"Электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 147 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 458 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 қарашада № 17801 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 147 (Нормативтiк құқықтық актiлерді мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 10627 болып тiркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 мамырда жарияланған) бұйрығында:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясына шекті тарифті, теңгерімдеуші электр энергиясына шекті тарифті және электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тарифті бекіту қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Электр энергиясын өткізетін энергия өндіруші ұйымдардың топтары мынадай өлшемшарттар: энергия өндіруші ұйымдардың типі, белгіленген қуаты, пайдаланылатын отын түрі, отынның тұрған жерінен қашықтығы, Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің электр энергиясын беруге техникалық сипаттағы шектеулер болмайтын бір бөлігінде орналасуы бойынша қалыптастырылады.
1) энергия өндіруші ұйымдар "энергия өндіруші ұйымдардың типі" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
құрамына конденсаттық электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына жылуландыру электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына газ-турбиналық электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына бу-газ электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
құрамына гидравликалық электр станциялары кіретін энергия өндіруші ұйымдар;
2) энергия өндіруші ұйымдар "белгіленген қуаты" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
қуаты 50 МВт дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 50 МВт-тан 75 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 75 МВт-тан 100 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 100 МВт-тан 150 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 150 МВт-тан 300 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 147 "Об утверждении Правил утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирующую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 458. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2018 года № 17801
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 147 "Об утверждении Правил утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10627, опубликован 12 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах утверждения предельного тарифа на электрическую энергию, предельного тарифа на балансирующую электроэнергию и предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Группы энергопроизводящих организаций, реализующих электрическую энергию, формируются по следующим критериям: тип энергопроизводящих организаций, установленная мощность, вид используемого топлива, удаленность от местонахождения топлива, расположение в одной части единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, в которой отсутствуют ограничения технического характера на передачу электрической энергии.
По критериям:
1) "тип энергопроизводящих организаций" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, в состав которых входят конденсационные электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят теплофикационные электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят газотурбинные электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят парогазовые электростанции;
энергопроизводящие организации, в состав которых входят гидравлические электростанции;
2) "установленная мощность" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации мощностью до 50 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 50 МВт до 75 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 75 МВт до 100 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 100 МВт до 150 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 150 МВт до 300 МВт;

қуаты 300 МВт-тан 550 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 550 МВт-тан 700 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 700 МВт-тан 800 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 800 МВт-тан 1050 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1050 МВт-тан 1300 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1300 МВт-тан 1550 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1550 МВт-тан 1800 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 1800 МВт-тан 2050 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2050 МВт-тан 2300 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2300 МВт-тан 2550 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2550 МВт-тан 2800 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 2800 МВт-тан 3050 МВт-қа дейінгі энергия өндіруші ұйымдар;
қуаты 3050 МВт және одан жоғары энергия өндіруші ұйымдар;
3) энергия өндіруші ұйымдар "пайдаланылатын отын түрі" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
көмірмен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
жергілікті газбен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
импорттық газбен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
мазутпен жұмыс істейтін энергия өндіруші ұйымдар;
4) энергия өндіруші ұйымдар "отынның тұрған жерінен қашықтығы" өлшемшарты бойынша мыналарға бөлінеді:
70 км дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
70 км-ден 100 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
100 км-ден 300 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
300 км-ден 550 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
550 км-ден 650 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
650 км-ден 750 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
750 км-ден 900 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
900 км-ден 1000 км-ға дейінгі арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
1000 км-дан және одан артық арақашықтыққа қашықтатылған энергия өндіруші ұйымдар;
5) "Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі - БЭЖ) электр энергиясын беруге техникалық сипаттағы шектеулер болмайтын бір бөлігінде орналасуы" өлшемшарты бойынша энергия өндіруші ұйымдар мыналарға бөлінеді:
БЭЖ-дің Солтүстік бөлігінде орналасқан энергия өндіруші ұйымдар;
БЭЖ-дің Оңтүстік бөлігінде орналасқан энергия өндіруші ұйымдар;
БЭЖ-дің Батыс бөлігінде орналасқан энергия өндіруші ұйымдар.".
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Электр энергиясына арналған шекті тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін электр энергиясын өндіруге жұмсалған шығындар мыналарды қамтиды:
материалдық шығындар (отын, отынды тасымалдау, техникалық қажеттіліктерге арналған су, жанар-жағармай материалдары, қосалқы материалдар, жанартылатын энергия коздерінен колдау жөніндегі каржы-есеп айырысу орталығынан электр энергиясын сатып алу);
өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындар;
әлеуметтік салық, әлеуметтік аударымдар;
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
жөндеу (негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін ағымдағы және күрделі жөндеу);
қоршаған ортаға эмиссиялар үшін ақы төлеу;
су ресурстарын пайдалануға төлем;
салықтар (жер, көлік, мүлік, пайдалы қазбаларды өндіру және басқа да міндетті төлемдер);
техникалық диспетчерлендіру қызметі бойынша;
электр энергиясын өндіру-тұтынуды теңгерімдеу қызметтері бойынша;
сыртқы сипаттағы тараптық ұйымдардың қызметтері.
Кезең шығыстары:
әкімшілік қызметкерлерге сыйақы төлеуді;
сақтандырудың міндетті түрлеріне арналған шығыстар, салықтар, алымдар мен төлемдерді;
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
іссапар шығындарын;
сыртқы ұйымдардың қызметтері (аудиторлық, банктік қызметтер, байланыс қызметтерін);

энергопроизводящие организации мощностью от 300 МВт до 550 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 550 МВт до 700 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 700 МВт до 800 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 800 МВт до 1050 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1050 МВт до 1300 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1300 МВт до 1550 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1550 МВт до 1800 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 1800 МВт до 2050 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2050 МВт до 2300 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2300 МВт до 2550 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2550 МВт до 2800 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 2800 МВт до 3050 МВт;
энергопроизводящие организации мощностью от 3050 МВт и более;
3) "вид используемого топлива" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, работающие на угле;
энергопроизводящие организации, работающие на газе местного происхождения;
энергопроизводящие организации, работающие на газе импортного происхождения;
энергопроизводящие организации, работающие на мазуте;
4) "удаленность от местонахождения топлива" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние до 70 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 70 км до 100 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 100 км до 300 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 300 км до 550 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 550 км до 650 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 650 км до 750 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 750 км до 900 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 900 км до 1000 км;
энергопроизводящие организации, удаленные на расстояние от 1000 км и более;
5) "расположение в одной части единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС), в которой отсутствуют ограничения технического характера на передачу электрической энергии" энергопроизводящие организации разделяются на:
энергопроизводящие организации, расположенные в Северной зоне ЕЭС;
энергопроизводящие организации, расположенные в Южной зоне ЕЭС;
энергопроизводящие организации, расположенные в Западной зоне ЕЭС.".
дополнить пунктом 8-1 в следующей редакции:
"8-1. Затраты на производство электрической энергии, учитываемые при формировании предельных тарифов на электрическую энергию включают следующее:
материальные затраты (топливо, транспортировка топлива, вода на технологические нужды, горюче-смазочные материалы, вспомогательные материалы, покупка электроэнергии у расчетно-финансового центра по поддержке возобновляемых источников энергии);
расходы на оплату труда производственного персонала;
социальный налог, социальные отчисления;
амортизация основных средств и нематериальных активов;
ремонты (текущие и капитальные ремонты, не приводящие к увеличению стоимости основных средств);
плата за эмиссии в окружающую среду;
плата за пользование водными ресурсами;
налоги (земельный, транспортный, имущество, добыча полезных ископаемых и другие обязательные платежи);
услуги по технической диспетчеризации;
услуги по оказанию балансирования производства-потребления электрической энергии;
услуги сторонних организаций производственного характера.
В расходы периода включаются:
оплата труда административного персонала;
расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи;
амортизация основных средств и нематериальных активов;
командировочные расходы;
услуги сторонних организаций (аудиторские, услуги банка, услуги связи);

қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстарды (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген қайта қаржыландырудың 2,5 аспайтын еселенген ресми ставкасын қолдана отырып есептелген сома шегінде ұлттық валютада алынатын);
қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығыстарды (Лондон банкаралық нарығының 4 еселік ресми ставкасын қолдана отырып есептелген сома шегінде шетел валютасымен алынатын) қамтиды.
Бұрын алынған қарыздарды қайтару бірыңғай сатып алушыға электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметті өткізуден түскен кірістілік есебінен жүзеге асырылады.
Бұл ретте электр энергиясына арналған шекті тарифтерді қалыптастыру кезінде ескерілетін шығыстар тікелей электр энергиясын өндіруге жатады.".
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф мына формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
ШТ – электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметке шекті тариф;
I2015- 2015 жылы уәкілетті органмен жасалған келісімдер шеңберінде энергия өндіруші ұйымдар салған инвестициялардың (амортизациялық аударымдар есебінен болған инвестицияларды қоспағанда) нақты жиынтық көлемі, (мың. теңге);
n - 2015 жылы уәкілетті органмен келісім жасаған энергия өндіруші ұйымдардың жалпы саны;
i - бірден n-ге дейін өзгеретін реттік нөмір;
- жүйелік оператордың деректеріне сәйкес 2015 жылғы нақты қолда бар жылдық i - энергия өндіруші ұйымның қуаты, мегаватт (МВт);
M12 – бір жылдағы ай саны;
- i бойынша сомасы.
Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша көрсетілетін қызметтің шекті тарифінің өлшемі: мың теңге/(МВт*айына).".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

расходы на выплату вознаграждения за заемные средства (получаемым в национальной валюте, в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан);
расходы на выплату вознаграждения за заемные средства (получаемым в иностранной валюте, в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 4-х кратной официальной ставки Лондонского межбанковского рынка).
Возврат ранее принятых займов осуществляется за счет доходности от реализации услуги по поддержанию готовности электрической мощности единому закупщику.
При этом, затраты, учитываемые при формировании предельных тарифов на электрическую энергию относятся непосредственно к производству электрической энергии.".
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности рассчитывается по формуле:
где:
ПТ– предельный тариф на услугу по поддержанию готовности электрической мощности;
I2015 - фактический суммарный объем инвестиций (за исключением инвестиций за счет амортизационных отчислений), вложенных энергопроизводящими организациями в 2015 году в рамках соглашений с уполномоченным органом, в тысячах тенге (тыс. тенге);
n - общее количество энергопроизводящих организаций, которые заключили в 2015 году соглашение с уполномоченным органом;
i - порядковый номер, изменяющийся от единицы до n;
- фактическая за 2015 год располагаемая электрическая мощность i-той энергопроизводящей организации, согласно данным системного оператора, в мегаваттах (МВт);
М12– количество месяцев в году;
- сумма по i.
Размерность предельного тарифа на услугу по поддержанию готовности электрической мощности: тыс. тенге/(МВт*мес).".
2. Департаменту реализации государственной политики в области электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;

4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев