Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 2018 жылғы 1 наурыздағы № 152 шешімі. Ақтөбе облысы Алға аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 19 наурызда № 3-3-150 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 2018 жылғы 12 қыркүйектегі № 196 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Алға аудандық мәслихатының 12.09.2018 № 196 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Алға аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім қол қойылған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат сессиясының төрайымы И. Рущук
Аудандық мәслихат хатшысы Б. Жұмабаев
Алға аудандық мәслихатының 2018 жылғы 01 наурыздағы
№ 152 шешімімен бекітілген
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы, Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алға ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Алгинского района Актюбинской области от 1 марта 2018 года № 152. Зарегистрировано Управлением юстиции Алгинского района Актюбинской области 19 марта 2018 года № 3-3-150. Утратило силу решением Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 12 сентября 2018 года № 196
Сноска. Утратило силу решением Алгинского районного маслихата Актюбинской области от 12.09.2018 № 196 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Алгинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня подписания.
Председатель сессии районного маслихата И. Рущук
Секретарь районного маслихата Б. Жумабаев
Утвержден решением Алгинского районного маслихата от 01 марта 2018 года № 152
План по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алгинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайлымдарды ұтымды пайдалану үшін қажет өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайлымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер ветеринарлық – санитарлық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шарушылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауылшаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайлымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайлымдарда ауыл шарушылығы жануарларын жаю ерешеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы, мемлекеттік органдар, жеке (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Алға ауданында 12 ауылдық округтер, 30 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Алға ауданының жалпы көлемі: 731268 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 521012 га, суландырылған жерлер – 164295 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауылшаруашылық мақсатындағы жерлер – 533853 га;
елді-мекен жерлері – 100250 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналған өзге де жерлер – 16162 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жер- 6 га;
орман қорының жерi -3449 га;
су қорының жерi -1374 га;
қордағы жерлер – 76174 га;
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -20°С, -35°С, шілде айында +24°С, +35°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық 250-300 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 154 түрлері, селеулі-бетегелі-жусанды және бетегелі-жусанды өсімдіктер.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территариальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физических (или) юридических лицами.
По административно-территориальному делению в Алгинском районе имеются 12 сельских округов, 30 населенных пунктов.
Общая площадь территории Алгинского района 731258 га, из них пастбищные земли -521012 га, обводненные земли - 164295 га.
По категориям земли подразделяются:
земли сельскохозяйственного назначения -533853 га;
земли населенных пунктов–100250 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения –16162 га;
земли особо охраняемых природных территории–6 га;
земли лесного фонда–3449 га;
земли водного фонда–1374 га;
земли запаса–76174 га;
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -20ºС, -35ºС, в июле +24ºС, +38ºС. Средний размер осадков состовляет 30 мм, а годовой 250-300 мм.
Растительный покров района разнообразный включает примерно 154 видов, представлена разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной растительностью.

Топырақ: оңтүстік азгумустық қара-күреңді топырағы. Топырақтың құнарлы қабатының қалындығы 40-50 см.
Ауданда 13 мал дәрігерлік пункті, 8 қашырым пункті және 10 қарапайым мал көмінділері, 3 типтік жобадағы "Беккери" көмінді бар.
Қазіргі уақытта Алға ауданында мүйізді ірі қара 39412 бас, ұсақ мал 75794 бас, 6513 бас жылқы, 131 бас түйе, шошқа 44608 бас және 235461 құс саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Алға ауданы бойынша барлығы 521012 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 93149 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 31105 га жайылымдық алқаптары бар.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
Га – гектар;
Мм – миллиметр;
См – сантиметр;
ҚР – Қазақстан Республикасы.
Ақтөбе облысының аудандар бойынша бөлектік административтік аумақтық картасы
Алға ауданының ауылдық округтер бойынша бөлектік административтік аумақтық картасы
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алға ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алға ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық, қалалық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақай
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Бесқоспа
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Бестамақ
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Қарабұлақ
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Қарағаш
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Қарақұдық
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Қарақобда
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Маржанбұлақ
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
9
Сарықобда
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
10
Тамды
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
11
Тоқмансай
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
12
Үшқұдық
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
13
Алға қаласы
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі

Почва: южный малогумусный темно-каштановая почва. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 13 ветеринарных пунктов, 8 пунктов для искусственного осеменения, 10 приметивные и 3 типовые "Беккери" скотомогильники.
В настоящее время в Алгинском районе насчитывается крупного рогатого скота 39412 голов, мелкого рогатого скота 75794 голов, 6513 голов лошадей, 131 голов верблюдов, свиней 44608 голов и 235461 птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Алгинскому району имеются всего 521012 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 93149 га пастбищ, в землях запаса имеются 31105 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
ºС- показатель Цельсия;
га- гектар;
мм- миллиметр;
см- сантиметр;
РК- Республика Казахстан;
Административно территориальная карта Актюбинской области в разрезе районов
Административно территориальная карта Алгинского района в разрезе территорий сельских округов района
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и их использования по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алгинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и их использования по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и их использования по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных обьектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использования по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оростилеьным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их использования по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использования по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их использования по Алгинскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа, города
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Акай
Первая половина апреля
Вторая декада октября
2
Бескоспа
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Бестамак
Первая половина апреля
Вторая декада октября
4
Карабулак
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Карагаш
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Каракудык
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Каракобда
Первая половина апреля
Вторая декада октября
8
Маржанбулак
Первая половина апреля
Вторая декада октября
9
Сарыкобда
Первая половина апреля
Вторая декада октября
10
Тамды
Первая половина апреля
Вторая декада октября
11
Токмансай
Первая половина апреля
Вторая декада октября
12
Ушкудык
Первая половина апреля
Вторая декада октября
13
город Алга
Первая половина апреля
Вторая декада октября

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығымен тереңдігіне және басқада факторларға байлан

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно – типчаково – полынных степях составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.