"Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 6 наурыздағы № 104 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 наурызда № 18378 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Болашақ" халықаралық стипендиясын іске асыру бойынша кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 22 мамырдағы № 318 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11258 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 маусымда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің, сондай-ақ пәндік емтихандардың қажетті ең төменгі деңгейі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Халықаралық ынтымақтастық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Р.А. Биғариға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
К. Шәмшидинова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 6 наурыздағы
№ 104 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 22 мамырдағы
№ 318 бұйрығына 1-қосымша
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік және шет тілдерін білуінің, сондай-ақ пәндік емтихандардың қажетті ең төменгі деңгейі "Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін мемлекеттік тілді білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
Тест блоктары
Тест тапсырмаларының жалпы саны
Жеткілікті болып табылатын дұрыс жауаптардың саны
Пайыздық ара қатынас
Тыңдалым

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 марта 2019 года № 104. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2019 года № 18378
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 318 "О некоторых мерах по реализации международной стипендии "Болашак" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11258, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 10 июня 2015 года) следующее изменение:
необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, а также предметных экзаменов для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак", утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней со дня государственной регистрации настоящего приказа предоставление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Бигари Р.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
К. Шамшидинова
Приложение к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 6 марта 2019 года № 104
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от "22" мая 2015 года № 318
Необходимый минимальный уровень знания государственного и иностранного языков, а также предметных экзаменов для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Необходимый минимальный уровень знания государственного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Блоки теста
Общее количество тестовых заданий
Количество правильных ответов, являющихся достаточным
Процентное соотношение
Аудирование

150
75
50%
Лексика-грамматикалық тест
Оқылым
Ескерту: мемлекеттік тіл бойынша емтиханды (КАЗТЕСТ) А2 және одан жоғары деңгеймен тапсырғаны туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Ұлттық тестілеу орталығы" РМК берген ресми сертификатты ұсынған тұлғалар мемлекеттік тілді білу деңгейін анықтау бойынша тестілеуден босатылады.
"Болашақ" халықаралық стипендиясы тағайындалуына үміткерлер үшін шет тілін білуінің қажетті ең төменгі деңгейі
Болжалды оқу елі
Санаттар
Оқу тілі
Бірінші межелік деңгей
Мамандық бағыты*
Екінші межелік деңгей
Үшінші межелік деңгей
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Аустралия
Тағылымдама
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 100
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
IELTS: 9.0-ден 6.5 TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
2.
Аустрия Республикасы, Германия Федеративтік Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын /Неміс
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
Германия Федеративтік Республикасында академиялық бағдарламалар бойынша оқуға үміткерлер YKI комиссиясымен әңгімелесуге жіберіледі.
Кейбір ЖОО-дағы "магистратура" бағдарламасына түскенде (мамандыққа байланысты) GMAT емтиханын тапсыру керек.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
Goethe-Zertifikat А1
DAAD
OnSet А2
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 100
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
_
IELTS: 9.0-ден 6.5 TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
3.
Бельгия Корольдігі, Бразилия Федеративтік Республикасы, Ұлыбритания, Дания Корольдігі, Үндістан Республикасы, Ирландия, Латвия Республикасы, Литва Республикасы, Макао, Мексика Құрама Штаттары, Жаңа Зеландия, Сингапур Республикасы, Тайвань, Чили Республикасы, Швеция Корольдігі, Эстония Республикасы, Оңтүстік Африка Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
Дания Корольдігі, Бельгия Корольдігі, Латвия Республикасы "Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен" санаты бойынша ғана.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 100
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
IELTS: 9.0-ден 6.5 TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
4.
Италия Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын /Итальян
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
Итальян тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға CILS, CELI сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60

150
75
50%
Лексико-грамматический тест
Чтение
Примечание: лица, представившие официальный сертификат о сдаче экзамена по государственному языку (КАЗТЕСТ) с уровнем А2 и выше, выданный РГП "Национальный центр тестирования" Министерства образования и науки Республики Казахстан, освобождаются от тестирования по определению уровня знания государственного языка.
Необходимый минимальный уровень знания иностранного языка для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Страна предполагаемого обучения
Категории
Язык обучения
Первый пороговый уровень
Направление специальности*
Второй пороговый уровень
Третий пороговый уровень
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
Австралия
Стажировка
Английский
IELTS: 5.0 из 9.0
TОEFL: ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 100 из 120
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677, IBT 79 из 120
2.
Австрийская Республика, Федеративная Республика Германия ***
Стажировка
Английский/Немецкий
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Претенденты для обучения в Федеративной Республике Германия по академическим программам направляются на собеседование с комиссией DAAD.
При поступлении на программу "магистратура" в некоторые вузы необходимо сдать экзамен GMAT (в зависимости от специальности).
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
Goethe-Zertifikat А1
DAAD
OnSet А2
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL: ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 100 из 120
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
_
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
Goethe-Zertifikat C1
Test-DaF 4; DSH 2
3.
Королевство Бельгия, Федеративная Республика Бразилия, Великобритания, Королевство Дания, Республика Индия, Ирландия, Латвийская Республика, Литовская Республика, Макао, Мексиканские СоединҰнные Штаты, Новая Зеландия, Республика Сингапур, Тайвань, Республика Чили, Королевство Швеция, Эстонская Республика, Южно-Африканская Республика ***
Стажировка
Английский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Королевство Дания, Королевство Бельгия, Латвийская Республика только для категории "Самостоятельно поступившие на докторантуру/ резидентуру".
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 100 из 120
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
4.
Итальянская Республика ***
Стажировка
Английский/Итальянский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Претенденты на обучение на итальянском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов CILS, CELI.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120

CILS A2/CELI 1
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 100
CILS Tre-C1/CELI 4
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
CILS Tre-C1/CELI 4
5.
Канада, Америка Құрама Штаттары
Тағылымдама
Ағылшын
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
"Магистратура", "докторантура" бағдарламаларына түскенде GRE, GMAT емтихандарын тапсыру керек (мамандыққа және бағдарламаға байланысты). Жарамды IELTS сертификаты болмаған жағдайда, үміткерлер конкурстық іріктеудің ІІ туры шеңберінде шет тілін меңгеру деңгейін анықтау үшін TOEFL ITP тестін тапсырады.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 100
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
6.
Қытай Халық Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын /Қытай
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
Қытай тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға HSK сертификаты болғанда ғана жіберіледі.
"Резидентура" бағдарламасы бойынша оқу қытай тілінде ғана жүзеге асырылады.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
HSK 6-дан
3-деңгейі
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 100
HSK 6-дан
6-деңгейі
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
IELTS: 9.0-ден 6.5 TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
HSK 6-ншыдан 5-деңгейі
7.
Нидерланд Корольдігі***
Тағылымдама
Ағылшын /Голланд
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
Голланд тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға PTIT, PAT сертификаттары болғанда ғана жіберіледі.
"Магистратура" бағдарламасына түскенде GRE, GMAT (мамандыққа байланысты) емтиханың тапсыру керек.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен

CILS A2/CELI 1
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 100 из 120
CILS Tre-C1/CELI 4
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
CILS Tre-C1/CELI 4
5.
Канада, Соединенные Штаты Америки
Стажировка
Английский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
При поступлении на программы "магистратура", "докторантура" необходимо сдать экзамены GRE, GMAT (в зависимости от специальности и программы). При отсутствии действующего сертификата IELTS, претенденты сдают тест TOEFL ITP для определения уровня владения иностранным языком в рамках II тура конкурсного отбора.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 100 из 120
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
6.
Китайская Народная Республика ***
Стажировка
Английский/Китайский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Претенденты на обучение на китайском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификата HSK.
Обучение по программе "резидентура" осуществляется только на китайском языке.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
HSK 3 уровень из 6
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 100 из 120
HSK 6 уровень из 6
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TОEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
HSK 5 уровень из 6
7.
Королевство Нидерланды ***
Стажировка
Английский/Голландский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Претенденты на обучение на голландском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификатов PTIT, PAT.
При поступлении на программу "магистратура" необходимо сдать экзамены GRE, GMAT (в зависимости от специальности).
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру

ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
TCF 500
DALF C1
12.
Швейцария Конфедерациясы ***
Тағылымдама
Ағылшын /Француз /Неміс
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
Француз тілі бойынша тілдік курстардан өту Француз Республикасында жүзеге асырылады.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
TCF 100
DELF A1
Goethe-Zertifikat А1
DAAD 10-нан 5.0
OnSet А2
IELTS: 9.0-ден 7.0
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 600,
IBT 120-дан 100
TCF 500
DALF C1
Goethe-Zertifikat C1;
Test-DaF 4; DSH 2
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
Goethe-Zertifikat C1;
Test-DaF 4; DSH 2
13.
Корей Республикасы***
Тағылымдама
Ағылшын /Корей
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
Корей тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға Test of Proficiency in Korean (TOPIK) сертификаты болғанда ғана жіберіледі).
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
TOPIK (level 1)
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
TOPIK (level 5)
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
TOPIK (level 4)
14.
Жапония***
Тағылымдама
Ағылшын /Жапон
IELTS: 9.0-ден 5.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 417,
IBT 120-дан 35
Гуманитарлық, Техникалық, Медициналық
_
Жапон тілінде оқуға үміткерлер конкурсқа қатысуға Nouryekushiken сертификаты болғанда ғана жіберіледі.
Инженерлік-техникалық қызметкер
Докторантураға/резидентураға өз бетімен түскен
IELTS: 9.0-ден 6.0
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 500,
IBT 120-дан 60
Nouryekushiken 5-деңгейі
IELTS: 9.0-ден 6.5
TOEFL:
ITP**/PBT 677-ден 550,
IBT 120-дан 79
Nouryekushiken
1-деңгейі
Мемлекеттік қызметші
Ғылыми-педагог қызметкер
Мәдениет қызметкері, шығармашыл қызметкер
Бұқаралық ақпарат құралдары редакциясының қызметкері
IELTS: 9.0-ден 5.5
TОEFL:
ITP**/PBT 677-ден 457,
IBT 120-дан 46
Жалпы конкурс
Ескерту:
Шет тіл бойынша емтиханды ресми сертификатты ұсынған тұлғалар шет тілді білу деңгейін анықтау бойынша тестілеуден босатылады.
Шетелдік жоғары оқу орындарынан шартсыз шақыру хатын алу үшін ағылшын тілі деңгейін көтеру қажет болған жағдайда конкурста "Жалпы конкурс" санаты бойынша қатысқан үміткерлер тіл деңгейін өз есебінен жоғарылатады.

ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
TCF 500
DALF C1
12.
Швейцарская Конфедерация ***
Стажировка
Английский/Французский/Немецкий
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Прохождение языковых курсов по французскому языку осуществляется во Французской Республике.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
TCF 100
DELF A1
Goethe-Zertifikat А1
DAAD 5.0 из 10
OnSet А2
IELTS: 7.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 600 из 677,
IBT 100 из 120
TCF 500
DALF C1
Goethe-Zertifikat C1;
Test-DaF 4; DSH 2
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
Goethe-Zertifikat C1;
Test-DaF 4; DSH 2
13.
Республика Корея***
Стажировка
Английский/Корейский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
Претенденты на обучение на корейском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификата Test of Proficiency in Korean (TOPIK).
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
TOPIK (level 1)
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL: PBT 550 из 677
IBT 79 из 120
TOPIK (level 5)
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TОEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL: PBT 550 из 677
IBT 79 из 120
TOPIK (level 4)
14.
Япония***
Стажировка
Английский/Японский
IELTS: 5.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 417 из 677,
IBT 35 из 120
Гуманитарные, Технические, Медицинские
_
Претенденты на обучение на японском языке допускаются к участию в конкурсе только при наличии сертификата Nouryekushiken.
Инженерно-технический работник
Самостоятельно поступивший на докторантуру/ резидентуру
IELTS: 6.0 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 500 из 677,
IBT 60 из 120
Nouryekushiken 5 уровень
IELTS: 6.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 550 из 677,
IBT 79 из 120
Nouryekushiken 1 уровень
Государственный служащий
Научно-педагогический работник
Работник культуры, творческий работник
Работник редакции средств массовой информации
IELTS: 5.5 из 9.0
TOEFL:
ITP**/PBT 457 из 677,
IBT 46 из 120
Общий конкурс
Примечание:
Лица, представившие официальный сертификат о сдаче экзамена по иностранному языку, освобождаются от тестирования по определению уровня знания иностранного языка.
Претенденты, участвовавшие в конкурсе по категории "Общий конкурс", после присуждения стипендии, в случае необходимости повышения уровня знания английского языка для безусловного зачисления в зарубежное высшее учебное заведение достигают необходимого уровня за счҰт собственных средств.

* Техникалық бағыт – "Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарғысына сәйкес Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссиясы жыл сайын бекітетін "Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындау үшін Басым мамандықтар тізбесінің (бұдан әрі - Тізбе) мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Техникалық ғылымдар мен технологиялар; Жаратылыстану ғылымдары; Ауыл шаруашылығы ғылымдары.
Гуманитарлық бағыт –Тізбесінің мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Әлеуметтік ғылымдар, экономика және бизнес; Гуманитарлық ғылымдар; Өнер.
Медициналық бағыт – Тізбесінің мына бөлімдеріндегі мамандықтар: Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина).
**Бұл санаттың сертификаттары "Болашақ" халықаралық стипендиясына конкурс шеңберінде тестілеуден өту нәтижесінде алынған жағдайда қабылданады.
***Көрстетілген елдер үшін ағылшын тілі бойынша тілдік курстардан өту Ұлыбританиядағы тілдік мектептерде жүзеге асырылады.
Бірінші сатылық деңгей – Қазақстан Республикасының аумағындағы тілдік курстарға жіберу үшін.
Екінші сатылық деңгей – шетелдегі тілдік курстарға жіберу үшін.
Үшінші сатылық деңгей – академиялық оқуға жіберу үшін.
Қазақстан Республикасының аумағындағы мерзімі 3 (үш) айдан аспайтын тілдік курстар аяқталғаннан кейін шетелдегі тілдік курстарға жіберу үшін CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) шет тілін меңгеру бойынша жалпы еуропалық біліктіліктер стандарттарына сәйкес ағылшын тілін B2 деңгейінде білу деңгейін анықтауға арналған бақылау тестін тапсыру мүмкін.
Емтихандардың атаулары бойынша ақпарат:
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – ағылшын тілін білуді тестілеудің халықаралық жүйесі;
TCF (Test de connaissance du français - Тест де конэсонс дью фронсэ) – француз тілін білу тесті;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – француз тілін білуі туралы диплом;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – француз тілін терең білуі туралы диплом;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi - Ханьюй Шуйпин Каоши) – шетелдіктерді, қытай эмигранттарды және аз ұлттар өкілдерін қоса алғанда, қытай тілінде сөйлемейтін адамдардың қытай тілін білу деңгейін сертификаттауға арналған ҚХР мемлекеттік емтиханы;
Nouryekushiken (НорҰкущикэн) - жапон тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – корей тілін білу деңгейін анықтау емтиханы;
GRE (Graduate Record Examination – Градьюэйт Рекорд Экзаминэйшн) – нақты мамандық бойынша негізгі білімін тестілеу;
GMAT (General Management Admission Test – Дженерал Мэнэджмент Адмишэн Тест) – менеджмент саласындағы білім деңгейі мен біліктілігін анықтаудың электрондық тесті;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) – шет тілі ретінде испан тілін білу сертификаты;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – шет тілі ретінде итальян тілін білу деңгейін растаушы сертификат;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – шет тілі ретінде итальян тілін білу сертификаты;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – шет тілі ретінде норвег тілін білу сертификаты;
PTIT (Profile Tourist and Informal Language Proficiency – Профайл Турист энд Информал Лэнгуич Профишэнси) – шет тілі ретінде голланд тілін білу сертификаты;
PAT (Profile academic and professional language proficiency - Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – академиялық голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF Германияда оқу үшін қажетті неміс тілі деңгейін тексеретін тест. Бұл емтиханды әлем бойынша лицензияланған орталықтарда, сонымен қатар, Қазақстанда тапсыруға болады;
Goethe-Zertifikat (ГҰте Цертификат) – Неміс тілін білуін растау үшін қажетті ГҰте-Институтының сертификаты. ГҰте-институтында сертификат алу үшін емтиханды ГҰте-институттарында да, біздің әріптестеріміз болып табылатын емтихан алу орталықтарында да тапсыруға болады;
OnSet (ОнСэт) – неміс тілі деңгейін анықтауға арналған тест;

* Техническое направление – специальности из следующих разделов Перечня приоритетных специальностей для присуждения международной стипендии "Болашак", ежегодно утверждаемого Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (далее - Перечень) в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом": Технические науки и технологии; Естественные науки; Сельскохозяйственные науки.
Гуманитарное направление – специальности из следующих разделов Перечня: Социальные науки, экономика и бизнес; Гуманитарные науки; Искусство.
Медицинское направление – специальности из следующих разделов Перечня: Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина).
** Сертификаты данной категории принимаются в случае получения их в результате прохождения тестирования в рамках конкурса на международную стипендию "Болашак".
***Прохождение языковых курсов по английскому языку для указанных стран осуществляется в языковых школах Великобритании.
Первый пороговый уровень – для направления на языковые курсы на территории Республики Казахстан.
Второй пороговый уровень – для направления на языковые курсы за рубежом.
Третий пороговый уровень – для направления на академическое обучение.
По завершении языковых курсов на территории Республики Казахстан сроком не более 3 (трех) месяцев, возможна сдача контрольного теста для определения уровня знания английского языка на уровень B2 согласно стандартам общеевропейских компетенций владения иностранным языком CEFR для направления на языковые курсы за рубежом.
Информация по наименованиям экзаменов:
IELTS (International English Language Testing System – Интернэйшэнал Инглиш Лэнгуич Тестинг Систэм) – международная система тестирования на знание английского языка;
TCF (Test de connaissance du français - Тест де конэсонс дью фронсэ) – тест на знание французского языка;
DELF (Diplome d'Etudes en Langue Francaise – Дипломэ тьюд он Лонг Фронcэз) – диплом о знании французского языка;
DALF (Diplоme Approfondi de Langue Franсaise – Дипломэ Апрофонди ду Лонг Фронсез) – диплом об углубленном знании французского языка;
HSK (Hanyu Shuiping Kaoshi - Ханьюй Шуйпин Каоши) – это государственный экзамен КНР для сертификации уровня владения китайским языком лицами, не являющимися носителями китайского языка, включая иностранцев, китайских эмигрантов и представителей национальных меньшинств;
Nouryekushiken (НорҰкущикэн) - экзамен по определению уровня японского языка;
TOPIK (Test of Proficiency in Korean – Тест оф Профишэнси ин Кориан) – экзамен по определению уровня корейского языка;
GRE (Graduate Record Examination – Градьюэйт Рекорд Экзаминэйшн) – тестирование базовых знаний по конкретной специальности;
GMAT (General Management Admission Test – Дженерал Мэнэджмент Адмишэн Тест) – электронный тест на определение уровня знаний и квалификации в области Менеджмента;
DELE (Diplomas de Español como Lengua Extranjera – Дипломас дэ Эспаньол комо Лингуа Икстранхера) - Сертификат на знание испанского языка как иностранного;
CILS (Certificazione di Italiano come Lingua Straniera – Цертификационе ди Итальяно комэ Лингуа Страниера) – Сертификат, подтверждающий степень владения итальянским языком как иностранным;
CELI (Certificatos di Conoscenza della Lingua Italiana – Цертификатос ди Коношэнза делльа Лингуа Итальяна) – Сертификат на знание итальянского языка как иностранного;
Norskprøve, Bergentest (Нуржкпрэва, Баргентест) – Сертификаты на знание норвежского языка как иностранного;
PTIT (Profile Tourist and Informal Language Proficiency – Профайл Турист энд Информал Лэнгуич Профишэнси) – Сертификаты на знание голландского языка как иностранного;
PAT (Profile academic and professional language proficiency - Профайл Акадэмик энд Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – экзамен по определению уровня академического голландского языка;
TestDaF (Test Deutsch als Fremdsprache – Тест Дойч альс Фремдшпрахэ) – Тест DaF проверяет знания немецкого языка, необходимые для обучения в Германии. Данный экзамен можно сдавать по всему миру в лицензированных центрах, в том числе в Казахстане;
Goethe-Zertifikat (ГҰте Цертификат) – Сертификат ГҰте-Института, необходимый для подтверждения знания немецкого языка. Экзамен для получения сертификата ГҰте-института можно сдать как в ГҰте-институтах, так и в экзаменационных центрах, являющихся нашими партнерами;
OnSet (ОнСэт) – экзамен по определению уровня немецкого языка;

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – DSH емтиханы Германиядағы жоғары оқу орындарының біріне түсу үшін қажет. DSH емтиханы Германия жоғары оқу орындарында кезекті семестрлер басталғанға дейін 3-4 апта бұрын тапсырылады;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language - Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – шет тілі ретінде ағылшын тілі бойынша тест мынадай түрлерге бөлінеді;
ITP (Institutional Testing Program - Инститьюшэнал Тестинг Програм) – үміткерлердің тілдік дайындығын алдын ала анықтауға арналған бейресми тест;
PBT (Paper-based test – Пэйпер-бэйзд тест) – қағаз жеткізгіштегі ресми тест;
IBT(Internet-based test – Интернет-бейзд тест) – Интернет арқылы тапсырылатын ресми тест.
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) - Шет тілін меңгеру бойынша жалпы еуропалық біліктіліктер стандарттар.
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) – фин тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) – неміс академиялық алмасу қызметі;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) – ауызекі голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан;
PPT (Profile professional language proficiency - Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) – кәсіби голланд тілін меңгеру деңгейін анықтау бойынша емтихан.
"Болашақ" халықаралық стипендиясын тағайындауға үміткерлер үшін пәндік емтихандардың қажетті ең төменгі деңгейі
Емтихан атауы
Бастапқы балл
Орыс тілі
"Жақсы" бағасынан кем емес

DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – Дойч Шпрахпрюфунг фюр ден Хохшульцуганг) – Экзамен DSH необходим для поступления в один из вузов Германии. Экзамен DSH сдается за 3-4 недели до начала очередного семестра в вузах Германии;
TOEFL (Test of English as a Foreign Language - Тест оф Инглиш ас э Форейн Лэнгуич) – тест по английскому языку как иностранному, подразделяется на следующие виды:
ITP (Institutional Testing Program - Инститьюшэнал Тестинг Програм) – неофициальный тест для предварительного определения уровня языковой подготовки претендентов;
PBT (Paper-based test – Пэйпер-бэйзд тест) – официальный тест на бумажном носителе;
IBT(Internet-based test – Интернет-бейзд тест) – официальный тест, который сдается посредством Интернет.
CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Камон Еуропиан Фрэмворк оф Рэфэрэнс фор Лэнгуэджэс) - стандарт общеевропейских компетенций владения иностранным языком;
YKI (Yleiset Kielitutkinnot – Уляиссэт Киелитуткиннот) - экзамен по определению уровня финского языка;
DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst – Дойчэ Акадэмишер Аустаушдинст) - немецкая служба академических обменов;
PMT (Profile societal language proficiency – Профайл Сосайэтал Лэнгуич Профишэнси) - экзамен по определению уровня разговорного голландского языка;
PPT (Profile professional language proficiency - Профайл Профэшэнал Лэнгуич Профишэнси) - экзамен по определению уровня профессионального голландского языка.
Необходимый минимальный уровень предметных экзаменов для претендентов на присуждение международной стипендии "Болашак"
Наименование экзамена
Пороговый балл
Русский язык
Не менее оценки "хорошо"