"Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және оны ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 11 маусымдағы № 532 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 маусымда № 18835 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 31 наурыздағы № 273 бұйрығымен ( алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 31.03.2020 № 273 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті бекітілсін.
2. "Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 4 желтоқсандағы № 994 бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12806 болып тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 желтоқсанда жарияланды).
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.

Об утверждении регламента государственной услуги "Выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июня 2019 года № 532. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июня 2019 года № 18835. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 31.03.2020 № 273 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам".
2. Признать утратившими силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года № 994 "Об утверждении регламента государственной услуги "Выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации № 12806, опубликован 19 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 11 маусымдағы
№ 532 бұйрығымен
бекітілген
"Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті (бұдан әрі – регламент) еңбекші көшіп келушілерге жеке тұлғаларда еңбек қызметін жүзеге асыруға рұқсаттар беру рәсімін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) www.mvd.kz интернет-ресурсында "Ішкі істер органдарының қызметі туралы" бөлімінде көрсетілген мекенжайлар бойынша Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық көші-қон қызметі бөліністері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Құжаттарды қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру:
1) көрсетілетін қызметті беруші;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы;
3) Еңбекші көшіп келушіге рұқсатты ұзарту кезінде "Электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде.
5. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 938 бұйрығымен бекітілген "Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына (бұдан әрі – Стандарт) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18042 болып тіркелді) 1 және 1-1-қосымшаға сәйкес еңбекші көшіп келушілерге рұқсаттар беру және ұзарту не Стандарттың 10-тармағында көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
2-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөліністерінің (қызметкерлерінің) мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі іс-әрекет тәртібінің сипаттамасы
6. Мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімді (іс-әрекетті) бастау үшін көрсетілетін қызметті алушының стандарттың 9-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесін ұсынуы болып табылады.
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-әрекеттің) мазмұны, оны орындау ұзақтығы:

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-лейтенант полиции
Е. Тургумбаев
Утвержден
приказом Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 11 июня 2019 года № 532
Регламент государственной услуги "Выдача и продление Разрешений трудовым иммигрантам"
Глава 1. Общие положения
1. Регламент государственной услуги "Выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам" (далее - Регламент) определяет процедуру выдачи разрешений трудовым иммигрантам на осуществление трудовой деятельности у физических лиц.
2. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями миграционной службы органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – Услугодатель) по адресам, указанным на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее МВД): www.mvd.gov.kz в разделе "О деятельности органов внутренних дел".
3. Прием документов и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через:
1) услугодателя;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация);
3) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал): www.egov.kz – при продлении разрешений трудовым иммигрантам.".
4. Форма оказываемой государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5. Результатом оказания государственной услуги является выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам согласно приложению 1 и 1-1 к Стандарту государственной услуги "Выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам", утвержденного приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 декабря 2018 года № 938 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18042) (далее – Стандарт), либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям указанным в пункте 10 Стандарта.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная и (или) бумажная.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
6. Основанием для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги является предоставление услугополучателем перечня документов, указанных в пункте 9 стандарта.
7. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения:

1) жиналған құжаттарды қабылдау, толықтығын тексеру, құжаттарды алуға талонды беру 20 (жиырма) минут ішінде жүргізіледі;
2) ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын ішкі істер органдарының, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің деректер базалары бойынша тексеру 1 (бір) сағат ішінде жүзеге асырылады;
3) ІІМ ақпараттық жүйлеріне мәліметтер енгізу, рұқсаттарды басып шығару, көші-қон карточкасына тіркеу туралы белгі қою 2 (екі) сағат ішінде жүзеге асырылады;
4) бөлініс басшысына қарауға ұсыну және рұқсаттарға қол қою 20 (жиырма) минут ішінде жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі Стандарттың 1 және 1-1-қосымшаға сәйкес еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және ұзарту не болмаса Стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
9. Мемлекеттік қызмет Стандарттың 4-тармағында көрсетілген мерзімдерде көрсетіледі.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөліністерінің (қызметкерлерінің) мемлекеттік қызмет көрсету процесінде өзара іс-қимыл жасасу тәртібінің сипаттамасы
10. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөліністерінің (қызметкерлерінің) тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлінісінің басшысы;
жауапты орындаушы.
11. Әрбір рәсімнің іс-қимылдың ұзақтығын көрсете отырып, көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөліністерінің (қызметкерлерінің) арасында рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігінің сипаттамасы осы Регламентке 1-қосымшада келтірілген.
4-тарау. Мемлекеттік корпорациямен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл жасасу тәртібінің, сондай-ақ мемлекеттік қызметті көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің сипаттамасы
12. Мемлекеттік корпорацияға жүгіну тәртібінің сипаттамасы, көрсетілетін қызметті алушының сұрау салуын өңдеу ұзақтығы:
1) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері құжаттарды онда көрсетілген мәліметтердің дұрыстығына, сондай-ақ Стандарттың 9-тармағында көрсетілген тізбеге сәйкестігін жиырма минут ішінде тексереді. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық емес пакетін ұсынған жағдайда Стандарттың 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және көрсетілетін қызметті алушыға Стандарттың 4-қосымшасына сәйкес құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
2) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға беру күні мен уақытын көрсете отырып, Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуге құжаттарды қабылдағаны туралы талон береді.

1) прием, проверка полноты собранных документов, выдача талона на получение документов производится в течение 20 (двадцати) минут;
2) проверка подлинности представленных документов по базе данных органов внутренних дел, Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан осуществляется в течение 1 (одного) часа;
3) внесение сведений в информационные системы МВД, распечатка разрешения, проставление отметки о регистрации в миграционной карточке осуществляется в течение 2 (двух) часов;
4) представление руководителю подразделения на рассмотрение и подписание разрешения, осуществляется в течение 20 (двадцати) минут.
8. Результатом оказания государственной услуги является выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам согласно приложению 1 и 1-1 Стандарта либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 Стандарта.
9. Государственной услуга оказывается в сроки, указанные в пункте 4 Стандарта.
Глава 3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
10. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
руководитель структурного подразделения услугодателя;
ответственный исполнитель;
11. Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) услугодателя с указанием длительности каждой процедуры (действия) приведено в приложении 1 к настоящему регламенту.
Глава 4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
12. Описание порядка обращения в Государственную корпорацию, длительность обработки запроса услугополучателя:
1) проверка работником Государственной корпорации документов на достоверность указанных в нем сведений, а также соответствие перечню, указанному в пункте 9 Стандарта. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, согласно перечню, предусмотреному пунктом 9 Стандарта, работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает услугополучателю расписку об отказе в приеме документов, согласно приложению 4 Стандарта;
2) работником Государственной корпорации услугополучателю выдается талон о принятии документов на оказание государственной услуги по форме, согласно приложению 3 к Стандарту государственной услуги с указанием даты и времени выдачи;

3) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға көрсетілетін қызметті алушының жазбаша келісімін алады;
4) Мемлекеттік корпорацияның қызметкері "Халыққа қызмет көрсету орталығы" біріктірілген ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – ХҚКО БАЖ) өтінімді ресімдейді. "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы өтінім ІІМ ақпараттық жүйесіне беріледі;
5) Мемлекеттік корпорацияның сектор-жинақтаушы қызметкері Көрсетілетін қызметті берушіге дейін қағаз құжаттарды жинауды және жеткізуді жүзеге асырады;
6) көші-қон қызметі бөлінісінің қызметкері келіп түсетін өтінімдерді өңдейді, өтінімді толтырудың дұрыстығын және оның қағаз құжаттарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады. Көрсетілетін қызметті алушыны көші-қон заңнамасының талаптарына сәйкестігіне және құқық қорғау органдарының ақпараттық жүйелеріндегі есепке алу бойынша тексереді. Өтінім дұрыс болған жағдайда көші-қон қызметі бөлінісінің қызметкері Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес рұқсатты басып шығаруды жүзеге асырады. Тексеру кезінде сәйкессіздіктер анықталған жағдайда рұқсатты беруден/ұзартудын негізді бас тарту ресімделеді.
7) көші-қон қызметі бөлінісінің бастығы рұқсатқа қол және мөр қояды;
8) қызметті көрсетудің аяқталғаны туралы мәліметтер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы ХҚКО БАЖ-ға беріледі;
9) Мемлекеттік корпорацияның сектор-жинақтаушы қызметкері берілген рұқсаттарды жинауды және Көрсетілетін қызметті алушыға дейін жеткізуді жүзеге асырады.
13. Көрсетілетін қызметті алушы рұқсаттарды ұзарту үшін портал арқылы жүгінген кезде электрондық цифрлық қолтаңбамен және еңбекші көшіп келушіге рұқсатты ұзартуға рұқсат берген жұмыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық сұрау жолдайды.
14. Мемлекеттік қызметті көрсету процесінде көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөліністерінің (қызметкерлерінің) рәсімдерінің (іс-қимылдарының) реттілігінің өзара іс-қимыл жасасуының толық сипаттамасы осы регламентке 2-қосымшаға сәйкес бизнес-процестердің анықтамасында көрсетіледі.
"Еңбекші көшіп келушіге
рұқсаттар беру және ұзарту"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне
1-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып, құрылымдық бөліністер (қызметкерлер) арасында рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігінің сипаттамасы
"Еңбекші көшіп келушіге
рұқсаттар беру және ұзарту"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
регламентіне
2-қосымша
"Еңбекші көшіп келушіге рұқсаттар беру және ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсету бизнес-процесінің анықтамалығы

3) работник Государственной корпорации получает письменное согласие услугополучателя на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан;
4) работник Государственной корпорации оформляет заявку в интегрированной информационной системе "Центры обслуживания населения" (далее – ИИС ЦОН). Заявка посредством шлюза "электронного правительства" передаҰтся в информационные системы МВД;
5) работник сектора-накопителя Государственной корпорации осуществляет сбор и доставку бумажных документов до Услугодателя;
6) сотрудник подразделения миграционной службы обрабатывает поступающие заявки, осуществляет проверку корректности заполнения заявки и ее соответствие бумажным документам. Услугополучателя проверяют на соответствие требованиям миграционного законодательства и по учетам в информационных системах правоохранительных органов. В случае корректности заявки сотрудник подразделения миграционной службы осуществляет печать разрешения согласно приложению 1 к Стандарту. В случае, если при проверках выявлены несоответствия, оформляется обоснованный отказ в выдаче/продлении разрешения;
7) руководитель подразделения миграционной службы подписывает и ставит печать на разрешении;
8) сведения о завершении оказания услуги посредством шлюза "электронного правительства" передаются в ИИС ЦОН;
9) работник сектора-накопителя Государственной корпорации осуществляет сбор и доставку выданных разрешений до Услугополучателя;
13. При обращении через портал для продления разрешений услугополучатель направляет электронный запрос, удостоверенный электронной цифровой подписью, и электронной цифровой подписью работодателя, давшего согласие на продление разрешения трудовому иммигранту.
14. Подробное описание последовательности процедур (действий), взаимодействий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги отражается в справочнике бизнес-процессов согласно приложению 2 к настоящему регламенту.
Приложение 1 к регламенту
государственной услуги
"Выдача и продление
разрешений
трудовым иммигрантам"
Описание последовательности процедур (действий) между структурными подразделениями (работниками) с указанием длительности каждой процедуры (действия) необходимых для оказания государственной услуги
Приложение 2 к регламенту
государственной услуги
"Выдача и продление
разрешений
трудовым иммигрантам"
Справочник бизнес-процесса оказания государственной услуги "Выдача и продление разрешений трудовым иммигрантам"