"Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 30 сәуірдегі № 178 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 мамырда № 18622 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН
1. "Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 204 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15173 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 5 маусымда жарияланған) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық бірыңғай тестілеуді өткізу қағидаларында:
20-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Оқытудың қысқартылған мерзімін көздейтін жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін ұлттық бірыңғай тестілеудің жалпы кәсіптік және арнайы пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі осы бұйрыққа 5-1 қосымшаға сәйкес белгіленеді.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 5-1 қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Респуликасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Ф.Н. Жақыповаға жүктелсін.

О внесении дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 апреля 2019 года № 178. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2019 года № 18622
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 204 "Об утверждении Правил проведения единого национального тестирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15173, опубликован 5 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие дополнения:
в Правилах проведения единого национального тестирования, утвержденных указанным приказом:
пункт 20 дополнить частью второй следующего содержания:
"Перечень групп образовательных программ с указанием общепрофессиональных и специальных дисциплин единого национального тестирования для поступающих по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения, устанавливаются согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.";
дополнить приложением 5-1 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Жакыпову Ф.Н.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 30 сәуірдегі
№ 178 бұйрығына
қосымша
Ұлттық бірыңғай тестілеу өткізу
қағидаларына
5-1 қосымша
Оқытудың қысқартылған мерзімін көздейтін жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларына түсушілер үшін ұлттық бірыңғай тестілеудің жалпы кәсіптік және арнайы пәндері көрсетілген білім беру бағдарламалары топтарының тізбесі
Білім беру бағдарламасы тобының нөмірі
Білім беру бағдарламаларының тобы
Жалпы кәсіптік пән
Арнайы пән
В001
Педагогика және психология
Педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В002
Мектепке дейінгі оқыту және тәрбиелеу
Мектепке дейінгі педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В003
Бастауышта оқыту педагогикасы мен әдістемесі
Педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В004
Бастапқы әскери дайындық мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В005
Дене шынықтыру мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В006
Музыка мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В007
Көркем еңбек және сызу мұғалімдерін даярлау
Шығармашылық емтихан
Педагогика және психология негіздері
В008
Құқық және экономика негіздері мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Құқық және экономика негіздері
В009
Математика мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Математика
В010
Физика мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Физика
В011
Информатика мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Информатика
В012
Химия мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Химия
В013
Биология мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Биология
В014
География мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
География
В015
Гуманитарлық пәндер мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Қазақстан тарихы
В016
Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Қазақ тілі
В017
Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Орыс тілі
В018
Шет тілі мұғалімдерін даярлау
Педагогика және психология негіздері
Шетел тілі
В019
Әлеуметтік педагогика және өзін-өзі тану мамандарын даярлау
Педагогика және психология негіздері
Тәрбие қызметінің теориясы мен практикасы
В020
Арнайы педагогика мамандарын даярлау
Педагогика және психология негіздері
Биология
В021
Орындаушылық өнер
Шығармашылық емтихан
Музыка теориясы
В022
Эстрада өнері
Шығармашылық емтихан
Музыка теориясы
В023
Аспапта орындаушылық
Шығармашылық емтихан
Гармония
В024
Музыкатану және өнертану
Шығармашылық емтихан
Гармония
В025
Дәстүрлі музыка өнері
Шығармашылық емтихан
Музыка теориясы
В026
Дирижерлеу және композиция
Шығармашылық емтихан
Гармония
В027
Театр өнері
Шығармашылық емтихан
Театр тарихы
В028
Хореография
Шығармашылық емтихан
Хореография тарихы
В029
Аудиовизуалды құрылғылар және медиа өндіріс
Физика
Қазақ тілі/Орыс тілі
В030
Бейнелеу өнері
Шығармашылық емтихан
Қазақстан бейнелеу өнері
В031
Сән, интерьер дизайны және өнеркәсіп дизайны
Шығармашылық емтихан
Сурет және композиция
В032
Философия және этика
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар негіздері (Философия, мәдениеттану, әлеуметтану және саясаттану негіздері)
В033
Дінтану және теология
Шығармашылық емтихан
Қазақстан тарихы
В034
Тарих және археология
Қазақстан тарихы
Дүниежүзі тарихы
В035
Түркітану және шығыстану
Қазақ тілі/Орыс тілі
Дүниежүзі тарихы
В036
Аударма ісі
Қазақ тілі/Орыс тілі
Шетел тілі
В037
Филология
Қазақ тілі/Орыс тілі
Қазақ әдебиеті/Орыс әдебиеті
В038
Әлеуметтану
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар негіздері
В039
Мәдениеттану
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік мекемелердің жұмысын ұйымдастыру
В040
Саясаттану және азаматтық құқықтану
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдар негіздері (Философия, мәдениеттану, әлеуметтану және саясаттану негіздері)
В041
Психология
Қазақстан тарихы
Психология негіздері
В042
Журналистика және репортер ісі
Шығармашылық емтихан
Қазақ тілі / Орыс тілі
В043
Кітапхана ісі, ақпараттарды өңдеу және мұрағат ісі
Қазақ тілі / Орыс тілі
Іс қағаздарын жүргізуді ұйымдастыру
В044
Менеджмент және басқару
Экономика негіздері
Менеджмент
В045
Аудит және салық салу
Қаржы және несие
Ұйым экономикасы
В046
Қаржы, экономика, банк және сақтандыру ісі
Қаржы және несие
Ұйым қаржысы
В047
Маркетинг және жарнама
Экономика негіздері
Маркетинг
В048
Еңбек дағдылары
Экономикалық теория негіздері
Қаржылық және экономикалық есепті талдау
В049
Құқық
Мемлекет және құқық теориясы
Қазақстан Республикасының азаматтық құқығы
В050
Биологиялық және сабақтас ғылымдар
Химия
Биология
В051
Қоршаған орта
Химия
Биология
В052
Жер туралы ғылым
География
Физика
В053
Химия
Биология
Химия
В054
Физика
Математика
Физика
В055
Математика және статистика
Қаржы және несие
Математика
В056
Механика
Математика
Физика
В057
Ақпараттық технологиялар
Математика
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
В058
Ақпараттық қауіпсіздік
Математика
Информатика
В059
Коммуникациялар және коммуникациялық технологиялар
Физика
Электроника және схемотехника негіздері
В060
Химиялық инженерия және процестер
Химия
Жалпы химиялық технология
В061
Материалтану және технологиялар
Физика
Материалтану негіздері
В062
Электр техникасы және энергетика
Электротехниканың теориялық негіздері
Еңбекті қорғау (электр қауіпсіздік негіздері)
В162
Жылу энергетикасы
Жылу техникасының теориялық негіздері
Еңбекті қорғау (электр қауіпсіздік негіздері)
В063
Электр техникасы және автоматтандыру
Математика
Саланың технологиялық процестерін автоматтандыру
В064
Механика және металл өңдеу
Материалтану
Еңбекті қорғау
В164
Аспап жасау
Автоматика негіздері
Технологиялық өлшем және бақылау өлшем жабдықтары
В065
Автокөлік құралдары
Физика
Еңбекті қорғау
В066
Теңіз көлігі және технологиялары
Кеменің теориясы, құрылысы және пайдалану мерзімін арттыру үшін күрес
Кеменің энергетикалық қондырғылары
В067
Әуе көлігі және технологиялары
Физика
Авиациялық қауіпсіздік
В068
Азық-түлік өнімдерінің өндірісі
Химия
Микробиология
В069
Материалдар өндірісі (шыны, қағаз, пластик, ағаш)
Физика
Материалтану негіздері
В070
Тоқыма: киім, аяқ киім және былғары бұйымдары
Химия
Тігін өндірісінің материалдары
В071
Тау-кен ісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Жалпы геология
Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау
В171
Металлургия
Металлтану
Металл өндіру негіздері
В271
Мұнай-газ ісі
Гидравлика
Еңбекті қорғау және өндірістік экология негіздері
В072
Фармацевтикалық өндіріс технологиясы
Химия
Жалпы химиялық технология
В073
Сәулет
Шығармашылық емтихан
Сызу
В074
Қала құрылысы, құрылыс жұмыстары және азаматтық құрылыс
Құрылыс материалдары
Еңбекті қорғау
В174
Геодезия және картография
Физикалық география
Геодезия
В075
Кадастр және жерге орналастыру
География
Геодезия
В076
Стандарттау, сертификаттау және метрология (сала бойынша)
Физика
Стандарттау
В077
Өсімдік шаруашылығы
Биология
Агрономия негіздері
В078
Мал шаруашылығы
Биология
Мал шаруашылығы
В079
Орман шаруашылығы
Ормантану
Дендрология
В179
Аң шаруашылығы және аң аулау
Құстар мен аңдардың биологиясы
Аң шаруашылығы
В080
Балық шаруашылығы
Биология
Табиғатты қолданудың экологиялық негіздері
В081
Жерге орналастыру
Физика
Ауылшаруашылық машиналары
В082
Су ресурстары және суды пайдалану
География
Биология
В083
Ветеринария
Биология
Жануарлар анатомиясы мен физиологиясы
В084
Мейірбике ісі
Биология
Мейірбике ісі негіздері
В085
Фармация
Химия
Фармакология негіздері
В090
Әлеуметтік жұмыс
Қазақстан тарихы
Әлеуметтік мекемелердің жұмысын ұйымдастыру
В091
Туризм
География
Туристік қызметті ұйымдастыру
В092
Тынығу
Шығармашылық емтихан
Қазақстан тарихы
В093
Мейрамхана ісі және мейманхана бизнесі
Қазақстан тарихы
Мейрамхана мен қонақ үй шаруашылығындағы қызмет көрсетуді ұйымдастыру
В094
Санитарлық-профилактикалық іс-шаралар
Электротехника
Материалтану негіздері
В095
Көлік қызметтері
Физика
Еңбекті қорғау
В096
Құқық қорғау қызметі
Мемлекет және құқық теориясы
Қазақстан Республикасының қылмыстық құқығы
В097
Өрт қауіпсіздігі
Математика
Физика

4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 30 апреля 2019 года № 178
Приложение 5-1
к Правилам проведения Единого
национального тестирования
Перечень групп образовательных программ с указанием общепрофессиональных и специальных дисциплин единого национального тестирования для поступающих по образовательным программам высшего образования, предусматривающим сокращенные сроки обучения
Номер группы образовательной программы
Наименование групп образовательных программ
Общепрофессональная дисциплина
Специальная дисциплина
В001
Педагогика и психология
Основы педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В002
Дошкольное обучение и воспитание
Основы дошкольной педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В003
Педагогика и методика начального обучения
Основы педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В004
Подготовка учителей начальной военной подготовки
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В005
Подготовка учителей физической культуры
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В006
Подготовка учителей музыки
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В007
Подготовка учителей художественного труда и черчения
Творческий экзамен
Основы педагогики и психологии
В008
Подготовка учителей основы права и экономики
Основы педагогики и психологии
Основы права и экономики
В009
Подготовка учителей математики
Основы педагогики и психологии
Математика
В010
Подготовка учителей физики
Основы педагогики и психологии
Физика
В011
Подготовка учителей информатики
Основы педагогики и психологии
Информатика
В012
Подготовка учителей химии
Основы педагогики и психологии
Химия
В013
Подготовка учителей биологии
Основы педагогики и психологии
Биология
В014
Подготовка учителей географии
Основы педагогики и психологии
География
В015
Подготовка учителей по гуманитарным предметам
Основы педагогики и психологии
История Казахстана
В016
Подготовка учителей казахского языка и литературы
Основы педагогики и психологии
Казахский язык
В017
Подготовка учителей русского языка и литературы
Основы педагогики и психологии
Русский язык
В018
Подготовка учителей иностранного языка
Основы педагогики и психологии
Иностранный язык
В019
Подготовка специалистов по социальной педагогике и самопознанию
Основы педагогики и психологии
Теория и практика воспитательной деятельности
В020
Подготовка специалистов по специальной педагогике
Основы педагогики и психологии
Биология
В021
Исполнительское искусство
Творческий экзамен
Теория музыки
В022
Искусство эстрады
Творческий экзамен
Теория музыки
В023
Инструментальное исполнительство
Творческий экзамен
Гармония
В024
Музыковедение и искусствоведение
Творческий экзамен
Гармония
В025
Традиционное музыкальное искусство
Творческий экзамен
Теория музыки
В026
Дирижирование и композиция
Творческий экзамен
Гармония
В027
Театральное искусство
Творческий экзамен
История театра
В028
Хореография
Творческий экзамен
История хореографии
В029
Аудиовизуальные средства и медиа производство
Физика
Казахский язык/Русский язык
В030
Изобразительное искусство
Творческий экзамен
Изобразительное искусство Казахстана
В031
Мода, дизайн интерьера и промышленный дизайн
Творческий экзамен
Рисунок и композиция
В032
Философия и этика
История Казахстана
Основы социально-гуманитарных наук (Основы философии, культурологии, социологии и политологии)
В033
Религия и теология
Творческий экзамен
История Казахстана
В034
История и археология
История Казахстана
Всемирная история
В035
Тюркология и востоковедение
Казахский язык/Русский язык
Всемирная история
В036
Переводческое дело
Казахский язык/Русский язык
Иностранный язык
В037
Филология
Казахский язык/Русский язык
Казахская/Русская литература
В038
Социология
История Казахстана
Основы социально-гуманитарных наук
В039
Культурология
История Казахстана
Организация работы социальных учреждений
В040
Политология и граждановедение
История Казахстана
Основы социально-гуманитарных наук (Основы философии, культурологии, социологии и политологии)
В041
Психология
История Казахстана
Основы психологии
В042
Журналистика и репортерское дело
Творческий экзамен
Казахский язык / Русский язык
В043
Библиотечное дело, обработка информации и архивное дело
Казахский язык / Русский язык
Организация делопроизводств
В044
Менеджмент и управление
Основы экономики
Менеджмент
В045
Аудит и налогообложение
Финансы и кредит
Экономика организации
В046
Финансы, экономика, банковское и страховое дело
Финансы и кредит
Финансы организации
В047
Маркетинг и реклама
Основы экономики
Маркетинг
В048
Трудовые навыки
Основы экономической теории
Анализ финансовой и экономической отчетности
В049
Право
Основы теории государства и права
Гражданское право Республики Казахстан
В050
Биологические и смежные науки
Химия
Биология
В051
Окружающая среда
Химия
Биология
В052
Наука о земле
География
Физика
В053
Химия
Биология
Химия
В054
Физика
Математика
Физика
В055
Математика и статистика
Финансы и кредит
Математика
В056
Механика
Математика
Физика
В057
Информационные технологии
Математика
Основы алгоритмизации и программирования
В058
Информационная безопасность
Математика
Информатика
В059
Коммуникации и коммуникационные технологии
Физика
Электроника и основы схемотехники
В060
Химическая инженерия и процессы
Химия
Общая химическая технология
В061
Материаловедение и технологии
Физика
Основы материаловедения
В062
Электротехника и энергетика
Теоретические основы электротехники
Охрана труда (основы электробезопасности)
В162
Теплоэнергетика
Теоретические основы теплотехники
Охрана труда (основы электробезопасности)
В063
Электротехника и автоматизация
Математика
Автоматизация технологических процессов отрасли
В064
Механика и металлообработка
Материаловедение
Охрана труда
В164
Приборостроение
Основы автоматики
Технологические измерения и контрольно-измерительные приборы
В065
Автотранспортные средства
Физика
Охрана труда
В066
Морской транспорт и технологии
Теория, устройство судов и борьба за живучесть судна
Судовые энергетические установки
В067
Воздушный транспорт и технологии
Физика
Авиационная безопасность
В068
Производство продуктов питания
Химия
Микробиология
В069
Производство материалов (стекло, бумага, пластик, дерево)
Физика
Основы материаловедения
В070
Текстиль: одежда, обувь и кожаные изделия
Химия
Материалы для швейных изделий
В071
Горное дело и добыча полезных ископаемых
Общая геология
Техника безопасности, охрана труда
В171
Металлургия
Металловедение
Основы металлургического производства
В271
Нефтегазовое дело
Гидравлика
Охрана труда и основы промышленной экологии
В072
Технология фармацевтического производства
Химия
Общая химическая технология
В073
Архитектура
Творческий экзамен
Черчение
В074
Градостроительство, строительные работы и гражданское строительство
Строительные материалы
Охрана труда
В174
Геодезия и картография
Физическая география
Геодезия
В075
Кадастр и землеустройство
География
Геодезия
В076
Стандартизация, сертификация и метрология (по отраслям)
Физика
Стандартизация
В077
Растениеводство
Биология
Основы агрономии
В078
Животноводство
Биология
Животноводство
В079
Лесное хозяйство
Лесоводство
Дендрология
В179
Охотоведение и звероводство
Биология птиц и зверей
Охотоведение
В080
Рыбное хозяйство
Биология
Основы экологии природопользования
В081
Землеустройство
Физика
Сельскохозяйственные машины
В082
Водные ресурсы и водопользования
География
Биология
В083
Ветеринария
Биология
Анатомия и физиология животных
В084
Сестринское дело
Биология
Основы сестринского дела
В085
Фармация
Химия
Основы фармакологии
В090
Социальная работа
История Казахстана
Организация работы социальных учреждений
В091
Туризм
География
Организация туристской деятельности
В092
Досуг
Творческий экзамен
История Казахстана
В093
Ресторанное дело и гостиничный бизнес
История Казахстана
Организация обслуживания в ресторанах и гостиничных хозяйствах
В094
Санитарно-профилактические мероприятия
Электротехника
Основы материаловедения
В095
Транспортные услуги
Физика
Охрана труда
В096
Правоохранительная деятельность
Основы теории государства и права
Уголовное право Республики Казахстан
В097
Пожарная безопасность
Математика
Физика