"Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 11 қаңтардағы № 7 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 11 қаңтардағы № 5 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 16 қаңтарда № 18200 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1135 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 821 бірлескен бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12744 болып тіркелген, 2016 жылғы 3 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы";
көрсетілген бірлескен бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің өмір сүру орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынатын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдану жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) қолдануды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области защиты растений"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 января 2019 года № 7 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 января 2019 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2019 года № 18200
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 821 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области защиты растений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12744, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 3 февраля 2016 года) следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного совместного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области защиты растений";
пункт 1 указанного совместного приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области защиты растений согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля осуществляющих деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения а также полосах отвода и охранных зон автомобильных железной дороги иных территорий являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля представляющих фитосанитарную отчетность согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля осуществляющих применение пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля осуществляющих применение пестицидов (ядохимикатов) авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;

6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес арнайы сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, тиісті жағдайда ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу және өндірістік сынақтарын жүргізуді жүзеге асыратын бақылау субъектілері (объектілері) үшін өсімдіктерді қорғау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 3-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес 4-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес 5-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес 6-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес 9-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақша және орысша тілдерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;

6) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля осуществляющих хранение пестицидов (ядохимикатов), согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля осуществляющих обезвреживание запрещенных и пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объекты) контроля осуществляющих строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников) согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в области защиты растений для субъектов (объектов) контроля осуществляющих проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу.";
приложение 1 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
приложение 2 к указанному совместному приказу изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 3 согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 4 согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 5 согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 6 согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 7 согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 8 согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложением 9 согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;

4) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_________________ Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы Құқықтық
статистика және арнайы есепке
алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2019 жылғы
11 қаңтардағы № 7
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 11 қаңтардағы
№ 5 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 15-05/1135 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 821 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы өсімдіктерді қорғау саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі - Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарына сәйкес бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу және бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде субъектілерді іріктеу үшін әзірленді.
2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
болмашы бұзушылық - Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану және сақтау кезіндегі жұмыстардың құжаттамалық есебінің (мөртабанмен бекемделген және басшының қолы қойылған, тігілген және нөмірленген пестицидтердің (улы химикаттардың) кіріс-шығыс кітабының) болмауы түріндегі бұзу;
елеулі бұзушылық - Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдану және сақтау, пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын зарарсыздандыру жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде персоналда жеке қорғаныс құралдарының және арнайы киімдерінің болмауы, сондай-ақ қарастыру бойынша өсімдіктерді қорғау жөніндегі мемлекеттік инспектор бақылау субъектісіне әкімшілік жауапкершілікке тартпай, Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау саласындағы заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою бойынша нұсқама берілген шағымның болуы түріндегі бұзу;
тәуекел - зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің экономикалық зияндылық шегінен жоғары мөлшерде дамуы мен таралуы, адамдардың және жануарлардың жаппай улануы, ауыл шаруашылығы егістіктеріне пестицидтермен (улы химикаттармен) химиялық өңдеу жүргізу кезінде егістіктердің жойылуы, пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау немесе қолдану кезіндегі апаттың нәтижесінде топырақтың, судың және өсімдік жабынының ластануы, пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру шарттарының бұзылуы кезінде жануарлар әлемі объектілері санының азаюы және олардың өмір сүру ортасының нашарлауы түрінде келтірілген адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға зиян келтіру ықтималдығы;
тәуекелді бағалау жүйесі - өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындау мақсатында бақылау органы жүргізетін іс-шаралар кешені;
тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі - объективті өлшемшарттар) - өсімдіктерді қорғау саласындағы мемлекеттік бақылау жөніндегі жеке кәсіпкерлік аясында тәуекел дәрежесіне байланысты және жекелеген бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі - субъективті өлшемшарттар) - қолайлы фитосанитариялық жағдайды қамтамасыз ету үшін зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің экономикалық зияндылық шегінен жоғары мөлшерде дамуы мен таралуына жол бермеу мақсатында фитосанитариялық мониторингті және фитосанитариялық іс-шараларды жүргізу бойынша, пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтау және аэрозольдік, фумигациялық, авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдану, пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу және өндірістік сынақтар жүргізу, сондай-ақ пестицидтерді (улы химикаттарды) залалсыздандыру, фитосанитариялық есептілікті ұсыну, сол сияқты уақытылы ұсыну бойынша бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
тексеру парағы - өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектілерінің қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптарды қамтитын талаптар тізбесі;

4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
_________________ У. Шукеев
Министр национальнойэкономики Республики Казахстан_______________ Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 11 января 2019 года № 7
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 11января 2019 года № 5
Приложение 1
к совместному Приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 15-05/1135
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 декабря 2015 года № 821
Критерии оценки степени риска
в области защиты растений
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области защиты растений (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371) для отнесения субъектов контроля к степеням риска и отбора субъектов контроля при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
незначительное нарушение - нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия документированного учета работ (прошнурованной и пронумерованной приходно-расходной книги учета пестицидов (ядохимикатов), скрепленной штампом и подписью руководителя) при применении и хранении пестицидов (ядохимикатов);
значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, в виде отсутствия средств индивидуальной защиты и спецодежды у персонала при проведении работ по применению и хранению пестицидов (ядохимикатов), обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, а также наличия жалоб, по рассмотрению которых субъекту контроля государственным инспектором по защите растений выписаны предписания по устранению выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области защиты растений без привлечения к административной ответственности;
риск – вероятность причинения вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, выраженное в виде развития и распространения вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, массового отравления людей и животных, гибели посевов при проведении химических обработок сельскохозяйственных посевов пестицида (ядохимиката), загрязнение почвы, воды и растительного покрова в результате аварий при хранении или применении пестицидов (ядохимикатов), сокращение численности объектов животного мира и ухудшение среды их обитания при нарушении условий обезвреживания пестицидов (ядохимикатов);
система оценки риска – комплекс мероприятий, проводимый органом контроля с целью назначения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области защиты растений;
объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере частного предпринимательства по государственному контролю в области защиты растений и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности субъекта (объекта) контроля по проведению фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий с целью недопущения развития и распространения вредных и особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности для обеспечения благоприятной фитосанитарной обстановки, по хранению и применению пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным, фумигационным, авиационным и наземным способами, проведению регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов), а также обезвреживанию пестицидов (ядохимикатов), по представлению, а равно своевременному представлению фитосанитарной отчетности;
проверочный лист – перечень требований, включающий в себя требования к деятельности субъектов контроля в области защиты растений, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;

өрескел бұзушылық - Қазақстан Республикасының өсімдіктерді қорғау, химиялық өнімдердің қауіпсіздігі саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды 2014 жылғы 5 шілдедегі № 235-V "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін, зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің экономикалық зияндылық шегінен жоғары мөлшерде дамуы мен таралуына әкелетін фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық іс-шараларды жүргізбеу, фитосанитариялық есептілікті өсімдіктерді қорғау саласындағы нысандар және мерзімдер бойынша ұсынбау, сол сияқты уақтылы ұсынбау, зиянды организмдердің саны зиян тигiзудiң экономикалық шегiнен жоғары болатындай олардың дамуы мен таралуына әкеп соққан фитосанитариялық бақылау объектілерінде фитосанитариялық мониторинг пен фитосанитариялық iс-шараларды жүргiзбеу, пестицидтерді (улы химикаттарды) зарарсыздандырудың жүргізілмеуі, пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын зарарсыздандыру үшін арнаулы сақтау орындарының (көмінділердің) болмауы, пестицидтерді (улы химикаттарды) берушілер (өндірушілер, импорттаушылар, сатушылар) әзірлеген және ұсынатын, жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын зарарсыздандыру әдістері мен технологияларының болмауы, қауіптілігі бірінші сыныпты, мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) саңылаусыздықты қамтамасыз етпейтін және қоршаған ортаның пестицидтермен (улы химикаттармен) ластану мүмкіндігін жоққа шығармайтын ыдыстарда сақтау, қауіптілігі екінші сыныпты пестицидтерді (улы химикаттарды) қажет болған кезде полимер материалдардан жасалған арнайы қалташалары жоқ көп қабатты ыдысқа (пестицидтің (улы химикаттың) ерекшелігіне қарай) буып-түю, бүтіндігі бұзылған қаптамадағы пестицидтерді (улы химикаттарды) қайта буып-түю, пестицидтердің (улы химикаттардың) қағаз немесе ағаш ыдыстарын жағып жіберу жолымен жою үшін экологиялық бақылау және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы жөніндегі мемлекеттік органдар заңнамаға сәйкес айқындаған орындарда жағылатын қоспалардың уытты емес (қауіпті емес) заттарға айналғанға дейін ыдырауын қамтамасыз ететін жоғары температуралық қондырғылардың болмауы, тыйым салынған, жарамсыз болып қалған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын тиеуге, тасымалдауға және түсіруге арналған механикаландыру құралдарының болмауы, арнайы сақтау қоймаларын (көмiндiлердi) салу бойынша шаралар қабылдамау түріндегі бұзу.

грубое нарушение - нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области защиты растений, безопасности химической продукции, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года № 235-V "Об административных правонарушениях", в виде непроведения фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непредставления, а равно несвоевременного представления фитосанитарной отчетности по формам и срокам в области защиты растений, непроведения фитосанитарного мониторинга и фитосанитарных мероприятий на объектах фитосанитарного контроля, повлекшее развитие и распространение вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, непроведения обезвреживания пестицидов (ядохимикатов), отсутствия специальных хранилищ (могильников) для обезвреживания пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, отсутствия методов и технологий обезвреживания пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, разработанных и предоставляемых поставщиками (производителями, импортерами, продавцами) пестицидов (ядохимикатов), хранения пестицидов (ядохимикатов) первого класса опасности, пришедших в негодность к дальнейшему использованию по назначению, в емкостях, не обеспечивающих герметичность и не исключающих возможность загрязнения пестицидами (ядохимикатами) окружающей среды, упаковки пестицидов (ядохимикатов) второго класса опасности при необходимости в многослойную тару из полимерных материалов без специальных вкладышей (в зависимости от специфики пестицида (ядохимиката), переупаковки пестицидов (ядохимикатов) с нарушенной целостностью упаковки, отсутствия высокотемпературных установок, обеспечивающих распад сжигаемых соединений до нетоксичных (неопасных) веществ в местах, определенных в соответствии с законодательством государственными органами экологического контроля и санитарно-эпидемиологического благополучия населения для уничтожения бумажной или деревянной тары из-под пестицидов (ядохимикатов) путем сжигания, отсутствия средств механизации для загрузки, перевозки и выгрузки запрещенных, пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них, непринятие мер по строительству специальных хранилищ (могильников).

3. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулер және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізуге арналған өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
5. Ауыл шаруашылығы өндірісінде пайдаланылатын пестицидтер қоршаған табиғи ортаға, адам өмірі мен денсаулығына және жануарларға қатер төндіретін әлеуетті қауіпті химиялық заттар болып табылады.
Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалауға сәйкес бақылау субъектісі қызметінің нәтижесінде адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне ең көп зиян келтіру ықтималдығы, оның ықтимал кері салдарының ауырлық дәрежесін ескере отырып, қызметі пестицидтерді (улы химикаттарды) қолдануға, сақтауға және залалсыздандыруға байланысты бақылау субъектісі тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатады.
6. Өсімдіктерді қорғау саласындағы ең көп әлеуетті қоғамдық тәуекелдерді ескере отырып, мынадай бағыттар бойынша қызметті жүзеге асыратын келесі бақылау субъектісі (объектісі) тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылады:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің өмір сүру орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
фитосанитариялық есептілікті ұсынатын бақылау субъектілері;
пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдануды жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
пестицидтерді (улы химикаттарды) (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен қолдануды жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
тыйым салынған және жарамсыз болған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын залалсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
арнайы сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, тиісті жағдайда ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері;
пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу және өндірістік сынақтарын жүргізуді жүзеге асыратын бақылау субъектілері.

3. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля, а также внеплановые проверки и профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля.
В отношении субъектов (объектов) контроля, не отнесенные к высокой степени риска проводится профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и внеплановые проверки.
4. Критерии для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
5. Пестициды, используемые в сельскохозяйственном производстве, являются потенциально опасными химическими веществами, представляющими угрозу окружающей природной среде, жизни и здоровью людей и животных.
В соответствии с оценкой степени риска по объективным критериям наибольшей вероятности причинения вреда жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства в результате деятельности субъекта контроля с учетом степени тяжести ее возможных негативных последствий, субъекты контроля, деятельность которых связанна с применением, хранением и обезвреживанием пестицидов (ядохимикатов), относятся к высокой степени риска.
6. В области защиты растений с учетом наибольших потенциальных общественных рисков к высокой степени риска относятся следующие субъекты контроля, осуществляющие деятельность по следующим направлениям:
субъекты контроля, осуществляющие деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дорог и иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов;
субъекты контроля, представляющие фитосанитарную отчетность;
субъекты контроля, осуществляющие применение пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами;
субъекты контроля, осуществляющие применение пестицидов (ядохимикатов) авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов);
субъекты контроля, осуществляющие хранение пестицидов (ядохимикатов);
субъекты контроля, осуществляющие обезвреживание запрещенных и пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них;
субъекты контроля, осуществляющие строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников);
субъекты контроля, осуществляющие проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов).

3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты субъективті өлшемшарттар қолданылады.
Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорлар қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелді бағалау.
8. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекциялары жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтер мониторингісінің нәтижелері;
2) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
3) бақылау субъектісінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы, оның ішінде бақылау субъектісінің аумағында зиянды және (немесе) аса қауіпті зиянды организмдердің экономикалық зияндылық шегінен жоғары мөлшерде анықталуы, "Өсімдіктерді қорғау туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген тәртіппен бекітілетін Қазақстан Республикасы аумағында қолдануға рұқсат етілген Пестицидтердің (улы химикаттардың) тізіміне енгізілмеген пестицидтерді (улы химикаттарды) өткізу, әкелу, сақтау және қолдану фактілерінің болуы;
4) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың расталған шағымдары мен арыздарының болуы;
5) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері (өсімдіктерді қорғау саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар));
6) мемлекеттік органдардың ресми интернет-ресурстарының, бұқаралық ақпарат құралдарының талдау нәтижелері;
7) мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
9. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар қалыптастырылады.
Бұл ретте тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қоюдың ескіру мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
10. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың бірлі-жарымды немесе жүйелілігіне, осы Өлшемшарттардың 8-тармағында көрсетілген әрбір ақпарат көздері бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты субъективті өлшемшарттар айқындалады.
Субъективті өлшемшарттар тексеру парақтарында аталған өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың (бұдан әрі - талаптар) негізінде әзірленген, олар үш дәрежеге бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы және осы Өлшемшарттаға қосымшаларда келтірілген.
Өсімдіктерді қорғау саласындағы талаптардың бұзылуын өрескел, елеулі және болмашы дәрежелерге бөлу мынада келтірілді:

Глава 3. Субъективные критерии
7. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии.
Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
8. Для оценки степени риска по субъективным критериям используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальным инспекциям Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
3) наличие неблагоприятных происшествий, возникших по вине субъекта контроля, в том числе выявление на территориях субъекта контроля вредных и (или) особо опасных вредных организмов с численностью выше экономического порога вредоносности, наличия фактов реализации, ввоза, хранения и применения пестицидов (ядохимикатов), не включенных в Список пестицидов (ядохимикатов), разрешенных к применению на территории Республики Казахстан, утверждаемый в порядке, предусмотренном подпунктом 9) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О защите растений";
4) наличие подтвержденных жалоб и (или) обращений физических и (или) юридических лиц;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъектов (объектов) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации) в области защиты растений);
6) результаты анализа официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями.
9. На основании имеющихся источников информации формируются субъективные критерии, подлежащие оценке.
При этом при анализе и оценке степени риска не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации, указанных в пункте 8 настоящих Критериев, определяются субъективные критерии.
Субъективные критерии разработаны на основании требований в области защиты растений (далее – требования), перечисленных в проверочных листах, которые подразделены на три степени: грубые, значительные, незначительные и приведены в приложениях к настоящим Критериям.
Распределение нарушения требований в области защиты растений на грубые, значительные и незначительные степени приведено:

1) осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы мақсатындағы объектілерде, сондай-ақ автомобиль, теміржол жолдарының бөлінетін жолақтары мен қорғау аймағында және зиянды және аса қауіпті зиянды организмдердің өмір сүру орындары болып табылатын басқа да аумақтарда қызметін жүзеге асыратын бақылау субъектілері үшін;
2) осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес фитосанитариялық есептілікті ұсынатын бақылау субъектілері үшін;
3) осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) аэрозольдік және фумигациялық тәсілдермен қолдануды жүзеге асыратын бақылау субъектілері үшін;
4) осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) авиациялық және жерүсті тәсілдерімен (аэрозольдік және фумигациялық тәсілдерді қоспағанда) қолдануды жүзеге асыратын бақылау субъектілері үшін;
5) осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) сақтауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері үшін;
6) осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес тыйым салынған және жармсыз болған пестицидтерді (улы химикаттарды) және олардың ыдыстарын зарарсыздандыруды жүзеге асыратын бақылау субъектілері үшін;
7) осы Өлшемшарттарға 7-қосымшаға сәйкес арнайы сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, тиісті жағдайда ұстауды және күтіп-ұстауды жүзеге асыратын бақылау субъектілері үшін;
8) осы Өлшемшарттарға 8-қосымшаға сәйкес пестицидтерді (улы химикаттарды) тіркеу және өндірістік сынақтарын жүргізуді жүзеге асыратын бақылау субъектілері үшін.
11. Бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде, бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші беріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффиценті қолданылады және аталған көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұнда:
SРз - елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 - елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2 - анықталған елеулі бұзушылықтар саны;
Болмашы бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффиценті қолданылады және аталған көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұнда:
SРн - болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 - болмашы бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2 - анықталған болмашы бұзушылықтар саны;

1) для субъектов контроля, осуществляющих деятельность на объектах сельскохозяйственного назначения, а также полосах отвода и охранных зон автомобильных, железных дороги иных территорий, являющихся местами обитания вредных и особо опасных вредных организмов, согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
2) для субъектов контроля, представляющих фитосанитарную отчетность согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
3) для субъектов контроля, осуществляющих применение пестицидов (ядохимикатов) аэрозольным и фумигационным способами согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
4) для субъектов контроля, осуществляющих применение пестицидов (ядохимикатов) авиационным и наземным способами (за исключением аэрозольного и фумигационного способов) согласно приложению 4 к настоящим Критериям;
5) для субъектов контроля, осуществляющих хранение пестицидов (ядохимикатов) согласно приложению 5 к настоящим Критериям;
6) для субъектов контроля, осуществляющих обезвреживание запрещенных и пришедших в негодность пестицидов (ядохимикатов) и тары из-под них согласно приложению 6 к настоящим Критериям;
7) для субъектов контроля, осуществляющих строительство, содержание и поддержание в надлежащем состоянии специальных хранилищ (могильников) согласно приложению 7 к настоящим Критериям;
8) для субъектов контроля, осуществляющих проведение регистрационных и производственных испытаний пестицидов (ядохимикатов) согласно приложению 8 к настоящим Критериям.
11. Для отнесения субъекта контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
В случае, если грубых нарушений не выявлено, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – общее количество значительных нарушений;
SР2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – общее количество незначительных нарушений;
SР2 - количество выявленных незначительных нарушений;

Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
SР = SРз + SРн
мұнда:
SР - тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз - елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн - болмашы бұзушылықтар көрсеткіші.
12. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі:
1) 60-тан 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде тәуекелдің жоғарғы дәрежесіне және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде тәуекелдің жоғарғы дәрежесіне жатқызылмағанға жатады және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді.
13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жиілігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау және бағалау нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен жиі емес.
14. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен, тәуекел дәрежесіне жүргізілетін талдау және бағалау нәтижелері бойынша жарты жылға қалыптастырылатын, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізудің жарты жылдық тізімінің негізінде жүргізіледі.

Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений;
SРн - показатель незначительных нарушений.
12. По общему показателю степени риска субъект контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 60 до 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля не проводится.
13. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
14. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых на полугодие по результатам проводимого анализа и оценки степени риска, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.