Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 2018 жылғы 18 сәуірдегі № 6-30-183 шешімі. Алматы облысы Әділет департаментінде 2018 жылы 2 мамырда № 4669 болып тіркелді. Күші жойылды - Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 2018 жылғы 19 қазандағы № 6-39-233 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Алматы облысы Ұйғыр аудандық мәслихатының 19.10.2018 № 6-39-233 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Ұйғыр аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Ұйғыр аудандық мәслихатының "Заңдылық пен құқық тәртібі, азаматтардың құқығы, жергілікті өзін-өзі басқару, ауылшаруашылық, жер қатынастары, экология және табиғат ресурстарын тиімді пайдалану жөніндегі" тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа еңгізіледі.
Ұйғыр аудандық
мәслихатының сессия төрағасы Ж. Окаева
Ұйғыр аудандық
мәслихатының хатшысы Н. Есжан
Ұйғыр аудандық мәслихатының 2018 жылғы "18" сәуірдегі "Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 6-30-183 шешіміне қосымша
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің № 173 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңы түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдарды тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдалынушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңдытұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдалынушылрды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшіліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Решение Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 18 апреля 2018 года № 6-30-183. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 2 мая 2018 года № 4669. Утратило силу решением Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 19 октября 2018 года № 6-39-233
Сноска. Утратило силу решением Уйгурского районного маслихата Алматинской области от 19.10.2018 № 6-39-233 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Уйгурский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Уйгурского районного маслихата "По вопросам законности и правопорядка, прав и свобод граждан, местного самоуправления, сельского хозяйства, земельных отношений, экологии и эффективного использования природных ресурсов ".
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Уйгурского районного маслихата Ж. Окаева
Секретарь Уйгурского
районного маслихата Н. Есжан
Приложение к решению Уйгурского районного маслихата от "18" апреля 2018 года № 6-30-183 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы"
План по управлению пастбищами Уйгурского района и их использованию на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы (далее-План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1. схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собствеников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2. приемлемую схему пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3. карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4. схему доступа пастбищепользователей к водоистчникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводительными каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5. схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно 5 к настоящему Плану;
6. схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районого значения, поселка, селе, сельском округе, согласно приложеню 6 к настоящему Плану;
7. календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных обьектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев –пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ұйғыр ауданында 14 ауылдық округ, 25 елді мекен орналасқан.
Ұйғыр ауданының жалпы көлемі - 875752 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер - 490742 гектар, суармалы жерлер - 21430 гектар.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі;
ауылшаруашылығы мақсатына арналған жерлер барлығы 182013 гектар;
елді мекен жерлері барлығы 46200 гектар;
өнеркәсіп, көлік, қорғаныс, байланыс және ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған жерлері барлығы 8368 гектар;
орман қоры жері барлығы 268245 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аймақтар барлығы 103928 гектар;
су қорының жері барлығы 4558 гектар;
босалқы жерлер барлығы 262440 гектар.
Ауданның климаттық зонасы континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауданың жылдық орташа температурасы қаңтар айында -6;-8 С, шілде айында +22; +24 С.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 225 түрлері. Өсімдік жамылғысында жусан, көкпек, ши, жыңғыл, қамыс, құрақ, сексеуіл, арша, шырша
Бұл аймақтың территориясында әр түрлі табиғи- шаруашылықтық аймақтар бар. Аудан аумағында төмендегідей табиғи шаруашылықтық аймақ бөлінеді:
1. Жоғары таулы аймақ; 2. Тау және тауаралық аймақ; 3.Тау етегі аймағы; 4. Далалық аймақ.
Тау және жоғары таулы аймақтың топырақтары таулы қара топырақты болып келеді, тау және тауаралық аймақта қара қоңыр топырақ, тау етегінің топырағы ашық қоңыр түсті, дала аймағының топырақ жамылғысы ашық-сұр.
Топырақтың құнарлы қабаттың қалындығы 40-50 сантиметр.
Ауданда 14 мал дәрігерлік пункті, 14 ірі қара мүйізді малды қолдан ұрықтандыру пункті, 14 ұсақ мүйізді малды қолдан ұрықтандыру пункті, 4 мал тоғыту орындары және 11 типтік мал көмінділері бар.
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері жəне жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 2-қосымша
Жайылым айналымдарның қолайлы схемалары
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3-қосымша
Жайылым, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы жəне ішкі шекаралар мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасы
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасы сəйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суару немесе суландыру каналдарына, қубырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

По административно-территориальному делению в Уйгурском районе имеются 14 сельских округов, 25 населенных пунктов.
Общая площадь территории Уйгурского района - 875752 гектаров, из них пастбищные земли- 490742 гектаров, орошаемые земли-21430 гектаров.
По категориям земли подразделяется на :
земли сельскохозяйственного назначения 182013 гектаров,.
населенный пункт 46200 гектаров, в том числе пастбища 36725,7 гектар, пашня 1267 гектар;
земли промышленности и транспорта всего 8368 гектаров;
лесной фонд всего 268245 гектаров;
особо охраняемые природные зоны 103928 гектаров;
земли водного фонда 4558 гектаров;
земли запаса всего 262440 гектар ;
Климатическая зона области континентальная, зима относительно прохладная, лето жаркое и сухое. Среднегодовая средняя температура января составляет -6;-8 С, в июле-+22; +24 С.
Растительный покров района разнобразный, включает примерно 225 видов. Растительный покров включает полынь, кустарник, ши, тростник, саксаул, можжевельник, ель.
В пределах района выделяются следующие природно-хозяйственные зоны:
1. Высоко-горная зона
2. Горная и межгорная зона
3. Предгорная зона
4. Степная зона
Почвенный покров горной и высокогорной зоны представлен горными черноземами, горные и межгорная зона черноземы характеризуются интенсивной черной окраской, предгорной зоне, развиты светло-каштановые почвы, почвенный покров степной зоны представлен светлыми сероземы.
Толщина плодородной почвы 40-50 сантиметров.
В районе действуют 14 ветеринарных пунктов, 14 пунктов для искусственного осеменения крупно рогатого скота, 14 пунктов для искусственного осеменения мелко рогатого скота, 4 купка овец и 11 типовых скотомогильников
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Уйгурского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды

Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу жəне оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару жəне оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6-қосымша
Ауыл,аыулдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке жəне (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ұйғыр ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан
қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2018
Наурыз
айының ІI-ші
он күндігі
Мамыр
айының II –ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі
2019
Наурыз
айының IІ-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Мамыр
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қазан
айының II-ші
он күндігі
Қараша
айының III –ші
он күндігі
Қараша
айының III-ші
он күндігі
Наурыз
айының II-ші
он күндігі

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Уйгурскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2018
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта
2019
от ІІ-декады марта
до ІІ-декады мая
от ІІ-декады мая
до ІІ-декады октября
от ІІ-декады октября
до ІІІ-декады ноября
от ІІІ-декады ноября
до ІІ-декады марта