Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 252 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 9 шілдеде № 18997 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 2-5) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 (он) күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2019 жылғы 3 шілдедегі
№ 252 бұйрығымен
бекітілген
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары

Об утверждении Правил организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 252. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 июля 2019 года № 18997.
В соответствии с подпунктом 2-5) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение 10 (десяти) календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение 10 (десяти) календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении 10 (десяти) календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 июля 2019 года № 252
Правила организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства

Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 20.06.2023 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру мен жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 14-бабы 1-тармағының 2-5) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді пайдалану мониторингін (бұдан әрі – жерлерді пайдалану мониторингі) ұйымдастыру мен жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган – ветеринария саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) Жерді қашықтықтан зондтау – ғарыш және әуе кеңістігінен құрлық, мұхит және атмосфера элементтерінің өзіндік және шағылысқан сәулеленуін бақылау және өлшеу арқылы Жер беті туралы ақпарат алу процесі;
3) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының жер қатынастары саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшесі;
4) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
5) жергілікті өзін-өзі басқару органдары – "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу жөніндегі функциялар жүктелген органдар;
6) жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) – жерлердің пайдаланылуы мен қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын, орталық уәкілетті орган ведомствосының облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық бөлімшелер;

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2023 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 2-5) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок организации и проведения мониторинга использования земель сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства (далее – мониторинг использования земель).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области ветеринарии – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области ветеринарии, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;
2) дистанционное зондирование Земли – процесс получения информации о поверхности Земли путем наблюдения и измерения из космического и воздушного пространства собственного и отраженного излучения элементов суши, океана и атмосферы;
3) уполномоченный орган по земельным отношениям – структурное подразделение местных исполнительных органов области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения, осуществляющее функции в области земельных отношений;
4) местный исполнительный орган (акимат) (далее – местный исполнительный орган) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
5) органы местного самоуправления – органы, на которые в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" возложены функции по решению вопросов местного значения;
6) территориальное подразделение ведомства центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами (далее – территориальное подразделение) – территориальные подразделения по управлению земельными ресурсами областей, городов республиканского значения, столицы ведомства центрального уполномоченного органа, осуществляющие государственный контроль за использованием и охраной земель;

7) қоғамдық кеңестер – "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген мемлекеттік органдарды қоспағанда, министрліктер, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынысты және есеп беретін органдар, жергілікті мемлекеттік басқару органдары, квазимемлекеттік сектор субъектілері өз құзыретіндегі мәселелер бойынша коммерциялық емес ұйымдармен, азаматтармен бірлесіп құратын консультативтік-кеңесші, байқау органдары;
8) уақытша жер пайдаланушылар (бұдан әрі – жер пайдаланушылар) – жер пайдалану құқығы белгілі бір мерзіммен шектелген тұлғалар.
3. Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген жер учаскесін мақсаты бойынша пайдаланбау жағдайларына:
1) егістікте – ауыл шаруашылығы дақылдарын егуге арналған жер учаскесін өңдеу бойынша жұмыстардың жүргізілмеуі;
2) шабындықтарда – жер учаскесінде шөп шабудың жүргізілмеуі, оны арамшөптердің, бұталардың, шіліктердің басып кетуі және шөп бітіктігі жұтаңдануының өзге де белгілерінің болуы;
3) жайылымдарда – жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының болмауы не олардың санының "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бекітілген жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасының (бұдан әрі – Жүктеме нормасы) елу пайызынан аз болуы және (немесе) азық дайындау мақсатында шөп шабудың болмауы;
4) көпжылдық екпелерде - есептен шығарылған көпжылдық екпелерді күту, түсімді жинау және тегістеу бойынша жұмыстардың жүргізілмеуі жатады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымсыз пайдалану жағдайларына (шабындық жерлерді, көп жылдық екпелер мен өндірістік емес учаскелерді: жолдарды, орман екпелерін, өзендерді, көлдерді қоспағанда) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 қаңтардағы № 7 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19893 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларының (бұдан әрі – Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидалары) 4 және 7-тармақтарында белгіленген талаптарды сақтамау және жер пайдаланушының жаюға арналған ауыл шаруашылығы жануарларының саны Жүктеме нормасынан асып түсетін мөлшерде болуы жатады.

7) общественные советы – консультативно-совещательные, наблюдательные органы, образуемые министерствами, органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан, органами местного государственного управления, субъектами квазигосударственного сектора по вопросам их компетенции, за исключением государственных органов, указанных в части второй пункта 1 статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об общественных советах", совместно с некоммерческими организациями, гражданами;
8) временные землепользователи (далее – землепользователи) – лица, право землепользования которых ограничено определенным сроком.
3. К случаям неиспользования земельного участка, предоставленного для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства по назначению, относятся:
1) на пашне – непроведение работ по обработке земельного участка под посевы сельскохозяйственных культур;
2) на сенокосах – непроведение на земельном участке сенокошения, наличие зарастания его сорняками, кустарниками, мелколесьем и иных признаков деградации травостоя;
3) на пастбищах – отсутствие сельскохозяйственных животных для выпаса либо их наличие в количестве менее пятидесяти процентов от предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ (далее – Норма нагрузки), утвержденной приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), и (или) отсутствие сенокошения в целях заготовки кормов;
4) на многолетних насаждениях - не проведение работ по уходу, уборке урожая и раскорчевке списанных многолетних насаждений.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. К случаям нерационального использования земель сельскохозяйственного назначения (за исключением сенокосов, многолетних насаждений и непроизводственных участков: дороги, лесопосадки, реки, озера) относятся несоблюдение требований, установленных пунктом 4 и 7 Правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 января 2020 года № 7 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19893) (далее – Правила рационального использования земель сельскохозяйственного назначения), и наличие у землепользователя сельскохозяйственных животных для выпаса в количестве, превышающем Норму нагрузки.

Жерлерді ұтымды пайдалану бөлігіндегі мониторинг Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану қағидаларының және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
5. Жерлерді пайдалану мониторингі Жерді қашықтықтан зондтау деректері негізінде жүзеге асырылады.
Жерді қашықтықтан зондтау деректерінің қызметтерін жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік сатып алу және ақпараттандыру туралы заңнамаларда белгіленген тәртіппен сатып алады.
Бұл ретте, Жерді қашықтықтан зондтаудың өзекті деректерімен қамтамасыз етуді көрсетілетін қызметті жеткізуші жүзеге асырады.
6. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган жерлердің пайдаланылуына және ұтымсыз пайдаланылуына мониторинг жүргізу кезінде алынған нәтижелерді мынадай деректерді пайдалана отырып талдайды:
Жерді қашықтықтан зондтау;
аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жыл сайынғы жер балансы;
жер пайдаланушыға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарларының басы туралы мәлімет алуға арналған ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендіру базасы.
Жер пайдаланушыға тиесілі жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін нормасын айқындау үшін мониторинг жүргізу сәтінде ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан алынған ауыл шаруашылығы жануарларының басы туралы мәліметтер пайдаланылады.
Жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесінің, жерлер балансының және жерлерді нақты пайдалану деректерімен Жерді қашықтықтан зондтау деректері арасында сәйкессіздіктер анықталған жағдайда, жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорацияға деректерді нақтылау туралы сұраным жолдайды.
7. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органы жер мониторингінің нәтижелері бойынша жыл сайын, тиісті күнтізбелік жылдың 10 қыркүйегіне дейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген, пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы ақпарат (бұдан әрі – ақпарат) қалыптастырады және электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы оны аумақтық бөлімшеге жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Мониторинг в части рационального использования земель осуществляется в соответствии с требованиями Правил рационального использования земель сельскохозяйственного назначения и Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090).
Глава 2. Порядок организации и проведения мониторинга использования земель с применением информационных технологий
5. Мониторинг использования земель осуществляется на основании данных дистанционного зондирования Земли.
Услуги данных дистанционного зондирования Земли приобретаются местными исполнительными органами в порядке, установленном законодательствами о государственных закупках и об информатизации.
При этом, обеспечение актуальными данными дистанционного зондирования Земли осуществляется поставщиком услуг.
6. При проведении мониторинга использования и нерационального использования земель уполномоченный орган по земельным отношениям анализирует полученные результаты с использованием следующим данных:
дистанционного зондирования Земли;
ежегодного земельного баланса районов (города областного значения);
базы идентификации сельскохозяйственных животных для получения сведений о наличии поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих землепользователю.
Для определения допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ, принадлежащих землепользователю, используются сведения о поголовье сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных на момент проведения мониторинга.
В случае выявления несоответствий между данными информационной системы единого государственного кадастра недвижимости, земельного баланса и фактического использования земель по данным дистанционного зондирования Земли, уполномоченный орган по земельным отношениям направляет запрос на уточнение данных в Государственную корпорацию "Правительство для граждан".
7. Уполномоченный орган по земельным отношениям района, города областного значения по результатам мониторинга земель ежегодно, до 10 сентября соответствующего календарного года формирует информацию о неиспользуемых земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства (далее – информация) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, и через систему электронного документооборота направляет в территориальное подразделение.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау Ақпараттық технологияларды қолданбай жерлерді пайдалану мониторингін ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
8. Жерлерді пайдалану мониторингі бойынша жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргізуді жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттары негізінде, қоғамдық кеңестер, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдар және жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілдерінің қатысуымен шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы мониторингке жататын жер учаскелері туралы ақпаратты жинау, өңдеу және талдау және тиісті ұсынымдар мен қорытындыларды әзірлеу жолымен жүзеге асырады.
Шаруа немесе фермер қожалығын не ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) туралы жасалған шарт нәтижелері бойынша жерлерді пайдалануа, оның ішінде жеңімпаздың жерлерді пайдалану бойынша қабылдаған міндеттемелерінің орындауына:
1) жалға алудың алғашқы бес жылында жыл сайын;
2) келесі кезеңдерде: суармалы ауыл шаруашылығы алқаптарында – әр үш жыл сайын, суарылмайтын ауыл шаруашылығы алқаптарында әр бес жыл сайын мониторинг жүргізіледі.
Жердің пайдаланылуына мониторинг жүргізу кезінде жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган:
1) тұрақты негізде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін есепке алуды жүргізеді;
2) жыл сайын келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарына дейін жер мониторингін жүргізу процесіне қатысу үшін қоғамдық кеңестер, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдар және жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілдерінің тізімін қалыптастырады;
3) жыл сайын тиісті күнтізбелік жылдың 20 қаңтарына дейін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тізбені қалыптастыру сәтінде бір жыл ішінде жалдау мерзімі аяқталатын жер учаскелерін қоспағанда, жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген және күнтізбелік жылы мониторингке жататын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастырады және бекітеді;

Глава 3. Порядок организации и проведения мониторинга использования земель без применения информационных технологий
8. Организация и проведение работ по мониторингу использования земель осуществляется уполномоченным органом по земельным отношениям на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды), с участием представителей общественных советов, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и органов местного самоуправления путем сбора, обработки и анализа информации о подлежащих мониторингу земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, и выработки соответствующих рекомендаций и заключений.
По результатам заключенного договора временного возмездного землепользования (аренды) земельного участка сельскохозяйственного назначения для ведения крестьянского или фермерского хозяйства либо сельскохозяйственного производства проводится мониторинг использования земель, в том числе исполнения победителем принятых обязательств по использованию земель:
1) первые пять лет аренды ежегодно;
2) в последующие периоды: на орошаемых сельскохозяйственных угодьях – каждые три года, на неорошаемых сельскохозяйственных угодьях – каждые пять лет.
При проведении мониторинга использования земель уполномоченный орган по земельным отношениям:
1) на постоянной основе ведет учет земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) ежегодно до 1 января следующего календарного года формирует список представителей общественного совета, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и органов местного самоуправления для участия в процессе проведения мониторинга земель;
3) ежегодно до 20 января соответствующего календарного года формирует и утверждает перечень земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды) и подлежащих мониторингу (далее – Перечень) в календарном году по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, за исключением земельных участков, срок аренды которых истекает в течение года на момент формирования перечня;

4) жыл сайын тиісті күнтізбелік жылдың 1 ақпанына дейін бекітілген Тізбенің облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның және облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етеді және оны қоғамдық кеңестерге, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдарға және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына танысу үшін жолдайды.
9. Мониторингті жүзеге асыру үшін жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган тиісті күнтізбелік жылдың 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде Тізбеге қосылған жер учаскелері бойынша:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан жер пайдаланушыға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары басының бар-жоғы туралы мәліметтер алу үшін ветеринария саласындағы уәкілетті органға;
2) алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3) Тізбеге қосылған жер учаскелері бойынша жүргізілген тексерулер мен профилактикалық бақылау туралы мәліметтер алу үшін аумақтық бөлімшеге;
4) жер учаскелерін жалға алушылардың жерлерді пайдалану бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындауы туралы ақпаратты тиісті растаушы құжаттарымен қоса алу үшін оларға сұранымдар жібереді.
Қажет болған жағдайда, қажетті ақпаратты нақтылау және (немесе) белгілеу және оларды осындай жер учаскелері бойынша мәліметтер жинау үшін толықтыру мақсатында жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган мүдделі мемлекеттік органдарға және ұйымдарға сұранымдар жібереді.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Сұратылатын ақпаратты жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органға беру мерзімі тиісті сұраным келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күнді құрайды.
11. Жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган алынған ақпаратты, сондай-ақ уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартына сәйкес жер пайдаланушы беретін егістік алқаптардың пайдаланылуы туралы мәліметтерді жинақтағаннан және өңдегеннен кейін қоғамдық кеңес, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдар және жергілікті өзін өзі басқару органдары өкілдерінің қатысуымен оларға талдау жүргізеді, олардың негізінде:

4) в срок до 01 февраля соответствующего календарного года обеспечивает размещение утвержденного Перечня на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, района, города областного значения и направляет его в общественный совет, негосударственные организации в области агропромышленного комплекса и органы местного самоуправления для ознакомления.
9. Для осуществления мониторинга использования земель уполномоченный орган по земельным отношениям в срок до 15 декабря соответствующего календарного года направляет запросы по включенным в Перечень земельным участкам в:
1) уполномоченный орган в сфере ветеринарии для получения сведений о наличии поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих землепользователю, из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) исключен приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3) территориальное подразделение для получения сведений о проведенных проверках и профилактическом контроле по включенным в Перечень земельным участкам;
4) арендаторам земельных участков для получения информации об исполнении принятых ими обязательств по использованию земель, с приложением соответствующих подтверждающих документов.
При необходимости, в целях уточнения и (или) установления необходимой информации и их дополнения для сбора сведений по таким земельным участкам уполномоченный орган по земельным отношениям направляет запросы в заинтересованные государственные органы и организации.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Срок предоставления запрашиваемой информации в уполномоченный орган по земельным отношениям составляет 15 (пятнадцать) календарных дней со дня поступления соответствующего запроса.
11. Уполномоченный орган по земельным отношениям после сбора и обработки полученной информации, а также сведений об использовании пахотных угодий, предоставляемых землепользователем в соответствии с договором временного возмездного землепользования (аренды), проводит ее анализ с участием представителей общественного совета, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан и органов местного самоуправления, на основании которого производит:

1) мониторинг жүргізгеннен кейінгі күнтізбелік жылдың 1 наурызына дейінгі мерзімде әр жер учаскесі бойынша қорытындылармен және ұсынымдармен бірге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері мониторингінің нәтижелері туралы есепті жасайды;
2) мониторинг жүргізгеннен кейінгі күнтізбелік жылдың 1 сәуіріне дейінгі мерзімде мониторинг нәтижелері туралы есепті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының ресми интернет-ресурсына орналастырады және оны қоғамдық кеңестерге, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдарға және жергілікті өзін-өзі басқару органдарына мәлімет үшін жолдайды.
12. Жерлерді пайдалану мониторингінің қорытындылары бойынша жер қатынастары жөніндегі уәкілетті орган тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізуге арналған мақсаты бойынша пайдаланылмайтын не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерінің тізбесін және оны электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы тиісті шаралар қабылдау үшін аумақтық бөлімшеге жібереді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Қоғамдық кеңес, агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мемлекеттік емес ұйымдар және жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілдерінің қатысуымен жүргізілетін жерлердің пайдаланылу мониторингінің оң нәтижелері ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының шаруа немесе фермер қожалығын не ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізуге арналған ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскесін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шартының қолданылу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдауы үшін негіз болып табылады.
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерді пайдалану
мониторингін ұйымдастыру мен
жүргізу қағидаларына
1- қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген, пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы ақпарат
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ПАШМЖУА-1 нысаны
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20 ___ жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, тиісті күнтізбелік жылдың 10 қыркүйегіне дейін
Р/с №
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның (жер учаскесі иесінің, жер пайдаланушының) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жер учаскесі меншік иесінің, жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі және орналасқан жері
Жер учаскесінің жалпы алаңы, гектар
Жер учаскесіне құқықтың тіркелген күні
Танап нөмірі
Танап алаңы, гектар
Жердің пайдаланылмағаны туралы ақпарат (құқық бұзушылық түрі)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны____________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы__________________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам______________________________
(электрондық цифрлық қолтаңбасы)
_____________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
"Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген,
пайдаланылмайтын ауыл
шаруашылығы мақсатындағы
жер учаскелері туралы ақпарат"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген, пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

1) составление в срок до 1 марта следующего за проведением мониторинга календарного года отчета о результатах мониторинга земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – отчет мониторинга), с заключениями и рекомендациями по каждому земельному участку;
2) размещение в срок до 1 апреля следующего за проведением мониторинга календарного года отчета о результатах мониторинга на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа района, города областного значения и направление его в общественный совет, негосударственные организации в области агропромышленного комплекса и органы местного самоуправления для сведения.
12. По итогам мониторинга использования земель уполномоченный орган по земельным отношениям, ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, формирует перечень неиспользуемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан земельных участков, предназначенных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и через систему электронного документооборота направляет в территориальное подразделение для принятия соответствующих мер.
Сноска. Пункт 12 – в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Положительные результаты мониторинга использования земель, проводимого с участием представителей общественного совета, негосударственных организаций в области агропромышленного комплекса и органов местного самоуправления, являются основанием для принятия местным исполнительным органом района, города областного значения решения о продлении срока действия договора временного возмездного землепользования (аренды) земельного участка сельскохозяйственного назначения для ведения крестьянского или фермерского хозяйства либо сельскохозяйственного производства.
Приложение 1
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальные подразделения ведомства центрального
уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Информация о неиспользуемых земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для введения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма ИНЗУСХН-1
Периодичность: ежегодно
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих информацию: уполномоченные органы по земельным
отношениям районов, городов областного значения
Срок представления формы административных данных:
ежегодно, до 10 сентября соответствующего календарного года
№ п/п
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица (собственника земельного участка, землепользователя)
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер собственника земельного участка, землепользователя
Кадастровый номер и место нахождения земельного участка
Общая площадь земельного участка, гектар
Дата регистрации прав на земельный участок
Номер поля
Площадь поля, гектар
Информация о неиспользовании земли (вид нарушения)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Наименование _____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
__________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Информация
о неиспользуемых земельных
участках сельскохозяйственного
назначения, предоставленных
для введения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о неиспользуемых земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для введения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме "Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген, пайдаланылмайтын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы ақпарат" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары толтырады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдары жыл сайын тиісті күнтізбелік жылдың 10 қыркүйегіне дейін жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның (жер учаскесінің меншік иесінің, жер пайдаланушының) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында жер учаскесі меншік иесінің, жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында жер учаскесінің кадастрлық нөмірі және орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында жер учаскесінің жалпы алаңы, гектармен көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында жер учаскесіне құқықтың тіркелген күні көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында танап нөмірі көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында гектардағы танап алаңы, гектармен көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында жердің пайдаланылмағаны туралы ақпарат (бұзушылық түрі) көрсетіледі.
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
пайдалану мониторингін
ұйымдастыру мен жүргізу
қағидаларына
2- қосымша
Нысан
Жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін есепке алу
гектар
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесін жалдау шартының № және күні
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жер учаскесінің алаңы
Оның ішінде:
Жер учаскесін жалдау мерзімінің аяқталатын күні
егістік
Оның ішінде
жайылым
шабындық
өзгелері
суармалы
тәлімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
пайдалану мониторингін
ұйымдастыру мен жүргізу
қағидаларына
3- қосымша
Нысан
Жасалған уақытша өтеулі жер пайдалану (жалдау) шарттарының негізінде шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген және ____________ жылы мониторингке жататын ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің тізбесі
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесін жалдау шартының № және күні
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жер учаскесінің алаңы
Оның ішінде:
Жер учаскесін жалдау мерзімінің аяқталатын күні
егістік
Оның ішінде
жайылым
шабындық
өзгелері
суармалы
тәлімі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
пайдалану мониторингін
ұйымдастыру мен жүргізу
қағидаларына
4- қосымша
Нысан
Жер пайдаланушыға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарлары басының бар-жоғы туралы ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан мәліметтер
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ауыл шаруашылығы жануарларының жалпы саны, шартты мал басымен
Оның ішінде:
Ірі қара мал
Шартты мал басына аудару коэфициенті
жылқылар
Шартты мал басына аудару коэффициенті
Қойлар, ешкілер
Шартты мал басына аудару коэффициенті
түйелер
Шартты мал басына аудару коэффициенті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
пайдалану мониторингін
ұйымдастыру мен жүргізу
қағидаларына
5- қосымша
Нысан
Жер пайдаланушының ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеу және көпжылдық шөптерді егуді қоса алғанда, егу жұмыстарын жүргізуі туралы және таза сүрі жерлердің бар-жоғы туралы мәліметтер
Ескерту. 5-қосымша алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерлерді
пайдалану мониторингін
ұйымдастыру мен жүргізу
қағидаларына
6- қосымша
Нысан
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілген ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері мониторингісінің нәтижелері туралы есеп
Р/с №
Жер пайдаланушы (заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесін жалдау шартының № және күні
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі
Жер учаскесінің алаңы, гектар
Оның ішінде егістік, гектар
Барлығы
ауыл шаруашылығы дақылдары егілген
көпжылдық шөптер егілген
таза сүрі жер
мақсаты бойынша пайдаланылмайтын
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Кестенің жалғасы
Оның ішінде жайылымдар
Ауыл шаруашылығы жануарларының саны
Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасының пайызы
Пайдаланылмай жатқан жайылымдар алаңы, гектар
Мониторинг нәтижелері туралы қорытынды
Ұсынымдар
ірі қара мал
жылқылар
қойлар, ешкілер
түйелер
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін берілген
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жерді пайдалану
мониторингін ұйымдастыру мен
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 21.06.2024 № 213 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне
Әкімшілік деректер нысаны www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізуге арналған мақсаты бойынша пайдаланылмайтын не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерінің тізбесі
Әкімшілік деректер нысанының индексі: МБПҚРЗБПЖУТ-2 нысаны
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы ____ тоқсан
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдар
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін
Р/с №
Заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның (жер учаскесі иесінің, жер пайдаланушының) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Жер учаскесі меншік иесінің немесе жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жер учаскесінің кадастрлық нөмірі және орналасқан жері
Ауыл шаруашылығы алқаптарының түрі
Жер учаскесінің жалпы алаңы, гектар
Жер учаскесіне құқықтың тіркелген күні
Танап нөмірі
Танап алаңы, гектар
Жердің пайдаланылмағаны туралы ақпарат (бұзушылық түрі)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Атауы ___________________________________________________________________
Мекенжайы______________________________________________________________
Телефоны________________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы_____________________________________________
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам_________________________________
(электрондық цифрлық қолтаңбасы)
________________________________________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
"Шаруа немесе фермер
қожалығын, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізуге
арналған мақсаты бойынша
пайдаланылмайтын не
Қазақстан Республикасының
заңнамасын бұза отырып
пайдаланылып жатқан жер
учаскелерінің тізбесі"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізуге арналған мақсаты бойынша пайдаланылмайтын не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерінің тізбесі" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсініктеме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Информация о неиспользуемых земельных участках сельскохозяйственного назначения, предоставленных для введения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства" (далее – Форма).
2. Форма заполняется уполномоченными органами по земельным отношениям районов, городов областного значения.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в территориальные подразделения ведомства центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами уполномоченными органами по земельным отношениям районов, городов областного значения ежегодно, до 10 сентября соответствующего календарного года.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица (собственника земельного участка, землепользователя).
8. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер собственника земельного участка, землепользователя.
9. В графе 4 Формы указываются кадастровый номер и место нахождения земельного участка.
10. В графе 5 Формы указывается общая площадь земельного участка в гектарах.
11. В графах 6 Формы указывается дата регистрации прав на земельный участок.
12. В графе 7 Формы указывается номер поля.
13. В графе 8 Формы указывается площадь поля в гектарах.
14. В графе 9 Формы указывается информация о неиспользовании земли (вид нарушения).
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Учет земельных участков сельскохозяйственного назначения, предоставленных
для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного
производства на основании заключенных договоров временного возмездного землепользования (аренды)
гектар
№п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес- идентификационный номер землепользователя
Номер и дата договора аренды земельного участка
Кадастровый номер земельного участка
Площадь земельного участка
Из них:
Дата истечения срока аренды земельного участка
Пашня
В том числе
Пастбища
Сенокос
прочие
орошаемые
богарные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 3
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Перечень земельных участков сельскохозяйственного назначения,
предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства на основании заключенных договоров временного
возмездного землепользования (аренды) и подлежащих мониторингу в _______ году
гектар
№п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес- идентификационный номер землепользователя
Номер и дата договора аренды земельного участка
Кадастровый номер земельного участка
Площадь земельного участка
Из них:
Дата истечения срока аренды земельного участка
Пашня
В том числе
Пастбища
Сенокос
прочие
орошаемые
богарные
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Приложение 4
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Сведения о наличии поголовья сельскохозяйственных животных, принадлежащих
землепользователю, из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
№ п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес- идентификационный номер землепользователя
Общее количество сельскохозяйственных животных в условных головах
Из них:
крупный рогатый скот
коэффициент перевода на условную голову
лошади
коэффициент перевода на условную голову
овцы, козы
коэффициент перевода на условную голову
верблюды
коэффициент перевода на условную голову
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Приложение 5
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Сведения о проведении землепользователем работ по обработке и посеву сельскохозяйственных культур, включая посевы многолетних трав и о наличии чистых паров
Сноска. Приложение 5 исключено приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Отчет о результатах мониторинга земельных участков сельскохозяйственного назначения,
предоставленных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства
№ п/п
Землепользователь (наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица)
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес- идентификационный номер землепользователя
Номер и дата договора аренды земельного участка
Кадастровый номер земельного участка
Площадь земельного участка, гектар
В том числе пашни, гектар
всего
засеянной сельскохозяйственными культурами
засеянной многолетними травами
чистый пар
не используемой по назначению
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
В том числе пастбищ
Количество сельскохозяйственных животных
Процент от предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ
Площадь неиспользуемых пастбищ, гектар
Заключение о результатах мониторинга
Рекомендации
крупный рогатый скот
лошади
овцы, козы
верблюды
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Приложение 7
к Правилам организации
и проведения мониторинга
использования земель
сельскохозяйственного назначения
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства
Форма
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в территориальные подразделения ведомства центрального
уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Перечень неиспользуемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан земельных участков, предназначенных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа и.о. Министра сельского хозяйства РК от 21.07.2024 № 213 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: форма ПНПНИНЗ-2
Периодичность: ежеквартально
Отчетный период: ____ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих информацию:
уполномоченные органы по земельным отношениям
Срок представления формы административных данных:
ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом
№ п/п
Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица (собственника земельного участка, землепользователя)
Индивидуальный идентификационный номер / бизнес-идентификационный номер собственника земельного участка, землепользователя
Кадастровый номер и место нахождения земельного участка
Вид сельскохозяйственных угодий
Общая площадь земельного участка, гектар
Дата регистрации прав на земельный участок
Номер поля
Площадь поля, гектар
Информация о неиспользовании земельного участка (вид нарушения)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Наименование ____________________________________________________
Адрес ___________________________________________________________
Телефон _________________________________________________________
Адрес электронной почты __________________________________________
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись)
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Перечень неиспользуемых
по назначению либо
используемых с нарушением
законодательства
Республики Казахстан
земельных участков,
предназначенных
для ведения крестьянского
или фермерского хозяйства,
сельскохозяйственного производства"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Перечень неиспользуемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан земельных участков, предназначенных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме "Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізуге арналған мақсаты бойынша пайдаланылмайтын не Қазақстан Республикасының заңнамасын бұза отырып пайдаланылып жатқан жер учаскелерінің тізбесі" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдар толтырады.
3. Нысанға басшы немесе оның міндетін атқарушы адам тегі мен аты-жөнін көрсете отырып, қол қояды.
4. Нысанды жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органдар жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелеріне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25-күніне дейін ұсынады.
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында заңды тұлғаның атауы немесе жеке тұлғаның (жер учаскесі иесінің, жер пайдаланушының) аты, әкесінің аты (бар болса), тегі көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында жер учаскесі меншік иесінің, жер пайдаланушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында жер учаскесінің кадастрлық нөмірі және орналасқан жері көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында ауыл шаруашылығы алқаптарының түрі көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында жер учаскесінің жалпы алаңы, гектармен көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында жер учаскесіне құқықтың тіркелген күні көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында танап нөмірі көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында танап алаңы, гектармен көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында жердің пайдаланылмағаны туралы ақпарат (бұзушылық түрі) көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Перечень неиспользуемых по назначению либо используемых с нарушением законодательства Республики Казахстан земельных участков, предназначенных для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства" (далее – Форма).
2. Форма заполняется уполномоченными органами по земельным отношениям.
3. Форма подписывается руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в территориальные подразделения ведомства центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами уполномоченными органами по земельным отношениям ежеквартально, до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
7. В графе 2 Формы указывается наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица (собственника земельного участка, землепользователя).
8. В графе 3 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер собственника земельного участка, землепользователя.
9. В графе 4 Формы указываются кадастровый номер и место нахождения земельного участка.
10. В графе 5 Формы указывается вид сельскохозяйственных угодий.
11. В графе 6 Формы указывается общая площадь земельного участка в гектарах.
12. В графах 7 Формы указывается дата регистрации прав на земельный участок.
13. В графе 8 Формы указывается номер поля.
14. В графе 9 Формы указывается площадь поля в гектарах.
15. В графе 10 Формы указывается информация о неиспользовании земельного участка (вид нарушения).