"Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелеріне толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың және еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 360 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 1111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 желтоқсанда № 18036 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелеріне толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың және еркін кеден аймағы кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 360 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16673 болып тіркелген, 2018 жылғы 10 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Кедендік операцияларды жасауға және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалануға (сақтауға) арналған, шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақ аумағының бөліктері шектері Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақтың кедендік бақылау аймақтарын айқындау қағидаларында:
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Қорғас" ШЫХО" АЭА кедендік бақылау аймағы кедендік операцияларды жасау үшін және (немесе) еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды пайдалану (сақтау) үшін көзделген "Қорғас" ШЫХО" АЭА аумағының бөлігі болып табылады.
4. "Қорғас" ШЫХО" АЭА аумағында мынадай кедендік бақылау аймағы орналасады:
1) "Қорғас" Шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы қазақстан бөлігіндегі бақылау-өткізу пунктін (бұдан әрі – БӨП) құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 маусымдағы № 762 қаулысына сәйкес құрылған, "Қорғас" Шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы қазақстан бөлігіндегі бақылау-өткізу пункті;
2) "Қорғас" ШЫХО" АЭА жылжымайтын объектілерін және (немесе) инфрақұрылым объектілерін салу және (немесе) қайта құру орындары;
3) өзінің тауарларын сақтау қоймаларының, уақытша сақтау қоймаларының, кеден қоймаларының, еркін қоймалардың аумағы, бажсыз сауда дүкендерінің, сондай-ақ халықаралық почта алмасу орындарының (мекемелерінің) аумақтары.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 360 "О некоторых вопросах специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, и таможенной процедуры свободной таможенной зоны"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 декабря 2018 года № 1111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2018 года № 18036
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 360 "О некоторых вопросах специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, и таможенной процедуры свободной таможенной зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16673, опубликован 10 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан), следующие изменения:
в Правилах определения зон таможенного контроля специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, являющихся частями территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, предназначенные для совершения таможенных операций и (или) для использования (хранения) товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, утвержденных указанным приказом:
пункты 34 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. Зонами таможенного контроля СЭЗ "МЦПС "Хоргос" являются части территории СЭЗ "МЦПС "Хоргос", предназначенные для совершения таможенных операций и (или) для использования (хранения) товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны.
4. На территории СЭЗ "МЦПС "Хоргос" располагаются следующие зоны таможенного контроля:
1) контрольно-пропускной пункт на казахстанской части Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос", созданный в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2012 года № 762 "О создании контрольно-пропускного пункта в казахстанской части Международного центра приграничного сотрудничества "Хоргос" (далее – КПП);
2) места строительства и (или) реконструкции объектов недвижимости и (или) объектов инфраструктуры СЭЗ "МЦПС "Хоргос";
3) территории складов хранения собственных товаров, складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, территории магазинов беспошлинной торговли, а также мест (учреждений) международного почтового обмена.

5. Кодекстің 404-бабы 4-тармағының талаптарына сәйкес "Қорғас" ШЫХО" АЭА аумағы бөлігінде кедендік бақылау аймағы құрылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелері мен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін арнайы экономикалық аймақ аумағын, мұндай аумақты қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды қоса алғанда, жайластыру ерекшеліктерде:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) тауарларды еркін кеден аймағы кедендік рәсімімен немесе өзге кедендік рәсіммен орналастырғанға дейін, оларды түсірумен, тиеумен және сақтаумен байланысты операциялар жүргізілетін "Қорғас" ШЫХО" АЭА аумағының бөлігі тәулік бойы режимде жұмыс істейтін, соңғы күнтізбелік отыз күн ішінде болған оқиғалар туралы бейнеақпаратты қарауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бейнебақылау жүйесімен жабдықталады және тәуліктің қараңғы уақытында электр жарығымен жарақтандырылады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасының учаскелерімен толық немесе ішінара тұспа-тұс келетін Арнайы экономикалық аймақ аумағында, осындай аумаққа адамдардың кіруін қоса алғанда, бақылау-өткізу режимін қамтамасыз ету қағидаларында:
4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Мемлекеттік шекарада бақылау-өткізу режимін, кедендік бақылау тиімділігін қамтамасыз ету, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларын сақтау мақсатында мемлекеттік кірістер органы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметімен (бұдан әрі – шекара қызметі) бірлесіп "Қорғас" ШЫХО" АЭА аумағына әкелінетін, сондай-ақ осындай "Қорғас" ШЫХО" АЭА аумағынан осы Қағидалардың ережелерін ескере отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкетілетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты кедендік және бақылауды өзге де түрлерін жүргізу үшін тиісінше жабдықталған және техникалық жарақтандырылған БӨП айқындайды.";
6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. БӨП шлагбауммен (қақпамен) және (немесе) тауарлар мен көлік құралдарының қозғалысын тежейтін құрылғылармен жабдықталады.";
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) АЭА басқарушы компания – осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген объектілерді қоспағанда, "Қорғас" ШЫХО" АЭА аумағын, оның ішінде БӨП аумағын және инфрақұрылымның өзге де объектілерін;";
көрсетілген бұйрыққа 7-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (М.Е. Сұлтанғазиев) заңнамада белгіленген тәртіппен:

5. Зоны таможенного контроля на части территории СЭЗ "МЦПС "Хоргос" создаются в соответствии с требованиями пункта 4 статьи 404 Кодекса";
в Особенностях обустройства территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, включая требования по ограждению и оснащению такой территории системой видеонаблюдения, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) части территории СЭЗ "МЦПС "Хоргос", на которых производятся операции, связанные с разгрузкой, погрузкой или хранением товаров до их помещения под таможенную процедуру свободной таможенной зоны или иную таможенную процедуру, оборудуются системой видеонаблюдения, функционирующей в круглосуточном режиме и позволяющей осуществлять просмотр видеоинформации о происшедших событиях в течение последних тридцати календарных дней и освещаются в темное время суток.";
в Правилах обеспечения контрольно-пропускного режима на территории специальной экономической зоны, пределы которой полностью или частично совпадают с участками таможенной границы Евразийского экономического союза, включая доступ лиц на такую территорию, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В целях обеспечения контрольно-пропускного режима Государственной границы, эффективности таможенного контроля, а также соблюдения таможенного законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, органы государственных доходов совместно с Пограничной службой Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – пограничная служба), определяют КПП, соответственно оборудованное и технически оснащенное для проведения таможенного и иных видов контроля, в отношении товаров и транспортных средств, ввозимых на территорию СЭЗ "МЦПС "Хоргос", а также вывозимых с такой территории СЭЗ "МЦПС "Хоргос" на таможенную территорию Евразийского экономического союза с учетом положений настоящих Правил.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. КПП оборудуется шлагбаумами (воротами) и (или) устройствами, блокирующими движение товаров и транспортных средств.";
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) управляющей компанией СЭЗ – территорию СЭЗ "МЦПС "Хоргос" в том числе территорию КПП и иных объектов инфраструктуры, за исключением объектов, указанных в подпункте 2) настоящего пункта;";
приложение 7 к указанному приказу исключить.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Султангазиев М.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Ә. Смайылов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан