Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 302 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 15 қаңтарда № 18191 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының заңдарына, "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 19 маусымдағы Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Төлем жүйелері департаменті (Ашықбеков Е.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.

О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам платежей и платежных систем
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 302. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 января 2019 года № 18191
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах", Указом Президента Республики Казахстан от 19 июня 2018 года "О некоторых вопросах административно-территориального устройства Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам платежей и платежных систем, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту платежных систем (Ашыкбеков Е.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Басқармасының
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 302 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қағидаларда белгіленген экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану тәртібі:
1) төлем құжаттарын қағаз тасымалдағышта ресімдеген кезде және төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде электрондық құжаттармен алмасу кезінде;
2) Қазақстан Республикасының аумағында бастама жасалған, ел ішінде жүргізілетін, шет елге жөнелтілетін банк ішіндегі және банкаралық төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырған кезде қолданылады.
Шет елден келіп түсетін төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша төлем құжаттарында қойылған экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтары болмаған кезде Қазақстан Республикасының резиденті-банк банктің ақпараттық жүйелерінде төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша алынған құжаттар негізінде экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын өздігінен қойып шығады.
Мезеттік төлемдер жүйесі арқылы кіріс төлемі және (немесе) ақша аударымы бойынша бенефициар банкі бенефициардың экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын банктің ақпараттық жүйесінде бенефициар туралы мәлімет негізінде қояды.";
2-қосымшада:
Төлемдер белгілеу кодтарының жан-жақты кестесінде:
"Арнайы аударымдар" 1-бөлімде:
"Кепілдік бойынша операциялар" 182-кодтың бесінші жолынан кейін мынадай мазмұндағы 183 және 184-кодпен толықтырылсын:
"

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Национального Банка Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство юстиции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство информации и коммуникаций
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 302
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам платежей и платежных систем
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365, опубликовано 14 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденных указанным постановлением:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Порядок применения кодов секторов экономики и назначения платежей, установленный Правилами, применяется:
1) при оформлении платежных документов на бумажном носителе и при обмене электронными документами при осуществлении платежей и (или) переводов денег;
2) при осуществлении внутрибанковских и межбанковских платежей и (или) переводов денег, инициированных на территории Республики Казахстан, проводимых внутри страны, отправляемых за рубеж.
По входящему из-за рубежа платежу и (или) переводу денег при отсутствии в платежном документе проставленных кодов секторов экономики и назначения платежей банк-резидент Республики Казахстан самостоятельно проставляет в информационных системах банка коды секторов экономики и назначения платежей на основании полученных по платежу и (или) переводу денег документов.
По входящему платежу и (или) переводу денег по системе мгновенных платежей банк бенефициара проставляет в информационной системе банка коды секторов экономики бенефициара и назначения платежей на основании сведений по бенефициару.";
в приложении 2:
в Детализированной таблице кодов назначения платежей:
в разделе 1 "Специфические переводы":
после строки пятой кода 182 "Операции по гарантии" дополнить кодами 183 и 184 следующего содержания:
"

183
Бірыңғай жиынтық төлемі
184
Бірыңғай жиынтық төлемінің қате аударылған (есепке алынған) сомаларын қайтару
";
"1-бөлім бойынша басқа да аударымдар," 190-кодтың алтыншы жолынан кейін мынадай мазмұндағы 191-кодпен толықтыру:
"
191
Мезеттік төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
".
2. "Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14419 болып тіркелген, 2016 жылғы 8 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Банк шоттары бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүргізу кезінде төлем құжатындағы Қағидалардың 7-тармағының 3), 4), 5), 6), 7), 11) және 12) тармақшаларында көзделген бенефициар бойынша деректемелердің орнына төлем жүйесінің жұмыс істеу талаптарына сәйкес бастамашының балама сәйкестендіргішті ғана көрсетуіне жол беріледі.
Осы тармақтың мақсаттары үшін балама сәйкестендіргіш деп жекелеген деректемелер, оның ішінде клиентті сәйкестендіруге және төлем жүйесі арқылы төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін әріптік-цифрлық символдар түсініледі.";
36-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк шотын ашпай қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру бюджетке төлемдерді төлеуге арналған түбіртектер, кіріс касса ордерлері, шот-хабарламалар, түбіртек-хабарламалар, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аударуға арналған түбіртек-хабарламалар, әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай жиынтық төлемді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына (бұдан әрі - "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ) төлеуге арналған түбіртек-хабарламалар және қолма-қол ақшаны қабылдау үшін пайдаланылатын басқа құжаттар негізінде жүргізіледі. Бұл құжаттар төлем хабарламалары болып табылады. Қағаз тасымалдағышта ұсынылған төлем хабарламаларында түзетулерге жол берілмейді.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

183
Единый совокупный платеж
184
Возврат ошибочно перечисленных (зачисленных) сумм единого совокупного платежа
";
после строки шестой кода 190 "Прочие переводы по разделу 1," дополнить кодом 191 следующего содержания:
"
191
Мгновенные платежи и (или) переводы денег
".
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419, опубликовано 8 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. При проведении платежей и (или) переводов денег по банковским счетам в платежном документе по бенефициару вместо реквизитов, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 6), 7), 11) и 12) пункта 7 Правил, в соответствии с требованиями функционирования платежной системы допускается указание инициатором лишь альтернативного идентификатора.
Для целей настоящего пункта под альтернативным идентификатором понимаются отдельные реквизиты, в том числе в виде буквенно-цифровых символов, которые позволяют идентифицировать клиента и осуществить платеж и (или) перевод денег через платежную систему.";
часть вторую пункта 36 изложить в следующей редакции:
"Осуществление безналичных платежей и (или) переводов денег без открытия банковского счета производится на основании квитанций, приходных кассовых ордеров, счетов-извещений, квитанций-извещений на уплату платежей в бюджет, квитанций-извещений на перечисление обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, квитанций-извещений на уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, на уплату единого совокупного платежа в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан") и других документов, используемых для принятия наличных денег. Данные документы являются платежными извещениями. Исправления на платежных извещениях, представленных на бумажном носителе, не допускаются.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:

"39. Әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай жиынтық төлемді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа банк шотын ашпай немесе пайдаланбай төлеу үшін төлем хабарламасы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.";
40-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың ережелері коммуналдық қызметтер үшін ақы төлеуге, жеке тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың бюджетке төлемдерді төлеуге арналған түбіртек-хабарламаларына, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын аударуға және әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай жиынтық төлемді "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-қа төлеуге арналған түбіртек-хабарламаларына қолданылмайды".";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Ақша жөнелтушінің банкін, бенефициардың банкін сәйкестендіру төлем құжатында көрсетілген банктік сәйкестендіру коды бойынша жүргізіледі.
Банк атауының оның төлем құжатында көрсетілген банктік сәйкестендіру кодына нақты сәйкес келуін банк анықтамайды.
Ақша жөнелтуші банктің және (немесе) бенефициар банктің ұйымдық-құқықтық нысаны сәйкес келмеген кезде, ақша жөнелтуші банк және (немесе) бенефициар банкті төлем құжатында көрсетілген банктік сәйкестендіру коды бойынша сәйкестендіру жағдайында төлем құжатын орындауға қабылдау мүмкіндігіне жол беріледі.";
80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Ақша жөнелтушінің банкі:
1) егер төлем құжатында қолдан жасау белгілері болған жағдайларда, оның ішінде, егер төлем құжаты Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 56-бабында, Қағидаларда, жөнелтуші мен ақша жөнелтушінің банкі арасында жасалған шартта белгіленген рұқсат етілмеген төлемдерден қорғау әрекеттерінің тәртібін бұза отырып берілсе;
2) егер төлем құжатында мынадай:
Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген;
бенефициарға құқық иеленуші - банк Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген операциялардың шеңберінде қызмет көрсетілген жағдайларда ақша жөнелтушінің банк шоттарына бұрын ұсынылған инкассолық өкімдерді орындау жағдайларын қоспағанда, түзетулер, толықтырулар және түзетілген жерлері болған жағдайда төлем құжатын орындаудан бас тартады. Осындай инкассолық өкімдерді орындау бенефициар мен бенефициар банктің деректемелерін растайтын құқық иеленуші-банктің құжаты негізінде бенефициардың банктік деректемелерін (ЖСК, бенефициар банктің атауы және банктік сәйкестендіру коды) түзете отырып жүзеге асырылады;

"39. Для уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого совокупного платежа в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" без открытия или использования банковского счета платежное извещение предъявляется по форме, согласно приложению 11 к Правилам.";
часть вторую пункта 40 изложить в следующей редакции:
"Положения настоящего пункта не распространяются на счета-извещения на оплату коммунальных услуг, квитанции-извещения на уплату физическими лицами, индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами платежей в бюджет, а также на квитанции-извещения на перечисление обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого совокупного платежа в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан".";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Идентификация банка отправителя денег, банка бенефициара производится по банковскому идентификационному коду, указанному в платежном документе.
Банк не определяет фактическое соответствие наименования банка его банковскому идентификационному коду, указанному в платежном документе.
Допускается возможность принятия к исполнению платежного документа при несоответствии организационно-правовой формы банка отправителя денег и (или) банка бенефициара, в случае идентификации банка отправителя денег и (или) банка бенефициара по банковскому идентификационному коду, указанному в платежном документе.";
пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. Банк отправителя денег отказывает в исполнении платежного документа в случаях:
1) если платежный документ содержит признаки подделки, в том числе, если платежный документ передан с нарушением порядка защитных действий от несанкционированных платежей, установленного статьей 56 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, договором между отправителем и банком отправителя денег;
2) если платежный документ содержит исправления, дополнения и помарки, за исключением:
случаев, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности;
исполнения ранее предъявленных инкассовых распоряжений к банковским счетам отправителя денег, в случаях, когда бенефициар обслуживается в банке – правопреемнике в рамках операций, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности. Исполнение таких инкассовых распоряжений осуществляется с исправлением банковских реквизитов бенефициара (ИИК, наименование и банковский идентификационный код банка бенефициара), на основании документа банка-правопреемника, подтверждающего реквизиты бенефициара и банка бенефициара;

3) Банктер және банк қызметі туралы заңның 60-1, 61-2, 61-11 және 61-12-баптарында көзделген жағдайларда, ақша жөнелтуші банктің төлем құжаттарында клиенттің ЖСК түзетуін қоспағанда, Қағидаларда көзделген жағдайларда төлем құжатын клиенттің басқа банктік шоттарынан орындау кезінде ақша жөнелтушінің ЖСК, ЖСН (БСН) төлем құжатында көрсетілген деректемелерге сәйкес келмеген;
4) салықтар мен бюджетке төленетін басқа міндетті төлемдерді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуге, міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, бірыңғай жиынтық төлемін аударуға арналған төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің ЖСН (БСН) мемлекеттік кірістер органы ұсынатын деректермен сәйкес келмеген;
5) ақша жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31, 32, 35, 36, 37, 45 және 46-баптарында, Қағидаларда, сондай-ақ жөнелтуші мен банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген төлем құжатын жасау және ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды сақтамаған;
6) Қағидаларға 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 және 15-қосымшаларда белгіленген нысандарға сәйкес келмеген;
7) басқа деректемелер (ЖСК, ЖСН (БСН) банк клиентін сәйкестендіретін мемлекеттік кірістер органы электрондық форматта ұсынған инкассолық өкімді, сондай-ақ сот орындаушысының инкассолық өкімін қоспағанда, банк клиентін Қағидалардың 150-тармағының талаптарына сай сәйкестендірген кезде клиенттің атауы төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтушінің атауына сәйкес келмеген;
8) төлем белгілеудің кодпен көрсетілуі оның мәтіндік бөлігіне сәйкес келмеген;
9) бюджетке төлемдерді төлеу кезінде бюджеттік жіктеу коды цифрмен белгіленбеген;
10) төлем құжатында көрсетілген сомалар цифрлармен және жазумен сәйкес келмеген;
11) көлік құралына салық төлеу кезінде төлем құжатында көрсетілген көлік құралының сәйкестендіру нөмірі жол қозғалысы қауіпсіздігі жөніндегі орталық атқарушы орган ұсынған деректерге сәйкес келмеген;
12) жөнелтуші және жөнелтуші банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген талаптар сақталмаған;
13) № 154 қағидаларда көзделген жағдайларда;
14) банктік шоттан ақшаны өндіріп алу туралы талап мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, нотариус депозиті талабымен енгізілген ақшаны есептеуге арналған, сондай-ақ "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" 2013 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заң) 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ашылған банктік шотқа, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түріндегі тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаға қойылған жағдайларда;

3) несоответствия ИИК, ИИН (БИН) отправителя денег реквизитам, указанным в платежном документе, за исключением исправления банком отправителя денег в платежных документах ИИК клиента в случаях, предусмотренных статьями 60-1, 61-2, 61-11 и 61-12 Закона о банках и банковской деятельности, при исполнении платежного документа с других банковских счетов клиента, в случаях, предусмотренных Правилами;
4) несоответствия ИИН (БИН) отправителя денег, указанного в платежном документе в уплату налогов и других обязательных платежей в бюджет, социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, перечислении обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов, единого совокупного платежа, с данными, предоставляемыми органом государственных доходов;
5) несоблюдения отправителем денег требований к порядку составления и предъявления платежного документа, установленных статьями 31, 32, 35, 36, 37, 45 и 46 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а также условиями договора между отправителем и банком;
6) несоответствия формам, установленным приложениями 1, 2, 4, 5, 12, 13, 14 и 15 к Правилам;
7) несоответствия наименования клиента наименованию отправителя денег, указанному в платежном документе, за исключением инкассового распоряжения, предъявленного органом государственных доходов в электронной форме, когда другие реквизиты (ИИК, ИИН (БИН) идентифицируют клиента банка, а также инкассового распоряжения судебного исполнителя при идентификации клиента банка в соответствии с требованиями пункта 150 Правил;
8) несоответствия кодового обозначения назначения платежа его текстовой части;
9) отсутствия цифрового обозначения кода бюджетной классификации при уплате платежей в бюджет;
10) несоответствия сумм, указанных в платежном документе, цифрами и прописью;
11) несоответствия идентификационного номера транспортного средства, указанного в платежном документе, с данными, представленными центральным исполнительным органом по безопасности дорожного движения при уплате налогов на транспортное средство;
12) несоблюдения требований, установленных условиями договора между отправителем и банком отправителя;
13) в случаях, предусмотренных Правилами № 154;
14) в случаях, когда требование о взыскании денег с банковского счета предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, а также открытому по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенном в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан от 14 января 2013 года "О Государственной образовательной накопительной системе" (далее – Закон о государственной образовательной накопительной системе), денег, находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат;

15) егер қосымша құн салығы бойынша есеп айырысудың қозғалысын есепке алу үшін ашылған ағымдағы шоттан ақшаны алу мыналармен:
импортқа және бейрезидент үшін қосымша құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосымша құн салығын төлеумен;
тауарды жеткізушілерге қосымша құн салығын төлеумен;
тауарларды сатып алушылардың (алушылардың) қосымша құн салығын төлеуімен;
қосымша құн салығының сомаларын есепке алу және қозғалысы үшін ашылған өзге ағымдағы шотқа ақшаны есептеумен байланысты болмаған жағдайларда;
16) Қағидалардың 71-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда, ақша жөнелтуші банктің және (немесе) бенефициар банктің атауы төлем құжатында көрсетілген ақша жөнелтуші банктің және (немесе) бенефициар банктің атауына сәйкес келмеген жағдайда, төлем құжатын орындаудан бас тартады.
81. Бенефициардың банкі:
1) жөнелтуші Төлемдер және төлем жүйелері туралы заңның 31, 32, 35, 36, 37, 45 және 46-баптарында, Қағидаларда, сондай-ақ жөнелтуші мен банк арасында жасалған шарттың талаптарында белгіленген төлем құжатын жасау мен ұсыну тәртібіне қойылатын талаптарды сақтамаған;
2) рұқсат етілмеген төлем анықталған, сондай-ақ бенефициардың пайдасына аударылатын ақшаны заңсыз алудың негізделген фактілері анықталған және расталған;
3) ЖСК, ЖСН (БСН) бенефициардың деректемелеріне сәйкес келмеген, бенефициар банкінде ЖСК болмаған;
4) мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды, әлеуметтік төлемдерді, тұрғын үй төлемдерін, нотариус депозиті талабымен енгізілген ақшаны есептеу үшін жеке тұлға клиенттің талабы бойынша ашылған, сондай-ақ Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы заңның 7-бабына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша ашылған ағымдағы шотқа ақшаны, тұрғын үй төлемдерін пайдалану есебінен жинақталған тұрғын үй құрылыс жинақтары түріндегі тұрғын үй құрылыс жинақ банктеріндегі банктік шоттардағы ақшаны есептеген жағдайда, егер есептелетін ақша сомасы көрсетілген талаптармен байланысты болмаса;
5) қосымша құн салығы сомаларын есепке алу және қозғалысы үшін ашылған ағымдағы шотқа ақшаны есептеу, егер есепке алынатын ақша сомасы мыналармен:
импортқа және бейрезидент үшін қосымша құн салығын қоса алғанда, бюджетке қосымша құн салығын төлеумен;
тауар жеткізушілеріне қосымша құн салығын төлеумен;
тауарларды сатып алушылардың (алушылардың) қосымша құн салығын төлеуімен;
қосымша құн салығын төлеушінің өзге банктік шотынан ақшаны есептеумен байланысты болмаса;

15) в случаях, если снятие денег с текущего счета, открытого для учета движения расчетов по налогу на добавленную стоимость, не связано с:
уплатой налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента;
уплатой налога на добавленную стоимость поставщикам товаров;
уплатой налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров;
зачислением денег на иной текущий счет, открытый для учета и движения сумм налога на добавленную стоимость;
16) несоответствия наименования банка отправителя денег и (или) банка бенефициара наименованию банка отправителя денег и (или) банка бенефициара, указанному в платежном документе, за исключением случая, предусмотренного в пункте 71 Правил.
81. Банк бенефициара отказывает в исполнении платежного документа в случаях:
1) несоблюдения отправителем требований к порядку составления и предъявления платежного документа, установленных статьями 31, 32, 35, 36, 37, 45 и 46 Закона о платежах и платежных системах, Правилами, а также условиями договора между отправителем и банком;
2) выявления несанкционированного платежа, а также выявления и подтверждения обоснованных фактов неправомерности получения переводимых в пользу бенефициара денег;
3) несоответствия ИИК, ИИН (БИН) реквизитам бенефициара, отсутствия ИИК в банке бенефициара;
4) зачисления денег на текущий счет, открытый по требованию клиента – физического лица для зачисления пособий, социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, жилищных выплат, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, а также открытому по договору об образовательном накопительном вкладе, заключенном в соответствии со статьей 7 Закона о государственной образовательной накопительной системе, денег, находящихся на банковских счетах в жилищных строительных сберегательных банках в виде жилищных строительных сбережений, накопленных за счет использования жилищных выплат, в случае, если зачисляемая сумма денег не связана с указанными условиями;
5) зачисления денег на текущий счет, открытый для учета и движения сумм налога на добавленную стоимость, в случаях, если зачисляемая сумма денег не связана с:
уплатой налога на добавленную стоимость в бюджет, включая налог на добавленную стоимость на импорт и за нерезидента;
уплатой налога на добавленную стоимость поставщикам товаров;
уплатой налога на добавленную стоимость покупателями (получателями) товаров;
зачислением денег с иного банковского счета плательщика налога на добавленную стоимость;

6) № 154 қағидаларда көзделген жағдайларда төлем құжатын орындаудан бас тартады.
Бенефициардың банкі, оның төлем құжатында көрсетілген басқа деректемелері (ЖСК, ЖСН (БСН) бенефициарды сәйкестендіретін болса, бенефициардың атауы төлем құжатында көрсетілген атауына сәйкес келмеген жағдайда төлем құжатын орындайды.
Банктің:
1) ЖСК және БСН деректемелері сақталған кезде ақша жөнелтушінің және (немесе) бенефициардың ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген, мемлекеттік орган және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесі қайта ұйымдастырылған және атауы өзгерген жағдайды;
2) мемлекеттік кірістер органы бюджеттік жіктеу кодтарын өзгерткен жағдайды қоспағанда, төлем құжатының деректемелерін өзгертуіне жол берілмейді.
Бенефициар банкінің Қағидалардың 95-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайды қоспағанда, төлем құжатының деректемелерін өзгертуіне жол берілмейді.";
107-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"107. Банк төлем хабарламасын орындауға қабылдау кезінде бенефициардың пайдасына ақша аударымын жүзеге асыру міндеттемесін қабылдайды. Бюджетке төлемдерді төлеуге, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарын, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын және әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына, аударымдарды және (немесе) жарналарды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына, бірыңғай жиынтық төлемін төлеуге салынған қолма-қол ақшаны банк бенефициарға олар банкке салынған күннен бастап келесі операциялық күннен кешіктірмей аударуға тиіс.";
11-қосымша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының төлемдер және төлем жүйелері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі - Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
3. "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 қарашада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларында:
1-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
5-қосымша Тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымшада:
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Банктік шотты пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірмелердің 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

6) в случаях, предусмотренных Правилами № 154;
Банк бенефициара исполняет платежный документ в случае несоответствия наименования бенефициара наименованию, указанному в платежном документе, когда его другие реквизиты (ИИК, ИИН (БИН), указанные в платежном документе, идентифицируют бенефициара.
Не допускается изменение банком реквизитов платежного документа, за исключением:
1) случая изменения организационно-правовой формы отправителя денег и (или) бенефициара, реорганизации и переименования государственного органа и (или) его структурного подразделения, при сохранении реквизитов ИИК и БИН;
2) изменения кодов бюджетной классификации органом государственных доходов.
Не допускается изменение банком бенефициара реквизитов платежного документа, за исключением случая, предусмотренного подпунктом 4) пункта 95 Правил.";
пункт 107 изложить в следующей редакции:
"107. При принятии платежного извещения к исполнению банк принимает обязательство осуществить перевод денег в пользу бенефициара. Наличные деньги, внесенные в уплату платежей в бюджет, а также в уплату обязательных пенсионных взносов, обязательных пенсионных взносов работодателя, обязательных профессиональных пенсионных взносов и социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого совокупного платежа, подлежат перечислению бенефициару банком не позднее следующего операционного дня с даты их внесения в банк.";
приложение 11 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам платежей и платежных систем, (далее – Перечень).
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339, опубликовано 4 ноября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах представления сведений о платежных услугах, утвержденных указанным постановлением:
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню;
приложение 5 изложить в редакции согласно приложению 4 к Перечню;
в приложении 13:
подпункт 13) Пояснений по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" изложить в следующей редакции:

"13) 14-бағанда төлем белгілеу коды көрсетіледі.
Шет елден келіп түскен төлемді және (немесе) ақша аударымын көрсеткен кезде 8, 9 және 14-бағандарды Нысанды ұсынатын тұлға корреспондент банктің немесе халықаралық жүйенің төлем құжаттарының және төлем және (немесе) ақша аударымы үшін негіз болып табылатын өзге құжаттардың негізінде толтырады.
Мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы бойынша:
1) ақша жөнелтушінің банкі 8, 9-бағандарда резиденттік белгісін және ақша жөнелтушінің экономика секторын белгілейді, 11, 12-бағандар толтырылмайды, 14-бағанда - мезеттік төлемдер жүйесі бойынша төлем және (немесе) ақша аударымы үшін көзделген төлем белгілеу кодын;
2) бенефициар банкі 8, 9-бағандарды толтырмайды, 11, 12-бағандарда резиденттік белгісін және бенефициардың экономика секторын, 14-бағанда - бенефициар қызметінің түріне қарай төлем белгілеу кодын белгілейді.
8, 9, 10, 11, 12, 13 және 14-бағандар бойынша операциялардың, төлемдер және (немесе) ақша аударымдарының өзге өлшемдерінің сәйкес келуін ескере отырып, резиденттіктің бір белгісі, экономика секторы, елі, төлем белгілеу коды бойынша деректер топтастырылады;".
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
төлемдер және төлем жүйелері
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
аумағында қолма-қол ақшасыз
төлемдерді және (немесе) ақша
аударымдарын жүзеге асыру
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Кассир:
ТҮБІРТЕК
(Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына бірыңғай жиынтық төлем үшін)
Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші ________________________________________
ЖСН (БСН) ______________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны __________________________
_________________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері _________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ бенефициары
БСН __________________________________________________
ЖСК __________________________________________________
Бенефициар банкі _______________________________________
БСК__________________________________________________
Төлемнің атауы
ТБК
Сомасы
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар
012
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
017
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Бірыңғай жиынтық төлем
183
Барлығы (сомасы жазумен): _________________________________
Күні ___________________
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) _________________
Қолы ______________
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні
Кезең (айы, жылы)
Сомасы
1.
2.
3.
Жиынтығы:
Ақша жөнелтушінің тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) _________________________
Қолы __________
Күні _______________
Кассир:
ХАБАРЛАМА
(Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлі қоғамына бірыңғай жиынтық төлем үшін)
Резидент
Бейрезидент
Ақша жөнелтуші ___________________________________
ЖСН(БСН) __________________________________________
Ақша жөнелтушінің мекенжайы және телефоны ____________________
___________________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттың деректері ___________________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ бенефициары
БСН _______________________________________________
ЖСК _______________________________________________
Бенефициар банкі ____________________________________
БСК _______________________________________________
Төлемнің атауы
ТБК
Сомасы
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар
012
Әлеуметтік аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
017
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
121
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар
122
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
123
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналарды уақтылы аудармағаны үшін өсімпұл
124
Бірыңғай жиынтық төлем
183
Ақша жөнелтушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) _______ қолы ______
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
Туған күні
Кезең (айы, жылы)
Сомасы
1.
2.
3.
Жиынтығы:
Ақша жөнелтушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) ______________________
Қолы _______________
Күні _______________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
төлемдер және төлем жүйелері
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 2-қосымша
Төлем қызметтері туралы
мәліметтер беру қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" Есепті кезең: 20___ жылғы _______________ үшін
Индекс: 1-PK
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: электрондық терминалдары бар және (немесе) кәсіпкерлермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шарттарын жасасқан, интернет және мобильді банкинг қызметтерін көрсететін төлем қызметтерін берушілер:

"13) в графе 14 указывается код назначения платежа.
При отражении входящего платежа и (или) перевода денег из-за рубежа графы 8, 9 и 14 заполняются лицом, представляющим Форму, на основании платежных документов банка-корреспондента или международной системы и иных документов, служащих основанием для платежа и (или) перевода денег.
По платежу и (или) переводу денег по системе мгновенных платежей:
1) банк отправителя денег в графах 8, 9 проставляет признак резидентства и сектор экономики отправителя денег, графы 11, 12 не заполняются, в графе 14 – код назначения платежа, предусмотренный для платежа и (или) перевода денег по системе мгновенных платежей;
2) банк бенефициара графы 8, 9 не заполняет, в графах 11, 12 проставляет признак резидентства и сектор экономики бенефициара, в графе 14 – код назначения платежа в зависимости от вида деятельности бенефициара.
По графам 8, 9, 10, 11, 12, 13 и 14 осуществляется группировка данных по одному признаку резидентства, сектору экономики, стране, коду назначения платежа с учетом совпадения иных параметров операций, платежей и (или) переводов денег;".
Приложение 1
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 11
к Правилам осуществления
безналичных платежей и (или)
переводов денег на территории
Республики Казахстан
Форма
Кассир:
КВИТАНЦИЯ
(для социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого совокупного платежа в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан")
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег ________________________________________
ИИН (БИН) ______________________________________________
Адрес и телефон отправителя денег __________________________
_________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющие личность_________________
Бенефициар НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
БИН __________________________________________________
ИИК __________________________________________________
Банк бенефициара _______________________________________
БИК__________________________________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования
012
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
017
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
121
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
122
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
124
Единый совокупный платеж
183
Всего (сумма прописью): _________________________________
Дата ___________________
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег _________________
Подпись ______________
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Период (месяц, год)
Сумма
1.
2.
3.
Итого:
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег _________________________
Подпись __________
Дата _______________
Кассир:
ИЗВЕЩЕНИЕ
(для социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования, единого совокупного платежа в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан")
Резидент
Нерезидент
Отправитель денег ___________________________________
ИИН (БИН) __________________________________________
Адрес отправителя денег и телефон ____________________
___________________________________________________
Данные документа, удостоверяющие личность
___________________________________________
Бенефициар НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
БИН _______________________________________________
ИИК _______________________________________________
Банк бенефициара ____________________________________
БИК _______________________________________________
Наименование платежа
КНП
Сумма
Социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования
012
Пеня за несвоевременное перечисление социальных отчислений
017
Отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
121
Взносы на обязательное социальное медицинское страхование
122
Пеня за несвоевременное перечисление отчислений на обязательное социальное медицинское страхование
123
Пеня за несвоевременное перечисление взносов на обязательное социальное медицинское страхование
124
Единый совокупный платеж
183
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег _______
Подпись ______
Индивидуальный идентификационный номер
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Период (месяц, год)
Сумма
1.
2.
3.
Итого:
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) отправителя денег ______________________
Подпись _______________
Дата _______________
Приложение 2
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 1
к Правилам представления
сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных терминалов"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 1–PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, имеющие электронные терминалы и (или) заключившие договоры с предпринимателями на обслуживание держателей платежных карточек, предоставляющие услуги интернет и мобильного банкинга:

1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар;
3) төлем ұйымдары.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
POS-терминалдар саны (бірліктер)
Банкоматтар саны (бірлік)
банктердегі, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы
кәсіпкерлердегі
қолма-қол ақша беру функциясымен
қолма-қол ақша беру және қабылдау функциясымен
тұрақты
мобильдік
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан облысы
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
кестенің жалғасы
Банктік киоскілердің саны (бірлік)
Төлем терминалдарының саны (бірлік)
Эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасаған кәсіпкерлердің саны (бірлік)
POS-терминал-дар және (немесе) ақы төлеуге төлем карточкаларын қабылдауға арналған өзге жабдық орнатылған сауда нүкте-лерінің саны (бірлік)
Интернетті және мобильді банкингті пайдаланушылардың саны (бірлік)
Барлық тіркелгені
Активті
7
8
9
10
11
12
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы
Орындаушы _________ __________________________________ ________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
_______________
телефон нөмірі
Есепке қол қою күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Электрондық
терминалдардың саны
туралы мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Электрондық терминалдардың саны туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.

1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
3) платежные организации.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Количество POS-терминалов (единиц)
Количество банкоматов (единиц)
в банках, организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
у предпринимателей
с функцией выдачи наличных денег
с функцией выдачи и приема наличных денег
стационарных
мобильных
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Астана
город Шымкент
продолжение таблицы
Количество
банковских киосков (единиц)
Количество платежных терминалов (единиц)
Количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек (единиц)
Количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек (единиц)
Количество пользователей интернет и мобильного банкинга (единиц)
Всего зарегистрировано
Активных
7
8
9
10
11
12
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________             ________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   подпись
Исполнитель ____________       ________________________________________
должность             фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________       ________________
подпись       номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
"Сведения о количестве
электронных терминалов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных терминалов"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве электронных терминалов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".

2-тарау. Нысанды толтыру
3. Нысанның 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандарында көзделген мәліметтер облыстар, республикалық маңызы бар қала және астана бойынша есепті айдың соңғы күні бойынша көрсетіледі.
4. 2, 3, 4-бағандарда банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның немесе эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкердің POS-терминалдарының саны орналасқан жері бойынша көрсетіледі.
5. 3-бағанда стационарлық (алып жүрмейтін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
6. 4-бағанда мобильді (алып жүретін) POS-терминалдар саны көрсетіледі.
7. 5 және 6-бағандарда функционалдық мүмкіндіктері бойынша бөлінген банкоматтар саны көрсетіледі.
8. 7-бағанда банктік киоскілердің саны көрсетіледі.
9. 8-бағанда есепті айдың соңғы күніндегі төлем терминалдарының саны көрсетіледі.
10. 9-бағанда эквайермен төлем карточкаларын ұстаушыларға қызмет көрсету шартын жасасқан кәсіпкерлердің саны көрсетіледі.
11. 10-бағанда төлем карточкаларын қабылдауға арналған POS-терминалдар және (немесе) өзге жабдық орнатылған сауда нүктелерінің саны көрсетіледі.
12. 11-бағанда интернеттің және мобильді банкингтің тіркелген пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
13. 12-бағанда есепті кезеңде операциялар жүргізген интернет және мобильді банкинг пайдаланушыларының саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
төлемдер және төлем жүйелері
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 3-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысаны Есепті кезең: 20___ жылғы "_____" ________________
Индекс: 2-PK
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі.
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдын оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Төлем карточкалары бойынша мәліметтер ______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Төлем карточкасы жүйесінің атауы
Айналыстағы төлем карточкаларының саны (бірлік)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Қазақстан Республикасынан тыс жерде
кестенің жалғасы
Пайдаланылған төлем карточкаларының саны (бірлік)
Төлем карточкаларын ұстаушылардың саны (адам)
дебеттік
кредиттік лимиті бар дебеттік
кредиттік
алдын ала төленген
7
8
9
10
11
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_______________________________________________ _______________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы
Орындаушы _________ __________________________________ ________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
_______________
телефон нөмірі
Есепке қол қою күні 20 __ жылғы "_____" ____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Төлем карточкалары
бойынша мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 2. Заполнение Формы
3. Сведения, предусмотренные графами 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 Формы, указываются в разрезе областей, города республиканского значения и столицы на последнюю дату отчетного месяца.
4. В графах 2, 3 и 4 указывается количество POS-терминалов банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или предпринимателя, заключившего договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек, в разбивке по месту нахождения.
5. В графе 3 указывается количество стационарных (непереносных) POS-терминалов.
6. В графе 4 указывается количество мобильных (переносных) POS-терминалов.
7. В графах 5 и 6 указывается количество банкоматов в разбивке по функциональным возможностям.
8. В графе 7 указывается количество банковских киосков.
9. В графе 8 указывается количество платежных терминалов на последнюю дату отчетного месяца.
10. В графе 9 указывается количество предпринимателей, заключивших договор с эквайером на обслуживание держателей платежных карточек.
11. В графе 10 указывается количество торговых точек, в которых установлены POS-терминалы и (или) иное оборудование для приема к оплате платежных карточек.
12. В графе 11 указывается количество зарегистрированных пользователей интернет и мобильного банкинга.
13. В графе 12 указывается количество пользователей интернет и мобильного банкинга, осуществлявших операции в отчетном периоде.
Приложение 3
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 2
к Правилам представления
сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Сведения по платежным карточкам"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 2–PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения по платежным карточкам
______________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Наименование системы платежной карточки
Количество платежных карточек
в обращении (единиц)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Астана
город Шымкент
за пределами Республики Казахстан
продолжение таблицы
Количество использованных платежных карточек (единиц)
Количество держателей платежных карточек (человек)
дебетные
дебетные с кредитным лимитом
кредитные
предоплаченные
7
8
9
10
11
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________       ___________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель __________       _____________________________________
должность       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________       __________________
подпись             номер телефона
Дата подписания отчета "_____" ____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
"Сведения по платежным
карточкам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежным карточкам"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру жөніндегі талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Нысанды толтыру
3. 2-бағанда мәліметтер ұсынылатын төлем карточкасы жүйесінің атауы көрсетіледі.
4. 3, 4, 5, 6-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айдың соңғы күнінде айналысқа шығарылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі.
5. 7, 8, 9, 10-бағандарда негізгі және қосымша төлем карточкаларын ескере отырып, есепті айда операцияларды жүргізу және ақпараттық көрсетілетін банктік қызметті алу үшін пайдаланылған төлем карточкаларының саны көрсетіледі. Есепті айда бірнеше рет пайдаланылатын төлем карточкасы бір рет көрсетіледі.
6. 11-бағанда есепті айдың соңғы күніндегі төлем карточкалары ұстаушыларының саны көрсетіледі. Бір ұстаушыда бірнеше төлем карточкалары болған жағдайда, осындай ұстаушы бір рет көрсетіледі.
7. "Қазақстан Республикасынан тыс жерде" деген жолда банк, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым шетелде таратқан төлем карточкалары бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
төлемдер және төлем жүйелері
мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізілетін
кейбір қаулыларының
тізбесіне 4-қосымша
Көрсетілетін төлем қызметтері
туралы мәліметтер беру
қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысаны Есепті кезең: 20___ жылғы "_____" ________________
Индекс: 5-PK
Кезеңділік: ай сайын
Ұсынатындар: төлем карточкаларының эмитенттері және (немесе) эквайерлері болып табылатын көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер:
1) банктер;
2) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы (қоса алғанда) күнінен кешіктірмей. Егер айдың оныншы күні демалыс немесе мереке күніне сәйкес келсе, есептілікті ұсыну мерзімі келесі жұмыс күніне ауыстырылады.
Нысан
Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер ______________________________________________________________ нысанды ұсынатын тұлғаның атауы
Облыстың, астананың, республикалық маңызы бар қаланың атауы
Операция жүргізу ортасы
Төлем карточкасын пайдалана отырып
қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
қолма-қол ақшаны беру бойынша операциялар
операциялар саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
операциялар саны (бірлік)
сомасы (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Атырау
Шығыс Қазақстан
Жамбыл
Батыс Қазақстан
Қарағанды
Қостанай
Қызылорда
Маңғыстау
Павлодар
Солтүстік Қазақстан
Түркістан
Алматы қаласы
Астана қаласы
Шымкент қаласы
Бірінші басшы (ол болмаған кезеңде - оның орнындағы адам)
_________________________________________________ ________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы
Орындаушы __________ ______________________________ _____________
лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            қолы
Есепке қол қойылған күні 20 __ жылғы "____" _____________
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған "Аймақтар бойынша
операциялардың саны мен
көлемі туралы мәліметтер"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения по платежным карточкам", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
Глава 2. Заполнение Формы
3. В графе 2 указывается наименование системы платежной карточки, по которой представляются сведения.
4. В графах 3, 4, 5 и 6 указывается количество выпущенных в обращение платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца с учетом основных и дополнительных платежных карточек.
5. В графах 7, 8, 9 и 10 указывается количество платежных карточек, которые использовались в отчетном месяце для проведения операций и получения информационных банковских услуг с учетом основных и дополнительных платежных карточек. Платежная карточка, используемая в отчетном месяце несколько раз, указывается единожды.
6. В графе 11 указывается количество держателей платежных карточек на последнюю дату отчетного месяца. В случае наличия у одного держателя нескольких платежных карточек, такой держатель указывается единожды.
7. В строке "за пределами Республики Казахстан" указываются сведения по платежным карточкам, распространенным банком, организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, за рубежом.
Приложение 4
к Перечню некоторых
постановлений Правления
Национального Банка
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения
и дополнения по вопросам
платежей и платежных систем
Приложение 5
к Правилам представления
сведений
о платежных услугах
Форма, предназначенная для сбора административных данных
"Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов"
Отчетный период: за _______________ 20___ года
Индекс: 5–PK
Периодичность: ежемесячная
Представляют: поставщики платежных услуг, являющиеся эмитентами платежных карточек и (или) эквайерами:
1) банки;
2) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Куда представляется форма: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее десятого (включительно) числа месяца, следующего за отчетным месяцем. Если десятое число месяца выпадает на выходной или праздничный день, срок представления отчетности переносится на следующий рабочий день.
Форма
Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов
___________________________________________________________
наименование лица, представляющего форму
Наименование области, столицы, города республиканского значения
Среда проведения операции
С использованием платежной карточки
безналичные платежи и (или) переводы денег
операции по выдаче наличных денег
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
количество операций (единиц)
сумма (тысяч тенге)
1
2
3
4
5
6
Акмолинская
Актюбинская
Алматинская
Атырауская
Восточно-Казахстанская
Жамбылская
Западно-Казахстанская
Карагандинская
Костанайская
Кызылординская
Мангистауская
Павлодарская
Северо-Казахстанская
Туркестанская
город Алматы
город Астана
город Шымкент
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_____________________________________________________       __________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       подпись
Исполнитель __________       ___________________________________________
должность       фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________       __________________
подпись             номер телефона
Дата подписания отчета "____" _____________ 20 __ года
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных
"Сведения о количестве и
объемах
операций в разрезе регионов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Аймақтар бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 52-5) тармақшасына және "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 1-тармағының 14) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан теңгемен толтырылады. Егер операция шетел валютасымен жүргізілсе, ол бойынша мәліметтер операцияны жүргізу күніне валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша теңгемен қайта есептеліп ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
4. Нысанда төлем карточкаларын пайдалана отырып жүзеге асырылған қолма-қол ақшасыз төлемдер және (немесе) ақша аударымдары, сондай-ақ қолма-қол ақша беру операциялары бойынша мәліметтер қамтылады.
5. Мәліметтер оны пайдалана отырып операция жүзеге асырылған жабдықтың орналасқан жері бойынша көрсетіледі. Операция интернет, мобильді телефон немесе қашықтан қол жеткізудің өзге жүйесі арқылы жүргізілген жағдайда мәліметтер банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның ақпараттық жүйесінде клиенттің банктік шотын ағымдағы жүргізу орны бойынша көрсетіледі.
6. 2-бағанда операцияны жүргізу ортасы - электрондық терминалдың немесе қашықтан қол жеткізу жүйесінің атауы көрсетіледі.
7. 3, 4, 5, 6-бағандарда қолма-қол ақшасыз төлемдері және (немесе) ақша аударымдары бойынша операциялардың, сондай-ақ төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны және сомасы көрсетіледі. Көрсетілген бағандарда көзделген операциялардың саны және сомасы операцияның мынадай белгілері бойынша операциялардың саны мен сомасын қосу арқылы есептеледі (банктік шоттан ақшаны есептен шығару кезінде):
І - банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымның төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
IV - Қазақстан Республикасының басқа банктерінің, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып, меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар;
V - Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттері шығарған, сондай-ақ эмитенттері Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын Қазақстан Республикасының банктері, Қазақстан Республикасының банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарының төлем карточкаларын пайдалана отырып меншікті қызмет көрсету желісінде жүргізілген операциялар.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Сведения о количестве и объемах операций в разрезе регионов", (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 52-5) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и подпунктом 14) пункта 1 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
3. Форма заполняется в тенге. Если операция совершается в иностранной валюте, сведения по ней представляются в пересчете на тенге по рыночному курсу обмена валют на день совершения операции.
Глава 2. Заполнение Формы
4. Форма содержит сведения по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег, осуществленным с использованием платежных карточек.
5. Сведения указываются по месту нахождения оборудования, с использованием которого была осуществлена операция. В случае проведения операции через интернет, мобильный телефон или иную систему удаленного доступа сведения указываются по месту текущего ведения банковского счета клиента в информационной системе банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
6. В графе 2 указывается среда проведения операции – наименование электронного терминала или системы удаленного доступа.
7. В графах 3, 4, 5 и 6 указываются количество и сумма операций по безналичным платежам и (или) переводам денег, а также операциям по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек. Количество и сумма операций, предусмотренные указанными графами, рассчитываются путем суммирования количества и суммы операций по следующим признакам операции (на момент списания денег с банковского счета):
І – операции, совершенные с использованием платежных карточек банка, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в собственной сети обслуживания;
IV – операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек других банков Республики Казахстан, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций Республики Казахстан;
V – операции, совершенные в собственной сети обслуживания с использованием платежных карточек, выпущенных эмитентами-нерезидентами Республики Казахстан, а также распространяемых банками Республики Казахстан, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций Республики Казахстан, эмитентами которых являются нерезиденты Республики Казахстан.