваний в системе первичная медико-санитарная помощь, в том числе детского возраста
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
6
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Амбулаторно-поликлиническая помощь в акушерстве и гинекологии
Организация акушерско-гинекологической помощи на этапе первичной медико-сантитарной помощи (далее – ПСМП). Принципы диспансеризации беременных женщин. Скрининговые программы: УЗИ скрининг, биохимический генетический скрининг, скрининг на ВИЧ, сифилис, перинатальные инфекции. Выявление групп риска по акушерской и перинатальной патологии. Роль специалистов других специальностей в выявлении проблем. Абсолютные и относительные противопоказания к вынашиванию беременности. Прерывание беременности по медицинским показаниям в разные сроки беременности. Национальные протокола по ведению женщин с физиологически протекающей беременностью: кратность посещения, мероприятия при каждом посещении. Гравидограмма. Оценка состояния плода – подсчет шевелений, частота сердечных сокращений плода, кардиотокография (далее – КТГ). Школы подготовки к родам, в том числе партнерским родам, грудному вскармливанию. Послеродовый патронаж, контрацепция. Национальные протокола по ведению беременности при акушерской и экстрагенитальной патологии: беременные с резус отрицательным фактором крови –антенатальная профилактика изо иммунизации, показания к госпитализации; Артериальная гипертензия, выявление причин гипертензии, принципы ведения; Бессимптомная бактериоурия, уточнение диагноза, ведение. Тревожные симптомы при беременности: головная боль, нарушения (изменения зрения), боли в эпигастральной области, локальная болезненность матки, отсутствие шевеления плода, кровянистые выделения из половых путей в разные сроки беременности алгоритмы ведения. Отхождение вод. Ведение гинекологических больных: особенности анамнеза, объективный осмотр, гинекологический осмотр. Дополнительные методы исследования: кольпоскопия, ультразвуковое исследование (далее – УЗИ), компьютерная томография (далее – КТ), магнитно-резонансная томография (далее – МРТ); лабораторные методы: рутинные мазки, онкоцитология (понятие о CIN (син)), иммуноферментные анализы, полимеразная цепная реакция. Скрининг на рак молочной железы. Обследование партнеров. Основные качественные показатели женской консультации.
ПДО 02
Стационарная помощь в акушерстве и гинекологии. Регионализация акушерско-гинекологической помощи

Акушерлік көмекті қайта ұйымдастыру туралы түсінік. Стационарлық көмекті көрсету деңгейі. 1-ші, 2-ші және 3-ші деңгейдегі көмек көлемі. Перинатальді орталықтардың міндеттері. Физиологиялық босануды жүргізу, серіктеспен босану, ана қауіпсіздігінің принциптері. Партограмма. Ерте емшекпен емізу және стационардан ерте шығару. Перзентханада жаңа туылған нәрестелерге екпе егу. АИТВ/ЖИТС-ке шалдыққан жүктілерді, босанатын және босанған әйелдерді жүргізу. Қызметкерлер мен нәрестені қорғау. Акушерлік қан кету. Анықтамасы. Классификациясы. Жүктілік кезіндегі қан кету. Жүргізу тактикасы. Босанудан кейінгі қан кету. Босанғаннан кейін қан кеткен науқастарды жүргізу хаттамасы, 4 "Т" принципі. Преэклампсия/эклампсия. Жүргізу хаттамасы. Магнезиальды терапия. Дифференциальды диагностика. Мерзімінен ерте босандыру көрсетілімдері. Босанғаннан кейінгі бақылау. Ұрықтың құрсақ ішілік кідіру синдромы. Диагностикасы. Тактикасы. Мезгілінен ерте босану. Дистресс синдромын профилактикасы. Жүргізу хаттамасы. Токолитиктер. Мерзіміне жетпеген және аз салмақпен туылған нәрестелер. Шала және терең шала туылған нәрестелерді күтуді ұйымдастыру. Қағанақ суының мерзімінен ерте кетуі. Қағанақ суының мерзімінен ерте кетуі кезіндегі жүргізу хаттамасы. Созылған және мезгілінен асқан жүктілік. Ағзаның босануға дайындығы. Босануды шақыру/босануды ынталандыру принциптері. Нәрестенің мезгілінен асып туылғандығының белгілері. Нәрестенің жамбаспен келуі. Өздігінен босану мүмкіндігі. Нәрестенің жамбаспен келуі кезінде босануды жүргізу. Резус сәйкессіз жүктілік. Диагностикасы. Тактикасы. Нәрестенің гемолитикалық ауруы. Профилактикасыы. Емі. Жүктілікті көтере алмаушылық. Себептері. Диагностикасы. Коррекциясы. Ұрық гипоксиясы. Мүмкін себебтері, тактикасы. Нәресте реанимациясы. Кесар тілігінен немесе миомэктомия операциясынан кейінгі жатыр тыртығы. Тыртықтың дәрменсіздік белгілері. Оперативті акушерия. Босандыру операциялары: ұрықтың вакуум-экстракциясы, акушерлік қысқыш, кесар тілігі - көрсетілімдері, шарттары, қарсы көрсетілімдері, операция техникасы. Басқа да босандыру операциялары. Хирургиялық консервативті гемостаз (ағзаны сақтау операциялары). Гистерэктомия. Гемотрансфузия ережелері. Гинекологиялық стационарлардың жұмыс ерекшеліктері: шұғыл және жоспарлы көмек. Жатырдан аномальды қан кету, әртүрлі жастағы топтарды жүргізу тактикасы. Гинекологиядағы жедел іш. Себебтері. Тактикасы. Жүктіліктің ерте мерзіміндегі патологиялар. Тактикасы. Аналық без ісіктері - онкобақылау. Гинекологиялық стационарлардың негізгі көрсетілімдері. Гинекологиялық ауруларды сауықтыру
МБП 03
Балалар және жасөспірімдер гинекологиясы
ҚР балаларға және жасөспірімдерге гинекологиялық көмек көрсету. Қыз балалардың және қыздардың репродуктивті жүйесінің анатома-физиологиялық ерекшеліктері. Жас кезеңдері. Қалыпты жағдайда және патология кезінде репродуктивті жүйенің эмбриологиялық даму ерекшеліктері. Жатыр және қынаптың даму ақаулары. Кішкентай қыздардың жыныстық даму бұзылыстары: мерзімінен бұрын жыныстық жетілу, жыныстық жетілудің кідіруі. Аномальді жатырдан қан кету. Альгодисменорея. Балалар мен жасөспірімдердегі жамбас ауыруы. Сыртқы және ішкі жыныс мүшелерінің қабыну аурулары. Балалық және жасөспірім кезеңіндегі гиперандрогения. Жасөспірім кезіндегі жүктілік. Жасөспірім конртацепциясы. Балалық және жасөспірім жастағы негізгі зертханалық және функциональды зерттеу әдістерінің мәні.
МБП 04
Акушерия және гинекологиядағы функционалды зерттеу әдістері

Понятие о регионализации акушерской помощи. Уровни оказания стационарной помощи. Объем помощи на 1-ом, 2-ом и 3-ем уровне. Задачи перинатальных центров. Ведение физиологических родов, партнерские роды, принципы безопасного материнства. Партограмма. Раннее прикладывание к груди и ранняя выписка из стационара. Вакцинация новорожденных в роддоме. Ведение беременных, рожениц и родильниц с вирусом иммунодефицита/ синдромом приобрененного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД). Защита персонала и новорожденного. Акушерские кровотечения. Определения. Классификация. Кровотечения во время беременности. Тактика ведения. Послеродовые кровотечения. Протокол ведения пациенток с послеродовым кровотечением, принцип 4 "Т". Преэклампсия/эклампсия. Протокол ведения. Магнезиальная терапия. Дифференциальный диагноз. Показания к досрочномуродоразрешению. Наблюдение после родов. Синдром задержки внутриутробного плода. Диагностика. Тактика. Преждевременные роды. Профилактика дистресс синдрома. Протокол ведения. Токолитики. Недоношенные и маловесные новорожденные. Организация выхаживания недоношенных и глубоко недоношенных новорожденных. Преждевременное излитие вод. Протокол ведения при преждевременном излитии вод. Пролонгированная и переношенная беременность. Готовность организма к родам. Принципы родовозбуждения (родостимуляции). Признаки переношенности плода. Тазовое предлежание плода. Возможности самостоятельных родов. Ведение родов в тазовом предлежании. Резус конфликтная беременность. Диагностика. Тактика. Гемолитическая болезнь новорожденного. Профилактика. Лечение. Невынашиевание беременности. Причины. Диагностика. Коррекция. Гипоксия плода. Возможные причины, тактика. Реанимация новорожденных. Рубец на матке после перенесенной операции кесарево сечение или миомэктоми. Признаки несостоятельности рубца. Оперативное акушерство. Родоразрешающие операции: вакуум-экстрация плода, акушерские щипцы, кесарево сечение – показания, условия, противопоказания, техника операции. Другие родоразрешающие операции. Хирургический консервативный гемостаз (органосохраняющие операции). Гистерэктомия. Правила гемотрансфузии. Особенности работы гинекологических стационаров: экстренная и плановая помощь. Аномальные маточные кровотечения, тактика ведения в различных возрастных группах. Острый живот в гинекологии. Причины. Тактика. Патология ранних сроков беременности. Тактика. Опухоли яичников – онконастороженность. Основные показатели гинекологических стационаров. Реабилитация гинекологических больных.
ПДО 03
Гинекология детского и подросткового возраста
Оказание гинекологической помощи детям и подросткам в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности репродуктивной системы девочек и девушек. Возрастные периоды. Особенности эмбриологического развития репродуктивной системы в норме и при патологии. Аномалии развития матки и влагалища. Нарушения полового развития девочек: преждевременное половое развитие, задержки полового развития. Аномальные маточные кровотечения. Альгодисменорея. Тазовая боль у детей и подростков. Воспалительные заболевания наружных и внутренних половых органов. Гиперандрогения в детском и подростковом возрасте. Подростковая беременность. Контрацепция у подростков. Значение основных лабораторных и функциональных методов исследования в детском и подростковом возрасте.
ПДО 04
Функциональные методы исследования в акушерстве и гинекологии

Жүктілік кезінде және жүктіліктен тыс ультрадыбысты зерттеу (3 реттік скрининг, генетикалық патологияның УД маркерлерін анықтау, 3D, 4D Real time (реал тайм)). Доплерометрияның, кардиотокографияның (Фишер, Кребс шкаласы, фетальды мониторлар), сыртқы гистерографияның болжамдық және диагнастикалық мәнін бағалау.
МБП 05
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 06
Акушерия және гинекологиядағы Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеу түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақыланатын зерттеу (РБЗ). "Алтын стандарт ". Дәлел дәрежесі бойынша ғылыми деректер иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Деректер қорынан медициналық ақпаратты іздеу стратегиясы. Ғаламтордағы Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) медициналық деректер қоры. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпаратты критикалық бағалау. Әр түрлі типті зерттеулер үшін дәлелдеу кестелері. Дәлелдеу кестелері арқылы мақалаларды талдау.
МБП 07
Акушерия және гинекологиядағы оңалту мәселелері
Гинекологиялық ауруларды оңалту мәселелері. Массивті гемотрансфузиядан және мүшені алып тастау операциясынан кейінгі сауықтыру. Түсіктен кейінгі сауықтыру. Ұрық жоғалту синдромы. Босанудан кейінгі күйзеліс. Оңалту қағидаттары, медициналық және әлеуметтік сауықтыру. Санаторлы-курортты ем. Дәрігерлік-еңбектік сараптау. Ерте ана болу.
МБП 08
Гинекологиялық ауруларға Психикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері
Акушерлік-гинекологиялық практикадағыПсихикалық-эмоциялық көмек көрсету мәселелері: репродуктивті мүшелердің соңғы сатыдағы қатерлі ісіктері; ЖИТС. Күтім көрсету, тамақтандыру, медициналық және әлеуметтік көмек беру ұйымының сұрақтары. Науқасты ауырсыздандыру принциптері. Хоспис жұмысын ұйымдастыру.
МБП 09
АИТВ-инфекциясы
АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, салдарлы аурулар. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 10
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтау нысандарындағы инфекциялық аурулардың пайда болуының және тарауының профилактикасына бағытталған ұйымдастырушылық, профилактикалық және эпидемияға қарсы шаралар жүйесінің негізгі қағидаттары. ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық талдау. АІИ қоздырғыштар, антибиотикке резистенттілік. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету. Зарарсыздандыру, оның түрлері және АІИ профилактикасыміндеттері.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

Ультразвуковое исследование вне беременности и во время беременности (3х кратный скрининг, определение УЗ маркеров генетической патологии, 3D, 4D Realtime (Реалтайм)). Оценка прогностической и диагностической значимости доплерометрии, кардиотокографии (шкалы Фишера, Кребса, фетальные мониторы), наружной гистерографии.
ПДО 05
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 06
Вопросы доказательной медицины в акушерстве и гинекологии
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование (далее – РКИ). "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 07
Вопросы реабилитации в акушерстве и гинекологии
Вопросы реабилитации гинекологических больных. Реабилитация после массивных гемотрансфузий и органоуносящих операций. Реабилитация после аборта. Синдром потери плода. Послеродовая депрессия. Принципы реабилитации, реабилитация медицинская и социальная. Санаторно-курортное лечение. Врачебно-трудовая экспертиза. Раннее материнство.
ПДО 08
Вопросы паллиативной помощи у гинекологических больных
Вопросы паллиативной помощи в акушерско-гинекологической практике: поздние стадии рака репродуктивных органов; СПИД. Вопросы организации ухода, питания, медицинской и социальной помощи. Принципы обезболивания пациенток. Организация работы хосписа.
ПДО 09
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 10
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

6. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру білім беру бағдарламасының мазмұны.
Пән коды
Пән атауы, негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Акушерия және гинекологиядағы өзекті мәселелер
Жүкті әйелдерді дәлелге негізделген жолмен емдеу. Жүктілерге медициналық көмек көрсетудің кезеңділігі. Гинекологиялық аурулармен ауыратын науқастарға, әйелдерге, жасөспірім қыздарға көмек көрсету. Акушерия және перинатологиядағы тиімдіі технологиялар. Ана қауіпсіздігі. Нәресте дүниеге келген сәттен бастап дәлелге негізделген күтімі. Босанғаннан кейінгі кезеңді жүргізудің заманауи жолы. Контрацеция. Репродуктивті медицина. Операция жолымен емдеудің инновациялық әдістері.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті компетенттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері.Медициналық этика және деонтология сұрақтары.Негізгі дағдылар,науқас-орталықтандырылған кеңесінің стратегиялары мен және техникалары ұштасуды орнату,басқарма интервьюсі,белсендіі тыңдау,эмпатия көрінісі, белсендіі анықтау және науқастың қосу тұрғысынан,түсіндірме,ақпараттандыру және бірлескен шешім қабылдау құру жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс).Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы.Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық,коммуникация,өзара қолдау,мониторинг жағдайлары.Медициналық командағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимылы тиімдіілігі.
ТБК
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Акушерия және гинекологиядағы инновациялық технологиялар, оның ішінде балалар жасындағы
Акушерия және перинотологиядағы тиімдіі технологиялар. Ана қауіпсіздігі. Нәресте дүниеге келген сәттен бастап дәлелге негізделген күтімі. Босанудан кейінгі кезеңді жүргізудің заманауи жолы. Репродуктивті медицина. Оперативті жолмен емдеудің инновациялық әдістері. ҚР балаларға және жасөспірімдерге гинекологиялық көмек көрсету. Қыз балалардың және қыздардың репродуктивті жүйесінің анатома-физиологиялық ерекшеліктері. Жас кезеңдері. Қалыпты жағдайда және патология кезінде репродуктивті жүйенің эмбриологиялық даму ерекшеліктері. Жатыр және қынаптың даму ақаулары. Кішкентай қыздардың жыныстық даму бұзылыстары: мерзімінен бұрын жыныстық жетілу, жыныстық жетілудің кідіруі. Аномальді жатырдан қан кету. Альгодисменорея. Балалар мен жасөспірімдердегі жамбас ауыруы. Сыртқы және ішкі жыныс мүшелерінің қабыну аурулары. Балалық және жасөспірім кезеңіндегі гиперандрогения. Жасөспірім конртацепциясы. Балалық және жасөспірім жастағы негізгі зертханалық және функционалды зерттеу әдістерінің мәні.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті компетенттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері.Медициналық этика және деонтология сұрақтары.Негізгі дағдылар,науқас-орталықтандырылған кеңесінің стратегиялары мен және техникалары ұштасуды орнату,басқарма интервьюсі,белсендіі тыңдау,эмпатия көрінісі, белсендіі анықтау және науқастың қосу тұрғысынан,түсіндірме,ақпараттандыру және бірлескен шешім қабылдау құру жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс).Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы.Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық,коммуникация,өзара қолдау,мониторинг жағдайлары. Медициналық командадағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимыл тиімділігі.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы акушерства и гинекологии
Ведение беременных женщин, основанное на доказательствах. Этапность оказания медицинской помощи беременным. Оказание помощи гинекологическим больным, женщинам и девочкам – подросткам. Эффективные технологии в акушерстве и перинатологии. Безопасное материнство. Уход за новорожденным с первой минуты жизни, основанный на доказательствах. Современные подходы к ведению послеродового периода. Контрацепция. Репродуктивная медицина. Инновационные методы оперативного лечения.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для высшей и первой категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Инновационные технологии в акушерстве и гинекологии, в том числе детского возраста
Эффективные технологии в акушерстве и перинатологии. Безопасное материнство. Уход за новорожденным с первой минуты жизни, основанный на доказательствах. Современные подходы к ведению послеродового периода. Репродуктивная медицина. Инновационные методы оперативного лечения. Оказание гинекологической помощи детям и подросткам в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности репродуктивной системы девочек и девушек. Возрастные периоды. Особенности эмбриологического развития репродуктивной системы в норме и при патологии. Аномалии развития матки и влагалища. Нарушения полового развития девочек: преждевременное половое развитие, задержки полового развития. Аномальные маточные кровотечения. Альгодисменорея. Тазовая боль у детей и подростков. Воспалительные заболевания наружных и внутренних половых органов. Гиперандрогения в детском и подростковом возрасте. Контрацепция у подростков. Значение основных лабораторных и функциональных методов исследования в детском и подростковом возрасте.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

8. "Акушерия және гинекология (негізгі мамандық бейіні бойынша балалар гинекологиясы, функционалды диагностика,ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны(екінші санат үшін)
Пән атауы, негізгі бөлімдері
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек жүйесіндегі акушерлік патологияның және гинекологиялық аурулардың соның ішінде балалар жасындағы акушерлік патологияның және гинекологиялық аурулардың
профилактикасы, диагностикалау және емдеу
Бастапқы медициналық-санитариялық көмек сатысында акушерлік-гинекологиялық көмекті ұйымдастыру. Жүкті әйелдерді диспансеризациялау принциптері. Скрининг бағдарламалары: УДЗ скрининг, биохимиялық генетикалық скрининг, ВИЧ, мерез, перинатальді инфекцияларға скрининг. Акушерлік және перинатальді патология бойынша қауіп тобтарын анықтау. Проблеманы анықтауда басқа мамандықтағы мамандардың ролі. Жүктілікті көтеруге абсолютті және салыстырмалы қарсы көрсетілімдер. Жүктіліктің әртүрлі уақытында медициналық көрсетілімдер бойынша жүктілікті үзу. Физиологиялық ағымдағы жүктілікті жүргізудің ұлттық хаттамалары: дәрігерге қаралу саны, әр келгенінде шаралар жасау. Гравидограмма. Ұрық жағдайын бағалау - қимылын санау, жүрек соғысының жиілігі, кардиотокография (КТГ). Босануға дайындау мектептері, сонысен қатар серіктеспен босануға, емшекпен емізуге. Босанғаннан кейінгі патронаж, контрацепция. ҚР-да балаларға және жасөспірімдерге гинекологиялық көмек көрсету. Қыздар мен бойжеткендердің репродуктивті жүйесіндегі анатомо-физиологиялық ерекшеліктері. Жас кезеңдері. Қалыпты жағдайда және патология кезінде репродуктивті жүйенің эмбриологиялық даму ерекшеліктері. Жатыр және қынаптың даму ақаулары. Кішкентай қыздардың жыныстық даму бұзылыстары: мерзімінен бұрын жыныстық жетілу, жыныстық жетілудің кідіруі. Аномальді жатырдан қан кету. Альгодисменорея. Балалар мен жасөспірімдердегі жамбас ауыруы. Сыртқы және ішкі жыныс мүшелерінің қабыну аурулары. Балалық және жасөспірім кезеңіндегі гиперандрогения. Жасөспірім конртацепциясы. Балалық және жасөспірім жастағы негізгі зертханалық және функциональды зерттеу әдістерінің мәні.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
Дәрігердің коммуникативті компетенттілігі: бастау құрастырушылары, медициналық қызметтер сапасына әсері.Медициналық этика және деонтология сұрақтары. Негізгі дағдылар, науқас-орталықтандырылған кеңесінің стратегиялары мен және техникалары ұштасуды орнату,басқарма интервьюсі, елсенді тыңдау, эмпатия көрінісі, белсенді анықтау және науқастың қосу тұрғысынан, түсіндірме,ақпараттандыру және бірлескен шешім қабылдау құру жоспарын қолдау, жиынтықтау және кері байланыс). Ассертивтілік, даулы жағдайлардығы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыс дағдыларының түйіні: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау, мониторинг жағдайлары. Медициналық командағы құрал-саймандар мен стратегиялардың өзара іс-қимылы тиімділігі.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (для второй категории)
Наименование дисциплины, основные разделы
Профилактика, диагностика и лечение акушерской патологии и гинекологических заболеваний в системе первичная медико-санитарная помощь, в том числе детского возраста
Организация акушерско-гинекологической помощи на этапе первичная медико-санитарная помощь. Принципы диспансеризации беременных женщин. Скрининговые программы: УЗИ скрининг, биохимический генетический скрининг, скрининг на ВИЧ, сифилис, перинатальные инфекции. Выявление групп риска по акушерской и перинатальной патологии. Роль специалистов других специальностей в выявлении проблем. Абсолютные и относительные противопоказания к вынашиванию беременности. Прерывание беременности по медицинским показаниям в разные сроки беременности. Национальные протокола по ведению женщин с физиологически протекающей беременностью: кратность посещения, мероприятия при каждом посещении. Гравидограмма. Оценка состояния плода – подсчет шевелений, частота сердечных сокращений плода, кардиотокография (далее – КТГ). Школы подготовки к родам, в том числе партнерским родам, грудному вскармливанию. Послеродовый патронаж, контрацепция. Оказание гинекологической помощи детям и подросткам в Республике Казахстан. Анатомо-физиологические особенности репродуктивной системы девочек и девушек. Возрастные периоды. Особенности эмбриологического развития репродуктивной системы в норме и при патологии. Аномалии развития матки и влагалища. Нарушения полового развития девочек: преждевременное половое развитие, задержки полового развития. Аномальные маточные кровотечения. Альгодисменорея. Тазовая боль у детей и подростков. Воспалительные заболевания наружных и внутренних половых органов. Гиперандрогения в детском и подростковом возрасте. Контрацепция у подростков. Значение основных лабораторных и функциональных методов исследования в детском и подростковом возрасте.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 26
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан

2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
26-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
56-қосымша
"Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны.
1. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54 /1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (мәселелерін қоса алғанда алғанда, апаттар медицинасы)
27
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
432/8
МБП 01
Медициналық статистика және эпидемиология негіздері
54
Сынақ
МБП02
Инфекциялық бақылау
9
Сынақ
МБП03
Адамның иммунды тапшылық вирусы (бұдан әрі - АИТВ-инфекциясы)
9
Сынақ
МБП04
Дәлелді медицина сұрақтары
18
Сынақ
МБП05
Денсаулық сақтау технологиясын бағалау
18
Сынақ
МБП06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП07
Денсаулықты нығайту және аурулардың профилактикасы
108
Сынақ
МБП08
Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік және мінез-құлық ғылымы
54
Сынақ
МБП09
Денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару
90
Сынақ
МБП10
Денсаулық сақтаудағы этика
54
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
378/7
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
МНП 01
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерімен қоса алғанда)
9
Сынақ
МНП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
МБП
Міндетті компонент
90
МБП 01
Қоғамдық денсаулық пен денсаулық сақтаудың өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (жоғары және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Жаңа қоғамдық денсаулық сақтау
96*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
6
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
6
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 56
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Общественное здравоохранение"
1. Типовой учебный план цикла переподготовки по специальности "Общественное здравоохранение"
Код дисциплины
Наименования дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
27
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
Зачет
ПДО
Обязательный компонент
432/8
Зачет
ПДО 01
Основы медицинской статистики и эпидемиологии
54
Зачет
ПДО 02
Инфекционный контроль
9
Зачет
ПДО 03
Вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ-инфекция)
9
Зачет
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
18
Зачет
ПДО 05
Оценка технологий здравоохранения
18
Зачет
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 07
Укрепление здоровья и профилактика заболеваний
108
Зачет
ПДО 08
Социальные и поведенческие науки в здравоохранении
54
Зачет
ПДО 09
Организация и управление здравоохранением
90
Зачет
ПДО 10
Этика в здравоохранении
54
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
378/7
Зачет
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Общественное здравоохранение"
Код дисцип лины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90
ПДО 01
Актуальные проблемы общественного здоровья и здравоохранения
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Общественное здравоохранение" (для высшей и первой категории
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Новое общественное здравоохранение
96*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
6
Медицинская этика и коммуникативные навыки
6
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
4. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру сертификаттау циклінің үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Қоғамдық денсауық сақтаудың заманауи бағыттары
96*
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
6
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
6
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаттары
5. "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығына қайта даярлау бойынша білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Медициналық статистика және эпидемиология негіздері
Салыстырмалы шамалар (статистикалық коэффиценттер). Стандартталған коэффиценттер. Динамикалық қатарлар. Орта шама. Таңдамалы әдіс. Орта арифметикалық және салыстырмалы шамалардың сенімділік бағасы. Параметирикалық емес критерийлер. Корреляциялық анализ. Статистикалық материалды өңдеудегі компьютерлік технологияны қолдану. Халық денсаулығы және денсаулық сақтау статистикасы. Денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін талдау. Заманауи эпидемиология негіздері. Эпидемиологиядағы зерттеу әдістері мен типтері. Клиникалық және популяциялық медицина. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардағы эпидемияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар.
МБП 02
Инфекциялық бақылау
Денсаулық сақтаудағы объекттердің инфекциялық аурулардың пайда болу мен таралуын ескертуге бағытталған профилактикалық және эпидемияға қарсы шараларды ұйымдастыру жүйесінің негізгі қағидаттары.ИБК ұйымдастыру. АІИ эпидемиологиялық анализі. АІИ қоздырғыштары, антибиотиктөзімділігі. Инфекциялық бақылауды микробиологиялық қамтамасыз ету.АІИ профилактикасы үшін дезинфекцияның түрлері мен міндеттері.
МБП 03
АИТВ- инфекциясы
АИТВ-инфекциясы бар науқастарға ауруханалық және емханалық көмек көрсетуді ұйымдастыру. АИТВ-инфекциясының профилактикасы. АИТВ тестілеуге дейінгі және кейінгі консультация беру. АИТВ-инфекциясының зертханалық диагностикасы. АИТВинфекциясының клиникасы, қайталап ауруы. АИТВ-инфекциясын емдеудің негізгі қағидаттары.
МБП 04
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицинаға кіріспе. Араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеу дизайны. Рандомизирленген бақылау- зерттеу(РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы.Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) ғаламтордағы медициналық дерекқорлар. Жүйелік шолу. Мета-анализ. Дәлелді медицина негізіндегі медициналық ақпараттардысыни бағалау . Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
МБП 05
Денсаулық сақтау технологияларын бағалау (бұдан әрі - ДСБТ)
ДСБТ тарихы. ДСБТ түрлері. Медициналық технологияларды бағалауды стандарттаудың мақсаттары және міндеттері. Медициналық технологиялардың кезеңдері. Медициналық технологиялардың тиімдіілік және қауіпсіздігін зерттеу анализі. Медициналық технологияларға қатысты саясатты қалыптастыру және шешімдерді қабылдау үдерісі.
МБП 06
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
МБП 07
Денсаулықты нығайту және аурулардың профилактикасы
Денсаулықты нығайту қоғамдық денсаулық сақтаудың бір негізгі бағыты ретінде. Жаңа қоғамдық денсаулық сақтау. Аурулардың профилактикасы. Жеке тұлғаның денсаулығы мен қоғамдық денсаулық, профилактикалық тексерулердің мәні мен денсаулықты қорғауды нығайту. Инфекциялық және инфекциялық емес аурулардың профилактикасы. Әлеуметтік маңызды аурулардың бастапқы, екіншілік, үшіншілік профилактикалық бағдарламалары. Денсаулықты қорғау және нығайту саласындағы бағдарламалар. Профилактикалық бағдарламаларды жоспарлау. Заманауи деңгейдегі денсаулықты нығайтудағы Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саясаты. Дені сау қоғамдық саясат. Денсаулыққа баулу. Денсаулықтың әлеуметтік терминанттары. Содотнез теориясы.
МБП 08
Денсаулық сақтаудағы әлеуметтік және мінез-құлық ғылымдары
Мінез-құлық, эмоциялар, социум ұғымы мен денсаулық және аурудың биологиялық құраушыларының арасындағы өзарабайланыс. Денсаулық психологиясы. Медициналық клиникалық психология. Әлеуметтік жұмыс. Психологиялық консультация беру. Ми және мінез-құлық туралы ғылымдар. Әлеуметтік маңызды аурулары бар науқастарды оңалтудағы оңалту және профилактика жүргізу мақсатында мультитәртіптік командаларды қалыптастыру және дамыту. Мультитәртіптік командалардың экономикалық тиімдіілігі. Денсаулық сақтау жүйесіндегі медициналық емес білімі бар мамандардың рөлі ( психологтар, әлеуметтік қызметкерлер). ҚР денсаулық сақтау жүйесіне медициналық емес білімі бар мамандардың интеграциялануының проблемалары және міндеттері.
МБП 09
Денсаулық сақтауды ұйымдастыру және басқару
Денсаулық сақтау органдарын бақылау және олардың атқаратын қызметі. Мемлекет және халықтың денсаулығы. Мемлекет және жеке тұлға. Денсаулық сақтау саласындағы міндеттердіңбасқару деңгейіне қарай бөлінуі. Денсаулық сақтаудағы үкіметтік емес ұйымдардың рөлі. Медицинадағы жеке меншік және мемлекеттік секторлар. Денсаулық сақтаудағы сапа менеджменті жүйесі және аккредитация. Денсаулық сақтаудағы ақпараттық заманауи технологиялар. Денсаулық сақтау саясаты. Денсаулық сақтау жүйесін оперативті басқару және стратегиялық жоспарлау. Денсаулық сақтау жүйесі ұйым ретінде. Медициналық мекемені ұйымдастыру үлгілері.Жаңа қоғамдық денсаулық сақтаудың тұжырымдамасы. Ресейдегі және шетелдердегі денсаулық сақтау ренысандары.
МБП 10
Денсаулық сақтаудағы этика
Этика және деонтология. Биоэтика. Базалық этикалық принциптер. Мүдделердің қақтығысуы. Шешімдерді қабылдау. Әлеуметтік әділдік және теңдік. Денсаулық сақтаудағы заңнама және этика.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Общественное здравоохранение" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные тенденции общественного здравоохранения
96*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
6
Медицинская этика и коммуникативные навыки
6
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Общественное здравоохранение"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы медицинской статистики и эпидемиологии
Относительные величины (статистические коэффициенты). Стандартизованные коэффициенты. Динамические ряды. Средние величины. Выборочный метод. Оценка достоверности средних арифметических и относительных величин. Непараметрические критерии. Корреляционный анализ. Использование компьютерных технологий в обработке статистического материала. Статистика здоровья населения и системы здравоохранения. Анализ деятельности организаций здравоохранения. Основы современной эпидемиологии Методы и типы исследований в эпидемиологии. Клиническая и популяционная эпидемиология. Противоэпидемические и профилактические мероприятия при инфекционных и неинфекционных заболеваниях.
ПДО 02
Инфекционный контроль
Основные принципы системы организационных, профилактических и противоэпидемических мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения инфекционных заболеваний в объектах здравоохранения. Организация комиссии инфекционного контроля (далее – КИК). Эпидемиологический анализ внутрибольничной инфекции (далее – ВБИ). Возбудители ВБИ, антибиотикорезистентность. Микробиологическое обеспечение инфекционного контроля. Дезинфекция, ее виды и задачи для профилактики ВБИ.
ПДО 03
ВИЧ-инфекция
Организация стационарной и амбулаторной помощи больным с ВИЧ-инфекцией. Профилактика ВИЧ-инфекции. Консультирование до и после тестирования на ВИЧ. Лабораторная диагностика ВИЧ-инфекции. Клиника ВИЧ-инфекции, вторичные заболевания. Основные принципы лечения ВИЧ-инфекции.
ПДО 04
Вопросы доказательной медицины
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.
ПДО 05
Оценка технологий здравоохранения
История оценки медицинских технологий (далее – ОМТ). Виды ОМТ. Цели и задачи стандартизации оценки медицинских технологий. Этапы оценки медицинских технологий. Анализ исследований эффективности и безопасности медицинских технологий. Формирование политики и процесс принятия решений касающихся медицинских технологий.
ПДО 06
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 07
Укрепление здоровья и профилактика заболеваний
Укрепление здоровье как основное направление общественного здравоохранения. Новое общественное здравоохранение. Профилактика заболеваний. Индивидуальное и общественное здоровье, значение профилактических осмотров в укреплении и охране здоровья. Профилактика инфекционных и неинфекционных заболеваний Программы первичной, вторичной, третичной профилактики социально значимых заболеваний. Программы Всемирной организации здравоохранения (далее – ВОЗ) в области охраны и укрепления здоровья.  Планирование профилактических программ. Политика   здравоохранения Республики Казахстан в области укрепления здоровья на современном этапе. Здоровая общественная политика. Обучение здоровью. Социальные детерминанты здоровья. Теория салютогенеза.
ПДО 08
Социальные и поведенческие науки в здравоохранении.
Научные знания о взаимосвязи поведения, эмоций, сознания, социума и биологических составляющих здоровья и болезней. Психология здоровья. Медицинская и клиническая психология. Социальная работа. Модели психологического консультирования. Науки о мозге и поведении. Формирование и развитие мультидисциплинарных команд с целью профилактики и реабилитации пациентов с социально значимыми заболеваниями. Экономическая эффективность мультидисциплинарных команд. Роль специалистов с немедицинским образованием в системе здравоохранения (психологи, социальные работники). Проблемы и задачи интеграции специалистов с немедицинским образованием в систему здравоохранения РК.
ПДО 09
Организация и управление здравоохранением
Контроль и функционирование органов здравоохранения. Государство и здоровье населения. Государство и личность. Разделение функций в области здравоохранения на разных уровнях управления. Роль неправительственных организаций в здравоохранении. Частный и государственный секторы в медицине. Аккредитация и Система менеджмента качества в здравоохранении. Современные информационные технологии в здравоохранении. Политика здравоохранения. Оперативное управление и стратегическоепланирование системой здравоохранения. Система здравоохранения как организация. Модели организации медицинского учреждения. Концепция нового общественного здравоохранения. Реформы здравоохранения в России и зарубежных странах.
ПДО 10
Этика в здравоохранении
Этика и деонтология. Биоэтика. Базовые этические принципы. Конфликт интересов. Принятие решений. Социальная справедливость и равенство. Законодательство и этика в здравоохранении
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль

1. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі*
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі**
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
9
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері
9
9
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер

1. Типовые учебные планыциклов переподготовки по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)*
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)**
Формы контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
9
зачҰт
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
9
зачҰт
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
27
зачҰт
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
9
зачҰт
ПД
Профилирующие дисциплины

108/2
4. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша (екінші біліктілік санаты үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің үлгілік оқу
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
АИТВ-инфекциясы мен инфекциялық
бақылау мәселелері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Медициналық статистика
16
Қорытынды бақылау
2
Сынақ
Барлығы
54/1
5. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың (8 апта) білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пән атауы, негізгі тараулары
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Мейіргер ісі негіздері. Мейіргер ісіндегі менеджмент.
Пациенттерге бақылау және күтім жасауда, оларды әртүрлі тесерулерге дайындауда мейіргердің ролі. Пациентке/клиентке/отбасына консультация беру. Зертханалық зерттеулер үшін материалдарды жинау техникасы. Іс-шараларды жүргізу техникасы, мүмкін болатын асқынулар мен олардың профилактикасы. Гемотрансфузия. Менеджментке кіріспе. Шешімдерді қабылдау. Ресурстарды басқару. Уәждеме. Бақылау. Бағалау. Стратегиялық жоспарлау. Маман үлгісі. Кәсіби шеберлік және оны құраушы факторлар: кәсіптік білім мен дағды, клиникалық ойлау, психологиялық құзыреттілік, ұйымдастырушылық дағдылары, кәсіптік этика. Кәсіби шеберлік деңгейі. Кәсіби шеберліктің қалыптасуы. Кәсіби шеберлік жолындағы кедергілер. "Кәсіби жарамдылық", "кәсіби құзыреттілік" түсінігі. Кәсіптік бейімделу. Мейіргердің психологиялық құзыреттілігін құраушылар. Қоғамдағы медицина қызметкерінің ролі мен жауапкершілігі. Медицина қызметкері тұлғасына қойылатын психологиялық талаптар. Кәсіптік қызметтің тиімдіілігіне тұлғалық қасиеттердің әсері. Медицина қызметкерінің психикалық кәсіптік бұзылулары: созылмалы шаршау синдромы, кәсіби құлдырау синдромы.
МБП 02
Инфекциялық бақылау. Мейіргердің ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасыдағы рөлі.
Инфекциялық бақылау. Мейіргердің ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасыдағы рөлі. Дәрілік құралдарды жазып беру, сақтау және тарату. Ауруханаішілік инфекциялар (бұдан әрі - АІИ). Дәрілік заттарды емдеу-сауықтыру мекемелеріндегі санитариялық-зарарсыздандыру режимдері. Медициналық бұйымдарды өңдеу, жою кезеңдері. Негізгі терминдер мен түсініктер. Ұлттық және жергілікті денсаулық сақтау органдарының басымдық саласы ретінде инфекциялық бақылаудың жүруіне ықпал ететін факторлар. Ауруханаішілік инфекциялардың берілу жолдары мен негізгі қоздырғыштары. Эндогенді инфекция. Емханаға жатқызу кезеңіндегі эпидемиялық үдеріс. Көп салалы стационарлардағы ауруханаішілік инфекциялардың құрылысы. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. АІИ сауықтыру бойынша мейіргер ісі қызметін ұйымдастыру және әдістемелік негіздері. АІИ сауықтыру бойынша нормативтік және заңнамалық құжаттар.
МБП 03
Мейіргер ісіндегі АИТВ/ЖИТС пен туберкулездің профилактикасындағы рөлі. Меәргер ісіндегіт туюеркулездің пораотва микробтиолргиялық диагностикасы
АИТВ/ЖИТС және туберкулездің профилактикасында мейіргердің ролі. Қауіпсіздік және сапа модулі. АИТВ/ЖИТС профилактикасы және емдеу әдістері, этимологиясы, клиникасы, диагностикасы туралы заманауи мәліметтер. Нормативтік және заңнамалық құжаттар. АИТВ/ЖИТС берілуінің парентералдық жолдарының профилактикасында мейіргерлердің ролі. Халық арасындағы санитариялық-ағарту жұмыстарының заманауи әдістері. Әлеуметтік және инфекциялық ауру ретінде туберкулез туралы түсінік. Қазақстан Республикасындағы заманауи эпидемиологиялық жағдайлар. Қазақстан Республикасындағы туберкулезді бақылау бойынша Стратегия және Ұлттық бағдарламаларды ұйымдастыру. МСАК деңгейінде туберкулезді анықтау шаралары. Туберкулезді анықтау және диагностикалау алгоритмдері. МСАК деңгейінде туберкулезді емдеу. Туберкулезді бақылауда мейіргердің ролі. Туберкулез бойынша санитариялық-ағарту жұмыстары.
МБП 03
Жалпы мейіргер ісі технологиялары
Мейіргерлік іс философиясы. Мейіргерлік істің пайда болуы туралы, мейіргерлік қайырымдылық қоғамдары туралы Ресейдің мейіргерлік іс негіздерін қалаушылары туралы, Флоренс Найтигейл қызметі туралы, әскери іс-әрекеттер театрындағы мейірбикелер тарихы туралы, Халықаралық Қызыл Крест және Қызыл Жарты ай комитеттерінің пайда болу тарихы туралы, Қазақстандағы денсаулық сақтаудың даму тарихы туралы мәліметтер. Коммникация негіздері. Қазақстан Республикасында денсаулық сақтау ұйымдарындағы медициналық көмек сапасын басқару. Функционалдық міндеттер мен отбасылық мейіргер құқықтары. Мейіргерлік технологиялар алгоритмдері. Медициналық шұғыл көмек кезінде: анафилаксиялық шок, асқазан және ішектің қансырауы, талықсу және коллапс. АИТВ-инфекциясы. Мейірбикелердің АИТВ жұқтырған науқастың қанымен байланысты жұмыс кезіндегі қауіпсіздігі. Мейіргердің апатты жағдайлар кезіндегі іс-әрекетінің алгоритмдері. Апаттық қобдиша мен құжаттамаларды пайдалану. ҚР денсаулық сақтаудың басым бағыттарының бағдарламасы. Туберкулез, заманауи көзқарастар, емдеу.
ҚБ
Қорытынды бақылау

108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
16
Итоговый контроль
2
Зачет
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки (8 недель) по специальности "Сестринское дело(медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы сестринского дела. Менеджмент в сестринском деле.
Роль медицинской сестры в наблюдении и уходе за пациентами, их подготовке к различным обследованиям. Консультирование пациента, клиента, семьи. Техника сбора материала для лабораторного исследования. Техника проведения процедур, возможные осложнения и их профилактика. Гемотрансфузия.Введение в менеджмент. Принятие решений. Управление ресурсами. Мотивация. Контроль. Оценка. Стратегическое планирование. Модель специалиста. Профессионализм и факторы его составляющие: профессиональные знания и навыки, клиническое мышление, психологическая компетентность, организационные навыки, профессиональная этика. Уровни профессионализма. Становление профессионала. Препятствия на пути к профессионализму. Понятие "профессиональная пригодность", "профессиональная компетентность". Профессиональная адаптация. Составляющие психологической компетентности медицинской сестры. Роль и ответственность медицинского работника в обществе. Психологические требования к личности медицинского работника. Влияние личностных качеств на эффективность в профессиональной деятельности. Психические профессиональные расстройства медицинского работника: синдром хронической усталости, синдром профессионального выгорания.
ПДО 02
Инфекционный контроль. Роль медицинской сестры в профилактике внутрибольничных инфекций
Внутрибольничные инфекции (далее –ВБИ). Выписка, хранение и раздача лекарственных веществ. Санитарно-дезинфекционный режим лечебно-профилактических организаций. Этапы обработки, утилизации медицинского инструментария. Основные термины и понятия. Факторы, способствовавшие выдвижению инфекционного контроля в качестве приоритетной сферы внимания национальных и местных органов здравоохранения. Основные возбудители и пути передачи внутрибольничных инфекций. Эндогенная инфекция. Эпидемический процесс в госпитальных условиях. Структура внутрибольничных инфекций в многопрофильных стационарах. Организация программ инфекционного контроля. Организационные и методические основы деятельности сестринской службы по профилактике ВБИ. Нормативные и законодательные документы по профилактике ВБИ.
ПДО 03
Роль медицинской сестры в профилактике вируса иммунодефицита человека/синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД) и туберкулеза
Современные данные об этиологии, эпидемиологии, клинике, диагностике, методах лечения и профилактики ВИЧ/СПИД. Нормативные и законодательные документы. Роль медицинской сестры в профилактике парентерального пути передачи ВИЧ/СПИД. Современные методы санитарно-просветительной работы среди населения. Понятие о туберкулезе как о социальном и инфекционном заболевании. Современная эпидемиологическая ситуация в Республике Казахстан. Стратегия и организация Национальной программы по контролю над туберкулезом в Республике Казахстан. Мероприятия по выявлению туберкулеза на уровне организаций первичной медико-санитарной помощи. Алгоритм выявления и диагностики туберкулеза. Лечение туберкулеза в первичной медико-санитарной помощи. Роль медицинской сестры в контроле над туберкулезом. Санитарно просветительная работа по туберкулезу.
ПДО 04
Общие сестринские технологии
Философия сестринского дела. О зарождении сестринского дела, об общинах сестер милосердия, об основоположниках сестринского дела в России, о деятельности Флоренс Найтингейл, о деятельности сестер милосердия на театре военных действий, об истории зарождения Международного комитета Красного Креста и Красного Полумесяца, о развитии здравоохранения в Казахстане. Основы коммуникации. Управление качеством медицинской помощи в организациях здравоохранения Республики Казахстан. Функциональные обязанности и права семейной медсестры. Алгоритм сестринских технологии. Неотложная медицинская помощь при: анафилактическом шоке, инфаркте миокарде, бронхиальном астме, желудочном и кишечном кровотечение, обмороке и коллапсе. ВИЧ-инфекция. Безопасности медсестры приобращении с кровью ВИЧ-инфицированного больного. Алгоритмы поведение медсестры при аварийных ситуациях. Применение аварийной аптечки и документации. Программы по основным приоритетным направлениям здравоохранения в РК. Туберкулез, современные взгляды, лечение
ИК
Итоговый контроль

6. "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандығы бойынша (жоғары және бірінші біліктілік санаттары үшін) біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Дәлелді медицинаның мәселелері
Дәлелді медицина түсінігі, қағидаттары, дәлелдеу, дәлелдеу деңгейі. Дәлелді медицина зерттеу әдістері. Медициналық қателіктердің жіктемесімен сапа мәселесі.
Оңалту мәселелері
Медициналық оңалту. Оңалту курсының мақсаты. Оңалту түрлері. Оңалтуға көрсетілімдер. Медициналық оңалту әдістері. Оңалтудың заманауи технологиялары.
Паллиативтік көмек мәселелері
ДДСҰ-ның ауруға уақытша жеңілдік беретін көмектің анықтамасы. Паллиативті күтім тұжырымдамасы, принциптері, компоненттері, күтім ерекшеліктері. Команда. Хоспистің негізгі принциптері. Нормативтік құжаттар. Симптомдарды бақылау. Жалпы күтім, қамқорлық принциптері. Пациенттер мен олардың туыстарына психологиялық және әлеуметтік көмек. Медициналық қызметкерлердің мәселелері.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникативтілік, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
АИТВ-инфекциясы мен инфекциялық бақылау мәселесі
АИТВ/ЖИТС. Этиологиясы, патогенезі, жіктемесі, клиникасы, диагностикасы, емдеуі, профилактикасы. Ауруханаіші инфекциясы. АІИ эпидемиологиясының негізгі принциптері. Ауруханаіші жағдайындағы эпидемиологиялық процесс. АІИ негізгі қоздырғыштары. Инфекциялық бақылау. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. Эпидемиологиялық бақылау. Патологиялық процесстің орналасуы бойынша АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. Медицина қызметкерлерінің АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. "В" және "С" вирусты гепатиттері. Этиологиясы, патогенезі, жіктелуі, клиникасы, диагностикасы, емдеумен профилактикасы.
Медициналық статистика
Медициналық статистика негіздері. Денсаулық сақтау статистикасы. Халықтың денсаулық көрсетілімдері (сырқаттанушылық, өлім және т.б.). Жалпы сырқаттанушылық статистикасы.

6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Сестринское дело(медицинская(ий) сестра/брат, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Инт0убация трахеи.
Вопросы доказательной медицины
Доказательная медицина, понятие, принципы, уровни доказательности. Методы исследования доказательной медицины. Классификация медицинских ошибок и проблемы качества.
Вопросы реабилитации
Медицинская реабилитация. Цель курса реабилитации. Виды реабилитации. Показания к реабилитации. Методы медицинской реабилитации. Современные технологии реабилитации.
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи по ВОЗ. Понятие, принципы, компоненты паллиативной помощи, особенности оказания помощи. Команда. Основные принципы хосписа. Нормативные документы. Контроль симптомов. Общий уход, принципы ухода. Психологическая и социальная помощь больным и их родственникам. Проблемы медперсонала.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентностьмедицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционногоконтроля
ВИЧ/СПИД. Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика. Внутрибольничные инфекции. Основные принципы эпидемиологии ВБИ. Эпидемиологический процесс в госпитальных условиях. Основные возбудители ВБИ.Инфекционный контроль. Организация программ инфекционного контроля. Эпидемиологический надзор. Эпидемиология и профилактика ВБИ по локализации патологического процесса. Эпидемиология и профилактика ВБИ у медицинского персонала. Вирусные гепатиты "В" и "С". Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика.
Медицинская статистика
Основы медицинской статистики. Статистика здравоохранения. Показатели здоровья населения (заболеваемость, смертность). Статистика общей заболеваемости. Демографические показатели.

2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
28-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта
даярлаудыңүлгілік
бағдарламасына
68-қосымша
"Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша медициналық және фармацевтикалық кадрларды біліктілігін арттыру және қайта даярлау бойынша оқу бағдарламасының типтік оқу жоспары және мазмұны
1. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша қайта даярлаудың үлгілік оқу жоспары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
54/1
МНП 01
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
МНП 02
Салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелерін қоса алғанда
9
Сынақ
МНП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
27
Сынақ
МНП 04
Қоғамдық денсаулық және денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерін қоса алғанда)
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
810/15
МБП
Міндетті компонент
540/10
МБП 01
Анестезиология және реанимация
54
Сынақ
МБП 02
Шұғыл терапия
54
Сынақ
МБП 03
Балалар өмірін жетілдіру
54
Сынақ
МБП 04
Неврологиядағы шұғыл жағдайлар
54
Сынақ
МБП 05
Акушерия және гинекологиядағы шұғыл көмек
54
Сынақ
МБП 06
Жарақаттар, жазатайым оқиғалар және төтенше жағдайлардағы шұғыл медицина
54
Сынақ
МБП 07
Жедел хирургия
54
Сынақ
МБП 08
Жедел балалар хирургиясы
54
Сынақ
МБП 09
Жедел кардиология
54
Сынақ
МБП 10
Жедел жағдайларда сәулелі диагностика
36
Сынақ
МБП 11
Дәлелдік медицина
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
270/5
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
864/16
2. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша біліктілікті арттыру циклінің үлгілік оқу жоспарлары
Пән коды
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
НП
Негізгі пәндер
18/⅓
НП 01
Қоғамдық денсаулық және қоғамдық денсаулық сақтау (апаттар медицинасы мәселелерімен бірге)
9
Сынақ
НП 02
Денсаулық сақтау саласындағы құқықтық реттеу. Медициналық құқық
9
Сынақ
БП
Бейінді пәндер
54/1
108/2
162/3
198/⅔
МБП
Міндетті компонент
90/1⅔
МБП 01
Жедел және шұғыл медициналық көмектің өзекті мәселелері
63
Сынақ
МБП 02
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Сынақ
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54/1
108/2
162/3
108/2
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
2 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
162/3
216/4
3. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағатта (апта)
Бақылау нысаны
Әртүрлі салада жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетудің заманауи әдістері.
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы

от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 68
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
1. Типовые учебные планы циклов переподготовки по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
БД
Базовые дисциплины
54/1
БДО 01
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
БДО 02
Вопросы формирования здорового образа жизни
9
Зачет
БДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
27
Зачет
БДО 04
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы медицины катастроф)
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
810/15
ПДО
Обязательный компонент
540/10
ПДО 1
Анестезиология и реанимация
54
Зачет
ПДО 2
Неотложная терапия
54
Зачет
ПДО 3
Продвинутая поддержка жизни у детей
54
Зачет
ПДО 4
Неотложные состояния в неврологии
54
Зачет
ПДО 5
Неотложная помощь в акушерстве и гинекологии
54
Зачет
ПДО 6
Неотложная медицина при травмах, несчастных случаях и чрезвычайных ситуациях
54
Зачет
ПДО 7
Неотложная хирургия
54
Зачет
ПДО 8
Экстренная детская хирургия
54
Зачет
ПДО 9
Экстренная кардиология
54
Зачет
ПДО 10
Лучевая диагностика неотложных состояний
36
Зачет
ПДО 11
Доказательная медицина
18
Зачет
КПВ
Компонент по выбору
270/5
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
864/16
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Код дисциплины
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма конт роля
БД
Базовые дисциплины
18/⅓
БДО 01
Общественное здоровье и здравоохранение (включая вопросы формирования здорового образа жизни, медицины катастроф)
9
Зачет
БДО 02
Правовое регулирование в сфере здравоохранения. Медицинское право
9
Зачет
ПД
Профилирующие дисциплины
54/1
108/2
162/3
198/3⅔
ПДО
Обязательный компонент
90/1⅔
ПДО 01
Актуальные проблемы скорой и неотложной медицинской помощи
63
Зачет
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Зачет
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Зачет
ПДВ
Компонент по выбору
54/1
108/2
162/3
108/2
Зачет
ИК
Итоговый контроль
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
2(из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Зачет
Итого
54/1
108/2
162/3
216/4
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные подходы в оказании скорой и неотложной медицинской помощи различного профиля
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого

108/2
Ескерту: *соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
4. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша сертификаттау циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санатты)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің көлемі сағатта (апта)
Бақылау нысаны
Әртүрлі салада жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетудің ұстанымдары.
90*
Кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету алгоритмдері
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
Ескерту: * соның ішінде қорытынды бақылау сағаты
5. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны
Пән коды
Пәндердің атаулар және олардың негізгі тараулары
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Анестезиология және реанимация
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері. Негізгі реанимация, кеңейтілген ЖӨР. Еуропалық Кеңестің 2015ж. реанимация жөніндегі ұсынымдары. Терминалды жағдайдың клиникалық диагностикасының негіздері. Науқастың, жарақат алушының бастапқы және қайталама бағалануы. ЖӨР үшін көрсеткіштер және қарсы көрсеткіштер. Жабық жүрек массажы. Сафара тәсілі. Жүректің дефибрилляциясы әдісі. Трахеяның интубациясы. Акушерия және гинекология, хирургия, травматология, ішкі аурулардағы анестезия мен интенсивті терапия.
МБП 02
Шұғыл терапия
Ересек тұрғындарға ауруханаға дейінгі және стационар деңгейінде шұғыл көмек көрсетуді ұйымдастыру. Ішкі мүшелер ауруларының диагностикасы және шұғыл көмек көрсету. Төтенше тыныс алу жолдарының аурулары, ревматикалық аурулар, ас қорыту жүйесінің аурулары, зәр шығару жүйесі, гемопоэз, эндокриндік ауруларға шұғыл көмек көрсету. Дифференциалды диагностика. Диагностикалық тәртібі және төтенше көмек: кеуде ауыруы, гипертониялық криз, ырғағы бұзылған, өткір сол және оң қарыншаның жеткіліксіздігі, өкпе эмболия, өкпе ісінуі, бронх-обструктивті синдром, тыныс алу жеткіліксіздігі, асқазан-ішек қан кетуі, ішек өтімсіздігі, бауыр шаншуы, коматозды жағдайда, триотрокстық дағдарыс кезінде, бүйрек үсті жеткіліксіздігінде.
МБП 03
Балалар өмірін жетілдіру
Жедел және стационар деңгейіндегі балаларға жедел және шұғыл көмек көрсетуді ұйымдастыру. Ішкі мүшелер ауруларының диагностикасы және шұғыл көмек көрсету. Тыныс алу жүйесінің, жүрек-қан тамырлары жүйесі, ревматикалық аурулардың, ас қорыту жүйесінің аурулары, зәр шығару жүйесінің, гемопоэз, эндокриндік аурулар кезіндегі шұғыл көмек. Дифференциалды диагностика. Перинаталдық нәресте және балалар өлімі. Диагностикалық тәртібі және төтенше ауруханаға дейінгі кезеңде: гипертермикалық, апноэ, бронхтық обструкция синдромы, тыныс алу жеткіліксіздігі, "өткір іш", бауыр шаншуы, улану, суға бату, аспирациялық (трахеостомия) қан кету. Жабық және ашық жүрек массажын қолдану арқылы клиникалық өлім үшін реанимациялық шаралар.
МБП 04
Неврологиядағы шұғыл жағдайлар
Неврологияда ауруханаға дейінгі және стационар деңгейінде халыққа жедел көмек көрсетуді ұйымдастыру. Сана сезімінің түрлері. Диагностика және дифференциалды диагностика, сана-сезімнің бұзылуына шұғыл көмек көрсету. Миастеникалық дағдарыс. Мигрень мәртебесі. Эпилептикалық күй. Фебрильді талма. Ми қан айналымының бұзылуы. Күрделі жағдайларда жедел көмек (симуляциялық платформалар). Төтенше жағдайда зертханалық-аспаптық диагностикалау әдістері. Статья 36
МБП 05
Акушерия мен гинекологиядағы жедел-жәрдем
Ауруханаға дейінгі және стационар деңгейінде халыққа жедел және шұғыл акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Жүктілік кезінде қан кету. Басқару тактикасы. Босанғаннан кейінгі қан кету, басқару алгоритмі. Прекламация / эклампсия. Басқару хаттамасы. Анормальды жатырдың қан кетуі, түрлі жастағы топтарда басқару тактикасы. Гинекологиядағы өткір іш.
МБП 06
Жарақаттар, жазатайым оқиғалар және төтенше жағдайлардағы шұғыл медицина

108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Принципы оказания скорой и неотложной медицинской помощи различного профиля
90*
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
Примечание: * в том числе часы на итоговый контроль
5. Содержание образовательной программы переподготовки по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, их основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Анестезиология и реанимация
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи. Базовая реанимация, расширенная сердечно-легочная реанимация (далее - СЛР). Рекомендации Европейского совета по реанимации. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи. Анестезия и интенсивная терапия в акушерстве и гинекологии, хирургии, травматологии и внутренних болезнях
ПДО 02
Неотложная терапия
Организация неотложной помощи взрослому населению на догоспитальном и госпитальном уровнях. Диагностика и неотложная помощь при заболеваниях внутренних органов. Неотложная помощь при заболеваниях органов дыхания, ревматических болезнях, болезнях органов пищеварения, мочевыделительной системы, органов кроветворения, эндокринных заболеваниях. Дифференциальная диагностика. Алгоритм диагностики и неотложной помощи при: ангинозном статусе, гипертоническом кризе, нарушениях ритма, острой лево- и право- желудочковой недостаточности, тромбоэмболии легочной артерии, отеке легких, бронхо-обструктивном синдроме, дыхательной недостаточности, желудочно-кишечном кровотечении, кишечной непроходимости, печеночной колике, коматозных состояниях, при тиреотоксическом кризе, при надпочечниковой недостаточности.
ПДО 03
Продвинутая поддержка жизни у детей
Организация скорой и неотложной помощи детскому населению на догоспитальном и госпитальном уровнях. Диагностика и неотложная помощь при заболеваниях внутренних органов. Неотложная помощь при заболеваниях органов дыхания, сердечно- сосудистой системы, ревматических болезнях, болезнях органов пищеварения, мочевыделительной системы, органов кроветворения, эндокринных заболеваниях. Дифференциальная диагностика. Перинатальная младенческая и детская смертность. Алгоритм диагностики и неотложной помощи на догоспитальном этапе при: гипертермическом, судорожном, бронхообструктивном синдромах, дыхательной недостаточности, "остром животе", печеночной колике, отравления, утопление, аспирация (трахеостомия), кровотечения. Реанимационные мероприятия при клинической смерти с применением закрытого и открытого массажа сердца.
ПДО 04
Неотложные состояния в неврологии
Организация неотложной помощи населению на догоспитальном и госпитальном уровнях в неврологии. Виды нарушения сознания. Диагностика и дифференциальная диагностика, неотложная помощь принарушения сознания. Миастенический криз. Мигренозный статус. Эпилептический статус. Фебрильные приступы. Нарушения мозгового кровообращения. Неотложная помощь при критических ситуациях (симуляционные платформы). Методы лабораторно-инструментальной диагностики при неотложных состояниях.
ПДО 05
Неотложная помощь в акушерстве и гинекологии
Организация скорой и неотложной акушерско-гинекологической помощи населению на догоспитальном и госпитальном уровнях. Кровотечения во время беременности. Тактика ведения. Послеродовые кровотечения, алгоритм ведения. Преэкламсия/экламсия. Протокол ведения. Аномальные маточные кровотечения, тактика ведения в различных возрастных группах. Острый живот в гинекологии.
ПДО 06
Неотложная медицина при травмах, несчастных случаях и чрезвычайных ситуациях

Травматологиялық науқастарға төтенше және шұғыл медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Тірек-қимыл және ортопедиялық аурулардың диагностикасы және дифференциалды диагностикасы. Шұғыл медициналық манипуляцияларға қарсы көрсеткіштер және қарсы көрсеткіштер. Медициналық стационар сатысында және медициналық мекемелер қабылдау бөлмесінде медициналық көмек көрсету алгоритмі. Жылулық жарақат. Күйіп қалу және күйіп қалу. Аяздануға көмек көрсету. Электр травмалары және электр күйдіруі, суға батуы және тұншығуы, шағу және улану. 3H принципі бойынша диагностика және жедел көмек. Политтау. Диагностика, терапия принциптері 3H, damagecontrol принципі. Табиғи апаттар мен төтенше жағдайлардың жалпы сипаттамалары. Табиғи апаттар мен төтенше жағдайлар жағдайында медициналық қызметкерлердің жұмысын ұйымдастырушылық және деонтологиялық ерекшеліктері. Әскери-далалық хирургияның принциптері.
МБП 07
Жедел хирургия
Хирургиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру. Қарттар, жүкті әйелдерге хирургиялық аурулардың даму ерекшеліктері. Хирургиялық ауруларға жедел көмек көрсету алгоритмдері. Босану уақытындағы жарақаттар. Шұғыл хирургиядағы эндовидеоскопия.
МБП 08
Жедел балалар хирургиясы
Балаларға хирургиялық көмекті ұйымдастыру. Балалардағы хирургиялық аурулардың диагностикасы және дифференциалды диагностикасы. Жаңа туған нәрестелер жарақаты. Хирургиялық ауруларға жедел көмек көрсету алгоритмдері. Шұғыл хирургиядағы эндовидеоскопия.
МБП 09
Жедел кардиология
Қазақстан Республикасында кардиологиялық науқастарға шұғыл медициналық көмек жұмысын ұйымдастыру. Ересектерге жедел кардиологиялық көмек көрсетудің негізгі принциптері. Диагностикалау және шұғыл көмек көрсету: кеуде ауыруы, гипертониялық криз, ырғақтың бұзылуы, өткір сол қарыншалық және оң қарыншалық жеткіліксіздік, өкпе ісінуі, кардиогенді шок кезінде. ST сегментін көтеру және көтерместен ЖКС диагностикалау және емдеу алгоритмі. Туа біткен және жүре пайда болған жүрек ауруларының, миокардит, кардиомиопатия, перикардиттағы көмек.
МБП 10
Жедел жағдайларда сәулелі диагностика
Функционалды бөлме жұмысымен танысу. Жабдық құрылғыларының қағидалары, оларды пайдалану ережелері, қауіпсіздік техникасы. Бас функционалдық диагностика кабинеттерін ұйымдастыру сұрақтары. Функционалдық диагностика қолдану көрсеткіштері және қарсы көрсеткіштері. Меңгеру әдістері: электрокардиограмма (бұдан әрі - ЭКГ), эхокардиография (бұдан әрі - ЭхоКГ), өңеш эхокардиографиясы, өңеш электрокардиостимуляцияны бар тест. Рентгенологиялық зерттеулердің негізгі әдістері. Әртүрлі жастағы балалар мен ересектер ағзалар мен жүйелердің аурулары компьютерлік томография (бұдан әрі - КТ) және магнит-рентгендік томография (бұдан әрі - МРТ) диагностикасы. жүрек-қан тамырлары аурулары кезінде ағзалар мен жүйелердің аурулардың Ультрадыбыстық диагностика, несіптік-жыныстық, эндокриндік, асқорыту жүйесі, құрсақ органдар және ішперде кеңістігіне, акушерлік және гинекология, офтальмологиялық. Колоноскопия.
МБП 11
Дәлелдік медицина
Дәлелді медицинаға кіріспе. Опреациялық араласу түрлері. Зерттеулер түрлері. Зерттеулер дизайны. Рандомизирленіп бақыланатын зерттеу (бұдан әрі - РБЗ). "Алтын стандарт". Дәлелдеу дәрежесі бойынша ғылыми деректердің иерархиясы. Клиникалық мәселелерді тұжырымдау. Мәліметтер базасынан медициналық ақпараттарды іздеу стратегиясы. Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед) интернетіндегі медициналық дерекқорлар. Жүйелі шолу. Мета-талдау. Дәлелді медицина негізінде медициналық ақпараттардысыни бағалау. Әртүрлі типтегі зерттеулер үшін дәлелдеме кестелері. Дәлелдеме кестелері бойынша мақалаларды талқылау.
ҚБ
Қорытынды бақылау

Организация скорой и неотложной медицинской помощи травматологическим больным. Диагностика и дифференциальная диагностика повреждений опорно-двигательного аппарата и ортопедических заболеваний. Показания и противопоказания к экстренным медицинским манипуляциям. Алгоритм оказания медицинской помощи на догоспитальном этапе и в приемном покое лечебных учреждений в соответствии. Термические травмы. Ожоговый шок и ожоговая болезнь. Неотложная помощь при отморожениях. Электротравмы и электроожоги, утопление и удушение, укусы и отравления. Диагностика и неотложная помощь с использованием принципа 3Н. Политравма. Диагностика, принципы терапии с использованием принципа 3Н, тактики "Контроля повреждений". Общая характеристика катастроф и чрезвычайных ситуаций. Организационные и деонтологические особенности работы медицинского персонала в условиях катастроф и чрезвычайных ситуаций. Принципы военно-полевой хирургии.
ПДО 07
Неотложная хирургия
Организация работы хирургической помощи. Особенности течения хирургических заболеваний у пожилых, беременных. Алгоритмы неотложной помощи при хирургических заболеваниях. Родовая травма. Эндовидеоскопия в экстренной хирургии.
ПДО 08
Неотложная детская хирургия
Организация работы хирургической помощи у детей. Диагностика и дифференциальная диагностика хирургических заболеваний у детей. Травмы новорожденных. Алгоритмы неотложной помощи при хирургических заболеваниях. Эндовидеоскопия в экстренной хирургии.
ПДО 09
Экстренная кардиология
Организация работы скорой и неотложной медицинской помощи кардиологическим больным в Республике Казахстан. Основные принципы оказания неотложной кардиологической помощи взрослым. Диагностика неотложных состояний в кардиологии, в том числе интервенционной. Алгоритм диагностики и неотложной помощи при: ангинозном статусе, гипертоническом кризе, нарушениях ритма, острой левожелудочковой и правожелудочковой недостаточности, отеке легких, кардиогенном шоке. Алгоритм диагностики и лечения острого коронарного синдрома с подъемом и без подъема сегмента ST. Оказание помощи при врожденных и приобретенных пороках сердца, миокардитах, кардиомиопатиях, перикардитах.
ПДО 10
Лучевая диагностика неотложных состояний
Знакомство с работой функционального кабинета. Принципы устройств аппаратуры, правила их эксплуатации, техника безопасности. Общие вопросы организации работы кабинетов функциональной диагностики. Показания и противопоказания для проведения функциональной диагностики. Освоение методов: электрокардиограмма, эхокардиография (далее – ЭхоКГ), чрезпищеводная ЭхоКГ, проба с чрезпищеводной стимуляцией предсердий. Основные методы рентгенологических исследований. Компьютерная томография и магнитно-резонансная томография заболеваний органов и систем у взрослых и детей различного возраста. Ультразвуковая диагностика заболеваний органов и систем при заболеваниях сердечно-сосудистой, мочеполовой, эндокринной, пищеварительной систем, органов брюшной полости и забрюшинного пространства, акушерстве и гинекологии, офтальмологии. Фиброгастродуоденоскопия. Колоноскопия.
ПДО 11
Доказательная медицина
Введение в доказательную медицину. Виды вмешательств. Виды исследований. Дизайн исследований. Рандомизированное контролируемое исследование. "Золотой стандарт". Иерархия научных данных по степени доказательности. Формулирование клинической проблемы. Стратегия поиска медицинской информации в базах данных. Медицинские базы данных в интернете Medline (Медлайн), Cochrane (Кочрейн), PubMed (Пабмед). Систематический обзор. Мета-анализ. Критическая оценка медицинской информации на основе доказательной медицины. Таблицы доказательств для различных типов исследований. Разбор статей по таблицам доказательств.

6. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың оқу бағдарламасының мазмұны (4 апта)
Пән коды
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Жедел медициналық көмек көрсетудің өзекті мәселелері
Этиопатогенез, клиника, диагностика мен саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактика және кезек күттірмейтін жедел көмек көрсетудің , халықаралық бағдарламалар мен хаттамаларды қоса алғанда, дәлелді медицина тұрғысынан , заманауи технологияларға негізделген өзекті мәселесі. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңде акушерия және гинекология, хирургия, травматология және ішкі ауруларда көмек көрсетудің ерекшеліктері.
МБП 02
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support(АдвенседКардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Cardiac Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
МБП 03
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
ТБП
Таңдау бойынша компонент
ҚБ
Қорытынды бақылау
7. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойынша біліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Әртүрлі салада жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетудің заманауи әдістері.
Диагностика мен саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактика және кезек күттірмейтін жедел көмек көрсетудің, дәлелді медицина тұрғысынан заманауи технологияларға негізделген заманға сай әдістері. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңде акушерия және гинекология, хирургия, травматология және ішкі ауруларда көмек көрсетудің ерекшеліктері.
Шұғы медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек-өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімдіі әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау

6. Содержание образовательной программы повышения квалификации (4 недели) по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Код дисциплины
Наименование дисциплины, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Актуальные проблемы скорой и неотложной медицинской помощи
Актуальные проблемы этиопатогенеза, клиники, диагностики и дифференциальная диагностики, методов лечения, экстренной помощи при неотложных состояниях, с современных позиций, на основах доказательной медицины, включая международные программы и протоколы, с использованием инновационных технологий. Особенности оказания помощи на до-и госпитальном уровнях в акушерстве и гинекологии, хирургии, травматологии и внутренних болезнях.
ПДО 02
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
ПДО 03
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
ПДВ
Компонент по выбору
ИК
Итоговый контроль
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для высшей и первой категории) по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Наименование дисциплины, основные разделы
Современные подходы в оказании скорой и неотложной медицинской помощи различного профиля
Современные методы диагностики, дифференциальной диагностики, лечения, оказания скорой медицинской помощи при неотложных состояниях, с позиции доказательной медицины, с использованием инновационных технологий. Особенности оказания помощи на до-и госпитальном уровнях в акушерстве и гинекологии, хирургии, травматологии и внутренних болезнях.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль

8. "Жедел және шұғыл медициналық көмек" мамандығы бойыншабіліктілікті арттырудың сертификаттау циклінің оқу бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пән атауы, олардың негізгі бөлімдері
Әртүрлі салада жедел және шұғыл медициналық көмек көрсетудің ұстанымдары.
Диагностика мен саралау диагностикасы, емдеу әдістері, профилактика және кезек күттірмейтін жедел көмек көрсетудің, дәлелді медицина тұрғысынан заманауи технологияларға негізделген ұстанымдары. Ауруханаға дейінгі және ауруханадан кейінгі кезеңде акушерия және гинекология, хирургия, травматология және ішкі ауруларда көмек көрсетудің ерекшеліктері.
Шұғыл медицналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Еуропалық кеңестің реанимация бойынша 2010 жылғы ұсынымдары. Терминальды жағдайдағы клиникалық диагностика негіздері. Науқастың, зардап шегушінің жағдайын біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі қызметтердің бұзылыстарын диагностикалау. Жүрек -өкпе реанимациясын жүргізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдісі. Кеңірдек интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсендіі тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленсті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қорытынды бақылау
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
29-қосымша
Медицина және фармацевтика
кадрларының біліктілігін
арттыру мен қайта даярлаудың
үлгілік бағдарламасына
69-қосымша
"Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша білім беру бағдарламасының үлгілік оқу жоспары мен мазмұны.

8. Содержание образовательной программы сертификационного цикла повышения квалификации (для второй категории) по специальности "Скорая и неотложная медицинская помощь"
Наименование дисциплины, основные разделы
Принципы оказания скорой и неотложной медицинской помощи различного профиля
Принципы проведения диагностики, дифференциальной диагностики, лечения, оказания скорой медицинской помощи при неотложных состояниях, с позиции доказательной медицины, с использованием инновационных технологий. Особенности оказания помощи на до-и госпитальном уровнях в акушерстве и гинекологии, хирургии, травматологии и внутренних болезнях.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность врача: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Итоговый контроль
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 29
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Приложение 69
к Типовой программе
повышения квалификации
и переподготовки медицинских
и фармацевтических кадров
Типовые учебные планы и содержание образовательной программы по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)"

378/7
594/11
МБП
Міндетті компонент
162/3
324/6
МБП 01
Мейіргер ісінің негіздері. Мейіргер саласындағы басқару
54
108
Сынақ
МБП 02
Инфекциялық бақылау. Аурухана ішіндегі инфекциялардың алдын алудағы кіші мейіргер рөлі
54
54
Сынақ
МБП 03
Адамның иммунды тапшылық вирусы/ иммунды тапшылық синдромын (бұдан әрі АИТВ/ЖИТС) және туберкулезді алдын-алуда кіші мейіргер рөлі
54
54
Сынақ
МБП04
Жалпы мейіргер ісі технологиялары
108
Сынақ
ТБК
Таңдау бойынша компонент
216
270
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
432/8
648/12
2. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
Сынақтар
ҚА
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
54/1
108/2
3. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
27
Дәлелді медицина негіздері
9
Оңалту мәселелері
27
Паллиативтік көмек мәселелері
18
АИТВ-инфекция және жұқпаны бақылау проблемасы
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
9
Медициналық статистика
7
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
4. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары(екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
27
АИТВ-инфекциясы және жұқпаны бақылау мәселесі
9
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылары
9
Медициналық статистика
7
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
54/1
5. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны (8 апта)
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Мейіргер ісі негіздері. Мейіргер ісіндегі менеджмент
Науқастарды бақылаудағы және күтудегі, оларды әртүрлі тексерілістерге дайындаудағы мейіргер рөлі. Науқастарды бақылаудағы және күтудегі, оларды әртүрлі тексерілістерге дайындаудағы кіші мейіргер рөлі. Науқасқа, клиентке, жанұяға кеңес беру. Зертханалық зерттеулерге материал жинау техникасы. Шешім қабылдау. Ресурстарды басқару. Мотивация. Бақылау. Бағалау. Стратегиялық жоспарлау. Маман моделі. Кәсібилік және оның құрамдас бөліктері: кәсіби білімі мен дағдылары, клиникалық ойлау, психологиялық құзыреттілік, ұйымдастырушылық дағдылар, кәсіби этика. Кіші мейіргердің психологиялық біліктілігінің құзіреті. Қоғамдағы медицина қызметкерінің рөлі мен жауапкершілігі. Медициналық қызметкердің жеке басына психологиялық талаптар. Жеке қасиеттердің кәсіби қызметтің тиімділігіне әсері. Медициналық қызметкердің психикалық бұзылулары: созылмалы шаршау синдромы, кәсіптік күйу синдромы. Медициналық мекемелер жұмысын ұйымдастыру. Науқастарға жалпы қамқорлықтың маңыздылығы. Кіші мейіргер жұмысындағы кәсіби этика. Анатомия, физиология және патологияның негіздері. Микробиология, гигиена және адам экологиясының негіздері. Науқастың жеке гигиенасын қамтамасыз ету шаралары. Емдеу-диагностикалық процес қатысушыларына қауіпсіз ортаны ұйымдастыруға қатысу. Медициналық қызметтер көрсету технологиясы. Науқастың функционалдық жағдайын бағалау. Қызуды күту. Науқастардың тамақтануы. Ауыр науқастың жеке гигиенасы. Әр түрлі ауру профильдері бар науқастарды бақылау және күту. Төтенше жағдайдағы алғашқы көмек.
МБП 02
Инфекциялық бақылау. Аурухана ішіндегі инфекциялардың алдын алудағы кіші мейіргер рөлі
Аурухана ішіндегі инфекциялар (бұдан әрі - АІИ). Медициналық мекемеде инфекцияның тарау түрлері. Иесіне және инфекцияның сезімталдығына әсер ететін факторлар. АІИ тәуекеліне ұшыраған топтар: хирургиялық, урологиялық, реанимация және т.б. бөлңмдерінің науқастары. АІИ патогендерінің резервуарлары: қызметкерлер қолдары, құрал-саймандар, жабдықтар, дәрі-дәрмектер және тағы басқалар. Асептикалық және антисептикалық түсініктер. Медициналық мекеменің түрлі үй-жайларының санитарлық-эпидемиялық режимі. Түрлі медициналық мекемелерде гигиеналық тазалауды енгізу. "Дезинфекция" термині. Түрлері, әдістері. Денсаулық сақтау мекемелерінде дезинфекцияға қойылатын жалпы талаптар. Дезинфекциялаушы заттардың сипаттамасы. Олардың улылығы, сақтық шаралары. Дезинфекциялаушы заттардың теріге және шырышты қабаттарға түскен кезіндегі алғашқы көмек. Дезинфекциялаушы ерітінділерді дайындау және пайдалану. АІИ профилактикасындағы кіші медициналық қызметкерлердің рөлі. Қанмен және дене сұйықтықтарымен жұмыс істеген кездегі универсалды сақтық шаралары. Стандартты сақтық шаралары: кірді өңдеу, қалдықтарды, оқшаулау және т.б. Мейіргерлер арасында парентеральды инфекциялардың алдын алу.
Өңдеу кезеңдері, медициналық техниканы жою. Негізгі терминдер мен ұғымдар. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. АІИ-дың алдын-алу үшін мейіргерлік қызметтің ұйымдастыру-әдістемелік негіздері. АІИ-ның алдын алу бойынша нормативтік-құқықтық құжаттар.
МБП 03
Адамның иммунды тапшылық вирусы/ иммунды тапшылық синдромын (бұдан әрі АИТВ/ЖИТС) және туберкулезді алдын-алуда кіші мейіргер рөлі
Этиология, эпидемиология, клиника, диагностика, емдеу және АИТВ / ЖИТС-ның алдын-алу туралы қазіргі заманғы деректер. Нормативтік-құқықтық құжаттар. АИТВ/ЖИТС-тің парентеральды тарау жолын алдын-алудағы мейіргер рөлі. Халық арасында санитарлық-ағартушылық жұмыстың қазіргі заманғы әдістері. Туберкулездің әлеуметтік және жұқпалы ауру түріндегі тұжырымдамасы. Қазақстан Республикасында қазіргі эпидемиологиялық жағдай. Қазақстан Республикасында туберкулезді бақылау жөніндегі ұлттық бағдарламаның стратегиясы және оны ұйымдастыру. Алғашқы медициналық-санитарлық ұйымдар деңгейінде туберкулезді анықтау бойынша шаралар. Туберкулезді анықтау және диагностикалау алгоритмі. Алғашқы медициналық-санитарлық ұйымдарда туберкулезді емдеу. Туберкулезді бақылаудағы мейіргер рөлі. Туберкулезге қарсы санитарлық-ағарту жұмысы.
МБП 04
Жалпы мейіргер ісі технологиялары
Мейіргер ісі философиясы. Мейіргер ісінің пайда болуы туралы, қайырымдылық мейіргерлер қауымы туралы, Ресейдегі мейіргер ісі құрылтайшылары туралы, Флоренс Найтингейлдің қызметі туралы, қайырымдылық мейіргерлерінің әскери қақтығыстар кезіндегі қызметтері туралы, Қызыл Крест және Қызыл Жарты ай қоғамдарының Халықаралық комитетінің пайда болу тарихы, Қазақстандағы денсаулық сақтау саласының дамуы туарлы. Байланыс негіздері. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау мекемелерінде денсаулық сақтау сапасын басқару. Жанұялық мейіргердің функционалдық міндеттері мен құқықтары. Мейіргер технологиясы алгоритмі. Жедел медициналық көмек: анафилактикалық шок, миокард инфарктісі, бронх демікпесі, асқазан және ішек қан кетуінде, естен тану және құлдырау кезінде. АИТВ-инфекциясы. АИТВ індетін жұқтырған науқастардың қанымен жұмыс істегендегі мейіргер қауіпсіздігі. Төтенше жағдайлардағы мейіргер мінез-құлық алгоритмдері. Төтенше алғашқы көмек жинағы және құжаттама пайдалану. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау негізгі басым бағыттар бойынша бағдарламасы. Туберкулез, ағымдағы пікірлер мен емдеу.
ҚБ
Қорытынды бақылау

378/7
594/11
ПДО
Обязательный компонент
162/3
324/6
ПДО 01
Основы сестринского дела. Менеджмент в сестринском деле.
54
108
зачҰт
ПДО 02
Инфекционный контроль. Роль младшей медицинской сестры в профилактике внутрибольничных инфекций
54
54
зачҰт
ПДО 03
Роль младшей медицинской сестры в профилактике вируса иммунодефицита человека/синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД) и туберкулеза
54
54
зачҰт
ПДО 04
Общие сестринские технологии
108
зачҰт
ПДВ
Компонент по выбору
216
270
зачҰты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
432/8
648/12
Примечания:
* для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям сестринского профиля;
** для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям несестринского профиля.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Сестринское дело(младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
зачеты
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
27
Вопросы доказательной медицины
9
Вопросы реабилитации
27
Вопросы паллиативной помощи
18
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
7
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу) (вторая категория)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
27
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
9
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Медицинская статистика
7
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки (8 недель) по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу)
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы сестринского дела. Менеджмент в сестринском деле.
Роль медицинской сестры в наблюдении и уходе за пациентами, их подготовке к различным обследованиям. Роль младшей медицинской сестры в наблюдении и уходе за пациентами, их подготовке к различным обследованиям. Консультирование пациента, клиента, семьи. Техника сбора материала для лабораторного исследования. Введение в менеджмент. Принятие решений. Управление ресурсами. Мотивация. Контроль. Оценка. Стратегическое планирование. Модель специалиста. Профессионализм и факторы его составляющие: профессиональные знания и навыки, клиническое мышление, психологическая компетентность, организационные навыки, профессиональная этика. Составляющие психологической компетентности младшей медицинской сестры. Роль и ответственность медицинского работника в обществе. Психологические требования к личности медицинского работника. Влияние личностных качеств на эффективность в профессиональной деятельности. Психические профессиональные расстройства медицинского работника: синдром хронической усталости, синдром профессионального выгорания. Организация работы лечебных учреждений. Значение общего ухода за больными. Профессиональная этика в работе младшей медицинской сестры. Основы анатомии, физиологии и патологии. Основы микробиологии, гигиены и экологии человека. Мероприятия по обеспечению личной гигиены больного. Участие в организации безопасной окружающей среды для участников лечебно-диагностического процесса. Технология оказания медицинских услуг. Оценка функционального состояния пациента. Уход при лихорадке. Питание больных. Личная гигиена тяжелобольного пациента. Наблюдение и уход за пациентами с различными профилями заболеваний. Оказание первой помощи при неотложных состояниях.
ПДО 02
Инфекционный контроль. Роль младшей медицинской сестры в профилактике внутрибольничных инфекций
Внутрибольничные инфекции (далее –ВБИ). Способы передачи инфекции в медицинском учреждении. Факторы, влияющие на восприимчивость хозяина и инфекции. Группы риска ВБИ: пациенты хирургических, урологических, реанимационных отделений. Резервуары возбудителей ВБИ: руки персонала, инструментарий, оборудование, лекарственные средства. Понятия асептики и антисептики. Санитарно- противоэпидемический режим различных помещений медицинского учреждения. Осуществление гигиенической уборки различных помещений лечебно-профилактического учреждения (далее – ЛПУ). Понятие "дезинфекция". Виды, методы. Общие требования к дезинфекционному режиму в ЛПУ. Характеристика дезинфицирующих препаратов. Их токсичность, меры предосторожности. Первая помощь при попадании дез средств на кожу и слизистые. Приготовление и использование дез растворов. Роль младших медицинских работников в профилактике ВБИ. Универсальные меры предосторожности при работе с кровью и биологическими жидкостями. Стандартные меры предосторожности: обращение с бельем, отходами, изоляции. Профилактика парентеральных инфекций среди медперсонала. Этапы обработки, утилизации медицинского инструментария. Основные термины и понятия. Организация программ инфекционного контроля. Организационные и методические основы деятельности сестринской службы по профилактике ВБИ. Нормативные и законодательные документы по профилактике ВБИ.
ПДО 03
Роль младшей медицинской сестры в профилактике вируса иммунодефицита человека/синдрома приобретенного иммунодефицита (далее – ВИЧ/СПИД) и туберкулеза
Современные данные об этиологии, эпидемиологии, клинике, диагностике, методах лечения и профилактики ВИЧ/СПИД. Нормативные и законодательные документы. Роль медицинской сестры в профилактике парентерального пути передачи ВИЧ/СПИД. Современные методы санитарно-просветительной работы среди населения. Понятие о туберкулезе как о социальном и инфекционном заболевании. Современная эпидемиологическая ситуация в Республике Казахстан. Стратегия и организация Национальной программы по контролю над туберкулезом в Республике Казахстан. Мероприятия по выявлению туберкулеза на уровне организаций первичной медико-санитарной помощи. Алгоритм выявления и диагностики туберкулеза. Лечение туберкулеза в первичной медико-санитарной помощи. Роль медицинской сестры в контроле над туберкулезом. Санитарно просветительная работа по туберкулезу.
ПДО 04
Общие сестринские технологии
Философия сестринского дела. О зарождении сестринского дела, об общинах сестер милосердия, об основоположниках сестринского дела в России, о деятельности Флоренс Найтингейл, о деятельности сестер милосердия на театре военных действий, об истории зарождения Международного комитета Красного Креста и Красного Полумесяца, о развитии здравоохранения в Казахстане. Основы коммуникации. Управление качеством медицинской помощи в организациях здравоохранения Республики Казахстан. Функциональные обязанности и права семейной медсестры. Алгоритм сестринских технологии. Неотложная медицинская помощь при: анафилактическом шоке, инфаркте миокарде, бронхиальном астме, желудочном и кишечном кровотечение, обмороке и коллапсе. ВИЧ-инфекция. Безопасности медсестры приобращении с кровью ВИЧ-инфицированного больного. Алгоритмы поведение медсестры при аварийных ситуациях. Применение аварийной аптечки и документации. Программы по основным приоритетным направлениям здравоохранения в РК. Туберкулез, современные взгляды, лечение.
ИК
Итоговый контроль

6. "Мейіргер ісі (күтім бойынша кіші мейіргер)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Дәлелді медицина сұрақтары
Дәлелді медицина, тұжырымдама, принциптер, дәлелдемелер деңгейі. Дәлелді медицинаны зерттеу әдістері. Медициналық қателіктер мен сапа мәселелерін жіктеу.
Оңалту мәселелері
Медициналық оңалту. Оңалту курсының мақсаты. Оңалту түрлері. Оңалтуға арналған көрсеткіштер. Медициналық оңалту әдістері. Оңалтудың заманауи технологиялары.
Паллиативтік көмек мәселелері
ДДСҰ-ның ауруға уақытша жеңілдік беретін көмектің анықтамасы. Паллиативті күтім тұжырымдамасы, принциптері, компоненттері, күтім ерекшеліктері. Команда. Хоспистің негізгі принциптері. Нормативтік құжаттар. Симптомдарды бақылау. Жалпы күтім, қамқорлық принциптері. Пациенттер мен олардың туыстарына психологиялық және әлеуметтік көмек. Медициналық қызметкерлердің мәселелері.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
АИТВ -инфекция және жұқпаны бақылау мәселесі
АИТВ / ЖҚТБ. Этиология, патогенез, жіктеу, клиника, диагностика, емдеу және алдын алу. Ауруханаішілік инфекциялар. АІИ эпидемиологиясының негізгі қағидалары. Аурухана жағдайында эпидемиологиялық процесс. АІИ негізгі патогендері. Инфекциялық бақылау. Инфекциялық бақылау бағдарламаларын ұйымдастыру. Эпидемиологиялық қадағалау. Патологиялық процесті оқшаулау үшін АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. Медициналық персоналда АІИ эпидемиологиясы және профилактикасы. Вирустық гепатит "В" және "С". Этиология, патогенез, жіктеу, клиника, диагностика, емдеу және алдын алу.
Медициналық статистика
Медициналық статистиканың негіздері. Денсаулық статистикасы. Денсаулық көрсеткіштері (ауру, өлім). Жалпы аурудың статистикасы. Демографиялық көрсеткіштер.

6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Сестринское дело (младшая(ий) медицинская(ий) сестра/брат по уходу) (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара.
Вопросы доказательной медицины
Доказательная медицина, понятие, принципы, уровни доказательности. Методы исследования доказательной медицины. Классификация медицинских ошибок и проблемы качества.
Вопросы реабилитации
Медицинская реабилитация. Цель курса реабилитации. Виды реабилитации. Показания к реабилитации. Методы медицинской реабилитации. Современные технологии реабилитации.
Вопросы паллиативной помощи
Определение паллиативной помощи. Понятие, принципы, компоненты паллиативной помощи, особенности оказания помощи. Команда. Основные принципы хосписа. Нормативные документы. Контроль симптомов. Общий уход, принципы ухода. Психологическая и социальная помощь больным и их родственникам. Проблемы медперсонала.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентностьмедицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Проблема ВИЧ-инфекции и инфекционного контроля
ВИЧ/СПИД. Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика. Внутрибольничные инфекции. Основные принципы эпидемиологии ВБИ. Эпидемиологический процесс в госпитальных условиях. Основные возбудители ВБИ. Инфекционный контроль. Организация программ инфекционного контроля. Эпидемиологический надзор. Эпидемиология и профилактика ВБИ по локализации патологического процесса. Эпидемиология и профилактика ВБИ у медицинского персонала. Вирусные гепатиты "В" и "С". Этиология, патогенез, классификация, клиника, диагностика, лечение и профилактика.
Медицинская статистика
Основы медицинской статистики. Статистика здравоохранения. Показатели здоровья населения (заболеваемость, смертность). Статистика общей заболеваемости. Демографические показатели.

378/7
594/11
МБП
Міндетті компонент
162/3
324/6
МБП 01
Массаж негізі, оның ішінде балалар массажы
54
108
Сынақ
МБП 02
Массаж жүйесі және түрлері
54
144
Сынақ
МБП 03
Массаж жасаудың гигиеналық негізі
54
54
Сынақ
МБП 04
Массажға көрсеткіші мен қарсы көрсеткіші
18
Сынақ
ТБП
Таңдау бойынша компонент
216
270
Сынақ
ҚБ
Қорытынды бақылау
6 (ТБП-ден)
6 (ТБП-ден)
Емтихан
Барлығы
432/8
648/12
Ескертулер:
* Мейіргер бейіні мамандықтары бойынша бұрынғы білім деңгейі және қызмет өтілі бар мамандар үшін;
** Мейіргер емес мамандықтар бойынша бұрынғы білімі жоқ және жұмыс тәжірибесі бар мамандар үшін.
2. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша біліктілік арттыру циклінің үлгілік оқу жоспары
Пән циклы
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
ТБП
Таңдау бойынша компонент
54 /1
108/2
Сынақтар
ҚБ
Қорытынды бақылау
2(ТБП-ден)
2(ТБП-ден)
Барлығы
54/1
108/2
3. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Массаждың заманауи түрлері
79
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
18
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар.
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
108/2
4. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша сертификациялық циклінің біліктілікті арттыруға арналған үлгілік оқу жоспары (екінші санат үшін)
Пән атауы
Оқу жүктемесінің сағат (апта) көлемі
Бақылау нысаны
Массаждағы жаңа технологиялар
25
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмі
18
Медициналық этика және коммуникативті дағдылар
9
Қорытынды бақылау
2
Емтихан
Барлығы
54/1
5. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша қайта даярлаудың білім беру бағдарламасының мазмұны (8 апта)
Пән коды
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
НП
Негізгі пәндер
БП
Бейінді пәндер
МБП
Міндетті компонент
МБП 01
Массаж негізі, оның ішінде балалар массажы
Массаж анықтамасы. Адам анатомиясы және физиологиясы. Анатомиялық терминология негіздері. Бұлшықет және сүйек анатомия жүйесі. Адам ағзасына массаждың физиологиялық әсері. Массаж жасаудың техникасы және әдістері.
МБП 02
Массаж жүйесі және түрлері
Массаж түрлері. Емдік массаж. Спорттық массаж. Балалар массажы. Гигиеналық массаж. Сауықтыру массажы. Кометикалық массаж. Олардың ағзаға әсері. Классикалық массаж тәсілдері. Жалпы массаж. Массаж (еуропа, орыс, шығыс) жүйесі. Олардың ерекшіліктері. Су-Джок терапия негіздері. Жаттығуларды таңдау. Емдік дене шынықтыру кешенін ауруларды емдеудің комплексінде қолдану.
МБП 03
Массаж жасаудың гигиеналық негізі
Жұмыс орнынын ұйымдастырудағы санитерлық-гигиеналық талаптар. Құрылғылар мен кеңістікке қойылатын талаптар. Массажистке қойылатын талаптар. Қолға арналған жаттығулар, гигиена қағидалары мен талаптарын сақтау. Пациентке қойылатын талаптар. Гигиенаны сақтау. Массах курсына ұсынымдар. Тәсілдерді орындау бірізділігі мен қағидалары. Массаж сеанысы кезінде қауіпсіздің ережелерін сақтау.
МБП 04
Массажға көрсеткіші мен қарсы көрсеткіші
Массажға көрсеткіштер. Массажға қарсы көрсеткіштер. Массажға абсолюттік қарсы көрсеткіштер. Массажға жергілікті қарсы көрсеткіштер. Массажға уақытша қарсы көрсеткіштер.
ҚБ
Қорытынды бақылау

378/7
594/11
ПДО
Обязательный компонент
162/3
324/6
ПДО 01
Основы массажа, в том числе у детей
54
108
зачҰт
ПДО 02
Системы и классификация массажа
54
144
зачҰт
ПДО 03
Гигиеничесие основы проведения массажа
54
54
зачҰт
ПДО 04
Показания и противопоказания к массажу
18
зачҰт
ПДВ
Компонент по выбору
216
270
зачҰты
ИК
Итоговый контроль
6 (из ПДВ)
6 (из ПДВ)
Экзамен
Итого
432/8
648/12
Примечания:
* для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям сестринского профиля;
** для специалистов с предшествующим уровнем образования и стажем работы по специальностям несестринского профиля.
2. Типовые учебные планы циклов повышения квалификации по специальности "Сестринское дело(массажист)"
Код дисциплин
Наименования дисциплин
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
ПДВ
Компонент по выбору
54 /1
108/2
зачеты
ИК
Итоговый контроль
2 (из ПДВ)
2 (из ПДВ)
Итого
54/1
108/2
3. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (массажист)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Современные виды массажа
79
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Экзамен
Итого
108/2
4. Типовой учебный план сертификационного цикла повышения квалификации по специальности "Сестринское дело (массажист)" (для второй категории)
Наименование дисциплины
Объем учебной нагрузки в часах (неделях)
Форма контроля
Новые технологии массажа
25
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
18
Медицинская этика и коммуникативные навыки
9
Итоговый контроль
2
Зачет
Итого
54/1
5. Содержание образовательной программы переподготовки (8 недель) по специальности "Сестринское дело (массажист)"
Код дисциплины
Наименования дисциплин, основные разделы
БД
Базовые дисциплины
ПД
Профилирующие дисциплины
ПДО
Обязательный компонент
ПДО 01
Основы массажа, в том числе у детей
Определение массажа. Анатомия и физиология человека. Основы анатомической терминологии. Анатомия мышечной и костной системы. Физиологические действия массажа на организм человека. Техника и методика выполнения массажа.
ПДО 02
Системы и классификация массажа
Виды массажа. Лечебный массаж. Спортивный массаж. Детский массаж. Гигиенический массаж. Оздоровительный массаж. Косметический массаж. Их воздействие на организм. Приемы классического массажа. Общий массаж. Системы массажа (европейский, русский, восточный). Их особенности. Основы Су-Джок терапии. Подбор упражнений. Использование ЛФК в комплексном лечении заболеваний.
ПДО 03
Гигиеничесие основы проведения массажа
Санитарно-гигиенические требования к организации рабочего места. Требования к инвентарю и помещению. Требования к массажисту. Упражнения для рук, соблюдение гигиенических правил и норм. Требования к пациенту. Соблюдение гигиены. Рекомендации к курсу массажа. Последовательность и правила выполнения приемов. Соблюдение техники безопасности при выполнении сеанса массажа.
ПДО 04
Показания и противопоказания к массажу
Показания к массажу. Противопоказания к массажу. Абсолютные противопоказания к массажу. Местные противопоказания к массажу. Временные противопоказания к массажу.
ИК
Итоговый контроль

6. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (жоғарғы және бірінші санаттар үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Массаждың заманауи түрлері
Аппараттық массаж: вибромассаж, гидромассаж, вакуумдық, пневматикалық массаж, баромассаж және ультрадыбыстық массаж. Қауіпсіздің техникасы. Көрсеткіш пен қарсы көрсеткіштер. Тәсілдерді қолдану техникасы мен әдістері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
7. "Мейіргер ісі (массажист)" мамандығы бойынша сертификаттау біліктілікті арттыру циклінің білім бағдарламасының мазмұны (екінші санат үшін)
Пәндер атауы, олардың негізгі бөлімдері
Массаждағы жаңа технологиялар
Массаж түрлері мен технологиялары. Массаждың жаңа техникасы. Қауіпсіздік техникасы. Көрсеткіш пен қарсы көрсеткіштер. Тәсілдерді қолдану техникасы мен әдістері.
Шұғыл медициналық көмек көрсету алгоритмдері
Базалық реанимация - Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот).Кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы (Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Педиатриядағы кеңейтілген жүрек-өкпе реанимациясы Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). 2010 жылғы реанимация бойынша Еуропалық кеңестің ұсыныстары. Терминальді жағдайындағы клиникалық диагностика негіздері. Науқасты, зардап шегушіні біріншілік және екіншілік бағалау. Өмір тіршілігі функцияларының бұзылуының диагностикасы. ЖӨР-сын өткізуге арналған көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдер. Жүректің жабық массажы. Сафар тәсілі. Жүрек дефибрилляциясының әдістемесі. Трахея кеңірдегінің интубациясы.
Медициналық этика және коммуникативтік дағдылар
Дәрігердің коммуникативтік құзыреттілігі: негізгі бөліктері, медициналық қызмет сапасына әсер етуі, Медициналық этика және деонтология мәселелері. Пациентке бағдарланған консультацияның негізгі дағдылары, стратегиялары мен техникасы (байланыс орнату, сұхбатты басқару, белсенді тыңдау, пациенттің көзқарасын анықтау және бөлісу, пікір білдіру, ақпарат беру және бірлесе шешім қабылдау, қолдау көрсету жоспарын құру, жинақтау және кері байланыс жасау). Шиеленісті жағдайдағы мінез-құлық стратегиясы. Медицинадағы командалық жұмыстың негізгі дағдылары: көшбасшылық, коммуникация, өзара қолдау көрсету, жағдайды қадағалау. Медициналық командадағы өзара тиімді әрекет ету құралдары мен стратегиялары.
Қолданылған қысқартулар:
НП - негізгі пәндер;
МНП - міндетті негізгі пәндер;
БП - бейінді пәндер;
МБП - міндетті бейінді пәндер;
ТБП - таңдау бойынша бейінді пәндер;
ҚБ - қорытынды бақылау.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
31-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
32-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
33-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
34-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 11 қазандағы
№ ҚР ДСМ-26 бұйрығына
35-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

6. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Сестринское дело(массажист)" (для первой и высшей квалификационной категории)
Наименования дисциплин, их основные разделы
Современные виды массажа
Аппаратный массаж: вибромассаж, гидромассаж, вакуумный, пневматический массаж, баромассаж и ультразвуковой массаж. Техника безопасности. Показания и противопоказания. Техника и методика использования приемов.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация (далее – СЛР) – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентность медицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
7. Содержание образовательной программы сертификационного цикла по специальности "Сестринское дело(массажист)" (для второй категории)
Наименования дисциплин, основные разделы
Новые технологии массажа
Виды и технологии массажа. Новые техники массажа. Техника безопасности. Показания и противопоказания. Техника и методика использования приемов.
Алгоритмы оказания неотложной медицинской помощи
Базовая реанимация – Basis Life Support (Бэсик Лайф Саппот), Расширенная сердечно-легочная реанимация – Advanced Cardiac Life Support (Адвенсед Кардиа Лайф Саппот). Расширенная СЛР в педиатрии – Pediatric Advanced Life Support (Педиатрик Кардиа Лайф Саппот). Рекомендации Европейского совета по реанимации 2010г. Основы клинической диагностики терминальных состояний. Первичная и вторичная оценка больного, пострадавшего. Диагностика нарушений витальных функций. Показания и противопоказания для проведения СЛР. Закрытый массаж сердца. Прием Сафара. Методика дефибрилляции сердца. Интубация трахеи.
Медицинская этика и коммуникативные навыки
Коммуникативная компетентностьмедицинских работников: ключевые составляющие, влияние на качество медицинских услуг. Вопросы медицинской этики и деонтологии. Базовые навыки, стратегии и техники
пациент-центрированного консультирования (установление контакта, управление интервью, активное слушание, проявление эмпатии, активное выявление и включение точки зрения пациента, комментирование, информирование и совместное принятие решения, создание плана поддержки, суммирование и обратная связь). Ассертивность, стратегии поведения в конфликтной ситуации. Ключевые навыки командной работы в медицине: лидерство, коммуникация, взаимная поддержка, мониторинг ситуации. Инструменты и стратегии эффективного взаимодействия в медицинской команде.
Используемые сокращения:
БД – базовые дисциплины;
БДО – базовые дисциплины обязательные;
ПД – профилирующие дисциплины;
ПДО – профилирующие дисциплины обязательные;
ПДВ – профилирующие дисциплины по выбору;
ИК – итоговый контроль.
Приложение 31
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Сноска. Приложение 31 утратило силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 32
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Сноска. Приложение 32 утратило силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 33
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Сноска. Приложение 33 утратило силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 34
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Сноска. Приложение 34 утратило силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Приложение 35
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 октября 2018 года
№ ҚР ДСМ-26
Сноска. Приложение 35 утратило силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).