Тұрғын үй қорын күтіп-ұстау қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2018 жылғы 30 наурыздағы № 316 шешімі. Ақтөбе облысы Әділет департаментінің Ақтөбе қаласының Әділет басқармасында 2018 жылғы 23 сәуірде № 3-1-187 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 2020 жылғы 9 қазандағы № 585 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Ақтөбе қалалық мәслихатының 09.10.2020 № 585 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңының 22-бабының 1-1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес, Ақтөбе қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес тұрғын үй қорын күтіп-ұстау қағидалары бекітілсін.
2. "Ақтөбе қалалық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Ақтөбе қаласының Әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жіберуді;
3) осы шешімді Ақтөбе қалалық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақтөбе қалалық
мәслихатының сессия төрағасы
А. Кабиев
Ақтөбе қалалық
мәслихатының хатшысы
С. Шынтасова
Ақтөбе қалалық мәслихатының
2018 жылғы 30 наурыздағы
№ 316 шешіміне қосымша
Тұрғын үй қорын күтіп – ұстау қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй қорын күтіп – ұстау Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы", "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" заңдарына және басқа да нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленген және тұрғын үй қорын күтіп-ұстау тәртібін реттейді.
2. Тұрғын үй қорын (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін) күтіп-ұстауды меншік иесі тұрғын үй қорын және кондоминиум объектісін тікелей немесе ол құратын (тағайындайтын, сайлайтын) органдар арқылы басқару жолымен жүзеге асырады.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) кондоминиум объектісін басқару органы – кондоминиум объектісін басқару бойынша қызметтерді жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;

Об утверждении правил содержания жилищного фонда
Решение маслихата города Актобе Актюбинской области от 30 марта 2018 года № 316. Зарегистрировано Управлением юстиции города Актобе Департамента юстиции Актюбинской области 23 апреля 2018 года № 3-1-187. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 9 октября 2020 года № 585
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Актобе Актюбинской области от 09.10.2020 № 585 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и с подпунктом 4) пункта 1-1 статьи 22 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", маслихат города Актобе РЕШИЛ:
1. Утвердить правила содержания жилищного фонда согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Актобе" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) Государственную регистрацию настоящего решения в Управлении юстиции города Актобе;
2) Направление настоящего решения на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Актобе.
3. Настоящее решения вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Актобе
А. Кабиев
Секретарь маслихата
города Актобе
С. Шинтасова
Приложение к решению
маслихата города Актобе
от 30 марта 2018 года № 316
Правила содержания жилищного фонда
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания жилищного фонда (далее - Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан "О жилищных отношениях", "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и иными нормативными правовыми актами, и регулируют порядок содержания жилищного фонда.
2. Содержание жилищного фонда (общего имущества объекта кондоминиума) осуществляется путем управления жилищным фондом и объектом кондоминиума собственником непосредственно либо через образуемые (назначаемые, избираемые) им органы.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) орган управления объектом кондоминиума - физическое или юридическое лицо, осуществляющее функции по управлению объектом кондоминиума;

2) уәкілетті орган - тұрғын үй қатынастары саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
3) тұрғын үй инспекциясы – тексеру жүргізу арқылы тұрғын үй қорынбасқару саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы орган;
4) мамандандырылған уәкілетті ұйым -тұрғын үй қорын жаңғырту тетігін іске асыру бойынша Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі бағдарламасының операторы (бұдан әрі – оператор);
5) жазбаша сауалнама - кондоминиум объектісін басқаруға, күтіп-ұстауға және пайдалануға байланысты шешімдер қабылдау үшін қайтадан жиналыс өткізілгенге дейін жазбаша түрде жүзеге асырылатын кондоминиум объектісіндегі үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің үштен екісінен астамының пікірін анықтау;
6) кондоминиум - үй-жай азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттің жеке (бөлек) меншігінде болатын, ал ортақ мүлік оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болатын жағдайда, жылжымайтын мүлікке меншіктің нысаны;
7) кондоминиум объектісі - жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің дара (бөлек) меншігіндегі тұрғын және тұрғын емес үй-жайлардан және оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
8) кондоминиум объектісі қатысушыларының жиналысы - үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқаруға және күтіп-ұстауға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылау және қабылдау үшін алдын ала белгіленген жерде және белгілі бір уақытта бірлесіп қатысуы;
9) кондоминиум объектісін күтіп-ұстау - кондоминиум объектісін басқару органымен жасасқан шартқа сәйкес сервистік қызмет субъектісі іске асыратын ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар жиынтығы;
10) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға жұмсалатын шығыстар – үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналыстың шешімімен белгіленген ай сайынғы жарналар арқылы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін пайдалануға және жөндеуге, жер учаскесін күтіп-ұстауға, коммуналдық қызметтерді тұтынуды есептеудің үйге ортақ аспаптарын сатып алуға, орнатуға, пайдалануға және салыстырып тексеруге, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға тұтынылған коммуналдық қызметтерді төлеуге, сондай-ақ кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген түрлерін болашақта жүргізілетін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға арналған шығыстарының міндетті сомасы;
11) ортақ мүлік - дара (бөлек) меншіктегі үй-жайлардан басқа, кондоминиум объектісінің бөліктері (абаттандыру элементтерін және ортақ пайдаланылатын басқа да мүліктерді қоса алғанда, кіреберістер, баспалдақтар, лифтілер, төбелер, шатырлар, подвалдар, пәтерден тыс не үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік почта жәшіктері, жер учаскесі);

2) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере жилищных отношений;
3) жилищная инспекция – местный исполнительный орган осуществляющий государственный контроль в сфере управления жилищным фондом посредством проведения проверки;
4) специализированная уполномоченная организация - оператор Программы развития регионов до 2020 года по реализации механизма модернизации жилищного фонда (далее – оператор);
5) письменный опрос - выявление мнений более двух третей собственников помещений (квартир) в объекте кондоминиума для принятия решений, связанных с управлением, содержанием и эксплуатацией объекта кондоминиума, осуществляемое в письменной форме до проведения повторного собрания;
6) кондоминиум - форма собственности на недвижимость, при которой помещения находятся в индивидуальной (раздельной) собственности граждан, юридических лиц, государства, а общее имущество принадлежит им на праве общей долевой собственности;
7) объект кондоминиума - единый имущественный комплекс, состоящий из жилых и нежилых помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности физических и юридических лиц, государства, и общего имущества, которое принадлежит им на праве общей долевой собственности;
8) собрание участников объекта кондоминиума - совместное присутствие собственников помещений (квартир) в заранее определенном месте и определенное время для коллективного обсуждения и принятия решений, связанных с управлением и содержанием объекта кондоминиума;
9) содержание объекта кондоминиума - совокупность организационных и технических мероприятий, реализуемых субъектом сервисной деятельности в соответствии с договором, заключаемым с органом управления объектом кондоминиума;
10) расходы на содержание общего имущества объекта кондоминиума – обязательная сумма расходов собственников помещений (квартир) посредством ежемесячных взносов, установленных решением общего собрания, на эксплуатацию и ремонт общего имущества объекта кондоминиума, содержание земельного участка, на приобретение, установку, эксплуатацию и поверку общедомовых приборов учета потребления коммунальных услуг, оплату коммунальных услуг, потребленных на содержание общего имущества объекта кондоминиума, а также на накопление денег на предстоящий в будущем капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его видов;
11) общее имущество - части объекта кондоминиума (подъезды, лестницы, лифты, крыши, чердаки, подвалы, внеквартирные либо общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок, включая элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;

12) сервистік қызмет субъектісі - кондоминиум объектісін күтіп-ұстау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
13) тұрғын емес үй-жай - тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) ортақ мүлік болып табылатын бөліктерін қоспағанда, тұрақты тұрудан өзге мақсаттарға пайдаланылатын жеке үй-жай (дүкен, кафе, шеберхана, кеңсе және сол сияқтылар);
14) тұрғынжайдың жалпы алаңы - тұрғынжайдың пайдалы алаңының және нормативтік-техникалық актілерге сәйкес төмендететін коэффициенттер қолданылып есептелетін балкондар (лоджиялар, дәліздер, террассалар) алаңдарының жиынтығы;
15) тұрғынжайдың пайдалы алаңы - тұрғынжайдың тұрғын алаңы мен тұрғын емес алаңының жиынтығы;
16) тұрғынжайдың тұрғын алаңы - тұрғынжайдағы (пәтердегі) тұрғын бөлмелердің (жатын бөлменің, мейманжайдың, балалар бөлмесінің, үйдегі кабинеттің және сол сияқтылардың) шаршы метрмен есептелетін алаңының жиынтығы;
17) тұрғынжайдың тұрғын емес алаңы - тұрғынжайдағы (пәтердегі) ішкі қосалқы бөлмелердің (ас үйдің, ванна бөлмесінің, дәретхананың, кіреберістің, дәліздің, пәтер қоймасының және сол сияқтылардың) шаршы метрмен есептелетін алаңының жиынтығы;
18) тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) жалпы алаңы - бүкіл тұрғын үйдің жалпы алаңы мен бүкіл тұрғын емес үй-жайлар алаңының, сондай-ақ тұрғын үйдің ортақ мүлік болып табылатын бөліктері алаңының жиынтығы;
19) тұрғын үй-жай (пәтер) - тұрақты тұруға арналған және соған пайдаланылатын, тұрғынжайдың тұрғын алаңын да, тұрғын емес алаңын да қамтитын жеке үй-жай;
20) үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің кооперативі - кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін бірлесіп басқаруы үшін үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері құратын коммерциялық емес ұйым;
21) үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері кооперативінің мүшесі - үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері кооперативінің құрылтайшысы болып табылатын немесе берген өтінішінің негізінде үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері кооперативінің мүшелігіне қабылданған кондоминиум объектісіндегі үй-жайдың (пәтердің) меншік иесі;
22) шектеулі пайдаланылатын ортақ мүлік - ортақ мүліктің жекелеген жеке меншік иесінің (меншік иелерінің) пайдалануына белгіленген тәртіппен берілетін жекелеген бөліктері;
23) лифт жабдықтарын ауыстыру - лифт жабдықтарын қалпына келтіру мақсатында ауыстыра отырып, оның ресурсын, қажет болған жағдайда конструктивтік элементтері мен инженерлік жабдықтар жүйелерінкүрделі жөндеу, сондай-ақ пайдалану көрсеткіштерін жақсарту;
24) техникалық қадағалау - орындалған жұмыстың сапасын, мерзiмiн, құнын, қабылдап алынуын және объектiнiң пайдалануға берiлуiн қоса алғанда, жобаны iске асырудың барлық сатысында құрылысты қадағалау.

12) субъект сервисной деятельности - физическое или юридическое лицо, осуществляющее деятельность по содержанию объекта кондоминиума;
13) нежилое помещение - отдельное помещение, используемое для иных, чем постоянное проживание, целей (магазин, кафе, мастерская, контора и тому подобное), за исключением частей жилого дома (жилого здания), являющихся общим имуществом;
14) общая площадь жилища - сумма полезной площади жилища и площадей балконов (лоджий, веранд, террас), рассчитываемых с применением понижающих коэффициентов в соответствии с нормативно-техническими актами;
15) полезная площадь жилища - сумма жилой и нежилой площадей жилища;
16) жилая площадь жилища - сумма площадей жилых комнат (спальни, гостиной, детской, домашнего кабинета и тому подобных) в жилище (квартире), исчисляемая в квадратных метрах;
17) нежилая площадь жилища - сумма площадей внутренних подсобных помещений (кухни, ванной комнаты, туалета, прихожей, коридора, квартирной кладовой и тому подобных) в жилище (квартире), исчисляемая в квадратных метрах;
18) общая площадь жилого дома (жилого здания) - сумма общих площадей всех жилищ и площадей всех нежилых помещений, а также площадей частей жилого дома, являющихся общим имуществом;
19) жилое помещение (квартира) - отдельное помещение, предназначенное и используемое для постоянного проживания, включающее как жилую площадь, так и нежилую площадь жилища;
20) кооператив собственников помещений (квартир) - некоммерческая организация, создаваемая собственниками помещений (квартир) для совместного управления общим имуществом объекта кондоминиума;
21) член кооператива собственников помещений (квартир) - собственник помещения (квартиры) в объекте кондоминиума, являющийся учредителем кооператива собственников помещений (квартир) или принятый в члены кооператива собственников помещений (квартир) на основании поданного заявления;
22) общее имущество ограниченного пользования - передаваемые в установленном порядке в пользование отдельные части общего имущества отдельному собственнику (собственникам);
23) замена лифтового оборудования – это капитальный ремонт лифтового оборудования с целью восстановления его ресурса с заменой при необходимости конструктивных элементов и систем инженерного оборудования, а также улучшения эксплуатационных показателей;
24) Технический надзор - надзор за строительством на всех стадиях реализации проекта, включая качество, сроки, стоимость, приемку выполненных работ и сдачу объектов в эксплуатацию;

4. Лифт жабдықтарын ауыстыру және жекелеген құрылыс-монтаж жұмыс (бұдан әрі - ҚМЖ) түрлерін жүргізу үшін:
1) Жергілікті атқарушы органдар:
- басқару органының тапсырысы бойынша лифт жабдықтарын ауыстыру немесе жекелеген ҚМЖ түрлері жүргізілетінүйлердің тізбесін қалыптастырады;
- Лифт жабдығын ауыстыру немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізу барысынбақылауды қамтамасыз етужәне орындалған жұмыстарға үй-жайлардың (пәтерлер) иелерінен қаражаттардың қайтарылуын бақылау.
2) Оператор:
- кондоминиум объектілерінің бақсару органы және үй-жайлардың (пәтерлер) иелеріменлифт жабдықтарын ауыстыруға немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізугекелісім-шарт жасасады;
- келісім-шартқа сәйкес жұмыс жасайды;
- қажет болған жағдайда қосалқы мердігерлермен келісім жасасады;
- лифт жабдықтарын ауыстыру немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізукезінде жіберілген кемшіліктерді жою бойынша шаралар қабылдайды;
- сот органдарына үй-жайлардың (пәтерлер) иелерініңберешектерін өтеу бойынша жүгінеді;
- лифт жабдықтарын ауыстыру немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізуге жобалау-сметалық құжаттамалар (бұдан әрі - ЖСҚ) мен шығыстар сметаларын әзірлеуді ұйымдастырады және оны үй-жайлардың (пәтерлер) иелерімен келіседі.
3) Кондоминиум объектісін басқару органы:
- оператор әзірлеген ЖСҚ, шығын сметасы және ақаулартізімдемелеріне келісім алуды ұйымдастырады;
- оператормен келісім-шарт жасасуды қамтамасыз етеді;
- аяқталған жұмыстарды қабылдауға қатысады.
4) Үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің жалпы жиналысы:
- кондоминиум объектісінің лифт жабдықтарын ауыстырунемесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізу бойынша шешім қабылдайды;
- қосалқы мердігер ұйымды таңдауды жүзеге асырады (егер оны тарту қажет болған жағдайда);
- кондоминиум объектісінің лифт жабдықтарын ауыстырунемесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізугеЖСҚ нысанын бекітеді;
- лифт жабдықтарын ауыстыруға немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізугежұмсалған қаражаттың қайтарылу нысаны мен тәртібін бекітеді;
- орындалған жұмыстарды қабылдауға қатысу үшін үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің арасынан бастамашыл топты іріктеуді жүзеге асырады.
5. Осы Қағидалардың сақталу жауапкершілігі меншік нысанына қарамастан, айналысатын заңды және жеке тұлғаларға жүктеледі.
2-бөлім. Тұрғын үй қорын күтіп-ұстау
1-тарау. Кондоминиумді құру
6. Үй-жайлардың (пәтерлердің) екi және одан да көп меншiк иелерiне тиесiлi тұрғын үйлерде кондоминиум құрылады.
Кондоминиум заңды және жеке тұлғаларға, мемлекетке екі және одан да көп тұрғын және тұрғын емес үй-жайларға меншік құқығын және оларға ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүлікті беру кезінен бастап құрылады.

4. Для выполнения работ по замене лифтового оборудования и проведению отдельных видов стороительно-монтажных работ (далее - СМР):
1) Местные исполнительные органы:
- формируют перечень домов, в которых требуется замена лифтового оборудования или проведения отдельных видов СМР по заявкам органа управления;
- обеспечивают контроль за ходом проведения отдельных видов СМР или замены лифтового оборудования и мониторинг возврата средств от собственников помещений (квартир) за выполненные работы;
2) Оператор:
- заключает договор с органами управления и собственниками помещений (квартир) объектов кондоминиума на проведение отдельных видов СМР или замены лифтового оборудования;
- выполняет работы в соответствии с договором;
- при необходимости заключает договор с субподрядными организациями;
- принимает меры по устранению недостатков, допущенных в ходе проведения отдельных видов СМР или замены лифтового оборудования;
- обращается в судебные органы по взысканию задолженности с собственников помещений (квартир);
- организовывает разработку проектно-сметных документации (далее - ПСД) и сметы расходов на проведение отдельных видов СМР или замены лифтового оборудования и согласовывает ее с собственниками помещений (квартир).
3) Орган управления объектом кондоминиума:
- организует согласование разработанных оператором ПСД, сметы расходов, дефектных ведомостей;
- обеспечивает подписание договора с оператором;
- принимает участие в приемке выполненных работ.
4) Общее собрание собственников помещений (квартир):
- принимает решение о проведении работ по замене лифтового оборудования общего имущества объекта кондоминиума;
- осуществляет согласование выбора субподрядной организации (при необходимости ее привлечения);
- согласовывает ПСД на проведение замены лифтового оборудования или отдельных видов СМР общего имущества объекта кондоминиума;
- утверждает форму и порядок возврата денежных средств затраченных на проведение отдельных видов СМР или замены лифтового оборудования;
- осуществляет выбор инициативной группы из числа собственников помещений (квартир) для участия в приемке выполненных работ.
5. Ответственность за соблюдение настоящих Правил несут юридические или физические лица незовисимо от форм собственности.
Раздел 2. Содержание жилищного фонда
Глава 1. Образование кондоминиума
6. В жилых домах, принадлежащих двум и более собственникам помещений (квартир), образуется кондоминиум.
Кондоминиум образуется с момента предоставления права собственности на два и более жилых и нежилых помещений физическим и юридическим лицам, государству и общее имущество, принадлежащего им на праве общей долевой собственности.

7. Кондоминиум объектісі кондоминиум объектісін басқару органы құрылған күннен бастап 15 күн ішінде жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай кешен ретінде тіркелуі тиіс.
Кондоминиум объектісін тіркеу кондоминиум қатысушысының не басқару органының өтініші бойынша, ортақ мүліктің құрамын және әрбір үй-жайдың құқық иелерінің үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің ортақ меншігіндегі үлесінің мөлшерін айқындайтын құжаттарды тіркей отырып жүзеге асырылады.
Кондоминиумге меншік құқығы ол мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін беріледі.
2-тарау. Тұрғын үй қорын басқару
8. Тұрғын үй қорын басқару үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысының негізінде жүзеге асырылады. Жиналыс кондоминиум объектісін басқару органының бастамасы бойынша, сондай-ақ үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің талап етуі бойынша өткізіледі.
Жергілікті атқарушы органдар үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің тұрғын үйді басқару органын сайлау мәселесін шешу жөніндегі жиналысын өткізуге бастама жасауға құқылы.
9. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналыстарында кондоминиум объектісін басқару және күтіп-ұстауға байланысты мәселелер қаралады және олар бойынша шешімдер қабылданады.
10. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналыстарын ұйымдастыру рәсімі кондоминиумның әрбір объектісі бойынша жеке жүзеге асырылады.
11. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналыстары аудио-бейне жазып алуды қолданумен өткізілуі мүмкін.
12. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жиналысында міндетті түрде қарауға мынадай мәселелер жатады:
1) кондоминиум объектісінің басқару нысанын таңдауға немесе өзгертуге байланысты;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін басқаруға және күтіп-ұстауға арналған жарналардың мөлшерін бекіту;
3) жылдық бюджетті және ағымдағы шоттағы кірістер мен шығыстардың жылдық сметасын бекіту, сондай-ақ оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
4) кондоминиум объектісін басқару шартын жасасу, өзгерту немесе бұзу туралы шешімдер қабылдау;
5) әділет органдарындағы құқықтық кадастрға өзгерістер енгізу;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізу туралы шешім қабылдауға байланысты;
7) жинақ шотында жиналған ақшаны жұмсау;
8) сервистік қызмет субъектісінің көрсететін қызметтерін таңдау және (немесе) олардан бас тарту;
9) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеу, жаңғырту, жөндеу жүргізуге арналған шығыстар сметасын бекіту;
10) үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің тексеру комиссиясын сайлау;
11) жинақ шотында қаражат жинақтау үшін ай сайынғы жарналар сомасын тұрғын (тұрғын емес) үй-жайдың пайдалы алаңының бір шаршы метріне арналған есеппен, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген 0,02 еселенген айлық есептік көрсеткіштен асатын мөлшерге ұлғайту;

7. Объект кондоминиума должен быть зарегистрирован как единый комплекс в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственной регистрации прав на недвижимое имущество в течение пятнадцать рабочих дней со дня образования органа управления объектом кондоминиума.
Регистрация объекта кондоминиума осуществляется по заявлению участника кондоминиума либо органа управления, с приложением документов, определяющих состав общего имущества и размер доли правообладателей каждого помещения в общей собственности (расчет долей собственников помещений (квартир).
Право собственности на кондоминиум возникает после его государственной регистрации.
Глава 2. Управление жилищным фондом
8. Управление жилищным фондом осуществляется на основании общего собрания собственников помещений (квартир). Собрание проводится по инициативе органа управления объектом кондоминиума, а также по требованию собственников помещений (квартир).
Местные исполнительные органы вправе инициировать проведение собрания собственников помещений (квартир) с решением вопроса о выборе органа управления.
9. На собраниях собственников помещений (квартир) рассматриваются и принимаются решения по вопросам, связанным с управлением и содержанием объекта кондоминиума.
10. Процедура организации собрания собственников помещений (квартир), осуществляется индивидуально по каждому объекту кондоминиума.
11. Собрания собственников помещений (квартир) вправе проводиться с применением аудио-видео фиксации.
12. Обязательного рассмотрения на собрании собственников помещений (квартир) требуют следующие вопросы:
1) связанные с выбором или изменением формы управления объектом кондоминиума;
2) утверждения размеров взносов на управление и содержание общего имущества объекта кондоминиума;
3) утверждение годового бюджета и годовой сметы доходов и расходов накопленных на текущем счете, а также внесение в них изменений и дополнений;
4) принятия решения о заключении, об изменении или о расторжении договора управления объектом кондоминиума;
5) внесения изменений в правовой кадастр в органах юстиции;
6) связанные с принятием решения о проведении текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
7) расходования денег, накопленных на сберегательном счете;
8) выбора и (или) отказа от услуг субъекта сервисной деятельности;
9) утверждения сметы расходов на проведение капитального ремонта, модернизации, ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
10) избрания ревизионной комиссии собственников помещений (квартир);
11) повышение суммы ежемесячных взносов на накопления средств на сберегательном счете более 0,02-кратного месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, в расчете на один квадратный метр полезной площади жилого (нежилого) помещения;

Бұл ретте, егер ұсынылған соманың күрделі жөндеу 0,02 еселік айлық есептік көрсеткішке тең болса, бұл мәселені жалпы жиналыста қарау талап етілмейді;
12) басқару органының тиісті жалға алу шартын ресімдеумен, кондоминиум объектісінің ортақ пайдаланудағы орындарын (пайдалануы шектеулі орындары) пайдаланумен, сонымен бірге пайдалануға берумен байланысты мәселелер міндетті түрде қарауды және мақұлдауды талап етеді.
13. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері жиналысының бастамашылары алдағы жиналыстың өтетін күні, орны және күн тәртібі туралы барлық үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерін кемінде он күн бұрын хабардар етеді.
14. Үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің жиналысын өткізу туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған орындарда мемлекеттік және орыс тілдерінде хабарландыру орналастыру жолымен жүргізіледі.
15. Белгіленген күні және белгіленген уақытта үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері белгіленген жерде жиналады.
16. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері арасында жиналысты жүргізу үшін төраға, хатшы және дауыстарды есептеуге жауапты адам сайланады.
17. Жиналыстың төрағасы мен хатшысы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналысына келген адамдарды олардың қолдарын жинау арқылы тіркеуді жүргізеді.
Тіркеу парағында жиналыстың тәртібі, жиналысты өткізу күні, сауалнама мәліметтерін (меншік иесінің тегі, аты, әкесінің аты) көрсете отырып, үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің мекенжайы, сондай-ақ үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің қолын қоятын баған болуы тиіс.
18. Жиналыстың төрағасы өткізілетін жиналыстың тәртібін жариялайды.
19. Жиналыстың күн тәртібін бекіту үшін төраға үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелеріне дауыс беруді ұсынады.
20. Дауыстарды есептеуге жауапты адам дауыстарды санау арқылы дауыс беру қорытындысын шығарады.
21. Егер жиналған үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жартысынан көбі дауыс берсе, жиналыстың тәртібі бекітілген болып есептеледі.
Егер күн тәртібі өзгерген жағдайда, төраға жиналыстың жаңа күн тәртібін жариялайды.
22. Төраға жиналған адамдарға жиналыстың күн тәртібінің әрбір мәселесі бойынша талқылауды ұсынады.
Төраға талқылау нәтижелері бойынша жиналған адамдарға жиналыстың күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша дауыс беруді ұсынады.
23. Тікелей жиналысқа қатысқан үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерініңжалпы санының көпшілігі дауыс берсе, жиналыс шешімі қабылданады.
24. Егер үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан болса, меншік иелерінің жиналысы құқықты болып саналады.
Егер үй-жайдың (пәтердің) меншік иесіне бірнеше үй-жайлар (пәтерлер) тиесілі болса, соған сәйкес дауыс санына ие болады.
Егер пәтер бірнеше меншік иелеріне тиесілі болса, онда дауыстарды санаған кезде "бір пәтер-бір дауыс" принципі қолданылады.

При этом, если размер предлагаемой суммы на капитальный ремонт равен 0,02 - кратному месячному расчетному показателю, рассмотрение данного вопроса на общем собрании не требуется.
12) связанные с использованием, равно как и предоставлением в пользование мест общего пользования (мест ограниченного пользования) объекта кондоминиума, с оформлением соответствующего договора аренды (безвозмездного пользования) органом управления.
13. Инициаторы собрания собственников помещений (квартир) уведомляют не менее чем за десять дней всех собственников помещений (квартир) о дате, месте и повестке предстоящего собрания.
14. Уведомление собственников помещений (квартир) о проведении собрания производится путем размещения объявления на государственном и русском языках в местах, предусмотренных Законодательством.
15. В назначенный день и время собственники помещений (квартир) собираются в указанном месте.
16. Для ведения собрания избираются председатель, секретарь и ответственное лицо за подсчет голосов из числа собственников помещений (квартир).
17. Председатель и секретарь собрания проводят регистрацию явившихся на собрание собственников помещений (квартир) путем сбора их подписей.
Лист регистрации должен содержать повестку собрания, дату проведения собрания, адрес собственников помещений (квартир) с указанием анкетных данных (фамилия, имя, отчество, адрес собственника), а также графу подпись собственника помещений (квартир).
18. Председатель собрания оглашает повестку проводимого собрания.
19. Для утверждения повестки собрания председатель предлагает собственникам помещений (квартир) проголосовать.
20. Ответственным лицом за подсчет голосов подводятся итоги голосования путем ведения подсчета голосов.
21. Если проголосовало больше половины собравшихся собственников помещений (квартир), то повестка собрания считается утвержденной.
В случае необходимости внесения изменения в повестку дня председателем оглашается новая повестка собрания.
22. Председатель предлагает собравшимся обсудить каждый вопрос по повестке собрания.
По итогам обсуждения председатель предлагает собравшимся проголосовать по каждому вопросу в повестке собрания.
23. Решение собрания принимается большинством голосов от общего числа собственников помещений (квартир), непосредственно принимавших участие в собрании.
24. Собрание собственников помещений (квартир) правомочно при наличии не менее двух третей собственников от общего числа помещений (квартир).
Если собственнику помещения (квартиры) принадлежит несколько помещений (квартир), он имеет соответствующее количество голосов.
В случае, если квартира принадлежит нескольким собственникам, то при подсчете голосов будет действовать принцип "одна квартира - один голос".

25. Хатшы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері жиналысының шешімін "Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері жиналысы хаттамасының және үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелеріне жазбаша сауалнама жүргізу кезінде дауыс беру парағының, кондоминиум объектісін басқару жөніндегі есептің үлгі нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 243 бұйрығымен бекітілген, № 10573 мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген үлгі бойынша хаттама түрінде рәсімдейді (бұдан әрі - Бұйрық).
Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері жиналысының хаттамасы тіркеу парақтарымен бірге тігіледі және нөмірленеді.
Жиналыстың хаттамасына төраға, хатшы және дауыстарды есептеуге жауапты адам қол қояды, сондай-ақ барлық меншік иелеріне жеткізеді.
Егер жиналыс тоқсан сайынғы және жыл сайынғы есептер бойынша өткізілетін болса, жиналыстың хаттамасына тексеру комиссиясының мүшелері қосымша қол қояды.
26. Жиналыстың хаттамалары тіркеу парақтарымен бірге, тоқсан сайынғы есептер болған жағдайда, интернет-ресурстарда орналастырылады.
27. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысын өткізу кезінде кворум жиналмаған жағдайда, қайта жиналыс өткізу немесе жазбаша сауалнама жүргізу туралы шешім қабылданады.
28. Қайта жиналыс өткізу немесе жазбаша сауалнама жүргізу туралы шешім жиналыста қабылданады және хаттамада көрсетіледі.
29. Жазбаша сауалнама кондоминиумның әрбір объектісі бойынша жеке жүргізіледі.
30. Жазбаша сауалнама жүргізуді ұйымдастыру үшін үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері арасынан жауапты тұлғалар тағайындалады, олар әрбір пәтерді аралап, үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелеріне дауыс беру парағын табыстайды.
31. Әрбір дауыс беру парағында реттік нөмірі, талқылауға енгізілген мәселелер, үй-жайлар (пәтерлер) меншік иесінің мекенжайы, тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), қол қойылатын орын, сауалнама жүргізуге жауапты адамдардың қолы болуға тиіс. Бұйрықтың қосымшасына сәйкес дауыс беру парағы орталық уәкілетті орган бекіткен нысанға сәйкес болуы тиіс.
32. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иесінің мәселелерді қосымша қарауына қажеттілік болған кезде, жауапты тұлғалар дауыс парағын қалдырып кете алады.
33. Жазбаша сауалнама қырық бес күн ішінде жүргізіледі.
34. Жазбаша сауалнама нәтижесі бойынша хаттамада дауыс беру парақтары бойынша жинақталған мәліметтер келтіріледі. Дауыс беру парақтары хаттамаға міндетті түрде болып табылады және үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысының хаттамасымен бірге тігіледі.
35. Жазбаша сауалнама арқылы қабылданған шешім барлық үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері үшін міндетті болып табылады.

25. Решение собрания собственников помещений (квартир) оформляется секретарем в виде протокола по форме, утвержденным Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 243 "Об утверждении Типовых форм протокола собрания собственников помещений (квартир) и листа голосования при проведении письменного опроса собственников помещений (квартир), отчета по управлению объектом кондоминиума" зарегистрированным в реестре государственной регистрации за № 10573 (далее – Приказ).
Протокол собрания собственников помещений (квартир) прошивается вместе с листами регистрации и пронумеровывается.
Протокол собрания подписывается председателем, секретарем, а также доводится до сведения всех собственников.
В случае, если собрание проводится по ежегодному отчету, протокол собрания дополнительно подписывается членами ревизионной комиссии.
26. Протоколы собраний вместе с листами регистраций, ежеквартальными отчетами также размещаются на интернет – ресурсах, при их наличии.
27. В случае отсутствия кворума при проведении собрания собственников помещений (квартир), принимается решение о проведении повторного собрания и проведения письменного опроса.
28. Решение о проведении повторного собрания или письменного опроса принимается на собрании и отражается в протоколе.
29. Письменный опрос проводится по каждому объекту кондоминиума отдельно.
30. Для организации проведения письменного опроса, назначаются ответственные лица из числа собственников помещений (квартир), которые производят поквартирный обход и вручают лист голосования.
31. Каждый лист голосования должен содержать порядковый номер, вопросы внесенные на обсуждение, адрес, фамилию, имя, отчество (при его наличии) собственника помещения (квартиры), место для подписи, подпись ответственных лиц за проведение опроса. Лист голосования должен соответствовать форме, согласно приложения 1 Приказа.
32. При необходимости дополнительного изучения вопросов собственником помещений (квартир), ответственные лица могут оставить лист голосования.
33. Проведение письменного опроса производится в течение сорока пяти дней.
34. В протоколе по итогам письменного опроса приводятся сводные данные по листам голосования. Листы голосования являются обязательным приложением к протоколу и прошиваются вместе с протоколом общего собрания собственников помещений (квартир).
35. Решение, принятое путем письменного опроса, является обязательным для всех собственников помещений (квартир).

36. Егер жазбаша сауалнама қырық бес күн ішінде аяқталмаса, сондай-ақ жазбаша сауалнаманың аяқталуы бойынша оң нәтиже қабылданбаған жағдайда, үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жиналысы қайтадан өтеді.
37. Қайта жиналыс осы 2-тарауда анықталатын тәртіпте өткізіледі.
3-тарау. Тұрғын үй қорын басқару органы
38. Кондоминиум объектісін басқару органы оның қатысушыларының келісімімен анықталады.
Кондоминиум объектісін басқару органын сайлау туралы мәселені осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес өткізілетін жалпы жиналыста үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері шешеді.
Басқару органы мынадай нысандарда болуы мүмкін:
1) кондоминиум объектісін күтіп ұстау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
2) үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің кооперативі;
3) егер саны жиырмадан аспайтын болса, барлық меншік иелерінің тікелей бірлесіп басқаруы;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін басқа да нысандар.
Басқару органы жоқ тұрғын үй иелері, сондай-ақ осы Қағидалар енгізілген соң пайдалануға берілген тұрғын үйлер басқару органын үш ай ішінде құруы қажет.
Мұндай шешiмге дейiн бiртұтас кешен ретiнде кондоминиум объектісімен, сондай-ақ тұрғын үйдi коммуналдық қызметтермен бiр орталықтан қамтамасыз етумен байланысты мiндеттемелер бойынша меншiк иелерi бірлесіп жауап бередi.
39. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері арасында кондоминиум объектісін басқару нысанын таңдау туралы келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, тұрғын үй инспекциясы үш ай мерзімге басқару органын анықтайды.
Бiртұтас инженерлiк және коммуналдық қамтамасыз ету жүйесi бар және бiртұтас тұрғын үй-коммуналдық кешенін құрайтын көппәтерлi тұрғын үйде (немесе оның бiр бөлiгiнде) кондоминиум объектiсiн басқару нысандарының бiрі ғана қолданылуы мүмкiн.
40. Басқару нысанына қарамастан әрбір кондоминиум объектісіне үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері арасынан басқарушы (үйдің үлкені) сайланады.
41. Басқару органын сайлау, құру, бір басқару органынан екіншісіне ауысу, сайлау/қайта сайлау, сондай-ақ пәтерлер меншік иелері кооперативінің төрағасын ауыстыру бойынша мәселелер осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес өткізілетін үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысына енгізіледі.
42. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жаңа кооперативін құру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері жиналысының хаттамасы және басқару органының құрылтай құжаттары әділет органдарына жолданады.
43. Басқару органын сайлау, ауыстыру немесе тұрғын үйдің басқа басқару органына өтуі кезінде үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің хаттамасы негізінде коммуналдық қызметтердің жеткізушілерімен, сервистік қызмет субъектілерімен және өзге де қызметтер түрлерімен тиісті шарттар жасалады.

36. Если в течение сорока пяти дней письменный опрос не завершен, а также в случае непринятия положительного решения по окончанию письменного опроса, производится повторное собрание собственников помещений (квартир).
37. Повторное собрание проводится в порядке, определяемой настоящей Главой 2.
Глава 3. Орган управления жилищным фондом
38. Орган управления объектом кондоминиума определяется соглашением его участников.
Вопрос о выборе органа управления объектом кондоминиума решается собственниками помещений (квартир) на общем собрании, проводимом согласно Главе 2 настоящих Правил.
Орган управления может быть в следующих формах:
1) физические или юридические лица, осуществляющие деятельность по управлению и содержанию объекта кондоминиума;
2) кооператив собственников помещений (квартир);
3) непосредственное совместное управление всеми собственниками, если их количество не превышает двадцати;
4) иные формы, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
Собственникам жилых домов, в которых отсутствует орган управления, а также введенные в эксплуатацию после введения в действия настоящих Правил, необходимо образовать орган управления.
До такого решения по обязательствам, связанным с объектом кондоминиума как с единым комплексом, а также централизованным обеспечением жилого дома коммунальными услугами, собственники отвечают солидарно.
39. При не достижении соглашения между собственниками помещений (квартир) о выборе органа управления объектом кондоминиума, жилищная инспекция определяет на трех месячный срок орган управления.
В многоквартирном жилом доме (или его части), который имеет единую систему инженерного и коммунального обеспечения и составляет единый жилищно-коммунальный комплекс, может применяться только одна из форм управления объектом кондоминиума.
40. Вне зависимости от формы управления на каждый объект кондоминиума избирается старший по дому из числа собственников (квартир).
41. Вопросы по избранию, созданию органа управления, переходу из одного органа управления в другой, избрание/переизбрание, а также смена председателя кооператива собственников помещений (квартир) вносятся на общее собрание собственников помещений (квартир), проводимом в соответствии с Главой 2 настоящих Правил.
42. В случае принятия положительного решения о создании нового кооператива собственников помещений (квартир) протокол собрания собственников помещений (квартир) и учредительные документы органа управления направляются в органы юстиции.
43. В случае избрания, смены органа управления, либо перехода жилого дома в другой орган управления на основании протокола собственников помещений (квартир) заключаются соответствующие договора с поставщиками коммунальных услуг, с субъектами сервисной деятельности и иных видов услуг.

44. Егер кондоминиум объектісін басқару органы тұрғын үйді басқару және күтіп-ұстау бойынша міндеттерді орындамаған немесе тиісті түрде орындамаған жағдайда, үй-жайлар(пәтерлер) меншік иелері оны ауыстыру туралы мәселе қозғайды.
45. Жаңадан сайланған басқару органы негізгі қаражаттар мен құжаттарды тапсыру қажеттігі туралы бұған дейінгі басқару органына хат жолдайды.
Хатқа басқару органы куәландырған үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері жалпы жиналысының хаттамасының көшірмесі қоса тігіледі.
Бір басқару органынан екінші басқару органына өту негізгі қаражаттарды және қаржы-шаруашылық қызметтің құжаттарын қабылдап алу-беру актісін жасау арқылы он күн ішінде жүзеге асырылады.
Негізгі қаражаттарды және қаржы-шаруашылық қызметтің құжаттарын қабылдап алу-беру актісі мынадай ақпаратты қамтиды:
- берілетін тұрғын үйлер туралы мәліметтер (пәтерлер саны, тұрғын үйдің жалпы алаңы, тұрғын үйдің теңгерімдік құны, ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізілген жыл, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін жөндеу, кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің техникалық жағдайы);
- үйге құқық белгілейтін құжаттар (техникалық төлқұжат, жер актісі);
- берілетін жабдықтар тізбесі (үйлерге ортақ есептеуіш құралдары, лифтілер, мүгедектерге арналған көтергіштер, автоматтандырылған жылу пунктері және құрал-саймандар);
- тұрғын үйді берген кезде ағымдағы және жинақ шоттардағы ақша қаражаттарының қалдығы;
- тұрғын үйді күтіп-ұстауға кеткен шығыстар бойынша және коммуналдық қызметтер бойынша қарызы бар тұлғалар туралы деректер;
- берілетін тұрғын үйлерге жүргізілетін түгендеу істері;
- ортақ пайдаланудағы орындарды жалға беру бойынша шарттар;
- қаржы құжаттары (банктік шарттар, жалақы туралы тізімдемелер);
- үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері жиналысының хаттамалары, соңғы үш жылдағы тоқсан сайынғы, жыл сайынғы есептер;
- шығыстарды растайтын құжаттары бар атқарылған жұмыстар туралы есептер.
- үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің талабы бойынша басқа да құжаттар.
Қабылдап алу-беру актісін жасау үшін қабылдаушы тарап құрамына басқару органының өкілдері, техникалық комиссия өкілдері, беруші және қабылдаушы тараптардың тексеру комиссиясының өкілдері, тұрғын үйге қызмет көрсететін сервистік компания өкілдері (олар бар болған жағдайда) кіретін жұмыс тобын құрады.
Жұмыс тобы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің және берілетін жабдықтың техникалық жағдайына тексеру жүргізеді.
Тексеру аяқталғаннан кейін, ақаулар анықталған жағдайда, еркінүлгіде ақау актiсі жасалады.
Қабылдап алу-беру актісі тігілуі және нөмірленуі тиіс.
Қабылдап алу-беру актісін, беруші және қабылдаушы тараптардың басшылары қол қояды.

44. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения обязанностей органом управления объектом кондоминиума по управлению и содержанию жилого дома, собственниками помещений (квартир) ставится вопрос о его смене.
45. Вновь избранный орган управления направляет письмо предыдущему органу управления о необходимости передачи основных средств и документации.
К письму прилагается заверенная органом управления копия протокола общего собрания собственников помещений (квартир).
Переход из одного органа управления в другой орган управления осуществляется в течение тридцати дней путем составления акта приема-передачи основных средств и документации финансово-хозяйственной деятельности.
Акт приема-передачи основных средств и документов финансово-хозяйственной деятельности включает в себя следующую информацию:
- сведения о передаваемых жилых домах (количество квартир, общая площадь жилого дома, балансовая стоимость жилого дома, год проведения, текущего и капитального ремонтов, ремонт общего имущества объекта кондоминиума, техническое состояние общего имущества объекта кондоминиума);
- правоустанавливающие документы на дома (технический паспорт, земельный акт);
- перечень передаваемого оборудования (общедомовые приборы учета, лифты, подъемники инвалидные, автоматизированные тепловые пункты и инвентарь);
- остаток денежных средств на текущем и сберегательном счетах на момент передачи жилого дома;
- данные о лицах, имеющих задолженность по расходам на содержание жилища и коммунальным услугам;
- договора по сдаче в аренду мест общего пользования;
- финансовые документы (банковские договора, ведомости по заработной плате);
- протоколы собрания собственников помещений (квартир), ежеквартальные, ежегодные отчеты за последние три года;
- отчеты о проведенных работах с подтверждающими затраты документами.
Для составления акта приема-передачи принимающая сторона создает рабочую группу, в состав которой входят представители органов управления, представители ревизионной комиссии передающей и принимающей сторон, представители сервисной компании, обслуживающей жилой дом, при их наличии.
Рабочая группа проводит обследование технического состояния общего имущества объекта кондоминиума и передаваемого оборудования.
По окончанию обследования, в случае выявления дефектов, составляется дефектный акт в произвольной форме.
Акт приема-передачи прошнуровывается и пронумеровывается.
Акт приема-передачи подписывается руководителями органов управления, передающей и принимающей сторон.

46. Кондоминиум объектілерін беру жөніндегі даулар азаматтық заңдылықтарда қаралған тәртіпте шешіледі.
47. Кондоминиум объектісінің үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында оң шешім қабылдаған жағдайда басқару органы "Кондоминиум объектісін басқару шартының үлгі нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 242 бұйрығында бекітілген, мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10574 (бұдан әрі - 2-бұйрық) үлгі шартқа сәйкес кондоминиум объектісін басқару шартын жасайды.
48. Басқару органына үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері беретін кондоминиум объектісін басқару жөніндегі өкілеттіктер көлемі осы Қағидалардың 41 тармағында қаралған кондоминиум объектісін басқарудың үлгілік шартына сәйкес, 2-бұйрыққа сәйкес, тұрғын үй инспекциясының басқару органын анықтауын қоспағанда, міндетті түрде жасалатын кондоминиум объектісін басқару шартымен анықталады.
49. Кондоминиум объектісін басқару органының осы кондоминиум объектісінде сервистік және кондоминиум объектісіне жатпайтын өзге де қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.
50. Оң шешім қабылдаған жағдайда, кондоминиум объектісін басқару органы сервистік компаниялармен және тұрғын үй-коммуналдық және басқа да қызмет түрлеріне төлем құжаттарын өндеу, басып шығару бойынша ақпараттық–есептеу қызметтерін көрсететін ұйыммен тиісті шарттар жасасады.
51. Басқару органы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерімен келісім бойынша кондоминиум объектісінің жалпыға ортақ пайдалану (шектеулі пайдалану) орындарын беру туралы жалдау шартын (өтеусіз пайдалануға) жасасады.
Жалға берушілер шатырға, жертөле жайына үй-жайға және түрлі коммуникацияларға, егер заңнамалар нормаларында басқа жағдайлар қаралмаған болса, қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
52. Басқару органы танысу үшін үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелеріне, тұрғын үй инспекциясының лауазымды тұлғаларына және тексеру комиссиясына кондоминиум объектісінің құжаттарына қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
53. Басқару органы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері үшін веб-сайт құруға құқылы.
54. Басқару органы аптасына кемінде екі рет бекітілген кестеге сәйкес үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерін (меншік иелері еместер) қабылдауды жүргізеді.
Мемлекеттік және орыс тілдерінде бекітілген үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерін қабылдаудың кестесі подъездерде, лифтілерде және басқа да көрінетін қолжетімді орындарда, болған жағдайда интернет-ресурстарда, сондай-ақ тұрғын үй инспекциясының сайтында орналастырылуы тиіс.
Басқару органы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерін (меншік иелері еместер) қабылдау журналын жүргізеді, онда үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің анкеталық деректері (тегі, аты-жөні, меншік иесінің мекенжайы), оның мәселесінің мәні, сондай-ақ мәселені шешу нәтижесі көрсетіледі.
Өтініштердің саны және олардың орындалуы туралы ақпаратты жыл сайынғы есеппен бірге үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелеріне басқару органы ұсынады.
Тоқсан сайынғы есепті басқару органы Бұйрықтың 3 қосымшасына сәйкес есепті кезеңнен кейінгі айдың онына дейін уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша әрбір тоқсанды жазбаша нысанда немесе электрондық құжат нысанында әрбір үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелеріне жеке ұсынады.
Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерін (меншік емес иелерін) қабылдаудың журналы тігілуі және нөмірленуі тиіс.
Басқару органы басқару органының атауы, мекен-жайы, байланыс мәліметтері және қабылдау уақыты туралы ақпаратты кондоминиум объектісінің әрбір подъезінің ақпараттық тақтасына орналастырады.

46. Споры по передаче объектов кондоминиума разрешаются в порядке, предусмотренном гражданским законодательством.
47. В случае принятия на общем собрании положительного решения собственниками помещений (квартир) объекта кондоминиума, орган управления заключает договор управления объектом кондоминиума, в соответствии с типовым договором утвержденного Приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 242 "Об утверждении Типовой формы договора управления объектом кондоминиума" зарегистрированным в реестре государственной регистрации за № 10574 (далее – Приказ 2).
48. Объем правомочий по управлению объектом кондоминиума, передаваемых собственниками помещений (квартир) органу управления, определяются договором управления объектом кондоминиума, заключаемым в обязательном порядке в соответствии с типовым договором управления объектом кондоминиума, согласно Приказ 2, за исключением определения органа управления жилищной инспекцией, предусмотренного пунктом 41 настоящих Правил.
49. Осуществление органом управления объектом кондоминиума в данном объекте кондоминиума сервисной и иной не относящейся к объекту кондоминиума деятельности не допускается.
50. В случае принятия положительного решения орган управления объектом кондоминиума заключает соответствующие договора с сервисными компаниями и организацией, оказывающей информационно-вычислительные услуги по печати, обработке платежных документов за жилищно-коммунальные услуги.
51. Орган управления по согласованию с собственниками помещений (квартир) заключает договор аренды (безвозмездное пользование) по предоставлению мест общего пользования (ограниченного пользования) объекта кондоминиума.
Арендаторы обеспечивают доступ к крыше, подвальному помещению и различным коммуникациям, если иное не предусмотрено нормами действующего законодательства.
52. Орган управления обеспечивает доступ собственникам помещений (квартир), должностным лицам жилищной инспекции и ревизионной комиссии к документам объекта кондоминиума для ознакомления.
53. Орган управления вправе создать веб-сайт для собственников помещений (квартир).
54. Органом управления не реже двух раз в неделю проводится прием собственников (несобственников) помещений (квартир) согласно утвержденному графику.
Утвержденный график приема размещается на государственном и русском языках в подъездах, лифтах и в других доступных для обозрения местах, при наличии на интернет-ресурсах.
Орган управления ведет журнал приема собственников (несобственников) помещений (квартир), в котором отражаются анкетные данные (фамилия, имя, отчество, адрес собственника), суть его вопроса, а также ответ на обращение.
Информация о количестве обращений и об их исполнении предоставляется органом управления собственникам помещений (квартир) вместе с ежегодным отчетом.
Ежеквартальный отчет предоставляется органом управления индивидуально каждому собственнику помещений (квартир) в письменной форме, либо в форме электронного документа, а также размещается на интернет ресурсах при их наличии, каждый квартал по форме согласно приложению 3 Приказа, до десятого числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Журнал приема собственников (несобственников) помещений (квартир) должен быть прошит и пронумерован.
Орган управления размещает информацию о наименовании органа управления, адрес, контактные данные и приемные часы на информационной доске каждого подъезда объекта кондоминиума.

55. Кондоминиум объектісінің басқару органы лауазымды тұлғалар сияқты Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңында және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерінде қарастырылған тәртіпте міндеттерді орындамағаны немесе тиісті түрде орындамағаны үшін жауапты болады.
4-тарау. Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері және меншік иелері еместер
56. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері:
1) жалпы жиналыста кондоминиум объектісін күтіп-ұстауға байланысты барлық қажетті мәселелерді шешеді;
2) үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында белгіленген мөлшерде осы кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге екінші деңгейлі банкте ағымдағы шотқа ай сайын жарналар (төлемдер) салады;
3) үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында белгіленген мөлшердегі немесе кем дегенде айлық есептік көрсеткіштің 0,02 еселенген мөлшеріндегі кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған соманы ай сайын жинақ шотына салады;
4) жеке (бөлек) меншіктегі орта мүлікті және үй-жайды сақтауға және қауіпсіз пайдалануға көмек көрсетеді.
57. Үй-жайды жалдаушы (жалға алушы), сондай-ақ оның меншік иелері (өзге де құқық иелері) болып табылмайтын басқа тұлғалар немесе олардың өкілдері:
1) жеке (бөлек) меншіктегі ортақ мүлікті және үй-жайларды сақтауға және қауіпсіз пайдалануға көмек көрсетеді;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеу үшін екінші деңгейлі банктегі ағымдағы шотына үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің келісімі бойынша ай сайын жарналар (төлемдер) төлейді;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған соманы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің келісімі бойынша жинақ шотына ай сайын жарналар (төлемдер) салады;
4) кондоминиум объектісі үй-жайларының барлық тұрғындары және жалдаушылары (жалға алушылары) үшін ортақ ережелерді сақтайды.
5-тарау. Басқару органының қаржы-шаруашылық қызметі
58. Шығыстар сметасын бекіткен кезде шығыстардың базалық үлесі "Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 246 бұйрығымен бекітілген, мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10572 тіркелген (бұдан әрі - 3-бұйрық) Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстар сметасын есептеу әдістемесіне сәйкес анықталады.
59. Тұрғын емес үй-жайлардың иелерi ортақ мүлiктi пайдалану жөнiнде өздерi жүзеге асыратын өндiрiстiк, сауда және ұқсас қызметке байланысты белгiленген сметадан тыс шығыстарды жабуға мiндеттi.

55. Орган управления объекта кондоминиума несут ответственность за неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанностей, в порядке, предусмотренном Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Глава 4. Собственники и несобственники помещений (квартир)
56. Собственники помещений (квартир):
1) на общем собрании решают все необходимые вопросы связанные с содержанием объекта кондоминиума;
2) ежемесячно вносят взносы (платежи) на текущий счет в банке второго уровня, на содержание и текущий ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума, в размере, определяемом на общем собрании собственников помещений (квартир);
3) ежемесячно вносят на сберегательный счет сумму на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в размере не менее 0,02-кратного месячного расчетного показателя или в размере, определяемом на общем собрании собственников помещений (квартир);
4) содействуют сохранности и безопасной эксплуатации общего имущества и помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности.
57. Наниматели (арендатор) помещения, а также другие лица, не являющиеся его собственниками (иными правообладателями) или их представителями:
1) содействуют сохранности и безопасной эксплуатации общего имущества и помещений, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
2) ежемесячно по согласованию с собственниками помещений (квартир) вносят взносы (платежи) на текущий счет в банке второго уровня, на содержание и текущий ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума;
3) ежемесячно по согласованию с собственниками помещений (квартир) вносят на сберегательный счет сумму на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в размере, определяемом на общем собрании собственников помещений (квартир);
4) соблюдают настоящее правила, общие для всех жильцов и нанимателей (арендаторов) помещений объекта кондоминиума.
Глава 5. Финансово-хозяйственная деятельность органа управления
58. При утверждении сметы расходов базовая доля затрат определяется в соответствии с Методикой расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума, утвержденного Приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 246 "Об утверждении Методики расчета сметы расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума" зарегистрированным в реестре государственной регистрации за № 10572 (далее – Приказ 3).
59. Собственники нежилых помещений обязаны покрывать сверх установленной сметы расходы по пользованию общим имуществом, связанные с осуществляемой ими производственной, торговой и аналогичной деятельностью.

60. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін жалға беруден түсетін табыстар кондоминиум объектісінің ағымдағы шотына есептеледі.
Жыл сайынғы есептер үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелерінің жалпы жиналысының хаттамасымен бекітілуі тиіс және оның міндетті қосымшасы болып табылады.
61. Кондоминиум объектісін басқару бойынша тоқсан сайынғы және жыл сайынғы есептерге басқару органы басшысы қол қойып, мөрімен расталуы тиіс.
Жыл сайынғы есептерде тексеру комиссиясы мүшелерінің қолдары және тексеру комиссиясының қорытындысы болуы тиіс.
62. Басқару органы кондоминиум объектісі меншік иелерінің талабы бойынша банк шоттарындағы ақша қаражаттарының жағдайы және айналымы туралы, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға және кондоминиумның осы объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге, тұрғын үйді (тұрғын ғимаратты) күтіп-ұстауға арналған қаражаттар бойынша қағаз және электронды түрде, соңғысын бар болған жағдайда тиісті интернет – ресурста орналастыру арқылы ақпарат береді.
63. Кондоминиум объектісін басқару органы мен үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері арасында басқару органын немесе оның басшылығын ауыстыру мәселелері бойынша даулар сот тәртібінде шешу жағдайларын кондоминиум объектісін басқару органы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің ақша қаражаттарына сот шығындарын жатқызуға құқығы жоқ.
64. Басқару органы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында келісілмеген мақсаттарға жұмсалған ақша қаражаттарын қайтаруға міндетті.
6-тарау. Тексеру комиссиясы
65. Тексеру комиссиясы кемінде үш жыл мерзіммен жалпы жиналыста үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері қатарынан сайланады.
66. Тексеру комиссиясы мүшелерінің саны үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында анықталады.
Жалпы жиналыс белгілі міндеттерді орындау үшін тексеру комиссиясы мүшелерінің санын көбейте алады және қосымша мүшелерді сайлай алады, ал қажеттілік болған жағдайда, сырттан адамдарды тарта алады.
67. Жалпы жиналыс жүктелген міндеттерді орындамаған немесе оған берілген құқықтарды асыра пайдаланған жағдайларда оның құзыретінің мерзімі аяқталғанға дейін тексеру комиссиясының мүшесін кері шақыруға құқығы бар.
68. Тексеру комиссиясы төрағадан, мүшелерден және хатшыдан тұрады.
69. Үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің тексеру комиссиясы кондоминиумның әр объектісі бойынша қаржылық тексеруді жүргізеді.
70. Өз қызметі барысында тексеру комиссиясы сонымен қатар:
1) қызметтер үшін төлемдердің;
2) атқарылған жұмыстардың актілерін және тауарлы-материалдық құндылықтар актілерін ресімдеудің;
3) бюджетке төлемдердің;

60. Доход от сдачи в аренду общего имущества объекта кондоминиума зачисляется на текущий счет объекта кондоминиума.
Ежегодные отчеты утверждаются протоколом общего собрания собственников помещений (квартир) и являются его обязательным приложением.
61. Ежеквартальные и ежегодные отчеты по управлению объектом кондоминиума должны содержать подписи руководителя органа управления и заверяется печатью.
Ежегодные отчеты должны содержать подписи членов ревизионной комиссии и заключение ревизионной комиссии.
62. Орган управления предоставляет по требованию собственников объекта кондоминиума информацию о состоянии и движении денежных средств по банковским счетам, по средствам на содержание жилого дома (жилого здания) и капитальный ремонт общего имущества данного объекта кондоминиума, на содержание жилого дома (жилого здания), в бумажном и электронном форматах, с опубликованием последнего на соответствующем интернет-ресурсе, при их наличии.
63. В случаях разрешения споров между органом управления объектом кондоминиума, и собственниками помещений (квартир) по вопросам смены органа управления или его руководства в судебном порядке, орган управления объектом кондоминиума не вправе относить судебные расходы на денежные средства собственников помещений (квартир).
64. Орган управления возвращает денежные средства, использованные на цели, не согласованные на общем собрании собственников помещений (квартир).
Глава 6. Ревизионная комиссия
65. Ревизионная комиссия избирается из числа собственников помещений (квартир) на общем собрании сроком не более трех лет.
66. Количество членов ревизионной комиссии определяется общим собранием собственников помещений (квартир).
Общее собрание вправе увеличивать количество членов ревизионной комиссии и избирать дополнительных членов, а в случае необходимости привлекать сторонних лиц.
67. Общее собрание имеет право отозвать члена ревизионной комиссии до истечения срока его полномочий в случаях невыполнения возложенных на него обязанностей или злоупотребления данными ему правами.
68. Ревизионная комиссия состоит из председателя, членов и секретаря.
69. Ревизионная комиссия собственников помещений (квартир) проводит финансовую проверку по каждому объекту кондоминиума.
70. В ходе своей деятельности ревизионная комиссия также проверяет своевременность и правильность:
1) платежей за услуги;
2) оформление актов выполненных работ и актов на списание товарно-материальных ценностей;
3) платежей в бюджет;

4) әр үй бойынша тоқсан сайынғы есептердің;
5) еңбек шарттарын ресімдеудің;
6) басқару органдары мүшелері міндетті төлемдерді енгізудің;
7) қаржылық қаражат есебіне алынған ақша қаражаттарды шығыстаудың және ресімдеудің;
8) басқару органының ақшалай міндеттемелерін дұрыстығын тексереді.
3-бөлім. Тұрғын үй қорын және оған қарасты аумақты күтіп-ұстау және жөндеу
1-тарау Тұрғын үй қорын ағымдағы күтіп-ұстау
71. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауды және ағымдағы жөндеу жүргізуді тиісті шарттар жасау арқылы үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітілген сервистік компания жүзеге асырады.
72. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау мынадай жұмыстарды жүргізуді қамтиды:
1) орталық жылыту жүйелерін реттеу, жуып-шаю, қысымын тексеру;
2) баспалдақ алаңдарында, кіреберістерде және кіру топтарында, техникалық бөлмелерде, шахталар мен лифтілердің машиналық үй-жайларында, шатырларда жанып кеткен шамдарды ауыстыру;
3) терезе жақтауларын және есіктерді, терезелерді, терезе және есік торларын жуу, кіретін есіктерде жеткізгіштерді орнату және алып тастау;
4) баспалдақтарды, алаңдар мен холлдарды, лифт кабинасының еденін сыпыру;
5) қабырғаларды, есіктерді, пошта жәшіктерін, терезе алдын, жылыту, жарықтандыру құралдарын, таяныштарды, баспалдақтардың темір элементтерін, сатыларын, электр есептегіштер шкафтарын ылғалдап сүрту;
6) қабырғаларды, есіктерді, лифт кабинасының төбесін ылғалдап сүрту;
7) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін қоқыстан тазалау, залалсыздандыру.
Кондоминиумның ортақ мүлкін күтіп-ұстауды бақылау басқарушы органға жүктеледі.
73. Сервистік компанияларға төмендегідей қызмет көрсететін ұйымдар жатады:
1) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық күтіп-ұстау;
2) ыстық және суық сумен жабдықтау құбырларын, кәріз, орталық жылыту, электрмен жабдықтау құбырларына техникалық қызмет көрсету;
3) апаттық жағдайларды жою бойынша;
4) дәнекерлеу және сантехникалық жұмыстарды жүргізу бойынша;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін санитарлық күтіп-ұстау және пайдалану бойынша;
6) тиісті аумақтытазалау;
7) жасылжелектерді кесу;
8) домофондарды орнатужәнеқызметкөрсету;
9) бейнебақылау орнатужәнеқызметкөрсету;
10) бухгалтерлік;
11) заңдылық;
12) интернет-ресурстарға қызмет көрсету;
13) лифтілер мен мүгедектер көтергіштеріне техникалық қызмет көрсету
14) өзге де заңдарға қайшы келмейтін жұмыстар.
74. Лифтілерге техникалық қызмет көрсету:
1) лифттерді монтаждау, пайдалануға беру және сервистік қызмет көрсету мемлекеттік тіркеу реестрінде № 10332 нөмірімен тіркелген "Жүк көтергіш механизмдерді пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 359 бұйрығына сәйкес жүргізіледі (бұдан әрі - 4-бұйрық);

4) ежеквартальных отчетов по каждому дому;
5) оформления трудовых договоров;
6) внесения членами органа управления обязательных платежей;
7) расходование и оформление финансовых средств, полученных в подотчет финансовых средств;
8) погашения денежных обязательств органом управления.
Раздел 3. Содержание и ремонт жилищного фонда и прилегающей территории
Глава 1. Текущее содержание жилищного фонда.
71. Содержание и проведение текущего ремонта общего имущества объекта кондоминиума, осуществляется сервисными компаниями, утвержденными на общем собрании собственников помещений (квартир) путем заключения соответствующих договоров.
72. Текущее содержание общего имущества объекта кондоминиума могут включать в себя проведение следующих видов работ:
1) промывка, опрессовка, регулировка и наладка систем центрального отопления;
2) смена перегоревших лампочек на лестничных клетках, в подъездах и во входных группах, в технических подпольях, шахтах и машинных помещениях лифтов, на чердаках;
3) мытье оконных переплетов и дверных полотен, окон, оконных и дверных решеток, установка и снятие доводчиков на входных дверях;
4) подметание и мытье лестничных маршей, площадок и холлов, пола кабины лифта;
5) влажная протирка стен, дверей, почтовых ящиков, подоконников, приборов отопления, приборов освещения, перил, металлических элементов лестниц, шкафов для электросчетчиков;
6) влажная протирка стен, дверей, потолка кабины лифта;
7) очистка от мусора, дезинфекция, дератизация и дезинсекция общего имущества объекта кондоминиума.
Контроль за текущим содержанием общего имущества объекта кондоминиума возлагается на орган управления.
73. К сервисным компаниям относятся организации по оказанию следующих услуг:
1) техническому содержанию общего имущества объектом кондоминиума;
2) техническое обслуживание труб горячего и холодного водоснабжения, канализации, центрального отопления, электроснабжения;
3) по устранению аварийных ситуаций;
4) по проведению сварочных и санитарно-технических работ;
5) по санитарному содержанию и эксплуатации общего имущества объекта кондоминиума;
6) по уборке прилегающей территории;
7) по обрезке зеленых насаждений;
8) по установке и обслуживанию домофона;
9) по установке и обслуживанию видеонаблюдения;
10) бухгалтерских;
11) юридических;
12) по обслуживанию интернет-ресурса;
13) техническое обслуживание лифтов и подъемников для инвалидов;
14) иные, непротиворечащие законодательству.
74. Техническое обслуживание лифтов:
1) монтаж, ввод в эксплуатацию, сервисное обслуживание лифтов проводится в соответствии с Приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 359 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации грузоподъемных механизмов" зарегистрированным в реестре государственной регистрации за № 10332 (далее - Приказ 4);

2) лифт тұрғын ғимараттың инженерлік құрылғысы болып табылады, оны күтіп-ұстауға кететін шығыстарға тұрғын үйдің барлық тұрғындары қатысуы тиіс;
3) лифтіге техникалық қызмет көрсету үшін төлем 1 және 2 қабатта тұратын тұрғындардан басқа барлық тұрғындардан алынады;
4) тұтынушы лифтілер толық бір тәуліктен көп уақыт тұрып қалған жағдайда, лифтілерге қызмет көрсетуге төлемді мөлшермен төмендетуге құқылы.
Жолаушылар және жүк-жолаушылар лифтілерімен жабдықталған үйлерде (подъезде бір лифтіден көп) лифтілер толық бір тәуліктен көп уақыт тұрып қалған жағдайда, тұтынушыларға қайта есептеу жүргізілмейді;
5) егер лифт кем дегенде 24 сағат жұмыс істемесе, халыққа қызметтің уақытша болмағаны үшін төлемді қайта есептеу жүргізілмейді;
6) техникалық қызмет көрсету техникалық процеске сәйкес жұмыстардың келесі түрлерін қамтиды:
- лифтілерге тәулік бойы авариялық қызмет көрсету;
- лифтілерді ай сайынғы техникалық байқау;
- лифтілерді жыл сайынғы жоспарлы жөндеу, екі жұмыс күні ішінде;
- лифтілік диспетчерлік байланысқа және дабылдамаға техникалық қызмет көрсету;
- жыл сайынғы мерзімді техникалық куәландыру.
2-тарау. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу
75. Ағымдағы жөндеуді жүргізу туралы шешімді осы Қағидаларға сәйкес жүргізілетін жалпы жиналыста үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелері қабылдайды.
76. Басқару органы ортақ мүліктің ақау актісін жасайды.
77. Ақау актісі үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітіледі, сондай-ақ, ағымдағы жөндеу жүргізуді ұйымдастыру анықталады.
78. Қызмет түріне тиісті рұқсаттары, лицензиялары және сертификаттары бар ұйымды анықтаған соң ортақ мүлікті ағымдағы жөндеуді жүргізу бойынша ұйым тиісті жұмыстарды жүргізе бастайды.
79. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы жөндеу қажеттілік болған жағдайда жүргізіледі және оған мынадай жұмыс түрлерін жүргізу кіреді:
1) жергілікті деформацияларды жою, фундаменттердің, желдеткіштердегі жел тесіктердің, жертөлелерге кіреберістердің зақымданған учаскелерін күшейту, қалпына келтіру;
2) қосылған бұрыштарды герметизациялау, сәулет элементтерін бітеу және қалпына келтіру, қасбеттерді және іргелерді жөндеу, бояу, жуу;
3) шатыр жабындарын жөндеу, ішкі және сыртқа суағардың, жақтау торының элементтерін ауыстыру, жарықтандыруды, желдеткіштерді жөндеу;
4) қабырғалардың, төбелердің бөліктерін қалпына келтіру, баспалдақ алаңдарын, техникалық үй-жайларды және қосымша үй-жайларды жөндеу;
5) ыстық және суық сумен қамту жүйелерінің жекелеген элементтерін ауыстыру және қалпына келтіру, қажеттілік болған жағдайда тікқұбырларды тоқтату және қосу;

2) лифт является инженерным оборудованием жилого здания, в расходах по содержанию которого должны принимать участие все жильцы жилого дома;
3) оплата за техническое обслуживание лифта взымается со всех проживающих в доме, кроме жильцов 1-го и 2-го этажей;
4) потребитель имеет право на соразмерное уменьшение платы за обслуживание лифтов в случае простоев лифтов свыше полных суток.
В жилых домах, оборудованных пассажирским и грузопассажирскими лифтами (более одного лифта в подъезде), в случае простоя одного из лифтов более полных суток перерасчет потребителям не производится;
5) в случае, если лифт не работает менее 24 часов, перерасчет оплаты населению за временное отсутствие услуги не производится;
6) техническое обслуживание включает следующие виды работ согласно техническому процессу:
- круглосуточное аварийное обслуживание лифтов;
- ежемесячный технический осмотр лифтов;
- ежегодный плановый ремонт лифтов, в течении двух рабочих дней;
- техническое обслуживание лифтовой диспетчерской связи и сигнализации;
- ежегодное техническое освидетельствование.
Глава 2. Текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума
75. Решение о проведении текущего ремонта принимается собственниками помещений (квартир) на общем собрании, проводимом в соответствии с настоящими Правилами.
76. Органом управления составляется дефектный акт общего имущества.
77. Дефектный акт утверждается на общем собрании собственников помещений (квартир), также определяется организация по проведению текущего ремонта.
78. После определения организации, имеющей соответствующие разрешения, лицензии и сертификаты на вид деятельности по проведению текущего ремонта общего имущества орган управления заключает с ними соответствующие договора.
79. Текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума проводится по мере необходимости и включает в себя проведение следующих видов работ:
1) устранение местных деформаций, усиление, восстановление поврежденных участков фундаментов, вентиляционных продухов, входов в подвалы;
2) герметизация стыков, заделка и восстановление архитектурных элементов, ремонт, окраска, промывка фасадов и цоколей;
3) ремонт кровельных покрытий, замена элементов внутреннего и наружного водостока, парапетных решеток, ремонт освещения, вентиляции;
4) восстановление отделки стен, потолков, ремонт лестничных клеток, технических помещений и вспомогательных помещений;
5) замена и восстановление отдельных элементов систем горячего и холодного водоснабжения, при необходимости отключение и включение стояков;

6) өрт сөндірудің жекелеген элементтерін (құбыр желілерін, өрт құбырларына қосуды және тікқұбырларды қоса алғанда) ауыстыру және қалпына келтіру;
7) кәріз жүйесінің жеке элементтерін ауыстыру және қалпына келтіру, оның ішінде пәтер ішіндегі сантехникалық құрылғыларды қоспағанда;
8) үйдің ішіндегі электр құрылғысының жұмыс қабілеттілігін (баспалдақ алаңын, жертөлелерді, лифтілердің шахталарын және машиналық үй-жайларын, шатырдың астын, холлдарды, электрқалқанын; кабель желілерін) қалпына келтіру;
9) желдеткіш және жуып-шаятын құрылғыларды, қоқыс қабылдайтын орындағы қақпақшалар мен жапқыштарды қалпына келтіру;
10) эмальмен боялған темір жәшіктерді жөндеу, бекіткіштерді қалпына келтіру;
11) төсеніштердің, жаяужолдардың, жүргін жолдардың, жолдардың, демалуға арналған алаңдардың қоршауларын және жабдықтарын жөндеу және қалпына келтіру. Контейнерлерді, шағын сәулет нысандарын бояу;
12) лифтілерді, эскалаторларды, мүгедектерге арналған көтергіштерді ағымдағы жөндеу және қалпына келтіру.
13) өзге де заңдарға қайшы келмейтін жұмыстар.
80. Ағымдағы жөндеуді аяқтаған соң, жүргізген жөндеу бастамашыл топқа және кондоминиум объектісін басқару органына орындалған жұмыстардың актісін қол қою үшін ұсынады.
Бастамашыл топ ағымдағы жөндеу бойынша ескертулерді анықтаған жағдайда, жөндеу жүргізген ұйымға оларды жою үшін уақыт береді.
3-тарау. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу
81. Күрделі жөндеу жүргізу туралы шешім үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында қабылданады.
82. Басқару органы ортақ мүліктің ақау актісін жасайды.
83. Ақау актісі үй-жайлар (пәтерлер) меншік иелерінің жалпы жиналысында бекітіледі, онда сондай-ақ жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау және ортақ мүлікке күрделі жөндеу жүргізу бойынша ұйым (мердігерлер) анықталады.
84. Жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау және ортақ мүлікке күрделі жөндеу жүргізу бойынша ұйым (мердігерлер) анықталған соң, басқару органы олармен тиісті шарттар жасасады.
85. Күрделі жөндеу жұмыстарын осы қызмет түрін жүргізуге тиісті лицензиялары мен сертификаттары бар сервистік компаниялар немесе кондоминиум объектілерінің ортақ мүлкіне жөндеу жүргізуге шарт жасалған операторлар жүзеге асырады.
Үй-жайлардың (пәтерлердің) меншік иелері күрделі жөндеу аяқталған соң, жөндеу жүргізген ұйым қол қою үшін жасалған жұмыстарының актісін бастамашыл топқа және кондоминиум объектісінің басқару органына ұсынады.
Бастамашыл топ күрделі жөндеу бойынша ескертулерді анықтаған жағдайда, жөндеу жүргізген ұйымға оларды жою үшін мерзім беріледі.

6) замена и восстановление отдельных элементов пожаротушения (трубопроводов, включая ввод и стояки пожарного водопровода);
7) замена и восстановление отдельных элементов системы канализации, в том числе ликвидация засоров, за исключением внутриквартирного санитарно-технического оборудования;
8) восстановление работоспособности внутридомового электрооборудования (освещение лестничных клеток, подвалов, шахты и машинного помещения лифтов, чердаков, холлов, электрощитовой, кабельные линии);
9) восстановление вентиляционных и промывочных устройств, мусороприемных клапанов и задвижек;
10) ремонт почтовых стальных ящиков, окрашенных эмалью, восстановление крепления;
11) ремонт и восстановление разрушенных участков отмосток, тротуаров, проездов, дорожек, ограждений и оборудования площадок для отдыха. Окраска контейнеров, малых архитектурных форм;
12) текущий ремонт и восстановление лифтов, эскалаторов, подъемников инвалидных;
13) иные, непротиворечащие законодательству.
80. После окончания текущего ремонта организация, проводившая ремонт предоставляет инициативной группе и органу управления объекта кондоминиума акт выполненных работ для подписания.
В случае выявления инициативной группой замечаний по текущему ремонту, организации, проводившей ремонт предоставляется срок для их устранения.
Глава 3. Капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума
81. Решение о проведении капитального ремонта принимается на общем собрании собственниками помещений (квартир).
82. Органом управления составляется дефектный акт общего имущества.
83. Дефектный акт утверждается на общем собрании собственников помещений (квартир), где также определяются организации (подрядчики) по разработке ПСД и по проведению капитального ремонта общего имущества.
84. После определения организаций по разработке ПСД и проведению капитального ремонта общего имущества орган управления заключает с ними соответствующие договора.
85. Капитальный ремонт осуществляется сервисными компаниями, имеющими соответствующие лицензии и сертификаты на вид деятельности или оператором с которыми заключается договор на проведение ремонта общего имущества объектов кондоминиума.
Собственниками помещений (квартир), после окончания капитального ремонта, организация проводившая ремонт предоставляет инициативной группе и органу управления объекта кондоминиума акт выполненных работ для подписания.
В случае выявления инициативной группой замечаний по капитальному ремонту, организации проводившей ремонт предоставляется срок для их устранения.

4-тарау. Лифт құрал-жабдықтарын жаңғырту және жекелеген жұмыс түрлері
86. Лифт жабдықтарын жаңғырту және кейбір жекелеген жұмыс түрлері жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
87. Жергілікті бюджеттен бөлінген қаражат оператор шотына жіберіледі.
88. Жергілікті бюджеттен бөлінген қаражатқа лифт жабдықтарын және жекелеген ҚМЖ түрлерін жаңғыртуға мынадай түрлері жатады:
- лифт жабдықтарын ауыстыру;
- шатырды жөндеу;
- инженерлік желілерді жөндеу;
- қасбетті жөндеу;
- жылуды тұтынуды автоматтандырылған басқару жүйесін орнату.
89. Оператор үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің қайтарым қаражатын келесі кондоминиум объектілерін жаңғыртуғы пайдаланады.
5-тарау. Лифт жабдықтарына жаңғырту және жекелеген жұмыс түрлерін жүргізу тәртібі.
90. Кондоминиум объектісінің басқару органы үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің жалпы жиналыста лифт жабдықтарын жаңғырту немесе жекелеген жұмыс түрлерін (терможаңғырту) жүргізуге келісімі туралы Бұйрықпен бекітілген № 1 хаттаманы толтырып, тұрғын үй инспекциясына тапсырады. Осы хаттамаға сәйкес жаңғырту нысаны және жұмыс түрлері белгіленеді.
91. Кондоминиум объектісінің басқару органы жобалау мекемесімен бірлесе отырып, лифт жабдықтарын ауыстыруға немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізуге ақау актісін дайындайды. Ақау актісі негізінде жобалау мекемесімен ЖСҚ әзірленеді.
92. Кондоминиум объектісінің басқару органы оператор мен бірлесіп, үй-жайлар (пәтерлер) иелерінің жиналысын өткізіп, бекітілген Бұрық бойынша № 2 хаттама толтырады, онда қажетті лифт жабдықтарын ауыстыруға немесе жекелеген ҚМЖ түрлеріне жұмсалатын соманы көрсетіп, ҚМЖ бақылайтын тұрғындар арасынан ынталы топ таңдайды.
93. Кондоминиум объектісінің басқару органы үй-жайлар (пәтерлер) иелерімен жалпы жиналыс өткізіп, бекітілген Бұрық бойынша № 3 хаттамада лифт жабдықтарын ауыстыруға немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізуге мердігер компанияны таңдайды.
94. Қажет болған жағдайда оператор лифт жабдықтарын ауыстыруға немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізуге мердігер ұйыммен шарт жасасады және аяқтау мерзімін белгілейді.
Кондоминиум объектілерінің лифт жабдықтарын ауыстырып немесе жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізген жағдайда, кондоминиум объектісінің басқару органы, оператор, және үй-жайлар (пәтерлер) иелері арасында 7 жыл мерзімге дейін шарт жасасады, және осы аралықта үй-жайлар (пәтерлер) иелерімен ай сайынғы төлемі оператордың шотына төленеді.
95. Оператор өкілі, кондоминиум объектісінің басқару органының өкілі, ынталы топ және техникалық қадағалау өкілі лифт жабдықтарын ауыстырып немесе жекелеген ҚМЖ түрлерінің жүргізілуін үнемі тексеріп отырады.
Егер оператор осы жұмысты өзі орындаса, оператормен тексеру шаралары орындалмайды.

Глава 4. Модернизация лифтового оборудования и отдельных видов работ
86. Модернизация лифтового оборудования и отдельных видов работ производится за счет средств местного бюджета.
87. Средства, выделенные из местного бюджета направляются на счет оператора.
88. На выделенные средства из местного бюджета производится модернизация лифтового оборудования и отдельные виды СМР, таких как:
- замена лифтового оборудования;
- ремонт кровли;
- ремонт инженерных сетей;
- ремонт фасада;
- установка автоматизированной системы регулирования теплопотребления.
89. Возвратные средства собственников помещений (квартир) оператор использует на модернизацию других объектов кондоминиума.
Глава 5. Порядок проведения модернизации лифтового оборудования и отдельных видов работ
90. Орган управления объекта кондоминиума жилого дома составляет протокол № 1 общего собрания собственников квартир о согласии на проведение капитального ремонта (термомодернизации) или замены лифтового оборудования, утвержденного Приказом и сдается в жилищную инспекцию. На основании данного протокола определяется объект и виды работ для проведения модернизации.
91. Орган управления объекта кондоминиума и проектная организация составляют дефектный акт по замене лифтового оборудования или отдельных видов СМР. На основании которого проектной организацией составляется ПСД.
92. Орган управления объекта кондоминиума совместно с оператором проводит собрания с собственниками помещений (квартир) и составляется протокол № 2, утвержденного Приказом, в котором указана сумма необходимая на замену лифтового оборудования или отдельных видов СМР и выбор инициативной группы из числа собственников помещений (квартир) которые будут контролировать проведение СМР.
93. Орган управления объекта кондоминиума проводит собрание собственниками помещений (квартир) и составляет протокол № 3, утвержденного Приказом, по выбору подрядной организации или с оператором на замену лифтового оборудования или проведению отдельных видов СМР.
94. При необходимости оператор заключает договор с подрядной организацией на замену лифтового оборудования или проведения отдельных видов СМР и устанавливает срок окончания.
В случае замены лифтового оборудования объектов кондоминиума как отдельного вида работы, между органом управления объектом кондоминиума, оператором и собственниками помещений (квартир) заключается договор сроком до 7 лет, в течение которого собственники помещений (квартир) производят ежемесячную оплату на счет оператора.
95. Представитель оператора, представитель органа управления объекта кондоминиума, инициативная группа и представитель технического надзора регулярно проверяют проведение СМР или замены лифтового оборудования на объектах модернизации.
В случае выполнения работ самим оператором, проведение проверочных мероприятий оператором не производится.

96. Жұмыстар аяқталғаннан кейін басқару органы төрағасы, оператор басшысы, техникалық қадағалау басшысы, жобалау мекемесінің басшысы және ынталы топ мүшелері комиссияның қабылдау Актісіне қол қояды.
6-тарау. Лифт жабдығын ауыстыру және жекелеген жекелеген ҚМЖ түрлерінің жүргізу үшін көп қабатты тұрғын үйлерге қойылатын талаптар
97. Лифт жабдығын ауыстыру және жекелеген жекелеген ҚМЖ түрлерін жүргізу:
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпті кондоминиум объектісін міндетті мемлекеттік тіркеуде болуы;
- техникалық тексеру актісінің болуы;
- осы Қағидалардың 90-тармағына сәйкес жасалған хаттаманың болуы;
- кондоминиум объектiсiнiң ортақ мүлкiн күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге арналған үй-жайлар (пәтерлер) иелерiнiң жарналары аударылатын екiншi деңгейдегi банктерде ағымдағы шоттың болуы,
- кондоминимум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге жұмсалатын соманы жинақтау үшін, екінші деңгейдегі банктердегі жинақ шотының болуы.
98. Тұрғын үйде жаңғырту жүргізу тәртібі екінші деңгейлі банктердегі кондоминиум объектісінің жинақ шотында жинақталған қаражатты ескере отырып, техникалық байқаудың нәтижелерінің қорытындысы бойынша анықталады.

96. После окончания работ Акт приемочной комиссии подписывается председателем органа управления, оператором, руководителем технического надзора, руководителем проектной организации и представителями инициативной группы.
Глава 6. Требования к многоэтажным жилым домам по замене лифтового оборудования и проведению отдельных видов СМР
97. Для замены лифтового оборудования и проведения отдельных видов СМР требуется:
- обязательная государственная регистрация объекта кондоминиума, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
- наличие акта технического обследования;
- наличие оформленного протокола, согласно пункту 90 настоящих Правил;
- наличие текущего счета в банках второго уровня, на который перечисляются взносы собственников помещений (квартир) на содержание и текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума;
- наличие сберегательного счета в банках второго уровня, для накопления суммы на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
98. Очередность проведения модернизации в жилом доме определяется, по результатам акта технического обследования, с учетом накопленных средств на сберегательном счете объекта кондоминиума в банках второго уровня.