Жас санаты белгісіне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 551 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18097 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Балаларды денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттан қорғау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Жас санаты белгісіне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы мемлекеттік саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2019 жылғы 11 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Д. Абаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 551 бұйрығымен
бекітілген
Жас санаты белгісіне қойылатын талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жас санаты белгісіне қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Балаларды денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттан қорғау туралы" 2018 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 6-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және жас санаты белгісіне қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Ақпараттық өнімнің жас санаты белгісі Заңның 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес бекітілетін ақпараттық өнімге жас сыныптамасын беру қағидалары мен әдістемесі негізінде балалардың денсаулығы мен дамуына зардабын тигізетін ақпараттың болуына немесе болмауына ақпараттық өнімді бағалау нәтижелері бойынша беріледі.

Об утверждении Требований к знаку возрастной категории
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 551. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2018 года № 18097.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 января 2019 года.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Требования к знаку возрастной категории.
2. Департаменту государственной политики в области средств массовой информации Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 11 января 2019 года.
Министр Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 551
Требования к знаку возрастной категории
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к знаку возрастной категории (далее - Требования) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2018 года "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию" (далее - Закон) и определяют требования к знаку возрастной категории.
2. Знак возрастной категории информационной продукции присваивается по результатам оценки информационной продукции на наличие либо отсутствие информации, причиняющей вред здоровью и развитию детей, на основании правил и методики присвоения информационной продукции возрастной классификации, утверждаемых в соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона.

3. Жас санаты туралы мәтіндік ескерту ақпараттық өнім таратылатын тілге сәйкес келеді.
2-тарау. Баспа өнімдерінің жас санаты белгісіне қойылатын талаптар
4. Баспа (кітап) басылымдары үшін жас санаты белгісі ромбта және (немесе) мәтіндік ескерту түрінде белгіленеді, баспа өнімдерінің шығару деректерін қамтитын бетінде орналастырылады, қарпі осы бетте пайдаланылатын қаріптерден кем болмайды.
Жас санаты белгісінің түсі басылым тақырыбының үйлесімді түсіне сәйкес келеді.
5. Мерзімді баспа басылымдары үшін жас санаты белгісі ромбта белгіленеді, басылымның бірінші бетінде көрсетіледі және мерзімді баспа басылымының аталған шығарылымында таратылатын, жас санаты барынша үлкен ақпараттық өнімге сәйкес келеді.
Жас санатының белгісі өлшемі бойынша басылымның логотипінен немесе баспа бетінде пайдаланылатын қаріптен кем болмайды, бұл ретте жас санаты белгісінің қарпі кескіні мен түсі бойынша мерзімді баспа басылымының бірінші бетінде пайдаланылатын негізгі қаріптен және түрлі-түсті төсемнен айырмашылығы болады.
6. Егер басылым "18 жастан бастап" жас санатындағы иллюстрацияны қамтитын болса, ақпараттық өнімнің аталған санатына жататын кітап басылымдары үшін мөлдір пленкалы қаптама талап етіледі. Мұқабасында осындай санаттағы иллюстрация болған кезде мөлдір емес пленкадағы қаптама талап етіледі.
3-тарау. Аудио-бейне өнімдердің жас санаты белгісіне қойылатын талаптар
7. Аудио-бейне өнімдердің жас санаты белгісі берілген жағдайда, жас санаты белгісі ромбта және (немесе) мәтіндік ескерту түрінде белгіленеді.
4-тарау. Желілік басылымдардың жас санаты белгісіне қойылатын талаптар
8. Ақпараттық өнімді ақпараттық ресурс арқылы тарату кезінде жас санаты белгісі ромбта және (немесе) мәтіндік ескерту түрінде белгіленеді, ақпараттық ресурстың басты бетіне орналастырылады және осы ақпараттық ресурста (оның компоненті) таратылатын ақпараттық материалдың жас санаты барынша үлкен балаларға арналған ақпараттық өнімге сәйкес келеді.
9. Ақпараттық ресурстың басты бетінде жас санаты белгісін орналастырған кезде, ол өлшемі бойынша негізгі мәтіннің қаріп өлшемінен кем болмайды. Жас санаты белгісінің түсі басылым тақырыбының үйлесімді түсіне сәйкес келеді.
5-тарау. Телеарналар өнімдерінің жас санаты белгісіне қойылатын талаптар
10. Ақпараттық өнімді телерадио хабарлары арқылы тарату кезінде әрбір телебағдарламаны және фильмді трансляциялау басталғанда, сондай-ақ оларды трансляциялау жарнамамен және (немесе) өзге де ақпаратпен бөлгеннен кейін әрбір қайта басталған кезде жас санаты белгісі көрсетіледі.

3. Текстовое предупреждение о возрастной категории соответствует языку, на котором распространяется информационная продукция.
Глава 2. Требования к знаку возрастной категории печатной продукции
4. Для печатных (книжных) изданий знак возрастной категории обозначается в ромбе и (или) в виде текстового предупреждения, располагается на полосе печатной продукции, содержащей выпускные данные, шрифт не меньше шрифтов, используемых на этой полосе.
Цвет знака возрастной категории соответствует контрастному цвету заголовка издания.
5. Для печатных периодических изданий знак возрастной категории обозначается в ромбе, указывается на первой полосе издания и соответствует самой старшей возрастной категории информационной продукции, распространяемой в данном выпуске периодического печатного издания.
Знак возрастной категории по размеру не меньше логотипа издания или шрифтов, используемых на полосе, при этом шрифт знака возрастной категории по начертанию и по цвету отличается от основного шрифта и цветных подложек, используемых на первой полосе периодического печатного издания.
6. Упаковка в прозрачную пленку для книжных изданий категории информационной продукции "с 18 лет" требуется в случае, если издание содержит иллюстрации данной категории. Упаковка в непрозрачную пленку требуется при наличии иллюстрации такой категории на обложке.
Глава 3. Требования к знаку возрастной категории аудиовизуальной продукции
7. В случае присвоения знака возрастной категории аудиовизуальной продукции знак возрастной категории обозначается в ромбе и (или) в виде текстового предупреждении.
Глава 4. Требования к знаку возрастной категории сетевых изданий
8. При распространении информационной продукции посредством информационного ресурса, знак возрастной категории обозначается в ромбе и (или) в виде текстового предупреждения, размещается на главной странице информационного ресурса и соответствует информационной продукции для детей самой старшей возрастной категории информационного материала распространяемого на данном информационном ресурсе (его составной части).
9. При размещении знака возрастной категории на главной странице информационного ресурса, по размеру не меньше размера шрифта основного текста. Цвет знака возрастной категории соответствует контрастному цвету заголовка издания.
Глава 5. Требования к знаку возрастной категории продукции телеканалов
10. При распространении информационной продукции посредством телерадиовещания знак возрастной категории демонстрируется в начале трансляции каждых телепрограммы и фильма, а также при каждом возобновлении их трансляции после прерывания рекламой и (или) иной информацией.

11. Жас санаты белгісі телеарнаның, телебағдарламаның, телехабардың логотипіне немесе өзге де белгілерге, сондай-ақ субтитрлерге, түсіндірме сипатындағы жазбаға қойылмайды.
Жас санаты белгісі ромбта және (немесе) мәтіндік ескерту түрінде цифрлармен белгіленеді. Белгінің контурын кескіндей отырып, белгі айқын болады.
Жас санаты белгісінің мөлшері телеарна логотипінің мөлшерінен кем болмайды.
12. Жас санаты белгісін көрсету ұзақтығы кемінде 5 секундты құрауы тиіс.
6-тарау. Кинозалдарда және осы мақсаттарға арналған өзге де жерлерде көрсетілетін фильмдердің жас санаты белгісіне қойылатын талаптар
13. Фильмдердің жас санаты белгісі ромбта және (немесе) мәтіндік ескерту түрінде белгіленеді және кинозалдарда және осы мақсаттарға арналған өзге де жерлерде көрсетілген фильмнің басталуы алдында экранның ортасында көрсетіледі.
Жас санаты белгісі трансляциялау басталғанда оның жас санаты туралы хабарлаумен сүйемелденеді.
Жас санаты белгісін көрсету ұзақтығы кемінде 5 секундты құрайды. Жас санаты белгісінің қарпі негізгі титрлер қарпіне сәйкес келеді.
14. Кинозалдарда және осы мақсаттарға арналған өзге де жерлерде көрсетілетін фильмдердің жас санаты белгісі сыртқы (көрнекi) жарнамада көрсетіледі.
Сыртқы (көрнекi) жарнамада жас санаты белгісі ромбта белгіленеді және оң жақ бетінің сол жақ төменгі бұрышында көрсетіледі. Ауданы сыртқы (көрнекi) жарнаманың оң жақ бетінің барлық ауданының кемінде жеті пайызын құрайды. Түсі инверсия (қара фонда – ашық қаріппен, ашық фонда – қара қаріппен). Жас санаты белгісінің қарпі негізгі мәтіннің қарпіне сәйкес келеді.
15. Кинозалдарда және осы мақсаттарға арналған өзге де жерлерде көрсетілетін фильмдердің жас санаты белгісі туралы ақпарат фойеде және кассаның маңында орналастырылады.

11. Знак возрастной категории не накладывается на логотип телеканала, телепрограммы, телепередачи или иные знаки, а также на субтитры, надписи разъясняющего характера.
Знак возрастной категории обозначается цифрами в ромбе и (или) в виде текстового предупреждения. Знак прозрачный, с очертанием контура знака.
Размер знака возрастной категории не меньше размера логотипа телеканала.
12. Продолжительность демонстрации знака возрастной категории должна составлять не менее 5 секунд.
Глава 6. Требования к знаку возрастной категории фильмов, демонстрируемых в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей
13. Знак возрастной категории фильмов обозначается в ромбе и (или) в виде текстового предупреждения и указывается в середине экрана перед началом фильма, демонстрируемого в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей.
Знак возрастной категории сопровождается сообщением о возрастной категории в начале ее трансляции.
Продолжительность демонстрации знака возрастной категории составляет не менее 5 секунд. Шрифт знака возрастной категории соответствует шрифту основных титров.
14. Знак возрастной категории фильмов, демонстрируемой в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей, указывается на наружной (визуальной) рекламе.
Знак возрастной категории на наружной (визуальной) рекламе обозначается в ромбе и указывается в левом нижнем углу лицевой стороны. Площадь составляет не менее семи процентов от всей площади лицевой стороны наружной (визуальной) рекламы. Цвет инверсия (на темном фоне - светлый шрифт, на светлом фоне - темный шрифт). Шрифт знака возрастной категории соответствует шрифту основного текста.
15. Информация о знаке возрастной категории фильмов, демонстрируемого в кинозалах и иных местах, предназначенных для этих целей, размещается в фойе и прикассовой зоне.