"Электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын, сондай-ақ электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның өнімін электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізіліміне енгізу өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 53/НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 2 шілдедегі № 147/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 шілдеде № 18980 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын, сондай-ақ электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның өнімін электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізіліміне енгізу өлшемшарттарын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 16750 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 23 сәуірде жарияланған) Қазақстан Республикасының Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 53/НҚ бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын, сондай-ақ электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның өнімін электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізіліміне енгізу өлшемшарттарын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары, сондай-ақ электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның өнімін электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізіліміне енгізу өлшемшарттары бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары, сондай-ақ электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның өнімін электрондық өнеркәсіп пен бағдарламалық қамтылымның сенім білдірілген өнімінің тізіліміне енгізу өлшемшарттары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 марта 2018 года № 53/НҚ "Об утверждении Правил формирования и ведения реестра доверенной продукции электронной промышленности и программного обеспечения, а также критериев включения продукции электронной промышленности и программного обеспечения в реестр доверенной продукции электронной промышленности и программного обеспечения"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 147/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июля 2019 года № 18980
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 марта 2018 года № 53/НҚ "Об утверждении Правил формирования и ведения реестра доверенной продукции электронной промышленности и программного обеспечения, а также критериев включения продукции электронной промышленности и программного обеспечения в реестр доверенной продукции электронной промышленности и программного обеспечения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16750, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан 23 апреля 2018 года) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования и ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, а также критериев по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, а также критерии по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности.";
Правила формирования и ведения реестра доверенной продукции электронной промышленности и программного обеспечения, а также критерии включения продукции электронной промышленности и программного обеспечения в реестр доверенной продукции электронной промышленности и программного обеспечения, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жұмағалиев
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің
2019 жылғы 2 шілдедегі
№ 147/НҚ бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2018 жылғы 28 наурыздағы
№ 53/НҚ бұйрығымен бекітілген
Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімін сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне енгізу жөніндегі өлшемшарттар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімін сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне енгізу жөніндегі өлшемшарттар (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 7-1-бабының 20) тармақшасына сәйкес әзірленді және сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімін, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімін сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне енгізу жөніндегі өлшемшарттарын қалыптастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Комитету по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
А. Жумагалиев
Приложение к приказу
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 2 июля 2019 года № 147/НҚ
Утверждены приказом
Министра оборонной и
аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 28 марта 2018 года
№ 53/НҚ
Правила формирования и ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, а также критерии по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, а также критерии по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" и определяют порядок формирования, ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, а также критерии по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) индустриялық сертификат – өтініш берушінің тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілердің тізілімінде бар екенін растайтын құжат;
3) өтініш беруші – тізілімге қосу, тізілімнен шығару немесе тізілімге өзгерістер енгізу туралы өтінім берген электрондық өнеркәсіп немесе бағдарламалық қамтылым өнімін өндіретін жеке және/немесе заңды тұлға;
4) сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің елдің қорғанысын және мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсаттары үшін құрылған тізбесі.
3. Тізілім мемлекеттік органдарда ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мен электрондық өнеркәсіп және бағдарламалық қамтылым өнімдерін өндіретін отандық өндірушілерді дамыту үшін жағдайлар жасау мақсатында жүргізіледі.
Елдің қорғанысы мен мемлекеттің қауіпсіздігі үшін ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарын іске асыру мақсатында тауарларды сатып алу Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімінен жүзеге асырылады.
Бұл ретте сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімінде қажетті өнім болмаған жағдайда, тауарларды Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алуға жол беріледі.
4. Тізілімде қамтылған мәліметтер мүдделі тұлғалардың танысуы үшін ашық және қолжетімді болып табылады.
2-тарау. Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу тәртібі
5. Тізілімді қалыптастыру мен жүргізу деп мыналар:
1) тізілімге бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімі туралы мәліметтер енгізу;
2) өтініш берушілер ұсынған мәліметтер өзгерген (толықтырылған) кезде, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым немесе электрондық өнеркәсіп өнімі тізілімнен шығарылған кезде тізілімді жаңарту;
3) уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында тізілімді орналастыру түсініледі.
6. Тізілімді қалыптастыруды және жүргізуді уәкілетті орган тізілімге бағдарламалық қамтылым немесе электрондық өнеркәсіп өнімін енгізу және одан шығару, сондай-ақ тізілімдегі мәліметтерге өтініш берушілердің өтінімдері негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы жүзеге асырады.

2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения информационной безопасности;
2) индустриальный сертификат – документ, подтверждающий наличие заявителя в реестре отечественных производителей товаров, работ и услуг.
3) заявитель – физическое и/или юридическое лицо, производящее продукцию электронной промышленности или программное обеспечение, подавшее заявку о включении в реестр, об исключении из реестра или внесении изменений в реестр;
4) реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности (далее – реестр) – перечень программного обеспечения и продукции электронной промышленности, соответствующих требованиям информационной безопасности, созданный для целей обеспечения обороны страны и безопасности государства;
3. Реестр ведется с целью обеспечения информационной безопасности в государственных органах и создания условий для развития отечественных производителей продукции электронной промышленности и программного обеспечения.
Приобретение товаров в целях реализации требований обеспечения информационной безопасности для обороны страны и безопасности государства осуществляется из реестра в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
При этом в случае отсутствия в реестре необходимой продукции допускается приобретение товаров в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
4. Сведения, содержащиеся в реестре, являются открытыми и доступными для ознакомления заинтересованных лиц.
Глава 2. Порядок формирования и ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности
5. Под формированием и ведением реестра понимается:
1) внесение сведений о программном обеспечении и продукции электронной промышленности в реестр;
2) актуализация реестра при изменении (дополнении) сведений, представленных заявителями, а также при исключении программного обеспечения или продукции электронной промышленности из реестра;
3) размещение реестра на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.
6. Формирование и ведение реестра осуществляется уполномоченным органом путем включения в реестр и исключения из него программного обеспечения или продукции электронной промышленности, а также внесения изменений и дополнений в сведения, содержащиеся в реестре, по заявлениям заявителей.

7. Тізілімді жүргізу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады.
8. Тізілімге енгізуге осы Қағидалардың 20, 21-тармақтарында қарастырылған бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімін тізілімге енгізу жөніндегі өлшемшарттарға (бұдан әрі – өлшемшарттар) сәйкес келмейтін бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімдері, сондай-ақ Мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушыларының тізіліміне енгізілген өндірушілердің бағдарламалық қамтылымы мен электрондық өнеркәсіп өнімдері жатпайды.
9. Тізілімді қалыптастыру мен жүргізу бағдарламалық қамтылым мен электрондық өнеркәсіп өнімдерін өндірушілердің тізілімге енгізу (шығару) немесе тізілімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы берген өтінімдері (бұдан әрі – өтінім) негізінде жүзеге асырылады.
10. Өтінімдерді уәкілетті органға бағдарламалық қамтылым мен электрондық өнеркәсіп өнімдерін өндірушілер ұсынады.
Тізілімге енгізу туралы өтінімдер осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
11. Тізілімге енгізу туралы өтінімге осы тармақтың 8) тармақшасында көзделген құжаттарды қоспағанда, мынадай құжаттардың нотариалдық куәландырылған көшірмелері қоса беріледі:
1) бағдарламалық қамтылым үшін:
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген, бағдарламалық қамтылымға арналған айрықша құқықты растайтын құжат;
электрондық өнеркәсіп өнімдері үшін:
бағдарламалық қамтылымның өніміне айрықша құқықты растайтын құжат немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес берілген, Қазақстан Республикасының аумағында бағдарламалық қамтылымды қайта шығару және тарату құқығын растайтын құжат (авторлық шарт);
2) мемлекеттік тіркелуі туралы анықтама (куәлік) (заңды тұлғалар үшін);
3) бағдарламалық қамтылым үшін:
индустриялық сертификат немесе "Тауардың шығу тегі жөнінде сертификаттар бланкілерінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 9 қаңтардағы № 6 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10235 болып тіркелген, бұдан әрі – № 6 бұйрық) бекітілген нысаны бойынша "СТ-KZ" нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификат;
электрондық өнеркәсіп өнімдері үшін:
№ 6 бұйрықпен бекітілген нысаны бойынша "СТ-KZ" нысанды тауардың шығу тегі туралы сертификат;

7. Ведение реестра осуществляется по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Не подлежит включению в реестр программное обеспечение и продукция электронной промышленности, не соответствующее критериям по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр (далее – критерии), предусмотренных пунктами 20, 21 настоящих Правил, а также программное обеспечение и продукция электронной промышленности производителей, состоящих в реестре недобросовестных участников государственных закупок.
9. Формирование и ведение реестра осуществляется на основании поданных заявок о включении (исключении) или внесения изменений (дополнений) в реестр (далее - заявка) от производителей программного обеспечения или продукции электронной промышленности.
10. Заявки подаются в уполномоченный орган производителями программного обеспечения и продукции электронной промышленности.
Заявки о включении в реестр подаются по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
11. К заявке о включении в реестр прилагаются нотариально засвидетельствованные копии следующих документов, за исключением документов, предусмотренных подпунктом 8) настоящего пункта:
1) для программного обеспечения:
документ, подтверждающий исключительное право на программное обеспечение, или документ, подтверждающий право на воспроизведение и распространение программного обеспечения на территории Республики Казахстан, выданный в соответствии с законодательством Республики Казахстан (авторский договор);
для продукции электронной промышленности:
документ, подтверждающий исключительное право на продукцию электронной промышленности или документ, подтверждающий право на использование (изготовление, применение, ввоз, предложение к продаже, продажа, иное введение в гражданский оборот на территории Республики Казахстан), выданный в соответствии с законодательством Республики Казахстан (лицензионный договор);
2) справка (свидетельство) о государственной регистрации (для юридических лиц);
3) для программного обеспечения:
индустриальный сертификат или сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ", по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 января 2015 года № 6 "Об утверждении форм бланков сертификатов о происхождении товара" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан № 10235, далее – приказ № 6);
для продукции электронной промышленности:
сертификат о происхождении товара формы "СТ-KZ", по форме, утвержденной приказом № 6;

4) ақпарат қауіпсіздік талаптары бойынша ақпараттық жүйелерді сертификаттау жүйесінің сенім білдірудің 4-деңгейінен төмен емес СТ РК ISO/IEC 15408-3 стандартына (сертификация өткізу кезіндегі өзекті нұсқада) сәйкес сертификат;
5) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 135 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13349 болып тіркелген) ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидаларына және ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышына сәйкес ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы ұлттық даму институтының бағдарламалық қамтамасыз етудің (электрондық өнеркәсіп өнімінің) мәлімделген функционалдық, техникалық, сапалық, пайдалану сипаттамаларына және ақпараттандыру объектілерінің санаттарына сәйкестігіне сараптамалық қорытынды;
6) бағдарламалық қамтылымның (электрондық өнеркәсіп өнімінің) сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық, пайдалану сипаттамалары;
7) бастапқы кодтарды ұсынған кезде сенім деңгейіне 4-тен төмен емес ҚР СТ ISO/IEC 15408-3 сәйкес электрондық өнеркәсіп өнімінің құрамына кіретін бағдарламалық қамтылымды сертификаттауды жүргізудің мүмкін еместігі туралы сәйкестікті растау органдарының кемінде екі қорытындысы (қажет болған жағдайда);
8) бағдарламалық қамтылым немесе электрондық өнеркәсіп өнімдерінің осы Қағидалардың 20 немесе 21-тармақтарында белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігі туралы, сондай-ақ осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұсынылған мәліметтердің дұрыстығын растайтын кепілдік міндеттемер (өтініш берушінің растауы) түпнұсқасы.
12. Өтінімдер мен ұсынылған құжаттарды уәкілетті орган өтінім түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарастырады.
Осы Қағидалардың 10 және 11-тармақтарына сәйкес келмейтін өтінімдерді уәкілетті орган қабылдамайды, бұл ретте өтініш берушіге өтінім түскен күннен бастап 5 (бес) күнтізбелік күн ішінде анықталған сәйкессіздіктерді көрсете отырып, хабарлама жіберіледі.
13. Бағдарламалық қамтылым мен электрондық өнеркәсіп өнімдерін тізілімге (тізілімнен) енгізу (шығару), тізілімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу уәкілетті орган бұйрығымен рәсімделеді.
14. Уәкілетті орган бұйрық бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде өтініш берушіні өтінімді қарастыру нәтижелері туралы жазбаша түрде хабарлайды.
15. Тізілімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тізілімдегі мәліметтер өзгерген жағдайда іске асырылады.

4) сертификат соответствия требованиям информационной безопасности не ниже 4 уровня доверия для программного обеспечения в соответствии с СТ РК ISO/IEC 15408-3 (в актуальной версии на момент проведения сертификации);
5) экспертное заключение Национального института развития в области информационно-коммуникационных технологий на соответствие программного обеспечения (продукции электронной промышленности) заявленным функциональным, техническим, качественным, эксплуатационным характеристикам и категориям объектов информатизации в соответствии с Правилами классификации объектов информатизации и классификатором объектов информатизации, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 135 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 13349);
6) описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики программного обеспечения (продукции электронной промышленности);
7) заключения не менее чем двух органов подтверждения соответствия о невозможности проведения сертификации программного обеспечения, входящего в состав продукции электронной промышленности в соответствии с СТ РК ISO/IEC 15408-3 на уровень доверия не ниже 4 при предоставлении исходных кодов (при необходимости);
8) оригинал гарантийного обязательства (заверения заявителя) о соответствии программного обеспечения или продукции электронной промышленности критериям, установленным пунктом 20 или 21 настоящих Правил, а также подтверждающее достоверность представленных сведений, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Заявки с представленными документами рассматриваются уполномоченным органом не более 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления заявки.
Заявки, не соответствующие пунктам 10 и 11 настоящих Правил, подлежат отклонению уполномоченным органом, при этом заявителю в течение 5 (пяти) календарных дней со дня поступления заявки направляется уведомление с указанием выявленных несоответствий.
13. Включение (исключение) программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр (из реестра), внесение изменений (дополнений) в реестр оформляется приказом уполномоченного органа.
14. Уполномоченный орган в срок не более 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения приказа в письменном виде информирует заявителя о результатах рассмотрения заявки.
15. Внесение изменений (дополнений) в реестр осуществляется при изменении сведений, указанных в реестре.

16. Тізілімдегі мәліметтер өзгерген жағдайда, өтініш беруші уәкілетті органға ондай өзгертулер орын алған күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізілімге өзгертулер (толықтырулар) енгізу туралы мәлімделген өзгерістерді растайтын құжаттарды ұсынып, өтінім береді.
17. Өтініш беруші осы Қағидалардың 11-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген құжаттардың қолданылу мерзімі өткен күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей уәкілетті органға құжаттардың өзектендірілген нұсқаларын ұсына отырып, осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тізілімге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы өтінім береді.
Бұл ретте тізілімдегі мәліметтердің өзектілігіне мониторингті уәкілетті орган жыл сайын 25 желтоқсанға дейін жүргізеді.
18. Тізілімнен бағдарламалық қамтылымды немесе электрондық өнеркәсіп өнімін шығару мынадай жағдайларда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес заңды тұлға таратылғанда (дара кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметін тоқтатқанда);
2) Тізілімге енгізілген бағдарламалық қамтылым немесе электрондық өнеркәсіп өнімін өндіруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкрот деп танылғанда;
3) осы Қағидалардың 17-тармағында көзделген талаптар сақталмағанда;
4) өтініш берушінің бастамасы бойынша тізілімнен шығару туралы еркін нысанда берілетін өтінім негізінде;
5) Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес бағдарламалық қамтылым немесе электрондық өнеркәсіп өнімін өндіруші Мемлекеттік сатып алудың жосықсыз қатысушыларының тізіліміне енгізілгенде жүзеге асырылады.
19. Тізілім, сондай-ақ тізілімге өзгерістер мен толықтырулар уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында бұйрық бекітілген 2 (екі) күннен кем емес жұмыс күні ішінде жариялануы тиіс.
3-тарау. Бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімін сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне енгізу жөніндегі өлшемшарттар
20. Бағдарламалық қамтылымның тізілімге енгізу жөніндегі өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) бағдарламалық қамтылымның СТ РК ISO/IEC 15408-3 стандартына сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сай келуі;
2) айрықша құқықты қолданудың барлық мерзімдерінде бағдарламалық қамтылымның өніміне айрықша құқық мынадай тұлғалардың (құқық иеленушілердің) біреуіне немесе бірнешеуіне: Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына; Қазақстан Республикасының жеке тұлға/сына/ларына тиесілі;

16. В случае изменения сведений, указанных в реестре, заявитель, не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня наступления таких изменений, подает в уполномоченный орган заявку о внесении изменений (дополнений) в реестр по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с представлением документов, подтверждающих заявленные изменения.
17. Заявитель, не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня истечения сроков действия документов, предусмотренных подпунктами 3) и 4) пункта 11 настоящих Правил, подает в уполномоченный орган заявку о внесении изменений (дополнений) в реестр по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с представлением актуализированных версий документов.
При этом мониторинг актуальности сведений, содержащихся в реестре, проводится уполномоченным органом ежегодно до 25 декабря.
18. Исключение программного обеспечения или продукции электронной промышленности из Реестра осуществляется в следующих случаях:
1) ликвидации юридического лица (прекращения предпринимательской деятельности индивидуального предпринимателя) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) признания производителя программного обеспечения или продукции электронной промышленности, включенной в Реестр, банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) несоблюдения требований, предусмотренных пунктом 17 настоящих Правил;
4) по инициативе заявителя на основании заявки об исключении из Реестра, которая подается в произвольной форме;
5) включения производителя программного обеспечения или продукции электронной промышленности в Реестр недобросовестных участников государственных закупок в соответствии с законодательством о государственных закупках.
19. Реестр, а также изменения и дополнения в реестр подлежат опубликованию на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения приказа.
Глава 3. Критерии по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности
20. Критериями по включению программного обеспечения в реестр являются:
1) соответствие программного обеспечения требованиям информационной безопасности в соответствии с СТ РК ISO/IEC 15408-3;
2) исключительное право на программное обеспечение на весь срок действия исключительного права принадлежит одному либо нескольким из следующих лиц (правообладателей): юридическому лицу Республики Казахстан; физическому/им лицу/ам Республики Казахстан;

3) бағдарламалық қамтылымның жергілікті қамту үлесі кемінде 70% немесе индустриялық сертификаттың болуы.
21. Электрондық өнеркәсіптің тізілімге енгізу жөніндегі өлшемшарттары мыналар болып табылады:
1) электрондық өнеркәсіп өнімінің құрамына кіретін бағдарламалық қамтылымның СТ РК ISO/IEC 15408-3 стандартына сәйкес ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сай келуі (СТ РК ISO/IEC 15408-3 сәйкес электрондық өнеркәсіп өнімінің құрамына кіретін бағдарламалық қамтылымды сертификаттау мүмкін болмаған жағдайда өтініш беруші электрондық өнеркәсіп өнімінің құрамына кіретін бағдарламалық қамтылымды сертификаттау мүмкін еместігі туралы қорытынды алу үшін кемінде екі сәйкестікті растау органына жүгінеді);
2) электрондық өнеркәсіп өніміне айрықша құқық немесе электрондық өнеркәсіп өнімін қайта шығару мен тарату құқығы құқықтың бүкіл қолданылу мерзіміне мынадай тұлғалардың (құқық иеленушілердің) біреуіне немесе бірнешеуіне: Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына; Қазақстан Республикасы жеке тұлғасына/ларына тиесілі;
3) электрондық өнеркәсіп өнімдеріндегі жергілікті қамту үлесі кемінде 30%-ды құрайды.
Сенім білдірілген
бағдарламалық қамтылымның
және электрондық өнеркәсіп
өнімінің тізілімін қалыптастыру
және жүргізу қағидаларына,
сондай-ақ бағдарламалық
қамтылым және электрондық
өнеркәсіп өнімін сенім
білдірілген бағдарламалық
қамтылымның және
электрондық өнеркәсіп өнімінің
тізіліміне енгізу жөніндегі
өлшемшарттарға
1-қосымша
Нысан
Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімі
Тізілімдік жазба №
Бағдарламалық қамтылымның (электрондық өнеркәсіп өнімінің) атауы (экономикалық қызметтін жалпы сыныптауышына сәйкес коды)
Ақпараттандыру объектілерінің коды және санаты (Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 135 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13349 болып тіркелген) бекітілген Ақпараттандыру объектілерін сыныптау қағидаларына және ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышына сәйкес)
бағдарламалық қамтылымның (электрондық өнеркәсіп өнімінің) сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық, пайдалану сипаттамалары
"СТ-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың нөмірі / индустриялық сертификаттың нөмірі
Уәкілетті органның бағдарламалық қамтылым (электрондық өнеркәсіп өнімі) туралы мәліметтерді тізілімге енгізу (өзгерту) туралы актісінің нөмірі мен күні
1
2
3
4
5
6
Сенім білдірілген
Бағдарламалық қамтылымның
және электрондық өнеркәсіп
өнімінің тізілімін қалыптастыру
және жүргізу қағидаларына,
сондай-ақ бағдарламалық
қамтылым және электрондық
өнеркәсіп өнімін сенім
білдірілген бағдарламалық
қамтылымның және
электрондық өнеркәсіп өнімінің
тізіліміне енгізу жөніндегі
өлшемшарттарына
2-қосымша
Нысан
Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне енгізу туралы өтінім
________________________________________________________________________________
(уәкілеттік органның атауы)
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/ жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) )
________________________________________________________________________________
(бағдарламалық қамтылымның (электрондық өнеркәсіп өнімінің) толық атауы)
________________________________________________________________________________
қызмет түрі
________________________________________________________________________________
БСН/ЖСН
________________________________________________________________________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
________________________________________________________________________________
тіркелген заңды мекенжайы:
________________________________________________________________________________
байланыс тел.(факс) нөмірлері:
________________________________________________________________________________
интернет-ресурсының мекенжайы:
________________________________________________________________________________
Өтінімге қоса беріледі:

3) доля местного содержания в программном обеспечении составляет не менее 70% или наличие индустриального сертификата.
21. Критериями по включению продукции электронной промышленности в реестр являются:
1) соответствие программного обеспечения, входящего в состав продукции электронной промышленности, требованиям информационной безопасности в соответствии с СТ РК ISO/IEC 15408-3 (в случае невозможности сертифицировать программное обеспечение, входящее в состав продукции электронной промышленности, в соответствии с СТ РК ISO/IEC 15408-3, заявитель обращается к не менее двум органам подтверждения соответствия для предоставления заключения о невозможности сертификации);
2) исключительное право на продукцию электронной промышленности или право на воспроизведение и распространение продукции электронной промышленности на весь срок действия права принадлежит одному либо нескольким из следующих лиц (правообладателей): юридическому лицу Республики Казахстан; физическому/им лицу/ам Республики Казахстан;
3) доля местного содержания в продукции электронной промышленности составляет не менее 30%.
Приложение 1
к Правилам формирования и
ведения
реестра доверенного
программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности, а также
критериям
по включению программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности в "Реестр
доверенного
программного обеспечения и
продукции
электронной промышленности"
Форма
Реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности
№ реестровой записи
наименование программного обеспечения (продукции электронной промышленности) (код по общему классификатору видов экономической деятельности)
код и категория объектов информатизации (в соответствии с Правилами классификации объектов информатизации и классификатором объектов информатизации, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 135(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 13349)
описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики программного обеспечения (продукции электронной промышленности)
номер сертификата о происхождении товара формы "СТ-KZ/номер индустриального сертификата
дата и номер акта уполномоченного органа о включении (изменении) сведений о программном обеспечении (продукции электронной промышленности) в реестр
1
2
3
4
5
6
Приложение 2
к Правилам формирования и
ведения
реестра доверенного
программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности, а также
критериям
по включению программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности в "Реестр
доверенного
программного обеспечения и
продукции
электронной промышленности"
Форма
Заявка о включении в Реестр доверенного программного обеспечения и
продукции электронной промышленности
представляется ________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от ___________________________________________________________________________
(наименование юридического лица/ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
(полное наименование программного обеспечения
(продукции электронной промышленности)
________________________________________________________________
вид деятельности
________________________________________________________________
БИН/ИИН
________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
________________________________________________________________
юридический адрес регистрации:
________________________________________________________________
контактные номера тел.(факс):
________________________________________________________________
адрес интернет-ресурса:
________________________________________________________________
К заявке прилагаются:

1) ______________________________________________________________________________
2) ______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғалар үшін: қолданыстағы сенімхат негізінде заңды тұлғаның атауы және басшының немесе заңды тұлға өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (сенімхаттың берілген күні және нөмірі))
____________________                  20 __ жылғы "____" ____________.
(қолы)
М.П. (болған жағдайда)
Сенім білдірілген
бағдарламалық қамтылымның
және электрондық өнеркәсіп
өнімінің тізілімін қалыптастыру
және жүргізу қағидаларына,
сондай-ақ бағдарламалық
қамтылым және электрондық
өнеркәсіп өнімін сенім
білдірілген бағдарламалық
қамтылымның және
электрондық өнеркәсіп өнімінің
тізіліміне енгізу жөніндегі
өлшемшарттарына
3-қосымша
Нысан
Кепілдік міндеттемелер (өтініш берушінің растауы)
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/ жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ) (бағдарламалық қамтылымның (электрондық өнеркәсіп өнімінің) толық атауы)
Жоғарыда көрсетілген бағдарламалық қамтылымның (электрондық өнеркәсіп өнімінің) Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 53/НҚ бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16750 болып тіркелген) Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидалары, сондай-ақ бағдарламалық қамтылым және электрондық өнеркәсіп өнімін сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне енгізу жөніндегі өлшемшарттарының 20, 21-тармақтарында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетіні, сондай-ақ үшінші тұлғалардың заңдық наразылығынан босатылғандығы расталады.
Сондай-ақ Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне енгізу туралы өтінімге қоса берілген мәліметтер мен құжаттардың дұрыстығы расталады.
Осы кепілдік міндеттемелерден туындайтын барлық құқықтар мен міндеттер Қазақстан Республикасының заңнамасымен реттеледі.
Кепілгердің қолы және мөрі:
_______________________
(лауазымы)
____________________            20 __ жылғы "____" ____________.
(қолы)
М.О. (болған жағдайда)
Сенім білдірілген
бағдарламалық қамтылымның
және электрондық өнеркәсіп
өнімінің тізілімін қалыптастыру
және жүргізу қағидаларына,
сондай-ақ бағдарламалық
қамтылым және электрондық
өнеркәсіп өнімін сенім
білдірілген бағдарламалық
қамтылымның және
электрондық өнеркәсіп өнімінің
тізіліміне енгізу жөніндегі
өлшемшарттарына
4-қосымша
Нысан
"Сенім білдірілген бағдарламалық қамтылымның және электрондық өнеркәсіп өнімінің тізіліміне" өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы өтінім
________________________________________________________________________________
(уәкілетті органның атауы)
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/ жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) )
Өзгерістер (толықтырулар) енгізілетін тізілімдік жазбаның атауы мен мазмұны:
________________________________________________________________________________
Жаңа редакциядағы тізілімдік жазбаның атауы мен мазмұны:
________________________________________________________________________________
Мәлiмделген өзгерістердің (толықтырулардың) себебі:
________________________________________________________________________________
өтінім беруші туралы мәліметтер:
________________________________________________________________________________
байланыс тел.(факс) нөмірлері:
________________________________________________________________________________

1) ________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________
(для юридических лиц: наименование юридического лица и фамилия, имя,
отчество (при его наличии) руководителя или представителя юридического лица,
действующего на основании доверенности (номер и дата выдачи доверенности))
____________________             "____" ____________ 20 __ года.
(подпись)
М.П. (при наличии)
Приложение 3
к Правилам формирования и
ведения
реестра доверенного
программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности, а также
критериям
по включению программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности в "Реестр
доверенного
программного обеспечения и
продукции
электронной промышленности"
Форма
Гарантийное обязательство (заверение заявителя)
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица/ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица) (полное наименование программного обеспечения
(продукции электронной промышленности)
Настоящим подтверждается, что вышеуказанное программное обеспечение (продукция электронной промышленности) соответствует критериям, установленным пунктами 20, 21 Правил формирования и ведения реестра доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, а также критериев по включению программного обеспечения и продукции электронной промышленности в реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности, утвержденным приказом Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан № 53/НҚ от 28 марта 2018 года (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 16750), а также освобождена от юридических претензий третьих лиц.
Также подтверждается достоверность представленных сведений и документов, прилагаемых к Заявке о включении в "Реестр доверенного программного обеспечения и продукции электронной промышленности".
Все права и обязанности, возникающие в связи с настоящим гарантийным обязательством, регулируются законодательством Республики Казахстан.
Подпись и печать гаранта:
_______________________
(должность)
____________________                         "____" ____________ 20 __ года.
(подпись)
М.П. (при наличии)
Приложение 4
к Правилам формирования и
ведения
реестра доверенного
программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности, а также
критериям
по включению программного
обеспечения и продукции
электронной
промышленности в "Реестр
доверенного
программного обеспечения и
продукции
электронной промышленности"
Форма
Заявка о внесении изменений (дополнений) в Реестр доверенного
программного обеспечения и продукции электронной промышленности
представляется ________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от ___________________________________________________________________________
(наименование юридического лица/ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
(полное наименование программного обеспечения (продукции электронной
промышленности), включенного в Реестр)
Наименование и содержание реестровой записи, в которые вносятся
изменения (дополнения):
________________________________________________________________
Наименование и содержание реестровой записи в новой редакции:
________________________________________________________________
Причина заявляемых изменений (дополнений):
________________________________________________________________
сведения о заявителе:
контактные номера тел.(факс):
________________________________________________________________