Мақат ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Мақат аудандық мәслихатының 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 153-VI шешімі. Атырау облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 22 ақпанда № 4064 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13 баптарына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі Заңының 27 бабына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Мақат ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Аудандық мәслихаттың 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 140-VІ "Мақат ауданының жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі 2017-2018 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4022 санымен тіркелген, 2018 жылғы 10 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) шешімінің күші жойылған деп танылсын.
3. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудандық мәслихаттың экономика мен бюджет, өнеркәсіп, кәсіпкерлікті дамыту және заңдылықты сақтау жөніндегі тұрақты комиссиясына (Б. Аманғалиев) жүктелсін.
4. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді, ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың кезекті
ХХІІ сессиясының төрағасы
А. Қабдолов
Аудандық мәслихат хатшысы Қ. Исмагулов
Мақат аудандық мәслихатының 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 153-VI шешімімен бекітілген
Мақат аудандық мәслихатының 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 153-VI шешіміне қосымша
Мақат ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Мақат ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Макатскому району на 2018-2019 годы
Решение Макатского районного маслихата Атырауской области от 30 января 2018 года № 153-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Атырауской области 22 февраля 2018 года № 4064
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" и статьей 27 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Макатскому району на 2018-2019 годы согласно приложению.
2. Признать утратившим силу решение районного маслихата от 14 декабря 2017 года № 140-VІ "Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию Макатского района на 2017-2018 годы" (зарегистрировано в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4022, опубликовано 10 января 2018 года в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию районного маслихата по вопросам экономики и бюджета, промышленности, развития предпринимательства и соблюдения законности (Б. Амангалиев).
4. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции, вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель очередной ХХІІ
сессии районного маслихата
А. Кабдолов
Секретарь районного маслихата К. Исмагулов
Утверждено решением Макатского районного маслихата от 30 января 2018 года № 153-VI
Приложение к решению Макатского районного маслихата от 30 января 2018 года № 153-VI
План по управлению пастбищами и их использованию по Макатскому району на 2018-2019 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Макатскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативтных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) Мақат ауданындағы Мақат кенті, Доссор кенті және Бәйгетөбе ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) аудандағы жер санаттары, олардың көлемі және жайылым сипаттамасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) аудан елді мекендеріндегі жайылым пайдаланудың қазіргі жағдайы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) аудандағы малдәрігерлік – санитариялық обьектілер туралы мәлімет осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) Мақат ауданы елді мекендердегі тұрғындардың малдарын жайылымдармен қамтамасыз етілуі осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мақат ауданында 2 кент, 1 ауылдық округ орналасқан.
Мақат ауданының жалпы көлемі 487 475 га, оның ішінде жайылымдық жерлер-281 948 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 7 843 га;

1) схему (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) схему размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в пределах поселка Макат, Доссор и сельского округа Байгетобе Макатского района, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) категорию земель, их площадь и характеристика пастбищ, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) сегодняшнее состояние пастбищ в населенных пунктах района, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) информацию о санитарно – ветврачебных объектах в районе, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) обеспечение пастбищем скота жителей населенных пунктов Макатского района, согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Макатском районе имеются 2 поселка, 1 сельский округ.
Общая площадь территории Макатского района 487 475 га, из них пастбищные земли – 281 948 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 7843 га;

елді мекен жерлері – 11 765 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 32 304 га;
қордағы жерлер – 435 563 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -15; -35 ºС, шілде айында +25; +40ºС. Жауынның орташа түсімі - 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Аудан шөлейтті аймақ зонасына жатады. Топырағы сазды және сортанды. Өсетін шөптер негізінен сораңды жусандылар.

земли населенных пунктов – 11 765 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 32 304 га;
земли запаса – 435 563 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -15; -35°С, в июле +25; +40°С. Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Район относится к пустынной зоне. Почва глинистая и солончаковая. Растения в основном солянково-полынные.

Ауданда 2 мал дәрігерлік пункті мен 2 мал қорымы бар.
Қазіргі уақытта Мақат ауданында мүйізді ірі қара 1521 бас, ұсақ мүйізді мал 3420 бас, 1028 бас жылқы, 436 бас түйе саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Мақат ауданы бойынша барлығы 318 222 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 10 714 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 282 263 га жайылымдық алқаптар бар.

В районе действуют 2 ветеринарных пункта и 2 скотомогильника.
В настоящее время в Макатском районе насчитывается крупного рогатого скота 1521 голов, мелкого рогатого скота 3 420 голов, 1 028 голов лошадей, 436 голов верблюдов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Макатскому району имеются всего 318 222 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 10 714 га пастбищ, в землях запаса имеются 282 263 га пастбищных угодий.

Мақат ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Мақат ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған жоспарына 2 қосымша
Мақат ауданындағы Мақат кенті, Доссор кенті және Бәйгетөбе ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Приложение 1 к плану Макатского района на 2018-2019 годы по управлению пастбищами и их использование
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к плану Макатского района на 2018-2019 годы по управлению пастбищами и их использование
Схема размещения на отгонных пастбищах поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных в пределах поселка Макат, Доссор и сельского округа Байгетобе Макатского района