"Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 67 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 15 қарашадағы № 477 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 желтоқсанда № 17882 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 29 қаңтардағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10445 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Нөмірлеу ресурсын бөлу және нөмірлерді беру, сондай-ақ оларды алып қою қағидаларында:
1-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Телекоммуникациялар желілері үшін нөмірлеу ресурсын бөлуді байланыс операторларының, қызмет провайдерлерінің, ведомстволық, корпоративті желілердің және арнайы тағайындалған телекоммуникациялар желілері иелерінің, сондай-ақ өз қызметінде нөмірлеу ресурстарын пайдалануды жоспарлайтын жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша уәкілетті орган жүзеге асырады.";
5-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ұтқыр телекоммуникациялық байланыс желілерінің, соның ішінде ұялы байланыс желілерінің, жылжымалы радиотелефон байланысы желілерінің, транкингтік байланыс желілерінің, спутниктік жылжымалы байланыс желілерінің географиялық емес тұрғыда белгіленетін нөмірлеу аймақтарының "DEF" кодтарын;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Нөмірлеу ресурсын бөлу, сондай-ақ оларды алып қою туралы шешім уәкілетті органның бұйрығымен расталады.";
2-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Нөмірлеу ресурсын бөлу тәртібі";
14 және 15- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Егер нақты аумақта барлық нөмірлеу ресурсын алушыларға бөлінген жергілікті желінің нөмірлеу ресурсы қолжетерлік ресурстан 90 пайызға жоғары болса, онда уәкілетті орган ресурсқа шектеудің болғандығын тіркейді.
Ресурстың шектеулілігі туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланады.
Уәкілетті орган жергілікті желінің нөмірлеу ресурсын ұлғайту бойынша мынадай шаралар қабылдайды:
1) нөмірлеу ресурсын қайта бөлу арқылы (талдау жүргізу және нөмірлеу ресурсын алушымен бөлінген мерзімнен бастап екі жыл ішінде 50 пайыздан астам бөлінген жергілікті телекоммуникациялар желісінің нөмірлеу ресурсынан пайдаланбағанын анықтау);
2) Қазақстан Республикасының нөмірлеу жүйесі мен жоспарына сәйкес жергілікті желіде абоненттің 5 таңбалы нөмірінен 6 таңбалыға, жергілікті желіде абоненттің 6 таңбалы нөмірінен 7 таңбалыға ауыстыру жолы арқылы.

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 67 "Об утверждении Правил распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия"
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 15 ноября 2018 года № 477. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2018 года № 17882
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 января 2015 года № 67 "Об утверждении Правил распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10445, опубликован 1 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах распределения ресурса нумерации и выделения номеров, а также их изъятия, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Выделение ресурса нумерации для сетей телекоммуникаций осуществляется уполномоченным органом по заявлению операторов связи, провайдеров услуги, владельцев ведомственных, корпоративных сетей и сетей телекоммуникаций специального назначения, а также физических и юридических лиц, планирующих использовать в своей деятельности ресурсы нумерации.";
подпункт 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"3) коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации сетей мобильной телекоммуникационной связи, в том числе сетей сотовой связи, сетей подвижной радиотелефонной связи, сетей транкинговой связи, сетей спутниковой подвижной связи;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Решение о выделении, а также об изъятии ресурса нумерации подтверждается приказом уполномоченного органа.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок распределения ресурса нумерации";
пункт 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Если ресурс нумерации местной сети телекоммуникаций на конкретной территории, выделенный всем получателям ресурса нумерации, превышает 90 процентов от доступного ресурса, то уполномоченным органом фиксируется наличие ограниченности ресурса.
Информация об ограниченности ресурса публикуется на Интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Уполномоченным органом принимаются следующие меры по увеличению ресурса нумерации местной сети:
путем перераспределения ресурса нумерации (проведение анализа и выявление неиспользованного получателем выделенного ресурса нумерации местной сети телекоммуникаций более чем на 50 процентов в течение двух лет с момента выделения);
путем перехода от 5-значного номера абонента на местной сети к 6-значному, от 6-значного номера абонента на местной сети к 7-значному в соответствии с системой и планам нумерации Республики Казахстан.

15. Нөмірлеудің географиялық емес анықталатын аймағының "DEF" кодтары:
ұялы телекоммуникациялық байланыс (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефон байланысы және транкингтік байланыс) желілеріне;
ұялы байланыс, спутниктік жылжымалы байланыс желілеріне Қазақстан Республикасының барлық аумағында қызметтер ұсынған жағдайда берілген лицензияның негізінде бөлінеді.
Желі сыйымдылығының ең жоғарғы мүмкіндігінен 90 пайызға дейін жоғарылаған жағдайда, осы желіге жаңа DEF коды бөлінеді;
Өңірлік ұялы байланыс желілеріне, жекелеген елді мекендер аумағында жұмыс істейтін ұтқыр телекоммуникациялық байланыс желілеріне (оның ішінде жылжымалы радио/радиотелефон және транкингтік байланыс желілеріне) нөмірлеудің географиялық анықталатын аймағының шегінде осы географиялық анықталатын аймағының нөмірлеу ресурсы бөлінеді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Байланыс операторларына ABC кодтарында қысқа нөмірлерді өз бетінше бөлуге жол берілмейді.
Ұялы байланыс операторларына DEF кодтарында "0", "1" және "8" сандарынан басталатын нөмірлерден басқа қысқа нөмірлер бөлуге рұқсат беріледі.
"0" санын – ұлттық желіге шығуға префикс ретінде қолданылатын болады;
"1" саны – шұғыл, анықтамалық-ақпараттық және тапсырыс беру қызметтеріне қатынау үшін бірінші санын белгілеуге қолданылады.
"8" саны – қалааралық және халықаралық байланысқа шығуға қолданылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Байланыс операторы Заңының 20-бабы 4 тармағына сәйкес бекітілген байланыс қызметтерін пайдаланушылар үшін қосылуы тегін болып табылатын тiзбесiне сәйкес абоненттерге тегін қосылуды ұсынуды қамтамасыз етеді.";
3-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Нөмірлер бөлу, сондай-ақ оларды алып қою тәртібі";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Өтініш беруші құжаттар берілген күнінен бастап нөмірлеу ресурсын бөлу, сондай-ақ оларды алып қою туралы бұйрықты кемінде 5 жұмыс күнінде немесе сұралып отырған нөмірлеу ресурсын бөлуден бас тарту себебі көрсетілген дәлелді жауапты 2 жұмыс күнінде алады.";
2 қосымша осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;

15. Коды "DEF" не географически определяемых зон нумерации выделяются:
сетям мобильной телекоммуникационной связи (в том числе подвижной радио/радиотелефонной связи и транкинговой связи);
сетям сотовой связи, спутниковой подвижной связи на основании выданной лицензии при условии предоставления услуг на всей территории Республики Казахстан.
При возрастании емкости сети до 90 процентов от максимально возможной, данной сети выделяется новый код DEF;
Региональным сетям сотовой связи, сетям мобильной телекоммуникационной связи (в том числе сетям подвижной радио/радиотелефонной и транкинговой связи), функционирующим на территории отдельных населенных пунктов в пределах географически определяемой зоны нумерации, выделяется ресурс нумерация данной географически определяемой зоны.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Самостоятельное выделение операторами связи коротких номеров в кодах ABC не допускается.
Операторам сотовой связи разрешается выделять короткие номера в кодах DEF, за исключением номеров, которые начинаются на цифры "0", "1" и "8".
Цифра "0" - будет использоваться в качестве префикса выхода на национальную сеть.
Цифра "1" - используется для обозначения первой цифры номера доступа к экстренным, справочно-информационным и заказным службам.
Цифра "8" - используется для выхода на междугородную и международную связь.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Оператор связи обеспечивает предоставление абонентам бесплатных соединений согласно Перечню, утвержденному в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок выделения номеров, а также их изъятия";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Приказ о выделении, а также об изъятии ресурса нумерации заявитель получает не позднее 5 рабочих дней или мотивированный отказ в выделении запрашиваемого ресурса нумерации с указанием причин отказа не позднее 2 рабочих дней со дня подачи документов.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2018 жылғы 15 қарашадағы
№ 477 бұйрығына
қосымша
Нөмірлеу ресурсын бөлу және
нөмірлерді беру, сондай-ақ
оларды алып қою қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Бірыңғай телекоммуникация желісінің нөмірлеу ресурсын бөлуге өтініш
1. Өтініш беруші (заңды тұлғалар үшін – толық және қысқаша атауы, жеке тұлғалар үшін – тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)).
2. Жеке сәйкестендіру нөмiрі/бизнес-сәйкестендiру нөмiрi.
3. Пошталық мекенжайы.
4. Байланыс деректемелері (телефон, факс, телекс).
5. Банктік деректемелер.
6. Уәкілетті орган берген лицензиясының және оның қосымшасының деректемелері (лицензияланатын байланыс қызметтерін көрсеткен жағдайда).
7. Желінің толық және қысқартылған атауы (егер болса).
8. Желіні құруға және пайдалануға жауапты тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
9. Сұратылатын нөмірлеу ресурсының көлемі.
10. Сұратылатын нөмірлеу ресурсын пайдалану болжанып отырған аумақ.
Қоса берілетін құжаттар:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ресімделген түсіндірме жазба;
____________________________                   ______________________________
(өтінішке қол қоюға уәкілетті                   (лауазымды тұлғаның тегі, аты,
тұлғаның лауазымы)                   әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Мөр орны
(болған жағдайда)

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 15 ноября 2018 года № 477
Приложение 2
к Правилам распределения
ресурса нумерации и выделения
номеров, а также их изъятия
Форма
Заявление на выделение ресурса нумерации единой сети телекоммуникаций
1. Заявитель (для юридических лиц - полное и сокращенное наименование, для физических лиц - фамилия, имя, отчество (при его наличии).
2. Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер.
3. Почтовый адрес.
4. Контактные реквизиты (телефон, факс, телекс).
5. Банковские реквизиты.
6. Реквизиты лицензии и приложения к ней, выданной уполномоченным органом (в случае оказания лицензируемых услуг связи).
7. Полное и сокращенное (если имеется) наименование сети.
8. Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, ответственного за создание и эксплуатацию сети.
9. Объем запрашиваемого ресурса нумерации.
10. Территория, на которой предполагается использовать запрашиваемый ресурс нумерации.
Прилагаемые документы:
1) пояснительная записка, оформленная в соответствии с приложением 3 к настоящим Правилам;
___________________________________ ____________________________________________
(должность лица, имеющего полномочия (фамилия, имя, отчество (при его на подпись
заявки) наличии) должностного лица)
Место печати
(при наличии)