Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібін бекіту туралы
Ақтөбе облысы әкімдігінің 2018 жылғы 5 ақпандағы № 57 қаулысы. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 27 ақпанда № 5893 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 242 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы әкімдігінің 20.06.2019 № 242 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі "Автомобиль жолдары туралы" Заңының 13-бабының 1-1-тармағының 6-4) тармақшасына сәйкес Ақтөбе облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібі бекітілсін.
2. "Ақтөбе облысының жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыны Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Ақтөбе облысы әкімінің орынбасары С.Т. Төленбергеновке жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе облысының әкімі Б. Сапарбаев
Ақтөбе облысы әкімдігінің
2018 жылғы 5 ақпандағы
№ 57 қаулысымен бекітілген
Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыру тәртібі
1. Осы облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыру тәртібі (әрі қарай - Тәртіп) "Жарнама туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 19 желтоқсанындағы Заңына сәйкес әзірленген және автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде плакаттар, стенділер, жарық тақталар, билбордтар, транспаранттар, афишалар және басқа да жарнамаларды тұрақты орнату объектілері сыртқы көрнекі жарнамаларды орналастыру шарттарын, келісу және орналастыру тәртібін белгілейді.

Об утверждении порядка размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения
Постановление акимата Актюбинской области от 5 февраля 2018 года № 57. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 февраля 2018 года № 5893. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 20 июня 2019 года № 242
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Актюбинской области от 20.06.2019 № 242 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 6-4) пункта 1-1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах", акимат Актюбинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый порядок размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения.
2. Государственному учреждению "Управление пассажирского транспорта и автомобильных дорог Актюбинской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Актюбинской области;
2) направление настоящего постановления на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима Актюбинской области Туленбергенова С.Т.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Актюбинской области Б. Сапарбаев
Утвержден
постановлением акимата
Актюбинской области
от 5 февраля 2018 года № 57
Порядок размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения
1. Настоящий порядок размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения (далее – порядок) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе" и устанавливает условия размещения, порядок согласования и размещения в полосе отвода автомобильных дорог наружной визуальной рекламы в виде плакатов, стендов, световых табло, билбордов, транспарантов, афиш и других объектов стационарного размещения рекламы.

2. Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінің жол органдары немесе концессионер пайдаланбайтын жер учаскелерін облыстың немесе ауданның жергілікті атқарушы органы, жолдардың көліктік-пайдалану сапасының төмендеуіне жол бермеу, көлік құралдары жүрісінің қауіпсіздігі мен қоршаған ортаны қорғау талаптарын сақтауы шартымен сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру үшін жеке және заңды тұлғаларға шарт бойынша қысқа мерзімді уақытша жер пайдалануға беруі мүмкін.
3. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің орналастыру көлік құралдарының жол қозғалысы қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау шарттарының және қолданылып жүрген нормативтік құқықтық актілер мен стандарттар талаптарының сақталуы жағдайында жолдың көлік-пайдалану сапасын төмендетуге жол берілмейтін ретте жүзеге асырылады.
4. Нысан иелерімен облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының иелігіне қарайтын жергілікті атқарушы органдарға, коммерциялық емес акционерлік қоғам "Мемлекеттік корпорациясы "азаматтарға арналған Үкімет" "электрондық Үкімет" веб-порталына немесе (www.egov.kz, www.elicense.kz) сайттарына осы Тәртіпке қосымшада белгіленген нысан бойынша өтініш береді. Өтінішке түстік шешімі мен мөлшері бар объектінің эскизі, сондай-ақ объектілер иелерінің өкілі жүгінген кезде уәкілетті жеке басын куәландыратын құжат және өкілдік етуге құзыреттілігін куәландыратын құжат қоса беріледі.
Жергілікті атқарушы органдар өтінішке сәйкес объектілердің орналасу орнын айқындайды, егерде өтінішке сәйкес объектілерді орналастыру мүмкіндігі болмаған жағдайда басқа орынды ұсынады, сондай-ақ сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің өлшемдері мен көркемдік орындалуының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексереді.
5. Мәселе оң шешілген жағдайда нысанды (объектіні) облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама орналастыру жүзеге асырылады және паспорт ресімделеді, бұл паспорт рұқсат құжаты болып келеді, паспорттың қолдану мерзімі, объект бойынша және оған таяу жерде қозғалысты ұйымдастырумен бірге объектіні жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолына орналастырудың схемасы мен сыртқы (көрнекі) жарнама объектісінің эскизі көрсетіледі.
6. Паспортты облыстық немесе аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдары бойынша жергілікті атқарушы орган бес жұмыс күні ішінде береді.
Паспорт бір жылдан аспайтын мерзімге беріледі және сыртқы (көрнекі) жарнама объектісі иесінің жазбаша өтініші бойынша ұзартылады.
Орнатылған объектілердің мөлшерлері өзгерген жағдайда паспорт және жарнама объектісінің эскизі қайта ресімдеуге жатады.
Паспорттың қолданылуы және жарнама объектісінің эскизі объектінің іс жүзіндегі мөлшері паспортқа енгізілген мөлшерге сәйкес келмейтіндігі анықталған кезде тоқтатылады.

2. Участки земель полосы отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения не используемые дорожным органом или концессионером, имеет возможность предоставляться во временное краткосрочное землепользование по договору физическим и юридическим лицам для размещения наружной (визуальной) рекламы, при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, соблюдения требований безопасности движения транспортных средств и охраны окружающей среды, местным исполнительным органом области или района.
3. Размещение объектов наружной (визуальной) рекламы осуществляется при условии недопущения снижения транспортно-эксплуатационных качеств дороги, при соблюдении условий безопасности движения транспортных средств, охраны окружающей среды и требований, действующих нормативных правовых актов и стандартов.
4. Для получения разрешения на размещение объектов наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения услуги получатели подают обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz, www.elicense.kz) либо в местные исполнительные органы, в ведении которых находятся автомобильные дороги общего пользования, по форме, установленной в приложении к настоящему Порядку. К заявлению прикладываются копия эскиза объекта с цветовым решением и размерами или его оригинал, в случае обращения представителя владельцев объектов, документ, удостоверяющий личность уполномоченного представителя, и документ, удостоверяющий полномочия на представительство.
Местные исполнительные органы определяют место размещения объектов согласно заявлению, рекомендуют другое место, а также проверяют соответствие размеров и художественного оформления объектов наружной (визуальной) рекламы требованиям законодательства Республики Казахстан.
5. В случае положительного решения осуществляется привязка объекта к дороге и оформляется паспорт, который является разрешительным документом на размещение объектов наружной (визуальной) рекламы на объектах стационарного размещения рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения, в котором приводятся: срок действия паспорта, схема размещения объекта на автомобильной дороге общего пользования с организацией движения по объекту и на подходах к нему и эскиз объекта наружной (визуальной) рекламы.
6. Паспорт выдается местным исполнительным органом по автомобильным дорогам общего пользования областного или районного значения в течение пяти рабочих дней.
Паспорт выдается сроком не более, чем на один год, и продлевается по письменному обращению владельца объекта наружной (визуальной) рекламы.
Паспорт подлежит переоформлению, в случае изменения размеров установленных объектов или эскизы наружной (визуальной) рекламы.
Действие паспорта прекращается при обнаружении несоответствия фактических размеров объекта размерам, внесенным в паспорт или эскизы наружной (визуальной) рекламы.

7. Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің иелерінен алынатын төлем тиісті бюджетке енгізілуі тиіс.
8. Құжаттамаларды тиісінше ресімдемей және оны жергілікті атқарушы органдарда келіспей, сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерін өз бетінше орналастыруға жол берілмейді.
Сыртқы (көрнекі) жарнама объектілерінің нақты орналасытру тиісті рұқсат беру құжаты болмаған кезде төлем сомасын өндіріп алу және бюджетке енгізу үшін негіз болып табылады.
9. Сыртқы (көрнек) жарнама өз бетінше орналастырылған иелері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жол шаруашылығына келтірілген материалдық залалды өтейді.
Жолға бөлінген белдеуді өз бетімен пайдалану, заңсыз пайдаланған уақытта тартқан шығындары өтелместен, тоқтатылады.
Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекті) жарнаманы орналастыру тәртібіне қосымша
(басшының Т.А.Ә.)
___________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә. не
____________________________
заңды тұлғаның толық атауы ___________________________
(жеке (ЖСН) немесе заңды (БСН) тұлғалардың жеке басын
___________________________
куәландыратын құжаттардың деректемелері,
___________________________
байланыс телефоны, мекенжайы
Өтініш
Облыстық және аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнама обьектісін орналстыруға паспорт беруіңізді сұраймын.
Күні _____________ Алушы ____________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты немесе
____________________________________________
заңды тұлғаның не уәкілетті адамның
____________________________________________
атауы, қолы)

7. Взимаемая с владельцев объектов наружной (визуальной) рекламы плата подлежит внесению в соответствующий бюджет.
8. Не допускается самовольное размещение объектов наружной (визуальной) рекламы без соответствующего оформления документации и согласования с местными исполнительными органами.
При отсутствии соответствующего разрешительного документа основанием для взыскания и внесения в бюджет суммы платы является фактическое размещение объектов наружной (визуальной) рекламы.
9. Самовольно разместившие объекты наружной (визуальной) рекламы владельцы возмещают материальный ущерб, причиненный дорожному хозяйству, в установленном действующим законодательством Республики Казахстан порядке.
Самовольное использование полосы отвода прекращается без возмещения затрат, произведенных за время незаконного использования.
Приложение к Порядку размещения наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения
____________________________
(структурное подразделение местного исполнительного органа)
____________________________
(Ф.И.О руководителя)
от ________________________
(Ф.И.О. физического лица либо
____________________________
полное наименование юридического лица)
___________________________
(реквизиты документа, удастоверяющего)
__________________________
личность физического (ИИН) или юридического __________________________
лица (БИН), контактный телефон, адрес)
Заявление
Прощу выдать паспорт на размещение объекта наружной (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования областного и районного значения.
Дата ____________ Получатель _______________________
(Ф.И.О. физического или
__________________________
наименование юридического лица либо
____________________________
уполномоченного лица, подпись)