2018-2019 жылдарға арналған Қарағанды қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Қарағанды қалалық мәслихатының 2018 жылғы 13 ақпандағы VI шақырылған ХХII сессиясының № 258 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 20 ақпанда № 4615 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Қарағанды қалалық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған 2018-2019 жылдарға арналған Қарағанды қаласы бойынша жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А. Бөкенов
Қалалық мәслихат хатшысы Қ. Бексұлтанов
Қарағанды қалалық мәслихатының
2018 жылғы "13" ақпандағы
XXIII сессиясының № 258
шешімімен бекітілген
Қарағанды қаласы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
1 тарау. Кіріспе
1. Осы 2018-2019 жылдарға арналған Қарағанды қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптары, Қазақстан Республикасы Премьер Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
- Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 24 сәуірдегі "Қарағанды облысының Қарағанды, Саран қалаларының және Бұқар жырау ауданының шекараларын өзгерту туралы" №326 қаулысының негізінде, "Азаматтарға арналған Үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Қарағанды облысы бойынша филиалы - жер кадастры және жылжымайтын мүлікті техникалық тексеру департаментінен алынған 1962 жыл және 1992 жылдар аралығында Бұқар жырау ауданының жерлерін геоботаникалық зерттеп-қарау жөніндегі есеп;
- "Қарағанды қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
- "Қарағанды қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
- "Қарағанды қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
- мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Караганды на 2018-2019 годы
Решение ХХII сессии VI созыва Карагандинского городского маслихата от 13 февраля 2018 года № 258. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 20 февраля 2018 года № 4615.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), Карагандинский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Караганды 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии А. Букенов
Секретарь городского маслихата К. Бексултанов
Утвержден
решением ХХII сессии
Карагандинского
городского маслихата
от "13" февраля 2018 года № 258
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Караганда на 2018-2019 годы
Глава 1. Введение
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Караганды на 2018 - 2019 годы разработан в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
2. Для разработки Плана использована следующая информация:
- отчет по геоботаническому обследованию земель Бухар жырауского района в период с 1962 по 1992 годы, полученной от Департамента земельного кадастра и технического обследования недвижимости – филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Карагандинской области, на основе Постановления Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2007 года № 326 "Об изменении границ территории городов Караганда, Сарани и Бухар-Жырауского района Карагандинской области.
- сведения о ветеринарно - санитарных объектах, предоставленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Караганды";
- данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Караганды";
- данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Караганды";
- иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Қарағанды қаласының индустриалдық бағытын ескере отырып, ауыл шаруашылығы әлеуеті үлкен емес және қаланың қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығының өнімдері негізінен жеке қосалқы шаруашылықтарда шығарылады.
4. Қаланың әкімшілік аумағында ауыл шаруашылығы алқаптары ретінде пайдалануға жарамды жер көлемі жеткіліксіз, сонымен қатар, өнеркәсіптің қарқынды дамуы халықты жұмыспен қамтамасыз ете отырып, еңбек ресурстарын алаңдатады.
5. Сонымен бірге, ауыл шаруашылығын дамыту, неғұрлым өзектіленіп келеді. Соңғы жылдары қаланың аграрлық секторында өнімдердің жалпы көлемінің тұрақты өсуі және агроөнеркәсіп кешенінің қарқынды дамуы байқалуда. Мал басы және мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімінің негізгі түрлерін өндіру артты.
6. Қала аумағы 6637 гектарды құрайды, оның 6289 ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлер, ондағы 1718 га егінді жерлер. Өткен жылмен салыстырғанда азаматтардың жалпы жер аумағы 1724 га, оның ішінде ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлер 1748 га азайды.
7. Шектеулі мүмкіндіктерге қарамастан, әкімшілік аумақта мал шаруашылығын және өсімдік шаруашылығын әрі қарай дамыту мүмкіндік бар. Бұл ретте саланы тұрақты дамытудың негізгі құрамдасы болып ауыл шаруашылық маңызы бар жерлерді ұтымды пайдалану табылады.
8. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану - жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асыруда жерді қорғауды және табиғи факторлармен өзара оңтайлы әрекеттесуді есепке ала отырып, топырақтың құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай нашарлауына әкеліп соқтырмайтын тәсілдермен жоғары дәрежеге жетуді қамтамасыз ету.
9. Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды тиімді, оларды тоздырмай пайдалану басты міндет болып табылады.
10. Осыған байланысты, 2018-2019 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша Жоспары, азықтық қажеттілігін және жайылымдардың тозу процесін алдын алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ауыл шаруашылығы құрылымдары мен тұрғындар үшін жайылым айналымдарның схемалары дайындалды.
2 тарау. Жалпы мәліметтер
11. Қала Қазақстанның орталығында және еуразиялық континенттің орталығында солтүстік ендіктің 49°48' шығыс бойлықтың 73°09' бойлығында орналасқан. Теңіз деңгейінен 553 метрге биік.
Қарағанды қаласы Астана қаласынан 222 км ара қашықтықта орналасқан.
12. Әкімшілік бойынша қала екі ауданға бөлінген: Қазыбек би атындағы және Октябрь аудандары.

3. Учитывая индустриальную направленность города Караганды, потенциал сельского хозяйства не велик и не позволяет обеспечить потребности города. Продукция как животноводства, так и растениеводства в основном производится личными подсобными хозяйствами.
4. На административной территории города не имеется достаточного количества земель, пригодных для использования в качестве сельскохозяйственных угодий, кроме того, интенсивное развитие промышленности отвлекает трудовые ресурсы, обеспечивая занятость населения.
5. Вместе с тем, развитие сельского хозяйства приобретает все большую актуальность. За последние годы в аграрном секторе города наблюдается устойчивый рост объемов валовой продукции и динамичное развитие агропромышленного комплекса. Увеличилось поголовье скота и производство основных видов продукции животноводства и растениеводства.
6. Общая площадь земель граждан города Караганды составила 6637 га, в том числе сельскохозяйственные угодья 6289 га, из них 1718 га пашни. По сравнению с 2017 годом общая площадь земель граждан уменшилась на 1724 га, в том числе сельскохозяйственные угодья уменьшились на 1748 га.
7. Несмотря на ограниченные возможности, на административной территории возможно и дальше развивать как животноводство, так и растениеводство. При этом основным составляющим устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного значения.
8. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.
9. Для пастбищепользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей.
10. В связи с этим, разработан План по управлению пастбищами и их использованию на 2018 - 2019 годы, схемы пастбищеоборотов для сельскохозяйственных формирований и населения, что позволит обеспечить потребность в кормах и предотвратить процесс деградации пастбищ.
Глава 2. Общие сведения
11. Город находится в центральной части Казахстана и в центре евразийского континента на широте 49°48' северной широты, долготе 73°09' восточной долготы. Высота над уровнем моря – 553 метра.
Расстояние от города Караганды до столицы Астаны - 222 км.
12. Административно город разделен на два района: имени Казыбек би и Октябрьский.

13. 2018 жылдың 1 қаңтар ахуалы бойынша Қарағанды қаласының жалпы жер қоры 49780 гектарды құрайды, ауыл шаруашылығы үшін пайдаланылатын жерлер – 6637 гектар, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптарының жерлері – 6289 гектарды құрайды. Бағбандық қоғамдар және серіктестіктердің жалпы аумағы 1582 га құрайды. Шаруа (фермерлік) қожалықтармен пайдаланылатын аумақтар 3796 га құрайды, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптарының жерлері 3737 га. Ауылшаруашылық заңды тұлғалардың аумағы 1259 га, оның ішінде ауыл шаруашылығы алқаптарының жерлері 1241 га.
14. Қаланың әкімшілік аумағында 21119 үй шаруашылығы есептеледі, оларда 5884 ірі және ұсақ мал басы бар. 37 шаруа қожалықтары тіркелген.
15. Малды жартылай қорада ұстайды. Жайылым кезеңі сәуір айының соңы - мамыр айының басында басталып, қазан айының соңы қараша айының басында аяқталады. Қыста малды қорада ұстайды. Қорада ұстау кезеңіне түбегейлі жақсартылған жерлерде табиғи шабындық жем шөптері біртіндеп дайындалады.
3 тарау. Климат
16. Климаттық жағдайлар Орталық Қазақстанның табиғи ландшафтарын қалыптастыру және дамытудың, оның ішінде топырақ жамылғысын құру және дамытуда маңызды факторы болып табылады.
17. Қарағанды қаласының аумағы оған жыл мезгілдерінде де және тәулік бойы да температура үлкен амплитудасының ауытқуы тән, қатал, ұзаққа созылатын қыс (ең суық ақпан айының ең төменгі температурасы -8,7ºС бастап -18,3 ºС дейін), құрғақ, ыстық жазымен (маусым айының максималды температурасы +19,5°С бастап +23,8°С дейін), температураның жылдық амплитудасы 27,5°С бастап -42,1°С дейін құрайтын, күрт айқын континентті климатпен құрғақ дала аймағында орналасқан.
18. Климатты сипаттайтын аса маңызды көрсеткіштер: ауаның орташа айлық температурасы, ауаның орташа жылдық температурасы болып табылады. Климаттың кенет континенттілігі оның маусымда ең жоғары мәні мен ақпан айында шамамен 80ºС құрайтын ең төменгі мәнінің арасындағы ауа температурасының үлкен амплитудасын негіздейді. Сондай-ақ бір тәулік ішінде ауа температурасы амплитудасының ауытқуы өте маңызды. Ауаның көп жылдық орташа температурасы +2,8 ºС. Аумақтың жылумен қамтамасыз етілуі жеткілікті. Вегетациялық кезеңнің ұзақтығы көпжылдық бақылаулар бойынша 165 күнді құрайды.
19. Көпжылдық мәлімет бойынша орташа жылдық жауын-шашын мөлшері 230-300 миллиметрді құрайды, ол климаттың қуаңшылығын айғақтайды.
20. Неғұрлым ылғал жылдары жауын-шашын 400 миллиметрге дейін, неғұрлым қуаңшылық жылдары жауын-шашын мөлшері – 100-200 миллиметрді құрайды.

13. По состоянию на 1 января 2018 года общая площадь земель города Караганды составляет 49780 га, общая площадь земель сельскохозяйственного использования составляет 6637 га, в том числе сельскохозяйственных угодий 6289 га. Общая площадь садоводческих обществ и товариществ составляет 1582 га. Площадь, занимаемая крестьянскими (фермерскими) хозяйствами, составляет 3796 га, в том числе сельскохозяйственные угодья 3737 га. Площадь сельскохозяйственных юридических лиц составляет 1259 га, в том числе сельскохозяйственные угодья 1241 га.
14. На административной территории города насчитывается 21119 – домашних хозяйств, с численностью крупного и мелкого скота 5884 голов. Зарегистрировано 37 крестьянских хозяйств.
15. Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в конце апреля - начале мая и заканчивается в конце октября -начале ноября. Зимнее содержание скота стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов, с участков коренного улучшения.
Глава 3. Климат
16. Климатические условия являются важнейшим фактором формирования и развития естественных ландшафтов Центрального Казахстана, в том числе в формировании и развитии почвенного покрова.
17. Территория города Караганды находится в зоне сухих степей с резко выраженным континентальным климатом, для которого характерны большие амплитудные колебания температуры как по сезонам года, так и в течение суток, с суровой, продолжительной зимой (минимальная температура самого холодного месяца февраля от -14,4ºС до -17,9ºС), засушливым, жарким летом (максимальная температура июня от +18,5ºС до +20,4ºС). Годовая амплитуда температур составляет от 27,5 ºС до - 42,1ºС.
18. Весьма важными показателями, характеризующими климат, являются: среднемесячные температуры воздуха, среднегодовые температуры воздуха. Резкая континентальность климата обуславливает большую амплитуду температуры воздуха между максимальным значением ее в июне и минимальным значением в феврале, которая составляет примерно 80ºС. Весьма значительны также амплитуды колебания температуры воздуха в течение суток. Средняя многолетняя температура воздуха составляет +2,8ºС. Обеспеченность территории теплом достаточная. Продолжительность вегетационного периода по многолетним наблюдениям составляет 165 дней.
19. По многолетним данным среднегодовое количество осадков составляет 230-300 миллиметров, что свидетельствует о засушливости климата.
20. В наиболее влажные годы количество осадков выпадает до 400 миллиметров в год, в наиболее засушливые годы количество осадков составляет 100 - 200 миллиметров в год.

21. Жауын-шашынның түсуі маусымдық сипат алады. Ең көп жауын-шашын маусым – тамыз айларында түседі. Жазғы жауын-шашын көбінесе нөсерлік сипатқа ие, ақ жауын сирек болады. Жазғы жауын-шашынның нөсерлік сипаты су эрозиясының пайда болуы мен дамуына ықпал етеді.
22. Қыстың кейбір жылдары ұзақтығы 5-5,5 айға дейін суық болады. Қаңтарда айтарлықтай аяз күшейеді. -250С дейін және одан төмен аязды күндердің саны қала бойынша 10-15-тен 40-50-ге дейін өзгереді, ал өзге жылдарда айына 20-25 күнге дейін болады. Қар жамылғысының биіктігі 20-26 см, ең қарлы қыс -32-50 см-ге дейін жетеді.
23. Климаттық жағдайлардың деректері: маусымдық және тәуліктік температуралардың кенет ауытқуы, атмосфералық жауын-шашынның аз мөлшері және ауаның едәуір құрғақ болуы жылусүйгіш және ылғалсүйгіш ауыл шаруашылығы дақылдарын өсіру үшін қолайсыз болып табылады және плакор учаскелерде ерекше құрғақ далалық өсімдік жамылғысының дамуына негіздейді.
4 тарау. Жер бедері
24. Қарағанды қаласының бедерлі аумағы Қазақтың ұсақ шоқыларының құрамына және Кенгиз-Балқаш су бөгеті шегінде орналасқан.
25. Жалпы алғанда, учаске бедері толқынды жазық, қиын ұсақ шоқылармен сипатталады. Солтүстігінде төмен ұсақ шоқылар көптеп шоғырланған. Қалған аумағы жазық бедер ретінде сипатталады.
26. Жалаңаштану процестері тау жыныстарының сынықтарын шоғырландыру процестерімен үзілген. Сондықтан жер бедерінің оң элементтері құрылымдық-денудациялық бөктер нысандарын, жер бедері - жазықтар мен
ұсынады, теріс элементтері бедер – шоқыаралық алап – эрозиялық-аккумуляциялық нысандарды білдіреді. Жер бедерінің төмендетілген элементтері алаптарда қатты тау жыныстары басқан, үштік және төрттік шөгінді жыныстарының түзілулерімен толған
27. Қала аумағын жер бедерінің келесі түрлеріне бөлуге болады:
1) белесті-жонды және шамалы белесті жазықтар;
2) өзендер мен бұлақтар алаптары.
5 тарау. Өсімдік
28. Әкімшілік аумақтың табиғи өсімдіктері біршама біркелкі және негізінен даланың дәнді шөптерімен, аласа таулы аймақтар мен жазықтықтың кей жерлерінде түрлі шөптермен ұсынылған. Күлгін-қызғылт топырақ аумақтарында бетегелі-селеулі және селеулі-бетегелі өсімдіктерінің түрлі даму дәрежесі және даланың түрлі шөптерінің проекциялық жамылғысы дамыған.
29. Шабындықтарда келесі түрлер басым болып келеді: сұлыбас, қылтан селеу, Лессинг селеуі, қалқан селеу, қызыл селеу, бетеге, қоңырбас, жусанның әр түрі: ащы жусан, суық жусан, Маршалл жусаны, даланың түрлі шөбінен –сасыр, қымбат мыңжапырақ, нағыз қызылбояу және басқа түрлері.

21. Выпадение осадков носит сезонный характер. Максимум осадков выпадает в июне – августе. Летние осадки чаще носят ливневый характер, редко - обложной. Ливневый характер летних осадков способствует образованию и развитию водной эрозии.
22. Зимы в некоторые годы суровая, продолжительность 5-5,5 месяца. В январе происходит заметное усиление морозов. Количество дней с морозами до -25 0С и ниже изменяется по городу от 10-15 до 40-50, а в иные годы до 20-25 дней за месяц. Снежный покров достигает высоты 20-26 см, в наиболее снежные зимы -32-50 см.
23. Данные климатические условия: резкие колебания сезонных и суточных температур, незначительное количество атмосферных осадков и значительная сухость воздуха, являются неблагоприятными для возделывания теплолюбивых и влаголюбивых сельскохозяйственных культур, обуславливают развитие специфического сухостепного растительного покрова на плакорных участках.
Глава 4. Рельеф
24. Рельефная территория города Караганды входит в состав Казахского мелкосопочника и находится в пределах Кенгиз-Балхашского водораздельного пространства.
25. В целом, рельеф участка представляет собой волнистую равнину, осложненную мелкосопочником. На севере развит низкий мелкосопочник. Остальная территория характеризуется равнинным рельефом.
26. Денудационные процессы прерывались процессами аккумуляции обломков горных пород. Поэтому положительные элементы рельефа представляют структурно - денудационные формы, отрицательные элементы рельефа – равнины и межсопочные долины – эрозионно - аккумулятивные формы. Пониженные элементы рельефа были заполнены отложениями третичных и четвертичных осадочных пород, перекрывшими в долинах твердые горные породы.
27. Территорию города можно разделить на следующие типы рельефа:
1) волнисто - увалистые и слабоволнистые равнины;
2) долины рек и ручьев.
Глава 5. Растительность
28. Естественная растительность административной территории довольно однообразна и представлена главным образом степными злаками, местами разнотравьем по понижениям и на равнинных участках. На зональных темно - каштановых почвах развита типчаково - ковыльная и ковыльно - типчаковая растительность разной степени развития и проективного покрытия с участием степного разнотравья.
29. В травостое преобладают следующие виды: герань луговая, таволга, ковыль - волосатик, ковыль Лессинга, ковыль тырсиковый, ковыль красный, типчак, тонконог, различные виды полыней: полынь горькая, полынь узкодолчатая, полынь холодная, полынь Маршалла, из степного разнотравья – ферула, тысячелистник благородный, подмаренник настоящий и другие виды.

30. Қосымша жер үсті ылғалдандырумен топырақта жазық баурайлардың төменгі үштен бір бөлігінде, шоқыаралық аңғарларының түбі бойынша осындай өсімдік өсіп-өнеді, бірақ аса дамыған, жоғары жобалық жабынмен және алуан түрлі шөптің көп қатысуымен келеді.
31. Шөптесін өсімдіктерден басқа шоқылар баурайы мен шоқыаралық аңғарларда шаңқұрай тобылғысы, қараған сияқты бұталар өседі. Аймақтық топырақта мынадай өсімдік қауымдастығы басым: бетегелі-селеулі, бетегелі-қалқан селеулі, бетегелі-суық жусанды, бетегелі-бозды-бетегелі және басқалары.
32. Өсімдіктің негізгі түрі – бетегелі-бозды-жусанды, қараған мен тобылғы жиі кездеседі. Проекциялық жамылғы 40-50% құрайды. Шоқыаралық төмен жерлерде, жоғары ылғалдандыру жағдайында тұрған өзендер мен бұлақтардың жайылмаларында шалғынды өсімдік: жатаған бидайық, тимофеев, жалаң мия, ақ суоты, қылтанақсыз арпабас, дәрілік қандышөп, шалғындық бұршақ, бес жапырақты жоңышқа және басқа да өсімдіктер өсіп-жетіледі. Шабындық шөп өте тығыз, проекциялық жамылғы 90% жетуі мүмкін. Сортаңданған шабындықта және шалғынды-қызыл қоңыр топырақтарда зор сабақты дақылдар: ши және жауқияқ басым келеді.
33. Сортаң және қатты сортаң топырақта өсімдіктер сирек. Сортаң беті тұз сүйгіш өсімдіктер: ақмамық, сүйелденген алабота, түрлі ащышөп, ши өскен.
34. Округ аумағында селеулі жайылым барлық жерде тараған, мынадай өсімдік қауымдастығын: бетегелі-селеулі, қылқан селеу-бетегелі, қылқан селеу-бозды-бетегелі және басқаларын құрайтын қылқан селеу және бетеге жиі кездеседі.
35. Жусанды және жусанды-астық тұқымдас топтар: бетегелі-суық жусанды, бетегелі-әртүрлі жусанды және басқалары да кеңінен таралған.
36. Шалғынды-қызыл қоңыр топырақта жауқияқты-бетегелі, жауқияқты астық тұқымдас өсімдіктер қауымдастығы тараған. Артық ылғалдану орындарында шалғындық және шалғындық-батпақты топырақтарда шалғынды астықтың қатысуымен қияқ тұқымдастар қауымдастығы кездеседі.
6 тарау. Гидрография, гидрология және сулану
37. Гидрографиялық желісі Кіші және Үлкен Бұқпа, Соқыр, Солонка, Безымянка өзендері және Федоров су қоймасымен, орталық мәдениет және демалыс саябағындағы көлі және төрт Көгілдір көлдермен ұсынылған.
1973 жылдан бастап облыс аумағында Қарағанды және Теміртау қалаларын ауыз сумен қамтамасыз ететін ірі гидротехникалық құрылыс ұзындығы –458 км болатын Ертіс–Қарағанды каналы жұмыс істейді. Арнадан суды беру орташа есеппен секундына 75 текше. метрді құрайды.
38. Қаланың жерасты сулары жергілікті жердің бәрінде бар да, жарылған болып келеді. Олардың нәр алатын көзі атмосфералық жауындар, сондай-ақ еріген мұздықтар және қар сулары.

30. На почвах с дополнительным поверхностным увлажнением в нижней трети пологих склонов, по днищам межсопочных долин произрастает та же растительность, но более развитая, с большим проективным покрытием и с большим участием разнотравья.
31. Кроме травянистой растительности по склонам сопок и в межсопочных долинах произрастают кустарники: таволга зверобоелистная, карагана. На зональных почвах преобладают следующие растительные ассоциации: типчаково - ковыльковые, типчаково - тырсовые, типчаково - холоднополынные, типчаково - разнотравные и другие.
32. Основной тип растительности – типчаково – ковыльно - полынный, часто присутствует караган и таволга. Проективное покрытие составляет 40 - 50%. В межсопочных понижениях, поймах речек и ручьев, находящихся в условиях повышенного увлажнения развивается луговая растительность: пырей ползучий, тимофеевка, солодка голая, полевица белая, костер безостый, кровохлебка лекарственная, мышиный горошек, клевер пятилистный и другие растения. Травостой весьма сомкнутый, проективное покрытие может достигать 90%. На засоленных луговых и лугово - каштановых почвах в травостое преобладают грубостебельные злаки: чий и волоснец.
33. На солонцах и сильносолонцеватых почвах растительность изрежена. Поверхность солончаков занята солелюбивой растительностью: бескильница, лебеда бородавчатая, различные солянки, чий.
34. Ковыльные пастбища на территории округа распространенны повсеместно, наиболее часто встречаются ковыль тырса и ковылок, образующие следующие растительные асоциации: ковылково - типчаковые, тырсово - разнотравные и другие.
35. Широкое распространение получили полынные и полынно - злаковые группировки: типчаково - холоднополынные, типчаково - разнополынные и другие.
36. На лугово - каштановых почвах распространенны волоснецово - типчаковые, волоснецово - злаковые ассоциации растительности. В местах избыточного увлажнения на луговых и лугово - болотных почвах встречаются осоковые ассоциации, иногда с участием луговых злаков.
Глава 6. Гидрография, гидрология и обводненность
37. Гидрографическая сеть представлена реками Малая и Большая Букпа, Сокур, Солонка, Безымянка, Федоровским водохранилищем, озером в Центральном парке культуры и отдыха и четырьмя Голубыми озерами.
С 1973 года на территории области действует канал Иртыш–Караганда – крупное гидротехническое сооружение длиной 458 км, обеспечивающее питьевой водой города Караганду и Темиртау. Подача воды из канала в среднем составляет 75 куб. метров в секунду.
38. Подземные воды на административной территории города преимущественно трещинные, формируются повсеместно. Источником их питания являются атмосферные осадки, а также талые воды ледников и снежников.

39. Жерасты суларының химиялық құрамдары тұзсыз, жұмсақ және күрделі болып келеді. Қаланың барлық аумағына қатысты екі түрлі түрі сипатты: гидрогеологиялық – өзен алқаптарында және еңісі – басқа бөлігінде. Жерасты суларының бағыты биіктіктің еңістігіне байланысты байқалады. Тегіс жерлердегі жерасты сулары жылдамдығын азайтып және жер биіктігіне жақын келеді.
40. Негізгі ауыл шаруашылықты сумен жабдықтау жер беті суларымен жабдықтайды, ал ауыз сумен жабдықтау Ертіс-Қарағанды каналының есебінен ұйымдастырылған.
41. Әкімшілік аумақтың бөлігі төмен кемерде орналасқандықтан, жерасты суларыының белсенді түрде лайлану қаупі бар, одан басқа, кемердің жоғарғы жағы мал жайылымы ретінде кеңінен пайдаланылады, ал кемерде жерасты сулары жер биіктігіне жақын тұр.
42. Соқыр және Кіші және Үлкен Бұқпа өзендері, жылдам ағысы бар типті өзендер болып таблады. Олардың ағыны шамамен 96% құрайды. Көктемгі су тасқыны кезінде олар 15-20 есеге ұлғаяды. Осы уақытта жылдық құйылымның 80% дейін құрайды. Тыныш күндері өзеннің лайлылығы он есеге дейін азаяды (литрге тұз 150-500 миллиграмм). Тасқын су кезінің соңына қарай минералдану 1,5-3 есеге дейін өседі.
43. Су режимі көктемгі жағасынан асып-тасып жататындығымен және көптеген жазғы және күзгі су тасқындарымен сипатталады.
44. Су көздері санының жеткіліктілігіне байланысты жайылым жерлерді толық қамтамасыз етеді.
7 тарау. Геоботаника
45. Ауылшаруашылық алқаптарын геоботаникалық зерттеуге сәйкес қала бойынша жайылымдар күлгін-қызғылт және шалғынды-қоңыр саздақ топырақтарымен сипатталады.
46. Қарағанды қаласының әкімшілік аумағы құрғақ дала зонасында орналасқан және Орталық Қазақстан аймағына жатады.
47. Алуан түрлі жер бедері және осының салдарынан түсетін жауын-шашынның әркелкі бөлінуі, сондай-ақ топырақ құрайтын жыныстардың зор алуан түрлілігі топырақтың барынша әртүрлі болуын негіздейді.
48. Қарағанды қаласының аумағында кездесетін топырақтың жүйелі тізімі 1 қосымшаға сәйкес көрсетіледі.
8 тарау. Топырақ
49. Ауыл шаруашылық жерлердегі топырақтардың ең көп тараған түрі күңгірт – күрең топырақтар, олардың түрлері гумус қабатының қаттылығына қарай, гумустың құрамына қарай, қоректік элементтерінің құрамына қарай (азот, фосфор, калий), сортаңдық процестерінің даму деңгейіне қарай, химизм бойынша әртүрлі тұздардың жату тереңдігіне қарай, карбонаттар мен гипстердің саны мен жату тереңдігіне қарай, механикалық құрамына қарай, қаңқалық және тастылық дәрежесіне қарай ажыратылады.

39. По химическому составу грунтовые воды пресные, от мягких до жестких. Для всей территории города характерны два типа режима: гидрогеологический - в долинах рек, и склоновый - на остальной части. Направление движения подземных вод совпадает с уклоном поверхности. В равных частях подземные воды теряют скорость и довольно близко подходят к земной поверхности.
40. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, а питьевое водоснабжение организовано за счет канала Иртыш-Караганда.
41. В гидрогеологическом отношении территория города характеризуется наличием подземных вод, приуроченных к отложениям четвертичного мезозойского, каменноугольного и девонского возраста и подразделяется на два основных водоносных горизонта: четвертичных отложений и пород палеозоя. Оба водоносных горизонта связаны между собой.
42. Реки Сокыр и Малая и Большая Букпа, являются типичными реками с быстрым течением. Их сток составляет около 96% всего стока. В период весеннего половодья он увеличивается в 15 - 20 раз. В это время проходит до 80% годового стока. В межсезонном периоде мутность уменьшается в десятки раз. Вода в реках весной пресная (150 - 500 миллиграмм соли на литр). К концу паводкового периода степень минерализации возрастает в 1,5-3 раза.
43. Водный режим этих рек характеризуется весенним половодьем и многочисленными летними и осенними дождевыми паводками.
44. Наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Глава 7. Геоботаника
45. Согласно геоботаническому обследованию сельскохозяйственных угодий, пастбища по городу характеризуются следующими показателями.
46. Административная территория города Караганды расположена в зоне сухих степей в подзоне темно - каштановых почв и относится к Центрально - Казахстанской провинции.
47. Разнообразный рельеф и вследствие этого весьма неравномерное распределение выпадающих осадков, а также большая пестрота почвообразующих пород обуславливают довольно большое разнообразие почв.
48. Систематический список почв, встречающихся на территории города Караганды, представляется согласно приложению 1.
Глава 8. Почвы
49. Самыми распространенными почвами пахотных угодий являются темно-каштановые почвы, их многочисленные разновидности, различающиеся по мощности гумусового горизонта, содержанию гумуса, по содержанию элементов питания (азота, фосфора, калия), по степени развития солонцового процесса, по глубине залегания различных по химизму солей, по количеству и глубине залегания карбонатов, гипса, по механическому составу, степени скелетности и каменистости.

50. Маңайдағы ылди жерлерден су ағуға немесе топырақ суларының жақын жерлерде жатуына себеп болатындай жоғары ылғалдылық жағдайларында терең емес депрессиялар мен өзендердің маңындағы ояңдарда астарында әртүрлі сортаңды және тұзды деңгейдегі гидроморфты немесе жартылай гидроморфты топырақтар қалыптасатын шалғынды дәнді бозды-бедегелі өсімдіктер өседі. Бұлар шалғынды қара-қоңыр, шалғынды және шалғынды-сазды топырақтар. Аталмыш топырақтардың ашық - қара түсті гумус қабаттары болады. Гумустың құрамы автоморфты күңгірт – күрең топырақтарда басымдырақ болады. Бұл топырақтар шалғынды немесе шалғынды күңгірт – күрең сортаң жерлерде, ал кейде шалғынды сораң немесе сораң жерлерде кездеседі.
9 тарау. Жер қорының жағдайы және пайдалану
1 параграф. Жер қорын жер санаттары бойынша бөлу
51. 2017 жылғы 1 қарашаға жерді есепке алу мәліметтері бойынша қалаға бекітілген алаңы 49780 га құрайды. Нысаналы мақсатына қарай бүкіл жер қоры 2 қосымшаға сәйкес санаттар бойынша бөлінеді.
52. Кестеге қарағанда қаланың басым бөлігі 13,3% ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді құрайды, ал елді мекен жерлері қала аумағының 40,5% алып жатыр, орман қоры жерлерінің үлесіне 9,3% келеді, қала аумағының су қоры жерлері 2,6 %.
53. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері 6637 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері дерлік жеке тұлғалардың тұрақты, уақытша өтеулі ұзақ мерзімдік жер пайдалануда тұр.
54. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлерінен шаруа қожалығын жүргізу үшін – 57,19 % (3796 гектар) 19,0% (1259 гектар) мемлекеттік емес ауыл шаруашылық заңды тұлғалардың жері және бақ шаруашылығын жүргізу үшін және саяжай құрылысының жерлері 23,8% (1582 гектар) құрайды.
55. Елді мекендердің жерлері 20165 гектарды құрайды, оның ішінде тұрғын үй құрылысы – 2548 гектар, қоғамдық-іскерлік құрылыс – 47 гектар, өндірістік құрылыс – 13110 гектар, автомобиль-көліктік порт – 957 гектар жерлері, темір жол көлігі – 1244 гектар жері, байланыс және энергетика – 75 гектар жері, бұл тіректер, әуе желілер, жер асты байланыс желілерімен, қосалқы және олардың жұмыс істеуі үшін қажетті басқа да құрылыстар үшін жерлер, қорғаныс және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы – 818 гектар жерлер кіреді.
56. Елді мекендердің жерлері құрамына ауыл шаруашылығы жерлері, құрылыс салынған жерлер, көшелер, алаңдар, адамдардың өмір сүру сапасына маңызды суы бар және басқа жерлер кіреді.

50. В условиях повышенного увлажнения, являющегося следствием стекания воды с окружающих склонов или близкого залегания грунтовых вод, в нег лубоких депрессиях и приозерных понижениях развивается луговая злаково - разнотравная растительность, под которой формируются почвы гидроморфного и полугидроморфного ряда, разной степени солонцеватости и засоления. Это лугово - каштановые, луговые и лугово - болотные почвы. Данные почвы имеют более темно - окрашенный, более выраженный верхний гумусовый горизонт, содержание гумуса, как правило, значительно превышает содержание его в автоморфных темно - каштановых почвах. Часто эти почвы залегают в комплексе с луговыми или лугово - каштановыми солонцами, иногда в комплексе с солончаками луговыми или типичными.
Глава 9. Состояние земельного фонда города и его использование
Параграф 1. Распределение земельного фонда по категориям земель
51. По данным земельного учета на 1 января 2018 года площадь, закрепленная за городом, составляет 49780 гектара. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд города распределяется по категориям согласно приложению 2.
52. Из таблицы следует, что земли сельскохозяйственного использования составляют 13,3%, земли населенных пунктов занимают 40,5% территории города, на долю земель лесного фонда приходится 9,3%, земли водного фонда составляют 2,6% территории города.
53. Земли сельскохозяйственного использования составляют 6637 гектара. Практически все земли сельскохозяйственного использования находятся в частной собственности, а также во временном возмездном долгосрочном землепользовании физических лиц и негосударственных юридических лиц.
54. Из земель сельскохозяйственного использования 57,2 % (3796 гектар) земли для ведения крестьянских хозяйств, 19,0% (1259 гектар) земли негосударственных сельскохозяйственных юридических лиц, 23,8 % (1582 гектар) для садоводства и дачного строительства.
55. Земли населенных пунктов составляют 20165 гектара, в том числе, земли жилой застройки – 2548 гектара, земли общественно - деловой застройки – 47 гектаров, земли производственной застройки – 13110 гектара, земли автомобильного транспорта – 957 гектаров, земли железнодорожного транспорта – 1244 гектаров, земли связи и энергетики – 75 гектара, это земли, занятые опорами воздушных линий, подземными линиями связи, подстанциями и другими сооружениями, необходимыми для их функционирования, земли обороны и иного не сельскохозяйственного назначения – 818 гектара.
56. В земли населенных пунктов вошли сельскохозяйственные угодья, земли занятые постройками, улицами, площадями, земли под водой и прочие земли, необходимые для организации жизнеобеспечения населения.

57. Орман қорының жерлері 4639 гектар жерді алып жатыр, бұл қаланың барлық аумағының 9,3% орман шаруашылықтарына қызмет көрсетуге арналған.
58. Су қорының жерлері 1310 гектар ауданды құрайды, қала жерінің аумағының 2,6% құрайды. Су қорын Федоровка су қоймасы, бұлақтар құрайды, су қорлары техникалық қажеттіліктер, жерлерді суару үшін пайдаланылады.
59. Ауыл шаруашылығына жарамды дерлік барлық жерлер жер пайдаланушыларға бекітілген.
2 параграф. Жер қорын алқаптар бойынша бөлу
60. Қала бойынша ауыл шаруашылығы жерлері 6289 гектарды құрайды. Ауыл шаруашылығы жерлерінің негізгі бөлігін жайылым алып жатыр және ауыл шаруашылығы алқаптарынан 54,6%, 3435 гектар құрайды. Сонымен қатар, егістіктер – 1718 гектар, көпжылдық өсінділер – 913 гектар, бақшалар үшін – 446 гектар, қолданылмағаны – 115 гектар.
3 параграф. Елді мекендердің аумақтарын пайдалану
61. Елді мекендер жерлерінің жалпы ауданы 20165 гектарды құрайды, олардың ішінде ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлері 3435 гектарды құрайды, құрылыстар 69 гектарды, қолдан жасалған су алқаптары – 1,0, өзен мен көлдер – 2,0 га, бұталар және басқа да жерлер 179 гектарды құрайды.
62. Қала бойынша жайылымдар қажеттілінің есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылым аумағының жалпы ауданына көтерме түсіру нормаларының шегін бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізіліміне №11064 тіркеді), геоботаникалық тексеру материалдарының негізінде жасалады.
10 тарау. Жайылымдарды басқару және оларды қолдану бойынша жоспар
63. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға:
- Қарағанды қаласының аумағында кездесетін топырақтың жүйелі тізімі 1 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- жер қорының жер санаттары кестесі 2 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы 3 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 4 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- жайылым пайдаланушылардың су көздерiне қол жеткізу схемасы 5 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы 6 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі 7 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- ветеринариялық-санитарлық объектілер туралы ақпарат 8 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы ақпарат 9 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер 10 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- Қарағанды қаласы бойынша жайылым айналымдарының схемасы 11 қосымшаға сәйкес ұсынылды.

57. Земли лесного фонда занимают 4639 гектаров, это 9,3% от территории города, используются для обслуживания лесных массивов.
58. Земли водного фонда занимают площадь 1310 гектара, что составляет 2,6% от общей площади. Водный фонд представлен Федоровским водохранилищем, водные запасы которых частично используются для технических нужд, орошения земель и для водопоя скота.
59. Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями.
Параграф 2. Распределение земельного фонда по угодьям
60. Площадь сельскохозяйственных угодий по городу составляет 6289 гектаров. Основную часть сельскохозяйственных угодий занимают пастбища и составляют 3435 гектар, 54,6 % от сельскохозяйственных угодий. Кроме того, пашни – 1718 гектара, многолетние насаждения – 913 гектар, под огороды – 446 гектаров, залежи – 115 гектаров.
Параграф 3. Использование территории населенных пунктов
61. Общая площадь земель населенных пунктов составляет 20165 гектара, в том числе сельскохозяйственные угодья - 3435 гектар, под постройками находится 69 гектаров, под искусственными водоемами – 1,0 гектара, под реками и ручьями – 2,0 га, кустарники и прочие угодья составляют 179 гектара.
62. Расчет потребности в пастбищах проводится согласно нормам нагрузки в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3 - 3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), на основании материалов геоботанических обследований.
Глава 10. План по управлению пастбищами и их использованию
63. План по управлению пастбищами и их использованию включает:
- систематический список почв, встречающихся на территории города Караганды представлен согласно приложению 1;
- таблица земельного фонда по категориям земель представлена согласно приложению 2;
- схема расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов представлена согласно приложению 3;
- карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры представлена согласно приложению 4;
- схема доступа пастбищепользователей к водным источникам представлена согласно приложению 5;
- схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища представлена согласно приложению 6;
- календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных представлен согласно приложению 7;
- информация о ветеринарно - санитарных объектах представлена согласно приложению 8;
- информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных представлена согласно приложению 9;
- данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных представлены согласно приложению 10;
- схема пастбищеоборотов города Караганды представлена согласно приложению 11.

64. Жоғарыда келтірілген материалдардың негізінде, қала аумағында елді мекендерге жақын орналасқан жайылымның үлкен аумақтары, жер пайдаланушы субъектілеріне пайдалануға берілген.
Осыған байланысты, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелеріне тексеру жүргізу аясында 2018 жылы пайдаланбайтын жайылымдарды анықтап және оны жер пайдаланушылардан тұрғындардың қажеттіліктері үшін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы аясында алу жұмыстарын жүргізу қажет.
65. Сонымен қатар, қала территориясында жайылымдардың аумағы шектелген себепті ауылшаруашылық тауарөндірушілермен бордақылау шаруашылығын дамыту мүмкіндігі үшін бар бизнесті мемлекеттік қолдау құралдары бойынша ақпараттық-түсіндерме жұмыстары жүргізілетін болады.
66. Елді мекендерде ауыл шаруашылығы жерлерін пайдалануда жайылым айналымын сақтау қажет, ол азық түлік базасын жақсартуға жағдай жасайды. Жазғы кезде малды жайылым азығымен қамтамасыз ету үшін сиыр басын және 6 айға дейінгі жас бұзауларды елді мекендерге жақын орналасқан жайылымдарда қалтыру ұсынылады. Алты жастан жоғары және жылқыларды алыс жайылымдарда жазғы лагерь ұйымдастыру ұсынылады.
Сол себепті, қолданыстағы ауыл шаруашылығы жерді ұтымды пайдалану үшін жайылым пайдаланушыларымен жайылымдарды тиімді, тоздырмай пайдалану керектігі туралы түсіндірме жұмыстары жүргізіледі.
Қарағанды қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
1 қосымша
Республикалық жүйелі тізім бойынша шифр
Топырақтың атауы
Қара талшынды топырақ
Қара - талшынды аз дамыған топырақ
Қара - талшынды аз дамыған саздақ топырақ
Дәнді-әр-түрлі шөпті, шалғынды астық тұқымдас жерлер
Қара талшынды сазды топырақ
Шалғынды-қоңыр саздақ топырақ
Типтік сортаң
Шалғынды сортаң
Жайылымның басым түрлері:
селеулі - бетегелі бұталармен;
бетегелі-селеулі бұталармен;
бетегелі-селеулі-суық жусанды бұталармен;
бетегелі суық жусанды;
дәнді-аралас шөпті бұталармен;
тегіс-жаушалғын;
жаушалғын қарағанмен;
қараған-бетегелі.
Қарағанды қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жерлер санатының атауы
Алаңы (гектар)
1
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер

64. С учетом вышеприведенных материалов, необходимо отметить, что большие площади пастбищ, находящиеся вблизи населенных пунктов, предоставлены в землепользование хозяйствующим субъектам.
В связи с чем, в рамках проведения ревизии земельных участков сельскохозяйственного назначения в 2018 году необходимо определить неиспользуемые хозяйствами участки пастбищ для последующего отчуждения у землепользователей и перераспределения для нужд населения.
65. Кроме этого, в связи с ограниченными площадями пастбищ на территории города будет проведена информационно-разъяснительная работа с сельхозтоваропроизводителями об имеющихся мерах государственной поддержки бизнеса для возможного развития откормочных хозяйств.
66. При использовании сельскохозяйственных угодий в населенных пунктах необходимо соблюдать пастбищеоборот, что улучшит состояние кормовой базы. Для обеспечения скота пастбищными кормами в летний период поголовье коров и молодняка до 6 месяцев предлагается оставить на выпасе на пастбищах, находящихся вблизи населенных пунктов. Для молодняка старшего возраста и лошадей рекомендуется организовать выпас на более отдаленных пастбищах.
В этой связи, в целях рационального использования земель сельскохозяйственного использования будет проводится разъяснительная работа с пастбищепользователями об эффективном использовании пастбищ без их деградации.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2018-2019 годы
Шифр по республиканскому систематическому списку
Название почвы
Темно каштановые почвы
Темно - каштановые малоразвитые почвы
Темно - каштановые малоразвитые суглинистые почвы
Злаково-разнотравные, луговые злаковые почвы
Темно - каштановые суглинистые почвы
Лугово-каштановые суглинистые почвы
Солончаки типичные
Солончаки луговые
Преобладающие типы пастбищ:
ковыльно - типчаковые с кустарниками;
типчаково - ковыльное с кустарниками;
типчаково – ковыльно - холоднополынные с кустарниками;
типчаково – холоднополынные;
злаково - разнотравные с кустарниками;
чиево – вострецовые;
вострецовые с караганой;
караганово - типчаковые.
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2018-2019 годы
№ п/п
Наименование категории земель
Площадь (гектар)
1
Земли сельскохозяйственного назначения

Михайловка: үлкен Михайловка станциясы, кірпіш завод 3, Кірпіш завод 4, Кірпіш завод 5 жағына қарай Солтүстік-батыстан;
Казахстанская көшесінен Саран тас жолына дейін, степная көшесінен ДСК дейін. Прогресса көшесінен Речная, солтүстік-батыс Защитная көшесі жағына қарай
1
1
Қарағанды қаласы Октябрь ауданы:
4
Курьяновский кенті (33 шахта) Солтүстік-шығыс;
Треста ауданы көшесінен Линейная көшесіне дейін, Совхозная жағына, Берлин кенті, Шахтерский кенті, Оңтүстік-батыстан Зеленая балка жағына қарай
1
1
1
5
Пришахтинск: ауданы
Оңтүстік-шығыс Старая Тихоновка жағына
Новая Тихоновка жағынан Солтүстік-шығысқа қарай; Узенка кенті жағынан Солтүстік-батыстқа қарай; Шахтерский кенті жағынан Солтүстік-батысқа қарай; Финский кентінен Горбачев шахтасына жағына қарай.
1
1
6

Михайловка: станция большая Михайловка, кирпичный завод 3, Кирпичный завод 4, Кирпичный завод 5 в сторону Северо-запада;
от улицы Казахстанская до Саранского шоссе, от улицы степная до ДСК. От улицы Прогресса до улицы Речная – улица Защитная в сторону северо-запада
1
1
Октябрьский район, города Караганды:
4
поселок Курьяновский (район 33 шахты) в сторону Северо-восток;
район Треста от улицы Линейная до улицы Совхозная в сторону дальнего парка, поселок Берлин, микрорайон Шахтерский, Зеленая балка в сторону Юго-запада
1
1
1
5
Пришахтинск:
поселок Старая Тихоновка в сторону Юго-востока;
поселок Новая Тихоновка в сторону Северо-востока; поселок Узенка в сторону Северо-запада; поселок Шахтерский в сторону Северо-запада; Финский поселок, Шахта Горбачева в сторону Северо-запада
1
1
6
Сортировка:

Сұрыптау кенті: Рабочий кенті 1, Рабочий кенті 2, Рабочий кенті 3 жаққа, Оңтүстік-шығыс көшесінен Нәжімеденов көшесіне дейін, Ә. Молдағұлова. ЖБИ Ауданы, Компанейский поселкісі жағына қарай Солтүстік-батыстан; Солоничка станциясы кенті, Бригада жағына қарай Солтүстік-шығыс
1
1
1
Қарағанды қаласы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарына
11 қосымша
Қарағанды қаласының жайналым айналымдарының схемасы

Рабочий поселок 1, Рабочий послелок 2, Рабочий поселок 3 в сторону Юго-востока, от улицы Серова до улицы Молдагуловой.
Район ЖБИ, полселок Компанейский в сторону Северо-запада; станция Солоничка поселок Бригада в сторону Северо-востока
1
1
1
Приложение 11
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Караганда
на 2018-2019 годы
Схема пастбищеоборотов города Караганды