"Жалпы білім беру ұйымдарының (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру) түрлері бойынша қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 375 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 30 шілдедегі № 338 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 шілдеде № 19151 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 29 желтоқсандағы № 614 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің м.а. 29.12.2021 № 614 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарының (бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру) түрлері бойынша қызметінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 375 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 75226 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2014 жылғы 8 наурыздағы № 47 (27668) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру деңгейлері бойынша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мектеп қызметінің тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мектептердің қызметін қаржылық қамтамасыз ету";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Мектепті басқару";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оқыту бейіні бойынша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Оқыту бейіні бойынша білім беру ұйымы қызметінің тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Оқыту бейіні бойынша білім беру ұйымдарын қаржылық қамтамасыз етілуі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Халықаралық ынтымақтастық";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Оқытуды ұйымдастыру жағдайы бойынша білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Шағын жинақты және тірек мектептері (ресурстық орталық) қызметінің тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Түзету мекемелері жанындағы жалпы білім беретін мектеп қызметінің тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Кешкі мектеп қызметінің тәртібі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Арнаулы білім беру ұйымы қызметінің тәртібі"
5-тарау мынадай редакцияда жазылсын::
"5-тарау. Арнаулы білім беру ұйымы қызметінің тәртібі

О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 375 "Об утверждении Типовых Правил деятельности по видам общеобразовательных организаций (начального, основного среднего и общего среднего образования)"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 30 июля 2019 года № 338. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2019 года № 19151. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 декабря 2021 года № 614.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 29.12.2021 № 614 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 375 "Об утверждении Типовых правил деятельности по видам общеобразовательных организаций (начального, основного среднего и общего среднего образования) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8827, опубликован 8 марта 2014 года в газете "Казахстанская правда" № 47(27668)) следующие изменения:
в Типовых правилах деятельности организации образования по уровням образования, утвержденных указанным приказом;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок деятельности школ";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3.Финансовое обеспечение деятельности школ";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Управление школой";
в Типовых правилах деятельности организаций образования по профилю обучения, утвержденных указанным приказом;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок деятельности организаций обучения по профилю обучения";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Финансовое обеспечение организаций образования по профилю обучения";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Международное сотрудничество";
в Типовых правилах деятельности организации образования по условиям организации обучения, утвержденных указанным приказом;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок деятельности малокомплектной и опорной школы (ресурсного центра)";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок деятельности общеобразовательной школы при исправительном учреждении";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок деятельности вечерней школы";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок деятельности специальной организации образования"
главу 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок деятельности специальной организации образования

79. Арнаулы білім беру ұйымдарына тәрбиелеуді, оқытуды және әлеуметтік оңалтуды қамтамасыз ету мақсатында "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 13-бабының 1-тармағында көрсетілген кәмелетке толмағандар жіберіледі.
80. Арнаулы білім беру ұйымының негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
1) кәмелетке толмағандарды әлеуметтік бейімдеу және оңалту;
2) кәмелетке толмағандардың арасында құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыз және панасыз қалудың және қоғамға жат қылықтардың алдын алу;
3) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
4) кәмелетке толмағандардың заңға бағыну мінез-құлықтарын қалыптастыру;
5) оқыту және тәрбиелеу процесінің үздіксіздігі мен біртұтастығын қамтамасыз ету.
81. Арнаулы білім беру ұйымы кәмелетке толмаған қыз балалар мен ұл балаларды бөлек орналастыруды қамтамасыз етуді ескере отырып құрылады. Ер және әйел жынысты тәрбиеленушілердің, сондай-ақ 11-14 жастағы тәрбиеленушілердің жатын корпустарын 15-18 жастағылардан оқшау орналастыру міндетті шарт болып табылады.
Тәрбиеленушілердің тұру жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 611 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15681 болып тіркелген) бекітілген "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық – эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі - Санитариялық қағидалар) сәйкес белгіленеді.
82. Арнаулы білім беру ұйымына кәмелетке толмаған соттың шешімі бойынша бір айдан бір жылға дейінгі мерзімге жіберілуі мүмкін. Кәмелетке толмаған күдікті өмiр сүру және тәрбиелену жағдайлары бойынша бұрынғы тұрғылықты жерiнде қалдырыла алмайтын жағдайларда, ол қылмыстық процесті жүргізетін органның қаулысы бойынша, қорғаншылық және қамқоршылық органдарының қатысуымен қылмыстық процесс бойынша іс жүргізу кезеңінде тұру үшін арнаулы білім беру ұйымына орналастырылуы мүмкін.
83. Кәмелетке толмағандарды анықтау үшін арнаулы білім беру ұйымына құжаттар жинауды кәмелетке толмағандарды анықтау мен есепке алуды жүзеге асыратын білім беру, ішкі істер, денсаулық сақтау органдары қамтамасыз етеді.
Арнаулы білім беру ұйымына жіберілетін кәмелетке толмағанның әрқайсысына:
1) кәмелетке толмаған баланы арнаулы білім беру ұйымына жіберу туралы сот шешімі;
2) туу туралы куәлік (жеке куәлік);

79. В специальные организации образования в целях обеспечения воспитания, обучения и социальной реабилитации направляются несовершеннолетние, указанные в пункте 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности" (далее - Закон).
80. Основными задачами специальной организации образования являются:
1) социальная адаптация и реабилитация несовершеннолетних;
2) предупреждение правонарушений, безнадзорности, беспризорности и антиобщественных действий среди несовершеннолетних;
3) обеспечение защиты прав и законных интересов несовершеннолетних;
4) формирование законопослушного поведения несовершеннолетних;
5) обеспечение непрерывности и единства процесса обучения и воспитания.
81. Специальная организация образования создается с учетом обеспечения раздельного размещения несовершеннолетних женского и мужского пола. Обязательным условием является изолированность спальных корпусов воспитанников мужского и женского пола, а также воспитанников в возрасте 11-14 лет от 15-18 летнего возраста.
Санитарно-эпидемиологические требования к условиям проживания воспитанников устанавливаются в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 611 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15681) (далее – Санитарные правила).
82. В специальную организацию образования несовершеннолетний определяется по решению суда сроком от одного месяца до одного года. В случаях, когда несовершеннолетний подозреваемый, который по условиям жизни и воспитания не может быть оставлен в прежнем месте жительства, он по постановлению органа, ведущего уголовный процесс, при участии органов опеки и попечительства может быть помещен для проживания на период производства по уголовному делу в специальную организацию образования.
83. Сбор документов для определения несовершеннолетних в специальную организацию образования обеспечивают органы образования, внутренних дел, здравоохранения, осуществляющие выявление и учет несовершеннолетних.
На каждого направляемого в специальную организацию образования несовершеннолетнего предоставляется:
1) решение суда о направлении несовершеннолетнего в специальную организацию образования;
2) свидетельство о рождении (удостоверение личности);

3) білім алушының жеке ісі қағазы;
4) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген № 026/е нысаны бойынша баланың медициналық картасы, 063/е нысаны бойынша профилактикалық екпелер картасы (бұдан әрі - № 907 бұйрық);
5) отбасының құрамы, отбасының әлеуметтік мәртебесі туралы мәліметтер, ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің толық деректері, олардың нақты тұратын жері, жұмыс орны, кәмелетке толмаған баланы күтіп-бағу мен тәрбиелеу үшін жағдайлардың болуы көрсетілген отбасының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі;
6) ата-ана қамқоршылығының жоқ екенін растайтын құжаттар жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілері (түлектері) қатарынан кәмелетке толмағандарға беріледі;
7) оқу орнынан мінездеме;
8) әскерге шақыру жасындағы адамдар үшін тіркеу куәлігі.
Жеке іс құжаттары, сондай-ақ кәмелетке толмағандар туралы мәліметтер Жетім балалардың, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балалардың және баланы отбасына қабылдауға тілек білдірген адамдардың республикалық деректер банкіне (бұдан әрі – Республикалық деректер банкі) кәмелетке толмаған баланы арнаулы білім беру ұйымына қабылдаған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 13 маусымдағы № 592 қаулысымен бекітілген Кәмелетке толмағандарды арнаулы білім беру ұйымдары мен ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында бағып-күтуге және оқытуға кедергі болатын аурулардың тізбесіне сәйкес денсаулық жағдайында ауытқулары бар кәмелетке толмағандар арнаулы білім беру ұйымына жіберілмейді (бұдан әрі - № 592 қаулы).
Алкогольдік ішімдіктерді, есірткі құралдарын және психотроптық заттарды, сол тектестерді теріс пайдаланатын кәмелетке толмағандарды арнаулы білім беру ұйымдарына жіберу туралы мәселені қарау кезінде міндетті түрде оларға наркологиялық аурулардан емдеу курсынан өту мақсаттылығы зерделенеді.
84. Арнаулы білім беру ұйымына кәмелетке толмағандар білім беру органдарының қарамағындағы Кәмелетке толмағандарды бейімдеу орталықтары арқылы жеткізіледі.
85. Кәмелетке толмағандарды арнаулы білім беру ұйымында ұстау шарттары Заңның 13-бабы 9-тармағының 1) тармақшасына, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымының Жарғысына, ішкі тәртіп қағидаларына және осы Қағидаларға сәйкес қамтамасыз етіледі.

3) личное дело обучающегося;
4) медицинская карта ребенка по форме № 026/у, карта профилактических прививок по форме 063/у в соответствии с утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 6697) (далее – приказ № 907);
5) акт обследования жилищно-бытовых условий семьи, с указанием сведений о составе семьи, социальном статусе семьи, полных данных на родителей и иных законных представителей, их фактического места проживания, места работы, наличия условий для содержания и воспитания несовершеннолетнего;
6) документы, подтверждающие отсутствие родительского попечения предоставляются на несовершеннолетних, из числа воспитанников (выпускников) организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
7) характеристика с места учебы;
8) приписное свидетельство для лиц призывного возраста.
Документы личного дела, а также сведения о несовершеннолетних вносятся в Республиканскую базу данных детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, а также лиц желающих принять ребенка в семью (далее – Республиканская база данных) не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента приема несовершеннолетнего в специальную организацию образования.
В специальную организацию образования не направляются несовершеннолетние, имеющие отклонения в состоянии здоровья в соответствии с Перечнем заболеваний, препятствующих содержанию и обучению несовершеннолетних в специальных организациях образования и организациях образования с особым режимом содержания, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июня 2005 года № 592 (далее - Постановление № 592).
При рассмотрении вопроса о направлении в специальные организации образования несовершеннолетних, злоупотребляющих алкогольными напитками, наркотическими средствами и психотропными веществами, их аналогами, в обязательном порядке изучается целесообразность назначения им прохождения курса лечения от наркологических заболеваний.
84. В специальную организацию образования несовершеннолетние доставляются через Центры адаптации несовершеннолетних, находящиеся в ведении органов образования.
85. Условия содержания несовершеннолетних в специальной организации образования обеспечиваются в соответствии с подпунктом 1) пункта 9 статьи 13 Закона, а также Уставом, Правилами внутреннего распорядка специальной организации образования и настоящими Правилами.

86. Білім беру ұйымындағы оқу-тәрбие жұмысы мемлекеттік жалпы білім беру стандарттарының негізінде әзірленген білім беру бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады.
87. Негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша қорытынды аттестаттаудан өткен тәрбиеленушілерге негізгі орта білім туралы немесе жалпы орта білім туралы аттестат беріледі.
88. Арнаулы білім беру ұйымында кәмелетке толмағандарды оқыту және тәрбиелеу олардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сараланған түрде жүргізіледі.
89. Арнаулы білім беру ұйымында еңбекке баулу оқу-өндірістік шеберханаларда, оқу-тәжірибе учаскесінде және қосалқы шаруашылықта кәмелетке толмағандардың жасы мен дене бітімінің дамуын ескере отырып, күніне екі сағаттан төрт сағатқа дейін жүзеге асырылады.
90. Арнаулы білім беру ұйымында тәрбиеленушілерді кәсіптік даярлау Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
91. Біліктілік емтиханын тапсырған тәрбиеленушілерге нақты мамандық бойынша тиісті біліктілік деңгейі беріледі және біліктілік берілгені туралы куәлік (сертификат) беріледі.
92. Кәмелетке толмағандарды арнаулы білім беру ұйымынан шығарған кезде қабылдау-табыстау актісі бойынша: оған тиесілі заттар, ақша, жеке іс құжаттары, жүргізілген екпелер туралы және эпидемиологиялық орта туралы мәліметтерді көрсете отырып, медициналық картадан үзінді беріледі.
Арнаулы ұйымнан шығатын арнаулы білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілері тұратын жеріне арнаулы білім беру ұйымдары қызметкерлерінің ертіп жүруімен жеткізіледі.
Ұйымнан шығудың барлық жағдайларында арнаулы білім беру ұйымдарының әкімшілігі бітірушілерге осы мекемеде болған кезеңде олардың бұрынғы пайдалануындағы маусымдық киім мен аяқ киім жиынтығын береді.
93. Арнаулы білім беру ұйымындағы кәмелетке толмағандарға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"6- тарау. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымы қызметінің тәртібі
6-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
94. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарына тәрбиенің, оқытудың және әлеуметтік оңалтудың ерекше жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында Заңның 14-бабының 2-тармағында көрсетілген кәмелетке толмағандар жіберіледі

86. Учебно-воспитательная работа в организации образования осуществляется по образовательным программам, разработанных на основе государственных общеобязательных стандартов образования.
87. Воспитанникам, прошедшим итоговую аттестацию по общеобразовательным учебным программам основного среднего, общего среднего образования выдается аттестат об основном среднем образовании или об общем среднем образовании.
88. Обучение и воспитание несовершеннолетних в специальной организации образования проводится дифференцированно с учетом их возрастных и индивидуальных особенностей.
89. Трудовое обучение в специальной организации образования осуществляется в учебно-производственных мастерских, учебно-опытном участке и подсобном хозяйстве с учетом возраста и физического развития несовершеннолетних от двух до четырех часов в день.
90. Профессиональная подготовка воспитанников в специальной организации образования осуществляется в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан в области образования.
91. Воспитанникам, сдавшим квалификационный экзамен, присваивается соответствующий уровень квалификации по конкретной специальности и выдается свидетельство (сертификат) о присвоении квалификации.
92. При выпуске несовершеннолетних из специальной организации образования по акту приема-передачи выдаются: принадлежащие ему вещи, деньги, документы личного дела, выписка из медицинской карты с отражением сведений о проведенных прививках и об эпидемиологическом окружении.
Воспитанники специальных организаций образования, выбывающие из специальной организации, доставляются в места проживания в сопровождении работников специальных организаций образования.
Во всех случаях выбытия администрация специальных организаций образования выдает выпускникам комплект сезонной одежды и обуви, бывший в их пользовании в период нахождения в данном учреждении.
93. Оказание комплекса специальных социальных услуг несовершеннолетним, находящимся в специальной организации образования осуществляется в соответствии с действующим законодательством в области предоставления специальных социальных услуг лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок деятельности организации с особым режимом содержания";
главу 6 изложить в следующей редакции:
"94. В организации образования с особым режимом содержания в целях обеспечения особых условий воспитания, обучения и социальной реабилитации направляются несовершеннолетние, указанные в пункте 2 статьи 14 Закона.

95. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының негізгі міндеттері:
1) кәмелетке толмағандарды әлеуметтік бейімдеу және оңалту;
2) кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың, қадағалаусыз, панасыз қалудың және қоғамға жат іс-әрекеттердің алдын алу;
3) кәмелетке толмағандардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
4) кәмелетке толмағандардың заңға мойынсұнушылық мінез-құлқын қалыптастыру;
5) оқыту мен тәрбиелеу процесінің үздіксіздігін және бірлігін қамтамасыз ету.
96. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдары ер және әйел жынысты адамдарды бөлек орналастыру шартымен он бір жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар үшін құрылады
97. Тәрбиеленушілердің тұруын ұйымдастыру санитарлық қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
98. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына кәмелетке толмағандар соттың шешімі бойынша алты айдан екі жылға дейінгі мерзімге жіберіледі.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберілетін кәмелетке толмағанның әрқайсысына:
1) кәмелетке толмаған баланы ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберу туралы сот шешімі;
2) туу туралы куәлік (жеке куәлік);
3) оқушының жеке ісі;
4) № 907 бұйрыққа сәйкес № 026/у нысаны бойынша баланың медициналық картасы, 063/у нысаны бойынша профилактикалық егу картасы;
5) отбасының құрамы, әлеуметтік мәртебесі туралы мәліметтер, ата-аналардың немесе өзге де заңды өкілдердің толық деректері, олардың нақты тұратын жері, жұмыс орны, кәмелетке толмаған баланы күтіп-бағу мен тәрбиелеу үшін жағдайлардың болуы көрсетілген отбасының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайын тексеру актісі;
6) ата-ана қамқоршылығының жоқ екенін растайтын құжаттар жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілері (түлектері) қатарынан кәмелетке толмағандарға беріледі;
7) оқу орнынан балаға мінездеме;
8) әскерге шақыру жасындағы адамдар үшін тіркеу куәлігі.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына № 592 қаулыға сәйкес денсаулық жағдайында ауытқулары бар кәмелетке толмағандар жіберілмейді.
Алкогольдік ішімдіктерді, есірткі құралдарын және психотроптық заттарды, сол тектестерді теріс пайдаланатын кәмелетке толмағандарды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына жіберу туралы мәселені қарау кезінде міндетті түрде оларға наркологиялық аурулардан емдеу курсынан өту мақсаттылығы зерделенеді.
Жеке іс құжаттары, сондай-ақ кәмелетке толмағандар туралы мәліметтер кәмелетке толмағанды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына қабылдаған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірілмей Республикалық деректер базасына енгізіледі.
Кәмелетке толмағандарды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына орналастыру және жеткізу үшін қажетті құжаттарды жинауды ішкі істер органдары қамтамасыз етеді.
Кәмелетке толмаған күдікті өмір сүру және тәрбиелену жағдайлары бойынша бұрынғы тұрғылықты жерінде қалдырыла алмайтын жағдайларда, ол қылмыстық процесті жүргізетін органның қаулысы бойынша қорғаншылық және қамқоршылық органдарының қатысуымен қылмыстық процесс бойынша іс жүргізу кезеңінде тұру үшін ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымына орналастырылуы мүмкін.

95. Основными задачами организации образования с особым режимом содержания являются:
1) социальная адаптация и реабилитация несовершеннолетних;
2) предупреждение правонарушений, безнадзорности, беспризорности и антиобщественных действий среди несовершеннолетних;
3) обеспечение защиты прав и законных интересов несовершеннолетних;
4) формирование законопослушного поведения несовершеннолетних;
5) обеспечение непрерывности и единства процесса обучения и воспитания.
96. Организации образования с особым режимом содержания создаются для несовершеннолетних в возрасте от одиннадцати до восемнадцати лет, с условием раздельного размещения лиц мужского и женского пола.
97. Организация проживания воспитанников осуществляется в соответствии с Санитарными правилами.
98. В организацию образования с особым режимом содержания несовершеннолетние направляются на срок от шести месяцев до двух лет по решению суда.
На каждого направляемого в организацию образования с особым режимом содержания несовершеннолетнего предоставляется:
1) решение суда о направлении несовершеннолетнего в организацию образования с особым режимом содержания;
2) свидетельство о рождении (удостоверение личности);
3) личное дело учащегося;
4) медицинская карта ребенка по форме № 026/у, карта профилактических прививок по форме 063/у в соответствии с приказом № 907;
5) акт обследования жилищно-бытовых условий семьи, с указанием сведений о составе семьи, социальном статусе семьи, полных данных на родителей и иных законных представителей, их фактического места проживания, места работы, наличия условий для содержания и воспитания несовершеннолетнего;
6) документы, подтверждающие отсутствие родительского попечения предоставляются на несовершеннолетних, из числа воспитанников (выпускников) организаций образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
7) характеристика с места учебы;
8) приписное свидетельство для лиц призывного возраста.
В организацию образования с особым режимом содержания не направляются несовершеннолетние, имеющие отклонения в состоянии здоровья в соответствии с Постановлением № 592.
При рассмотрении вопроса о направлении в организацию образования с особым режимом содержания несовершеннолетних, злоупотребляющих алкогольными напитками, наркотическими средствами и психотропными веществами, их аналогами, в обязательном порядке изучается целесообразность назначения им прохождения курса лечения от наркологических заболеваний.
Документы личного дела, а также сведения о несовершеннолетних вносятся в Республиканскую базу данных не позднее 1 (одного) рабочего дня с момента приема несовершеннолетнего в организацию образования с особым режимом содержания.
Сбор документов, необходимых для помещения и доставку несовершеннолетних в организацию образования с особым режимом содержания обеспечивают органы внутренних дел.
В случаях, когда несовершеннолетний подозреваемый, который по условиям жизни и воспитания не может быть оставлен в прежнем месте жительства, он по постановлению органа, ведущего уголовный процесс, при участии органов опеки и попечительства может быть помещен для проживания на период производства по уголовному делу в организацию образования с особым режимом содержания.

99. Кәмелетке толмағандарды ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымында ұстау шарттары Заңның 14-бабы 11-тармағының 1) тармақшасына, сондай-ақ ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының Жарғысына, ішкі тәртіп қағидаларына және осы Қағидаларға сәйкес қамтамасыз етіледі.
100. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымының құрылымында режим бойынша аға кезекшінің және кезекшінің бірліктері көзделеді.
101. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарындағы оқу-тәрбие жұмысы мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары негізінде әзірленген білім беру бағдарламалары бойынша жүзеге асырылады.
Негізгі орта, жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша қорытынды аттестаттаудан өткен тәрбиеленушілерге негізгі орта білім туралы не жалпы орта білім туралы аттестат беріледі.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының тәрбиеленушілерін оқыту мен тәрбиелеу олардың жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, сараланған түрде жүзеге асырылады.
102. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында еңбекке баулу оқу-өндірістік шеберханаларда, оқу-тәжірибе учаскесінде және қосалқы шаруашылықта кәмелетке толмағандардың жасы мен дене бітімінің дамуын ескере отырып, күніне екі сағаттан төрт сағатқа дейін жүзеге асырылады.
Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарында тәрбиеленушілерді кәсіптік даярлау Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Біліктілік емтиханын тапсырған тәрбиеленушілерге нақты мамандық бойынша тиісті біліктілік деңгейі беріледі және біліктілік берілгені туралы куәлік (сертификат) беріледі.
103. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымынан кететін тәрбиеленушілер тұратын жеріне ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдары қызметкерлерінің ертіп жүруімен жеткізіледі.
Ұйымнан шығудың барлық жағдайларында ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарының әкімшілігі бітірушілерге осы мекемеде болған кезеңде олардың бұрынғы пайдалануындағы маусымдық киім мен аяқ киім жиынтығын береді.
104. Ерекше режимде ұстайтын білім беру ұйымдарындағы кәмелетке толмағандарға арнаулы әлеуметтік қызметтер кешенін көрсету өмірлік қиын жағдайда жүрген адамдарға арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.".
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"7-тарау. Аурухана жанындағы мектеп қызметінің тәртібі";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Халықаралық мектеп қызметінің үлгілік қағидаларында;
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Халықаралық мектептің қызметін ұйымдастыру тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Оқу-тәрбие процесі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Халықаралық мектепті басқару";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Қаржылық қамтамасыз ету";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құрамдастырылған біріктірілген білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мектеп-гимназиялар, мектеп-лицейлер қызметінің қағидалары";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қосымша білім беретін мектеп-орталықтардың қызмет қағидалары;
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Мектептер-интернаттар-колледждер қызметтерінің қағидалары"
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Оқу-сауықтыру орталықтар (кешен) қызметінің қағидалары"
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"6-тарау. Оқу-өндірістік комбинат қызметінің қағидалары (мектепаралық, курстық)";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"7-тарау. Оқу-тәрбиелеу орталығы (кешені) қызметінің қағидалары";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"8-тарау. Оқу орталығы қызметінің қағидалары";
9-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"9-тарау. Біріктірілген білім беру ұйымдарын басқару".

99. Условия содержания несовершеннолетних в организации образования с особым режимом содержания обеспечиваются в соответствии с подпунктом 1) пункта 11 статьи 14 Закона, а также Уставом, Правилами внутреннего распорядка организации образования с особым режимом содержания и настоящими Правилами.
100. В структуре организации образования с особым режимом содержания предусматриваются единицы старшего дежурного по режиму и дежурного по режиму.
101. Учебно-воспитательная работа в организации образования с особым режимом содержания осуществляется по образовательным программам, разработанных на основе государственных общеобязательных стандартов образования.
Воспитанникам, прошедшим итоговую аттестацию по общеобразовательным учебным программам основного среднего, общего среднего образования выдается аттестат об основном среднем образовании либо об общем среднем образовании.
Обучение и воспитание воспитанников организаций образования с особым режимом содержания осуществляется дифференцированно с учетом их возрастных и индивидуальных особенностей.
102. Трудовое обучение в организациях образования с особым режимом содержания осуществляется в учебно-производственных мастерских, учебно-опытном участке и подсобном хозяйстве с учетом возраста и физического развития несовершеннолетних от двух до четырех часов в день.
Профессиональная подготовка воспитанников в организации образования с особым режимом содержания осуществляется в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан в области образования.
Воспитанникам, сдавшим квалификационный экзамен, присваивается соответствующий уровень квалификации по конкретной специальности и выдается свидетельство (сертификат) о присвоении квалификации.
103. Воспитанники, выбывающие из организации образования с особым режимом содержания, доставляются в места проживания в сопровождении работников организации образования с особым режимом содержания.
Во всех случаях выбытия администрация организации образования с особым режимом содержания выдает выпускникам комплект сезонной одежды и обуви, бывший в их пользовании в период нахождения в данном учреждении.
104. Оказание комплекса специальных социальных услуг несовершеннолетним, находящимся в организации образования с особым режимом содержания осуществляется в соответствии с действующим законодательством в области предоставления специальных социальных услуг лицам, находящимся в трудной жизненной ситуации.";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок деятельности школы при больнице";
в Типовых правилах деятельности международных школ, утвержденных указанным приказом;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации деятельности международной школы";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Учебно-воспитательный процесс";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Управление международной школой";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Финансовое обеспечение";
в Типовых правилах деятельности комбинированных организаций образования, утвержденных указанным приказом;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок деятельности школ-гимназий, школ-лицеев";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок деятельности школ-центров дополнительного образования;
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок деятельности школ-интернатов-колледжей"
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок деятельности учебно-оздоровительных центров (комплексов)".
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок деятельности учебно-производственных комбинатов (межшкольный, курсовой)";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок деятельности учебно-воспитательных центров (комплексов)";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок деятельности учебных центров";
заголовок главы 9 изложить в следующей редакции:
"Глава 9. Управление комбинированными организациями образования".

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заң шығару және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрі

2. Комитету по охране прав детей Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан