"Орталық депозитарийдiң қызметiн жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 26 шілдедегі № 125 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 шілдеде № 19128 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген, 2018 жылғы 20 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Акционерлік қоғамдар туралы заң) 25-1-бабына сәйкес іске асырылған операцияның нәтижелері бойынша ақша төлеуді жүзеге асыру үшін акционерлердің тізімі орталық депозитарий қағидаларының жинағына сәйкес жасалады.
Орталық депозитарий осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мәліметтерді Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлға (бұдан әрі – ірі акционер) өтініш берген акционерлік қоғамға (бұдан әрі – қоғам) акционерлердің өздеріне тиесілі қоғамның акцияларын ірі акционердің талап етуі бойынша Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес сату мәмілесін жүзеге асырғанға дейін ұсынады.";
мынадай мазмұндағы 12-1-тармақпен толықтырылсын:
"12-1. Орталық депозитарий бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру қызметі шеңберінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының ықпалдасқан ақпараттық жүйесін пайдалану және қолдау;
2) өзінің клиенттеріне биржадан тыс бағалы қағаздар нарығының ықпалдасқан ақпараттық жүйесіне кіруге рұқсат беру;
3) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау үшін орталық депозитарий клиенттерінің арасында бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарына баға белгілеумен алмасуды ұйымдастыру;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 "Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2019 года № 125. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2019 года № 19128
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307 "Об утверждении Правил осуществления деятельности центрального депозитария" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920, опубликовано 20 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденных указанным постановлением:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Список акционеров для осуществления выплаты денег по результатам операции, реализованной в соответствии со статьей 25-1 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (далее - Закон об акционерных обществах), составляется согласно своду правил центрального депозитария.
Сведения, указанные в части первой настоящего пункта, представляются центральным депозитарием акционерному обществу (далее – общество), в которое обратилось лицо, указанное в пункте 1 статьи 25-1 Закона об акционерных обществах (далее – крупный акционер), до осуществления сделки по продаже акционерами принадлежащих им акций общества по требованию крупного акционера в соответствии со статьей 25-1 Закона об акционерных обществах.";
дополнить пунктом 12-1 следующего содержания:
"12-1. В рамках деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами центральный депозитарий осуществляет следующие функции:
1) эксплуатацию и поддержание интегрированной информационной системы внебиржевого рынка ценных бумаг;
2) предоставление своим клиентам доступа к интегрированной информационной системе внебиржевого рынка ценных бумаг;
3) организацию обмена котировками ценных бумаг и иных финансовых инструментов между клиентами центрального депозитария для заключения сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами на неорганизованном рынке ценных бумаг;

4) орталық депозитарий клиенттерінің арасында бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен мәмілелер жасау туралы хабарламалармен алмасуды ұйымдастыру;
5) Бағалы қағаздар нарығы туралы заңда көзделген өзге де функциялар.
Орталық депозитарийдің бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауданы ұйымдастыру қызметін жүзеге асыру тәртібі орталық депозитарий қағидаларының жинағында белгіленеді.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Орталық депозитарий номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде мынадай заңды тұлғаларға жеке шоттар ашады:
1) уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясына ие;
2) уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясына ие;
3) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі;
4) уәкілетті органның бағалы қағаздар нарығында дилерлік қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясына ие;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензиясыз дилерлік қызметті жүзеге асыратын;
6) шетелдік депозитарийлер мен кастодиандар;
7) шетелдік есеп айырысу ұйымдары;
8) Қазақстан Республикасының мемлекеттік мүлік туралы заңнамасына сәйкес айқындалған мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператор;
9) "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйым.";
18-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) депонент клиентінің атына ашылатын және депоненттің белгілі бір клиентіне тиесілі қаржы құралдарын есепке алуға арналған ұстаушының қосалқы шоты.
Қағидалардың 16-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген заңды тұлғаның жеке шотында ашылатын ұстаушының қосалқы шоты осы заңды тұлғаның клиентіне клиенттің аты көрсетіле отырып не ондайсыз (осы шоттың заңды тұлғаның клиентіне тиесілілігі туралы белгімен) оның өтініші негізінде ашылады;
5) номиналды ұстаушының атына ашылатын және номиналды ұстауға берілген қаржы құралдарын есепке алуға арналған номиналды ұстаушының қосалқы шоты.
Номиналды ұстаушының қосалқы шоты:
шетелдік депозитарийге немесе шетелдік кастодианға олардың клиенттеріне тиесілі қаржы құралдарын есепке алуға арналған олардың жеке шотында;
депоненттің, оның ішінде "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент номиналды ұстаушысына ашылады;
басқа мемлекеттердің заңнамасына сәйкес шығарылған қаржы құралдарын есепке алу үшін кастодианның клиенті болып табылатын;
"Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында қызмет істейтін қор биржасында айналыстағы қаржы құралдарын есепке алу үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеуді жүзеге асыратын ұйымның клиенті болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті - номиналды ұстаушысына ашылады;";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

4) организацию обмена сообщениями о заключении сделок с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами между клиентами центрального депозитария;
5) иные функции, предусмотренные Законом о рынке ценных бумаг.
Порядок осуществления центральным депозитарием деятельности по организации торговли ценными бумагами и иными финансовыми инструментами устанавливается сводом правил центрального депозитария.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. В системе учета номинального держания центральный депозитарий открывает лицевые счета следующим юридическим лицам:
1) обладающим лицензией уполномоченного органа на осуществление кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг;
2) обладающим лицензией уполномоченного органа на осуществление брокерской деятельности на рынке ценных бумаг;
3) Национальному Банку Республики Казахстан;
4) обладающим лицензией уполномоченного органа на осуществление дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
5) осуществляющим дилерскую деятельность без лицензии в соответствии с законами Республики Казахстан;
6) иностранным депозитариям и кастодианам;
7) иностранным расчетным организациям;
8) единому оператору в сфере учета государственного имущества, определенному в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном имуществе;
9) организации, осуществляющей регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана".";
подпункты 4) и 5) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"4) субсчет держателя, открываемый на имя клиента депонента и предназначенный для учета финансовых инструментов, принадлежащих определенному клиенту депонента.
Субсчет держателя, открываемый на лицевом счете юридического лица, указанного в подпунктах 6) и 7) пункта 16 Правил, открывается клиенту данного юридического лица на основании его обращения с указанием имени клиента либо без такового (с отметкой о принадлежности данного счета клиенту юридического лица);
5) субсчет номинального держателя, открываемый на имя номинального держателя и предназначенный для учета финансовых инструментов, переданных в номинальное держание.
Субсчет номинального держателя открывается:
иностранному депозитарию или иностранному кастодиану на их лицевом счете для учета финансовых инструментов, принадлежащих их клиентам;
номинальному держателю - нерезиденту Республики Казахстан, являющемуся клиентом депонента, в том числе организации, осуществляющей регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана";
номинальному держателю - резиденту Республики Казахстан, являющемуся клиентом:
кастодиана, для учета финансовых инструментов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств;
организации, осуществляющей регистрацию сделок с ценными бумагами на территории Международного финансового центра "Астана", для учета финансовых инструментов, обращающихся на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана";";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:

"Қағидалардың 18-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жасырын жеке шоттарды және қосалқы шоттарды, сондай-ақ ойдан шығарылған аттарға жеке шоттарды және қосалқы шоттарды ашуға жол берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Талап етілмеген ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде есепке алу тәртібі
40-1. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, ірі акционердің қалған акционерлерден сатып алған қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақша орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударылады.
Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қоғамның жай акциялары бойынша дивиденд төлеу акционерлердің жалпы жиналысы қоғамның жай акциялары бойынша дивиденд төлеу туралы шешім қабылдаған күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік тоқсан күннен кеш емес мерзімде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа жүзеге асырылады.
Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде акционердің өзекті деректемелері туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қоғамның артықшылықты акциялары бойынша дивиденд төлеу дивиденд алу құқығы бар акционерлердің тізімі жасалған күннен кейін тоқсан күннен кеш емес мерзімде орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа жүзеге асырылады.
40-2. Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес ірі акционер қалған акционерлерден сатып алған қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақшаны және қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олар туралы өзекті мәліметтер жоқ акционерлерге дивиденд төлеуге арналған ақшаны есепке алу орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде әрбір тұлға бойынша жеке-жеке жүзеге асырылады.
40-3. Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес ірі акционер өзекті деректемелері жоқ қалған акционерлерден сатып алған қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеу үшін осы тұлға бірмезгілде орталық депозитарийге қоғамның акцияларын сатып алу бұйрығын береді және орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа қажетті ақша сомасын аударады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген бұйрыққа акционерлердің өздеріне тиесілі дауыс беретін акцияларды Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабының 4-тармағына сәйкес айқындалған ірі акционерге сату бағасын растайтын құжат қоса беріледі.

"Открытие анонимных лицевых счетов и субсчетов, а также лицевых счетов и субсчетов на вымышленные имена не допускается, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 4) пункта 18 Правил.";
дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Порядок учета невостребованных денег в системе учета центрального депозитария
40-1. В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера в системе реестров держателей ценных бумаг, деньги, предназначенные для оплаты голосующих акций общества, приобретенных крупным акционером у остальных акционеров, перечисляются на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг, выплата дивидендов по простым акциям общества осуществляется в срок не позднее девяноста календарных дней с даты, следующей за датой принятия общим собранием акционеров решения о выплате дивидендов по простым акциям общества, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
В случае отсутствия сведений об актуальных реквизитах акционера у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг, выплата дивидендов по привилегированным акциям общества осуществляется в срок не позднее девяноста дней после даты составления списка акционеров, имеющих право получения дивидендов, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
40-2. Учет денег, предназначенных для оплаты голосующих акций общества, приобретенных крупным акционером у остальных акционеров согласно статье 25-1 Закона об акционерных обществах, и денег, предназначенных для выплаты дивидендов акционерам, о которых отсутствуют актуальные сведения у общества и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, осуществляется в системе учета центрального депозитария раздельно по каждому лицу.
40-3. Для оплаты голосующих акций общества, приобретенных крупным акционером у остальных акционеров, не имеющих актуальных реквизитов, согласно статье 25-1 Закона об акционерных обществах, данное лицо одновременно подает центральному депозитарию приказ на выкуп акций общества и переводит необходимую сумму денег на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
К приказу, указанному в части первой настоящего пункта, прилагается документ, подтверждающий цену продажи акционерами принадлежащих им голосующих акций крупному акционеру, определенную в соответствии с пунктом 4 статьи 25-1 Закона об акционерных обществах.

40-4. Өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ акционерлердің өздеріне тиесілі қоғамның дауыс беретін акцияларын ірі акционердің талап етуі бойынша Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес сату мәмілесін тіркеуді жүзеге асырғанға дейін орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударылған ақша сомасын ірі акционердің тиісті бұйрығындағы ақпаратпен салыстырып тексереді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген соманың алшақтығы анықталған кезде ірі акционер орталық депозитарийден осы алшақтық туралы хабарламаны алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде бұйрыққа қажетті түзету енгізеді не орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа жетпей тұрған ақша сомасын аударады.
Егер Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес ірі акционер қалған акционерлерден сатып алған қоғамның дауыс беретін акцияларына ақы төлеуге арналған ақшаның сомасы талап етілетін сомадан артық болса, онда осындай айырмашылық ірі акционерге оның банктік шотына қайтарылады.
40-5. Орталық депозитарий эмитентке төлем агентінің қызметін көрсетпейтін жағдайда, эмитент Қағидалардың 40-1-тармағының екінші және үшінші бөліктерінде көзделген мерзім ішінде орталық депозитарийге орталық депозитарийдің ішкі құжатымен бекітілген нысанға сәйкес қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты дивиденд төленбеген акционерлер туралы мәліметтерді жібереді, сондай-ақ қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ акционерлерге дивиденд төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударады.
Орталық депозитарий эмитенттен алған дивиденд төленбеген акционерлер туралы мәліметтерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі ақпаратпен салыстырып тексереді, сондай-ақ эмитенттен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа түскен ақша сомасын осы эмитенттің ұсынған мәліметтерінде көрсетілген ақша сомасымен салыстырып тексереді.
Осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес орталық депозитарий жүргізген салыстырып тексеру қорытындысы бойынша алшақтықтар болмаған кезде орталық депозитарий эмитенттің төлем тапсырмасын қабылдайды, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне тиісті мәліметтерді енгізеді және бірмезгілде эмитентке осы операциялардың орындалғаны туралы есепті жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген соманың алшақтығы анықталған жағдайда осы ақпарат түзету шараларын қабылдау үшін эмитентке хабарланады.

40-4. До осуществления регистрации сделки по продаже акционерами, по которым отсутствуют сведения об актуальных реквизитах, принадлежащих им голосующих акций общества по требованию крупного акционера в соответствии со статьей 25-1 Закона об акционерных обществах, центральный депозитарий проводит сверку суммы денег, зачисленных на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, с информацией, содержащейся в соответствующем приказе крупного акционера.
При выявлении расхождения сумм, указанных в части первой настоящего пункта, крупный акционер в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения уведомления от центрального депозитария о данном расхождении, вносит необходимую корректировку в приказ либо переводит недостающую сумму денег на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
В случае если сумма денег, предназначенных для оплаты голосующих акций общества, приобретенных крупным акционером у остальных акционеров в соответствии со статьей 25-1 Закона об акционерных обществах, больше требуемой суммы, то такая разница возвращается крупному акционеру на его банковский счет.
40-5. В случае если центральный депозитарий не оказывает эмитенту услуги платежного агента, эмитент в течение срока, предусмотренного частями второй и третьей пункта 40-1 Правил, направляет центральному депозитарию согласно форме, утвержденной внутренним документом центрального депозитария, сведения об акционерах, которым не выплачены дивиденды ввиду отсутствия сведений об их актуальных реквизитах в обществе или системе реестров держателей ценных бумаг, а также осуществляет перевод денег, предназначенных для выплаты дивидендов акционерам, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах у общества и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
Центральный депозитарий осуществляет сверку полученных от эмитента сведений об акционерах, которым не выплачены дивиденды, с информацией из системы учета центрального депозитария, а также сверяет сумму денег, поступивших от эмитента на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, с суммой денег, указанной в предоставленных данным эмитентом сведениях.
При отсутствии расхождений по итогам сверки, проведенной центральным депозитарием согласно части второй настоящего пункта, центральный депозитарий принимает платежное поручение эмитента, вносит соответствующие сведения в систему учета центрального депозитария и одновременно направляет эмитенту отчет об исполнении данных операций.
В случае выявления расхождения сумм, указанных в части второй настоящего пункта, данная информация сообщается эмитенту для принятия корректирующих мер.

40-6. Орталық депозитарий эмитентке төлем агентінің қызметін көрсететін жағдайда, қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ акционерлерге дивиденд төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аудару операциясы "Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы № 409 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2632 болып тіркелген) және орталық депозитарий қағидаларының жинағына сәйкес жүзеге асырылады.
Орталық депозитарий қоғамда және (немесе) бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ акционерлерге дивиденд төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударады, сондай-ақ орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне тиісті мәліметтерді енгізеді және бірмезгілде эмитентке осы операциялардың орындалғаны туралы есепті жібереді.
40-7. Эмитент 2019 жылғы 1 шілдеде төленбеген дивидендтер болған кезде орталық депозитарийге орталық депозитарийдің ішкі құжатымен бекітілген нысанға сәйкес қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты дивиденд төленбеген акционерлер туралы мәліметтерді жібереді, сондай-ақ қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтер жоқ акционерлерге дивиденд төлеуге арналған ақшаны орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа аударады.
Орталық депозитарий эмитенттен алған дивиденд төленбеген акционерлер туралы мәліметтерді орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі ақпаратпен (бар болса) салыстырып тексереді, сондай-ақ эмитенттен орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотқа түскен ақша сомасын осы эмитенттің ұсынған мәліметтерінде көрсетілген ақша сомасымен салыстырып тексереді.
Осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес орталық депозитарий жүргізген салыстырып тексеру қорытындысы бойынша алшақтықтар болмаған кезде орталық депозитарий эмитенттің төлем тапсырмасын қабылдайды, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіне тиісті мәліметтерді енгізеді және бірмезгілде эмитентке осы операциялардың орындалғаны туралы есепті жібереді.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген соманың алшақтығы анықталған жағдайда осы ақпарат түзету шараларын қабылдау үшін эмитентке хабарланады.

40-6. В случае если центральный депозитарий оказывает эмитенту услуги платежного агента, операция по переводу денег, предназначенных для выплаты дивидендов акционерам, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах у общества и (или) в системе реестров держателей ценных бумаг, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, осуществляется в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года № 409 "Об утверждении Правил осуществления деятельности платежного агента" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 2632), и сводом правил центрального депозитария.
Центральный депозитарий осуществляет перевод денег, предназначенных для выплаты дивидендов акционерам, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах в обществе и (или) системе реестров держателей ценных бумаг, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, а также вносит соответствующие сведения в систему учета центрального депозитария и одновременно направляет эмитенту отчет об исполнении данных операций.
40-7. Эмитент, при наличии по состоянию на 1 июля 2019 года невыплаченных дивидендов направляет центральному депозитарию согласно форме, утвержденной внутренним документом центрального депозитария, сведения об акционерах, которым не выплачены дивиденды ввиду отсутствия сведений об их актуальных реквизитах, у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг, а также осуществляет перевод денег, предназначенных для выплаты акционерам дивидендов, о которых отсутствуют сведения об их актуальных реквизитах в обществе или системе реестров держателей ценных бумаг, на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария.
Центральный депозитарий осуществляет сверку полученных от эмитента сведений об акционерах, которым не выплачены дивиденды, с информацией (при наличии) из системы учета центрального депозитария, а также сверяет сумму денег, поступивших от эмитента на счет для учета невостребованных денег, открытый в системе учета центрального депозитария, с суммой денег, указанной в предоставленных данным эмитентом сведениях.
При отсутствии расхождений по итогам сверки, проведенной центральным депозитарием согласно части второй настоящего пункта, центральный депозитарий принимает платежное поручение эмитента, вносит соответствующие сведения в систему учета центрального депозитария и одновременно направляет эмитенту отчет об исполнении данных операций.
В случае выявления расхождения сумм, указанных в части второй настоящего пункта данная информация сообщается эмитенту для принятия корректирующих мер.

40-8. Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты дивиденд төленбеген тұлғаның деректемелері туралы мәліметтерді орталық депозитарий тұлғаның өзінің және (немесе) осы тұлға акционері болып табылатын қоғамның өтініші негізінде өтінішті алған күннен кейінгі операциялық күннен кешіктірмей өзекті етеді.
Қоғамда немесе бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде олардың өзекті деректемелері туралы мәліметтердің болмауына байланысты дивиденд төленбеген тұлғаның деректемелері өзекті етілген соң осы тұлғаға тиесілі дивидендті орталық депозитарий оның банк шотына деректемелер өзекті етілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде аударады.
Орталық депозитарий осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген операция жүзеге асырылған соң орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шот бойынша тиісті жазбалар енгізеді, сондай-ақ осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген тұлғаға және (немесе) осы тұлға акционері болып табылатын қоғамға жүргізілген операция туралы есепті орталық депозитарийдің ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен жібереді.
40-9. Акционерлік қоғамдар туралы заңның 25-1-бабына сәйкес өзінен ірі акционер қоғамның акцияларын сатып алған тұлға орталық депозитарийдің ішкі құжатында көзделген тәртіппен өзіне тиесілі ақшаны төлеу үшін орталық депозитарийге кез келген уақытта өтініш береді.
40-10. Орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотында жинақталған ақша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған орталық депозитарийдің корреспонденттік шотында сақталады.
40-11. Орталық депозитарий орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде ашылған талап етілмеген ақшаны есепке алуға арналған шотында есепке алынатын ақшаның сақталуы үшін өзінің мүлкімен жауап береді.".
2. Банктік емес ұйымдарды дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

40-8. Сведения о реквизитах лица, которому не выплачены дивиденды ввиду отсутствия сведений о его актуальных реквизитах у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг, актуализируются центральным депозитарием на основе обращения самого лица, не позднее операционного дня следующего за днем получения обращения.
После актуализации реквизитов лица, которому не выплачены дивиденды ввиду отсутствия сведений о его актуальных реквизитах у общества или в системе реестров держателей ценных бумаг, дивиденды, причитающиеся данному лицу, перечисляются центральным депозитарием на его банковский счет в течение 10 (десяти) календарных дней со дня актуализации реквизитов.
Центральный депозитарий после осуществления операции, указанной в части второй настоящего пункта вносит соответствующие записи по счету для учета невостребованных денег, открытому в системе учета центрального депозитария, а также направляет лицу, указанному в части первой настоящего пункта и (или) обществу, акционером которого является данное лицо, отчет о проведенной операции, в порядке предусмотренном внутренними документами центрального депозитария.
40-9. Лицо, у которого крупным акционером выкуплены акции общества согласно статье 25-1 Закона об акционерных обществах, обращается в любое время в центральный депозитарий за выплатой принадлежащих ему денег в порядке, предусмотренном внутренним документом центрального депозитария.
40-10. Деньги, аккумулированные на счете для учета невостребованных денег, открытом в системе учета центрального депозитария, хранятся на корреспондентском счете центрального депозитария, открытом в Национальном Банке Республики Казахстан.
40-11. Центральный депозитарий обеспечивает своим имуществом сохранность денег, учитываемых на счете для учета невостребованных денег, открытом в системе учета центрального депозитария.".
2. Департаменту развития небанковских организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.А. Біртановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2019 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций - Пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Биртанова Е.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев