"Ауыл шаруашылығы өнімінің және оны өңдеуден алынған өнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 3-4/617 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 29 мамырдағы № 216 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 маусымда № 18779 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ауыл шаруашылығы өнімінің және оны өңдеуден алынған өнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 27 қарашадағы № 3-4/617 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10017 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2015 жылғы 9 шілдедегі № 129 (28607) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Ауылшаруашылық өнімінің және оны қайта өңдеуден алынған өнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормаларында:
1-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бөлім. Жаңа сойылған ет пен субөнімдерді салқындату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
2-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бөлім. Салқындатылған ет пен субөнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
3-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бөлім. Жаңа сойылған еттің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
4-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бөлім. Жаңа сойылған ет пен субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
5-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бөлім. Жаңа сойылған етті мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
6-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бөлім. Жаңа сойылған ет пен субөнімдерді табиғи суықпен (тоңазытқыштан тыс) суыту және мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
7-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 3-4/617 "Об утверждении норм естественной убыли, усушки, утряски, порчи сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2019 года № 216. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июня 2019 года № 18779.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2014 года № 3-4/617 "Об утверждении норм естественной убыли, усушки, утряски, порчи сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10017, опубликован 9 июля 2015 года в газете "Казахстанская Правда" № 129 (28005) следующие изменения и дополнение:
в нормах естественной убыли, усушки, утряски, порчи сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки, утвержденных указанным приказом:
заголовок раздела 1 изложить в следующей редакции:
"Раздел 1. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса и субпродуктов при охлаждении";
заголовок раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Раздел 2. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи охлажденного мяса и субпродуктов";
заголовок раздела 3 изложить в следующей редакции:
"Раздел 3. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса";
заголовок раздела 4 изложить в следующей редакции:
"Раздел 4. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса и субпродуктов при замораживании";
заголовок раздела 5 изложить в следующей редакции:
"Раздел 5. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса при замораживании";
заголовок раздела 6 изложить в следующей редакции:
"Раздел 6. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи парного мяса и субпродуктов при остывании и замораживании естественным холодом (вне холодильника)";
заголовок раздела 7 изложить в следующей редакции:

"7-бөлім. Бастапқы 4 градустан (Цельсия) жоғары температурада ет пен субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
8-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бөлім. Блокты емес субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
9-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бөлім. Мұздатылған ет пен блокты субөнімдердің барлық түрлерін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары"
Еттің, субөнімдердің түрі мен санаты
Климаттық тобы
1-тоқсан
2-тоқсан
3-тоқсан
4-тоқсан

"Раздел 7. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при замораживании мяса и субпродуктов с исходной температурой выше 4 градусов (Цельсия)";
заголовок раздела 8 изложить в следующей редакции:
"Раздел 8. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи не блочных субпродуктов при замораживании";
раздел 9 изложить в следующей редакции:
"Раздел 9. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи замороженного мяса и всех видов не блочных субпродуктов при хранении"
Вид и категория мяса, субпродукты
Климатическая группа
1 квартал
2 квартал
3 квартал
4 квартал

0,07
0,16
0,22
0,12
үшінші
0,14
0,18
0,24
0,17
"Ескертпе:
1) бірінші климаттық топқа: Ақмола, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан облыстары жатады;
екінші климаттық топқа: Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Маңғыстау облыстары жатады;
үшінші климаттық топқа: Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан облыстары жатады;
2) табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары мұздатылған етті (сиыр еті, шошқа еті, қой еті, ешкі еті) және барлық сойылған жануарлар түрлерінің блокты емес субөнімдерін:
батареялық және аралас салқындату жүйесі бар тоңазытқыш камераларында;
әрбір бөлек тұрған тоңазытқыштың тек мұздатылған жүктер сақталатын камералары бойынша есептелетін сыйымдылығына байланысты сақтау кезінде қолданылады;

0,07
0,16
0,22
0,12
третья
0,14
0,18
0,24
0,17
Примечания:
1) к первой климатической группе относятся: Акмолинская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская, Восточно-Казахстанская области;
ко второй климатической группе относятся: Актюбинская, Западно-Казахстанская, Карагандинская, Мангистауская области;
к третьей климатической группе относятся: Алматинская, Атырауская, Жамбылская, Кызылординская, Туркестанская области;
2) нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи применяются при хранении замороженного мяса (говядина, свинина, баранина, козлятина) и субпродуктов не блочных всех видов убойных животных:
в камерах холодильников с батарейной и смешанной системой охлаждения;
в зависимости от емкости каждого отдельно стоящего холодильника, исчисляемой по камерам хранения только замороженных грузов;

3) тоңазытқыштарда мұздатылған:
жылқы етін, түйе етін, қодас етін, буйвол етін, бұзау етін және қозы етін сақтау кезінде екінші санатты сиыр етіне арналған;
бұлан, бұғы (марал), аю еттерін сақтау кезінде екінші санатты сиыр етіне арналған;
елік, киік еттерін сақтау кезінде екінші санатты қой еті, ешкі етіне арналған;
жабайы қабан етін сақтау кезінде екінші санатты шошқа (етті төл) етіне арналған көзделген табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары қолданылады;
4) мұздатылған ет пен субөнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары паспорттық (жобалық) ауа температурасы минус 15 градус (Цельсия) және одан төмен тоңазытқыштардың камераларында сақтау кезінде қолданылады:
сыйымдылығы 300 тоннадан кем тоңазытқыштардан басқа, камерадағы паспорттық (жобалық) ауа температурасы минус 15 градустан (Цельсия) жоғары тоңазытқыштарда мұздатылған ет пен субөнімдерді сақтау кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары екінші, үшінші және төртінші тоқсандар бойынша 15%-ға ұлғайтылады;
5) сыйымдылығы 300 тоннадан кем тоңазытқыштарда мұздатылған ет пен субөнімдерді сақтау кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары бірінші тоқсанда 10%-ға, екінші, үшінші және төртінші тоқсандарда 25%-ға көзделеді;
6) барлық түрдегі және санаттағы мұздатылған етті мұз экрандары бар камераларда сақтау кезінде немесе ет қатарларын мұз қапталған маталармен жауып қою кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары электрмен жылытылатын бірқабатты тоңазытқыштардан басқа, барлық тоңазытқыштарда 20%-ға азайтылады;
7) мұздатылған ет пен субөнімдерді мәжбүрлі ауамен салқындату жүйесі бар камераларда сақтау кезінде табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары екінші, үшінші және төртінші тоқсандарда 15%-ға көзделеді.";
10-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бөлім. Блоктардағы сиыр етінің және шошқа етінің кесінділерін тоңазытып өңдеу кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
11-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бөлім. Блоктардағы сиыр етінің және шошқа етінің кесінділерін салқындатылған түрде сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
12-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бөлім. Блоктардағы сүйексіз ет пен субөнімдерді мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
13-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бөлім. Блоктардағы сүйегі бар етті (сиыр еті, шошқа еті, қой еті) мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
14-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бөлім. Блоктардағы тұздалмаған шпикті мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
15-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бөлім. Блоктардағы тұздалмаған шпикті сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
16-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бөлім. Блоктардағы мұздатылған ет пен субөнімдерін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
17-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бөлім. Эндокринді-ферментті және арнайы шикізатты мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
18-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бөлім. Полимерлі үлбірмен оралған мұздатылған эндокринді-ферментті және арнайы шикізатты сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
19-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бөлім. Полиэтиленді үлбірден жасалған пакеттерге оралмаған мұздатылған құс еті мен қоян етін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
20-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бөлім. Полиэтиленді үлбірден жасалған пакеттерге оралған мұздатылған құс етін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
21-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"21-бөлім. Пергаментке оралған мұздатылған эндокринді-ферментті және арнайы шикізатты сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
22-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бөлім. Полимерлі үлбірге оралған, блоктардағы қанның қалыптандырылған элементтері мен тағамдық жаңа алынған, фибринсізденген, тұрақтандырылған қанды, плазмаларды (сарысуды) мұздату кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
23-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бөлім. Полимерлі үлбірге оралған блоктардағы тағамдық жаңа алынған, фибринсізденген, тұрақтандырылған қанды, плазмаларды (сарысуды) және қанның қалыптандырылған элементтерін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
24-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бөлім. Блоктардағы етті бу-ауа ортасы бар камераларда жібіту кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
25-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бөлім. Бес тәулікке дейінгі сақтау мерзімінде ауа жүйесімен салқындатылатын дайын өнім (базалар, экспедициялар) қоймасы камераларында ысталған және шұжық өнімдерін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
26-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бөлім. Бес тәуліктен жоғары сақтау мерзімінде ауа жүйесімен салқындатылатын дайын өнім (базалар, экспедициялар) қоймасы камераларында ысталған және шұжық өнімдерін сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";

3) при хранении в холодильниках замороженных:
конины, верблюжатины, мяса яков, буйволятины, телятины и ягнятины используются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, предусмотренные для говядины второй категории;
лося, оленя (марала), медведя - для говядины второй категории;
косули, сайгака - для баранины, козлятины второй категории;
дикого кабана - для свинины второй категории (мясная-молодняк);
4) нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи замороженного мяса и субпродуктов применяются при хранении в камерах холодильников с паспортной (проектной) температурой воздуха минус 15 градусов (Цельсия) и ниже;
при хранении замороженного мяса и субпродуктов в холодильниках с паспортной (проектной) температурой воздуха камеры выше минус 15 градусов (Цельсия), кроме холодильников емкостью менее 300 тонн, нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи увеличиваются по второму, третьему и четвертому кварталам на 15%;
5) в холодильниках емкостью менее 300 тонн нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при хранении замороженного мяса и субпродуктов предусматриваются в первом квартале на 10%, во втором, третьем и четвертом кварталах на 25%;
6) при хранении замороженного мяса всех видов и категорий в камерах с ледяными экранами или при укрытии штабелей мяса тканями с нанесением ледяной глазури нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи уменьшаются на 20% во всех холодильниках, кроме одноэтажных с электрообогревом грунта;
7) при хранении замороженного мяса и субпродуктов в камерах с принудительной воздушной системой охлаждения предусматриваются нормы естественной убыли усушки, утряски, порчи во втором, третьем и четвертом кварталах на 15%.";
заголовок раздела 10 изложить в следующей редакции:
"Раздел 10. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи вырезки говяжьей и свиной в блоках при холодильной обработке";
заголовок раздела 11 изложить в следующей редакции:
"Раздел 11. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи вырезки говяжьей и свиной в блоках при хранении в охлажденном виде";
заголовок раздела 12 изложить в следующей редакции:
"Раздел 12. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи бескостного мяса и субпродуктов в блоках при замораживании";
заголовок раздела 13 изложить в следующей редакции:
"Раздел 13. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса (говядина, свинина, баранина) на костях в блоках при замораживании";
заголовок раздела 14 изложить в следующей редакции:
"Раздел 14. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи шпика несоленого в блоках при замораживании";
заголовок раздела 15 изложить в следующей редакции:
"Раздел 15. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи шпика несоленого в блоках при хранении";
заголовок раздела 16 изложить в следующей редакции:
"Раздел 16. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи замороженных мяса и субпродуктов в блоках для хранения";
заголовок раздела 17 изложить в следующей редакции:
"Раздел 17. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи эндокринно-ферментного и специального сырья при замораживании";
заголовок раздела 18 изложить в следующей редакции:
"Раздел 18. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при хранении замороженного эндокринно-ферментного и специального сырья, упакованного в полимерные пленки";
заголовок раздела 19 изложить в следующей редакции:
"Раздел 19. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при хранении неупакованного в пакеты из полиэтиленовой пленки мороженого мяса птицы и кроликов";
заголовок раздела 20 изложить в следующей редакции:
"Раздел 20. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при хранении упакованного в пакеты из полиэтиленовой пленки мороженого мяса птицы";
заголовок раздела 21 изложить в следующей редакции:
"Раздел 21. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при хранении замороженного эндокринно-ферментного и специального сырья упакованного в пергамент";
заголовок раздела 22 изложить в следующей редакции:
"Раздел 22. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи пищевой цельной, дефибринированной, стабилизированной крови, плазмы (сыворотки) и форменных элементов крови в блоках, упакованных в полимерные пленки, при замораживании";
заголовок раздела 23 изложить в следующей редакции:
"Раздел 23. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи пищевой цельной, дефибринированной, стабилизированной крови, плазмы (сыворотки) и форменных элементов крови в блоках, упакованных в полимерные пленки, при хранении";
заголовок раздела 24 изложить в следующей редакции:
"Раздел 24. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса в блоках при размораживании в камерах с паро-воздушной средой";
заголовок раздела 25 изложить в следующей редакции:
"Раздел 25. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи колбасных изделий и копченостей при хранении в камерах склада готовой продукции (баз, экспедиций) с воздушной системой охлаждения со сроком хранения до пяти суток";
заголовок раздела 26 изложить в следующей редакции:
"Раздел 26. Норма естественной убыли, усушки, утряски, порчи колбасных изделий и копченостей при хранении в камерах склада готовой продукции (баз, экспедиций) с воздушной системой охлаждения со сроком хранения свыше пяти суток";

1) бірінші климаттық топқа: Ақмола, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан, Шығыс Қазақстан облыстары жатады;
екінші климаттық топқа: Ақтөбе, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Маңғыстау областары жатады;
үшінші климаттық топқа: Алматы, Атырау, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан облыстары жатады;
2) жартылай ысталған, пісіріліп-ысталған, шикілей ысталған шұжықтарды және ысталған өнімдерді 0 градустан (Цельсия) 4 градусқа (Цельсия) дейінгі температурада сақтаған жағдайда 30 тәулік бойы және шошқа шпигі үшін 5 тәулікке дейін минус 6 градустан (Цельсия) минус 1 градусқа (Цельсия) дейінгі температура үшін белгіленген табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары қолданылады.";
28-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"28-бөлім. Жартылай дайындалған өнімдерді салқындатылған үй-жайларда (экспедиция камераларында) сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
29-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бөлім. Ауа температурасы минус 25 градус (Цельсия) және салыстырмалы ылғалдығы 97 пайыздан төмен емес бірқабатты, көпқабатты тоңазытқыштардың бірінші және екінші қабаттарында мұз экрандары бар камераларда оралмаған мұздатылған етті сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
30-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бөлім. Ауа температурасы минус 25 градус (Цельсия) және салыстырмалы ылғалдылығы 97 пайыздан төмен емес көпқабатты тоңазытқыштардың ортаншы қабаттарында орналасқан мұз экрандары бар камераларда оралмаған мұздатылған етті сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
31-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бөлім. Ауа температурасы минус 18 градус (Цельсия) және салыстырмалы ылғалдылығы 97 пайыздан төмен емес бірқабатты, көпқабатты тоңазытқыштардың бірінші және жоғарғы қабаттарында мұз экрандары бар камераларда оралмаған мұздатылған етті сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
32-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бөлім. Ауа температурасы минус 18 градус (Цельсия) және салыстырмалы ылғалдылығы 97 пайыздан төмен емес көпқабатты тоңазытқыштардың ортаншы қабаттарында орналасқан мұз экрандары бар камераларда оралмаған мұздатылған етті сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
33-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бөлім. Ет және ет өнімдерін авторефрижераторлармен қалааралық тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
34-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бөлім. Ет және ет өнімдерін автомобиль көлігімен тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
35-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"35-бөлім. Мұздатылған етті автомобиль көлігімен тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
36-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бөлім. Ет және ет өнімдерін азот жүйесімен салқындатылатын авторефрижераторларда тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
37-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бөлім. Ет және ет өнімдерін теміржол рефрижераторлы вагондарда контейнерлерде тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
38-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бөлім. Шұжық және ысталған өнімдерді теміржол рефрижераторлы вагондарда, контейнерлерде тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
39-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бөлім. Тоңазытылған етті теміржол рефрижераторлы вагондарда, контейнерлерде тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
40-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бөлім. Ет және ет өнімдерін су көліктерінің түрімен (өзен, теңіз) тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
41-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"41-бөлім. Ет және ет өнімдерін бірінші климаттық топқа жататын аудандарда әуе көліктерімен тасымалдау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
42-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бөлім. Пергамент және полимерлі материалдардан жасалған жапсырма-пакетте тұтас оралған сары майды сақтау кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
43-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бөлім. Мұздатылған күйінде сақтауға арналған, өнімді қабылдау кезінде сақтау уақыты мен ылғалдың нақты салмақтық үлесіне байланысты, түтін ылғал өткізбейтін полимерлі үлбірмен жабылған сүзбе ылғалдылығының салмақтық үлесін жоғалту (кеуіп кету) кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
44-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"44-бөлім. Қабылдау кезінде сақтау уақыты мен ылғалдың нақты салмақтық үлесіне байланысты, парафинмен жабылған майлы, майлылығы төмен, және жартылай майлы ірімшіктің ылғалдылығының салмақтық үлесін жоғалту (кеуіп кету) кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
45-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"45-бөлім. Қабылдау кезінде сақтау уақыты мен ылғалдың нақты салмақтық үлесіне байланысты, парафинмен жабылған, майлылығы төмен ірімшіктің ылғалдылығының салмақтық үлесін жоғалту (кеуіп кету) кезіндегі табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормалары";
46-бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

1) к первой климатической группе относятся: Акмолинская, Костанайская, Павлодарская, Северо-Казахстанская, Восточно-Казахстанская области;
ко второй климатической группе относятся: Актюбинская, Западно-Казахстанская, Карагандинская, Мангистауская области;
к третьей климатической группе относятся: Алматинская, Атырауская, Жамбылская, Кызылординская, Туркестанская области;
2) в случае хранения колбас полукопченых, варено-копченых, сырокопченых и копченостей при температуре от 0 градусов (Цельсия) до 4 градусов (Цельсия) применяются нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи, установленные для температуры от минус 6 градусов (Цельсия) до минус 1 градусов (Цельсия) в течение 30 суток и до 5 суток - для шпика свиного.";
заголовок раздела 28 изложить в следующей редакции:
"Раздел 28. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи полуфабрикатов при хранении в охлажденных помещениях (камерах экспедиций)";
заголовок раздела 29 изложить в следующей редакции:
"Раздел 29. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи неупакованного замороженного мяса при хранении в камерах с ледяными экранами в одноэтажных холодильниках, первых и верхних этажей многоэтажных холодильников с температурой воздуха минус 25 градусов (Цельсия) и относительной влажностью не ниже 97 процентов";
заголовок раздела 30 изложить в следующей редакции:
"Раздел 30. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи неупакованного замороженного мяса при хранении в камерах с ледяными экранами, расположенных на средних этажах многоэтажных холодильников, с температурой воздуха минус 25 градусов (Цельсия) и относительной влажностью не ниже 97 процентов";
заголовок раздела 31 изложить в следующей редакции:
"Раздел 31. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи неупакованного замороженного мяса при хранении в камерах с ледяными экранами одноэтажных, первых и верхних этажей многоэтажных холодильников с температурой воздуха минус 18 градусов (Цельсия) и относительной влажностью не ниже 97 процентов";
заголовок раздела 32 изложить в следующей редакции:
"Раздел 32. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи неупакованного замороженного мяса при хранении в камерах с ледяными экранами, расположенных на средних этажах многоэтажных холодильников, с температурой воздуха минус 18 градусов (Цельсия) и относительной влажностью не ниже 97 процентов";
заголовок раздела 33 изложить в следующей редакции:
"Раздел 33. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при междугородних перевозках в авторефрижераторах";
заголовок раздела 34 изложить в следующей редакции:
"Раздел 34. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при перевозках автомобильным транспортом";
заголовок раздела 35 изложить в следующей редакции:
"Раздел 35. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи замороженного мяса при перевозках автомобильным транспортом";
заголовок раздела 36 изложить в следующей редакции:
"Раздел 36. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при перевозках в авторефрижераторах с азотной системой охлаждения";
заголовок раздела 37 изложить в следующей редакции:
"Раздел 37. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи массы мяса и мясопродуктов при перевозках в железнодорожных рефрижераторных вагонах, контейнерах";
заголовок раздела 38 изложить в следующей редакции:
"Раздел 38. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи колбас и копченостей при перевозках в железнодорожных рефрижераторных вагонах, контейнерах";
заголовок раздела 39 изложить в следующей редакции:
"Раздел 39. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи подмороженного мяса при перевозках в железнодорожных рефрижераторных вагонах, контейнерах";
заголовок раздела 40 изложить в следующей редакции:
"Раздел 40. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при перевозках водными видами транспорта (речной, морской)";
заголовок раздела 41 изложить в следующей редакции:
"Раздел 41. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи мяса и мясопродуктов при перевозках воздушным транспортом в районах, относящихся к первой климатической группе";
заголовок раздела 42 изложить в следующей редакции:
"Раздел 42. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи при хранении сливочного масла, упакованного монолитами в пергамент и пакеты – вкладыши из полимерных материалов";
заголовок раздела 43 изложить в следующей редакции:
"Раздел 43. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи творога за счет потерь массовой доли влаги (усушки) в покрытиях из дымовлагонепроницаемых полимерных пленок, предназначенных для хранения продуктов в замороженном состоянии, в зависимости от времени хранения и фактической массовой доли влаги продукта при приемке";
заголовок раздела 44 изложить в следующей редакции:
"Раздел 44. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи сыров жирных, полужирных и низкожирных за счет потерь массовой доли влаги (усушки) в парафиновом покрытии в зависимости от времени хранения и фактической массовой доли влаги при приемке";
заголовок раздела 45 изложить в следующей редакции:
"Раздел 45. Нормы естественной убыли, усушки, утряски, порчи сыров нежирных за счет потерь массовой доли влаги (усушки) в парафиновом покрытии в зависимости от времени хранения и фактической массовой доли влаги при приемке";
заголовок раздела 46 изложить в следующей редакции:

"50-бөлім. Өндіру кезіндегі жұмыртқалардың табиғи кему, кертілу, сыну нормалары
Көрсеткіштер
Құстың кросы (тұқымы)
Ақ
Қоңыр
Ақшыл сары
Жұмыртқалардың кертілуі, сынуы, ағуы, %
4
5
4
".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров

"Раздел 50. Нормы естественной убыли, насечки, боя яйц при производстве
Показатели
Кросс (порода) птицы
Белый
Коричневый
Кремовый
Насечка, бой, тек яиц,%
4
5
4
".
2. Департаменту производства и переработки животноводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров