Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы енгізуіне байланысты шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 539 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 желтоқсанда № 18121 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 470 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 16.11.2021 № 470 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 28-13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы енгізуіне байланысты шығыстарды өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 539. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 декабря 2018 года № 18121. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 470.
Сноска. Утратил силу приказом Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 16.11.2021 № 470 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2019.
В соответствии с подпунктом 28-13) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров.
2. Департаменту управления отходами Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 539 бұйрығымен
бекітілді
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы енгізуіне байланысты шығыстарды өтеу қағидалары
1. Осы Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы енгізуіне байланысты шығыстарды өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Экологиялық кодексінің 17-бабының 28-13) тармақшасына сәйкес әзірленген және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы енгізуіне байланысты шығыстарды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторы (бұдан әрі – оператор) "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 наурыздағы № 145 қаулысымен бекітілген әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндірушілерге (бұдан әрі – өндірушілер) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылатын полимер, шыны, қағаз, картон және (немесе) металл орамаларды, аралас материалдардан ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) қалдықтарды жинауды, тасымалдауды, қайта өңдеуді, залалсыздандыруды, пайдалануды және (немесе) кәдеге жаратуды ұйымдастырғаны үшін төлемақы (бұдан әрі – төлемақы) түрінде енгізген ақшалай қаражатын өтейді.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 539
Правила
компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров
1. Настоящие Правила компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 28-13) статьи 17 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и определяет порядок компенсации производителям социально значимых продовольственных товаров расходов, связанных с внесением платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов, применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров.
2. Оператор расширенных обязательств производителей (импортеров) (далее – оператор) компенсирует производителям социально значимых продовольственных товаров (далее – производители), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2010 года № 145 "Об утверждении перечня социально значимых продовольственных товаров", денежные средства, внесенные в виде платы за организацию сбора, транспортировки, переработки, обезвреживания, использования и (или) утилизации отходов (далее – плата) производителями (импортерами) полимерной, стеклянной, бумажной, картонной и (или) металлической упаковок, упаковки из комбинированных материалов (далее – упаковка), применяемых для упаковывания социально значимых продовольственных товаров (далее – производители (импортеры) упаковки).

3. Оператор ораманы өндірушілердің (импорттаушылардың) төлемақыны енгізуін, сондай-ақ әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін осы ораманы пайдаланған өндірушілердің өтемақыны алғанын растайтын құжаттардың есебін жүзеге асырады.
4. Өндірушілер өтемақыны алу үшін операторға есептік тоқсаннан кейінгі айдың 15 (он бесінші) күнінен кешіктірмей мынадай құжаттарды:
1) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтемақы алуға өтінішті;
2) "Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 28 қаулысына сәйкес берілген ораманы өндіру (импорттау) үшін төлемақының толықтығы туралы құжатты;
3) ораманы өндірушілер (импорттаушылар) төлемақы енгізген сол ораманы сатып алуды растайтын құжаттарды:
өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелері қолданылатын және төлемақы толықтығы туралы құжат ұсынылған өнімді (тауарларды) өндірушілерден (импорттаушылардан) ораманы сатып алуға жүкқұжаттарын;
ораманы өндіріске есептен шығару актісі;
дайын өнім қоймасында (қоймаларында) оралған әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын кіріске енгізуді растайтын құжаттарды ұсынады.
5. Өндірушілерге өндірушілердің (импорттаушылардың) төлемақы енгізуіне байланысты шығыстарын өтеу осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттардың негізінде төленеді.
6. Оператордан өндірушілердің өтемақы алуы мақсатында есептік кезең әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары өндірілген тоқсан болып табылады.
7. Осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттар берілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оператор олардың тексерілуін жүзеге асырады.
Ұсынылған құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда, оператор осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімде ұсынылған құжаттарды қайтара отырып, жазбаша түрде қараудан дәлелді бас тартуды береді.
Оператордың ескертулері жойылғаннан кейін өндірушілер өтемақы алуға өтінішімен қайтадан жүгінеді.
8. Құжаттарда дұрыс емес мәліметтер ұсынылған жағдайда, оператор өтемақы төлеуден бас тартады.
9. Оператор шешім қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтемақы беру бойынша қабылданған оң шешім туралы не оны беруден дәлелді бас тарту туралы жазбаша (электрондық) нысанда өндірушілерді хабардар етеді.
10. Өтемақыны төлеу өндірушілердің банктік шоттарына есепті тоқсаннан кейінгі тоқсаннан кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Әлеуметтік маңызы бар азық-
түлік тауарларын өндірушілерге
әлеуметтік маңызы бар азық-
түлік тауарларын орау үшін
қолданылатын полимер, шыны,
қағаз, картон және (немесе)
металл орамаларды, аралас
материалдардан ораманы
өндірушілердің
(импорттаушылардың)
қалдықтарды жинауды,
тасымалдауды, қайта өңдеуді,
залалсыздандыруды,
пайдалануды және (немесе)
кәдеге жаратуды
ұйымдастырғаны үшін төлемақы
енгізуіне байланысты
шығыстарды өтеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Өндірушілердің (импорттаушылардың) кеңейтілген міндеттемелерінің операторына
____________________________
(дара кәсіпкер үшін Т.А.Ә, заңды тұлғаның атауы)
ЖСН (БСН) _________________
____________________________
жұмыс орны (орналасқан жері)
Банктік шоттың деректемелері
____________________________
ӨТІНІШ
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын орау үшін қолданылғанына орай ораманы өндіру (импорттау) үшін төлемақыны енгізумен байланысты шығыстар өтемақысын беруді сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса тіркеймін:
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Өтініш берушінің мүдделерін білдіру үшін негіз__________
___________________
(қолы)
Т.А.Ә _____________________
Лауазымы_________________
20____ жылғы "___" ____________

3. Оператор осуществляет учет документов, подтверждающих внесение платы производителями (импортерами) упаковки, а также получение компенсации производителями, использовавшими данную упаковку для упаковывания социально значимых продовольственных товаров.
4. Производители для получения компенсации предоставляют оператору не позднее 15 (пятнадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, следующие документы:
1) заявление на получение компенсации по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) документ о полноте платы за производство (импорт) упаковки, выданный в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 28 "Об утверждении Правил реализации расширенных обязательств производителей (импортеров)";
3) документы, подтверждающие приобретение упаковки, за которую внесена плата ее производителями (импортерами) упаковки:
накладные на приобретение упаковки от производителей (импортеров) продукции (товаров), на которую (которые) распространяются расширенные обязательства производителей (импортеров), и по которым предоставлен документ о полноте платы;
акты списания упаковки в производство;
документы, подтверждающие оприходование упакованных социально значимых продовольственных товаров на складе (складах) готовой продукции.
5. Компенсация расходов, связанных с внесением платы производителями (импортерами) упаковки, выплачивается производителям на основании документов, представленных в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил.
6. Отчетным периодом в целях получения компенсации производителями от оператора является квартал, в котором были произведены социально значимые продовольственные товары.
7. В течение 5 (пяти) рабочих дней со дня предоставления документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, оператор осуществляет их проверку.
В случае установления неполноты представленных документов, оператор в указанные в части первой настоящего пункта сроки дает письменный мотивированный отказ в рассмотрении с возвратом представленных документов.
После устранения замечаний оператора, производители повторно обращаются с заявлением на получение компенсации.
8. В случае предоставления недостоверных сведений в документах, оператор отказывает в выплате компенсации.
9. Оператор в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия решения уведомляет в письменной (электронной) форме производителей о принятом положительном решении по предоставлению компенсации либо о мотивированном отказе в ее предоставлении.
10. Выплата компенсации осуществляется на банковские счета производителей не позднее квартала, следующего за отчетным кварталом.
Приложение
к Правилам компенсации производителям
социально значимых продовольственных
товаров расходов, связанных с внесением платы
за организацию сбора, транспортировки,
переработки, обезвреживания, использования и
(или) утилизации отходов производителями
(импортерами) полимерной, стеклянной,
бумажной, картонной и (или) металлической
упаковок, упаковки из комбинированных
материалов, применяемых для упаковывания
социально значимых
продовольственных товаров
Форма
Оператору расширенных обязательств
производителей (импортеров)
от ________________________
(Ф.И.О для индивидуального
предпринимателя, наименование
юридического лица)
ИИН (БИН) __________________
____________________________
место работы (местонахождение)
Реквизиты банковского счета
__________________________
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать компенсацию расходов, связанных с внесением платы за
производство (импорт) упаковки, в связи с их применением для упаковывания
социально значимых продовольственных товаров.
К заявлению прилагаю следующие документы:
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
Основания для представления интересов заявителя__________
___________________             Ф.И.О _____________________
(подпись)                         Должность_________________
"___" ____________ 20____ год