"Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 597 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 25 шілдедегі № 769 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 шілдеде № 19161 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 597 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12490 тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің тізбесін қалыптастыру және ішкі мемлекеттік аудит жүргізу кезінде қолданылатын тәуекелдерді басқарудың үлгілік жүйесіне:
осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес 2-қосымшаны жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектурова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасы Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 597 "Об утверждении типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 769. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2019 года № 19161
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 597 "Об утверждении типовой системы управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12490, опубликован 14 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Типовой системе управления рисками, которая применяется при формировании перечня объектов государственного аудита и финансового контроля на соответствующий год и проведении внутреннего государственного аудита, утвержденной указанным приказом:
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 25шілдедегі
№ 769 бұйрығына
қосымша
Тиісті жылға арналған
мемлекеттік аудит және
қаржылық бақылау
объектілерінің тізбесін
қалыптастыру және ішкі
мемлекеттік аудит жүргізу
кезінде қолданылатын
тәуекелдерді басқарудың
үлгілік жүйесіне
2-қосымша
Тәуекелдердің базалық критерийлері
ББӘ БОЙЫНША КРИТЕРИЙЛЕР
Көрсеткіштердің атауы
Қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
Орындалмаған іс-шаралардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
Жалпы санына шаққанда, бастапқыда бекітілген стратегиялық жоспарда көзделген, бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген тікелей нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
Жалпы санына шаққанда, бастапқыда бекітілген стратегиялық жоспарда көзделген бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген түпкілікті нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
Стратегиялық жоспарға енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың жиілігі
Мемлекеттік мекемені қаржыландырудың жылдық көлемі, млн. тенге
Соңғы екі жылда бөлінген, бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының үлесі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда қаржыландыру көлемінің өсуі/төмендеуі, %-бен
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Осы мемлекеттік органмен іске асырып отырған бюджеттік инвестициялық жобалардың саны, бірл.
Тиісті кезеңнің шығыстар көлеміне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың көлемі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Соңғы жүргізілген кешенді тексерудің күні, жылы
Үкімет резервінің есебінен іске асырылатын, бюджеттік бағдарламалардың саны, бірл.
Бюджет қаражаттарын басқару тиімділігін бағалау нәтижелері, балл
МҚБ стандарттарына сәйкес келетін ІАҚ бекітулерінің көлемі, %-бен
Соңғы екі жылда бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша қылмыстық істер қозғаумен, құқыққорғау органдарына тапсыру фактілерінің болуы, % -бен
Құқыққорғау органдарының қаулыларымен іске асырылған бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша расталған фактілердің болуы, %-бен
ОММ және ЖАО Ішкі аудит органдарымен бақылау материалдарының Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарына сәйкес келмеуі бойынша анықталған жағдайлар
ББӘ және оның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының Жосықсыз өнім берушілер тізіліміне қосылған, өнім берушілермен бекітілген келісім шарттарының болуы.
Есепті кезеңнің сатып алуды жүзеге асырудың жалпы көлемінде бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу үлесі, %-бен
ММ БОЙЫНША КРИТЕРИЙЛЕР
Мемлекеттік мекемемен іске асырылып жатқан бюджеттік бағдарламалардың саны, бірл.
Мемлекеттік органды қаржыландырудың жылдық көлемі, млн. тенге
Соңғы екі жылда бөлінген, бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда бақылаумен қамтылған бюджет қаражатының үлесі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда қаржыландыру көлемінің өсуі/төмендеуі, %-бен
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Тиісті кезеңнің шығыстар көлеміне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Соңғы жүргізілген кешенді тексерудің күні, жылы
Соңғы 2 жылда бақылау іс-шараларының қорытындылары бойынша қылмыстық істер қозғаумен, құқыққорғау органдарына тапсыру фактілерінің болуы, %-бен
Құқыққорғау органдарының қаулыларымен іске асырылған бақылау іс-шараларының нәтижелері бойынша расталған фактілердің болуы, %-бен
Бақылаумен қамтылған, МСА рәсімдерінің санына шаққанда әкімшілік жауапкершілікке тартуға әкелген, мемлекеттік сатып алулар туралы заңнаманың сақталуын бұзушылықтардың үлесі
Өңірдің бастамашы бюджеттік бағдарламалары
Өңірдің жүзеге асырылған инвестициалық жобалары
ММ ақылы қызметтерін жүзеге асырудан түскен қолма-қол ақшаның бақылау шоттары
Уақытша орналастырылған қолма–қол ақшаны бақылау шоты.
Демеушілік және қайырымдылық көмектен түскен қолма-қол ақшаны бақылау шоттары.
Күрделі шығыстар бойынша міндеттемелерді тіркеу, млн.тңг
15 күннен кем емес мерзімдегі азаматтық-құқықтық жауапкершілік келісім шарттарын тіркеу
ЖСҚ–мен көзделген мерзімнен кем, орындалу мерзімімен жұмыстарды орындау бойынша келісім шарттарды тіркеу
Есепті кезеңнің сатып алуды жүзеге асырудың жалпы көлемінде бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу үлесі, %-бен
КВАЗИСЕКТОР СУБЪЕКТІЛЕРІ БОЙЫНША КРИТЕРИЙЛЕР
Жарғылық капитал мөлшерінің өсуі/төмендеуі, %-бен
Еншілес және қауымдастырылған ұйымдардың бар-жоғы, бірлік
Шығыстардың жалпы көлеміне шаққанда әкімшілік шығыстардың үлесі, %-бен
Соңғы тексерудің жүргізілген күні, жылы
Қаржылық есептілікті уақытында тапсырмау, %-бен
Мониторинг нәтижелері бойынша ҚЕ жасауда бұзушылықтардың болуы, %-бен

3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр финансов
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 25 июля 2019 года № 769
Приложение 2
к типовой системе управления
рисками, которая применяется
при формировании перечня
объектов государственного
аудита и финансового контроля
на соответствующий год
и проведении внутреннего
государственного аудита
Базовые критерии рисков
КРИТЕРИИ ПО АБП
Наименование показателей
Доля недостигнутых целевых индикаторов от общего количества, в %
Доля невыполненных мероприятий от общего количества, в %
Доля показателей прямого результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном стратегическом плане, от общего количества, в %
Доля показателей конечного результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном стратегическом плане, от общего количества, в %
Частота внесенных изменений и дополнений в стратегический план, количество
Годовой объем финансирования государственного органа, млн. тенге
Доля бюджетных средств, охваченных контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние два года, в %
Рост/снижение объемов финансирования по сравнению с прошлым периодом, в %
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Количество бюджетных инвестиционных проектов, реализуемых данным госорганом, ед.
Доля финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
Рост объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Рост объемов кредиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Дата проведения последней комплексной проверки, год
Количество бюджетных программ, осуществляемых за счет резерва Правительства, ед.
Результаты оценки эффективности управления бюджетными средствами, баллы
Доля соответствующих заключении СВА стандартам ГФК, в %
Наличие фактов передачи в правоохранительные органы по итогам контрольных мероприятий, с возбуждением уголовных дел, за последние 2 года, в %
Наличие подтвержденных фактов по результатам контрольных мероприятий осуществленных по постановлениям правоохранительных органов, в %
Выявленные случаи несоответствия Стандартам государственного финансового контроля Службами внутреннего аудита ЦГО и МИО материалов контроля
Наличие заключенных договоров АБП и его подведомственных организаций с поставщиками, включенными в реестр недобросовестных поставщиков
Доля государственных закупок способом из одного источника в общем объеме осуществленных закупок за отчетный период, в %
КРИТЕРИИ ПО ГУ
Количество бюджетных программ, реализуемых государственным учреждением, ед.
Годовой объем финансирования государственного органа, млн. тенге
Доля бюджетных средств, охваченных контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние два года, в %
Рост/снижение объемов финансирования по сравнению с прошлым периодом, в %
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Масштабы финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
Рост объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Рост объемов кредиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Дата проведения последней комплексной проверки, год
Наличие фактов передачи в правоохранительные органы по итогам контрольных мероприятий, с возбуждением уголовных дел, за последние 2 года, в %
Наличие подтвержденных фактов по результатам контрольных мероприятий осуществленных по постановлениям правоохранительных органов, в %
Доля нарушений соблюдения законодательства о государственных закупках, повлекших административную ответственность, к количеству процедур ГЗ, охваченных контролем
Приоритетные бюджетные программы региона
Реализуемые инвестиционные проекты региона
Контрольные счета наличности от реализации платных услуг ГУ
Контрольные счета наличности временного размещения денег
Контрольные счета наличности спонсорской и благотворительной помощи
Регистрация обязательств по капитальным расходам млн.тнг
Регистрация договоров гражданско-правовой ответственности со сроком исполнения менее 15 дней
Регистрация договоров по выполнению работ со сроком исполнения менее предусмотренных сроков чем в ПСД
Доля государственных закупок способом из одного источника в общем объеме осуществленных закупок за отчетный период, в %
КРИТЕРИИ ПО СУБЪЕКТАМ КВАЗИСЕКТОРА
Рост/снижение размера уставного капитала, в %
Наличие дочерних и ассоциированных организаций, в единицах
Доля административных расходов от общего объема расходов, в %
Дата проведения последней проверки, год
Несвоевременная сдача финансовой отчетности, в %
Наличие нарушений составления ФО по результатам мониторинга, в %

Соңғы 2 жылдағы қаржыландыру көлемі, соның ішінде мемлекеттік тапсырыс бойынша (тапсырыс көлемінен 100 %)
Соңғы 2 жылда алдыңғы тексерулер қорытындылары бойынша тауар-материалдық құндылықтардың және ақшалай қаражаттың жетіспеушілігі (анықталған қаржылық бұзушылықтардың жалпы сомасының 2 %-ы)
Бірнеше қаржы кезеңдеріндегі бухгалтерлік есептілікте шығындардың көрсетілуі
Соңғы 2 жылда алдыңғы бақылау қорытындылары бойынша анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы
Бақылаумен қамтылған, МСА рәсімдерінің санына шаққанда әкімшілік жауапкершілікке тартуға әкелген, мемлекеттік сатып алулар туралы заңнаманың сақталуын бұзушылықтардың үлесі
Есепті кезеңнің сатып алуды жүзеге асырудың жалпы көлемінде бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу үлесі, %-бен
МЕМБАҒДАРЛАМАЛАР БОЙЫНША КРИТЕРИЙЛЕР
Қол жеткізілмеген нысаналы индикаторлардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
Орындалмаған іс-шаралардың, олардың жалпы санына шаққандағы үлесі, %-бен
Жалпы санына шаққанда, бастапқыда бекітілген стратегиялық жоспарда көзделген, бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген тікелей нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
Жалпы санына шаққанда, бастапқыда бекітілген стратегиялық жоспарда көзделген бюджеттік бағдарламалардың қол жеткізбеген түпкілікті нәтиженің көрсеткіштерінің үлесі, %-бен
Стратегиялық жоспарға енгізілген өзгерістер мен толықтырулардың жиілігі
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Соңғы 2 жылда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі, %-бен
Соңғы 2 жылда ӘҚБК сәйкес әкімшілік жауапкершілікке тартылған тұлғалардың саны
Алдыңғы бақылаумен анықталған, мемлекетттік сатып алу қорытындысына әсері тиген, анықталған мемлекеттік сатып алулар туралы бұзушылықтардың ауқымы
БЮДЖЕТТІК БАҒДАРЛАМАЛАР БОЙЫНША КРИТЕРИЙЛЕР
Кезеңнің соңында бюджет қаражатының игерілуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда дебиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Бұрынғы кезеңмен салыстырғанда кредиторлық берешек көлемінің өсуі, %-бен
Соңғы 2 жылда анықталған қаржылық бұзушылықтардың үлесі, %-бен
Соңғы екі жылда бөлінген, бюджет қаражаттарының жалпы көлемінен, бақылаумен қамтылған бюджет қаражаттарының үлесі, %-бен
Тиісті кезеңнің шығыстар көлеміне шаққандағы бұрынғы бақылаумен анықталған қаржылық бұзушылықтардың ауқымы, %-бен
Соңғы жүргізілген кешенді тексерудің күні, жылы
Орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламалар мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері, %-бен

Объем финансирования, в том числе по госзаказу за последние 2 года (в 100 % от заказа объема)
Недостачи товарно-материальных ценностей и денежные средства по итогам предыдущих проверок за последние 2 года (в 2 % от общей суммы выявленных финансовых нарушений)
Отражение в бухгалтерской отчетности убытков на протяжении нескольких финансовых периодов
Масштабы выявленных финансовых нарушений по итогам предыдущих проверок за последние 2 года
Доля нарушений соблюдения законодательства о государственных закупках, повлекших административную ответственность, к количеству процедур ГЗ, охваченных контролем
Доля государственных закупок способом из одного источника в общем объеме осуществленных закупок за отчетный период, в %
КРИТЕРИИ ПО ГОСПРОГРАММАМ
Доля недостигнутых целевых индикаторов от общего количества, в %
Доля невыполненных мероприятий от общего количества, в %
Доля показателей прямого результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном стратегическом плане, от общего количества, в %
Доля показателей конечного результата бюджетных программ, недостигших значений, предусмотренных в первоначально утвержденном стратегическом плане, от общего количества, в %
Частота внесенных изменений и дополнений в стратегический план, количество
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Доля выявленных финансовых нарушений за последние 2 года, в %
Количество лиц, привлеченных к административной ответственности согласно КоАП за последние 2 года
Масштабы выявленных нарушений законодательства о государственных закупках, влияющих на итоги государственных закупок, выявленных предыдущим контролем.
КРИТЕРИИ ПО БЮДЖЕТНЫМ ПРОГРАММАМ
Освоение бюджетных средств на конец периода, в %
Рост объемов дебиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Рост объемов кредиторской задолженности по сравнению с прошлым периодом, в %
Доля выявленных финансовых нарушений за последние 2 года, в %
Доля бюджетных средств, охваченных контролем от общего объема бюджетных средств, выделенных за последние два года, в %
Масштабы финансовых нарушений, выявленных предыдущим контролем к объему расходов соответствующего периода, в %
Дата проведения последней комплексной проверки, год
Результаты оценки эффективности деятельности центральных государственных органов по достижению целей и показателей бюджетных программ, в %