Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілдерін өзгерту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 8 тамыздағы № 629 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 13 тамызда № 19233 болып тіркелді.
"Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 11-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілдерін өзгерту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 8 тамыздағы
№ 629 бұйрығымен
бекітілген
Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілдерін өзгерту қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 16.10.2020 № 538 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілдерін өзгерту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілдерін өзгерту тәртібін айқындайды.
2. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілдерін өзгертуді растау жасалған кепілдік беру туралы шарт немесе үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсат беру (тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсіліне байланысты) болып табылады.

Об утверждении Правил изменения способов организации долевого участия в жилищном строительстве
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 8 августа 2019 года № 629. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 августа 2019 года № 19233.
В соответствии с подпунктом 11-1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила изменения способов организации долевого участия в жилищном строительстве.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 8 августа 2019 года № 629
Правила изменения способов организации долевого участия в жилищном строительстве
Сноска. Правила - в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 16.10.2020 № 538 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила изменения способов организации долевого участия в жилищном строительстве (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве" (далее – Закон) и определяют порядок изменения способов организации долевого участия в жилищном строительстве.
2. Подтверждением изменения способа организации долевого участия в жилищном строительстве является заключенный договор о предоставлении гарантии или разрешение на привлечение денег дольщиков (в зависимости от способа организации долевого участия в жилищном строительстве).

3. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруды Тұрғын үй құрылысының біріңғай операторы (бұдан әрі – Біріңғай оператор) кепілдігін алу, екінші деңгейдегі банктің жобасына қатысу тәсіліне өзгерту кезінде инжинирингтік компанияны таңдауды Біріңғай оператор немесе екінші деңгейдегі банк жүзеге асырады және азаматтық заңнама шеңберінде инжинирингтік қызметтерді көрсету туралы шарт жасалады.
4. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруды көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту тәсіліне өзгерту кезінде уәкілетті компания Заңда белгіленген талаптарды ескере отырып, инжинирингтік компанияны қайта қарауға құқылы.
2-тарау. Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруды үлескерлердің ақшасын тартуға жергілікті атқарушы органның рұқсатын алуға өзгерту талаптары
5. Осы тарауда белгіленген шарттарға сәйкес келетін құрылыс салушы және уәкілетті компания Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсілімен Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруды Заңда көзделген өзге де тәсілге кепілдік беру туралы шартты бұзу арқылы өзгертуге құқылы.
6. Кепілдік беру туралы шартты бұзу Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
7. Кепілдік беру туралы шартты бұзу туралы Біріңғай операторға жүгіну күнінде тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін өзгертуге алғышарт болатын талаптар:
1) жұмыстар жүргізудің бекітілген кестесінен күнтізбелік 60 (алпыс) күннен артық мерзімде көппәтерлі тұрғын үйдің құрылысы жобасы бойынша құрылыс-монтаждау жұмыстарының артта қалушылығының болмауы;
2) Заңның 20-бабының талаптарын бұза отырып, ақшаны пайдалануды инжинирингтік компанияның анықтаған күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті компанияның банктік шотына құрылыс салушымен және (немесе) уәкілетті компаниямен, мердігермен (бас мердігермен) өтеу қажеттілігі туралы Біріңғай оператордың орындалмаған хабарламасының (болған кезде) болмауы;
3) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шартты уәкілетті компаниямен жасасқан үлескерлердің кемінде төрттен үш бөлігінің тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін өзгертуге нотариаттық куәландырылған келісімдері;
4) "Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы немесе Біріңғай оператор кепілдік беретін екінші деңгейдегі банк берген қарыз есебінен көппәтерлі тұрғын үйдегі үлесін (толық не ішінара) төлеген үлескерлердің болмауы.

3. При изменении организации долевого участия в жилищном строительстве на способ получения гарантии Единого оператора жилищного строительства (далее – Единый оператор), участия в проекте банка второго уровня выбор инжиниринговой компании осуществляется Единым оператором или банком второго уровня и заключается договор об оказании инжиниринговых услуг в рамках гражданского законодательства.
4. При изменении организации долевого участия в жилищном строительстве на способ привлечения денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома, уполномоченная компания вправе пересмотреть инжиниринговую компанию с учетом требований, установленных Законом.
Глава 2. Условия изменения организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора на разрешение местного исполнительного органа на привлечение денег дольщиков
5. Застройщик и уполномоченная компания, соответствующие условиям, установленным в настоящей Главе, вправе изменить организацию долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора, на иной способ, предусмотренный Законом, путем расторжения договора о предоставлении гарантии.
6. Расторжение договора о предоставлении гарантии осуществляется в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
7. Условия, предшествующие изменению способа организации долевого участия в жилищном строительстве на дату обращения в Единого оператора о расторжении договора о предоставлении гарантии:
1) отсутствие отставания строительно-монтажных работ по проекту строительства многоквартирного жилого дома сроком более 60 (шестьдесят) календарных дней от утвержденного графика производства работ;
2) отсутствие неисполненного уведомления (при наличии) Единого оператора о необходимости возмещения застройщиком и (или) уполномоченной компанией, подрядчиком (генеральным подрядчиком) на банковский счет уполномоченной компании в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня установления инжиниринговой компанией использования денег в нарушение требований статьи 20 Закона;
3) нотариально удостоверенные согласия на изменение способа организации долевого участия в жилищном строительстве не менее трех четвертых дольщиков, заключивших с уполномоченной компанией договор о долевом участии в жилищном строительстве;
4) отсутствие дольщиков, оплативших (полностью либо частично) долю в многоквартирном жилом доме за счет займа, выданного акционерным обществом "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана" или банком второго уровня гарантируемого Единым оператором.

8. Уәкілетті компания үлескерлердің келісімдерін жинау басталғанға дейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында немесе өзінің интернет-ресурсында тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін өзгерту ниеті туралы ақпаратты орналастырады.
Жарияланатын ақпараттық хабарлама мыналарды қамтуы қажет:
1) осы ниетті негіздей отырып, өзгертілген тәсілмен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды жоспарланған ұйымдастыру туралы ақпарат;
2) көппәтерлі тұрғын үйдің құрылыс жобасының дайындық сатысы;
3) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін өзгертуге үлескердің нотариаттық куәландырылған келісімін немесе бас тартуын жіберу қажет шекті күн және уақыт, сондай-ақ мекенжай.
9. Кепілдік беру туралы шартты бұзған кезде кепілдік беру туралы шартқа сәйкес уәкілетті компания төлеген кепілдік жарнасы қайтаруға жатпайды.
10. Кепілдік беру туралы шартты бұзу туралы келісім жазбаша түрде жасалады және жергілікті атқарушы орган құрылыс салушыға немесе уәкілетті компанияға үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсатты берген күнінен бастап күшіне енеді.
3-тарау. Біріңғай оператордың кепілдігін алу, екінші деңгейдегі банк жобасына қатысу немесе көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту тәсілдерімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруды өзгерту талаптары
11. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруға Біріңғай оператордың кепілдігін алу, екінші деңгейдегі банктің жобасына қатысу немесе көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту тәсілдерімен өзгертуге құрылыс салушы, уәкілетті компания және іске асырылатын көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы мынадай талаптарға сәйкес келген жағдайда жол беріледі:
1) құрылыс салушыға қойылатын талаптар:
тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастырудың көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту немесе Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсілдерін екінші деңгейдегі банк жобасына қатысу тәсіліне өзгерткен кезде құрылыс салушының республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы құрылыста жалпы алаңы кемінде он сегіз мың шаршы метр және басқа да әкімшілік-аумақтық бірліктердегі құрылыста кемінде тоғыз мың шаршы метр көппәтерлі тұрғын үйлер құрылысының объектілерін өткізу, оның ішінде тапсырыс беруші, мердігер (бас мердігер) ретінде жиынтығында кемінде үш жыл тәжірибесінің болуы міндетті;
тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастырудың екінші деңгейдегі банктің жобасына қатысу немесе Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсілдерін көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту тәсіліне өзгерткен кезде құрылыс салушы соңғы бес жыл ішінде, оның ішінде тапсырыс беруші, мердігер (бас мердігер) ретінде республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы құрылыс кезінде жиынтығында жалпы алаңы кемінде алпыс мың шаршы метр және басқа да әкімшілік-аумақтық бірліктердегі құрылыс кезінде кемінде отыз мың шаршы метр көппәтерлі тұрғын үйлерді Қазақстан Республикасының аумағында салуға және пайдалануға беруге міндетті. Бұл ретте құрылыс салушының еншілес ұйымдарының жиынтық тәжірибесі ескеріледі;
тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастырудың екінші деңгейдегі банктің жобасына қатысу немесе көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту тәсілдерін Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсіліне өзгерткен құрылыс салушының республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы құрылыста жалпы алаңы кемінде он сегіз мың шаршы метр және басқа да әкімшілік-аумақтық бірліктердегі құрылыста кемінде тоғыз мың шаршы метр көппәтерлі тұрғын үйлер құрылысының объектілерін өткізу, оның ішінде тапсырыс беруші, мердігер (бас мердігер) ретінде жиынтығында кемінде үш жыл тәжірибесінің болуы міндетті;

8. Уполномоченная компания размещает информацию о намерении изменить способ организации долевого участия в жилищном строительстве в средствах массовой информации или на собственном интернет-ресурсе за 15 (пятнадцать) календарных дней до начала сбора согласий дольщиков.
Публикуемое информационное сообщение должно содержать следующее:
1) информация о планируемой организации долевого участия в жилищном строительстве измененным способом с обоснованием данного намерения;
2) стадия готовности проекта строительства многоквартирного жилого дома;
3) предельная дата и время, а также адрес, по которому необходимо направить нотариально удостоверенные согласия либо отказ дольщика на изменение способа организации долевого участия в жилищном строительстве.
9. При расторжении договора о предоставлении гарантии, гарантийный взнос, уплаченный уполномоченной компанией в соответствии с договором о предоставлении гарантии, возврату не подлежит.
10. Соглашение о расторжении договора о предоставлении гарантии заключается в письменной форме и вступает в силу с даты выдачи местным исполнительным органом застройщику и уполномоченной компании разрешения на привлечения денег дольщиков.
Глава 3. Условия изменения организации долевого участия в жилищном строительстве способами получение гарантии Единого оператора, участие в проекте банка второго уровня или привлечение денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома
11. Изменение организации долевого участия в жилищном строительстве способами получения гарантии Единого оператора, участия в проекте банка второго уровня или привлечения денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома допускается при соответствии застройщика, уполномоченной компании и реализуемого проекта строительства многоквартирного жилого дома следующим условиям:
1) требования, предъявляемые к застройщику:
при изменении способа организации долевого участия в жилищном строительстве от привлечения денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома или получения гарантии Единого оператора на способ участия в проекте банка второго уровня застройщик обязан иметь опыт реализованных объектов строительства многоквартирных жилых домов, в том числе в качестве заказчика, подрядчика (генерального подрядчика) в совокупности, не менее трех лет, общей площадью не менее восемнадцати тысяч квадратных метров при строительстве в городах республиканского значения, столице и не менее девяти тысяч квадратных метров при строительстве в иных административно-территориальных единицах.
при изменении способа организации долевого участия в жилищном строительстве от участия в проекте банка второго уровня или получения гарантии Единого оператора на способ привлечения денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома застройщик обязан в течение последних пяти лет, в том числе в качестве заказчика, подрядчика (генерального подрядчика) в совокупности, построить и ввести в эксплуатацию на территории Республики Казахстан многоквартирные жилые дома общей площадью не менее шестидесяти тысяч квадратных метров при строительстве в городах республиканского значения, столице и не менее тридцати тысяч квадратных метров при строительстве в иных административно-территориальных единицах. При этом учитывается суммарный опыт дочерних организаций застройщика.
при изменении способа организации долевого участия в жилищном строительстве от участия в проекте банка второго уровня или привлечения денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома на способ получения гарантии Единого оператора застройщик обязан иметь опыт реализованных объектов строительства многоквартирных жилых домов, в том числе в качестве заказчика, подрядчика (генерального подрядчика) в совокупности, не менее трех лет, общей площадью не менее восемнадцати тысяч квадратных метров при строительстве в городах республиканского значения, столице и не менее девяти тысяч квадратных метров при строительстве в иных административно-территориальных единицах.

2) уәкілетті компанияда:
егер жер учаскесі меншік құқығында тиесілі жағдайда жобалау құнының кемінде он пайыз көлеміндегі немесе егер жер учаскесі мемлекетпен ұсынылған уақытша ақылы жер пайдалану (жалдау) құқығында тиесілі жағдайда жобалау құнынан кемінде он бес пайыз көлеміндегі ақша және (немесе) Заңның 20-бабының талаптарын ескере отырып, орындалған жұмыстар актісімен расталған аяқталмаған құрылыс (Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруға өзгерту кезінде);
орындалған жұмыстар актісімен расталған көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасының аяқталған құрылысы (көппәтерлі тұрғын үйдің қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруға өзгерту кезінде) болу керек.
Құрылыс салушы және (немесе) уәкілетті компания осы тармақшада көрсетілген аяқталмаған құрылыстағы құрылыс-монтаждау жұмыстарын Біріңғай операторға өтінім бергенге дейін толық көлемде төлеуі және тапсырыс беруші мен мердігер арасындағы өзара есеп айырысуларды салыстыру актісімен растауы керек;
1) екінші деңгейдегі банк көппәтерлі тұрғын үй құрылысына берген уәкілетті компанияның қарыздары (болған кезде) бойынша мерзімі өткен төлемдердің болмауы;
2) құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесіне кепіл талаптарын аяқтауға екінші деңгейдегі банктің жазбаша келісімінің болуы (Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруға өзгерту кезінде).
12. Уәкілетті компания тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарт жасасқан әрбір үлескерлерге құрылыс тәсілінің өзгергені туралы жазбаша хабарламаны электрондық немесе қағаз түрінде жолдайды, сондай-ақ Біріңғай операторға не жергілікті атқарушы органға (тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсіліне байланысты) жүгінгенге дейін күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын бұқаралық ақпарат құралдарында немесе өзінің интернет-ресурсында тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін өзгерту ниеті туралы ақпаратты орналастырады.
4-тарау. Кепілдік беру туралы шартты бұзуға арналған құжаттарды Біріңғай оператордың қарау тәртібі
13. Құрылыс салушы және уәкілетті компания осы Қағидалардың 7-тармағына сәйкестігін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, кепілдік беру туралы шартты бұзу туралы өтінішпен Біріңғай операторға жүгінеді.
14. Біріңғай оператор өзінің нормативтік актілеріне сәйкес кепілдік беру туралы шартты бұзу жөніндегі өтінішін қарайды және 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде бұзуға келісімін не болмаса уәжді бас тартуын ұсынады.

2) уполномоченная компания обязана иметь:
деньги и (или) незавершенное строительство, подтвержденное актами выполненных работ с учетом требований статьи 20 Закона, в объеме не менее десяти процентов от проектной стоимости в случае, если земельный участок принадлежит на праве собственности, или в объеме не менее пятнадцати процентов от проектной стоимости в случае, если земельный участок принадлежит на праве временного возмездного землепользования (аренды), предоставленном государством (при изменении на организацию долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора);
завершенное строительство каркаса многоквартирного жилого дома, подтвержденного актами выполненных работ (при изменении на организацию долевого участия в жилищном строительстве способом привлечения денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома).
Строительно-монтажные работы на незавершенном строительстве, указанном в настоящем подпункте, должны быть оплачены в полном объеме застройщиком и (или) уполномоченной компанией до подачи заявки в Единый оператор и подтверждены актами сверок взаиморасчетов между заказчиком и подрядчиком;
1) отсутствие просроченных платежей по займам (при наличии) уполномоченной компании, выданным банком второго уровня на строительство многоквартирного жилого дома;
2) наличие письменного согласия банка второго уровня на прекращение залоговых требований на земельный участок вместе с объектом незавершенного строительства (при изменении на организацию долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора);
12. Уполномоченная компания направляет в электронном или бумажном виде письменное уведомление об изменении способа строительства каждому дольщику, заключившему договор о долевом участии в жилищном строительстве, а также размещает информацию о намерении изменить способ организации долевого участия в жилищном строительстве в средствах массовой информации или на собственном интернет-ресурсе за 15 (пятнадцать) календарных дней до обращения в Единый оператор либо местный исполнительный орган (в зависимости от способа организации долевого участия в жилищном строительстве).
Глава 4. Порядок рассмотрения Единым оператором документов на расторжение договора о предоставлении гарантии
13. Застройщик и уполномоченная компания обращаются к Единому оператору с заявлением о расторжении договора о предоставлении гарантии, с приложением документов, подтверждающих соответствие пункту 7 настоящих Правил.
14. Единый оператор, в соответствии со своими нормативными актами, рассматривает заявление о расторжении договора о предоставлении гарантии и в срок не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней предоставляет согласие на расторжение либо мотивированный отказ.

15. Біріңғай оператор кепілдік беру туралы шартты бұзу туралы шешімді қабылдаған жағдайда Біріңғай оператор, құрылыс салушы және уәкілетті компания арасында кепілдік беру туралы шартты бұзу жөніндегі келісім жасалады.
16. Біріңғай оператор кепілдік беру туралы шартты бұзу жөніндегі келісім күшіне енген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде кепіл нысандарына кепіл талаптарын тоқтатуға және құжаттардың сәйкес түпнұсқаларын құрылыс салушыға және уәкілетті компанияға беруге міндетті.
5-тарау. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсіліне өзгерту үшін құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның құжаттарын Біріңғай оператордың қарау тәртібі
17. Құрылыс салушы және уәкілетті компания Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 30 қыркүйектегі № 432 бұйрығымен бекітілген Кепілдік беру туралы шартты жасасу үшін көппәтерлі тұрғын үй құрылысының жобасы бойынша құжаттарды қарау қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14312 болып тіркелген) (бұдан әрі – Құжаттарды қарау қағидалары) белгіленген құжаттарды қоса бере отырып, Біріңғай операторға тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсіліне өзгерту туралы өтініммен жүгінеді, сондай-ақ мынадай қосымша құжаттарды ұсынады:
1) барлық үлескерлерге жазбаша хабарлағанын растайтын құжаттар, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үй құрылысының тәсілін өзгерту ниеті туралы бұқаралық ақпарат құралдарындағы және өзінің интернет-ресурсындағы жарияланым;
2) жергілікті атқарушы органмен берілген тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттарды тіркеу тізілімінен үзінді көшірме;
3) құрылыс жобасындағы үйлердің, көппәтерлі тұрғын үйдегі сатылған үлестердің схемалық бейнесімен бірге тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттар шеңберінде өткізілген үлестер туралы ақпарат;
4) уәкілетті компаниямен және инжинирингтік компаниямен расталған көппәтерлі тұрғын үйдегі үлестерді төлеу үшін салынған үлескерлердің ақшаларының түсімін растайтын құжаттар;
5) инжинирингтік компаниямен расталған құрылыс жобасы бойынша орындалған жұмыстар актісін қоса отырып, Заңның 20-бабына сәйкес ақшаны мақсатты пайдалануды растайтын құжаттар;
6) банктік қарыз шартының көшірмесі (банктік қарыз болған кезде);
7) үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсат көшірмесі;
8) құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесіне және уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) ауыртпалықтардың жоқ екенін растайтын құжат.

15. В случае принятия Единым оператором решения о расторжении договора о предоставлении гарантии, между Единым оператором, застройщиком и уполномоченной компанией заключается соглашение о расторжении договора о предоставлении гарантии.
16. Единый оператор в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней, со дня вступления в силу соглашения о расторжении договора о предоставлении гарантии, обязан прекратить залоговые требования к предметам залога и передать соответствующие оригиналы документов застройщику и уполномоченной компании.
Глава 5. Порядок рассмотрения Фондом гарантирования документов застройщика и уполномоченной компании для изменения способа организации долевого участия в жилищном строительстве на способ получение гарантии Фонда гарантирования
17. Застройщик и уполномоченная компания обращаются к Единому оператору с заявлением об изменении способа организации долевого участия в жилищном строительстве на способ получение гарантии Единого оператора, с приложением документов, установленными Правилами рассмотрения документов по проекту строительства многоквартирного жилого дома для заключения договора о предоставлении гарантии, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 сентября 2016 года № 432 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14312) (далее – Правила рассмотрения документов), а также предоставляют следующие дополнительные документы:
1) документы, подтверждающие письменное уведомление всех дольщиков, а также публикацию в средствах массовой информации или на своем интернет-ресурсе о намерении изменить способ строительства многоквартирного жилого дома;
2) выписка из Реестра учета договоров о долевом участии в жилищном строительстве, выданная местным исполнительным органом;
3) информация о реализованных долях в рамках договоров о долевом участии в жилищном строительстве со схематическим изображением домов, реализованных долей в многоквартирном жилом доме проекта строительства;
4) документы, подтверждающие поступление денег дольщиков, внесенных в оплату долей в многоквартирном жилом доме, подтвержденные уполномоченной компанией и инжиниринговой компанией;
5) документы, подтверждающие целевое использование денег согласно статьей 20 Закона, с приложением актов выполненных работ по проекту строительства, подтвержденные инжиниринговой компанией;
6) копия договора банковского займа (при наличии банковского займа);
7) копия разрешения на привлечение денег дольщиков;
8) документ, подтверждающий отсутствие обременений на земельный участок вместе с объектом незавершенного строительства и на голосующие акции (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании.

18. Біріңғай оператор Құжаттардың қарау қағидаларына сәйкес тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін Біріңғай оператордың кепілдіктерін алуға өзгерту туралы өтінімді қарайды және 15 (он бес) жұмыс күні ішінде кепілдік беру туралы шартты жасасу не жасасудан уәжді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
19. Құрылыс салушы және уәкілетті компания кепілдік беру туралы шартты жасасқан күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсат беруден бас тартқаны туралы хабарламаны жергілікті атқарушы органға жолдайды.
6-тарау. Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыру тәсілін екінші деңгейдегі банк жобасына қатысу немесе көппәтерлі тұрғын үй қаңқасы тұрғызылғаннан кейін үлескерлердің ақшасын тарту тәсіліне өзгерту үшін құрылыс салушы мен уәкілетті компанияның құжаттарын жергілікті атқарушы органның қарау тәртібі
20. Үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсат алу үшін құрылыс салушы және уәкілетті компания Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 29 шілдедегі № 352 бұйрығымен бекітілген Үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсат беру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14188 болып тіркелген) (бұдан әрі – Рұқсат беру қағидалары) белгіленген құжаттарды жергілікті атқарушы органға жолдайды.
21. Құрылыс салушы және уәкілетті компания осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген құжаттарға қосымша мынадай құжаттарды ұсынады:
1) барлық үлескерлерге жазбаша хабарлау туралы ақпарат, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үй құрылысының тәсілін өзгерту ниеті туралы бұқаралық ақпарат құралдарындағы және өзінің интернет-ресурсындағы жарияланым;
2) құрылысы аяқталмаған объектімен бірге жер учаскесіне және уәкілетті компанияның дауыс беретін акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) ауыртпалықтардың жоқ екенін растайтын құжат (тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруды екінші деңгейдегі банк жобасына қатысу тәсілімен өзгерту кезінде);
3) кепілдік беру туралы шартты бұзу туралы келісім (Біріңғай оператордың кепілдігін алу тәсілімен тұрғын үй құрылысына үлестік қатысуды ұйымдастыруды өзгерту кезінде);
4) уәкілеттік компания және инжинирингтік компания растаған, Заңның 20-бабында көзделген құрылысқа бағытталған қаражаттың игерілгенін растай отырып, банктік шоттағы ақша қалдығы туралы көшірме үзінді.
22. Жергілікті атқарушы орган Рұқсат беру қағидаларында белгіленген мерзімде келіп түскен өтінімді қарайды және үлескерлердің ақшасын тартуға рұқсат береді не уәжді бас тарту жолдайды.

18. Единый оператор рассматривает заявку об изменении способа организации долевого участия в жилищном строительстве на способ получения гарантии Единого оператора в соответствии с Правилами рассмотрения документов, и в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней принимает решение о заключении договора о предоставлении гарантии либо предоставляет мотивированный отказ.
19. Застройщик и уполномоченная компания в срок не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня заключения договора о предоставлении гарантии направляет уведомление в местный исполнительный орган об отказе от разрешения на привлечение денег дольщиков.
Глава 6. Порядок рассмотрения местным исполнительным органом документов застройщика и уполномоченной компании для изменения способа организации долевого участия в жилищном строительстве на способ участия в проекте банка второго уровня или привлечения денег дольщиков после возведения каркаса многоквартирного жилого дома
20. Для получения разрешения на привлечение денег дольщиков застройщик и уполномоченная компания направляют в местный исполнительный орган документы, установленные Правилами выдачи разрешения на привлечение денег дольщиков, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 июля 2016 года № 352 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14188) (далее – Правила выдачи разрешения).
21. Дополнительно к документам, указанным в пункте 20 настоящих Правил, застройщик и уполномоченная компания предоставляют следующие документы:
1) информацию о письменном уведомлении всех дольщиков, а также публикации в средствах массовой информации или на своем интернет-ресурсе о намерении изменить способ строительства многоквартирного жилого дома;
2) документ, подтверждающий отсутствие обременений на земельный участок вместе с объектом незавершенного строительства и на голосующие акций (долей участия в уставном капитале) уполномоченной компании (при изменении организации долевого участия в жилищном строительстве способом участия в проекте банка второго уровня);
3) соглашение о расторжении договора о предоставлении гарантии (при изменении организации долевого участия в жилищном строительстве способом получения гарантии Единого оператора);
4) выписка об остатке денег с банковского счета с подтверждением освоенных средств, направленных на строительство, предусмотренных статьей 20 Закона, подтвержденных уполномоченной компанией и инжиниринговой компанией.
22. Местный исполнительный орган в сроки, установленные Правилами выдачи разрешения, рассматривает поступившую заявку и выдает разрешение на привлечение денег дольщиков либо направляет мотивированный отказ.