Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2018 жылғы 12 сәуірдегі № 32-6 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 27 сәуірде № 4663 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Алакөл аудандық мәслихатының 2018 жылғы 22 қарашадағы № 42-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды – Алматы облысы Алакөл аудандық мәслихатының 22.11.2018 № 42-2 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Алакөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Алакөл аудандық мәслихатының "Ауыл шаруашылығын өркендету, экология, көлік және байланыс, индустриалды-инновациялық және энергетикалық инфроқұрлымның дамуы, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алакөл аудандық мәслихатының сессия төрағасы Ө. Ахметов
Алакөл аудандық мәслихатының хатшысы С. Р. Жабжанов
Алакөл аудандық мәслихатының 2018 жылғы "12" сәуірдегі "Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 32-6 шешіміне келісім
КЕЛІСІЛДІ:
"Алакөл аудандық ауыл шаруашылығы
бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
басшысы Жұбаев Құмар Ақжолтайұлы
"Алакөл аудандық
ветеринария бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы Жұмабеков Саят Спандиярұлы
"Алакөл аудандық жер
қатынастары бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы Оспанов Дәурен Болысбекұлы
Алакөл аудандық мәслихатының 2018 жылғы 12 сәуірдегі "Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 32-6 шешіміне қосымша
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 3-3/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Решение Алакольского районного маслихата Алматинской области от 12 апреля 2018 года № 32-6. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 27 апреля 2018 года № 4663. Утратило силу решением Алакольского районного маслихата Алматинской области от 22 ноября 2018 года № 42-2
Сноска. Утратило силу решением Алакольского районного маслихата Алматинской области от 22.11.2018 № 42-2 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Алакольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018 - 2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию Алакольского районного маслихата "По вопросам развития сельского хозяйства, экологии, транспорта и связи, индустриально-инновационной энергетической инфраструктуры, жилищно-коммунального хозяйства".
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Алакольского районного маслихата О. Ахметов
Секретарь Алакольского районного маслихата С. Жабжанов
Согласование к решению Алакольского районного маслихата от "12" апреля 2018 года № 32-6 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 годы"
СОГЛАСОВАНО:
Руководитель государственного
учреждения "Отдел сельского
хозяйства Алакольского района" Жубаев Кумар Акжолтайулы
Руководитель государственного
учреждения "Отдел ветеринарии
Алакольского района" Жумабеков Саят Спандиярулы
Руководитель государственного
учреждения "Отдел земельных
отношений Алакольского района" Оспанов Даурен Болысбекулы
Приложение к решению Алакольского районного маслихата от 12 апреля 2018 года № 32-6 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года"
План по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Настояший План по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1. осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2. осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3. осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;
4. осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5. осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жанурларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6. осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7. осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшіліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Аудан 1928 жылдан бастап Алакөл ауданы болып құрылды. Ауданның әкімшілік-аумақтық бөлінісі 24 ауылдық округтен, 56 ауылдық елді мекеннен тұрады.
Алакөл ауданының жалпы көлемі - 2369,5 мың гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер - 733,6 мың гектар, шабындық жерлер - 52,2 мың гектар.
Жерлер категория бойынша келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы нысанындағы жерлер - 903,5 мың гектар;
елді мекен жерлері - 59,3 мың гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналған өзге де жерлер -33,8 мың гектар;

1. схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собствеников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2. приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3. карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4. схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5. схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно 5 к настоящему Плану;
6. схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районого значения, селе, сельском округе, согласно приложеню 6 к настоящему Плану;
7. календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных обьектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.
Район был образован под названием Алакульский район в 1928 году. Администиративно-территориальное деление района состоит из 24 сельских округов, 56 сельских населенных пунктов.
Общая площадь земель Алакольского района 2369,5 тысяч гектаров, из них пастбищные земли - 733,6 тысяч гектаров, в том числе сенокосы - 52,2 тысяч гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 903,5 тысяч гектаров;
земли населенных пунктов - 59,3 тысяч гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения - 33,8 тысяч гектаров;

орман қорының жерлері - 244,5 мың гектар;
табиғи қорық жерлері - 68,6 мың гектар;
су қорының жерлері - 0,8 мың гектар;
босалқы жер қоры - 958,8 мың гектар.
Алакөл ауданының климаты континенталды. Жылдық жауын-шашын мөлшері жазық аймақтарда 150-260 мм, тау бөктерлері мен аңғарларында 350-550 мм. Қаңтардың орташа температурасы -12-16°С, шілдеде +18+23°С.
Жазық даласы жартылай шөлейтті сұры-қоңыр топырақтан, ал тау бөктері ашық-қоңыр, қара топырақтан тұрады.
Аудан аумағында Тентек, Шынжылы, Жаманты, Қызылтал, Ырғайты өзендері ағып жатыр.
Аудан аумағында өсімдіктердің 110 түрі тараған. Оның 25 тұқымды түрге және 85 гүлді өсімдіктерге жатады. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделі гүлділер және бұлдырлар.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/гектарды құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде 180-210 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
Алакөл ауданында 103 ветеринариялық-санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде: 25 мал қорымы, 25 сібір ошағы, 22 ветеринариялық пункт, 2 мал емдеу орындары, 28 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пунктер.
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алакөл ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

земли лесного фонда - 244,5 тысяч гектаров;
земли природных заповедников - 68,6 тысяч гектаров;
земли водного фонда - 0,8 тысяч гектаров;
земли запаса - 958,8 тысяч гектаров.
Климат района резко континентальный. Годовое количество атмосферных осадков на равнинной территории 150-260 мм, в горных районах 350-550 мм. Средние температуры января -12-16°С, июля +18+23°С.
На равнине распространены серо-бурые полупустынные почвы, в предгорьях светло-каштановые и черноземные.
На территории района протекают реки - Тентек, Чинжала, Жаманты, Кызылтал, Ыргайты.
Насчитывается примерно 110 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 25 семействам и 85 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5 центнер/гектар.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-210 дней.
В Алакольском районе действуют 103 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 25 скотомогильников, 25 сибирский очагов, 22 ветеринарных пунктов, 2 мест для обработки животных, 28 пунктов осеменения крупного рогатого скота.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алакольского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

Алакөл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдер
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2018
Наурыз айының І-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Наурыз айының ІІ-ші он күндігі
2019
Наурыз айының І-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Мамыр айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қазан айының ІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Қараша айының ІІІ-ші он күндігі
Наурыз айының І-ші он күндігі

Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Алакольскому району на 2018-2019 года
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2018
І-декада марта
ІІ-декада мая
ІІ-декада мая
ІІ-декада октября
ІІ-декада октября
ІІІ-декада ноября
ІІІ-декада ноября
І-декада марта
2019
ІІ-декада марта
ІІ-декада мая
ІІ-декада мая
ІІ-декада октября
ІІ-декада октября
ІІІ-декада ноября
ІІІ-декада ноября
І-декада марта