"Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 487 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 12 шілдеде № 19018 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі - осы бұйрықтың 4-тармағымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 қарашадағы № 1083 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12568 болып тіркелген, 2016 жылғы 6 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 12 шілдедегі
№ 19018 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 24 қарашадағы
№ 1083 бұйрығымен бекітілген
Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 487. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 июля 2019 года № 19018
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года № 1083 "Об утверждении Программы подготовки и переподготовки по авиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12568, опубликован 6 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Программу подготовки и переподготовки по авиационной безопасности, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
Приложение
к приказу Министра
индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 5 июля 2019 года № 487
Утверждена
приказом исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
от 24 ноября 2015 года № 1083
Программа подготовки и переподготовки по авиационной безопасности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі - ИКАО) халықаралық стандарттары мен ұсынатын практикасына ("Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияны ратификациялау туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1992 жылғы 2 шілдедегі № 1503-ХІІ қаулысымен ратификацияланған Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға 17-қосымша, "Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулығы" Doc 8973 құжат) сәйкес әзірленген.
2. Осы Бағдарламада қолданылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) авиациялық жұмыстар - басқа да жеке және (немесе) заңды тұлғалардың мүддесіне қарай азаматтық әуе кемелерін қолдана отырып, пайдаланушы орындайтын мамандандырылған операциялар;
2) авиациялық қауіпсіздік қызметі (бұдан әрі - АҚҚ) - Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарында міндетті түрде құрылатын, жолаушыларды, авиациялық персоналды, экипаж мүшелерін, әуе кемелерін, әуежай объектілерін және аэронавигациялық құралдарды жерде және әуеде болатын заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды тікелей жүзеге асыратын дербес құрылымдық бөлімше;
3) авиациялық қауіпсіздік қызметі персоналдары - жолаушылардың, авиациялық персоналдардың, әуе кемелерін, әуежайларды, әуежай объектілерін және аэронавигация құралдарын жерде және ауада заңсыз араласу актілерінен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды жүзеге асыратын тұлға, сондай-ақ осы жұмыстарды өткізу кезінде қадағалайтын және сапаны бақылайтын ұлттық инспекторлар және аудиторлар;
4) АҚҚ қатыспайтын, әуежайдың бақыланатын аймағына ілесе жүрусіз кіре алатын персонал - әуежайдың шектелген қолжетімділіктің қорғалатын аймағына рұқсаты бар кез келген қызметкер және әуежай қызметіне қатысатын ұйымдардың, әуе кемелерін пайдаланушының, жолаушылар тасымалына, жүк тасымалына қызмет көрсету бойынша агенттің, пошта ведомствосының немесе әуе қозғалысын басқарудың өнім берушісінің азаматтық авиация қызметіне қатысты функцияларын орындайтын, осы тұрғыда авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын жүзеге асыруға қатысатын персоналы;
5) авиациялық қауіпсіздік қызметінің басшысы - азаматтық авиация ұйымдарының басшысына бағынатын және оның орынбасары болып табылатын, сондай-ақ, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісіліп тағайындалатын, белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін лауазымдық тұлға;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Программа подготовки и переподготовки по авиационной безопасности (далее – Программа) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации", с международными стандартами и рекомендуемой практикой Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО) (Приложение 17 к Конвенции о международной гражданской авиации, ратифицированной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 2 июля 1992 года № 1503-XII "О ратификации конвенции о международной гражданской авиации", документ Doc 8973 "Руководство по авиационной безопасности").
2. Основные термины и определения, используемые в настоящей Программе:
1) авиационные работы – специализированные операции, выполняемые эксплуатантом с применением гражданских воздушных судов в интересах других физических и (или) юридических лиц;
2) служба авиационной безопасности (далее – САБ) – самостоятельное структурное подразделение, создаваемое в организациях гражданской авиации Республики Казахстан, непосредственно осуществляющее мероприятия по обеспечению безопасности пассажиров, авиационного персонала, членов экипажей, воздушных судов, аэропорта, объектов аэропорта и аэронавигационных средств от актов незаконного вмешательства, совершаемых на земле и в полете;
3) персонал службы авиационной безопасности – лица осуществляющие мероприятия по обеспечению авиационной безопасности пассажиров, авиационного персонала, воздушных судов, аэропорта, объектов аэропорта и аэронавигационных средств от актов незаконного вмешательства, совершаемых на земле и в воздухе, а также инспекторы и аудиторы, осуществляющие надзор и контроль качества при проведении этой работы;
4) персонал, не относящийся к САБ, имеющий несопровождаемый доступ в контролируемую зону аэропорта – любые сотрудники, имеющие допуск в охраняемую зону ограниченного доступа аэропорта и персонал организаций задействованных в аэропортовой деятельности, эксплуатанта воздушных судов, агента по обслуживанию пассажирских перевозок, грузовых перевозок, почтового ведомства или поставщика управления воздушным движением, выполняющие функции, связанные с деятельностью гражданской авиации, которые могут в этом качестве участвовать в осуществлении мер обеспечения авиационной безопасности;
5) руководитель службы авиационной безопасности – должностное лицо, соответствующее установленным квалификационным требованиям, подчиненное руководителю организации гражданской авиации, и являющееся его заместителем, а также назначаемое по согласованию с органами национальной безопасности Республики Казахстан;

6) авиациялық оқу орталығы - авиациялық персоналды даярлауды, қайта даярлауды жүзеге асыратын және олардың кәсіби деңгейін қолдайтын заңды тұлға;
7) авиациялық персонал - әуе кемелерінің ұшуын, әуе тасымалдарын және авиациялық жұмыстарды орындау және қамтамасыз ету, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын, арнайы және (немесе) кәсіптік даярлығы бар жеке тұлғалар;
8) адамдық фактілер аспектілері - жобалау, сертификаттау, мамандар даярлау, пайдалану қызметі және адаммен басқа да жүйенің бөліктерінің адам мүмкіншіліктерін есепке ала отырып өзара қауіпсіз әрекет етуге бағытталған авиацияда техникалық қызмет көрсетуде қолданылатын принциптер;
9) адамның мүмкіншілігі - ұшулар қауіпсіздігіне, авиациялық қауіпсіздікке және авиациялық қызмет тиімділігіне әсер ететін адам мүмкіншілігі және оның мүмкіншілігінің шегі;
10) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым - жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
11) азаматтық авиация ұйымы - азаматтық авиация саласында қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) бастапқы даярлау - персоналдың авиациялық қауіпсіздік саласындағы мәселелерден хабардар болуын арттыру;
13) жұмыс орнында оқыту (тағылымдама) - мамандықты іс жүзінде меңгеру, қызмет көрсету және басқару объектілеріне бейімделу, сондай-ақ жұмыс орнында тез бағдарлану мен жаңа жұмыс тәсілдерін игеру мақсатында оқытуды қамтамасыз ететін тұлғаның басшылығымен жұмыс орнында оқыту;
14) ИКАО-ның Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталығы (бұдан әрі - ИКАО АҚОО) - авиациялық персонал, авиациялық қауіпсіздік қызметінің авиациялық персоналы мен ААҚ қатыспайтын персоналдың бастапқы даярлығын, қайта даярлығын, кәсіптік деңгейін қолдауды жүзеге асыратын ИКАО АҚОО-ның сәйкестік сертификаты бар заңды тұлға;
15) кабиналық экипаж мүшесі - қауіпсіздік мүддесіне орай және жолаушыларға қызмет көрсету және (немесе) жүктерді тасымалдау мақсатында әуе кемесінің бортында пайдаланушы немесе әуе кемесінің командирі өзіне тапсыратын міндеттерді орындайтын, авиация персоналына жататын, бірақ ұшу экипажының мүшесі болып табылмайтын тұлға;
16) қайта даярлау - жаңа (қосымша) кәсіби білім, дағды, машықтарын (оның ішінде біліктілік белгілерін) алуға және белгіленген үлгідегі құжаттарды бере отырып, авиациялық техника мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету техникасын зерделеуге бағытталған азаматтық авиация саласы мамандарын оқыту процесі;

6) авиационный учебный центр – юридическое лицо, осуществляющее подготовку, переподготовку и поддержание профессионального уровня авиационного персонала;
7) авиационный персонал – физические лица, имеющие специальную и (или) профессиональную подготовку, осуществляющие деятельность по выполнению и обеспечению полетов воздушных судов, воздушных перевозок и авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, организации и обслуживанию воздушного движения, управлению воздушным движением;
8) аспекты человеческого фактора - принципы, применимые к процессам проектирования, сертификации, подготовки кадров, эксплуатационной деятельности и технического обслуживания в авиации и нацеленные на обеспечение безопасного взаимодействия между человеком и другими компонентами системы посредством надлежащего учета возможностей человека;
9) возможности человека – способности человека и пределы его возможностей, влияющие на безопасность полетов, авиационную безопасность и эффективность авиационной деятельности;
10) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
11) организация гражданской авиации – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
12) первоначальная подготовка – повышение информированности персонала в вопросах авиационной безопасности;
13) обучение на рабочем месте (стажировка) – обучение на рабочем месте под руководством лица, обеспечивающего обучения, в целях практического овладения специальностью, адаптации к объектам обслуживания и управления, а также быстрого ориентирования на рабочем месте и освоения новых приемов работы;
14) учебный центр ИКАО по авиационной безопасности (далее – УЦАБ ИКАО) – юридическое лицо, имеющее сертификат соответствия УЦАБ ИКАО, осуществляющее первоначальную подготовку, переподготовку, поддержание профессионального уровня авиационного персонала, персонала службы авиационной безопасности и персонала не относящийся к САБ;
15) член кабинного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, которое в интересах безопасности и в целях обслуживания пассажиров и (или) перевозки грузов выполняет обязанности на борту воздушного судна, поручаемые ему эксплуатантом или командиром воздушного судна, но не являющееся членом летного экипажа;
16) переподготовка – процесс обучения специалистов отрасли гражданской авиации, направленный на приобретение новых (дополнительных) профессиональных знаний, навыков, умений, (в том числе квалификационных отметок) и изучение авиационной техники и техники для обеспечения авиационной безопасности, с выдачей документов установленного образца;

17) нұсқаушы - өзінің біліктілігіне сәйкес персоналдарды кәсіби даярлау бойынша тікелей қызметті жүзеге асыратын тұлға;
18) өңірлік курстар - Орталық Азия және Қазақстан мен басқа да елдердің өңірі үшін ИКАО атынан өзінің нұсқаушыларының көмегімен ИКАО авиациялық қауіпсіздік бойынша оқу орталығы өткізетін немесе ИКАО нұсқаушыларының көмегімен ИКАО өткізетін халықаралық курстар;
19) пайдаланушы - азаматтық әуе кемелерін пайдаланатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
20) практикалық даярлау - әртүрлі жаттығу құрылғылары мен техникалық жабдықтардың көмегімен теориялық білімді бекіту, алу, қолдау мен қажетті дағды, машықтарды жетілдіру мақсатында азаматтық авиация персоналын кәсіби даярлау кезеңі;
21) сертификат - азаматтық авиация жүйесіндегі қызметке рұқсат беру рәсімдері шеңберінде белгілі бір қызмет түрлерін орындауға құқық беретін уәкілетті ұйыммен келісілген, авиациялық оқу орталығы немесе азаматтық авиация ұйымдары әзірлеген авиациялық персоналды кәсіби даярлау бағдарламалары бойынша оқуды аяқтағанын растайтын құжат;
22) саулнамалық деректерін тексеру - "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-2 бабының 2) тармақшасына сәйкес, қылмыстық жауапкершілікке тартылған кез-келген оқиғаны қоса, қауіпсіздік мақсатында және/немесе бағалау шегінде оған өздігінен осы тұлғаға күзетілетін шектеулі өту аймағына өтуді жүзеге асыруға мүмкіндік беруді тұлғаның атқарған тізімінен және жеке басын тексеру;
23) теориялық даярлау - оқушылардың арнайы білім алуы, оны Қазақстан Республикасының авиациялық қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес қолдау және жетілдіру мақсатында персоналды кәсіби даярлау кезеңі;
24) ұлттық курстар - Қазақстан Республикасында азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ететін авиациялық персонал, авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің қызметкерлері үшін ИКАО оқыту орталығы немесе авиациялық оқу орталығы жүргізетін курстар;
25) ұшу экипажының мүшесі - ұшу уақыты ішінде әуе кемесін басқаруға қатысты міндеттер жүктелетін авиациялық персоналдың жарамды куәлігі бар авиация персоналына жататын тұлға.
3. Оқу орталықтармен, сондай-ақ азаматтық авиация субъектілерімен олардың персоналын даярлау және қайта даярлау мәселелері бойынша өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты жүзеге асыру үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымда даярлау бойынша ұлттық үйлестіруші тағайындалады, оның функциялары мыналар болып табылады:

17) инструктор – лицо, осуществляющее непосредственную деятельность по профессиональной подготовке персонала в соответствии со своей квалификацией;
18) региональные курсы – международные курсы, проводимые ИКАО с помощью инструкторов ИКАО или проводимые учебным центром ИКАО по авиационной безопасности от имени ИКАО с помощью своих инструкторов, для региона стран Средней Азии, Казахстана и других стран;
19) эксплуатант – физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
20) практическая подготовка – этап профессиональной подготовки персонала гражданской авиации, имеющий целью закрепление теоретических знаний, приобретение, поддержание и совершенствование необходимых умений и навыков с помощью различного вида тренирующих устройств и технического оборудования;
21) сертификат – документ, удостоверяющий завершение обучения по разработанным авиационным учебным центром или организацией гражданской авиации, согласованным с уполномоченной организацией программам подготовки и переподготовки авиационного персонала, дающий право на выполнение определенного вида деятельности в рамках процедур допуска к работе в системе гражданской авиации;
22) проверка анкетных данных – проверка личности и послужного списка лица, в соответствии с подпунктом 2), статьи 12-2 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" от 15 июля 2010 года, в том числе любые случаи привлечения к уголовной ответственности, в рамках оценки возможности осуществления данным лицом контроля в целях безопасности и/или предоставления ему права допуска без сопровождения в охраняемую зону ограниченного доступа;
23) теоретическая подготовка – этап профессиональной подготовки персонала, с целью приобретения обучаемыми специальных знаний, их поддержание и совершенствование в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области авиационной безопасности;
24) национальные курсы – курсы, проводимые учебным центром ИКАО или авиационным учебным центром для авиационного персонала, сотрудников служб авиационной безопасности обеспечивающий защиту гражданской авиации от актов незаконного вмешательства в Республике Казахстан;
25) член летного экипажа – лицо, относящееся к авиационному персоналу, имеющее действующее свидетельство авиационного персонала, на которого возложены обязанности, связанные с управлением воздушным судном в течение полетного времени.
3. Для осуществления взаимодействия и сотрудничества с учебными центрами, а также с субъектами гражданской авиации по вопросам подготовки, переподготовки их персонала в уполномоченной организации в сфере гражданской авиации назначается национальный координатор по обучению, функциями которого являются:

1) осы Бағдарламаның ережелерін іске асыру үшін азаматтық авиация ұйымдарымен өзара іс-қимылды және ынтымақтастықты үйлестіруді жүзеге асыру;
2) осы Бағдарламаның ережелерін іске асырумен тікелей байланысты мәселелер бойынша ақпараттар, ұсынымдар беру, консультативтік және тікелей көмек көрсету.
4. Азаматтық авиацияны заңсыз араласу актілерінен қорғауды қамтамасыз ететін АҚҚ персоналы, авиакомпанияларды және әуежайларды пайдаланушы персонал, әуежайдың бақыланатын аймағына ілеспей-ақ кіруге рұқсаты бар персонал мен АҚҚ-на жатпайтын персонал даярлау және қайта даярлықтан өтуі тиіс.
5. Авиациялық қауіпсіздік саласында даярлау және қайта даярлықтан өтуге тиіс персонал санаттары осы Бағдарламаның 11-тармағында көрсетілген.
6. Азаматтық авиация ұйымы басшысының бұйрығымен АҚҚ-да оқыту жөніндегі нұсқаушы-үйлестіруші тағайындалады, оның функциялары мыналар болып табылады:
1) авиакомпания және әуежайлар пайдаланушылардың персоналы, ААҚ қатыспайтын, бірақ әуежайдың бақыланатын аймағына ілесе жүрусіз кіре алатын персонал, жаңадан қабылданған АҚҚ қызметкерлерін даярлау және жұмыс орнында оқыту, АҚҚ персоналын даярлау және қайта даярлауды қамтамасыз ету;
2) оқыту процесіне, емтихан комиссиясының білімді бағалауына және берілген құжаттар/сертификаттарға қатысты есеп және басқа да құжаттаманы жүргізу;
3) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен және авиациялық оқу орталықтарымен авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау.
7. Авиация оқу орталығының басшысының немесе осы авиациялық оқу орталығы орналасқан құрылымдық бөлімшедегі азаматтық авиация ұйымы басшысының шешімімен авиациялық қауіпсіздік саласында оқыту жөніндегі, мынадай біліктілік талаптарға сәйкес келетін, нұсқаушы тағайындалады:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығы;
2) жоғары немесе орта (техникалық немесе кәсіптік) білім;
3) азаматтық авиация саласында жұмыс өтілі кемінде үш жыл;
4) жасы кемінде жиырма бес жаста;
5) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ИКАО-ның оқу орталықтарымен берілетін авиациялық қауіпсіздік саласында оқыту бойынша нұсқаушының даярлау курстарын аяқтағаны туралы сертификат.
2-тарау. Бағдарлама субъектілері
8. Осы бағдарламаның ережелерін мына субъектілер қолданады:
1) әуежайлар/әуеайлақтар;
2) әуе кемелерін пайдаланушылар;
3) жер үстінде қызмет көрсету ұйымдары;
4) борт тағамын, борт қорларын жеткізу және әуе кемелерін тазалау жөніндегі ұйымдар;
5) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі ұйымдар;

1) осуществление координации по взаимодействию и сотрудничеству с организациями гражданской авиации для реализации положений настоящей Программы;
2) предоставление информаций, рекомендаций, консультативной и непосредственной помощи по вопросам, связанным непосредственно с реализацией положений настоящей Программы.
4. Подготовке и переподготовке подлежит персонал САБ обеспечивающий защиту гражданской авиации от актов незаконного вмешательства, персонал эксплуатантов аэропортов и авиакомпаний, персонал не относящийся к САБ, имеющий несопровождаемый допуск в контролируемую зону аэропорта.
5. Категории персонала, подлежащие к подготовке и переподготовке в области авиационной безопасности, приведены в пункте 11 настоящей Программы.
6. Приказом руководителя организации гражданской авиации в САБ назначается инструктор – координатор по обучению, функциями которого являются:
1) обеспечение подготовки и переподготовки персонала САБ, подготовка и обучение на рабочем месте вновь принятых сотрудников САБ, персонала эксплуатантов аэропортов и авиакомпаний, персонал, не относящийся к САБ, имеющий несопровождаемый допуск в контролируемую зону аэропорта;
2) ведение учетной и другой документации касающееся процесса обучения, оценивания знаний экзаменационной комиссией и выданных документов/сертификатов;
3) взаимодействие с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации и учебными центрами по вопросам подготовки и переподготовки в области авиационной безопасности.
7. Решением руководителя авиационного учебного центра либо руководителя организации гражданской авиации, в структурном подразделении которого находится данный авиационной учебный центр, назначается инструктор по обучению в области авиационной безопасности, соответствующий следующим квалификационным требованиям:
1) гражданство Республики Казахстан;
2) высшее или среднее (техническое или профессиональное) образование;
3) не менее трех лет стажа работы в сфере гражданской авиации;
4) возраст не менее двадцати пяти лет;
5) сертификат об окончании курсов подготовки инструктора по обучению в области авиационной безопасности, выдаваемый учебными центрами ИКАО по авиационной безопасности.
Глава 2. Субъекты Программы
8. Положения настоящей Программы применяются следующими субъектами:
1) аэропортами/аэродромами;
2) эксплуатантами воздушных судов;
3) организациями по наземному обслуживанию;
4) организациями по поставке бортпитания, бортовых запасов и услуг по уборке воздушных судов;
5) организациями по техническому обслуживанию воздушных судов;

6) аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші;
7) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқыту орталықтары.
9. Осы Бағдарламаның 8-тармағында көрсетілген Бағдарлама субъектілері осы Бағдарламаға және Doc 8973 ИКАО Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушылыққа сәйкес даярлау және қайта даярлау бағдарламасын әзірлейді және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісіледі.
10. Субъектілердің даярлау және қайта даярлау бағдарламасы осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес оқу модульдерінің тақырыпты мазмұнынан құралады.
3-тарау. Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлауға және қайта даярлауға жататын персоналдың санаттары және оқыту түрлері
11. Авиациялық қауіпсіздік бойынша даярлау және қайта даярлау үшін персоналдың санаттары бойынша оқытудың мынадай түрлері жүргізіледі:
1) авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша жұмыс істейтін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қызметшілері, әуежайлардың (авиакомпаниялардың) бірінші басшыларын, аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушісін, олардың орынбасарларын - АҚҚ басшыларын, авиациялық қауіпсіздік бойынша жауапты тұлғаларды даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу жинақтамаларымен (бұдан әрі - АҚОЖ), АҚОЖ/Менеджментке сәйкес жүргізіледі. Оқыту ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі;
2) АҚҚ басшыларының орынбасарларын, жете тексеру бөлімшесінің басшылары мен олардың орынбасарларын, қауіпсіздік бөлімше басшылары мен олардың орынбасарларын, әкімшілік бөлімше басшыларын, рұқсат беру бюросының басшыларын, кинология бөлімінің басшыларын, авиациялық қауіпсіздік бөлімінің басшыларын даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі. Өңірлік курстар жүргізу кезінде оқыту АҚОЖ/Менеджмент талаптарына сәйкес, ал ұлттық курстарды жүргізу кезінде оқыту орталықтарында әзірленген оқу бағдарламалары көлемінде жүргізіледі, олардың оқыту жоспары, модульдерінің атауы мен тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаға 1, 2, 3-қосымшаларда көзделген;
3) әуежайлардың (авиакомпаниялардың) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі бірінші басшыларының орынбасарларын және аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушісінің АҚҚ басшылары болып табылатын және олардың орынбасарлары, заңсыз араласу актілеріне байланысты дағдарысты жағдайларды шешу жөніндегі шұғыл штабтың мүшелері болып табылатын АҚҚ басшылары мен олардың орынбасарларын, азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілеріне байланысты дағдарысты жағдайларда іс-қимыл ұйымдастыруға жауапты шұғыл штабының басшыларын даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі. Оқыту АҚОЖ/Дағдарысты жағдайларды басқару талаптарына сәйкес жүргізіледі;

6) поставщиком аэронавигационного обслуживания;
7) учебные центры по авиационной безопасности.
9. Субъекты Программы, перечисленные в пункте 8 настоящей Программы, разрабатывают в соответствии с настоящей Программой и Руководством по авиационной безопасности Doc 8973 ИКАО программы подготовки и переподготовки, которые согласовываются с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
10. Программы подготовки и переподготовки субъектов включают тематические содержание учебных модулей в соответствии с приложением 1 настоящей Программы, разрабатываются на государственном и русском языках.
Глава 3. Виды обучения и категории персонала подлежащие к подготовке и переподготовке по авиационной безопасности
11. Для подготовки и переподготовки по авиационной безопасности проводятся следующие виды обучения по категориям персонала:
1) подготовка и переподготовка служащих уполномоченной организации в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности, первых руководителей аэропортов (авиакомпаний) и поставщика аэронавигационного обслуживания, их заместителей – руководителей САБ, ответственных лиц по авиационной безопасности проводится в соответствии с учебными комплектами по авиационной безопасности ИКАО (далее – УКАБ), УКАБ/Менеджмент. Обучение проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности;
2) подготовка и переподготовка заместителей руководителей САБ, начальников подразделения досмотра и их заместителей, начальников подразделения безопасности и их заместителей, начальников административного подразделения, начальников бюро пропусков, начальников кинологического отдела, начальников отдела авиационной безопасности проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение при проведении региональных курсов проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Менеджмент, а при проведении национальных курсов обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных в учебных центрах, тематическое содержание, наименование модулей и учебные планы, которых предусмотрены в приложениях 1, 2, 3 к настоящей Программе;
3) подготовка и переподготовка заместителей первых руководителей аэропортов (авиакомпаний) и поставщика аэронавигационного обслуживания по авиационной безопасности, являющихся руководителями САБ и их заместителей, являющихся членами оперативного штаба по разрешению кризисных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства, руководителей оперативных штабов, ответственных за организацию действий в кризисных ситуациях при актах незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Управление кризисными ситуациями;

4) АҚҚ жете тексеру бөлімшелерінің басшыларын, АҚҚ жете тексеру бөлімшелерінің басшыларының орынбасарларын, АҚҚ жете тексеру бөлімшелерінің ауысым басшыларын, АҚҚ жете тексеру аға инспекторларын, АҚҚ жете тексеру инспекторларын және бақылау-өткізу пункттерінде (бұдан әрі - БӨП) функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторларын даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым сертификаттаған авиациялық қауіпсіздік қызметтерінен тәуелсіз авиациялық оқу орталықтарында жүргізіледі. Өңірлік курстарды өткізу кезінде оқыту АҚОЖ/Базалық талаптарға сәйкес, ал ұлттық курстарды өткізу кезінде оқыту орталықтарында әзірленген оқу бағдарламалары көлемінде жүргізіледі, олардың оқыту жоспары, модульдерінің атауы мен тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаға 1, 2, 3-қосымшаларда көзделген;
5) инспекторлар - профайлерді даярлау және қайта даярлау ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында АҚОЖ/Базалық талаптарына сәйкес және/немесе басқа да профайлингтік салада даярлауды жүзеге асыратын білім беру мекемелерінде жүргізіледі;
6) қауіпсіздік бөлімшесі ауысымдарының басшыларын, қауіпсіздік бөлімшесінің аға инспекторларын, қауіпсіздік бөлімшесінің инспекторларын, әкімшілік бөлімшенің аға инспекторларын, әкімшілік бөлімшенің инспекторларын, бақылау және бейнебақылау пунктінің инспекторларын, рұқсат беру бюросының инспекторларын, қызметтік иттердің жолбасшы - аға инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі), қызметтік иттердің жолбасшы - инспекторы (патрульдік-іздеу итінің жетекшісі), авиациялық қауіпсіздік жөніндегі аға инспекторды, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі инспекторды, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі жетекші мамандарды, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі мамандарды даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында жүргізіледі. Өңірлік курстарды өткізу кезінде оқыту АҚОЖ/Базалық талаптарға сәйкес, ал ұлттық курстарды өткізу кезінде оқыту орталықтарында әзірленген оқу бағдарламалары көлемінде жүргізіледі, олардың оқыту жоспары, модульдерінің атауы мен тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаға 1, 2, 3-қосымшаларда көзделген;
7) авиациялық қауіпсіздікті оқыту жөніндегі нұсқаушылар, үйлестіруші - нұсқаушыларының даярлау және қайта даярлау ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі, кемінде екі жылда бір рет. Оқыту АҚОЖ/Инструкторларының талаптарына сәйкес жүргізіледі;

4) подготовка и переподготовка начальников досмотра САБ, заместителей начальников досмотра САБ, начальников смен досмотра САБ, старших инспекторов досмотра САБ, инспекторов досмотра САБ и инспекторов подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на контрольно-пропускных пунктах (далее – КПП) проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в независимых от служб авиационной безопасности авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации. Обучение при проведении региональных курсов проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Базовый, а при проведении национальных курсов обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных в учебных центрах, тематическое содержание, наименование модулей и учебные планы, которых предусмотрены в приложениях 1, 2, 3 к настоящей Программе;
5) подготовка и переподготовка инспекторов – профайлеров проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Базовый в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или иных образовательных учреждениях, осуществляющих подготовку в сфере профайлинга;
6) подготовка и переподготовка начальников смен подразделения безопасности, старших инспекторов подразделения безопасности, инспекторов подразделения безопасности, старших инспекторов административного подразделения, инспекторов административного подразделения, инспекторов пункта контроля и видеонаблюдения, инспекторов бюро пропусков, старших инспекторов – вожатых служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки), инспекторов-вожатых служебных собак (проводник патрульно-розыскной собаки), старших инспекторов по авиационной безопасности, инспекторов по авиационной безопасности, ведущих специалистов по авиационной безопасности, специалистов по авиационной безопасности проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в авиационных учебных центрах сертифицированных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации. Обучение при проведении региональных курсов проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Базовый, а при проведении национальных курсов обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных в учебных центрах, тематическое содержание, наименование модулей и учебные планы, которых предусмотрены в приложениях 1, 2, 3 к настоящей Программе;
7) подготовка и переподготовка инструкторов, инструкторов-координаторов по обучению в области авиационной безопасности проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности, с периодичностью один раз в два года. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Инструкторы;

8) авиациялық қауіпсіздік бойынша сапаны бақылау аудиторларын (сапаны бақылау инспекторларын) даярлау және қайта даярлау ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында жүргізіледі, кемінде екі жылда бір рет. Оқыту АҚОЖ/Ұлттық инспекторлардың талаптарына сәйкес жүргізіледі;
9) АҚҚ-ға қатыспайтын, әуежайдың бақыланатын аймағына ілесе жүрусіз кіре алатын персоналды, әуежай орынжайы мен ғимаратын жалға алушыларды және шектелген қолжетімділіктің қорғалатын аймағына рұқсаты бар барлық өзге де қызметкерлерді, әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі авиациялық персоналды, әуе қозғалысы диспетчерлерін, әуе қозғалысына қызмет көрсету жөніндегі авиациялық персоналды, жолаушыларды тіркеу және қызмет көрсету процесіне қатысатын жер үстінде қызмет көрсету бойынша авиакомпаниялардың және ұйымдардың персоналын, ұшу және кабиналық экипаж мүшелерін, әуе кемелерін жинаумен және тазалаумен айналысатын ұйымдардың персоналын даярлау және қайта даярлау ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында жүргізіледі. Оқыту авиациялық оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында әзірленген, оқу бағдарламалары көлемінде жүргізіледі, олардың оқыту жоспары, модульдерінің атауы мен тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаға 1, 2, 3-қосымшаларда көзделген;
10) поштаны, жүкті, курьерлік және жедел жөнелтілімдерді, сондай-ақ борт жабдықтары мен борт қорын өңдеумен айналысатын персоналды даярлау және қайта даярлауды ИКАО-ның авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен сертификаттаған авиациялық оқу орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында өтеді. Өңірлік курстарды өткізу кезінде оқыту АҚОЖ/Жүктерге қойылатын талаптарға сәйкес, ал ұлттық курстарды өткізу кезінде оқыту орталықтарында немесе азаматтық авиация ұйымдарында әзірленген оқу бағдарламалары көлемінде жүргізіледі, олардың оқыту жоспары, модульдерінің атауы мен тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаға 1, 2, 3-қосымшаларда көзделген.
4-тарау. Оқыту процесін ұйымдастыру
12. Кешенді оқыту әдістемесін пайдалану кезінде тыңдаушылар оқу сабақтарының негізгі түрлері мен нысандары мыналар болып табылады:
1) теориялық (дәріс) сабақтары;
2) арнаулы оқу аудиторияларында немесе жете тексеру бақылау пункттерінде практикалық сабақтар;
3) автоматтандырылған оқу курстарын пайдаланатын сабақтар;

8) подготовка и переподготовка аудиторов контроля качества (инспекторов контроля качества) по авиационной безопасности проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности, с периодичностью один раз в два года. Обучение проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Национальные инспекторы;
9) подготовка и переподготовка персонала, не относящихся к САБ, имеющих несопровождаемый доступ в контролируемую зону аэропорта, арендаторов помещений и зданий аэропорта, всех иных сотрудников, имеющих допуск в охраняемые зоны ограниченного доступа, авиационного персонала по техническому обслуживанию воздушных судов, диспетчеров воздушного движения, авиационного персонала обслуживания воздушного движения, персонала авиакомпаний и организаций по наземному обслуживанию, участвующих в процессе регистрации и обслуживания пассажиров, членов летного и кабинного экипажа, персонала организаций, занимающихся уборкой и чисткой воздушных судов, проводится в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в авиационных учебных центрах сертифицированных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации или в организациях гражданской авиации. Обучение проводятся в объеме учебных программ, разработанных в авиационных учебных центрах или в организациях гражданской авиации, тематическое содержание, наименование модулей и учебные планы, которых предусмотрены в приложениях 1, 2, 3 к настоящей Программе;
10) подготовка и переподготовка персонала, участвующего в обработке почты, грузов, курьерских и срочных отправлений, а также бортпитания и бортприпасов проходит подготовку и переподготовку в учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности, или авиационных учебных центрах сертифицированных уполномоченной организацией в области гражданской авиации, или в организациях гражданской авиации. Обучение при проведении региональных курсов проводится в соответствии с требованиями УКАБ/Грузы, а при проведении национальных курсов обучение проводится в объеме учебных программ, разработанных в учебных центрах, или в организациях гражданской авиации, тематическое содержание, наименование модулей и учебные планы, которых предусмотрены в приложениях 1, 2, 3 к настоящей Программе.
Глава 4. Организация процесса обучения
12. Основными видами и формами учебных занятий со слушателями, при использовании комплексной методики обучения, являются:
1) теоретические (лекционные) занятия;
2) практические занятия в специальных учебных аудиториях или в контрольных пунктах досмотра;
3) занятия с использованием автоматизированных учебных курсов;

4) консультациялар мен өзіндік сабақтар;
5) жұмыс орнында және өндірістік процесте оқу;
6) слайдтар және оқу фильмдерін пайдалану;
7) топтық жаттығулар мен іскерлік ойындар;
8) компьютерлік технологияны пайдалану арқылы оқыту;
9) әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған заттарды экранда үлкейтіп көрсету жүйесін пайдалану;
10) АҚОК пайдалану.
13. Авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу процесі оқу-әдістемелік материалдарымен, оқу құралдарымен, қазіргі заманғы техникалық оқу құралдарымен қамтамасыз етіледі.
14. Оқыту оқу аудиторияларында, зертханаларда өткізіледі, олар:
1) рентген жабдықтарының бейнелерін түсіндіру бойынша (симулятор-жаттығу жабдықтарымен) қазіргі заманғы компьютерлік тестілеу бағдарламаларымен.
АҚҚ жете тексеру бөлімшелерінің басшыларын, АҚҚ жете тексеру бөлімшелерінің басшыларының орынбасарларын, АҚҚ жете тексеру ауысым басшыларын, АҚҚ жете тексеру аға инспекторларын, АҚҚ жете тексеру инспекторларын және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторларын даярлау және қайта даярлау үшін симулятор-жаттығу жабдығы санаттар бойынша жеке-жеке даярлаудың әртүрлі бағыттары бойынша оқыту және тестілеу өткізуге мүмкіндік беруі тиіс:
қол жүгін жете тексеру;
багажды жете тексеру;
жүктi және поштаны жете тексеру.
Бұл жаттығу жабдығы суреттерге талдау жасауға, қателері бойынша жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік беруді қажет етеді. Симулятор рентген-телевизиялық қондырғылармен бірдей функциялары бар және осы рентген телевизиялық қондырғысымен бірдей сападағы суреттерді көрсетеді. Бұл жаттығу жабдығының суреттері кезең-кезеңмен жаңартылуы тиіс, бірақ жылына бір реттен кем емес;
2) аудио-видео аппаратурамен, компьютерлік техникамен;
3) оқу фильмдері, слайдтар, өзге аудио, бейне және демонстрациялық оқу құралдарымен, оның ішінде жасырын оқпен атылатын және суық қаруды көрсету, жүктің көлеңкелі суретімен жарақталған.
15. Курс тыңдаушылары оқу құралдарымен, қағаз және электрондық жеткізгіштердегі үлестірме және анықтамалық материалдарымен қамтамасыз етіледі.
16. Осы Бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз ететін ИКАО АҚОО, авиациялық оқу орталықтарының авиациялық қауіпсіздік бойынша ИКАО құжаттары бар (қағаз және электрондық жеткізгіштерде) кітапханасы болады.
17. Оқу топтары азаматтық авиация ұйымының және мемлекеттік органдардың жазбаша өтінімдері бойынша құрылады.
18. ИКАО АҚОО және авиациялық оқу орталықтары көшпелі оқу сабақтарын өткізеді.
5-тарау. Оқыту
19. Авиациялық қауіпсіздік бойынша персоналды оқыту оқу курстарының негізінде жүргізіледі. Оқыту модульдерінің тақырыптық мазмұны осы Бағдарламаның 1-қосымшасында сипатталған. Білім алушылардың санаттарына арналған модульдердің атаулары осы Бағдарламаның 2-қосымшасында келтірілген модульдерінен құрастырылады, персоналдың әрбір санаттары үшін оқыту жоспары, оның көлемі, ұзақтығымен оқыту мерзімділігі осы Бағдарламаның 3-қосымшасында берілген.

4) консультации и самостоятельные занятия;
5) обучение на рабочем месте и в производственном процессе;
6) использование слайдов и учебных фильмов;
7) групповые упражнения и деловые игры;
8) обучение с использованием компьютерных технологий;
9) использование системы проецирования изображений предметов запрещенных к перевозке на воздушных судах;
10) использование УКАБ.
13. Учебный процесс по авиационной безопасности обеспечивается учебно-методическими материалами, учебными пособиями, современными техническими средствами обучения.
14. Обучение проводится в учебных аудиториях, лабораториях оснащенных:
1) современными компьютерными программами тестирования по интерпретации рентгеновских изображений (тренажерами симуляторами).
Тренажер симулятор для подготовки и переподготовки начальников подразделения досмотра САБ, заместителей начальников подразделения досмотра САБ, начальников смен досмотра САБ, старших инспекторов досмотра САБ, инспекторов досмотра САБ и инспекторов подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на КПП, должен позволять проводить обучение и тестирование по различным сферам подготовки отдельно по категориям:
досмотр ручной клади;
досмотр багажа;
досмотр груза и почты.
Данный тренажер должен позволять обучающемуся проводить работу над ошибками, проводить анализ изображения. Симулятор рентгеновской установки обладает теми же функциями и отображает изображения того же качества, что и настоящая рентген-телевизионная установка. Изображения на данном тренажере периодически обновляются, но не реже одного раза в год;
2) аудио-видео аппаратурой, компьютерной техникой;
3) учебными фильмами, слайдами, иными аудио, видео и демонстрационными средствами обучения, в том числе с изображением скрытого огнестрельного и холодного оружия, теневых изображений содержимого багажа.
15. Слушатели курса обеспечиваются учебными пособиями, раздаточным и справочным материалом на бумажных и электронных носителях.
16. УЦАБ ИКАО, авиационные учебные центры, осуществляющие реализацию настоящей Программы, имеют библиотеку (на бумажных и электронных носителях) с документами ИКАО по авиационной безопасности.
17. Учебные группы формируются по заявкам организаций гражданской авиации, организаций и государственных органов.
18. УЦАБ ИКАО и авиационные учебные центры проводят выездные обучения.
Глава 5. Обучение
19. Обучение персонала в области авиационной безопасности проводится на основе учебных курсов. Тематическое содержание учебных модулей описано в приложении 1 к настоящей Программе. Наименование модулей, для категории обучаемых составляются из модулей, перечисленных в приложении 2 к настоящей Программе, учебный план для каждой категории персонала, которая включает в себя объем, продолжительность и периодичность обучения приведены в приложении 3 к настоящей Программе.

20. Персоналды оқытуды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым келіскен оқу бағдарламалары/курстарын оқыту бойынша авиациялық қауіпсіздік саласында сертификатталған нұсқаушы жүргізеді. Оқу курсын дайындау кезінде ұйым қызметінің ерекшелігі ескеріледі және авиациялық қауіпсіздіктің тиісті рәсімдері мен шаралары көрсетіледі.
21. Модульдердің әрқайсысы үшін сабақ жоспары мына бөлімдерді қамтиды:
1) курстың атауы;
2) оқу процесінің графигі;
3) пәндер бойынша оқу сағаттарын бөлу;
4) курстың бағыты;
5) оқитындардың құрамы және алдын ала қойылатын талаптар;
6) емтиханға және аттестаттауға жіберу шарты;
7) оқу мақсаты;
8) әдістемелік ұсынымдар;
9) сабақтардың тақырыптық жоспары;
10) тақырыптар мазмұны;
11) әдебиеттер тізімі;
12) оқу құралдары;
13) білімді бағалау.
6-тарау. Білімді бағалау
22. Осы Бағдарламаны іске асыруға қатысатын Бағдарлама субъектілері өз бағдарламаларында білімді бағалау рәсімін көздейді. Осы Бағдарламаның 3-қосымшасында әрбір модуль үшін өту балы белгіленген.
23. Осы Бағдарламаны іске асыруға қатысатын Бағдарлама субъектілері ең аз өту балын алмаған жағдайда, білімді қайтадан бағалау рәсімі көзделеді.
24. Қанағаттанарлықсыз баға алғандар емтиханды қайтадан тапсыруға жіберіледі.
25. Емтиханды бір реттен көп қайта тапсыруға рұқсат етілмейді.
26. Білімді бағалау нәтижелері емтихан ведомосына енгізіледі, оған авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушы қол қояды.
7-тарау. Оқудан өткені туралы деректерді есепке алу
27. Осы Бағдарламаны іске асыруға қатысатын Бағдарлама субъектілері өз персоналының авиациялық қауіпсіздік саласындағы оқудан өткені туралы деректерге есеп жүргізеді. Даярлау туралы деректер әр қызметкердің қызмет ету мерзімі ішінде сақталады.
28. Авиациялық қауіпсіздік саласындағы оқудан өткені туралы деректерді есепке алу журналының нысаны осы Бағдарламаның 4-қосымшасында келтірілген.
8-тарау. Жұмыс істеуге рұқсат беру
29. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы мына персоналды жұмысқа жіберуді жүзеге асырады:
1) АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым басшылары мен жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары;
2) авиациялық қауіпсіздік саласында оқыту бойынша нұсқаушылар, нұсқаушы-үйлестірушілер;
3) әуежайлардың бірінші басшыларының орынбасарлары - АҚҚ басшылары, тұрақты әуе тасымалын жүзеге асыратын авиакомпаниялардың бірінші басшыларының орынбасарлары - АҚҚ басшылары және аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің АҚҚ басшылары, АҚҚ басшысының орынбасары және сапаны бақылау жөніндегі аудиторы.

20. Обучение персонала проводится сертифицированными инструкторами по обучению в области авиационной безопасности по согласованным уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации учебным программам/курсам. При подготовке учебного курса учитывается специфика деятельности организации и отражаются соответствующие процедуры и меры авиационной безопасности.
21. План урока для каждого из модулей содержит следующие разделы:
1) название курса;
2) график учебного процесса;
3) распределение учебных часов по дисциплинам;
4) назначение курса;
5) контингент обучаемых и предварительные требования;
6) условия допуска к экзаменам и аттестации;
7) учебная цель;
8) методические рекомендации;
9) тематический план занятий;
10) содержание тем;
11) список литературы;
12) учебные пособия;
13) оценка знаний.
Глава 6. Оценка знаний
22. Субъекты Программы, участвующие в реализации настоящей Программы, предусматривают в своих программах процедуру оценки знаний. В приложении 3 к настоящей Программе для каждого модуля установлен проходной балл.
23. Субъекты Программы, участвующие в реализации настоящей Программы, предусматривают процедуру повторной оценки знаний в случае, когда не был достигнут минимальный проходной балл.
24. Получивший неудовлетворительную оценку, допускается к повторной сдаче экзаменов.
25. Пересдача экзамена более одного раз не допускается.
26. Результаты оценки знаний вносятся в экзаменационные ведомости, которые подписываются инструктором по авиационной безопасности.
Глава 7. Учет данных о прохождении обучения
27. Субъекты Программы, участвующие в реализации настоящей Программы, ведут учет данных о прохождении обучения в области авиационной безопасности своего персонала. Данные о подготовке хранятся в течение срока службы каждого сотрудника.
28. Форма журнала учета данных о прохождении обучения в области авиационной безопасности приведена в приложении 4 к настоящей Программе.
Глава 8. Допуск к работе
29. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации осуществляет допуск к работе следующего персонала:
1) начальников подразделения досмотра САБ, заместителей начальников подразделения досмотра САБ, начальников смен подразделения досмотра, старших инспекторов досмотра САБ, инспекторов досмотра САБ и инспекторов подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на КПП;
2) инструкторов, инструкторов-координаторов по обучению в области авиационной безопасности;
3) заместителей первых руководителей – руководителей САБ аэропорта, заместителей первых руководителей – руководителей САБ авиакомпании, выполняющих регулярные воздушные перевозки, руководителей САБ поставщика аэронавигационного обслуживания, заместителей руководителей САБ и аудиторов контроля качества.

30. Жұмысқа рұқсат беру рәсімі:
1) АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің ауысым басшылары мен жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторларына және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторларына жұмысқа рұқсат беру кандидаттардың теориялық емтихан, практикалық емтихан және рентген жабдықтарының бейнелерін түсіндіру бойынша емтихан тапсыруын көздейді.
Жұмысқа рұқсат беру рәсіміне осы Бағдарламаның талаптарына сәйкес келетін мамандандырылған оқу курсынан өткен және "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік қызметтерінің басшылары мен мамандары лауазымдарының тізбесін, сондай-ақ осындай лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 322 (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 11440 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген (бұдан әрі - Біліктілік талаптары) біліктілік талаптарында белгіленген тиісті өлшемшарттарға сәйкес келетін адамдарға рұқсат беріледі.
Осы Бағдарламаның 5-қосымшасына сәйкес жете тексеру бөлімшесінің басшылары, жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, жете тексеру бөлімшесінің ауысым басшысына, жете тексеру бөлімшесінің аға инспекторына, жете тексеру бөлімшесінің инспекторына және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторларына жұмысқа рұқсат беру туралы сертификатты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы 2 жылға және барлық емтихандарды жақсы тапсырған соң береді, әрқайсысы үшін ең төменгі өту балы 80 пайызды құрайды.
Емтиханды тапсырмаған үміткерлер қайтадан емтихан тапсыруға жіберіледі. Емтиханды қатарынан екі рет тапсыра алмаған үміткерлер мамандандырылған оқу курсынан қайтадан өтеді;
2) авиациялық қауіпсіздік саласында оқыту бойынша нұсқаушыларға, нұсқаушы-үйлестірушілерге жұмысқа рұқсат беру рәсімі үміткерлердің теориялық емтиханды тапсыруын және авиациялық қауіпсіздік бойынша әртүрлі тақырыптарға таныстыру дайындауды көздейді.
Жұмысқа рұқсат беру рәсіміне біліктілік талаптарында белгіленген өлшемдерге сәйкес келетін үміткерлер жіберіледі.
Авиациялық қауіпсіздік саласында оқыту бойынша нұсқаушыларға, нұсқаушы-үйлестірушілерге осы Бағдарламаның 5-қосымшасында көзделген жұмысқа рұқсат беру туралы сертификатты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы теориялық емтихандарды жақсы тапсырған соң 2 жылға береді, ең төменгі өту балы 90 пайызды құрайды.
Теориялық емтиханды тапсырмаған үміткерлер мамандандырылған оқу курсынан қайтадан өтеді, теориялық емтиханды қайтадан тапсырмаған үміткерлерге 3 айдан кейін емтихан тапсыруға рұқсат беріледі;

30. Процедура допуска к работе:
1) допуск к работе начальников подразделения досмотра САБ, заместителей начальников подразделения досмотра САБ, начальников смен подразделения досмотра и старших инспекторов досмотра САБ, инспекторов досмотра САБ и инспекторов подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на КПП, предусматривает сдачу кандидатами теоретического экзамена, практического экзамена и экзамена по интерпретации рентгеновских изображений.
К процедуре допуска к работе допускаются лица, прошедшие специализированный учебный курс, соответствующие требованиям настоящей Программы и соответствующие критериям, установленным Перечнем должностей руководителей и специалистов служб авиационной безопасности организаций гражданской авиации Республики Казахстан, а также квалификационных требований к таким должностям, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 322 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11440) (далее – Квалификационные требования).
Сертификат по форме, в соответствии с приложением 5 к настоящей Программе о допуске к работе начальника подразделения досмотра САБ, заместителей начальника подразделения досмотра САБ, начальника смены подразделения досмотра САБ, старшего инспектора досмотра САБ, инспектора досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на КПП, выдается уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации на 2 года после успешной сдачи всех экзаменов, минимальный проходной балл для каждого из которых составляет 80 процентов.
Претенденты, не сдавшие экзамены, допускаются к переэкзаменовке. Претенденты, не сдавшие экзамен два раза подряд, повторно проходят специализированный учебный курс;
2) процедура допуска к работе инструкторов, инструкторов – координаторов по обучению авиационной безопасности предусматривает сдачу претендентами теоретического экзамена, а также подготовки претендентами презентаций по различным темам в области авиационной безопасности.
К процедуре допуска к работе допускаются претенденты, соответствующие критериям, установленным Квалификационными требованиями.
Сертификат по форме, в соответствии с приложением 5 к настоящей Программе, о допуске к работе инструктора, инструктора-координатора по обучению авиационной безопасности выдается уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации на 2 года после успешной сдачи теоретического экзамена, минимальный проходной балл для которого составляет 90 процентов.
Претенденты, не сдавшие теоретический экзамен, повторно проходят специализированный учебный курс, претенденты повторно не сдавшие теоретический экзамен, допускаются к экзамену через 3 месяца;

3) Әуежайлардың бірінші басшыларының орынбасарларына - АҚҚ басшыларына, тұрақты әуе тасымалын жүзеге асыратын авиакомпаниялардың бірінші басшыларының орынбасарларына - АҚҚ басшыларына, аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің АҚҚ басшыларына және АҚҚ басшыларының орынбасарларына жұмысқа рұқсат беру рәсімі үміткерлердің теориялық емтиханды тапсыруын көздейді.
Жұмысқа рұқсат беру рәсіміне осы Бағдарламаның талаптарына сәйкес және біліктілік талаптарында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін мамандандырылған арнайы оқу курсынан өткен үміткерлер жіберіледі.
Осы Бағдарламаның 5-қосымшасына сәйкес оқудан өткен, әуежайлардың бірінші басшыларының орынбасарларына - АҚҚ басшыларына, тұрақты әуе тасымалын жүзеге асыратын авиакомпаниялардың бірінші басшыларының орынбасарларына - АҚҚ басшыларына, аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің АҚҚ басшыларына және АҚҚ басшыларының орынбасарларына жұмысқа рұқсат беру туралы сертификатты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым теориялық емтихандарды жақсы тапсырған соң 2 жылға береді, ең төменгі өту балы 90 пайызды құрайды.
Теориялық емтиханды тапсырмаған үміткерлер мамандандырылған оқу курсынан қайтадан өтеді, теориялық емтиханды қайтадан тапсырмаған үміткерлерге емтихан тапсыруға рұқсат 3 айдан кейін беріледі.
31. Жұмысқа рұқсат беру рәсімінде көзделген емтихандарды комиссия қабылдайды.
Кемінде 3 адамды құрайтын комиссия құрамын авиациялық оқу орталығы хатының негізінде уәкілетті ұйым бекітеді. Авиациялық оқу орталығының хаты оқу тобының оқуы басталғанға дейін уәкілетті ұйымға ұсынылады.
Жұмысқа рұқсатнама беру нәтижелері комиссия хаттамасында ресімделеді, оған емтихан ведомосылары қоса беріледі.
32. Теориялық емтихан:
1) теориялық емтиханды мамандардан құралған комиссия қабылдайды, оның біреуі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымының өкілі болып табылады. Комиссияға мүше ретінде азаматтық авиацияның басқа ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік саласындағы мамандарын енгізуге болады;
2) әуежайлардың бірінші басшыларының орынбасарларына - АҚҚ басшыларына, тұрақты әуе тасымалын жүзеге асыратын авиакомпаниялардың бірінші басшыларының орынбасарларына - АҚҚ басшыларына, аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің АҚҚ басшыларына, АҚҚ басшыларының орынбасарларына және сапаны бақылау аудиторларына арналған теориялық емтиханды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның мамандарынан тұратын комиссия қабылдайды;
3) теориялық емтихан өткен оқу курсының материалына жататын сұрақтарды қамтиды;

3) процедура допуска к работе заместителя первого руководителя – руководителя САБ аэропорта, заместитель первого руководителя – руководителя САБ авиакомпании, выполняющие регулярные воздушные перевозки и руководителя САБ поставщика аэронавигационного обслуживания предусматривает сдачу претендентами теоретического экзамена.
К процедуре допуска к работе допускаются претенденты, прошедшие специализированный учебный курс, соответствующий требованиям настоящей Программы и соответствующий критериям, установленных Квалификационными требованиями.
Сертификат по форме, в соответствии с приложением 5 к настоящей Программе, о допуске к работе заместителя первого руководителя – руководителя службы САБ аэропорта, заместителя первого руководителя – руководителя САБ авиакомпании, выполняющей регулярные воздушные перевозки, руководителя САБ поставщика аэронавигационного обслуживания и заместителя руководителя САБ выдается уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации на 2 года после успешной сдачи теоретического экзамена, минимальный проходной балл для которого составляет 90 процентов.
Претенденты, не сдавшие теоретический экзамен, повторно проходят специализированный учебный курс, претенденты повторно не сдавшие теоретический экзамен, допускаются к экзамену через 3 месяца.
31. Экзамены, предусмотренные процедурой допуска к работе, принимаются комиссией.
Состав комиссии, который состоит из не менее трех человек, утверждается уполномоченной организацией на основании письма от авиационных учебных центров. Письмо от авиационных учебных центров предоставляются в уполномоченную организацию до начала проведения обучения учебной группы.
Результаты допуска к работе оформляются протоколом комиссии, к которому прилагаются экзаменационные ведомости.
32. Теоретический экзамен:
1) теоретический экзамен принимается комиссией состоящей из специалистов, один из которых является представителем уполномоченной организации в сфере гражданской авиации. В комиссию могут включаться специалисты по авиационной безопасности других организаций гражданской авиации;
2) теоретический экзамен для заместителя первого руководителя – руководителя САБ аэропорта, заместитель первого руководителя – руководитель САБ авиакомпании, выполняющие регулярные воздушные перевозки, руководителя САБ поставщика аэронавигационного обслуживания, заместителя руководителя САБ и аудитора контроля качества принимается комиссией состоящей из специалистов уполномоченной организации в сфере гражданской авиации;
3) теоретический экзамен включает вопросы, относящиеся к материалу пройденного учебного курса;

4) теориялық емтиханның нәтижелері емтихан ведомосына енгізіледі, оған комиссия мүшелері қол қояды.
33. Рентген жабдықтарының бейнесін түсіндіру бойынша емтихан (АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшылары мен жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асырау кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары үшін):
1) рентген жабдықтарының кескіндерін түсіндіру бойынша емтиханды мамандардан құралған комиссия қабылдайды, оның біреуі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның өкілі болып табылады. Комиссияға мүше ретінде азаматтық авиацияның басқа ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік саласындағы мамандарын енгізуге болады;
2) емтихан қол жүгі заттарын, багаж, жүктер, пошта, тасымалдауға тыйым салынған заттарды, жарылғыш заттар мен құрылғылардың суретін көрсете отырып, компьютерлік тренажер арқылы өткізіледі. Емтиханды тапсыру үшін АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшысы, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшысының орынбасары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшысы, АҚҚ жете тексеру аға инспекторы, АҚҚ жете тексеру инспекторы және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары ұсынылған суреттердің жалпы санының кемінде 80 пайызын түсіндіріп береді, сондай-ақ қауіпті және/немесе тасымалдауға тыйым салынған заттарды айқындайды және сәйкестендіреді;
3) рентген жабдықтарының суреттерін түсіндіру бойынша емтихан нәтижелері емтихан ведомосына енгізіледі, оған комиссия мүшелері қол қояды.
Егер үміткер рентген жабдықтарының бейнесін түсіндіру бойынша емтихан кезеңінде қол жүгінде, багажда, жүкте және поштада Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 317 қаулысымен бекітілген "Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен бұйымдардың және/немесе олардың бөлшектерін, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесінің" 2, 3, 4-тармақтарында көрсетілген қауіпті заттар мен заттар және/немесе олардың бөлшектерін анықтамаса (өткізіп жіберсе), емтихан қорытындылары жарамсыз деп саналады және емтиханды қайтадан тапсыру қажет.
Бейнені қате ұстап қалғаны, шешім қабылдау үшін рұқсат етілген уақыттан асырғаны, тыйым салынған затты дұрыс сипаттамағаны және тыйым салынған заттың орналасқан орнын дұрыс көрсетпегені үшін мынадай айыппұл түрлері қолданылады:
тыйым салынған заттың бар жоғы туралы қате белгі қойғаны үшін осы мәселеден 100% алынады;
шешім қабылдау үшін рұқсат етілген уақытты асырғаны үшін осы мәселеге уақытты асырғаны үшін әр секундқа 1% алынады;
тыйым салынған затты дұрыс сипаттамағаны үшін осы мәселеге 30% алынады;
тыйым салынған заттың орналасқан орнын дұрыс көрсетпегені үшін осы мәселеге 30% алынады.

4) результаты теоретического экзамена заносятся в экзаменационную ведомость, которая подписывается членами комиссии.
33. Экзамен по интерпретации рентгеновских изображений (для начальников подразделения досмотра САБ, заместителей начальников подразделения досмотра САБ, начальников смен досмотра САБ, старших инспекторов досмотра САБ, инспекторов досмотра САБ и инспекторов подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на КПП):
1) экзамен по интерпретации рентгеновских изображений, принимается комиссией состоящей из специалистов, один из которых является представителем уполномоченной организации в сфере гражданской авиации. В комиссию могут включаться специалисты по авиационной безопасности других организаций гражданской авиации;
2) экзамен проводится с использованием компьютерных тренажеров, воспроизводящих изображения ручной клади, багажа, грузов, почты, с запрещенными к перевозке предметами, взрывчатыми веществами и устройствами. Для сдачи экзамена начальник досмотра САБ, заместитель начальника досмотра САБ, начальник смены досмотра САБ, старший инспектор досмотра САБ, инспектор досмотра САБ и инспектор подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП, интерпретируют не менее 80 процентов из количества предложенных изображений, а также определяют и идентифицируют опасные и/или запрещенные к перевозке предметы;
3) результаты экзамена по интерпретации рентгеновских изображений заносятся в экзаменационную ведомость, которая подписывается членами комиссии.
При проведении экзамена по интерпретации рентгеновских изображений, в том случае, если претендент не обнаружил (пропустил) в ручной клади, багаже, грузе, почте, опасные вещества и предметы и/или их компоненты, указанные в требованиях пунктов 2, 3, 4, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 317 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах", то результаты экзамена считаются недействительными и экзамен подлежит пересдаче.
За ошибочную задержку изображения, превышение допустимого времени для принятия решения, неправильного описания запрещенного предмета и неправильное указание местоположения запрещенного предмета применяются следующие виды штрафа:
за ошибочную отметку о наличии запрещенного предмета отнимается 100% за данный вопрос;
за превышение допустимого времени для принятия решения отнимается 1% за каждую секундк превышения времени за данный вопрос;
за неправильное описание запрещенного предмета отнимается 30% за данный вопрос;
за неправильное указание местоположение запрещенного предмета отнимается 30% за данный вопрос.

34. АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшылары мен жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеру жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары үшін практикалық емтихан:
1) практикалық емтиханды мамандардан құралған комиссия қабылдайды, оның біреуі азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның өкілі болып табылады. Комиссияға мүше ретінде азаматтық авиацияның басқа ұйымдарының авиациялық қауіпсіздік саласындағы мамандарын енгізуге болады.
2) практикалық емтихан арнаулы оқу аудиторияларында немесе жете тексеру бақылау пункттерінде өткізіледі. Практикалық емтихан шеңберінде жете тексеру өткізудің стандартты пайдалану рәсімдерін қолдану дағдылары бағаланады.
3) практикалық емтихан нәтижелері қалай тапсырғаны/тапсырмағаны бойынша бағаланады, емтихан ведомосына енгізіледі, оған комиссия мүшелері қол қояды.
Егер үміткер практикалық емтихан кезеңінде қол жүгінде, багажда, жүкте және поштада Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 317 қаулысымен бекітілген "Жолаушыларға азаматтық әуе кемелерінде тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттар мен бұйымдардың және/немесе олардың бөлшектерін, сондай-ақ есірткінің барлық түрлерінің тізбесінің" 2, 3, 4-тармақтарында көрсетілген қауіпті заттар мен заттар және/немесе олардың бөлшектерін анықтамаса (өткізіп жіберсе), емтихан қорытындылары жарамсыз деп саналады және емтиханды қайтадан тапсыру қажет.
35. Сертификаттардың әрекет ету мерзімін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бұзылуы фактілері бойынша азаматтық авиация саласындағы авиациялық инспекторлары енгізген ұйғарымдардың негізінде тоқтатады.
36. Осы Бағдарламаның 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сертификатты ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталығы береді. Осы Бағдарламаның 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сертификатты авиациялық оқу орталықтары береді.
9-тарау. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның авиациялық қауіпсіздік мәселелері жөніндегі қызметшілерін даярлау және қайта даярлау
37. Авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның мамандары мынадай даярлаудан өтеді:
1) даярлау - уәкілетті орган маманының басшылығымен, авиациялық қауіпсіздік жөніндегі тиісті курстардан өткенге дейін жұмыс орында жүргізіледі. Даярлаудың осы түрі мыналарды қамтиды:
Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамалары мен ИКАО-ның актілерімен таныстыру;
азаматтық авиация ұйымдарымен, авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысатын мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл және үйлесу тәртібімен таныстыру;
сертификаттық және авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша инспекциялық тексерулер жүргізу тәртібімен таныстыру;
сертификаттық және авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша инспекциялық тексерулерге тағылымдамадан өтуші ретінде қатыстыру;
іс жүргізумен таныстыру;

34. Практический экзамен для начальников подразделения досмотра САБ, заместителей начальников подразделения досмотра САБ, начальников смен досмотра САБ, старших инспекторов досмотра САБ, инспекторов досмотра САБ и инспекторов подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которых входит осуществление досмотра на КПП:
1) практический экзамен принимается комиссией, состоящей из специалистов, один из которых является представителем уполномоченной организации в сфере гражданской авиации. В комиссию могут включаться специалисты по авиационной безопасности других организаций гражданской авиации;
2) практический экзамен проводится в специальных учебных аудиториях или в контрольных пунктах досмотра. В рамках практического экзамена оцениваются навыки применения стандартных эксплуатационных процедур проведения досмотра;
3) результаты практического экзамена оцениваются, как сдал/не сдал, и заносятся в экзаменационную ведомость, которая подписывается членами комиссии.
При проведении практического экзамена, если претендент не обнаружил (пропустил) в ручной клади, багаже, грузе, почте, опасные вещества и предметы и/или их компоненты, указанные в требованиях пунктов 2, 3, 4, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 317 "Об утверждении перечня опасных веществ и предметов, а также всех видов наркотиков, запрещенных пассажирам к перевозке на гражданских воздушных судах", то результаты экзамена считаются недействительными и экзамен подлежит пересдаче.
35. Действие сертификатов прекращается уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации на основании внесенных предписаний авиационным инспектором в сфере гражданской авиации, по фактам нарушения обеспечения авиационной безопасности.
36. Учебный центр ИКАО по авиационной безопасности выдает сертификат по форме согласно приложению 6 к настоящей Программе. Авиационные учебные центры и организации гражданской авиации выдают сертификат по форме согласно приложению 7 к настоящей Программе.
Глава 9. Подготовка и переподготовка служащих уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации по вопросам авиационной безопасности
37. Специалисты уполномоченной организации в сфере гражданской авиации по линии авиационной безопасности проходят следующую подготовку:
1) подготовка – проводится на рабочем месте до прохождения соответствующих курсов по авиационной безопасности, под руководством сотрудника уполномоченного органа. Данный вид подготовки включает:
ознакомление с законодательством Республики Казахстан об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации и актами ИКАО;
ознакомление с порядком взаимодействия и координации с организациями гражданской авиации и государственными органами, принимающими участие в обеспечении авиационной безопасности;
ознакомление с порядком проведения инспекционных проверок по линии авиационной безопасности и сертификации;
привлечение в качестве стажера на инспекционные проверки по линии авиационной безопасности и сертификации;
ознакомление с делопроизводством;

2) АҚҚ басшысы ретінде бастапқы даярлау және қайта даярлау курстары;
3) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі ұлттық инспектор/аудитор ретінде даярлау және қайта даярлау курстары;
4) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі нұсқаушы ретінде даярлау және қайта даярлау курстары;
5) авиациялық қуіпсіздік саласындағы сапаны бақылау бойынша даярлау және қайта даярлау курстары.
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
1-қосымша
Оқыту модульдерінің тақырыптық мазмұны
1-модуль. Авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқама
1. Авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқаулық міндеттері.
2. Әуе көлігіндегі терроризм:
1) азаматтық авиация қызметіне заңсыз араласу актілері;
2) заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау жөніндегі нормативтік актілер;
3) заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау жөніндегі негізгі қағидаттар мен шаралар.
3. Әуежайдағы өткізу және ішкі объектілік режимдер:
1) әуежай аумағында (әуе кемелерінде, көлікте, орынжайда) жарылғыш заттар, қару, оқ-дәрі, күдікті және қараусыз қалған заттар табылған жағдайда, персоналдың іс-әрекеті.
4. Заңсыз араласу актісі туралы (аноним телефон қоңырауы) ақпарат алған жағдайда, персоналдың іс-әрекетінің тәртібі.
5. Заңсыз араласу актісі жағдайында әуежайдың және мүдделі мемлекеттік органдардың (ІІМ, МКҚ, ҰҚК, ҚМ) қызметтерінің өзара іс-қимылы.
2-модуль. Әуежайдың авиациялық қауіпсіздігі
1. Курсқа кіріспе.
2. Халықаралық азаматтық авиация қауіпсіздігі жағдайына жалпы шолу жасау:
1) авиациялық қауіпсіздікті нормативтік - құқықтық қамтамасыз ету.
3. Адамдардың кіруіне бақылау жүргізу.
4. Кіруді бақылау - көлік құралдары.
5. Тыйым салынған заттар мен құрылғылар.
6. Жарылғыш заттарды және тасымалдауға тыйым салынған басқа заттарды табу.
7. Ғимаратты тінту рәсімдері.
8. Патрульдеу және күзет.
9. Жолаушылар (келушілер) мен жүктерді жете тексеру.
10. Адамдар мен жүктерге ілесіп жүру.
11. Әуе кемелерін ұшу алдындағы және арнаулы жете тексеру.
12. Азаматтық әуе кемелерінде қару мен оқ-дәріні тасымалдау рәсімі.
13. Төтенше жағдайларда АҚҚ мамандарының іс-әрекеті мен өртті сөндіру шаралары.
14. Бақыланбайтын аймақтағы қауіпсіздік шаралар.
3-модуль. Персоналды, жолаушылар мен қол жүгін жете тексеру
1. Жете тексерудің техникалық құралдары:
1) рентген жабдықтарының көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) рентген жабдықтарының жұмыс істеу принциптері;
3) рентген жабдықтарын пайдалану. Техникалық өлшемдер;
4) қауіпсіздік техникасы мен санитарлық нормалар;
5) қауіпті заттардың суреттерін экранда үлкейтіп көрсету жүйесі (Threat Image Projection).

2) курсы подготовки и переподготовки в качестве руководителя САБ;
3) курсы подготовки и переподготовки в качестве национального инспектора/аудитора по авиационной безопасности;
4) курсы подготовки и переподготовки в качестве инструктора по авиационной безопасности;
5) курсы подготовки и переподготовки по контролю качества в области авиационной безопасности.
Приложение 1
к Программе подготовки и
переподготовки по авиационной
безопасности
Тематическое содержание учебных модулей
Модуль 1. Инструктаж по авиационной безопасности
1. Задачи инструктажа по авиационной безопасности.
2. Терроризм на воздушном транспорте:
1) акты незаконного вмешательства в деятельности гражданской авиации;
2) нормативные акты по защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства;
3) основные принципы и меры по защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
3. Пропускной и внутриобъектовый режимы в аэропорту:
1) действия персонала при обнаружении на территории аэропорта (в воздушных судах, транспорте, помещениях) взрывных устройств, оружия, боеприпасов, подозрительных и бесхозных предметов.
4. Порядок действий персонала при получении информации (анонимный телефонный звонок) об акте незаконного вмешательства.
5. Взаимодействия служб аэропорта и заинтересованных государственных органов (МВД, СГО, КНБ, МО) в случае актов незаконного вмешательства.
Модуль 2. Авиационная безопасность аэропорта
1. Введение в курс.
2. Общий обзор состояния безопасности международной гражданской авиации:
1) нормативно-правовое обеспечение авиационной безопасности.
3. Контролирование доступа – людей.
4. Контролирование доступа – транспортные средства.
5. Запрещенные предметы и вещества.
6. Обнаружение взрывных устройств и других предметов, запрещенных к перевозке.
7. Процедуры обыска здания.
8. Патрулирование и охрана.
9. Досмотр пассажиров (посетителей) и багажа.
10. Сопровождение людей и грузов.
11. Предполетный и специальный досмотр воздушных судов.
12. Процедура перевозки оружия и боеприпасов на гражданских воздушных судах.
13. Действия специалистов САБ в чрезвычайных ситуациях и меры по предотвращению пожаров.
14. Меры безопасности в неконтролируемой зоне.
Модуль 3. Досмотр персонала, пассажиров и ручной клади
1. Технические средства досмотра:
1) цель досмотра при помощи рентгеновского оборудования;
2) принципы функционирования рентгеновского оборудования;
3) эксплуатация рентгеновского оборудования. Технические параметры;
4) техника безопасности и санитарные нормы;
5) система проецирования изображений опасных предметов (Threat Image Projection).

2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының рөлі мен міндеттері:
1) жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері;
2) жолаушыларға қызмет көрсету мәдениеті;
3) жете тексеру топтарының жұмысы;
4) жолаушылардың агрессиялық мінез-құлқы жағдайында АҚҚ жете тексеру инспекторларының іс-әрекеті.
3. Жете тексеру бақылау пункттерін ұйымдастыру:
1) жете тексеру бақылау пунктінің орналасуы;
2) жете тексеру бақылау пунктін персоналмен жасақтау;
3) жете тексеру тобында міндеттерді бөлу;
4) АҚҚ жете тексеру инспекторларының міндеттері (дабыл қаққышты бақылау, рентген жабдықтарымен жұмыс істеу, қолдан жете тексеру және басқалар).
4. Рентген жабдықтарының суреттерін түсіндіру қағидаттары:
1) рентген жабдықтарының шектеулері;
2) суреттерді экранда үлкейтіп көрсету опциялары;
3) түрлі-түсті талдау;
4) органика/неорганика;
5) суретті күшейту функцияларын мақсаты мен тәсілдері.
5. Тыйым салынған заттарды анықтау:
1) тыйым салынған заттарды жүк ішінде табу және әртүрлі типтерін анықтау;
2) тыйым салынған затты анықтаған жағдайдағы іс-әрекеттер;
3) қауіп-қатерлер анықталған жағдайдағы іс-әрекеттер;
4) жасыру тәсілдері.
6. Пайдалану аспектілері:
1) портативтік компьютерлерді, сыртқы киімді және өзге де заттар мен құралдарды жете тексеру;
2) жабдықтарды жұмысқа дайындау;
3) жұмыс орнын дайындау;
4) жабдықтарды тестілеу (стандартты тестілік үлгі);
5) жабдықтарды сөндіру;
6) жабдықтардың жұмыс істемей қалуы туралы хабарлау;
7) қол жүгін тасымалдауға қабылдау және қабылдаудан бас тарту өлшемдері;
8) есепке алу.
7. Персоналды, жолаушыларды және қол жүгін қолдай жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаты;
2) қолдай жете тексеру жүргізу;
3) адам денесінде тыйым салынған заттарды жасыру тәсілдері;
4) қол жүгінде тыйым салынған заттарды жасыру тәсілдері;
5) жолаушының қолдай жете тексеруден бас тартқан жағдайындағы рәсім;
6) тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсім;
7) қолдай жете тексеруді болдырмау;
8) жолаушылардың ерекше санаттары;
9) тұрақты негізде іріктеп қолдай жете тексеру;
10) сұйықтарды тасымалдау кезіндегі шектеулер.
8. Стационарлық және портативтік металл іздегіштерді қолдану:
1) металлдан жасалған заттарды табудың мақсаты;
2) күнделікті тестілеу (пайдаланушы тиест үлгілері);
3) жабдықтардың істен шыққаны туралы хабарлау;
4) дабыл қаққыш іске қосылған жағдайдағы рәсімдер;
5) есепке алу.
9. Стерильді аймаққа кіруді бақылау:
1) кіру шектелген қорғалатын аймақ;
2) стерильді аймақтар;
3) кіруді бақылау жүйесі.
4-модуль. Багажды жете тексеру
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының рөлі мен міндеттері:

2. Роли и обязанности инспекторов досмотра САБ:
1) положения нормативных документов в отношении досмотра;
2) культура обслуживания пассажиров;
3) работа группы досмотра;
4) действия инспекторов досмотра САБ в случае агрессивного поведения пассажиров.
3. Организация контрольных пунктов досмотра:
1) расположение контрольных пунктов досмотра;
2) комплектование персоналом контрольных пунктов досмотра;
3) распределение обязанностей в группе досмотра;
4) обязанности инспекторов досмотра САБ (контроль за сигнализацией, работа на рентгеновском оборудовании, ручной досмотр и прочее).
4. Принципы интерпретации рентгеновских изображений:
1) ограничения рентгеновского оборудования;
2) опции проецирования изображений;
3) цветовой анализ;
4) органика/неорганика;
5) цель и способы использования функции усиления изображения.
5. Распознавание запрещенных предметов:
1) выявление в багаже и идентификация различных типов запрещенных предметов;
2) действия в случае выявления запрещенного предмета;
3) действия в случае выявления угрозы;
4) способы сокрытия.
6. Эксплуатационные аспекты:
1) досмотр портативных компьютеров, верхней одежды и прочих вещей и предметов;
2) подготовка оборудования к работе;
3) подготовка рабочего места;
4) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
5) выключение оборудования;
6) уведомление об отказе оборудования;
7) критерии приема и отказа в приеме ручной клади к перевозке;
8) учет.
7. Ручной досмотр персонала, пассажиров и ручной клади:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) проведение ручного досмотра;
3) способы сокрытия запрещенных предметов на теле человека;
4) способы сокрытия запрещенных предметов в ручной клади;
5) процедура в случае отказа пассажира от ручного досмотра;
6) процедура в случае обнаружения запрещенных предметов;
7) исключения от досмотра;
8) особые категории пассажиров;
9) выборочный ручной досмотр на постоянной основе;
10) ограничения по перевозке жидкостей.
8. Применение стационарных и портативных металлодетекторов:
1) цель обнаружения металлических предметов;
2) ежедневное тестирование (эксплуатационный тестовый образец);
3) уведомление об отказе оборудования;
4) процедуры в случае срабатывания сигнализации;
5) учет.
9. Контроль доступа в стерильные зоны:
1) охраняемые зоны ограниченного доступа;
2) стерильные зоны;
3) системы контроля доступа.
Модуль 4. Досмотр багажа
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Обязанности инспекторов досмотра САБ:

1) Міндеттері;
2) Жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері.
3. Рентгендік жабдық:
1) рентгендік жабдықтың көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) рентгентік жабдықтың жұмыс істеу қағидаттары;
3) рентгентік жабдықты пайдалану. Техникалық өлшемдер;
4) қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар;
5) қауіпті заттардың суреттерін түсіндіру жүйесі (Threat Image Projection).
4. Рентгендік жабдық суретін түсіндіру қағидаттары:
1) рентгендік жабдықты шектеу;
2) суреттерді түсінліру опциясы;
3) түстік талдау;
4) органика/органика емес;
5) суретті күшейту функцияларын пайдалану мақсаты мен тәсілдері;
5. Тыйым салынған заттарды айқындау:
1) қолдан жасалған жарылу құрылғысының құрамдас элементтері;
2) жарылғыш заттар, детонаторлар т.б.;
3) қауіпті заттар;
4) тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсімдер;
5) қатер анықталған жағдайдағы рәсімдер;
6) сәйкестендірілмеген заттарға қатысты рәсімдер;
7) жасыру тәсілдері.
6. Тіркелген багажды жете тексеру жүйесі:
1) тіркелген багажды жете тексеруді ұйымдастыру;
2) багажды қабылдау өлшемшарттары мен багажды тасымалдаудан бас тарту;
3) қатерге күдік келтірілген жағдайдағы рәсімдер.
7. Багажды жете тексерудің арнайы рәсімдері:
1) үлкен габаритті багаж;
2) ілеспей алып жүретін багажды жете тексеру рәсімдері;
3) ұшу экипажының багажын жете тексеру
8. Пайдалану аспектілері:
1) жабдықты жұмысқа дайындау;
2) жұмыс орнын жұмысқа дайындау;
3) жабдықты тестілеу (стандартты тестілік үлгі);
4) жабдықты өшіру;
5) жабдықтың жұмыс істемейтіні туралы хабарлама;
6) есепке алу.
9. Тіркелген багажды қолдай жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаты;
2) тіркелген багаж қолдай жете тексеруге түсетін жағдайлар;
3) жолаушының қатысуымен жете тексеру рәсімі;
4) қолдай жете тексеруге түсетін багаж пайызы (рентгендік жабдықты қауіпті заттардың суретін түсіндіру жүйесінсіз пайдаланған жағдайда);
5) қолдай жете тексеруді болдырмау.
10. Қауіпті жүктерді бейнесін көлеңкелеу жүйесі (ҚЖБК)
5-модуль. Жарылғыш заттарды табу бойынша жабдықтарды (EDS) пайдалана отырып жете тексеру
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының міндеттері:
1) Міндеттері;
2) Жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері.
3. Жарылғыш заттарды табуға арналған жабдық (бұдан әрі - EDS):
1) EDS көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) EDS жұмыс істеу қағидаттары;
3) EDS - типтері, пайдаланылуы мен техникалық сипаттамалары;
4) қауіпсіздік техникасы мен санитариялық нормалар;
5) қауіпті заттардың суреттерін түсіндіру жүйесі (Threat Image Projection).

1) Обязанности;
2) положения нормативных документов в отношении досмотра.
3. Рентгеновское оборудование:
1) цель досмотра при помощи рентгеновского оборудования;
2) принципы функционирования рентгеновского оборудования;
3) эксплуатация рентгеновского оборудования. Технические параметры;
4) техника безопасности и санитарные нормы;
5) система проецирования изображений опасных предметов (Threat Image Projection).
4. Принципы интерпретации рентгеновских изображений:
1) ограничения рентгеновского оборудования;
2) опции проецирования изображений;
3) цветовой анализ;
4) органика/неорганика;
5) цель и способы использования функции усиления изображения.
5. Выявление запрещенных предметов:
1) составляющие элементы самодельного взрывного устройства;
2) взрывчатые вещества, детонаторы и др.;
3) опасные вещества;
4) процедуры в случае обнаружения запрещенных предметов;
5) процедуры в случае обнаружения угрозы;
6) процедуры в отношении не идентифицированных предметов;
7) способы сокрытия.
6. Система досмотра зарегистрированного багажа:
1) организация досмотра зарегистрированного багажа;
2) критерии приема багажа и отказа в перевозке багажа;
3) действия в случае подозрения угрозы.
7. Специальные процедуры досмотра багажа:
1) крупногабаритный багаж;
2) процедуры досмотра несопровождаемого багажа;
3) досмотр багажа членов летного экипажа.
8. Эксплуатационные аспекты:
1) подготовка оборудования к работе;
2) подготовка рабочего места к работе;
3) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
4) выключение оборудования;
5) уведомление об отказе оборудования;
6) учет.
9. Ручной досмотр зарегистрированного багажа:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) условия, при которых зарегистрированный багаж подвергается ручному досмотру;
3) процедура досмотра в присутствии пассажира;
4) процент багажа подверженного ручному досмотру (в случае использования рентгеновского оборудования без системы проецирования изображений опасных предметов);
5) исключения от ручного досмотра.
10. Системы проецирования изображений опасных предметов (ПИОП).
Модуль 5. Досмотр с использованием оборудования по обнаружению взрывчатых веществ (EDS)
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Обязанности инспекторов досмотра САБ:
1) Обязанности;
2) положения нормативных документов в отношении досмотра.
3. Оборудование для обнаружения взрывчатых веществ (далее – EDS):
1) Цель досмотра при помощи EDS;
2) Принципы функционирования EDS;
3) EDS – типы, эксплуатация и технические характеристики;
4) Техника безопасности и санитарные нормы;
5) Система проецирования изображений опасных предметов (Threat Image Projection.

4. EDS (жарылғыш заттарды табу):
1) Жарылғыш заттарды автоматты түрде айқындау;
2) Кәдімгі рентгендік жабдықпен салыстырғанда EDS ерекшелігі;
3) EDS шектеу;
4) суреттерді түсіндіру опциялары;
5) түстік талдау;
6) органика/органика емес;
7) суретті күшейту функцияларын пайдалану мақсаты мен тәсілдері.
5. Тыйым салынған заттарды айқындау:
1) тыйым салынған заттар;
2) қолдан жасалған жарылғыш құрылғысының құрамдас элементі
3) жарылғыш заттар, детонаторлар т.б.;
4) қауіпті заттар;
5) тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсімдер;
6) қатер анықталған жағдайдағы рәсімдер;
7) сәйкестендірілмеген заттарға қатысты рәсімдер;
8) жасыру тәсілдері.
6. Тіркелген багажды жете тексеру жүйесі:
1) Тіркелген багажды жете тексеру ұйымдастыру;
2) Жете тексерудің көп деңгейлі жүйесі - әр деңгейге арналған рәсімдер;
3) багажды қабылдау өлшемшарты мен багажды тасымалдаудан бас тарту;
4) қатер анықталған жағдайдағы әрекеттер;
5) әрбір деңгейде шешім қабылдау уақыты;
6) багаждың жолаушыға тиесілігін анықтау;
7) қатерге күдік келтірілген жағдайдағы рәсімдер.
7. Багажды қараудың аранйы рәсімдері:
1) Үлкен габаритті багаж;
2) Ілеспей алып жүретін багажды жете тексеру рәсімдері;
3) Экипаж мүшелерінің багажын жете тексеру.
8. Пайдалану аспектілері:
1) жабдықты жұмысқа дайындау;
2) жұмыс орнын жұмысқа дайындау;
3) жабдықты тестілеу (стандартты тестілік үлгі);
4) жабдықты өшіру;
5) жабдықтың жұмыс істемеуі туралы хабарлау;
6) есепке алу.
9. Тіркелген багажды қолдай жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаттары;
2) багаждың қолдай жете тексеруге түсетін жағдайлары;
3) жолаушының қатысуымен жете тексеру рәсімі;
4) қолдай жете тексеруге түсетін багаж пайызы;
5) қолдай жете тексеруді болдырмау.
6-модуль. Авиакомпаниялардың қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Жолаушыларды тіркеу рәсімі:
1) қауіпсіздік масқатында жолаушылардан сұрау алу;
2) жолаушылардың жол жүру құжаттарын бақылау;
3) топтық тіркеу рәсімі;
4) транизиттік және трансверттік жолаушыларға арналған рәсімдер;
5) тіркеу кезінде пайдаланылатын материалдарды қорғау.
3. Багаждың жолаушыларға тиесілілігін анықтау рәсімі:
1) жолаушылардың құжаттарын бақылау;
2) ұшаққа отыруға келмеген жағдайдағы рәсімдер;
3) багажы тіркелмеген, бірақ өзі тіркелген жолаушы;
4) тіркелген багажы бар тіркелген жолаушы;
5) ұшаққа отырғызу кезінде жолаушыларды бақылау;
6) жолаушыдан ұшаққа отыруға шығу немесе әуе кемесінің трапынан алынатын багажға қатысты рәсімдер;
7) ұшаққа отыруға кешіккен жолаушыларға қатысты рәсімдер.

4. EDS (обнаружение взрывчатых веществ):
1) автоматизированное выявление взрывчатых веществ;
2) EDS по сравнению с обычным рентгеновским оборудованием;
3) ограничения EDS;
4) опции проецирования изображений;
5) цветовой анализ;
6) органика/неорганика;
7) цель и способы использования функции усиления изображения.
5. Выявление запрещенных предметов:
1) запрещенные предметы;
2) составляющие самодельного взрывного устройства;
3) взрывчатые вещества, детонаторы и др.;
4) опасные вещества;
5) процедуры в случае обнаружения запрещенных предметов;
6) процедуры в случае обнаружения угрозы;
7) процедуры в отношении не идентифицированных предметов;
8) способы сокрытия.
6. Система досмотра зарегистрированного багажа:
1) организация досмотра зарегистрированного багажа;
2) многоуровневая система досмотра – процедуры для каждого уровня;
3) критерии приема багажа и отказа в перевозке багажа;
4) действия в случае обнаружения угрозы;
5) время для принятия решения на каждом уровне;
6) установление принадлежности багажа пассажирам;
7) процедуры в случае подозрения угрозы.
7. Специальные процедуры досмотра багажа:
1) крупногабаритный багаж;
2) процедуры досмотра несопровождаемого багажа;
3) досмотр багажа членов экипажа.
8. Эксплуатационные аспекты:
1) подготовка оборудования к работе;
2) подготовка рабочего места к работе;
3) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
4) выключение оборудования;
5) уведомление об отказе оборудования;
6) учет.
9. Ручной досмотр зарегистрированного багажа:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) условия, при которых зарегистрированный багаж подвергается ручному досмотру;
3) процедура досмотра в присутствии пассажира;
4) процент багажа подверженного ручному досмотру;
5) исключения от ручного досмотра.
Модуль 6. Безопасность авиакомпаний
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Процедура регистрации пассажиров:
1) опрос пассажиров в целях безопасности;
2) контроль проездных документов пассажиров;
3) процедура регистрации в группе;
4) процедуры для транзитных и трансфертных пассажиров;
5) защита материалов используемых при регистрации.
3. Процедура установления принадлежности багажа пассажирам:
1) контроль документов пассажиров;
2) процедуры в случае не явки на посадку;
3) зарегистрированный пассажир без зарегистрированного багажа;
4) зарегистрированный пассажир с зарегистрированным багажом;
5) контроль за пассажирами во время посадки;
6) процедуры в отношении багажа изымаемого у пассажиров при выходе на посадку или у трапа воздушного судна;
7) процедуры в отношении пассажиров опаздывающих на посадку.

4. Үлкен габаритті багаж.
5. Жолаушылар тізімі (жолаушы манифест).
6. Багаж тізімі (багаж манифест).
7. Келетін және кететін жолаушыларды бөлу.
8. Тіркелген багаж:
1) ілесе жүрмейтін багажды өңдеу;
2) ілесе жүрмейтін багажды тасымалға қабылдау;
3) ілесе жүрмейтін багаждың жете тексерілгенін растау;
4) банажды қорғау;
5) жабдық жұмыс істемеген жағдайда багажды жете тексеру рәсімі.
9. Әуе кемесінің қауіпсіздігі:
1) Әуе кемесіне кіруді бақылау.
1. Жүкуті, поштаны, борт тағамын, борт қорын қабылдау.
2. Пошта мен компания материалдарын қабылдау.
3. Жарылыс қатері жағдайындағы рәсімдер.
4. Тосын жағдайдағы қарымта әрекеттер.
5. Тосын жағдайы туралы хабарлама.
7-модуль. Багаж қауіпсіздігі
1. Авиациылық қауіпсіздік міндеттері мен қатерді жіктеу.
2. Багажды өңдеуге қатысатын персоналдың рөлі мен міндеттері.
3. Кіруді бақылау рәсімі.
4. Кіру шектелген күзетілетін аймақтар - стерильді аймақтар.
5. Багажды рұқсаттамасыз өңдеу аймағындағы персоналға қатысты рәсімдер.
6. Қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін - жүк отсегін тексеру/тінту:
1) тыйым салынған заттарды анықтау;
2) багажды тиеу/түсіру кезінде жүк отсегінде тыйым салынған заттар табылған жағдайдағы рәсімдер.
7. Багажды өңдеу аймағында және перронда багажды қорғау.
8. Әуе кемесіне пошта мен компания материалдарын тиеу.
9. Багаждың жолаушыларға тиесілігінін анықтау (bingo card, сөмкелерді санау, багаж манифесті т.б.).
10. Әуе кемесінің қауіпсіздігі:
1) әуе кемесіне кіруді бақылау;
2) әуе кемесіне жақындайтын адамдарды тексеру.
8-модуль. Әуе кемелерінің қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Әуежайға кіруді бақылау рәсімі.
3. Персоналды жете тексеру.
4. Экипаж мүшелерінің багажын жете тексеру және қорғау.
5. Багаж манифестінде экипаж мүшелері мен жолаушылардың багажын тіркеу.
6. Қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін тексеру:
1) тексеруге жататын аймақтар тізбесі;
2) түбіртек-парақты пайдалану;
3) тексеру жүргізуді жазбаша растау;
4) тазалау кезінде әуе кемесін тексеру рәсімі (егер қолданылса).
7. Қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін жете тексеру:
5) тексеруге жататын аймақтар тізбесі;
6) түбіртек-парақты пайдалану;
1) тексеру жүргізуді жазбаша растау.
8. Оқпен атылатын қаруды және басқа да қауіпті заттарды танып-білу.
9. Әуе кемесін қорғау - кіруді бақылау:
1) Рұқсаттамаларды тексеру.
10. Ұшу уақытында қауіпсіздік шаралары:
1) ұшу экипажы мүшелерінің кабинасына кіретін есіктің қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) ұшу экипажы мүшелерінің кабинасына кіру тәртібі;
3) кабинет экипажының ұшу экипажымен байланысы;

4. Крупногабаритный багаж.
5. Список пассажиров (пассажирский манифест).
6. Список багажа (багажный манифест).
7. Разделение прибывающих и убывающих пассажиров.
8. Зарегистрированный багаж:
1) обработка несопровождаемого багажа;
2) прием несопровождаемого багажа к перевозке;
3) подтверждение досмотра несопровождаемого багажа;
4) защита багажа;
5) процедура досмотра багажа в случае отказа оборудования.
9. Безопасность воздушного судна:
1) контроль доступа к воздушному судну.
1. Прием груза, почты, бортпитания, бортзапасов.
2. Прием почты и материалов компании.
3. Процедуры в случае угрозы взрыва.
4. Ответные действия в случае инцидента.
5. Уведомление об инциденте.
Модуль 7. Безопасность багажа
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Роль и обязанности персонала участвующего в обработке багажа.
3. Процедуры контроля доступа.
4. Охраняемые зоны ограниченного доступа – стерильные зоны.
5. Процедуры в отношении персонала находящегося в зоне обработки багажа без пропуска.
6. Проверка/обыск воздушного судна в целях безопасности – грузовой отсек:
1) выявление запрещенных предметов;
2) процедуры в случае обнаружения запрещенных предметов в грузовом отсеке во время загрузки/выгрузки багажа.
7. Защита багажа в зоне обработки багажа и на перроне.
8. Погрузка на борт воздушного судна почты и материалов компании.
9. Установление принадлежности багажа пассажирам (bingo card, подсчет сумок, багажный манифест и пр.).
10. Безопасность воздушного судна:
1) контроль доступа к воздушному судну;
2) проверка лиц приближающихся к воздушному судну.
Модуль 8. Безопасность воздушных судов
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Процедуры контроля доступа в аэропорту.
3. Досмотр персонала.
4. Досмотр и защита багажа членов экипажа.
5. Регистрация в багажном манифесте багажа членов экипажа и пассажиров.
6. Проверка воздушного судна в целях безопасности:
1) перечень зон подлежащих проверке;
2) использование чек листа;
3) письменное подтверждение проведения проверки;
4) процедура проверки воздушного судна во время уборки (если применяется).
7. Досмотр воздушного судна в целях безопасности:
1) перечень зон подлежащих досмотру;
2) использование чек листа;
3) письменное подтверждение проведения обыска.
8. Распознавание огнестрельного оружия и других опасных предметов.
9. Защита воздушного судна – контроль доступа:
1) проверка пропусков.
10. Меры безопасности во время полета:
1) обеспечение безопасности двери в кабину членов летного экипажа;
2) порядок доступа в кабину членов летного экипажа;
3) связь кабинного экипажа с летным экипажем;

4) борттағы қаруланған қауіпсіздік қызметкерлері (егер қолданылса);
5) бортта қарулы адамдардың бар екені туралы хабарлама.
11. Борт тағамы мен борт қорларын қабылдау.
12. Пошта мен авиакомпания материалдарын қабылдау.
13. Әуе кемесін тазалау құралдары.
14. Заңсыз араласу актісімен байланысты төтенше жағдайлардағы қарымта әрекеттер:
1) жарылыс қатері жағдайындағы әрекеттер;
2) әуе кемесі бортынан жерде тұрған кезде және ұшу уақытында жарылу құрылғысы табылған жағдайдағы рәсімдер;
3) жарылыс зардабын барынша азайту;
4) әуе кемесін басып алған кездегі әрекеттер (терорист профилі, қарымта әрекеттер, авиакомпания саясаты, құқық қорғау органдарының рөлі);
5) қауіпсіздіктің тосын жағдайлары кезіндегі қарымта әрекеттер;
6) тосын жағдайлар туралы есеп рәсімдері.
9-модуль. Ықтимал қауіпті жолаушылар
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Халықаралық ұйымдар мен Конвенциялар.
3. Ұлттық және халықаралық реттеу.
4. Жауаптылыққа тарту.
5. Қауіпті жолаушыларды жіктеу:
1) күзетпен ұсталатын адамдар;
2) тәртіпсіз жолаушылар.
6. Тәртіпсіз жолаушылардың жүріс-тұрысы - озбырлық және зорлық-зомбылық.
7. Озбырлық әрекетінің себептері.
8. Авиакомпания саясаты (ықтимал қауіпті адамдарды тасымалдау туралы хабарлама).
9. Эпипаждың рөлі мен міндеттері.
10. Борттағы тәртіптің бұзылу дәрежесі.
11. Жанжалдарды басқару.
12. Өзін-өзі қорғау - ұстау материалдарын пайдалану.
13. Борттағы тәртіптің бұзылуы туралы хабарлама.
14. Авиациялық қауіпсізідікті қамтамасыз етуге қатысатын мемлекеттік органдарының байланыс.
15. Күзетпен ұсталатын адамдарға қатысты қосымша қауіпсіздік шаралары.
10-модуль. Борт тағамы/борт қорларының қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Борт тағамының/борт қорларының қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адам.
3. Борт тағамын/борт қорларын жеткізу жөніндегі компанияның өндірістік және қойма үй-жайларына кіруді бақылау:
1) Шектеулі кірудің қорғалатын аймақтарына/стерильді аймақтарға кіруді бақылау;
2) Тауарларды, борт тағамдарын/борт қорларын компания қоймаларына алу.
4. Борт тағамдарын/борт қорларын заңсыз кіруден қорғау:
1) мөрлеу рәсімі;
2) борт тағамын әуе кемесіне тасымалдау - көлік құралдарының қауіпсіздігі;
3) борт қорларын тиеу, тасымалдау және түсіру рәсімі.
5. Қауіпті заттарды танып, білу және қауіпті немесе күдікті заттар табылған жағдайдағы шаралар:
1) қауіпті заттар табылған жағдайда хабарлау рәсімі;
2) жарылыс қатері туралы телефон хабарламасын алу.
11-модуль. Әуе кемесін тазалауға арналған құралдардың қауіпсіздігі

4) вооруженные сотрудники безопасности на борту (если применяется);
5) уведомление о нахождении на борту вооруженных лиц.
11. Прием бортпитания и бортовых запасов.
12. Прием почты и материалов авиакомпании.
13. Средства для уборки воздушных судов.
14. Ответные действия в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства:
1) процедуры в случае угрозы взрыва;
2) процедуры в случае обнаружения взрывного устройства на борту воздушного судна на земле и во время полета;
3) минимизация последствий взрыва;
4) действия при захвате воздушного судна (профиль террориста, ответные действия, политика авиакомпании, роль правоохранительных органов);
5) ответные действия при инцидентах безопасности;
6) процедуры отчета об инцидентах.
Модуль 9. Потенциально опасные пассажиры
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Международные организации и Конвенции.
3. Национальное и международное регулирование.
4. Привлечение к ответственности.
5. Классификация опасных пассажиров:
1) лица, находящиеся под стражей;
2) недисциплинированные пассажиры.
6. Поведение недисциплинированных пассажиров – агрессия и насилие.
7. Причины агрессивного поведения.
8. Политика авиакомпании (уведомление о перевозке потенциально опасных лиц).
9. Роль и обязанности экипажа.
10. Степени нарушения порядка на борту.
11. правление конфликтами.
12. Самозащита – использование сдерживающих средств.
13. Уведомление о нарушении порядка на борту.
14. Связь с государственными органами, принимающими участие в обеспечении авиационной безопасности.
15. Дополнительные меры безопасности в отношении лиц находящихся под стражей.
Модуль 10. Безопасность бортпитания/бортовых запасов
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Ответственное лицо за обеспечение безопасности бортпитания/ бортовых запасов.
3. Контроль доступа к производственным и складским помещениям компании по поставке бортпитания/ бортовых запасов:
1) контроль доступа в охраняемую зону ограниченного доступа/стерильные зоны;
2) получение товаров, бортпитания/бортовых запасов на склады компании.
4. Защита бортпитания/бортовых запасов от несанкционированного доступа:
1) процедура опечатывания;
2) перевозка бортпитания к воздушным судам – безопасность транспортных средств;
3) процедура погрузки, транспортировки и разгрузки бортовых запасов.
5. Распознавание опасных предметов и меры в случае обнаружения опасных или подозрительных предметов:
1) процедура уведомления в случае обнаружения опасных предметов;
2) получение телефонных сообщений об угрозе взрыва.
Модуль 11. Безопасность средств для уборки воздушного судна

1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Әуе кемелерін тазалауға арналған құралдардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін жауапты тұлға.
3. Компания үй-жайларына кіруді бақылау:
1) кіруі шектелген күзетілетін аймақта/стерильді аймаққа кіруді бақылау;
2) компания қоймасына тауарлардың түсуі.
4. Тазалау құралдарын заңсыз кіруден қорғау:
1) тазалауға арналған заттарды әуе кемелеріне тасымалдау - көлік құралдарының қауіпсіздігі.
5. Қауіпті заттарды танып, білу және қауіпті немесе күдікті заттар табылған жағдайдағы әрекеттер:
күдікті заттар табылған жағдайда хабырлау рәсімі.
6. Әуе кемесінің бортына кіруді бақылау шаралары.
7. Жарылыс қатері туралы телефон хабарламасын алу.
8. Тазалау уақытында әуе кемесінің қауіпсіздігін тексеру рәсімі (егер қолданылса).
12-модуль. Пошта мен жүк қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік міндеттері мен қатерлерді жіктеу.
2. Жүк пен пошта қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы ұлттық реттеу.
3. Жүк пен пошта қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі.
4. Әуежайдың, авиакомпаниялардың жауапкершілігі.
5. Жүк пен поштаның қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты адамның рөлі мен міндеттері.
6. Персоналдың жауаптылығы.
7. Ілеспе құжаттарды тексеру.
8. Жүк пен поштаны алу және өңдеу.
9. Жүк пен поштаны жете тексеру.
10. Жүк пен поштаны қорғау:
1) физикалық қорғау;
2) жүк пен поштаны өңдеу аймағына кіруді бақылау;
3) келушілерге арналған рәсімдер;
4) жүк пен поштаны өңдеу аймағындағы таныс емес адамдар;
5) әуе кемесіне тасымалдау.
11. Жарылыс қатері туралы хабарлама алу.
12. Заңсыз араласу актісімен байланысты төтенше жағдайлар кезіндегі қарымта әрекеттер;
13. Тосын жағдайлар туралы хабарлама.
13-модуль. Көлік құралдарының қауіпсіздігі
1. Авиациялық қауіпсіздік және қатерлерді жіктеу.
2. Жүргізушілердің міндеттері.
3. Көлік құралдарының қауіпсіздігі.
4. Көлік құралын тиегенге дейін жете тексеру.
5. Көлік құралын жабу/мөрлеу.
6. Жкүті әуе кемесіне тиеу кезіндегі қауіпсіздік.
7. Ілеспе құжаттар.
8. Жарылыс қатеру туралы хабарламаны алу.
9. Заңсыз араласу актісімен байланысты төтенше жағдайлар кезіндегі қарымта әрекеттер.
10. Тосын жағдайлар туралы хабарлама.
14-модуль. Пошта пен жүктерді жете тексеру
1. Авиациялық қауіпсіздік және қатерлерді жіктеу.
2. АҚҚ жете тексеру инспекторларының рөлі мен міндеттері:
1) Жете тексеруге қатысты нормативтік құжаттардың ережелері.
3. Жете тексерудің техникалық құралдары:
1) рентгендік жабдық көмегімен жете тексеру мақсаты;
2) рентгендік жабдықтың жұмыс істеу қағидаттары;

1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Ответственное лицо за обеспечение безопасности средств для уборки воздушных судов.
3. Контроль доступа к помещениям компании:
1) контроль доступа в охраняемую зону ограниченного доступа/стерильную зону;
2) поступление товара на склад компании.
4. Защита средств для уборки от несанкционированного доступа:
1) перевозка средств для уборки к воздушным судам – безопасность транспортных средств.
5. Распознавание опасных предметов и действия в случае обнаружения опасных или подозрительных предметов:
процедура уведомления в случае обнаружения подозрительных предметов.
6. Меры контроля доступа на борт воздушного судна.
7. Получение телефонного сообщения об угрозе взрыва.
8. Процедура проверки воздушного судна на безопасность во время уборки (если применяется).
Модуль 12. Безопасность почты и груза
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Национальное регулирование в области обеспечения безопасности груза и почты.
3. Система обеспечения безопасности груза и почты.
4. Ответственность аэропорта, авиакомпаний.
5. Роль и обязанности ответственного лица за обеспечение безопасности груза и почты.
6. Ответственность персонала.
7. Проверка сопроводительных документов.
8. Получение и обработка груза и почты.
9. Досмотр груза и почты.
10. Защита груза и почты:
1) физическая защита;
2) контроль доступа в зону обработки груза и почты;
3) процедуры для посетителей;
4) незнакомые лица в зоне обработки груза и почты;
5) перевозка к воздушному судну.
11. Получение сообщения об угрозе взрыва.
12. Ответные действия в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства;
13. Уведомление об инцидентах.
Модуль 13. Безопасность транспортных средств
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Обязанности водителей.
3. Безопасность транспортных средств.
4. Досмотр транспортного средства до загрузки.
5. Запирание/опечатывание транспортного средства.
6. Безопасность во время перевозки грузов к воздушному судну.
7. Сопроводительные документы.
8. Получение сообщения об угрозе взрыва.
9. Ответные действия в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства.
10. Уведомление об инцидентах.
Модуль 14. Досмотр почты и грузов
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Роли и обязанности инспекторов досмотра САБ:
1) положения нормативных документов в отношении досмотра.
3. Технические средства досмотра:
1) цель досмотра при помощи рентгеновского оборудования;
2) принципы функционирования рентгеновского оборудования;

3) рентгендік жабдықты пайдалану. Техникалық өлшемдері;
4) қауіпсіздік техникасы мен санитарлық нормалар.
4. Рентгендік жабдық суретін түсіндіру қағидаттары:
1) рентгендік жабдықты шектеу;
2) суретті түсіндіру опциясы;
3) түстік талдау;
4) органика/органика емес;
5) суретті күшейту функцияларын пайдалану мақсаты мен тәсілдері;
6) танып, білінбейтін заттар;
7) сәйкестендірілмеген заттарға қатысты рәсімдер;
8) жарылыс заттарын, қолдан жасалған жарылыс құрылғылары мен басқа да тыйым салынған заттарды айқындау;
9) жасыру тәсілдері.
5. Пайдалану аспектілері:
1) жабдықты жұмысқа дайындау;
2) жұмыс орнын дайындау;
3) жабдықты тестілеу (стандартты тестік үлгілер);
4) жабдықты өшіру;
5) жабдықтың жұмыс істемеуі туралы хабарлама;
6) жүк пен поштаны тасымалдауға қабылдау және қабылдаудан бас тарту өлшемшаттары;
7) есепке алу.
6. Жүк пен поштаны қолдау жете тексеру:
1) қолдай жете тексеруді жүзеге асыру мақсаты;
2) жүк пен пошта қолдау жете тексеруге түсетін жағдайлар;
3) көзбен жете бақылау - күдікті белгілер;
4) заңсыз араласу белгілеру;
5) қолдау жете тексеру жүргізу техникасы;
6) тыйым салынған зат табылған жағдайдағы рәсімдер;
7) қатер анықталған жағдайдағы рәсімдер.
15-модуль. Авиациялық қауіпсіздікті басқару
1. Авиациялық қауіпсіздік және қатерлерді жіктеу.
2. Авиациялық қауіпсіздік басшыларының рөлі мен міндеттері.
3. Авиациялық қауіпсіздік саласындағы халықаралық конвенциялар мен құжаттар.
4. Халықаралық азаматттық авиация ұйымдары (ИКАО).
5. Азаматтық авиация саласындағы ұлттық реттеу (толық).
6. Азаматтық авиация саласындағы уәкілеттік ұйым:
1) авиациялық қауіпсіздіктің ұлттық жүйесін ұйымдастыру;
2) авиациялық қауіпсіздік жөніндегі әуежай комитеті;
3) авиациялық қауіпсіздіктің сапасын бақылау.
7. Қатерді бағалау және тәуекелдерді басқару.
8. Кибер қаупі.
9. Ақпараттық жүйелер және технологиялармен байланысты қорғау шаралары.
10. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге арналған жабдық пен технологиялар.
11. Азаматтық авиация ұйымдарында авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуді ұйымдасытру.
12. Авиациялық қауіпсіздік бағдарламасы.
13. Авиациялық қауіпсіздік саласындағы даярлау бағдарламасы.
14. Персоналды іріктеу және оқыту.
15. Авиациялық қауіпсіздік сапасын ішкі бақылау бағдарламасы.
16. Заңсыз араласу актілерімен байланысты төтенше жағдайлар кезіндегі жоспарлау.
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
2-қосымша
Білім алушылардың санаттарына арналған модульдердің атаулары
р/с
Оқу модульдерінің тізбесі мен атауы
Білім алушылардың санаттары
1.
1-модуль.
Авиациялық қауіпсіздік бойынша нұсқама
Барлық санаттарға арналған
2.
2-модуль.
Әуежайдың авиациялық қауіпсіздігі
Авиациялық қауіпсіздік персоналы
3.
3-модуль.
Персонал, жолаушылар мен қол жүгін жете тексеру
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшылары мен жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары.
4.
4-модуль.
Жүкті жете тексеру
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшылары, АҚҚ жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары.
5.
5-модуль.
(EDS) Жарылғыш заттарды табу бойынша жабдықтарды пайдалана отырып, жете тексеру
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшылары, АҚҚ жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары.
6.
6-модуль.
Авиакомпаниялардың қауіпсіздігі
Жолаушыларды тіркеу мен қызмет көрсету процесіне қатысатын жер үстінде қызмет көрсету бойынша авиакомпаниялар мен ұйымдардың персоналы.
7.
7-модуль.
Жүктің қауіпсіздігі
Жолаушылардың жүгін өңдеуге қатысатын персонал
8.
8-модуль.
Әуе кемелерінің қауіпсіздігі
Ұшу және кабиналық экипаж мүшелері;
Әуе кемелерін тазалау бойынша қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдардың персоналы.
9.
9-модуль.
Әлеуетті қауіпті жолаушылар
Ұшу және кабиналық экипажының мүшелері;
Жолаушыларды тіркеу мен қызмет көрсету процесіне қатысатын жер үстінде қызмет көрсету бойынша авиакомпаниялар мен ұйымдардың персоналы.
10.
10-модуль.
Борт тағамы/борт қорларының қауіпсіздігі
Борт тағамы, борт қорларымен айналысатын ұйымдардың персоналы;
Борт тағамы мен борттық қорларын тасымалдауға қатысатын көлік құралдарының жүргізушілері.
11.
11-модуль.
Әуе кемелерін тазалау бойынша құралдардың қауіпсіздігі
Әуе кемелерін тазалау бойынша қызметтер көрсету жөніндегі ұйымдардың персоналы
12.
12-модуль.
Пошта мен жүктің қауіпсіздігі
Пошта мен жүктерді тасымалдауға қатысатын көлік құралдарының жүргізушілер;
Пошта мен жүктерді өңдеуге, ілеспе құжаттарды ресімдеуге қатысатын персонал
13.
13-модуль.
Көлік құралдарының қауіпсіздігі
Пошта, жүктер, мен борттық қорларын тасымалдауға қатысатын көлік құралдарының жүргізушілері.
14.
14-модуль.
Пошта мен жүктерді жете тексеру
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшылары, АҚҚ жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары.
15.
15-модуль.
Авиациялық қауіпсіздікті басқару
Авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша жұмыс істейтін уәкілетті ұйымның қызметшілері;
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші және әуежайлардың (авиакомпаниялардың) бірінші басшылары, АҚҚ басшылары болып табылатын авиациялық қауіпсіздік бойынша олардың орынбасарлары, және олардың орынбасарлары, жете тексеру бөлімшесінің басшылары мен олардың орынбасарлары, қауіпсіздік бөлімше басшылары мен олардың орынбасарлары, әкімшілік бөлімшесінің басшылары, рұқсат беру бюросының басшылары, кинология бөлімінің басшылары, авиациялық қауіпсіздік бөлімінің басшылары;
Авиациялық қауіпсіздік бойынша жауапты тұлғалар.
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
3-қосымша
Персоналдың әрбір санаттары үшін оқыту жоспары
№ 1 кесте
1
Персонал санаты:
ААҚ қатыспайтын, бірақ әуежайдың бақыланатын аймағына ілесе жүрусіз кіре алатын персонал (әуежайдың жалға алушылары және басқалар)
2
Оқу курсы:
1-модуль.
3
Курс міндеттері:
авиациялық қауіпсіздік шараларын орындау қажеттілігін түсінуді қамтамасыз ету;
авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде әртүрлі ұйымдардың рөлін түсінуді қамтамасыз ету;
заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғауға жәрдемдесуді қамтамасыз ету.
4
Алынған білім:
терроризм туралы жалпы мәлімет;
нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы жауапкершілік;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
кіруді бақылау және персоналды жете тексеру рәсімі;
рұқсатнамалар жүйесі. Рұқсатнамаларды тексеру рәсімі;
қараусыз қалған заттарды табылған жағдайдағы іс-әрекеттер.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 4 сағат.
7
Емтиханға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал әуежайға ілеспей кіруге рұқсатнама алғанға дейін танысу дайындығынан (курсынан) өтеді.
10
Қайта даярлау:

3) эксплуатация рентгеновского оборудования. Технические параметры;
4) техника безопасности и санитарные нормы.
4. Принципы интерпретации рентгеновских изображений:
1) ограничения рентгеновского оборудования;
2) опции проецирования изображений;
3) цветовой анализ;
4) органика/неорганика;
5) цель и способы использования функции усиления изображения;
6) нераспознаваемые предметы;
7) процедуры в отношении не идентифицированных предметов;
8) выявление взрывчатых веществ, самодельных взрывных устройств и других запрещенных предметов;
9) способы сокрытия.
5. Эксплуатационные аспекты:
1) подготовка оборудования к работе;
2) подготовка рабочего места;
3) тестирование оборудования (стандартный тестовый образец);
4) выключение оборудования;
5) уведомление об отказе оборудования;
6) критерии приема и отказа в приеме к перевозке груза и почты;
7) учет.
6. Ручной досмотр груза и почты:
1) цель осуществления ручного досмотра;
2) условия при которых грузы и почта подвергаются ручному досмотру;
3) визуальный контроль – подозрительные признаки;
4) признаки несанкционированного вмешательства;
5) техника проведения ручного досмотра;
6) процедуры в случае обнаружения запрещенного предмета;
7) процедуры в случае обнаружения угрозы.
Модуль 15. Управление авиационной безопасностью
1. Задачи авиационной безопасности и классификация угроз.
2. Роль и обязанности руководителей авиационной безопасности.
3. Международные Конвенции и документы в области авиационной безопасности.
4. Международные организации гражданской авиации (ИКАО).
5. Национальное регулирование в области авиационной безопасности (подробно).
6. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации:
1) организация национальной системы авиационной безопасности;
2) аэропортовый комитет по авиационной безопасности;
3) контроль качества авиационной безопасности.
7. Оценка угрозы и управление риском.
8. Кибер угрозы.
9. Меры защиты систем информационных и связных технологий.
10. Оборудование и технологии для обеспечения авиационной безопасности.
11. Организация обеспечения авиационной безопасности в организациях гражданской авиации.
12. Программа авиационной безопасности.
13. Программа подготовки в области авиационной безопасности.
14. Отбор и обучение персонала.
15. Программа внутреннего контроля качества авиационной безопасности.
16. Планирование на случай чрезвычайных ситуаций связанных с актами незаконного вмешательства.
Приложение 2
к Программе подготовки и
переподготовки по авиационной
безопасности
Наименование модулей для категории обучаемых
Перечень и наименование учебных модулей
Категории обучаемых
1.
Модуль 1. Инструктаж по авиационной безопасности
Для всех категории
2.
Модуль 2. Авиационная безопасность аэропорта
Персонал авиационной безопасности.
3.
Модуль 3. Досмотр персонала, пассажиров и ручной клади
Начальники досмотра САБ, заместители начальника досмотра САБ, начальники смены досмотра САБ, старшие инспектора досмотра САБ, инспектора досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
4.
Модуль 4. Досмотр багажа
Начальники досмотра САБ, заместители начальника досмотра САБ, начальники смены досмотра САБ, старшие инспектора досмотра САБ, инспектора досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
5.
Модуль 5. Досмотр с использованием оборудования по обнаружению взрывчатых веществ (EDS)
Начальники досмотра САБ, заместители начальника досмотра САБ, начальники смены досмотра САБ, старшие инспектора досмотра САБ, инспектора досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
6.
Модуль 6.
Безопасность авиакомпаний
Персонал авиакомпаний и организаций по наземному обслуживанию, участвующий в процессе регистрации и обслуживания пассажиров.
7.
Модуль 7. Безопасность багажа
Персонал, участвующий в обработке багажа пассажиров.
8.
Модуль 8. Безопасность воздушных судов
Члены летного и кабинного экипажа;
Персонал организаций по оказанию услуг по уборке воздушных судов.
9.
Модуль 9. Потенциально опасные пассажиры.
Члены летного и кабинного экипажа;
Персонал авиакомпаний и организаций по наземному обслуживанию, участвующий в процессе регистрации и обслуживания пассажиров.
10.
Модуль 10. Безопасность бортпитания/ бортовых запасов
Персонал организаций, занимающиеся бортпитанием, бортовыми запасами;
Водители транспортных средств участвующих в транспортировке бортпитания, бортовых запасов.
11.
Модуль 11. Безопасность средств для уборки воздушного судна
Персонал организаций по оказанию услуг по уборке воздушных судов.
12.
Модуль 12. Безопасность почты и груза
Водители транспортных средств участвующих в транспортировке почты и груза;
Персонал, участвующий в обработке почты и грузов оформлении сопроводительных документов.
13.
Модуль 13. Безопасность транспортных средств
Водители транспортных средств, участвующие в транспортировке почты, грузов, бортпитания и бортовых запасов.
14.
Модуль 14. Досмотр почты и грузов
Начальники досмотра САБ, заместители начальника досмотра САБ, начальники смены досмотра САБ, старшие инспектора досмотра САБ, инспектора досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
15.
Модуль 15. Управление авиационной безопасностью.
Служащие уполномоченной организации, работающие по линии авиационной безопасности;
Первые руководители аэропортов (авиакомпаний) и поставщика аэронавигационного обслуживания, их заместители по авиационной безопасности, являющихся руководителями САБ, и их заместители,
начальники подразделения досмотра и их заместители, начальники подразделения безопасности и их заместители, начальники административного подразделения, начальники бюро пропусков, начальники кинологического отдела, начальники отделов авиационной безопасности;
Ответственные лица по авиационной безопасности.
Приложение 3
к Программе подготовки и
переподготовки по авиационной
безопасности
Учебный план для каждой категорий персонала
Таблица № 1
1
Категория персонала:
Персонал, не относящийся к САБ, имеющий несопровождаемый допуск в контролируемую зону аэропорта (арендаторы аэропорта и иные)
2
Учебный курс:
Модуль 1.
3
Задачи курса:
Обеспечить понимание необходимости выполнения мер авиационной безопасности;
обеспечить понимание роли различных организаций в обеспечении авиационной безопасности;
обеспечение содействие в защите гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
Общие сведения о терроризме;
нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
контроль доступа и процедура досмотра персонала;
система пропусков. Процедура проверки пропусков;
действия в случае обнаружения предметов оставленных без присмотра.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 4 часа.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит ознакомительную подготовку (курс) до получения несопровождаемого доступа аэропорта.
10
Переподготовка:

Қызметкерлер қайта даярлаудан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 1 және/немесе 2 модульдің негізгі элементтерінен құралады және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістері есепке алынады.
11
Оқыту орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 2 кесте
1
Персонал санаты:
Жолаушыларды тіркеу мен қызмет көрсету процесіне қатысатын жер бетінде қызмет көрсету бойынша авиакомпания персоналы
2
Оқу курсы:
1-модуль.
6-модуль.
9-модуль.
3
Курс міндеттері:
Заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау үшін қауіпсіздіктің алдын ала шараларын орындай білуді қамтамасыз ету
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
жүктің жолаушыларға тиесілі екенін анықтау рәсімі;
жолаушыларға қызмет көрсету процесінде пайдаланылатын тасымал құжаттары;
ықтимал қауіпті жолаушыларға қатысты қолданылатын шаралар.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды.
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 12 сағат.
7
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлаудан өтеді.
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 12 айда бір рет өтеді. Қайта даярлау 6 және 9-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 3 кесте
1
Персонал санаты:
Жүкті өңдеуге қатысатын персонал
2
Оқу курсы:
1-модуль.
7-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - жүкті тиеу/түсіруді жүзеге асыратын персоналдың қауіпсіздік шараларын орындауды қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
жүктің жолаушыларға тиесілі екенін анықтау рәсімі;
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды.
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 6 сағат.
7
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлаудан өтеді.
10
Қайта даярлау:

Работники проходят курс переподготовки один раз в 3 года. Переподготовка содержит основные элементы модуля 1 и/или 2 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место обучение:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 2
1
Категория персонала:
Персонал авиакомпаний по наземному обслуживанию, участвующий в процессе регистрации и обслуживания пассажиров
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 6.
Модель 9.
3
Задачи курса:
Обеспечение умения выполнять превентивные меры безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
процедура установления принадлежности багажа пассажирам;
перевозочные документы, используемые в процессе обслуживания пассажиров;
меры в отношении потенциально опасных пассажиров.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходить курс переподготовки один раз в 12 месяцев. Переподготовка содержит основные элементы модуля 6, 9 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 3
1
Категория персонала:
Персонал, участвующий в обработке багажа
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 7.
3
Задача курса:
Основной задачей является обеспечение выполнения мер безопасности багажа персоналом, осуществляющим его погрузку/разгрузку.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
Международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
Задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
Процедура установления принадлежности багажа пассажирам.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 6 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным балом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:

Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 7 модульддің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 4 кесте
1
Персонал санаты:
Ұшу және кабиналық экипаж мүшелері
2
Оқу курсы:
1-модуль.
8-модуль.
9-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - ұшу және кабиналық экипажы мүшелерінің мыналарды білуін және орындауын қамтамасыз ету:
қауіпсіздік мақсатында әуе кемесіне тексеру жүргізу; тасымалдауға тыйым салынған қауіпті заттарды және құралдарды табу;
қауіпсіздік мақсатында әуе кемесін жете тексеру кезінде жәрдемдесу;
қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туындаған жағдайда жерде және ұшу кезінде де қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдау.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
ұшу кезіндегі қауіпсіздік шаралары;
әуе кемесін басып алған жағдайдағы жауап беру шаралары;
ықтимал қауіпті жолаушыларға қатысты шаралар;
қауіп-қатер түрлері;
заңсыз араласу актілеріне байланысты төтенше жағдайлар туындаған кездегі қабылданатын шаралар.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
6
Меңгерілген білік-дағдылар:
тәртіпсіз жолаушылармен қарым-қатынас жасау;
қауіпті заттарды анықтай білу;
әуе кемесін ұрлап кету фактісіне шұғыл ден қою;
қауіпті заттарды анықтау мақсатында әуе кемесінің нақты типіне тексеру мен тінту жүргізу.
7
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 12 сағат.
8
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
9
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
10
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлаудан өтеді.
11
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан әр жыл сайын өтеді (қайта даярлау үш жылда бір рет кезеңділігімен жеңіл және аса жеңіл авиация персоналын қоспағанда). Қайта даярлау 8 және 9-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
12
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық қауіпсіздік қызметтерінен тәуелсіз авиациялық оқу орталықтарында
№ 5 кесте
1
Персонал санаты:
Борт тағамы/борт қорларын жеткізу бойынша ұйымдардың персоналы
2
Оқу курсы:
1-модуль.
10-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - борт тағамын өндіру, борт қорларын жеткізу бойынша ұйымдардың персоналының заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау үшін превентивті қауіпсіздік шараларын орындай білу дағдыларын қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды.
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді.
10
Қайта даярлау:

Персонал проходить курс переподготовки один раз в 3 года. Переподготовка содержит основные элементы модуля 7 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 4
1
Категория персонала:
Члены летного и кабинного экипажа
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 8.
Модуль 9.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечение знания и выполнения членами летного и кабинного экипажа: проводить проверки воздушного судна, в целях безопасности;
обнаруживать запрещенные к провозу и опасные предметы и вещества;
оказывать содействие, при проведении досмотра воздушного судна, в целях безопасности;
принимать необходимые меры для обеспечения безопасности на земле и в полете, при возникновении инцидентов безопасности.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
меры безопасности в полете;
ответные меры в случае захвата воздушного судна;
меры в отношении потенциально опасных пассажиров;
виды угроз;
меры в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Приобретенные навыки:
обращение с недисциплинированными пассажирами;
умение идентифицировать опасные предметы;
реагирование в случае угона воздушного судна;
проведение проверок и обысков конкретного типа воздушного судна с целью выявления опасных предметов.
7
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 12 часов.
8
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
9
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
10
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
11
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки ежегодно (за исключением персонала легкой и сверхлегкой авиации, с периодичностью переподготовки один раз в три года). Переподготовка содержит основные элементы модуля 8, 9 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
12
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 5
1
Категория персонала:
Персонал организаций по поставке бортпитания/бортовых запасов
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 10.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечения умения персонала организаций по производству бортпитания, по поставке бортовых запасов выполнять превентивные меры безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании;
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс первоначальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:

Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 1 және 10-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 6 кесте
1
Персонал санаты:
Әуе кемесін тазалау бойынша қызметтер көрсету ұйымдарының персоналы
2
Оқу курсы:
1-модуль.
11-модуль.
8-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - әуе кемесін тазалау бойынша қызметтер көрсететін ұйым персоналының заңсыз араласу актілерін азаматтық авиацияны қорғаудың алдын ала қауіпсіздік шараларын орындауын қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды.
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді.
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 8 және 11-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 7 кесте
1
Персонал санаты:
Пошта мен жүктерді өңдеуге және ілеспе құжаттарды ресімдеуге қатысатын персонал
2
Оқу курсы:
1-модуль.
12-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - персоналдың жүктер мен поштаға қатысты алдын ала қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар;
жүк пен поштаға қатысты қауіпсіздік шаралары.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды.
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді.
10
Қайта даярлау:

Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года. Переподготовка содержит основные элементы модулей 1 и 10 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 6
1
Категория персонала:
Персонал организаций по оказанию услуг по уборке воздушных судов
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 11.
Модуль 8.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечения выполнения персоналом организации по оказанию услуг по уборке воздушных судов превентивных мер безопасности защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года. Переподготовка содержит основные элементы модулей 8 и 11 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 7
1
Категория персонала:
Персонал, участвующий в обработке почты и грузов и оформление сопроводительных документов
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 12.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечения персоналом превентивных мер безопасности в отношении грузов и почты.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании;
меры безопасности в отношении грузов и почты;
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:

Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 1 және 12-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 8 кесте
1
Персонал санаты:
Жүктер, пошта, борт тағамы/борт қорларын тасымалдауға қатысатын жүргізушілер
2
Оқу курсы:
1-модуль.
12-модуль (жүктер мен пошта)/ 10-модуль (борт тағамы).
13-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - персоналдың жүктер, пошта, борт тағамы мен борт қорларына қатысты алдын ала қауіпсіздік шараларын орындауы мен қауіпсіздік шараларын дұрыс түсінуі болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, авиациялық қауіпсіздік саласындағы персоналдың жауапкершілігі;
тыйым салынған заттар мен құралдар;
компанияның қауіпсіздік бағдарламасының ерекшелігіне қарай басқа да тақырыптар;
жүк, пошта мен борт тағамына қатысты қауіпсіздік шаралары.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды.
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат
7
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді.
10
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 10, 12 және 13-модульдердің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
№ 9 кесте
1
Персонал санаты:
Авиациялық қауіпсіздік желісі бойынша жұмыс істейтін уәкілетті ұйымның қызметшілері;
Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші және әуежайлардың (авиакомпаниялардың) бірінші басшылары, АҚҚ басшылары болып табылатын авиациялық қауіпсіздік бойынша олардың орынбасарлары, және олардың орынбасарлары, жете тексеру бөлімшесінің басшылары мен олардың орынбасарларын, қауіпсіздік бөлімше басшылары мен олардың орынбасарлары, әкімшілік бөлімше басшылары, рұқсат беру бюросының басшылары, кинология бөлімінің басшылары, авиациялық қауіпсіздік бөлімінің басшылары;
Авиациялық қауіпсіздік бойынша жауапты тұлғалар.
2
Оқу курсы:
1-модуль.
15-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - авиациялық қауіпсіздік басшыларының авиациялық қауіпсіздік, ұлттық және халықаралық реттеу және авиациялық қауіпсіздік саласындағы сапаны бақылау қағидаттарын білуін қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
авиациялық қауіпсіздік жүйесін ұйымдастыру;
авиациялық қауіпсіздік саласындағы сапаны бақылау қағидаттары;
заңсыз араласу актілеріне қатысты төтенше жағдайлар туындаған жағдайда жауап беру іс-әрекеттерін ұйымдастыру.
5
Тыңдаушылар саны:
Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін басқару;
келіспеушіліктерді реттеу.
6
Меңгерілген білік-дағдылар:
20 адамнан аспайды
7
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 24 сағат.
8
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
9
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 80 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
10
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлаудан өтеді.
11
Қайта даярлау:

Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года. Переподготовка содержит основные элементы модулей 1 и 12 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 8
1
Категория персонала:
Водители, участвующие в транспортировке грузов, почты, бортпитания/бортовых запасов
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 12 (грузы и почта)/ Модуль 10 (бортпитание).
Модуль 13.
3
Задачи курса:
Основной задачей является выполнение персоналом превентивных мер безопасности и правильного понимания мер безопасности в отношении грузов, почты, бортпитания и бортовых запасов.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
другие темы, исходя из специфики программы безопасности компании;
меры безопасности в отношении грузов, почты и бортпитания.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года. Переподготовка содержит основные элементы модулей 10, 12 и 13 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Таблица № 9
1
Категория персонала:
Служащие уполномоченной организации, работающие по линии авиационной безопасности;
Первые руководители аэропортов (авиакомпаний) и поставщика аэронавигационного обслуживания, их заместители по авиационной безопасности, являющихся руководителями САБ, и их заместители, начальники подразделения досмотра и их заместители, начальники подразделения безопасности и их заместители, начальники административного подразделения, начальники бюро пропусков, начальники кинологического отдела; начальники отделов авиационной безопасности;
Ответственные лица по авиационной безопасности.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 15.
3
Задачи курса
Основной задачей является обеспечить знание руководителями авиационной безопасности принципов авиационной безопасности, национального и международного регулирования и принципов контроля качества в области авиационной безопасности.
4
Приобретенные знания:
Организация системы авиационной безопасности;
принципы контроля качества в области авиационной безопасности;
организация ответных действий в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства.
5
Приобретенные навыки:
управление системой обеспечения авиационной безопасности;
урегулирование конфликтов.
6
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
7
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 24 часа.
8
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
9
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста, с минимальным проходным баллом 90 процентов.
10
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
11
Переподготовка:

Персонал қайта даярлау курсынан 2 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 15-модульдің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
12
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында.
№ 10 кесте
1
Персонал санаты:
Авиациялық қауіпсіздік қызметінің персоналы (сапаны бақылау жөніндегі аудиторларды, нұсқаушыларды және жете тексеру бөлімшесінің персоналын қоспағанда)
2
Оқу курсы:
1-модуль.
2-модуль.
6-модуль
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - персоналдың заңсыз араласу актілерінен азаматтық авиацияны қорғау үшін қауіпсіздіктің превентивті шараларын орындай білуді қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, персоналдың авиациялық қауіпсіздік саласындағы жауапкершілігі;
тыйым салынған құрылғылар мен заттар;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
көлік құралдарының қауіпсіздігін жете тексеру техникасы;
заңсыз араласу актілеріне қатысты төтенше жағдайлар туындаған жағдайда жауап беру шаралары;
рұқсат беруді бақылау және рұқсатнаманы тексеру рәсімдері;
патрулдеу.
5
Тыңдаушылар саны:
Көлік құралдарын жете тексеру;
Орынжайларды жете тексеру;
Қауіпті заттарды анықтау;
Қараусыз қалған заттар табылған жағдайдағы іс-әрекеттер.
6
Меңгерілген білік-дағдылар:
20 адамнан аспайды.
7
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 40 сағат.
8
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
9
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
10
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлаудан өтеді.
11
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 2 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 2, 4-модульдің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік құжаттардың ағымдағы өзгерістерін ескереді.
12
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында.
№ 11 кесте
1
Персонал санаты:
АҚҚ жете тексеру бөлімшесінің басшылары, АҚҚ жете тексеру бөлімшесі басшыларының орынбасарлары, АҚҚ жете тексеру ауысым басшылары, АҚҚ жете тексеру аға инспекторлары, АҚҚ жете тексеру инспекторлары және БӨП-де функционалдық міндеттеріне жете тексеруді жүзеге асыру кіретін АҚҚ қауіпсіздік бөлімшесі инспекторлары.
2
Оқу курсы:
1-модуль.
3-модуль.
4-модуль.
5-модуль.
14-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндет - АҚҚ жете тексеру инспекторларының қолдан жете тексеру және персоналды, жолаушыларды және қол жүгін, багажды, жүкті және поштаны жете тексеруге дейінгі жабдықтарды пайдалана отырып, жете тексеру жүргізу рәсімдерін білуін және орындауын қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
Терроризм тарихы мен заңсыз араласу актілерін жіктеу;
халықаралық және ұлттық нормативтік база, персоналдың авиациялық қауіпсіздік саласындағы жауапкершілігі;
тыйым салынған құрылғылар мен заттар;
авиациялық қауіпсіздік міндеттері және авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру;
қолмен жете тексеру техникасы;
тіркеу рәсімі;
багаж манифесті;
жолаушыларды және олардың қол жүгін, багажды, жүкті және поштаны жете тексеру пункттерін жарақтандыру;
жете тексеру жабдықтарын қолдана отырып, жете тексеру техникасы;
жете тексеру бақылау пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
ерекше санаттағы жолаушыларды жете тексеру рәсімдері;
тыйым салынған заттар табылған кезде қолданылатын жауап шаралары;
жете тексеруді болдырмау;
тұрақты таңдамалы қолмен жете тексеруді жүргізу;
жете тексерілген багажды, жүкті және поштаны қорғау;
тыйым салынған заттарды жасыру әдістері;
қауіпті заттарды жүкте және поштада жасыру әдістері;
жете тексеруге дейінгі жабдықтарды табу қабілетінің шектелуі;
әртүрлі санаттағы жүктер мен поштаны өңдеу.
5
Меңгерілген білік-дағдылар:
Рентгендік жете тексеруге дейінгі жабдықтардың суреттерін түсіндіру;
қауіпті заттарды анықтау;
келіспеушіліктерді реттеу;
тұлғаларды қолдай жете тексеру және қол жүгін тексеру;
қауіпті заттар анықталған жағдайда жауап шаралары;
жете тексеруге дейінгі жабдықтарды пайдалану және қауіпсіздік техникасы.
6
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды
7
Ең аз ұзақтығы:
Бастапқы даярлау курсының ұзақтығы - компьютерлік оқыту, сондай-ақ жете тексерудің бақылау пунктінде практикалық сабақтарды қоса алғанда, 40 сағат ішінде теориялық сабақтар.
Бұдан өзге, персонал жұмыс орнында тәжірибелі маманның бақылауымен 40 сағат көлемінде оқудан өтеді.
Қайта даярлау курсының ұзақтығы - компьютерлік оқытуды қоса алғанда, 40 сағат ішіндегі теориялық сабақтар.
8
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызын жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
9
Білімді бағалау:

Персонал проходит курс переподготовки один раз в 2 года. Переподготовка содержит основные элементы модуля 15 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
12
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности.
Таблица № 10
1
Категория персонала:
Персонал службы авиационной безопасности (за исключением персонала подразделения досмотра, инструкторов и аудиторов контроля качества)
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 2.
Модуль 6.
3
Задачи курса:
Основная задача обеспечение выполнения персоналом авиационной безопасности превентивных мер безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
техника досмотра на безопасность транспортных средств;
ответные меры в случае чрезвычайных ситуаций, связанных с актами незаконного вмешательства;
контроль доступа и процедуры проверки пропусков;
патрулирование.
5
Приобретенные навыки:
Досмотр транспортных средств;
досмотр помещений;
идентификация опасных предметов;
действия в случае обнаружения оставленных без присмотра предметов.
6
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
7
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 40 часов.
8
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
9
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
10
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
11
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в два года. Переподготовка содержит основные элементы модуля 2, 4 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
12
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах.
Таблица № 11
1
Категория персонала:
Начальники досмотра САБ, заместители начальника досмотра САБ, начальники смены досмотра САБ, старшие инспектора досмотра САБ, инспектора досмотра САБ и инспектора подразделения безопасности САБ, в функциональные обязанности которого входит осуществление досмотра на КПП.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 3.
Модуль 4.
Модуль 5.
Модуль 14.
3
Задачи курса:
Основной задачей является обеспечение знания и выполнения инспекторами досмотра САБ процедур проведения ручного досмотра и досмотра, с использованием досмотрового оборудования персонала, пассажиров, их ручной клади, багажа, груза и почты.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
запрещенные предметы и вещества;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности;
техника ручного досмотра;
техника досмотра с применением досмотрового оборудования;
процедура регистрации;
багажный манифест;
оснащение пунктов досмотра пассажиров и их ручной клади, багажа, груза и почты;
организация работы контрольных пунктов досмотра;
процедуры досмотра пассажиров особых категорий;
ответные меры в случае выявления запрещенных предметов;
исключения от досмотра;
проведение постоянного выборочного ручного досмотра;
защита досмотренного багажа, груза и почты;
методы сокрытия запрещенных предметов;
методы сокрытия опасных предметов в грузе и почте;
ограничения способности обнаружения досмотрового оборудования;
обработка различных категорий груза и почты;.
5
Приобретенные навыки:
Интерпретация рентгеновских изображений;
распознавание опасных предметов;
урегулирование конфликтов;
проведение ручного досмотра лиц и их ручной клади, багажа, груза и почты;
ответные меры в случае выявления опасных предметов;
эксплуатация досмотрового оборудования и техника безопасности.
6
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
7
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса начальной подготовки 40 часов теоретических занятий и компьютеризированного обучения, а также практические занятия в контрольном пункте досмотра.
Помимо этого, персонал проходит обучение на рабочем месте под наблюдением опытного специалиста в объеме 40 часов.
Продолжительность курса переподготовки 40 часов теоретических занятий, включая компьютеризированное обучение.
8
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший 25 процентов занятий к экзаменам не допускается
9
Оценка знаний:

Теориялық білімі ең аз өту балы 80 пайызбен жазбаша емтихан тапсыру арқылы бағаланады, компьютерлік сынақтамалық оқыту арқылы ұсынылған суреттердің кемінде 80 пайызын дұрыс түсіндіріп беру. Практикалық емтихан нәтижелері бойынша тапсырғаны/тапсырмағаны бағаланады.
10
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлаудан өтеді.
11
Қайта даярлау:
Персонал қайта даярлау курсынан 2 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 3, 4, 5, 14-модульдің негізгі элементтерін қамтиды.
12
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган сертификаттаған авиациялық қауіпсіздік қызметтерінен тәуелсіз авиациялық оқу орталықтарында.
№ 12 кесте
1
Персонал санаты:
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі авиациялық персонал.
Әуе қозғалысы диспетчері.
Әуе кемелеріне қызмет көрсету жөніндегі авиациялық персонал
2
Оқу курсы:
1-модуль.
8-модуль.
3
Курс міндеттері:
Негізгі міндеті - авиациялық қауіпсіздік қызметі басшыларына авиациялық қауіпсіздік принциптерінің ұлттық және халықаралық реттеуді және авиациялық қауіпсіздік саласындағы сапаны бақылау принциптері білімдерімен қамтамасыз ету болып табылады.
4
Алынған білім:
Авиациялық қауіпсіздік жүйесін ұйымдастыру;
авиациялық қауіпсіздік саласындағы сапаны бақылау принциптері;
заңсыз аралау актілерімен байланысты төтенше жағдайлар оқиғасындағы жауап беру іс-әрекеттерін ұйымдастыру.
5
Тыңдаушылар саны:
20 адамнан аспайды.
6
Ең аз ұзақтығы:
Курстың ұзақтығы - 8 сағат.
7
Емтихандарға жіберу шарттары
Сабақтардың 25 пайызынан көп сабақ жіберген тыңдаушы емтихандарға жіберілмейді.
8
Білімді бағалау:
Теориялық білім ең аз өту балы 75 пайыз болатын жазбаша тест тапсыру арқылы бағаланады.
9
Бастапқы даярлау:
Персонал өз міндеттерін орындауды бастағанша бастапқы даярлық курсынан өтеді.
10
Қайта даярлау:

Теоретические знания оцениваются посредством письменного экзамена с минимальным проходным баллом 80 процентов, правильно интерпретировать 80 процентов из количества предложенных изображений посредством компьютеризированных программ тестирования. Результаты практического экзамена оцениваются как сдал/не сдал.
10
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей
11
Переподготовка:
Персонал проходит курс переподготовки один раз в 2 года. Переподготовка содержит основные элементы модулей 3, 4, 5, 14.
12
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности или в независимых от служб авиационной безопасности авиационных учебных центрах, сертифицированных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
Таблица № 12
1
Категория персонала:
Авиационный персонал обслуживания воздушного движения.
Диспетчера воздушного движения.
Авиационный персонал по техническому обслуживанию воздушных судов.
2
Учебный курс:
Модуль 1.
Модуль 8.
3
Задачи курса
Обеспечение умения выполнять превентивные меры безопасности для защиты гражданской авиации от актов незаконного вмешательства.
4
Приобретенные знания:
История терроризма и классификация актов незаконного вмешательства;
международная и национальная нормативная база, ответственность персонала в области авиационной безопасности;
задачи авиационной безопасности и организация системы обеспечения авиационной безопасности.
5
Количество слушателей:
Не более 20 человек.
6
Минимальная продолжительность:
Продолжительность курса 8 часов.
7
Условия допуска к экзаменам
Слушатель, пропустивший больше 25 процентов занятий к экзаменам не допускается.
8
Оценка знаний:
Теоретические знания оцениваются посредством письменного теста с минимальным проходным баллом 75 процентов.
9
Начальная подготовка:
Персонал проходит курс начальной подготовки до начала выполнения своих обязанностей.
10
Переподготовка:

Персонал қайта даярлау курсынан 3 жылда бір рет өтеді. Қайта даярлау 8-модульдің негізгі элементтерін қамтиды және нормативтік актілердің ағымдағы өзгерістерін ескереді.
11
Өткізу орны:
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталықтарында және/немесе авиациялық оқу орталықтарында, азаматтық авиация ұйымдарында.
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
4-қосымша
Нысаны
Авиациялық қауіпсіздік саласындағы оқудан өткені туралы деректерді есепке алу журналы
Қызметкердің Тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Ұйым
Қызметкердің лауазымы
Жұмысқа қабылданған күні
Өтілген оқу курсы
Оқу курсынан өткен мерзімі
Қызметкердің қолы
Нұсқаушының Тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Нұсқаушының қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
5-қосымша
Нысаны
УӘКІЛЕТТІ ҰЙЫМНЫҢ ЛОГОТИПІ
СЕРТИФИКАТ
Осы сертификат жұмысқа рұқсат беруді растайды
_______________________________________________
лауазым атауы, тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Берілген күні ______________
Әрекет ету мерзімі _________
Мөр орны _____________________ (Тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда))
(бар болған жағдайда) (қолы)            уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе
өзі өкілеттік берген адам
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
6-қосымша
Нысаны
ИКАО ЛОГОТИПІ
ИКАО авиациялық қауіпсіздік жөніндегі оқу орталығы
СЕРТИФИКАТ
Осы сертификат
_______________________________________________
Тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда)
ИКАО 17-қосымшасының және Қазақстан Республикасының әуе
кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы Қазақстан
Республикасының заңнамасын іске асыру үшін
_________________________
лауазым атауы
"___________________" курсын табысты аяқтағаны туралы растайды.
курс атауы, модуль
ИКАО АҚОО ЛОГОТИПІ
Күні__________ _________________
Әрекет ету мерзімі _________ ИКАО АҚОО басшысы
Авиациялық қауіпсіздік
бойынша даярлау және қайта
даярлау бағдарламасына
7-қосымша
Нысаны
____________________________________________________________________
ЛОГОТИП
____________________________________________________________________
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
_______________________
оқу орталығының атауы
СЕРТИФИКАТ
№____
Осы сертификат
______________________________ _____________________________
Тeгі                              фамилия
______________________________ _____________________________
аты                              имя
_______________________________ ____________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда)            отчество (при наличии)
ИКАО 17-қосымшасының және Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және
авиация қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын іске асыру үшін
_________________________
лауазым атауы
"___________________" курсын табысты аяқтағаны туралы растайды.
курс атауы, модуль
Сертификат берілген күні: 20___ жылғы "__" _______________
Сертификаттың қолданыс мерзімі: ___ жыл
Мөр орны _________________ (Тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда))
(бар болған жағдайда)      (қолы)            оқу орталығының басшысы

Персонал проходит курс переподготовки один раз в 3 года. Переподготовка содержит основные элементы модуля 8 и учитывает текущие изменения нормативных актов.
11
Место проведения:
В учебных центрах ИКАО по авиационной безопасности и/или в авиационных учебных центрах, организациях гражданской авиации.
Приложение 4
к Программе подготовки и
переподготовки
по авиационной безопасности
Форма
Журнал учета данных о прохождении обучения в области авиационной безопасности
Фамилия имя отчество (при наличии) работника
Организация
Должность работника
Дата приема на работу
Пройденный учебный курс
Сроки прохождения учебного курса
Подпись работника
Фамилия имя отчество (при наличии) инструктора
Подпись инструктора
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 5
к Программе подготовки и
переподготовки
по авиационной безопасности
Форма
ЛОГОТИП УПОЛНОМОЧЕННОЙ ОРГАНИЗАЦИИ
СЕРТИФИКАТ
Данный сертификат подтверждает допуск к работе,
____________________________________________
наименование должности, фамилия имя отчество (при наличии)
Дата выдачи ___________
Срок действия__________
Место печати ____________________ (Фамилия имя отчество (при наличии))
(при наличии)       подпись             лица уполномоченной организации либо
лица, им уполномоченного
Приложение 6
к Программе подготовки и
переподготовки
по авиационной безопасности
Форма
ЛОГОТИП ИКАО
Учебный центр ИКАО по авиационной безопасности
СЕРТИФИКАТ
Данный сертификат подтверждает что,
_______________________________________________
Фамилия имя отчество (при наличии)
успешно закончил(а) курс "________________________________" для
наименование курса и модуль
_____________________________________________для реализаций положений
наименование должности
Приложения 17 ИКАО и законодательства Республики Казахстан об
использовании воздушного пространства Республики Казахстан и
деятельности авиации.
ЛОГОТИП УЦАБ ИКАО
Дата__________ _________________
Срок действия_________ Руководитель УЦАБ ИКАО
Приложение 7
к Программе подготовки и
переподготовки
по авиационной безопасности
Форма
ЛОГОТИП
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
_______________________
название учебного центра
СЕРТИФИКАТ
№_____
Данный сертификат подтверждает что,
______________________________             _____________________________
тeгі                                           фамилия
______________________________             _____________________________
аты                                           имя
_______________________________             ____________________________
әкесінің аты (бар болған жағдайда)                   отчество (при наличии)
успешно закончил (а) национальный курс "______________________" для
наименование курса и модуль
_______________________ для реализаций положений
наименование должности
Приложения 17 ИКАО и законодательства Республики Казахстан об
использовании воздушного пространства Республики Казахстан и
деятельности авиации.
Сертификат выдан: "____"_______________20_____ года
Срок действия сертификата: _____ года
Место печати _____________________ (Фамилия имя отчество (при наличии))
(при наличии)       подпись             руководителя учебного центра