Мәжбүрлеп емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 30 наурыздағы № ҚР ДСМ-14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 9 сәуірде № 18482 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-161/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.10.2020 № ҚР ДСМ-161/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 107-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мәжбүрлеп емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет – ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 30 наурыздағы
№ ҚР ДСМ-14 бұйрығына
1 қосымша
Мәжбүрлеп емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету қағидалары

Об утверждении Правил оказания медицинской помощи больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение и признании утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2019 года № ҚР ДСМ-14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2019 года № 18482. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № ҚР ДСМ-161/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 28.10.2020 № ҚР ДСМ-161/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 107 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила оказания медицинской помощи больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение 1
к приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 марта 2019 года № ҚР ДСМ-14
Правила оказания медицинской помощи больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мәжбүрлеп емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мәжбүрлеп емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) емдеу – аурдың ағымын жоюға, тоқтатуға және (немесе) жеңілдетуге, сондай-ақ, оның ушығуының алдын алуға бағытталған медициналық қызметтер кешені;
2) емдеуден бас тарту – зертханалық әдіспен расталған туберкулез диагнозы бар науқастың туберкулезге қарсы ұйымның орталықтандырылған дәрігерлік-консультациялық комиссиясы (бұдан әрі – ОДКК) тағайындаған емнен бас тартуы;
3) емделуден жалтару – ОДКК жазып берген жеке медициналық құжатта белгіленген күнтізбелік айдың ішінде туберкулезге қарсы препараттардың жеті тәуліктік дозасын қабылдауды себепсіз жіберу түрінде емдеу режимін бұзу;
4) мәжбүрлеп емдеу – сот шешімінің негізінде жүзеге асырылатын науқасты емдеу.
3. Туберкулезбен ауыратын науқастарды мәжбүрлеп емдеу үшін:
1) зертханалық әдіспен расталған туберкулез диагнозы бар науқастың емнен бас тартуы және науқастың медициналық құжаттамасында белгіленген оны сендірудің (психологтың консультациясы, санитариялық ағарту әдістерін қолдану) барлық әдістерінің оң нәтижелерінің болмауы;
2) өз еркімен кетіп қалу және науқастың медициналық құжаттамасында белгіленген күнтізбелік айдың ішінде туберкулезге қарсы препараттардың жеті тәуліктік дозасын қабылдауды себепсіз үзу түріндегі емдеу режімін бұзу негіздеме болып табылады.
4. Туберкулезбен ауыратын азаматтарды мәжбүрлеп емдеу пациенттерді мамандандырылған туберкулезге қарсы ұйымдарға оқшаулай отырып, туберкулезге қарсы және симптомдық емді қамтиды және бюджеттік қаражаттың есебінен жүзеге асырылады.
2-тарау. Мәжбүрлеп емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмекті көрсету тәртібі
1-параграф. Туберкулезбен ауыратын науқастарды мәжбүрлеп емдеуге жіберу тәртібі
5. Зертханалық әдіспен расталған туберкулезбен ауыратын науқастар міндетті емдеуге жатқызылуға жатады.
6. Туберкулезбен ауыратын және емнен жалтарған азаматтарды мәжбүрлеп емдеу туралы шешімді сот денсаулық сақтау ұйымдарының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өтініші бойынша қабылдайды.
7. Мәжбүрлеп емдеуді тағайындау туралы мәселені шешу үшін науқастың медициналық құжаттамасын туберкулезге қарсы ұйымның (бұдан әрі – ТҚҰ) ОДКК-на:
- зертханалық расталған туберкулезбен ауыратын науқас емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда – тіркелген жері бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымның фтизиатры;
- өз еркімен кетіп қалған және науқастың медициналық құжаттамасында тіркелген күнтізбелік ай ішінде туберкулезге қарсы препараттардың жеті тәуліктік дозасын қабылдауды себепсіз үзу түріндегі емдеу режімін бұзған жағдайда – емдеуші дәрігер ұсынады.
ОДКК қорытындысы бойынша ТҚҰ бас дәрігері осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша екі данада мәжбүрлеп емдеу туралы ұсынымға қол қояды.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания медицинской помощи больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение (далее – Правила) определяют порядок оказания медицинской помощи больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
1) лечение – комплекс медицинских услуг, направленных на устранение, приостановление и (или) облегчение течения заболевания, а также предупреждение его прогрессирования;
2) отказ от лечения – отказ больного с диагнозом туберкулез, подтвержденный лабораторным методом, от лечения, назначенного централизованной врачебно-консультативной комиссией противотуберкулезной организации (далее – ЦВКК);
3) уклонение от лечения – нарушение режима лечения, предписанного ЦВКК в виде беспричинного пропуска приема семи суточных доз противотуберкулезных препаратов в течение календарного месяца, зафиксированного в медицинской документации;
4) принудительное лечение – лечение больного туберкулезом, осуществляемое на основании решения суда.
3. Основаниями для принудительного лечения больных туберкулезом, являются:
1) отказ больного с диагнозом туберкулез, подтвержденным лабораторным методом, от лечения и отсутствие положительного результата всех методов его убеждения (консультация психолога, применение методов санитарного просвещения), зафиксированных в медицинской документации больного;
2) самовольный уход и нарушение режима лечения в виде беспричинного пропуска приема семи суточных доз противотуберкулезных препаратов в течение календарного месяца, зафиксированного в медицинской документации больного.
4. Принудительное лечение граждан, больных туберкулезом, включает противотуберкулезное и симптоматическое лечение с изоляцией пациентов в специализированных противотуберкулезных организациях и осуществляется за счет бюджетных средств.
Глава 2. Порядок оказания медицинской помощи больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение
Параграф 1. Порядок направления больных туберкулезом на принудительное лечение
5. Больные туберкулезом, подтвержденным лабораторным методом, уклоняющиеся от лечения, подлежат обязательной госпитализации.
6. Решение о принудительном лечении больных туберкулезом и уклоняющихся от лечения, принимается судом по заявлению организаций здравоохранения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Для решения вопроса о назначении принудительного лечения медицинскую документацию больного на ЦВКК противотуберкулезной организации (далее – ПТО) представляет:
- фтизиатр организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь, по месту регистрации в случае отказа от госпитализации больного туберкулезом, подтвержденным лабораторным методом;
- лечащий врач в случае самовольного ухода и нарушения режима лечения в виде беспричинного пропуска приема семи суточных доз противотуберкулезных препаратов в течение календарного месяца, зафиксированного в медицинской документации.
По заключению ЦВКК главный врач ПТО подписывает представление о принудительном лечении в двух экземплярах по форме согласно приложению к настоящим Правилам.

8. Мәжбүрлеп емдеу туралы ұсынымға мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) денсаулық жағдайы туралы анықтама (сырқатанамадан, амбулаториялық картадан үзінді);
2) ТҚҰ өкілінің атына сот отырыстарына қатысуы үшін берілген ТҚҰ бас дәрігері бекіткен сенімхат;
3) ОДКК мәжбүрлеп емдеуді тағайындау қажеттілігі туралы қорытындысы.
Құжаттар ОДКК қорытындысы қабылданған күннен бастап күнтізбелік бес күннің ішінде сотқа жіберіледі.
9. Мәжбүрлеп емдеуге жіберу туралы материалдарды сот Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу колдексінің 347-бабында айқындалған мерзімдерде қарайды.
10. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босап шыққан туберкулезбен ауыратын адамдарды мәжбүрлеп емдеуді ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 19 тамыздағы № 530 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тіркеліміне № 9762 болып тіркелген) бекітілген Қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде туберкулезге қарсы көмекті ұйымдастыру қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
2-параграф. Мәжбүрлеп емдеуге жіберілген туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмекті көрсету тәртібі
11. ТҚҰ-ға түскен кезде науқастар санитариялық тазалаудан өтеді және дәрігер қарайды.
Науқасқа "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық) бекітілген 003/е нысанға сәйкес медициналық карта (бұдан әрі – сырқатнама) ресімделеді.
12. "Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 994 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16381 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 994 бұйрығы) сәйкес науқасқа режим мен емнің схемасы тағайындалады.
13. Көптеген дәрілерге көнбейтін туберкулез (бұдан әрі – КДК) және ауқымды дәрілерге көнбейтін туберкулез (бұдан әрі – АДК) белгіленген науқас инфекциялық бақылау шараларын сақтай отырып, жағдайларына тиісті ем схемасын және режим тағайындау үшін ОДКК-ға ұсынылады.
14. Емдеуші дәрігер науқастарды күнде, демалыс және мереке күндерден бөлек, тексеріп-қарайды.
Демалыс және мереке күндері тексеріп-қарауды кезекші медициналық персонал жүзеге асырады.
15. Бөлімшенің меңгерушісі пациентті келіп түскен күні, кейіннен медициналық көрсетілімі бойынша және шығарар алдында тексеріп-қарайды. Бөлімшенің меңгерушісі пациенттерді тексеріп-қарау нәтижелерін, диагнозын және ұсынымдарын сырқатнамаға жазады, қолын қояды.

8. К представлению о принудительном лечении прилагаются следующие документы:
1) справка о состоянии здоровья (выписка из истории болезни, амбулаторной карты);
2) доверенность на представителя ПТО для участия в судебном заседании, заверенная главным врачом ПТО;
3) заключение ЦВКК о необходимости назначения принудительного лечения.
Документы направляются в суд в течение 5 календарных дней со дня принятия заключения ЦВККК.
9. Материалы о направлении на принудительное лечение рассматриваются судом в сроки, определенные статьей 347 Гражданского процессуального Кодекса Республики Казахстан.
10. Принудительное лечение лиц, больных туберкулезом, освобождающихся из учреждений уголовно-исполнительной системы с незавершенным лечением, осуществляется в соответствии с Правилами организации противотуберкулезной помощи в учреждениях уголовно-исполнительной системы, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 августа 2014 года № 530 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9762).
Параграф 2. Порядок оказания медицинской помощи больным туберкулезом, направленным на принудительное лечение
11. Больной при поступлении в ПТО проходит санитарную обработку и осматривается врачом.
На больного оформляется медицинская карта (далее –история болезни) по форме 003/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов за № 6697) (далее - Приказ № 907).
12. Больному назначается режим и схема лечения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года № 994 "Об утверждении Инструкции по организации оказания медицинской помощи при туберкулезе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16381) (далее – Приказ № 994).
13. Больной, у которого установлен туберкулез с множественной лекарственной устойчивостью (далее – МЛУ ТБ) и широкой лекарственной устойчивостью (далее – ШЛУ ТБ), представляется на ЦВКК для назначения соответствующего режима и схемы лечения с соблюдением мер инфекционного контроля.
14. Лечащий врач осматривает больных ежедневно кроме выходных и праздничных дней.
В выходные и праздничные дни осмотр осуществляется дежурным медицинским персоналом.
15. Заведующий отделением осматривает пациента в день поступления, в последующем по медицинским показаниям и перед выпиской. Результаты осмотра пациентов с диагнозом и рекомендациями заведующий отделением заносит в историю болезни и подписывает.

16. Науқастарды палаталарға бөлу келген кездегі және емдеу процесіндегі зертханалық зерттеу деректерін және дәрілік сезімталдығын есепке алып жүзеге асырылады.
17. Туберкулезбен, оның ішінде КДК/АДК туберкулезбен ауыратын науқастарды мәжбүрлеп емдеу "емделіп шықты" немесе "емдеу аяқталды" деген жағымды нәтижелерімен толық емдеу курсы аяқталғанға дейін жалғасады.
18. КДК/АДК туберкулезбен ауыратын науқасты емдеуді тоқтату туралы ОДКК шешімі болған жағдайда паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымға ауыстыруға жатады.
3-параграф. Мәжбүрлеп емдеудегі науқастардың келу режимі
19. Науқастардың ТҚҰ аумағынан өз бетінше кетіп қалуының, сондай-ақ бөгде адамдардың аумаққа кіріп кетуінің алдын алу үшін МТҚҰ аумағы биіктігі кемінде 2,5 метр болатын тұтастай қақпамен қоршалады және тәуліктік ведомстволық күзетпен қамтамасыз етіледі. Науқастарға арналған жеке қоршалған серуендеу аумағы бөлінеді.
20. Мамандандырылған бөлімшелер мынадай шектелген инженерлік-техникалық құралдармен:
1) аумақты негізгі қоршаумен;
2) дабылдамамен;
3) құжаттарды сақтауға арналған сейфтермен;
4) терезелердегі тез алынатын және ашылатын металл торлармен;
5) барлық арнайы және қосалқы үй-жайлар темір есіктермен;
6) мамандандырылған күзеті бар бақылау-өткізу пунктімен;
7) бейне бақылау жүйесімен жабдықталады.
21. ТҚҰ-ның аумағы осы қызметтің түріне лицензиясы бар мамандандырылған күзет бөлімшесі (бұдан әрі – күзет қызметі) күзетіледі.
Күзет қызметі бақылау-өткізу режимін ұйымдастырады және сыртқы және ішкі күзетті қамтамасыз етеді.
22. ТҚҰ аумағына жұмыс істейтін персонал мен әкімшілік кіргізіледі.
23. Науқастардың ТҚҰ аумағынан және серуендеу ауласынан шығуы емдеу-диагностикалық іс-шараларын жүргізу үшін медицина және күзет персоналының алып жүруімен рұқсат етіледі.
24. ТҚҰ және күзет қызметінің арасында жасалған шарттың негізінде күзет қызметінің қызметкерлері медицина персоналына мәжбүрлеп емдеудегі адамға профилактикада және құқыққа қарсы іс-қимылдың алдын кесуге жәрдемдеседі.
4-параграф. Мәжбүрлеп емдеудегі туберкулезбен ауыратын науқастарды шығару тәртібі
25. Жағымды аяқталумен емдеудің толық курсын аяқтаған науқас шығардың алдында күнтізбелік 10 күннің ішінде емдеуші дәрігер және бөлімше меңгерушісі одан әрі диспансерлік бақылау жағдайлары туралы ақпаратты нақтылайды.
Науқасты шығарған кезде тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымның фтизиатрына № 907 бұйрықпен бекітілген "Туберкулезбен ауыратын науқастың медициналық картасы" ТБ 01/е нысаны бойынша немесе "Туберкулезбен ауыратын IV санатты науқастың медициналық картасы"-IV санаттағы ТБ 01/е нысаны бойынша медициналық картасы, соңғы рентгенограмма және стационардың медициналық картасынан көшірме беріледі.

16. Распределение в палаты осуществляется с учетом данных лабораторных исследований и лекарственной чувствительности на момент поступления и в процессе лечения.
17. Принудительное лечение больных туберкулезом, в том числе МЛУ/ШЛУ туберкулезом, продолжается до завершения полного курса лечения с благоприятными исходами "вылечен" или "лечение завершено".
18. В случае решения ЦВКК о прекращении лечения больного МЛУ/ШЛУ туберкулезом больной подлежит переводу в организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход.
Параграф 3. Режим пребывания больных на принудительном лечении
19. Для предотвращения самовольного ухода больных за пределы ПТО, а также проникновения на территорию посторонних лиц, территория ПТО ограждается сплошным забором высотой не менее 2,5 метров и обеспечивается круглосуточной охраной и системой видеонаблюдения. Выделяется отдельная огражденная прогулочная территория для больных.
20. Специализированные отделения оборудуются следующими ограничительными инженерно-техническими средствами:
1) основным ограждением территории;
2) сигнализацией;
3) сейфом для хранения документов;
4) металлическими легкосъемными и открывающимися решетками на окнах;
5) металлическими дверями во всех специализированных и вспомогательных помещениях;
6) контрольно-пропускным пунктом со специализированной охраной;
7) системой видеонаблюдения.
21. Территория ПТО охраняется специализированным охранным подразделением, имеющим лицензию на данный вид деятельности (далее – служба охраны).
Служба охраны организует контрольно-пропускной режим и обеспечивает наружную и внутреннюю охрану.
22. На территорию ПТО допускаются работающий персонал и администрация.
23. Выход больных с территории ПТО и прогулочного двора разрешается в сопровождении охраны и медицинского персонала для проведения лечебно-диагностических мероприятий.
24. Сотрудники службы охраны оказывают содействие медицинскому персоналу в профилактике и пресечении противоправных действий лиц, находящихся на принудительном лечении на основании договора, заключаемого между ПТО и службой охраны.
Параграф 4. Порядок выписки больных туберкулезом, находящихся на принудительном лечении
25. За 10 календарных дней до выписки больного, завершающего полный курс лечения с благоприятным исходом, лечащий врач и заведующий отделением уточняют порядок дальнейшего диспансерного наблюдения.
При выписке больного фтизиатру амбулаторно-поликлинической организации по месту жительства передается медицинская карта по форме ТБ 01/у "Медицинская карта больного туберкулезом", утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907, зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6697 (далее – Приказ МЗ РК № 907), последняя рентгенограмма и выписка из медицинской карты стационарного больного.

26. "Сәтсіз емнің" аяқталуымен емді аяқтаған науқас шығардың/ауысудың алдында күнтізбелік 10 күн бұрын емдеуші дәрігер және бөлімше меңгерушісі одан әрі паллиативтік емдеу жағдайлары туралы ақпаратты нақтылайды.
Паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымға науқас қабылдайтын тараппен алдын ала келісе отырып, мамандандырылған медициналық көлікпен ауыстырылады. Ұйымға соңғы рентгенограмма және стационардың медициналық картасынан көшірме беріледі.
Паллиативтік көмек және мейіргерлік күтім көрсететін ұйымға ауыстырылған науқастың № 907 бұйрықпен бекітілген "Туберкулезбен ауыратын IV санатты науқастың медициналық картасы"-IV санаттағы ТБ 01/е нысаны бойынша медициналық картасы тұрғылықты жері бойынша амбулаториялық-емханалық ұйымның фтизиатрына жіберіледі.
27. Науқастың сырқатнамасы шыққаннан/ауысқаннан кейін тексеріледі, ТҚҰ-ның басшылығы қол қойып, мұрағатқа тапсырылады.
28. Мәжбүрлеп емдеуге ұшыраған туберкулезбен ауыратын науқастар МТҚҰ-дан шыққаннан кейін тұрғылықты жері бойынша туберкулезге қарсы ұйымға есепке тұрады.
29. Емдеу курсын толық аяқтаған туберкулезбен ауыратын науқастарды диспансерлік бақылау шаралары № 994 бұйрықтың талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Мәжбүрлеп емдеуге жіберілген
туберкулезбен ауыратын
науқастарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
қосымша
Нысан
___________облыстың, Астана,
Алматы, Шымкент қалаларының
сотына
МӘЖБҮРЛЕП ЕМДЕУ ТУРАЛЫ ҰСЫНЫМ
Азамат (ша)
___________________________________________________________________
(пациенттің/заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
___________________________________________________________ туған күні,
мынадай мекенжай бойынша тұратын: __________________________________,
____________ жылғы "____" ____________ бастап _________________________
диагнозымен
диспансерлік есепте тұрған.
Қосалқы аурулары
_____________________________________________________________________
Ауру анамнезі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Науқас
____________________________________________________________________
(емдеуден бас тарту немесе бой тасалау фактілері сипатталады)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
ОДКК
қорытынды _________________________________________________________
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан
Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 107-бабына сәйкес
жазылғанның негізінде
Науқас ______________________________________________________________
(пациенттің/заңды өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде)
МТҚҰ-ға __________________________________ мәжбүрлеп емдеуге жіберуді
(мекеменің атауы)
ӨТІНЕМІН
Қосымша: материалдар ____ парақтар.
ТҚҰ бас дәрігері ____________________________
(облыстың, қаланың) (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 30 наурыздағы
№ ҚР ДСМ-14 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі

26. За 10 календарных дней до выписки/перевода больного, завершившего лечение с исходом "неудача лечения", лечащим врачом и заведующим отделением уточняется информация об условиях дальнейшего паллиативного лечения.
В организацию, оказывающую паллиативную помощь и сестринский уход, больной переводится на специализированном медицинском транспорте по предварительному согласованию с принимающей стороной. Передаются выписка из медицинской карты стационарного больного и рентгенограммы.
Медицинская карта по форме ТБ 01/у - категория IV "Медицинская карта больного туберкулезом категории IV", утвержденная приказом № 907, больного, переведенного в организацию, оказывающую паллиативную помощь и сестринский уход, направляется фтизиатру амбулаторно-поликлинической организации по месту жительства.
27. История болезни больного после выписки/перевода проверяется, подписывается руководством ПТО и сдается в архив.
28. Больные туберкулезом, подвергавшиеся принудительному лечению, после выписки встают на учет в противотуберкулезной организации по месту жительства.
29. Диспансерное наблюдение больных туберкулезом, закончивших полный курс лечения, проводится согласно требованиям Приказа № 994.
Приложение
к Правилам оказания
медицинской помощи больным
туберкулезом, направленным на
принудительное лечение
Форма
В суд ___________области,
городов Астаны, Алматы, Шымкент
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ О ПРИНУДИТЕЛЬНОМ ЛЕЧЕНИИ
Больной (ая) ____________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии) пациента/законного представителя)
__________________________________________________________________ дата рождения,
проживающий(ая) по адресу: _____________________________________________________,
состоящий на диспансерном учете с "______" __________ __________ года,
с диагнозом:____________________________________________________________________
Сопутствующее заболевание ______________________________________________________
Анамнез заболевания ____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Больной (ая) ____________________________________________________________________
(описываются факты отказа или уклонения от лечения)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Заключение ЦВКК _______________________________________________________________
На основании изложенного, в соответствии со статьей 107 Кодекса Республики Казахстан
от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения",
ПРОШУ:
Направить на принудительное лечение в СПТО _______________________________________
(наименование учреждения) больного(ую)
_______________________________________________________________________________.
(фамилия имя отчество (при его наличии) пациента/законного представителя)
Приложение: материалы на ____ листах.
Главный врач ПТО_______________________________________________________________
(области, города)                   (Ф.И.О.)
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения Республики Казахстан
от 30 марта 2019 года № ҚР ДСМ-14
Перечень приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан утративших силу

1. "Туберкулезбен ауыратын науқастарды мамандандырылған туберкулезге қарсы ұйымдарда мәжбүрлеп емдеу және оларды шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 17 қарашадағы № 729 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 5959 болып тіркелген).
2. "Туберкулезге қарсы мамандандырылған ұйымдарда мәжбүрлеп емдеуді ұйымдастыру, сондай-ақ онда науқастардың болу режимі туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 17 қарашадағы № 729 бұйрығына толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылы 1 наурыздағы № 104 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6861 болып тіркелген, 2011 жылғы 24 мамырдағы № 215-216 (26614) "Егемен Қазақстан" газетінде ресми түрде жарияланған.
3. "Туберкулезге қарсы мамандандырылған ұйымдарда мәжбүрлеп емдеуді ұйымдастыру, сондай-ақ онда науқастардың болу режимі туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің міндетін атқарушының 2009 жылғы 17 қарашадағы № 729 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 5 мамырдағы № 318 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 11425 болып тіркелген, 2015 жылы 8 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).

1. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2009 года № 729 "Об утверждении Правил принудительного лечения больных туберкулезом в специализированных противотуберкулезных организациях и их выписки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5959).
2. Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 марта 2011 года № 104 "О внесении дополнения в приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2009 года № 729 "Об организации принудительного лечения, а также режима пребывания больных в специализированных противотуберкулезных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6861, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 5 мая 2011 года № 147 (26568).
3. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 мая 2015 года № 318 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2009 года № 729 "Об организации принудительного лечения, а также режима пребывания больных в специализированных противотуберкулезных организациях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11425, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 8 июля 2015 года).