Түпқараған ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Маңғыстау облысы Түпқараған аудандық мәслихатының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 18/149 шешімі. Маңғыстау облысы Әділет департаментінде 2018 жылғы 25 сәуірде № 3582 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Түпқараған аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Түпқараған ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. "Түпқараған аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Б.Қонақбаев
Аудандық мәслихат хатшысы А.Досанова
"КЕЛІСІЛДІ"
"Түпқараған аудандық ауыл
шаруашылығы және ветеринария
бөлімі" мемлекеттік мекемесінің
басшысы
А.Жұмағазиев
29 наурыз 2018 жыл
Түпқараған аудандық мәслихатының
2018 жылғы 29 наурыздағы
№ 18/149 шешімімен бекітілген
Түпқараған ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы Түпқараған ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 1736 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрықтарына сәйкес әзірленді.

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2018 - 2019 годы
Решение Тупкараганского районного маслихата Мангистауской области от 29 марта 2018 года № 18/149. Зарегистрировано Департаментом юстиции Мангистауской области 25 апреля 2018 года № 3582
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Тупкараганский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2018 - 2019 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат Тупкараганского районного маслихата" обеспечить государственную регистрацию настоящего решения в органах юстиции, его официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и в средствах массовой информации.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Б.Қонақбаев
Секретарь районного маслихата А.Досанова
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель государственного
учреждения "Тупкараганский
районный отдел сельского
хозяйства и ветеринарии"
А.Жұмағазиев
29 марта 2018 года
Утверждены решением
Тупкараганского районного маслихата
от 29 марта 2018 года № 18/149
План по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2018 - 2019 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тупкараганскому району на 2018 - 2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064) и заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).

2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес қамтиды.
4. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп - қараудың жай - күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері және малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер ескеріле отырып қабылданды.
5. Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Түпқараған ауданында 1 қала (Форт-Шевченко қаласы), 4 ауыл (Ақшұқыр, Баутин, Қызылөзен, Таушық ауылдары) және 1 ауылдық округ (Сайын Шапағатов ауылдық округі) бар.

2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, селе, сельском округе согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
4. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах и сведений о сервитутах для прогона скота.
5. По административно-территориальному делению в Тупкараганском районе имеются 1 город (город Форт-Шевченко), 4 села (Акшукур, Баутино, Кызылозен, Таушык) и 1 сельский округ (сельский округ Сайын Шапагатова).

6. Түпқараған ауданы аумағының жалпы көлемі - 807699,2 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 597348,5 га.
7. Жер санаттары бойынша:
1) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 585908,7 га;
2) елдi мекендердiң жерлерi - 64363,6 га;
3) өнеркәсiп, көлiк, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 72646,4 га;
4) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлерi, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер - 3 086 551,6 га;

6. Общая площадь территории Тупкараганского района - 807699,2 га, из них пастбищные земли - 597348,5 га.
7. По категориям земли:
1) земли сельскохозяйственного назначения - 585908,7 га;
2) земли населенных пунктов - 64363,6 га;
3) земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения - 72646,4 га;
4) земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения - 3 086 551,6 га;

5) орман қорының жерлерi - 0 га;
6) көгалдандыру және саяжай құрылысына арналған жерлер - 9,6 га;
7) босалқы жерлер - 129889,6 га;
8) мемлекеттік емес мекемелер мен шаруашылық жерлері - 429878 га.
8. Түпқараған ауданы Маңғыстау облысының батыс бөлігінде орналасқан. Ауданның жер бедері негізінен жазық, ең биік нүктесі - Батыс Қаратау (289 м), ал ең төмен - Бозащы түбегі (-26,5 м). Жерді пайдалану аймағы құрғақ аймақта орналасқан. Аумақтың басым бөлігінде жусан, жантақ, сораң шөп және басқа да шөптердің түрлері өседі. Мал жаюға арналған табиғи өсімдіктер аумағы ауданның барлығында таралған.

5) земли лесного фонда - 0 га;
6) земли озеленения и строительства дачи - 9,6 га;
7) земли запаса - 129889,6 га;
8) земли для негосударственных предприятий и хозяйства - 429878 га.
8. Тупкараганский район расположен на западной части Мангистауской области. Рельеф земли района в основном плоский, самая высокая точка - Западный Каратау (289 м), а самая низкая - полуостров Бозашы (-26,5 м). Зона землепользования расположена в сухой зоне. На большей части территории растут такие растения как полынь, верблюжья колючка, болотная трава и другие виды растений. Площадь естественной растительности для выпаса скота распространяется по всему району.

9. Түпқараған ауданының климаты күрт континенталды және қуаң. Қыс мезгілінде ауданның орташа температурасы -8 ден -10 С-ға дейін, ал жаз мезгілінде +28 ден +30 С-ға дейін. Жауын-шашынның орташа деңгейі 180-220 мм. Қар жамылғысы ұзақ сақталмайды. Жыл бойы желді ауа райы байқалады. Желдің орташа жылдамдығы - 8,0 м/с.
10. Жер беті сулары сирек және тек мол жауын-шашындардан құрылады. Ауданның ауыл шаруашылығын сумен қамтамасыз етуге жер асты сулары пайдаланылады.

9. Климат Тупкараганского района резко континентальный и засушливый. В зимний период средняя температура района от -8 до -10 С, а летний период от +28 до +30 С. Средний уровень осадка 180-220 мм. Снежный покров долго не держится. В течение года наблюдается ветреная погода. Средняя скорость ветра -8,0 м/с.
10. Поверхностные воды образуются редко и только из обильных осадков. Для водоснабжения сельского хозяйства района используются подземные воды.

11. Ауданда ауыл шаруашылықтың негізгі саласы мал шаруашылығы, өсімдік шаруашылығы және бау-бақша дақылдарын өсіру болып табылады. Ауданның өндірістік - экономикалық дамуына отандық және шетелдік мұнай компаниялары әсер етуде.
12. Қазіргі таңда ауданда 6287 бас түйе, 2510 бас ірі қара мал, 55672 бас ұсақ мал, 9872 бас жылқы және 2426 бас құс бар.
13. Түпқараған ауданы бойынша ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер:
Қала, ауылдар, ауылдық округ атауы
Ұсақ мал (қой,ешкі)
Мүйізді ірі қара мал (сиыр)
Жылқы
Түйе
1
Форт-Шевченко қаласы

11. Основной отраслью сельского хозяйства в районе является животноводство, растениеводство и выращивание бахчевых культур. На производственно-экономическое развитие района влияют отечественные и иностранные нефтяные компаний.
12. В настоящее время в районе 6287 голов верблюдов, 2510 голов крупного рогатого скота, 55672 голов мелкого рогатого скота, 9872 голов лошади и 2426 голов птицы.
13. Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Тупкараганскому району:
Наименование города, сел, сельского округа
Мелкий рогатый скот (овца, коза)
Крупный рогатый скот (корова)
Лошадь
Верблюд
1
город Форт-Шевченко