"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің брокерлік қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 22 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 324 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 10 қаңтарда № 18165 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 19 қарашадағы № 196 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 19.11.2019 № 196 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің брокерлік қызметін жүзеге асыру тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің брокерлік қызметінің қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 22 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13276 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің брокерлік қызметінің қағидаларында:
1 және 2-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Ұлттық Банк пен клиент арасында брокерлік қызмет көрсету туралы шарт жасау";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әлеуетті клиент брокерлік қызмет көрсету туралы шартты жасау үшін Ұлттық Банкке клиенттің бұйрығына қол қоюға уәкілетті клиенттің қызметкерлерінің қол қою үлгілері бар нотариат куәландырған құжатты үш данада ұсынады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қаржы құралдарымен мәмілелер жасау";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Клиент қаржы құралдарымен мәмілелерді жасау үшін Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиенттің бұйрығын Ұлттық Банкке ұсынылады.
Клиенттің бұйрығына клиент немесе оның өкілі қол қояды және брокерлік қызмет көрсету туралы шартта белгіленген мерзімде екі данада Ұлттық Банкке ұсынылады.";
1 және 2-қосымшалар осы қаулыға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Монетарлық операциялар департаменті (Молдабекова Ә.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 22 "Об утверждении Правил брокерской деятельности Национального Банка Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 324. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2019 года № 18165. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 196.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 19.11.2019 № 196 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" в целях совершенствования порядка осуществления Национальным Банком Республики Казахстан брокерской деятельности Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 22 "Об утверждении Правил брокерской деятельности Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13276, опубликовано 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах брокерской деятельности Национального Банка Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовки глав 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Заключение договора об оказании брокерских услуг между Национальным Банком и клиентом";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для заключения договора об оказании брокерских услуг потенциальный клиент представляет в Национальный Банк нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей работников клиента, уполномоченных на подписание приказа клиента, в трех экземплярах.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Совершение сделок с финансовыми инструментами";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Для совершения сделок с финансовыми инструментами клиент представляет в Национальный Банк приказ клиента по форме согласно приложению 2 к Правилам.
Приказ клиента подписывается клиентом или его представителем и представляется в Национальный Банк в двух экземплярах в сроки, установленные договором об оказании брокерских услуг.";
приложения 1 и 2 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту монетарных операций (Молдабекова А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 324 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің брокерлік қызметінің
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Мүдделер қақтығысының болуы жөнінде хабардар екені туралы растама
Клиент осымен брокерлік қызмет көрсету туралы жасалатын шарт бойынша мүдделер қақтығысының ықтимал туындауы туралы өзінің хабардар екендігін растайды және төменде баяндалған талаптарды толығымен қабылдайды.
Мүдделер қақтығысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) қаржы құралдарымен бір уақытта брокер және мәміленің тарабы (қарсы әріптес, сатушы/сатып алушы, мемлекеттік бағалы қағаздардың эмитенті) болған жағдайда туындайды.
Ұлттық Банк мынадай жағдайларда Қазақстан Республикасының мемлекеттік ақша-кредит саясатын жүзеге асыру кезіндегі қаржы құралдарымен мәміленің тарабы болып табылады:
1) Ұлттық Банктің портфеліндегі мемлекеттік бағалы қағаздарды сатып алу/сату кезінде;

1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 324
Приложение 1
к Правилам брокерской
деятельности Национального
Банка Республики Казахстан
Форма
Подтверждение об информированности о наличии конфликта интересов
Настоящим Клиент подтверждает свою информированность о возможном возникновении конфликта интересов по заключаемому договору об оказании брокерских услуг и полностью принимает нижеизложенные условия.
Конфликт интересов возникает в случае, когда Национальный Банк Республики Казахстан (далее Национальный Банк) одновременно выступает и брокером и стороной сделки с финансовыми инструментами (контрпартнером, продавцом/покупателем, эмитентом государственных ценных бумаг).
Национальный Банк является стороной сделки с финансовыми инструментами при осуществлении государственной денежно-кредитной политики Республики Казахстан:
1) при покупке/продаже государственных ценных бумаг, находящихся в портфеле Национального Банка;

2) Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноттарын сатып алу/сату кезінде;
3) РЕПО мәмілелерін жасау кезінде (тура және кері);
4) депозиттер қабылдау кезінде;
5) туынды қаржы құралдарымен мәмілелер жасау кезінде;
6) шетелдік валютамен мәмілелер жасау кезінде;
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттік ақша-кредит саясатын іске асыру мақсатында жасалатын өзге мәмілелер жасау кезінде.
Ұлттық Банк мүдделі тарап ретінде Клиентке мүдделер қақтығысы орын алған жағдайда Клиент мүддесінің Ұлттық Банктің жүргізіп отырған мемлекеттік ақша-кредит саясатының мүддесінен жоғары қойылатынына кепілдік бермейді.
Ұлттық Банк Клиентке мүдделер қақтығысы орын алатын қаржы құралдарымен мәмілелер жасау кезінде ұсынымдар бермейді.
______________________________________             _________________________
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)                   Клиенттің қолы, күні
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 324 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің брокерлік қызметінің
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Клиент бұйрығы
№ ___________                         20___ жылғы "___"_____________
Клиент__________________________________________________________
Бағалы қағаздарға арналған депо қосалқы шоты __________________________
Брокер (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі) жүргізілетін мынадай мәмілелерді жүзеге асыруды сұраймыз:
мәміле түрі ______________________________________________________
сатып алу/сату, депозит, тікелей/кері РЕПО және тағы сол сияқты
қаржы құралы __________________________________________________
валюта, бағалы қағаздар, туынды қаржы құралдары және тағы сол сияқты)
қаржы құралының бағасы _________________________________________
(шамамен бағасы/бағамы/баға белгілеуі, баға/бағамы/баға белгілеу дәлізі)
сыйақы (кірістілік) мөлшерлемесі ______________________________________
қаржы құралының саны ____________________________________________
мәміленің жалпы сомасы ___________________________________________
депозитті орналастыру күні _________________________________________
депозитті аяқтау күні _______________________________________________
депозит бойынша сыйақы сомасы ____________________________________
Клиенттің бұйрығын орындау мерзімі немесе күні _______________________
Клиенттің бұйрығының қолданылуының аяқталу уақыты __________________
Деректемелер ____________________________________________________
Қосымша ақпарат (бағалы қағаздар бойынша):
бағалы қағаздардың эмитенті _______________________________________
ұлттық сәйкестендіру нөмірі_________________________________________
шығарылған күні___________________ өтеу күні______________________
Бірінші басшы ___________________ Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Бас бухгалтер __________________ Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
осы бөлікті сауда бөлімшесінің қызметкері толтырады:
___________________________________________________
Клиенттің бұйрығын қабылдау күні және уақыты
___________________________________________________
сауда бөлімшесі қызметкерінің тегі, аты

2) при покупке/продаже краткосрочных нот Национального Банка;
3) при заключении сделок РЕПО (прямого и обратного);
4) при приеме депозитов;
5) при заключении сделок с производными финансовыми инструментами;
6) при заключении сделок с иностранной валютой;
7) при совершении иных сделок, совершаемых в целях реализации государственной денежно-кредитной политики Республики Казахстан.
Национальный Банк как заинтересованная сторона не гарантирует Клиенту в случае наличия конфликта интересов, что интересы Клиента будут поставлены выше интересов проводимой Национальным Банком государственной денежно-кредитной политики Республики Казахстан.
Национальный Банк не предоставляет Клиенту рекомендации о совершении сделок с финансовыми инструментами, по которым существует конфликт интересов.
______________________________________ ________________________________
Фамилия, имя и отчество (при наличии) подпись Клиента, дата
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 декабря 2018 года № 324
Приложение 2
к Правилам брокерской
деятельности Национального
Банка Республики Казахстан
Форма
Приказ клиента
№ ______ "___" ________________ 20__ года
Клиент ______________________________________________________________
Субсчет депо для ценных бумаг _________________________________________
Просим брокера (Национальный Банк Республики Казахстан) совершить следующую сделку:
вид сделки __________________________________________________________
покупка/продажа, депозит, прямое/обратное РЕПО и так далее
финансовый инструмент _______________________________________________
валюта, ценные бумаги, производные финансовые инструменты и так далее
цена финансового инструмента _________________________________________
примерная цена/курс/котировка, коридор цен/курса/котировок
ставка вознаграждения (доходности)_____________________________________
количество финансового инструмента ___________________________________
общая сумма сделки __________________________________________________
дата размещения депозита _____________________________________________
дата окончания депозита _______________________________________________
сумма вознаграждения по депозиту ______________________________________
срок или дата исполнения приказа Клиента _______________________________
время истечения действия приказа Клиента _______________________________
Реквизиты __________________________
Дополнительная информация (по ценным бумагам):
эмитент ценных бумаг _________________________________________________
национальный идентификационный номер _______________________________
дата выпуска __________________ дата погашения ________________________
Первый руководитель ______________ Фамилия, имя и отчество (при наличии)
Главный бухгалтер _________________ Фамилия, имя и отчество (при наличии)
Данная часть заполняется работником торгового подразделения:
_________________________________________________________________________
дата и время приема приказа Клиента
_______________________________________________________________________________
фамилия, имя работника торгового подразделения