Күршім ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 19/2-VI шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінде 2018 жылғы 9 ақпанда № 5476 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13 баптарына сәйкес, Күршім аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Күршім ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспарын осы шешімге қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы С. Кудедаева
Күршім аудандық
мәслихаттың хатшысы
М. Сағанақов
Күршім аудандық
мәслихатының
2018 жылғы 31 қантардағы
№ 19/2-VІ шешімімен бекітілген
Күршім ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспар
Осы Күршім ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 жылға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 15090 нөмірімен болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 11064 нөмірімен болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию на 2018 год по Курчумскому району
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 31 января 2018 года № 19/2-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 9 февраля 2018 года № 5476
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 813 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию на 2018 год по Курчумскому району согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии С. Кудедаева
Секретарь Курчумского
районного маслихата
М. Саганаков
Утвержден решением
Курчумского районного
маслихата
от 31 января 2018 года
№ 19/2-VІ
План по управлению пастбищами и их использованию на 2018 год по Курчумскому району
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию на 2018 год по Курчумскому району (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложению 1 настоящего Плана;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложению 2 настоящего Плана;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 настоящего Плана;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Күршім ауданында 12 ауылдық округтер, 52 ауылдық елді мекендер орналасқан.
Күршім ауданының жалпы көлемі 2 319 886 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 1 448 167 га, суармалары жерлер - 612 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 352 994 га;
елді мекен жерлері - 139 843 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 3 257 га;
орман қорының жерлері - 420 019;
су қорының жерлері - 207 709 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері - 108 979 га
қордағы жерлер - 1 093 886 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - -18; -19°С, шілде айында - +16; +23°С. Жауынның орташа түсімі 32 мм, ал жылдық 218 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 1000 астам түрлері бар. Оның ішінде ең көп таралғандары жасыл қына және бұталар.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложению 4 настоящего Плана;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложению 5 настоящего Плана;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе согласно приложению 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению  7 настоящего Плана;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Курчумском районе имеются 12 сельских округов, 52 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Курчумского района 2 319 886 га, из них пастбищные земли - 1 448 167 га, орошаемые земли - 612  га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 352 994 га;
земли населенных пунктов - 139 843 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 3 257 га;
земли лесного фонда - 420 019 га;
земли водного фонда - 207 709 га;
земли особо охраняемых природных территорий - 102 979 га;
земли запаса - 1 093 886 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе - -18; -19°С, в июле +16; +23°С. Средний размер осадков составляет 32 мм, а годовой 218 мм.
Растительный покров района разнообразный, свыше 1000 видов растений. Самые распространенные из них зеленые лишайники и кустарники.

Таулы қара топырық, кәдімгі қара топырақ, қара-қоныр топырақ. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 38-102 см.
Ауданда 12 мал дәрігерлік пункті және 45 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Күршім ауданында мүйізді ірі қара 36 270 бас, мүйізді ұсақ мал 76 744 бас және 10 929 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Күршім ауданы бойынша барлығы 1 448 167 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 118 977 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 868 559 га жайылымдық алқаптар бар.
Кейбір ауылдық округтерде жеке қослқы шаруашылығындағы мал санының өсуіне байланысты 242 543 га жайылым алқаптарының жетіспеушілігі байқалуда.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Күршім ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Күршім ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жаспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Күршім ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жаспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Күршім ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жаспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Күршім ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Күршім ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жаспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Күршім ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жаспарға 6 қосымша
Аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Күршім ауданы бойынша
2018 жылға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Р/с
Ауылдық округі
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
1
Қалғұты а/о
мамырдын 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
2
Күршім а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
3
Сарыөлең а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
4
Құйған а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
5
Абай а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
6
Маралды а/о
маусымның 2 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
7
Балықшы а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
8
Ақбұлақ а/о
маусымның 2 жартысы
тамыздың 2 жартысы
9
Қалжыр а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
10
Боран а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
11
Марқакөл а/о
маусымның 1 жартысы
қыркүйектің 1 жартысы
12
Төсқайың а/о
маусымның 2 жартысы
тамыздың 2 жартысы

Почвы горные черноземы, черноземы обыкновенные, темно-каштановые. Толщина плодородной почвы 38-102 см.
В районе действуют 12 ветеринарных пунктов и 45 скотомогильников.
В настоящее время в Курчумском районе насчитывается 36 270 голов крупного рогатого скота, 76 744 голов мелкого рогатого скота и 10 929 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Курчумскому району имеются всего 1 448 167 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 118 977 га пастбищ, в землях запаса имеются 868 559 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 242 543 га пастбищных угодий.
Для решения этих вопросов необходимо рациональное выделение пастбищных угодий из государственного фонда и увеличение площадей пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Курчумского района.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому району
на 2018 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому району
на 2018 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому району
на 2018 год
Карта
с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому району
на 2018 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по Курчумскому
району на 2018 год
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому району
на 2018 год
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Курчумскому району
на 2018 год
Календарный график по использованию пастбищ, определяющий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
Калгутинский с/о
1 половина мая
1 половина сентября
2
Курчумский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
3
Сарыоленский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
4
Куйганский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
5
Абайский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
6
Маралдинский с/о
2 половина июня
1 половина сентября
7
Балыкшинский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
8
Акбулакский с/о
2 половина июня
2 половина августа
9
Калжырский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
10
Бурановский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
11
Маркакольский с/о
1 половина июня
1 половина сентября
12
Тоскайнский с/о
2 половина июня
2 половина августа

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі -жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, мүйізді ұсақ малдар және жылқы үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: қысқартулардың түсіндірмесі:
га – гектар;
°С - Цельсийдің көрсеткіші;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а /о - ауылдық округ.

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно - типчаково - полынных степях и составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота и лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га - гектар;
°С - показатель Цельсия;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ.