Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру көлемдерін белгілеу үшін санаттарға жатқызу өлшемшарттарын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2019 жылғы 15 наурыздағы № 63 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 20 наурызда № 18406 болып тіркелді
"Кинематография туралы" 2019 жылғы 3 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру көлемдерін белгілеу үшін санаттарға жатқызу өлшемшарттары айқындалсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін күнтізбелік екі күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақпен көзделген іс-шара орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шараның орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің міндетін атқарушы
Е. Рамазанов
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
міндетін атқарушысының
2019 жылғы 15 наурыздағы
№ 63 бұйрығымен
бекітілген
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру көлемдерін белгілеу үшін санаттарға жатқызу өлшемшарттары
1. Фильмдерді "әлеуметтік маңызы бар фильмдер", "дебюттік фильмдер", "оқиғалы фильмдер" санаттарына жатқызу өлшемшарттары:
киножобалардың қоғамның патриоттық, рухани-адамгершілік, зияткерлік және мәдени әлеуетін арттыруға, өскелең ұрпақты тәрбиелеуге бағытталуы, сондай-ақ мерейтойлық және атаулы күндерге, аса көрнекті тұлғаларға, қоғамдық маңызы бар және маңызды оқиғаларға бағытталуы болып табылады.

Об определении критериев отнесения фильмов к категориям для установления объема финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами
Приказ и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 марта 2019 года № 18406
В соответствии с пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 3 января 2019 года "О кинематографии" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Определить критерии отнесения фильмов к категориям для установления объема финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
Е. Рамазанов
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 63
Критерии отнесения фильмов к категориям для установления объема финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами
1. Критериями отнесения фильмов к категориям "социально значимые фильмы", "дебютные фильмы", "фильмы события" являются:
направленность кинопроектов на повышение патриотического, духовно-нравственного, интеллектуального и культурного потенциала общества, воспитание подрастающего поколения, а также фильмы к юбилейным и памятным датам, посвященные выдающимся личностям, общественно значимым и значимым событиям.

2. Фильмдерді "бірлесіп шығарылатын фильмдер" санатына жатқызу өлшемшарттары:
киножобалардың Қазақстанның беделін көтеру мен ұстанымдануға, оның халқының мәдени және тарихи оқиғаларының мәртебесін арттыруға бағытталуы болып табылады.
3. Фильмдерді "ойын фильмдері" санатына жатқызу өлшемшарттары:
киножобалардың көркем-эстетикалық құндылықтарға бағдарлануы, патриоттық тәрбие беруге, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыруға, тарихи дәстүрлерді бейнелейтін ұлттық дәстүрлерді, мәдениет пен өнерді жандандыру мен сақтауға бағытталуы болып табылады.
__________________

2. Критериями отнесения фильмов к категории "фильмы совместного производства" являются:
направленность кинопроектов на повышение имиджа и позиционирование Казахстана, популяризацию культурных и исторических событий его народа.
3. Критериями отнесения фильмов к категории "игровые фильмы" являются:
ориентированность кинопроектов на художественно-эстетические ценности, направленность на патриотическое воспитание, формирование нравственных качеств, возрождение и сохранение национальных традиций, культуры и искусства, изображающие исторические эпохи.