"Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 20 мамырдағы № 450 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 21 мамырда № 18708 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 16731 болып тіркелген, Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 9 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі, азаматтық қорғау органдарының, әскери-тергеу бөліністерінің қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі - ҰҰ) әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау тәртібін айқындайды.";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау туралы актіде көрсетіледі (бұдан әрі – ҰҰ актісі).
ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау ҰҰ актісінің негізінде жүргізіледі, ол осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардың бұйрығымен күнтізбелік он күн ішінде бекітіледі.
Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгеше айтылмаса, сыныптық біліктілігін айқындау күні болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері, мерзімді қызметтегі сарбаздарды қоспағанда, сыныптық біліктілігі үшін тиісті үстемеақы есептеу немесе төлемді тоқтату (тоқтата тұру) үшін әскери бөлімдерге және қаржы бөліністеріне жіберіледі.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 мая 2019 года № 450. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 мая 2019 года № 18708
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16731, опубликован 9 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел (далее – Правила) определяют порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих полиции, уголовно-исполнительной системы, органов гражданской защиты, военно-следственных подразделений органов внутренних дел, а также присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - НГ).";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Результаты определения классной квалификации военнослужащих НГ отражаются в акте о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении, снижении и снятии классной квалификации военнослужащим НГ по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – акт НГ).
Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение, снижение и снятие классной квалификации военнослужащим НГ производится на основании акта НГ, который в течение десяти календарных дней утверждается приказом должностных лиц, указанных в пункте 36 настоящих Правил.
Датой определения классной квалификации считается день подписания приказа об утверждении акта НГ, если иное в нем не оговорено.
Копии приказов направляются в воинские части, а также в финансовые подразделения для начисления соответствующей надбавки за классную квалификацию либо прекращения (приостановления) ее выплаты, за исключением солдат срочной службы.

Бұйрықты жариялау, сондай-ақ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның кеуде белгісін және 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның куәлігін беру әскери қызметшілердің қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі.";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. ҰҰ әскери қызметшілеріне:
1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі – ҰҰ Бас қолбасшысына және оның орынбасарларына;
2) ҰҰ Бас қолбасшысы - өңірлік қолбасшылық қолбасшыларына, Әскери институттың бастығына, әскери бөлімдердің командирлеріне, ҰҰ қолбасшысының орынбасарларын қоспағанда, ҰҰ Бас қолбасшылығының әскери қызметшілеріне;
3) өңірлік қолбасшылық қолбасшылары, ҰҰ Әскери институтының бастығы, ҰҰ Бас қолбасшылығына тікелей бағыныстағы әскери бөлім командирі қарамағындағы жеке құрамға "1 сыныпты маманға" дейінгі сыныптық біліктілігін қоса алғанда;
4) өңірлік қолбасшылықтарға бағынысты әскери бөлім командирі - қарамағындағы жеке құрамға "2 сыныпты маманға" дейінгі сыныптық біліктілігін қоса алғанда, сыныптық біліктілікті беруді, жоғарылатуды, растауды, сақтауды, төмендетуді және алып тастауды жүзеге асырады;
"1 сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігін ҰҰ Бас қолбасшысының орынбасарларын қоспағанда, ҰҰ әскери қызметшілеріне ҰҰ Бас қолбасшысы береді.
Оқу орнында сыныптық біліктілік берілмеген жоғары әскери оқу орындарының бітірушілеріне бітірушінің қызмет ету орнына келуі бойынша "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігінің біліктілік талаптарын орындағанын растайтын тиісті құжаттарды ұсынған кезде әскери бөлімнің командирі бөлім тізіміне енгізілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей береді.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Сыныптық біліктілік беруге (жоғарылатуға) қолданыстағы тәртіптік жазалары жоқ, теориялық білімі мен жауынгерлік (кәсіби-лауазымдық) даярлық бойынша практикалық дағдыларын бақылау тексеруді "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес тапсырған ИТҚ мамандары ұсынылады.
ИТҚ жауынгерлік (кәсіби-лауазымдық) даярлауға тактикалық, дене шынықтыру, саптық, атыс және мемлекеттік-құқықтық даярлық, сондай-ақ радиациялық-химиялық, биологиялық қорғау кіреді.";
53, 54, 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"53. ИТҚ мамандарының сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері ҰҰ актісінде көрсетіледі.
ИТҚ мамандарына сыныптық біліктілік беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау ҰҰ актісінің негізінде жүргізіледі, ол осы Қағидалардың 54-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардың бұйрығымен күнтізбелік он күн ішінде бекітіледі.
Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгеше айтылмаса, сыныптық біліктілігін анықтау күні болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері әскери бөлімдерге, сондай-ақ сыныптық біліктілігі үшін тиісті үстемеақы есептеу не төлемді тоқтату (тоқтата тұру) үшін қаржы бөліністеріне жіберіледі.

Объявление приказа, а также вручение нагрудного знака классного специалиста по форме согласно приложению 7 и удостоверения классного специалиста по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, проводится по месту службы военнослужащих в торжественной обстановке.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение, снижение и снятие классной квалификации военнослужащим НГ осуществляют:
1) Министр внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующему НГ и его заместителям;
2) Главнокомандующий НГ – командующим региональными командованиями, начальнику Военного института НГ, командирам воинских частей, военнослужащим Главного командования Национальной гвардии, за исключением заместителей Главнокомандующего НГ;
3) командующий региональным командованием, начальник Военного института НГ, командир воинской части, находящейся в непосредственном подчинении Главного командования Национальной гвардии – подчиненному личному составу до "Специалиста 1 класса" включительно.
4) командир воинской части, находящейся в подчинении регионального командования – подчиненному личному составу классную квалификацию до "Специалиста 2 класса" включительно.
Классная квалификация "Специалиста 1 класса – наставник (мастер)" военнослужащим НГ, за исключением заместителей Главнокомандующего НГ, присваивается Главнокомандующим НГ.
Выпускникам высших военных учебных заведений, которым не была присвоена классная квалификация в учебном заведении, при представлении соответствующих документов, подтверждающих выполнение квалификационных требований классная квалификация "Специалист 3 класса" присваивается по прибытию выпускника к месту службы командиром воинской части, не позднее одного месяца со дня зачисления в списки части.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. К присвоению (повышению) классной квалификации представляются специалисты ИТС, не имеющие действующих дисциплинарных взысканий, сдавшие контрольную проверку теоретических знаний и практических навыков по боевой (профессионально-должностной) подготовке на оценку не ниже "удовлетворительно".
Боевая (профессионально-должностная) подготовка ИТС включает тактическую, физическую, строевую, огневую и государственно-правовую подготовки, а также радиационно-химическую биологическую защиту.";
пункты 53, 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"53. Результаты определения классной квалификации специалистов ИТС отражаются в акте НГ.
Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение, снижение и снятие классной квалификации специалистам ИТС производится на основании акта НГ, который в течение десяти календарных дней утверждается приказом должностных лиц, указанных в пункте 54 настоящих Правил.
Датой определения классной квалификации считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
Копии приказов направляются в воинские части, а также в финансовые подразделения для начисления соответствующей надбавки за классную квалификацию либо прекращения (приостановления) ее выплаты.

Бұйрықты жариялау, сондай-ақ осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның куәлігін және 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның кеуде белгісін беру ИТҚ мамандарының қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі.
54. ИТҚ мамандарына:
ҰҰ Бас қолбасшысы – "Тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігіне дейін қоса;
авиациялық бөлімнің командирі – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруді, жоғарылатуды, растауды, сақтауды, төмендетуді және алып тастауды жүзеге асырады.
55. Сыныптық біліктілігі бар ИТҚ мамандарын есепке алуды ҰҰ авиациясының басшылық инженерлік-техникалық құрамы жүргізеді.
Сыныптық біліктіліктер беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау туралы мәліметтер бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып, әскери қызметшілердің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне және ҰҰ-ның "Мақсат" ақпараттық жүйесіне енгізіледі.";
3-тарау мынадай мазмұндағы 5-параграфпен толықтырылсын:
"5-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау тәртібі.
55-1. Әскери-есептік ұшқыштар мамандықтарына (ұшқыштар және штурмандар) сәйкес келетін лауазымдарда келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне сыныптық біліктіліктер рет-ретімен:
"3 сыныпты маман" (3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман) – осы Қағидалардың 55-2-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне;
"2 сыныпты маман" (2 сыныпты әскери ұшқыш (штурман) – "3 сыныпты маман" (3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман) сыныптық біліктілігі бар, осы Қағидалардың 55-2-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне;
"1 сыныпты маман" (1 сыныпты әскери ұшқыш (штурман) – "2 сыныпты маман" (2 сыныпты әскери ұшқыш (штурман) сыныптық біліктілігі бар, осы Қағидалардың 55-2-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне;
"Мерген ұшқыш (штурман)" – "1 сыныпты маман" (1 сыныпты әскери ұшқыш (штурман) сыныптық біліктілігі бар, осы Қағидалардың 55-2-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейін сақтаған ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне беріледі.
55-2. Сыныптық біліктілігін айқындау кезінде ұшқыштар (штурмандар) осы Қағидаларға 10-1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштарына (штурмандарына) сыныптық біліктілігін берудің (жоғарылатудың, растаудың) шарттарына сәйкес мақсаты бойынша міндеттерін орындауға, осы Қағидаларға 10-2-қосымшаға сәйкес ең аз ұшу сағатының және жауынгерлік қолдану ұшуларының нормаларын орындауға дайын болуы және дене шынықтыру даярлығы бойынша қорытынды тексеруді "қанағаттанарлықтан" төмен емес бағаға тапсыруы тиіс.
Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау үшін ҰҰ авиациясының ұшқыштары мен штурмандары мынадай кәсіби деңгейді көрсетуі қажет:

Объявление приказа, а также вручение удостоверения классного специалиста по форме согласно приложению 8 и нагрудного знака классного специалиста по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам проводится по месту службы специалистов ИТС в торжественной обстановке.
54. Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение, снижение и снятие классной квалификации специалистам ИТС осуществляют:
Главнокомандующий НГ – классную квалификацию до "Наставника (мастера)" включительно;
командир авиационной части – классную квалификацию "Специалист 3 класса.
55. Учет специалистов ИТС, имеющих классную квалификацию, ведет руководящий инженерно-технический состав авиации НГ.
Сведения о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении, снижении и снятии классных квалификаций вносятся в послужные списки личных дел военнослужащих и информационную систему "Максат" НГ с указанием даты и номера приказа.";
главу 3 дополнить параграфом 5 следующего содержания:
"Параграф 5. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации военнослужащим летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан
55-1. Военнослужащим НГ, проходящим воинскую службу по контракту на должностях, соответствующих летным военно-учетным специальностям (летчики и штурманы), последовательно присваиваются следующие классные квалификации:
"Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса") – военнослужащим летного состава, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 55-2 настоящих Правил;
"Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса") – военнослужащим летного состава, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса"), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 55-2 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса") – военнослужащим летного состава, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса"), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 55-2 настоящих Правил;
"Летчик (штурман) - снайпер" – военнослужащим летного состава, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса"), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 55-2 настоящих Правил;
55-2. При определении классной квалификации летчики (штурманы) должны быть подготовлены к выполнению задач по предназначению в соответствии с Условиями для присвоения (повышения, подтверждения) классной квалификации летчикам (штурманам) авиации Национальной гвардии Республики Казахстан согласно приложению 10-1 к настоящим Правилам, выполнить нормы минимального налета часов и полетов на боевое применение согласно приложению 10-2 к настоящим Правилам и сдать итоговую проверку по физической подготовке на оценку не ниже "удовлетворительно".
Для присвоения, повышения, подтверждения классной квалификации летчикам и штурманам авиации НГ необходимо показать следующий профессиональный уровень:

"3 сыныпты маман" ("3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – барлық тексерілген пәндер бойынша "қанағаттанарлықтан" төмен емес;
"2 сыныпты маман" ("2 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" және "өте жақсы";
"1 сыныпты маман" ("1 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – барлық тексерілген пәндер бойынша кемінде 30% "өте жақсы", қалғандары "жақсы";
"Мерген ұшқыш (штурман)" – барлық тексерілген пәндер бойынша кемінде 50% "өте жақсы", қалғандары "жақсы" деп бағалануы тиіс.
55-3. Ұшқыштардың (штурмандардың) ұшу даярлығы және теориялық білімі деңгейінің сыныптық біліктілікті айқындауға қойылатын талаптарға сәйкес келуі бақылау тексеру өткізу арқылы айқындалады.
55-4. Әуе кемесінің типіне байланысты ұшқыштардың (штурмандардың) мақсаты бойынша міндеттерін орындауға әзірлігін анықтайтын жаттығулар тізбесі Көліктік және армиялық авиацияны жауынгерлік даярлау курстарында (бұдан әрі - КжАА курстары) көзделген.
55-5. Теориялық білімін бақылау тексеру кезінде ұшқыштар құрамы әскери қызметшілерінің:
1) авиация түрінің тактикаларын;
2) әуе кемесі типінің практикалық аэродинамикасын;
3) авиациялық техниканы;
4) әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықты (экипаж нұсқаулығын);
5) әуе навигациясын;
6) авиациялық метеорологияны;
7) авиациялық жою құралдарын қолдануды (мақсаты бойынша қолдану);
8) ұшуда байланыс құралдарын пайдалану және радиотехникалық қамтамасыз ету тәртібін білуі тексеріледі.
55-6. Ұшу даярлығын бақылап тексеру Курстың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады және:
ұшқыштар – ұшуды басқару және жауынгерлік қолдану техникасы бойынша (мақсаты бойынша қолдану);
штурмандар – әуе навигациясы және жауынгерлік қолдану техникасы бойынша (мақсаты бойынша қолдану) өткізіледі.
55-7. Ұшу даярлығын бақылап тексеру жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 744 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16210 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес кандидат ұсынылып отырған сыныптық біліктіліктен жоғары сыныптық біліктілігі бар, бірақ "2 сыныпты маманнан" ("2 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") төмен емес сыныптық біліктілігі бар ұшқыштар құрамы қатарынан тексерушілер тағайындалады.
55-8. Тексерушінің әуе кемесі бортында болу мүмкіндігі болмаған жағдайда ұшу сапасы ұшуларды объективті бақылаудың борттық және жерүсті құралдарының деректері негізінде бағаланады. Бұл жағдайда тексеруші адамдар тиісті қорытындыны КжАА курстарының талаптарына сәйкес объективті бақылау құралдарын талдау, ұшу параметрлеріне бағалау негізінде береді.

"Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса") – по всем проверенным предметам оценены не ниже "удовлетворительно";
"Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса") – по всем проверенным предметам оценены на "хорошо" и "отлично";
"Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса") – не менее 30% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо";
"Летчик (штурман) – снайпер" – не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо".
55-3. Соответствие уровня летной подготовки и теоретических знаний летчиков (штурманов) требованиям, предъявляемым к определению классной квалификации, определяется путем проведения контрольной проверки.
55-4. Перечень упражнений, определяющих готовность летчиков (штурманов) к выполнению задач по предназначению в зависимости от типа воздушного судна предусмотрен в Курсах боевой подготовки транспортной и армейской авиации (далее – Курсы ТА и АА).
55-5. При контрольной проверке теоретических знаний военнослужащие летного состава проверяются на знание:
1) тактики рода авиации;
2) практической аэродинамики типа воздушного судна;
3) авиационной техники;
4) руководства по летной эксплуатации (инструкции экипажу) воздушного судна;
5) воздушной навигации;
6) авиационной метеорологии;
7) применения авиационных средств поражения (применения по предназначению);
8) порядка использования средств связи и радиотехнического обеспечения полетов.
55-6. Контрольная проверка летной подготовки осуществляется в соответствии с требованиями Курсов и проводится:
летчиков – по технике пилотирования и боевому применению (применению по предназначению);
штурманов – по воздушной навигации и боевому применению (применению по предназначению).
55-7. Для проведения контрольной проверки летной подготовки назначаются проверяющие из числа летного состава, имеющие классную квалификацию выше классной квалификации, к которой представляется кандидат, но не ниже "Специалиста 2 класса" ("Военного летчика (штурмана) 2 класса") в соответствии с требованиями Правил производства полетов государственной авиации Республики Казахстан утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года №744 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №16210).
55-8. При невозможности нахождения проверяющего на борту воздушного судна контрольная проверка качества полета оценивается на основании данных бортовых и наземных средств объективного контроля полетов. Проверяющие лица в этом случае дают соответствующее заключение на основании анализа средств объективного контроля, оценки параметров полета согласно требованиям Курсов ТА и АА.

55-9. Бақылап тексерудің нәтижелері бойынша біліктілік комиссиясына осы Қағидаларға10-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беруге (жоғарылатуға) қойылатын талаптарға кандидаттың даярлық деңгейінің сәйкес болуы (сәйкес болмауы) туралы қорытынды бар екі дана ұсыным жолданады.
55-10. Ұсынымға әскери бөлімнің мөрімен куәландырылған мынадай құжаттар қоса беріледі:
ұшулардың жоспарлы кестесінен үзінді;
ауа райы бюллетенінің көшірмесі;
ұшуды объективті бақылау материалдары.
Ұсынымның бірінші данасы әскери бөлімнің штабында, екінші данасы сыныптық біліктілікті беру (жоғарылату) туралы бұйрық шығарылған жерде сақталады.
55-11. Ұшқыштарға және штурмандарға берілген сыныптық біліктілік:
"3 сыныпты маман" ("3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") және "2 сыныпты маман" ("2 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") – жыл сайын;
"1 сыныпты маман" ("1 сыныпты әскери ұшқыш (штурман") – екі жылда бір рет расталады;
"Мерген ұшқыш (штурман)" – расталмайды және қызметтің барлық кезеңіне беріледі.
Сыныптық біліктілік ұшқыштар құрамына берілген жылы, сондай-ақ әуе кемесінің басқа түріне (модификациясына) қайта оқыған жылы сыныптық біліктілігі ағымдағы жылы расталған болып есептеледі.
55-12. Ұшқыштардың (штурмандардың) сыныптық біліктілігін растау тексеру жүргізу арқылы бір жыл ішінде жүзеге асырылады:
КжАА курстарының талаптарына сәйкес ұшу даярлығының түрлері бойынша ұшуда;
осы Қағидалардың 55-5-тармағында көрсетілген теориялық пәндерді білуі.
Денсаулығына байланысты ұшуларға жіберілмеген ұшқыштар мен штурмандарға сыныптық біліктілігі тек олардың теориялық пәндерді білуін тексеру нәтижесі бойынша расталады.
Жоғарғы оқу орындарында күдізгі нысан бойынша оқитын ұшқыштар мен штурмандардың сыныптық біліктілігі сақталады және оқу орнын аяқтағаннан кейін алты ай ішінде расталады.
55-13. Қарамағындағы әскери қызметшілерге сыныптық біліктілікті беру (растау) баянатына:
теориялық пәндер бойынша білімін тексеру актісінен үзінді;
ұшу даярлығының түрлері (күні, тексеріс түрі, метеорологиялық жағдай, жалпы бағасы) бойынша тексеру нәтижелері бар ұшу кітабынан үзінді;
денсаулық жағдайы (қажет болған жағдайда) бойынша ұшуға жіберілмегендігі туралы растайтын құжаттар (құжаттардың көшірмелері) қоса беріледі.
55-14. Ұшқыштардың (штурмандардың) сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері осы Қағидаларға 10-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰҰ авициясының ұшқыштарына (штурмандарына) сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау туралы актіде көрсетіледі (бұдан әрі – ҰҰ авиациясының актісі).

55-9. По результатам контрольной проверки в квалификационную комиссию направляются два экземпляра представления с выводом о соответствии (несоответствии) уровня подготовки кандидата требованиям, предъявляемым к присвоению (повышению) классной квалификации, по форме согласно приложению 10-3 к настоящим Правилам.
55-10. К представлению прилагаются заверенные печатью воинской части документы:
выписки из плановых таблиц полетов;
копии бюллетеня погоды;
материалы объективного контроля полета.
Первый экземпляр представления хранится в штабе воинской части, второй экземпляр по месту издания приказа о присвоении (повышении) классной квалификации.
55-11. Присвоенная летчикам и штурманам классная квалификация подтверждается:
"Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса") и "Специалист 2 класса" ("Военный летчик (штурман) 2 класса") - ежегодно;
"Специалист 1 класса" ("Военный летчик (штурман) 1 класса") - один раз в два года;
"Летчик (штурман) – снайпер" - не подтверждается и присваивается на весь период службы.
Классная квалификация в год ее присвоения летному составу, а также в год переучивания на другой тип (модификацию) воздушного судна, считается подтвержденной в текущем году.
55-12. Подтверждение классной квалификации летчикам (штурманам) осуществляется в течение года путем проведения проверок:
в полете по видам летной подготовки в соответствии с требованиями Курсов ТА и АА;
знаний теоретических дисциплин, указанных в пункте 55-5 настоящих Правил.
Летчикам и штурманам, не допущенным к полетам по состоянию здоровья, классная квалификация подтверждается только по результатам проверок знаний теоретических дисциплин.
Летчикам и штурманам, обучающимся по очной форме в высших учебных заведениях, классная квалификация сохраняется и подтверждается в течение шести месяцев после окончания учебного заведения.
55-13. К рапорту на присвоение (подтверждение) классной квалификации подчиненным военнослужащим летного состава прилагаются:
выписка из акта проверки знаний теоретических дисциплин;
выписка из летной книжки с результатами проверок по видам летной подготовки (дата, вид проверки, метеорологические условия, общая оценка);
подтверждающие документы (копии документов) о том, что к полетам не допущен по состоянию здоровья (при необходимости).
55-14. Результаты определения классной квалификации летчиков (штурманов) отражаются в акте о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении, снижении и снятии классной квалификации летчиков (штурманов) авиации НГ по форме согласно приложению 10-4 к настоящим Правилам (далее – акт авиации НГ).

ҰҰ авиациясының актісі негізінде осы Қағидалардың 55-16-тармағында көрсетілген басшылар күнтізбелік он күн ішінде ұшқыштарға (штурмандарға) сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау туралы бұйрық шығарады.
Бұйрыққа қол қойылған күн, егер онда өзгеше айтылмаса сыныптық біліктілікті айқындау күні болып табылады.
55-15. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау туралы бұйрықты жариялау, сондай-ақ осы Қағидаларға 10-5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның кеуде белгісін және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныпты маманның куәлігін беру ұшқыштардың (штурмандардың) қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі.
55-16. Ұшқыштарға (штурмандарға):
ҰҰ Бас қолбасшысы – "Мерген ұшқыш (шебер)" сыныптық біліктілігіне дейін қоса;
авиациялық бөлім командирі – "3 сыныпты маман" ("3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") сыныптық біліктілігін беруді, жоғарылатуды, растауды, сақтауды, төмендетуді және алып тастауды жүзеге асырады.
55-17. Егер ұшқыштардың (штурмандардың) кінәсінен бар сыныптық біліктілікті растау өлшемшарттары орындалмаса, сондай-ақ авиациялық оқиғаларды тергеу нәтижелері бойынша олардың сыныптық біліктілігі алып тасталады, төмендетіледі.
Бұл ретте, сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "3 сыныпты маман" ("3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") сыныптық біліктілігі бар ұшқыштарға (штурмандарға) қатысты жүргізіледі.
Сыныптық біліктілігін төмендету немесе алып тастау ҰҰ авиациясының актісі негізінде сыныптық біліктілігін беру (растау) құқығы берілген лауазымды адамның бұйрығымен жүзеге асырылады.
55-18. Сыныптық біліктілігі төмендетілген әскери қызметшілер сыныптық біліктілігін беруге жалпы негізде күнтізбелік бір жылдан ерте емес мерзімде ұсынылады.";
10-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 2, 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес 10-1, 10-2, 10-3, 10-4, 10-5-қосымшаларымен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Респубикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

На основании акта авиации НГ руководителями, указанными в пункте 55-16 настоящих Правил в течение десяти календарных дней издается приказ о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении, снижении и снятии классной квалификации летчикам (штурманам).
Датой определения классной квалификации считается день подписания приказа, если иное в нем не оговорено.
55-15. Объявление приказа о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении, снижении и снятии классной квалификации, а также вручение нагрудного знака классного специалиста по форме согласно приложению 10-5 к настоящим Правилам и удостоверения классного специалиста по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам проводится по месту службы летчиков (штурманов) в торжественной обстановке.
55-16. Присвоение, повышение, подтверждение, сохранение, снижение и снятие классной квалификации летчикам и штурманам осуществляют:
Главнокомандующий НГ– до классной квалификации "Летчик (штурман) – снайпер" включительно;
командир авиационной части – классную квалификацию "Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса").
55-17. Снятие, снижение классной квалификации летчикам (штурманам) производится, если по их вине не выполнены критерии на подтверждение имеющейся классной квалификации, а также по результатам расследований авиационных событий.
При этом, классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении летчиков (штурманов), имеющих классную квалификацию "Специалист 3 класса" ("Военный летчик (штурман) 3 класса".
Снижение или снятие классной квалификации осуществляется приказом должностного лица, которому предоставлено право ее присвоения (повышения, подтверждения) на основании Акта авиации НГ.
55-18. Военнослужащие, сниженные в классной квалификации, представляются к присвоению классной квалификации на общих основаниях, но не ранее чем через один календарный год.";
приложение 10 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 10-1, 10-2, 10-3, 10-4, 10-5 согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6 к настоящему приказу.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Тургумбаев
"Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы "___"_______
№___ бұйрығына
1-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларына
10-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ АВИАЦИЯСЫ ИНЖЕНЕРЛІК-ТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРАМЫНЫҢ СЫНЫПТЫ МАМАНЫНЫҢ КЕУДЕ БЕЛГІЛЕРІ Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)"
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "1 СЫНЫПТЫ МАМАН"
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "2 СЫНЫПТЫ МАМАН"
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "3 СЫНЫПТЫ МАМАН"
"Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы "___"______
№____ бұйрығына
2-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларына

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардии Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
Е. Тургумбаев
Приложение 1
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от "___"__________ 2019 года
№ _____
"О внесении изменений
и дополнений в приказ
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
"Об утверждении Правил
присвоения, повышения,
подтверждения, сохранения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников и
военнослужащих органов
внутренних дел""
Приложение 10
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
сохранения, снижения и
снятия классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел
форма
НАГРУДНЫЕ ЗНАКИ КЛАССНОГО СПЕЦИАЛИСТА ИНЖЕНЕРНО-ТЕХНИЧЕСКОГО СОСТАВА АВИАЦИИ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Нагрудный знак для военнослужащих инженерно-технического состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "НАСТАВНИК (МАСТЕР)"
Нагрудный знак для военнослужащих инженерно-технического состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА"
Нагрудный знак для военнослужащих инженерно-технического состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
Нагрудный знак для военнослужащих инженерно-технического состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА"
Приложение 2
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от "___"__________ 2019 года
№ _____ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
"Об утверждении Правил
присвоения, повышения,
подтверждения, сохранения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел""

10-1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы авиациясының ұшқыштарына (штурмандарына) сыныптық біліктілігін берудің (растаудың) шарттары
р/с №
Ұшқыштар құрамына берілетін сыныптық біліктілігі
Мақсаты бойынша міндеттерді (жауынгерлік міндеттерді) орындауға әзірлігі
Қону кезінде ұшуды басқару техникасы бойынша дайындық деңгейі (әуе навигациясы)
1
"3 сыныпты маман" ("3 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)")
күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайда (ҚМЖ)
күндіз қарапайым метеорологиялық жағдайда
2
"2 сыныпты маман" ("2 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)")
күндіз күрделі метеорологиялық жағдайда (КМЖ), түнде қарапайым метеорологиялық жағдайда (ҚМЖ)
Ауа райының минимумы белгіленген кезде күндіз күрделі метеорологиялық жағдайда, түнде қарапайым метеорологиялық жағдайда
3
"1 сыныпты маман" ("1 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)")
Түнде күрделі метеорологиялық жағдайда (КМЖ)
Ауа райының минимумы белгіленген кезде түнде күрделі метеорологиялық жағдайда
4
"Мерген ұшқыш (штурман)"
Әуе кемесінің барлық пайдалану диапазонында түнде күрделі метеорологиялық жағдайда (ТМЖ)
Ауа райының минимумы белгіленген кезде түнде күрделі метеорологиялық жағдайда нұсқаушы
Ескертпе:
1. Ұшқыштар құрамы жабдықталуы көрсетілген метеорологиялық жағдайда міндеттерді орындауға мүмкіндік бермейтін әуе кемесінде ғана ұшуларды орындаған жағдайда сыныптық біліктілігін беру (растау) шарттары Ұшуда пайдалану жөніндегі басшылықты (Экипаж нұсқаулығын) ескере отырып, КжАА курстарына сәйкес белгіленеді;
2. Сыныптық біліктілігін растау кезінде тиісті метеорологиялық жағдай болмаған жағдайда ұшқыштарға (штурмандарға) КжАА курстарында айқындалған биіктікте пердешені аша отырып ұшу дайындығын тексеруді орындауға рұқсат етіледі.
"Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы "___"______
№___ бұйрығына
3-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларына

Приложение 10-1
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
сохранения, снижения
и снятия классной квалификации
сотрудников и военнослужащихорганов внутренних дел
Форма
Условия для присвоения (повышения, подтверждения) классной квалификации летчикам (штурманам) авиации Национальной гвардии Республики Казахстан
№ п/п
Классная квалификация, к присвоению которой представляется летный состав
Готовность к выполнению задач (боевых задач) по предназначению
Уровень подготовки по технике пилотирования (воздушной навигации) при заходе на посадку
1
"Специалист 3 класса" ("Военный лҰтчик (штурман) 3 класса")
днем в простых метеорологических условиях (ПМУ)
днем в простых метеорологических условиях
2
"Специалист 2 класса" ("Военный лҰтчик (штурман) 2 класса")
днем в сложных метеорологических условиях (СМУ), ночью в простых метеорологических условиях(СМУ)
днем в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды, ночью в простых метеорологических условиях
3
"Специалист 1 класса" ("Военный лҰтчик (штурман) 1 класса")
ночью в сложных метеорологических условиях (СМУ)
ночью в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды
4
"Летчик (штурман) –снайпер"
Ночью в сложных метеорологических условиях (СМУ) во всем эксплуатационном диапазоне воздушного судна
инструктор ночью в сложных метеорологических условиях при установленном минимуме погоды
Примечание: 1. В случае выполнения полетов летным составом только на воздушных судах, оборудование которых не позволяет решать задачи в указанных метеорологических условиях, то условия на присвоение (повышение, подтверждение) классной квалификации устанавливаются в соответствии с Курсами ТА и АА, с учетом Руководства по летной эксплуатации (Инструкции экипажу);
2. В случае отсутствия соответствующих метеорологических условий при подтверждении классной квалификации летчикам (штурманам) разрешается выполнять проверки летной подготовки с использованием шторок с открытием их на высотах, определяемых Курсами ТА и АА.
Приложение 3
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от "___"__________ 2019 года
№ _____ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
"Об утверждении Правил
присвоения, повышения,
подтверждения, сохранения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел""

2500
1800
200
-
-
-
Ескертпе: "1 сыныпты маман" ("1 сыныпты әскери ұшқыш (штурман)") және "Мерген ұшқыш" сыныптық біліктілігін беруге әуе кемелерінің командирі (экипаж командирі) ретінде ұшуларды орындайтын дайындалған ұшқыштар құрамы ұсынылады.
"Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына өзгерістер
мен толықтырулар
енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы "___"______
№___ бұйрығына
4-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларына
10-3-қосымша
Нысан
(бірінші парақ)
ҰСЫНЫМ
________________________________________ сыныптық біліктілігін беруге
(жоғарылатуға)
Әскери атағы:______________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда): _____________________________________
Туған күні:______________________ Жеке нөмірі_______________________________
Лауазымы:________________________________________________________________
Оқу орнын аяқтаған күні:____________________________________________________
Берілген сыныптық біліктілігі, бұйрықтың күні және нөмірі
__________________________________________________________________________
Нормалар орындалған әуе кемесінің түрі:______________________________________
Барлық әуе кемелерінің түрінде ұшып өту
Мақсаты бойынша жауынгерлік қолданыстағы ұшулар саны
Жалпы
Өзіндік (жаттығу)
Күндіз
Түнде
Күндіз
Түнде
ҚМЖ
КМЖ
ҚМЖ
КМЖ
ҚМЖ
КМЖ
ҚМЖ
КМЖ
ҚОРЫТЫНДЫ:
Ұшу және теориялық даярлық ___________________________________________
(кандидаттың әскери атағы, тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда)
______________________________________________________ деңгейіне сәйкес келеді
(ұсынылып отырған сыныптық біліктілігі)
Командир: ________________________________________________________________
(бақылау тексеруге ұсынушының лауазымы)
_________________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда)
20___жылғы "____"________
М.О.
(екінші парақ)
БАҚЫЛАУ ТЕКСЕРУДІҢ НӘТИЖЕЛЕРІ
1. Теориялық даярлық
Пән
Баға
Тексерушінің лауазымы, әскери атағы, тегі
Бақылау күні
Тексерушінің қолы
1.
Авиация түрлерінің тактикасы;
2.
Практикалық аэродинамика
3.
Авиациялық техника
4.
Ұшуда пайдалану жөніндегі басшылық (Экипаж нұсқаулығы);
5.
Әуе навигациясы
6.
Авиациялық метеорология
7.
Авиациялық жою құралдарын қолдану (мақсаты бойынша қолдану)
8.
Ұшуда байланыс құралдарын пайдалану және радиотехникалық қамтамасыз ету тәртібі

2500
1800
200
-
-
-
Примечание: К присвоению (повышению) классной квалификации "Специалист 1 класса" ("Военный летчик 1 класса") и "Летчик-снайпер" представляется подготовленный летный состав, выполняющий полеты в качестве командира воздушного судна (командира экипажа).
Приложение 4
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от "___"__________ 2019 года
№ _____ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
"Об утверждении Правил
присвоения, повышения,
подтверждения, сохранения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел""
Приложение 10-3
к Правилам присвоения, повышения,
подтверждения, сохранения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
внутренних дел
(первый лист)
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
На присвоение (повышение) классной квалификации ____________________________
Воинское звание: __________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии): ____________________________________
Дата рождения: _____________________ Личный номер _________________________
Должность: _______________________________________________________________
Дата окончания учебного заведения: __________________________________________
Присвоенная классная квалификация, дата и номер приказа _____________________
_________________________________________________________________________
Тип воздушного судна, на котором выполнены нормы: __________________________
Налет на всех типах воздушных судах
Количество полетов на боевое применение по предназначению
Общий
Самостоятельный (Тренировочный)
ДнҰм
Ночью
ДнҰм
Ночью
в ПМУ
в СМУ
в ПМУ
в СМУ
В ПМУ
В СМУ
В ПМУ
В СМУ
ВЫВОД:
Летная и теоретическая подготовка ___________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О.(при его наличии) кандидата)
соответствует уровню____________________________________________________________
(представляемая классная квалификация)
Командир: ______________________________________________________________________
(должность представляющего на контрольную проверку)
________________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"________20___г. М.П.
(второй лист)
РЕЗУЛЬТАТЫ КОНТРОЛЬНОЙ ПРОВЕРКИ
1. Теоретическая подготовка
Дисциплина
Оценка
Должность, воинское звание, фамилия проверяющего
Дата проверки
Подпись проверяющего
1.
Тактика рода авиации
2.
Практическая аэродинамика
3.
Авиационная техника
4.
Руководство по летной эксплуатации (Инструкция экипажу)
5.
Воздушная навигация
6.
Авиационная метеорология
7.
Применение авиационных средств поражения (применение по предназначению)
8.
Порядок использования средств связи и радио-технического обеспечения полетов

2. Ұшу дайындығы:
1) ұшуда басқару (әуе навигациясы) техникасы:__________________________________
(Курс жаттығуының нөмірі мен атауы)
2) жауынгерлік қолдану:_____________________________________________________
(Курс жаттығуының нөмірі мен атауы)
Тексеріс түрі
күні
ӘК түрі
Тәулік уақыты
метеожағдай
Қондыру жүйесінің типі
Жалпы баға
Ұшуда басқару техникасы (әуе навигациясы)
Мақсаты бойынша жауынгерлік қолдану
__________________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты әкесінің аты (болған жағдайда)
3. Қорытынды:
Бақылап тексерудің нәтижелері бойынша ұшу және теориялық даярлық деңгейі қойылған талаптарға сәйкес келеді (кандидаттың әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), __________________ сыныптық біліктілігін беруге лайықты
(сыныптық біліктілігі)
Біліктілік комиссиясының төрағасы__________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
20___жылы "____"____________
М.О.
"Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету және
алып тастау қағидаларын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына өзгерістер
мен толықтырулар енгізу
туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы "___"_______
№___ бұйрығына
5-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау
қағидаларына 10-4-қосымша
Нысан
Ұлттық ұлан авиациясының ұшқыштарына (штурмандарына) сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау туралы АКТІ
Комиссия құрамы: комиссия төрағасы (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), комиссия төрағасының орынбасары (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және комиссия мүшелері (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау,сақтау, төмендету және алып тастау құжаттарын және 20 _____ жылғы _______________ - _____________ аралығында өткен ұшқыштарды (штурмандарды) кәсіби даярлаудың нәтижелерін қарап, мынадай шешім шығарды:
р/с №
Лауазымы
Ә/ атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Бұрын берілген сныптық біліктілігі (кім берді, бұйрықтың № және күні)
Жалпы ұшып өтуі / ағымдағы жылдағы ұшып өтуі
Дене шынықтыру даярлығын бағалау
Теориялық білімін жалпы бағалау
Ұшуда басқару техникасын (әуе навигациясын) бағалау
Жауынгерлік қолданудың бағасы
Қолданыстағы жазасының бар-жоғы
Біліктілік комиссиясының шешімі
1.
2.
Комиссияның төрағасы
__________________________________________________________
Төрағаның орынбасары
__________________________________________________________
Комиссия мүшелері
_____________________________________________________________
Комиссия хатшысы
_____________________________________________________________
20___ жылғы "____" __________
"Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету және
алып тастау қағидаларын
бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына өзгерістер
мен толықтырулар енгізу
туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы "___"_______
№___ бұйрығына
6-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету
және алып тастау қағидаларына

2. Летная подготовка:
1) техника пилотирования (воздушная навигация): ______________________________
(номер и название упражнения Курса)
2) боевое применение:____________________________________________________________
(номер и название упражнения Курса)
Вид проверки
дата
тип ВС
время суток
метеоусловия
тип посадочной системы
Общая оценка
Техника пилотирования (воздушная навигация)
Боевое применение по предназначению
__________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
3. Заключение:
По результатам контрольной проверки уровень летной и теоретической подготовки
(воинское звание, Ф.И.О. кандидата (при его наличии)) соответствует предъявляемым
требованиям, достоин присвоения (повышения) классной квалификации
______________________________________________________________________________
(классная квалификация)
Председатель квалификационной комиссии
_______________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
"____"____________20___г.
М.П.
Приложение 5
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от "___"__________ 2019 года
№ _____ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
"Об утверждении Правил
присвоения, повышения,
подтверждения, сохранения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел""
Приложение 10-4
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
сохранения, снижения
и снятия классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел
Форма
АКТ
о присвоении, повышении, подтверждении, сохранении, снижении и снятии классной квалификации летчикам (штурманам) авиации НГ
Комиссия в составе: председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), заместителя председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), и членов комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)), рассмотрев представленные на присвоение, повышение, подтверждение, сохранение, снижение и снятие классной квалификации документы и результаты профессиональной подготовки летчикам (штурманам), проведенных в период с _______________ по _____________ 20 _____ года, выносит следующее решение:
№ п/п
Должность
В/ звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Ранее присвоенная классная квалификация (кем, № и дата приказа)
Общий налет / налет в текущем году
Оценка физической подготовки
Общая оценка теоретических знаний
Оценка техники пилотирования (воздушной навигации)
Оценка боевого применения
Наличие действующих взысканий
Решение квалификационной комиссии
1.
2.
Председатель комиссии ___________________________________________
Заместитель председателя _________________________________________
Члены комиссии _________________________________________________
Секретарь комиссии ______________________________________________
"____" __________ 20___ г.
Приложение 6
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от "___"__________ 2019 года
№ _____ "О внесении
изменений и дополнений в
приказ Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
"Об утверждении Правил
присвоения, повышения,
подтверждения, сохранения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел""

10-5-қосымша
Нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҰЛТТЫҚ ҰЛАНЫНЫҢ АВИАЦИЯСЫ ҰШҚЫШТАР ҚҰРАМЫНЫҢ СЫНЫПТЫҚ БІЛІКТІЛІГІНІҢ КЕУДЕ БЕЛГІЛЕРІ Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "МЕРГЕН ҰШҚЫШ"
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "ШТУРМАН МЕРГЕН"
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "1 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("1 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ҰШҚЫШ")
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "1 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("1 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ШТУРМАН")
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "2 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("2 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ҰШҚЫШ")
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "2 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("2 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ШТУРМАН")
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "3 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("3 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ҰШҚЫШ")
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы ұшқыштар құрамының әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі "3 СЫНЫПТЫ МАМАН" ("3 СЫНЫПТЫ ӘСКЕРИ ШТУРМАН")

Приложение 10-5
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
сохранения, снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел
Форма
НАГРУДНЫЕ ЗНАКИ КЛАССНОЙ КВАЛИФИКАЦИИ ЛЕТНОГО СОСТАВА АВИАЦИИ НАЦИОНАЛЬНОЙ ГВАРДИИ
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "ЛҢТЧИК-СНАЙПЕР"
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "ШТУРМАН-СНАЙПЕР"
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА" ("ВОЕННЫЙ ЛЕТЧИК 1 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА" ("ВОЕННЫЙ ШТУРМАН 1 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА" ("ВОЕННЫЙ ЛЕТЧИК 2 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА" ("ВОЕННЫЙ ШТУРМАН 2 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА" ("ВОЕННЫЙ ЛЕТЧИК 3 КЛАССА")
Нагрудный знак для военнослужащих летного состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан "СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА" ("ВОЕННЫЙ ШТУРМАН 3 КЛАССА")