"Жеке сот орындаушыларының қызметін бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 171 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 1621 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18112 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке сот орындаушыларының қызметін бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы №171 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №16376 болып тіркелген, эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 26 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Жеке сот орындаушыларының қызметін бақылауды жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда қолданылатын негізгі ұғымдар:
аумақтық орган – облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының Әділет департаменттері;
жоспарлы бақылау – жеке сот орындаушыларын жоспарлы бақылаудың бекітілген кестесіне сәйкес жүргізілетін жеке сот орындаушысының қызметін, әлеуметтік маңызды іс санаттары бойынша және мемлекет кірісіне өндіру туралы атқарушылық іс жүргізу материалдарын зерделеу және тексеру;
жоспардан тыс бақылау – шағымдар, өтініштер түскен не жеке сот орындаушысының Қазақстан Республикасының атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету саласындағы заңнамасын бұзғандығы туралы мәліметі бар басқа да ақпарат (бұдан әрі – басқа да ақпарат) болған кезде жүргізілетін жеке сот орындаушысының қызметін, атқарушылық іс жүргізу материалдарын зерделеу және тексеру;
уәкілетті орган – атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жеке сот орындаушыларының қызметін жоспарлы бақылаудың нысанасы:
әлеуметтік маңызды іс санаттары бойынша және мемлекет кірісіне өндіру туралы атқарушылық іс жүргізу материалдарын зерделеу және тексеру;
жеке сот орындаушысының Жеке сот орындаушысының кәсіптік ар-намыс кодексін (бұдан әрі - Кодекс) сақтауын және оның Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы жарғысының (бұдан әрі - Жарғы) талаптарын орындауын зерделеу және тексеру;
жеке сот орындаушысының іс жүргізуге қойылатын талаптарды сақтауын зерделеу және тексеру;
жеке сот орындаушысы архивінің жағдайын зерделеу және тексеру;
жеке сот орындаушысының қызметтік үй-жайының орналасқан жеріне және жабдықталуына қойылатын талаптарды сақтауын зерделеу және тексеру болып табылады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 171 "Об утверждении Правил осуществления контроля за деятельностью частных судебных исполнителей"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 25 декабря 2018 года № 1621. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2018 года № 18112
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 171 "Об утверждении Правил осуществления контроля за деятельностью частных судебных исполнителей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 16376, опубликованный 26 февраля 2018 года в эталонном контрольном банке) следующие изменения:
в Правилах осуществления контроля за деятельностью частных судебных исполнителей, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Основные понятия используемые в настоящих Правилах:
территориальный орган – Департаменты юстиции областей и городов Астана, Алматы, Шымкент.
плановый контроль – изучение и проверка деятельности частного судебного исполнителя, материалов исполнительных производств по социально-значимым категориям дел и о взыскании в доход государства, проводимые в соответствии с утвержденным графиком планового контроля частных судебных исполнителей;
внеплановый контроль – изучение и проверка деятельности частного судебного исполнителя, материалов исполнительного производства, проводимые при поступлении жалоб, обращений либо при наличии другой информации, содержащие сведения о нарушении частным судебным исполнителем законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов (далее – другая информация);
исполнителем законодательства Республики Казахстан в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов (далее – другая информация);
уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Предметом планового контроля частных судебных исполнителей являются:
изучение и проверка материалов исполнительных производств по социально-значимым категориям дел и о взыскании в доход государства;
изучение и проверка соблюдения частным судебным исполнителем Кодекса профессиональной чести частного судебного исполнителя (далее - Кодекс) и выполнение им требований устава Республиканской палаты частных судебных исполнителей (далее - Устав);
изучение и проверка соблюдения частным судебным исполнителем требований, предъявляемых к делопроизводству;
изучение и проверка состояния архива частного судебного исполнителя;
изучение и проверка соблюдения требований к местонахождению и оборудованию служебного помещения частного судебного исполнителя.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Жоспардан тыс бақылау тиісті әділет органының уәкілетті тұлғасының бұйрығымен тағайындалған кезде комиссия аумақтық органның қызметкерлерінен және жеке сот орындаушыларының тиісті палатасының өкілінен құрылады.
Жоспардан тыс бақылау жеке сот орындаушыларының тиісті палатасының уәкілетті тұлғасының бұйрығымен тағайындалған кезде комиссия палата қызметкерлерінен және тиісті аумақтық органның өкілінен құрылады.
Бақылау жүргізу үшін комиссия кемінде үш адамнан құрылады.";
20- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Қорытынды кіріспе, сипаттама-уәждеме және қорытынды бөліктерінен тұрады.
Қорытындының кіріспе бөлімінде бақылаудың түрі туралы мәліметтер, бақылауды жүзеге асырған адамның және бақылауға жататын жеке сот орындаушысының тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде), бақылауды жүргізу мерзімі, жеке сот орындаушысының бақылауды тағайындау туралы бұйрықтың нөмірі және күні көрсетіледі.
Қорытындының сипаттама-уәждеме бөлігінде жеке сот орындаушысының қызметі туралы және атқарушылық іс жүргізу туралы мәліметтер, оның ішінде атқарушылық әрекеттер хронологиялық тәртіппен баяндалады.
Қорытынды бөлікте Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтың болуы немесе болмауы туралы қорытынды, бір айға дейін мерзім белгілене отырып оларды жою жөніндегі ұсынымдар баяндалады және жеке сот орындаушысының бұзушылықтарды жойғаны туралы ақпаратты аумақтық органға беру міндеті көрсетіледі.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық жойылған және (немесе) келтірілген залал қалпына келтірілген жағдайда, қорытынды жеке сот орындаушыларының өңірлік (республикалық) палатасының тиісті тәртіптік комиссиясына қарауға жолданады.";
22- тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Жеке сот орындаушысы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықты жоймаған және (немесе) келтірілген залалды қалпына келтірмеген жағдайда, сондай-ақ Заңның 143, 144-баптарында көзделген жағдайларда уәкілетті органға жеке сот орындаушысының лицензиясының қолданысын тоқтата тұру немесе тоқтату туралы ұсыныс енгізіледі.
Жеке сот орындаушысы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру (тоқтату) туралы ұсынысқа осы Қағидалардың 21-тармағында көзделген құжаттар тіркеледі.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті:
1) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелуін;

"17. При назначении внепланового контроля приказом уполномоченного лица соответствующего органа юстиции комиссия образовывается из числа сотрудников территориального органа, представителя соответствующей палаты частных судебных исполнителей.
При назначении внепланового контроля приказом уполномоченного лица Республиканской или региональной палаты частных судебных исполнителей комиссия образовывается из числа сотрудников палаты частных судебных исполнителей и представителя соответствующего территориального органа
Комиссия для проведения проверок состоит не менее из трех человек.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Заключение состоит из вводной, описательно-мотивировочной и заключительной частей.
В вводной части заключения излагаются сведения о виде контроля, фамилия, имя, отчество (при наличии) лиц, осуществлявших контроль, и частного судебного исполнителя, подлежащего контролю, сроки проведения контроля, номер и дата приказа о назначении контроля частного судебного исполнителя.
В описательно-мотивировочной части заключения излагаются сведения о деятельности частного судебного исполнителя и об исполнительном производстве, в том числе исполнительские действия в хронологическом порядке.
В заключительной части заключения излагаются выводы о наличии или отсутствии нарушений законодательства Республики Казахстан, рекомендации по их устранению с установлением срока до одного месяца и указывается обязанность частного судебного исполнителя предоставить в территориальный орган информацию об устранении нарушений.
При этом, в случае устранения нарушения законодательства Республики Казахстан и (или) восстановления причиненного ущерба, заключение направляется на рассмотрение в соответствующую дисциплинарную комиссию региональной (Республиканской) палаты частных судебных исполнителей.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В случае не устранения частным судебным исполнителем нарушения законодательства Республики Казахстан и (или) не восстановления причиненного ущерба, а также в случаях, предусмотренных статьями 143, 144 Закона, в уполномоченный орган вносится представление о приостановлении или прекращении действия лицензии частного судебного исполнителя.
К представлению о приостановлении (прекращении) действия лицензии частного судебного исполнителя прилагаются документы, предусмотренные пунктом 21 настоящих Правил.".
2. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлкеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік етуші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев