Хромтау ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2018 жылғы 2 наурыздағы № 190 шешімі. Ақтөбе облысы Хромтау аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 19 наурызда № 3-12-162 болып тіркелді. Күшi жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 2018 жылғы 10 қыркүйектегі № 238 шешімімен
Ескерту. Күшi жойылды - Ақтөбе облысы Хромтау аудандық мәслихатының 10.09.2018 № 238 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін–өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Хромтау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Хромтау ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. "Хромтау аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Хромтау аудандық Әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы шешімді Хромтау аудандық мәслихатының интернет – ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың сессия төрағасы
Ж. Нұрымов
Аудандық мәслихаттың хатшысы
Д. Молдашев
Хромтау аудандық мәслихатының
2018 жылғы 2 наурыздағы № 190
шешімімен бекітілген
Хромтау ауданы бойынша 2018 – 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Осы, Хромтау ауданы бойынша 2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер–Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 15090) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту таралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11064) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2018–2019 годы
Решение маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 2 марта 2018 года № 190. Зарегистрировано Управлением юстиции Хромтауского района Актюбинской области 19 марта 2018 года № 3-12-162. Утратило силу решением маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 10 сентября 2018 года № 238
Сноска. Утратило силу решением маслихата Хромтауского района Актюбинской области от 10.09.2018 № 238 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Хромтауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2018–2019 годы согласно приложения к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Хромтауского районного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Управлении юстиции Хромтауского района;
2) направление настоящего решения на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего решения на интернет–ресурсе Хромтауского районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии районного маслихата
Ж. Нуримов
Секретарь районного маслихата
Д. Мулдашев
Утвержден решением
Хромтауского районного маслихата
от 2 марта 2018 года № 190
План по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2018–2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Хромтаускому району на 2018–2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер – Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Хромтау ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1–қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 –қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 – қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (өзендерге, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 – қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5– қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 –қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 – қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік – аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп–қараудың жай–күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық–санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін–жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік – аумақтық бөлініс бойынша Хромтау ауданында аудандық маңызы бар 1 қала, 13 ауылдық округтер, 1 ауыл, 35 ауылдық елді – мекендер орналасқан.
Хромтау ауданының жалпы көлемі 1 202 150 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 1 071 877 га, суландырылған жерлер 146 755 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 642 195 га;

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Хромтауского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (рекам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей администартивно – территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно – санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По администиративно-территориальному делению в Хромтауском районе имеются 1 город районного значения, 13 сельских округов, 1 села, 35 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Хромтауского района 1 202 150 га, из них пастбищные земли – 1 071 877 га, обводненные земли 146 755 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 642 195 га;

елді мекен жерлері – 182 962 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5 304 га;
орман қоры жерлері – 7 267 га;
қордағы жерлер – 20 190 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында –17°С, –42°С, шілде айында +24°С, +42°С. Жауынның орташа түсімі 25 мм, ал жылдық 200 – 250 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 156 түрлері, селеулі–бетегелі–жусанды және бетегелі–жусанды өсімдіктер.
Топырақ: оңтүстік азгумустық қара жер және қара-күреңдік. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 40–50 см.
Ауданда 1 ветеринарлық станция, 14 мал дәрігерлік пункттер, 14 жасанды қашырым пункті және 15 қарапайым мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Хромтау ауданында мүйізді ірі қара 36 873 бас, ұсақ мал 49 687, 6 056 бас жылқы, 131 бас түйе, 624 бас шошқа және 44 796 құс саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Хромтау ауданы бойынша барлығы 520 500 га жайылымдық алқаптары бар. Елді – мекен шегіндегі жайылымдары 176 679 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 364 692 га жайылымдық алқаптар бар.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Хромтау ауданы бойынша 2018–2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
1–қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Хромтау ауданы бойынша 2018–2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2–қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Хромтау ауданы бойынша 2018–2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3–қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Хромтау ауданы бойынша 2018–2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4–қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схема
Хромтау ауданы бойынша 2018–2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5–қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Хромтау ауданы бойынша 2018–2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6–қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Хромтау ауданы бойынша 2018–2019
жылдарға арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7–қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Хромтау қаласы
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
2
Абай ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
3
Ақжар ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
4
Аққұдық ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
5
Бөгетсай ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
6
Дөң ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
7
Көктау ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
8
Көктөбе ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
9
Қопа ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
10
Құдықсай ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
11
Қызылсу ауылдық округі
сәуірдің бірінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
12
Никельтау ауылы
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
13
Табантал ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
14
Тассай ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі
15
Тасөткел ауылдық округі
сәуірдің екінші жартысы
қазанның екінші онкүндігі

земли населенных пунктов – 182 962 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5 304 га;
земли лесного фонда – 7 267 га;
земли запаса – 20 190 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе месяце -17°С, -42°С, в июле +24°С, +42°С. Средний размер осадков составляет 25 мм, а годовой 200 – 250 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 156 видов, представлена разнотравно–типчаково–ковыльной и типчаково–ковыльной растительностью.
Почвы: южный малогумусный чернозем и темнокаштановый. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 1 ветеринарная станция, 14 ветеринарных пунктов, 14 пунктов для искусственного осеменения и 15 примитивных скотомогильников.
В настоящее время в Хромтауском районе насчитывается крупного рогатого скота 36 873 голов, мелкого рогатого скота 49 687 голов, 6 056 голов лошадей, 131 голов верблюдов, 624 голов свиней и 44 796 птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Хромтаускому району имеются всего 520 500 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 176 679 га пастбищ, в землях запаса имеются 364 692 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Хромтаускому
району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Хромтаускому
району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Хромтаускому
району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Хромтаускому
району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Хромтаускому
району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Хромтаускому
району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по Хромтаускому
району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяюшие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
город Хромтау
вторая половина апреля
вторая декада октября
2
Абайский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
3
Акжарский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
4
Аккудукский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
5
Богетсайский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
6
сельский округ Дон
первая половина апреля
вторая декада октября
7
Коктауский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
8
Коктюбинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
9
Копинский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
10
Кудуксайский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
11
Кызылсуский сельский округ
первая половина апреля
вторая декада октября
12
село Никельтау
вторая половина апреля
вторая декада октября
13
Табантальский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
14
Тассайский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября
15
Тасуткельский сельский округ
вторая половина апреля
вторая декада октября