"Жол-көлік оқиғаларына жедел ден қою және онда зардап шеккен адамдарға уақытылы кешенді көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 819, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 688 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 919 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 28 маусымдағы № 597, Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 28 маусымдағы № 458 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 28 маусымдағы № ҚР ДСМ-101 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 28 маусымда № 18936 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабы 2-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жол-көлік оқиғаларына жедел ден қою және онда зардап шеккен адамдарға уақытылы кешенді көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 819, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 28 қыркүйектегі № 688 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 919 бірлескен бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14387 болып тіркелген, 2016 жылғы 22 қарашада Нормативтік-құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген жол-көлік оқиғаларына жедел ден қою және онда зардап шеккен адамдарға уақтылы кешенді көмек көрсету қағидаларында:
3-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорын (бұдан әрі – ҰШМҮО) – халыққа санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету жөніндегі медициналық ұйымдардың қызметіне басшылық етуді және оларды үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік кәсіпорын.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. 101, 102, 103 қызметтеріне және авариялар және апаттар кезіндегі шұғыл шақырту жүйесіне сигнал түскен кезде осы қызметтердің (бөлімдердің) жедел кезекшілері БДКҚ-ға ақпарат береді. Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес БДКҚ ақпаратты ЖКО болған жауапкершілік аймағындағы ТМҚП кезекші диспетчеріне, ҚМП ұйымының жақын жерде орналасқан бөлімшелеріне немесе ҰШМҮО диспетчерлік қызметіне, "Қазақавтожол" ЖШС құлақтандыру схемасы бойынша (бұдан әрі – Схема), сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес диспетчердің іс-қимылдары алгоритміне сәйкес айқындалады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 819, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 688 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 919 "Об утверждении Правил оперативного реагирования и оказания своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях"
Совместный приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 июня 2019 года № 597, Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 28 июня 2019 года № 458 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2019 года № ҚР ДСМ-101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2019 года № 18936
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 819, Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 сентября 2016 года № 688 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 сентября 2016 года № 919 "Об утверждении Правил оперативного реагирования и оказания своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14387, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов 22 ноября 2016 года) следующие изменения:
в Правилах оперативного реагирования и оказания своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях, утвержденных указанным совместным приказом:
подпункт 11) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"11) Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный координационный центр экстренной медицины" (далее – НКЦЭМ) - государственное предприятие, осуществляющее руководство и координацию деятельности медицинских организаций по оказанию населению медицинской помощи в форме санитарной авиации.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. При поступлении сигнала в службы 101, 102, 103, и систему экстренного вызова при авариях и катастрофах оперативные дежурные этих служб (частей) передают информацию в ЕДДС. ЕДДС передает информацию дежурному диспетчеру ТМСП, в зоне ответственности которого возникло ДТП, ближайшее подразделение организации СМП или диспетчерскую службу НКЦЭМ, ТОО "Казахавтодор" по схеме оповещения служб экстренного реагирования при ДТП (далее – Схема), согласно приложению 1 к настоящим Правилам, а также в соответствии с алгоритмом действий диспетчера согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"23. ҚМП, ТМҚП, ҰШМҮО бөлімшелері мен медициналық ұйымдар арасында қызметтің сабақтастығы тікелей және кері байланыс қағидатын көздейді және:
1) барлық деңгейдегі ЖКО кезінде шұғыл көрсеткіштер бойынша жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету;
2) зардап шеккендерге жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсететін медициналық ұйымдарда медициналық көмек көрсету үшін эвакуациялау арқылы жүзеге асырылады.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. ТМҚП жауапты ауданынан тыс аймақта, облыстық және республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының учаскелерінде ЖКО-да зардап шеккендерге медициналық көмекті ҚМП аумақтық ұйымдарының (станциялар, кіші станциялар, бөлімшелер) ҚМП бригадалары, ҰШМҮО мобильді бригадалары көрсетеді.";
1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Авариялар мен апаттар кезінде 112, 101, 102, 103 қызметтеріне және шұғыл шақыру жүйесіне сигнал келіп түскен кезде осы қызметтердің (бөлімдердің) жедел кезекшілері жол-көлік оқиғалары (бұдан әрі – ЖКО) кезінде шұғыл ден қою қызметтерін хабардар ету схемасы бойынша ақпаратты жауапкершілігі аймағында ЖКО болған трассалық медициналық-құтқару пунктінің (бұдан әрі – ТМҚП) кезекші диспетчеріне, жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖМК) ұйымының жақын маңдағы бөлімшесіне немесе "Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның диспетчерлік қызметіне береді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ТМҚП және (немесе) ЖМК шұғыл ден қою бригадасы өздігінше немесе жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз етуші уәкілетті органның патрульдік полициясы қызметкерлерінің ілесіп жүруімен ЖКО орнына дереу шығады.";
4-қосымшада:
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ТМҚП және (немесе) ЖМК бригадасының стационардың қабылдау бөлімшесі болу уақыты мен іс-қимыл тәртібі "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген) бекітілген, Жедел медициналық көмек көрсету қағидаларының 22, 23 және 24-тармақтарымен регламенттелген.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Егер ТМҚП және (немесе) ЖМК бригадасы шақыруға бара жатқан кезде немесе зардап шеккендерді эвакуациялау барысында жолда басқа ЖКО немесе төтенше жағдайды кездестірсе, ол туралы ТМҚП және (немесе) ЖМК фельдшер-диспетчеріне дереу хабарлап ("жолда тоқтау" туралы хабарлама), барлық зардап шеккендерге медициналық көмек көрсетеді. Фельдшер-диспетчер жаңа ЖКО туралы ақпаратты жақын маңдағы медициналық ұйымға беріп, жедел медициналық көмек қызметінің бригадасын шақырады және (немесе) "Ұлттық шұғыл медицинаны үйлестіру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның диспетчерлік қызметін санитариялық авиацияны қолдану қажеттілігі туралы хабардар етеді.

"23. Преемственность в деятельности между подразделениями СМП, ТМСП, НКЦЭМ и медицинскими организациями предусматривает принципы прямой и обратной связи и осуществляется путем:
1) оказания скорой и неотложной медицинской помощи по экстренным показаниям при ДТП на всех уровнях;
2) эвакуации пострадавших для оказания медицинской помощи в медицинские организации, оказывающие высокотехнологичные медицинские услуги.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Вне зоны ответственности ТМСП, на участках автомобильных дорог общего пользования областного и республиканского значений, медицинская помощь пострадавшим в ДТП оказывается бригадами СМП территориальных организаций СМП (станций, подстанций и отделений), мобильными бригадами НКЦЭМ.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
в приложении 2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. При поступлении сигнала в службы 112, 101, 102, 103 и систему экстренного вызова при авариях и катастрофах оперативные дежурные этих служб (частей) передают информацию дежурному диспетчеру трассового медико-спасательного пункта (далее – ТМСП), в зоне ответственности которого возникло дорожно-транспортное происшествие (далее – ДТП), ближайшее подразделение организации скорой медицинской помощи (далее – СМП) или диспетчерскую службу Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный координационный центр экстренной медицины", по Схеме оповещения служб экстренного реагирования при ДТП.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Бригада экстренного реагирования ТМСП и (или) СМП незамедлительно выезжает на место ДТП самостоятельно или в сопровождении сотрудников патрульной полиции уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.";
в приложении 4:
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) время пребывания и порядок действия бригады ТМСП и (или) СМП в приемном отделении стационара регламентирован пунктами 22, 23 и 24 Правил оказания скорой медицинской помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15473).";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Если бригада ТМСП и (или) СМП при следовании на вызов или в ходе эвакуации пострадавших встречается в пути с другим случаем ДТП, то немедленно сообщает фельдшеру-диспетчеру ТМСП и (или) СМП об этом (сообщение об "остановке в пути") и оказывает медицинскую помощь всем пострадавшим. Фельдшер-диспетчер передает информацию о новом случае ДТП в ближайшую медицинскую организацию и вызывает бригаду ТМСП и (или) СМП, и (или) информирует диспетчерскую службу Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный координационный центр экстренной медицины" о необходимости использования санитарной авиации.

Жарақат ауырлығының дәрежесіне байланысты ТМҚП бригадасының шақыруын ЖМК бригадасына беру туралы, бұл ретте диспетчердің тегін, уақыты мен күнін көрсете отырып, № 907 бұйрықпен бекітілген 110/е нысанына сәйкес шақыру картасында белгі жасап, ТМҚП бригадасының шақыру орнына баруы немесе тоқтатылған эвакуацияны жалғастыру туралы мәселе шешіледі.";
7-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін осы тармақтың 1), 2), және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, Қазақстан Республикасы Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму вице-министрлеріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы 28 маусымдағы
№ 101
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 28 маусымдағы № 458
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 28 маусымдағы № 597
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Жол-көлік оқиғаларына жедел
ден қою және онда зардап
шеккен адамдарға уақтылы
кешенді көмек көрсету
қағидаларына 1-қосымша
Жол-көлік оқиғалары кезінде шұғыл ден қою қызметтерінің құлақтандыру схемасы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2019 жылғы " " №
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы " " №
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы " " №
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жол-көлік оқиғаларына жедел
ден қою және онда зардап
шеккен адамдарға уақтылы
кешенді көмек көрсету
қағидаларына 7-қосымша
Трассалық медициналық-құтқару пункттерінің шұғыл ден қою бригадасының жұмыс тәртібі

В зависимости от степени тяжести травм решается вопрос о передаче вызова бригады ТМСП бригаде СМП, при этом сделав отметку в карте вызова по форме 110/е, утвержденной приказом № 907, с указанием фамилии диспетчера, времени и даты, о следовании бригады ТМСП к месту вызова или о продолжении прерванной эвакуации.";
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан, вице-министров здравоохранения Республики Казахстан, индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Министр индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июня 2019 года
№ ҚР ДСМ-101,
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 28 июня 2019 года № 458,
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 июня 2019 года № 597
Приложение 1
к Правилам оперативного реагирования и
оказания своевременной комплексной помощи
лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных
происшествиях
Схема оповещения служб экстренного реагирования при дорожно-транспортных происшествиях
Приложение 2
к совместному приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июня 2019 года
№ ҚР ДСМ-101,
Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 28 июня 2019 года № 458,
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 28 июня 2019 года № 597
Приложение 7
к Правилам оперативного реагирования и
оказания своевременной комплексной помощи
лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных
происшествиях
Порядок работы бригады экстренного реагирования трассовых медико-спасательных пунктов

1. Трассалық медициналық-құтқару пункттерінің (бұдан әрі -ТМҚП) қызметі "Төтенше жағдайлар, төтенше жағдай режимі енгізілген кезде медициналық көмек ұсыну қағидаларын, оның түрлері мен көлемін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 17 маусымдағы № 608 қаулысына, "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен, сондай-ақ осы Жол-көлік оқиғаларына жедел ден қою және онда зардап шеккен адамдарға уақытылы кешенді көмек көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес жүзеге асырылады.
2. ТМҚП кезекші қызметіне жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі –ЖКО) жағдайы туралы сигнал келіп түскен кезде ТМҚП фельдшер-диспетчері осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес ЖКО туралы ақпаратты қабылдаған кезде ТМҚП және (немесе) жедел медициналық көмек диспетчерінің іс-қимыл алгоритміне сәйкес іс-шараларды жүзеге асырады.
3. ЖКО жағдайы туралы ТМҚП фельдшер-диспетчері қаланың, ауданның ішкі істер бөлімінің кезекші бөліміне хабарлайды және ЖКО жағдайын нысан бойынша осы ТМҚП шұғыл ден қою бригадасы жұмысының тәртібіне 1-қосымшаға сәйкес ЖКО-ны тіркеу журналына тіркейді.
ТМҚП фельдшер-диспетчері "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекілген (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2010 жылы 21 желтоқсанда № 6697 болып тіркелді) 058/2е нысаны бойынша (бұдан әрі - № 907 бұйрығы) "АМО" ММ Нұр-Сұлтан қаласы бойынша филиалының кезекші диспетчеріне ЖКО туралы шұғыл мәлімдеме ұсынады.
4. ТМҚП және (немесе) ЖМК шұғыл ден қою бригадасы өздігінше немесе жол жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның патрульдік полициясы қызметкерлерінің ілесіп жүруімен ЖКО орнына дереу шығады.
5. ТМҚП бригадасы ЖКО келуі бойынша медициналық-құтқару іс-шараларын (зақымдау факторын тоқтату, өртті сөндіру және зардап шеккендерді автомобильден алып шығу) жүзеге асырады. ТМҚП және (немесе) жедел медициналық көмек бригадаларының ЖКО орнындағы іс-қимыл алгоритмге сәйкес осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Зардап шеккендердің саны көп ЖКО кезінде ТМҚП және (немесе) жедел медициналық көмек бригадаларының іс-қимыл алгоритмге сәйкес осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
ТМҚП бригадасының басшысы жағдайды бағалайды және оның одан әрі өзгеруін қосумен ТМҚП фельдшер-диспетчеріне хабар береді.

1. Деятельность трассовых медико-спасательных пунктов (далее – ТМСП) осуществляется в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2010 года № 608 "Об утверждении Правил предоставления, видов и объема медицинской помощи при чрезвычайных ситуациях, введения режима чрезвычайного положения", приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15473), иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами оперативного реагирования и оказания своевременной комплексной помощи лицам, пострадавшим в дорожно-транспортных происшествиях (далее – Правила).
2. При поступлении сигнала в дежурную службу ТМСП о случае дорожно-транспортного происшествия (далее – ДТП), фельдшер-диспетчер ТМСП осуществляет мероприятия в соответствии с алгоритмом действий диспетчера ТМСП и (или) скорой медицинской помощи при приеме информации о ДТП, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
3. Информацию о случае ДТП фельдшер-диспетчер ТМСП сообщает в дежурную часть отдела внутренних дел города, района и регистрирует случай ДТП в Журнале регистрации ДТП по форме, согласно приложению 1 к настоящему Порядку работы бригады экстренного реагирования ТМСП (далее – Порядок).
Фельдшер-диспетчер ТМСП представляет экстренное донесение о ДТП дежурному диспетчеру филиала ГУ "ЦМК" по городу Нур-Султан по форме 058-1/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – приказ № 907).
4. Бригада экстренного реагирования ТМСП незамедлительно выезжает на место ДТП самостоятельно или в сопровождении сотрудников патрульной полиции уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.
5. По прибытию на место ДТП бригада ТМСП осуществляет медико-спасательные мероприятия (принимаются меры по прекращению повреждающего фактора, тушению пожара и извлечению пострадавших из автомобиля).
Оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим в результате ДТП проводится в соответствии с алгоритмом действий бригад ТМСП и (или) скорой медицинской помощи на месте ДТП, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случаях ДТП с большим количеством пострадавших оказание экстренной медицинской помощи пострадавшим в результате ДТП проводится в соответствии с алгоритмом действий бригад ТМСП и (или) скорой медицинской помощи на месте ДТП с большим количеством пострадавших, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Старший бригады ТМСП оценивает обстановку и информирует фельдшера-диспетчера ТМСП, включая дальнейшие ее изменения.

6. ТМҚП бригадасы қаза болған (қайтыс болған) адамды тапқан кезде бұл туралы аумақтық ішкі істер органына хабарлайды. ЖКО орнындағы мәйітті ТМҚП автокөлігімен тасымалдауға жол берілмейді және аумақтық ішкі істер органдардың қызметкері жүзеге асырады.
7. Зардап шеккен реанимациялық іс-шаралар және медициналық ұйымға эвакуациялау барысында қайтыс болған жағдайда ТМҚП бригадасы бұл туралы ТМҚП фельдшер-диспетчеріне хабарлайды, ал ТМҚП фельдшер-диспетчері өз кезегінде тергеу іс-қимылдарын жүргізу үшін облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері аумақтық бөлімшелерінің кезекші бөліміне хабарлайды.
8. ТМҚП бригадасы оқиға орнынан ЖКО салдарын жою басшысымен келісу бойынша зардап шеккендерді эвакуациялау мақсатында кетеді.
9. ТМҚП бригадасы орналасқан орнына оралған соң оның басшысы "АМО" ММ Нұр-Сұлтан қаласы бойынша филиалының кезекші диспетчеріне бригаданың іс-қимылы және зардап шеккендердің жай-күйі туралы шұғыл мәлімдемені № 907 Бұйрықпен бекітілген 058/2е нысанына сәйкес береді.
10. Фельдшер-диспетчер осы Тәртіпке 2-қосымшаға сәйкес ТМҚП күштері мен құралдарының жай-күйі, ЖКО медициналық-санитариялық салдарларын жоюға қатысуы туралы үлгілік жиынтық ақпаратты толтырады және күн сайын "АМО" ММ Нұр-Сұлтан қаласы бойынша филиалының кезекшілік-диспетчерлік қызметіне жолдайды.
11. ТМҚП бригадасының кезекшілігі аяқталған соң, оның басшысы осы Тәртіпке 3-қосымшаға сәйкес ЖКО-да, төтенше жағдайларда зардап шеккендерді және ТМҚП-ға келгендерді есепке алу парағын толтырады және "АМО" ММ Нұр-Сұлтан қаласы бойынша филиалының кезекші диспетчеріне жөнелтеді.

6. При обнаружении погибшего или умершего бригада ТМСП уведомляет территориальный орган внутренних дел по данному факту. Перевозка трупа, находящегося на месте ДТП, автотранспортом ТМСП не допускается и осуществляется сотрудником территориального органа внутренних дел.
7. В случае смерти пострадавшего в ходе реанимационных мероприятий и эвакуации в медицинскую организацию, бригада ТМСП уведомляет фельдшера-диспетчера ТМСП о данном факте, а фельдшер-диспетчер сообщает данную информацию в дежурную часть территориального подразделения Департаментов полиции областей, городов республиканского значения и столицы для проведения следственных действий.
8. Бригада ТМСП убывает с места происшествия в целях эвакуации пострадавших по согласованию с руководителем ликвидации последствий ДТП.
9. По возвращении бригады ТМСП на место дислокации, ее руководитель предоставляет срочное донесение по действиям бригады и состоянии пострадавших дежурному диспетчеру филиала ГУ "ЦМК" по городу Нур-Султан согласно формы 058-2/у, утвержденной Приказом № 907.
10. Фельдшер-диспетчер заполняет Типовую сводку о состоянии сил и средств ТМСП, участии в ликвидации медико-санитарных последствий ДТП, согласно приложению 2 к настоящему Порядку, и ежедневно направляет в дежурно-диспетчерскую службу филиала ГУ "ЦМК" по городу Нур-Султан.
11. По окончании дежурства бригады ТМСП ее руководитель заполняет Листок учета пострадавших в ДТП, чрезвычайных ситуациях и обращений в ТМСП по форме согласно приложению 3 к настоящему Порядку и отправляет дежурному диспетчеру филиала ГУ "ЦМК" по городу Нур-Султан.