Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 желтоқсанда № 18049 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 8-2) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы Ереженің 17-тармағының 266-61) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту қағидалары бекітілсін.
2. "Интервьюер жұмысын ұйымдастыру және олардың қызметінің құнын есептеу бойынша әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының 2016 жылғы 1 шілдедегі № 133 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14071 болып тіркелген, 2016 жылы 17 тамызда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне мен аумақтық органдарынана жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.

Об утверждении Правил привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2018 года № 18049.
В соответствии с подпунктом 8-2) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также с подпунктом 266-61) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей.
2. Признать утратившим силу приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 1 июля 2016 года № 133 "Об утверждении Методики по организации работы интервьюеров и расчета стоимости их услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14071, опубликован 17 августа 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
4. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.

5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Керімханова Г.М.) жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2018 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 17 бұйрығымен бекітілді
Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 12-бабы 8-2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Қағидалар жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу (бұдан әрі – статистикалық байқау және санақ) кезінде респонденттерге сауал салуды жүзеге асыру үшін интервьюерлер ретінде адамдарды тарту тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидаларды Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті, сондай-ақ оның аумақтық органдары статистикалық байқауларды және санақтарды жүргізу кезінде қолданады.
4. Қағидаларда Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтама пайдаланылады:
интервьюер – жалпымемлекеттік статистикалық байқауларды және ұлттық санақтарды жүргізу кезінде респонденттер мен үй шаруашылықтарына сауал салуды жүзеге асыратын адам.
2–тарау. Статистикалық байқауларды және санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюер ретінде тарту тәртібі
5. Интервьюердің біліктілігіне қойылатын талаптар: жоғары (жоғары оқу орнынан кейінгі), орта техникалық және кәсіптік немесе жалпы орта білім, жұмыс өтілі бойынша талаптарды ұсынусыз;
6. Статистикалық байқауларды және санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьюерлер ретінде тартуды аумақтық статистика органдары мынадай жолдармен жүзеге асырады:
1) аумақтық статистика органдарының интернет-ресурсына интервьюерлердің бос орындарын жариялау;
2) интервьюердің бос орнына отыруға тілек білдірген адамдардан өтінімдер қабылдау;
3) аумақтық статистика органдарының мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің қатарынан статистикалық байқауларды және санақтарды жүргізу кезінде интервьюер ретінде адамдарды іріктеу үшін арнайы комиссияны құру (бұдан әрі – комиссия). Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ болуы және үш адамнан кем болмауы керек;

5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г. М.).
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Председатель Комитета по
статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждены приказом
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 декабря 2018 года № 17
Правила привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей
Глава 1. Общие положения
1. Правила привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-2) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Правила определяют порядок привлечения лиц в качестве интервьюеров для осуществления опроса респондентов при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей (далее – статистическое наблюдение и перепись).
3. Настоящие Правила применяются Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, а также его территориальными органами при проведении статистических наблюдений и переписей.
4. В Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующее определение:
интервьюер – лицо, осуществляющее опрос респондентов и домашних хозяйств при проведении общегосударственных статистических наблюдений и национальных переписей.
Глава 2. Порядок привлечения лиц в качестве интервьюеров при проведении статистических наблюдений и переписей
5. Требования к квалификации интервьюера: высшее (послевузовское), среднее техническое и профессиональное или общее-среднее образование, без предъявления требований по стажу работы.
6. Привлечение лиц в качестве интервьюеров при проведении статистических наблюдений и переписей осуществляется территориальными органами статистики путем:
1) опубликования вакансий интервьюеров на интернет-ресурсе территориальных органов статистики;
2) приема заявок от лиц, изъявивших желание занять вакантное место интервьюера;
3) создания специальной комиссии для отбора лиц в качестве интервьюеров при проведении статистических наблюдений и переписей из числа заинтересованных структурных подразделений территориальных органов статистики (далее – комиссия). Общее количество членов комиссии должно составлять нечетное число и быть не менее трех человек;

4) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес комиссияның адамдардың өтініштерін интервьюердің біліктілік талабына сәйкестігін қарау;
5) комиссияның интервьюердің бос орнына отыруға тілек білдірген үміткерлермен әңгімелесуін өткізу;
6) интервьюер ретінде комиссияның оң шешімін алған адамдармен Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өтеулі қызмет көрсету шартын (бұдан әрі – шарт) жасау. Облыс орталығынан шалғай елді мекеннен интервьюердің бос орнына отыруға тілек білдірген адамдардан өтініш түскен жағдайда комиссия тиісті статитиканың қалалық немесе аудандық бөлімшесінде алшақталған режимде әңгімелесу өткізеді (бейне конференция байланысы арқылы, ол жоқ болған жағдайда телефон арқылы тілдесу жолымен).
Статистиканың қалалық немесе аудандық бөлімшелерінің басшыларына облыс орталығынан шалғай елді мекендерден интервьюердің бос орнына отыруға тілек білдірген адамдармен алшақталған режимде әңгімелесуді өткізу бойынша комиссияның өкілеттігін жүктеу ұлттық санақтарды жүргізу кезінде адамдарды интервьер ретінде тарту үшін ғана рұқсат етіледі.

4) рассмотрения комиссией заявок лиц на соответствие требований к квалификации интервьюера согласно пункту 5 настоящих Правил;
5) проведения комиссией собеседования с претендентами, изъявивших желание занять вакантное место интервьюера;
6) заключения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан договора возмездного оказания услуг (далее – договор) с лицами, получивших положительное решение комиссии, в качестве интервьюеров. В случае поступления заявок от лиц, изъявивших желание занять вакантное место интервьюера, из отдаленных от областного центра населенных пунктов, комиссия проводит собеседование в удаленном режиме (посредством видеоконференцсвязи, в случае ее отсутствия, путем телефонных переговоров) в соответствующем городском или районном подразделении статистики.
Возложение на руководителей городских или районных подразделений статистики полномочия комиссии по проведению в удаленном режиме собеседования с лицами, изъявивших желание занять вакантное место интервьюера, из отдаленных от областного центра населенных пунктов, допускается только для привлечения лиц в качестве интервьюера при проведении национальных переписей.