"Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 27 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 14 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-41 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 24 желтоқсанда № 18015 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 қазандағы № ҚР ДСМ-148/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 22.10.2020 № ҚР ДСМ-148/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 74) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 23 қаңтардағы № 27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10600 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 14 сәуірде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 27 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к медицинской и фармацевтической деятельности"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-41. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2018 года № 18015. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 октября 2020 года № ҚР ДСМ-148/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 22.10.2020 № ҚР ДСМ-148/2020 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 74) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 23 января 2015 года № 27 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к медицинской и фармацевтической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10600, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 14 апреля 2015 года) следующее изменение:
Квалификационные требования, предъявляемые к медицинской и фармацевтической деятельности, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции, согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.В. Цойға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 14 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-41 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 23 қаңтардағы
№ 27 бұйрығымен бекітілген
Медициналық және фармацевтикалық қызметке қойылатын біліктілік талаптары
р/с
Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды:
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Ескертпе
1
2
3
4
Медициналық қызмет үшін
1
заңды және жеке тұлғалар үшін - медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуін ұйымдастыру стандарттарына сәйкес келетін меншік немесе жалға алу шарты немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құқығындағы үй-жай немесе ғимарат
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді құжаттың көшірмесін ұсынатын, бір жылдан кем мерзімге жасалған жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарттарын қоспағанда, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорымен ықпалдастырылған "Жылжымайтын мүлікті тіркеу" мемлекеттік дерекқорынан алады
2
заңды және жеке тұлғалар үшін - медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес медициналық және (немесе) арнайы жабдықтар, аппаратуралар мен құрал-саймандар, аспаптар, жиhаздар, мүкәммал, көлік және басқа құралдар (қажет болған жағдайда)
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
3
жеке тұлғалар үшін - медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес тиісті білімі
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші медициналық жоғары (мәліметтер 2015 жылдан бастап) немесе орта білім туралы мәліметтерді білім туралы құжаттың көшірмесін ұсынатын, 2015 жылға дейін аяқтаған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы шегінен тыс аяқтаған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ақпараттық жүйесінен алады
4
жеке тұлғалар үшін - медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша соңғы 5 жылда мамандандырылуы немесе жетілдірілуі және біліктілігін жоғарылатудың басқа түрлері
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
5
жеке тұлғалар үшін - санитариялық-эпидемиологиялық бейінді мамандарды қоспағанда, маманның тиісті сертификаты
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші маман сертификаты туралы мәліметтерді маман сертификатының көшірмесін ұсынатын, 2014 жылға дейін алған адамдарды қоспағанда, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорынан алады
6
заңды тұлғалар үшін - осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес медицина қызметкерлері туралы мәліметтермен расталатын медицина қызметкерлерінің штаты
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
7
жеке тұлғалар үшін - медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі
осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші қызметкерлердің бейіндері және маманның еңбек шарттарын есепке алу мәліметтерін (олар бар болған жағдайда), Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің акпараттық жүйесінен алады
Фармацевтикалық қызмет үшін
1
заңды және жеке тұлғалар үшін – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
нормативтік-құқықтық актілердің талаптарына сәйкес меншік немесе жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару құқығындағы үй-жай немесе ғимарат
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді құжаттың көшірмесін ұсынатын, бір жылдан кем мерзімге жасалған жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімгерлік басқару шарттарын қоспағанда, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорымен ықпалдастырылған "Жылжымайтын мүлікті тіркеу" мемлекеттік дерекқорынан алады
2
заңды және жеке тұлғалар үшін –
нормативтік құқықтық актілерге, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілердің үлгі ережелеріне сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасын бақылауды және оларды өндіру, дайындау, сақтау және өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз етуге арналған жабдық пен жиһаз, мүкәммал, аспаптар мен аппаратура;
шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті үшін қажет болған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау мен өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз ететін тиісті шкафтар мен тоңазытқыш және басқа да жабдықтары бар автомобиль көлік құралы
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
3
заңды тұлғалар үшін – мамандар туралы мәліметтермен расталатын қызметкерлер штаты
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
4
заңды тұлғалар үшін –
фармацевтикалық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес тиісті білімі және мамандығы бойынша жұмыс өтілі:

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Цой А.В.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня их первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение
к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 14 декабря 2018 года
№ ҚР ДСМ-41
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 23 января 2015 года № 27
Квалификационные требования, предъявляемые
к медицинской и фармацевтической деятельности
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Сведения о соответствии квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
Для медицинской деятельности
1.
для юридических и физических лиц - помещения или здания на праве собственности или договора аренды или доверительного управления государственным имуществом, соответствующего стандартам организации оказания медицинской помощи профильных служб по заявляемым подвидам медицинской деятельности
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из Государственной базы данных "Регистр недвижимости", интегрированной с государственной базой данных "Е-лицензирование", за исключением договоров аренды или доверительного управления государственным имуществом, заключенных на срок менее одного года, которые предоставляют электронную копию документа
2.
для юридических и физических лиц -медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (при необходимости), согласно заявляемым подвидам медицинской деятельности
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
3.
для физических лиц - соответствующего образования согласно заявляемым подвидам медицинской деятельности
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о высшем (сведения с 2015 года) или среднем медицинском образовании, услугодатель получает из информационной системы Министерства образования и науки Республики Казахстан, за исключением лиц окончивших до 2015 года, а также лица окончивших за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют копию документа об образовании
4.
для физических лиц -специализации или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 лет по заявляемым подвидам медицинской деятельности
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
5.
для физических лиц - соответствующего сертификата специалиста, за исключением специалистов санитарно-эпидемиологического профиля
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о сертификате специалиста услугодатель получает из государственной базы данных "Е-лицензирование", за исключением лиц, получивших до 2014 года, которые предоставляют копию сертификата специалиста
6.
для юридических лиц - штат медицинских работников, который подтверждается сведениями о медицинских работниках, согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
7.
для физических лиц -стажа работы по специальности не менее 5 лет по заявляемым подвидам медицинской деятельности
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности, по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям
сведения о профилях работников и учета трудовых договоров специалиста (при их наличии), услугодатель получает из информационной системы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Для фармацевтической деятельности
1.
для юридических и физических лиц -помещения или здания на праве собственности или аренды или доверительного управления государственным имуществом, соответствующего требованиям нормативно-правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из Государственной базы данных "Регистр недвижимости", интегрированной с государственной базой данных "Е-лицензирование", за исключением договоров аренды или доверительного управления государственным имуществом, заключенных на срок менее одного года, которые предоставляют электронную копию документа
2.
для юридических и физических лиц -оборудования и мебели, инвентаря, приборов и аппаратуры для обеспечения контроля качества и соблюдения условий производства, изготовления, хранения и реализации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники в соответствии с нормативными правовыми актами, в том числе типовыми положениями объектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными Правительством Республики Казахстан; автомобильного транспортного средства с соответствующими шкафами и холодильным и другим оборудованием при необходимости, обеспечивающими соблюдение условий хранения и реализации лекарственных средств и изделий медицинского назначения, медицинской техники для передвижного аптечного пункта для отдаленных сельских местностей
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
3.
для юридических лиц - штат работников, который подтверждается сведениями о специалистах
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
4.
для юридических лиц - соответствующего образования и стажа работы по специальности согласно заявляемым подвидам фармацевтической деятельности:

1) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы шығаратын ұйымдар үшін:
- дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника шығарумен тікелей айналысатын бөлімшелердің басшыларында жоғары фармацевтикалық немесе химия-технологиялық, химиялық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы шығарумен тікелей айналысатын бөлімшелер басшыларының техникалық білімі;
- дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасын бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлерде жоғары фармацевтикалық немесе химиялық, биологиялық білімі немесе медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасын бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлердің техникалық білімі;
- дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы шығарудың технологиялық процесінде пайдаланылатын жабдықтарға қызмет көрсету жөніндегі маманның техникалық білімі;
2) дәрілік препараттарды дайындауды жүзеге асыратын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы ұйымдар (бұдан әрі - дәрілік препараттарды дайындауды жүзеге асыратын дәріхана) үшін:
- дәрілік препараттарды дайындауды жүзеге асыратын дәріхананың және оның өндірістік бөлімдері басшысының, сондай-ақ дәрілік препараттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың сапасын бақылауды жүзеге асыратын қызметкерлердің жоғары фармацевтикалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
- дәрілік препараттарды тікелей дайындауды және дайындалған дәрілік препараттарды босатуды жүзеге асыратын қызметкерлердің жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі;
- аудан орталығында және ауылдық жерде жоғары фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда дәріхананың және оның өндірістік бөлімдері басшысының орта фармацевтикалық білімі және кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
3) дәріханалар үшін:
- дәріхананың немесе оның бөлімдерінің басшысында жоғары фармацевтикалық білімі немесе орта фармацевтикалық білімі (мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі);
- дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді жүзеге асыратын мамандардың жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі;
4) медициналық-санитариялық алғашқы, консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарындағы дәріхана пункті (бұдан әрі - дәріхана пункті) үшін:
- дәріхана пункті меңгерушісінің, сондай-ақ дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді жүзеге асыратын қызметкерлердің жоғары фармацевтикалық білімі немесе орта фармацевтикалық білімі (мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі).
Дәріханалары жоқ шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған дәріхана пункттерінде фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен аттестатталған, медициналық білімі бар мамандар жүзеге асырады;

1) для организаций по производству лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники:
- высшего фармацевтического или химико-технологического, химического образования и стажа работы по специальности не менее трех лет у руководителей подразделений, непосредственно занятых на производстве лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, или технического у руководителей подразделений, непосредственно занятых на производстве изделий медицинского назначения и медицинской техники;
- высшего фармацевтического или химического или биологического образования у работников, осуществляющих контроль качества лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, или технического у работников, осуществляющих контроль качества изделий медицинского назначения и медицинской техники;
- технического образования у специалиста по обслуживанию оборудования, используемого в технологическом процессе производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
2) для организаций в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, осуществляющих изготовление лекарственных препаратов (далее - аптека, осуществляющая изготовление лекарственных препаратов):
- высшего фармацевтического образования и стажа работы не менее трех лет по специальности у руководителя аптекой, осуществляющей изготовление лекарственных препаратов, и ее производственных отделов, а также работников, осуществляющих контроль качества лекарственных препаратов и изделий медицинского назначения;
- высшего или среднего фармацевтического образования у работников, осуществляющих непосредственное изготовление лекарственных препаратов и отпуск изготовленных лекарственных препаратов;
- среднего фармацевтического образования и стажа работы не менее трех лет работы у руководителя аптекой и ее производственных отделов при отсутствии специалистов с высшим фармацевтическим образованием в районном центре и сельской местности;
3) для аптек:
- высшего или среднего фармацевтического образования (стаж работы по специальности не менее трех лет) у руководителя аптекой или ее отделов;
- высшего или среднего фармацевтического образования у специалистов, осуществляющих реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
4) для аптечного пункта в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную, консультативно-диагностическую помощь (далее - аптечный пункт):
- высшего или среднего фармацевтического образования (стаж работы по специальности не менее трех лет) у заведующего аптечным пунктом, а также работников, осуществляющих реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения. В аптечных пунктах для отдаленных сельских местностей, где отсутствуют аптеки, в случае отсутствия специалистов с фармацевтическим образованием, реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляют специалисты с медицинским образованием, аттестованные в порядке, определенном уполномоченным органом в области здравоохранения;

5) дәріхана қоймасы үшін:
- дәріхана қоймасы басшысының және дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді жүзеге асыратын қызметкердің жоғары фармацевтикалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі;
- дәріхана қоймасы бөлімдері басшыларының және дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды қабылдауды, сақтауды және босатуды жүзеге асыратын қызметкерлердің жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі;
6) дәріханалары жоқ шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті (бұдан әрі - жылжымалы дәріхана пункті) үшін:
- жылжымалы дәріхана пункті меңгерушісінің, сондай-ақ дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді жүзеге асыратын қызметкерлердің жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі.
Фармацевтикалық білімі бар мамандар болмаған жағдайда жылжымалы дәріхана пункттерінде дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды өткізуді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен аттестатталған, медициналық білімі бар мамандар жүзеге асырады;
7) медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық оптика бұйымдарын дайындау үшін:
- жоғары немесе орта фармацевтикалық, медициналық немесе техникалық білімі
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші фармацевтикалық жоғары немесе орта білім туралы мәліметтерді (мәліметтер 2015 жылдан бастап) білім туралы құжаттың көшірмесін ұсынатын, 2015 жылға дейін аяқтаған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағы шегінен тыс аяқтаған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ақпараттық жүйесінен алады
5
жеке тұлғалар үшін – фармацевтикалық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша соңғы 5 жылда мамандандырылуы немесе жетілдірілуі және біліктілігін арттырудың басқа түрлері
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
6
жеке тұлғалар үшін –заңды тұлғаны құрмастан, фармацевтикалық қызметпен айналысуға үміткерлердің жеке тұлғалар үшін фармацевтикалық білімі-жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі (үш жылдан кем емес мамандығы бойынша жұмыс өтілі)
осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші жоғары немесе орта фармацевтикалық білім туралы мәліметтерді (мәліметтер 2015 жылдан бастап) білім туралы құжаттың көшірмесін ұсынатын, 2015 жылға дейін аяқтаған адамдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағының шектерінен тыс аяқтаған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ақпараттық жүйесінен алады
Медициналық және
фармацевтикалық
қызметке қойылатын
біліктілік талаптарына
1-қосымша
нысан
Медициналық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер _______________________________________________ (денсаулық сақтау субъектісінің атауы) (20___ жылғы "__" ______ жағдай бойынша)
Мыналардың болуын растайтын мәліметтер:

5) для аптечного склада:
- высшего фармацевтического образования и стажа работы не менее трех лет у руководителя аптечного склада и работника, осуществляющего реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
- высшего или среднего фармацевтического образования у руководителей отделов аптечного склада и работников, осуществляющих приемку, хранение и отпуск лекарственных средств и изделий медицинского назначения;
6) для передвижного аптечного пункта для отдаленных сельских местностей (далее - передвижной аптечный пункт), где отсутствуют аптеки:
- высшего или среднего фармацевтического образования у заведующего передвижным аптечным пунктом, а также работников, осуществляющих реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения. В случае отсутствия специалистов с фармацевтическим образованием, реализацию лекарственных средств и изделий медицинского назначения в передвижных аптечных пунктах осуществляют специалисты с медицинским образованием, аттестованные в порядке, определенном уполномоченным органом в области здравоохранения;
7) для изготовления изделий медицинского назначения, изделий медицинской оптики:
- высшего или среднего фармацевтического, медицинского или технического образования
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о высшем или среднем фармацевтическом образовании услугодатель получает из информационной системы Министерства образования и науки Республики Казахстан (сведения с 2015 года), за исключением лиц, окончивших до 2015 года, а также лиц, окончивших за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют электронную копию документа об образовании
5.
для физических лиц - специализация или усовершенствования и других видов повышения квалификации за последние 5 лет по заявляемым подвидам фармацевтической деятельности
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
6.
для физических лиц, претендующих на занятие фармацевтической деятельностью без образования юридического лица – высшего или среднего фармацевтического образования (стаж работы по специальности - не менее трех лет)
сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности, по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о высшем или среднем фармацевтическом образовании услугодатель получает из информационной системы Министерства образования и науки Республики Казахстан (сведения с 2015 года), за исключением лиц окончивших до 2015 года, а также лица окончивших за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют копию документа об образовании
Приложение 1
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к медицинской
и фармацевтической деятельности
форма
Сведения о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании медицинской деятельности
________________________________________________
(наименование субъекта здравоохранения)
(по состоянию на "__" ______ 20___ года)
Сведения, подтверждающие наличие:

1. Меншік немесе жалға алу шарты құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар және көрсетілген үй-жайдың (ғимараттың) қабаттық жоспары: Меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы өндірістік база туралы мәліметтер
1) Кадастрлық нөмірі ________________
2) Орналасқан жері ________________
3) Жалға алу туралы шарттың нөмірі мен күні ______________
2. Медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал-саймандар, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар: Медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал- саймандар, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар тізімі:
р/с
Медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал-саймандар, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар атауы (паспорты бойынша)
Өндіруші ел
Өлшем бірлігі
Саны
Шығарылған жылы
Жағдайы (жұмысқа жарамды/жарамсыз)
3. Жеке тұлғаларда - медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес тиісті білімі: Медициналық білімі туралы мәліметтер
1) Дипломы бойынша мамандығы ____________________
2) Дипломы бойынша біліктілігі __________________
3) Дипломның нөмірі _____________________________
4) Дипломның сериясы ____________________________
5) Білім беру ұйымының толық атауы ______________
6) Түскен жылы __________________________________
7) Аяқтаған жылы ________________________________
8) Диплом нострификациясы туралы мәліметтер (қажет болған кезде) ___________
4. Жеке тұлғаларда - соңғы 5 жыл ішінде медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша мамандануы немесе жетілдірілуі және біліктілігін арттырудың басқа да түрлері: Мәлімделген мамандық бойынша біліктілігін арттыру туралы мәліметтер
1) Құжаттың нөмірі _________________________
2) Циклдің атауы ___________________________
3) Оқытудың басталуы________________________
4) Оқытудың аяқталуы _______________________
5) Сағат саны ______________________________
5. Жеке тұлғаларда - маман сертификаты туралы мәліметтер:
1) Маман сертификаты берілген мамандықтың атауы __________________
2) Біліктілік санаты (бар болса – көрсету) ___________________________
3) Маман сертификатын берген орган_______________________________

1. Помещения или здания на праве собственности или договора
аренды и поэтажного плана указанного помещения (здания):
Сведения о производственной базе на праве собственности
(хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
1) Кадастровый номер __________________________________________
2) Местоположения _____________________________________________
3) Номер и дата договора об аренде ____________________________
2. Медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры
и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других
средств, согласно заявляемым подвидам медицинской деятельности:
Список медицинского и (или) специального оборудования,
аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств:
№ п/п
Наименование медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (по паспорту)
Страна производитель
Единица измерения
Количество
Год выпуска
Состояние (рабочее/ не рабочее)
3. У физических лиц - соответствующего образования согласно
заявляемым подвидам медицинской деятельности:
Сведения о медицинском образовании:
1) Специальность по диплому ___________________________________
2) Квалификация по диплому ____________________________________
3) Номер диплома ______________________________________________
4) Серия диплома ______________________________________________
5) Полное наименование организации образования_________________
6) Год поступления ____________________________________________
7) Год окончания ______________________________________________
8) Сведения о нострификации диплома (при необходимости) _______
4. У физических лиц - специализации или усовершенствования и других
видов повышения квалификации за последние 5 лет по заявляемым подвидам
медицинской деятельности.
Сведения о повышении квалификации по заявляемой специальности:
1) Номер документа ____________________________________________
2) Наименование цикла _________________________________________
4) Начало обучения _____________________________________________
5) Окончание обучения __________________________________________
6) Количество часов ___________________________________________
5. У физических лиц - сведения о сертификате специалиста:
1) Наименование специальности, по которой выдан сертификат
специалиста_______________________________________________________
2) Квалификационная категория (при наличии – указать) ____________
3) Орган, выдавший сертификат специалиста ______________________

4) Тіркеу нөмірі_______________________________
5) Берілген күні _______________________________
6) Сертификаттың қолданылу мерзімі _____________
6. Заңды тұлғаларда - медицина қызметкерлері туралы мәліметтермен расталатын медицина қызметкерлерінің штаты:
Медициналық ұйымның медицина қызметкерлері туралы мәліметтер
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты
Атқаратын лауазымы
Білімі
Мамандығы бойынша өтілі
1
2
3
4
5
7. Жеке тұлғаларда – мамандығы бойынша жұмыс өтілі медициналық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша 5 жылдан кем емес:
Мәлімделген мамандығы бойынша еңбек қызметі (жеке тұлға үшін)
1. Медициналық ұйымның атауы _______________________________
2. Ұйымның орналасқан жері__________________________________
3. Атқаратын лауазымы ______________________________________
4. Мәлімделген мамандық бойынша жұмысқа қабылдау күні ______
5. Жұмыстан шығарылған күні ________________________________
Медициналық және
фармацевтикалық қызметке
қойылатын біліктілік
талаптарына
2-қосымша
нысан
Фармацевтикалық қызметті лицензиялау кезінде қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер ________________________________________________ (денсаулық сақтау субьектісінің атауы) (20___ жылғы "__" ______ жағдай бойынша)
Мыналардың болуын растайтын мәліметтер:
1. Меншік немесе жалға алу немесе мемлекеттік мүлікті сенімді басқару құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар: Меншік (шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару) және (немесе) жалға алу құқығындағы өндірістік база туралы мәліметтер
1) Кадастрлық нөмірі __________________________________________
2) Орналасқан жері ____________________________________________
3) Жалға алу туралы шарттың нөмірі мен күні ___________________
4) Жалға беруші _______________________________________________
5) Жалға алудың аяқталу мерзімі ______________________________
6) Үй-жайдың (ғимараттың) мекенжайы ___________________________
7) Жалға алынатын шаршы көлемі ________________________________
2. Нормативтік құқықтық актілерге, оның ішінде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы объектілердің үлгі ережелеріне сәйкес дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың сапасын бақылауды және өндіру, дайындау, сақтау және өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз етуге арналған жабдық пен жиһаз, мүкәммал, аспаптар мен аппаратура; шалғайдағы ауылдық жерлерге арналған жылжымалы дәріхана пункті үшін қажет болған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды, медициналық техниканы сақтау мен өткізу шарттарын сақтауды қамтамасыз ететін тиісті шкафтар мен тоңазытқыш және басқа да жабдықтары бар автомобиль көлік құралы: Жабдықтар, аппаратура, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа да құралдар тізімі
Медициналық және (немесе) арнайы жабдық, аппаратура мен құрал-саймандар, аспаптар, жиһаз, мүкәммал, көлік және басқа құралдар атауы (паспорты бойынша)
Өндіруші ел
Өлшем бірлігі
Шығарылған жылы
Жағдайы (жұмысқа жарамды/жарамсыз)

4) Регистрационный номер_____________________________________
5) Дата выдачи ________________________________________________
6) Срок действия сертификата __________________________________
6. У юридических лиц - штат медицинских работников, который
подтверждается сведениями о медицинских работниках:
Сведения о медицинских работниках медицинских организаций
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
Занимаемая должность
Образование
Стаж по специальности
1
2
3
4
5
7. У физических лиц – стажа работы по специальности не менее 5 лет по
заявляемым подвидам медицинской деятельности:
Трудовая деятельность по заявляемой специальности
(для физического лица)
1. Наименование медицинской организации ____________________
________________________________________________________________
2. Местонахождение организации _____________________________
3. Занимаемая должность ____________________________________
4. Дата приема на работу по заявляемой специальности __________
5. Дата увольнения _________________________________________
Приложение 2
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к медицинской
и фармацевтической деятельности
форма
Сведения о соответствии квалификационным требованиям,
предъявляемым при лицензировании фармацевтической деятельности
_____________________________________________________________
(наименование субъекта здравоохранения)
(по состоянию на "__" ______ 20___ года)
Сведения, подтверждающие наличие:
1. Помещения или здания на праве собственности или аренды, или
доверительного управления государственным имуществом:
Сведения о производственной базы на праве собственности
(хозяйственного ведения или оперативного управления) и (или) аренды
1) Кадастровый номер __________________________________________
2) Местоположения _____________________________________________
3) Номер и дата договора об аренде _______________________________
4) Арендодатель ________________________________________________
5) Срок окончания аренды ________________________________________
6) Адрес помещения (здания) _____________________________________
7) Арендуемая квадратура ______________________________________
2. Оборудования и мебели, инвентаря, приборов и аппаратуры
для обеспечения контроля качества и соблюдения условий производства,
изготовления, хранения и реализации лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники в соответствии с
нормативными правовыми актами, в том числе типовыми положениями
объектов в сфере обращения лекарственных средств, изделий
медицинского назначения и медицинской техники, утвержденными
Правительством Республики Казахстан; автомобильного транспортного
средства с соответствующими шкафами и холодильным и другим
оборудованием при необходимости, обеспечивающими соблюдение условий
хранения и реализации лекарственных средств и изделий медицинского
назначения, медицинской техники для передвижного аптечного пункта для
отдаленных сельских местностей:
Список оборудования, аппаратуры, приборов, мебели, инвентаря,
транспортных и других средств
Наименование медицинского и (или) специального оборудования, аппаратуры и инструментария, приборов, мебели, инвентаря, транспортных и других средств (по паспорту)
Страна производитель
Единица измерения
Год выпуска
Состояние (рабочее/не рабочее)

3. Заңды тұлғаларда - фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының мамандары туралы мәліметтер: Фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының тізімі:
ТАӘ
Атқаратын лауазымы
Білімі, мамандығы
Мамандығы бойынша өтілі
Соңғы 5 жылда біліктілігін арттыруы туралы құжат
4. Заңды және жеке тұлғаларда - фармацевтикалық қызметтің мәлімделген кіші түрлеріне сәйкес тиісті білімі және мамандығы бойынша жұмыс өтілі: Фармацевтикалық білімі туралы мәліметтер
1) Мамандығы және біліктілігі __________________
2) Жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі туралы дипломның нөмірі ______________________
3) Жоғары немесе орта фармацевтикалық білімі туралы дипломның берілген күні ___________________
4) Оқу орнының атауы _____________________________
5) Жұмыс орны ____________________________________
6) Лауазымы ______________________________________
7) Еңбек өтілі ___________________________________
8) Жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау туралы актісінің нөмірі мен күні ___________________
9) Жұмыстан босату туралы бұйрықтың күні ________________
5. Жеке тұлғаларда - фармацевтикалық қызметтің мәлімделген кіші түрлері бойынша соңғы 5 жылда мамандануы немесе жетілдірілуі және біліктілікті арттырудың басқа түрлері: Біліктілікті арттыру туралы мәліметтер
1) Қайта даярлаудан өткен мамандығы _____________
2) Оқытатын ұйымның атауы ________________________
3) Куәліктің нөмірі _____________________________
4) Кім берді ____________________________________
5) Циклдің атауы ________________________________
6) Сағат саны ___________________________________.

3. Сведения о специалистах организаций здравоохранения,
осуществляющих фармацевтическую деятельность:
Список о специалистах организаций здравоохранения, осуществляющих
фармацевтическую деятельность:
ФИО
Занимаемая должность
Образование, специальность
Стаж по специальности
Документ о повышении квалификации за последние 5 лет
4. У юридических и физических лиц соответствующего образования
согласно заявляемым подвидам фармацевтической деятельности и стаж работы
по специальности:
Сведения о фармацевтическом образовании:
1) Специальность и квалификация _______________________________
2) Номер диплома о высшем или среднем фармацевтическом
образовании _______________________________________________________
3) Дата диплома о высшем или среднем фармацевтическом образовании
4) Наименование учебного заведения ______________________________
5) Место работы ________________________________________________
6) Должность ___________________________________________________
7) Трудовой стаж ________________________________________________
8) Номер и дата акта работодателя о приеме на работу _________________
9) Дата приказа об увольнении с работы ________________________
5. У физических лиц специализация или усовершенствование и другие
виды повышения квалификации за последние 5 лет по заявляемым подвидам
армацевтической деятельности:
Сведения о повышении квалификации:
1. Специальность, по которой пройдена переподготовка _______________
2. Наименование обучающей организации ___________________________
3. Номер удостоверения или свидетельства __________________________
4. Кем выдано ___________________________________________________
5. Наименование цикла ___________________________________________
6. Количество часов_____________________________________________.