"Асырап алынған баланың өмір сүру, оқу, тәрбие жағдайлары туралы және денсаулық жағдайы туралы есепті ұсыну қағидалары мен мерзімдерін және оның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 7 қыркүйектегі № 551 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 29 қазандағы № 593 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 қарашада № 17696 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1."Асырап алынған баланың өмір сүру, оқу, тәрбие жағдайлары туралы және денсаулық жағдайы туралы есепті ұсыну қағидалары мен мерзімдерін және оның нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 7 қыркүйектегі № 551 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14319 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 24 қазанда жарияланған) өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асырап алынған баланың өмір сүру, оқу, тәрбие жағдайлары туралы және денсаулық жағдайы туралы есепті ұсыну қағидалары мен мерзімдері және оның нысанында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын бала асырап алушылар және шетелдік бала асырап алушылар Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органына (бұдан әрі – уәкілетті орган) бала асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бала он сегіз жасқа толғанға дейін алғашқы үш жылда әрбір алты ай сайын, кейінгі жылдары – жылына кемінде бір рет есеп ұсынады.".
Мынадай мазмұндағы14 және 15-тармақтармен толықтырылсын:
"14. Есеп уәкілетті органға түскен кезде, уәкілетті орган қызметкері есептің электронды нұсқасын Республикалық деректер банкіне енгізеді.
15. Есептің электронды нұсқасы Республикалық деректер банкіне енгізілгеннен кейін есеп бала асырап алу туралы сот шешімі шыққан жер бойынша органға жіберіледі.";
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті (Н.Ә. Оршубеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 сентября 2016 года № 551 "Об утверждении Правил и сроков предоставления отчета об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка и его формы"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 октября 2018 года № 593. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 ноября 2018 года № 17696
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 7 сентября 2016 года № 551 "Об утверждении Правил и сроков предоставления отчета об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14319, опубликован в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет" 24 октября 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах и сроках предоставления отчета об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка и его формы, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Усыновители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, и иностранные усыновители в первые три года после вступления в законную силу решения суда об усыновлении через каждые шесть месяцев, в последующие годы – не реже одного раза в год до достижения ребенком восемнадцатилетнего возраста представляют отчет в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).".
дополнить пунктами 14 и 15 следующего содержания:
"14. При поступлении отчета в уполномоченный орган сотрудник уполномоченного органа вносит электронную версию отчета в Республиканский банк данных.
15. После внесения электронной версии отчета в Республиканский банк данных, отчет направляется в орган по месту вынесения решения суда об усыновлении ребенка.":
приложение 2 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан (Оршубеков Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі Е. Сағадиев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы Ұлттық
экономика министрлігі Статистика
комитетінің төрағасы
________________ Н. Айдапкелов
20 жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 29 қазандағы № 593 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 7 қыркүйектегі
№ 551 бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Асырап алынған баланың өмір сүру, оқу, тәрбие жағдайлары туралы және денсаулық жағдайы туралы есеп
Нысанның индексі: ОУР-1.
Ақпаратты ұсыну кезеңділігі: асырап алу туралы сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін алғашқы үш жылда әрбір алты ай сайын, кейінгі жылдары – жылына кемінде бір рет.
Нысан кімге ұсынылады: Қазақстан Республикасының балалардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органына, бала асырап алу туралы сот шешімі шыққан жер бойынша қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдарға, Республикалық деректер банкіне.
Ақпаратты ұсынатын адамдар тобы: Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын бала асырап алушылар, Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын бала асырап алушылар және шетелдік бала асырап алушылар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері және бала асырап алу жөніндегі агенттіктер.
Баланың асырап алынғанға дейінгі Т.А.Ә. (бар болса) ___________________________
Баланың жынысы_________________________________________________________
Баланың асырап алынғанға дейінгі туған күні__________________________________
Бала асырап алынған өңір__________________________________________________
Соттың атауы, бала асырап алу туралы соттың шешімі заңды күшіне
енген күн________________________________________________________________
Баланың асырап алынғаннан кейінгі Т.А.Ә. (бар болса)
________________________________________________________________________
Баланың асырап алынғаннан кейінгі туған күні________________________________
Асырап алушылардың Т.А.Ә. (бар болса)
_______________________________________________________________________
Баланың және асырап алушылардың мекенжайы, телефоны (есеп беру сәтінде)
________________________________________________________________________
Асырап алушылардың жұмыс орны, мекенжайы, телефоны (есеп беру сәтінде)
________________________________________________________________________
Бала асырап алуды өткізген агенттіктің атауы (шетелде тұрақты тұратын Қазақстан
Республикасының азаматтары, шетелдіктер үшін)
________________________________________________________________________
Денсаулық жағдайы:

3) размещение настоящего приказа после его официального опубликования на интернет - ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
СОГЛАСОВАН
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________20 года
___________________ Н. Айдапкелов
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 29 октября 2018 года № 593
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 7 сентября 2016 года № 551
Форма
для сбора административных
данных
Отчет об условиях жизни, обучения, воспитания и о состоянии здоровья усыновленного ребенка
Индекс формы: ОУР-1.
Периодичность представления: раз в полгода первые три года, раз в год после вступления в законную силу решения суда об усыновлении.
Куда предоставляется: в уполномоченный орган в области защиты прав детей Республики Казахстан, органы, осуществляющие функции по опеке и попечительству по месту вынесения решения суда об усыновлении ребенка; Республиканский банк данных.
Круг лиц представляющих информацию: усыновители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающие на территории Республики, усыновители, являющиеся гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими за пределами Республики Казахстан, и иностранные усыновители, загранучреждения Республики Казахстан, агентства по усыновлению (удочерению).
Ф.И.О. (при его наличии) ребенка до усыновления
________________________________________________________________________
Пол ребенка_____________________________________________________________
Дата рождения до усыновления_____________________________________________
Регион, из которого был усыновлен ребенок__________________________________
Наименование суда, дата вступления в силу решения суда об усыновлении
__________________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) ребенка после усыновления
__________________________________________________________________________
Дата рождения после усыновления ____________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) усыновителей________________________________________
Адрес проживания ребенка и усыновителей, телефон (на момент предоставления отчета)
___________________________________________________________________________
Место работы усыновителей, адрес, телефон (на момент предоставления отчета)
___________________________________________________________________________
Наименование агентства, при содействии которого проведено усыновление
(для граждан Казахстана, постоянно проживающих за рубежом, и иностранцев)
____ ________________________________________________________________________
Состояние здоровья:

1) физикалық даму деңгейі және оның үйлесімділік дәрежесі (бойы,
салмағы)________________________________________________________________;
2) жүйке-психикалық даму деңгейі (көңіл-күй әрекеттерінің
барабарлығы)____________________________________________________________;
3) ағза органдары мен жүйелерінің функционалдық
жағдайы_________________________________________________________________;
4) аурулардың, ауру жағдайларының және өзгерістердің, оның ішінде созылмалы
аурулардың бар (жоқтығы), туа біткен даму кемістігінің анықталуы
(білінуі)__________________________________________________________________;
5) операциялық араласу ____________________________________________________;
6) иммундау (егу)__________________________________________________________;
7) профилактикалық медициналық тексеріп-қарау______________________________;
8) тамақтану______________________________________________________________;
9) жағымсыз әдеттері (бар болса) ____________________________________________;
10) келбеті (ұқыптылық, тазалық, киімінің жасына, жынысына, мәдениетке
сәйкестігі)______________________________________________________;
11) өзін-өзі күту дағдылары (өз бетінше киіне, тамақтана
білу)____________________________________________________________;
12) бар проблемалар (оларды шешу жолдары, қабылданған
шаралар)_________________________________________________________________.
Білімі:
1) білім беру ұйымдарына бару (балабақша, мектеп, колледж, ЖОО (18 жасқа толғанға
дейін)) немесе өз бетінше оқу (үйде немесе экстерн), олардың жасына, дамуына және
қажеттілігіне сәйкестігі
_________________________________________________________________________;
2) қосымша білім беру ұйымдарына бару (үйірмелер, секциялар, шығармашылық үйлері,
жексенбілік, музыка және спорт мектептері,
курстар)_________________________________________________________________;
3) табыстары мен жетістіктері _______________________________________________;
4) бар проблемалар (оларды шешу жолдары, қабылданған
шаралар)________________________________________________________________.
Әлеуметтік сала:
1) отбасылық қатынастар (асырап алынған бала және ата-анасы, асырап алынған бала және
отбасында тәрбиеленетін басқа балалар, асырап алынған бала және жақын туыстар
арасындағы қатынастар, бауыр басушылық, аталған қатынастардың балаға
әсері)________________________________________________;
2) білім беру ұйымдарындағы қатынастар (оқытушылармен және басқа
оқушылармен қарым-қатынас)______________________________________________;

1) уровень физического развития и степень его гармоничности (рост и вес)
____ ________________________________________________________________________;
2) уровень нервно-психического развития (адекватность поведения)
____________________________________________________________________________;
3) функциональное состояние органов и систем организма
____________________________________________________________________________;
4) отсутствие (наличие) болезней, болезненных состояний и изменений, в том числе
хронических, обнаружение/проявление врожденных пороков развития
____________________________________________________________________________;
5) оперативные вмешательства _________________________________________________;
6) иммунизация (прививки) ____________________________________________________;
7) профилактические медицинские осмотры ______________________________________;
8) питание ___________________________________________________________________;
9) вредные привычки (при наличии) _____________________________________________;
10) внешний вид (опрятность, чистоплотность, соответствие одежды возрасту, полу,
культуре) ____________________________________________________________________;
1) навыки самообслуживания (умение самостоятельно одеваться, питаться, обслуживать
себя) ________________________________________________________________________;
12) имеющиеся проблемы (пути их решения, принятые меры) ________________________;.
Образование:
1) посещение организаций образования (детский сад, школа, колледж, вуз (до достижения
18 лет)) или самостоятельное обучение (на дому или экстерн), их соответствие возрасту, развитию и потребностям
_____________________________________________________________________________;
2) посещение дополнительных организаций образования (кружки, секции, дома творчества,
воскресные, музыкальные, спортивные школы и курсы)
_____________________________________________________________________________;
3) успехи и достижения ________________________________________________________;
4) имеющиеся проблемы (пути их решения, принятые меры) ________________________.
Социальная сфера:
1) семейные отношения (отношения между усыновленным ребенком и родителями, между
усыновленным ребенком и другими детьми, воспитывающимися в семье, между
усыновленным ребенком и близкими родственниками, проявление привязанности, влияние
этих отношений на ребенка) _____________________________________________________;
2) отношения в организациях образования (отношения с преподавательским составом,
другими учащимися) ____________________________________________________________;

3) баланың қоршаған ортадағы қатынастары (ересектермен және көрші
балалармен, таныс және отбасы мүшелерінің жолдастарымен
қатынастары)_____________________________________________________________;
4) кәсіптік бағдар, қызмет саласын таңдау, 14 жастағы балалар үшін –
жұмыспен қамту __________________________________________________________;
5) бар проблемалар (оларды шешу жолдары, қабылданған
шаралар)________________________________________________________________.
Даму:
1) қызығушылығы, құмарлығы, хоббиі ________________________________________;
2) бар проблемалар (оларды шешу жолдары, қабылданған
шаралар)________________________________________________________________.
Бала асырап алушылардың отбасы туралы мәліметтер:
1) асырап алушылардың ажырасуы (баланың қай ата-анамен қалғандығын көрсету)
________________________________________________________________________;
2) қабілеттілігін жоғалту, бала асырап алушылардың қайтыс болу жағдайлары
(бала кіммен қалғанын көрсету)_____________________________________________;
3) қайта некеге тұру (екінші ата-анасымен қарым-қатынаста болу тәртібін көрсету)
________________________________________________________________________;
4) тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары (жалпы және тұрғылықты ауданы;
тұрғын үйдің тиесілілігі мен жайлылығы; санитариялық-гигиеналық жай-күйі – жақсы,
қанағаттанарлық, баланың жеке бөлмесінің, ойнайтын, сабақ
оқитын орнының болуы)___________________________________________________;
5) табыстың деңгейі (отбасының бар табысын, табыстың отбасының,
оның ішінде баланың қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жеткіліктілігін көрсету),
баланың тамаққа, үйге, гигиенаға, киімге, медициналық көмекке,
білімге базалық қажеттілігін қанағаттандыруы
________________________________________________________________________;
6) жұмыс орны және режимі, бала асырап алушылардың жұмыс уақытында
баланың бос уақытын ұйымдастыруы ________________________________________;
7) бар проблемалар (оларды шешу жолдары, қабылданған шаралар)
________________________________________________________________________.
Қоршаған орта және логистика:
1) баланың қауіпсіздігін қамтамасыз ету (тұрмыстағы қауіпті заттардың,
дәрі-дәрмектің, электр құрылғыларының, газдың балалардың қолы жететін жерде
болмауы)________________________________________________________________;
2) үйде және басқа жерлерде балаға зиян келтіруі мүмкін қауіпті бағалау
________________________________________________________________________;
3) білім беру, мәдениет және спорт мекемелерінің қолжетімділігі
________________________________________________________________________;

3) отношения в среде обитания ребенка (отношения с взрослыми и детьми, живущих по
соседству, знакомыми и друзьями членов семьи)
______________________________________________________________________________;
4) профессиональная ориентация, выбор сферы деятельности, трудоустройство для детей
старше 14 лет _________________________________________________________________;
5) имеющиеся проблемы (пути их решения, принятые меры)
______________________________________________________________________________;
Развитие:
1) интересы, увлечения, хобби____________________________________________________;
2) имеющиеся проблемы (пути их решения, принятые меры)__________________________;
Сведения о семье усыновителей:
1) развод усыновителей (указать с кем из родителей остался ребенок)
______________________________________________________________________________;
2) потеря дееспособности, смерть усыновителей (указать с кем остался ребенок)
______________________________________________________________________________;
3) повторные браки (указать порядок общения со вторым родителем)
______________________________________________________________________________;
4) жилищно-бытовые условия (общая и жилая площадь; принадлежность и
благоустроенность жилья; санитарно-гигиеническое состояние – хорошее,
удовлетворительное, наличие у ребенка собственной комнаты или места для игр занятий)
______________________________________________________________________________;
5) уровень дохода (указать имеющийся доход семьи, является ли доход достаточным для
обеспечения нужд семьи и ребенка в частности), удовлетворение базовых потребностей
ребенка в пище, жилье, гигиене, одежде, медицинской помощи и образовании
______________________________________________________________________________;
6) место и режим работы, организация досуга ребенка в рабочее время усыновителей
______________________________________________________________________________
7) имеющиеся проблемы (пути их решения, принятые меры)
______________________________________________________________________________;
Окружающая среда и логистика:
1) обеспечение безопасности ребенка (отсутствие доступа к опасным предметам в быту,
медикаментам, электроприборам и газу)
______________________________________________________________________________;
2) оценка риска нанесения ребенку вреда, как в домашних условиях, так и других местах
______________________________________________________________________________;
3) доступность учреждений образования, культуры и спорта
______________________________________________________________________________;

4) бар проблемалар (оларды шешу жолдары, қабылданған шаралар)
________________________________________________________________________.
Қосымша мәліметтер:
1) назар аударуды талап ететін кез келген мәліметтер, мысалы,
жазатайым оқиғалар көрсетіледі ____________________________________________;
2) бар проблемалар (оларды шешу жолдары, қабылданған шаралар)
________________________________________________________________________.
3) алдыңғы есеп барысында анықталған проблемалар бойынша қабылданған
шаралар_________________________________________________________________;
4) бала асырап алушыларға шеттен көмек керек пе (қандай екендігін көрсету)
________________________________________________________________________;
Баланың фотосуреттері (үй жағдайында, достарының арасында).
______________ Т.А.Ә. (бар болса)
20__ жылғы "____" _______________
________________
(қолы)
Әрбір жол міндетті түрде толтыруға жатады.

4) имеющиеся проблемы (пути их решения, принятые меры)
______________________________________________________________________________;
Дополнительные сведения:
1) указываются любые сведения, требующие внимания, к примеру, несчастные случаи
______________________________________________________________________________;
2) имеющиеся проблемы (пути их решения, принятые меры)
______________________________________________________________________________;
3) меры, принятые по проблемам, выявленным в ходе предыдущего отчета
______________________________________________________________________________
4) требуется ли сторонняя помощь усыновителям (указать какая именно)
______________________________________________________________________________.
Фотографии ребенка (в домашней обстановке и в кругу друзей).
Ф.И.О. (при его наличии)
"___" _________ 20__ года
________________________
(подпись)
Каждая строка подлежит обязательному заполнению.