Ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын нормативтік құқықтық актілерде қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 896 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 желтоқсанда № 18040 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 11) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын нормативтік құқықтық актілерде қолдану қағидалары бекітілсін.
2. "Стандарттау жөніндегі сілтемелік нормативтік құжаттарды қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 1158 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12833 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2016 жылғы 4 ақпандағы № 22 (28750) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің
2018 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 896 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын нормативтік құқықтық актілерде қолдану қағидалары

Об утверждении Правил применения национальных, межгосударственных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации в нормативных правовых актах
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 896. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2018 года № 18040.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 11) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения национальных, межгосударственных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации в нормативных правовых актах.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 1158 "Об утверждении Правил применения ссылочных нормативных документов по стандартизации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12833, опубликованный 4 февраля 2016 года в газете "Казахстанская правда" № 22 (28148)).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 20 декабря 2018 года № 896
Правила
применения национальных, межгосударственных стандартов и
национальных классификаторов технико-экономической информации в
нормативных правовых актах

1. Осы Қағидалар "Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және нормативтік құқықтық актілерде сілтемелер келтірілген ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын (бұдан әрі – стандарттау жөніндегі құжаттар) нормативтік құқықтық актілерде қолдану тәртібін айқындайды (бұдан әрі – Қағидалар).
2. Нормативтік құқықтық актілерде қолданыстағы стандарттау жөніндегі құжаттарға сілтемелер келтіріледі.
3. Сілтемелер тікелей және жанама болып бөлінеді.
4. Нормативтік құқықтық актілерде стандарттау жөніндегі құжаттарға тікелей сілтеме стандарттау жөніндегі нақты құжаттың талаптарына қол жеткізу қажет болған жағдайда келтіріледі.
5. Нормативтік құқықтық актілерде стандарттау жөніндегі құжаттарға келтірілген сілтемелер, егер ол туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында нұсқау болатын болса, міндетті болып табылады.
6. Тікелей сілтеме стандарттау жөніндегі құжатты бекітілген жылын көрсетпей, тек белгілеуі мен атауы түрінде көрсетіледі, мысалы: ҚР СТ 1125 "Жол белгілері. Жалпы техникалық шарттар", ҚР МЖ 08 "Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарының жіктеуіші".
7. Нормативтік құқықтық актілерде тікелей сілтеме берілген стандарттау жөніндегі құжатты қолданған кезде оның барлық өзгерістерімен бірге оның соңғы жаңартылған басылымы пайдаланылады.
8. Нормативтік құқықтық актілердегі стандарттау жөніндегі құжаттарға жанама сілтемелер стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына қол жеткізу қажет болған жағдайда олардың белгіленуі мен атауын көрсетпей-ақ қолданылады.
9. Нормативтік құқықтық актілерде жанама түрде келтірілген стандарттау жөніндегі құжаттарды қолдану мақсатында оларды таңдау ерікті болып табылады.
10. Нормативтік құқықтық актілерде стандарттау жөніндегі құжаттардың құрылымдық элементіне сілтеме жасауға рұқсат етілмейді.
11. Нормативтік құқықтық актілерде тікелей сілтеме берілген стандарттау жөніндегі құжаттарды басқа белгімен стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттармен ауыстырған кезде нормативтік құқықтық актілердегі тікелей сілтеме берілген стандарттау жөніндегі құжаттар нормативтік құқықтық актілердегі өзгерістер енгізілгенге дейін қолданылады.
Ұлттық стандарттау органы нормативтік құқықтық актілерде сілтеме келтірілген стандарттау жөніндегі құжаттардың ауыстырылуына байланысты, стандарттау жөніндегі нормативтік құжатты бекіткен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге жауапты мемлекеттік органға онда келтірілген нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу қажеттілігі туралы хабарлайды.

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации" и определяют порядок применения национальных, межгосударственных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации (далее – документы по стандартизации) (далее – Правила), на которые приведены ссылки в нормативных правовых актах.
2. В нормативных правовых актах приводятся ссылки на действующие документы по стандартизации.
3. Ссылки делятся на прямые и косвенные.
4. Прямая ссылка в нормативных правовых актах на документы по стандартизации приводится, в случае необходимости достижения требований конкретного документа по стандартизации.
5. Приведенные в нормативных правовых актах ссылки на документы по стандартизации являются обязательными, если имеются указания об этом в законодательстве Республики Казахстан.
6. Прямая ссылка указывается в виде обозначения и наименования документа по стандартизации, без указания года его утверждения, например: "СТ РК 1125 "Знаки дорожные. Общие технические условия", ГК РК 08 "Классификатор специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан".
7. При применении документа по стандартизации, на который в нормативных правовых актах дана прямая ссылка, используется его последнее актуальное издание, со всеми изменениями.
8. Косвенные ссылки в нормативных правовых актах на документы по стандартизации применяются, в случае необходимости достижения требований документов по стандартизации без указания их обозначений и наименований.
9. Выбор документов по стандартизации, на которые имеются косвенные ссылки в нормативных правовых актах, в целях их применения, является добровольным.
10. Установление в нормативных правовых актах ссылки на структурный элемент документа по стандартизации не допускается.
11. При замене документа по стандартизации, на который в нормативных правовых актах имеется прямая ссылка, на нормативные документы по стандартизации с другим обозначением, то документ по стандартизации, на который в нормативных правовых актах имеется прямая ссылка, действует до момента внесений изменений в нормативные правовые акты, в котором они приведены.
Национальный орган по стандартизации уведомляет государственный орган, ответственный за разработку нормативных правовых актов, о необходимости внесения изменений в нормативные правовые акты, в связи с заменой приведенного в нем документа по стандартизации в течение десяти рабочих дней со дня утверждения заменяющего нормативного документа по стандартизации.

12. Мемлекеттік органдар жаңартып отыру мақсатында Нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының ресми интернет-ресурсында орналастырылатын Стандарттардың ақпараттық көрсеткішіне сәйкес олар қабылдаған және (немесе) олар әзірлеушісі болып табылған нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ олардың құзыретіне жататын актілерге қатысты стандарттау жөніндегі құжаттарға, оларды жаңартып отыру қажеттілігіне ай сайын талдау жүргізеді.
13. Нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге жауапты мемлекеттік органдар ол мемлекеттік тіркелген сәттен бастап мерзімі он жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша стандарттау жөніндегі құжатқа сілтемені қамтитын нормативтік құқықтық актілерді қабылдау туралы хабарламаны Стандарттау жөніндегі ұлттық органға жібереді.
14. Стандарттау жөніндегі ұлттық орган стандарттау жөніндегі құжаттардың каталогында, стандарттардың ақпараттық көрсеткішінде, сондай-ақ Стандарттау жөніндегі ұлттық органының интернет-ресурсында нормативтік құқықтық актілерге сілтеме келтірілген стандарттау жөніндегі құжаттар туралы ақпаратты орналастыруды ұйымдастырады.
Ұлттық, мемлекетаралық
стандарттарды және ұлттық
техникалық-экономикалық
ақпарат сыныптауыштарын
нормативтік құқықтық актілерде
қолдану қағидаларына
қосымша
Нысан
Ұлттық, мемлекетаралық стандарттарға немесе ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарына сілтемені қамтитын нормативтік құқықтық актілерді қабылдау туралы хабарлама
Мемлекеттік орган _____________________________ ұлттық, мемлекетаралық
(Мемлекеттік органның атауы)
стандарттарға немесе ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат
сыныптауыштарына қамтитын мынадай нормативтік құқықтық актілерді
қабылданғаны туралы хабарлайды:
Нормативтік құқықтық актінің нысаны мен актіні қабылдаған орган
Нормативтік құқықтық актінің атауы
Нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге жауапты мемлекеттік орган
Сілтемелер берілген нормативтік құқықтық актінің құрылымдық элементінің белгіленуі мен атауы
Ұлттық, мемлекетаралық стандарттарын және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының белгіленуі мен атауы
1
2
3
4
5
6
Күні                                           201_ "___"____________
Мемлекеттік органның
басшысы (қолы)                               Тегі Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)

12. Государственные органы в отношении нормативного правового акта, принятых ими и (или) разработчиками которых они являлись, а также актов, относящихся к их компетенции, в целях актуализации проводят ежемесячный анализ приведенных в них документов по стандартизации, на необходимость их актуализации, в соответствии с Информационным указателем стандартов, размещаемым на официальном интернет-ресурсе Единого государственного фонда нормативных технических документов.
13. Государственные органы, ответственные за разработку нормативных правовых актов в течение десяти рабочих дней с момента его государственной регистрации, направляют в Национальный орган по стандартизации уведомление о принятии нормативных правовых актов, содержащего ссылку на документ по стандартизации, по форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
14. Национальный орган по стандартизации организует размещение информации о документах по стандартизации, на которые в нормативных правовых актах даны ссылки в каталоге документов по стандартизации, информационном указателе стандартов, а также на интернет-ресурсе Национального органа по стандартизации.
Приложение
к Правилам
применения национальных,
межгосударственных
стандартов и национальных
классификаторов технико-
экономической информации
в нормативных правовых актах
Форма
Уведомление о принятии нормативного правового акта, содержащего
ссылку на национальный, межгосударственный стандарт или
национальный классификатор технико-экономической информации
Государственный орган ____________________________________ информирует
(Наименование государственного органа)
о принятии следующих нормативных правовых актов, содержащих ссылку на
национальный, межгосударственный стандарт или национальный классификатор
технико-экономической информации:
Форма нормативного правового акта и орган, принявший акт
Наименование нормативного правового акта
Государственный орган ответственный за разработку нормативного правового акта
Обозначение и наименование структурного элемента нормативного правового акта, в котором приведены ссылки
Обозначение и наименование национального, межгосударственного стандарта или национального классификатора технико-экономической информации
1
2
3
4
5
6
Дата                                           "____" ________201_
Руководитель
государственного органа (подпись)             Фамилия Имя
Отчество (при его наличии)