Павлодар облысы елді мекендерінің аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облыстық мәслихатының 2018 жылғы 21 қарашадағы № 280/25 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 30 қарашада № 6127 болып тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облыстық мәслихатының 2022 жылғы 8 тамыздағы № 184/14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облыстық мәслихатының 08.08.2022 № 184/14 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына сәйкес, Павлодар облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса берілген Павлодар облысы елді мекендерінің аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың аграрлық мәселелер жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жариялаған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы,
облыстық мәслихаттың хатшысы Б. Бексейітова
Павлодар облыстық
мәслихатының 2018
жылғы 21 қарашадағы
№ 280/25 шешімімен
бекітілді
Павлодар облысы елді мекендерінің аумағында қаңғыбас иттер
мен мысықтарды аулау және жою қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Павлодар облысы елді мекендерінің аумағындағы қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулаудың және жоюдың осы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік заң бұзушылықтар туралы" Кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі "Ветеринария туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 желтоқсандағы "Жануарларға қарау қағидаларын бекіту туралы" № 16-02/701 (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен 2015 жылғы 4 ақпанында № 10183 тіркелді) бұйрығына сәйкес әзірленді және Павлодар облысы елді мекендерінің аумағында қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулаудың және жоюдың тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі түсініктер пайдаланылады:
1) жануарларды эвтаназиялау – жануарларды өлер алдында қинамау үшін, оларды ізгілік әдістермен жансыздандыру;

Об утверждении Правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Павлодарской области
Решение маслихата Павлодарской области от 21 ноября 2018 года № 280/25. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 30 ноября 2018 года № 6127. Утратило силу решением Павлодарского областного маслихата от 8 августа 2022 года № 184/14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу решением Павлодарского областного маслихата от 08.08.2022 № 184/14 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", Павлодарский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Павлодарской области.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по аграрным вопросам.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь областного маслихата Б. Бексеитова
Утверждены
решением Павлодарского
областного маслихата от "21"
ноября 2018 года № 280/25
Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек
на территории населенных пунктов Павлодарской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Павлодарской области (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 16-02/701 (зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 4 февраля 2015 года № 10183) "Об утверждении Правил обращения с животными" и определяют порядок отлова и уничтожения бродячих собак и кошек на территории населенных пунктов Павлодарской области.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) эвтаназия животных – гуманные методы умерщвления животных, исключающие их предсмертные страдания;

2) үй жануарлары – ұзақ тарихи кезең ішінде дәстүрлі түрде адам ұстайтын және өсіретін иттер, мысықтар және басқа да жануарлар, сондай-ақ адамның эстетикалық мұқтажын қанағаттандыру үшін жасанды түрде шығарылған және өміршең жабайы популяциялары жоқ, ұқсас морфологиялық белгілері бар дарақтардан тұратын және олардың табиғи таралу аймағында ұзақ уақыт бойы бар жануарлар түрлері немесе тұқымдары.
3. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды, тасымалдауды, уақытша ұстауды, жоюды және кәдеге жаратуды қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органдары құрған, ветеринария саласындағы қызметтерді жүзеге асырушы мемлекеттік ветеринарлық ұйымдар (бұдан әрі – Ұйым) жүзеге асырады.
2 тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау
4. Аулау келесі мақсаттарда жүзеге асырылады:
1) адамдардың өмірі мен денсаулығына төнген қауіптің алдын алу;
2) жануарлар ауруларының және олардың салдарының алдын алу және болдырмау;
3) халықты адам мен жануарларға ортақ аурулардан сақтау;
4) қаңғыбас иттер мен мысықтардың санын реттеу;
5) иелеріне қайтару;
6) жануарларды жайластыру.
5. Аулау қаңғыбас жануарларды аулау кестесіне сәйкес немесе жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша жүзеге асырылады.
6. Ұйым қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулайтын қызметкерлерді жекелеген қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етеді, оларға түсіндіру жұмысын жүргізеді, азаматтардың талаптары бойынша көрсетілетін қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауға құқық беруші куәліктерін береді.
7. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау жұмысына медициналық тексеруден өткен, құтыруға қарсы алдын алу екпелерін алған, психоневрология және наркология диспансерлерінің есебінде тұрмайтын тұлғалар жіберіледі.
8. Рұқсат етілген аулау құралдарына: тиісті сертификаты бар, әрекетке қабілетсіз ететін, дозаланған препараттарды қолданатын пневматикалық қару, торлар, тор-қақпандар, сондай-ақ жануарларды аулау кезінде оларды өлтірмейтін басқа да құралдар және құрылғылар жатады.
9. Қоғамдық орындарда иесіз, ілесіп жүретін тұлғаның қарауынсыз жүрген, байлауда қалдырылған жануарлардан басқа, қаңғыбас жануарлар аулауға жатады.
10. Аулауды жүргізу кезінде Ұйым қызметкерлеріне жол берілмейді:
1) жануарларды қимылсыз қалдыру үшін фармокологиялық дәрі-дәрмекпен оқталған пневматикалық қаруды 10 метрден астам қашықтықта қолдануға;
2) аулау кәмелет жасқа толмаған балалардың көзінше, қаңғырған иттер мен мысықтардың қылығы адамның өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлардан басқа кезде;
3) адамдарға бағыттап атуға.
11. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар олардың кімге тиесілі екендігі анықталғанша уақытша ұстауға арналған мамандандырылған мекемеге жеткізіледі.

2) домашние животные – собаки, кошки и другие животные, которые в течение продолжительного исторического периода традиционно содержатся и разводятся человеком, а также животные видов или пород, искусственно выведенных человеком для удовлетворения эстетических нужд и не имеющих, жизнеспособных диких популяций, состоящих из особей с аналогичными морфологическими признаками, и существующих продолжительное время в их естественном ареале.
3. Отлов, транспортировку, временное содержание, уничтожение и утилизация бродячих собак и кошек осуществляют государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами городов и районов осуществляющие деятельность в области ветеринарии (далее – Организация).
Глава 2. Отлов бродячих собак и кошек
4. Отлов осуществляется в целях:
1) предупреждения угрозы жизни и здоровью людей;
2) предупреждения и ликвидации болезней животных и их последствий;
3) защиты населения от болезней, общих для человека и животных;
4) регулирования численности бродячих собак и кошек;
5) возвращения владельцам;
6) обустройства животных.
5. Отлов проводится согласно графика отлова бродячих животных или по заявлениям физических и юридических лиц.
6. Организация обеспечивает работников по отлову индивидуальными средствами защиты, проводит инструктаж, выдает им удостоверения на право отлова бродячих собак и кошек, предъявляемые по требованию граждан.
7. К работе по отлову бродячих собак и кошек допускаются лица, прошедшие медицинское обследование, получившие профилактические прививки против бешенства, не состоящие на учете в психоневрологическом и наркологическом диспансерах.
8. К разрешенным средствам отлова относятся пневматическое оружие с применением обездвиживающих препаратов, имеющие соответствующий сертификат, с дозировкой, сети, сачки-ловушки, а также другие средства и приспособления, не приводящие к гибели животного в момент отлова.
9. Отлову подлежат бродячие животные, находящиеся в общественных местах без владельца, сопровождающего лица, кроме животных, оставленных на привязи.
10. Во время проведения отлова работники Организации не имеют право на:
1) применение пневматического оружия с фармакологическим средством для обездвиживания животного с расстояния более 10 метров;
2) отлов в присутствии несовершеннолетних детей, за исключением случаев, когда поведение бродячих собак и кошек угрожает жизни и здоровью человека;
3) произведение выстрела в направлении людей.
11. Отловленные бродячие собаки и кошки доставляются в специализированное учреждение для временного содержания до выяснения их принадлежности.

12. Қаңғыбас иттер мен мысықтар адамдар мен жануарлардың өмірі мен денсаулығына нақты қауіп төндіретін жағдайларда (агрессиялық мінез-құлық) оларды Ұйым сол жерде жояды.
3 тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдау
13. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдаған кезде олардың тамаққа және суға қажеттіліктері қанағаттандырылады, сондай-ақ олардың қауіпсіздігі қамтамасыз етіледі.
14. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдауға арналған көлік құралы арнайы құрал-жабдықтармен жабдықталады, сондай-ақ жануарларды тиеу мен түсіру кезінде жануарлардың жарақаттануын және (немесе) өлуін болдырмайтын қондырғылар пайдаланылады.
15. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдау жеке-жеке жүргізіледі.
16. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтарды тасымалдау үшін арнайы жабдықталған автокөлікте қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды жүзеге асыратын Ұйымның атауы мен телефон нөмірі анық оқылатындай жазуы болуы тиіс.
17. Өлген және әрі қарай тасымалдауға жарамсыз қаңғыбас иттер мен мысықтар кідіріссіз тірі жануарлардан бөлектендіріледі.
4-тарау. Ауланған жануарларды уақытша
асырау, қайтару және беру тәртібі
18. Ұйым клиникалық тексеру, тіркеу жүргізеді, мынадай мазмұндағы арнайы журналдарға мәліметтер енгізеді: жануардың түрі, тұқымы, жынысы, түсі, ерекше белгілері, айырым белгілерінің болуы. Жоғарыда көрсетілген мәліметтер ұйымның интернет-ресурсында орналастырылады.
19. Ұйым қызметкерлері ауланған жануарларды жаңа иелеріне тек жануардың сақталуын және оған тиісті күтім жасауды қамтамасыз етуді көздейтін шарт жасасумен ғана береді.
20. Ауланған жануарларды қайтару және (немесе) беру туралы Ұйымға өтініш білдірген кезде иесі немесе өтініш берген тұлға:
1) жеке куәлік;
2) итке және (немесе) мысыққа (бар болса) ветеринариялық паспорт және (немесе) иесімен фотосуреті.
21. Ауланған қаңғыбас иттер мен мысықтар темір торларға орналастырылады.
22. Ауланған иттер мен мысықтарға қажетті күтім және азықтандыру жүзеге асырылады.
5 тарау. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды жою
23. Сұрауы жоқ жануарлар дәрілік жолмен, Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған препараттармен жансыздандыруға жатады.
24. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды эвтаназиялау басқа жануарлар ұсталатын жайлардан бөлек арнайы жайларда жасалады.
25. Иттер мен мысықтардың өлекселерін жою жануарлардың өлекселерін көмуге арналған арнайы бөлінген жер учаскелерінде (мал қорымдары және/немесе биотермиялық шұңқырлар) немесе жануарлар өлекселері мен биологиялық материалдарды күйдіруге арналған көшпелі және/немесе стационарлық қондырғыларда (инсинератор) жүзеге асырылады.

12. В случаях, если бродячие собаки и кошки представляют реальную угрозу жизни и здоровью людей и животных (агрессивное, неадекватное поведение) уничтожаются Организацией на месте.
Глава 3. Транспортировка бродячих собак и кошек
13. При транспортировании бродячих собак и кошек удовлетворяются их нужды в пище и воде, а также обеспечивается их безопасность.
14. Транспортное средство, предназначенное для перевозки бродячих собак и кошек, оснащается специальным оборудованием, а также при погрузке и разгрузке животных используются устройства, исключающие травмы и (или) гибель животных.
15. Транспортирование бродячих собак и кошек проводится раздельно.
16. Специально оборудованный автомобиль для транспортировки отловленных бродячих собак и кошек должен быть оснащен надписью с ясно читаемым названием и телефонным номером Организации, осуществляющей отлов бродячих собак и кошек.
17. Погибшие и не подлежащие дальнейшему транспортированию бродячие собаки и кошки незамедлительно отделяются от живых животных.
Глава 4. Порядок временного содержания, возврата
и передачи отловленных животных
18. Организацией проводится клинический осмотр, регистрация, вносятся сведения в специальные журналы следующего содержания: вид животного, порода, пол, окрас, особые приметы, наличие отличительных знаков. Вышеуказанные сведения размещаются на интернет-ресурсе Организации.
19. Сотрудники Организации передают отловленных животных новым владельцам только с заключением договора, предусматривающего обеспечение сохранности животного и надлежащего ухода за ним.
20. При обращении в Организации о возврате и (или) передаче отловленных животных, владельцы или обратившееся лицо предъявляет:
1) удостоверение личности;
2) ветеринарный паспорт на собаку и (или) кошку (при его наличии) и (или) фотографию с владельцем.
21. Отловленные бродячие собаки и кошки размещаются в металлические клетки.
22. За отловленными собаками и кошками осуществляется необходимый уход и кормление.
Глава 5. Уничтожение бродячих собак и кошек
23. Невостребованные животные подлежат эфтаназии медикаментозным путем препаратами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.
24. Эвтаназия бродячих собак и кошек проводится в специализированном помещении, которое отделено от помещения, где содержатся другие животные.
25. Утилизация трупов собак и кошек осуществляется на специально отведенном участке земли для захоронения трупов животных (скотомогильники и/или биотермические ямы) или в передвижных и/или стационарных устройствах для сжигания трупов животных и биологического материала (инсинераторы).

26. Иттер мен мысықтардың өлекселерін (қалдықтарын) елді мекендердің аумағына тастауға және оларды мал қорымдарынан тыс жерлерге рұқсатсыз көмуге жол берілмейді.
6 тарау. Қорытынды ережелер
27. Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою бойынша іс-шараларды қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаттары есебінен жүзеге асырылады.

26. Организацией не допускается выбрасывание трупов (останков) собак и кошек на территории населенных пунктов и несанкционированное захоронение вне скотомогильников.
Глава 6. Заключительные положения
27. Финансирование мероприятий по отлову и уничтожению бродячих собак и кошек осуществляется за счет средств местного бюджета.