"Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 4 сәуірдегі № ҚР ДСМ-19 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 сәуірде № 18468 болып тіркелді
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1) тармақшасына, 17-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және 33-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15361 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 3 тамызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1) тармақшасына, 17-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне және 33-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-19. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 апреля 2019 года № 18468
В соответствии c подпунктом 1) статьи 11, подпунктом 2) пункта 1 статьи 17 и статьей 33 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15361, опубликованный 3 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование и Правил осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии c подпунктом 1) статьи 11, частью второй пункта 2 статьи 17 и статьей 33 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила и сроки исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
в Правилах и сроках исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее –Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также для оказания государственных услуг в электронной форме;

2) аударымдар – жұмыс берушілер өз қаражаты есебінен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлейтін, өздеріне аударымдар төлеу жүзеге асырылған медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
3) аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеушілер (бұдан әрі – төлеушілер) – Заңда белгіленген тәртіппен аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеуді, ұстап қалуды, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударуды, төлеуді жүзеге асыратын тұлғалар;
4) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиялық саламаттылығы, дәрілік заттардың және медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) жарналар – осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген жарналарды төлеушілер қорға төлейтін және медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
7) МӘМС – қор активтерінің есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
8) МӘМС жүйесі – МӘМС жүйесіне қатысушылардың арасындағы қатынастарды реттейтін, мемлекет белгілейтін нормалар мен қағидалардың жиынтығы;
9) жұмыс істемейтін адам (осы Қағидаларға қолданылады) – кәсіпкерлік қызметті, оның ішінде еңбек қызметін жүзеге асырмайтын және табысы жоқ адам;
10) жеке практикамен айналысатын адам – жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор;
3-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;";
4-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке практикамен айналысатын адамдар;";
5), 6) және 7) тармақшалар алып тасталсын;
9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

2) отчисления – деньги, уплачиваемые работодателями за счет собственных средств в фонд социального медицинского страхования, дающие право потребителям медицинских услуг, за которых осуществлялась уплата отчислений, получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС);
3) плательщики отчислений и (или) взносов (далее – плательщики) - лица, осуществляющие исчисление, удержание, перечисление, уплату отчислений и (или) взносов в фонд социального медицинского страхования в порядке, установленном Законом;
4) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) –некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп, оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
6) взносы – деньги, уплачиваемые в фонд плательщиками взносов, указанными в пункте 3 настоящих Правил, и дающие право потребителям медицинских услуг получать медицинскую помощь в системе ОСМС;
7) ОСМС – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда;
8) система ОСМС – совокупность норм и правил, устанавливаемых государством, регулирующих отношения между участниками системы ОСМС;
9) неработающее лицо (применительно к Правилам) – лицо, не осуществляющее предпринимательскую или трудовую деятельность и не имеющее дохода;
10) лицо, занимающееся частной практикой – частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор.";
подпункт 2) части второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) лиц, находящихся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;";
в пункте 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) лица, занимающиеся частной практикой;";
подпункты 5), 6), и 7) исключить;
подпункты 9) и 10) изложить в следующей редакции:

"9) мыналарды:
осы тармақтың 2), 8) және 10) тармақшаларында;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрғандардан немесе әрекетсіз деп танылғандардан басқа, осы тармақтың бірінші бөлігінің 3) тармақшасында;";
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен Қазақстан Республикасының азаматтарын және Қазақстан Республикасында өздері үшін аударымдар және (немесе) жарналар төлеу жүзеге асырылатын азаматтарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрғандардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кеткен азаматтарынан басқа (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кеткен азаматтар), осы тармақтың 4) тармақшасында көрестілген, жарналарды дербес төлейтін адамдар, оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кеткен Қазақстан Республикасының азаматтары;
10) Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалар.";
7-тармақта:
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы тармақтың 5) тармақшасында көзделген адамдарды қоспағанда, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оны (оларды) тәрбиелеп отырған жұмыс істемейтін адам (баланың заңды өкілдерінің бірі);
5) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты, бала (балалар) үш жасқа толғанға дейін оның (олардың) күтіміне байланысты демалыста жүрген адамдар;";
14) тармақша алып тасталсын:
8-тармақ алып тасталсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Аударымдарды және (немесе) жарналарды төлемеген жағдайда, адамдар Заңның 5-бабының 2-тармағына сәйкес МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекті осындай аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу тоқтатылған кезден бастап үш айдан артық алмайды. Бұл ретте, көрсетілген адамдар төленбеген кезең үшін қорға жарналар төлеуден босатылмайды.
Осындай жарналарды төлеуді тоқтатқан сәттен бастап үш ай өткеннен кейін төленетін жарналар сомасы төленбеген кезең есебіне есепке алынуға тиіс.
Осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғаларға қолданылмайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Салық агенттері МӘМС-ке жарналар мен аударымдарды ұстап қалу және аудару туралы, оның ішінде артық (қате) төлемдерді қайтару туралы мәліметтерді электрондық немесе қағаз жеткізгіштерде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетті атқарушының 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) бекітілген сақтау мерзімін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне сәйкес сақтауды жүзеге асырады.";
15-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әрбір жұмыс берушіден аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы объект республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген жалақының он еселенген ең төменгі мөлшерінен аспайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9) лица, самостоятельно уплачивающие взносы, в том числе граждане Республики Казахстан, выехавшие за пределы Республики Казахстан (далее – самостоятельные плательщики) за исключением лиц, указанных:
в подпунктах 2), 8) и 10) настоящего пункта;
в подпункте 3) настоящего пункта, кроме приостановивших представление налоговой отчетности или признанных бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 4) настоящего пункта, кроме приостановивших представление налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, а также граждан, выехавших за пределы Республики Казахстан, за исключением граждан, выехавших на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан в установленном законодательством порядке, и граждан, за которых в Республике Казахстан осуществляется уплата отчислений и (или) взносов;
10) физические лица, являющиеся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.";
в пункте 7:
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) неработающее лицо (один из законных представителей ребенка), воспитывающее ребенка (детей) до достижения им (ими) трех лет, за исключением лиц, предусмотренных подпунктом 5) настоящего пункта;
5) лица, находящиеся в отпусках в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), по уходу за ребенком (детьми) до достижения им (ими) возраста трех лет;";
подпункт 14) исключить;
пункт 8 исключить;
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В соответствии с пунктом 2 статьи 5 Закона в случае неуплаты отчислений и (или) взносов лица получают медицинскую помощь в системе ОСМС не более трех месяцев с момента прекращения уплаты таких отчислений и (или) взносов. При этом указанные лица не освобождаются от уплаты взносов в фонд за неуплаченный период.
Суммы взносов, уплачиваемые по истечении трех месяцев с момента прекращения уплаты таких взносов, подлежат зачислению в счет неуплаченного периода.
Положения настоящего пункта не распространяется на физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Налоговые агенты осуществляют хранение сведений об удержанных и перечисленных взносах и отчислениях на ОСМС, в том числе о возврате излишне (ошибочных) платежей, на электронном или бумажном носителях в соответствии с Перечнем типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15997).";
часть вторую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Ежемесячный объект, принимаемый для исчисления отчислений и (или) взносов от каждого работодателя, не превышает десятикратный минимальный размер заработной платы, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:

"16. Жұмыс беруші жұмыскерлердің, оның ішінде мемлекеттік және азаматтық қызметшілердің аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеуді (ұстап қалуды) ай сайын жүзеге асырады.
Қорға төлеуге жататын жұмыс берушілердің аударымдары Заңның 27-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі.
Қорға төлеуге жататын жұмыскерлердің, оның ішінде мемлекеттік және азаматтық қызметшілердің, сондай-ақ азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың қорға төлеуге жататын жарналары Заңның 28-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі.
Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) үшін Заңның 29-бабына сәйкес айқындалған табыстар қабылданады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың жарналары 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап жарналарды есептеу объектісінің 5 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған жеке практикамен айналысатын адамдарды және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған немесе әрекетсіз деп танылған дара кәсіпкерлерді қоспағанда, республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген жалақының 1,4 еселенген ең төменгі мөлшері дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың жарналарын есептеу объектісі болып табылады.
Дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын, Қазақстан Республикасының шегінен тыс кеткен азаматтардың, сондай-ақ дербес төлеушілердің жарналарын есептеуді және аударуды салық кезеңінің әрбір айы үшін дербес немесе үшінші тұлға олардың пайдасына жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 19-1 тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардың жарналары республикалық маңызы бар қалаларда, астанада және облыстық маңызы бар қалаларда – айлық есептік көрсеткіштің 1 еселенген мөлшерінің және басқа елді мекендерде айлық есептік көрсеткіштің 0,5 еселенген мөлшерінің 40 пайызы мөлшерінде белгіленеді.
Бұл ретте республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің мөлшері қолданылады.";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың жарналарын есептеуді (ұстап қалуды) және аударуды осындай жеке тұлғалардың кірістер есебінен Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен айқындалған салық агенттері жүзеге асырады.
Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғаның жарналары осы Қағидалардың 22-тармағында айқындалған, жарналар төленбейтін кірістерді қоспағанда, осы шарттар бойынша есептелген барлық кірістерден Заңның 28-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады).
Бұл ретте, жарналарды есептеу үшін қабылданатын ай сайынғы кіріс республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен аспайды.";

"16. Исчисление (удержание) отчислений и (или) взносов работников, в том числе государственных и гражданских служащих осуществляются работодателем ежемесячно.
Отчисления работодателей, подлежащие уплате в фонд, исчисляются в соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона.
Взносы работников, в том числе государственных и гражданских служащих, а также физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, подлежащие уплате в фонд, исчисляются в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Взносы индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, с 1 января 2020 года устанавливаются в размере 5 процентов от объекта исчисления взносов.
Объектом исчисления взносов индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, является 1,4 кратный размер минимальной заработной платы, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за исключением приостановивших представление налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан лиц, занимающихся частной практикой и приостановивших представление налоговой отчетности или признанных бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан индивидуальных предпринимателей.
Исчисление и перечисление взносов индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, а также самостоятельных плательщиков осуществляется ими самостоятельно либо третьим лицом в их пользу за каждый месяц налогового периода.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. Взносы физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, устанавливаются в размере 40 процентов от 1-кратного размера месячного расчетного показателя в городах республиканского значения, столице и областного значения и 0,5-кратного размера месячного расчетного показателя в других населенных пунктах.
При этом применяется размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Исчисление (удержание) и перечисление взносов физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, в фонд осуществляются за счет доходов таких физических лиц налоговыми агентами, определенными налоговым законодательством Республики Казахстан.
Взносы физического лица, получающего доходы по договорам гражданско-правового характера, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона, от всех начисленных доходов по данным договорам, за исключением доходов, с которых не уплачиваются взносы, определенных пунктом 22 настоящих Правил.
При этом, ежемесячный доход, принимаемый для исчисления взносов, не превышает десятикратный размер минимальной заработной платы, установленной на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";

21. Дербес төлеушілердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған жеке практикамен айналысатын адамдардың және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған немесе әрекетсіз деп танылған дара кәсіпкерлердің жарналары Заңның 28-бабының 4-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады).";
Жарналарды есептеуді (ұстап қалуды) олар дербес немесе үшінші тұлға оның пайдасына жүзеге асырады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Дербес төлеушілердің, дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың ай сайынғы жарналарын қорға төлеу Мемлекеттік корпорацияның кейіннен қордың шотына аударуы үшін банктер немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.";
27-тармақта:
1), 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар (осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдардан басқа), жеке практикамен айналысатын адамдар – кіріс төленген айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;
2) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар (осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген адамдардан басқа), жеке практикамен айналысатын адамдар өз пайдасына – ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) дербес төлеушілер – есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Заңның 30-бабының 3-1-тармағына сәйкес дербес төлеушілер қорға алдағы кезеңге жарналар төлеуді жүзеге асыруға құқылы.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. Дербес төлеушілердің, дара кәсіпкерлердің, жеке практикамен айналысатын адамдардың жарналарын оларды кейіннен Мемлекеттік корпорацияның шотына аудару үшін банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қолма-қол ақшамен төлеуге рұқсат беріледі.";
38-тармақтың екінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) аударымдардың және жарналардың сомасы аударымдардың және (немесе) жарналардың объектісінен республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір төлеушіден тиісті қаржы жылында ең төменгі жалақының он еселенген мөлшерінен артық төленген;";
40, 41, 42, 43, 44 және 45-тармақтар алып тасталсын;
Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдеріне 1, 2 және 3-қосымшалар алып тасталсын;
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.

21. Взносы самостоятельных плательщиков, в том числе приостановивших представление налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, лиц, занимающихся частной практикой, и приостановивших представление налоговой отчетности или признанных бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан индивидуальных предпринимателей, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона.
Исчисление (удержание) взносов осуществляется ими самостоятельно либо третьим лицом в их пользу.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Уплата ежемесячных взносов самостоятельных плательщиков, индивидуальных предпринимателей, лиц, занимающихся частной практикой, осуществляются через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций для последующего перечисления Государственной корпорацией на счет фонда.";
в пункте 27:
подпункты 1), 2) изложить в следующей редакции:
"1) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами (кроме лиц, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта), лицами, занимающимися частной практикой, – не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов;
2) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами (кроме лиц, указанных в подпункте 3) настоящего пункта), лицами, занимающимися частной практикой, в свою пользу – ежемесячно не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) самостоятельными плательщиками – не позднее 25 числа, следующего за отчетным;";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Самостоятельные плательщики вправе осуществлять уплату взносов в фонд на предстоящий период, в соответствии с пунктом 3-1 статьи 30 Закона.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Допускается внесение в банк или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций наличными деньгами взносов самостоятельными плательщиками, индивидуальными предпринимателями, лицами, занимающимися частной практикой, для их последующего перечисления в Государственную корпорацию.";
подпункт 2) части второй пункта 38 изложить в следующей редакции:
"2) за которого сумма отчислений и взносов уплачена от объекта исчисления отчислений и (или) взносов, превышающая десятикратный размер минимальной заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, от одного плательщика;";
пункты 40, 41, 42, 43, 44 и 45 исключить;
приложения 1, 2 и 3 к Правилам и срокам исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов исключить;
дополнить приложением 2 согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
__________________ А. Жұмағалиев
2019 жылғы "___" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің бірінші
орынбасары – Қаржы министрі
_________________Ә. Смайылов
2019 жылғы "___" ______________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
_________________Б. Сапарбаев
2019 жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 4 сәуірдегі
№ ҚР ДСМ-19 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 478 бұйрығына
2-қосымша
Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 17-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және 33-бабына сәйкес әзірленді және артық (қате) төлеген аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдардың сомаларын қайтаруды жүзеге асыру тәртібін айқындайды.

2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течении десяти рабочих дней после дня государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
__________________ А. Жумагалиев
"___" ______________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Первый заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
финансов Республики Казахстан
_________________А. Смаилов
"___" ______________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
_________________Б. Сапарбаев
"___" ______________ 2019 года
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 апреля 2019 года
№ ҚР ДСМ-19
Приложение 2
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года №478
Правила осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 17 и статьей 33 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления возврата излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) аударымдар – жұмыс берушілер өз қаражаты есебінен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына төлейтін, өздеріне аударымдар төлеу жүзеге асырылған медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
3) аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуші – Заңда белгіленген тәртіппен қорға аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеуді, ұстап қалуды, аударуды, төлеуді жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғалардың тұрақты мекемелері, филиалдары, өкілдіктері арқылы Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаларды қоса алғанда жұмыс берушілер, сондай-ақ дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар;
4) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
5) жарналар – Заңның 14-бабының 2-тармағында көрсетілген жарналарды төлеушілер қорға төлейтін және медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға МӘМС жүйесіндегі медициналық көмекті алу құқығын беретін ақша;
6) МӘМС – әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры активтерінің есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені.
2-тарау. Аударымдардың, жарналардың және (немесе) аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлдың артық (қате) есепке жатқызылған сомаларын төлеушілерге қайтаруды жүзеге асыру тәртібі
3. Қорға аударылған аударымдардың және (немесе) жарналардың артық (қате) төленген сомаларын, аударымдарды және (немесе) жарналарды уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін өсімпұлды қайтару үшін төлеуші немесе банк Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша артық (қате) төленген аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды қайтаруға өтініш береді, оған мыналар қоса беріледі:

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также для оказания государственных услуг в электронной форме;
2) отчисления – деньги, уплачиваемые работодателями за счет собственных средств в фонд социального медицинского страхования, дающие право потребителям медицинских услуг, за которых осуществлялась уплата отчислений, получать медицинскую помощь в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – ОСМС);
3) плательщик отчислений и (или) взносов (далее – плательщик) – работодатели, включая иностранные юридические лица, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиалы, представительства иностранных юридических лиц, а также индивидуальные предприниматели, лица, занимающиеся частной практикой, осуществляющие исчисление, удержание, перечисление, уплату отчислений и (или) взносов в фонд в порядке, установленном Законом;
4) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп, оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
5) взносы – деньги, уплачиваемые в фонд плательщиками взносов, указанными в пункте 2 статьи 14 Закона, и дающие право потребителям медицинских услуг получать медицинскую помощь в системе ОСМС;
6) ОСМС – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования.
Глава 2. Порядок осуществления возврата плательщикам излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений, взносов и (или) пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов
3. Для возврата излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов, пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов, переведенных в фонд, плательщиком или банком в Государственную корпорацию подается заявление на возврат излишне (ошибочно) зачисленных отчислений и (или) взносов, и (или) пени по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которому прилагаются:

1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жарналарды пайдасына жасаған жеке тұлғадан соманы қайтаруға келісім туралы өтініші;
2) төлем құжатының немесе аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдардың төленгені туралы құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Аударымдар және (немесе) жарналар, өсімпұл жүргізілген жеке тұлғалар тізімдерінде қате жіберілген жағдайда, өтінішке осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша растау-анықтама қоса беріледі.
Міндетті аударымдарды және (немесе) жарналарды қолма-қол ақшамен төлеуді жүзеге асыратын төлеушілер растау-анықтамаға құжатының көшірмесін немесе аударымдардың және (немесе) жарналардың төленгені туралы төлем құжатын қоса береді.
Мемлекеттік корпорация өтінім түскен күннен бастап операциялық бес күн ішінде аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың есептелу фактісін тексереді, өтініш осы төлем бойынша барлық деректемелердің растамасын қоса бере отырып, осы тармақтың бірінші бөліміне сәйкес құжаттар қорға жіберіледі.
Салық кодексіне сәйкес адамдар салықтық есепті беруді тоқтата тұруы туралы, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес дара кәсіпкерлердің әрекет етпейтін деп танылғаны туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитетінің ресми сайтында орналастырылған. Жоғарыда көрсетілген мәліметтер күнделікті негізде жаңартылып отырады.
Қор төлеушінің артық (қате) есептелген аударымдары және (немесе) жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қайтару туралы өтінішін қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдер қабылдайды:
- артық (қате) есептелген аударымдар және (немесе) жарналар және (немесе) өсімпұлдың сомаларын төлеушіге қайтару туралы;
- мынадай негіздер бойынша төлеушінің артық (қате) есептелген аударымдары және (немесе) жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қабылдаудан бас тарту туралы:
1) төлеушінің өтінішінде оның реквизиттері (БСН, ЖСН), төлемнің реквизиттері (нөмірі және/немесе күні және/немесе төлем тапсырмасының сомасы) дұрыс көрсетілмеуі (немесе көрсетілмеген), медициналық қызметті тұтынушы деректерінің (реквизиттерінің) өзгергенін, төлемнің қорға жіберілгенін растайтын құжаттардың салынбауы немесе растайтын құжаттардың оқуға келмейтін көшірмелерінің салынуы;
2) төлеушінің өтініш нысаны осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келмейді;
3) төлеушінің өтінішінде кері қайтарудың дұрыс емес себебінің көрсетілуі;
4) осы тармақтың екінші абзацына сәйкес құжаттарды толық ұсынылмауы;
5) аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды қайтаруға негіздеменің болмауы;

1) заявление о согласии на возврат сумм от физического лица, в пользу которого произведены взносы согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) копия платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов и (или) пени.
В случае допущения ошибок в списках физических лиц, за которых производились отчисления и (или) взносы и (или) пени, к заявлению прилагается справка-подтверждение по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Плательщики, осуществляющие уплату отчислений и (или) взносов, наличными деньгами, вместо справки-подтверждения прилагают копию платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов.
Государственной корпорацией в течение пяти операционных дней со дня поступления заявления проверяется факт зачисления отчислений и (или) взносов, и (или) пени, заявление направляется в фонд с приложением подтверждения всех реквизитов по данному платежу, документов в соответствии с частью первой настоящего пункта.
Сведения о приостановлении представления налоговой отчетности лицами, в соответствии с Налоговым кодексом, о признании индивидуальных предпринимателей бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, размещены на официальном сайте Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Обновление вышеуказанных сведений производится на ежедневной основе.
По результатам рассмотрения заявления плательщика о возврате излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени фонд принимает следующие решения:
- о возврате плательщику излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени;
- об отказе в возврате плательщика сумм отчислений и (или) взносов и (или) пени по следующим основаниям:
1) в заявлении плательщика неверно указаны (либо не указаны) реквизиты плательщика (БИН, ИИН), реквизиты платежа (номер и/или дата и/или сумма платежного поручения), не приложены документы, подтверждающие изменения данных (реквизитов) потребителя медицинских услуг, отправку платежа в фонд либо приложены нечитабельные копии подтверждающих документов;
2) форма заявления плательщика не соответствует приложению 1 к настоящим Правилам;
3) в заявлении плательщика указана некорректная причина возврата;
4) неполного предоставления документов в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта;
5) отсутствует основание для возврата отчисления и (или) взноса и (или) пени;

6) Мемлекеттік кірістер комитетінің интернет-ресурсынан алынған мәліметтерге сәйкес әрекет ететін ретінде тіркелген дара кәсіпкердің жарналар төлеуден босатылмауы;
7) қорға Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттың талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында уақытша болатын шетелдіктер мен олардың отбасы мүшелерінің пайдасына аударылған сома.
Осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Қор өтініштерді өңдегеннен кейін MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және кейіннен оларды төлеушіге аудару үшін қорға төлеушінің өтініші түскен күннен бастап операциялық он күннің ішінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына аударуды жүзеге асырады. Қайтаруға жатпайтын сомалар бойынша, қор себебін көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияға бас тарту туралы ақпаратты береді.
Қор тізілімінің негізінде Мемлекеттік корпорация MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және артық (қате) есептелген аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың сомаларын операциялық үш күн ішінде төлеушіге аударады.
Төлеуші әлеуметтік аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қайтарудан бас тарту себебі туралы ақпаратты Мемлекеттік корпорация арқылы алады. Мемлекеттік корпорация артық (қате) төленген сомалар қайтарылғаннан кейін қорды осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген қайтарым туралы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорация мен Қордың арасында айына бір рет аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың аударылуын, сондай-ақ қордан аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың қайтарылуын салыстырып тексеру жүргізіледі.
4. Төлеушіге қызмет көрсететін банк электрондық төлем тапсырмаларын ресімдеу кезінде қате жіберген жағдайда, банк "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жіберілген қателерді түзету жөнінде шаралар қабылдайды.
5. Қор келіп түскен және қайтарылған артық (қате) аударылған аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды есепке алуды жүргізеді.
6. Төлеуші салық заңнамаларында белгіленген мерзімдерде және тәртіпте тіркелу орны бойынша мемлекеттік кірістер органына аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілген адамдарға есептелген аударымдар және (немесе) жарналар бойынша есеп-қисап ұсынады.
7. Мемлекеттік корпорация күн сайын, өткен күн үшін мемлекеттік кірістер органына тіркелген төлеушілер бойынша келіп түскен және қайтарылған әлеуметтік аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың тізілімдерін Салық кодексінде белгіленген тәртіппен ұсынады.

6) согласно сведениям из интернет-ресурса Комитета государственных доходов, индивидуальный предприниматель зарегистрированный как действующий не освобождается от уплаты взносов;
7) сумма, перечисленная в фонд в пользу иностранцев и членов их семей, временно пребывающих на территории Республики Казахстан в соответствии с условиями международного договора, ратифицированного Республикой Казахстан.
Фонд после обработки заявлений формирует платежное поручение формата МТ-102 и осуществляет перечисление денег в течение семи операционных дней со дня поступления заявления плательщика в фонд на банковский счет Государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику. По суммам, не подлежащим возврату, фонд передает в Государственную корпорацию информацию об отказе с указанием причины согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
На основании реестра фонда Государственная корпорация формирует платежное поручение в формате МТ-102 и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) зачисленных отчислений и (или) взносов, и (или) пени в течение трех операционных дней.
Плательщик получает информацию о причине отказа на возврат сумм отчислений и (или) взносов, и (или) пени через Государственную корпорацию. Государственная корпорация после возврата излишне (ошибочно) зачисленных сумм уведомляет фонд о произведенном возврате по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Между Государственной корпорацией и фондом один раз в месяц производится сверка перечисления отчислений и (или) взносов, и (или) пени, а также возвратов отчислений и (или) взносов, и (или) пени из фонда.
4. В случае допущения ошибок банком, обслуживающим плательщика при оформлении электронных платежных поручений, банк принимает меры по исправлению допущенных ошибок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах".
5. Фонд ведет учет поступивших и возвращенных излишне (ошибочно) зачисленных отчислений и (или) взносов и (или) пени.
6. Плательщик в сроки и в порядке в установленном налоговым законодательством, представляет в орган государственных доходов по местонахождению налоговый отчет по исчисленным отчислениям и (или) взносам за лиц, за которых производились отчисления и (или) взносы.
7. Государственная корпорация ежедневно, за прошедший день, представляет в орган государственных доходов реестры поступивших и возвращенных отчислений и (или) взносов и (или) пени по плательщикам, зарегистрированным в порядке, установленном Налоговым кодексом.

8. Қорға аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеуді жүзеге асыратын төлеуші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2003 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Мемлекеттік корпорациядан аударымдардың және (немесе) жарналардың сомалары туралы қажетті ақпаратты сұратады және алады.
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе) толық
төлемегені үшін өсімпұлдың
артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
нысан
"Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қоры"
коммерциялық емес
акционерлік қоғамы
(бұдан әрі – КеАҚ)
Басқармасының төрағасына
__________________________
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) көрсетілсін)
Өтініш
_________________________________________________________________
(аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды
төлеушінің немесе төлеуші банктің, банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы)
үшін _________________________________________________________________
_______________ №__ төлем тапсырмаларымен қате аударылған аударымдардың және
(немесе) жарнаның және (немесе) өсімпұлдың артық (қате) төленген сомаларын
______________________________________________________________
_____________________________________________________________ атына
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі көрсету)
қайтаруды сұраймын, референс, жалпы сомасы _____________, қайтару сомасы
_____________________________________________________________
Кейінгі төлемдермен түзету мынадай себепке байланысты мүмкін емес
(қажеттісін белгілеу керек):
1) қате аударылған;
2) жұмыскерге артық есептелген;
3) төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
4) МТ-102 төлем тапсырмасы форматында қате жіберілген;
5) төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
6) төлеуші немесе банк екі немесе одан да көп рет аударылған.
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз:
______________________________________________________________
(төлеушінің толық деректері, банктік деректемелер көрсетілсін)
Қосымшалар:
1) жарналарды пайдасына жүргізген жеке тұлғадан соманы қайтаруға келісімі туралы арызы;
2) аударымдардың және (немесе) жарналардың төленгені туралы төлем құжатының көшірмесі.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған адам өтініш берген жағдайда – жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі.
Басшы __________________________/______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Бас бухгалтер ____________________/______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Ескертпе: өтініш бланкіде толтырылып, мөртаңбамен расталады (факсимильді қолтаңбаға жол берілмейді).
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе)
толық төлемегені үшін
өсімпұлдың артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Өтініш
Мен, ________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), туған күні)
ЖСН _________________________
Осы арқылы __________ (жыл, ай) кезені (дері) __________ соманы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру төленген артық (қате) есептелген аударымдары және (немесе) жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын менің пайдама қайтаруға келісім беремін.
_________________
(қолы, күні)
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе) толық
төлемегені үшін
өсімпұлдың артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды жүзеге
асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Анықтама-растау
растайды,
(аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды төлеушінің атауы)
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ-ға аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды төлеген кезде олар үшін аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілген жұмыскерлер мен жеке тұлғалардың тізімдерінде мынадай төлем тапсырмаларында қателіктер жіберілгенін растайды:
р/с №
Төлем тапсырмасының №
Төлем тапсырмасының күні
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы
Референс
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Туған күні
Қате аударылған (теңге)
Аударылуға тиісті (теңге)
Кезең
Сомасы (теңге)
Кезең
Сомасы (теңге)
Басшы ______________________/________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Бас бухгалтер ______________________/__________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе) толық
төлемегені үшін өсімпұлдың
артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды жүзеге
асыру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды қайтарудан бас тарту туралы ақпарат
20___жылғы "___" _______
Азамат ______________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
ЖСН ________________________________
______________________________ себебі бойынша қайтарудан бас тартылды
Хабарлама жауапты тұлғаның ЭЦҚ-мен куәландырылды
Басшы ______________________________
Аударымдардың, жарналардың
және (немесе) аударымдарды
және (немесе) жарналарды
уақтылы және (немесе)
толық төлемегені үшін
өсімпұлдың артық (қате) есепке
жатқызылған сомаларын
төлеушілерге қайтаруды
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Әлеуметтік медициналық
сақтандыру қоры"
коммерциялық емес
акционерлік қоғамы
(бұдан әрі – КеАҚ)
Басқармасының төрағасына
__________________________
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда) көрсетілсін)
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы 20__ жылғы "___" _______ № ___ өкімге сәйкес мынадай төлеушілер бойынша "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ-дан келіп түскен, қате есептелген аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдардың сомаларын қайтару туралы хабарлайды:
р/с №
Төлеушінің атауы
Сомасы (теңге)
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ төлем тапсырмасының нөмірі мен күні
Негіздеме
Барлығы:
Басшы ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)

8. Плательщик, осуществляющий уплату отчислений и (или) взносов в фонд, при необходимости запрашивает и получает от Государственной корпорации информацию о перечисленных суммах отчислений и (или) взносов в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
Приложение 1
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени за
несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
форма
Председателю Правления
некоммерческого акционерного
общества "Фонд социального
медицинского страхования"
_______________________
(указать фамилию, имя,
отчество (при его наличии))
Заявление
от _____________________________________________________________________________
(наименование плательщика отчислений и (или) (взносов), и (или) пени, или банком,
организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат суммы излишне (ошибочных) уплаченных отчислений и (или) взносов и (или) пени за
_______________________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии),
_______________________________________________________________________________,
(индивидуальный идентификационный номер)
перечисленных платежным поручением от "__" _______20__г. № ___, референс,
общая сумма ________________, сумма возврата __________________________.
Корректировка последующими платежами невозможна по причине (нужное отметить):
1) ошибочно перечислены;
2) излишне начислены на работников;
3) неверно указан код назначения платежа;
4) в формате платежного поручения МТ 102 допущены ошибки;
5) неверно указаны реквизиты плательщика;
6) плательщиком или банком два или более раз перечислены;
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
__________________________________________________________________________
(указать полные данные плательщика, банковские реквизиты)
Приложение:
1) заявление о согласии на возврат сумм от физического лица, в пользу которого произведены взносы;
2) копия платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов.
В случае подачи заявления самостоятельно занятым лицом, - копия свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.
Руководитель ____________________________________________/_________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /      подпись)
Главный бухгалтер ____________________________________________/__________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /      подпись)
Место печати (при наличии)
Примечание: заявление заполняется на бланке и заверяется печатью (факсимильная подпись не допускается).
Приложение 2
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Заявление
Я, ________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения)
ИИН _________________________
Настоящим даю согласие на возврат излишне (ошибочно) уплаченных взносов на
обязательное социальное медицинское страхование в мою пользу в сумме________________
за период (ы) _______________ (год, месяц) _________________
(подпись)                   (дата)
Приложение 3
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Справка-подтверждение
подтверждает,
(наименование плательщика отчислений и (или) (взносов), и (или) пени)
что при уплате отчислений и (или) взносов и (или) пени в НАО "Фонд социального медицинского страхования" были допущены ошибки в списках работников и физических лиц, за которых производились отчисления и (или) взносы в следующих платежных поручениях:
№ п/п
№ платежного поручения
Дата платежного поручения
Общая сумма платежного поручения
Референс
Индивидуальный идентификационный номер)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Перечислено ошибочно (тенге)
Надлежало перечислить (тенге)
Период
Сумма (тенге)
Период
Сумма (тенге)
Руководитель _______________________________________/______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись)
Главный бухгалтер____________________________________________/__________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись)
Место печати (при наличии)
Приложение 4
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Информация об отказе в возврате отчислений и (или) взносов и (или) пени
от "___" _______20___года
Гражданин (ка) ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
ИИН _______________
Отказано в возврате по причине ______________________________
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
Руководитель _________________________
Приложение 5
к Правилам осуществления
возврата плательщикам излишне
(ошибочно) зачисленных сумм
отчислений, взносов и (или) пени
за несвоевременную и (или) неполную
уплату отчислений и (или) взносов
Форма
Председателю Правления
НАО "Фонд социального
медицинского страхования"
__________________________
(указать фамилию, имя, отчество
(при его наличии)
Государственная корпорация "Правительство для граждан" уведомляет о возврате сумм ошибочно перечисленных отчислений и (или) взносов и (или) пени, поступивших из НАО "Фонд социального медицинского страхования", в соответствии с распоряжением от "__" ______ 20__ года № __ по следующим плательщикам:
№ п/п
Наименование плательщика
Сумма (тенге)
Номер и дата платежного поручения НАО "Фонд социального медицинского страхования"
Основание
Всего:
Руководитель__________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)